W dniach 7-11 czerwca dzieci z klas 1-3, pod kierunkiem nauczycieli, podejmowały różnego typu aktywności podczas Dni Matematyki. Zajęcia odbywały się w salach lekcyjnych lub na terenie zielonym wokół szkoły. Uczniowie podzieleni byli na zespoły, zadania wykonywali grupowo, w parach bądź indywidualnie.
Dzieci z klasy 1b otrzymały list od Pani Matematyki zachęcający je do podejmowania przygotowanych zadań matematycznych. Jednym z nich była zabawa w rozwieszanie prania – na przygotowanych sznurkach pierwszaki na różne sposoby rozwieszały ubranka dla lalek obliczając i zapisując matematyczne działania na dodawanie i mnożenie. Na edukacji polonistycznej zaś poszukiwały matematyki w wierszu. Liczyły zwrotki, zdania, wersy, rymy, litery, głoski, sylaby, samogłoski, spółgłoski. Ustaliły w ten sposób twierdzącą odpowiedź na pytanie kluczowe: Czy w wierszu pt.: „Czerwiec” można znaleźć matematykę?
Klasy 1a, 1c, 2a i 3a wykonywały rozmaite pomiary, wypełniały karty pracy z zadaniami przygotowanymi przez nauczycieli i zapisywały wyniki pomiarów. Dzieci mierzyły różne przedmioty w terenie i w klasie, posługiwały się różnymi miarkami: linijką, miarką krawiecką, miarką stolarską, sznurkiem, krokami. Zadaniem dzieci było zmierzyć:
- obwód drzew za pomocą sznurka, a następnie zmierzyć długość sznurka metrem krawieckim,
- ile jest kroków i ile stóp pomiędzy dwoma krzewami,
- odległości między wybranymi latarniami (odległość mierzona krokami, sznurkiem o dł. 1metra),
- ile razy na podanej długości mieści się przedmiot: linijka szkolna, tekturowe pudełko, książka, rolka z ręcznika papierowego, plastikowa butelka.
- wymiary podanych przedmiotów na placu Nivea, obliczyć obwody, skorzystać z załączonej mapki z planem placu Nivea,
Dzieci obliczały także łączną długość rzeczy, dokonywały zamiany jednostek długości .
Musiały znaleźć odpowiedzi na pytania: Ile potrzeba drewnianego płotka na ogrodzenie rabatek szkolnych? Ile metrów siatki potrzeba na ogrodzenie placu? W najbliższym otoczeniu wyszukiwały kształtów trójkąta, kwadratu, prostokąta, koła.
W klasach 1b, 1c, 2b i 3b zorganizowane były zabawy w sklep. Dzieci sprzedawały i kupowały w różnych sklepach: spożywczym, odzieżowym, sportowym, elektronicznym, zabawkowym, w księgarni, w kwiaciarni, warzywniaku, sklepie z zabawkami. Próbowały swoich sił w salonie kosmetycznym i fryzjerskim. Zanim jednak zaczęły się bawić, przypominały sobie swoje własne doświadczenia z zakupów. Dzięki temu łatwiej było zaplanować zabawy, a sklepy stworzone przez uczniów działały bardzo profesjonalnie. Celem tych zabaw było przypomnienie sobie zasad transakcji kupno – sprzedaż w praktyce, doskonalenie umiejętności liczenia i posługiwania się pieniędzmi, umiejętności wydawania reszty i ważenia towarów, rozumienie i stosowanie pojęć: sklep, sprzedawca, kasa, produkt, towar, cena, paragon. Dzieci tworzyły pieniądze lub korzystały z pieniędzy zabawkowych przypominając sobie jakie są nominały. Utwierdziły się w przekonaniu, że znają różne rodzaje sklepów, rozumieją też, że ilość pieniędzy jest ograniczona. Pamiętały, że w sklepie ważne są nie tylko kasa i towar. Planowały przestrzeń, ustawiały półki i towary na półkach, przygotowały produkty na sprzedaż. Ustalały zasady zabawy i trzymały się reguł. Bardzo się starały wchodząc w role klientów i sprzedawców, czekały na swoją kolej, posługiwały się zwrotami grzecznościowymi, zgodnie współpracowały.
W klasie 2a uczniowie zaplanowali wycieczkę do zoo. Dzieci przećwiczyły w praktyce posługiwanie się rozkładem jazdy autobusów MZK, analizowały przejazdy linii nr 2 i wykonywały obliczenia zegarowe.
Uczniowie z klasy 2b wcielili się w architektów i projektowali swój wymarzony dom . Zastanawiali się, gdzie postawić ściany, by stworzyć dobry układ pomieszczeń. Gdzie będą okna, a gdzie drzwi? Jakie funkcje będą miały pokoje? Gdzie mieszkańcy będą bawić się, odpoczywać, jeść lub uczyć się? Zastanawiali się, czy potrzeby członków rodziny różnią się od siebie w zależności od wieku.
Klasa 3c podczas Dnia Matematyki pracowała w stacjach zadaniowych - uczniowie układali tangramy i tetrisy matematyczne, przy pomocy spinnera mnożyli "zakręcone" liczby, wyszukiwali działań na mnożenie i dzielenie wśród grupy liczb oraz rozwiązywali zagadki matematyczno-logiczne.
Podzielone na grupy dzieci z klasy 2c na kolorowych kartonach A3 przy użyciu flamastra i plastikowych kubeczków stworzyły kreatywne gry planszowe związane z tabliczką mnożenia, dodawaniem i odejmowaniem do 100. Grały też w ruchowo – matematyczną grę „Magiczne kwadraty", która miała miejsce na placu szkolnym. Przy użyciu kredy zostały narysowane duże kwadraty, w środku każdego dużego kwadratu należało narysować 10 mniejszych. Następnie dzieci losowały kartoniki z tabliczką mnożenia i uzupełniały liczbami magiczny kwadrat. Później każdy uczeń losował działanie i skakał na pole z prawidłową odpowiedzią.
Wszyscy uczniowie klas młodszych byli zadowoleni i bardzo chętnie wzięli udział w przygotowanych zabawach. Praca w parach, grupach oraz tematyka i dynamika zmieniających się zadań bardzo podobały się uczniom. Dzięki zajęciom ,,Matematyka wokół nas” podczas Dni Matematyki każdy miał szansę świetnie się bawić, wiele nauczyć i przekonać się, że matematykę można znaleźć także na innych przedmiotach szkolnych oraz w otoczeniu wokół nas.
Tekst: Anna Gregorowicz, zdjęcia: nauczyciele klas 1-3