Innowacja - Matematyka Innego Wymiaru
Innowacja pedagogiczna Matematyka Innego Wymiaru
Szkolne Koło Matematyczne w Zespole Szkół nr 2
na rok szkolny 2014/2015Nazwa innowacji: „Matematyka Innego Wymiaru” - Szkolne Koło Matematyczne
Rodzaj innowacji: programowa
Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu
Odpowiedzialna za wdrożenie innowacji: Małgorzata Anna Wilkołazka
Osoby współpracujące: inni nauczyciele
Termin wprowadzenia innowacji: wrzesień 2014 do czerwiec 2015
Czas trwania: rok szkolny 2014/2015 (z możliwością kontynuacji)
Zakres: kl. V (chętni uczniowie)
Założenia i sposoby realizacji innowacji
Innowacja pt „Matematyka Innego Wymiaru”- Szkolne Koło Matematyczne ma na celu wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia poprzez kontakt z matematyką w czasie zabawy, rozwiązywania łamigłówek, zadań logicznych, ciekawych zadań z treścią i problemów matematycznych. Innowacja przewiduje cykliczne spotkania, na których uczniowie będą poznawać historię matematyki, dyskutować o jej przydatności w życiu. Uczniowie przygotują się do świadomego i krytycznego korzystania z osiągnięć nauk matematycznych oraz odkryją wpływ matematyki na życie codzienne.
Innowacja planowana jest na cały rok szkolny.
Realizowana będzie na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych
Cele innowacji to:
- poprawa wizerunku matematyki i zwiększenie zainteresowania uczniów
- przygotowanie uczniów do świadomego wykorzystywania matematyki w życiu codziennym,
- wprowadzenie ciekawostek i zagadnień z zakresu historii matematyki,
- wprowadzenie umiejętności mało znanych i stosowanych jak np. sztuka szybkiego liczenia w pamięci,
- zachęta uczniów do rozwiązywania problemów matematycznych,
- odkrywanie efektywnych narzędzi rozwiązywania problemów – dzięki, którym uczeń może skoncentrować się na istocie problemu
- rozwijanie wyobraźni i nauka logicznego myślenia,
- umiejętność tworzenia własnych propozycji gier i zabaw matematycznych,
- rozszerzenie wiedzy w zakresie podstawowych pojęć związanych ze matematyką,
- kształtowanie wyobraźni przestrzennej ,
- rozwijanie postaw społecznych, współdziałania w grupie
- kształcenie umiejętności dyskutowania
- rozbudzanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły
Założenia organizacyjne
Realizacja programu odbywać się będzie w ramach zajęć pozalekcyjnych (na kole matematycznym). Program opierać się będzie na nowoczesnych metodach nauczania z wykorzystaniem:
- technik multimedialnych
- sposobów efektywnej nauki
- gier strategicznych i logicznych
- wymianie wiedzy i doświadczeń
- portalu Matematyka Innego Wymiaru
Spodziewane rezultaty/korzyści wprowadzenia innowacji
Założeniem innowacji jest wzbogacenie programu nauczania o treści i umiejętności, które związane są z rozbudzeniem zainteresowań uczniów matematyką.
Uczestnictwo w zajęciach pozwoli poznać matematykę z innej strony, odkryje przed młodym człowiekiem, że matematyką można się bawić, a sposoby efektywnego uczenia się mogą sprawić satysfakcję i przynieść wielkie korzyści. Uczniowie będą mieli możliwość tworzenia własnych zabaw i gier matematycznych. Innowacja zaktywizuje uczniów oraz pomoże w przełamaniu ich wewnętrznych oporów, jak również w dostrzeżeniu swojej wartości. Rozwinie zdolności uczniów do skupienia uwagi, koncentracji, wysiłku, woli doprowadzenia do końca podjętego działania. Uczestnictwo w grach i zabawach matematycznych rozwiną dodatkowo umiejętności wypowiadania, czytania i pisania. Poprzez rozwiązywanie zadań tekstowych uczniowie wdrożą się do logicznego myślenia, wyrobią umiejętność spostrzegania i rozumienia związków między wielkościami, rozbudzą swoje matematyczne zainteresowania. Rozwiązywanie zadań nauczy matematycznej dociekliwości, precyzji, dostrzegania zasad i analogii, ale i ostrożności przed zbyt pochopnym rozwiązywaniem.
Konferencja podsumowująca projekt „Matematyka Innego Wymiaru
– organizacja Matematycznych Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży”
18 października 2013 roku w Mińsku Mazowieckim odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Elitmat Space – nowoczesne narzędzie pracy z uczniem zdolnym” kończąca trzyletni okres realizacji projektu „Matematyka Innego Wymiaru – organizacja Matematycznych Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt był jednym z największych projektów innowacyjnych w Polsce obejmujących swoim zasięgiem ponad 31 tysięcy uczniów i 2 tysiące nauczycieli z 1126 szkół w kraju.
Grupa uczniów z klas II – VI wraz ze swoimi nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu także uczestniczyła w tym projekcie. Uczniowie mogli uczestniczyć w nietypowych zajęciach z matematyki, poznawać ciekawostki matematyczne, grać i bawić się matematyką na zajęciach pozalekcyjnych i – co umożliwiał portal www.matematykainnegowymiaru.pl – w czasie wolnym w swoim domu, a także brać udział w konkursach kończących każdy rok pracy na zajęciach.
Podczas konferencji nagrodzono najbardziej zaangażowanych w działania projektowe nauczycieli. 57 osób ze szkół z całej Polski zostało wyróżnionych tytułem „Innowacyjny Nauczyciel Matematyki”, a ich szkoły otrzymały status „Szkoły Matematycznych Innowacji”. W gronie utytułowanych znalazła się nauczycielka naszej szkoły Małgorzata Wilkołazka.
Pomimo, że projekt nie będzie wspierany w dalszym ciągu funduszami unijnymi, nadal będzie dostępny dla zainteresowanych matematyką. W Szkole Podstawowej nr 7 kontynuatorami dobrej zabawy matematyką i z matematyką , a przez to przyjemnej nauki stali się uczniowie klas V a i V b wraz z swoją nauczycielką matematyki. Uczniowie nadal będą poznawać tajniki matematyki i jej historię, uczyć się szybkiego liczenia, kształcić wyobraźnię i logiczne myślenie, grać w matematyczne gry edukacyjne i samodzielnie takie gry układać.
Zajęcia dla chętnych i uzdolnionych matematycznie uczniów klas piątych prowadzi pani Małgorzata Wilkołazka. Uczniowie spotykają się w każdy wtorek o godz. 13.10, rozwiązują nietypowe zadania, wymyślają zagadki, krzyżówki, gry. Starają się przygotowywać aby reprezentować szkołę na konkursach matematycznych, a przy okazji udowadniać niedowiarkom, że MATEMATYKA JEST CIEKAWA I PIĘKNA.
(tekst: Małgorzta Wilkołazka)
Innowacja pedagogiczna z matematyki w Zespole Szkół Nr 2 w Zamościu
W dobie gier komputerowych i Internetu uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 1 przy Zespole Szkół Nr 2 mają możliwość rozwijania swoich zdolności matematycznych i wyobraźni przestrzennej na ciekawych lekcjach matematyki. Szkoła prowadzi innowację pedagogiczną udostępnioną przez Firmę Edukacyjno-Wydawniczą ELITMAT z Mińska Mazowieckiego.
Nauczyciele i uczniowie korzystają z zasobów ciekawych materiałów strony internetowej projektu „Matematyka Innego Wymiaru – organizacja Matematycznych Mistrzostw Dzieci i Młodzieży”. Uczniowie naszej szkoły, jako nieliczni z naszego regionu, mogą rozwijać swoje zdolności, poznawać ciekawostki matematyczne, kształcić swoja wyobraźnię, poznawać i rozbudowywać swoją wiedzę matematyczną w sposób przyjazny. Jednocześnie wspaniale przygotowują się do napisania sprawdzianu szóstoklasisty, egzaminu gimnazjalnego, otrzymując przy okazji dobre, mocne podstawy do osiągnięcia wspaniałych wyników na przyszłej maturze.
Uczniowie mają szansę porównania swojej wiedzy i umiejętności z uczniami z całego kraju, uczestnicząc w konkursie wieńczącym roczną pracę, przygotowanym przez firmę ELITMAT „Matematyczne Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży” oraz otrzymania interesujących nagród. Małgorzata Wilkołazka, nauczycielka szkoły podstawowej , wdrażała wraz z uczniami program innowacji już w roku szkolnym 2011/2012. Za aktywność i zaangażowanie w ramach projektu, otrzymała tytuł „Lidera Elitmat Leaderów” , w nagrodę uczestnicząc w warsztatach metodyczno – dydaktycznych w Zakopanem.
Sposoby ewaluacji :
Ewaluacja programu będzie prowadzona na bieżąco i na zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Oceny atrakcyjności zajęć dokonają sami uczniowie poprzez udział w zajęciach oraz informację zwrotną.
Sposoby ewaluacji:
- obserwacja uczniów podczas zajęć,
- aktywność uczniów podczas zajęć,
- arkusz informacji zwrotnej dla ucznia (ankieta),
- udział w konkursach,
Tematyka zajęć dla klasy V
Zagadnienia
Tematyka zajęć
Liczby naturalne
Wykorzystywanie działań pamięciowych oraz działań pisemnych w rozwiązywaniu rozbudowanych zadań z treścią
Porównywanie ilorazowe i różnicowe w zadaniach
Kolejność wykonywania działań
Ułamki zwykłe
Ułamek zwykły, ułamek niewłaściwy i liczba mieszana, sprawne wykonywanie obliczeń
Działania na ułamkach zwykłych
Ułamki zwykłe w zadaniach tekstowych
Ułamki dziesiętne
Wyrażenia dwumianowane – zamiana na ułamki dziesiętne
Działania na ułamkach dziesiętnych sposobem pisemnym – zadania konkursowe
Figury na płaszczyźnie
Kąty, odcinki, wieloboki i ich własności
Jednostki pola i obwodu – sprawna zamiana jednostek
Obliczanie pól czworokątó i trójkątów
Figury przestrzenne
Własności prostopadłościanu i sześcianu
Obliczanie pole powierzchni sześcianu
Sprawne rysowanie siatek prostopadłościanu i sześcianu
Matematyka w życiu codziennym
Kalendarz i czas w zadaniach tekstowych
Jednostki długości, masy, monetarne. Sprawna zamiana jednostek długości, masy, monetarnych – wykorzystanie umiejętności przy rozwiązywaniu zadań
Gry, zabawy matematyczne
Tworzenie własnych gier i zestawów edukacyjnych, sprawne posługiwanie się własnościami liczb i figur geometrycznych, korzystanie z zasobów portalu Matematyka Innego Wymiary celem pogłębienia wiedzy i umiejętności