13, 18 oraz 20 października 2021 roku odbyły się szkolne wycieczki po Zamościu, w których uczestniczyli uczniowie klas: Ia, Ib, Ic , IIIb, IVb i IVc wraz z nauczycielami: p. Anną Kardasz, p. Iwoną Sarzyńską, p. Magdaleną Olszewską, p. Elżbietą Iwaniec, p. Anną Taras, p. Agnieszką Dybzińską, p. Małgorzatą Bożek, p. Katarzyną Banach oraz p. Martą Słomianowską.
Przewodnikiem wszystkich grup był p. Grzegorz Łapiński, który reprezentował Zamojskie Stowarzyszenie Przewodnicy z Pasją.
Pierwszym punktem wycieczki był Rynek Wielki, uznawany za jeden z najpiękniejszych placów miejskich w Europie. Stojąc pośród pięknych, klimatycznych kamieniczek, uczestnicy dowiedzieli się, że dawno temu w Zamościu mieszkali Polacy, Ormianie, Żydzi, Grecy, Węgrzy a nawet Szkoci. Nasze miasto było kolebką mieszających się kultur.
Przy Akademii Zamojskiej dzieci usłyszały, że była pierwszą prywatną uczelnią w Rzeczypospolitej, opłacaną przez wielkiego kanclerza Jana Sariusza Zamoyskiego, dla którego wykształcenie młodzieży było sprawą nadrzędną. Następnie udano się pod Synagogę, gdzie przewodnik wyjaśnił zagadkę, dlaczego wzniesiono ją w zagłębieniu.
Piękny barokowy Kościół św. Katarzyny został wzniesiony w II poł. XVII wieku. Przewodnik opowiedział uczniom historię związaną z podziemiami tej świątyni, w których przez pierwsze trzy miesiące II wojny światowej przechowywany był obraz Jana Matejki pt: „Hołd pruski”, usilnie i bezskutecznie poszukiwany przez Niemców.
Dalsza trasa wycieczki prowadziła do Kojca, który usytuowany jest przy Starej Bramie Lubelskiej. Tam uczniowie obejrzeli plan Zamościa stworzony na podobieństwo człowieka przez włoskiego architekta Bornardo Moranda. Dzieci, stojąc przy makiecie miasta, nazywały elementy makiety i odgadywały, jakim częściom ciała człowieka odpowiadają.
Wracając, wycieczka zatrzymała się pod pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny, wybudowanym w hołdzie dzieciom mieszkającym na Zamojszczyźnie, które podczas II wojny światowej objęto przymusowym wysiedleniem, w celu założenia tam nowych osad dla ludności etnicznie niemieckiej z innych krajów Europy.
Przy pomniku założyciela miasta – ordynata Jana Sariusza Zamoyskiego, uczniowie dowiedzieli się, że był on światłym, wykształconym człowiekiem, władał pięcioma językami i potrafił gromadzić majątek, wzbogacając rodzinę i kraj. Przewodnik opowiedział również historię Floriana Szarego herbu Jelita – protoplasty Jana Zamoyskiego.
Stojąca nieopodal Katedra Zamojska p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, zachwyciła wszystkich przepiękną kamienną ornamentyką.
Wycieczka zakończyła się w Muzeum Ubioru, które znajduje się w kazamacie Bastionu II
Wszyscy w dobrych nastrojach wrócili do szkoły. Jesteśmy przekonani, że wiadomości, które zdobyły dzieci na trwale zapiszą się w ich pamięci. Polecamy wszystkim wycieczki po Zamościu, nie tylko kiedy świeci słońce, ale także wtedy, kiedy piękna jesienna aura spowija nasze renesansowe miasto! POLECAMY!
Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: K. Banach, M. Olszewska