Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych (aktualizacja 26.04.2021 r.) Organizacja zajęć w szkole
Organizacja nauczania w systemie hybrydowym dla uczniów klas 1-3
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dn. 22.04.2021r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia i funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 26.04.2021r. uczniowie klas 1-3 będą realizowali naukę w systemie hybrydowym.
Oznacza to, że część lekcji będzie odbywała się stacjonarnie w szkole, natomiast część w formie online. Nauczanie zorganizowane jest w taki sposób, że :
- nie więcej niż 50% uczniów realizuje zajęcia w szkole
- co najmniej 50% uczniów realizuje zajęcia zdalnie
Od 26.04.2021r. do 29.04.2021r. nauczanie stacjonarne w szkole prowadzone będzie dla klas :
26.04.2021r: kl.1a, kl.2a, kl.2b, kl.3c
27.04.2021r: kl.1a, kl.1b, kl.2b, kl.2c
28.04.2021r : kl.1b, kl.1c, kl.2c, kl.3a
29.04.2021r: kl.1c, kl.2a, kl.3a, kl.3b
Od 26.04.2021r. do 29.04.2021r. nauczanie zdalne w domach z wykorzystaniem aplikacji Teams prowadzone będzie dla klas :
26.04.2021r: kl.1b, kl.1c, kl.2c, kl.3a, kl.3b
27.04.2021r: kl.1c, kl.2a, kl.3a, kl.3b, kl.3c
28.04.2021r: kl.1a, kl.2a , kl.2b, kl.3b , kl.3c
29.04.2021r: kl.1a, kl.1b, kl.2b, kl.2c, kl.3c
Zajęcia odbywają się zgodnie z planem lekcji obowiązującym do 19.03.2021r.
Obowiązuje również wcześniej ustalony harmonogram wejść i wyjść.
W czasie nauczania hybrydowego szkoła zapewnia opiekę świetlicową dla dzieci, które w tym dniu uczą się stacjonarnie w szkole oraz dzieci rodziców walczących z COVID-19 (które wcześniej uzyskały zgodę dyrektora szkoły).
Dla dzieci uczących się stacjonarnie wydawane będą obiady.
Klasy 4-8 uczą się bez zmian, w systemie zdalnym.
Dni 30.04, 4.05 i 5.05.2021r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Alicja Dubel- dyrektor szkoły
Lubimy jak czytają nam rodzice i sami też czytamy
"Bez względu na to, ile masz zajęć,
najważniejszą rzeczą, jaką możesz
zrobić dla przyszłości swego
dziecka, oprócz okazywania mu
miłości przez przytulanie, jest
codzienne głośne czytanie oraz
radykalne ograniczenie telewizji." - Jim Trelease
To tylko tyle i aż tyle, aby wychować wspaniałego człowieka. Otworzyć drzwi do poznawania świata i dać skrzydła, aby wyruszył w podróż.
Z okazji "Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich", zaprosiliśmy uczniów i ich rodziców do akcji promującej czytelnictwo w naszej szkole pod hasłem "Lubimy jak czytają nam rodzice i sami też czytamy".
Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w realizację akcji.
Zapraszamy do obejrzenia filmów o ulubionych książkach naszych dzieci.Organizatorzy: Agnieszka Wysocka, Dominika Zwolak, Anna Sokalska-Wosiek
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Mądrości o książkach w książkach i nie tylko…
- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w naszej szkole
„Kto czyta książki, żyje podwójnie”
/Umberto Eco/
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada na 23 kwietnia. Obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci m.in. Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
Nauczyciele języka polskiego wspólnie z Centrum Multimedialnym i Biblioteką oraz nauczycielką plastyki przygotowali dla uczniów projekt pod hasłem: „Mądrości o książkach w książkach i nie tylko…”, który w różnorodny sposób rozwijał kompetencje czytelnicze, umiejętności oratorskie, pisarskie i plastyczne oraz poszerzał wiedzę uczniów na temat ochrony praw autorskich.
Przedsięwzięcie to cieszyło się największą popularnością wśród klas czwartych, szóstych i siódmych. Uczniowie kl.4a. 4b i 4c wykonali przepiękne prace literacko- plastyczne przedstawiające aforyzmy, przysłowia , ulubione cytaty z książek w bogatej oprawie plastycznej. Mogli zaprezentować również swoje umiejętności twórcze oraz kreatywność podczas przygotowywania lapbooków, kuferków lektur i prezentacji multimedialnych. Klasa 6c wykonała piękne ilustracje do wybranych cytatów z ulubionej książki.
Prawdziwym talentem oratorskim wykazali się uczniowie kl. 7c podczas przemówień na temat roli książki w życiu każdego z nas. Oni także przygotowali zbiorek aforyzmów pt.: „Mądrości o książkach w książkach i nie tylko…”.
Część prac zamieszczamy w galerii na stronie szkoły, zaś pozostałe znajdą się na wystawie w Centrum Multimedialnym oraz szkolnej bibliotece.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i gratulujemy wspaniałych talentów!!!
Przemówienie I
Drodzy słuchacze!
Wszyscy zapewne znacie temat tego wystąpienia. Moim zadaniem jest przekonać Was, że książki wzbogacają życie. Zakładam, że część z Was nie lubi czytać książek, a w szczególności lektur. Osoby te myślą, iż taka forma spędzania czasu to nuda i udręka. Niektórzy mogą powiedzieć, po co czytać książki, jeśli można obejrzeć film na Netfliksie. Będzie to trwało krócej i sprawi o wiele więcej przyjemności. Nic bardziej mylnego. Według mnie film zawiera dużo mniej szczegółów i pomija istotne fakty. Z tego powodu postaram się wszystkich Was przekonać do tego, że to książki wzbogacają nasze życie.
Na początek chciałabym skupić się na naszej wyobraźni. Dobrze rozwinięta pozwala człowiekowi radzić sobie w różnych, nawet najtrudniejszych sytuacjach. Któż z nas nie chciałby posiąść takiej umiejętności? Zdolność tą nieustannie doskonalimy podczas czytania. Mając przed oczami tylko litery, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce. Zdarza się, że wyobrażamy sobie: osoby, sytuacje wydarzenia fantastyczne, niemające miejsca w realnym świecie. Powyższy pogląd potwierdzony jest naukowo. Czytanie bowiem stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.
Kolejnym zagadnieniem dotyczącym korzyści jakie płyną z czytania książek jest doskonalenie poprawnej pisowni. Zapewne wielu z nas spotkało się z sytuacją, że nie wiedziało, jak napisać dane słowo. Szczególnie ważne jest to wtedy, gdy naszą wypowiedź będą czytać inni. Wtedy zdolność poprawnego pisania świadczy, o tym jak postrzegają nas ważne dla nas osoby np. pani ucząca nas języka polskiego, nowo poznani koledzy. Moi drodzy, pisownia to nie tylko poprawność gramatyczna i ortograficzna. Istotny tutaj jest styl naszych wypowiedzi, który doskonalimy czytając różnego rodzaju treści. Przydaje on się nam w życiu codziennym np. pisząc wypracowania, a w przyszłości artykuły, notatki itp.
Nie można pominąć jeszcze jednej korzyści płynącej z czytania książek. Mam tu na myśli poszerzanie i wzbogacanie naszego słownictwa. Myślę, że każdemu z nas zależy na tym, aby wypowiadać się w sposób płynny i ciekawy. W takiej sytuacji jesteśmy postrzegani jako osoby inteligentne, mające własne zdanie. Zapewne nikt z nas nie chciałby znaleźć się w sytuacji, kiedy podczas ważnej wypowiedzi zabraknie mu słów lub nie zrozumie słownictwa swojego rozmówcy. Dlatego uważam, że warto czytać różnorodne książki, aby nigdy nie znaleźć się w krepującej dla siebie sytuacji.
Mam nadzieję, iż udało mi się przekonać Was, że książki wzbogacają nasze życie. Korzyści te są widoczne podczas nauki w szkole, jak również będą miały swoje odzwierciedlenie w naszej przyszłości. Zdobyta wiedza i umiejętności znajdą miejsce w naszej pracy zawodowej, życiu codziennym, wpłyną na nasz światopogląd i postrzeganie otaczającego nas świata.
Przemówienie II
Szanowni słuchacze!
Cel mojego przemówienia jest znajomy. Mam Was przekonać, jak bardzo książki są dla nas ważne. Wiem , co sobie teraz myślicie. Według większości z Was czytanie książek jest pewnie bardzo nudne, ponieważ dlaczego ktoś miałby czytać, skoro ma telefon lub komputer. Lecz czy na pewno tak jest? Czy książki nie są już nam potrzebne? Nic bardziej mylnego! Według mnie czytanie wzbogaca życie na różne sposoby i jestem pewna, że uda mi się was do tego przekonać.
Najpierw skupię się chyba na najbardziej i najważniejszej znanej zalecie czytania. Wzbogaca ono słownictwo, co pomaga w oficjalnych listach lub wypracowaniach, ale także na co dzień. Czy miałeś kiedyś problemy z pisaniem rozprawek na polski? Lub w dorosłym wieku twoje ważne dokumenty pisane przez ciebie wyglądają jak dziecka? Ludzie często zapominają o jakimś wyrazie, albo chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać to w słowa. Można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Poza tym dobrym pomysłem jest zobaczenie kilku dzieł znanych, wybitnych, polskich lub zagranicznych pisarzy.
Dla wielu osób czytanie jest także zwykłą rozrywką. Czyż nie miło jest czasami usiąść przy rozpalonym kominku, przykryć się kocykiem i sięgnąć po książkę? Oczywiście, że tak. Poza tym czytelnicy często opowiadają o tym, że czytając, przenoszą się do całkiem innego świata. Przeżywają akcje razem z bohaterami, wręcz utożsamiają się z nimi i odnajdują w nich siebie. Powoduje to refleksje nad własnym postępowaniem i w pewnym stopniu rozwija kreatywność. Kształtuje to również charakter.
Mam nadzieję, że udało mi się was przekonać jak bardzo ważne są książki. Dzięki nim poszerzamy swoją wiedzę oraz wiele innych umiejętności Z całą pewnością mogę Wam zapewnić, że jeśli dacie im szansę, czytanie stanie się to waszym nowym, ulubionym i najbardziej interesującym zajęciem.
1Planet4All - Razem dla klimatu
W ramach realizacji projektu „1Planet4All - Razem dla klimatu” zajęliśmy się problemem zmniejszania liczebności wybranych gatunków zwierząt. Przedstawiamy dwa pierwsze artykuły dotyczące zmian liczebności pszczół. Napisały je: Marysia Surmacz z klasy 7a oraz Natalia Kuśnierz z klasy 7c. Plakaty „Pszczoły w Polsce” oraz „Zmiany klimatu” wykonała Ada Ferenszkiewicz z klasy 7a. Wszystkie dziewczęta pracują w Klimatycznej Redakcji Szkolnej. Wkrótce zaprezentujemy Wam kolejne materiały.
Pszczoły a zmiany klimatu
Nie wiadomo kiedy na świecie pojawiły się pierwsze pszczoły. Najstarsza znaleziona w bursztynie pszczoła ma ok. 80 mln lat, czyli pochodzi z późnego okresu kredy. Obecnie pszczoła miodna zasiedla wszystkie ekosystemy występujące na świecie, oprócz biegunów i rejonów podbiegunowych, gdzie nie występują rośliny nektaro- i pyłkodajne.
W dzisiejszych czasach życie pszczół jest coraz trudniejsze. Postępujące zanieczyszczenie środowiska i związane z tym zmiany klimatu wpływają negatywnie na życie pszczół. A jak to się dzieje? Przedstawię Wam na przykładzie naszego kraju.
Od kilkunastu lat coraz szybciej rosną średnie temperatury powietrza. Zmienia się czas trwania pór rok. Opady coraz częściej pojawiają się w formie krótkotrwałych ulew
Ciepłe i mokre zimy też nie sprzyjają owadom, bo pszczoły w naszej strefie klimatycznej przez tysiące lat przystosowały się do mrozów. W zimie pszczoły powinny oszczędzać siły i spokojnie czekać na wiosnę. Jednak z powodu podwyższonych temperatur królowe w niewłaściwym czasie składają jaja i robotnice niemal całą zimę potrafią wychowywać młode, co je bardzo wyczerpuje i giną.
Wyższe temperatury powietrza sprzyjają rozwojowi szkodników i chorobom roślin. A to powoduje, że na miejsce nieopłacalnych upraw, rolnicy sadzą bardziej odporne na zmiany rośliny. Niestety są one słabo lub w ogóle nienadające się na źródło pożywienia dla pszczół np. kukurydza. Zmiany zachodzą również wśród dziko rosnących roślin, które giną np. w przypadku wycinania lasów, albo starych drzew jak lipy, robinie akacjowe, klony, głogi. W ich miejsce ludzie sadzą tuje, świerki czy cyprysy, z których pszczoły pożytku nie mają. To wszystko zubaża bazę pokarmową pszczół.
Ponieważ wszystkie pszczoły, zarówno dzikie, jak i udomowione, pozyskują energię i składniki odżywcze z kwiatów, to każdy czynnik, który wpływa na fizjologię roślin na szeroką skalę, może odbić się potencjalnie na zdrowiu pszczół w dłuższym czasie.
Rosnący w powietrzu poziom dwutlenku węgla może wpływać na opóźnianie zakwitania roślin, a dodatkowo powodować, że kwiaty są ogólnie mniejsze, mają mniej nektaru i jest on mniej wartościowy. Takie badania wykonano dla nawłoci i okazało się, że w miejscach o większym stężeniu CO2 w nektarze znajduje się mniej białka. Wielu badaczy wskazuje, że słabej jakości dieta lub mało zróżnicowana może osłabiać układ odpornościowy pszczół. A to powoduje, że ich organizmy gorzej radzą sobie z pasożytami.
Pszczoły w naszej strefie klimatycznej zapylają aż 80 proc. gatunków roślin. W tym wiele owoców, na które czekamy całą zimę jak np. truskawki, czereśnie, maliny, śliwki. Dlatego każdy nas powinien dbać o klimat. Aby zwrócić uwagę jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają pszczoły oraz inne owady zapylające, ONZ z inicjatywy Słowenii, ustanowiła dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczół.
A jak my możemy pomóc? Pamiętając o naszych małych przyjaciołach można posadzić w ogródku lub na balkonie rośliny miododajne np. lawendę, kocimiętkę, szałwię, astry. Będą one pięknie wyglądać i pachnieć, a pszczoły będą mieć nektar. Możemy wystawić w gorące dni niewielkie pojemniczki z wodą i pływającymi na wierzchu patyczkami, które pozwalają pszczołom na pobranie wody bez obawy, że się w niej utopią. Za te drobne rzeczy będziemy mogli zajadać się w zimowe wieczory pysznym miodem! Ratujmy pszczoły!
Natalia Kuśnierz
klasa 7c
Korzystałam z:
1. Pasieka24pl, „Wpływ zmiany klimatu na bazę pokarmową pszczół”
2. Modr.mazowsze.pl, „Pasieka w dobie zmian klimatu”
3. YoungFace.TV, „Zmiany klimatu powodują zagładę pszczół”
Pszczoły
Wszyscy wiemy, że pszczoły produkują miód, ale czy wszyscy wiemy, że w 80% zapylają rośliny.
Przenosząc pyłek przyczyniają się do zwiększenia ilości i jakości plonów. Bez zapylania roślin przez pszczoły wzrost i rozwój roślin byłby niemożliwy.
Niestety tak bardzo potrzebne i pożyteczne zwierzęta masowo giną, dlatego musimy zainteresować się ich losem i zadać sobie pytanie czy zmiana klimatu, która dotyka nas wszystkich jest też przyczyną ich wyginięcia.
W naszym artykule najpierw chcielibyśmy przybliżyć wszystkim czym jest rodzina pszczela i jak funkcjonuje.
Pszczoły stanowią zorganizowaną społeczność składającą się z trzech rodzajów owadów: matki pszczelej - „królowej”, robotnic i trutni.
Jeżeli chodzi o liczebność tych poszczególnych grup to jest ona zmienna i zależy od pory roku.
Latem w ulu jest najwięcej pszczół robotnic w ilości od 20 – 40 tysięcy, 300 – 3000 trutni i jedna matka.
Zimą jest około 10 tysięcy robotnic, kilka trutni i jedna matka.
Rodzina pszczela działa jak doskonale zorganizowana maszyna. Każdy rodzaj pszczoły ma ściśle przypisane zadania do wykonania.
Matka pszczela jest najcenniejszą pszczołą w ulu, dzięki niej rodzina się powiększa i tylko matka pszczela jako jedyna składa jaja, z których rozwijają się robotnice. Dziennie może złożyć nawet 1.500 jaj. Na co dzień jako „królowa” ula ma przy sobie orszak pszczół robotnic, które o nią dbają, karmią i chronią.
Wszystkie trzy rodzaje pszczół czyli matka pszczela, robotnice i trutnie przechodzą cztery stadia rozwoju: jaja, larwy, poczwarki i dorosłego owada.
Czerw karmiony jest w stadium larwy przez pszczoły karmicielki mleczkiem przez trzy pierwsze dni po wykluciu, następnie karmiony jest miodem i pyłkiem.
Matka pszczela żyje od 2 -5 lat, robotnica 1-6 miesięcy, a truteń 2 miesiące.
Robotnice są najliczniejszą grupą w rodzinie pszczelej, ale mimo, że są samicami nie mogą składać jaj. Ich rola w ulu jest inna w zależności od ich wieku. Młode pszczółki po wykluciu sprzątają swoją komórkę, w której się rozwijały, aby matka mogła w nich złożyć kolejne jajeczka, zaczynają pracować opiekując się czerwiem – czyli młodymi larwami, ogrzewają je, pielęgnują i karmią mleczkiem, które same wytwarzają.
Po skończeniu pracy, jako karmicielka młoda pszczoła ulowa odbiera nektar od pszczół lotnych, które pracują na zewnątrz ula, przenosi miód, zasklepia dojrzały miód w komórkach co stanowi zapasy rodziny.
Następnie jest w stanie produkować wosk – i tym samym zaczyna pełnić funkcję „budowniczego” w ulu. Nazywa się wtedy „woszczarką”. Zajmuje się odbudowywaniem plastrów, zasklepianiem komórek.
W miarę rozwoju pszczoły ulowej kolejnym etapem jest umiejętność przerabiana nektaru na miód, odparowywanie wody, utrzymywanie temperatury w ulu.
Kolejnym etapem życia pszczoły jest objecie funkcji „strażniczek”, mają już wówczas rozwinięte żądło i pełny zbiorniczek jadowy.
Kolejnym i ostatnim już etapem w rozwoju i życiu pszczoły jest funkcja „zbieraczki”. Trwa ona około dwóch tygodni i w tym czasie pszczoły robotnice przynoszą do ula pyłek, nektar, spadź i substancje balsamiczne, służące do produkcji propolisu – w specjalnych koszyczkach umieszczonych na trzeciej parze nóg. Po tym czasie pszczoła kończy życie, najczęściej poza ulem.
Teraz przedstawimy pracę tych naszych małych „przyjaciół”, przez tak wielu ludzi niedocenianych oraz ich znaczenie w przyrodzie i dla człowieka.
Pszczoły w poszukiwaniu pokarmu – pożytku oddalają się od ula na odległość około 2 km, a nawet 4 – 5 km. Do ula przynoszą pyłek „pierzgę” czyli „chleb pszczeli”, nektar, propolis, wodę.
Rodzina pszczela funkcjonuje cyklicznie, co gwarantuje jej przetrwanie, jest obiektem obserwacji i podziwu. Jako gatunek od tysiącleci towarzyszą człowiekowi, zostały przez niego udomowione, ale nie oswojone. Charakteryzują się niezwykłymi zdolnościami adaptacyjnymi do warunków przyrodniczych, klimatycznych, są świetnie zorganizowane i doskonale współpracują w swojej rodzinie.
Całym światem pszczół jest ul. Tutaj mają wszystko co jest im potrzebne do życia. Wychowują młode pokolenie, troszczą się o to, aby młode pszczoły były zdrowe, nakarmione, aby miały ciepło i sucho, i by były bezpieczne. Podejmują ryzyko wylatując z ula w celu znalezienia pożytku. Nie zawsze wracają do ula, stając się ofiarą ptaków, czy działania człowieka, który w niewłaściwy sposób korzysta ze środków ochrony roślin, czym przyczynia się ginięcia tych pożytecznych owadów.
Wylot pszczoły poza ul można porównać do wylotu w kosmos. Trudno jest im wrócić do domu, a jednak pszczoły są doskonale przygotowane i wiedzą jak wrócić do ula. Mają doskonałą orientację w terenie. Mimo tego, że są malutkie są bardzo silne i mądre.
Powinniśmy robić wszystko, aby nie utrudniać im funkcjonowania w naturze. Powinniśmy się wręcz od nich uczyć i brać przykład, bo to dzięki ich pracy mamy co jeść i nie chodzi tylko o miód.
Przenosząc pyłek z kwiatów umożliwiają zachowanie bioróżnorodności i kontrolę erozji gleb.
Pszczoły zapylają większość roślin rosnących na kuli ziemskiej, jeśli ich zabraknie nie będziemy mieli co jeść, nie będzie nasion, a więc i nie będą mogły rosnąć rośliny w kolejnych latach, a tym samym los człowieka i zwierząt przez niego hodowanych będzie przesądzony.
W przypadku upraw sadowniczych zapylanie roślin zwiększa plony o ponad 80 %. Większość owoców i warzyw to rośliny owadopylne, które nie rozwiną się bez pszczół i ich zapylania. Im mniej będzie pszczół w przyrodzie tym trudniej dostępne i gorsze pod względem jakości będą owoce i warzywa.
Jeśli nie chcemy do tego dopuścić dbajmy o środowisko, o naturę, aby te małe pożyteczne owady mogły nadal wyruszać w podróż i kontynuować ją bezpiecznie z pokolenia na pokolenie.
Maria Surmacz kl. 7a
Jesteśmy różni, lecz równie ważni
W kwietniu nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Jesteśmy różni, lecz równie ważni”. Projekt miał na celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat Autyzmu i Zespołu Aspergera.
W ramach akcji uczniowie z klasy 3c wykonali wspólną pracę plastyczną pod kierunkiem nauczyciela świetlicy, ilustrującą równe prawa każdego człowieka. Podczas tego przedsięwzięcia uczestnicy kształtowali u siebie empatię, szacunek i wyrozumiałość dla innych.
Efektem przeprowadzonych działań było otrzymanie przez szkołę certyfikatu i podziękowania za udział w akcji.
Tekst i zdjęcia: A. Wysocka
Zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu:
Klasy czwarte włączają się w obchody Dnia Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”.
Światowy Dzień Ziemi został ustanowiony jako święto międzynarodowe w 1971 roku. Wówczas Sekretarz Generalny ONZ podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W 1990 roku aż 200 milionów osób w 141 państwach zmobilizowało się do uczestnictwa w Dniu Ziemi. To doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne. Organizatorzy Dnia Ziemi zaczęli się głośno domagać natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii. Od tamtej pory wszystkie akcje mają na celu promowanie różnych postaw proekologicznych w społeczeństwie. My też możemy aktywnie się włączyć do działań, niezależnie od szalejącej epidemii koronawirusa. Po pierwsze warto pamiętać o codziennym segregowaniu śmieci. To podstawowa czynność, o jakiej powinniśmy pamiętać, jeśli zależy nam na dobrej kondycji naszej planety. Po drugie – warto zacząć oszczędzać wodę. Zwłaszcza, że już niemal wszyscy ludzie zaczynają mieć poważny problem z dostępem do wody pitnej. Możemy też zadbać o to, aby nie zaśmiecać naszej planety. Wiedzą o tym doskonale uczniowie klas 4, którzy na lekcjach przyrody napisali listy w imieniu przyrody. Przyroda zwraca się w nich do nas, abyśmy zastanowili się nad jej przyszłością i skutkami niektórych działań.
Najciekawsze listy zamieściliśmy na stronie szkoły.
List Przyrody (Miłosz Niemczuk kl. 4b)
Kochani!
Postanowiłam do Was napisać, ponieważ jest coś, co mnie niepokoi. Od dawna żyjemy razem na świecie, jesteście moimi mieszkańcami od setek lat. Do tej pory żyliśmy w zgodzie. Uprawialiście ziemię, czerpaliście z moich dóbr nieprzerwanie. Mieliście pod dostatkiem owoców, warzyw, wody, zwierząt. Ostatnio jednak źle się dzieje. Jestem zmuszona uświadomić Wam pewne błędy, z których chyba nie zdajecie sobie sprawy. Drodzy ludzie, macie ogromny wpływ na stan mojego wyglądu, zdrowia. Nie dbacie o mnie. Ginę! Niszczeję w bardzo szybkim tempie! Jeżeli chcecie żyć jak najdłużej na Ziemi, musicie dostosować się do moich rad:
- Segregujcie śmieci.
- Oszczędzajcie prąd- gaście zbędne światło, wyjmujcie ładowarkę do telefonu, wymieńcie tradycyjne żarówki na świetlówki energooszczędne lub LED.
- Zamiast jeździć samochodem, korzystajcie z komunikacji miejskiej.
- Oszczędzajcie papier (drukujcie dwustronnie, czytajcie e-wydania gazet i magazynów, drukujcie i kserujcie tylko absolutnie niezbędne dokumenty, segregujcie makulaturę)
- Walczcie z nadmierną ilością odpadów (na zakupy zabierajcie torbę wielokrotnego użytku, nie używajcie sztućców plastikowych)
- Oszczędzajcie wodę.
- Dbajcie o zagrożone gatunki roślin i zwierząt.
Zrozumcie, jestem już staruszką i sama nie poradzę sobie ze wszystkimi problemami. Pamiętajcie, jestem Waszym domem, daję Wam wszystko. Jeśli nie zmienicie swojego postępowania, to mogę kiedyś przestać istnieć. A co stanie się wtedy z Wami? Dokąd pójdziecie? Pamiętajcie też o tych, którzy dopiero przyjdą na świat. O swoich dzieciach, wnukach. Chciałabym służyć jeszcze wielu pokoleniom ludzi - pozwólcie mi na to.
Moje zdrowie jest Waszym życiem!
Pozdrawiam serdecznie
Wasza Przyroda
Dzień Ziemi
Tegoroczny ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2021 odbywa się pod hasłem „Przywróć Naszą Ziemię”.
Z tej okazji zwróciliśmy się do uczniów klas 1-3 z apelem, aby w swoich działaniach mieli na uwadze dobro naszej planety. Każdy mieszkaniec Ziemi korzysta ze środowiska i jego naturalnych zasobów takich jak powietrze, woda, żywność, surowce chemiczne i niestety przyczynia się do jej eksploatacji i zanieczyszczania na różne sposoby. W związku z tym uczniowie klas I-III w ramach edukacji zdalnej przygotowali działania w formie zdjęć, promujące ochronę naszej planety. Były to eko działania takie jak – segregacja śmieci, oszczędzanie wody, oszczędzanie energii elektrycznej. Pracę dzieci możemy podziwiać w galerii zdjęć poniżej.
Kolejnym działaniem ekologicznym był konkurs „Eko-plakat”- wyłoniliśmy zwycięzców, gratulujemy:
I miejsce Bartłomiej Jaskowski kl. Ia
II miejsce Hubert Derewiecki kl. IIa
III miejsce Maja Anysz kl. IIc
ZIEMIA JEST NASZYM WSPÓLNYM DOBREM!!!
Tekst: Dominika Zwolak, zdjęcia: Agnieszka Wysocka
Informacja dla rodziców uczniów kl. 8
Szanowni Państwo,
Lubelski Kurator Oświaty zaprasza na spotkanie on-line dotyczące wsparcia rodziców uczniów klas VIII w zakresie wyboru dalszego etapu kształcenia i procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych pt. „Rodzic pierwszym doradcą".
Spotkanie on-line ze specjalistami w tej dziedzinie odbędzie się dnia 20 kwietnia 2021 r. (wtorek) o godz. 17.00.
W załączeniu list Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Komunikat dla rodziców
Szanowni Rodzice,
od 19 kwietnia do 25 kwietnia 2021r. zostaje przedłużone nauczanie zdalne. W szkole obowiązują dotychczasowe procedury i zasady.Z poważaniem
Alicja Dubel – dyrektor szkoły
#ŁączyNasPamięć
Dnia 19 kwietnia w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim uczniowie naszej szkoły na zdalnych lekcjach plastyki i techniki dołączyli do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile 2021. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich. W tym roku upamiętniliśmy nie tylko wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreśliliśmy rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Wykonaliśmy własnoręcznie papierowe żonkile – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.
Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec – Szczech
78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia uczniowie naszej szkoły dołączyli do akcji społeczno- edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającej 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu?
Co roku przy Pomniku Bohaterów Getta na Muranowie, Marek Edelman uczestnik powstania, składał bukiet żółtych żonkili. W ten sposób żółty żonkil stał się symbolem pamięci o powstaniu.W jaki sposób uczniowie SP7 upamiętnili rocznicę wybuchu powstania?
Uczestniczyli w lekcjach historii poświęconych powstaniu, oglądali film edukacyjny pt. „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, produkcji: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz tradycyjnie wykonywali notatki graficzne lub mapy myśli.
Zapraszam do galerii prac.
Małgorzata Drozd
Lubimy jak czytają nam rodzice i sami też czytamy
"Bez względu na to, ile masz zajęć,
najważniejszą rzeczą, jaką możesz
zrobić dla przyszłości swego
dziecka, oprócz okazywania mu
miłości przez przytulanie, jest
codzienne głośne czytanie oraz
radykalne ograniczenie telewizji."
Jim TreleaseTo tylko tyle i aż tyle, aby wychować wspaniałego człowieka. Otworzyć drzwi do poznawania świata i dać skrzydła, aby wyruszył w podróż.
Z okazji "Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich", który obchodzimy 23 kwietnia, zapraszamy uczniów i ich rodziców do wzięcia udziału w szkolnej akcji promującej czytelnictwo "Lubimy jak czytają nam rodzice i sami też czytamy".
Prosimy o nagranie krótkiego filmiku (ok. 1 min), w którym dziecko i rodzic lub dziecko przedstawią swoją ulubioną książkę . Mogą ją zaprezentować, opowiedzieć o niej oraz przeczytać fragment tekstu z książki.
Filmiki prosimy przesyłać do 20.04.2021 r na podane adresy mailowe: agaw2018@interia.pl i domi9987@o2.pl.
Zapraszamy.
1055. rocznica Chrztu Polski
14 kwietna obchodziliśmy Święto Chrztu Polski. W tym roku przypadła 1055. rocznica tego ważnego dla Polski czasów Mieszka I wydarzenia.
Dlaczego 14 kwietnia? Mieszko przyjął chrzest najprawdopodobniej w 966r. W zgodzie z ówczesnym obyczajem, ważne osoby chrzczono w Wielką Sobotę, a ta w 966r. przypadała właśnie na 14 kwietnia.
Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest? Z powodów religijnych i politycznych. Chciał zawrzeć sojusz z Czechami przeciw Wieletom. Dla przypieczętowania sojuszu poślubił księżniczkę Dobrawę i dzięki niej ochrzcił się. Mieszko wiedział, że chrześcijanie budują wspaniałe kamienne budowle – świątynie, znają pismo i mają kontakty dyplomatyczne. Widział, że ich Bóg musi być wielki skoro władza cesarza chrześcijańskiego jest silna i przynosi mu bogactwo. Mieszko chciał, żeby jego pozycja była równa innym władcom europejskim.
Co chrześcijaństwo przyniosło Polsce? Wraz z duchowieństwem do państwa Mieszka I zawitała kultura romańska, nastąpił rozwój nauki i sztuki, zaczęły powstawać pierwsze rodzime źródła pisane, powstawały szkoły, biblioteki, murowane klasztory i kościoły, duchowni opiekowali się potrzebującymi i upowszechniali nowe metody uprawy ziemi. Zaczął się proces chrystianizacji i budowy struktur kościelnych na ziemiach polskich. Mieszko I i jego państwo weszło na stałe do kręgu kulturowego zachodnich państw chrześcijańskich.
Na lekcjach historii i nie tylko, uczniowie przypomnieli sobie to wydarzenie: oglądali filmiki, dyskutowali, robili notatki i grafnotki. Zaglądaliśmy na stronę MEiN, żeby poznać okoliczności ustanowienia tego nowego święta państwowego, które zostało przyjęte ustawą z 22 lutego 2019 r. przez Sejm.
Zapraszam do galerii naszych prac.
Małgorzata Drozd
Szkolna Liga Szachowa
Organizator: UKS Jedynka , SP7 Zamość
Cel imprezy:
Popularyzacja gry w szachy wśród dzieci i młodzieży,
Ukierunkowanie uczniów na aktywny sposób spędzania wolnego czasu,
Rozwijanie zainteresowań poprzez grę w szachy,
Wyłonienie najlepszych zawodników turnieju w drodze rywalizacji szkolnej,
Termin i sposób rozgrywek:
Turniej odbędzie się w kwietniu, maju i finał w czerwcu w systemie on-line.
Warunki uczestnictwa:
W turnieju udział biorą tylko uczniowie SP7. Zgłoszenia do turnieju należy kierować bezpośrednio do p. J. Bekasa przez dziennik elektroniczny lub Temas (grupa szachowa) podając: imię i nazwisko oraz klasę. Zgłoszenia nadsyłamy do piątku 23 kwietnia 2021r. Najbliższy turniej wtorek 27 kwietnia 2021 r. godz. 16.30.
Nagrody:
Najlepszy uczestnik trzech edycji SLSZ otrzyma puchar i Tytuł Mistrza Szkolnej Ligii Szachowej. Dodatkowo w każdej edycji będzie prowadzona klasyfikacja oddzielnie dla dziewcząt i chłopców. Za pierwsze trzy miejsca przewidziane są medale natomiast wszyscy uczestnicy turnieju otrzymają dyplomy za udział.
Postanowienia końcowe:
Podczas turnieju obowiązują przepisy PZSzach.
W czasie turnieju będzie prowadzony ranking punktowy zawodników.
Zapraszamy do udziału!
Konkurs NSP test wiedzy o Narodowym Spisie Powszechnym 2021
Konkurs NSP test wiedzy o Narodowym Spisie Powszechnym 2021 dla uczniów szkół podstawowych przygotowany przez Urząd Statystyczny w Lublinie
Uczniu rozwiąż test umieszczony na Formularzach Google pod adresem: https://forms.gle/1duoFSiHxPtdCvCe7
Odpowiedzi na pytania należy przesłać poprzez formularz Google do 10 maja 2021 r.
Celem konkursu jest:
- rozwijanie wiedzy i umiejętności z zakresu statystyki, statystyki publicznej i Narodowego Spisu Powszechnego 2021 wśród uczniów szkół podstawowych;
- wzbudzenie zainteresowania statystyką publiczną, wśród uczniów.
Zwycięzcy konkursu otrzymają następujące nagrody:
Miejsca od 1 do 5 - smartwatch
Miejsca 6-10 – głośnik bluetooth
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Regulamin konkursu dostępny na stronie Urzędu Statystycznego w Lublinie:
https://lublin.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/konkursy-nsp-2021/nsp-test-szkola-podstawowa/
Osoba do kontaktu w sprawie konkursu: m.rosolowska@stat.gov.pl
Światowy Dzień Sztuki 2021
Światowy Dzień Sztuki upamiętnia dzień urodzin wielkiego artysty Leonarda da Vinci. Włączając się w obchody World Art Day 2021, uczniowie klas 4-7 SP7 w Zamościu na twórczych lekcjach zdalnych zaprojektowali okolicznościowe znaczki pocztowe upamiętniające życie i twórczość Leonarda da Vinci.
Leonardo często jest nazywany „człowiekiem renesansu”, znającym zarówno nauki ścisłe jak i sztukę. Był znakomitym malarzem, ilustratorem, rzeźbiarzem jak również architektem, naukowcem i inżynierem. W swoich pomysłach daleko wybiegał poza epokę, w której żył. Znane są jego szkice urządzeń mechanicznych, na przykład łodzi podwodnej, samolotu i czołgu. Do historii przeszedł jednak głównie jako twórca wybitnych obrazów (m.in. „Mona Lisa”).
„Sztuka nie dlatego jest wielka, że jest rewolucyjna,
ale dlatego jest rewolucyjna, że jest wielka.”
Albert CamusTekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech
Ekologiczny strój profesora Einsteina
Włączając się w obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiego konkursu o nazwie „Ekologiczny strój profesora Einsteina”. Organizatorem konkursu jest Centrum Nauki Experymentarium w Łodzi.
Na wystawie konkursowej on-line, która potrwa od 09.04.2021r. do 21.04.2021 r., można podziwiać twórcze prace ekologiczne wykonane przez uczniów z całej Polski. Opublikowane na profilu organizatora prace walczą o nagrodę poprzez głosowanie publiczności. Zapraszamy do oddawania głosów pod zdjęciem wybranej pracy.
Uczniowie SP7 w Zamościu uczestniczący w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod hasłem „Ekologiczny strój profesora Einsteina”:
Bartosz Łuczka 4b
Wiktor Skrzyński – Bartnik 4b
Martyna Zgnilec 4b
Maksymilian Błaszczuk 5a
Maksymilian Sagan 5a
Daniela Mbas 6b
Dziękujemy i życzymy sukcesów w rozwijaniu swoich talentów!
Tekts i zdjęcia: Anna Sawiniec – Szczech
Komunikat dla rodziców
Szanowni Rodzice,
od 12 kwietnia do 18 kwietnia 2021r. zostaje przedłużone nauczanie zdalne. W szkole obowiązują dotychczasowe procedury i zasady.Z poważaniem
Alicja Dubel – dyrektor szkoły
Podziękowania z okazji Światowego Dnia Zdrowia
7 kwietnia br. społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu pamiętała o Pracownikach Służby Zdrowia. Na lekcjach plastyki i wiedzy o społeczeństwie uczniowie przygotowali dla nich podziękowania z okazji Światowego Dnia Zdrowia 2021. Uczestnicy zajęć poznali historię i cele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz zwrócili uwagę na hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia: „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata”.
W tym roku święto ma szczególny charakter. Pracownicy Służby Zdrowia we wszystkich krajach walczą z pandemią COVID-19. Jest to dziś najważniejsza kwestia w obszarze zdrowia publicznego.
Wszystkim Pracownikom Służby Zdrowia dziękujemy za profesjonalizm w działaniu, pomoc potrzebującym i okazywaną troskę o zdrowie pacjentów.
Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec – Szczech
Moja wymarzona Złota Rybka
Utalentowani uczniowie naszej szkoły otrzymali podziękowania za udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Moja wymarzona Złota Rybka". Organizatorzy ufundowali uczestnikom konkursu nagrodę jednorazowego wstępu do Muzeum Złotej Rybki w Krzemiennej nad Sanem.
Dyplomy on-line wraz z nagrodami otrzymali:
- Gaja Kondrat 4c
- Emilia Duras 5a
- Aneta Kłapouchy 5a
- Maksymilian Błaszczuk 5a
- Mateusz Chruściński 5a
- Oliwier Działa 5a
- Aleksandra Albingier 6b
Celem konkursu było:
- zainteresowanie dzieci tematyką środowiska wodnego, ryb, ich anatomią, wędkarstwem,
ekosystemem Sanu, na bazie powstałego w Krzemiennej Muzeum Złotej Rybki,
- rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności i wrażliwości estetycznej,
- promowanie dzieci plastycznie uzdolnionych,
- prezentacja twórczości dziecięcej.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów.
Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec – Szczech
Życzenia świąteczne
Sukces Hani
Miło nam poinformować, iż uczennica naszej szkoły Hanna Kudła z klasy 3c zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym pt. „Wielkanocna kartka ze zwierzęciem z zamojskiego zoo”.
Organizatorem Konkursu był Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu.
Serdecznie gratulujemy utalentowanej artystce i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst i zdjęcie: A. Wysocka
Święta Wielkanocne
Święta Wielkanocne to czas radości i wiosennego nastroju, inspiruje do podejmowania postanowień, dodaje sił do czynienia świata piękniejszym, umacnia wiarę w serdeczność i życzliwość drugiego człowieka.
Barwne pisanki, kolorowe palmy, smaczne mazurki i baby wielkanocne są wpisane w nasze polskie tradycje. Śmigus-dyngus i inne zwyczaje ludowe przetrwały od najdawniejszych czasów i są kultywowane po dziś dzień. Wzbudzają uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych.
O świąteczną atmosferę w naszej szkole, pełną miłych i niezapomnianych wrażeń, zadbali uczniowie z klasy IIc. Wraz ze swoją wychowawczynią p. Dominiką Zwolak i katechetką p. Joanną Bulak przygotowali montaż słowno - muzyczny pt. ”Wielkanoc i związane z nią tradycje”. Drugoklasiści z ogromnym zaangażowaniem przedstawili historię Wielkiej Nocy. Zaprezentowali i przybliżyli piękne zwyczaje i tradycje.
W części artystycznej zabrzmiały już radosne pieśni o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, które przygotował z dziećmi o. Łukasz Rombel. Uroku dekoracji dodał plakat zmartwychwstałego Chrystusa namalowany przez Miłosza Daniłowicza, ucznia klasy VIIa.
Cała społeczność szkolna włączyła się w pielęgnację zwyczajów świątecznych i narodowej kultury. Uczniowie pod opieką wychowawców i nauczycieli wykonywali wielkanocne dekoracje, poznawali też zwyczaje kulinarne. Podtrzymując kulturę i tradycję szkolną w tym roku uczniowie ze swoimi nauczycielami wirtualnie złożyli sobie życzenia i podzielili się jajkiem.
Wiosenne Święta w naszej ojczyźnie mają długą i piękną tradycję. Miłość, którą symbolizuje niewinny baranek i niesie Wielkanocna Niedziela, nadaje pełny sens naszemu życiu.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przybliżenia pięknych wartości i życzymy:
Niech w sercach każdego z nas zawsze będzie widoczny cudowny blask nadziei Zmartwychwstania. Radosnego Alleluja!!!
Tekst J. Bulak, zdjęcia; A. Sokalska-Wosiek, A.Sawiniec-Szczech
Życzenia wielkanocne
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Co roku tego dnia organizowana jest ogólnoświatowa akcja „Zaświeć się na niebiesko” zapoczątkowana w 2011r. przez amerykańską organizację Autism Speaks. Akcja polega na niebieskiej iluminacji budynków i obiektów architektonicznych na znak solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski.
Autyzm to całościowe zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam sobie wyobrazić, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością.
W Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zamościu także pamiętamy o tym dniu. W naszej szkole szczególnie dbamy o osoby niepełnosprawne, szanujemy je i wspieramy. Staramy się, żeby nasza społeczność była tolerancyjna, dlatego organizujemy różne akcje mające na celu doinformowanie dzieci i młodzieży o różnych typach niepełnosprawności. Chcemy żeby dzieci miały wiedzę, która pomoże im zaakceptować i zrozumieć odmienny sposób myślenia, odczuwania świata, wyrażania emocji, uczenia się oraz poruszania.
W tym roku ze względu na stan epidemii koronawirusa, nie możemy niestety zamanifestować swojej solidarności niebieskimi ubraniami w szkole, ale ubierzmy się na niebiesko w domu, zróbmy kompozycję z niebieskich przedmiotów. Niech kolor ten towarzyszy nam 2 kwietnia, jako znak solidarności i wsparcia dla osób dotkniętych autyzmem i zespołem Aspergera. To ważne, aby pokazać, że jesteśmy tolerancyjni i otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo, że te niebieskie akcenty są specjalnie dla nich.
Tekst: K. Banach, A. Jaworska, S. Perzyńska, M. Olszewska
2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Święto zostało uchwalone w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Każdego roku gospodarzem obchodów jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku.
2 kwietnia w roku 1805 urodził się duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Baśnie Andersena zna każdy z nas. Czytają je dzieciom rodzice, dziadkowie i nauczyciele na całym świecie.„…Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym osobom miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie.”
Nie ma nic lepszego jak wspaniała przygoda z najlepszym przyjacielem, jakim może stać się książka.
Emocjonującej podróży w czarodziejski świat literatury życzy wszystkim swoim czytelnikom biblioteka i centrum multimedialne Szkoły Podstawowej nr 7.
W dedykacji piosenka w wykonaniu Zuzanny Skowyry z kl. VIIIb, przygotowana pod opieką pani Katarzyny Bedy.
tekst: Maria Garbuz, Anna Sokalska-Wosiek
Wyniki konkursu plastycznego pt. „Piękna pisanka wielkanocna"
W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi, został zorganizowany konkurs plastyczny dla uczniów klas pierwszych. Zadaniem było wykonanie pisanki według własnego pomysłu przy pomocy różnych materiałów.
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Wszystkie prace wykonane przez uczniów są wyjątkowe. Widać, że dzieci włożyły dużo wysiłku w ich wykonanie, wykazały się pomysłowością i kreatywnością. Komisja miała problem z wyborem pracy, która była najlepsza. Zatem wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zajmują pierwsze miejsce!
Oto lista osób nagrodzonych:
Franciszek Cebula 1a
Grzegorz Szponar 1b
Julia Dereszewska 1a
Kacper Kusz 1a
Paulina Krajewska 1c
Michał Wróbel 1a
Tomasz Woźnica 1b
Tomasz Kabasiński 1a
Bartłomiej Jaskowski 1a
Julia Kołodziejczyk 1c
Szymon Burdzy 1a
Gratulujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie!
Nagrody zostaną rozdane po powrocie do szkoły.
Zapraszamy do obejrzenia pięknych prac.
Tekst: K. Serafin; zdjęcia K. Serafin, A. Ciupik
Konkurs plastyczny „Palma wielkanocna” dla zamojskich przedszkoli
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zamościu zorganizowała konkurs plastyczny „PALMA WIELKANOCNA”.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań kulturą i tradycją obchodów Świąt Wielkanocnych, przekaz wartości i tradycji ludowych, rozbudzanie aktywności twórczej, rozwijanie wyobraźni artystycznej i uzdolnień plastycznych oraz kształtowanie poczucia estetyki wśród najmłodszych. Zadaniem dzieci było wykonanie przestrzennej palmy wielkanocnej. Była to praca grupowa.
Konkurs zainicjowała Pani Magdalena Olszewska i Pani Sylwia Perzyńska.
Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła trzech zwycięzców:
I MIEJSCE- GRUPA „MUCHOMORY” z Przedszkola Miejskiego nr 8
II MIEJSCE- GRUPA „BIEDRONKI” z Przedszkola Miejskiego nr 8
III MIEJSCE- ODDZIAŁ III z Przedszkola Miejskiego nr 2
Serdecznie dziękujemy dzieciom z Przedszkoli nr 2, nr 8 oraz nr 14 za udział w konkursie, Paniom za przygotowanie, a laureatom gratulujemy.
Wszystkie prace były bardzo oryginalne i twórcze. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, Panie podziękowania za trud włożony w przygotowanie dzieci do konkursu.
Życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych. Wesołego Alleluja!
Rozstrzygnięcie szkolnego etapu ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Mój bezpieczny dom”
Do 26 marca 2021 r. uczniowie klas I – III mogli wziąć udział w szkolnym etapie konkursu pt. „Mój bezpieczny dom”. Celem konkursu było popularyzowanie wśród dzieci wiedzy o bezpieczeństwie poprzez formy plastyczne, rozwijanie wyobraźni i zdolności twórczych oraz poszerzanie wiedzy o Straży Pożarnej. Spośród dostarczonych prac jury szkolne wyłoniło zwycięzców:
I miejsce - Monika Dynowska kl. IIIc
II miejsce - Hanna Kudła kl. IIIc
II miejsce ex aequo - Marcel Skowyra kl. Ib
III miejsce - Zuzanna Włoszek kl. IIIa
III miejsce ex aequo - Filip Bukowski kl. Ib
Uczniowie wyróżnieni:
Oskar Rycaj kl. IIa
Maria Flis kl. IIc
Tymon Jedynak kl. IIc
Katarzyna Kardasz kl. IIIa
Wiktoria Naworol kl. IIIa
Julia Zrebiec kl. IIIb
Jakub Tymosz kl. IIIb
Wszyscy wyżej wymienieni uczniowie otrzymają w szkole dyplomy. Ponadto zwycięskie prace zostaną wysłane na ogólnopolski konkurs „Mój bezpieczny dom”, którego organizatorem jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Rozstrzygnięcie tego konkursu nastąpi na początku maja. Trzymamy kciuki za naszych młodych artystów w ogólnopolskich zmaganiach.
Tekst i foto: J. Beńko, S. Perzyńska
Wyniki konkursu ,,Najładniejsza Marzanna”
W konkursie wzięło udział 11 uczniów. Wszystkie Marzanny były piękne, kolorowe i oryginalne. Komisja miała nie lada wyzwanie, aby wyłonić zwycięzcę. Postanowiono przyznać wszystkim uczestnikom pierwsze miejsce. Wszyscy biorący udział otrzymają dyplomy oraz darmową wejściówkę do parku linowego przy ul. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu lub w Krasnobrodzie-do wykorzystania od maja do października 2021 r. Serdecznie dziękujemy firmie PARKI LINOWE ROZTOCZA ZAMOŚĆ - KRASNOBRÓD za ufundowanie nagród.
Oto lista zwycięzców:
- Kajetan Dzik kl. 2c
- Dawid Karpiuk kl. 2a
- Julia Szymanik kl. 3b
- Karol Chmielewski kl.3c
- Hanna Kudła kl. 3c
- Michał Wróbel kl. 1a
- Jan Magryta kl. 1b
- Julia Kołodziejczyk kl. 1a
- Bartłomiej Jaskowski kl. 1a
- Franciszek Cebula kl. 1a
- Filip Bukowski kl. 1b
Gratulujemy kreatywności!
Wejściówki oraz dyplomy można odebrać w s. 4 po powrocie do szkoły.
Zapraszamy do podziwiania przepięknych prac.
Tekst i foto: Karolina Różycka
Komunikat dla rodziców
Szanowni Rodzice,
od 22 marca do 11 kwietnia br. uczniowie wszystkich klas będą uczyli się zdalnie. Zajęcia będą odbywały się w aplikacji Teams wg planu lekcji zamieszczonego w dzienniku elektronicznym i na stronie szkoły.
Dla dzieci z klas I-III, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne związane ze zwalczaniem COVID-19. szkoła zorganizuje opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest złożenie przez rodziców wniosku do dyrektora szkoły (nie ma obowiązującego wzoru wniosku).
Ponadto dla uczniów z niepełnosprawnościami będzie organizowane nauczanie zdalne na terenie szkoły.
Dla uczniów, którzy ze względu na przyczyny uniemożliwiające im naukę zdalną w domu dyrektor może (jeśli będzie miał taką możliwość) zorganizować nauczanie zdalne w szkole. Warunkiem jest złożenie do dyrektora szkoły przez rodziców ucznia umotywowanego wniosku.
Na terenie szkoły będą odbywały się zajęcia konsultacyjne dla uczniów klas ósmych.
Powyższe zmiany wynikają ze znaczącego wzrostu liczby zachorowań na COVID-19.
Z poważaniem
Alicja Dubel – dyrektor szkoły
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
Rekolekcje wielkopostne w Katedrze Zamojskiej
22-24 marca 2021
dla Parafii Katedralnej i OO. Franciszkanów
Poniedziałek 22.03.2021
7.00 – Msza św. z nauką dla dorosłych
9.00 – Msza św. z nauką dla dorosłych w Mokrem
10.30 - Msza św. z nauką dla dorosłych
12.00 - Msza św. z nauką dla dorosłych
16.00 - Msza św. z nauką dla dzieci oraz młodzieży
18.00- Msza św. z nauką dla dorosłych
Wtorek 23.03.2021
7.00 – Msza św. z nauką dla dorosłych
9.00 – Msza św. z nauką dla dorosłych w Mokrem
10.30 - Msza św. z nauką dla dorosłych
12.00 - Msza św. z nauką dla dorosłych
16.00 - Msza św. z nauką dla dzieci oraz młodzieży
18.00- Msza św. z okazji 100 rocznicy urodzin ks. Blachnickiego (Bp Marian Rojek)
Środa 24.03.2021 – dzień spowiedzi świętej i zakończenie rekolekcji
7.00 – Msza św. z nauką dla dorosłych (spowiedź po nauce rekolekcyjnej)
8.30 – spowiedź w Mokrem
9.00 – Msza św. z nauką dla dorosłych w Mokrem
10.00 - spowiedź
10.30 - Msza św. z nauką dla dorosłych
11.30 - spowiedź
12.00 - Msza św. z nauką dla dorosłych
15.30 - spowiedź
16.00 - Msza św. z nauką dla dzieci oraz młodzieży
17.30 - spowiedź
18.00- Msza św. z nauką dla dorosłych
Wszystkie Msze św. będą transmitowane na stronie internetowej Parafii Katedralnej
Talenty jak diamenty…
21 marca w Szkole Podstawowej nr 7 każdego roku odbywa się Dzień Talentów. W tym roku przedsięwzięcie zostało zorganizowane pod hasłem: Pokaż, co potrafisz. Dzięki formule on-line, wszyscy uczniowie szkoły mieli możliwość zaprezentowania swoich pasji, zainteresowań i umiejętności. Pokazy zostały przesłane do komisji konkursowej w postaci zdjęć, filmów i prezentacji. Jury było pod ogromnym wrażeniem różnorodności i poziomu prezentowanych talentów. W Szkole Podstawowej nr 7 uczą się dzieci uzdolnione muzycznie, plastycznie, recytatorsko, literacko, aktorsko, kulinarnie. Zaprezentowano też garncarstwo, jazdę konną, akrobatykę, ewolucje rowerowe, origami, tresurę zwierząt, tworzenie grafik komputerowych i wiele innych umiejętności.
Największą kreatywnością i różnorodnością prezentowanych talentów wykazały się:
- w kategorii klas I-III
klasa Ia, klasa IIa, klasa IIIc
wyróżnienie otrzymała klasa Ic
- w kategorii klas IV-VIII
klasa Va, klasa VIc, klasa VIIb
wyróżnienie otrzymała VIb.
Wszystkie te zespoły otrzymały tytuł: Najbardziej utalentowanej klasy.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich pasji.
Tekst: Iwona Zgnilec, Maria Garbuz, zdjęcia: uczniowie i rodzice uczniów
Karol Gajak laureatem ogólnopolskiego konkursu „Z kredką i pędzlem w świecie finansów”
Niebywałym sukcesem dla naszej szkoły zakończył się Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod hasłem: „Z kredką i pędzlem w świecie finansów”.
Karol Gajak z klasy VIIIa zajął II miejsce.
Organizatorem Konkursu Plastycznego „Z kredką i pędzlem w świecie finansów” była Fundacja Warszawski Instytut Bankowości w Warszawie.
Cele konkursu:
1. Upamiętnienie 5. rocznicy uruchomienia Programu Bankowcy dla Edukacji.
2. Twórcze/plastyczne przedstawienie zagadnień związanych z finansami, przedsiębiorczością, ekonomią, bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, edukacją online.
3. Zachęcanie uczestników konkursu do aktywności twórczej oraz podjęcia próby własnej interpretacji tematyki konkursowej.
4. Propagowanie wiedzy z zakresu finansów i zasad dotyczących bezpiecznego zachowania w cyberprzestrzeni.
Serdecznie gratulujemy Karolowi i Pani Annie Sawiniec – Szczech oraz życzymy wielu sukcesów.
https://bde.wib.org.pl/konkurs-z-kredka-i-pedzlem-w-swiecie-finansow-rozstrzygniety/
Informacja w Kronice tygodnia:
22 marca - Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody po raz pierwszy obchodzono w 1993 roku. Każdego roku obchody ŚDW odbywają się pod innym hasłem. W tym roku to: „docenianie” wody.
Temat jest szeroko dyskutowany na całym świecie. Akcja ma na celu uświadomienie, jak ważną rolę odgrywa woda w naszym życiu.
Światowy Dzień Wody w naszej szkole poprzedziła seria zajęć, których celem było poznanie tego zagadnienia. Na wielu lekcjach odbywały się pogadanki i dyskusje
o znaczeniu wody, o jej zasobach i sposobach wykorzystywania, o dostępie do czystej wody pitnej oraz o konieczności jej szanowania i doceniania. Uczniowie słuchali, dyskutowali, wykonywali prace plastyczne, prezentacje, projekty, notatki a nawet śpiewali piosenki o wodzie. Każde z podjętych działań uświadamiało, jak wielkie znaczenie w naszym życiu ma woda. Szanujmy ją, oszczędzajmy i doceniajmy.
Tekst: E. Danilewicz, zdjęcia: wychowawcy klas
Archiwum Aktualności