Nagłówek
ROK SZKOLNY 2018/2019
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt w dniu 14 XII 2018 r. uczniowie naszej szkoły w ramach świetlicowego koła teatralnego wzięli udział w „Wieczorze Kolęd”. W specjalnie przygotowanych strojach oraz pięknej scenografii wcielili się w role Aniołków, Pastuszków, Gwiazdki oraz Józefa i Maryi.
Na spotkanie przybyła p. wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska, nauczyciele oraz rodzice i dziadkowie.
Kolędy i pastorałki w wykonaniu małych aktorów wprowadziły wszystkich w świąteczny bożonarodzeniowy nastrój, a uczniowie swoim pięknym występem podbili serca publiczności, która nagrodziła wszystkich aktorów gromkimi brawami.
„Wieczór Kolęd” był niezwykłym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i zaproszonych gości.
W imieniu koła teatralnego składamy serdecznie podziękowania wszystkim Rodzicom w zaangażowanie w przygotowaniu pięknych stroi.
Życzymy wszystkim białych świąt, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze.Tekst: Agnieszka Wysocka
Zdjęcia: Marta Kuryło, Anna Kardasz
Spotkanie z policjantem w świetlicy szkolnej
Dnia 27 września przyjął zaproszenie do świetlicy szkolnej tata Miłosza z klasy 4c p.Artur Lenard, który jest policjantem i na co dzień pracuje w wydziale kryminalnym policji w Zamościu.
Niezwykle interesująca dla uczniów szczególnie dla chłopców okazała się demonstracja ubioru i sprzętu policyjnego: czapki policjanta, kajdanek tych jednorazowych nylonowych i tych ciężkich metalowych, broni, noktowizora, pałki szturmowej, kominiarki policyjnej oraz maski i kamizelki taktycznej. Dziewczynki natomiast były zainteresowane udziałem kobiet w policji i ich zadaniami.
Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami oraz chciały dowiedzieć się wszystkiego o pracy policjanta, z zainteresowaniem słuchając opowiadania o akcjach policjantów i ich codziennej pracy.
Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły panu Arturowi podziękowanie za spotkanie.
Dla uczniów była to bezpośrednia i ciekawa forma zdobywania wiedzy na temat zawodu policjanta.Tekst: B.Stasiuk
Foto: B.Stasiuk K.Beda
ROK SZKOLNY 2017/2018
,,Każda książka poszerza naszą wiedzę’’
W świetlicy szkolnej propagujemy czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Oprócz zajęć czytelniczych, organizowanych w świetlicy przez nauczycieli, zapraszamy również inne osoby: mamy, babcie naszych uczniów do czytania bajek i powieści. Całkiem niedawno zakończył się cykl kilku spotkań z p. Barbarą Kotyłą, babcią jednego z uczniów, dawną nauczycielką i pisarką.
Od 1 marca 2018r. rozpoczęliśmy czytanie książki szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlof pt. „Cudowna podróż”, w którą zabrała uczniów p. Alicja Szcześniak, wieloletnia pani pedagog naszej szkoły.
Książka opowiada o mieszkającym na wsi krnąbrnym i leniwym 14 letnim chłopcu Nilsie, nieuprzejmym i złośliwym wobec rodziców i zwierząt. Jego zachowanie przysparza bliskim samych zmartwień i trosk.
Punktem zwrotnym w życiu chłopca jest kara, jaką wymierza mu domowy skrzat za to, że Nils ośmielił się go skrzywdzić. Kara wydaje się być bardzo okrutna – bohater powieści sam staje się małym krasnoludkiem...
O dalszych przygodach Nilsa uczniowie dowiedzą się na kolejnym spotkaniu z p.Alicją.Tekst: B. Stasiuk, M. Olszewska
Foto: M. Olszewska
Dnia 14 grudnia 2017r. w świetlicy szkolnej gościła pani Barbara Kotyła-emerytowana nauczycielka i babcia naszego ucznia Huberta z klasy 3c. Spotkanie miało na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów. Pani Barbara czytała dzieciom książkę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Kosmita” o chłopcu, który był trochę inny od swoich rówieśników. Lektura pomaga zrozumieć jak zaakceptować odmienność dzieci i jak radzić sobie z poczuciem odrzucenia i niezrozumienia.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem i rozbawieniem słuchali przygód chłopca, poznając jego etapy dorastania i zmagania się z codziennymi problemami.
Dzieciom podobała się historia małego Kacpra. Z niecierpliwością czekają na dalszy ciąg opowieści i ponowną wizytę babci Basi.
Tekst: K. Karwowska, B.Stasiuk
Foto: W. Orzechowski
TEN ZDROWIE MA, KTO O NIE DBA !!!
W ramach realizowanego w świetlicy tygodnia o zdrowiu i higienie, 25 września 2017r. odbyło się spotkanie dzieci z pielęgniarką szkolną panią Celiną Koroną.
Prelekcja dotyczyła wielu zagadnień związanych z dbałością o zdrowie i właściwą higieną. Przede wszystkim pani pielęgniarka przypomniała wszystkim o właściwym ubiorze odpowiednim do jesiennej pogody. Uczuliła dzieci na odpowiedni strój podczas spacerów do parku i lasu i związane z tym zagrożenie kontaktu z niebezpiecznymi kleszczami.
Pani Celina zwróciła też uwagę uczniów na codzienną higienę, odpowiednie obuwie, czystość głowy i rąk. Podkreśliła wpływ odpowiedniego odżywiania na zdrowie szczególnie w okresie jesienno-zimowym, bogatego w owoce i warzywa oraz znaczenie odpowiedniego nawadniania organizmu, przypominając też, jakie znaczenie dla organizmu ma ruch i uprawianie sportu. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały prelekcji i zadawały pytania. Zdobyły wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym, dbając o swoje dobre samopoczucie i zdrowie.
Tekst: B. Stasiuk, Foto: M. Olszewska
ROK SZKOLNY 2016/2017
W czerwcu świetlica szkolna włączyła się do społecznej kampanii XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Ideą kampanii jest pobudzanie i mobilizowanie całego społeczeństwa do aktywnego czytelnictwa.
Hasło tegorocznej edycji „Czytanie zbliża”znalazło odzwierciedlenie podczas zajęć świetlicowych, na które została zaproszona p. Maria Ćwik-babcia Julii z klasy IIa. Zaproszenie do czytania młodszym koleżankom i kolegom przyjęła również starsza uczennica z klasy VIa –Sara Szumigaj.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali bajek, baśni, opowiadań i chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez gości. To były miłe popołudnia z książką, które bardzo spodobały się dzieciom.
Tekst: B.Stasiuk, M.Olszewska
Foto : B.Stasiuk
Europejski Dzień Zdrowego Żywienia
Świetlikowy Koktajl Szpinakowy
W Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania przypadający na dzień 8 listopada 2016r. dzieci w świetlicy szkolnej przygotowały smaczny koktajl szpinakowy.
Dla niektórych hasło „szpinak” nie kojarzy się smacznie, ale w przygotowanym koktajlu okazał się przepysznym składnikiem. Do szpinaku udało się przekonać nawet najbardziej oporne Świetliki.
Tekst i zdjęcia B.Stasiuk
PASOWANIE NA ŚWIETLIKA
Dnia 27.10.2016r. zgodnie z tradycją lat ubiegłych w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste „PASOWANIE NA ŚWIETLIKA”.
Swoją obecnością zaszczyciły nas: p.Wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska, wychowawczyni klasy I p. Bożena Greszta i p. Katarzyna Serafin.
Część artystyczną przygotowali dla pierwszaków starsi uczniowie ze szkoły podstawowej: Maja Szuwara, Nadiat Tijani, Wiktoria Szewczak, zespół Forte Junior pod kierunkiem p. Katarzyny Bedy oraz uczniowie gimnazjum: Bartosz Bratkowski i Tomasz Jesionek pod kierunkiem p. Katarzyny Karwowskiej.
Pierwszaki, aby wstąpić do grona Świetlików musiały wykonać wiele trudnych zadań. Był to test ze znajomości bajek, zabawy zręcznościowe, degustacja mikstury-niespodzianki oraz prezentacja piosenki.
Po złożeniu przysięgi Świetlików pani Wicedyrektor dokonała uroczystego pasowania. Dla upamiętnienia tego dnia pierwszaki otrzymały na pamiątkę Misie-Świetliki oraz słodki upominek.
Tekst: B.Stasiuk i B.Palonka
Foto: K. Serafin
ROK SZKOLNY 2015/2016
SUPER CHŁOPAK ŚWIETLICY
Dnia 30 września w świetlicy odbyły się wybory SUPER CHŁOPAKA. Dziewczynki przygotowały super zadania dla odważnych chłopców.Kandydaci musieli zbudować w szybkim tempie wieżę z klocków, odpowiedzieć na pytania o zawartość damskiej torebki, zatańczyć w rytm muzyki, wykazać się znajomością tytułów książek dla dzieci, a na koniec kulturalnie poczęstować się przygotowaną przekąską.
Wszystkie zadania super kandydaci wykonali wspaniale. Otrzymali od dziewczynek medale SUPER CHŁOPAKA i słodycze.
Tekst i foto: B. Stasiuk