Projekt jest aktywizującą metodą pracy, która ma wiele zalet. Istota jej polega na tym, że uczniowie realizują w dłuższym czasie określone „duże” zadanie czy przedsięwzięcie w oparciu o przyjęte wcześniej założenia. Metoda ta pozwala na kształtowanie u uczniów wielu umiejętności związanych z podejmowaniem konkretnych działań. Są to między innymi samodzielność i umiejętność pracy w grupie, planowanie i organizacja własnej pracy, korzystanie z różnych źródeł informacji, tworzenie i prezentowanie swoich prac. Rozwija myślenie twórcze, stymuluje rozwój poznawczy, wzmacnia motywację poznawczą.
W listopadzie uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pt. „Zdrowym być!”. Na początku nauczyciele wraz z dziećmi zaplanowali pracę i podzielili klasy na grupy zadaniowe. W kręgu zainteresowań znalazły się: witaminy, zioła i przyprawy, zdrowe odżywianie, domowe sposoby na przeziębienie, higiena oraz aktywność fizyczna. Przemyślenia rozpoczęły się od burzy mózgów, poszukiwania odpowiedzi na pytania: „Co należy robić, aby być zdrowym?”, „Jak należy dbać o swoje zdrowie?”, „Jak dbać o swój wygląd?”, „Jakich środków i przyborów używać, by być czystym i wyglądać schludnie?”. Dzieci dyskutowały, odwoływały się do własnych doświadczeń, podawały przykłady propagowania zdrowego stylu życia we własnych rodzinach. Podkreślały swój udział w zbieraniu i ziół, przygotowywaniu mikstur i syropów. Przygotowując się do pracy uczniowie w domach gromadzili potrzebne materiały. Podczas zajęć w klasach oglądali różne filmy i prezentacje o zdrowiu, w tym wypowiedź dietetyka o 10 zasadach zdrowego odżywiania. Słuchali piosenek i wierszy o zdrowiu np.: „Mydło lubi zabawę”, „Piosenka o zdrowiu”, „Witaminki, witaminki”, „Piosenka o niezdrowym jedzeniu”, „List do dzieci”. Dzieci obejrzały film pt: „Staś i Ola” odc.2 rekomendowany przez Ministerstwo Zdrowia - Instytut Żywności i Żywienia. Wysłuchały pogadanki szkolnej pielęgniarki, która opowiedziała o tym, jak dbać o higienę, w jaki sposób zapobiegać przeziębieniom oraz jak ważną rolę w naszej diecie odgrywają owoce i warzywa. Dzieci wykonały kolorowe i piękne kanapki ze zdrowych produktów, wykonały owocowe i warzywne szaszłyki, koreczki lub sałatki. Wspólnie z nauczycielem przygotowały także syrop na przeziębienie. W grupach stworzyły plakaty, których tematem były witaminy, zioła i przyprawy, zdrowe odżywianie, piramida żywienia, domowe sposoby na przeziębienie, higiena oraz aktywność fizyczna. Wykonały prace plastyczne na szkolny konkurs pt: „Zdrowie i higiena - Siódemki domena”. Na zakończenie z przyjemnością i entuzjazmem prezentowały swoje dzieła podczas podsumowania pracy. Na podstawie uzyskanych informacji powstały także notatki graficzne w zeszytach, a plakaty zostały wyeksponowane na gazetkach ściennych. Podczas gier interaktywnych przygotowanych przez nauczycieli miały okazję wykazać się zdobytą podczas realizacji projektu wiedzą i umiejętnościami. Wypełniły ankietę „Wiem, jak dbać o zdrowie” i dowiedziały się czy właściwie dbają o swój dobrostan fizyczny i psychiczny. Podsumowaniem pracy były także wykonane w grupach mapy myśli. Zawierały one rady - pomysły na dobre zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Podczas realizacji projektu uczniowie mieli okazję poznać zasady, które pomagają utrzymać zdrowie w dobrej kondycji. Wzbogacili swoją wiedzę, zdobyli określone umiejętności. Wiedzą, jak ważne jest zdrowie, ale także znają zagrożenia dla organizmu. Mieli okazję do trenowania ważnych umiejętności: planowania, samodzielności, współpracy i odpowiedzialności za wykonywane zadania. Uruchomili swoją wyobraźnię, prezentowali wypowiedzi i efekty swojej pracy na forum ucząc się od siebie nawzajem. Praca metodą projektu wyzwoliła w uczniach aktywność i kreatywność, zwróciła uwagę na pilną potrzebę dbałości o zdrowie zarówno własne, jak i członków rodziny.
Tekst: A. Gregorowicz, A. Dybzińska, zdjęcia: nauczyciele klas 1-3