Innowacja - In English, please!
Innowacja pedagogiczna pt. „In English, please!”
– elementy edukacji wczesnoszkolnej po angielsku
Nauczyciele prowadzący: Marlena Szczepanek i Agnieszka Dybzińska
Głównym celem innowacji jest włączenie języka angielskiego do edukacji dziecka podczas realizacji treści wyznaczonych programem edukacji wczesnoszkolnej.Ta korelacja zakłada tematyczną spójność pomiędzy realizowanymi treściami z zakresu edukacji wczesnoszkolnej oraz wprowadzanym słownictwem języka angielskiego. W związku z tym realizacja innowacji ma umożliwić dzieciom maksimum kontaktu z językiem obcym tak, by cele nauczania w języku ojczystym i obcym ulegały w wielu punktach integracji.Realizacja programu odbywać się będzie w wymiarze 1 godziny tygodniowo w ramach zajęć pozalekcyjnych w klasie pierwszej i będzie kontynuowana przez następne dwa lata.
Założenia innowacji:
- poszerzanie kompetencji językowych uczniów ze szczególnym naciskiem na rozumienie i komunikację;
- podnoszenie kreatywności językowej oraz sprawności intelektualnej i usprawnienie funkcjonowania społecznego;
- kształtowanie motywacji do nauki języków - uświadamianie faktu, że ludzie posługują się różnymi językami i aby się z nimi porozumieć, trzeba nauczyć się ich języka;
- kształtowanie postaw efektywnego uczenia się i zdobywanie strategii przyswajania wiedzy;
- wykształcenie odpowiednich nawyków oraz rozbudzenie świadomości, celowości i skuteczności sposobów uczenia się;
Obszary tematyczne:
Let’s talk! (alfabet angielski, czytanie słów, odgrywanie ról, powtarzanie dialogów z sytuacji życia codziennego np. wizyta w sklepie, wcielanie się w role bohaterów bajek i historyjek, nauka piosenek, wierszy i rymowanek, rozwijanie sprawności językowych oraz elementy wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych)
Let’s count (nazwy liczebników, słownictwo związane z prostymi działaniami matematycznymi, klasyfikowanie, słownictwo związane z miarami)
Paint and draw (nazwy kolorów, kształty, rodzaje materiałów, polecenia w języku angielskim niezbędne przy pracach technicznych, wykonywanie projektów zgodnie z instrukcją nauczyciela)
Music is fun! (śpiewanie angielskich piosenek, nazwy instrumentów muzycznych)
Wild life (nazwy zwierząt, roślin, opisywanie zjawisk pogodowych, słownictwo związane z porami roku oraz ochrony środowiska)
Be computer literate (słownictwo pojawiające się przy korzystaniu z komputera m.in. stron internetowych, gier oraz programów edukacyjnych)
My health (zabawy ruchowe po angielsku, komendy, polecenia, słownictwo związane z częściami ciała, zdrowiem)