13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja 8 edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania CodeWeek 2020.
Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa społeczna, w ramach której państwa europejskie konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W tym roku akcja trwa od 10 do 25 października.
CodeWeek Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Polscy nauczyciele i uczniowie chętnie i licznie angażują się w akcję, dzięki czemu dwa lata temu Polska zajęła trzecie, a w ubiegłym roku już drugie miejsce pod względem przeprowadzonych inicjatyw związanych z programowaniem.
Nasza szkoła miała w tym swój udział, gdyż od 3 lat systematycznie bierze udział w tym wydarzeniu.
CodeWeek stał się wspaniałą okazją, by w szkole zintensyfikować naukę połączoną z zabawą z grami logicznymi, grafiką komputerową czy robotyką.
W ramach zajęć rozwijających kreatywność, prowadzonych innowacji pedagogicznych oraz realizując treści edukacji informatycznej zawarte w podstawie programowej, uczniowie pod kierunkiem nauczycieli już od pierwszej klasy poznają podstawy programowania .
Do nauki wykorzystywane są aplikacje, platformy i zasoby edukacyjne.
Uczniowie pracują w programie Scratch, który umożliwia im tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki.
W pracy z uczniami wykorzystywane są oprócz komputerów, tablety, tablice interaktywne, ozoboty, klocki Lego Wedo, magiczny dywan, robot DOC, gry planszowe, np. Scottie GO!
Kodownie rozwija motorykę małą dzieci, ich wyobraźnię i koordynację wzrokowo-ruchową, uczy kreatywności, logicznego myślenia, buduje przyszłość dzieci i przygotowuje je do aktywnego udziału w życiu.
Inauguracja 8 edycji CodeWeek w Zamojskiej „Siódemce” odbywała się z udziałem zaproszonych gości, którzy połączyli się ze szkołą on- line. Organizatorów wydarzenia zaszczycili swoją obecnością: Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk, Dyrektor Delegatury KO w Zamościu Pani Monika Żur, v-ce Prezydent Miasta Zamość Pan Piotr Zając, Dyrektor Wydziału Edukacji Pani Agnieszka Kowal, Dyrektor Technikum Programistyczno-Informatycznego New Technology w Zamościu, Pani Ewelina Chojnacka-Wikiera, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Andrzej Osuch.
W szkole uczestniczyli w wydarzeniu: dyrektor szkoły Pani Alicja Dubel, wicedyrektor Pani Jolanta Wielgosz oraz delegacja uczniów i nauczycieli w reżimie sanitarnym.
Uczniowie pod kierunkiem Pani Katarzyny Bedy i Pani Marii Garbuz przygotowali w sali gimnastycznej krótki występ artystyczny. Była to inscenizacja wokalno –taneczna „Rozmowy z Bajtkiem” – stanowiącej fragment „Pana Kleksa w Kosmosie” Jana Brzechwy. Dekoracje wykonała Pani Anna Sawiniec-Szczech.
Na scenie wystąpili:
Wiktoria Nizioł, Aleksandra Oleniak, Ignacy Barnowski, Dawid Gąska, Kamil Góźdź, Dawid Karpiuk kl. IIa
Alicja Derkacz, Kaja Szkałuba kl. IIb
Katarzyna Kardasz kl. IIIa
Zuzanna Kleban, Jessica Rogalska, Aleksandra Tokarska, Nina Tyszko, Kacper Boczkowski kl. IVb
Amelia Osuch, Eliza Pupiec kl. VIc
Oliwia Bielec, Katarzyna Ciurysek, Karolina Flis kl. VIIb
Umiejętności współczesnych robotów zaprezentowali on-line uczniowie z Technikum Programistyczno- Informatycznego pod opieką swojego instruktora Pana Bartłomieja Wierzchowiaka. W specjalnym pokazie przedstawiono Łaziki marsjańskie.
W inaugurację Europejskiego Tygodnia Kodowania włączyły się również inne zamojskie szkoły, które zaprezentowały on-line własne działania. Były to Szkoła Podstawowa nr 2, nr 8, nr 10, Szkoła Społeczna oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
Wydarzenie było też okazją do przekazania Przez Panią Kurator Teresę Misiuk i Panią Dyrektor Alicję Dubel życzeń z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.
Zdjęcia: Katarzyna Banach, Anna Sokalska Wosiek, Anna Sawiniec-Szczech
Tekst: Alicja Dubel, Maria Garbuz