Wytyczne dla zdjących egzamin ósmoklasisty
Stypendia - informacja dla rodziców
Szanowni Państwo!
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i wymogiem zachowania wszelkich środków ostrożności, w tym ograniczeniem kontaktu z interesantami informuję, że stypendia za okres styczeń – czerwiec 2020r. przyznawane będą w formie pieniężnej (bez faktur) przelewem na rachunek bankowy.
Stypendia wypłacane będą pod koniec czerwca lub z początkiem lipca 2020r.
Odpowiednie zapisy będą również w wydanych decyzjach.
O sposobie dostarczenia numeru rachunków bankowych do szkoły oraz terminie i sposobie odbioru decyzji poinformuję Państwa osobną wiadomością.
Informuję również, że nie zbieramy żadnych oświadczeń o dochodzie. Osoba, która
otrzyma stypendium jest zobowiązana do powiadomienia o fakcie przekroczenia dochodu samodzielnie.
Z poważaniem
Alicja Dubel
Informacja dla rodziców
Szanowni Państwo!
Informuję Państwa, że decyzją Ministra Edukacji Narodowej kształcenie na odległość w szkołach zostało przedłużone do dnia 26 czerwca 2020 r.
Dzień 26 czerwca 2020 r. jest dniem zakończenia roku szkolnego 2019/2020.
Jednocześnie informuję, że zgodnie z organizacją roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu, w związku z egzaminem ósmoklasisty dni 16 czerwca, 17 czerwca i 18 czerwca 2020 r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W związku z powyższym w tych dniach nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne.
Z poważaniem
Alicja Dubel
Konsultacje dla uczniów
Od 2 czerwca 2020 r. - odbywają się konsultacje dla uczniów kl. I - VIII. Prosimy o zapoznanie się z zasadami i organizacją zajęć - załączniki poniżej.
Szanowni Rodzice!
Informuję Państwa, że zgodnie z organizacją roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu dni 1 czerwca 2020r. i 12 czerwca 2020r. są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
W związku z powyższym w tych dniach nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne.
Z poważaniem
Alicja Dubel
440 lat Zamościa
12 czerwca, o godzinie 12.00 na Rynku Wielkim zabrzmiał wyjątkowy hejnał z wieży ratuszowej. Pierwszy raz został zagrany w cztery strony świata, także w stronę Krakowa. Kraków odwdzięczył się tym samym kilka dni temu grając hejnał z wieży Kościoła Mariackiego, wywieszono także wywieszono flagę Zamościa.
Podczas tej doniosłej chwili dla wszystkich mieszkańców Grodu Hetmańskiego jako pierwszy zabrał głos Prezydent Miasta Zamość – Andrzej Wnuk, a następnie odczytano Akt Lokacyjny Zamościa, który wystawił Jan Zamoyski, natomiast król Stefan Batory potwierdził składając na nim swój podpis 12 czerwca 1580r. Oryginalny akt można zobaczyć w Muzeum Zamojskim w Zamościu.Uroczystości uświetniły występy par tańczących z Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", którym towarzyszyły popisy instrumentalne Zespołu Muzyki Dawnej, Capella All'antico. Podczas uroczystości można było podziwiać Stowarzyszenie Turystyka z Pasją w strojach z epoki, a Banici Zamojscy uświetnili uroczystość salwami.
Szymon Drozd i Michał Muda
Obchody 440- lecia Zamościa
Szkoła Podstawowa nr 7 włączyła się w miejskie obchody 440- lecia Zamościa. Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Katarzyny Bedy przygotowali piosenkę o swoim mieście, bazując na utworze Trevera Nunna „Memory”. Kompozytorem jest Andrew Lloyd Webber.
Piosenkę zaśpiewały: Oliwia Bielec VIb, Karolina Flis VIb, Zuzanna Skowyra VIIb,
Martyna Wnuk kl. VIIIa. Autorką nagrania jest pani Katarzyna Beda.
Piosenka została zgłoszona przez Panią Dyrektor Alicję Dubel jako propozycja do kalendarium wydarzeń obchodów jubileuszu miasta.
Tekst: Maria Garbuz
Projekt rzeźby miejskiej dla Zamościa
Z okazji zbliżającej się 440 Rocznicy Lokacji Zamościa uczniowie klas 4 - 7 na lekcjach plastyki pod opieką pani Marty Słomianowskiej przygotowali różne propozycje rzeźby miejskiej, która mogłaby stanąć na Zamojskiej Starówce.
Zaproponowano śmiałe projekty. Niektóre ściśle odnoszą się do historii Naszego Miasta oraz ludzi, którzy byli z nim związani, inne zainspirowane są wydarzeniami kulturalnymi odbywającymi się cyklicznie w Zamościu. Pojawiły też się propozycje nawiązujące do życia codziennego: anonimowego przechodnia, wszechobecnych gołębi, kotów czy zwierząt z Zamojskiego ZOO.
Część młodych artystów podeszło do tematu z rozmachem i zainspirowani przykładami współczesnej Sztuki Miejskiej, przygotowali projekty rzeźb abstrakcyjnych godnych XXI wieku.
Zamość. Perła Renesansu. Padwa Północy.
Dziękujemy Janowi Sariuszowi Zamoyskiemu, że zrealizował swoją wizję Miasta Idealnego, w którym mamy zaszczyt mieszkać. Kochamy to miasto, znamy jego historię, uczestniczymy w życiu kulturalnym. Jesteśmy z niego dumni.
Życzymy wszystkiego najlepszego mieszkańcom Zamościa!
Marta Słomianowska
Lekcja online
Uczniowie klasy VIa uczestniczyli w zdalnej lekcji wychowawczej. Tematem zajęć było bezpieczeństwo w internecie. W dobie zdalnej edukacji, gdy wszyscy uczniowie codziennie korzystają z komputera i internetu ważne jest, aby wiedzieli na jakie zagrożenia mogą się natknąć w sieci, jak w takich sytuacjach należy zachować się i do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku problemów. Zajęcia prowadziła wychowawczyni klasy Iwona Więsyk i pedagog szkolny Jadwiga Beńko. Na lekcję została zaproszona pani dyrektor Alicja Dubel. Uczniowie w domu obejrzeli animację pt. „3...2...1...Internet”, a na lekcji rozmawiali o sytuacjach tam przedstawionych i ustalali zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu. Podkreślali konieczność ochrony swoich danych osobowych, zachowania ostrożności wobec osób poznanych w sieci, korzystania z umiarem z urządzeń informacyjnych i komunikacyjnych oraz szanowania innych użytkowników w sieci, czyli przestrzegania netykiety. Uczniowie wzięli udział w quizie podsumowującym lekcję i wykazali się dużą wiedzą nt. bezpiecznego korzystania z internetu.
Tekst i zdjęcia: I. Więsyk, J. Beńko
Powietrzna Akademia Airly i Fundacji Veolia
9 czerwca br. uczniowie klas 5 i 6 Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu wraz z p. A. Sawiniec – Szczech uczestniczyli w II części projektu powietrznej Akademii Airly i Fundacji Veolia na platformie ClickMeeting.
Uczniowie, uczestnicząc w ogólnopolskiej lekcji online, poszerzyli wiedzę z zakresu ochrony środowiska, zasobów wody oraz energii. Uczestnicy projektu zastosowali technologie webcast oraz wirtualne narzędzia. Kształtowali kompetencje społeczne, takie jak komunikacja i współpraca w grupie, w świecie wirtualnym. Rozwijali kreatywność, aktywnie włączając się w doświadczenia fizyczne prowadzone przez ekspertów. Podejmowanie i realizacja takich działań zapewnia uczniom odpowiednie przygotowanie do dorosłego życia oraz stanowi podstawę do dalszej nauki i życia zawodowego.
Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech
Bezpieczeństwo w sieci
Coraz więcej dzieci codziennie korzysta z internetu. Wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii zwiększa się także skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie najmłodszych. Korzystanie z internetu przez dzieci może wiązać się z różnego rodzaju zagrożeniami.
W klasach V realizowany był program profilaktyczny „Bezpieczeństwo w sieci”. W ramach tego programu uczniowie obejrzeli krótkie filmy animowane. Każda kreskówka poświęcona była jednej z form zagrożeń, które dzieci poznały na podstawie przygód Ani, Sandry, Szymona, Piotrka i Kuby – uczniów szkoły podstawowej. Na zajęciach online uczniowie wypowiadali się na temat zagrożeń internetowych, takich jak: cyberprzemoc, kontakty online, uzależnienie do internetu, odpowiadali na pytania quizu, utrwalającego zasady odpowiedzialnego korzystania z internetu oraz rozmawiali na temat netykiety. Na zakończenie realizacji programu uczniowie wykonali prezentowane tu plakaty.
Tekst: J. Beńko, zdjęcia: E. Danilewicz, M. Drozd
Budujemy zamki
Uczniowie klasy IVa, Vc oraz Vd na lekcjach plastyki przypominali sobie, jak wyglądało życie w średniowiecznych zamkach, jak były one zbudowane i z jakich elementów konstrukcyjnych i obronnych się składały. Zadaniem domowym było narysowanie lub skonstruowanie zamku z dostępnych materiałów, pamiętając o cechach charakterystycznych tych budowli.
Pomysłowość i kreatywność dzieci jest zachwycająca!
Marta Słomianowska
Zachwyt nad niecodzienną codziennością
W czasach pandemii, szczególnie w tym początkowym okresie, każdy z nas przytłoczony był codziennością. Brak kontaktów z przyjaciółmi, znajomymi, sąsiadami, przypadkowych rozmów na ulicy, w sklepie, na przerwie w szkole bardzo nas zubożał. Każdy dzień podobny był do następnego i tego z wczoraj.
W takim czasie warto było sięgnąć po twórczość Mirona Białoszewskiego, awangardowego poety uznanego za jedną z najwybitniejszych postaci literatury polskiej w XX w., który potrafił w niesamowity sposób dostrzec piękno codzienności, przeżyć zachwyt nad tym, co prozaiczne, przeciętne, zwyczajne.
Pod wpływem poezji Białoszewskiego uczniowie klasy VIII a przygotowali zdjęcia, które z niepozornych przedmiotów wydobywają zaskakujące, niespodziewane piękno.
Miłego oglądania!
Marta Słomianowska
Projekt klas szóstych na temat Tadeusza Kościuszki
Powiedz mi, to zapomnę.
Naucz mnie, to może zapamiętam.
Zaangażuj mnie, to się nauczę.
Benjamin Franklin
Uczniowie klas 6-tych w tym roku dali z siebie bardzo dużo! Ostatnim wykonanym przez nich projektem są lapbook’i na temat Tadeusza Kościuszki. Czym jest lapbook? To książka na kolana. Lapbook jest własnoręcznie wykonanym zbiorem informacji na wybrany temat. Przybiera formę teczki zawierającej koperty, harmonijki, zakładki i kieszonki z ciekawostkami, informacjami, zdjęciami, czy rysunkami. Autor sam decyduje, co się w nim znajdzie i to jest najciekawsze, gdyż pozwala rozwinąć się uczniowi twórczo, wyzwala jego kreatywność. Dzięki takiej pracy nauczycieli widzi, co ucznia zaciekawiło, a także, czy uczeń potrafi wyszukiwać i porządkować informacje. Nasi uczniowie zdecydowanie to potrafią! Świadczą o tym te wszystkie wspaniałe prace, które wykonali i tak licznie przesłali.
Zapraszam do obejrzenia galerii prac. Moim uczniom gratuluję! Jesteście super!
Małgorzata Drozd
Link do filmiku Karmen Rusek: https://www.youtube.com/watch?v=_v1FRu0WBGg
Zdalna edukacja w klasie IIIb
Lekcje zdalne mogą być równie wartościowe, jak te tradycyjne, odbywające się w szkole. Przekonali się o tym uczniowie klasy III b, którzy dnia 2 czerwca brali udział w lekcji online. Poprowadziła ją wychowawczyni Anna Pintal.
Na lekcję została zaproszona Pani Dyrektor Alicja Dubel.
Uczniowie podczas zajęć rozmawiali o państwach europejskich, przypomnieli sobie nazwy wszystkich kontynentów oraz kierunków głównych i pośrednich.
Obejrzeli także filmik edukacyjny, który w obrazowy sposób przedstawił, jakie państwa sąsiadują z Polską. Bezbłędnie rozwiązali test.
Na zakończenie uczniowie pochwalili się swoją twórczością. Chętne dzieci przeczytały wiersze, które same napisały.
Dzieci wykazały się dużą wiedzą, zdyscyplinowaniem i chęcią współpracy. Jestem bardzo dumna z moich uczniów. Pomimo wielu trudności i niedogodności z ogromnym zaangażowaniem oraz chęcią, uczą się obsługi platformy Teams, wykonują zdalne zadania.
Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor za udział w naszej lekcji online.
Chciałam również podziękować Rodzicom, na których wsparcie zawsze mogę liczyć.
Anna Pintal
„Milion marzeń” z okazji Dnia Dziecka
Chór Forte działający w zamojskiej Siódemce zdalnie zrealizował nagranie piosenki „Milion marzeń”, dedykowanej wszystkim dzieciom z okazji ich Święta.
https://www.youtube.com/watch?v=OUTKvv25Scc
z "The Greatest Showman"
sł. i muz. Benj Pasek & Justin Paul
Tekst polski - Katarzyna Beda
Przygotowanie chóru: Katarzyna Beda
Soliści:
Zuzanna Skowyra
Karolina Flis
Alicja Torzewska
Amelia Osuch
Katarzyna Kardasz
Katarzyna Ciurysek
Sebastian Tyrka
Oliwia Bielec
Martyna Wnuk
Alicja Derkacz
Zuzanna Gałan
Chórzyści: Ignacy Barnowski, Aleksandra Oleniak, Hanna Ciurysek, Lena Kuśmierczyk, Kamila Węglińska, Aleksandra Słupska, Nina Panas - aźmierczak, Laura Palonka, Zahra Tijani, Alicja Sierpniowska, Aleksandra Tokarska, Julia Żuk, Zuzanna Kleban, Jagoda Hałas, Karolina Kozik, Nadia Mazur, Eliza Pupiec, Emilia Kaniewska, Nikola Gołębiowska, Maja Kuśmierczyk, Nadiat Tijani, Hanna Pastuszak, Weronika Nisztuk, Bartosz Osuch, Wiktoria Pomazanka, Michał Ciurysek, Miłosz Lenard, Emilia Palonka, Aleksander Kowalewski, Brayan Altmayer, Maria Surmacz, Hanna Kawalec, Michalina Litwajtis, Dobrosława Panas - Kaźmierczak, Karolina Zakonek, Maja Panas - Kaźmierczak.Mix, mastering - STUDIO YAGO - Mariusz Telicki
Produkcja: FORTE - Katarzyna Beda, Ralf Medical - Tomasz Bork.Chór FORTE działa w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu od kilku lat. Swoim śpiewem tworzy niepowtarzalną atmosferę w czasie koncertów i spektakli szkolnych oraz miejskich. Założycielką jest p. Katarzyna Beda - nauczyciel muzyki, autorka musicali wystawianych przez Szkołę w latach 2016 i 2019.
Śpiewanie w chórze to pasja każdego wykonawcy, sprawia wszystkim dużo radości, choć trudno ukryć, że wymaga również mnóstwa pracy.
Piosenka „Milion marzeń” była wykorzystana w musicalu "Piękna i Bestia", który miał swoją premierę 29 maja 2019.
W związku z pandemią, nie można było zrealizować obiecanego Chórowi teledysku w plenerze i całe przedsięwzięcie postanowiono wykonać zdalnie. Uczniowie ze wsparciem rodziców lub rodzeństwa nagrali swoje filmy telefonami, w domach. Nie było to łatwe zadanie, poza nowymi warunkami i nową sytuacją wykonawcy mierzyli się również z tremą – w trakcie nagrania każdy był solistą. Taka praca okazała się wspaniałym doświadczeniem, które na długo zapadnie wszystkim w pamięć.
W niedalekiej przyszłości zaplanowano następną piosenkę.
W całość złożył „Milion marzeń” Pan Mariusz Telicki - STUDIO YAGO. Udało się też pozyskać przychylnego Sponsora - właściciela firmy Ralf Medical z Poznania - Pana Tomasza Borka, któremu wykonawcy i organizatorzy wydarzenia bardzo dziękują za wsparcie.
Tekst: Katarzyna Beda
31 maja 2020 r. - Światowy Dzień Bez Tytoniu
31 maja 2020 r. obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu, który został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1987r.
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia tytoniu, także papierosów elektronicznych oraz podniesienie świadomości społeczeństwa na temat skutków zdrowotnych używania tytoniu i narażania na dym tytoniowy.
Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Dlatego tak ważna jest promocja zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu, motywowanie do odpowiedzialnych wyborów związanych z własnym zdrowiem i zdrowiem bliskich osób, promocja alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz kształtowanie postaw asertywnych szczególnie wśród młodych ludzi.
Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów. Wypalanie nawet kilku sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia. Pamiętajmy również o tym, że używanie e-papierosów nie jest bezpieczne zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Większość e-papierosów zawiera nikotynę. Używanie nikotyny w okresie dojrzewania może zaszkodzić tym częściom mózgu, które są odpowiedzialne za uwagę, uczenie się, nastrój i kontrolę impulsów.
Plakaty udostępniła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zamościu.
Opracowały: M. Majewska, J. Beńko
Niespodzianka dla Mamy
Bycie Mamą to duże wyzwanie. Radosne chwile przeplatają się z rezygnacją, szczęście ze zmęczeniem, a łzy wzruszenia z frustracją. Każdej Mamie zależy na szczęściu jej dzieci i na tym, aby wyrosły one na wspaniałych i dobrych ludzi.
Dnia 26 maja świętowaliśmy Dzień Mamy. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali dla swoich Mam miłe niespodzianki.
Tekst: Agnieszka Wysocka, Beata Stasiuk
Szkolny Koncert Życzeń
26 maja – Dzień Matki – to jeden z najpiękniejszych dni w roku. Mama – to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, przywiązania, jedno słowo, a kryje w sobie tyle treści. W tym dniu wszystkie mamy obdarzane są szczególnymi dowodami miłości. Również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 nie zapomnieli o swoich Mamach, a swoją szczególną wdzięczność i miłość, wyrazili tworząc piękne wierszyki. Wszystkie nadesłane prace prezentujemy na naszej stornie internetowej. Dziękujemy naszym uczniom za udział w „Szkolnym Koncercie Życzeń”. Wszystkim Mamom składamy najserdeczniejsze życzenia!
Tekst: S. Perzyńska, M. Olszewska
Konkurs Fotograficzny „Widok z okna”
Klub 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu ogłosił konkurs fotograficzny na zdjęcie pokazujące, jak wiosna budzi się do życia. Uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w tej inicjatywie. Robili to pod opieką p. Marty Słomianowskiej. Jest nam bardzo miło, że prace ich zostały docenione.
II Miejsce – zajęła Karolina Zakonek z kl. VII b
III Miejsce – otrzymał Daniel Buczyński z kl. V d
Wyróżnienie – trafiło do Bartosza Śniecikowskiego z kl. VI b
Wśród najlepszych zdjęć zaprezentowanych w fotorelacji znalazły się prace:
- Szymona Drozda z kl. VII a
- Amelii Drzewickiej z kl. VIII a
- Nikoli Artymiuk z kl. VIII a
- Michała Orłowskiego z Kl. VIII a
- Maksymiliana Kolano z kl. V c
- Alexa Oleszczaka z kl. VI a
- Amelii Niemczuk z kl. VI c
- Elizy Pupiec z kl. V c
- Emilii Żebrowskiej z kl. V c
- Natalii Kuśniesz z kl. VI c
- Oliwera Działy z kl. IV a
- Sebastiana Tyrki z kl. VI c
- Weroniki Nisztuk z kl. V c
- Zuzanny Madei z kl VI b
- Weroniki Bartnik z kl. VI c
- Bartosza Dąbrowskiego z kl. VIII a
- Kamila Bielaka z kl. IV a
- Patryka Kusza z kl. V d
- Nadjat Tijani z kl. VI a
- Zuzanny Bartnickiej z kl. Vd
Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska
Dzień Matki w naszej szkole
Macierzyństwo zawiera w sobie od samego początku szczególne otwarcie na nową osobę: ono właśnie jest udziałem kobiety. W otwarciu tym, w poczęciu i urodzeniu dziecka kobieta odnajduje siebie przez bezinteresowny dar z siebie samej.
Jan Paweł II
W Polsce Dzień Matki zawsze wypada 26 maja. Oficjalnie obchodzi się go w naszym kraju od 1914 roku. Korzenie tego święta sięgają jednak czasów antycznych.
W bieżącym roku szkolnym jest to szczególna okazja dla naszych uczniów, aby wyrazić swoje uczucia dla Mam, często w bardzo wzruszający i kreatywny sposób. Uczniowie klas 4-6 z okazji Dnia Matki wykonali twórcze formy użytkowe, stosując różne techniki plastyczne. Na lekcjach zdalnych podczas tworzenia świątecznych upominków okolicznościowych dzieci podjęły działania z zakresu estetycznego kształtowania otoczenia. Uczniowie zaprezentowali swoje podarunki dla Mam, wykorzystując wybrane programy komputerowe.
Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech
NIESPODZIANKA DLA MAMY
26 maja obchodzimy Dzień Mamy. Z tej okazji zapraszamy wszystkich Świetliczaków do przygotowania dla swoich Mam miłych niespodzianek.
Informacja o naborze do klas pierwszych
Wyniki rekrutacji znajdują się w zakładce "Informacja o naborze do klas pierwszych".
SZKOLNY KONCERT ŻYCZEŃ
Wszyscy wiedzą, że 26 maja każda mama świętuje jeden z najpiękniejszych dni w kalendarzu, Dzień Matki. Z tej okazji zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w Szkolnym Koncercie Życzeń.
Spraw mamie sympatyczny prezent za naszym pośrednictwem. Ułóż wierszyk dla swojej mamy, a my zamieścimy go na naszej szkolnej stronie internetowej.
Na Wasze wierszyki czekamy do 23 maja. Podpisane prace (imię i nazwisko ucznia, klasa) prosimy wysyłać na adres: sperzynskasp7@gmail.com lub molszewskasp7@gmail.com
Serdecznie zapraszamy do udziału w Szkolnym Koncercie Życzeń!!
Połamane języki, czyli spotkania z dykcją
Na języku polskim uczniowie klasy Va ćwiczyli swoją dykcję, czyli wyraźne mówienie. W życiu codziennym taka umiejętność jest bardzo przydatna, jeżeli chcemy, aby inni dobrze rozumieli, co do nich mówimy. Poprawną dykcję można wypracować, wykonując odpowiednie ćwiczenia. Uczniowie obejrzeli filmik, który pokazuje, jak poprawić swój sposób mówienia, jednocześnie się bawiąc. Filmik zrealizowała młodzież z Koła Naukowego Pedagogiki Teatru i Animacji Kultury z Akademii Pedagogiki Specjalnej.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=479&v=CLn51DGYG70&feature=emb_logo
Nastąpił czas ćwiczeń na tzw. łamańcach językowych takich jak np.:
„Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że na drugiej wieży leży drugi Jerzy.”
„Idę, nos trę, kra krę mija, tu lis ma norę, sarna tor mija.”
Na zakończenie uczniowie obejrzeli poprawną recytację wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Chrząszcz” mi in. w wykonaniu ich nauczycielki p. Marty Słomianowskiej.
https://www.facebook.com/173274369354891/videos/257349872125707/?epa=SEARCH_BOX
Zadaniem domowym dla chętnych, było nagranie swojego własnego filmiku z recytacją tego wiersza. Kilku śmiałków się znalazło, a nie było to łatwe zadanie. Wielki brawa dla nich!
A może ktoś sam zechce spróbować? Zachęcamy do wspólnej zabawy
Chrząszcz
Trzynastego, w Szczebrzeszynie
chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.
Wszczęli wrzask szczebrzeszynianie:
Cóż ma znaczyć to tarzanie?!
Wezwać trzeba by lekarza!
Zamiast brzmieć, ten chrząszcz się tarza!
Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie,
że w nim zawsze chrząszcz BRZMI w trzcinie!
A chrząszcz odrzekł niezmieszany:
- Przyszedł wreszcie czas na zmiany.
Drzewiej chrząszcze w trzcinach brzmiały,
teraz będą się tarzały.Marta Słomianowska
Poezja z cienia – blackout poetry
Na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie klasy VIIIa tworzyli tzw. poezję z cienia. Prezentujemy efekt tych działań oraz filmik instruktażowy, jak przygotować blackout poetry. Może ktoś się zainspiruje i stworzy własną poezję z cienia? Bardzo zachęcamy.
Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska
Nie jesteś sam
5 maja jest szczególnym dniem dla środowiska osób niepełnosprawnych. Tego dnia obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Jest to bardzo ważny dzień dla wszystkich osób niepełnosprawnych i tych, którzy swoimi działaniami dążą do wyrównywania szans, pokonywania barier oraz budowania przyjaznego środowiska. Osoby niepełnosprawne żyją wśród nas, często różnią się wyglądem, sposobem zachowania, ale tak samo jak każdy mają pełne prawo do godnego życia. Godnie żyć, to cieszyć się wszystkim, co nas otacza, rozumieć bodźce, które pochodzą z zewnątrz otoczenia, funkcjonować w społeczeństwie na równych prawach.
My jako Szkoła Podstawowa nr. 7 z Oddziałami Integracyjnymi szczególnie pamiętamy o tym dniu i staramy się, aby osoby niepełnosprawne czuły się dobrze w naszej społeczności szkolnej, były traktowane z godnością i na równi z innymi. Stwarzamy im warunki do samorealizacji, przykładamy starań aby jak najlepiej funkcjonowały w środowisku szkolnym.
Pamiętajmy: SZANUJMY! NIE DYSKRYMINUJMY! Podejdź, porozmawiaj, uśmiechnij się, zapraszaj do wspólnej zabawy!!
Tekst: M. Olszewska, S. Perzyńska, J. Beńko
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA
4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Podczas edukacji zdalnej, uczniowie ze świetlicy szkolnej nadesłali swoje prace związane z tym świętem. W ten sposób docenili niebezpieczną pracę straży pożarnej. Dziękujemy serdecznie za piękne i pomysłowe prace uczniom naszej szkoły.
Tekst: Agnieszka Wysocka
„Wiosna na dworze, a ja w domu tworzę…”
W tym roku nie możemy w pełni cieszyć się urokami wiosny, możemy natomiast, za sprawą naszych najmłodszych – uczniów klas I – III, w domu podziwiać wiosnę: kwitnące sady, kolorowe łąki i rabaty pełne tulipanów, żonkili i stokrotek. W ramach akcji: „Wiosna na dworze, a ja w domu tworzę”, uczniowie tych klas przesłali prace plastyczne i wiersze. Cieszy nas artystyczna twórczość uczniów. Dzieci uruchomiły wyobraźnię, przywołały wspomnienia i wykonały prezentowane tutaj prace. Dziękujemy uczniom za uczestnictwo w akcji i zachęcamy do twórczego spędzania czasu wolnego.
Najciekawsze prace wykonali:
Hubert Derewecki kl. I „a”
Oskar Rycaj kl. I „a”
Staś Szymański kl. I „a”- „Sad wiosną”
Adrianna Bielak kl. II „b”
Julia Szymanik kl. II „b”
Jakub Szymanik kl. II „b”
Jan Kiesztyn kl. III „a”
Miłosz Niemczuk kl. III „b”- „Kwitnąca Jabłoń” oraz „Łąka”.Wszystkim dzieciom gratulujemy kreatywności!
Tekst: J. Beńko, M. Olszewska, S. Perzyńska
Święto Narodowe Trzeciego Maja
Święto Konstytucji 3 maja, właściwie Święto Narodowe Trzeciego Maja, to polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku. Za święto narodowe zostało ustanowione w 1919 roku i ponownie w 1990 roku.
Z okazji tego święta uczniowie kl. 3a przygotowali prace o tematyce patriotycznej. W tym roku nie mogliśmy uczestniczyć w apelu szkolnym ale zaangażowanie uczniów i rodziców nie pozwoli nam zapomnieć o tak ważnych wartościach patriotycznych.
Tekst i zdjęcia: Dominika Zwolak
„Szkoła z TVP” w „Siódemce”
Pani Aleksandra Luchowska-Bartnik jest nauczycielką matematyki z naszej szkoły. W swojej pracy wychodzi poza ramy tradycyjnego nauczania, angażując się w akcje i przedsięwzięcia zarówno lokalne jak i ogólnopolskie. Odważnie podjęła też wyzwania stawiane przez nauczanie zdalne i rozpoczęła współpracę z Telewizją Polską. Cyklicznie prowadzi lekcje matematyki w ramach projektu „Szkoła z TVP”, który jest wspólną inicjatywą MEN oraz Telewizji Polskiej. Wszystkie wyemitowane na antenie lekcje są również dostępne na vod.tvp.pl oraz na stronie szkolaztvp.
Pani Luchowska-Bartnik ma na swoim koncie zawodowe sukcesy. Jej uczniowie zdobywają tytuły laureatów i finalistów w różnych konkursach. W roku szkolnym 2017/2018 Pani Aleksandra została laureatem konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i otrzymała tytuł „Nauczyciela-Innowatora”. Nauczycielka była też koordynatorką programu edukacyjnego „Być jak Ignacy” przeznaczonego dla dzieci ze szkół podstawowych. Jej innowacyjne metody pracy, nowoczesne lekcje oraz realizowane projekty są niezwykle cenione przez uczniów i rodziców.
3 maja to Święto Uchwalenia Konstytucji
Co roku obchodziliśmy je wspólnie, zbierając się na Rynku Wielkim, śpiewając „Mazurka Dąbrowskiego”, powiewając flagami, ciesząc się z tak ważnej dla naszej Ojczyzny rocznicy. W tym roku wiele spraw wygląda inaczej, nie możemy się spotkać, żeby zawołać „Wiwat Maj, Trzeci Maj!”.
Ale to nie znaczy, że nie możemy świętować!
3. maja 1791 r. skonfederowany Sejm Wielki w Warszawie uchwalił przez aklamację pierwszą w Europie konstytucję, która zmieniła ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wprowadzając monteskiuszowski trójpodział władzy, znosząc liberum veto i wolną elekcję, a dziedziczność tronu. Polska, bo taką nazwę nadała naszemu państwu Konstytucja 3 maja stała się monarchią parlamentarną. Konstytucja była obywatelskim aktem ratowania istnienia Ojczyzny w obliczu zagrożenia ze strony sąsiednich mocarstw.
W ramach realizacji projektu z historii, uczniowie klas 6, jeszcze w marcu wykonali zadania związane właśnie z uchwaleniem Konstytucji. W trzyosobowych zespołach przeprowadzali wywiad ze zwolennikami i przeciwnikami Konstytucji. Sposób przedstawienia wydarzeń był dowolny. Warunkiem projektu było nagranie filmu. Uczniowie byli bardzo kreatywni, a pomysłów było mnóstwo.
Niech ta prezentacja będzie dla Was przypomnieniem i krótką lekcją historii w wykonaniu Waszych Kolegów i Koleżanek.
P.S.
Myślę, że w tej sytuacji możemy przymknąć oko na delikatne niedociągnięcia, czy lapsusy językowe 😉 Ten film jest kompilacją fragmentów kilku projektów.
Miłego oglądania i radosnego świętowania!
Małgorzata Drozd
Konkurs Plastyczny „100 lat Zamojszczyzno!”
Z okazji zbliżającego się 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna Zamojski Dom Kultury na facebook’u ZDK zorganizował Konkurs plastyczny „100 lat Zamojszczyzno!”. Wzięli w nim również udział nasi uczniowie, którzy przygotowywali prace pod opieką p. Anny Kardasz i p. Marty Słomianowskiej. Na konkurs spłynęło 64 prac.
Komisja w składzie Jolanta Kalinowska – Obst (kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”), Joanna Bilska-Pawłowska (kierownik Działu Artystyczno-Organizacyjnego ZDK) i Dariusz Łukasik (instruktor plastyki ZDK) po długich wirtualnych obradach dokonali wyboru 11 prac, z czego aż 8 wykonanych przez uczniów naszej szkoły; przyznając ex aequo 2 pierwsze, 1 drugie, 1 trzecie miejsce i 7 wyróżnień.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Hanna Michalik, kl. 2c, SP nr 7 w Zamościu
I miejsce – Ada Ferenszkiewicz, kl. 6a, SP nr 7 w Zamościu
II miejsce – Amelia Niemczuk, kl. 6c, SP nr 7 w Zamościu
III miejsce – Aleksandra Sabatowska, Przedszkole Miejskie nr 12, grupa czterolatkówWyróżnieni zostali:
Lilianka Stanicka, 10 lat
Amelia Mendel, kl. 5c, SP nr 7 w Zamościu
Wiktoria Gil, 14 lat, Stowarzyszenie Drukarnia Wyobraźni w ZamościuSpecjalne wyróżnienia przyznane przez ZPiT „Zamojszczyzna” otrzymali:
Emilia Żebrowska, kl. 5c, SP nr 7 w Zamościu
Marysia Palonka, kl. 4, SP nr 7 w Zamościu
Miłosz Lenard, kl. 5, SP nr 7 w Zamościu
Natalia Kuśmierz, 12 latTekst i zdjęcia: M. Słomianowska
Dzień Ziemi
Corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia Dzień Ziemi uważany jest za największe ekologiczne święto świata. Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku. Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Z okazji tego świętą uczniowie z klasy 3a podczas zdalnego nauczania stworzyli z pomocą rodziców piękne plakaty, które zachęcają nas do tego aby każdy dbał o naszą planetę.
Gratulujemy i dziękujemy za pełne zaangażowanie.
Tekst i zdjęcia: Dominika Zwolak
Od pomysłu do wytworu na lekcjach zdalnych
W kwietniu 2020 roku na lekcjach zdalnych z techniki i plastyki uczniowie wykonali własne dzieła wytwórcze. W tym celu obejrzeli w dostępnych źródłach reprodukcje i zastosowali dowolne techniki wykonania pomysłowych prac. Zilustrowali na obrazie portret, stworzyli swój autoportret oraz zaprezentowali wybrany zabytek, który stanowi ważny ślad minionego czasu czy zdarzenia, ma dużą wartość historyczną, naukową i artystyczną oraz podlega ochronie. Uczniowie wykonali też innowacyjne dekoracje świąteczne oraz „wiosenne elfy”, segregując i wykorzystując materiały odpadowe. Dzieci rozwijały swoje pasje i zainteresowania w korelacji z innymi przedmiotami i z pomocą nowoczesnej technologii.
Dziękuję rodzicom za wsparcie, zaangażowanie, cierpliwość i aktywność w organizacji zajęć w ramach nauczania zdalnego.
Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec – Szczech
Informacja
Szanowni Państwo
W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, informuję, że przerwa w nauczaniu w szkole została przedłużona do 24 maja 2020r. W tym czasie prowadzone będzie nauczanie zdalne.
Jednocześnie informuję, że opublikowany został harmonogram egzaminów zewnętrznych, zgodnie z którym egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony w terminie od 16 do 18 czerwca 2020r.
Z poważaniem
Alicja Dubel
Archiwum Aktualności