Kilka ostatnich dni przed świąteczna przerwą to w naszej szkole czas tradycyjnie związany z Adamem Mickiewiczem oraz z Bożym Narodzeniem.Odbyło się wiele konkursów, zajęć, wspólnych przedsięwzięć, a ich uwieńczeniem był 20 grudnia, kiedy to cała szkolna społeczność wraz z gośćmi świętowała Dzień Patrona oraz przeżywała zbliżające się święta poprzez uczestnictwo w jasełkach.
Rodzice mogli poczuć świąteczną atmosferę już poprzedniego dnia, 19 grudnia, kiedy w nastrojowej atmosferze wieczoru zostały zaprezentowane jasełka, które wywołały wiele wzruszeń.
Podczas spotkania z rodzicami rozstrzygnięty został też wewnątrzszkolny konkurs na świąteczne wypieki pod hasłem „Ciasto na Gwiazdkę”.
Piątek, 20 grudnia, rozpoczął się od klasowych Wigilii, na których - zgodnie z tradycją - przy łamaniu się opłatkiem składano życzenia i śpiewano kolędy. Uroczyste apele odbyły się dwukrotnie, pierwszy raz dla dzieci z młodszych klas, drugi dla klas IV – VIII oraz dla zaproszonych gości.
Występy rozpoczęły się montażem słowno-poetyckim prezentującym sylwetkę oraz dokonania Adama Mickiewicza. Mogliśmy zapoznać się z biografią wieszcza oraz fragmentami jego utworów w wykonaniu uczniów klasy IV a i VII b. Jedna z uczennic klasy IV do wspólnej recytacji „Pani Twardowskiej” zaprosiła swoje młodsze rodzeństwo, mieliśmy więc także aktorów z klasy Ia oraz IIa.
Dzień Patrona został przygotowany pod kierunkiem pani Edyty Wilczyńskiej-Krawiec i pani Katarzyny Serafin.
Podczas drugiej części akademii do osób prezentujących twórczość naszego Patrona dołączyła Pani Agnieszka Kowal, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Zamościu, która przeczytała fragmenty Spowiedzi Jacka Soplicy z epopei „Pan Tadeusz”. Pani Kowal włączyła się w ten sposób w całoroczną akcję Zamojskiej Książnicy „Czytamy Pana Tadeusza”.
Swoją obecnością zaszczycili nas także: pani Teresa Sołowiej – przewodnicząca Zarządu Osiedla Promyk, pani Dorota Szewczyk- dyrektor Przedszkola nr 12, pani Monika Cieślak – dyrektor Przedszkola nr 7, przedstawiciele Książnicy Zamojskiej: pani v-ce dyrektor Halina Zielińska i pani Karolina Fidler-Niemczuk oraz o.Grzegorz Klimczyk reprezentujący Parafię oo. Franciszkanów. Towarzyszyli nam również rodzice z naszej Rady Rodziców: pani Małgorzata Pastuszak, pan Andrzej Osuch i pan Piotr Małysz.
Kolejną częścią uroczystości były jasełka pt. „Oto dziś narodziła się Miłość”. Uczniowie naszej szkoły w interesujący sposób przybliżyli tajemnicę Narodzenia Pańskiego. Maryja z Józefem szukający noclegu, Aniołowie towarzyszący Świętej Rodzinie oraz Pasterze i Królowie, którzy pokłonili się Malusieńkiemu Jezusowi, to wydarzenia, które na długo pozostaną w pamięci obecnych na tym wyjątkowym spotkaniu. Pięknie zatańczyły Gwiazdeczki przygotowane pod kierunkiem pani Anny Kardasz. Do małego Dzieciąteczka przyszły również wszystkie dzieci z klas pierwszych, przyniosły podarunki i zaśpiewały pastorałkę: Do stajenki. Świąteczny nastrój utrwaliła zaśpiewana w języku angielskim kolęda w wykonaniu dzieci z klasy II a przygotowanych przez p. Magdalenę Czajkę. Występ naszych uczniów wywołał wiele emocji i roztoczył magiczną atmosferę nadchodzących świąt. Nad całością jasełek czuwały: pani Joanna Bulak i pani Agnieszka Wysocka.
Scenografię na wszystkie części świątecznych występów przygotowała pani Anna Sawiniec-Szczech, oprawę muzyczną zaś zapewniła pani Katarzyna Beda kierująca szkolnym chórem „Forte”.
Końcową częścią uroczystości było podsumowanie konkursów związanych z Adamem Mickiewiczem oraz z tradycjami świątecznymi. Po wręczeniu nagród i dyplomów głos zabrała pani dyrektor, a następnie zaproszeni goście. Piękno poetyckiego słowa płynącego z utworów A.Mickiewicza, nastrojowe jasełka, świąteczna atmosfera i piękne występy naszych uczniów wzbudziły w widzach wiele wzruszeń, co podkreślili nasi Goście, składając wszystkim bożonarodzeniowe życzenia.
My także życzymy Wesołych Świąt!
Tekst: E. Wilczyńska-Krawiec, J. Bulak; zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski