• Dzień Czystego Powietrza

          • 14.11. obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza. Sprawdziliśmy na naszym mierniku, jaki jest stan powietrza. Tego dnia był bardzo dobry.

            Uczniowie klas czwartych zagrali w grę smogową – „Pogromcy smogu”. Rozwiązali też wykreślankę z wyrazami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza.

            Świętowaliśmy razem z ESA – Edukacyjną Siecią Antysmogową.

            Tekst i zdjęcia: Elżbieta Danilewicz, Marta Majewska

          • Klasa 6a w Zoom Natury

          • Uczniowie klasy 6a odwiedzili Janów lubelski a w nim Zoom Natury, gdzie przenieśliśmy się w niezwykły świat , odwiedziliśmy liczne laboratoria. W laboratorium Energii i Recyklingu zapoznaliśmy się z tematyka energii odnawialnej i nieodnawialnej. Oglądaliśmy się kamerze termowizyjnej, oglądaliśmy liczne przedmioty pod mikroskopem. W Laboratorium Awifauny i Troposfery słuchaliśmy odgłosów ptaków z ptasiego radia. Poznaliśmy siedliska ptaków z pobliskich lak i lasów. Laboratorium Runo Leśne zaskoczyło nas opowiadaniem zwierząt o sobie. Największe wrażenie wywarło na nas Laboratorium Zoom Natury gdzie przez olbrzymie akwaria poznaliśmy egzotyczne zwierzęta.  Na terenie obiektu graliśmy tez w grę terenową, a na koniec dnia zintegrowaliśmy się przy wspólnym ognisku.

            Tekst i zdjęcia: A. Luchowska

          • Co można zmierzyć?

          • Uczniowie klasy 4c na lekcji wprowadzającej jednostki długości poeksperymentowali z miarką krawieckąwyznaczając długości różnych przedmiotów. Taka matematyka w praktyce.

            Tekst i zdjęcia: A. Luchowska

          • Bądź bezpieczny na drodze i na przejeździe kolejowo-drogowym”

          • Pod takim hasłem odbyła się lekcja wychowawcza w klasie IVb. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców, czwartoklasiści zostali wyposażenie w gazetki i ulotki informacyjne o kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”.

            Uczniowie już wiedzą jak należy zachować się przy przejeździe kolejowo-drogowym, a Ty uczniu i rodzicu pamiętaj o:

            1. Nigdy nie wchodź lub nie wjeżdżaj na przejazd, gdy sygnalizacja miga na czerwono.

            2. Zawsze zatrzymaj się przed znakiem STOP, aby upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg,

            3. Nigdy nie próbuj „zdążyć” przed nadjeżdżającym pociągiem.

            4. Nigdy nie omijaj zamkniętych półrogatek.

            5. Nie wchodź na przejazd przy zamykających się lub otwierających rogatkach.

            6. Nie wjeżdżaj na przejazd, kiedy nie masz możliwości kontynuowania jazdy.

            Tekst i zdjęcia: Marlena Szczepanek, Anna Morawska

          • Sketchnoting i myślenie wizualne

          • Czy można rysować i jednocześnie się uczyć? Tak!

            Uczniowie klasy 3a próbowali tworzyć notatki wizualne, które pomagają w porządkowaniu i zapamiętywaniu treści.

            Sketchnoting to sposób na notowanie i prezentowanie najróżniejszych treści w formie wizualnej – z wykorzystaniem rysunków, symboli i innych dowolnych znaków graficznych. Sketchnoting idealnie wkomponowuje się w obszar myślenia wizualnego. Bazuje na naturalnej skłonności ludzkiego mózgu do myślenia obrazami. Myślenie wizualne pomaga w zapamiętywaniu, skoncentrowaniu się, wyłapaniu najważniejszych informacji, wprowadza element zabawy, pomaga przedstawić trudne rzeczy w przystępny sposób.

            Tekst i zdjęcia: A. Dybzińska

          • Piramida zdrowego żywienia

          • Uczniowie klasy 7a zaangażowali się w realizację projektu „Piramida zdrowego żywienia”. Wykonali piramidę z naturalnych produktów, układając je na specjalnie wykonanych półeczkach. Im wyższa półeczka, tym mniej należy spożywać produktu umieszczonego na niej. W podstawie piramidy znajduje się aktywność fizyczna, aby podkreślić, jak wielkie znaczenie ma ona dla naszego zdrowia. Oprócz spożywania pokarmów we właściwych proporcjach, należy też pić około 2 litrów płynów dziennie – najlepiej niegazowaną wodę mineralną.

            Projekt zrealizowali – Piotr Nowosad, Filip Kierepka, Bartosz Studnicki, Hania Szymańska, Zara Tijani i Antek Oberda.

            Uczniowie obliczali też swój wskaźnik masy ciała – BMI. Pokazuje on zależność między masą ciała a wzrostem.

            Opisane działania związane są z realizacją programu Trzymaj formę, do którego po raz kolejny przystąpili uczniowie naszej szkoły.

            O zdrowym odżywianiu mówiliśmy przy realizacji tematów związanych z układem pokarmowym. W prowadzenie nietypowej lekcji biologii zaangażowała się uczennica klasy 7b – Tosia Bartosiak.

            Tekst i zdjęcia: M. Majewska

          • Manifestacja patriotyczna z okazji Narodowego Święta Niepodległości

          • 11 listopada reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się na Rynku Wielkim w Zamościu. W obchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział: pani dyrektor Alicja Dubel, poczet sztandarowy z opiekunkami -p. Sylwią Perzyńską i Elżbietą Iwaniec oraz uczniowie klas siódmych z  wychowawcami . Podczas uroczystości miały miejsce: ceremoniał wojskowy, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek patriotycznych na płycie upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Na zakończenie odbyła się uroczysta defilada pocztów uliczkami „Starówki”.

            Tekst: J. Muda, zdjęcia: S. Perzyńska

          • Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Szkoła do hymnu”

          • 10 listopada cała społeczność naszej szkoły zebrała się w sali gimnastycznej, aby wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Gośćmi specjalnymi byli zwycięzcy konkursu piosenki patriotycznej dla zamojskich przedszkoli: „Jesteśmy Polką i Polakiem..." z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Zamościu.

            O tym, że 11 listopada to wyjątkowy i ważny dzień dla każdego Polaka, że to święto, obchodzone corocznie dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123. latach zaborów przypomnieli uczniowie klasy 7b przygotowani przez panie: Małgorzatę Drozd i Joannę Mudę.

            Przywołali wspomnienia o wydarzeniach ważnych dla historii Polski, o wybitnych postaciach: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego, ale również o tych mniej znanych -zwykłych ludziach, kobietach, małych „Orlętach Lwowskich”, którzy poświęcili swe życie dla odzyskania wolności całego narodu polskiego. Piękną oprawę muzyczną podkreślającą aurę towarzyszącą obrońcom Ojczyzny zapewnił szkolny chór „Forte” pod opieką p. Katarzyny Bedy.

            O godzinie 11.11 cała społeczność  szkolna  po raz kolejny przyłączyła się do Ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” śpiewając „Mazurka Dąbrowskiego”.

            Na zakończenie apelu zabrała głos pani dyrektor Alicja Dubel. Podziękowała wszystkim uczniom za godne zachowanie podczas uroczystości oraz śpiewania hymnu.

            Tekst: J. Muda, zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek

          • Dzień Jeża

          • 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Z tej okazji uczniowie z klas 1a i 1b mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących tych niewielkich, sympatycznych, kolczastych ssaków. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat środowiska w jakim żyją jeże, w jaki sposób się poruszają, jak się odżywiają i przygotowują do zapadnięcia w sen zimowy. Uczniowie podejmowali różne aktywności związane z tematyką tego dnia. Rysowali i kolorowali jeżyki według podanej instrukcji, wykonywali zadania matematyczne z jeżem. Wielką radość sprawiła dzieciom zabawa kulinarna -przygotowanie owocowych jeżyków z gruszek i winogron. Dzieci bardzo chętnie przygotowały owocowe jeże, które następnie z apetytem zjadły.

            Tekst i zdjęcia: A.Hadło, A.Pintal

          • Konkurs dla zamojskich przedszkoli „Jesteśmy Polką i Polakiem”

          • 09 listopada 2023 r. przedszkolaki z zamojskich placówek zaprezentowały swoje umiejętności wokalne w  konkursie piosenki patriotycznej pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem” zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza. Inicjatorem wydarzenia była Pani Dyrektor Alicja Dubel.

            Do konkursu przystąpiły następujące przedszkola: Przedszkole Miejskie nr 2, Przedszkole Miejskie nr 4, Przedszkole Miejskie nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi, Przedszkole Miejskie nr 8, Przedszkole Miejskie nr 10 oraz Przedszkole Miejskie nr 12.

            Celem konkursu było kształtowanie poczucia świadomości narodowej, rozwijanie uczuć patriotycznych wśród dzieci, wspieranie wychowania patriotycznego poprzez formy aktywności artystycznej oraz popularyzowanie i wspieranie talentów wśród najmłodszych.

            Przedszkolaki w kreatywny sposób zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i sceniczne. Wszystkie występy były piękne i poruszające. Poziom był bardzo wyrównany, a jury w składzie: Pani Magdalena Stopa, Pani Teresa Sołowiej, Pani Dorota Mach, Pani Anna Sokalska - Wosiek  oraz Pan Waldemar Leszczyński miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Pani Dyrektor Alicja Dubel ogłosiła wyniki konkursu i wręczyła zasłużone dyplomy i nagrody.

             

            Laureaci:

            I miejsce  Zespół Brzechwonutki, Przedszkole Miejskie nr 8

            II miejsce duet: Krystyna Twaróg, Alicja Zwolan, Przedszkole Miejskie nr 4

            III miejsce - Zofia Buczek, Przedszkole Miejskie nr 12

            Komisja konkursowa zdecydowała, że pozostali mali artyści zasłużyli na wyróżnienia.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Serdeczne podziękowania należą się Paniom, które przygotowały dzieci do udziału w konkursie oraz Paniom: Karolinie Tyrce, Marlenie Szczepanek i Katarzynie Bedzie za pomoc w  przygotowaniu całego wydarzenia.

            S. Perzyńska, M. Olszewska, A. Burak

          • Zdrowe śniadania w klasie 1b

          • Jak ważne jest zdrowe odżywianie wiedzą już uczniowie klasy 1b.

            Dzieci nie tylko zapoznają się z wartościami odżywczymi różnych produktów, z ciekawostkami na temat żywności, ale także potrafią sami zrobić pyszne przekąski np. owocowe szaszłyki. Również rodzice pomagają swoim pociechom i chętnie przygotowują im zdrowe kanapki oraz sałatki, którymi dzieci zajadają się w czasie przerwy.

            Tekst i zdjęcia; Anna Pintal

          • „Hobbit” zamknięty w pudełku

          • Uczniowie klas VIa i VIb, realizując cykl lekcji na temat powieści Tolkiena pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, przygotowali projekty  pod hasłem: Lektura w pudełku. Wszyscy chętni zaprezentowali magiczne pudełka, w których umieścili przedmioty związane z treścią książki. Musieli także uzasadnić swój wybór i omówić związek danej rzeczy z akcją utworu. Większość elementów z pudełek powtarzała się, co dowodzi, że uczniowie zwrócili uwagę na kluczowe elementy lektury. Ale pojawiło się także kilka kreatywnych i zaskakujących skojarzeń, co z kolei pokazuje, że każdą książkę można odbierać indywidualnie i nieszablonowo.

            Poniżej uczniowskie projekty, za wszystkie należą się brawa!

            Tekst i zdjęcia: E.Wilczyńska-Krawiec

          • Klasa 6c z inicjatywą od serca

          • “Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale - ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.”
            Bolesław Prus

            Dnia 6 listopada br. uczniowie klasy 6c pod opieką p. A. Sawiniec – Szczech zorganizowali żywą lekcję patriotyzmu lokalnego.

            Troszcząc się o środowisko naturalne zmniejszyli i posegregowali odpady na terenie naszej szkoły. Propagowali pozytywną inicjatywę nowoczesnego patriotyzmu wiążącego się z ochroną środowiska przyrodniczego.

            Dziękujemy za kształtowanie właściwych postaw proekologicznych oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

            Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec-Szczech

          • Wędrówka po planetach wartości Archipelagu Skarbów

          • W dniach 6-7 listopada uczniowie kl.7a i 7b oraz kl.8a wraz z opiekunami uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych pt.: „Archipelag Skarbów”.

            Program ten opiera się na modelu profilaktyki zintegrowanej, odwołuje się do marzeń i pragnień młodych ludzi związanych ze szczęściem w miłości i życiu osobistym oraz realizacją życiowych pasji.

            Jest ukierunkowany na osłabienie czynników ryzyka i wzmacnianie działania czynników chroniących, które mają udokumentowany w badaniach związek z podejmowaniem przez młodzież zachowań problemowych. Uczestniczenie w programie ma chronić młodzież przed negatywnym wpływem przebywania w środowisku osób, które sięgają po substancje psychoaktywne (alkohol i narkotyki).

             Prowadzący w bardzo zrozumiały i ciekawy sposób wyjaśniali uczniom przyczyny problemów wieku nastolatków i wskazywali sposoby ich rozwiązywania. Zwrócili uwagę na czynniki chroniące m.in.: więź z rodzicami, nauczycielami oraz innymi pozytywnymi dorosłymi oraz utożsamianie się z własnym system wartości.

            Spotkanie zakończyło się wspólnym zaśpiewaniem „Archipelagowych Szant”.

            Tekst i zdjęcia: J. Muda

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to wyjątkowe święto na cześć naszych ulubionych bohaterów z dzieciństwa. Takie sławy jak Myszka Mickey, Kubuś Puchatek czy piękne księżniczki Disneya od lat wnoszą magię i radość do naszego świata, a ich niezwykłe przygody bawią, uczą, wzruszają oraz inspirują dzieci i dorosłych. 

            6 listopada dzieci z klas pierwszych przebrały się za wybranego bohatera z bajki Disneya lub przyniosły rekwizyt związany z tą postacią. Opowiadały o ulubionych bajkach, a następnie rysowały wybraną postać.

            Uczniowie świetnie się bawili rozwiązując quizy, zagadki i ciekawe zadania.

            Tekst i zdjęcia: Anna Pintal, Anna Hadło

          • Spelling Bee – czyli mistrz ortografii angielskiej w klasach IV - druga edycja!

          • Uczniowie klas czwartych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w literowaniu angielskich słów podczas szkolnego konkursu 'Spelling Bee'.

            Konkurs składał się z dwóch etapów, podczas których uczestnicy pisali literowane słowa
            ze słuchu, oraz literowali wylosowane wyrazy samodzielnie.

            Po eliminacjach klasowych do finału awansowali:

            Michał Babicz, Szymon Gontarz, Bartłomiej Jaskowski i Julia Wosiek z kl.4a

            Wioletta Płaza, Antoni Szymanek i Tomasz Woźnica z kl.4b

            Nadia Nowicka, Nicola Przednowek-Rzekęć i Nicola Szymczyk z kl.4c

            Wszyscy uczestnicy finałowego etapu świetnie radzili sobie z trudnymi słowami do literowania a różnice w punktacji między nimi były minimalne.

            Lista zwycięzców II Konkursu ortografii angielskiej dla klas IV– Spelling Bee.

            I miejsce

            Julia Wosiek kl.4a

            II miejsce

            Wioletta Płaza kl. 4b

            III miejsce

            Szymon Gontarz kl.4a

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

            Tekst i zdjęcia: M.Szczepanek, L.Mróz

          • #SzkołaPamięta

          • Uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły podjęli szereg działań włączając się do akcji „Szkoła pamięta”,której finał miał miejsce 30 października. Akcja miała na celu upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. W ramach akcji uczniowie klas: 3a z p. Agnieszką Dybzińską, 3b z p. Anną Gregorowicz i p. Sylwią Perzyńska oraz 3c z p. Anną Kardasz i p. Elżbietą Iwaniec, 2c z p. Iwoną Sarzyńską wzięli udział w wycieczce na zamojską Rotundę, gdzie wspominali pomordowanych w okresie II wojny światowej mieszkańców Zamojszczyzny. P. Bożena Greszta z klasą 2a wspominała wysiedlonych mieszkańców Zamojszczyzny, a przede wszystkim tych najmłodszych, uczestnicząc w wyjściu pod pomnik poświęcony Dzieciom Zamojszczyzny. Uczniowie klasy 7b wraz z wychowawczynią Joanną Mudą jak co roku, uporządkowali pomnik Batalionów Chłopskich oddając w ten sposób cześć  żołnierzom walczącym podczas wojny. W ten piękny sposób  zwrócili uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach. Klasa 5b pod opieką p. Iwony Zgnilec oraz p. Magdaleny Olszewskiej wybrała się pod pomnik Batalionów Chłopskich oraz Armii Krajowej, gdzie zapalili pamiątkowe znicze. Uczniowie pozostałych klas wspominali ważne wydarzenia oraz ich uczestników podczas zajęć z wychowawcą oraz lekcji historii. Między innymi w klasie 7a przypomnieliśmy dokonania naszego patrona Adama Mickiewicza.  Uczniowie klasy 4b wspominali autora naszego hymnu narodowego – Józefa Wybickiego oraz twórcę Legionów Polskich we Włoszech gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.  Natomiast klasa 7b przy okazji przygotowań do uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości poznała sylwetkę Aleksandry Piłsudskiej, ponieważ  w tym roku obchodzimy sześćdziesięciolecie jej śmierci i została uznana przez Sejm RP za patronkę roku 2023. Przeprowadzone przez nas działania nawiązywały do polskiej tradycji świąt zadusznych. Nasi uczniowie pamiętają!

             

            Szkolny koordynator akcji

            Małgorzata Drozd

          • Korzystamy z okularów VR

          • #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            Uczniowie klasy 6a dzięki okularom VR przenieśli się do Azji i poznawali tamtejsze zabytki oraz zwierzęta.

            Okulary VR zostały zakupione dzięki rządowemu programowi Laboratoria Przyszłości.

            Tekst i zdjęcia: K. Tyrka

          • „Kim jestem” – gramy na matmie

          • Uczniowie klasy 6b utrwalali cechy figur płaskich w nietypowy sposób. Wykorzystali do tego grę karcianą – „Kim jestem”. Na początku każdej rundy uczniowie losowali dla wybranego kolegi kartę z daną figurą, następnie umieszczano ją na jego głowie, aby jej nie widział. Kierując odpowiednie pytania w stronę klasy, uczeń odgadywał jaką jest figurą.

            Zabawa była przednia a własności figur utrwalone.

            Tekst i zdjęcia: M. Wilkołazka

          • #SzkołaPamięta2023

          • Już po raz piąty uczniowie klas 4-8 naszej szkoły pod kierunkiem nauczycielki plastyki i techniki p. A. Sawiniec – Szczech dołączyli do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta". Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii uczniowie wykonali recyklingowe lampiony nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych, odszukali zdjęcia rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz przygotowali wystawy poświęcone postaciom ważnym dla historii.

            Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

          • Schüler lehren Schüler czyli uczniowie uczą uczniów

          • W naszej szkole uczniowie uczą uczniów. Projekt ten polega na bezpośrednim zaangażowaniu uczniów w przygotowanie i prowadzenie lekcji. W czasie zajęć to uczniowie stają się nauczycielami i poza przekazywaniem swojej wiedzy innym, starają się zaangażować kolegów w proces uczenia proponując im różne aktywizujące metody pracy i ćwiczeń. Metoda uczniowie uczą uczniów „Schüler lehren Schüler” pozwala rozwijać umiejętności komunikacji, prezentowania i przekazywania wiedzy w prosty i zrozumiały sposób. Realizując to zadanie uczniowie mają pole do popisu w wykorzystaniu nowoczesnych technologii TIK. Nauczyciel pomaga uczniom zaplanować zajęcia i czuwa na bieżąco nad ich pracą. Uczniowie sami opracowują lekcję, a następnie prowadzą ją dla innych.

            W październiku uczennice klasy VIIIa Marysia Palonka – Rawa i Emilka Duras pod opieką pani Bożeny Pintal przygotowały i przeprowadziły lekcję dla młodszych koleżanek i kolegów z klasy II b dotyczącą nazw kolorów w języku niemieckim. Klasa II b aktywnie uczestniczyła w lekcji: uczniowie uczyli się nazw kolorów, rozwiązywali mini – krzyżówki i odgadywali kolory w quizie językowym. Dziękujemy Marysi i Emilce za ciekawe zajęcia, a uczniom klasy II b za aktywny udział.

            Tekst i zdjęcia: Bożena Pintal

          • Projekt Klimat – „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”

          • W październiku br. uczniowie klasy VIIIa i VIc pod kierunkiem p. A. Sawiniec – Szczech zrealizowali kolejną edycję projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”. Organizatorem akcji edukacyjnej jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

            Tematyka tegorocznej lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze. Uczniowie zdobyli wiedzę o klimacie oglądając film, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

            Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

          • Zamość z „Pasją”

          • Uczniowie klas czwartych i piątych zwiedzali Zamość z przewodnikiem Stowarzyszenia Turystyka z Pasją. W październiku odbyły się trzy takie wyjścia. Wycieczki zaczynały się na Rynku Wielkim, gdzie uczniowie poznawali historię założenia miasta oraz jego najważniejsze zabytki. Trasa wycieczki wiodła przez urocze uliczki, park oraz mury miasta. Pan przewodnik, ubrany w charakterystyczny strój epoki, po drodze opowiadał ciekawe historie i wydarzenia z dziejów Zamościa i jego mieszkańców. To było miłe połączenie przyjemnego, jesiennego spaceru z poszerzeniem wiedzy o naszym wspaniałym mieście.  A to wszystko dzięki Zarządowi Osiedla Promyk, który był ich sponsorem. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do fotorelacji.

             

            Tekst i zdjęcia: M. Drozd

          • Kreatywnie na języku polskim

          • Lapbooki i makiety są ulubioną formą podsumowania wiadomości o lekturach chętnie stosowaną przez naszych uczniów. W ubiegłym tygodniu na lekcjach języka polskiego  klasy 4a i 4b tworzyły wspaniałe prace na podstawie „Akademii pana Kleksa”, zaś klasa 5a na przykładzie „Chłopców z Placu Broni”.

            Wszyscy wykazali się wielką kreatywnością i trafnością pomysłów. Powstały cudowne akademie i  place. „Mówiące książki” zawierały bogatą zawartość merytoryczną urozmaiconą przepięknymi kieszonkami, harmonijkami,  karteczkami, kopertami i kolorowe taśmy  ozdobnymi. W ruch poszły flamastry, naklejki, guziki, obrazki, zdjęcia, pocztówki itp. Co poza tym? Głowa pełna pomysłów.

            I efekt był zdumiewający!!! Najważniejsze, że uczniowie w przyjemny i efektywny sposób ugruntowali wiedzę o lekturze.

            Tekst i zdjęcia: Joanna Muda

          • Projekt klasy 3a „Od ziarenka do bochenka”

          • W październiku uczniowie klasy 3a realizowali projekt edukacyjny „Od ziarenka do bochenka”.

            Na początku poznali legendę pt. „Jak bochen chleba w kamień się zamienił” oraz przysłowia i tradycje związane z szacunkiem do chleba. W parach układali młyny z wykorzystaniem zestawów spaghetti edu. Powstały kolorowe, sznurkowe prace. Na zajęciach przyrodniczych rozpoznawali różne rośliny zbożowe, omawiali ich wygląd oraz sposób użycia. Uczniowie poznali także nazwy zbóż w języku angielskim. Własnoręcznie mielili ziarna w klasowym młynie. Kolejnym zadaniem było wykonanie Klasowej Książki Kucharskiej. W małych grupach opracowywali przepisy pod hasłem „Dobrze gospodaruję, jedzenia nie marnuję”. Wiele radości sprawiło dzieciom przygotowanie kanapek z ulubionego rodzaju chleba. Kanapki były nie tylko smaczne i kolorowe, ale przede wszystkim zdrowe.

            W czasie realizacji projektu uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością, a także rozwijali zdolności w zakresie planowania i projektowania własnych działań.

            Opracowanie: A. Dybzińska

          • Udział w akcji #CodeWeek2023

          • W bieżącym roku nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do akcji Europejskiego Tygodnia Kodowania, czyli #CodeWeek2023, która trwała w dniach 7-22 października 2023 r.

            Na lekcjach informatyki uczniowie kl. IV – VIII mieli okazję wykazać się umiejętnościami programowania, wykazując przy tym wiele kreatywności.

            Klasy czwarte i szóste tworzyły modele i programowały je wykorzystując klocki Lego Spike Prime pozyskanych przez szkołę w ramach programu rządowego „Laboratoria Przyszłości”. 

            #LaboratoriaPrzyszlosci
            #LaboratoriaPrzyszłości

            Klasy piąte kodowały imprezę taneczną, a klasy VII - VIII odkrywały i budowały podwodny świat za pomocą kodu wykorzystując oprogramowanie code.org. Wielką satysfakcją dla uczniów było zdobycie certyfikatu za ukończenie zadań w ramach godziny kodowania.

             

            Tekst: M. Bożek, zdjęcia: M. Bożek, M. Wilkołazka

          • Uroczystość pierwszoklasistów

          • Wiedzę możemy zdobywać od innych,
            ale mądrości musimy nauczyć się sami”.

            A. Mickiewicz

            Ślubowanie to jedno najważniejszych wydarzeń w życiu ucznia.

            Przekonały się o tym dzieci z klasy 1a i 1b, które 20 października 2023r. zostały oficjalnie włączone do społeczności szkolnej.

            Na początku najmłodsi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Zadeklarowali chęć do nauki, dbania o środowisko i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

            Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie w obecności zaproszonych gości i rodziców przysięgi na sztandar szkoły. Następnie odbyło się pasowanie, którego dokonała wicedyrektor Pani Jolanta Wielgosz specjalnym „czarodziejskim” ołówkiem.

            Każdy uczeń otrzymał od wychowawcy legitymację szkolną, od gości słodką niespodziankę oraz życzenia wielu sukcesów w nauce, a od rodziców pamiątki książkowe. W salach lekcyjnych czekał na dzieci poczęstunek.

            Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, a pierwszoklasistom życzymy owocnej nauki, odkrywania pasji i zainteresowań oraz niekończącej się motywacji.

            Tekst: A.Pintal, S.Janczak, A.Hadło, zdjęcia: K.Karwowska, S.Perzyńska

          • XXIII Dzień Papieski - Św. Jan Paweł II „Cywilizacja życia”

          • 16 X 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski. W tym roku był to dzień 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów z kl. VIIIa miał na celu przypomnienie faktów z życia i nauczania św. Jana Pawła II. Wśród wielu cennych myśli, uczestnicy spotkania mogli usłyszeć i zobaczyć, że papież pochodzący z naszego kraju to niezwykły człowiek w dziejach Polski i świata, którego życie i pontyfikat zmieniły losy wielu ludzi, a nawet narodów. Św. Jan Paweł II. jest przykładem na to, że dzięki wytrwałości w wierze i uporowi w dążeniu do celu, można zrealizować marzenia i pięknie przeżyć życie. Całość uroczystości uświetniał szkolny chór Forte pod kierunkiem p. Katarzyny Bedy. Dekorację wprowadzającą w wyjątkowy nastrój wykonała p. Anna Sawiniec – Szczech, a interesującą prezentację przygotowała p. Małgorzata Bożek.

            Za czas, pełen radości i dobra wszystkim serdecznie dziękujemy.

            Tekst: J. Bulak, zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek, S. Perzyńska

             

             

          • Medale i Nagroda z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • Dzień Edukacji Narodowej to czas, kiedy doceniany jest trud, poświęcenie i zaangażowanie nauczycieli. 14 października 2023 r. to kolejny Dzień Nauczyciela, podczas którego nie tylko płyną serdeczne życzenia, ale także możemy pochwalić się wyróżnieniami, jakie otrzymali nasi nauczyciele.

            W tym roku chcielibyśmy podzielić się informacją o wyjątkowym osiągnięciu naszych nauczycieli. Pani Agnieszka Szuwara i Pani Marlena Szczepanek zostały uhonorowane srebrnym i brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, a Pani Iwona Zgnilec otrzymała prestiżową Nagrodę Prezydenta Miasta Zamość. Natomiast Pani Anna Taras – emerytowana nauczyciel odebrała z rąk prezydenta podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz edukacji. Te wyróżnienia są dowodem na to, że nasza kadra nauczycielska jest nie tylko wyjątkowo zaangażowana, ale także doceniana przez społeczność lokalną i władze miasta.

            Serdecznie gratulujemy naszym wyróżnionym nauczycielom i dziękujemy wszystkim za poświęcenie, trud i pasję, jakie wkładają w pracę z uczniami.

             

          • Wyniki konkursu „Rozpoznaj swojego nauczyciela”

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole został zorganizowany konkurs „Rozpoznaj swojego nauczyciela”. Zadaniem uczniów było przypisanie nazwisk nauczycieli do ich zdjęć z dzieciństwa.

            Z zadaniem najlepiej poradziły sobie  uczennice klasy 6c:

            Paulina Wojtaszek

            Nina Panas- Kaźmierczak

            Hanna Kudła.

            Dziewczynkom udało się rozpoznać aż 21 nauczycieli.

            Laureatki otrzymały dyplomy i słodkie upominki.

            Serdecznie gratulujemy!!!

            Tekst i zdjęcia: S. Perzyńska, K. Tyrka

          • Mój pierwszy koncert symfoniczny

          • W piątek, 13 października klasy 1a, 4a i 7b pod opieką nauczycieli wzięły udział w „Moim pierwszym koncercie symfonicznym” organizowanym przez niezwykle gościnną Orkiestrę Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w Zamościu.  

            Mieliśmy wspaniałą ucztę dla duszy podróżując od twórczości  założyciela Orkiestry aż do współczesnej muzyki, znanej nam z filmów.  Słuchaliśmy utworu „Żaby” - K. Namysłowskiego, a także utworów z „Avengers", „Kapitana Ameryki” czy „Jak wytresować smoka”. Mieliśmy także okazję porozmawiać z Panem Dyrygentem, Tadeuszem Wicherkiem. 

            Serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę i fantastyczne wrażenia.

            Tekst i zdjęcia: K. Beda

          • Dzień Edukacji Narodowej w SP7

          • „Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi,
            nauczyciel również czegoś się uczy”

                                           - Paulo Coelho

             

            13 października 2023 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie wręczyli nauczycielom i pracownikom naszej szkoły kwiatki oraz medale, jako wyraz wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. Dzień ten minął wszystkim w bardzo miłej atmosferze.

            Dziękujemy paniom K. Różyckiej, A. Ciupik oraz dzieciom ze świetlicy szkolnej za wspólne wykonanie pięknych kwiatków.

            Tekst i zdjęcia: S. Perzyńska, K. Różycka, M. Olszewska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza
      • 84 638 44 71
      • ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu (adres: ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość; numer telefonu: 84 638 44 71). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  • Galeria zdjęć

      brak danych