• Warsztaty zdobienia pisanek metodą batikową
          • Warsztaty zdobienia pisanek metodą batikową

          • Dnia 30 marca 2023r. klasa 2a pod opieką pani Agnieszki Dybzińskiej i pani Anny Sokalskiej-Wosiek uczestniczyły w warsztatach wielkanocnych w Zamojskim Muzeum.

            Dzieci poznały historię zdobienia pisanek, a także dowiedziały się jakie znaczenie przypisywało się wzorom i kolorom zdobiącym wielkanocne jajka. Następnie metodą batikową wykonały przepiękne pisanki.

            Tekst i zdjęcia: A. Dybzińska

        • DANIELA W FINALE SMART VOICES
          • DANIELA W FINALE SMART VOICES

          • 23 marca odbył się Konkurs Piosenki Anglojęzycznej SMART VOICES zorganizowany przez Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące Smart High w Zamościu. Był to pierwszy taki konkurs w naszym mieście, w którym blisko 100 uczniów z klas 7 - 8 szkół podstawowych i klas pierwszych szkół ponadpodstawowych z województw mazowieckiego, lubelskiego i łódzkiego zgłosiło udział w konkursie.

            Przesłuchania półfinałowe wyłoniły 25 najlepszych z najlepszych, którzy 23 marca śpiewali w ZDK by walczyć o główną nagrodę czyli nagranie piosenki w profesjonalnym studio.

            Nasza uczennica Daniela Mbas z klasy 8b znalazła się wśród 25 najlepiej śpiewających młodych ludzi wybranych do finału. Według jurorów konkursu (Magdalena Stopa – muzyk,  Bartłomiej Kasprzykowski – aktor oraz  Mariusz Telicki - producent muzyczny) wszyscy finaliści śpiewali na bardzo wysokim poziomie.

            Wielkie gratulacje dla Danieli!

            Tekst i zdjęcia A. Szuwara

          • Mózg – szef ciała

          • Uczniowie klas 1-3 z okazji Europejskiego Dnia Mózgu starali się poznać tajemnice tego narządu podczas zajęć edukacyjnych. 

            Co to jest mózg? Czy można żyć bez mózgu? Jakiego koloru jest mózg? Czy wiesz, jak lubi uczyć się Twój mózg? To tylko niektóre pytania, na które dzieci starały się znaleźć odpowiedź. 

            W trakcie zajęć uczniowie rozmawiali o mózgu, oglądali ilustracje, filmy edukacyjne np. „Było sobie Życie. Mózg”, „Być jak Ignacy”, czytali teksty,  wszystko po to, by dowiedzieć się jak najwięcej o organie, który jest niezbędny do uczenia się, do myślenia i do życia. Dowiedzieli się, dlaczego mózg ma pofałdowaną strukturę przypominającą włoski orzech i dlaczego mieści się w czaszce. Poznali, na czym polega przesyłanie impulsów z mózgu do różnych części ciała i jak ważna jest szybkość. Rysowali jedno- i oburącz leniwe ósemki. Poznali ćwiczenia, dzięki którym mogą szybciej się uczyć. Tworzyli plakat dotyczący półkul mózgowych. Rozwiązywali labirynty, sudoku, rebusy i różne łamigłówki.  Dzieci przekonały się o tym, że najlepiej uczą się w zabawie, w dobrym nastroju, po rozgrzewce, czasem w ruchu, czasem w spokoju i w skupieniu.

             Na podsumowanie dzieci tworzyły samodzielnie notatki wizualne o tym, co zapamiętały, czego nauczyły się o mózgu. Doskonaliły technikę uczenia się jaką jest umiejętność notowania.  Nie zabrakło również twórczej aktywności plastycznej- wyklejanie plasteliną  ilustracji przedstawiających mózg oraz wykonanie mini modelu mózgu z papieru i sznurków .

            Tekst: A. Dybzińska, A. Kardasz, zdjęcia: Nauczyciele klas 1-3.

        • Spotkanie z Pipi
          • Spotkanie z Pipi

          • 21 marca 2023r. uczniowie klas I-III mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Ach, ta Pipi”, zaprezentowany przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Przygody szalonej i wesołej Pipi przeplatane były piosenkami i tańcem, a ciekawa scenografia, gra świateł i naturalnej wielkości pacynki, były dodatkową atrakcją spektaklu.

            Tekst i zdjęcia: A. Pintal

          • St. Patrick’s Day – Irlandzkie święto

          • W dniu 17 marca w klasach 1c, 2a i 3c zrobiło się „zielono”, a to za sprawą irlandzkiego święta - Dnia Św. Patryka - patrona Irlandii. Tego dnia uczniowie podejmowali różnorodne aktywności. Poznawali  symbole i tradycje obchodów Dnia Św. Patryka. Oglądali prezentacje multimedialne oraz wykonywali zadania na tablicy interaktywnej. Układali też domino, aby utrwalić poznane słownictwo. Nie zabrakło również aktywności plastycznej. Uczniowie rysowali postać irlandzkiego skrzata - Leprechauna. Największą atrakcją dla dzieci były „zielone” zajęcia kulinarne. W klasie 3c dzieci przygotowywały pyszny, zielony koktajl z banana, szpinaku i soku pomarańczowego, który wszystkim bardzo smakował. W klasie 2a dzieci dekorowały zielone babeczki oraz wykonywały eksperyment z tęczą i zieloną pianą.Uczniowie z ciekawością i zaangażowaniem celebrowali Dzień Św. Patryka.

            Tekst i zdjęcia: A. Hadło, A. Dybzińska

        • Przedstawienie teatralne „Balladyna”
          • Przedstawienie teatralne „Balladyna”

          • Uczniowie klasy 6a i 6b oraz kl.7a pod opieką nauczycieli obejrzeli w ZDK przedstawienie teatralne pt. „Balladyna” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Sztuka miała niezwykle ciekawą aranżację i spotkała się z uznaniem młodej publiczności.

            Mimo upływu blisko dwustu lat od napisania tego utworu Narodowy Teatr Edukacji postanowił w tym sezonie przypomnieć to wielkie dzieło i ważną prawdę. Młody człowiek, do którego adresowany jest spektakl powinien zdawać sobie sprawę, że nie da się uciec od odpowiedzialności, ani iść przez życie na skróty. Tragiczne losy Balladyny powinniśmy potraktować jako przestrogę.

            Tylko czy my, ludzie żyjący dzisiaj, w dwudziestym pierwszym wieku, oślepieni blaskiem telewizyjnych gwiazd, szybkich i błyskotliwych karier, o tym pamiętamy?

            Tekst i zdjęcia: J. Muda

        • Dbamy o zdrowie
          • Dbamy o zdrowie

          • Pod takim hasłem dnia 16.03.2023 r. odbyło się w świetlicy spotkanie z pielęgniarką szkolną p. Celiną Koroną. Prelekcja miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia. Uczniowie dowiedzieli  się, jak nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia prowadzą do nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Dlatego już od najmłodszych lat należy zadbać o zdrową dietę i aktywność ruchową.

            Podczas spotkania pani pielęgniarka przypomniała dzieciom o przestrzeganiu higieny osobistej każdego dnia, chorobach brudnych rąk, chorobach skóry, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu, sport oraz dieta bogata w owoce i warzywa. Wspomniała o roli kręgosłupa, wadach postawy, odpowiednim obuwiu dla dzieci. Podkreśliła znaczenie bilansu zdrowia  przeprowadzanego na różnych etapach życia dla prawidłowego  rozwoju dziecka.

            Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i odpowiadali na pytania. Zdobyli wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym.

            Tekst i zdjęcia: B. Stasiuk, A. Wysocka

        • Dzień Matematyki
          • Dzień Matematyki

          • 14 marca obchodzimy Dzień Matematyki oraz Dzień Liczby PI (Π). Święto przypadające w tym dniu, wynika z amerykańskiego sposobu zapisu daty 3.14, która jest przybliżeniem liczby PI.

            Tego dnia uczniowie naszej szkoły wysłuchali ciekawej historii liczba PI, począwszy od odkrycia Archimedesa w III w. p.n.e. przez badania Ludolpha van Ceulena (na cześć  którego dostała wdzięczną nazwę „ludolfina”), aż po osiągnięcia naukowców XXI wieku, w których ważną rolę pełnią komputery. Dowiedzieli się między innymi o tym, że odkryto do tej pory 13,3 biliona cyfr po przecinku tej liczby.

            Ta niewymierna liczba jest powodem konkursów i bicia rekordów w zapamiętywaniu jej  kolejnych cyfr po przecinku. Tworzone są też piosenki i pi-ematy aby można było je z łatwością zapamiętać.

            Uczniowie sami odnajdywali ciekawostki na temat liczby PI i przygotowywali  krótkie prezentacje. Dowiedzieli się również, że matematyka to świetna zabawa.

            Tekst i zdjęcia M. Wilkołazka

          • „W drodze do gwiazd”- projekt klasy 2a

          • Uczniowie klasy 2a pracowali nad swoim kolejnym projektem, tym razem dotyczącym Układu Słonecznego. Projekt trwał cały tydzień i dotyczył wielu aktywności.

            Na początku uczniowie gromadzili skojarzenia do wyrazu „kosmos" oraz próbowali wyjaśnić ten termin. Wspólnie z rodzicami wyszukiwali ciekawostki o wybranej planecie. Następnego dnia, uczniowie zostali podzieleni na osiem grup, każda zajęła się inną planetą. Ich zadaniem było odnalezienie zdjęcia planety w dostępnych źródłach, pokolorowanie jej szablonu w realistyczny sposób oraz zapisanie kilkuzdaniowej notatki. Uczniowie sprawdzali położenie planety w Układzie Słonecznym, wyszukiwali informacje o panujących na niej warunkach (czy nadaje się do zamieszkania, jaka temperatura na niej panuje). W trakcie pracy grupowej  dzielili się swoją wiedzą z innymi. Finalnie zaprezentowali wyniki swoich prac na forum klasy. Powstał plakat XXl, który został umieszczony na tablicy ściennej.

            W  kolejnych dniach uczniowie zapoznali się z życiem i odkryciem Mikołaja Kopernika, tworzyli w grupach listę rzeczy potrzebnych w czasie wyprawy na odległą planetę, projektowali strój astronauty. Nie zabrakło również zajęć z języka angielskiego, w trakcie których poznali słownictwo związane z kosmosem oraz grali w trimino. Trimino to wyjątkowa gra-układanka, która jest bardzo angażująca i pomaga uczyć się zapamiętywania par informacji.

            Ostatnim etapem projektu było wykonanie kreatywnej dekoracji tzw. galaktyki w słoiku. Nasza sala lekcyjna zamieniła się na chwilę w laboratorium. Dzieci według podanej instrukcji: wlewały do słoiczka zabarwioną farbami plakatowymi wodę, umieszczały kawałki waty, wsypywały brokat. W rezultacie powstały kosmiczne krajobrazy zamknięte w słoikach. Dzieci prezentowały swoje prace, wskazując miejsca przypominające jaskinie, kratery. Uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i pomysłowością. Zapraszamy do obejrzenia prac z naszego kosmicznego tygodnia.

            Opracowanie: A. Dybzińska

        • Światowy Dzień Inżyniera
          • Światowy Dzień Inżyniera

          • #LaboratoriaPrzyszłości

            #LaboratoriumPrzyszlosci

            Włączając się w obchody Światowego Dnia Inżyniera uczniowie „Siódemki” eksperymentowali i rozwijali swoje umiejętności z różnych dziedzin pod okiem p. A. Sawiniec – Szczech.

            Lekcje zostały oparte na tzw. kierunkach STEAM, które zakładają łączenie i przenikanie się najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Taka edukacja wspiera rozwój kompetencji, takich jak: kooperacja, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja.

            W Dzień Inżyniera uczniowie poznali sylwetki tych najbardziej znanych:

            Gabriela Narutowicza – hydrotechnika, elektryka, profesora Politechniki w Zurychu, ministra robót publicznych, ministra spraw zagranicznych, pierwszego prezydenta RP.

            Rudolfa Modrzejewskiego – budowniczego linii kolejowych i mostów, pioniera w budownictwie mostów wiszących.

            Ernesta Malinowskiego – inżyniera drogowego i kolejowego, budowniczego kolei w Peru i Ekwadorze, projektanta i budowniczego Centralnej Kolei Transandyjskiej. Dziełem życia inżyniera jest uznawana za cud ówczesnej techniki linia kolejowa w peruwiańskich Andach.

             Wszystkim inżynierom życzymy satysfakcji z pracy!

            Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

          • Warsztaty Mydlarskie w klasie Ia

          • Ósmego marca, z okazji Święta Kobiet, uczniowie klasy Ia wzięli udział w niecodziennych zajęciach – warsztatach mydlarskich prowadzonych przez panią Weronikę Szałaj. Była to doskonała okazja do stworzenia przez dzieci niepowtarzalnych „dzieł sztuki”, jakimi okazały się mydełka glicerynowe.

            Każdy z uczestników, krok po kroku tworzył swoją kompozycję. Do płynnej bazy glicerynowej pani Weronika dodawała barwniki i pomagała uczniom w rozlewaniu kolejnych kolorowych warstw do silikonowych foremek. Między barwnymi warstwami dzieci umieszczały zioła, płatki kwiatów, nasiona np.: suszone kwiaty lawendy, wrzosu, bławatka czerwonego, jaśminu, płatki róży. Kiedy mydełka już zastygły, uczniowie wyciągali je z form. To był najbardziej emocjonujący moment nie tylko dla najmłodszych! Powstały prawdziwe, małe arcydzieła! Mydełka świetnie prezentowały się, kiedy oglądaliśmy je pod światło! Dzieci zapakowały je do celofanu i przewiązały wstążeczką. Własnoręcznie zrobione, pachnące i kolorowe mydełka, to piękna ozdoba każdej łazienki lub też oryginalny pomysł na prezent z okazji np. Dnia Kobiet.

            Mydło glicerynowe posiada wiele cennych właściwości i może być stosowane przez każdego, niezależnie od typu skóry. Szczególnie polecane jest do cery suchej i wrażliwej. To naturalny kosmetyk, wykorzystywany do higieny i pielęgnacji skóry, który powinien zagościć w każdej łazience. Jego głównym składnikiem jest gliceryna roślinna, określana również jako glicerol, która ma silne właściwości nawilżające, dodatkowo świetnie chroni skórę przed utratą wody. Wspaniale się pieni, myje oraz przypomina, że naturalne jest najlepsze.

            Warsztaty mydlarskie to oryginalne zajęcia, na których uczniowie eksperymentowali z formą, kolorem, kształtem, fakturą i zapachem. Samodzielnie dobierali zapach, kolor, dekoracje oraz kształt. Mogli znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań m.in.: Z jakich substancji składa się mydło, którego używamy każdego dnia? Co należy do niego dodać, aby miało piękny zapach i kolor?

            Był to niezapomniany czas kreatywnej radości i okazja do nabycia przydatnej umiejętności.

            Tekst: Bożena Greszta, zdjęcia: Agnieszka Burak

        • Dzień Kobiet w kl. 4c
          • Dzień Kobiet w kl. 4c

          • Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klasy 4c wybrali się do kina na film przygodowy pt. „Super Futrzak ratuje świat”. Film opowiadał o dziewczynce, która zamienia się w Super bohatera – Świnkę morską i wyrusza na niebezpieczną misję, w czasie której ratuje zagrożone wyginięciem  pszczoły a wraz z nimi przyszłość świata. Film w przystępny i dowcipny sposób podejmuje ważne tematy związane z ekologią.

            Uczniowie oglądali film z wielkim zainteresowaniem. Zabawna opowieść na pewno pozostanie im w pamięci. Po zakończeniu seansu, pełni wrażeń wszyscy szczęśliwie wrócili do szkoły, gdzie na dziewczynki czekały jeszcze miłe prezenty od chłopców.

            Tekst i zdjęcia: M. Wilkołazka

        • Dzień Kobiet w kinie
          • Dzień Kobiet w kinie

          • Święto Kobiet to dobra okazja, aby spędzić ten dzień wyjątkowo. W związku z tym uczniowie klasy 2a i 3c wybrali się do kina na film przygodowy pt. „Super Futrzak ratuje świat”. Jest to opowieść o śwince morskiej, która postanawia wyruszyć na niebezpieczną misję. Bardzo chce pokazać, że nie jest zwykłym, domowym zwierzątkiem, który siedzi tylko w klatce. Postanawia więc zrobić coś, co pomoże światu – uratować zagrożone wyginięciem pszczoły. Film w przystępny i dowcipny sposób podejmuje ważne tematy związane z ekologią.

            Uczniowie oglądali film z wielkim zainteresowaniem. Zabawna opowieść na pewno pozostanie im w pamięci. Po zakończeniu seansu, pełni wrażeń wszyscy szczęśliwie wrócili do szkoły.

            Tekst i zdjęcia : A. Hadło, A. Dybzińska

        • Dzień Kobiet w klasach 1-3
          • Dzień Kobiet w klasach 1-3

          • 8 marca to wyjątkowy dzień dla wszystkich pań, zarówno dużych, jak i małych, ponieważ wówczas corocznie obchodzimy Dzień Kobiet. Dziewczynki z klas 1-3 z naszej szkoły również świętowały. W tym uroczystym dniu chłopcy wykonali laurki dla swoich koleżanek lub sporządzili ich portrety. Z wielką elegancją złożyli swoim koleżankom najserdeczniejsze życzenia, wręczyli kwiatki lub drobne upominki. Tego dnia byli uprzejmi, uczynni i sympatyczni w każdej sytuacji. Dziewczynki narysowały, jakie zawody będą wykonywały w przyszłości. Ich prace zostały zaprezentowane na gazetce ściennej. Niektóre z klas uczciły ten dzień innymi atrakcjami. Do laboratorium MiniLab wybrała się klasa 1c, gdzie dzieci własnoręcznie komponowały perfumy o wybranych zapachach. Klasa 1a wzięła udział w warsztatach mydlarskich w szkole, podczas których powstały mydełka glicerynowe. Klasa 3a była w kinie na filmie pt.: „Szczęście Mikołajka”, a klasy 2a i 3c na filmie „Super Futrzak ratuje świat”.

            Dzień Kobiet w klasach młodszych był wesoły, stał się okazją do rozmów z dziećmi o roli kobiet w ich życiu.

        • Zajęcia kulinarne
          • Zajęcia kulinarne

          • #LaboratoriaPrzyszłości

            #LaboratoriumPrzyszlosci

            Świetliczki uwielbiają zajęcia kulinarne. Tym razem dzieci z kl. 3a i 3b piekły ciasteczka „Biedronki”. Samodzielnie zagniotły ciasto oraz zrobiły kropki biedronek z draży. Ciasteczka były kolorowe i bardzo smaczne. Nad wszystkim czuwały wychowawczynie świetlicy: p. Marta Kuryło i p. Karolina Różycka. Podczas pieczenia wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            Test i zdjęcia: K. Różycka, M. Kuryło

        • Porwani przez ekonomię
          • Porwani przez ekonomię

          • Włączając się w ogólnopolskie obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika uczniowie klasy VIb uczestniczyli w ogólnopolskiej lekcji on-line „Pieniądz gorszy wypiera z rynku pieniądz lepszy” – co Kopernik powiedziałby o kopaniu kryptowalut i współczesnej inflacji?”.

            Lekcja była skierowana do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych i odbyła się na platformie webinarowej ClickMeeting. 

            Organizacja lekcji odbyła się w ramach projektu Porwani przez Ekonomię, którego Partnerem Generalnym jest mBank.

            Dziękujemy za zwiększenie świadomości ekonomicznej młodych Polaków.

            Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

        • Musical „Dorotka w krainie OZ”
          • Musical „Dorotka w krainie OZ”

          • 23 lutego 2023 roku uczniowie z klasy 4c przeżyli bardzo interesujące chwile oglądając musical pt. „Dorotka w krainie OZ”. Inscenizacja miała miejsce w Zamojskim Domu Kultury., została wystawiona przez aktorów Teatru Moich Marzeń w Chorzowie.

            Mała dziewczynka Dorotka, porwana przez tornado z farmy w Kansas ląduje ze swoim pieskiem Toto w baśniowej Krainie Oz. Spotyka tam Blaszanego Drwala, Tchórzliwego Lwa i Stracha Na Wróble, i razem z nimi wyrusza na poszukiwaniu Czarnoksiężnika Oza. Wśród wielu przygód, pełnych baśniowych istot, po niezwykłych zwrotach akcji cała czwórka dociera w końcu na miejsce, gdzie się okazuje, że to wszystko, czego tak pragnie, już dawno przecież ma. Bo tego, co najważniejsze, nie trzeba szukać daleko – wszyscy mamy dość odwagi, rozumu i serca, by pokonać wszelkie przeciwności, musimy tylko te cechy w sobie odkryć.

            Spektakl bardzo podobał się dzieciom. Niezapomniane przeżycia zapewniły: profesjonalizm aktorów, humorystyczne dialogi, odpowiednia muzyka oraz kolorowe kostiumy. Uczniowie obserwowali spektakl z ogromnym zainteresowaniem, aktywnie spędzając czas. Musical okazał się bardzo interesujący oraz pouczający. Wzbudził w nich pozytywne uczucia i przypomniał o tym, że warto sobie pomagać. Owacją na stojąco pożegnali aktorów i w dobrych humorach wrócili do szkoły.

            Tekst i zdjęcia M. Wilkołazka

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza
        • 84 638 44 71
        • ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość Poland
        • Administratorem jest Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu (adres: ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość; numer telefonu: 84 638 44 71). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
    • Galeria zdjęć

        brak danych