• Pamiętamy – wycieczka na Rotundę klasy 3b
          • Pamiętamy – wycieczka na Rotundę klasy 3b

          • Zamojska Rotunda została wybudowana na początku dziewiętnastego wieku. W niezmienionym kształcie przetrwała do czasów obecnych. Dawniej pełniła funkcje obronne miasta oraz prochowni dla miejscowej jednostki wojskowej. Podczas drugiej wojny światowej na terenie Rotundy Niemcy utworzyli obóz przejściowy dla polskich więźniów i więzienie śledcze. Stała się miejscem masowych egzekucji. Szacuje się, że zginęło tam od sześciu do ośmiu tysięcy ludzi. Za zbrodnie nikt nie został osądzony. Dla uczczenia męczeńskiej śmierci wielu Polaków władze i społeczeństwo Zamościa umieściły w celach rotundy tablice informacyjne i epitafia, dedykując je poszczególnym osobom lub grupom społecznym. Większość ofiar nie ma swoich grobów, dlatego też wzniesiono im symboliczne mogiły. Wzdłuż alei prowadzącej do Rotundy oraz dookoła jej murów na zboczach szerokiej grobli znajduje się cmentarz. Z woli mieszkańców Ziemi Zamojskiej miejsce to zostało upamiętnione jako Pomnik Męczeństwa Zamojszczyzny.  W połowie ubiegłego wieku na terenie Rotundy powstało Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny.

            Dnia 28 października dzieci z klasy 3b zwiedziły Rotundę, zapoznały się ze smutną historią tego miejsca. Chwilą ciszy uczciły pamięć ofiar, zapaliły lampki i znicze.

            Pamiętają. Będą pamiętać.

            Tekst i zdjęcia: A. Gregorowicz

             

          • Szkoła pamięta 2022

          • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Uczniowie naszej szkoły również przystąpili do tak ważnej akcji, odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

        • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Oszczędzamy w szkole”
          • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Oszczędzamy w szkole”

          • Dnia 27.10.2022 r. odbyło się podsumowanie konkurs plastycznego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu „Oszczędzamy w szkole”. Organizatorkami konkursu były panie: Joanna Muda i Anna Sawiniec- Szczech.

            Celem konkursu było pogłębienie wiedzy z zakresu ekologii, ochrony środowiska, ekoenergetyki , promowanie nawyku oszczędzania w szkole: energii, ciepła, wody, uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań otaczającym światem, doskonalenie umiejętności obserwacji, wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw ekologicznych i społecznych,  rozwijanie zdolności i kreatywności uczniów.

            Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się : Filip Radwański, Mateusz Kasiedczak , Kasper Boczkowski i Bartosz Łuczka z kl.6b, Maja Anysz z kl.4c, Patrycja Blaszka, Oskar Bojko, Hubert Chmiel, Alicja Derkacz, Natalia Gromek, Kaja Szkałuba, Marika Zwolak,Antonina Pogódź z kl.4b oraz Nadia Mazur z kl.8b.

            Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!!!

            Tekst: J. Muda, zdjęcia: A. Sawiniec-Szczech

        • Program profilaktyki zintegrowanej  ARCHIPELAG SKARBÓW
          • Program profilaktyki zintegrowanej ARCHIPELAG SKARBÓW

          • W dniach 24-25.10.2022 r. uczniowie klas VIII naszej szkoły  uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Archipelag Skarbów”, realizowanych przez Fundację WYCHOWANIE I PROFILAKTYKA im. Jana Pawła II z Buska-Zdroju.

            „Archipelag Skarbów” to  dynamiczny program profilaktyczny dla najstarszej młodzieży ze szkół podstawowych. Jest prowadzony przez ludzi z pasją, którzy łączą profesjonalizm z zaangażowaniem na rzecz dobra młodzieży. Trenerzy „Archipelagu Skarbów” stają się wiarygodni dla nastolatków, dzięki temu, że sami żyją zgodnie z tym, co przekazują  uczniom.

            W  kolejnych dniach dwa czterogodzinne bloki warsztatów zmieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbów, jakimi są: głębokie szczęście, trwała miłość i przyjaźń oraz realizacja własnych pasji i marzeń. Są to wartości, które znajdują się w centrum uwagi dojrzewającego nastolatka, a ich znaczenie dla młodzieży potwierdzają badania naukowe. Doświadczenia „Archipelagu Skarbów” pokazują, że młodzież nie boi się wymagań, wysiłku, pracy nad sobą. Potrzebuje tylko zachęty i zrozumienia, że „opłaca się” te wyrzeczenia ponieść, jeśli dzięki temu można osiągnąć najważniejsze życiowe cele.

            Tekst: J. Beńko, zdjęcia: M. Drozd

        • Widziane z Olimpu
          • Widziane z Olimpu

          • W poniedziałek 24.października uczniowie klas V i VI udali się wraz nauczycielkami języka polskiego do ZDK na spektakl pt. „Widziane z Olimpu". Przedstawienie zostało przygotowane przez aktorów Kieleckiego Teatru Lektur na podstawie treści mitologii greckiej. Szóstoklasiści mieli okazję przypomnieć sobie, zaś piątoklasiści poznali bliżej bohaterów olimpijskich- losy Prometeusza stwórcy ludzi, Odyseusza bohatera spod Troi, Syzyfa, który oszukał śmierć oraz Dedala - uzdolnionego wynalazcę i jego syna Ikara. W zabawny sposób zostali przedstawieni najważniejsi bogowie Olimpu - gromowładny Zeus, Posejdon -władca mórz, Hades - bóg świata podziemnego oraz mądra Atena.

            Bezpośredni kontakt z aktorem na scenie z pewnością rozbudził wrażliwość uczniów na sztukę teatralną, jak również doskonalił umiejętność kulturalnego odbioru sztuki.

            Tekst i zdjęcia: J. Muda

          • Na tropie jesiennej matematyki – projekt edukacyjny

          • Jesień to niezwykle bogaty w doświadczenia czas dla dzieci, który możemy w prosty sposób urozmaicić, wykorzystując do edukacji matematycznej dostępne jesienne dary w postaci kasztanów, żołędzi, jarzębiny czy liści. Jednym z założeń podejścia do edukacji matematycznej dzieci jest bowiem aktywne uczenie się matematyki. Natomiast ważną cechą tego uczenia się jest wykorzystywanie sytuacji realistycznych, co będzie sprzyjać poznawaniu kolejnych matematycznych zasad .

            W klasach 1-3 odbyły się zajęcia prowadzone metodą projektu pt: „Na tropie jesiennej matematyki", podczas których dzieci uczyły się matematyki wykorzystując do tego dary jesieni. Układały rytmy, kształtowały umiejętność liczenia, szacowania, przeliczania elementów oraz porównywania liczebności zbiorów, układały figury geometryczne z kasztanów, żołędzi, orzechów. Były zabawy z dodawaniem i odejmowaniem na konkretach, gry i zadania z tworzeniem zbiorów, zadania związane z pomiarem długości, a także odkodowywanie jesiennego drzewa.

            Okazało się, że edukacja matematyczna wcale nie musi być dla dzieci trudna. Zabawy matematyczne z wykorzystaniem jesiennego materiału przyrodniczego były dla nich atrakcyjne. Dzięki interesującym zabawom stały się ciekawe świata, czerpały radość z wysiłku intelektualnego i z całą mocą dążyły do osiągnięcia celu.

            Tekst: D. Zwolak, A. Kardasz, A. Dybzińska, zdjęcia: nauczyciele klas 1-3

        • Rozstrzygnięcie konkursu na plakat promujący mediacje
          • Rozstrzygnięcie konkursu na plakat promujący mediacje

          • 21 października 2022 r. został rozstrzygnięty konkurs na PLAKAT PROMUJĄCY MEDIACJE skierowany do uczniów klas IV- VIII. Konkurs został zorganizowany w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Mediacji.

            Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni twórczej młodzieży, zapobieganie przemocy w środowisku szkolnym, poprawa relacji rówieśniczych oraz nabywanie umiejętności pokojowego rozwiązywania konfliktów.

            W tym konkursie nie ma przegranych, dlatego wszyscy uczestnicy zostali laureatami i otrzymali dyplomy.

            Laureaci:

            Joanna Greszta kl. 5a

            Dawid Rożek kl. 5a

            Dawid Szumiło kl. 5a

            Kajetan Więsyk kl. 5a

            Marcin Kujawa kl. 5a

            Szymon Sawczuk kl. 5a

            Paula Skop kl. 5a

            Aleksandra Słupska kl. 5a

            Zuzanna Włoszek kl. 5a

            Bartosz Wasińczuk kl. 5b

            Hanna Kudła kl. 5c

            Oskar Rycaj kl. 4a

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za  udział w konkursie!

            Sylwia Perzyńska

            Mediator szkolny

        • #MisjaWolnaPolska
          • #MisjaWolnaPolska

          • Uczniowie klas VIII pod kierunkiem p. A. Sawiniec – Szczech uczestniczyli w ogólnopolskiej kampanii „Misja: Wolna Polska”.

            Celem kampanii „Misja: Wolna Polska” jest przywrócenie pamięci o Prezydentach RP na uchodźstwie – ludziach, których zawirowania II wojny światowej, a później sytuacja po wojnie zmusiła do opuszczenia kraju i walki poza granicami o niepodległą i demokratyczną Ojczyznę. Rola i znaczenie Prezydentów RP na uchodźstwie – którzy działali i zmarli na emigracji, a następnie zostali pochowani poza granicami kraju zasługuje na symboliczne upamiętnienie w wolnej Polsce i w pamięci Polaków.

             Reprezentacja Naszej Szkoły uczestnicząca w konkursie kreatywnym na temat władz RP na uchodźstwie, a w szczególności ich misji, jaką była walka o niepodległość Polski prowadzona poza granicami kraju:

            Alicja Torzewska, Nikola Gołębiowska

            Daniela Mbas,  Emilia Kaniewska

            Konkurs organizowany jest we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem

            Edukacji i Nauki oraz Instytutem Pamięci Narodowej.

            Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech

        • Spelling Bee – czyli mistrz ortografii angielskiej w klasach IV
          • Spelling Bee – czyli mistrz ortografii angielskiej w klasach IV

          • Uczniowie klas czwartych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w literowaniu angielskich słów podczas szkolnego konkursu 'Spelling Bee'.

            Konkurs składał się z dwóch etapów, podczas których uczestnicy pisali literowane słowa ze słuchu, oraz literowali wylosowane wyrazy samodzielnie.

            Wszyscy uczestnicy finałowego etapu świetnie radzili sobie z trudnymi słowami do literowania
            a różnice w punktacji między nimi były minimalne.

             

            Lista zwycięzców I Konkursu Ortografii angielskiej dla klas IV– Spelling Bee.

             

            I miejsce

            Pola Jaeschke

            Dawid Gąska

             

            II miejsce

            Maria Flis

            Natalia Krawiec

            Kaja Szkałuba

             

            III miejsce

            Maksymilian Cioś

            Wiktoria Nizioł

             

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

             

            Tekst i zdjęcia: M.Szczepanek, L.Mróz

        • VII edycja programu "Być jak Ignacy"
          • VII edycja programu "Być jak Ignacy"

          • Utalentowani odkrywcy nauki klas VI pod opieką p. A. Sawiniec – Szczech przystąpili do VII edycji ogólnopolskiego programu dla szkół podstawowych "Być jak Ignacy - Zostań ambasadorem nauki”, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

            W tym roku uczniowie z pomocą Ignacego, jego współpracowników i ciekawych gości zostaną promotorami nauki wśród swoich rówieśników! Zdobędą wiedzę z interesujących dziedzin nauki, a także poznają wybitnych, polskich naukowców - nie tylko tych historycznych, ale także współczesnych.

            Czeka nas kolejna niesamowita przygoda, pełna eksperymentów, doświadczeń i angażujących zadań!

            Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech

        • Klasa IIIa w Krainie Rumianku
          • Klasa IIIa w Krainie Rumianku

          • Wszędzie zielono, a w okolicy unosi się zapach rumianku – to właśnie w takim niezwykłym miejscu 20 października 2022r. uczniowie klasy IIIa mieli okazję beztrosko bawić się, uczyć, rozwijać i rozbudzać nowe pasje.

            Kraina Rumianku to przepiękna wioska tematyczna, przypominająca żywy skansen, w którym dzieci i dorośli mogą doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie.

            Po przyjeździe do Hołowna zostaliśmy ciepło przywitani przez gospodarzy Ośrodka Edukacyjnego, a następnie zaproszeni do udziału w pierwszych warsztatach pt. „Od ziarna do chleba”. Uczniowie zostali zapoznani z codziennym życiem w dawnych czasach, ze zwyczajami związanymi z wypiekiem chleba, jak i pracach związanych z jego przygotowaniem. Zobaczyli jak młócono zboże cepami, czyszczono ziarno na przetakach, mielono je na żarnach. Sami też spróbowali wszystkich tych czynności.

            Drugim warsztatem, w którym uczestniczyły dzieci był warsztat pt. „Szalone tkaczki”.

            Zadaniem dzieci było zbudowanie z desek krosna, a następnie w 4 grupach wykonanie z tkanin obrazów przedstawiających pory roku.

            Posiłek przy ognisku, zabawy na świeżym powietrzu zakończyły ten niesamowity dzień.

            Zdobyte doświadczenia i nowe umiejętności oraz niesamowite wrażenia pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

            Tekst, zdjęcia: Anna Pintal, Alicja Ciupik

        • Spotkanie z archeologiem
          • Spotkanie z archeologiem

          • 19 października 2022 r. w świetlicy szkolnej gościła Pani archeolog z Zamojskiego Muzeum w Zamościu. Była to  kolejna wizyta z cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi. Uczniowie mieli okazję bliżej poznać pracę archeologa, narzędzia, którymi posługuje się  na co dzień w trakcie odkryć oraz dowiedzieć się jaką rolę pełni archeologia w ochronie naszego dziedzictwa kulturowego. Opowieściom towarzyszyły ciekawe pokazy slajdów. Duże zainteresowanie wzbudziły przyniesione przez gościa eksponaty, które można było obejrzeć, dotknąć i wyobrazić sobie jak wyglądało życie ludzi sprzed 2000 lat.

            Była to interesująca dla wszystkich  lekcja historii.

            Tekst: B. Stasiuk, zdjęcia: A. Wysocka

        • Spotkania z ciekawymi ludźmi!
          • Spotkania z ciekawymi ludźmi!

          • W ramach doradztwa zawodowego w świetlicy szkolnej realizowane są zajęcia, spotkania i inne formy działań, które przybliżają zawody.

            Naszą świetlicę odwiedziła pani listonosz – pracownik Urzędu Pocztowego w Zamościu. Dzieci miały okazję zapoznać się z pracą na poczcie i pracą listonosza. Dowiedzieliśmy się jak adresować listy. Dzieci poznały ich rodzaje oraz sposoby doręczania. W prezencie od naszego gościa otrzymały znaczki pocztowe.

            Tekst: Agnieszka Wysocka, Beata Stasiuk, zdjęcia: Agnieszka Wysocka

        • Zajęcia z Ignacym
          • Zajęcia z Ignacym

          • Już po raz drugi klasa Va uczestniczy w projekcie edukacyjnym „Być jak Ignacy". 

            W pierwszej części zajęć zajmowaliśmy się postacią Marii Skłodowskiej-Cure, a my zamieniliśmy się w naukowców

            Poznaliśmy właściwości kwasów i zasad, budowaliśmy modele związków chemicznych z żelek i wiele innych eksperymentów.

            Już nie możemy doczekać się następnych naukowców.

        • 5a na rajdzie PTTK - Rydz na patelni
          • 5a na rajdzie PTTK - Rydz na patelni

          • Klasa 5a już po raz kolejny uczestniczyła w rajdzie pieszym organizowanym przez PTTK w Zamościu.

            Obserwując magiczne Roztocze przy okazji zbieraliśmy grzyby pod okiem przewodnika. Jak zawsze było super i do zobaczenia na szlaku. 

            Tekst i zdjęcia: A. Luchowska - Bartnik

        • Laboratoria Przyszłości w naszej szkole
          • Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

          • #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            O tym, jak ważne jest rozwijanie kreatywności uczniów, najlepiej wiedzą nauczyciele naszej szkoły, którzy podczas zajęć rozwijających kreatywność korzystają z różnych pomocy edukacyjnych zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.

            Uczniowie klas 1C, 2A i 2C pod opieką swoich wychowawców, Pani Iwony Gębackiej, Pani Agnieszki Dybzińskiej, Pani Anny Kardasz oraz przy pomocy Pani Karoliny Tyrki pracowali indywidualnie i w grupach korzystając z zestawów Spaghetti Edu, klocków Corbo czy okularów VR.

            Przy pomocy tych narzędzi tworzyli kompozycje ze sznurków i filcowych elementów, ćwicząc tym samym chwyt pisarski i usprawniając małą motorykę. Dzięki zaangażowaniu i cierpliwości oraz bogatej wyobraźni uczniów powstały barwne i oryginalne obrazki.

            Okulary VR pozwoliły uczniom przenieść się w świat wirtualnej rzeczywistości. Prosto z sali lekcyjnej powędrowali do kilku europejskich miast, spotkali się z dzikimi zwierzętami lub przenieśli się na pustynię, do dżungli, na lodowiec czy w środek wulkanu. Doświadczyli przy tym wielu emocji: zaskoczenia, strachu, radości czy złości. Okulary VR stały się namiastką wielkiej przygody.

            Innym doświadczeniem było konstruowanie z klocków Corbo. Dzięki tym zestawom uczniowie pracując zgodnie w grupach  budowali igloo, rowery, samochody, a nawet pojazdy kosmiczne. Wielu z nich zrezygnowało z gotowych instrukcji i tworzyli różne budowle wykorzystując nieograniczone możliwości wyobraźni.

            Tekst – Anna Kardasz, Iwona Gębacka

            Zdjęcia – Iwona Gębacka, Agnieszka Dybzińska, Anna Kardasz

        • Tanecznie w klasie 2C
          • Tanecznie w klasie 2C

          • Klasa 2C, która pod kierunkiem wychowawczyni, Pani Anny Kardasz realizuje w swoim programie innowację artystyczną „My, mali artyści”, miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć 11 października 2022 roku w Zamojskim Domu Kultury w warsztatach tanecznych zorganizowanych przez Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna. Zajęcia prowadziły Pani Jolanta Kalinowska-Obst, kierownik zespołu oraz Pani Monika Hildebrand, choreograf. Wśród tancerzy naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Kardasz, uczennica klasy 5C i Maksymilian Radzik, uczeń klasy 8C.

            Uczniowie poznali specyfikę strojów regionalnych oraz oglądali piękne wykonanie pięciu tańców narodowych: poloneza, krakowiaka, oberka, kujawiaka i mazura. Mieli też okazję nauczyć się tańczyć „Owczarzyka” i polkę lubelską w towarzystwie tancerzy. Na koniec wszyscy uczestnicy warsztatów w pięknym korowodzie zatańczyli wspólnie poloneza.

            Warsztaty bardzo podobały się dzieciom, a ponieważ zbiegły się z datą przesłuchań do zespołu, niektórzy postanowili skorzystać z okazji i spróbować swoich sił podczas naboru do Zamojszczyzny.

            Tekst i zdjęcia – Anna Kardasz

        • Projekt przyrodniczy w klasie 3b
          • Projekt przyrodniczy w klasie 3b

          • Trzecioklasiści przez kilkanaście dni realizowali projekt „Dary polskich pól - rośliny uprawne”. W tym czasie brali udział w różnych zajęciach o charakterze warsztatów. Na początek zgromadzili okazy roślin zbożowych oraz ziarna, a następnie rozpoznawali po wyglądzie kłosa, wiechy lub nasion, jakie to zboże. Segregowali przyniesione opakowania po produktach zbożowych zgodnie z pochodzeniem (żyto, pszenica, owies, jęczmień). Własnoręcznie mielili ziarna na mąkę w zaimprowizowanym w klasie prostym młynie oraz wyciskali olej z nasion słonecznika i dyni. Z przyjemnością i z zapałem wykonali prace plastyczne - wyklejanki w formie koła ozdobione ziarnami zbóż i nasionami różnych roślin oraz kompozycje z przyniesionych opakowań. Pracowali indywidualnie, w parach i grupach. Aby bliżej poznać temat, oglądali filmy o roślinach zbożowych, okopowych, włóknistych, oleistych. Dzieci znają dawne narzędzia rolnicze i współczesne maszyny, sposób pracy rolników dawniej i dziś, potrafią docenić ich  pracę. Wiedzą, co oznaczają żniwa, dożynki, miedza. Przyswoili i zrozumieli treść książki Marii Konopnickiej „Jak to ze lnem było”. Przeczytali także przepis na domowe bułeczki z rodzynkami. Podczas poszczególnych etapów pracy sporządzali notatki, wkleili do zeszytów ziarna, porównywali i opisywali wygląd roślin i nasion. Na każdym etapie realizacji projektu byli zmobilizowani do wyciągania wniosków. Jednym z nich, po wcześniejszej segregacji opakowań, było to, że spożywamy najwięcej produktów z pszenicy, natomiast z żyta wcale. Na zakończenie realizacji projektu, z okazji Dnia Chleba, własnoręcznie wykonali kanapki ze zdrowego chleba i przepysznych warzywnych dodatków.

            Tekst i zdjęcia: A. Gregorowicz

        • Projektujemy „My Town - Moje Miasto”
          • Projektujemy „My Town - Moje Miasto”

          • W październiku uczniowie klasy 2a na zajęciach rozwijających kreatywność pracowali nad swoim pierwszym projektem poszerzającym zakres słownictwa z języka angielskiego pt. „My Town”.

            Projekt składał się z kilku części. Na początku, odwołując się do własnych doświadczeń i obserwacji, a także wykorzystując wiedzę zdobytą podczas zajęć edukacyjnych, uczniowie stworzyli mapę myśli dotyczącą różnorodności krajobrazów. Ćwiczenie to pozwoliło utrwalić wiadomości zdobyte w trakcie lekcji z edukacji przyrodniczej. Dzieci przypomniały sobie rodzaje znaków drogowych, ich kształt, opis a także poznały nazwy budynków w mieście w języku angielskim.

            Końcowym etapem było zaprojektowanie własnego miasta: rozmieszczenie budynków, wytyczenie ulic. Kartony, pudełka, kleje i nożyce poszły w ruch! Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością, a także rozwijali zdolności w zakresie planowania i projektowania własnych działań. Dzieci wykazały się również umiejętnością współpracy i współdziałania podczas wykonywania zadań. Finalnie powstały kolorowe makiety, które stały się kolorową dekoracją sali lekcyjnej.

            Zapraszamy do obejrzenia prac.

            Tekst i zdjęcia: Agnieszka Dybzińska

        • Ślubowanie Klas Pierwszych oraz Pasowanie na Ucznia
          • Ślubowanie Klas Pierwszych oraz Pasowanie na Ucznia

          • Każde dziecko z wielką niecierpliwością czeka na rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej. Przez kilka tygodni pod opieką swoich wychowawców uczniowie przygotowują się do ważnej uroczystości – ślubowania, podczas którego zostaną oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej.

            14 października 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu odbyło się takie wielkie wydarzenie - Ślubowanie Klas Pierwszych oraz Pasowanie na Ucznia, do którego przystąpiło sześćdziesięcioro czworo uczniów z klas 1 a, 1 b i 1 c

            Na wstępie Pani Alicja Dubel – Dyrektor szkoły, serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych: uczniów oraz gości. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Pan Jerzy Michalski - Wicedyrektor Wydziału Oświaty w Zamościu, O. Andrzej Zalewski - proboszcz Parafii OO. Franciszkanów, Pan Andrzej Osuch – Przewodniczący Rady Rodziców, Pani Magdalena Waleczko – Zarychta – Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, Pani Jolanta Wielgosz – Wicedyrektor szkoły oraz licznie zgromadzeni rodzice.

            Pierwszoklasiści przedstawili krótki program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności. Uczniowie byli poddawani wielu próbom: mądrości, uśmiechu, śpiewu, znajomości przepisów drogowych oraz zasad dobrego zachowania. Ich zmagania i popisy oceniali  Pani Dyrektor i rodzice. Występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni, a mali artyści po każdej prezentacji byli nagradzani gromkimi brawami. Egzamin zdali znakomicie!

            Wiktoria Nizioł – uczennica kl. 4a z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyrecytowała wiersz, dedykując go wszystkim nauczycielom w podziękowaniu za ich ciężką pracę i codzienny trud wkładany w nauczanie i wychowanie swoich podopiecznych.

            Nadszedł czas na część oficjalną. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, pierwszoklasiści złożyli uroczyste Ślubowanie na Sztandar Szkoły. Następnie Pani  Alicja Dubel dokonała podniosłego aktu Pasowania na Ucznia i złożyła dzieciom gorące, płynące z serca życzenia.

            W dalszej części zabrał głos  Pan Jerzy Michalski - Wicedyrektor Wydziału Oświaty w Zamościu. W swoim wystąpieniu podkreślił wyjątkowość tej uroczystości i złożył wszystkim pierwszoklasistom oraz ich rodzicom życzenia i gratulacje.

            Zaskakującą niespodzianką okazało się Ślubowanie Rodziców, które przygotowała i przeprowadziła Pani Magdalena Waleczko – Zarychta - Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców.

            Na zakończenie uczniowie złożyli podziękowania i kwiaty na ręce dyrekcji, nauczycieli oraz zaproszonych gości, a rodzice zaprosili swoich Milusińskich na słodki poczęstunek.

            Uroczystość przygotowały i czuwały nad jej prawidłowym przebiegiem: Pani Bożena Greszta, Pani Dominika Zwolak, Pani Iwona Gębacka i Pani Agnieszka Burak. Nagłośnieniem zajęła się Pani Sylwia Perzyńska, a tematyczną dekorację wykonała Pani Anna Sawiniec – Szczech.

            W role konferansjerów doskonale wcielili się uczniowie klasy 4a: Nina Pysiewicz i Dawid Gąska.

             

            Tekst: Bożena Greszta, zdjęcia: Anna Sokalska - Wosiek

        • Moja szkoła - to w niej lubię
          • Moja szkoła - to w niej lubię

          • 13 października 2022 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla uczniów kl. I - III „Moja szkoła - to w niej lubię” oraz konkurs na plakat multimedialny dla uczniów kl. IV - VIII „Promuję szkołę”. Celem konkursów było rozwijanie wyobraźni, ekspresji plastycznej, wrażliwości estetycznej, umiejętności informatycznych dzieci oraz promowanie zaangażowania w życie szkoły. Wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs były wyjątkowe i niepowtarzalne, a uczniowie  wykazali się pomysłowością i kreatywnością, dlatego wszyscy uczestnicy zostali laureatami konkursów i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

            Laureaci konkursu kl. I - III
            Anna Karpiuk kl. Ia
            Julian Szymanek kl. Ia
            Iga Dębska kl. Ic
            Amelia Morańska kl. IIb
            Marcin Ostapiński kl. IIb

            Oliwier Ostasz kl. IIb
            Wiktor Rokicki kl. IIb
            Maja Mazur kl. IIc
            Nadia Kukiełka kl. IIIb
            Oliwia Mikołajczyk kl. IIIb
            Wioletta Płaza kl. IIIb
            Lila Teterycz kl. IIIb
            Tomasz Woźnica kl. IIIb
            Nicola Przednowek - Rzekęć kl. IIIc

            Laureaci konkursu kl. IV - VIII
            Emilia Zaręba kl. IVa
            Dawid Gąska kl. IVa

            Oskar Rycaj kl. IVa
            Kasper Boczkowski kl. VIb
            Mateusz Kasiedczak kl. VIb
            Bartosz Łuczka kl. VIb
            Filip Radwański kl. VIb


            Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursach!

            Tekst i zdjęcia: M. Olszewska, S. Perzyńska

        • Dzień Papieski
          • Dzień Papieski

          • W dniu 13.10.2022r. odbył się montaż słowno – muzyczny z okazji XXII Dnia Papieskiego. Hasło przewodnie montażu to „Blask prawdy”. W występie udział wzięli uczniowie z klasy VIIIb, VIIIc i IVb przygotowani pod kierunkiem katechetów. Zaprezentowali wiązankę wierszy i piosenek nawiązujących do pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. Przypomnieli o przesłaniu Papieża i Jego postawie miłości wobec drugiego człowieka.

            Tekst: Jan Szwal, zdjęcia Anna Sokalska-Wosiek

        • Klasa 2a na kursie tkania krajek
          • Klasa 2a na kursie tkania krajek

          • 12 października klasa 2a pod opieką pań: Agnieszki Dybzińskiej i Anny Kardasz wybrała się do Zamojskiego Muzeum na warsztaty tkackie.

            Na początku dzieci zapoznały się z historią krajki – jednej z najstarszych form tkackich, powstającej przy użyciu deseczki zwanej bardkiem oraz wełny. Krajka to wełniana, wąska taśma z geometrycznymi wzorami. Używana była jako element ozdobny odzieży służący do wiązania fartuchów, lamowania spódnic.

            Głównym punktem warsztatów i – jak się okazało – największą atrakcją - stała się możliwość samodzielnego wykonania tradycyjnego pasa pod czujnym okiem instruktorów.  Dzieci próbowały utkać swoją własną tkaninę, która zamieniła się w dekoracyjną bransoletkę, breloczek czy opaskę. Zadanie sprawiło dzieciom mnóstwo radości, a utkane krajki stały się powodem do dumy.

            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

            Tekst i zdjęcia: A. Dybzińska

        • Wycieczka integracyjna klas pierwszych
          • Wycieczka integracyjna klas pierwszych

          • 10 października uczniowie klas 1 wraz z wychowawcami odwiedzili Krainę Zabaw „Azyl" w Kolonii Sitno. Celem wycieczki była integracja oraz rozwijanie sprawności ruchowej wśród pierwszoklasistów. Po przybyciu na miejsce, dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych. Następnie rywalizowały na torze przeszkód. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy na huśtawkach, zjeżdżalniach i trampolinach. Pierwszaki strzelały także z łuku oraz jeździły na gokartach. Największym zainteresowaniem cieszyła się tyrolka - 40 metrowy zjazd linowy. Na zakończenie uczniowie poczęstowali się pieczonymi kiełbaskami z grilla. To był bardzo udany dzień. Atrakcje, które znajdowały się na terenie Krainy Zabaw „Azyl" stały się niezapomnianą przygodą i na długo pozostaną w pamięci jej uczestników.

        • Sukcesy Hani i Moniki z kl. Vc
          • Sukcesy Hani i Moniki z kl. Vc

          • Uczennice kl. Vc Hania Kudła i Monika Dynowska mają piękne talenty-pasje, które z wielkimi sukcesami wciąż rozwijają.

            Hania Kudła otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Toruń w tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Prezydent przyznał nagrodę za najpiękniejszą pracę przedstawiającą Toruń.

            Laureatką tegoż konkurs została również Monika Dynowska. Jej praca plastyczna przedstawiała „Cerkiew w Hrubieszowie".

            Gratulujemy wspaniałej pasji i sukcesów!!!

            Zdjęcia pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/okraglakzamosc

            Tekst: A. Sokalska - Wosiek

        • Obrazki ze sznurków
          • Obrazki ze sznurków

          • #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            Uczniowie klasy 1c wiedzą, jak ważne jest odpowiednie trzymanie narzędzia pisarskiego w dłoni, by móc ładnie pisać. Na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie korzystali z zestawu "Spaghetti Edu" tworząc kompozycje ze sznurków i filcowych elementów. Niektórzy bezpośrednio przyczepiali sznureczki do tabliczki, inni korzystali z uchwytów-długopisów, by usprawnić precyzję dłoni i chwyt pisarski. Dzięki zaangażowaniu, cierpliwości i bogatej wyobraźni uczniów powstały barwne i oryginalne obrazki.

            Zestawy Spaghetti Edu zostały zakupione w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości".

            Tekst i zdjęcia: I. Gębacka

             

        • Wirtualna rzeczywistość
          • Wirtualna rzeczywistość

          • #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            Na początku października uczniowie klasy 1c przenieśli się w świat wirtualnej rzeczywistości. Uczniów klasy odwiedziła pani Karolina Tyrka, która przyniosła ze sobą okulary VR. Dzięki nim dzieci, prosto z sali szkolnej, przenieśli się na pustynię, do dżungli, na lodowiec, do środka wulkanu, spotkali się z dzikimi zwierzętami, odwiedzili też kilka europejskich miast. Doświadczyli przy tym mnóstwa emocji - zaskoczenia, strachu, radości, złości i itp. Założenie okularów stało się dla uczniów namiastką przygody skłaniającą do jej kontynuowania.

            Okulary VR zostały zakupione w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości".

            Tekst i zdjęcia: I. Gębacka

          • Konkurs plastyczny „Oszczędzamy w szkole”

          • Oszczędzamy w szkole”

            konkurs dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu

            REGULAMIN KONKURSU

            Cele konkursu:

            - pogłębienie wiedzy z zakresu ekologii, ochrony środowiska, ekoenergetyki ,

            - promowanie nawyku oszczędzania w szkole: energii, ciepła, wody,

            - uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody,

            - rozwijanie i pogłębianie zainteresowań otaczającym światem,

            - doskonalenie umiejętności obserwacji,

            - wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw ekologicznych i społecznych,

            - rozwijanie zdolności i kreatywności uczniów.


             

            ZAŁOŻENIA OGÓLNE:

            1. Konkurs ma charakter wewnątrzszkolny i przeznaczony jest dla uczniów IV-VIII Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu.

            2. Technika: dowolna, praca plastyczna w formie plakatu A3 lub A4.

            3. Prace muszą być podpisane: imię, nazwisko i klasa.

            4. Temat pracy: „Oszczędzam w szkole”.

            5. Kryteria oceny: zgodność pracy z tematem, pomysłowość, oryginalność, estetyka wykonania, walory artystyczne.

            6. Termin złożenia prac do 30.10.2022r. do p. J. Mudy i p. A. Sawiniec- Szczech.

        • Konkurs Plastyczny „Kolory Niepodległości”
          • Konkurs Plastyczny „Kolory Niepodległości”

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że laureatami naszej szkoły do etapu powiatowego tegorocznego Konkursu Plastycznego „Kolory Niepodległości” zostali:

            Jagoda Łuczka  - klasa IIa, p. Agnieszka Dybzińska

            Pola Włoszek - klasa IIa, p. Agnieszka Dybzińska

            Karol Kusiak – klasa IVb, p. Anna Sawiniec - Szczech

            I. Cele konkursu:

            1) Wspieranie postaw patriotycznych i szacunku dla symboli narodowych.

            2) Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej.

            3) Popularyzowanie wiedzy o tematyce patriotycznej w formie plastycznej.

            4) Kształtowanie inwencji twórczej, wyobraźni i wrażliwości artystycznej.

            5) Przybliżenie życiorysów postaci zaangażowanych w walkę o niepodległość.

            6) Ukazanie różnych form obchodów rocznicy niepodległości w środowisku lokalnym.

            II. Organizator, patronat:

            1) Organizatorem Konkursu Plastycznego „Kolory Niepodległości" jest Poseł na Sejm

            Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Zieliński.

            2) Współorganizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu

            oraz Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.

            3) Patronat honorowy: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

            4) Patroni medialni: Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Zamojski, TVP3 Lublin.

            Dziękujemy  wszystkim uczestnikom klas I – IV naszej szkoły za wykonanie prac patriotycznych  Konkursu Plastycznego „Kolory Niepodległości”.

            Ogłoszenie list laureatów etapu powiatowego nastąpi 26 października 2022 r.

            Gratulujemy i życzymy sukcesów.

          • Sprzątamy dla Polski

          • Dnia 4.października 2022 roku uczniowie naszej szkoły, tak jak i kilka milionów wolontariuszy w całym kraju, wzięli udział w tegorocznej - czwartej odsłonie akcji „Sprzątamy dla Polski". Uczniowie zbierali śmieci znajdujące się na  terenie naszej szkoły.

            Dzięki udziałowi w tej akcji uświadomili sobie, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, mogą być w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako odpady – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez odpowiednią segregację powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w gospodarce o obiegu zamkniętym.

            Uczniowie uświadomili sobie, że każdy z nas może posprzątać kawałek świata, a razem posprzątamy całą Ziemię.

        • Próbna ewakuacja w „Siódemce”
          • Próbna ewakuacja w „Siódemce”

          • Dnia 4 października w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja, której celem było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz uczniami oraz pracownicy administracji i obsługi zachowując środki bezpieczeństwa niezwłocznie opuścili budynek szkoły i udali się na wyznaczone miejsce zbiórki. Następnie nauczyciele przekazali pani dyrektor Alicji Dubel informacje dotyczące stanu liczebności klas. Wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę, a cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie zagrożenia. Nad prawidłowym przebiegiem ewakuacji czuwał szkolny inspektor ds. BHP, który po zakończonych działaniach przeprowadził krótki pokaz prawidłowego użycia gaśnicy.

        • Cuda Przyrody
          • Cuda Przyrody

          • Dnia 4 października 2022 r. wspominaliśmy osobę Św. Franciszka - patrona Ekologów, miłośnika zwierząt i otaczającej przyrody.Uczniowie klasy 5b w ramach korelacji międzyprzedmiotowej: koła plastyczno-przyrodniczego, prowadzonego pod opieką p. Anny Sawiniec-Szczech i lekcji religii z p. Joanną Bulak, uczestniczyli w pogadance na temat ochrony środowiska przyrodniczego. Postanowili dostrzec piękno otaczających nas roślin. Zorganizowali wystawę "Cuda Przyrody”, która sprawiła wszystkim wiele radości. Na tle jesiennych liści pojawiły się jabłka, gruszki, orzechy, kasztany, jarzębina i wiele innych okazów natury, które były nie tylko ładne, kolorowe, ale smaczne i zdrowe. Dlatego, promując uniwersalne wartości Św. Franciszka takie jak: pokój, dobro, umiłowanie przyrody dbajmy o świat wokół nas. 


            Tekst: J. Bulak, zdjęcia: A. Sawiniec-Szczech 

        • Dzień Chłopaka w kl.6b
          • Dzień Chłopaka w kl.6b

          • W poniedziałek 3. października uczniowie kl.6b wraz wychowawcą wybrali się do Centrum Kultury Filmowej w Zamościu na premierę filmu James’a Camerona pt. „Avatar” w formacie 3D. Nie bez powodu film ten zdobył 3 nagrody „Oskarowe”, 30 innych i 48 nominacji.

            Wszystko, co widzieliśmy na ekranie, było perfekcyjne niemal w każdym calu. Efekty specjalne zapierały dech w piersiach. Na 2,5 godz. można było przenieść się do zupełnie innego świata. Podczas oglądania miało się nieodparte wrażenie uczestniczenia w czymś magicznym, czymś, co porywa w głąb fikcyjnej krainy Pandora, np. szybowanie z latającymi Banshees, walka razem z wojownikami Na’vi.

            Perfekcyjna gra aktorów, świetnie dopasowana muzyka Jamesa Hornera  bardzo klimatyczna, nadaje filmowi dodatkowego uroku. Rozmarzeni, aczkolwiek obudzeni przez padający deszcz, wróciliśmy zadowoleni do szkoły.

            Tekst i zdjęcia: Joanna Muda

        • Niespodzianka dla 4c z okazji Dnia Chłopaka
          • Niespodzianka dla 4c z okazji Dnia Chłopaka

          • 30 września klasę 4c odwiedziły zwierzęta z Interaktywnego Mini Zoo w Zamościu wraz z opiekunami.

            Mini Zoo to miejsce, gdzie można nawiązać bezpośredni kontakt ze zwierzętami, można wejść do nich, karmić je i głaskać. Dziś zwierzęta „przyszły” do szkoły, aby uczniowie mogli poczuć z nimi kontakt. W czasie spotkania oprócz fajnej zabawy, dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek o zwierzętach.

            Tę niespodziankę zorganizowali rodzice uczniów 4c jako prezent dla klasy z okazji Dnia Chłopaka.

            Dziękujemy!

              Tekst: Małgorzata  Wilkołazka, zdjęcia: Joanna Mydlak

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza
      • 84 638 44 71
      • ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu (adres: ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość; numer telefonu: 84 638 44 71). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  • Galeria zdjęć

      brak danych