Dzień Dawcy Szpiku dla Adriana i Innych
„Where is Santa?”
Poszukiwania Świętego Mikołaja w Zamojskiej Siódemce
8 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu po raz drugi odbył się niezwykły Turniej Języka Angielskiego „Where is Santa?,” adresowany do zamojskich przedszkolaków. Do szkoły przybyli najmłodsi miłośnicy języka angielskiego, Świętego Mikołaja oraz dobrej zabawy. Tegoroczna edycja turnieju także cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do zabawy zgłosiły się 5-osobowe drużyny z 9 zamojskich przedszkoli.
Turniej oparty był na zagadkach językowych, zabawach ruchowych oraz pracy zespołowej. Elf z fabryki zabawek przekazał wiadomość o zaginięciu Mikołaja. Wyczekiwany przez wszystkich gość zjawił się dopiero wtedy, gdy uczestnicy turnieju wykazali się wiedzą na jego temat oraz rozwiązali 5 różnych zadań, ukrytych w świątecznych prezentach. Zadania wymagały nie tylko znajomości języka angielskiego, ale też szybkości ich wykonania. W trakcie trwania turnieju dzieci bawiły się śpiewając angielskie piosenki z pokazywaniem.
Uczestnicy turnieju okazali się ekspertami do spraw Mikołaja. Przedszkolaki znały imiona reniferów ciągnących sanie Mikołaja, potrafiły go dokładnie opisać. Ponadto, poradziły sobie z rozpoznawaniem przedmiotów ukrytych w worku Mikołaja, łowiły ryby. Pojawił się także akcent z tradycji Wielkiej Brytanii czyli „christmas crackers,” kartonowe rolki zawierające niespodziankę - zagadkę, zapakowane w kolorowy papier, w sposób przypominający duży cukierek. Aby dostać się do środka, należało chwycić za końce i energicznie pociągnąć.
Po zmaganiach językowych przyszedł czas na niespodziankę. Powoli, z wielkim workiem do sali wszedł Święty Mikołaj, który właśnie wrócił z Anglii. Mikołaj poczęstował wszystkie dzieci cukierkami. Opowiadał jak spędził czas z uczniami naszej szkoły. Oczekiwanie na wyniki turnieju umilił występ dzieci z Przedszkola „ Słoneczko.”
Pani Dyrektor Alicja Dubel ogłosiła wyniki, na które wszyscy z niecierpliwością czekali. Wszystkie drużyny wykazały się umiejętnościami językowymi jednak jury wyłoniło trzy miejsca:
1 miejsce: Przedszkole Miejskie nr 1
2 miejsce: Przedszkole Miejskie nr 14
3 miejsce: Przedszkole Językowe For Kids oraz Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Smart School z Oddziałami Przedszkolnymi
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, a nauczyciele – podziękowania.
Było mnóstwo pozytywnych emocji i dobrej zabawy. Turniej prowadziła pani Mikołajowa- p. Marlena Szczepanek, której pomagał Elf- p. Agnieszka Dybzińska oraz Śnieżynka- p. Anna Hadło, piękne dekoracje wykonała pani Anna Sawiniec – Szczech.
Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w konkursie.Tekst: Marlena Szczepanek, Agnieszka Dybzińska, Anna Hadło
Zdjęcia: Katarzyna Serafin
KONKURS PLASTYCZNY „LITERACKI MMS”
8 grudnia 2017r. w Książnicy Zamojskiej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Plastycznego „Literacki MMS”, na który napłynęło 236 prac. Wśród nagrodzonych oraz wyróżnionych uczniów znaleźli się również nasi reprezentanci.
W kategorii II wyróżnienie zdobyli Weronika Czugała z kl. IV a oraz Bartosz Śniecikowski z kl. IV b.
W kategorii III Aleksandra Jendrzejczak z kl. III a gimnazjum zdobyła II miejsce, Aleksandra Bełz z kl. II a gimnazjum otrzymała III miejsce, a praca Klaudii Oszmaniec z kl. III a gimnazjum została wyróżniona.
Wszystkie dzieła zostały wykonane pod opieką p. Marty Słomianowskiej. Prace nagrodzonych uczniów będzie można podziwiać na kartach kalendarza na rok 2018, który został wydany przez Książnicę Zamojską.Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs świąteczny
Wewnątrzszkolny konkurs świąteczny dla Mam!
„Drożdżowe z mojego przepisu”Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza ogłasza V edycję konkursu dla Mam pod hasłem
„Drożdżowe z mojego przepisu”
Jego organizacją z ramienia Dyrektora zajmuje się biblioteka szkolna.Regulamin
Konkurs świąteczny
Konkurs na najpiękniejszy świąteczny wystrój sali lekcyjnej
Samorząd szkolny wraz z Kołem Artystycznym ogłasza coroczny konkurs na najpiękniejszy świąteczny wystrój sali lekcyjnej. Zapraszamy gorąco do udziału !
Regulamin konkursu na najpiękniejszy świąteczny wystrój sali lekcyjnej:
Organizatorzy:
Samorząd szkolny i Koło Artystyczne
Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących grupach wiekowych:
-Klasy I –III SP
-Klasy IV-VII SP
- Klasy II- III GimnazjumCele konkursu:
-rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży
-kultywowanie tradycji świątecznych
-rozwijanie wyobraźni plastycznej
-integracja dzieci i młodzieży
-rozwijanie wśród dzieci wrażliwości estetycznej na sztukę plastycznąKryteria oceny:
-oryginalny pomysł
-estetyka wykonania pracy
-ogólny wyraz artystyczny
-materiał użyty do wykonania pracy
-technika wykonania
-samodzielny charakter pracy
OGŁOSZENIE
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
W naszej szkole lubimy pomagać – wiedzą o tym wszyscy, którzy spotykają nas podczas wielu akcji charytatywnych. Aby podkreślić wartość wolontariatu i zachęcić do dalszej pomocy potrzebującym dnia
6 grudnia 2017r. uczestniczyliśmy we Mszy św., którą w intencji wszystkich ludzi dobrego serca celebrował Ks. Bp Marian Rojek. Miłą niespodzianką była możliwość obejrzenia filmu pt. „Dwie Korony” i słodki poczęstunek przygotowany dla uczestników spotkania.
Dnia 7 grudnia 2017r. przygotowaliśmy apel szkolny na którym byli obecni: zaproszeni goście; Dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Ks. Adam Sobczak i Pani Magdalena Tijani- Koordynator rejonu Zamość, Dyrekcja szkoły, Nauczyciele oraz Uczniowie klas I – III gimnazjum i VI – VII szkoły podstawowej. Prowadzący spotkanie: Aleksandra Serafin i Bartłomiej Skowyra z kl. II a przypomnieli czym jest wolontariat i podsumowali wszystkie dobre inicjatywy podejmowane przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 1. Recytowana poezja w wykonaniu: Moniki Orszewskiej z kl. III b i Julii Strzeleckiej z II a podkreślała wartość miłości i szczęścia w życiu człowieka. „Wiara żywa uczynkami”, to myśl przewodnia słów, które skierował do obecnych Ks. Dyrektor. Na zakończenie zainteresowanym uczniom SP i G rozdano koszulki wolontariusza Caritas.
Kochani, z okazji Święta Wolontariusza życzymy Wam dużo radości z tego co robicie !!!
Pamiętajmy, każdy dobry gest, nawet najdrobniejszy zmienia świat, czyjś świat.Tekst: Joanna Bulak, zdjęcia: Waldemar Orzechowski.
Mikołajkowe Zawody Pływackie
Finał zawodów pływackich dla najmłodszych odbył się 6 grudnia 2017r.Do udziału w zwodach mikołajkowych została zaproszona reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 7. Ośmioro najlepszych pływaków z programu „ Nauka pływania dla najmłodszych” rywalizowało w zawodach pływacki na dużym basenie. Najlepiej się spisał uczeń klasy 3 c Artur Biedula zajmując 2 miejsce w stylu dowolnym na 25 m. Wszyscy startujący otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Tekst i zdjęcia J. Bekas
Mikołaj w szkole
6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki, czyli dzień Świętego Mikołaja.
Święty Mikołaj według chrześcijańskiej tradycji był biskupem z Miry, która znajduje się dziś na terenie Turcji i to właśnie on rozpoczął rozdawanie podarunków biednym ludziom.
Tradycje Mikołajkowe różnią się nie tylko między państwami, ale także regionami w Polsce. Legenda głosi, że Mikołaj zaglądał w okienka i sprawdzał, czy dzieci mają wyczyszczone buty. Jeśli tak było, zostawiał upominek. Jeżeli buty były brudne, na domowników czekała „kara”. Zamiast upominku na dzieci czekał zgniły ziemniak lub rózga.
Mikołaj to starszy, grubszy mężczyzna ubrany w czerwony kostium z charakterystyczną czerwoną czapką z białym pomponem . Ten charakterystyczny ubiór Mikołaja został rozpowszechniony w 1930 roku przez koncern Coca-Cola. Wszystko dzięki reklamie napoju, ale właśnie tak wyobrażają sobie Świętego Mikołaja dzieci.
Taki wspaniały gość zawitał w dniu dzisiejszym do naszej szkoły, częstował cukierkami i razem z Panią Dyrektor wręczał uczniom podarunki.
Liga Szachowa
Zakończyła się kolejna edycja zamojskiej ligi szachowej. Udział w lidze wzięły zespoły ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Poziom rozgrywek jest bardzo wyrównany, gdyż każdy z zespołów ma szansę na wysoki wynik. Kolejna edycja ligi już niebawem .Trzymamy kciuki , aby nasi zawodnicy zajmowali jak najwyższe lokaty.
Tekst i zdjęcia J. Bekas
XXIII Międzyszkolny konkurs „Nasze miasto i region”
5 grudnia 2017r. drużyna z naszej szkoły wzięła udział w XXIII Międzyszkolnym konkursie „Nasze miasto i region”. Uczennice, Karolina Guzek kl. III d, Eliza Pupiec kl. III c i Maja Stankiewicz kl. III c, dzielnie walczyły, wykazując się ogromna wiedzą historyczną i geograficzną związaną z naszym miastem i regionem – Roztocze.
Po indywidualnym teście wiedzy, przystąpiły do zmagań drużynowych z innymi szkołami. Rywalizację na IV miejscu.
Nagrody i wyróżnienia odebrali uczniowie klasy I b, I c oraz II a za piękne prace plastyczne w konkursie pod tym samym hasłem: ”Nasze miasto i region”.
I miejsce - Miłosz Niemczuk kl. I b
II miejsce - Barbara Iskrzak kl. I c
III miejsce – Kinga Wójcik kl. I b
wyróżnienie Oliwier Kawa kl. II a
Tekst i zdjęcia A. Sokalska - Wosiek
Konkurs w muzeum
5 grudnia o godz. 14.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał odbył się konkurs recytatorski „Poetycko w dniu urodzin Józefa Piłsudskiego”, który był podsumowaniem projektu „Józef Piłsudski i Zamość”. Celem konkursu była popularyzacja osoby Józefa Piłsudskiego, jego działalności niepodległościowej i państwotwórczej.
Uczniowie prezentowali się w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę godnie reprezentowali oraz zajęli nagrodzone miejsca uczniowie :
- Kacper Gąska uczeń klasy 5a, który zajął I miejsce;
- Łucja Żelazny uczennica klasy 7a, która zajęła III miejsce;
- Paweł Kurzępa uczeń klasy 3B gimnazjum, który zajął II miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!tekst i zdjęcia M.Drozd
Zajęcia otwarte w klasie Ib i Ic
W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA ORAZ NA ŚWIĘTA
Niecodzienne wydarzenie spotkało dzieci z klasy I b 4 grudnia 2017r. podczas zajęć otwartych, w których uczestniczyli rodzice oraz wicedyrektor Pani Iwona Kurzempa-Sarzyńska. Wydarzeniem tym okazał się list, który dzieci otrzymały od św. Mikołaja. Był to list z prośbą o rozwiązanie różnych zadań. Mikołaj chciał się przekonać, czy dzieci potrafią czytać, pisać i liczyć.
Uczniowie z zapałem przystąpili do pokonywania trasy, na której czekały różnorodne łamigłówki i polecenia. Dzieci wykazały się dużymi umiejętnościami i wiadomościami z czego zadowolony był nie tylko św. Mikołaj, ale również rodzice, którzy zasygnalizowali to zielonym kolorem.
Lekcję prowadziła wychowawczyni klasy I b – pani Anna Pintal metodą oceniania kształtującego.
Zajęcia otwarte w klasie I c odbyły się pod znakiem programowania i zbliżających się świąt. Pani wicedyrektor Jolanta Krywko wraz z przybyłymi rodzicami obserwowali rozmaite formy aktywności dzieci – śpiewanie, pisanie, czytanie, liczenie, rysowanie oraz kodowanie.
Na dobry początek pierwszaki zaśpiewały piosenkę „Sanie Mikołaja”. Podczas lekcji między innymi czytały ze zrozumieniem zdania i tworzyły ilustrację do zdania wybranego i zapisanego przez siebie na karcie pracy. Słuchając zakodowanych informacji podawanych przez nauczyciela układały figury z patyczków do liczenia. Odtwarzały i kontynuowały sekwencje wzorów z kolorowych figur. Wykonały mozaiki świąteczne według otrzymanych kodów. Na koniec zaprogramowały drogę rodziców w kierunku wyjścia z klasy co wywołało wiele radości.
Zajęcia metodą oceniania kształtującego prowadziła wychowawczyni klasy I c – pani Anna Gregorowicz.
Bardzo dziękujemy Rodzicom, Paniom wicedyrektorkom oraz uczniom!(tekst i zdjęcia: Anna Pintal, Anna Gregorowiczl)
Zajęcia otwarte w klasie Ia
Dnia 1 grudnia 2017 roku w klasie Ia odbyła się lekcja otwarta. Zajęcia obserwowali rodzice oraz Pani wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska.
Podczas zajęć pod tytułem „Czytam, liczę, mówię po angielsku” dzieci zaprezentowały wachlarz różnych umiejętności z języka angielskiego, edukacji polonistycznej i matematycznej.
Uczniowie zaśpiewali piosenkę „Wheels on the bus,” liczyli po angielsku, grali w grę „Milionerzy”, w której popisali się znajomością słownictwa oraz wiadomości na temat kultury brytyjskiej.
Następnie rodzice mogli zaobserwować umiejętności dzieci z zakresu znajomości liter- samogłosek i spółgłosek oraz edukacji matematycznej- dodawania i odejmowania w zakresie 7.
Lekcja została poprowadzona metodą oceniania kształtującego. Wykorzystano patyczki, metodniki,pracę w parach oraz samoocenę uczniowską.
Na zakończenie zajęć, rodzice wspólnie z Panią wicedyrektor ocenili pracę dzieci na zajęciach.Tekst : Anna Hadło
Zdjęcia : p. Wiesława Nowosad
Jesteśmy bezpieczni
Podsumowanie X edycji konkursu plastycznego „Bezpieczni na drodze”
Gratulujemy naszym laureatom konkursu plastycznego pod hasłem „Bezpieczni na drodze”, Karolowi Gajakowi z klasy Va i Adeli Szczech z klasy Ia. Rozpoczęta jeszcze we wrześniu X edycja konkursu miała swój finał w dniu 1 grudnia 2017 r. w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu.
Celem konkursu plastycznego „Bezpieczni na drodze” jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i rowerzysty. Udział w konkursie ma na celu popularyzację wiedzy uczniów o BRD oraz stanowi doskonałą formę „edukacji komunikacyjnej” dzieci. Patronaty przyjęte przez władze rządowe, kościelne i samorządowe świadczą o tym jak ważna jest edukacja i bezpieczeństwo naszych dzieci.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech
Andrzejki
30 listopada członkowie samorządu uczniowskiego wraz wróżbitami z klasy IIc gimnazjum i klasy V b przygotowali ”SALON WRÓŻB” dla uczniów ze szkoły podstawowej oraz swoich kolegów i koleżanek z gimnazjum. Na wszystkich czekało wiele zabaw i wróżb m.in. wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz, wróżenie z wahadełka i kostek, magiczne ciasteczka z imionami, „Andrzejkowe serce” z imionami dziewcząt i chłopców itp.
Andrzejki to wieczór wróżb obchodzony w nocy z 29 na 30 listopada czyli w wigilię św. Andrzeja. To jedno z bardziej lubianych świąt, gdyż wiąże się ze wspaniałymi tradycjami i dobrą zabawą. Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki związków damsko-męskich. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy.
Po wesołych zabawach uczniowie udali się na upragnioną dyskotekę oraz poczęstunek, który przygotowali dla nich rodzice.Tekst J. Muda, Zdjęcia W. Orzechowski i M. Drozd
Wycieczka do Warszawy
W czwartek 30 listopada br. uczniowie z naszej szkoły pod opieką pani Anny Sawiniec – Szczech, pani Bożeny Siekierdy i pani Anny Sokalskiej – Wosiek uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Dla utalentowanych uczniów – uczestników konkursu „Mój Zamość” wyjazd ufundowała pani Agata Borowiec - Poseł na Sejm RP.
Dziękujemy bardzo za wspaniały prezent, dzięki któremu mieliśmy możliwość poszerzyć wiedzę na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Zwiedziliśmy galerię Sali Posiedzeń Sejmu i hall główny - makietę kompleksu budynków sejmowych. Widzieliśmy też tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej - ofiary II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Obejrzeliśmy gablotę z laskami marszałkowskimi, Salę Kolumnową, Korytarz Marszałkowski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
To była bardzo ciekawa i udana wycieczka.
tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec- Szczech
Konkurs świetlicowy
Wyniki konkursu plastycznego „KOLOROWA JESIEŃ”
W świetlicy szkolnej zorganizowany został konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III pt. „Kolorowa jesień”.
Wpłynęło ponad 30 prac.Komisja nagrodziła i wyróżniła prace następujących uczniów
I miejsce Amelia Muszyńska z klasy III A
II miejsce Alicja Sierpniowska z klasy I A
III miejsce Bartosz Łuczka z klasy I BWyróżnienia
Tymoteusz Gontarz z klasy I B
Martyna Zgnilec z klasy I B
Barbara Iskrzak z klasy I C
Mateusz Chruściński z klasy I C
Kinga Wójcik z klasy I B
Oliwia Liminowicz z klasy III A
Roger Klimko z klasy III A
Zofia Ogińska-Czuba z klasy III BPrace są wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Tekst i foto : B. Stasiuk
Mistrzowie Słowa i Obrazu
Sukcesy młodych recytatorów, wokalistów i artystów plastyków to w naszej szkole już tradycja. Nic dziwnego- przecież jest ona Szkołą Odkrywców Talentów. Potwierdzają to również osiągnięcia uczniów w tegorocznych prestiżowych konkursach. Dnia 30 listopada w Lublinie odbył się finał VII Wojewódzkiego Festiwalu Słowa i Obrazu. Tegoroczna edycja poświęcona była twórczości Astrid Lindgren i Johna R.R. Tolkiena. Lubelski Festiwal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i gromadzi wielu utalentowanych wykonawców z całego województwa. Poziom konkursu jest naprawdę wysoki, a interpretacje utworów dojrzałe, osobiste i „klimatyczne”.
W tym roku w kategorii szkół gimnazjalnych zaszczytny tytuł Mistrza Słowa Województwa Lubelskiego otrzymał Michał Krawiec z kl. IIIc za świetną interpretację fragmentu „Hobbita”. Michał potwierdził swoją klasę podczas koncertu galowego, zbierając za swój występ gromkie brawa od zgromadzonej publiczności.
Maja Tymecka, uczennica kl. VI zamojskiej „Siódemki” dostała wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych. Maja przedstawiła fragment „Ronji córki zbójnika” Astrid Lingren. Wyróżnienie otrzymała również Weronika Kawa z klasy VII za piękną pracę plastyczną ilustrującą twórczość szwedzkiej pisarki.
Wraz z uczniami z ich sukcesów cieszą się nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do konkursów: p. Maria Garbuz- Festiwal Słowa i p. Anna Sokalska- Wosiek - Festiwal Obrazu.
Gratulacje dla naszych młodych talentów!
tekst i zdjęcia : Maria Garbuz
Konkurs Poezji Śpiewanej
28 listopada wokalnie uzdolnieni uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Gałan z kl. 2A, Franciszek Barnowski z kl. 3B oraz Aleksandra Bełz z kl. 2A wzięli udział w Finale VIII Ogólnopolskiego Jesiennego Konkursu Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji”, który organizuje Zespół Szkół nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie.
Słuchając wokalistów z różnych części naszego kraju uczniowie poznawali nowe interpretacje utworów poetyckich, uczyli się pracy scenicznej.
Koncert laureatów miał miejsce 29 listopada w Sali Malarstawa Polskiego na Zamku Lubelskim. W gronie najlepszych wyróżnienia odebrali Zuzanna GAŁAN oraz Franciszek BARNOWSKI.
Uczniów przygotowała pani Katarzyna Beda.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesówTekst i zdjęcia: K. Beda
Tymbark 2017
Zakończyły się eliminacje do finału zawodów wojewódzkich z podwórka na stadion o puchar Tymbarku. Szkołę Podstawową Nr 7 reprezentowało sześć zespołów w trzech kategoriach wiekowych.
W klasyfikacji ogólnej najlepiej spisały się dziewczęta w kategorii U – 8 i chłopcy w kategorii U – 12. Oba te zespoły awansowały do dalszych rozgrywek na etapie wojewódzkim. Gratulujemy zwycięskim drużynom życząc jak najlepszego miejsca w kolejnej rundzie rozgrywek.
Zdjęcia i tekst: J.Bekas
Dzień Pluszowego Misia
Pluszowe misie odwiedziły szkołę…
25 listopada obchodzony jest na całym świecie Dzień Pluszowego Misia. Nie bez powodu ta zabawka ma swoje święto – pluszak jest niezastąpiony w chwilach smutku lub radości, można go poprzytulać, zwierzyć mu się z naszych tajemnic (na pewno nikomu nie powtórzy!), zorganizować dla niego przyjęcie lub posadzić w szkolnej ławce i uczyć pisania oraz czytania.
A jaka jest historia pluszowego misia?W 1902 roku prezydent USA Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie, na którym postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent, widząc przerażone zwierzę, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków całego zdarzenia przedstawił tę historię za pomocą rysunku w waszyngtońskiej gazecie. A producent zabawek tak zainteresował się ilustracją, że wymyślił zabawkę, którą nazwał Teddy Bear – Teddy to zdrobnienie od Teodora, imienia prezydenta, a „bear” znaczy po angielsku po prostu niedźwiedź. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a pluszowy miś najlepszym przyjacielem dzieciaków
W naszej szkole jak każdego roku obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klas I-III przynieśli do szkoły swoje ukochane maskotki: malutkie, większe, duże i całkiem ogromne też. W czasie zajęć poznali genezę tego święta, oglądali różne prezentacje o misiach, przypominali sobie „misiowych” bohaterów znanych z bajek i kreskówek. Najmłodsze klasy rysowały swoich ulubieńców, starsi uczniowie opisywali misie, pisali opowiadania o zabawnych przygodach pluszaków, a także odkodowywali obrazki, w których ukryły się…misie. Wszyscy uczyli się piosenek o misiach i świetnie bawili się tego dnia.
Myślę, że bohaterowie tego dnia – misie - powędrowały w ramionach swoich „właścicieli” do domu zadowolone i szczęśliwe, bo mogły chociaż przez jeden dzień poczuć się jak uczniowie zasiadając w szkolnych ławeczkach.
(tekst – Anna Kardasz; zdjęcia – wychowawcy klas I-III
Programowanie w bibliotece
2 i 23 listopada 2017r. uczniowie klasy VI a naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach „Wszyscy jesteśmy programistami”.
W trakcie warsztatów uczniowie dowiedzieli się podstaw czym jest programowanie i na czym polega. Kto to jest programista, na czym polega jego praca. Poprzez wykonywanie określonych czynności uczyli się kodowania a przy pomocy zamkniętego zestawu poleceń „sterowali” kolegami oraz koleżankami.Praca uczniów miała charakter zespołowy i tylko dzięki takiemu charakterowi zajęć, dzieci mogły zdobyć podstawy wiedzy w zakresie programowania, świetnie się przy tym bawiąc.
Tekst i zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek
Konkurs Czytelniczy
21 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 10 w Zamościu odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „W baśniowym świecie Andersena” adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań uczniów życiem i twórczością baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozwijanie wrażliwości i myślenia plastycznego oraz integracja uczniów z różnych szkól podstawowych.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Karolina Guzek z klasy III D (przygotowywana przez p. Annę Kardasz) oraz Eliza Pupiec (pracująca pod okiem p. Agnieszki Dybzińskiej). Dziewczynki były świetnie przygotowane, a rywalizacja zacięta; ostatecznie zajęły II miejsce - Karolina Guzek (III D) i IV miejsce - Eliza Pupiec (III C).
Także w konkursie plastycznym nasi uczniowie odnieśli sukcesy – Krzysztof Zwolan z kl. II A (nauczyciel – p. Bożena Greszta) zajął I miejsce w kategorii klas II, a Barbara Iskrzak z kl. I C (nauczyciel – p. Anna Gregorowicz) zdobyła wyróżnienie w kategorii klas I.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Trzymamy kciuki za kolejne rywalizacje.Tekst – Anna Kardasz, zdjęcia – Anna Sokalska – Wosiek
Dzień Życzliwości w naszej szkole
Małe radości
i drobne gesty życzliwości,
są najpiękniejszymi iskierkami
naszej codzienności.W klasach I - III
21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego dnia narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem – ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław.
We współczesnym świecie takie cechy, jak przychylność wobec siebie, uczynność, sympatia zdają się znikać z codziennych zachowań. To tendencja, której skutki są zauważalne i bardzo dotkliwe. Aby temu przeciwdziałać, musimy pamiętać, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty – sprawiają, że to, co robimy, daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Szanując bowiem cudze starania, sprawiamy, że inni doceniają i szanują nasze.
Aby włączyć się w obchody naszego święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości. Mamy na to wpływ, możemy to zmienić! Bo najważniejsza jest nić porozumienia…
W tym dniu uczniowie klas I-III rozmawiali tym, co to jest życzliwość? Gdzie może mieszkać? W jaki sposób ją sobie okazywać? Czytali też bajki, które ukazywały w ciekawy sposób, jak radzić sobie w różnych sytuacjach będąc jednocześnie życzliwym dla innych. Wykonali także Klasowy Kodeks Życzliwości, czyli zbiór pożądanych zachowań.
To był miły dzień, wszyscy uśmiechali się do siebie
Album foto
Tekst – Anna Kardasz; zdjęcia - wychowawcy klas I - III
.W 21 listopada klasy IV - VII też obchodziły światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym dniu członkowie Dużego Samorządu Uczniowskiego zaproponowali swoim kolegom i koleżankom, aby ubrali się na żółto. Ponadto, w każdej klasie odbyły się dyskusje na temat życzliwości, podsumowane wyborami „najżyczliwszej osoby w klasie.”
Wyniki w klasach 4 – 7 przedstawiają się następująco:
klasa 7a – Mateusz Liga i Sara Kotlińska
klasa 6a – Wiktoria Wojczuk
klasa 5a – Szymon Drozd
klasa 5b – Kamila Zwolan
klasa 4a – Marysia Surmacz
klasa 4b – Wiktoria Galant
klasa 4c – Ola KrawczukGratulujemy!
Konkurs wojewódzki
W dniu 21 listopada w Lublinie odbył się I etap wojewódzkiego konkursu „Festiwal Słowa i Obrazu”. Tegoroczna, VII edycja poświęcona była Astrid Lindgren i Johnowi R.R. Tolkienowi. To właśnie ich utwory interpretowali młodzi artyści z całego województwa lubelskiego.Uczniowie naszej szkoły wzięli udział zarówno w Festiwalu Słowa, jak i w Festiwalu Obrazu. Prace plastyczne wykonali uczniowie klas: IVb, IVc, Va, Vb i VIIa szkoły podstawowej oraz IIa, IIc, IIIa gimnazjum pod kierunkiem p. Anny Sokalskiej-Wosiek i p. Marty Słomianowskiej.
W Konkursie Pięknego Czytania naszą szkołę reprezentowali: Maja Tymecka z kl. VIa i Michał Krawiec z kl. IIIc gimnazjum, przygotowani przez p. Marię Garbuz. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej organizatora Festiwalu.Życzymy naszym uczniom powodzenia!
Tekst i zdjęcia: Maria Garbuz
IV Konkurs Diecezjalny
„Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich pragnę żyć”.Dnia 18 listopada 2017 r. w Kościele pw. MB Królowej Polski miało miejsce podsumowanie IV Diecezjalnego Konkursu „Wierność bł. Karoliny Kózki i męstwo św. Stanisława Kostki”. Mszy św. przewodniczył J.E. Ks. Biskup Mariusz Leszczyński.
W konkursie wiedzy przeznaczonym dla uczniów gimnazjum laureatką została Martyna Mądroń, uczennica klasy IIIc zajmując II Miejsce w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. W etapie rejonowym konkursu uczestniczyli również: Wiktoria Wojciechowska, Martyna Tabała, Julia Mróz z kl. IIIb oraz Szymon Smoła z kl. IIa. W konkursie literacko-plastycznym, przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych udział wzięli: Judyta Żołnierczuk, Kacper Gaska z kl. Va oraz Weronika Duras z kl. Vb. Wykonali piękne prace, które odzwierciedlały życie przewodników konkursu.
Kim byli ci młodzi ludzie, że warto mówić o ich życiu? Życie bł. Karoliny dowiodło, że miłość do Boga i bliźnich potrafi nadać najwyższy walor czynnościom najzwyklejszym. Kilkunastoletnia dziewczyna przez swoją pogodę ducha, dobroć i wyrozumiałość potrafiła zdobyć zaufanie dorosłych. Skupiała wokół siebie dzieci dla których była wzorem. Jej radosna chęć pomocy potrzebującym stawała się żywym obrazem Bożej miłości. Wytrwałość i odwaga w realizacji wcześniej postawionego celu w przypadku św. Stanisława jest również godna naśladowania.
Gratulujemy Martynie, dziękujemy uczniom za udział w konkursie i zachęcamy wszystkich do zainteresowania się życiorysem świętych patronów dzieci i młodzieży.
Tekst i zdjęcia: Joanna Bulak
Warsztaty muzyczne
16 i 17 listopada w naszej szkole odbyły się niezwykłe warsztaty muzyczne.
Głównym celem spotkania pt. „Odkryj radość w grupie” było zaprezentowanie dzieciom etnicznych instrumentów perkusyjnych pochodzących z wielu miejsc na kuli ziemskiej oraz ukazanie pozytywnego wpływu muzyki na integrację grupy. Uczniowie klas I-III poznali prawdziwe instrumenty pochodzące z Afryki, czyli bębny Djembe i Bongosy.
W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tych instrumentów. Nauczyły się rytmów pochodzących przede wszystkim z Afryki oraz podstaw aranżacji utworów perkusyjnych. Największą atrakcją była możliwość samodzielnego stworzenia rytmu przy pomocy oryginalnych i niespotykanych instrumentów.
Warsztaty to radosna, pełna energii niezapomniana muzyczna przygoda.
Dzięki nim dzieci zyskały nowe doświadczenia i cudowną zabawę.
Tekst: Agnieszka Dybzińska
Zdjęcia: wychowawcy klas 1-3
Klasa IV b w Lublinie
4b w Laboratorium Szalonych Naukowców
17 listopada uczniowie klasy 4b pod opieką p. Iwony Zgnilec i p. Aleksandry Luchowskiej – Bartnik wybrali się do Lublina na wieczorne zwiedzanie podziemi, a główną atrakcją wieczoru było naukowe show pt. „Laboratorium szalonych naukowców”.
Dla uczniów był to emocjonujący pokaz eksperymentów z różnych dziedzin wiedzy, podczas którego młodzi widzowie zobaczyli spektakularne doświadczenia chemiczne.
Podróż do fascynującego świata kolorowych probówek, buchającej piany, pośród menzurek czy magnesów pozwoliło odkryć nowe pasje i było fantastyczną, zapamiętaną na długie lata przygodą. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod edukacyjnych i pełne humoru widowisko, które nie tylko zachwycało kreatywnym wykonaniem, ale z pewnością rozbudziło wyobraźnię każdego młodego naukowca!
W programie znalazły się m.in.:
Szalona Piana
Reakcja egzotermiczna rozkładu nadtlenku wodoru z towarzyszeniem piany. Bardzo wyrazisty eksperyment, któremu towarzyszą setki litrów kolorowej piany!
Ciekły azot
Szereg eksperymentów wykazujących właściwości ciekłego azotu i innych gazów. Zmniejszenie i zwiększenie objętości, szybkie zamrażanie znajomych przedmiotów oraz substancji. Mgła na stole i ogromny wybuch azotowy to tylko niektóre z atrakcji!
Cewki Tesli
Szereg eksperymentów z niezwykle rzadko spotykanymi urządzeniami, generującymi wysokiej częstotliwości wyładowania elektryczne. Jonizacja gazów i ich blask. Przesyłanie energii na odległość, pojęcie błyskawicy. Człowiek jako antena emitera.. Kolorowa plazma w zamkniętych przestrzeniach.
Theremin (instrument muzyczny, na którym grają bez dotyku)
Pierwszy muzyczny elektroinstrument (1918 rok). Historia, zasada działania, prezentacja gry na instrumencie.Tekst i zdjęcia I. Zgnilec
INFORMACJA
„Podwórko Talentów NIVEA”
w czasie zajęć lekcyjnych od 8.00 – 15.00 jest udostępniane
tylko uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu.
Po zakończonych zajęciach lekcyjnych, do godz. 20.00 każdego dnia
oraz w godz. 8.00 -20.00 w dniach, w których nie odbywają się zajęcia szkolne,
podwórko udostępniane będzie dzieciom w wieku od 3 do 12 lat będących pod opieką osoby dorosłej.
Wszyscy korzystający mają obowiązek zapoznania się z regulaminem korzystania z placu zabaw.
KONKURS PLASTYCZNY „MÓJ ZAMOŚĆ”
15 listopada 2017 r. w Zamojskim Ratuszu odbyło się podsumowanie Konkursu Plastycznego „Mój Zamość” zorganizowanego z okazji 25. rocznicy wpisania naszego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jego organizatorami był Prezydent Miasta Pan Andrzej Wnuk oraz Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu. Konkurs odbył się pod patronatem honorowym: Posła na Sejm RP Pani Agaty Borowiec. Adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum klasy II i III oraz uczniów szkół podstawowych klasy VII.
Wśród nagrodzonych uczestników znalazły się również nasze uczennice: Emilka Brykner z kl. II c, która zajęła III MIEJSCE oraz Aleksandra Jendrzejczak kl. III a zdobywając WYRÓŻNIENIE. Prace zostały przygotowane pod opieką p. Marty Słomianowskiej oraz p. Anny Sawiniec-Szczech.
Na wszystkich uczestników konkursu czeka jeszcze dodatkowa nagroda ufundowana przez Panią Agatę Borowiec– wycieczka do Warszawy.
Tekst M. Słomianowska
Zdjęcia A. Sokalska - Wosiek
Jesienny Konkurs Recytatorski
Piękne recytacje naszych uczniów!
W dniu 15 listopada w ZDK odbyła się kolejna, 21 już edycja Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Były to eliminacje powiatowe. Tegoroczna edycja zgromadziła wyjątkowo liczną grupę uczestników. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Karolina Korga IIIc SP i Kacper Gąska Va SP, przygotowywani przez panią Marię Garbuz oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 pracujący pod kierunkiem pani Edyty Wilczyńskiej – Krawiec i pani Jadwigi Beńko: Oliwa Kozłowska IIa, Diana Juszkiewicz IIb, Zuzanna Śmiałko IIb, Wiktoria Wójcik IIb, Jakub Romaszko IIc, Michał Krawiec IIIc.
Po wysłuchaniu wielu różnorodnych i ciekawych interpretacji jury zdecydowało, że to właśnie uczeń Szkoły Podstawowej nr 7, Kacper Gąska będzie reprezentował w Lublinie najmłodszą grupę uczestników z powiatu zamojskiego. Kacper zarecytuje wiersz Lusi Ogińskiej „Mądrość i głupota”.
Wyróżnienia otrzymali: Karolina Korga, Wiktoria Wójcik, Zuzanna Śmiałko, Jakub Romaszko i Michał Krawiec.Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy Kacprowi sukcesu w Lublinie.
Tekst: M. Garbuz
Zdjęcia A. Sokalska-Wosiek
Zawody szachowe
14 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 w Zamościu odbyły się miejskie zawody Szkolnego Związku Sportowego w szachach drużynowych. Szkołę Podstawową nr 7 reprezentowały dwa zespoły. Jeden w kategorii dzieci oraz drugi w kategorii młodzieży. Młodszy zespół wystąpił w składzie: Martyna Ochniowska, Bartosz Śniecikowski, Kryspin Majdański i Hubert Długosz. Zespół młodzieży wystąpił w składzie: Katarzyna Gorajska, Dominik Pańko, Szymon Franczak i Franciszek Barnowski.
W klasyfikacji generalnej zespół dzieci zajął trzecie miejsce, a zespół młodzieży zajął pierwsze miejsce. Sukces młodzieży jest tym większy, iż drugi rok z rzędu awansowali do rozgrywek wojewódzkich. Zawody wojewódzkie odbędą się 29 listopada w Aleksandrowie /k Biłgoraja. Trzymamy kciuki za drużynę szachistów życząc zajęcia jak najlepszego miejsca.
Tekst i zdjęcia J. Bekas
Apel z okazji Święta Niepodległości
14 listopada 2017 r. cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu uroczyście obchodziła 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego typu wydarzenia zawsze milej świętować w doborowym towarzystwie, dlatego już tradycją stało się zapraszanie do wspólnego świętowania gości - dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli.
W obecnym roku przybyły przedszkolaki z Przedszkoli nr 1, 2, 7, 12 oraz z Przedszkola „Słoneczko”.
Wszyscy z wielką uwagą obejrzeli montaż słowno – muzyczny pt.: „Pociąg do wolności”. Artyści zabrali widzów w krótką podróż opowiadającą koleje losów Ojczyzny. Pociąg wyruszył ze stacji „NIEWOLA” i w drodze do stacji docelowej „WOLNOŚĆ” zatrzymywał się na stacjach „POWSTANIA” i „I WOJNA ŚWIATOWA”.Piękna recytacja, stroje dopasowane do tematyki, prezentacja multimedialna oraz dekoracja wprowadziły publiczność w podniosły nastrój. Wyjątkowym atutem była piękna oprawa muzyczna w wykonaniu solistek: Zuzany Gałan i Aleksandry Bełz oraz Chóru „Forte”, nad którymi czuwała p. Katarzyna Beda. Wśród recytatorów znaleźli się uczniowie kl. VI a ze szkoły podstawowej oraz III c z gimnazjum. Za całokształt uroczystości odpowiadały p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.
Na zakończenie wystąpiły przedszkolaki recytując i śpiewając patriotyczne utwory, a nawet tańcząc z werwą „krakowiaka”. Za swoje występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz kolorowankami nawiązującymi do treści apelu.
Na sali panowała radosna atmosfera. Serce rosło słuchając, jak dzieci i młodzież głośno i z uczuciem śpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”. Każdy, i duży, i mały, utożsamiał się ze słowami piosenki śpiewanej przez artystów:
„Jesteśmy Polką i Polakiem,dziewczynką fajną i chłopakiem.
Kochamy Polskę z całych sił.
Chcemy byś również kochał ją i Ty, i Ty”
Tekst: M. Słomianowska
Zdjęcia: M. Drozd
Koncert w Klubie Batalionowym
12 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Koncercie „Bóg Honor Ojczyzna” w Klubie Batalionowym w Zamościu.
Reprezentując Szkołę, włączyliśmy się w miejskie obchody Święta Odzyskania Niepodległości. Na scenie wystąpili:
Chór >FORTE< oraz >FORTE JUNIOR< a także soliści: Szkoła Podstawowa nr 7: Aleksandra Tokarska (kl. 1b), Piotr Nowosad (kl. 1a), Amelia Osuch (kl. 1c), Eliza Pupiec (kl. 1c), Karolina Flis (kl. 4b), Martyna Wnuk (kl. 6a); Gimnazjum nr 1: Zuzanna Gałan (kl. 2A), Aleksandra Bełz (kl. 2A), Wiktoria Wójcik (kl. 2B), Franciszek Barnowski (kl. 3B).
Chór i solistów przygotowała p. Katarzyna Beda.
Piękne i wzruszające pieśni legionowe przeplatały się z kompozycjami współczesnymi tworząc unikalny nastrój i jednocząc wszystkie pokolenia patriotów oraz licznie zgromadzoną publiczność.Tekst: K. Beda, Zdjęcia: A. Sokalska - Wosiek
Archiwum Aktualności