Menu

Wydarzenia 2017/2018 Wydarzenia 2016/2017 Wydarzenia 2015/2016 Wydarzenia 2014/2015 Wydarzenia 2013/2014 II semestr Wydarzenia 2013/14 - I semestr Wydarzenia 2012/2013 - II semestr Wydarzenia 2012/2013 - I semestr Wydarzenia 2011/2012

Kronika wydarzeń

Wydarzenia 2017/2018

WYDARZENIA 2017/2018


 Rozstrzygnięcie 
wewnątrzszkolnego 
konkursu literackiego na list
 dla uczniów klas III pod hasłem 

„Zapraszam Cię, 
uczmy się razem w Siódemce”

 

Komisja konkursowa w składzie: Dyrektor szkoły - Alicja Dubel, nauczyciel języka polskiego - Joanna Muda, nauczyciele bibliotekarze - Maria Garbuz, Anna Sokalska-Wosiek po zapoznaniu się z pracami uczniów klas III szkoły podstawowej wyłoniła 6 laureatów wewnątrzszkolnego konkursu.

Roger Klimko kl. III a
Jakub Warcaba kl. III b
Karolina Korga kl. III c
Hanna Pastuszak kl. IIIc
Maja Stankiewicz kl. III c
Lena Kowalik kl. III d

W ramach akcji promocyjnej szkoły, wybrane przez komisję konkursową listy wszystkich laureatów zostały wysłane do dzieci z zamojskich przedszkoli.


Patriotyczny konkurs recytatorski dla zamojskich przedszkolaków 
w naszej szkole

W  ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zamościu zorganizowała konkurs recytatorski dla dzieci z zamojskich przedszkoli pod hasłem: „- Kto Ty jesteś? – Polak mały…”. W konkursie wzięło udział 65 uczestników w wieku 5-6 lat z 13 zamojskich przedszkoli. Recytacje przedszkolaków poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego i odtańczenie poloneza przez parę artystów z zespołu „Zamojszczyzna”. Zmagania recytatorów obserwowali zaproszeni Dyrektorzy  przedszkoli, Panie wychowawczynie, rodzice oraz przedstawiciele zamojskich mediów.
Podczas konkursu dzieci prezentowały bardzo bogaty repertuar znanych i mniej znanych polskich poetów, m.in.: W. Chotomskiej, W. Bełzy, A. Miś, I. Romanowskiej, A Słonimskiego, J. Białobrzeskiej, K. Grochowskiej, Cz. Janczarskiego, Z. Sławeckiego, R. Przymusa. Piękne interpretacje patriotycznych utworów przeplatały się z pokazami polskich strojów narodowych i regionalnych – lubelskich. Dla wszystkich uczestników przygotowany był słodki poczęstunek.
 Komisja konkursowa, złożona z przedstawicieli Biblioteki Pedagogicznej, Książnicy Zamojskiej i ZDK, przyznała dziesięć wyróżnień,  dwa miejsca III, dwa miejsca II i jedno miejsce I.

I miejsce  Katarzyna  Kardasz - Przedszkole Miejskie nr 12
II miejsce Mateusz Kowalczuk - Przedszkole Miejskie  nr 10
Krystian Samborski  - Przedszkole Miejskie nr 12
III miejsce Nel Dawidowska  - Przedszkole Miejskie nr 15
Lena Rawiak - Przedszkole Miejskie  nr 8

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7, Pani Alicja Dubel podziękowała wszystkim uczestnikom, wręczyła dyplomy i upominki oraz zaprosiła na kolejną edycję konkursu.
Z ramienia dyrektora szkoły za organizację konkursu odpowiedzialne były: p. Maria Garbuz, p. Iwona Zgnilec, p. Marta Słomianowska, p. Anna Sawiniec-Szczech, p. Anna Kardasz, p. Anna Sokalska-Wosiek, p. Katarzyna Beda.

Album foto


Lekcje z użyciem nowoczesnych technologii, czyli ozoboty w akcji.

W tym tygodniu uczniowie klasy 3 c wybrali się na wirtualną wyprawę, gdzie towarzyszem był OZOBOT. To mały, ale bardzo inteligentny robot służący do programowania poprzez zabawę. OZOBOT zabiera dzieci w przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Flamastry wystarczą, by przygotować kolorowe kody i wydać mu polecenia.  
Pierwszym zadaniem było zaprogramowanie bezpiecznej drogi do szkoły. W parach dzieci uzupełniały schematy o znaki drogowe, miejsca, które mijają w trakcie drogi do szkoły. Ważną częścią pracy było zakodowanie dla ozobota komend: „skręć w prawo”, „skręć w lewo”, „jedź prosto”, „ zawróć na końcu linii”. Dzieci wykazały się kreatywnością związaną z rysowaniem i planowaniem tras, po których jeździł ozobot. Po skończonej pracy uczniowie omawiali, jakie sytuacje przedstawili na swoich pracach i jak zaprogramowali robota. 
Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i skupieni na pracy, chętnie podejmowali kolejne zadania. Zajęcia służyły rozwijaniu zainteresowania programowaniem. 

Album foto

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Dybzińska


"Świat zmysłów"

To tytuł interaktywnej ekspozycji zamojskiego Arsenału , którą uczniowie klasy IV c razem z wychowawczynią p. Karoliną Tyrką oraz p. Katarzyną Karwowską zwiedzili w ramach zajęć z wychowawcą.
Korzystając z instrukcji, mieli możliwość samodzielnie wykonać pomiar czy prostą obserwację. W ten sposób poprzez zabawę i samodzielne działanie uczniowie poznali prezentowane zjawisko i odkryli tajniki funkcjonowania narządów zmysłów.
Modele zgromadzone na wystawie pomogły zrozumieć związek pomiędzy budową narządów zmysłów, a ich działaniem, a także pokazały, w jaki sposób zmysły oszukują nas oraz jak my możemy oszukać nasze zmysły. 

Album foto

Tekst i zdjęcia K. Tyrka


XVI Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy
„Dzieje Polski w legendach”
część literacka dla uczniów klas trzecich

 

Szkolne eliminacje konkursu „Dzieje Polski w legendach” odbyły się 5 marca 2018r. Wzięło w nich udział 13 uczniów z klas trzecich. Musieli oni wykazać się dokładną znajomością dziesięciu legend i rozwiązać specjalnie opracowany na tę okazję test.
Zgodnie z regulaminem nadesłanym przez Szkołę Podstawową Nr 4 w Zamościu, w międzyszkolnym etapie konkursu może wziąć udział tylko 4 uczniów z klas trzecich z danej szkoły.
Do kolejnego etapu, który odbędzie się dnia 15 marca 2018r. w Szkole Podstawowej nr 4, zakwalifikowały się:

Eliza Pupiec z kl. 3c,
Karolina Guzek z kl. 3 d,
Lena Kowalik z kl. 3 d,
Aleksandra Guzek z kl. 3 d.

Serdecznie gratulujemy dziewczynkom!

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Gregorowicz, B. Greszta


Kulig 4a i 4 b

Za oknem piękna mroźna zima, szczególnie piękna w okolicach Krasnobrodu. 
W piątek 2 marca postanowili to sprawdzić uczniowie klas 4a i 4b wraz z wychowawczyniami p. Iwoną Więsyk i p. Iwoną Zgnilec. 
Badanie i doświadczanie uroków zimy uczniowie rozpoczęli od zjazdów na workach  i „jabłuszkach” po ośnieżonym zboczu leśnej polany. Podczas zjazdów uczniowie stosowali różne techniki.  Wyznaczone sobie zadania wykonywali samodzielnie, w parach, a nawet w grupie. Śmiechu było, co niemiara. A co niektórzy ten rodzaj sportu zimowego  opanowali do perfekcji. 
Po osiągnięciu pierwszego celu, uczniowie uzbrojeni w dobre humory, zasiedli  w wygodnych saniach, aby móc podziwiać zimowe krajobrazy rezerwatu przyrody Świętego Rocha. Droga wiodła przez las, jak na prawdziwy kulig  przystało. W słońcu, przy cichych dzwoneczkach sań i z piosenką na ustach, wdychaliśmy rześkie powietrze, delektując się urodą okolicy. 
Po powrocie na polanę był czas na ogrzanie się przy ognisku, zjedzenie cieplutkich kiełbasek i kontynuację zabaw na śniegu. To był niezapomniany dzień. Uczniowie planują już kolejny taki „wypad”.

Album foto

(tekst: Iwona Zgnilec, zdjęcia: Iwona Więsyk)


Programowanie - więcej radości, więcej pomysłów, więcej umiejętności!

Podczas  zajęć z innowacji informatycznej w klasie 1 c dzieci doskonaląc umiejętność grania w gry planszowe oraz gry interakcyjne, kształcą logiczne myślenie, planują poszczególne czynności, doskonalą zachowania strategiczne.
Uczniowie kodują i odkodowują informacje, wykonują dyktanda graficzne, programują własne czynności oraz postaci z gier. Korzystają także z gier edukacyjnych online na wskazanych stronach internetowych. Z pasją tworzą roboty z klocków LEGO WeDo 2.0 według podanych instrukcji lub własnych pomysłów. Układają do nich programy, a następnie uruchamiają roboty, porównują ich wygląd i możliwości, obserwują je w działaniu. Z wielką radością korzystają z tabletów. Programują korzystając ze specjalnych aplikacji.
Zajęcia dostarczają coraz więcej emocji. Doskonalą umiejętności w zakresie programowania. Wpływają pozytywnie na rozwój zainteresowania uczniów informatyką i programowaniem, są formą uatrakcyjnienia nauczania. Kształcą umiejętność logicznego, kreatywnego myślenia, dostrzegania związków przyczynowo - skutkowych, wnioskowania. Rozwijają wyobraźnię, umiejętności twórczego i kreatywnego rozwiązywania problemów.

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Gregorowicz


XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu  Plastycznego „TĘCZA”

 

W tegorocznej XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu  Plastycznego „TĘCZA”, w kategorii Maluch, wyróżnienie otrzymała Adela Szczech oraz dyplom uznania Alicja Sierpniowska - uczennice klasy I a.


Wydział Grafiki Akademii Sztuk  Pięknych  w  Warszawie  oraz  Stowarzyszenie  Upowszechniania  Wiedzy  i  Kultury  Regionalnej  „Pokolenie”   dziękują za udział w kolejnej już edycji Konkursu pod hasłem „Świat w kolorach”. Organizatorzy wyrażają głębokie przekonanie, że został osiągnięty podstawowy cel, jakim jest rozwijanie talentu i wrażliwości estetycznej najmłodszych artystów.
Życzymy kolejnych sukcesów w następnych edycjach konkursu.

Album foto

Tekst i zdjęcia: p. A. Sawiniec - Szczech


KOKARDY NARODOWE NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

 

Aby uświetnić obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu,  pod kierunkiem Pani Anny Sawiniec – Szczech uczestniczy w projekcie edukacyjnym pod hasłem: „KOKARDY NARODOWE NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI” i dekoruje szkołę  barwami narodowymi.


Biało-czerwona kokarda narodowa, mylnie zwana także kotylionem, to narodowy symbol Polaków noszony przede wszystkim podczas świąt narodowych (11 Listopada, Święto Konstytucji 3 Maja). Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw, kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu. Pomimo ustaleń heraldycznych, powszechnym stało się noszenie kokard o odwróconej kolejności barw (czerwone serce z białym otokiem) – przedstawił to m.in. Artur Grottger na obrazie „Pożegnanie powstańca”.
Uczniowie wykonali  kokardy narodowe z różnych okresów historycznych, noszone m.in. w okresie powstania styczniowego, powstania wielkopolskiego, kokardy heraldyczne w formie najbardziej rozbudowanej, kokardy heraldyczne z orzełkiem z 1919 roku, kokardy heraldyczne z orzełkiem III RP.

Album foto


 Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech


„Jaka pyszna sanna…”

Zima jednak nie zawiodła! Sprawdziło się stare ludowe przysłowie: „Idzie luty – załóż ciepłe buty”. W dniu 23 lutego uczniowie klasy V a i V b  korzystając z zimowych uroków, cieplutko ubrani, z dobrymi humorami i wielką ochotą na białe szaleństwo wybrali się na kulig do krasnobrodzkich lasów. [more] Opiekę nad uczniami sprawowały panie Iwona Kurzempa- Sarzyńska , pani Iwona Więsyk oraz pani Anna Sokalska- Wosiek.

Atrakcji było co niemiara. Zimowa sanna wiodła przez urokliwe zakątki uśpionej miejscowości. Trasa kuligu wiodła przez polne drogi i las.Warunki były idealne: białe połacie śniegu, zaspy po obu stronach drogi i ujemna temperatura! Było jak w znanej piosence:

 „Jaka pyszna sanna, parska raźno koń.

Śnieg rozbija kopytami,

sanki dzwonią dzwoneczkami:

Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń,

dzyń, dzyń, dzyń”…

Kolejnym punktem  programu było ognisko i pieczenie kiełbasek. Na uczestników czekała również  gorąca herbata. Wszystkim dopisywały dobre humory, było dużo śmiechu i radości. Zabawy na śniegu, zjazd z ośnieżonej górki na workach dały dzieciom wiele radości. 
Zmoczeni, zmęczeni, ale z dobrymi humorami wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do szkoły dotarliśmy około godziny 14.00. To był bardzo udany dzień.

Album foto


 Tekst oraz zdjęcia Iwona Kurzempa- Sarzyńska


Ogólnopolski Program Naukowy

Uczniowie  klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza  w Zamościu rozpoczęli ekscytującą  podróż w czasie do świata najbardziej znanych polskich naukowców i wynalazców. Wszystko za sprawą Ogólnopolskiego Programu Naukowego „Być jak Ignacy”, w którym nasi najmłodsi uczniowie postanowili wziąć udział.  Projekt został objęty honorowym patronatem Pani Minister Edukacji Narodowej oraz Marszałka Sejmu RP. 
Wspólnie z wychowawczynią, panią Anną Pintal, uczniowie zamieniają salę lekcyjną w niezwykłe laboratorium Ignacego Łukasiewicza i bawią się w prawdziwych naukowców. Program „Być jak Ignacy” to wielka naukowa przygoda dla dzieci, która inspiruje, zachęca do samodzielnego odkrywania zasad rządzących nauką, eksperymentowania i doświadczania.  Przybliża dokonania  wybitnych Polaków: Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie, Kazimierza Prószyńskiego oraz Stefana Drzewieckiego i przekonuje, że przy odrobinie wysiłku wszystko jest możliwe, a marzenia mogą być drogowskazem na całe życie.

Film "Być jak Ignacy"

Album foto

(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)


Spotkanie z Rafałem Brzozowskim w Szkole Podstawowej Nr 7

w Zamościu
 

 22 lutego 2018 roku  okazał się niezwykłym dniem dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Zamościu. Znany piosenkarz i prezenter telewizyjny Rafał Brzozowski spotkał się z całą społecznością szkoły. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Michaliny Litwajtis, przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego klas 4-7 zamojskiej  „Siódemki”.[more]
    Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak przebiegała kariera muzyczna piosenkarza oraz poznać kulisy pracy prezentera telewizyjnego. Padło mnóstwo pytań, na które Gość chętnie odpowiadał. Młodzież pytała o plany na najbliższą przyszłość, wspomnienia z pierwszego występu oraz marzenia z dzieciństwa. Podczas spotkania mieli okazję zaprezentować swoje talenty  młodzi wokaliści: Martyna Wnuk z kl. VIa oraz uczennice gimnazjum – Aleksandra Bełz i Zuzanna Gałan z klasy IIa.  Franciszek Barnowski z klasy IIIb swoim wykonaniem piosenki Franka Sinatry „Fly me to the moon”, tak zaimponował naszemu Gościowi, że zaproponował chłopcu powtórne wykonanie tej piosenki w duecie. Pan Rafał był pod dużym wrażeniem talentu uczniów. W dalszej części  miłego spotkania  artysta zaprosił całą salę do wspólnego śpiewu piosenki„ Tak blisko”. To były niezapomniane chwile, kiedy wszyscy: i mali, i duzi, i nauczyciele, i rodzice z entuzjazmem dołączyli do śpiewającego Pana Rafała. 
    Wizyta zakończyła się sesją zdjęciową z Gwiazdą oraz możliwością otrzymania autografu.  

Album foto

Więcej

http://www.kurierzamojski.pl/wiadomosci/wspolne-spiewanie-z-rafalem-brzozowskim-film/

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/zamosc-rafal-brzozowski-spotkal-sie-z-uczniami-szkoly,4485606,artgal,t,id,tm.html


Tekst: Marlena Szczepanek, Marta Słomianowska


Wyjątkowy dzień z językiem ojczystym w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu podjęto w tym dniu wiele działań, aby uświadomić szkolnej społeczności, jak pięknym i trudnym władamy językiem. [more] W tym dniu nauczyciele (nawet podczas lekcji języków obcych ) zwracali uwagę na zawiłości i wieloznaczności  oraz  trudności związane 
z nauką języka polskiego. Panie bibliotekarki odwiedzały uczniów w klasach z przygotowanymi wcześniej „łamańcami językowymi”. Było wiele zabawy podczas prób interpretacji takich tekstów, jak: „Król Karolin kupił…”, „ w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, „wyindywidualizowałam się z rozentuzjazmowanego tłumu” itp. Wspólnie zastanawiano się też nad wieloznacznością niektórych słów: gołąbki, kanapka, czy nad brzmieniem i pisownią słów buk, Bug i Bóg.

W klasach pierwszych uczniowie zmagali się z zadaniami językowymi z „Zagadek ortograficznych” Arkadiusza Maćkowiaka. Uczniowie klas starszych próbowali swoich sił w potyczkach językowych, czytając wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej „Pejzaż z Gżegżółką”. Zadaniem chętnego ucznia było przeczytanie wylosowanego utworu. Wiersze, przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami były dużym wyzwaniem. Jednak już drugoklasiści radzili sobie z tekstami bardzo dobrze. Młodzież gimnazjalna miała okazję wysłuchać rewelacyjnej interpretacji najeżonych trudnościami „Niesfornych szczygląt” Zbigniewa Dmitrocy w wykonaniu uczennicy  klasy IIIc Karoliny Korgi, która specjalnie w tym dniu odwiedzała starszych kolegów ze swoim konkursowym repertuarem. I tak, przy zabawie, uczniowie uczyli się  szacunku do ojczystego języka i poznawali jego zawiłości. Na pewno niektórzy odkryli w sobie talent do recytowania i interpretowania tekstów…

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek, Anna Kardasz


Rok 2018 - Rokiem Ireny Sendlerowej

Rok 2018 będzie Rokiem Ireny Sendlerowej - zdecydował Sejm, oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka".  
Młodzież gimnazjalna zorganizowała wystawę plastyczną  dla uczniów szkoły podstawowej upamiętniającą  bohaterskie czyny Ireny Sendlerowej. 
 Przypomniano, że Irena Sendler, z domu Krzyżanowska ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. W czasie okupacji zaangażowała się w konspirację. Pomagała żydowskim współobywatelom, zanim jeszcze powstało getto warszawskie. W 1942 r., gdy utworzono polską organizację podziemną, Radę Pomocy Żydom "Żegota", została szefową wydziału dziecięcego. Zorganizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z getta. Wyprowadzane z getta dzieci były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Ich zaszyfrowane nazwiska Sendlerowa zapisywała na paskach bibułki, które wkładała do słoików i zakopywała. Po zakończeniu wojny rozszyfrowany spis trafił do szefa Centralnego Komitetu Żydów w Polsce - Adolfa Bermana. Prowadzony przez Sendlerową rejestr uratowanych dzieci pozwolił po zakończeniu wojny na poznanie przez nie własnej tożsamości i odnalezienie bliskich. W 1943 r. Sendlerowa  została aresztowana przez Niemców. Była przesłuchiwana i torturowana, więziona na Pawiaku.  Została skazana na śmierć. Uratowała ją "Żegota", przekupując niemieckich strażników. Do końca wojny kobieta ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. Po wojnie zajmowała się działalnością socjalną.
W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. 
W 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.
 
W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. 
W 2007 r. na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu. 
W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla.

Album foto

Tekst i zdjęcia:  Anna Sawiniec - Szczech


 Podsumowanie akcji Góra Grosza w naszej szkole

Nasza szkoła jak co roku wzięła w ogólnopolskiej akcji zbierania monet organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Monety ze zbiórki zostaną przekazane dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin. 
Uczniowie naszej szkoły w terminie od 27 listopada 2017 do 2 stycznia zbierali monety w klasach lub do puszek noszonych przez członków samorządu uczniowskiego. Wspólnymi siłami udało się zebrać ponad 14 kilogramów monet o nominałach 1gr, 2gr oraz 5 gr o łącznej wartości 151 złotych i 79 groszy.

Klasą, która wyróżniła się w ilości zebranych monet jest klasa 6a.

W imieniu fundacji oraz wszystkich obdarowanych serdecznie DZIĘKUJEMY!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Szczepanek


 Walentynki w naszej szkole

   Walentynki to wyjątkowy dzień, który skłania nas do okazania ukochanej osobie tego, co naprawdę czujemy,  a na co dzień nie mamy czasu i sposobności, żeby to wyrazić. Korzystamy zatem z tych chwil i słowami, czynami wyrażamy to, co podpowiada nam serce.  Pomimo istnienia wielu legend i opowiadań na temat Walentynek, pochodzenie i historia Walentynek – Święta Zakochanych, nie zostały nigdy całkowicie i bezspornie wyjaśnione. Podobno początki tego święta wywodzą się z Italii, gdzie 14 lutego obchodzono wigilię uroczystości Lumpercaliów, czyli święta ku czci Fauna – mitycznego boga płodności i obfitości. Z tego też okresu miały pochodzić pierwsze liściki miłosne: zwyczaj nakazywał bowiem, aby dziewczęta przed Lumpercaliami na skrawkach papieru zapisywały swoje imiona, które następnie losowane były przez kawalerów. Utworzone w ten sposób pary miały spędzić ze sobą całą uroczystość. Często jednak zdarzało się, że dziewczęta poza wpisaniem swojego imienia, dodawały na karteczkach również krótkie wierszyki miłosne.
Takie i inne życzenia z okazji Dnia Świętego Walentego mieli okazję przesłać uczniowie naszej szkoły. Coroczną pocztę walentynkową zorganizowały samorządy szkolne. Uczniowie wrzucali kartki z życzeniami do skrzynek walentynkowych, aby 14 w Dniu Zakochanych dotarły do wybranej osoby.

Dzięki sprawnej poczcie  wszystkie życzenia trafiły do adresatów na czas!

Album foto

Tekst J. Muda, zdjęcia M.Sczepanek


„Orzeł Biały – nasza duma”

W 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach jubileuszowych obchodów, uczniowie wykonali prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Najlepsze z nich zostały zgłoszone do udziału w okręgowym etapie konkursu plastycznego po hasłem „Orzeł Biały – nasza duma”.   Są to prace Wiktorii Szkałuby, Wiktorii Wardach, Kacpra Gąski z klasy Va szkoły podstawowej i Wiktorii Sowińskiej z klasy IIIb gimnazjum. 
Najważniejszym celem konkursu jest zainteresowanie uczniów znaczeniem naszych symboli narodowych, a także popularyzacja wiedzy o godle państwa polskiego. 

Organizatorami konkursu są:
- senatorowie RP,
- Kancelaria Senatu
Honorowy patronat nad ogólnopolskim konkursem plastycznym „Orzeł biały – nasza duma” objął marszałek Senatu RP. Patronami konkursu są również Kuratorzy Oświaty poszczególnych województw.

 tekst: A. Sawiniec - Szczech


Klasa 7a na lodowisku i w Arsenale

Tuż przed feriami 26.01.2018 r. klasa VIIa integrowała się na lodowisku. Wspólna jazda, wskazówki dla tych, którzy mieli pierwszy raz łyżwy na nogach, wzajemna pomoc stworzyły życzliwą i miłą atmosferę podczas zabawy.

Potem przyszedł czas na poszerzenie wiedzy historycznej. W Arsenale - Muzeum Fortyfikacji i Broni uczniowie uczestniczyli w lekcji: „W okopach Wielkiej Wojny - I Wojna Światowa”. Obejrzeli wystawę dotyczącą walk w tym okresie. Dowiedzieli się, jakie mundury nosili żołnierze polscy w latach 1914 – 1939. Dopasowywali orły do mundurów legionistów, żołnierzy Błękitnej Armii, obrońców Zamościa przed Bolszewikami w 1920 r. oraz Wojska Polskiego. Układali z puzzli mapę Polski po odzyskaniu niepodległości. Wszyscy otrzymali pamiątkowe broszury: „Józef Piłsudski. Zamość, Zamojszczyzna w 150. rocznicę urodzin”.  

Album foto

Tekst i zdjęcia: M. Bożek


Uroczystość Dnia Babci i Dnia Dziadzia

Uczniowie klas I a, I b i I c w dniach  23, 24 i 25 stycznia 2018 roku obchodzili uroczystość Dnia Babci i Dnia Dziadzia. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne.
Były inscenizacje, recytacja wierszy, śpiewanie piosenek oraz wiele ciepłych życzeń skierowanych do babć i dziadziów w podziękowaniu za ich nieocenioną miłość i troskę.
Występy wnucząt wywołały wiele radosnych uśmiechów na twarzach zaproszonych gości, ale też wycisnęły niejedną łezkę będącą niewątpliwie znakiem wzruszenia. Po występach dzieci wręczyły babciom i dziadkom prezenty - własnoręcznie wykonane laurki. Były to portrety babć i dziadziów, kwiatki i wiele, wiele serduszek. Słodkie poczęstunki klasowe, które przygotowały niezastąpione mamy  oraz wspólne śpiewanie znanych piosenek zakończyły te miłe spotkania.


Serdecznie dziękujemy miłym gościom za przybycie. Życzymy długich lat życia w dobrym zdrowiu, dużo, dużo siły i cierpliwości dla swoich wnucząt.

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Pintal, A. Gregorowicz, A. Hadło


 W świecie Romea i Julii

W czwartek 25 stycznia 2018 r. klasy: VI i VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum miały możliwość poczuć klimat renesansowej  Werony, uczestnicząc w spektaklu przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacyjny we Wrocławiu na motywach tragedii Williama Szekspira pt.: „Romeo i Julia”. Niewiele osób wie, że historia nieszczęśliwej miłości dwojga nastolatków znana była we Włoszech  dużo wcześniej, zanim spisał ją Szekspir. Źródłem, z którego bezpośrednio czerpał, był poemat epicki Arthura Brooke’a „Tragiczna historia Romea i Julii”. Mimo iż zachował główną fabułę, Szekspir dodał i zmienił wiele szczegółów, aby historia nabrała wyrazistości i dramatyzmu,  a płaskie postacie zmienił w przejmujące role i romantyczne ikony. 
  Losy młodych, pięknych kochanków, których miłość stała się niemożliwa ze względu na konflikt zwaśnionych rodów, strofy jednej z najpiękniejszej poezji miłosnej na świecie, barwny obraz renesansowych Włoch i wspaniała oprawa muzyczna dostarczyły publiczności wiele artystycznych wzruszeń.
   Na zakończenie odbyło się spotkanie z aktorami, podczas którego młodzież mogła dowiedzieć się lub przypomnieć, kim był William Szekspir, jakie utwory wyszły spod jego pióra i jaka była ich tematyka, a także jak wyglądał „teatr elżbietański”.

Album foto

Tekst i zdjęcia Marta Słomianowska 


Gala IV Orszaku Trzech Króli.

24 stycznia 2018 r. w Centrum Kultury Filmowej ,, Stylowy” odbyła się Gala IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Podczas spotkania podziękowano wszystkim, którzy mieli wkład  w przygotowanie, organizację i przebieg wydarzenia. W dowód uznania za zaangażowanie wręczono pamiątkowe dyplomy.
W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 dyplom odebrała Pani Dyrektor Alicja Dubel wraz z uczniami – uczestnikami orszaku  i p. Marzeną Chmiel, która była odpowiedzialna za przygotowanie liturgii w katedrze oraz grupy zielonej. 
Następnie zgromadzeni goście wysłuchali pięknego Koncertu kolęd w wykonaniu Chóru „Forte“ i solistów: Aleksandry Bełz, Franciszka Barnowskiego i Zuzanny Gałan, których przygotowała p.Katarzyna Beda. Na zakończenie Gali na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek  torty „królewskie“, Boże krówki i szczodraki zamojskie. 

Album foto

Tekst: Marzena Chmiel. Zdjęcia: Magdalena Olszewska


Plebiscyt na Sportowca Roku

Po raz drugi Marta Czapka uczennica klasy 3a została nominowana do plebiscytu na Sportowca Roku Tygodnika Zamojskiego.[more]

Będzie nam niezmiernie miło za wszystkie oddane na nią głosy. Sms o treści: TZW.S18 pod numer: 7248.
 
Najwyższe osiągnięcia Marty z 2017 roku:
 
- Mistrzyni Polski w karate tradycyjnym w kategorii kumite i wicemistrzyni w drużynie.

- Srebrna medalistka klubowych mistrzostw Europy w kumite drużynowym.

- Mistrzyni świata w karate fudokan i wicemistrzyni w drużynie.

- Druga zawodniczka mistrzostw Europy w karate tradycyjnym.


Sukces Adeli i Wiktora

Dnia 22 stycznia 2018 roku w SOSW w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie regionalnego V Logopedycznego Konkursu Plastyczno – Literackiego pod hasłem „Królestwo Radości na kartce papieru…”.

 Jury konkursu w kategorii szkół podstawowych przyznało wyróżnienie dla Adeli Szczech z klasy I a oraz w kategorii gimnazjów II miejsce dla Wiktora Wachowicza z klasy III c.
 Celem konkursu było:
- rozwijanie zainteresowań plastycznych,
- dbałość o poprawną wymowę wyrazów zawierających głoski l i r,
- integracja społeczna uczniów sprawnych i niepełnosprawnych.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!smiley

Album foto

Tekst i zdjęcia A.Sawiniec - Szczech


Bezpieczeństwo w czasie ferii

"Jak bezpiecznie bawić się na śniegu? "

Taki temat był poruszany na godzinie wychowawczej w klasie 4,,c". Celem lekcji było przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy na śnieżnym puchu i lodzie oraz istota współpracy zespołowej. Aby zdobyta wiedza nie była tylko teorią uczniowie razem z wychowawczynią p. Karoliną Tyrką wyszli przed szkołę i tam w praktyce pokazali jak wesoło a przede wszystkim bezpiecznie można bawić się zimą. Punktem kulminacyjnym lekcji było wspólne lepienie bałwana.

Album foto

Tekst i zdjęcia K.Tyrka


Choinka 2018

W czwartek 18 stycznia, społeczność szkoły bawiła się na zabawie karnawałowej, zwanej choinką.

Uczniowie klas najmłodszych przebrani byli w kolorowe, karnawałowe stroje. Rodzice zapewnili swoim pociechom słodki poczęstunek, a DJ postarał się o muzykę do tańca. Humory dopisywały, 

Album foto


Maski Karnawałowe

W miesiącu maskarad uczniowie pod kierunkiem p. Anny Sawiniec – Szczech  wykonali z prawdziwą pasją, przepięknie dekorowane maski karnawałowe.
Małe rękodzieła mają różne kształty, czasami wyrażają ludzkie  emocje, innym razem wyobrażają zwierzę. Maski  nawiązują do różnych kultur i obszarów geograficznych np. bauta – zakrywająca całą twarz,  columbina – zakrywająca oczy, nos i policzki lub  maska z egzotycznym ptasim dziobem.
Użycie masek w rytuałach i ceremoniach jest bardzo starą  praktyką na całym świecie. W Europie znane były w starożytnym teatrze greckim, od średniowiecza używano ich  w czasie zabaw karnawałowych.
 Taniec, zabawa, śpiew, to nieodzowne elementy zapustne na Kaszubach. Do dzisiaj zachował się tam zwyczaj kolędowania przebierańców. Widowiskowe karnawały odbywają się w Wenecji, Rio de Janeiro, na Wyspach Kanaryjskich czy w Londynie.
Kultywując tradycje, zwyczaje i obyczaje - w czwartek uczestniczyć będziemy w szkolnej zabawie choinkowej, a w sobotę w uroczystym balu gimnazjalnym. Życzymy wszystkim wspaniałej zabawy.

Album foto

 tekst i zdjęcia Anna Sawiniec – Szczech


XXI kolędowanie misyjne

7 stycznia b.r. dzieci z Koła misyjnego przybyły do kościoła Ojców Redemptorystów w barwnych strojach kolędników. Po uroczystej, misyjnej liturgii, z kapłańskim błogosławieństwem Ojca Proboszcza Andrzeja Zalewskiego, kolędnicy misyjni  pod opieką p. Marzeny Chmiel wyruszyli na ulice osiedla „Promyk”. Tam czekali już na nas życzliwi przyjaciele misji, którzy od ponad 20 lat wspierają nasze kolędowanie.

Pogoda nam dopisała i z radością odwiedzaliśmy rodziny, które zaprosiły nas do swoich domów.  Puszka misyjna szybko zapełniała się darami serc. Zebrane pieniądze – 615 zł zostały przekazane na projekty edukacyjne i zdrowotne, których adresatami są w tym roku dzieci z ogarniętej wojną Syrii i Libanu.

Album foto

(Tekst: Marzena Chmiel; zdjęcia: Marzena Chmiel, Ada Kostrubiec)


"Bóg jest dla wszystkich"

"Bóg jest dla wszystkich" to hasło tegorocznych Orszaków Trzech Króli, organizowanych w ponad 600 miejscowościach w Polsce i na świecie.  IV Orszak Trzech Króli w Zamościu rozpoczęła  msza święta w Katedrze,[more] pod przewodnictwem ks. dra Roberta Strusa, Dyrektora Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu,  po której na ulice naszego miasta wyruszyło siedem barwnych grup, utworzonych przez uczniów zamojskich  i gminnych szkół.

Na czele kolorowego pochodu, szła Święta Rodzina z Dzieciątkiem, nieco dalej jechali Trzej Królowie, symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Za nimi podążali: wiceprezydent Zamościa – Magdalena Dołgan, przedstawiciele władz miejskich i gminnych, zamojscy parlamentarzyści. Nie zabrakło też rodziców naszych uczniów i licznie zgromadzonych mieszkańców naszego miasta.
Główny korowód stanowiły dzieci i młodzież  w kolorowych strojach, nawiązujących do poszczególnych kontynentów. Nasi uczniowie w specjalnie przygotowanych, zielonych strojach reprezentowali kontynent afrykański. Razem z nimi wędrowały: pani dyrektor Alicja Dubel, pani  wicedyrektor Jolanta Krywko i nauczyciele: Beata Stasiuk, Joanna Bulak oraz Marzena Chmiel – odpowiedzialna za grupę „zieloną” orszaku. Orszak przeszedł ulicami Starego Miasta na plac przed Pałacem Zamoyskich.

Nie zabrakło w nim ważnych akcentów nawiązujących do jubileuszu 25. rocznicy powstania naszej diecezji oraz Roku Patrona Dzieci i Młodzieży - św. Stanisława Kostki. Oprócz religijnego charakteru Orszaku, układem tanecznym „Nasza Niepodległa” rozpoczął się w naszym mieście Jubileuszowy Rok 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
Na zakończenie Mędrcy i wszyscy uczestnicy orszaku oddali hołd Dzieciątku. Były też gorące napoje i żołnierska grochówka, słodkie "szczodraki" zamojskie i "gwiazdki królewskie". Pogoda w tym roku dopisała, a radośni uczestnicy Orszaku Trzech Króli z naszej szkoły obiecali, że powrócą tam za rok…

Album foto

(Tekst: Marzena Chmiel; zdjęcia Joanna Bulak)

Więcej

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/orszak-trzech-kroli-w-zamosciu-w-pochodzie-wziely-udzial,4367201,artgal,29099935,t,id,tm,zid.html

http://www.ezamosc.pl/kultura/item/1738-orszak-trzech-kroli-przemaszerowal-ulicami-zamoscia-zdjecia


http://www.dziennikwschodni.pl/zamosc/orszak-trzech-kroli-w-zamosciu-zdjecia,n,1000211393.html


Konkurs   „Nauczyciel-Innowator”

Ministerstwo Edukacji Narodowej   ogłosiło listę laureatów konkursu  pt. „Nauczyciel-Innowator”. Wśród laureatów jest nauczyciel naszej szkoły- Aleksandra Luchowska-Bartnik.

Wyróżnieni w konkursie to ci przedstawiciele kadry pedagogicznej, którzy przygotowali najlepszy scenariusz zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz pomocy dydaktycznych określonych w rządowym programie. 

Więcej: https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/nauczyciel-innowator-nagrodzeni-w-konkursie-men.html

Nasza koleżanka podzieliła się wiedzą z zespołem nauczycieli prezentując otwartą lekcję koleżeńską.
Zapraszamy do galerii foto

Film 

 

 

 

 

 

 

Dzień Patrona w blasku świątecznych iluminacji

21 oraz 22 grudnia w szkole panowała uroczysta atmosfera. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia wprawiły wszystkich w ten szczególny, pełny oczekiwania nastrój.  Zimowo-świąteczne dekoracje sal lekcyjnych, zielone,  pięknie ozdobione choinki na korytarzach, barwne iluminacje świetlne, wystawa kalendarzy adwentowych oraz zapachy smakowitych ciast wykonanych przez mamy i babcie uczniów wprowadziły niepowtarzalny klimat świąt.
Zwieńczeniem tych wszystkich przygotowań były Jasełka, które sprawiły, że przy dźwiękach najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek  można było jeszcze raz przeżyć cud narodzin Pana i odczuć magię cichej, lecz jakże niezwykłej nocy. Wśród młodych artystów znaleźli się uczniowie kl. IV a i IV b szkoły podstawowej, II a, II b oraz III b gimnazjum. Nad wszystkim czuwała p. Marta Słomianowska.  Przepiękną oprawę muzyczną zapewnił szkolny chór oraz soliści przygotowani przez p. Katarzynę Bedę. Ze względu na dużą społeczność szkolną jasełka zostały wystawione trzykrotnie. 21 grudnia w godzinach popołudniowych obejrzeli je rodzice, następnego dnia uczniowie i zaproszeni goście. 
Wigilia jest dla „Siódemki” dniem szczególnym jeszcze z jednego, bardzo ważnego powodu – tego dnia urodził się Patron szkoły, Adam Mickiewicz. Uczniowie kl. IV a i kl. V a szkoły podstawowej oraz kl. II c gimnazjum pod opieką p. Joanny Mudy przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny poświęcony życiu i twórczości naszego wieszcza narodowego. W brawurowy sposób odegrali bajkę „Przyjaciele” oraz fragmenty „Dziadów cz. II”. W swoim spektaklu zawarli ważne przesłania dotyczące prawdziwej przyjaźni oraz sensu i istoty życia. 
Uroczysty apel z okazji Dnia Patrona oraz Jasełek, który odbył się 22 grudnia, zaszczycili swoją obecnością: ojciec proboszcz Andrzej Zalewski, p. Piotr Małysz – radny Rady Miasta Zamość oraz p. Andrzej Osuch – przedstawiciel Rady Rodziców. Gościom towarzyszyły: p. Alicja Dubel – dyrektor naszej szkoły oraz  p. Iwona Kurzempa-Sarzyńska i p. Jolanta Krywko pełniące funkcję wicedyrektorów.
Podczas uroczystych apeli zostały ogłoszone wyniki świątecznych konkursów: na dekorację sali lekcyjnej, kalendarz adwentowy oraz najpyszniejsze świąteczne ciasto drożdżowe.  Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym p. Alicja Dubel złożyła serdeczne gratulacje, wręczyła dyplomy oraz nagrody.
Wyjątkową atmosferę tych wspólnie spędzonych chwil  zapewniła przepiękna dekoracja wykonana przez uczniów pod opieką p. Anny Sawiniec-Szczech.

Album foto


Tekst M.Słomianowska
Zdjęcia - W. Orzechowski i K. Serafin


Rozstrzygnięcie konkursu  „Na najpiękniejszy świąteczny wystrój sali”:


Klasy 1-3 SP:
I miejsce – kl.3c i kl.3 d ;
II miejsce – kl. I a i kl. I b;
III miejsce- kl. 3a i kl. 3 b;[more]


Klasy 4-7 SP:
I miejsce – kl.4c
II miejsce – kl. 5b
III miejsce- kl. 4a i kl. 4b


Gimnazjum:
I miejsce – kl.3 b
II miejsce – kl. 2 b
III miejsce- kl. 2 c

Album foto

Zdjęcia A. Sawiniec - Szczech

 


Ten zapach drożdżowego ciasta…

W dniu 21 grudnia 2017, podczas tradycyjnych już w naszej szkole jasełek dla rodziców, rozstrzygnięty został wewnątrzszkolny konkurs świąteczny dla Mam: „Drożdżowe z mojego przepisu”. Mamy, babcie, a także uczennice  przygotowały świąteczne ciasta drożdżowe według rodzinnej, oryginalnej receptury i przyniosły je do szkoły. Słodkości oceniło uczniowskie jury: przewodniczący wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką bibliotekarza szkolnego. Wszystkie wypieki zasługiwały na mistrzowskie tytuły za: 
- wygląd zewnętrzny (ciekawy pomysł, kształty, kolorystyka)

- walory smakowe

- wkład pracy włożony w wykonanie ciasta.
 
Postanowiono przyznać równorzędne nagrody i wyróżnienia. 
Nagrody:
Pani Agnieszka Ciurysek
Pani Aneta Majdańska
Pani Danuta Osuch
Wyróżnienia:
Pani Anna Dubel
Pani Marzena Hałas
Pani Anna Kiecak
Pani Joanna Pupiec
Eliza Pupiec uczennica kl. IIIc Szkoły Podstawowej nr 7
Pani Magdalena Sagan
Ciasta były degustowane przez rodziny naszych uczniów, przybyłe na uroczyste jasełka.
Wszystkim uczestnikom konkursu  gorąco dziękujemy i gratulujemy profesjonalnych cukierniczych umiejętności! 

Album foto


tekst i zdjęcia: Maria Garbuz


Spotkanie z marynarzem w kl. Ia

Dnia 19 grudnia 2017 roku w klasie Ia odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z marynarzem. Naszą klasę odwiedziła siostra ucznia Filipa Kierepki - pani Patrycja Kierepka. 
Pani Patrycja przedstawiła dzieciom niezwykle interesującą prezentację dotyczącą pracy na statkach.  Dzieci dowiedziały się jak zbudowany jest statek oraz jak przebiega załadunek towaru na statku handlowym. Uczniowie mieli nieograniczoną możliwość zadawania pytań, na które pani Patrycja wyczerpująco i cierpliwie odpowiadała.

Bardzo dziękujemy za spotkanie.
To była ciekawa lekcja pełna nowinek, którą na pewno długo zachowamy w swojej pamięci.

Album foto


Tekst i zdjęcia : A. Hadło


PODSUMOWANIE PROGRAMU

 „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” -  historia, architektura, społeczeństwo”

 19 grudnia 2017 roku w Galerii prof. Mariana Koniecznego  odbyło się podsumowanie programu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” -  historia, architektura, społeczeństwo” realizowanego przez Muzeum Zamojskie[more], a finansowanego ze środków  Miejskiego Programu Profilaktyki  i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017 r. W projekcie tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły z kl. VI a szkoły podstawowej oraz II c i III c gimnazjum.
Celem programu, przygotowanego przez Muzeum Zamojskie, było budowanie motywacji poznawczych dzieci i młodzieży,  poznawanie umiejętności korzystania z dóbr kultury w oparciu o ponadczasową wartość historyczną miasta Zamościa jako „małej Ojczyzny” w aspekcie dziedzictwa kulturowego, będącego wyróżnikiem społeczności lokalnej na tle Polski oraz na arenie międzynarodowej. W projekcie akcentowaliśmy także wartościowe wykorzystanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, do której przede wszystkim adresowany był projekt. W ramach programu realizowany był również  cel  prozdrowotny, wychowawczy i profilaktyczny dla dzieci i młodzieży, w zakresie umiejętności rozwiązywania problemów społecznych, emocjonalnych,   radzenia sobie z trudnościami nawiązywania konstruktywnych relacji interpersonalnych.
Ideą projektu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNE SCO” -  historia, architektura, społeczeństwo”  było stworzenie dzieciom i młodzieży, możliwości brania udziału w atrakcyjnych i bezpiecznych formach spędzania wolnego czasu, jak np.: spotkania historyczne, wyprawy turystyczne, warsztaty artystyczne.
Od 20.05. do 25.06.2017 roku realizowany był segment programu obejmujący bloki tematyczne takie jak: „Architektura i kompozycja miasta Zamościa”, „Fundator Zamościa. Założenie miasta i Ordynacji Zamojskiej”, natomiast w tematyce prozdrowotnej: „Zdrowy styl życia a dopalacze”, „Zagrożenia wakacyjne – palenie, alkohol, używki”.
Od 15.09 do 15.12. 2017 roku odbywały się spotkania tematyczne dotyczące: „Orientalnej społeczności Zamościa”, „Zachodnoeuropejskich emigrantów w XVII – wiecznym Zamościu” oraz podróże z przewodnikiem, zatytułowane: „Śladami zamojskich fortyfikacji” i „Historia miasta, odzwierciedlająca jego wyjątkowość”.
Na zakończenie programu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” -  historia, architektura, społeczeństwo” odbyły się warsztaty artystyczne, pod hasłem: „Pocztówka z Zamościa”, w których uczestnicy projektowali karty pocztowe z motywami zamojskimi, wykorzystując do tego celu m.in. wiadomości i doświadczenia zebrane w ramach wcześniejszych spotkań tematycznych.
W ramach podsumowaniu programu 19 grudnia 2017 roku, zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za prace dzieci i młodzieży, będące efektem warsztatów artystycznych. Prace autorstwa: Martyny Łapińskiej, Dawida Sołowieja, Maksymiliana Sawy, Jakuba Romaszko, Oliwii Mnich, Mai Tymeckej, Julki Pawlasiuk, Wiktorii Cis, Emilii Brykner, Amelii Drzewickiej, Patrycji Kiecana, Stelli Jackowniak, Martyny Kiljan, Wiktora Wachowicza, Piotra Beliny i  Jakuba Kopieli, zostały nagrodzone i wyróżnione przez komisję konkursową, złożoną z pracowników Muzeum Zamojskiego.
Muzeum Zamojskie w Zamościu skierowało szczególne podziękowania dla Pań: Marty Słomianowskiej, Małgorzaty Drozd i Joanny Mudy, nauczycielek i opiekunek grup młodzieży uczestniczących w programie.

Album foto

Zdjęcia itekst  M.Słomianowska i M.Drozd


Pomoc dla psów z schroniska - podsumowanie szkolnej akcji 


Zakończyła się akcja pomocy psom ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu. Zebrano kilkanaście kilogramów karmy oraz rekordową sumę prawie 260 złotych. Karma zakupiona za te środki zostanie dostarczona do schroniska przez reprezentację klasy już w nowym roku. Zbiórkę prowadzili uczniowie klasy 1 c pod opieką pani Anny Kużmy i p. Anny Gregorowicz.
Osoby zainteresowanym tematem schroniska i różnym formom pomocy psom odsyłamy na stronę internetową: http://schroniskozamosc.eu/?page_id=29.


Podziękowanie dla szczodrych ofiarodawców!


Tekst: A. Kuźma, A. Gregorowicz


 „Rozśpiewane zoo”

Uczennica kl. IVc Aleksandra Krawczuk zdobyła wyróżnienie w V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Rozśpiewane zoo”. Przygotowała piosenkę do fragmentu tekstu Jana Brzechwy, pt. „Zoo” i zaprezentowała ilustracje zwierząt wykorzystując teatrzyk kamishibai.
    Warunkiem udziału w konkursie było nadesłanie nagrania. Prezentacja na żywo odbyła się 15 grudnia 2017 r. w sali dydaktycznej zamojskiego zoo.
    Jesteśmy dumni z Oli. Gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów.

 

Album foto


Tekst i zdjęcia  K. Karwowska


  Spotkanie z babcią 

Dnia 14 grudnia 2017r. w świetlicy szkolnej gościła pani Barbara Kotyła -emerytowana nauczycielka i babcia naszego ucznia  Huberta z klasy 3c. Spotkanie miało na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów. Pani Barbara czytała dzieciom książkę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Kosmita” o chłopcu, który był trochę inny od swoich rówieśników. Lektura pomaga zrozumieć jak zaakceptować odmienność dzieci i jak radzić sobie z poczuciem odrzucenia i niezrozumienia.
    Uczniowie z dużym zainteresowaniem i rozbawieniem słuchali przygód chłopca, poznając jego etapy dorastania i zmagania się z codziennymi problemami.
Dzieciom podobała się historia małego Kacpra. Z niecierpliwością czekają na dalszy ciąg opowieści i ponowną   wizytę babci Basi.

Album foto


Tekst: K. Karwowska, B.Stasiuk
Foto: W. Orzechowski


Wystawa kalendarzy adwentowych

Po raz kolejny uczniowie  naszej szkoły zorganizowali wystawę prac konkursowych na najbardziej pomysłowy kalendarz adwentowy. Ekspozycja  pięknych kalendarzy uczniów szkoły  podstawowej z klas IV – VII oraz gimnazjum wprowadziła nas w czas adwentu i oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie:

W kategorii szkoła podstawowa:

I miejsce - Kacper Gąska 
II miejsce - Julia Skrzypik
III miejsce - Wiktoria Wardach
wyróżnienie - Jakub Hołowiński
wyróżnienie – Jakub Kierzek


W kategorii gimnazjum:

I miejsce - Martyna Mądroń
II miejsce - Julia Sobczyk
III miejsce - Natalia Miedziak
wyróżnienie - Katarzyna Farion
wyróżnienie – Karol Kowalczyk


Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły.
Konkurs zorganizowała p. Anna Sawiniec – Szczech przy wsparciu p. Bożeny Siekierdy i p. Joanny Mudy.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

Album foto


Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech


Wigilia z Feniksem

Jak każdego roku dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice uczniów naszej szkoły byli obecni na wigilijnym spotkaniu organizowanym od wielu lat przez Stowarzyszenie Ruch Osób Niepełnosprawnych Feniks. Uroczysta kolacja, z udziałem władz miasta i innych zaproszonych gości, odbyła się 16 grudnia 2017 r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu.


Głębokich wzruszeń, refleksji ale także radosnych chwil dostarczyły uczestnikom Wigilii występy naszych uczniów. Łza zakręciła się również w oku obecnej wśród gości Pani Dyrektor Alicji Dubel. Wokół żłóbka i Maryi z Józefem  zgromadzili się pięknie ubrani kolędnicy z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 7 oraz recytatorzy z kl. Va i Gimnazjum nr 1. Wzruszające recytacje, życzenia i nastrojowe kolędy młodych artystów współtworzyły ciepłą, rodzinną atmosferę wigilijnego wieczoru.

Tegoroczne jasełka dla Feniksa przygotowały: p. Katarzyna Beda i p. Maria Garbuz.

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Joanna Muda


Konkurs profilaktyczny

Dn. 08.12.2017r. uczniowie klasy VI i VII uczestniczyli w szkolnym konkursie profilaktycznym „Żyjmy zdrowo i bezpiecznie”. Konkurs miał formę testu, uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące: właściwego odżywiania, szkodliwości stosowania używek, znaczenia ruchu w życiu człowieka i cyberprzemocy. [more]

W konkursie zwyciężyły: Katarzyna Zubala z kl. VII a – I miejsce, Agnieszka Tokarska z kl. VII a – II miejsce i ex aequo Izabela Mikulska i Maja Tymecka, obie z kl. VI a - III miejsce.  Uczennice  otrzymały dyplomy i nagrody ufundowane przez Sanepid -  współorganizatora konkursu. 

Album foto

Zdjęcia i tekst J. Beńko


Świąteczno – Mikołajkowy turniej p. nożnej dla rodziców i uczniów


   Zawody rozegrane zostały na Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej  Nr 7. W Turnieju udział wzięli uczniowie klas 1-3 i ich rodzice.  Mecze miały charakter towarzyski i rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Szala zwycięstwa przechodziła raz na jedną stronę, raz na drugą. Ostatecznie minimalnie wygrali uczniowie. Każdy z uczestników turnieju otrzymał medal i słodki upominek.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


 Międzyszkolny  Halowy Turniej Piłki Nożnej

Udział w turnieju wzięli uczniowie klas 4 i 5 Szkoły Podstawowej  oraz klasy drugie Gimnazjum. Tradycyjnie jak co roku zawody rozgrywane są  z zaprzyjaźnioną Szkołą Społeczną. Uczestnicy turnieju prowadzą rywalizację  w zespołach mieszanych i męskich. Turniej przebiegał w serdecznej atmosferze, którego  celem było zacieśnianie współpracy między szkołami oraz nawiązanie kontaktów rówieśniczych. Uczniowie szkół otrzymali pamiątkowe medale i słodki poczęstunek od Mikołaja. 

Album foto


Tekst i zdjęcia J. Bekas


Najmłodsi też grają z Mikołajem


   Na sali gimnastycznej SP 7 odbył się tenisowy turniej tenisa zimnego.    
W turnieju udział wzięli uczniowie  uczęszczający na zajęcia UKS „Jedynka”. Zawody rozgrywane były w ramach realizacji  programu tenis – 10. Uczniowie zostali podzieleni na kilka kategorii wiekowych. Najmłodsi tenisiści swoje umiejętności zaprezentowali w rzucance tenisowej. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale i słodki upominek od Mikołaja.

Album foto

Tekst i zdjęcie J. Bekas


  Tytuł laureata dla Kacpra

  „Jesień, przez górskie idąc przełęcze, miast serca – liść mi szkarłatny wkłada” to hasło przewodnie XXI Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, w którym miał okazję zaprezentować się uczeń naszej szkoły, Kacper Gąska z klasy 5a.     
Wspaniała interpretacja utworu Lusi Ogińskiej „Mądrość i głupota” stała się kluczem  do sukcesu, oraz otworzyła serca jury i publiczności. Młody artysta pomyślnie przeszedł kolejne etapy konkursu i zawędrował aż do finału, uzyskując tytuł laureata i zaszczytne 3 miejsce w Turnieju Wojewódzkim. 
    Zgromadzeni goście  mogli podziwiać wspaniałe widowisko z najlepszymi recytatorami województwa lubelskiego w roli głównej. Koncert laureatów odbył się 12 grudnia 2017r. w Centrum Kultury w Lublinie. 
    Nasz utalentowany recytator przygotowywał się pod kierunkiem pani Marii Garbuz i ma już na swoim koncie wiele sukcesów scenicznych.

Gratulujemy i życzymy kolejnych udanych występów!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Gąska


Międzynarodowy sukces Franka

W dniach 8 – 10 grudnia 2017  reprezentacja uczniów naszej szkoły brała udział w eliminacjach  i finale Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Super Mikrofon Radia Jard” w Białymstoku. 
Naszą szkołę reprezentowali: Franciszek Barnowski kl. 3B Gim., Zuzanna Gałan kl. 2A Gim., Martyna Wnuk kl. 6A SP i Karolina Flis kl. 4B SP. [more]
Wszyscy pięknie zaśpiewali a do finału zakwalifikowali się Zuzanna Gałan z piosenką „Salto” oraz Franciszek Barnowski z piosenką :”Fly me to the Moon”, której koncertowe wykonanie na najwyższym poziomie przyniosło mu tytuł zaszczytny Laureata 1 Nagrody.
Opiekunem wszystkich wokalistów jest p. K. Beda. 

Frankowi i pozostałym wokalistom serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy smiley

Album foto

Tekst i zdjęcia: K. Beda


„TAK. POMAGAM”

W dniach 8-9 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 z klas: VIa, VIIa oraz Gimnazjum nr 1 z klas: IIa, IIb, IIc, IIIa, IIIb, IIIc pod opieką nauczycieli: p. Joanny Bulak, p. Joanny Mudy, p. Jadwigi Beńko i p. Beaty Soboń uczestniczyli w akcji charytatywnej Caritas pod hasłem „Tak. Pomagam”.[more]


Akcja polegała na zbiórce produktów żywnościowych prowadzonej w sklepach „Społem” i „Biedronka” na terenie naszego miasta. Zebrane artykuły spożywcze trafią przed świętami do osób i rodzin najbardziej potrzebujących.


Wszystkim Wolontariuszom bardzo dziękujemy!

Album foto


Tekst i zdjęcia: J. Muda, J. Bulak


KONKURS PLASTYCZNY „LITERACKI MMS”

 

8 grudnia 2017r. w Książnicy Zamojskiej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Plastycznego „Literacki MMS”, na który napłynęło 236 prac.  Wśród nagrodzonych oraz wyróżnionych uczniów znaleźli się również nasi reprezentanci.[more]
W kategorii II wyróżnienie zdobyli Weronika Czugała z kl. IV a oraz Bartosz Śniecikowski z kl. IV b.
W kategorii III Aleksandra Jendrzejczak z kl. III a gimnazjum zdobyła II miejsce, Aleksandra Bełz z kl. II a gimnazjum otrzymała III miejsce, a praca Klaudii Oszmaniec z kl. III a gimnazjum została wyróżniona.
Wszystkie dzieła zostały wykonane pod opieką p. Marty Słomianowskiej. Prace nagrodzonych uczniów będzie można podziwiać na kartach kalendarza na rok 2018, który został wydany przez Książnicę Zamojską. 

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto


"Where is Santa"

Poszukiwania Świętego Mikołaja w Zamojskiej Siódemce

    8 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu po raz drugi odbył się niezwykły Turniej Języka Angielskiego „Where is Santa?,” adresowany do zamojskich przedszkolaków.  Do szkoły przybyli najmłodsi miłośnicy języka angielskiego, Świętego Mikołaja oraz dobrej zabawy.  Tegoroczna edycja turnieju także cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do  zabawy zgłosiły się 5-osobowe drużyny z 9 zamojskich przedszkoli. 
    Turniej oparty był na zagadkach językowych, zabawach ruchowych oraz pracy zespołowej. Elf z fabryki zabawek przekazał wiadomość o zaginięciu Mikołaja. Wyczekiwany przez wszystkich gość zjawił się dopiero wtedy, gdy uczestnicy turnieju wykazali się wiedzą na jego temat oraz rozwiązali 5 różnych zadań, ukrytych w świątecznych prezentach. Zadania wymagały nie tylko znajomości języka angielskiego, ale też szybkości ich wykonania. W trakcie trwania turnieju dzieci bawiły się śpiewając angielskie piosenki z pokazywaniem.
     Uczestnicy turnieju okazali się ekspertami do spraw Mikołaja. Przedszkolaki znały imiona reniferów ciągnących sanie Mikołaja, potrafiły go dokładnie opisać. Ponadto, poradziły sobie z rozpoznawaniem przedmiotów ukrytych w worku Mikołaja, łowiły ryby. Pojawił się także akcent z tradycji Wielkiej Brytanii czyli „christmas crackers,” kartonowe rolki zawierające niespodziankę - zagadkę, zapakowane w kolorowy papier, w sposób przypominający duży cukierek. Aby dostać się do środka, należało chwycić za końce i energicznie pociągnąć. 
    Po zmaganiach językowych przyszedł czas na niespodziankę. Powoli, z wielkim workiem do sali wszedł Święty Mikołaj, który właśnie wrócił z Anglii. Mikołaj poczęstował wszystkie dzieci cukierkami. Opowiadał jak spędził czas z uczniami naszej szkoły.  Oczekiwanie na wyniki turnieju umilił występ dzieci z Przedszkola „ Słoneczko.”


    Pani Dyrektor Alicja Dubel ogłosiła wyniki, na które wszyscy z niecierpliwością czekali. Wszystkie drużyny wykazały się umiejętnościami językowymi jednak jury wyłoniło trzy miejsca:


1 miejsce: Przedszkole Miejskie nr 1 
2 miejsce: Przedszkole Miejskie nr 14
3 miejsce: Przedszkole Językowe For Kids oraz Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Smart School z Oddziałami Przedszkolnymi


Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, a nauczyciele – podziękowania.
    Było mnóstwo pozytywnych emocji i dobrej zabawy. Turniej prowadziła pani Mikołajowa- p. Marlena Szczepanek, której pomagał Elf- p. Agnieszka Dybzińska oraz Śnieżynka- p. Anna Hadło, piękne dekoracje wykonała pani Anna Sawiniec – Szczech. 
Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w konkursie.

Album foto

Tekst: Marlena Szczepanek, Agnieszka Dybzińska, Anna Hadło
Zdjęcia: Katarzyna Serafin  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

 W naszej szkole lubimy pomagać – wiedzą o tym wszyscy, którzy spotykają nas  podczas wielu akcji charytatywnych.  Aby podkreślić wartość wolontariatu i zachęcić do dalszej pomocy potrzebującym dnia 6.12.2017r. uczestniczyliśmy we Mszy św., którą w intencji wszystkich ludzi dobrego serca  celebrował  Ks. Bp Marian Rojek. Miłą niespodzianką była możliwość obejrzenia filmu pt. „Dwie Korony” i słodki poczęstunek przygotowany dla uczestników spotkania.[more]
 Dnia 7 grudnia 2017r.  przygotowaliśmy apel szkolny na którym byli obecni: zaproszeni goście;  Dyrektor Caritas Diecezji  Zamojsko-Lubaczowskiej Ks. Adam Sobczak i Pani  Magdalena Tijani- Koordynator rejonu Zamość, Dyrekcja szkoły, Nauczyciele oraz Uczniowie klas I – III gimnazjum i VI – VII szkoły podstawowej. Prowadzący spotkanie:  Aleksandra Serafin i Bartłomiej Skowyra z kl. II a przypomnieli czym jest wolontariat i podsumowali wszystkie dobre inicjatywy podejmowane przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 1. Recytowana poezja w wykonaniu: Moniki Orszewskiej z kl. III b i Julii Strzeleckiej z II a podkreślała wartość miłości i szczęścia  w życiu człowieka. „Wiara żywa uczynkami”, to myśl przewodnia słów, które skierował do obecnych  Ks. Dyrektor.  Na zakończenie zainteresowanym uczniom SP i G rozdano koszulki wolontariusza Caritas. 
Kochani,  z okazji  Święta Wolontariusza życzymy Wam dużo radości z tego co robicie !!!  


Pamiętajmy, każdy dobry gest, nawet najdrobniejszy zmienia świat, czyjś świat.smiley

Album foto 

Tekst: Joanna Bulak, zdjęcia: Waldemar Orzechowski.   Mikołajkowe Zawody Pływackie  

 

Finał zawodów pływackich dla najmłodszych odbył się 6 grudnia 2017r.Do  udziału   w zwodach mikołajkowych została zaproszona reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 7. Ośmioro najlepszych pływaków z programu „ Nauka pływania dla najmłodszych” rywalizowało w zawodach  pływacki na dużym basenie.[more]  Najlepiej się spisał uczeń klasy 3 c Artur Biedula zajmując 2 miejsce w stylu dowolnym na 25 m. Wszyscy startujący otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

 


Album foto


Tekst i zdjęcia J. Bekas

 


Liga szachowa

Zakończyła się kolejna edycja   zamojskiej ligi szachowej. Udział w lidze wzięły zespoły ze Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum. Poziom rozgrywek jest bardzo wyrównany, gdyż każdy z zespołów ma szansę na wysoki wynik.  Kolejna edycja ligi już niebawem . Trzymamy kciuki , aby nasi zawodnicy zajmowali jak najwyższe lokaty.


Album foto


Tekst i zdjęcia J. Bekas


6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki, czyli dzień Świętego Mikołaja. 

Święty Mikołaj według chrześcijańskiej tradycji był biskupem z Miry, która znajduje się dziś na terenie Turcji i to właśnie on rozpoczął rozdawanie podarunków biednym ludziom. 
Tradycje Mikołajkowe różnią się nie tylko między państwami, ale także regionami w Polsce. Legenda głosi, że Mikołaj zaglądał w okienka i sprawdzał, czy dzieci mają wyczyszczone buty. Jeśli tak było, zostawiał upominek. Jeżeli buty były brudne, na domowników czekała „kara”. Zamiast upominku na dzieci czekał zgniły ziemniak lub rózga. 
Mikołaj to starszy, grubszy mężczyzna ubrany w czerwony kostium z charakterystyczną czerwoną czapką z białym pomponem . Ten charakterystyczny ubiór Mikołaja został rozpowszechniony w 1930 roku przez koncern Coca-Cola. Wszystko dzięki reklamie napoju, ale właśnie tak wyobrażają sobie Świętego Mikołaja dzieci.
 
Taki wspaniały gość zawitał w dniu dzisiejszym do naszej szkoły, częstował cukierkami i razem z Panią Dyrektor wręczał uczniom podarunki.

Album foto


XXIII  Międzyszkolny konkurs „Nasze miasto i region”

5 grudnia 2017r. drużyna z naszej szkoły wzięła udział w XXIII  Międzyszkolnym konkursie „Nasze miasto i region”. Uczennice, Karolina Guzek kl. III d, Eliza Pupiec kl. III c i Maja Stankiewicz kl. III c,  dzielnie walczyły, wykazując się ogromna wiedzą historyczną  i geograficzną związaną z naszym miastem i regionem – Roztocze. [more]

Po indywidualnym teście wiedzy, przystąpiły do zmagań drużynowych z innymi szkołami. Rywalizację na IV miejscu.

Nagrody i wyróżnienia odebrali uczniowie klasy I b, I c oraz II a za piękne prace plastyczne w konkursie pod tym samym hasłem: ”Nasze miasto i region”.

I miejsce - Miłosz Niemczuk kl. I b

II miejsce  - Barbara Iskrzak kl. I c

III miejsce – Kinga Wójcik kl. I b

wyróżnienie Oliwier Kawa kl. II a

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Sokalska - Wosiek 


Konkurs w muzeum

5 grudnia o godz. 14.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał  odbył się konkurs recytatorski „Poetycko w dniu urodzin Józefa Piłsudskiego”, który był podsumowaniem projektu „Józef Piłsudski i Zamość”.  Celem konkursu była popularyzacja osoby Józefa Piłsudskiego, jego działalności niepodległościowej i państwotwórczej. [more]
Uczniowie prezentowali się w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę godnie reprezentowali oraz zajęli nagrodzone miejsca uczniowie :
- Kacper Gąska uczeń klasy 5a, który zajął I miejsce;
- Łucja Żelazny uczennica klasy 7a, która zajęła III miejsce;
- Paweł Kurzępa uczeń klasy 3B gimnazjum, który zajął II miejsce.


Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Album foto

tekst i zdjęcia M.Drozd


 Zajęcia otwarte w klasie 1b i Ic

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA ORAZ NA ŚWIĘTA


Niecodzienne wydarzenie spotkało dzieci z klasy I b 4 grudnia 2017r. podczas zajęć otwartych, w których uczestniczyli rodzice oraz wicedyrektor Pani Iwona Kurzempa-Sarzyńska. Wydarzeniem tym okazał się list, który dzieci otrzymały od św. Mikołaja. Był to list z prośbą o rozwiązanie różnych zadań. Mikołaj chciał się przekonać, czy dzieci potrafią czytać, pisać i liczyć.[more]
Uczniowie z zapałem przystąpili do pokonywania trasy, na której czekały różnorodne łamigłówki i polecenia. Dzieci wykazały się dużymi umiejętnościami i wiadomościami z czego zadowolony był nie tylko św. Mikołaj, ale również rodzice, którzy zasygnalizowali to zielonym kolorem.
Lekcję prowadziła wychowawczyni klasy I b – pani Anna Pintal metodą oceniania kształtującego.


Zajęcia otwarte w klasie I c odbyły się pod znakiem programowania i  zbliżających się świąt. Pani wicedyrektor Jolanta Krywko wraz z przybyłymi rodzicami obserwowali rozmaite formy aktywności dzieci – śpiewanie, pisanie, czytanie, liczenie, rysowanie oraz kodowanie.
Na dobry początek pierwszaki zaśpiewały piosenkę „Sanie Mikołaja”. Podczas lekcji między innymi czytały ze zrozumieniem zdania i tworzyły ilustrację do zdania wybranego i zapisanego przez siebie na karcie pracy. Słuchając zakodowanych informacji podawanych przez nauczyciela układały figury z patyczków do liczenia. Odtwarzały i kontynuowały sekwencje wzorów z kolorowych figur. Wykonały mozaiki świąteczne według otrzymanych kodów. Na koniec zaprogramowały drogę rodziców w kierunku wyjścia z klasy co wywołało wiele radości.
Zajęcia metodą oceniania kształtującego prowadziła wychowawczyni klasy I c – pani Anna Gregorowicz.


Bardzo dziękujemy Rodzicom, Paniom wicedyrektorkom oraz uczniom!

Album foto

 (tekst i zdjęcia: Anna Pintal)


Zajęcia otwarte w klasie Ia

Dnia 1 grudnia 2017 roku w klasie Ia odbyła się lekcja otwarta. Zajęcia obserwowali rodzice oraz Pani wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska.
Podczas zajęć pod tytułem  „Czytam, liczę, mówię po angielsku” dzieci zaprezentowały wachlarz różnych umiejętności z języka angielskiego, edukacji polonistycznej i matematycznej. 
Uczniowie zaśpiewali piosenkę „Wheels on the bus,” liczyli po angielsku, grali w grę „Milionerzy”, w której popisali się znajomością słownictwa oraz wiadomości na temat kultury brytyjskiej. 


Następnie rodzice mogli zaobserwować umiejętności dzieci z zakresu znajomości liter- samogłosek i spółgłosek oraz edukacji matematycznej- dodawania i odejmowania w zakresie 7.
Lekcja została poprowadzona metodą oceniania kształtującego.  Wykorzystano patyczki, metodniki,pracę w parach oraz samoocenę uczniowską.
Na zakończenie zajęć, rodzice wspólnie z Panią wicedyrektor ocenili  pracę dzieci na zajęciach. 

Album foto

Tekst : Anna Hadło

Zdjęcia : p. Wiesława NowosadPodsumowanie X edycji konkursu plastycznego „Bezpieczni na drodze”


 
Gratulujemy naszym laureatom konkursu plastycznego pod hasłem „Bezpieczni na drodze”, Karolowi Gajakowi z klasy Va  i Adeli Szczech z klasy Ia.  Rozpoczęta jeszcze we wrześniu X edycja konkursu miała swój finał w dniu 1 grudnia 2017 r. w siedzibie Wojewódzkiego  Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu.[more]


Celem konkursu plastycznego „Bezpieczni na drodze” jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i rowerzysty. Udział w konkursie ma na celu popularyzację wiedzy uczniów o BRD oraz stanowi doskonałą formę „edukacji komunikacyjnej” dzieci. Patronaty przyjęte przez władze rządowe, kościelne i samorządowe świadczą o tym jak ważna jest edukacja i bezpieczeństwo naszych dzieci.


Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Album foto

 

 Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech


Wyniki konkursu plastycznego   „KOLOROWA JESIEŃ”


W świetlicy szkolnej zorganizowany został konkurs plastyczny  dla uczniów klas I-III  pt. „Kolorowa  jesień”.
Wpłynęło ponad 30  prac. 

Komisja nagrodziła i wyróżniła prace następujących uczniów [more]

I miejsce Amelia Muszyńska z klasy III A
II miejsce  Alicja Sierpniowska z klasy I A
III miejsce Bartosz Łuczka z klasy I B

Wyróżnienia 
Tymoteusz Gontarz  z klasy  I B
Martyna Zgnilec z klasy I B
Barbara Iskrzak z klasy I C
Mateusz Chruściński z klasy I C
Kinga Wójcik z klasy I B
Oliwia Liminowicz z klasy III A
Roger Klimko z klasy III A   
Zofia Ogińska-Czuba z klasy III B

Prace są wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Wszystkim serdecznie gratulujemy! 

Album foto


Tekst i foto : B. Stasiuk


Andrzejki 2017

30 listopada członkowie samorządu uczniowskiego wraz wróżbitami z klasy IIc gimnazjum i klasy V b przygotowali ”SALON WRÓŻB” dla uczniów  ze szkoły podstawowej oraz swoich  kolegów i koleżanek z gimnazjum. Na wszystkich czekało wiele zabaw i wróżb m.in. wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz, wróżenie z wahadełka i kostek, magiczne ciasteczka z imionami, „Andrzejkowe serce” z imionami dziewcząt i  chłopców itp.[more]


Andrzejki to wieczór wróżb obchodzony w nocy z 29 na 30 listopada  czyli  w wigilię św. Andrzeja. To jedno z bardziej lubianych świąt, gdyż wiąże się ze wspaniałymi tradycjami i dobrą zabawą. Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki związków damsko-męskich. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy.
Po wesołych zabawach uczniowie udali się na upragnioną dyskotekę oraz  poczęstunek, który przygotowali dla nich rodzice.

Album foto

Tekst J. Muda, Zdjęcia W. Orzechowski i M. Drozd


 Wizyta w Sejmie


W czwartek 30 listopada br. uczniowie  z naszej szkoły pod opieką  pani Anny Sawiniec – Szczech, pani Bożeny Siekierdy i  pani Anny Sokalskiej – Wosiek uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. [more] Dla utalentowanych uczniów – uczestników konkursu „Mój Zamość”  wyjazd ufundowała pani Agata Borowiec  - Poseł na Sejm RP.
Dziękujemy bardzo za wspaniały prezent, dzięki któremu mieliśmy możliwość poszerzyć wiedzę na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.  Zwiedziliśmy galerię Sali Posiedzeń Sejmu i hall główny - makietę kompleksu budynków sejmowych. Widzieliśmy też tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej  - ofiary II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Obejrzeliśmy gablotę z laskami marszałkowskimi, Salę Kolumnową, Korytarz Marszałkowski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. 


 To była bardzo ciekawa i udana wycieczka.

Album foto


tekst i zdjęcia: Anna  Sawiniec- Szczech


Mistrzowie Słowa i Obrazu 

Sukcesy młodych recytatorów, wokalistów i artystów plastyków to w naszej szkole już tradycja. Nic dziwnego- przecież jest ona Szkołą Odkrywców Talentów. Potwierdzają to również osiągnięcia uczniów w tegorocznych prestiżowych konkursach. Dnia 30 listopada w Lublinie odbył się finał VII Wojewódzkiego Festiwalu Słowa i Obrazu. [more] Tegoroczna edycja poświęcona była twórczości Astrid Lindgren i Johna R.R. Tolkiena. Lubelski Festiwal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i gromadzi wielu utalentowanych wykonawców z całego województwa. Poziom konkursu jest naprawdę wysoki, a interpretacje utworów dojrzałe, osobiste i „klimatyczne”.
W tym roku w kategorii szkół gimnazjalnych zaszczytny tytuł Mistrza Słowa Województwa Lubelskiego otrzymał Michał Krawiec z kl. IIIc za świetną interpretację fragmentu „Hobbita”. Michał potwierdził swoją klasę podczas koncertu galowego, zbierając za swój występ gromkie brawa od zgromadzonej publiczności.
Maja Tymecka, uczennica kl. VI zamojskiej „Siódemki” dostała wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych. Maja przedstawiła fragment „Ronji córki zbójnika” Astrid Lingren. Wyróżnienie otrzymała również Weronika Kawa z klasy VII za piękną pracę plastyczną ilustrującą twórczość szwedzkiej pisarki. 
Wraz z uczniami z ich sukcesów cieszą się nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do konkursów:  p. Maria Garbuz- Festiwal Słowa i p. Anna Sokalska- Wosiek - Festiwal Obrazu.


Gratulacje dla naszych młodych talentów!

Album foto


tekst i zdjęcia : Maria Garbuz


WYRÓŻNIENI WOKALIŚCI

 

28 listopada wokalnie uzdolnieni uczniowie naszej szkoły:  Zuzanna Gałan z kl. 2A, Franciszek Barnowski z kl. 3B oraz Aleksandra Bełz z kl. 2A  wzięli udział w Finale VIII Ogólnopolskiego Jesiennego Konkursu Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji”, który organizuje Zespół Szkół nr 1  im. W. Grabskiego w Lublinie. 
Słuchając wokalistów z różnych części naszego kraju uczniowie  poznawali  nowe  interpretacje utworów poetyckich, uczyli  się pracy scenicznej. 

Koncert laureatów miał miejsce 29 listopada w  Sali Malarstawa Polskiego na Zamku Lubelskim.  W gronie najlepszych  wyróżnienia odebrali Zuzanna GAŁAN   oraz Franciszek BARNOWSKI. 
Uczniów przygotowała pani Katarzyna Beda

.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów 

Album foto

Tekst i zdjęcia: K. Beda


Tymbark 2017

Zakończyły się eliminacje do finału zawodów wojewódzkich z podwórka na stadion o puchar Tymbarku. Szkołę Podstawową Nr 7 reprezentowało sześć zespołów w trzech kategoriach wiekowych. [more]

W  klasyfikacji ogólnej najlepiej spisały się dziewczęta w kategorii U – 8 i chłopcy w kategorii U – 12. Oba te zespoły awansowały do dalszych rozgrywek na etapie wojewódzkim. Gratulujemy zwycięskim drużynom życząc jak najlepszego miejsca w kolejnej rundzie rozgrywek.

Album foto

Zdjęcia i tekst: J.Bekas


Pluszowe misie odwiedziły szkołę…


25 listopada obchodzony jest na całym świecie Dzień Pluszowego Misia. Nie bez powodu ta zabawka ma swoje święto – pluszak jest niezastąpiony w chwilach smutku lub radości, można go poprzytulać, zwierzyć mu się z naszych tajemnic (na pewno nikomu nie powtórzy!), zorganizować dla niego przyjęcie lub posadzić w szkolnej ławce i uczyć pisania oraz czytania.[more]


A jaka jest historia pluszowego misia?

W 1902 roku prezydent USA Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie, na którym postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent, widząc przerażone zwierzę, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków całego zdarzenia przedstawił tę historię za pomocą rysunku w waszyngtońskiej gazecie. A  producent zabawek tak zainteresował się ilustracją, że wymyślił zabawkę, którą nazwał Teddy Bear – Teddy to zdrobnienie od Teodora, imienia prezydenta, a „bear” znaczy po angielsku po prostu niedźwiedź. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a pluszowy miś najlepszym przyjacielem dzieciaków 
W naszej szkole jak każdego roku obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klas I-III przynieśli do szkoły swoje ukochane maskotki: malutkie, większe, duże i całkiem ogromne też. W czasie zajęć poznali genezę tego święta, oglądali różne prezentacje o misiach, przypominali sobie „misiowych” bohaterów znanych z bajek i kreskówek. Najmłodsze klasy rysowały swoich ulubieńców, starsi uczniowie opisywali misie, pisali opowiadania o zabawnych przygodach pluszaków, a także odkodowywali obrazki, w których ukryły się…misie. Wszyscy uczyli się piosenek o misiach i świetnie bawili się tego dnia.
Myślę, że bohaterowie tego dnia – misie - powędrowały w ramionach swoich „właścicieli” do domu zadowolone i szczęśliwe, bo mogły chociaż przez jeden dzień poczuć się jak uczniowie zasiadając w szkolnych ławeczkach.smiley 


Album foto


(tekst – Anna Kardasz; zdjęcia – wychowawcy klas I-III


Programowanie w bibliotece

2  i 23 listopada 2017r. uczniowie klasy VI a naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach „Wszyscy jesteśmy programistami”. 
W  trakcie  warsztatów uczniowie dowiedzieli się  podstaw czym jest programowanie i na czym polega. Kto to jest programista,  na czym polega jego praca. [more] Poprzez wykonywanie określonych czynności uczyli się kodowania a przy pomocy zamkniętego zestawu poleceń „sterowali” kolegami oraz koleżankami.

Praca uczniów  miała charakter zespołowy i tylko dzięki takiemu charakterowi zajęć, dzieci mogły zdobyć podstawy wiedzy  w zakresie programowania, świetnie się przy tym bawiąc. 

Album foto

Tekst i zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek


Bliski nam Pan Andersen…


21 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 10 w Zamościu odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „W baśniowym świecie Andersena” adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań uczniów życiem i twórczością baśniopisarza  Hansa Christiana Andersena, kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozwijanie wrażliwości i myślenia plastycznego oraz integracja uczniów z różnych szkól podstawowych.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Karolina Guzek z klasy III D (przygotowywana przez p. Annę Kardasz) oraz Eliza Pupiec (pracująca pod okiem p. Agnieszki Dybzińskiej). Dziewczynki były świetnie przygotowane, a rywalizacja zacięta; ostatecznie zajęły II miejsce - Karolina Guzek (III D) i IV miejsce - Eliza Pupiec (III C).
Także w konkursie plastycznym nasi uczniowie odnieśli sukcesy – Krzysztof Kawalec z kl. II A (nauczyciel – p. Bożena Greszta) zajął I miejsce w kategorii klas II, a Barbara Iskrzak z kl. I C (nauczyciel – p. Anna Gregorowicz) zdobyła wyróżnienie w kategorii klas I.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Trzymamy kciuki za kolejne rywalizacje.

Album foto

Tekst – Anna Kardasz, zdjęcia – Anna Sokalska – Wosiek


„Festiwal słowa  i obrazu”


W dniu 21 listopada w Lublinie odbył się I etap wojewódzkiego konkursu „Festiwal Słowa i Obrazu”. Tegoroczna,  VII edycja poświęcona była Astrid Lindgren  i  Johnowi R.R. Tolkienowi. To właśnie ich utwory interpretowali młodzi artyści z całego województwa lubelskiego.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział zarówno w Festiwalu Słowa, jak i w Festiwalu Obrazu.  Prace plastyczne wykonali uczniowie klas: IVb, IVc, Va, Vb i VIIa szkoły podstawowej oraz IIa, IIc, IIIa gimnazjum pod kierunkiem p. Anny Sokalskiej-Wosiek i p. Marty Słomianowskiej. 
W  Konkursie Pięknego Czytania naszą szkołę reprezentowali: Maja Tymecka z kl. VIa  i Michał Krawiec  z kl. IIIc  gimnazjum, przygotowani przez p. Marię Garbuz. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej organizatora Festiwalu.

Życzymy naszym uczniom powodzenia!

Album foto


Tekst i zdjęcia: Maria Garbuz


 

World Hello Day smiley

Małe radości
i drobne gesty życzliwości,
są najpiękniejszymi iskierkami
naszej codzienności.[more]

 

W klasach I - III

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego dnia narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem – ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław.
We współczesnym świecie takie cechy, jak przychylność wobec siebie, uczynność, sympatia zdają się znikać z codziennych zachowań. To tendencja, której skutki są zauważalne i bardzo dotkliwe. Aby temu przeciwdziałać, musimy pamiętać, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty – sprawiają, że to, co robimy, daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Szanując bowiem cudze starania, sprawiamy, że inni doceniają i szanują nasze.
Aby włączyć się w obchody naszego święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości. Mamy na to wpływ, możemy to zmienić! Bo najważniejsza jest nić porozumienia…
W tym dniu uczniowie klas I-III rozmawiali tym, co to jest życzliwość? Gdzie może mieszkać? W jaki sposób ją sobie okazywać? Czytali też bajki, które ukazywały w ciekawy sposób, jak radzić sobie w różnych sytuacjach będąc jednocześnie życzliwym dla innych. Wykonali także Klasowy Kodeks Życzliwości, czyli zbiór pożądanych zachowań.
To był miły dzień,  wszyscy uśmiechali się do siebie 


 Album foto 
    
                                                                                                                 Tekst – Anna Kardasz; zdjęcia -  wychowawcy klas I - III
.

    W  21 listopada klasy IV - VII też obchodziły światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.  W tym dniu członkowie Dużego Samorządu Uczniowskiego zaproponowali swoim kolegom i koleżankom, aby ubrali się na żółto. Ponadto, w każdej klasie odbyły się dyskusje na temat życzliwości, podsumowane wyborami „najżyczliwszej osoby w klasie.” 

 Wyniki w klasach 4 – 7  przedstawiają się następująco:
klasa 7a – Mateusz Liga i Sara Kotlińska
klasa 6a – Wiktoria Wojczuk
klasa 5a – Szymon Drozd
klasa 5b – Kamila Zwolan
klasa 4a – Marysia Surmacz
klasa 4b – Wiktoria Galant
klasa 4c – Ola Krawczuk

Album foto

Gratulujemy! „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich pragnę żyć”.

Dnia 18 listopada 2017 r. w Kościele pw. MB Królowej Polski miało miejsce podsumowanie IV Diecezjalnego Konkursu „Wierność bł. Karoliny Kózki i męstwo św. Stanisława Kostki”. Mszy św. przewodniczył J.E. Ks. Biskup Mariusz Leszczyński. 
 W konkursie wiedzy przeznaczonym dla uczniów gimnazjum laureatką została Martyna Mądroń, uczennica klasy IIIc zajmując II Miejsce w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. W etapie rejonowym konkursu uczestniczyli również: Wiktoria Wojciechowska, Martyna Tabała, Julia Mróz z kl. IIIb oraz Szymon Smoła z kl. IIa. W konkursie literacko-plastycznym, przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych udział wzięli: Judyta Żołnierczuk, Kacper Gaska z kl. Va oraz Weronika Duras z kl. Vb. Wykonali piękne prace, które odzwierciedlały życie przewodników konkursu.
Kim byli ci młodzi ludzie, że warto mówić o ich życiu? Życie bł. Karoliny dowiodło, że miłość do Boga i bliźnich potrafi nadać najwyższy walor czynnościom najzwyklejszym. Kilkunastoletnia dziewczyna przez swoją pogodę ducha, dobroć i wyrozumiałość potrafiła zdobyć zaufanie dorosłych. Skupiała wokół siebie dzieci dla których była wzorem. Jej radosna chęć pomocy potrzebującym stawała się żywym obrazem Bożej miłości. Wytrwałość i odwaga w realizacji wcześniej postawionego celu w przypadku św. Stanisława jest również godna naśladowania.
 Gratulujemy Martynie, dziękujemy uczniom za udział w konkursie  i zachęcamy wszystkich do zainteresowania się życiorysem świętych patronów dzieci i młodzieży. 

Album foto


Tekst i zdjęcia: Joanna Bulak


W krainie afrykańskich bębnów


16 i 17 listopada w naszej szkole odbyły się niezwykłe warsztaty muzyczne.
 Głównym celem spotkania pt. „Odkryj radość w grupie” było zaprezentowanie dzieciom etnicznych instrumentów perkusyjnych pochodzących z wielu miejsc na kuli ziemskiej oraz ukazanie pozytywnego wpływu muzyki na integrację grupy. [more] Uczniowie klas I-III poznali prawdziwe instrumenty pochodzące z Afryki, czyli bębny Djembe i Bongosy. 
W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tych instrumentów. Nauczyły się rytmów pochodzących przede wszystkim z Afryki oraz podstaw aranżacji utworów perkusyjnych. Największą atrakcją była możliwość samodzielnego stworzenia rytmu przy pomocy oryginalnych i niespotykanych instrumentów. 
Warsztaty to radosna, pełna energii niezapomniana muzyczna przygoda. 
Dzięki nim dzieci zyskały nowe doświadczenia i cudowną zabawę.

Album foto


Tekst: Agnieszka Dybzińska
Zdjęcia: wychowawcy klas 1-3


4b w Laboratorium Szalonych Naukowców

17 listopada uczniowie klasy 4b pod opieką p. Iwony Zgnilec i p. Aleksandry Luchowskiej – Bartnik wybrali się do Lublina na wieczorne zwiedzanie podziemi, a główną atrakcją wieczoru było naukowe show pt. „Laboratorium szalonych naukowców”.
 Dla uczniów był to emocjonujący pokaz eksperymentów z różnych dziedzin wiedzy, podczas którego młodzi widzowie zobaczyli spektakularne doświadczenia chemiczne.
Podróż do fascynującego świata kolorowych probówek, buchającej piany, pośród menzurek czy magnesów pozwoliło odkryć nowe pasje i było fantastyczną, zapamiętaną na długie lata przygodą. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod edukacyjnych i pełne humoru widowisko, które nie tylko zachwycało kreatywnym wykonaniem, ale z pewnością rozbudziło wyobraźnię każdego młodego naukowca! 
W programie znalazły się m.in.:
Szalona Piana
Reakcja egzotermiczna rozkładu nadtlenku wodoru z towarzyszeniem piany. Bardzo wyrazisty eksperyment, któremu towarzyszą setki litrów kolorowej piany!
Ciekły azot
Szereg eksperymentów wykazujących właściwości ciekłego azotu i innych gazów. Zmniejszenie i zwiększenie objętości, szybkie zamrażanie znajomych przedmiotów oraz substancji. Mgła na stole i ogromny wybuch azotowy to tylko niektóre z atrakcji!
Cewki Tesli
Szereg eksperymentów z niezwykle rzadko spotykanymi urządzeniami, generującymi wysokiej częstotliwości wyładowania elektryczne. Jonizacja gazów i ich blask. Przesyłanie energii na odległość, pojęcie błyskawicy.  Człowiek jako antena emitera.. Kolorowa plazma w zamkniętych przestrzeniach.
Theremin (instrument muzyczny, na którym grają bez dotyku)
Pierwszy muzyczny elektroinstrument (1918 rok). Historia, zasada działania, prezentacja gry na instrumencie.

Album foto

Tekst i zdjęcia I. Zgnilec


Zawody szachowe

14 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 w Zamościu odbyły się miejskie  zawody Szkolnego Związku Sportowego w szachach drużynowych. Szkołę Podstawową nr 7 reprezentowały dwa zespoły. Jeden w kategorii dzieci oraz drugi w kategorii młodzieży.[more] Młodszy zespół wystąpił w składzie: Martyna Ochniowska, Bartosz Śniecikowski, Kryspin Majdański i Hubert Długosz. Zespół młodzieży wystąpił w składzie: Katarzyna Gorajska, Dominik Pańko, Szymon Franczak i Franciszek Barnowski.

W klasyfikacji generalnej zespół dzieci zajął trzecie  miejsce, a zespół młodzieży zajął pierwsze miejsce. Sukces młodzieży jest tym większy, iż drugi rok z rzędu awansowali do rozgrywek wojewódzkich. Zawody wojewódzkie odbędą się  29 listopada w Aleksandrowie /k Biłgoraja. Trzymamy kciuki za drużynę szachistów życząc zajęcia  jak najlepszego miejsca. 

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


KONKURS PLASTYCZNY „MÓJ ZAMOŚĆ”

15 listopada 2017 r. w Zamojskim Ratuszu odbyło się podsumowanie Konkursu Plastycznego „Mój Zamość” zorganizowanego z okazji 25. rocznicy wpisania naszego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jego organizatorami był Prezydent Miasta Pan Andrzej Wnuk oraz Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu. [more] Konkurs odbył się pod patronatem honorowym: Posła na Sejm RP Pani Agaty Borowiec. Adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum klasy II i III oraz uczniów szkół podstawowych klasy VII. 
 Wśród nagrodzonych uczestników znalazły się również nasze uczennice: Emilka Brykner z kl. II c, która zajęła III MIEJSCE oraz Aleksandra Jendrzejczak kl. III a  zdobywając WYRÓŻNIENIE. Prace zostały przygotowane pod opieką p. Marty Słomianowskiej.
Na wszystkich uczestników konkursu czeka jeszcze dodatkowa nagroda  ufundowana przez Panią Agatę Borowiec– wycieczka do Warszawy. 

Album foto


Tekst M. Słomianowska
Zdjęcia A. Sokalska - Wosiek


Piękne recytacje naszych uczniów!


W dniu 15 listopada w ZDK odbyła się kolejna,  21 już edycja Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Były to eliminacje powiatowe. Tegoroczna edycja zgromadziła wyjątkowo liczną grupę uczestników. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Karolina Korga IIIc SP  i Kacper Gąska Va SP,[more] przygotowywani przez panią Marię Garbuz oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 pracujący pod kierunkiem pani Edyty Wilczyńskiej – Krawiec i pani Jadwigi Beńko:  Oliwa Kozłowska IIa, Diana Juszkiewicz IIb, Zuzanna Śmiałko IIb, Wiktoria Wójcik IIb,  Jakub Romaszko IIc,  Michał Krawiec IIIc.
Po wysłuchaniu wielu różnorodnych i ciekawych interpretacji jury zdecydowało, że to właśnie uczeń Szkoły Podstawowej nr 7,  Kacper Gąska będzie reprezentował w Lublinie najmłodszą grupę uczestników z powiatu zamojskiego. Kacper zarecytuje wiersz Lusi Ogińskiej  „Mądrość i głupota”.  
Wyróżnienia otrzymali: Karolina Korga, Wiktoria Wójcik, Zuzanna Śmiałko, Jakub Romaszko  i Michał Krawiec.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy Kacprowi sukcesu w Lublinie. 

Album foto

Tekst: M. Garbuz

Zdjęcia A. Sokalska-Wosiek


POCIĄG DO WOLNOŚCI

14 listopada 2017 r. cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu uroczyście obchodziła 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego typu wydarzenia zawsze milej świętować w doborowym towarzystwie, dlatego już tradycją stało się zapraszanie do wspólnego świętowania gości - dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli. [more]
W obecnym roku przybyły przedszkolaki z Przedszkoli nr 1, 2, 7, 12 oraz z Przedszkola „Słoneczko”.
Wszyscy z wielką uwagą obejrzeli montaż słowno – muzyczny pt.: „Pociąg do wolności”. Artyści zabrali widzów w krótką podróż opowiadającą koleje losów Ojczyzny. Pociąg wyruszył ze stacji „NIEWOLA” i w drodze do stacji docelowej „WOLNOŚĆ” zatrzymywał się na stacjach „POWSTANIA” i „I WOJNA ŚWIATOWA”.  Piękna recytacja, stroje dopasowane do tematyki, prezentacja multimedialna oraz dekoracja wprowadziły publiczność w podniosły nastrój. Wyjątkowym atutem była piękna oprawa muzyczna 
w wykonaniu solistek: Zuzany Gałan i Aleksandry Bełz oraz Chóru „Forte”, nad którymi czuwała p. Katarzyna Beda. Wśród recytatorów znaleźli się uczniowie kl. VI a ze szkoły podstawowej oraz III c z gimnazjum. Za całokształt uroczystości odpowiadały p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.
Na zakończenie wystąpiły przedszkolaki recytując i śpiewając patriotyczne utwory, a nawet tańcząc z werwą „krakowiaka”. Za swoje występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz kolorowankami nawiązującymi do treści apelu.
Na sali panowała radosna atmosfera. Serce rosło słuchając, jak dzieci i młodzież głośno i z uczuciem śpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”. Każdy, i duży, i mały, utożsamiał się ze słowami piosenki śpiewanej przez artystów:


„Jesteśmy Polką i Polakiem,

dziewczynką fajną i chłopakiem.

Kochamy Polskę z całych sił.

Chcemy byś również kochał ją i Ty, i Ty”

Album foto


Tekst: M. Słomianowska
Zdjęcia: M. Drozd 


Koncert w Klubie Batalionowym

12 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Koncercie „Bóg Honor Ojczyzna” w Klubie Batalionowym w Zamościu.  
Reprezentując Szkołę, włączyliśmy się w miejskie obchody Święta Odzyskania Niepodległości. Na scenie wystąpili:
Chór >FORTE<  oraz  >FORTE JUNIOR<   a także soliści:[more]  Szkoła Podstawowa nr 7: Aleksandra Tokarska (kl. 1b), Piotr Nowosad (kl. 1a), Amelia Osuch (kl. 1c), Eliza Pupiec (kl. 1c), Karolina Flis    (kl. 4b), Martyna Wnuk (kl. 6a);  Gimnazjum nr 1: Zuzanna Gałan (kl. 2A), Aleksandra Bełz (kl. 2A), Wiktoria Wójcik (kl. 2B), Franciszek Barnowski (kl. 3B).
 Chór i solistów przygotowała p. Katarzyna Beda.
Piękne i wzruszające pieśni legionowe przeplatały się z kompozycjami współczesnymi tworząc unikalny nastrój i jednocząc wszystkie pokolenia patriotów oraz licznie zgromadzoną publiczność. 

Album foto

Tekst: K. Beda, Zdjęcia: A. Sokalska - Wosiek


  99.rocznica Odzyskania Niepodległości

11 listopada uczniowie klasy siódmej  szkoły podstawowej  oraz  klas drugich  gimnazjum, poczty sztandarowe wraz z Dyrekcją i wychowawcami uczestniczyli w manifestacji patriotycznej na Rynku Wielkim. Uroczyste obchody „Dnia Niepodległości"  rozpoczęły się mszą św. sprawowaną w intencji ojczyzny w zamojskiej  Katedrze. [more]

Następnie wszyscy zebrani wysłuchali okolicznościowego przemówienia Prezydenta Miasta pana Andrzeja Wnuka oraz apelu poległych. Po salwie honorowej delegacja naszej szkoły  złożyła symboliczne róże przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tradycyjnie uroczystości zakończyła defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

Album foto

Tekst: J. Muda

Zdjęcia: M. Bożek , M. Wilkołazka


Biegali z okazji Dnia Niepodległości

10.11.2017 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biegach ulicami zamojskiej Starówki z okazji 99 rocznicy odzyskania Niepodległości. 

W biegach wzięło udział 40 uczniów z naszej szkoły.[more]

 

 

Najlepsze wyniki uzyskali:
Zuzia Pizoń kl IV -III miejsce
Samanta Walczuk kl VI-I miejsce
Natalia Miedziak kl III-III miejsce
Dawid Ulanowski kl III -III miejsce
  

Gratulujemy wyników i udziału!

Album foto

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski


Spotkanie z pracownikami ZOO

6, 9 oraz 10 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły, z klas III i IV uczestniczyli w spotkaniach z pracownikami Zamojskiego Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera. [more]

Z dziećmi rozmawiali i opowiadali  o swojej pracy w ZOO Pani Anna Nowicka-Sidor, która pracuje w dziale hodowlanym oraz Pan Damian Wyka opiekun zwierząt, który opiekuje się żyrafimi, zebrami i antylopami. Dzieci  z wielką uwagą słuchały opowieści o zwierzętach, pracy w ZOO oraz miały mnóstwo pytań do naszych gości.

Szczególną uwagą dzieci cieszyły się zwierzątka, które przybyły wraz z Panią Anią i Panem Damianem. Klasy III A, III B, III C i III D poznały jaszczurkę agamę brodatą a klasy IVA, IV B, IV C miały okazję pogłaskać węża – pytona królewskiego.

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Garbuz


"Śniadanie daje moc!”
 

"Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!”

8 listopada 2017 r. uczniowie klas I – III po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,,Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. [more]
Głównym celem programu było zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także zwrócenie uwagi na problem niedożywienia dzieci w Polsce.
To była świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy jak co roku z wielkim zaangażowaniem pomagali w przygotowywaniu posiłków. Na naszych stołach pojawiły się smakowite, kolorowe kanapki, warzywno – owocowe szaszłyki i sałatki. Nie zabrakło też naturalnych zdrowych soków i koktajli.
Tego dnia  uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Lista 12 zasad zdrowego odżywiania zaczyna się od mycia rąk, o czym nawet dorośli często zapominają. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu. Systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięso i ciemne pieczywo, a także pić wodę czy naturalne soki, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Należy zjadać pięć porcji warzyw lub owoców dziennie i pamiętać o tym, że ruch możemy stosować bez ograniczeń, lecz słodycze spożywać z umiarem.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zastosują zdobytą wiedzę i umiejętności w codziennym życiu i będą  spożywać solidne, pożywne, zdrowe śniadania.

Dziękujemy rodzicom za pomoc i wsparcie w tym wyjątkowym dniu!

Album foto

Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: wychowawcy klas I - III


  Igrzyska w pływaniu

W środę 8 listopada 2017r. na Krytej Pływalni OSiR w Zamościu odbyły się zawody Szkolnego Związku Sportowego w Pływaniu drużynowym  i Indywidualnym. Szkoła Podstawowa Nr 7 wystawiła do rywalizacji drużynę chłopców i dziewcząt. Mimo, że nasze sztafety w swoich szeregach miały uczniów z klasy 3 SP to ogólnie spisały się dobrze.[more]

Indywidualnie znakomicie spisała się uczennica klasy 7a -  Łucja Żelazny, która w stylu grzbietowym na 50m zdobyła złoty medal. Bardzo dobrze  popłynął uczeń klasy 5b Kacper Pęk, który również w stylu grzbietowym na 50 m zdobył srebrny medal. W kategorii gimnazjów uczennica klasy 2A Alicja Ściślak na dystansie 50m stylem dowolnym zajęła drugie miejsce zdobywając srebrny medal. Natomiast uczeń klasy 2A Tokarski Jakub na dystansie 50 m stylem dowolnym zdobył brązowy medal. Wszyscy medaliści oczywiście awansowali do zawodów rejonowych. Serdecznie gratulujemy wszystkim startującym zawodnikom, a szczególnie tym, którzy odnieśli sukcesy.

Album foto

Tekst i zdjęcia : J. Bekas


WITAMY ŚWIETLIKI

2017/18

Dnia 6 listopada 2017 r. w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste „Pasowanie na Świetlika”dla uczniów klas I uczęszczających do świetlicy. W pasowaniu wzięły udział: pani wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska, pani wicedyrektor Jolanta Krywko, wychowawczynie klas I, przedstawiciele klas I-III, rodzice i dziadkowie. Uroczystość prowadziły uczennice klasy IVa Emilia Palonka i Wiktoria Szewczak.[more]

Na początek, dla dodania otuchy pierwszakom, odbyła się krótka część artystyczna w wykonaniu starszych uczennic. Był to skecz  pt. „Baba Jaga u dentysty”, gdzie w rolę Baby Jagi wcieliła się Katarzyna Ciurysek z klasy IV b, dentystki-Nadiat Tijani z kl. IVa. W skeczu wystąpiły też Weronika Chruścińska z kl. IVc oraz Jennifer Walczuk z kl. IIId. Były też tańce i zabawa z pokazywaniem – „Jazda na mamutach”.

            Po części artystycznej przyszedł czas na najmłodsze Świetliki, które były poddawane różnym próbom gotowości świetlicowej. Była to próba smaku, czyli wypicie, bez skrzywienia się,  tajemniczego, świetlikowego napoju, rozwiązywanie zagadek i próba śpiewu.

W dalszej części Świetliki złożyły uroczyste przyrzeczenie, a na koniec panie wicedyrektor dokonały aktu pasowania. Każdy nowy Świetlik otrzymał piękne, uśmiechnięte słoneczko, by być  wesołym, ciepłym, pomocnym Świetlikiem i świecić zawsze, w każdej sytuacji  dobrym przykładem.

Upamiętnieniem tego miłego wydarzenia  była wspólna,  pamiątkowa fotografia.  Serdecznie gratulujemy wszystkim Świetlikom.

Składamy podziękowanie Pawłowi Kurzępie  z kl. III b  gim. za pomoc w organizacji nagłośnienia podczas uroczystości.

Album foto

                                                                                                       Tekst: B. Stasiuk

                                                                                                       Foto: K. Serafin, K. Karwowska


Uczniowie z pasją – wystawa prac

Uczestnicy zajęć technicznych i artystycznych zorganizowali wystawę prac pod hasłem „Orzeł Biały – nasza duma”. Uczniowie wykonali piękne prace według własnych projektów, świadczące o niewątpliwym talencie artystycznym autorów. [more]

 Celem wystawy była popularyzacja wiedzy o godle, jako jednym z najważniejszych symboli państwa polskiego od zarania dziejów do czasów współczesnych oraz propagowanie pozytywnego wzorca nowoczesnego patriotyzmu.

Biało – czerwona flaga, godło z Białym Orłem w koronie i „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole polskiej państwowości. To znaki najważniejsze, wyrażające naszą tożsamość. Gdy podczas doniosłych wydarzeń w życiu polskiego społeczeństwa chcemy w szczególny sposób poczuć łączącą nas więź, odwołujemy się do tych symboli. Otaczanie symboli Rzeczpospolitej Polskiej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego z nas.

Album foto

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec – Szczech


Grad Prix Szkół Podstawowych Miasta Zamościa

 

We wtorek 30 października 2017 r. na pływalni zamojskiego OSiR odbyły się zawody pływackie Grad Prix Szkół Podstawowych Miasta Zamościa. Wśród startujący szkół swoją obecność potwierdziła reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 7 w Zamościu. [more]

Zawody Grand Prix rozgrywane są w dwóch edycjach jesiennej i wiosennej. Ostateczna klasyfikacja szkół będzie znana w rundzie wiosennej. Uczniowie startowali w konkurencjach indywidualnych , sztafetowych dziewcząt i chłopców oraz grup mieszanych.

Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i trzymamy kciuki za edycję finałową.

 

Album foto

Tekst i zdjęcia: J. Bekas


Konkurs czytelniczy „Booktalking, czyli gawęda o książce”.

    

Dnia 25 października 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbył się I etap regionalnego konkursu czytelniczego „Booktalking, czyli gawęda o książce”. W konkursie wzięło udział 69 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
    Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice szkoły podstawowej: Aleksandra Krawczuk (kl. IVc) i Emilka Palonka (kl. IVa). [more]


    Zadaniem uczestników było zaprezentowanie ulubionej książki metodą booktalking, w taki sposób, aby zachęcić do czytania. Nasze dziewczynki wykazały się pomysłowością, reklamowały ulubione lektury wykorzystując w tym celu różne formy przekazu. Prezentacje były oryginalne i ciekawe. Doceniło to jury i obie uczennice przeszły do II etapu konkursu.

Gratulujemy sukcesu!


    Finał czytelniczych zmagań odbędzie się 15 listopada 2017 r. w  Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.

     Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia: K. Karwowska


W bibliotece szkolnej „pachnie nowymi książkami” !!!


Do biblioteki Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 zostało zakupionych ponad 1700 nowych książek do czytania i słuchania! Każdy teraz znajdzie coś dla siebie, a wszystko to dzięki realizacji rządowego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 3.[more]
Nasza szkoła,  z inicjatywy Pani Dyrektor Alicji Dubel przystąpiła do tego programu i  w ramach dotacji  uzyskała w sumie 30 tys. zł na nowości wydawnicze - najbardziej poszukiwanie przez dzieci i młodzież „czytadła”. Takie właśnie książki zakupili nauczyciele bibliotekarze, po przeprowadzeniu wcześniejszej ankiety wśród uczniów, nauczycieli i rodziców oraz po konsultacjach z Biblioteką Pedagogiczną.
„Książkowe hity” zaczytają właśnie trafiać w ręce młodszych i starszych czytelników. Aby jednak tak się stało, członkowie aktywu bibliotecznego szkoły podstawowej i gimnazjum wiele godzin spędzili 
w szkolnej bibliotece, pomagając w opracowaniu i wyeksponowaniu nowości na półkach. Liczna grupa pomocników bibliotekarzy wydała pierwszą opinię na temat zakupionych książek: piskom, „ochom” i „achom” nie było końca. O wiele dostępnych już  w bibliotece tytułów często pytają oczekujące w kolejce dzieci.
Uczniowie zdążali już zapoznać się z zakupionymi książkami w ramach akcji prowadzonych przez nauczycieli bibliotekarzy promujących ostatnie nowości (Cała Polska czyta dzieciom, Czytająca szkoła, różne zajęcia lekcyjne, Noc Bibliotek, wystawa podczas Narodowego Czytania).
Nauczyciele zachęcają swoich podopiecznych  i rodziców młodszych uczniów do częstych wizyt 
w bibliotece, gdyż szkolny księgozbiór jest naprawdę ciekawy i bogaty.

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek i Maria Garbuz 


Spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską


5 października 2017 klasa III c  uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Renata Piątkowską w  Filii nr 4 Książnicy Zamojskiej przy ul. Peowiaków. Pani  Renata Piątkowska jest współczesną  pisarką  książek dla dzieci. [more]

Pisanie książek stało się jej zawodem a przede wszystkim jest jej wielką pasją. W jej książkach można odkryć wiele ciekawych postaci, przygód, można się czegoś nauczyć, pośmiać się, popłakać i świetnie bawić. Do tej pory autorka wydała 19 książek dla dzieci i na tym na pewno nie poprzestanie.  Nasi uczniowie mieli możliwość poznania autorki książek, które czytają i bardzo lubią.

Podczas spotkania pisarka opowiadała małym słuchaczom o swoich bohaterach książkowych, co ją  inspiruje i wzrusza. Uczniowie mogli tez wysłuchać  wspaniałej historii o psiej przyjaźni. Wraz z pisarką w spotkaniu uczestniczyła pani Elżbieta Kużurno - lektor. Uczniowie dowiedzieli się kim jest lektora i na czym polega jego praca. Przede wszystkim wysłuchali wspaniałej interpretacji fragmentu utworu Renaty Piątkowskiej, co było wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich zgromadzonych w bibliotece.

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Sokalska - Wosiek


Wyróżnienia dla nauczycieli „Siódemki”

14.10.2017 r. i 27.10.2017 r. w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których za swoją pracę uhonorowani i nagrodzeni zostali pracownicy placówek oświatowych.

Byli wśród nich także nauczyciele z naszej szkoły, którzy otrzymali następujące wyróżnienia i nagrody [more]:
Pani Dyrektor Alicja Dubel - Nagroda Prezydenta Miasta Zamość
Pani Marta Majewska -  Nagroda Prezydenta Miasta Zamość
Pani Małgorzata Bożek - Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Anna Gregorowicz - Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Jolanta Greszta-Schab- Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Jolanta Krywko- Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Anna Taras - Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Bożena Greszta – Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pan Mariusz Mielnik - Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Marta Majewska- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Anna Pintal- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Bożena Siekierda- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Beata Stasiuk- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Elżbieta Danilewicz – Medal Komisji Edukacji  Narodowej
Pani Iwona Kurzempa-Sarzyńska – Medal Komisji Edukacji Narodowej
Pani Edyta Wilczyńska-Krawiec – Medal Komisji Edukacji Narodowej
     

Szczególne podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy jeszcze w ubiegłym roku pracowali w naszej szkole, a teraz odeszli na emeryturę. Są to: 
Pani Jolanta Greszta-Schab
Pani Alicja Szcześniak 
Pani Małgorzata Kiełbasa


Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Album foto


Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec

Zdjęcia: Waldemar Orzechowski i  Piotr Bojanowski


Otrzymaliśmy certyfikat „Zaczytana szkoła”!


W listopadzie 2016 roku nasza szkoła przystąpiła do II edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół pod nazwą „Zaczytana szkoła” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Celem konkursu było rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym,[more]
Szkoły przystępujące do konkursu przyjęły zadania, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo, w skali od „1” do „10”. Warunkiem otrzymania tytułu i certyfikatu „Zaczytana szkoła” było uzyskanie co najmniej 80% punktów za 10 zadań. W skład jury weszli przedstawiciele organizatora konkursu. Konkurs trwał od 15 grudnia 2016 r. do 30 września 2017 r. W tym czasie należało wykonać określone regulaminem zadania. Dzieci i młodzież świetnie bawili się w trakcie realizacji projektu.
Realizowane były różne zadania, które nie tylko sprawdzały znajomość lektur szkolnych, ale też umiejętności głośnego czytania, opowiadania o ulubionych książkach. Podczas debaty uczniowie dyskutowali o tym, czy w dobie Internetu i szybkiego rozwoju technologicznego książka wciąż może być przyjacielem? Jednym z zadań konkursowych było dopisanie zakończenia utworu – z tym zadaniem zmierzyli się zarówno uczniowie SP, jak i gimnazjum. Dla najmłodszych przewidziano konkursy plastyczne, a także zorganizowano dni wspólnego czytania książek – tu integrowały się całe rodziny, czytali rodzice, dziadkowie i sami uczniowie. Poznano także tajniki warsztatu pracy bibliotekarzy, drukarzy, księgarzy i pisarzy. Bardzo ciekawym przedsięwzięciem było włączenie środowiska lokalnego do wspólnych działań. Wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną organizowane były innowacyjne imprezy szkolne oraz kampanie ogólnopolskie na rzecz promocji i rozwoju czytelnictwa tj. Narodowe Czytanie, włączenie do akcji „Cała Polska czyta dzieciom” czy „Zaczytana Szkoła’.
Warunkiem uzyskania tytułu był również udział w kursie „Rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym” przeprowadzonym w formie e-learning przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Uczestnikiem kursu i koordynatorem konkursu była p. Anna Kardasz. Na sukces pracowali wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: p. Iwona Kurzempa- Sarzyńska, p. Agnieszka Dybzińska, p. Anna Taras, p. Bożena Piwko, p. Anna Hadło, p. Anna Pintal, p. Anna Gregorowicz, p. Bożena Greszta, p. Agnieszka Mielnicka, p. Magdalena Olszewska, p. Katarzyna Serafin wraz z wychowankami, nauczyciele języka polskiego: p. Marta Słomianowska, p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska-Krawiec, p. Joanna Muda, nauczyciele bibliotekarze: p. Anna Sokalska-Wosiek i p. Maria Garbuz , przy ścisłej współpracy z Dyrekcją Szkoły.
Wszystkie nasze działania i przedsięwzięcia zostały ocenione przez jury Ogólnopolskiego konkursu Zaczytana szkoła na maksymalną ilość punktów, tj. 100. Zostaliśmy nagrodzeni certyfikatem potwierdzającym wysoką jakość pracy dydaktycznej naszej szkoły.
Cel został osiągnięty -jesteśmy w gronie nielicznych szkół w Polsce, które mogą poszczycić się honorowym tytułem i certyfikatem ZACZYTANA SZKOŁA.


Zadania konkursu „Zaczytana Szkoła”:
1.    Przeprowadzenie szkolnego konkursu/ olimpiady/ rozgrywek międzyklasowych ze znajomości lektur pod nazwą „Szkolny Mistrz Czytelnictwa”. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
2.    Przeprowadzenie debaty wśród uczniów „Książka naszym przyjacielem”. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
3.    Zorganizowanie wspólnie z biblioteką innowacyjnej imprezy szkolnej (angażującej lokalną społeczność), której celem będzie rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć, filmików przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
4.    „Moje zakończenie” – konkurs literacki na napisanie nowego, zaskakującego zakończenia wybranej książki/opowiadania. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu oraz prac pisemnych uczniów do jury konkursu poprzez stronę internetową.
5.    Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastycznego pt. „Zaczytana szkoła”. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu, prac plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
6.    Zorganizowanie przez Bibliotekarzy szkolnego dnia wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”. Szkoła może zaprosić rodziców i dziadków do wspólnego czytania wybranych pozycji z dostosowaniem do wieku uczniów. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, filmików, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
7.    Zorganizowanie konkursu dla uczniów, na napisanie recenzji ulubionej książki. Ocena na podstawie sprawozdania oraz wyników konkursu i wybranych recenzji przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
8.    Zapoznanie uczniów z zawodem bibliotekarza, drukarza, pisarza i księgarza. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
9.    Udział w dowolnej ogólnopolskiej kampanii na rzecz promocji i rozwoju czytelnictwa. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
10.    Zgłaszanie swoich przedstawicieli do udziału w kursie „Rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym”, który w okresie od 15.12.2016 r. do 15.03.2017 r. przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie (zadanie obowiązkowe).

Album foto


Tekst – Anna Kardasz


VIII Polonijny Festiwal Sportu Powszechnego

Dnia 25 października w hali sportowej OSiR w Zamościu odbył się VIII Polonijny Festiwal Sportu Powszechnego.

Organizatorem festynu był Międzyszkolny Klub Sportowy „Padwa”. Udział w zawodach wzięło 15 szkół podstawowych miasta Zamość i powiatu zamojskiego. Naszą szkołę  dzielnie reprezentowały dwie drużyny z klasy 6 i 4 SP. Reprezentacje składały się z 6 zawodników ( 3 dziewczynki i 3 chłopców). 

 Zawodnicy musieli wziąć udział w pięciu konkurencjach szybkościowo- zwinnościowych z elementami kozłowania, toczenia i prowadzenia piłki oraz zabawy rzutne itp.

Nasi szóstoklasiści  zdobyli 2 miejsce natomiast reprezentacja klas 4 mimo, iż walczyła dzielnie, zajęła przedostatnie miejsce. Bez względu na zdobyte miejsca wszyscy zawodnicy bawili się świetnie i otrzymali „słodkie upominki”.

Album foto

Tekst i zdjęcia: I.Więsyk


Mediacje rówieśnicze

Dnia 23 października 2017 r. w Lublinie odbyła się konferencja informacyjno-szkoleniowa pt. „Mediacje rówieśnicze sposobem na przezwyciężenie agresji i przemocy”. Organizatorami konferencji byli: Lubelski Kurator Oświaty i Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie. O mediacji jako sprawiedliwości naprawczej i szansie na rozwijanie postaw społecznych mówili nauczyciele akademiccy: KUL i UMCS.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele szkół (dyrektorzy i nauczyciele), które kontynuują lub przystąpią w bieżącym roku szkolnym do programu mediacji rówieśniczych.

Nasza szkoła przystąpi w tym roku szkolnym do tego programu. W celu wyłonienia mediatorów rówieśniczych uczniowie wkrótce wypełnią krótką ankietę, zostaną poinformowani o zasadach dobrej mediacji i o korzyściach mediacji rówieśniczych. W ramach tego programu zostaną również ogłoszone konkursy: literacki i plastyczny.

Album foto

 Zdjęcia A. Sawiniec - Szczech

Tekst: J. Beńko


Uroczystość nadania imienia Ronda Księdza Jerzego Popiełuszki

22 października 2017 r. poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1  z opiekunami  oraz z panią wicedyrektor Iwoną Kurzempa - Sarzyńską uczestniczyły w uroczystości poświęcenia ronda imienia  Księdza Jerzego Popiełuszki w Zamościu.

Uroczystość  rozpoczęła  msza św. w Kościele Świętego   Krzyża, odprawiona  przez kapelana ludzi pracy ks. Jacka Raka. Podczas Mszy śpiewał zespół muzyczny z Zakładu Karnego w Zamościu.

Po mszy nastąpił przemarsz delegacji i  pocztów sztandarowych  do ronda u zbiegu ulic Gminnej i Hrubieszowskiej, a następnie   poświęcenie ronda.

Rondo na osiedlu Słonecznym Stoku będzie od dziś  nosić imię legendarnego kapelana Solidarności.

Organizatorem uroczystości był Zarząd Oddziału Zamość Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność.

 

Album foto

Zdjęcia i tekst M. Wilkołazka


Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego w klasie Ia

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie z klasy Ia biorą udział w innowacji z języka angielskiego „Przygoda z językiem angielskim,” którą prowadzi p. Anna Hadło

Głównym założeniem innowacji jest wdrożenie języka angielskiego do codziennej realizacji treści wyznaczonych programem edukacji wczesnoszkolnej.

Innowacja kładzie nacisk na nauczanie języka angielskiego poprzez wprowadzanie na lekcjach różnorodnych gier i zabaw, historyjek oraz piosenek. Takie ćwiczenia ułatwiają zapamiętywanie wyrazów, jak również doskonalą wymowę. Jednym z głównych celów programu innowacji jest wykształcenie akceptacji i tolerancji dla innych narodów i kultur. Uczniowie zostaną zapoznani ze zwyczajami i kulturą innych krajów poprzez lekcje nawiązujące do angielskich i amerykańskich świąt. Zadania zawarte w innowacji wzbudzą i umocnią motywację do nauki języka obcego. Ponadto realizacja programu ma pomóc wzbogacić bierne i czynne słownictwo u uczniów, jak również podnieść ich kompetencje językowe w zakresie sprawności mówienia i słuchania.

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Hadło


Potrafią grać w badmintona

 Znakomicie spisali się uczniowie Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu zajmując czołowe lokaty w zawodach miejskich w badmintonie. Podczas rozgrywanych w SP 4 zawodów miejskich w badmintonie uczniowie z Gimnazjum zajęli drugie miejsce. Natomiast uczennice ze Szkoły Podstawowej Nr 7 zajęły trzecie miejsce, a chłopcy z tej samej kategorii wiekowej czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy sukcesu utalentowanym badmintonistom.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Religijnej

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum Nr 1 w Zamościu uczcili XVII Dzień Papieski.

Dnia 17 października 2017 r. Kacper Gąska uczeń kl. Va SP oraz Julia Strzelecka z kl. IIa, Monika Orszewska i Paweł Kurzępa z kl. III b gimnazjum, uczestniczyli w V Konkursie Poezji Religijnej. Konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 9 w Zamościu, poświęcony był osobie Św. Jana Pawła II. Wszyscy uczestnicy musieli zaprezentować dwa wiersze o tematyce religijnej, wykazać się pamięciowym opanowaniem tekstu oraz umiejętnościami artystycznymi. Najlepszym z recytatorów okazał się Kacper Gąska, zajmując I miejsce wśród uczniów szkół podstawowych. Zaprezentował wiersze: „ Ku czci Jana Pawła II", autora nieznanego oraz "Skomplikowana prostota" Zbigniewa Głuszczyka.

Wyróżnienie otrzymała również Monika Orszewska za wiersze: "Dziękuję Ci za to, że jesteś" Ks. Jana Twardowskiego oraz „Ślady” autora nieznanego. Julia Strzelecka zaprezentowała utwory: "Miejcie nadzieję!” Adama Asnyka oraz "Wierzę" Marii Konopnickiej. Paweł Kurzępa recytował wiersze: "Elegia o chłopcu polskim" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i "Rotę” Marii Konopnickiej. Słuchanie poezji w wykonaniu naszych uczniów, to prawdziwa uczta duchowa.

Gratulacje !!!

Album foto

 Tekst i zdjęcia: Joanna Bulak


Sukces Adeli i Natalii

Uczennica klasy Ia Szkoły Podstawowej Nr 7 Adela Szczech, zajęła II miejsce w diecezjalnym konkursie plastycznym „Miłosierni to My” w kategorii: zdjęcie/rysunek.

Już w pierwszych dniach pobytu w szkole podstawowej można rozwijać swoje talenty. Udowodniła to Adela, która pod kierunkiem Pani Anny Sawiniec – Szczech, wykonała przepiękną pracę o Świętym Bracie Albercie Chmielowskim. Przedstawiła ilustrację o człowieku pełnym dobroci, który swoje życie poświęcił na pomoc potrzebującym.

W konkursie tej samej kategorii na wyróżnienie zasługują: Ola Tokarska z klasy I b, Judyta Żołnierczuk , Kacper Gąska z klasy Va i Jakub Nizioł z klasy V b Szkoły Podstawowej oraz Jakub Tokarski z kl. II a, Martyna Łapińska i Uczniowie z kl. III c Gimnazjum.

Natomiast w kategorii: wiersz/opowiadanie - I miejsce otrzymała Natalia Welcz z klasy II a Gimnazjum Nr 1 za wiersz pt: „Pomoc”.

Konkurs w szkole koordynowała Pani Joanna Bulak.

Gratulujemy sukcesów !!!

Dziękujemy za interesujące przedstawienie tematyki miłosierdzia.

Album foto

 

Tekst: Joanna Bulak, zdjęcia: Anna Sawiniec -Szczech.


PRZYRODNICZA INNOWACJA PEDAGOGICZNA W KLASIE IB

Uczniowie klasy Ib uczestniczą w zajęciach z przyrodniczej innowacji pedagogicznej „Poznaję, doświadczam, badam”.

W czasie tych zajęć, pod czujnym okiem pani Anny Pintal, prowadzą obserwacje przyrody, wykonują proste doświadczenia i eksperymenty z zachowaniem bezpieczeństwa, uczą się przewidywania i oceniania skutków swoich działań, dostrzegania oraz rozpoznawania w najbliższym otoczeniu zjawisk i procesów fizycznych i chemicznych.

 

W czasie tych bardzo poważnych zadań świetnie się bawią, ucząc się.

Album foto


Podsumowanie szkolnego współzawodnictwa sportowego

W dniu 17 października 2017r. w Szkole Podstawowej Nr 9 w Zamościu odbyło się podsumowanie szkolnego współzawodnictwa sportowego Miasta Zamość za rok szkolny 2016/17.

Na galę sportu zostali zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowe Nr 7 i Gimnazjum Nr 1 wraz z Panią dyrektor Alicją Dubel. Ceremonii wręczenia podziękowań przewodniczył prezes Zamojskiego Szkolnego Związku Sportowego - Jerzy Prokop.

W klasyfikacji Szkół podstawowych „siódemka” zajęła szóste miejsce, a wśród Gimnazjów „jedynka” zajęła czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielom osiągniętych wyników. Życzymy jeszcze lepszych rezultatów i miejsca na podium we współzawodnictwie sportowym.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


Otwarcie Podwórka Talentów NIVEA,

czyli doniosła uroczystość, wspaniali goście i pyszna zabawa w Naszej Szkole!

Nareszcie!

16 października 2017 r. nastąpiło długo oczekiwane przez całą społeczność szkolną otwarcie Podwórka Talentów NIVEA.

W naszej uroczystości wziął udział Mateusz Kusznierewicz - najlepszy polski żeglarz, dwukrotny medalista igrzysk olimpijskich i wielokrotny mistrz świata, który pełni obecnie rolę ambasadora akcji „Podwórko Talentów Nivea”. Towarzyszyła mu Pani Katarzyna Singh - przedstawicielka firmy Nivea. Przybyli również: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Mariusz Leszczyński, Pan Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm RP, Pan Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamość, Pan Wojciech Matwiejczuk Przewodniczący Rady Miasta Zamość, Pan Andrzej Zastąpiło Wiceprezydent Miasta Zamość; Pani Agnieszka Kowal Dyrektor Wydziału Oświaty UM Zamość oraz przedstawiciele wielu instytucji i placówek oświatowych, rodzice, nauczyciele, uczniowie i inni sympatycy „Siódemki”.

Uroczystość uświetniły występy naszych szkolnych talentów: wokalnych , recytatorskich, sportowych i tanecznych – wszechstronnych, jak cudowne Podwórko. Posiada ono trzy strefy tematyczne. W strefie dla naukowców znajduje się: planetarium, zegar słoneczny, rowerek produkujący energię elektryczną i piaskownica naukowa. Strefa sportowców - to kubik wspinaczka, huśtawka bocianie gniazdo, urządzenie do balansowania, plansze do gry twister i w kapsle, miarka do skoku w dal oraz trampolina. Dla artystów przeznaczony jest teatrzyk, tablice muzyczne z bębnami i mega tuba do rozmów.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było wspólne przecięcie wstęgi przez honorowych gości, Panią Dyrektor Alicję Dubel oraz uczennicę klasy pierwszej - Martynkę Zgnilec i poświęcenie podwórka przez Księdza Biskupa.

Dla wszystkich uczestników imprezy przygotowano poczęstunek. Największą sensację wzbudził ogromny tort w kształcie Podwórka.

W końcu nadszedł czas na to, na co czekaliśmy od wakacji :

ZABAWĘ NA PODWÓRKU!!!

Zapraszamy do naszej fotorelacji oraz relacji zamojskich portali internetowych.

Album foto

Relacje:

- portalzamojski.pl

- kronikatygodnia.pl

- zamosc.naszemiasto.pl

- facebook.com/serwiszyciezamoscia/videos

 

Tekst M. Drozd, M. Słomianowska

Zdjęcia Studio Spektrum,  M. Drozd , W. Orzechowski


Ślubowanie klas pierwszych

 „Musisz przyrzec, że bez przerwy

Będziesz dbał o pani nerwy,

Będziesz uczył się starannie,

Zachowywał nienagannie,

Gdy umowa taka stanie,

To jest właśnie ślubowanie!”

13 października 2017r. był dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi dniem wyjątkowym, gdyż połączył dwa święta - Dzień Edukacji Narodowej oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych.

O godzinie 13 odbyła się w sali gimnastycznej uroczysta akademia. Wzięły w niej udział trzy klasy: 1a, 1b i 1c wraz z wychowawczyniami oraz Grono Pedagogiczne naszej szkoły. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna. Dzieci złożyły ślubowanie na sztandar szkoły. Obiecały, że będą dobrymi uczniami i kolegami, że będą uczyć się tego co mądre i piękne oraz że będą słuchać i szanować nauczycieli.

„Samiuteńkie szóstki zbiorę,
Obiecuję to mej szkole,
Żadnych uwag nie będę miał,
Będę wzorem, mówię Wam!”

Pani dyrektor Alicja Dubel dokonała aktu pasowania ich na uczniów. Następnie pierwszoklasiści przedstawili część artystyczną, w której zaprezentowali swoje umiejętności.   Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: ojciec Proboszcz Andrzej Zalewski, radny Rady Miasta Zamość pan Leszek Łuczka, pan Andrzej Osuch i pani Agnieszka Ciurysek - przedstawiciele Rady Rodziców, dyrektorzy i nauczyciele zaprzyjaźnionych przedszkoli oraz licznie zgromadzeni rodzice i dziadkowie uczniów naszej szkoły.

Wszystkim pierwszakom serdecznie gratulujemy!

Album foto


Tekst: A. Pintal, A. Gregorowicz, A. Hadło

Zdjęcia M. Drozd 


14 października – Święto Edukacji Narodowej

„Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce. Za dar najpiękniejszy, za SERCE".

Tymi słowami pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w Nasze wychowanie.

- Wasi Uczniowie

            W piątek 13 października uczniowie klas II-VII szkoły podstawowej, klasy II i III gimnazjum oraz nauczyciele wraz z Dyrekcją zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby świętować Dzień Edukacji Narodowej, święto nauczycieli i pracowników oświaty. Uczniowie klas piątych pod kierunkiem p. Iwony Kurzempy-Sarzyńskiej oraz p. Marleny Szczepanek zaprezentowali część artystyczną, którą swoim występem uświetnił szkolny chór pod opieką p. Katarzyny Bedy. Dekorację wykonała p. Anna Sawiniec-Szczech. Były życzenia, autorskie wiersze uczniów oraz niezapomniane wykonania piosenek.

Album foto

Tekst M. Szczepanek

Zdjęcia K. Serafin, W. Orzechowski


Przemyśl – Krasiczyn – Bolestraszyce

            We wtorek 10 października uczniowie klas 5a i 5b pod opieką p. Iwony Kurzempy-Sarzyńskiej, p. Marleny Sczczepanek oraz p. Anny Sokalskiej-Wosiek wybrali się na wycieczkę krajoznawczą do Przemyśla.

            Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Dzwonów i Fajek umieszczonego w późnobarokowej Wieży Zegarowej w obrębie Starego Miasta. Każde z pięter wieży odkrywało przed zwiedzającymi kolekcje dzwonów i fajek, z produkcji których słynie Przemyśl. Uczestnicy wycieczki mogli poznać proces powstawania dzwonu oraz zobaczyć jedne z najbardziej oryginalnych fajek, wykonanych z drewna, gliny, ceramicznych, z dekoracją z kości bądź mosiądzu. Zwiedzanie muzeum wieńczyło wejście niezwykle wąskimi i krętymi schodami na taras widokowy skąd można było obejrzeć przepiękną panoramę Przemyśla.

            Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w zamku w Krasiczynie, pomniku polskiego renesansu. Uczniowie zwiedzili m.in.: dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski w Baszcie Szlacheckiej, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz sale ekspozycyjne. Wszyscy z uwagą słuchali opowiadania przewodnika, prawidłowo odpowiedzieli na pytania podsumowujące zwiedzanie i w nagrodę weszli do sali tortur w lochach Zamkowych, w której dzięki efektom dźwiękowym i świetlnym poczuli się jak w nawiedzonym zamku.

            Następnie przyszedł czas na wizytę w Parku Robali Gigantus w Dworze Wapowce. Podczas zwiedzania uczniowie dowiedzieli się mi.in: który z owadów jest największy, kiedy biedronka ma 4, a kiedy 5 kropek, jak wygląda żerowisko kornika.

            Po smacznym obiedzie na uczestników wycieczki czekał relaksujący spacer z przewodnikiem po Arboretum w Bolestraszycach. Trzy hektary parku, w którym zgromadzono kilka tysięcy gatunków, odmian i form roślin w różnych kolekcjach połączony z jesienną aurą zrobił na uczestnikach ogromne wrażenie. Gruszki (z wikliny) na wierzbie, jadalne kasztany, polskie kiwi czy liście nasturcji,  które można było spróbować, nasiona z których robi się różaniec, to tylko niektóre z ciekawostek czekających na uczniów.

Album foto

Zdjęcia i tekst M. Szczepanek


VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września 2017 społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 uczestniczyli  w VII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day).

Ta bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona  była  w szkołach na całym świecie. W tym roku do akcji zgłosiło się 3885 szkół, w tym 3719 szkół z Polski. Jak co roku organizatorem głównym akcji było Wydawnictwo WKM Rachmistrz ze Szczecinka, wyłączny wydawca kart Grabowskiego.

Celem akcji było  propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

W tym roku szkolnym przedstawiciele  z klas IV c, V a i b  oraz VII a ze szkoły podstawowej wraz z opiekunkami panią Małgorzatą Bożek, Aleksandrą Luchowską – Bartnik, Karoliną Tyrką i Małgorzatą Wilkołazką,  przeprowadzili egzaminy  z tabliczki mnożenia wśród uczniów  szkoły podstawowej i gimnazjum. W teście udział wzięły klasy od III do VII Szkoły Podstawowej nr 7 oraz wszystkie klasy Gimnazjum nr 1.

Wszyscy bardzo dobrze się bawili sprawdzając jednocześnie swoje umiejętności i chęć rywalizacji.

 Najlepiej zdane egzaminy z tabliczki mnożenia zostały uhonorowane certyfikatami uzyskania tytułu EKSPETRA TABLICZKI MNOŻENIA.

Uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

Lista uczniów, którzy bezbłędnie rozwiązali test:

 Szkoła Podstawowa nr 7

 

Klasy  trzecie:

Maja Szuwara                             Amelia Muszyńska                            Julia Ćwik

Michał Bukowski                       Daria Terlecka                                    Jakub  Warcaba

Amelia Osuch                            Kryspin Majdański                             Weronika Nisztuk

Karolina Korga                          Michał Sawa                                       Karolina Guzek

Maciej Knapik                           Krystian Witaszka                              Daniel Łopało

Aleksandra Guzek                     Lena Kowalik                                     Paweł Półtorak

 

Klasa czwarte:

Alan Ulanowski                      Karina Malczewska                    Emilia Palonka

Wiktoria Szaruga                    Wiktoria Szewczak                     Maria Surmacz

Weronika Czugała                   Jakub Kierzak                             Szymon Mazur

Katarzyna Ciurysek                Kamila Sołowiej                          Paweł Dacyna

Karmen Rusek                        Sebastian Lipiec                          Szymon Szajba

Piort Kaliszczuk                      Oliwia Zezula                             Michalina Litwajtis

Oliwia Bielec                          Nina Leszkowicz                        Katarzyna Kiecak

Krystian Maziarka                  Ewa Mazurek – Pupeć                Maciej Kardasz

Bartosz Margol                       Julia Mociak                               Weronika Bartnik

Natalka Kuśnierz

 

Klasa piąte:

Judyta Żołnierczuk                    Grzegorz Jańczuk                 Barbara Malicka

Kacper Gąska                            Weronika Bobeła                  Kamila Zwolan

Igor Glinka                                Weronika Duras                    Sebastian Jabłoński

Agata Bratkowska                     Klaudia Kuczeruk

 

Klasa szósta :

Monika Sokołowska                 Grzegorz Szadkowski                       Oliwia Mnich

Jakub Papuda                            Barbara Małysz                                Wiktoria Cis

Michał Orłowski                       Bartek Półtorak                                Martyna Wnuk

Julia Pawlasiuk                         Dawid Sołowiej

 

Klasa siódma

Sara Kotlińska                              Zuzanna Skrzyńska                         Erwin Sałamacha

Mateusz Liga                                Julia Ulanowska                              Katarzyna Zubala

Paweł Łopaciński                         Harley Di Cezare                             Krystian Józefko

Paweł Malanda                             Weronika Kawa

 

Gimnazjum Nr 1:

Klasy drugie:

Oliwia Kozłowska                       Michał Pastuszak                       Iga Szkałuba

Zuzanna Gałan                             Kacper Wojczuk                        Jakub Tokarski

Alicja Ściślak                               Aleksandra Bełz                        Julita Płoza

Eryk Chwajda                              Patryk Bamburski                      Piotr Moskal

Sandra Bałtycka                           Szymon Smoła                          Oskar Mucha

Wiktor Wasil                                Kordian Stąsiek                         Jakub Dudziński

Krystian Staniewski                     Tomasz Jesionek                       Michał Malicki

Zuzanna Śmiałko                         Adrian Tomczuk                       Kajetan Bugaj

Martyna Krawczuk                      Karol Jaskułecki                       Dawid Dobrowolski

Katarzyna Horoszkiewicz           Diana Juszkiewicz                     Oliwia Kuczyńska

Dawid Reszczyński                     Jowita Sokołowska                    Gabriela Leńczuk

Patrycja Kiecana                         Jakub Romaszko                        Ernest Kaniowski

 

Klasy trzecie:

Oliwia Lipska                     Krystian Gąska                      Kacper Dec

Adrian Szewczuk               Aleksandra Jonak                  Martyna Łapińska

Katarzyna Farion                Michał Garbula                     Martyna Mądroń

Michał Malczewski            Ada Kostrubiec                     Wiktor Wachowicz

Michał Krawiec                  Jakub Janicki                         Maksym Żukowski

Album foto


TEN ZDROWIE MA, KTO O NIE DBA !!!

W ramach realizowanego w świetlicy tygodnia o zdrowiu i higienie, 25 września 2017r. odbyło się spotkanie dzieci z pielęgniarką szkolną panią Celiną Koroną.

Prelekcja dotyczyła wielu zagadnień związanych z dbałością o zdrowie i właściwą higieną. Przede wszystkim pani pielęgniarka przypomniała wszystkim o właściwym ubiorze odpowiednim do jesiennej pogody. Uczuliła dzieci na odpowiedni strój podczas spacerów do parku i lasu i związane z tym zagrożenie kontaktu z niebezpiecznymi kleszczami.

Pani Celina zwróciła też uwagę uczniów na codzienną higienę, odpowiednie obuwie, czystość głowy i rąk. Podkreśliła wpływ odpowiedniego odżywiania na zdrowie szczególnie w okresie jesienno-zimowym, bogatego w owoce i warzywa oraz znaczenie odpowiedniego nawadniania organizmu, przypominając też, jakie znaczenie dla organizmu ma ruch i uprawianie sportu. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały prelekcji i zadawały pytania. Zdobyły wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym, dbając o swoje dobre samopoczucie i zdrowie.

Album foto

Tekst: B. Stasiuk, Foto: M. Olszewska


Innowacja z informatyki w klasie I 

Od września uczniowie klasy Ic uczestniczą w zajęciach z  innowacji informatycznej "Pikselki" prowadzonej przez panią Annę Gregorowicz.

Zajęcia z innowacji są uzupełnieniem i poszerzeniem wiedzy z zakresu zajęć komputerowych. Opierają się  na korelacji treści zajęć komputerowych z modułami kształcenia zintegrowanego.

Prowadzone są w pracowni komputerowej, raz w tygodniu, w grupach kilkuosobowych, w formie zabaw i praktycznego działania, z zastosowaniem programów komputerowych z włączeniem elementów robotyki.

Album foto


Wycieczka pierwszoklasistów do Zamojskiego Rancho ,,Debry”

Dnia 5 października 2017r. uczniowie klasy Ia, Ib i Ic odwiedzili rancho „Debry” w Lipinie Nowej koło Skierbieszowa. Korzystali tam z rozmaitych atrakcji proponowanych przez właścicielkę stadniny. Oglądali różne obiekty przeznaczone do wypoczynku położone w otoczeniu różnych gatunków roślin.

Dzieci zwiedziły mini zoo. Podziwiały i karmiły chlebem, marchwią i kapustą szkockie krowy, lamy, osiołki i konie. Wiele przyjemności sprawiło im oglądanie, przywoływanie i głaskanie zwierząt. Niewątpliwie wielkim przeżyciem, i dla wielu dzieci nowym doświadczeniem, była przejażdżka bryczką po okolicy. Wspólne zabawy na placu zabaw oraz pieczenie nad ogniskiem kiełbasek i chlebka wypełniły czas pobytu w Rancho "Debry". Dzieciom sprzyjała pogoda oraz dopisywały świetne humory. Wspólny wyjazd był dla uczniów okazją do lepszego poznania i zintegrowania się.

Album foto

Tekst: A. Gregorowicz

Zdjęcia: A. Gregorowicz, A. Pintal, A. Hadło


W świecie przygód i zabawy z klockami Lego

O tym, że klocki Lego są wyjątkowe - nie trzeba nikogo przekonywać, a zwłaszcza naszych uczniów, którzy je uwielbiają i bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach z robotyki. Toteż możliwość obejrzenia niesamowitych budowli na żywo była dla nich wielką atrakcją.

Na wystawę klocków Lego do Lublina wybrały się więc 4 października b.r. klasy trzecie (A, B, C, D) oraz klasa II A pod opieką swoich wychowawców i opiekunów, a także rodziców.

Najbardziej zachwycił wszystkich ogromny samolot Air Force One wykonany z miliona klocków. Ponadto uczniowie mogli obejrzeć budowle przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną, sceny znane z filmów i bajek, wydarzenia historyczne, w tym makietę stanu wojennego. Mogli podziwiać interaktywne eksponaty, naturalnej wielkości figury znanych sportowców, m.in. Roberta Lewandowskiego, Marcina Gortata, Rafała Sonika czy Agnieszki Radwańskiej, a także przeżyć nietypową lekcję biologii , bowiem seria Human Body obejmowała wykonany z klocków szkielet człowieka, jego mózg, serce oraz układy pokarmowy i oddechowy. Podczas wystawy można było wejść do kina edukacyjnego prezentującego filmy, które ukazują świat nauki i wiedzy przez pryzmat klocków Lego.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się strefa Fun Park, czyli sala zabaw oferująca milusińskim całą masę atrakcji: zjeżdżalnie samochodowe,  Brick Wall - ścianę do „pisania” klockami, Brick Mosaic Galery - miejsce do „malowania” klockami, strefę gier LEGO na Play Station 4 i wiele innych atrakcji dla dzieci i nie tylko.

Na koniec wszystkie dzieci odwiedziły sklep, gdzie mogły kupić sobie ukochane klocki Lego. Stwierdzenie uczniów: „genialna wycieczka” i uradowane buzie były wspaniały podsumowaniem wyjazdu.smiley

Album foto

Tekst – Anna Kardasz, zdjęcia – wychowawcy klas


Konstrukcje z klocków Lego

Już drugi rok odbywają się w świetlicy szkolnej zajęcia z klockami Lego, w których uczestniczą młodsi uczniowie naszej szkoły.

Spotkania mają miejsce w sali nr 21 w każdy poniedziałek o godz. 12.15-13.00,

 prowadzi je p. B. Stasiuk.

Zajęcia mają na celu naukę i rozbudzanie dziecięcej kreatywności poprzez zabawę klockami Lego. Zajęcia przygotowują tych najmłodszych uczniów do zajęć z robotyki.

Album foto

 Foto: W.Orzechowski Tekst: B.Stasiuk


Kuchcikowo

 

W naszej świetlicy znów smakowicie pachnie.

Uczniowie klas najmłodszych pod opieką pani Beaty Stasiuk kuszą pysznymi ciastkami i nie tylko. Kuchcikowo rozpoczeło nowy sezon.

 

Album foto

 


Super chłopcy w naszej szkole!

Każdego roku w naszej szkole obchodzimy różne miłe uroczystości  smiley Wszystkim powszechnie wiadomo, że 30 września świętujemy Dzień Chłopaka, więc i tego roku nie mogło zabraknąć tego jakże sympatycznego święta.

Mały Samorząd Uczniowski przygotował specjalne medale dla najsympatyczniejszych chłopców w naszej szkole. Były też życzenia, upominki dla chłopców, a nawet słodkie „co nieco” dla wszystkich smiley Uśmiechnięte buzie wyrażały tego dnia radość i od razu zza chmur wyjrzało do nas słoneczko…smiley

Album foto

Tekst – Anna Kardasz; zdjęcia - Magdalena Olszewska


Konkurs plastyczny „Pocztówka z Roztocza”

 

26 września 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Pocztówka z Roztocza”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych czterech powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. W kategorii klas I-III wpłynęło 137 prac. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych nie zabrakło uczniów z naszej szkoły.

II miejsce – Tymoteusz Gontarz z klasy 1b

III miejsce – Wiktoria Pomazanka z klasy 3 c

Wyróżnienie – Eliza Pupiec z klasy 3 c

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto

 

 Tekst: Agnieszka Dybzińśka zdjęcia: Katarzyna Wyka


Szóstoklasiści w zamojskim ZOO

Wrzesień przywitał nowy rok szkolny zimną, deszczowa pogodą, jednak czwartek 28 września 2017 r. okazał się pięknym i słonecznym dniem. Skorzystali z tego uczniowie kl. VI a i wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do zamojskiego ZOO. Jeszcze jako piątoklasiści wygrali darmowe wejście do ZOO podczas Dnia Talentów, lecz dopiero teraz udało się im odebrać nagrodę. Opiekę nad wychowankami sprawowała p. Marta Słomianowska.

Podczas zwiedzania ZOO wszyscy  świetnie się bawili. Uczniowie podziwiali i zachwycali się prezentowanymi zwierzętami. Wspólnie odczytywali tabliczki informacyjne z nazwami zwierząt oraz notkami o środowisku naturalnym, w którym żyją. Wybiegi  dla zwierząt pięknie komponowały się z architekturą zieleni, która powoli zaczynała przejmować jesienne barwy.

Wracając do szkoły uczniowie zatrzymali się na Starówce na mały poczęstunek. Miło było posiedzieć na Rynku Wielkim i podziwiać nasze piękne miasto.

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Słomianowska


Trwa budowa Podwórka Talentów Nivea!

W ostatnim tygodniu  września na terenie naszej szkoły rozpoczęto budowę wygranego w konkursie Podwórka Talentów Nivea. Prace postępują bardzo szybko. Każdego dnia na placu pojawiają się kolejne kolorowe elementy wyposażenia, z których już wkrótce powstanie piękny, nowoczesny plac zabaw!  Dzieci będą mogły nacieszyć się nim jeszcze przed zimą.

Uroczyste otwarcie Podwórka , z udziałem  ambasadora  akcji  Podwórek Talentów Nivea  - wybitnego sportowca, olimpijczyka  Mateusza Kusznierewicza  i zaproszonych gości, przewidziane jest na 16 października 2017 r.

Album foto


78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Program uroczystości objął mszę świętą w Katedrze zamojskiej, przemarsz pod pomnik Armii Krajowej przy ul. Partyzantów, ceremoniał wojskowy w wykonaniu 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, hymn Państwowy z udziałem Orkiestry Wojskowej, okolicznościowe przemówienie, apel poległych, salwę honorowa, złożenie wieńców i kwiatów.

Album foto

Zdjęcia i tekst M.Wilkołazka


Pomaganie przez ubranie

 

Nasza szkoła włączyła się do całorocznej akcji „POMAGANIE PRZEZ UBRANIE”. Główny cel projektu to aktywizacja dzieci i młodzieży w zakresie ekologii i zachęcanie do wspólnego działania na rzecz wsparcia Fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk.

Dzięki wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka jesteśmy w stanie pomóc wielu potrzebującym.

Porządkując swoją szafę nie wiesz co zrobić z niepotrzebnymi elementami garderoby?

Przede wszystkim niczego nie wyrzucaj. Twoje ubrania i obuwie, mogą pomóc potrzebującym. Odzież, którą uznałeś za niepotrzebną, przynieś do szkoły i włóż do żółtego kontenera, który znajduje się na terenie naszej szkoły.

Serdecznie zachęcamy do udziału w Akcji, gdyż cel jest szczytny i wierzymy, że wspólnie uda nam się osiągnąć wiele!!!

Dziękujemy wszystkim , którzy zechcą wziąć udział w Akcji.

Album foto

 


Mamy nowe władze w MSU

Nasi uczniowie od najmłodszych lat uczą się współdziałania w grupie rówieśniczej, respektowania ustalonych reguł, podejmowania ważnych decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za siebie i innych. Jednym z zadań sprawdzających te umiejętności jest praca w samorządzie uczniowskim, zarówno klasowym, jak i szkolnym. [more] Każdego roku uczniowie klas III stają do rywalizacji w wyborach do Małego Samorządu Uczniowskiego.

W tym roku szkolnym w wyborach startowało 14 uczniów z klas III A, III B, III C i III D, którzy przygotowali programy wyborcze i plakaty zachęcające do głosowania na nich. W tajnym głosowaniu wzięli udział wszyscy uczniowie klas I-III. Po podliczeniu głosów przydzielono funkcje następującym uczniom:

Przewodniczący MSU – Olgierd Borowski kl. III C

Zastępca Przew. MSU – Karolina Guzek kl. III D

Skarbnik MSU – Alicja Torzewska kl. III B i Karolina Korga kl. III C

Sekretarz MSU - Aleksandra Guzek kl. III D i Michał Bukowski kl. III A

Gratulujemy zwycięzcom i liczymy na owocną współpracę

 Album foto

Tekst i zdjęcia – opiekun MSU Anna Kardasz


Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

            W dniu 22 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018. Wydarzenie to poprzedziła tygodniowa kampania wyborcza. Kandydaci do zarządu przygotowali plakaty, na których umieścili swoje programy wyborcze. Kandydujący odwiedzili również każdą z klas 4-7, aby osobiście zaprezentować siebie i swoje pomysły przed rówieśnikami.

Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

 

Przewodniczący: Michalina Litwajtis kl. 4b

Zastępca: Weronika Bobeła kl. 5b

Sekretarz: Agata Bratkowska kl. 5b

Skarbnik: Maciej Kardasz kl. 4c oraz Weronika Duras kl. 5b

Serdecznie gratulujemy!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Szczepanek


Światowe Dziedzictwo Kultury

Uczniowie klas czwartych na lekcjach techniki wykonali prace upamiętniające 25-lecie wpisania na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Starego Miasta w Zamościu.

UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury) powstało 16 listopada 1945 roku na mocy podpisanego Aktu Konstytucyjnego. UNESCO jest organizacją multilateralną, koordynującą działania służące rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej.

Obecnie na liście znajduje się 15 obiektów z Polski: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, średniowieczny zespół miejski Torunia, zamek krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu, drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat, kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi oraz Stare Miasto w Zamościu - zespół urbanistyczny wpisany w 1992 r. na podstawie kryterium IV.

Miasto zostało założone w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego, na szlaku handlowym łączącym Europę Zachodnią i Północną z Morzem Czarnym. Zamość, wzorowany na włoskim modelu miasta idealnego, zaprojektowany przez pochodzącego z Padwy architekta Bernardo Morando, stanowi doskonały przykład miasta renesansowego z końca XVI w., które zachowało pierwotny plan, fortyfikacje oraz liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne.

Prace uczniów zostaną zaprezentowane podczas uroczystego otwarcia Podwórka Talentów Nivea.

Album foto

Tekst i zdjęcia A.Sawiniec - Szczech


Konkurs czytelniczy „Zaczytana szkoła”

Szkolny Mistrz Lektur”

dla uczniów klas V - VII rozstrzygnięty!!!

 

Dnia 25 września 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy pt. ”Zaczytana szkoła - Szkolny Mistrz Lektur”, adresowany do uczniów klas V - VII.

 

Uczniowie z klas V-VII rozwiązywali test wiedzy, opracowany na podstawie omówionych lektur w roku szkolnym 2016/2017. Mieli za zadanie odpowiedzieć na około 40 pytań i wybrać do każdego poprawną odpowiedź.

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, popularyzacja czytelnictwa lektur, promowanie autorów lektur szkolnych, doskonalenie technik czytania.

A oto zwycięzcy:

Klasa VII

Szkolny Mistrz Lektur Filip Wachowicz kl. VII a

II miejsce Katarzyna Zubala kl. VII a

III miejsce Jan Mazur kl. VII a

Klasa VI

Szkolny Mistrz Lektur Amelia Drzewicka kl. VI a

II miejsce Karolina Wójcik kl. VI a i Bartłomiej Półtorak kl. VI a

III miejsce Dawid Sołowiej kl. VI a

Klasa V

Szkolny Mistrz Lektur Weronika Duras kl. VII a

II miejsce Kacper Gąska kl. V a

III miejsce Jakub Nizioł kl. V b


Gratulujemy !!!

Album foto


Książka bawi, uczy, wychowuje. Prawda czy pusty slogan?”

SZKOLNA DEBATA

Tradycją w naszej szkole stało się organizowanie debat, podczas których dzieci i młodzież mogą wypowiadać się o ważnych dla nich i dla szkoły sprawach.

20 września 2017 r. w sali konferencyjnej LSCDN-u odbyło się kolejne spotkanie na temat „Książka bawi, uczy, wychowuje. Prawda czy pusty slogan?”, w którym udział wzięli uczniowie klasy VI i VII szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum.

Organizatorami debaty były nauczycielki języka polskiego: p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska–Krawiec, p. Joanna Muda oraz p. Marta Słomianowska, która również poprowadziła debatę. P. Anna Sokalska-Wosiek, nauczyciel bibliotekarz, dostarczyła potrzebne rekwizyty w postaci różnych książek, audiobooków i dokumentowała przebieg spotkania.

Na początku wszystkich zebranych powitała p. Jolanta Krywko – wice dyrektor naszej szkoły, życząc uczniom owocnych obrad. Następnie młodzież przystąpiła do pracy.

Debata została podzielona na dwie tury. Pierwszą poświęcono wartościom. Młodzi ludzie zastanawiali się nad tym, czym one są i wymieniali wartości, które są dla nich ważne. Następnie stworzyli swoje „piramidy priorytetów”, wskazując, które z nich są najważniejsze dla uczniów naszej szkoły. Na samym szczycie znalazły się: wykształcenie, przyjaźń, zabawa, rodzina, zainteresowania, uczciwość, kultura osobista, tolerancja i akceptacja. Do ważnych wartości zaliczono również: miłość, lojalność, pewność siebie, patriotyzm, wiarę, szacunek i rzeczy materialne. Opracowane materiały zostaną wykorzystane podczas tworzenia nowego Programu Wychowawczego naszej szkoły.

W tym momencie postawiono pytania: Skąd młody człowiek może czerpać wartości? Od kogo może się dowiedzieć, jak postępować w życiu, co jest dobre, a co złe? Co jest ważne, a co najważniejsze? Uczniowie odpowiedzieli: z domu, od rodziców, ze szkoły, z książek.

 W ten sposób rozpoczęła się druga część debaty, podczas której uczestnicy mieli się zastanowić, czy w XXI w. książka może jeszcze być przewodnikiem młodego człowieka? Zmieniła się jednak formuła debaty. Sala konferencyjna LSCDN-u zamieniła się na salę sądową, prowadząca p. Marta Słomianowska została Wysokim Sędzią, a uczestnicy Prokuratorami, Adwokatami oraz Ławą Przysięgłych. Głównym oskarżonym została książka.

Podczas rozprawy skupiono się na czterech problemach:

  • Książka a zabawa i przyjaźń

  • Książka a nauka i wykształcenie

  • Książka a wychowywanie i przekazywanie wartości

  • Książka a współczesna technologia

Prokuratorzy starali się udowodnić, że książki są przestarzałe, nudne, nie nadążają za rozwojem technologii, że lepiej się uczyć doświadczając niż czytając, że nawet w szkole nauczyciele korzystają z nowoczesnej technologii, a ekranizacje zapoznają nas z treścią książki, lecz pozwalają oszczędzić czas.

Adwokaci zaś stanęli w obronie książek. Z pasją przekonywali, że książki rozwijają wyobraźnię, są inspiracją i skarbnicą wiedzy, kształtują naszą osobowość i charakter, uczą, jak zdobywać przyjaciół, że wspólne czytanie zbliża ludzi. Argumentacja obu stron była bardzo przekonywująca, a Ława Przysięgłych uważnie im się przysłuchiwała.

Przebieg rozprawy był burzliwy. Obie strony się bardzo zaangażowały w dyskusję i, gdyby nie ograniczanie czasowe, młodzież z chęcią obradowałaby dalej. Jednak przyszedł czas na podsumowanie debaty. Oto werdykt Ławy Przysięgłych:

Książka nie może być jedynym przewodnikiem młodego człowieka w XXI w., aczkolwiek jest bardzo potrzebna w kształtowaniu jego osobowości. Książka nie zastąpi nam przyjaciela, ale może nam pokazać, jak być dobrym przyjacielem. Nie nauczy nas mówić, ale może wzbogacić nasze słownictwo, pomoże w ortografii i składni. Z książek możemy się wiele dowiedzieć, jednak Internet jest na bieżąco z aktualnościami i zawsze pod ręką.”

Książka nadal bawi, uczy, wychowuje, jednak świat się zmienia i współczesna młodzież potrzebuje również innych bodźców. Książka kontra nowoczesna technologia? Nie. Jedno drugiego nie wyklucza, tylko uzupełnia.

Na zakończenie młodzież miała okazję obejrzeć i wziąć do ręki najstarsze egzemplarze książek, które znajdują się w szkolnej bibliotece – prawdziwe perły. Były to m.in. „Dzieła Wybrane” Adama Mickiewicza z 1858 r., „Listy z Afryki” Henryka Sienkiewicza z 1901 r. i „Przygody Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy z 1946r.

Album foto

Tekst M. Słomianowska, zdjęcia A.Sokalska - Wosiek


Spotkanie autorskie z Jarosławem Siekiem

19 września 2017r. uczniowie z klasy IV a oraz IV b odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną. W czytelni biblioteki uczestniczyli w spotkaniu z Jarosławem Siekiem – pisarzem, scenarzystą, autorem ponad 30 książek dla dzieci.

Pan Jarosław Siek naszym uczniom opowiadał i czytał własne utwory, pokazywał animacje bajek, przybliżając dzieciom swoją twórczość. Zadawał też pytania. Czy mają marzenia i wiedzą kim chcieliby zostać w przyszłości. Spotkanie z osobą, która jest pisarzem zaciekawiło uczniów i nasunęło wiele pytań o zawód pisarza, twórczość literacką oraz życie osobiste autora. Nasi uczniowie dowiedzieli się jak pan Jarosław Siek został pisarzem, ile ma przyjemności z bycia nim i jak powstają jego książki. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość otrzymania autografu autora.

Album foto

Tekst i zdjęcia Anna Sokalska - Wosiek


„Kromka chleba dla sąsiada”

 

Ogólnopolska kampania Caritas Polska pod hasłem „Kromka chleba dla sąsiada” miała miejsce 19 września 2017 r.

Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 w Zamościu pod opieką p. Beaty Soboń i p. Joanny Bulak chętnie zaangażowali się w akcję charytatywną zbierając podstawowe artykuły spożywcze w sklepie Biedronka.

Tradycyjnie mieszkańcy Zamościa okazali się mieć wielkie serca a wolontariusze z przyjemnością gromadzili w koszach przekazywane dary.

Zgromadzone produkty trafią do niezamożnych, potrzebujących seniorów.

Dziękujemy za okazaną pomoc !!!

Album foto

Tekst -J. Bulak, zdjęcia - J. Bulak, B. Soboń


KONKURS PLASTYCZNY „ZACZYTANA SZKOŁA”

DLA UCZNIÓW KLAS I - III ROZSTRZYGNIĘTY!!!

 

Dnia 19 września 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. ”Zaczytana szkoła”,  adresowany do uczniów klas I - III.

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych uczniów, zachęcenie do aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego oraz rozwijanie wrażliwości i inwencji twórczej.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy wykonali pracę plastyczną dowolną techniką.

Komisja Konkursowa biorąc pod uwagę: zgodność z tematem, samodzielność, oryginalność i jakość wykonania pracy, wyłoniła najlepszych uczniów, którzy otrzymali dyplomy. Nagrodzone prace zostały zaprezentowane również na gazetce szkolnej.

A oto zwycięzcy i wyróżnieni:

I miejsce – Zofia Ogińska – klasa 3 b

II miejsce – Maja Dubel – klasa 1 b

III miejsce – Nina Ferenszkiewicz - klasa 3 b

Wyróżnienia: Jagoda Hałas - 3 a, Weronika Nisztuk i Eliza Pupiec - 3 c, Kamil Bielak i Marysia Palonka – Rawa - 2 a.

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!

Album foto

Tekst: Bożena Piwko,

zdjęcia Anna Pintal i Anna Taras.


4b na FESTIWALU NAUKOWYM

W poniedziałek 18 września uczniowie klasy 4b wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu.

W ramach innowacji pedagogicznej pn. „Naukowe poznawanie świata” dzieci pod opieka p. Aleksandry Luchowskiej-Bartnik, p. Anny Sokalskiej – Wosiek i p. Iwony Zgnilec pojechały do G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa na prawdziwe święto nauki.

Główną ideą przyświecającą festiwalowi była popularyzacja nauki oraz pokazanie, że nawet dziedziny i zagadnienia, które dla wielu osób mogą wydawać się nieprzystępne lub odległe, można przedstawić w zrozumiałej i interesującej formie. Festiwal miał na celu pokazanie, że nauka jest bardzo blisko nas, we wszystkim, co nas otacza, i można doskonale się nią bawić, odkrywając jej tajemnice.

W programie naszego pobytu w G2A znalazły się ciekawy wykład pt. „Jak powstają kolory?” oraz spektakularne pokazy naukowe i strefa pikniku naukowego, w której znajdowało się ponad 50 stanowisk. Podczas festiwalu uczniowie mogli zobaczyć wynalazki i eksponaty naukowe, roboty, drony, eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznać tajniki nowoczesnych technologii IT, a także rozwiązać łamigłówki i bawić się nauką. Co więcej jednym z gości festiwalu była pani Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej - która chętnie pozowała do wspólnego selfie.

Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu. Tym razem do Lublina – do Laboratorium Szalonych Fizyków.

Album foto

Tekst I. Zgnilec, Zdjęcia A.Sokalska - Wosiek


78. Rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

17 września na Zamojskiej Rotundzie miały miejsce uroczystości rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 18. w Katedrze, mszą w intencji Ojczyzny. Potem uczestnicy obchodów przeszli na zamojską Rotundę, gdzie odbyły się główne uroczystości – manifestacja patriotyczna.

W ramach tej ceremonii odbyła się wspólna modlitwa, ceremoniał wojskowy, okolicznościowe przemówienia, modlitwa, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców.

W wydarzeniu wziął udział m.in. prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, który krótko przypomnał historię wydarzenia z dnia 17 września 1939 roku. Było też wojsko, harcerze, szkolne poczty sztandarowe i mieszkańcy Zamościa.

Album foto

Zdjecia M.Garbuz i M.Wilkołazka

Tekst M.Wilkołazka


Pokaz dobrych manier

 

Dzisiaj,tj 13 września w naszej szkole odbyły się pokazy tańca prowadzone przez instruktorów Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier. W spotkaniu udział wzięli najmłodsi uczniowie z klas1-3.

Dzieci mogły poznać: proste figury taneczne i różne style tańca, animowane przez instruktorów w rytm muzyki. Przedstawiona została scenka teatralno - muzyczna, dotycząca dobrych manier " Piosenka o magicznych słowach". Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały zaproszenia na zajęcia do szkoły tańca i naklejki- medale za aktywny udział w lekcji tańca.

Album foto

Tekst i zdjęcia Iwona Więsyk


Poświęcenie tornistrów

W niedzielę, 10 września 2017 r. w Kościele pw. Zwiastowania NMP w Zamościu zebrały się dzieci rozpoczynające naukę w naszej szkole, rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni Goście: pani Dyrektor Alicja Dubel, pani Iwona Kurzempa – Sarzyńska oraz wychowawczynie klas pierwszych - pani Anna Hadło, pani Anna Pintal i pani Anna Gregorowicz.

Podczas Mszy świętej Ojciec Proboszcz Andrzej Zalewski poświęcił przyniesione tornistry, książki i przybory szkolne. Radosne pierwszaki z Panem Jezusem rozpoczęły swoją edukację.

Na zakończenie Mszy świętej wszyscy obecni w kościele przez ręce Ojca Grzegorza Klimczyka otrzymali błogosławieństwo a dzieci jeszcze szczególne życzenia potrzebnych łask w przyswajaniu wiedzy.

Album foto

Tekst i zdjęcia -Joanna Bulak


Wakacje żegnamy, szkołę witamy!

4 września o godzinie 9.00 cała społeczność naszej szkoły uroczyście przywitała nowy rok szkolny 2017/2018. Uczniowie klas II-VII oraz klas gimnazjalnych spotkali się po dwumiesięcznej przerwie z wychowawcami oraz koleżankami i kolegami w swoich salach.

Po omówieniu przez nauczycieli organizacji pracy w nowym roku szkolnym był czas na podzielenie się swoimi wakacyjnymi wspomnieniami z rówieśnikami. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami oraz dyrekcją szkoły wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej.

Był to dzień pełen wrażeń szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły. O godzinie 11.30 odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 dla klas pierwszych szkoły podstawowej. Starsi koledzy i koleżanki z klasy 5b oraz 4c pod kierunkiem p. Marleny Szczepanek oraz p. Katarzyny Bedy przywitali nowo przybyłych uczniów krótką częścią artystyczną. Dekorację przygotowała p. Anna Sawiniec-Szczech. Były wspomnienia z wakacji, dobre rady oraz życzenia na nadchodzący czas nauki. Pani Dyrektor Alicja Dubel przedstawiła nauczycieli oraz wychowawców nowych klas. Wychowawcą klasy 1a została p. Anna Hadło, klasy 1b – p. Anna Pintal, natomiast klasy 1c – p. Anna Gregorowicz.

Album foto

Tekst M. Szczepanek, zdjęcia K. Serafin


NARODOWE CZYTANIE

Było „Wesele”!

 Po raz szósty już Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A Mickiewicza i Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza  włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Od roku 2012 wspólnie czytaliśmy już „Pana Tadeusza”, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” H. Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa oraz „Quo vadis” H. Sienkiewicza. W tym roku Polacy  pochylili się nad lekturą „Wesela” S. Wyspiańskiego.

2 września 2017r o godz. 12.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu zgromadzili się pracownicy biblioteki, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 wraz z Panią Dyrektor Alicją Dubel oraz nauczyciele i uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Zamościu. We właściwy nastrój wprowadziła wszystkich wystawa wydań bibliofilskich „Wesela” oraz malarstwo Wyspiańskiego zaprezentowane na znaczkach polskich.

 Spotkanie rozpoczęła ciekawa prezentacja, przybliżająca zebranym życie i twórczość polskiego wszechstronnego artysty Stanisława Wyspiańskiego. Później wszyscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali obszernych fragmentów „Wesela”. Były to naprawdę bardzo ciekawe interpretacje poszczególnych bohaterów dramatu. Na zakończenie przygotowano kilkunastominutowy fragment filmu Andrzeja Wajdy, gdzie w role postaci z „Wesela” wcielili się najlepsi polscy aktorzy: Ewa Ziętek, Bożena Dykiel, Emilia Krakowska, Daniel Olbrychski, Franciszek Pieczka, Marek Perepeczko i wielu innych. Dla wszystkich uczestników wspólnego czytania była to prawdziwa uczta duchowa. Później zaś, jak to na weselu bywa, zaproszono zebranych na pyszny poczęstunek przygotowany przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej. Można też było uzyskać we własnym egzemplarzu książki pamiątkową pieczątkę akcji Narodowego Czytania, przysłaną z kancelarii Pana Prezydenta.

Album foto

tekst: Maria Garbuz

zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek


78 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września jest jedną z najbardziej dramatycznych dat w historii Polski. Właśnie tego dnia, 78 lat temu, wojska niemieckie zaatakowały Polskę, rozpoczynając największy konflikt zbrojny w historii.

 Uroczystości patriotyczne nawiązujące do tego tragicznego wydarzenia odbyły się na zamojskiej Rotundzie, która podczas okupacji najpierw była obozem przejściowym, potem stała się miejscem masowych egzekucji. Szacuje się, że hitlerowcy zamordowali tutaj blisko osiem tysięcy ludzi. Manifestację na zamojskiej Rotundzie rozpoczął ceremoniał wojskowy, po którym nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt. Okolicznościowe przemówienie wygłosił pan Andrzej Wnuk -prezydent miasta. Następnie odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Na zakończenie obchodów delegacje złożyły kwiaty i wieńce przy płycie upamiętniającej tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Udział reprezentacji młodzieży naszej szkoły w tej uroczystości był dla uczniów swoistą lekcją patriotyzmu, ale przede wszystkim wyrazem oddania hołdu tym, którzy walczyli w obronie Ojczyzny.

Album foto

Tekst Iwona Kurzempa- Sarzyńska

Zdjęcia Małgorzata Wilkołazka

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza
    ul. Sienkiewicza 5
    22-400 Zamość
  • 84 638 44 71

Galeria zdjęć