Udana wycieczka do Krakowa
25 maja 2017 r. o godzinie 6.00 uczniowie kl. IV a , V a oraz VI a pod opieką p. Małgorzaty Bożek, p. Małgorzaty Wilkołazkiej i p. Marty Słomianowskiej wyruszyli na 2-dniową wycieczkę do Krakowa. Wcześniej, stojąc na parkingu w oczekiwaniu na odjazd autokaru, wszyscy patrzyliśmy na zasnute chmurami niebo z nadzieją, że gdzieś zdołamy dostrzec skrawek błękitnego nieba zwiastującego poprawę pogody.
Droga minęła dosyć szybko i bez problemów. Zaopatrzeni w parasole, kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe wyruszyliśmy na podbój Krakowa, który przywitał nas chwilową przerwą w opadach. Ponieważ przyjechaliśmy dosyć wcześnie, mieliśmy czas, aby spożyć ciepły posiłek w McDonald’s lub napić się soku w kultowym Starbucksie.
Najważniejszym punktem programu wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu. Jest to jeden z najpiękniejszych pomników polskiej historii i kultury, który w 1978 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie m.in. salę Poselską i Senatorską - świadków minionych epok, gdzie mogliśmy podziwiać oryginalne renesansowe drewniane stropy, fryzy i kamienne portale. Najbardziej nas zachwyciła kolekcja arrasów zrobionych w Brukseli na specjalne zamówienie króla Zygmunta Augusta, która jest najcenniejszym elementem ekspozycji. W skrzydle północnym zamku, gdzie znajdują się wnętrza odnowione na zlecenie króla Zygmunta III Wazy, obejrzeliśmy marmurowe portale i kominek, stiuki sklepienne i plafony wykonane w stylu wczesnego baroku.
Następnie udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, miejsca koronacji królów Polski i ich pochówku. W katedrze oraz w jej kryptach, oprócz 17 królów, pochowani są również członkowie ich rodzin, wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi, którym oddaliśmy cześć. Będąc w Katedrze obowiązkowo należy odwiedzić najsłynniejszy dzwon w Polsce – Dzwon Zygmunta ufundowany przez króla Zygmunta I Starego, który bije tylko w najważniejsze święta kościelne i narodowe, co też uczyniliśmy.
Mieliśmy również okazję zwiedzić Stare Miasto, Barbakan, Sukiennice, przejść się Traktem Królewskim oraz wysłuchać hejnału z wieży Kościoła Mariackiego.
Pierwszy dzień powoli zmierzał ku końcowi. Pogoda była nam przychylna – padało tylko wtedy, kiedy byliśmy we wnętrzach, a pod wieczór całkowicie się wypogodziło.
Nocleg spędziliśmy pod Krakowem w Hotelu Jurajskim, a z samego rana wyjechaliśmy do Zatoru, gdzie znajduje się Energylandia Park Rozrywki. Z ulgą powitaliśmy słońce i błękitne niebo, które gwarantowało dobrą pogodę. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na upragnione wejście i stało się! Znaleźliśmy się w środku! Nauczyciele z pilotem wycieczki pilnowali porządku: przemieszczaliśmy się grupą z jednej strefy parku do drugiej, tam ustalone były miejsca i godziny do zbiórek, a w Strefie Ekstremalnej ściśle wyznaczono obiekty, z których młodzież mogła korzystać. Nastąpiło 6 godzin cudownej rozrywki! Pełnej śmiechu, emocji i adrenaliny! Gdy przyszedł czas opuszczenia Energylandii, wszyscy byli zadowoleni, zmęczeni i szczęśliwi. To był piękny dzień.
Droga powrotna upłynęła w radosnej atmosferze, wszyscy wspominali swoje wyczyny na karuzelach, zjeżdżalniach, roller coasterach. Z rodzicami witaliśmy się z szerokim uśmiechem na twarzy. To była naprawdę udana wycieczka!
Album foto
Tekst M. Słomianowska, zdjęcia M. Bożek, M.Wilkołazka