Menu

2019/2020

Wydarzenia 2019/2020

 

PODZIĘKOWANIA DLA NAUCZYCIELI OD UCZNIÓW I RODZICÓW Z KLASY VIII A

 

Drodzy Nauczyciele!

Kończymy naszą edukację w szkole podstawowej w szczególnych okolicznościach. Nie będziemy mogli się spotkać z Państwem osobiście na uroczystym zakończeniu roku, pragniemy jednak przekazać wszystkim Nauczycielom szczere wyrazy wdzięczności za lata nauki spędzone z naszą klasą.

Dziękujemy za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w naszą edukację. Dziękujemy za wiedzę i wychowanie, za uśmiech i dobre słowo, za motywowanie do pracy i mozolne przekonywanie nas, jaką wartość ma nauka.  Byliście Państwo dla nas przewodnikami, którzy wkładali wiele wysiłku w codzienne kształtowanie naszych niełatwych charakterów. Dziękujemy, ze pomagaliście nam unikać błędów młodości, a kiedy je popełnialiśmy, ze zrozumieniem tłumaczyliście, co jest dobre, a co złe i którą drogę w życiu wybrać.

Chcemy, żeby Państwo wiedzieli, że doceniamy to wszystko już teraz, a docenimy zapewne jeszcze bardziej w przyszłości.

Bardzo trudno jest nam rozstać się ze szkołą i z naszymi Nauczycielami, wierzymy jednak, że to wszystko, co do tej pory osiągnęliśmy, uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych, a Państwa starania i nauka wyniesiona ze szkoły podstawowej zaprocentują na kolejnych etapach naszego życia.

Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY!!!!

Uczniowie z klasy VIIIa – wszyscy razem i każdy z osobna

 

DO PODZIĘKOWAŃ DOŁĄCZAJĄ SIĘ TAKŻE RODZICE

Szanowna Dyrekcjo, Szanowne Grono Pedagogiczne!

Wyrażamy szczere uznanie za Państwa wysiłek włożony w nauczanie, wychowanie i opiekę nad naszymi dziećmi.  Jesteśmy wdzięczni za podejmowany codziennie trud pięknej, ale niełatwej pracy w roli nauczyciela.

Dziękujemy za życzliwą i miłą atmosferę, która towarzyszyła nam w szkole przez cały okres edukacji naszych dzieci. Jesteśmy pewni, że z czasu spędzonego z Państwem wyniosą one nie tylko wiedzę , ale także wiele dobrych doświadczeń, wspomnień, wspaniałych chwil.

Szkoła Podstawowa nr 7 to miejsce, do którego będziemy wracać myślami.

Z wdzięcznością i z najlepszymi życzeniami

Rodzice uczniów z klasy VIIIa

Zakończenie roku szkolnego dla Ósmoklasistów

 

26 czerwca 20202 r. o godzinie 9.00 uczniowie klasy VIIIa po raz ostatni zebrali się w sali gimnastycznej, aby odebrać świadectwa i pożegnać się ze szkołą, do której uczęszczali przez ostanie lata. W tym ważnym momencie ich życia towarzyszyły im: Pani Alicja Dubel – Dyrektor szkoły, Pani Wielgosz – Wicedyrektor oraz wychowawczyni Pani Marta Słomianowska.

Spotkanie rozpoczęło się krótkim przemówieniem Pani Dyrektor, która życzyła młodzieży powodzenia w nowych szkołach. Następnie uczniowie odebrali swoje świadectwa, nagrody, Stypendia Motywacyjne, Listy Gratulacyjne dla Rodziców oraz Podziękowania za wieloletnią współpracę.

Skromna, ze względu na reżim sanitarny, uroczystość zakończyła się wzruszającym pożegnaniem uczniów z ich wychowawczynią. Trudno było się rozstać i w niejednym oku zakręciła się łza. Na zakończenie przygotowano Kapsułę Czasu, w której zamknięto różne pamiątki, listy, zdjęcia itd. Otwarcie jej nastąpi za 10 lat podczas wspólnego spotkania klasowego. Kapsuła zostanie przechowana na terenie szkoły.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: A. Sokalska – Wosiek

Pani Katarzyna Beda – nauczycielka o anielskim głosie

Pani Katarzyna Beda – nauczycielka o anielskim głosie

Każdy zna osiągnięcia Pani Katarzyny Bedy jako nauczycielki muzyki: piękne występy szkolnego Chóru „FORTE”, wspaniałe musicale: „Królową Śniegu” i „Piękną i Bestię”, a także liczne sukcesy jej wychowanków na konkursach, nawet na szczeblu międzynarodowym.

Jednak ostatnio można podziwiać Panią Kasię w jeszcze innej odsłonie – jako wokalistki o wprost anielskim głosie. Pani Kasia nagrała cover utworu pt.: „Nella Fantasia”, piosenki na podstawie legendarnej muzyki Ennio Morricone z Oskarowego filmu „Misja", do której słowa napisała Chiara Ferrau. Utwór ten oryginalnie wykonywany jest przez Il Divo.

Pani Kasiu! Przepięknie! Sztuka na najwyższym poziomie! Chapeau bas! 

Czekamy na więcej!                                                    

Zapraszamy do wysłuchania tego pięknego wykonania i życzymy wielu wzruszeń i estetycznych wrażeń.

Marta Słomianowska

Hanna Kawalec Stypendystką Marszałka Województwa Lubelskiego

w dziedzinie plastyka

Hanna Kawalec Stypendystką Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie plastyka

Hanna Kawalec, uczennica kl. VIIb, w marcu 2020 roku otrzymała stypendium artystyczne I stopnia (najwyższe) Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie plastyki. Wiadomość została przekazana rodzicom mailem, ponieważ gala wręczenia stypendiów w Lublinie nie odbyła się z powodu pandemii.

Hania od wielu lat uczęszcza na zajęcia pozaszkolne, gdzie pracuje pod kierunkiem pani Marii Śliczniak. Brała udział w wielu konkursach, gdzie odnosiła liczne sukcesy, także na szczeblu międzynarodowym. Były to:
- I miejsce – FAI Young Artists Contest „ Moje marzenie Latanie” Finał zamojski 2019
- Nagroda – XVIII Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Rodzina – Biblioteka dla rodziny” 2019
- Wyróżnienie – XXIV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Mój świat – Nieskończoność Wyobraźni” 2019
- GOLD MEDAL MERIT CLASS STUDENT – INTERNATIONAL ART COMPETITION FOR CHILDREN – PIATRA NEAMT CREAYTIV 3 rd edition 2019 ROMANIA
- Wyróżnienie – Wojewódzki Konkurs Plastyczny w ramach IX Festiwalu Słowa i Obrazu „Na końcu świata...” 2019
- MERIT CLASS GOLD 20 INTERNATIONAL MEETING OF JUVENILE ART EVORA 2019 PORTUGAL
- Wyróżnienie – Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Tęczowy Kalendarz” 2019
Prace Hani były też eksponowane na licznych wystawach m.in.:
- „MY DREAM TO FLY – Moje marzenie Latanie” - malarstwo i grafika uczestników kół plastycznych ODK „Okrąglak" przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego i Stowarzyszenia „drukarnia Wyobraźni” w Zamościu, Zamojska Galeria Młodych „Okrąglak” styczeń – luty 2019
- „Monotypia” - grafika uczestników kół plastycznych ODK „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego i Stowarzyszenia „drukarnia Wyobraźni” w Zamościu, Zamojska Galeria Młodych „Okrąglak” kwiecień – maj 2019
- „Drzewa” - malarstwo i grafika uczestników kół plastycznych ODK „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego i Stowarzyszenia „drukarnia Wyobraźni” w Zamościu, Zamojska Galeria Młodych „Okrąglak” wrzesień – październik 2019

Bardzo cieszymy się sukcesem Hani. To piękne móc obserwować, jak nasi podopieczni doskonalą swoje talenty i odnoszą sukcesy.

Haneczko! Rozwijaj swoje skrzydła i realizuj swoje marzenia!!!

WIELKIE GRATULACJE!!!!

Egzamin Ósmoklasistów

Egzamin Ósmoklasistów

W dniach 16-18.06.2020 r. odbył się długo oczekiwany Egzamin Ósmoklasistów. Dla młodzieży był to pierwszy życiowy sprawdzian, który zaważy na ich przyszłości. Ósmoklasiści musieli wykazać się wiedzą z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.

Wszyscy byli bardzo zestresowani, dlatego pani Marta Słomianowska, wychowawczyni klasy, podjęła kroki, aby rozluźnić atmosferę oraz wpłynąć motywacyjnie na uczniów np. zachęcając uczniów do przyjęcia postawy na „Superbohatera”, czy inspirując ich postacią Rocky’iego Balboa – wchodzącym do szkoły Ósmoklasistom towarzyszyła powszechnie znana muzyka z kultowego filmu „Rocky”. Dlaczego akurat Rocky? Jeżeli ktoś nie zna jego historii, zapraszamy do obejrzenia filmiku.

 Trzy dni ciężkiej pracy i stresu minęły szybko i, jak zwykle bywa, część osób było zadowolonych z zadań, a część zdecydowanie liczyła na inny zestaw pytań. Teraz przed nami kilka tygodni niecierpliwego oczekiwania na wyniki. Trzymamy kciuki!!!

                   Tekst: Marta Słomianowska, zdjęcia: Lila Pietrusiewicz

Link do strony Nasze Miasto:

https://zamosc.naszemiasto.pl/egzamin-osmoklasisty-juz-za-nami-w-czwartek-18-czerwca/ar/c1-7763105?fbclid=IwAR00bRfAY25LFN__LAZuoNNof6Pt-l8d0tkSaU8VpCCcCB0kBqaWI543QnQ

Filmik:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=114&v=rL2w5TFt6vA&feature=emb_logo

Słowo + obraz= rysnotka

Słowo + obraz= rysnotka

Nauczyciel stale poszukuje nowych metod i form pracy, które pozwolą uczniom na lepsze przyswojenie niekiedy trudnych i skomplikowanych treści.

 W tym roku szkolnym na historii, uczniowie byli wdrażani do metody tworzenia notatek za pomocą skrótów myślowych i prostych rysunków, czy grafów. Słowo + obraz= rysnotka. Ta metoda notowania to nic innego, jak metoda myślenia wizualnego polegająca na przedstawieniu wybranych treści za pomocą rysunku. Uczeń jako autor ma ogromną dowolność, pracuje na zasadzie skojarzeń, burzy mózgów i sam dobiera treści, które znajdą się na rysnotce (daty, nazwiska, wydarzenia) w taki sposób, żeby utrwalić i łatwo skojarzyć poznany materiał.

Początki nowych przedsięwzięć nigdy nie są łatwe, ale idzie nam coraz lepiej. Niektóre notatki to prawdziwe dzieła sztuki.

Zobaczcie sami.

Małgorzata Drozd

Kuba o rekonstrukcji historycznej

Kuba o rekonstrukcji historycznej

Bitwa pod Komarowem to największa kawaleryjska bitwa XX wieku, stoczona 31 sierpnia 1920 roku. W tym roku przypada 100. rocznica tego spektakularnego zwycięstwa z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Co roku w dzień bitwy pod Komarowem obchodzone jest Święto Kawalerii Polskiej. Natomiast w  dniach 29-31 sierpnia

2020 r. planowana jest uroczystość odsłonięcia pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Woli Śniatyckiej oraz wspaniała rekonstrukcja historyczna. Miejmy nadzieję, że udział w niej ze względu na koronawirusa nie będzie utrudniony i będziemy mogli zobaczyć to wspaniałe wydarzenie.

Jakub Brykner uczeń klasy 8a, który interesuje się historią i uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych, podzielił się z nami swoja wiedzą na ten temat. Zapraszam do interesującej lektury i galerii zdjęć ilustrujących artykuł Kuby.

Małgorzata Drozd

 

Rekonstruktor mierzy się z różnymi wyzwaniami. Zawsze jednak powinien popisać się wiedzą historyczną z danego okresu. Musi posiadać wiedzę, jak wyglądały stroje, budynki i przedmioty. Rekonstruktor jest podobny do aktora. Jego zachowania i mowa powinny się zgadzać z odgrywaną postacią. Od czasu do czasu trzeba zrobić makijaż, który będzie odwzorowywał między innymi blizny, siniaki, rany cięte itp.

Przed rekonstrukcją są różne przygotowania, tłumaczenia scen i przede wszystkim działania mające na celu dbanie o bezpieczeństwo rekonstruktorów. Bardzo wielu rekonstruktorów poświęca temu długi czas. Opanowują różne techniki takie jak jazda konna, panowanie nad bronią białą (szablami, lancami) i bronią palną, która jest pozbawiona możliwości strzelania amunicją ostrą tylko ślepakami dopasowanymi do broni. Wszystkie te czynności mogą się wydawać trudne do zrealizowania dla osoby niewprawionej, jednakże wszystko można bardzo szybko zrozumieć.

Rekonstruktorzy to osoby, które wszystko wyjaśnią i powiedzą co i jak, wytłumaczą jakie zachowania są odpowiednie w danych czasach. Organizatorzy zawsze powinni zadbać o “artystów”, nie tylko organizując podziękowanie za to, że rekonstruktorzy się pojawili na ich “przedstawieniu”, ale również dbając o ich bezpieczeństwo. Atmosfera na rekonstrukcjach jest przyjemna, zwłaszcza w jej trakcie. Najciekawszą rzeczą jest szykowanie rekwizytów.

Bardzo wiele imprez a w zasadzie ich scenografie są budowane miesiąc przed rekonstrukcją, takie jak budynki i ich otoczenie. Inne rekwizyty się zbiera latami po różnych miejscach. Są to stare dzbanki, łyżki, kubki, walizki, wanienki, butelki i im podobnym dla tzw. “Ludności cywilnej”. Skalpele, strzykawki, nożyczki i inne stare przyrządy lekarskie są przydatne dla rekonstruktorów odgrywających sanitariuszy w szpitalu polowym. Najlepiej więc przekazać rekonstruktorom takie historyczne przedmioty, ponieważ nikt nie zrobi z nich lepszego użytku niż oni. Bardzo liczni rekonstruktorzy szukają ciekawych artefaktów po starych chałupach. To może być wyczerpujące jednak satysfakcjonujące. Mając odrobinę szczęścia, można czasami znaleźć wspaniałe rzeczy, pamiętające historię naszego kraju.  

Jakub Brykner klasa 8a

Fot. Agata Brykner

Album foto

 


440 lat Zamościa

440 lat Zamościa

12 czerwca, o godzinie 12.00 na Rynku Wielkim zabrzmiał wyjątkowy hejnał z wieży ratuszowej. Pierwszy raz został zagrany w cztery strony świata, także w stronę Krakowa. Kraków odwdzięczył się tym samym kilka dni temu grając hejnał z wieży Kościoła Mariackiego, wywieszono także wywieszono flagę Zamościa.
Podczas tej doniosłej chwili dla wszystkich mieszkańców Grodu Hetmańskiego jako pierwszy zabrał głos Prezydent Miasta Zamość – Andrzej Wnuk, a następnie odczytano Akt Lokacyjny Zamościa, który wystawił Jan Zamoyski, natomiast król Stefan Batory potwierdził składając na nim swój podpis 12 czerwca 1580r. Oryginalny akt można zobaczyć w Muzeum Zamojskim w Zamościu.

Uroczystości uświetniły występy par tańczących  z Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", którym towarzyszyły popisy instrumentalne Zespołu Muzyki Dawnej, Capella All'antico. Podczas uroczystości można było podziwiać Stowarzyszenie Turystyka z Pasją w strojach z epoki, a Banici Zamojscy uświetnili uroczystość salwami.

Szymon Drozd i Michał Muda


Obchody 440- lecia Zamościa

Szkoła Podstawowa nr 7 włączyła się w miejskie obchody 440- lecia Zamościa. Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Katarzyny Bedy przygotowali piosenkę o swoim mieście, bazując na utworze Trevera Nunna „Memory”. Kompozytorem jest Andrew Lloyd Webber.

Piosenkę zaśpiewały: Oliwia Bielec VIb, Karolina Flis VIb, Zuzanna Skowyra VIIb,

Martyna Wnuk kl. VIIIa. Autorką nagrania jest pani Katarzyna Beda.

Piosenka została zgłoszona przez Panią Dyrektor Alicję Dubel jako propozycja do kalendarium wydarzeń obchodów jubileuszu miasta.

 

 

 

Tekst: Maria Garbuz


 • Projekt rzeźby miejskiej dla Zamościa

  Projekt rzeźby miejskiej dla Zamościa

  Z okazji zbliżającej się 440 Rocznicy Lokacji Zamościa uczniowie klas 4 - 7 na lekcjach plastyki pod opieką pani Marty Słomianowskiej przygotowali różne propozycje rzeźby miejskiej, która mogłaby stanąć na Zamojskiej Starówce.  

  Zaproponowano śmiałe projekty. Niektóre ściśle odnoszą się do historii Naszego Miasta oraz ludzi, którzy byli z nim związani, inne zainspirowane są wydarzeniami kulturalnymi odbywającymi się cyklicznie w Zamościu. Pojawiły też się propozycje nawiązujące do życia codziennego: anonimowego przechodnia, wszechobecnych gołębi, kotów czy zwierząt z Zamojskiego ZOO. 

  Część młodych artystów podeszło do tematu z rozmachem i zainspirowani przykładami współczesnej Sztuki Miejskiej, przygotowali projekty rzeźb abstrakcyjnych godnych XXI wieku.

  Zamość. Perła Renesansu. Padwa Północy.

  Dziękujemy Janowi Sariuszowi Zamoyskiemu, że zrealizował swoją wizję Miasta Idealnego, w którym mamy zaszczyt mieszkać. Kochamy to miasto, znamy jego historię, uczestniczymy w życiu kulturalnym. Jesteśmy z niego dumni.

  Życzymy wszystkiego najlepszego mieszkańcom Zamościa!

  Marta Słomianowska

   
 • Lekcja online

  Lekcja online

  Uczniowie klasy VIa uczestniczyli w zdalnej lekcji wychowawczej. Tematem zajęć było bezpieczeństwo w internecie. W dobie zdalnej edukacji, gdy wszyscy uczniowie codziennie korzystają z komputera i internetu ważne jest, aby wiedzieli na jakie zagrożenia mogą się natknąć w sieci, jak w takich sytuacjach należy zachować się i do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku problemów. Zajęcia prowadziła wychowawczyni klasy Iwona Więsyk i pedagog szkolny Jadwiga Beńko. Na lekcję została zaproszona pani dyrektor Alicja Dubel. Uczniowie w domu obejrzeli animację pt. „3...2...1...Internet”, a na lekcji rozmawiali o sytuacjach tam przedstawionych i ustalali zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu. Podkreślali konieczność ochrony swoich danych osobowych, zachowania ostrożności wobec osób poznanych w sieci, korzystania z umiarem z urządzeń informacyjnych i komunikacyjnych oraz szanowania innych użytkowników w sieci, czyli przestrzegania netykiety. Uczniowie wzięli udział w quizie podsumowującym lekcję i wykazali się dużą wiedzą nt. bezpiecznego korzystania z internetu.

  Tekst i zdjęcia: I. Więsyk, J. Beńko

   
 • Powietrzna Akademia Airly i Fundacji Veolia

  Powietrzna Akademia Airly i Fundacji Veolia

  9 czerwca br. uczniowie klas 5 i 6 Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu wraz z p. A. Sawiniec – Szczech uczestniczyli w II części projektu powietrznej Akademii Airly i Fundacji Veolia na platformie ClickMeeting.

  Uczniowie, uczestnicząc w ogólnopolskiej lekcji online, poszerzyli wiedzę z zakresu ochrony środowiska, zasobów wody oraz energii.  Uczestnicy projektu zastosowali  technologie webcast oraz wirtualne narzędzia. Kształtowali kompetencje społeczne, takie jak komunikacja  i współpraca w grupie, w świecie  wirtualnym. Rozwijali kreatywność,  aktywnie włączając się w doświadczenia fizyczne prowadzone przez ekspertów. Podejmowanie i realizacja  takich działań zapewnia uczniom odpowiednie przygotowanie do dorosłego życia oraz stanowi podstawę do dalszej nauki i życia zawodowego.

   Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Bezpieczeństwo w sieci

Coraz więcej dzieci codziennie korzysta z internetu. Wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii zwiększa się także skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie najmłodszych. Korzystanie z internetu przez dzieci może wiązać się z różnego rodzaju zagrożeniami.

W klasach V realizowany był program profilaktyczny „Bezpieczeństwo w sieci”. W ramach tego programu uczniowie obejrzeli krótkie filmy animowane. Każda kreskówka poświęcona była jednej z form zagrożeń, które dzieci poznały na podstawie przygód Ani, Sandry, Szymona, Piotrka i Kuby – uczniów szkoły podstawowej. Na zajęciach online uczniowie wypowiadali się na temat zagrożeń internetowych, takich jak: cyberprzemoc, kontakty online, uzależnienie do internetu, odpowiadali na pytania quizu, utrwalającego zasady odpowiedzialnego korzystania z internetu oraz rozmawiali na temat netykiety. Na zakończenie realizacji programu uczniowie wykonali prezentowane tu plakaty.

Album foto

Tekst: J. Beńko, zdjęcia: E. Danilewicz, M. Drozd

 


Budujemy zamki

Uczniowie klasy IVa, Vc oraz Vd na lekcjach plastyki przypominali sobie, jak wyglądało życie w średniowiecznych zamkach, jak były one zbudowane i z jakich elementów konstrukcyjnych i obronnych się składały. Zadaniem domowym było narysowanie lub skonstruowanie zamku z dostępnych materiałów, pamiętając o cechach charakterystycznych tych budowli.

Pomysłowość i kreatywność dzieci jest zachwycająca!

Album foto

Marta Słomianowska


Zachwyt nad niecodzienną codziennością

W czasach pandemii, szczególnie w tym początkowym okresie, każdy z nas przytłoczony był codziennością. Brak kontaktów z przyjaciółmi, znajomymi, sąsiadami, przypadkowych rozmów na ulicy, w sklepie, na przerwie w szkole bardzo nas zubożał. Każdy dzień podobny był do następnego i tego z wczoraj.

W takim czasie warto było sięgnąć po twórczość Mirona Białoszewskiego, awangardowego poety uznanego za jedną z najwybitniejszych postaci literatury polskiej w XX w., który potrafił w niesamowity sposób dostrzec piękno codzienności, przeżyć zachwyt nad tym, co prozaiczne, przeciętne, zwyczajne.

Pod wpływem poezji Białoszewskiego uczniowie klasy VIII a przygotowali zdjęcia, które z niepozornych przedmiotów wydobywają zaskakujące, niespodziewane piękno.

Miłego oglądania!

Album foto

Marta Słomianowska


Projekt klas szóstych na temat Tadeusza Kościuszki

Powiedz mi, to zapomnę.

Naucz mnie, to może zapamiętam.

Zaangażuj mnie, to się nauczę.

Benjamin Franklin

Uczniowie klas 6-tych w tym roku dali z siebie bardzo dużo! Ostatnim wykonanym przez nich projektem są  lapbook’i na temat Tadeusza Kościuszki. Czym jest lapbook? To książka na kolana. Lapbook jest własnoręcznie wykonanym zbiorem informacji na wybrany temat. Przybiera formę teczki zawierającej koperty, harmonijki, zakładki i kieszonki z ciekawostkami, informacjami, zdjęciami, czy rysunkami.  Autor sam decyduje, co się w nim znajdzie i to jest najciekawsze, gdyż pozwala rozwinąć się uczniowi twórczo, wyzwala jego kreatywność. Dzięki takiej pracy nauczycieli widzi, co ucznia zaciekawiło, a także, czy uczeń potrafi wyszukiwać i porządkować informacje. Nasi uczniowie zdecydowanie to potrafią! Świadczą o tym te wszystkie wspaniałe prace, które wykonali i tak licznie przesłali.

Zapraszam do obejrzenia galerii prac. Moim uczniom gratuluję! Jesteście super!

 

Link do filmiku Karmen Rusek: https://www.youtube.com/watch?v=_v1FRu0WBGg

Album foto

Małgorzata Drozd


Zdalna edukacja w klasie IIIb

Lekcje zdalne mogą być równie wartościowe,  jak te tradycyjne, odbywające się w szkole. Przekonali się o tym uczniowie klasy III b, którzy dnia 2 czerwca brali udział w lekcji  online. Poprowadziła ją wychowawczyni Anna Pintal.

Na lekcję została zaproszona Pani Dyrektor Alicja Dubel.

Uczniowie podczas zajęć rozmawiali o państwach europejskich, przypomnieli sobie nazwy wszystkich kontynentów oraz kierunków głównych i pośrednich.

Obejrzeli także filmik edukacyjny, który w obrazowy sposób przedstawił, jakie państwa sąsiadują z Polską. Bezbłędnie rozwiązali test.

Na zakończenie uczniowie pochwalili się swoją twórczością. Chętne dzieci przeczytały wiersze, które same napisały.

Dzieci wykazały się dużą wiedzą, zdyscyplinowaniem i chęcią współpracy. Jestem bardzo dumna z moich uczniów. Pomimo wielu trudności i niedogodności z ogromnym zaangażowaniem oraz chęcią, uczą się obsługi platformy Teams, wykonują zdalne zadania.

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor za udział w naszej lekcji online.

Chciałam również podziękować Rodzicom, na których wsparcie zawsze mogę liczyć.

Album foto

Anna Pintal


„Milion marzeń” z okazji Dnia Dziecka

 

Chór Forte działający w zamojskiej Siódemce zdalnie zrealizował nagranie piosenki „Milion marzeń”, dedykowanej wszystkim dzieciom z okazji ich Święta.

https://www.youtube.com/watch?v=OUTKvv25Scc

 


z "The Greatest Showman"
sł. i muz. Benj Pasek & Justin Paul
Tekst polski - Katarzyna Beda
Przygotowanie chóru: Katarzyna Beda
Soliści:
Zuzanna Skowyra
Karolina Flis
Alicja Torzewska
Amelia Osuch
Katarzyna Kardasz
Katarzyna Ciurysek
Sebastian Tyrka
Oliwia Bielec
Martyna Wnuk
Alicja Derkacz
Zuzanna Gałan

Chórzyści: Ignacy Barnowski, Aleksandra Oleniak, Hanna Ciurysek, Lena Kuśmierczyk, Kamila Węglińska, Aleksandra Słupska, Nina Panas - aźmierczak, Laura Palonka, Zahra Tijani, Alicja Sierpniowska, Aleksandra Tokarska, Julia Żuk, Zuzanna Kleban, Jagoda Hałas, Karolina Kozik, Nadia Mazur, Eliza Pupiec, Emilia Kaniewska, Nikola Gołębiowska, Maja Kuśmierczyk, Nadiat Tijani, Hanna Pastuszak, Weronika Nisztuk, Bartosz Osuch, Wiktoria Pomazanka, Michał Ciurysek, Miłosz Lenard, Emilia Palonka, Aleksander Kowalewski, Brayan Altmayer, Maria Surmacz, Hanna Kawalec, Michalina Litwajtis, Dobrosława Panas - Kaźmierczak, Karolina Zakonek, Maja Panas - Kaźmierczak.

Mix, mastering - STUDIO YAGO - Mariusz Telicki
Produkcja: FORTE - Katarzyna Beda, Ralf Medical - Tomasz Bork.

Chór FORTE działa w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu od kilku lat. Swoim śpiewem tworzy niepowtarzalną atmosferę w czasie koncertów i spektakli szkolnych oraz miejskich. Założycielką jest p. Katarzyna Beda - nauczyciel muzyki, autorka musicali wystawianych przez Szkołę w latach 2016 i 2019.

Śpiewanie w chórze to pasja każdego wykonawcy, sprawia wszystkim dużo radości, choć trudno ukryć, że wymaga również mnóstwa pracy.

Piosenka „Milion marzeń” była wykorzystana w musicalu "Piękna i Bestia", który miał swoją premierę 29 maja 2019.

W związku z pandemią, nie można było zrealizować obiecanego Chórowi teledysku w plenerze i całe przedsięwzięcie postanowiono wykonać zdalnie. Uczniowie ze wsparciem rodziców lub rodzeństwa nagrali swoje filmy telefonami, w domach. Nie było to łatwe zadanie, poza nowymi warunkami i nową sytuacją wykonawcy mierzyli się również z tremą – w trakcie nagrania każdy był solistą. Taka praca okazała się  wspaniałym doświadczeniem, które na długo zapadnie wszystkim w pamięć.

W niedalekiej przyszłości zaplanowano następną piosenkę.

W całość złożył „Milion marzeń” Pan Mariusz Telicki - STUDIO YAGO. Udało się też pozyskać przychylnego Sponsora - właściciela firmy Ralf Medical z Poznania - Pana Tomasza Borka, któremu wykonawcy i organizatorzy wydarzenia bardzo dziękują za wsparcie.

Tekst: Katarzyna Beda

Milion marzeń


31 maja 2020 r. - Światowy Dzień Bez Tytoniu

31 maja 2020 r. obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu, który został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1987r.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia tytoniu, także papierosów elektronicznych oraz podniesienie świadomości społeczeństwa na temat skutków zdrowotnych używania tytoniu i narażania na dym tytoniowy. 

Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Dlatego tak ważna jest promocja zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu, motywowanie do odpowiedzialnych wyborów związanych z własnym zdrowiem i zdrowiem bliskich osób, promocja alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz kształtowanie postaw asertywnych szczególnie wśród młodych ludzi.

Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów. Wypalanie nawet kilku sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia. Pamiętajmy również o tym, że używanie e-papierosów nie jest bezpieczne zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Większość e-papierosów zawiera nikotynę. Używanie nikotyny w okresie dojrzewania może zaszkodzić tym częściom mózgu, które są odpowiedzialne za uwagę, uczenie się, nastrój i kontrolę impulsów.

Plakaty udostępniła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zamościu.

Plakaty

Opracowały: M. Majewska, J. Beńko


Niespodzianka dla Mamy

Bycie Mamą to duże wyzwanie. Radosne chwile przeplatają się  z rezygnacją, szczęście ze zmęczeniem, a łzy wzruszenia z frustracją. Każdej Mamie zależy na szczęściu jej dzieci i na tym, aby wyrosły one na wspaniałych i dobrych ludzi.

Dnia 26 maja świętowaliśmy Dzień Mamy. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali dla swoich Mam miłe niespodzianki.

Album foto

Tekst: Agnieszka Wysocka, Beata Stasiuk

 


Szkolny Koncert Życzeń

26 maja – Dzień Matki – to jeden z najpiękniejszych dni w roku. Mama – to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, przywiązania, jedno słowo, a kryje w sobie tyle treści. W tym dniu wszystkie mamy obdarzane są  szczególnymi dowodami miłości. Również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 nie zapomnieli o swoich Mamach, a swoją szczególną wdzięczność i miłość, wyrazili tworząc piękne wierszyki. Wszystkie nadesłane prace prezentujemy na naszej stornie internetowej. Dziękujemy naszym uczniom za udział w „Szkolnym Koncercie Życzeń”. Wszystkim Mamom składamy najserdeczniejsze życzenia!

Koncert życzeń dla Mam

Tekst: S. Perzyńska, M. Olszewska

 

 


Konkurs Fotograficzny „Widok z okna”

 Klub 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu ogłosił konkurs fotograficzny na zdjęcie pokazujące, jak wiosna budzi się do życia. Uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w tej inicjatywie. Robili to pod opieką p. Marty Słomianowskiej. Jest nam bardzo miło, że prace ich zostały docenione.

II Miejsce – zajęła Karolina Zakonek z kl. VII b

III Miejsce – otrzymał Daniel Buczyński z kl. V d

Wyróżnienie – trafiło do Bartosza Śniecikowskiego z kl. VI b

Wśród najlepszych zdjęć zaprezentowanych w fotorelacji znalazły się prace:

 • Szymona Drozda z kl. VII a
 • Amelii Drzewickiej z kl. VIII a
 • Nikoli Artymiuk z kl. VIII a
 • Michała Orłowskiego z Kl. VIII a
 • Maksymiliana Kolano z kl. V c
 • Alexa Oleszczaka z kl. VI a
 • Amelii Niemczuk z kl. VI c
 • Elizy Pupiec z kl. V c
 • Emilii Żebrowskiej z kl. V c
 • Natalii Kuśniesz z kl. VI c
 • Oliwera Działy z kl. IV a
 • Sebastiana Tyrki z kl. VI c
 • Weroniki Nisztuk z kl. V c
 • Zuzanny Madei z kl VI b
 • Weroniki Bartnik z kl. VI c
 • Bartosza Dąbrowskiego z kl. VIII a
 • Kamila Bielaka z kl. IV a
 • Patryka Kusza z kl. V d
 • Nadjat Tijani z kl. VI a
 • Zuzanny Bartnickiej z kl. Vd

Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto

Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska


Dzień Matki w naszej szkole

Macierzyństwo zawiera w sobie od samego początku szczególne otwarcie na nową osobę: ono właśnie jest udziałem kobiety. W otwarciu tym, w poczęciu i urodzeniu dziecka kobieta odnajduje siebie przez bezinteresowny dar z siebie samej.

Jan Paweł II

W Polsce Dzień Matki zawsze wypada 26 maja. Oficjalnie obchodzi się go w naszym kraju od 1914 roku. Korzenie tego święta sięgają jednak czasów antycznych.

W bieżącym roku szkolnym  jest to szczególna okazja dla naszych uczniów,  aby wyrazić swoje uczucia dla Mam, często w bardzo wzruszający i kreatywny sposób. Uczniowie klas 4-6 z okazji Dnia Matki wykonali twórcze formy użytkowe, stosując różne techniki plastyczne. Na lekcjach zdalnych podczas tworzenia świątecznych upominków okolicznościowych dzieci podjęły działania z zakresu estetycznego kształtowania otoczenia. Uczniowie zaprezentowali swoje podarunki dla Mam, wykorzystując wybrane programy komputerowe.

Album foto

Tekst i zdjęcia: Anna  Sawiniec - Szczec


NIESPODZIANKA DLA MAMY

26 maja obchodzimy Dzień Mamy. Z tej okazji zapraszamy wszystkich Świetliczaków do przygotowania dla swoich Mam miłych niespodzianek.

więcej>>>

 

 

 

 

 


 • Połamane języki, czyli spotkania z dykcją

  Połamane języki, czyli spotkania z dykcją

  Na języku polskim uczniowie klasy Va ćwiczyli swoją dykcję, czyli wyraźne mówienie. W życiu codziennym taka umiejętność jest bardzo przydatna, jeżeli chcemy, aby inni dobrze rozumieli, co do nich mówimy. Poprawną dykcję można wypracować, wykonując odpowiednie ćwiczenia. Uczniowie obejrzeli filmik, który pokazuje, jak poprawić swój sposób mówienia, jednocześnie się bawiąc. Filmik zrealizowała młodzież z Koła Naukowego Pedagogiki Teatru i Animacji Kultury z Akademii Pedagogiki Specjalnej.

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=479&v=CLn51DGYG70&feature=emb_logo

   

  Nastąpił czas ćwiczeń na tzw. łamańcach językowych takich jak np.:

  „Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że na drugiej wieży leży drugi Jerzy.”

  „Idę, nos trę, kra krę mija, tu lis ma norę, sarna tor mija.”

  Na zakończenie uczniowie obejrzeli poprawną recytację wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Chrząszcz” mi in. w wykonaniu ich nauczycielki p. Marty Słomianowskiej.

  https://www.facebook.com/173274369354891/videos/257349872125707/?epa=SEARCH_BOX

  Zadaniem domowym dla chętnych, było nagranie swojego własnego filmiku z recytacją tego wiersza. Kilku śmiałków się znalazło, a nie było to łatwe zadanie. Wielki brawa dla nich!

  Julia_Cwik.mp4

  Kacper_Teterycz.mp4

  A może ktoś sam zechce spróbować? Zachęcamy do wspólnej zabawy

  Chrząszcz

  Trzynastego, w Szczebrzeszynie
  chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.
  Wszczęli wrzask szczebrzeszynianie:
  Cóż ma znaczyć to tarzanie?!
  Wezwać trzeba by lekarza!
  Zamiast brzmieć, ten chrząszcz się tarza!
  Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie,
  że w nim zawsze chrząszcz BRZMI w trzcinie!
  A chrząszcz odrzekł niezmieszany:
  - Przyszedł wreszcie czas na zmiany.
  Drzewiej chrząszcze w trzcinach brzmiały,
  teraz będą się tarzały.

  Marta Słomianowska

   
 • Poezja z cienia – blackout poetry

  Poezja z cienia – blackout poetry

  Na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie klasy VIIIa tworzyli tzw. poezję z cienia. Prezentujemy efekt tych działań oraz filmik instruktażowy, jak przygotować blackout poetry. Może ktoś się zainspiruje i stworzy własną poezję z cienia? Bardzo zachęcamy.

  Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

   
   
   
 • Nie jesteś sam

  Nie jesteś sam

  5 maja jest szczególnym dniem dla środowiska osób niepełnosprawnych. Tego dnia obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Jest to bardzo ważny dzień dla wszystkich osób niepełnosprawnych i tych, którzy swoimi działaniami dążą do wyrównywania szans, pokonywania barier oraz budowania przyjaznego środowiska. Osoby niepełnosprawne żyją wśród nas, często różnią się wyglądem, sposobem zachowania, ale tak samo jak każdy mają pełne prawo do godnego życia. Godnie żyć, to cieszyć się wszystkim, co nas otacza, rozumieć bodźce, które pochodzą z zewnątrz otoczenia, funkcjonować w społeczeństwie na równych prawach.

   My jako Szkoła Podstawowa nr. 7 z Oddziałami Integracyjnymi szczególnie pamiętamy o tym dniu i staramy się, aby osoby niepełnosprawne czuły się dobrze w naszej społeczności szkolnej, były traktowane z godnością i na równi z innymi. Stwarzamy im warunki do samorealizacji, przykładamy starań aby jak najlepiej funkcjonowały w środowisku szkolnym.

  Pamiętajmy: SZANUJMY! NIE DYSKRYMINUJMY!  Podejdź, porozmawiaj, uśmiechnij się, zapraszaj do wspólnej zabawy!!

  Tekst: M. Olszewska, S. Perzyńska, J. Beńko

   
 • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA

  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA

  4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Podczas edukacji zdalnej, uczniowie ze świetlicy szkolnej nadesłali swoje prace związane z tym świętem. W ten sposób docenili niebezpieczną pracę straży pożarnej. Dziękujemy serdecznie za piękne i pomysłowe prace uczniom naszej szkoły.

  Tekst: Agnieszka Wysocka

   
   
 • „Wiosna na dworze, a ja w domu tworzę…”

  „Wiosna na dworze, a ja w domu tworzę…”

  W tym roku nie możemy w pełni cieszyć się urokami wiosny, możemy natomiast, za sprawą naszych najmłodszych – uczniów klas I – III, w domu podziwiać wiosnę: kwitnące sady, kolorowe łąki i rabaty pełne tulipanów, żonkili i stokrotek. W ramach akcji: „Wiosna na dworze, a ja w domu tworzę”, uczniowie tych klas przesłali prace plastyczne i wiersze. Cieszy nas artystyczna twórczość uczniów. Dzieci uruchomiły wyobraźnię, przywołały wspomnienia i wykonały prezentowane tutaj prace. Dziękujemy uczniom za uczestnictwo w akcji i zachęcamy do twórczego spędzania czasu wolnego.

  Najciekawsze prace wykonali:
  Hubert Derewecki kl. I „a”
  Oskar Rycaj kl. I „a”
  Staś Szymański kl. I „a”- „Sad wiosną”
  Adrianna Bielak kl. II „b”
  Julia Szymanik kl. II „b”
  Jakub Szymanik kl. II „b”
  Jan Kiesztyn kl. III „a”
  Miłosz Niemczuk kl. III „b”- „Kwitnąca Jabłoń” oraz „Łąka”.

  Wszystkim dzieciom gratulujemy kreatywności!

  Tekst: J. Beńko, M. Olszewska, S. Perzyńska

   
 • „Szkoła z TVP” w „Siódemce”

  „Szkoła z TVP” w „Siódemce”

  Pani Aleksandra Luchowska-Bartnik jest nauczycielką matematyki z naszej szkoły. W swojej pracy wychodzi poza ramy tradycyjnego nauczania, angażując się w akcje i przedsięwzięcia zarówno lokalne jak i ogólnopolskie. Odważnie podjęła też wyzwania stawiane przez nauczanie zdalne i rozpoczęła  współpracę z Telewizją Polską. Cyklicznie prowadzi lekcje matematyki w ramach projektu „Szkoła z TVP”, który jest wspólną inicjatywą MEN oraz Telewizji Polskiej. Wszystkie wyemitowane na antenie lekcje są również dostępne na vod.tvp.pl oraz na stronie szkolaztvp.

  Pani Luchowska-Bartnik ma na swoim koncie zawodowe sukcesy. Jej uczniowie zdobywają tytuły laureatów i finalistów w różnych konkursach. W roku szkolnym 2017/2018 Pani Aleksandra została laureatem konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i otrzymała tytuł „Nauczyciela-Innowatora”. Nauczycielka była też koordynatorką programu edukacyjnego „Być jak Ignacy” przeznaczonego dla dzieci ze szkół podstawowych. Jej innowacyjne metody pracy, nowoczesne lekcje oraz realizowane projekty  są niezwykle cenione przez uczniów i rodziców.

   
 • Święto Narodowe Trzeciego Maja

  Święto Narodowe Trzeciego Maja

  Święto Konstytucji 3 maja, właściwie Święto Narodowe Trzeciego Maja, to polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku. Za święto narodowe zostało ustanowione w 1919 roku i ponownie w 1990 roku.

  Z okazji tego święta uczniowie kl. 3a przygotowali prace o tematyce patriotycznej. W tym roku nie mogliśmy uczestniczyć w  apelu szkolnym ale zaangażowanie uczniów i rodziców nie pozwoli nam zapomnieć  o tak ważnych wartościach patriotycznych.

  Tekst i zdjęcia: Dominika Zwolak

   
 • 3 maja to Święto Uchwalenia Konstytucji

  3 maja to Święto Uchwalenia Konstytucji

  Co roku obchodziliśmy je wspólnie, zbierając się na Rynku Wielkim, śpiewając „Mazurka Dąbrowskiego”, powiewając flagami, ciesząc się z tak ważnej dla naszej Ojczyzny rocznicy. W tym roku wiele spraw wygląda inaczej, nie możemy się spotkać, żeby zawołać „Wiwat Maj, Trzeci Maj!”.

   Ale to nie znaczy, że nie możemy świętować!

  3. maja 1791 r. skonfederowany Sejm Wielki w Warszawie uchwalił przez aklamację pierwszą w Europie konstytucję, która zmieniła ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wprowadzając monteskiuszowski trójpodział władzy, znosząc liberum veto i wolną elekcję, a dziedziczność tronu. Polska, bo taką nazwę nadała naszemu państwu Konstytucja 3 maja stała się monarchią parlamentarną. Konstytucja była obywatelskim aktem ratowania istnienia Ojczyzny w obliczu zagrożenia ze strony sąsiednich mocarstw.

  W ramach realizacji projektu z historii, uczniowie klas 6, jeszcze w marcu wykonali zadania związane właśnie z uchwaleniem Konstytucji. W trzyosobowych zespołach przeprowadzali wywiad ze zwolennikami i przeciwnikami Konstytucji. Sposób przedstawienia wydarzeń był dowolny. Warunkiem projektu było nagranie filmu. Uczniowie byli bardzo kreatywni, a pomysłów było mnóstwo.

  Niech ta prezentacja będzie dla Was przypomnieniem i krótką lekcją historii w wykonaniu Waszych Kolegów i Koleżanek.

  P.S.

  Myślę, że w tej sytuacji możemy przymknąć oko na delikatne niedociągnięcia, czy lapsusy językowe  Ten film jest kompilacją fragmentów kilku projektów.

  Miłego oglądania i radosnego świętowania!

   

  Małgorzata Drozd

   
 • Konkurs Plastyczny „100 lat Zamojszczyzno!”

  Konkurs Plastyczny „100 lat Zamojszczyzno!”

  Z okazji zbliżającego się 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna Zamojski Dom Kultury na facebook’u ZDK zorganizował Konkurs plastyczny „100 lat Zamojszczyzno!”. Wzięli w nim również udział nasi uczniowie, którzy przygotowywali prace pod opieką p. Anny Kardasz i p. Marty Słomianowskiej. Na konkurs spłynęło 64 prac.

  Komisja w składzie Jolanta Kalinowska – Obst (kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”), Joanna Bilska-Pawłowska (kierownik Działu Artystyczno-Organizacyjnego ZDK) i Dariusz Łukasik (instruktor plastyki ZDK) po długich wirtualnych obradach dokonali wyboru 11 prac, z czego aż 8 wykonanych przez uczniów naszej szkoły; przyznając ex aequo 2 pierwsze, 1 drugie, 1 trzecie miejsce i 7 wyróżnień.

  Laureatami konkursu zostali:
  I miejsce – Hanna Michalik, kl. 2c, SP nr 7 w Zamościu
  I miejsce – Ada Ferenszkiewicz, kl. 6a, SP nr 7 w Zamościu
  II miejsce – Amelia Niemczuk, kl. 6c, SP nr 7 w Zamościu
  III miejsce – Aleksandra Sabatowska, Przedszkole Miejskie nr 12, grupa czterolatków

  Wyróżnieni zostali:
  Lilianka Stanicka, 10 lat
  Amelia Mendel, kl. 5c, SP nr 7 w Zamościu
  Wiktoria Gil, 14 lat, Stowarzyszenie Drukarnia Wyobraźni w Zamościu

  Specjalne wyróżnienia przyznane przez ZPiT „Zamojszczyzna” otrzymali:
  Emilia Żebrowska, kl. 5c, SP nr 7 w Zamościu
  Marysia Palonka, kl. 4, SP nr 7 w Zamościu
  Miłosz Lenard, kl. 5, SP nr 7 w Zamościu
  Natalia Kuśmierz, 12 lat

  Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

   
 • Dzień Ziemi

  Dzień Ziemi

  Corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia Dzień Ziemi uważany jest za największe ekologiczne święto świata. Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku. Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Z okazji tego świętą uczniowie z klasy 3a podczas zdalnego nauczania stworzyli z pomocą rodziców piękne plakaty, które zachęcają nas do tego aby każdy dbał o naszą planetę.

  Gratulujemy i dziękujemy za pełne zaangażowanie.

  Tekst i zdjęcia: Dominika Zwolak

   
 • Od pomysłu do wytworu na lekcjach zdalnych

  Od pomysłu do wytworu na lekcjach zdalnych

  W kwietniu 2020 roku na lekcjach zdalnych z techniki i plastyki uczniowie wykonali własne dzieła wytwórcze. W tym celu obejrzeli w dostępnych źródłach reprodukcje i zastosowali dowolne techniki wykonania pomysłowych prac. Zilustrowali na obrazie portret, stworzyli swój autoportret oraz zaprezentowali wybrany zabytek, który stanowi ważny ślad minionego czasu czy zdarzenia, ma dużą wartość historyczną, naukową i artystyczną oraz podlega ochronie. Uczniowie wykonali też innowacyjne dekoracje świąteczne oraz „wiosenne elfy”, segregując i wykorzystując materiały odpadowe.  Dzieci rozwijały swoje pasje i zainteresowania w korelacji z innymi przedmiotami i z pomocą  nowoczesnej technologii.

  Dziękuję rodzicom za wsparcie, zaangażowanie, cierpliwość i aktywność w organizacji zajęć w ramach nauczania zdalnego.

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec – Szczech

 


 

Jak skutecznie uczyć się w domu?

Jak skutecznie uczyć się w domu>>>

 

 

 

 

 

 

 

 


Przypomnij sobie zasady bezpiecznego Internetu

 


 • „GÓRA GROSZA” W SIÓDEMCE

  „GÓRA GROSZA” W SIÓDEMCE

  Co roku, na przełomie  listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pod nazwą „Góra Grosza”.
  Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.
  Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
  Tegoroczna, XXI akcja „Góra Grosza” organizowana była w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 roku. Działania odbyły się w myśl zasady: „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”.
  Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się do ogólnopolskiej akcji zbierania monet organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Klasy podjęły się zbierania monet o nominałach 1gr, 2gr i 5gr do oddzielnych skarbonek. 
  Pieniądze otrzymane od wychowawców klas zostały posegregowane nominałami, zważone, spakowanie i przesłanie do organizatorów, zgodnie ze wskazówkami.

  Najwięcej monet zebrały klasy:
  5 d – 19 kg 50 dag,
  1 a – 10 kg 54 dag,
  2 a – 4 kg 66 dag.

  Z kolei najwyższa średnia na ucznia wypadła w klasach:
  5 d – 1 kg 26 dag
  1 a – 39 dag
  3 c – 26 dag

  Łącznie w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu zebrano 55 kg 49 dag monet.
  Do organizatorów przesłano monety na kwotę: 472 zł 70 gr.

  Tekst: Anna Gregorowicz, Karolina Tyrka

   
   
 • „Siódemka czuje klimat”

  „Siódemka czuje klimat”

  11 marca w Szkole Podstawowej nr 7 odbył się apel pt. „Siódemka czuje klimat”.

  Przedstawienie dotyczyło oszczędzania energii, segregacji śmieci, dbania o środowisko oraz zmian klimatu.

  Uczniowie klas III-VII przedstawili inscenizację, podczas której pokazali jak wyglądała nasza planeta jeszcze kilkanaście lat temu, jak wygląda teraz oraz co może się z nią stać już za kilka lat, jeśli nie zaczniemy o nią dbać. Uczniowie mówili o tym, jak niewiele potrzeba by ograniczyć zużycie energii. Zachowanie każdego człowieka ma ogromny wpływ na to, w jakim świecie będziemy żyć za 20 lat.

  Przedstawienie było również podsumowaniem wcześniejszych działań proekologicznych podejmowanych przez społeczność szkolną. Nad przygotowaniem apelu oraz dekoracją pracowała p. Karolina Tyrka – opiekun Samorządu Uczniowskiego.

   Zwieńczeniem apelu było wręczenie nagród i dyplomów za udział w konkursach ekologicznych. Odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu  plastyczno- technicznego pod hasłem; „Recyklingowa rewia mody”.

  I miejsce - Karmen Rusek VI b

  II miejsce – Paweł Dacyna VI b

  III miejsce - Zuzanna Madeja VI b

  wyróżnienie – Maria Surmacz VI a

  oraz konkursu wiedzy o ochronie środowiska i ekologii:

  Klasy IV – VI:

  Paweł Półtorak - V d

  Michalina Litwajtis – VI b

  Zuzanna Madeja – VI b

  klasy VII –VIII:

  I miejsce Jakub Nizioł VII b

  II miejsce – Kajetan Łuszczak VII b

  III miejsce – Wiktoria Cis VIII a

  Poprzez realizację różnorodnych przedsięwzięć proekologicznych szkoła włącza się w działania na rzecz ochrony środowiska i zachęca uczniów do pogłębiania wiedzy na temat problemów ekologicznych.

  Tekst: Karolina Tyrka, zdjęcia: Katarzyna Serafin

   
 • Sukces Nikoli w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym!

  Sukces Nikoli w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym!

  Z wielką radością pragniemy poinformować, że uczennica klasy Vb Nikola Gołębiowska zdobyła nagrodę główną w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Zimowy Przyjaciel Zwierząt”.

  Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się dnia 11 marca br. w Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym podczas uroczystości związanych z Dniem Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

  Zaproszeni uczniowie i ich opiekunowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat  historii i funkcji ZOO oraz udziału zamojskiego ZOO w ochronie gatunkowej zwierząt.

  Dzieci po raz kolejny udowodniły, że wiedzą jak właściwie pomagać zwierzętom. Swoje zimowe wsparcie dla nich udokumentowały pięknymi pracami plastycznymi, które zaprezentowane zostały na uroczystym wernisażu podsumowującym konkursy: „Zimowy Przyjaciel Zwierząt” oraz  "Zoo-Arka Noego XXI wieku".

  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec – Szczech

   
 • Udział klasy Va SP7 w ogólnopolskiej Kampanii „Kolejowe ABC”

  Udział klasy Va SP7 w ogólnopolskiej Kampanii „Kolejowe ABC”

  W roku szkolnym 2019-2020 uczniowie klasy Va przystąpili do projektu edukacyjnego „Kolejowe ABC”. Uczniowie pod kierunkiem p. A. Sawiniec – Szczech wykonali prace plastyczne na ogólnopolski konkurs „Akcja Mural”. Dnia 10 marca 2020 roku uczestnicy projektu z klasy Va otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz edukacyjne książeczki Kampanii Kolejowe ABC.

  Kampania „Kolejowe ABC” realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców.

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

   
 • „ZDROWIE I HIGIENA - SIÓDEMKI DOMENA”

  „ZDROWIE I HIGIENA - SIÓDEMKI DOMENA”

  W miesiącu lutym  w ramach szkolnego  konkursu „ZDROWIE I HIGIENA - SIÓDEMKI DOMENA”   adresowanego do uczniów klas I - III, realizowano  zadania z zakresu promocji zdrowia. Celem konkursu było promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia, kształtowanie właściwych postaw związanych ze zdrowiem i higieną oraz rozwijanie twórczego myślenia i kreatywności.

  Planowe działania prowadzone były podczas spotkań z panią pedagog,  w czasie których  przedstawiono   prezentację. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy się odżywiać aby być zdrowym, jak zapobiegać   infekcjom, jakie znaczenie dla organizmu ma ruch i uprawianie sportu oraz jak właściwie dbać o higienę  osobistą. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym.

  Konkurs „ZDROWIE I HIGIENA - SIÓDEMKI DOMENA ” składał się z dwóch części.

  Pierwsza część polegała na  napisaniu testu przez uczniów klas I - III, sprawdzającego poziom wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia. Wyniki testu świadczą o tym, że dzieci wiedzą  co służy ich zdrowiu.

  W drugiej części konkursu uczniowie mieli za zdanie wykonać plakat promujący zdrowe odżywianie   i dbałość  o higienę osobistą.

  Nagrodzeni uczniowie:

  I miejsce – Piotr Nowosad kl. III a

  II miejsce – Adrianna Bielak kl. II b, Karolina Banucha kl. III c

  III miejsce – Julia Śniecikowska kl. I b, Zuzanna Jargieło kl. III c

  Uczniowi wyróżnieni:

  Hanna Torzewska I a

  Zuzanna Zarychta I a

  Hanna Ciurysek I b

  Kaja Szkałuba I b

  Sara Sawczuk/Zuzanna Łygas II a

  Karol Jarosz II b

  Alan Wlaź II b

  Monika Dynowska II c

  Victoria Smyl III a

  Barbara Iskrzak III c

  Maja Pietruszka III c

  Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Tekst i zdjęcia: J. Beńko, M. Olszewska, S. Perzyńska

   
 • Dzień Kobiet w klasach I – III

  Dzień Kobiet w klasach I – III

  Międzynarodowe święto wszystkich kobiet sięga korzeniami do walki o równouprawnienie.

  Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

  Natomiast w Europie wprowadzono Międzynarodowy Dzień Kobiet w 1910 roku w Kopenhadze w celu wsparcia walki kobiet o równe prawa.

  W naszym kraju dzień ten jest kojarzony ze świętem komunistycznym, dawniej był hucznie obchodzony.

  Jednak każda okazja do sprawiania sobie nawzajem przyjemności jest dobra.

  Dlatego właśnie w Dniu Kobiet w każdej klasie wydarzyło się coś ciekawego.

  Dziewczynki otrzymywały drobne upominki, miłe niespodzianki, symboliczne kwiatki.

  Wszystkie z rąk chłopców zostały „odznaczone” medalami z napisem „Dziewczynka na medal”.

  Z tej okazji panowie mali i duzi składali paniom i koleżankom serdeczne życzenia

  Niektóre klasy uczciły ten dzień wspólnym wyjściem do kina na filmy „Zew krwi”, „Naprzód” lub „Sonic”.

  Tekst: Anna Gregorowicz, zdjęcia: Anna Kuźma, Anna Gregorowicz

   
 • VIII edycja konkursu recytatorskiego dla zamojskich przedszkolaków

  VIII edycja konkursu recytatorskiego dla zamojskich przedszkolaków

  W dniach 6 i 9 marca 2020 roku miała miejsce kolejna, VIII już edycja konkursu recytatorskiego dla dzieci z zamojskich przedszkoli pod hasłem „I kudłate i łaciate, te co skaczą i fruwają…”. Organizatorami tegorocznego konkursu byli: Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu oraz Zamojski Ogród Zoologiczny im S. Milera. 6 marca w „Siódemce” odbyły się przesłuchania konkursowe, w których wzięło udział 27 uczestników z 10 zamojskich przedszkoli. Recytatorów wspierała prowadząca imprezę Pani Marta Słomianowska, która wcieliła się w rolę przeuroczej pandy. Zmagania recytatorów obserwowali zaproszeni goście. Byli wśród nich: Pani Agnieszka Kowal – Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość oraz Pan Grzegorz Garbuz – Dyrektor ZOO.

  Dzieciom kibicowały panie wychowawczynie oraz rodzice. Na sali byli też przedstawiciele zamojskich mediów. Recytacje przedszkolaków poprzedził występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 7. Było to przedstawienie teatralne pt. „O wiewiórce Łupiskórce”.

  Podczas konkursu wykonawcy prezentowali bogaty repertuar wierszy mówiących o zwierzętach. Jury, w którego składzie byli pracownicy ZOO, Książnicy Zamojskiej, ZDK i Szkoły Podstawowej nr 7, przyznało jedno I miejsce, dwa miejsca II, jedno miejsce III, trzy wyróżnienia oraz trzy wyróżnienia specjalne.

  I miejsce: Maja Rzemieniak – Przedszkole Miejskie nr 12

  II miejsce: Dawid Luterek – Przedszkole Miejskie nr 8

   Iga Blaszka – Przedszkole Miejskie nr 12

  III miejsce: Maja Bolibe – Przedszkole Miejskie nr 14

  Wyróżnienia:

  Oliwia Kmieć – Przedszkole Miejskie nr 4

  Dariusz Mikołajewicz  – Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko”

  Zofia Gałka - Tyszczyk – Przedszkole Miejskie nr 14

  Wyróżnienia specjalne dla najmłodszych uczestników konkursu otrzymali:
  Antonina Romańczuk, Hanna Kitka, Wojciech Wnuk z Punktu Przedszkolnego „Figielkowo”

  W dniu 9 marca w siedzibie Zamojskiego Ogrodu Zoologicznego odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. Dyplomy, nagrody i podziękowania wręczyli: Pani Alicja Dubel Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu, Pan Grzegorz Garbuz, Dyrektor zamojskiego ZOO oraz przewodnicząca konkursowego jury – Pani Joanna Bilska-Pawłowska.


 • Warsztaty skutecznego uczenia się

  Warsztaty skutecznego uczenia się

  Dnia 5 marca 2020 roku w klasie Va podczas zajęć z wychowawcą  odbyły się warsztaty skutecznego uczenia się. Zajęcia z uczniami przeprowadziły  p. A. Krajewska – Korona i p. E. Bondyra, które przybyły do naszej szkoły z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 1 w Zamościu.

  Na zajęciach uczniowie wypracowali definicję i mini poradnik skutecznego uczenia się. Pracując w grupach dowiedzieli się po co się uczymy i jak się uczymy. Poznali ćwiczenia oddechowe oraz zasady koncentracji. Na koniec warsztatów uczniowie pracowali łańcuchową metodą skojarzeń, opierając się na podstawowej formule pamięci: pamięć=obraz+akcja. Okazało się, że najlepiej łączyć po dwa obrazy. W ten sposób wykorzystujemy w procesie uczenia się dwie półkule mózgowe.

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec – Szczech

   
 • „Dziewczynka z zapałkami”

  „Dziewczynka z zapałkami”
   
   

  Baśń „Dziewczynka z zapałkami” Hansa Christiana Andersena znają wszyscy, dorośli i dzieci. Jednak utwór zaprezentowany dnia 3 marca 2020r. w Przedszkolu nr 5 różnił się od tradycyjnych wersji, gdyż był w formie pantomimy.

  Zaangażowane w nią były dzieci z  wszystkich grup od trzylatków do sześciolatków. Co ciekawe, występowały także osoby dorosłe – nauczycielki z przedszkola. Oprócz kilku zdań wygłoszonych na powitanie i na zakończenie, przez cały spektakl ze sceny nie padło ani jedno słowo. Miejsca na widowni zajęły dzieci z przedszkoli nr 4, nr 7 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu.

  Uczniowie z klasy 3c, którzy zostali zaproszeni na ten występ, z przyjemnością oglądali popisy młodszych koleżanek i kolegów. Musieli uważnie obserwować wydarzenia na scenie, zachowywać się cicho, uruchomić wyobraźnię, wyciągać wnioski. Podziwiali piękny, nastrojowy występ, kolorowe stroje i różne style tańca, nagradzali małych aktorów brawami.

  Tekst: Anna Gregorowicz, zdjęcia: Anna Kuźma, Anna Gregorowicz

   
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
   
   

  W niedzielę 1 marca 2020 roku w Zamościu, przy tablicy upamiętniającej byłą katownię UB odbyła się uroczystość ku czci Żołnierzy Wyklętych.

  Wydarzenie zostało zorganizowane przez: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, 25. Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu, Urząd Miasta Zamość oraz Kościół Katedralny pw. św. Katarzyny w Zamościu. Wśród uczestników uroczystości była delegacja uczniów klas siódmych z naszej szkoły wraz z nauczycielami - p. M. Garbuz, p. K. Banach i p. S. Perzyńską.

  Tekst: M. Garbuz, zdjęcia: K. Banach, S. Perzyńska

   
 • Komunikat dla Rodziców

   
 • „Zgnieć butelkę, bądź eko”

  „Zgnieć butelkę, bądź eko”
   
   

  Włącz się do akcji edukacyjnej zorganizowanej przez PGK „Zgnieć butelkę, bądź eko”.

  Więcej informacji znajdziesz na stronie:

   
 • Zapraszamy do udziału w konkursie matematycznym

  Zapraszamy do udziału w konkursie matematycznym
   
   

  Drodzy Uczniowie

  Zapraszamy Was do udziału w Konkursie zorganizowanym w ramach II Wojewódzkiego Sympozjum Najmłodszych Matematyków. Regulamin i warunki uczestnictwa znajdują się w poniższym linku. Prace konkursowe prosimy przynosić do nauczycieli matematyki do 12 marca 2020 r.

   

  Finaliści części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego

  W tym roku ruszyła trzecia edycja Europejskiego Konkursu Statystycznego organizowanego przez 17 urzędów statystycznych z europejskich krajów: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowenia, Węgry, Włochy. Celem Konkursu jest podniesienie świadomości obywateli Europy w kwestii znaczenia oficjalnych statystyk dla społeczeństwa, a także promowanie pracy zespołowej i współpracy między uczniami w celu osiągnięcia wspólnych celów.

  „MICKIEWICZ”, jako jedyna szkoła z województwa lubelskiego przygotowała analizę zbioru danych, przedstawiła wyniki pracy i wnioski z analizy w formie prezentacji.   Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu -
  Amelia Drzewicka, Karolina Wójcik i Jakub Nizioł to uczniowie, którzy zakwalifikowali się do finału krajowej części Europejskiego Konkursu Statystycznego.

  Zakresem tematycznym konkursu były: pojęcia statystyczne, miary i cechy statystyczne, podstawy ruchu prawdopodobieństwa, rodzaje badań statystycznych, tabelaryczna prezentacja danych, jak również graficzna prezentacja danych.

  Ostateczne wyniki części krajowej zostały obliczone na podstawie średniej oceny za prezentację i punktacji za test.

  Serdecznie dziękuję uczniom za zaangażowanie oraz życzę dalszych sukcesów!

  Szkolny koordynator konkursu Anna Sawiniec - Szczech

 • Sukces w Europejskim Konkursie Statystycznym!

  Sukces w Europejskim Konkursie Statystycznym!
   
   

  Niezmiernie nam miło poinformować o sukcesie uczniów klasy VIIb i VIIIa.

  Amelia Drzewicka, Karolina Wójcik i Jakub Nizioł zakwalifikowali się do II etapu Europejskiego Konkursu Statystycznego.

  Podczas I etapu - części krajowej uczniowie rozwiązywali test on-line dotyczący  zrozumienia podstawowych pojęć statystycznych, miar, podstaw rachunku prawdopodobieństwa, rozkładu normalnego, wyszukiwania oficjalnych danych statystycznych, wyników badań publikowanych przez GUS i Eurostat oraz interpretacji interaktywnej tekstu analitycznego.

  W tym roku Konkurs organizowany jest przez 17 urzędów statystycznych z europejskich krajów: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowenia, Węgry, Włochy.

  Celem Konkursu jest podniesienie świadomości  obywateli Europy w kwestii znaczenia oficjalnych statystyk dla społeczeństwa, a także promowanie pracy zespołowej i współpracy między uczniami w celu osiągnięcia wspólnych celów.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  szkolny koordynator konkursu: Anna Sawiniec - Szczech

   
 • Urodziny Hymnu Państwowego RP

  Urodziny Hymnu Państwowego RP

  Mazurek Dąbrowskiego został napisany w 1797 roku przez Józefa Wybickiego dla żołnierzy Legionów Polskich we Włoszech. Pieśń bardzo szybko zyskała dużą popularność. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę została uznana za hymn państwowy 26 lutego 1927 roku.

  Dnia 26 lutego 2020 roku przed lekcjami w klasie Va, Vb i VIb odśpiewaliśmy hymn państwowy i przypomnieliśmy uroczystości państwowe oraz międzynarodowe, na których słyszymy „Mazurka Dąbrowskiego”. Podczas wycieczki online odwiedziliśmy rodzinny dworek Józefa Wybickiego w Będominie w którym znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego. Wiemy, że obecność symboli narodowych w ważnych dla kraju chwilach jest wyrazem poczucia przynależności obywateli do narodu. Ma również wpływ na kształtowanie się w nas tożsamości narodowej.

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec – Szczech

   
 • Dla Julii…

  Dla Julii…

  „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z bliźnimi” (Jan Paweł II)

  Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim uczniom i rodzicom za wsparcie finansowe dzisiejszego kiermaszu ciast. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc w leczeniu naszej uczennicy. Jesteśmy bardzo wzruszeni, że spotkaliśmy tak wielu ludzi dobrego serca… DZIĘKUJEMY!

  Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele klasy IIc

   
 • Czy to już wiosna?

  Czy to już wiosna?

  Na zajęciach plastyczno – technicznych w świetlicy szkolnej uczniowie klas pierwszych rozpoznawali oznaki budzącej się wiosny. Najmłodsi artyści naszej szkoły zaprezentowali własne prace plastyczne przedstawiające kwitnącą leszczynę, bazie na wierzbie, przebiśniegi czy krokusy. Zwierzęta budzące się ze snu zimowego oraz przylatujące skowronki, bociany i żurawie na pracach uczniów, dodały naszej świetlicy wiosennego nastroju.

  Uczniowie wiedzą, że astronomowie dzielą rok w Polsce na cztery pory: wiosnę, lato, jesień i zimę, a specjaliści od klimatu na sześć pór, bo wyróżniają jeszcze przedzimie i przedwiośnie. Na tablicy interaktywnej uczniowie zaznaczali również prawidłowe zasady zachowania się wobec zwierząt.

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec – Szczech

   
 • Warsztaty plastyczne dla dzieci z Przedszkola nr 1

  Warsztaty plastyczne dla dzieci z Przedszkola nr 1

  W lutym w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci z Przedszkola nr 1. Warsztaty  zostały zorganizowane z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Założeniem zajęć było zaspokojenie naturalnej ciekawości i eksperymentowaniu z różnymi materiałami plastycznymi. Warsztaty plastyczne miały formę ćwiczeń i zabaw plastyczno – muzycznych.

  Dzieci zostały powitane piosenką pt: „Clap clap song”, następnie zostały odczytane zagadki nawiązujące do tematu pracy plastycznej –„Cztery pory roku”. Grupa przedszkolna miło spędziła czas w naszej świetlicy mamy nadzieję, że przed nami kolejne spotkania.

  Tekst: Dominika Zwolak, zdjęcia: Agnieszka Wysocka

   
 • Pachnąco i smakowicie w Siódemce

  Pachnąco i smakowicie w Siódemce

   Jerzy Kitowicz o pączkach pisał tak:
  „Ciasta także francuskie, torty, pasztety, biszkopty i inne, pączki nawet - wydoskonaliło się to do stopnia jak najwyższego. Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby go podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska”.

  Takimi właśnie pysznymi pączkami zajadali się w tłusty czwartek uczniowie zamojskiej Siódemki.

  Ten słodki poczęstunek przygotowali dla nich rodzice.

   Zdjęcia: W. Orzechowski

   
 • Dzień Nauki Polskiej po raz pierwszy w historii

  Dzień Nauki Polskiej po raz pierwszy w historii

  "Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat"

  Ludwik Pasteur

  Dnia 19 lutego 2020 roku z okazji nowego święta państwowego Dnia Nauki Polskiej, odbyły się w naszej szkole lekcje na temat dokonań polskich naukowców.  Dzień Nauki Polskiej był dla nas inspiracją do zainteresowania się nauką w różnych dziedzinach i pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy naukowych.

  Jako datę corocznych obchodów tego święta wyznaczono 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika. To wyraz uznania za jego wybitne zasługi w astronomii. Spośród najwybitniejszych polskich naukowców uczniowie zaprezentowali osiągnięcia Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.

  Życzymy wszystkim przyszłym  naukowcom wytrwałości w dążeniu do rzetelnej wiedzy!

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec – Szczech

   
 • Lektury nie muszą być nudne!

  Lektury nie muszą być nudne!

  Omawianie lektur na lekcjach języka polskiego jest koniecznością. Ale jest to okazja nie tylko do poznania treści, autora, problematyki, ale również do wykazania się własną kreatywnością. Taką okazję mieli uczniowie klas Vc, VIa i VIb, którzy tworzyli projekty związane z lekturami.

  W klasie V uczniowie wykonywali „Kuferek podróżny Stasia i Nel”, w którym zgromadzili rekwizyty kojarzące się z powieścią H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Pomysły były przeróżne i bardzo oryginalne: Kali z plasteliny, Mea z włóczki, chinina z cukru pudru, rękawiczki bohaterki, piasek z pustyni i rośliny z puszczy oraz wiele innych…

  Przy okazji prezentacji efektów swojej pracy uczniowie musieli wykazać się też znajomością treści lektury i uzasadnić wybór takich, a nie innych rzeczy.

  W klasach VI omawialiśmy książkę pt. Tajemniczy ogród” i na zakończenie cyklu lekcji chętni uczniowie wykonali projekt pt. „Mój tajemniczy ogród w słoiku”. Inspirując się powieścią F.H.Burnett, młodzież wykonała własną interpretację ogrodu z lektury. Prezentując miniaturowe ogródki w słoikach, każdy opowiedział o tym, jak powstawał taki ogród i w jaki sposób nawiązuje do omawianej książki. Treść lektury została powtórzona, a przy okazji ujawniły się ogrodnicze pasje niektórych uczniów. 

  Może w taki sposób uda się z książek omawianych w szkole zapamiętać więcej niż zwykle…

  Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec, zdjęcia: Amelka Niemczuk, Adam Kryszczuk, Emilka Żebrowska

   
 • Dzień Baterii na lekcjach techniki

  Dzień Baterii na lekcjach techniki

  W lutym br. obchodziliśmy Dzień Baterii na lekcjach techniki. 18 lutego 1745 roku urodził się Alessandro Volta, którego badania nad napięciem elektrycznym przyczyniły się do skoku cywilizacyjnego kolejnych pokoleń.

  Uczniowie klas V i VI naszej szkoły z okazji tego nietypowego święta wykonali świecące lampki oraz edukacyjne zabawki z zastosowaniem baterii, które pozwoliły  „uwolnić się” od stałego źródła zasilania.  

  „Policzyliśmy, ile razy w ciągu jednego dnia skorzystaliśmy ze sprzętu na baterie, uwzględniając nie tylko własne przedmioty, ale i urządzenia w przestrzeni publicznej.  Wiemy, że baterie towarzyszą nam w codziennych czynnościach: budzimy się dzięki budzikowi, rozmawiamy przez telefon komórkowy, sprawdzamy godzinę na zegarku, myjemy zęby szczoteczką elektryczną i przebywamy w pomieszczeniach wyposażonych w czujniki dymu czy gazu. Baterie umożliwiają pracę aparatu słuchowego czy rozrusznika serca, przyczyniając się do poprawy jakości życia i bezpieczeństwa zdrowotnego.

  Dbając o nasze środowisko wrzucamy  zużyte baterie do odpowiednich pojemników znajdujących się na terenie naszej szkoły. Żeby jednak korzystać z baterii ekologicznie i ekonomicznie, wybieramy te, których użyjemy wielokrotnie – akumulatory ze stacją ładującą”.

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec – Szczech

   
 • Wiem, co jest zdrowe dla mojego serca

  Wiem, co jest zdrowe dla mojego serca

  Wiem, co jest zdrowe dla mojego serca - pod takim hasłem uczniowie klasy 7b zorganizowali w Walentynki kawiarenkę ze zdrową żywnością  - najlepszą dla prawidłowego funkcjonowania naszego serca.

  Nie zabrakło warzyw, owoców, gorzkiej czekolady, orzechów, migdałów i wielu innych produktów. Każdy mógł przyjść i poczęstować się wybranym przysmakiem.

  Dodatkowo zorganizowano wystawę plakatów wykonanych przez uczniów klasy 4a i 7b. Akcja ta została zorganizowana w związku z realizacją programu „Trzymaj formę".

  Tekst i zdjęcia: M. Majewska

   
 • Magiczny wieczór w Siódemce

  Magiczny wieczór w Siódemce

  13 lutego 2020 r. w szacownych murach zamojskiej Siódemki miał miejsce wyjątkowy wieczór.

  Odświętnie ubrani ósmoklasiści zebrali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, aby wspólnie celebrować uroczyste wykonanie jednego z najpiękniejszych tańców narodowych – poloneza, który jest symbolem optymizmu, pojednania i nadziei na przyszłość. Towarzyszyli im rodzice, dyrekcja, nauczyciele oraz młodsi koledzy i koleżanki.

  Na wstępie pani Jolanta Wielgosz - wicedyrektor szkoły, skierowała wiele życzliwych słów w stronę młodych ludzi.  Następnie przekazała im głos i odbyła się krótka część artystyczna, po której przyszedł czas na główny punkt programu.

  W rytm przepięknego poloneza autorstwa Wojciecha Kilara ósmoklasiści włączyli się w długi korowód młodych ludzi, którzy tanecznym krokiem żegnają się z przeszłością i zmierzają ku swojemu przeznaczeniu.

  Polonez w wykonaniu młodzieży zachwycił wszystkich. Rozbudowana choreografia, perfekcja wykonania, idealne wyczucie rytmu. Nad całością czuwali pani Monika Kozłowska oraz pan Radosław Witkowski.

  Po odtańczeniu poloneza ósmoklasiści udali się na poczęstunek, a potem wszyscy wspólnie wspaniale się bawili.

  Tego dnia odbyły się także zabawy choinkowe klas 1-3 oraz 4-7.

  Młodsze dzieci wystąpiły w różnorodnych kostiumach i przebraniach, a rodzice, jak zwykle, przygotowali dla nich poczęstunek.

  Zabawy prowadzone przez panie animatorki uatrakcyjniły karnawałowe harce.

  Zabawy choinkowe, które odbyły się w naszej szkole, były okazją do spotkania się społeczności szkolnej i wspólnej zabawy przy muzyce, którą zapewnił DJ.

  Ten piękny, magiczny wieczór zapewne długo pozostanie wszystkim w pamięci i będzie on jednym z wielu pięknych wspomnień.

  Tekst: M.Słomianowska, A. Gregorowicz zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski

   
 • PREORIENTACJA ZAWODOWA TRZECIOKLASISTÓW

  PREORIENTACJA ZAWODOWA TRZECIOKLASISTÓW

  Planowanie i uświadamianie dzieciom ważności decyzji o wyborze zawodu staje się niezwykle ważne na każdym etapie kształcenia.

  W związku z tym 13 lutego 2020r. uczniowie klasy III b wraz z nauczycielami: panią Anną Pintal i panem Waldemarem Orzechowskim odwiedzili Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1, aby dowiedzieć się, jak zdobyć dobry zawód.

  Uczniowie obejrzeli świetnie wyposażone pracownie, poznali zawody: technik usług fryzjerskich, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik fotografii i multimediów, technik hotelarstwa oraz technik logistyk.

  Największą atrakcją dla dzieci była możliwość zrobienia sobie modnych, kolorowych fryzur, udział w procesie tworzenia plakietek oraz poznanie różnych urządzeń takich jak: podnośniki, dźwigi i wózki widłowe. Dzieci nauczyły się także profesjonalnego składania serwetek.

  Na zakończenie czekał na uczniów słodki poczęstunek w postaci gofrów oraz balonowe zwierzątka.

  Ta wycieczka była niecodzienną lekcją sprzyjającą poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji.

  Tekst i zdjęcia: Anna Pintal

   
 • Rozstrzygnięcie konkursu „EKO ZABAWKA”

  Rozstrzygnięcie konkursu „EKO ZABAWKA”

  Dnia 12 lutego 2020 roku odbyło się rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu pt. „EKO ZABAWKA”. Konkurs adresowany był do wszystkich dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną. Zadaniem dzieci wraz z rodzicami było wykonanie zabawki z materiałów ekologicznych.

  Celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat zagadnień z zakresu ekologii i ochrony środowiska, rozbudzenie wyobraźni oraz fantazji, a także wspieranie więzi rodzinnych łączących dzieci i rodziców poprzez umożliwienie wspólnego tworzenia.

  Na konkurs wpłynęło 25 prac. Wszystkie były piękne i niepowtarzalne.

  Nagrodzeni w konkursie:

  - I miejsce Kajetan Więsyk kl. IIa

  - II miejsce Igor Pastuszak kl. IIIa

  - III miejsce Patryk Lalik kl. IIb

  Wyróżnieni w konkursie:

  - Dawid Szumiło kl. IIa

  - Hubert Leszkowicz kl. IIIa

  - Bartosz Studnicki kl. IIIa

  Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Tekst: Agnieszka Wysocka, zdjęcia: Dominika Zwolak

   
 • Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 w SP7

  Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 w SP7

  Dnia 11 i 12 lutego 2020 roku w naszej szkole odbyły się lekcje na których propagowano Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

  Po lekcji wiadomo, że wykręcając numer alarmowy 112, można zgłosić pożar, wypadek i wszelkie sytuacje, wymagające interwencji służb ratunkowych. To numer uniwersalny dla całej Europy. Po zgłoszeniu się operatora, dokładnie opisujemy zdarzenie, podajemy adres i dane kontaktowe. To numer, który należy wybierać tylko w przypadku, gdy potrzebujemy pomocy, w sytuacji nagłego, realnego niebezpieczeństwa utraty zdrowia czy życia, zagrożenia dla mienia lub środowiska.

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

 

 


 • Dzień Bezpiecznego Internetu

  Dzień Bezpiecznego Internetu

  11 lutego 2020 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody tego dnia i podjęła szereg inicjatyw.

  W kl. I - III  zostały przeprowadzone zajęcia: „Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?”

  W ramach zajęć dzieci:

  - obejrzały filmy m. in.  „Jakie zostawiamy ślady w Internecie?”, Sieciaki.pl – „Szanuj innych w sieci”, „Korzystaj z umiarem z Internetu”,  „Nie ufaj osobom poznanym w sieci”

  - obejrzały prezentację na temat: „Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu"

  - tworzyły plakaty z zasadami bezpieczeństwa w  Internecie

  - poznały bądź powtórzyły i utrwaliły zasady bezpieczeństwa.

  W kl. IV – VIII na godzinach wychowawczych uczniowie dowiedzieli się „Jak zadbać o swój wizerunek w sieci?”.

  Na lekcjach informatyki przypomnieli sobie o zagrożeniach w Internecie oraz jak reagować na cyberprzemoc. Uczniowie klas IV – V przygotowali plakaty związane z tematem, swoje prace prezentowali przed klasą, natomiast uczniowie klas VI – VIII w grupach ustalali zasady dotyczące reakcji na przejawy cyberprzemocy.

  Wszyscy wykazali się dużą wiedzą związaną z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu oraz umiejętnością radzenia sobie z cyberprzemocą.

  Tekst: M. Bożek, zdjęcia: A. Gregorowicz, B. Greszta, A. Sawiniec-Szczech, M. Bożek

   
   
   
 • Święto Babci i Dziadka w klasie Ia

  Święto Babci i Dziadka w klasie Ia

  „Jak to dawniej było, każdy z Was pamięta, bo cząstka historii w rodzinie zamknięta.

  Babcia ciasto piecze, wesoło zagada, o rodzinnych dziejach wnukom opowiada. A kochany dziadek w bujanym fotelu pokazuje zdjęcia mych kuzynów wielu. Rodzinne tradycje pielęgnować trzeba - babcia, mama, wnuczka, inaczej się nie da. Dziś Wam dziękujemy nasi przyjaciele - Tobie Babciu, Dziadku pomyślności wiele.”

  „Kochamy Was” - pod takim  hasłem 10 lutego 2020 roku w klasie I a odbyło się spotkanie z okazji Święta Babci i Dziadka.

  Na uroczystość przybyło liczne grono ukochanych Babć i Dziadków.

  Wnuczęta bardzo wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny.

  Drodzy goście mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i prezentowały swoje umiejętności taneczne. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dzieci zaśpiewały także gromkie 100 lat i obdarowały swoich ukochanych gości upominkami – własnoręcznie wykonanymi laurkami. Podziękowały za ogrom bezinteresownej miłości, cierpliwość i troskę, jaką okazują im każdego dnia, dbając o to, aby wyrosły na mądrych i wartościowych ludzi.

  Podczas uroczystości Babcie i Dziadkowie mieli możliwość degustacji przepysznych ciast przygotowanych, jak zawsze, przez nieocenione mamy. Słodki poczęstunek umiliło wspólne oglądanie animowanej bajki pt. „Kopciuszek”.

  Było to niezwykłe spotkanie, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości, pełne wzruszeń i radości. Dzięki miłej i rodzinnej atmosferze na długo pozostanie w naszej pamięci.

  Babciom i Dziadziom serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie

  i życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności!

  Tekst: Bożena Greszta, zdjęcia: Sylwia Perzyńska

   
   
 • Dzień Babci i Dziadka w kl.1b

  Dzień Babci i Dziadka w kl.1b

  10 go lutego 2020 roku  w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu w klasie 1B miała miejsce bardzo ważna uroczystość – Dzień Babci i Dziadka. Mimo, że w kalendarzu to święto już było, to każda babcia i każdy dziadek przyznają, że warto było czekać…

  W poniedziałkowe popołudnie, gdy salę lekcyjną  wypełniła po brzegi szacowna publiczność, na scenę wkroczyli uczniowie klasy 1B.Mali aktorzy przygotowali pełne wzruszeń przedstawienie, tańczyli, śpiewali, recytowali wiersze, składali życzenia… Program został przygotowany tak, aby każde dziecko mogło powiedzieć choćby krótki tekst.

  Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Dzieci obdarowały swoich dziadków pięknymi,  własnoręcznie wykonanymi ramkami ze swoim zdjęciem.

  Dziękujemy Kochane Babcie i Drodzy Dziadkowie.

  Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

  Tekst: Iwona Kurzempa- Sarzyńska, zdjęcia Magdalena Olszewska

   
   
   
 • DLA SCHRONISKA, DO SCHRONISKA

  DLA SCHRONISKA, DO SCHRONISKA

  Podczas akcji, prowadzonej w listopadzie i grudniu w naszej szkole, zebrano rekordową sumę - ponad 1030 zł na potrzeby Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu.

  Akcję prowadziły głównie dzieci z klasy 3 c pod opieką p. Anny Kuźmy i p. Anny Gregorowicz.

  Kilka dziewczynek z klasy 5b z własnej inicjatywy wzięło na siebie obowiązek zbierania pieniędzy w klasach starszych, gdyż podobał im się szlachetny cel.

  Podczas szkolnej akcji zebrano nie tylko pieniądze, ale także 20 kg karmy suchej, 4 kg karmy w puszce oraz drobne rzeczy potrzebne w schronisku.

  Za zebraną kwotę zakupiono aż 200 kilogramów dobrej jakości karmy dla psów  i 15 kg karmy dla kotów.

  Dary przekazano na ręce pana kierownika schroniska podczas wycieczki, w której udział wzięli rodzice: p. Angelika Mościszko, p. Diana Pieruszka, p. Aleksandra Zwolan, p. Izabela Jargieło, p. Karina Chruścińska, p. Sylwia i Rafał Kuszowie oraz dzieci: Maja Pietruszka, Zuzia Jargieło, Lena Zwolan z bratem, Bartek Kusz, Mateusz Chruściński, Oskar Borek.

  Uczestnicy wycieczki uważnie oglądali psy i ich boksy, zadawali pytania dotyczące warunków życia i opieki nad psami. Z uwagą i zainteresowaniem słuchali ciekawych opowieści pana Piotra Łachno o swoich podopiecznych.

  Niespodziankę wszystkim sprawili rodzice Bartka.

  Podczas odwiedzin w schronisku rodzina państwa Kuszów powiększyła się … o małą suczkę, która otrzymała imię Luna. Niech się zdrowo chowa i daje nowym opiekunom wiele radości.

  Tekst: Anna Gregorowicz, zdjęcia: Anna Kuźma, Anna Gregorowicz

   
 • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

  Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

  Dnia 30 stycznia 2020 roku uczniowie klasy Va pod opieką wychowawcy włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obejrzeli wystawę fotograficzną pod tytułem „Zamojskie Getto” i zapalili znicz przy tablicach upamiętniających Zagładę Żydów w Zamościu. Organizatorem wystawy było II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu.

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

   
   
   
 • Sukces Sary!

  Sukces Sary!

  Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Sara Sawczuk z klasy IIa pod opieką nauczyciela p. Agnieszki Wysockiej zdobyła wyróżnienie w Regionalnym Logopedycznym Konkursie Plastycznym „Przysłowia na każdą porę roku…”, którego organizatorem był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zamościu.

  29 stycznia 2020 roku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu na którym zostały wręczone dyplomy wraz z nagrodami.

  Serdecznie gratulujemy utalentowanej uczennicy i życzymy dalszych sukcesów.

  Tekst i zdjęcia: Agnieszka Wysocka

   

   
 • Koduj z gigantami

  Szanowni Państwo,

  trwają zapisy na bezpłatne warsztaty programowania - Koduj z gigantami pod patronatem m. in. Ministerstwa Cyfryzacji.

  Zapraszamy do udziału w tych warsztatach.

   
   
   
 • Nasi uczniowie odwiedzają wychowanków OREW i Przedszkola Miejskiego nr 7

  Nasi uczniowie odwiedzają wychowanków OREW i Przedszkola Miejskiego nr 7

  Uczennice z klasy VIIb bardzo mocno zaangażowały się  w akcję „Całą Polska czyta dzieciom” w ramach której spotykały się i głośno czytały wychowankom OREW-u  i przedszkolakom z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 7. Przez cały I semestr, raz miesiącu, wyruszały na czytelniczą przygodę do dzieci z opowieściami o wspaniałych skarpetkach Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Spotkania  ze słuchaczami były poprzedzone przygotowaniami, na którymi czuwał nauczyciel bibliotekarz.

  Tekst i zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek

   
 • 12 stycznia – 28. Finał WOŚP!!!

  12 stycznia – 28. Finał WOŚP!!!

  Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas której zbierano fundusze na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Za zebraną kwotę kupione zostaną między innymi lampy, stoły operacyjne, aparaty do znieczulenia, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, inkubatory, respiratory, ultrasonografy, echokardiografy oraz mikroskopy z technologią 3D.

  Samorząd uczniowski w piątek 10 stycznia zorganizował „Słodką kawiarenkę”, z której dochód został przekazany na rzecz WOŚP. Dziękujemy wszystkim mamom, które zechciały dołączyć do naszej akcji.

  12 stycznia od wczesnych godzin porannych 22 uczniów klas 6 „a”, 6 „b” i  6 „c”  wraz z nauczycielkami p. Karoliną Tyrką, p. Katarzyną Karwowską oraz Agnieszką Wysocką kwestowało na ulicach Zamościa. Uczniowie otrzymali identyfikatory i charakterystyczne, kolorowe puszki, które z godziny na godzinę stawały się cięższe. Wolontariusze obserwowali ogromną ofiarność wśród mieszkańców Zamościa. Zakończenie akcji miało miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury , w którym znajdował się punkt odbioru puszek. Zmęczeni, ale szczęśliwi i dumni z udziału w 28. Finale Wielkiej Orkiestry uczniowie wrócili do domów.

  Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

  Tekst i zdjęcia: K. Tyrka

   
   
 • Wycieczka do Rzeszowa

  Wycieczka do Rzeszowa

  W ramach projektu „Być jak Ignacy” nasze szkole koło naukowe, 10 stycznia, odwiedziło Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Celem tego edukacyjnego wyjazdu było odnalezienie półprzewodników. Poszukiwania odbywały się w różnych salach wykładowych poprzez różnego rodzaju  zabawy  z ciekłym azotem, promieniotwórczością czy doświadczenia z helem.  Kończąc poszukiwania uczestnicy wyjazdu znaleźli Molecular Beam Epitaxy,  zajmujący się tworzeniem półprzewodników. Wycieczka została zainspirowana odkryciami naukowymi – Jana  Czochralskiego. To już druga postać, która uczniowie poznali  w naszym projekcie, odkrywająca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali. To właśnie jego metoda przyczyniła się do powstania mikroprocesorów, które również my odnaleźliśmy w Rzeszowie.

  Po naszych poszukiwaniach uczniowie odnaleźli odpoczynek w parku trampolin JumpWord.

  To był naprawdę pracowity dzień.

  Tekst i zdjęcia: A. Luchowska – Bartnik

   
   
 • MATEMATYCZNE DZIĘCIOŁY

  MATEMATYCZNE DZIĘCIOŁY

  Dnia 9 stycznia 2020r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla klas III „DZIĘCIOŁ”.

  Jego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu.

  W XIV już edycji tego konkursu wzięło udział 16 uczniów z klas 3a, 3b i 3c.

  Na indywidualne rozwiązanie wszystkich zadań w teście przeznaczono 60 minut.

  W części I należało wybrać i zaznaczyć tylko jedną, prawidłową odpowiedź. W części II uczestnicy konkursu musieli samodzielnie rozwiązać zadania, napisać obliczenia oraz odpowiedzi.

  Zgodnie z regulaminem konkursu, tylko trzech uczniów z największą liczbą punktów mogło zakwalifikować się do finałowego III etapu - etapu międzyszkolnego.

  Komisja konkursu w składzie Anna Gregorowicz, Bożena Greszta, Anna Pintal wnikliwie sprawdziła prace uczniów.

  Największą liczbę punktów uzyskali:

  Jakub Łapa z klasy 3c,

  Hubert Leszkowicz z klasy 3a,

  Szymon Kuśmierczyk z klasy 3c.

  Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu, ale wielkie brawa dla zwycięzców.

  Chłopcy wezmą udział w ostatnim już etapie konkursu, który odbędzie się w lutym w SP8.

  Tekst i zdjęcia: A. Gregorowicz

   
   
   
 • „Cudowne Boże Narodzenie”

  „Cudowne Boże Narodzenie”

  XV Międzyszkolny Konkurs Poetycki „Cudowne Boże Narodzenie” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 9 w Zamościu, został rozstrzygnięty.

  Dnia 9 stycznia 2010r. na uroczysty wieczorek poetycki podsumowujący konkurs przybyli, wraz z opiekunami, autorzy najlepszych prac nadesłanych na ten konkurs.

  Wszystkich przywitał dyrektor szkoły, pan Jerzy Kolano.

  Dzieci nagrodzone i wyróżnione w konkursie odczytały swoje wiersze.  Otrzymały dyplomy i nagrody.

  Wyróżnienie otrzymał uczeń naszej szkoły z klasy 3c, Mateusz Chruściński.

  Wysoki poziom prac doceniła zamojska poetka, pani Małgorzata Mielniczek, która jednocześnie pogratulowała sukcesów.

  Pan dyrektor podziękował także nauczycielom, pod których opieką powstały prace, wręczył dyplomy i kwiaty.

  Nasza szkoła otrzymała pamiątkowy zbiorek wierszy, w którym opublikowano wiersze uczestników konkursu.

  W części artystycznej uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 9 zaśpiewały kolędy i pastorałki  „Mario, czy ty wiesz”,  „Tobie, mały Panie”, „Gore gwiazda Jezusowi” i „Stajenka cicha”.

  Mateuszowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Tekst: Karina Chruścińska, Anna Gregorowicz, zdjęcia: Karina Chruścińska

   
   
   
 • Klasa IVa na warsztatach MINILAB

  Klasa IVa na warsztatach MINILAB

  9 stycznia klasa IVa pod opieką pań: Edyty Wilczyńskiej –Krawiec i Katarzyny Serafin wybrała się na warsztaty edukacyjne „Mrożące eksperymenty” w laboratorium Mini Lab.

  Na zajęciach dzieci poznały właściwości suchego lodu i samodzielnie sprawdziły, jak działa on na ciepłą wodę. Mogły zmieniać kolory wody, tworzyć  wybuchowe gejzery w butelce albo piankowe bańki.  Warsztaty w ciekawy sposób przeniosły naszych młodych naukowców w świat chemii, pokazały, jak można tworzyć niezwykłe rzeczy, wykorzystując suchy lód i to, co zwykle mamy w kuchni.

  Emocji było co niemiara, zwłaszcza że wszystkie mrożące eksperymenty się udały.

  Tekst i zdjęcia: E.Wilczyńska-Krawiec

   
   
   
 • Sukces w Olimpiadzie Matematycznej

  Sukces w Olimpiadzie Matematycznej

  Miło nam poinformować że dwóch uczniów naszej szkoły Kacper Gąska i Jakub Brykner zakwalifikowało  się do drugiego etapu "XV Olimpiady Matematycznej Juniorów". Już w najbliższą sobotę zmierzą się z kolejnymi zadaniami w Stalowej Woli.

  Olimpiada Matematyczna Juniorów (OMJ) to ogólnopolskie zawody matematyczne, o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów szkół podstawowych. To jedyna olimpiada przedmiotowa z matematyki na poziomie szkoły podstawowej wpisana na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej olimpiad uprawniających do przyjmowania laureatów i finalistów w pierwszej kolejności do szkół.
  Chłopaki trzymamy kciuki.

  Tekst: A. Luchowska - Bartnik

   
   
 • 6.01.2020 - VI Orszak Trzech Króli

  6.01.2020 - VI Orszak Trzech Króli

  Dnia 6 stycznia 2020 r. w Święto Trzech Króli już po raz kolejny wędrowaliśmy za Maryją i Józefem w niezwykłym pochodzie, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają". Mieliśmy okazję wspólnie przeżyć na nowo narodzenie Jezusa i razem z Trzema Królami złożyć hołd Zbawicielowi Świata.

  W jednej z największych, plenerowych imprez naszego grodu w Roku 100-lecia „Cudu nad Wisłą” i Jubileuszu 440-lecia założenia miasta Zamościa, wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Przebrani w zielone peleryny, symbolizujące kontynent Azji, szli za Betlejemską Gwiazdą w poszukiwaniu prawdziwego Boga. W tym niecodziennym wydarzeniu razem z uczniami i rodzicami wędrowała pani wice dyrektor Jolanta Wielgosz oraz nauczyciele: pani Beata Stasiuk, pani Małgorzata Bożek i pani Joanna Bulak.  Dodatkową atrakcją przygotowaną przez organizatorów był tradycyjny słodki poczęstunek oraz zupa żołnierska.

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok!!!

  Tekst - J. Bulak, zdjęcia - J. Bulak, M. Bożek

   
   
 • Dzień Patrona i Jasełka

  Dzień Patrona i Jasełka

  Kilka ostatnich dni przed świąteczna przerwą to w naszej szkole czas tradycyjnie związany z Adamem Mickiewiczem oraz z Bożym Narodzeniem.Odbyło się wiele konkursów, zajęć, wspólnych przedsięwzięć, a ich uwieńczeniem był 20 grudnia, kiedy to cała szkolna społeczność wraz z gośćmi świętowała Dzień Patrona oraz przeżywała zbliżające się święta poprzez uczestnictwo w jasełkach.

  Rodzice mogli poczuć świąteczną atmosferę już poprzedniego dnia, 19 grudnia, kiedy w nastrojowej atmosferze wieczoru zostały zaprezentowane  jasełka, które wywołały wiele wzruszeń.

  Podczas spotkania z rodzicami rozstrzygnięty został też wewnątrzszkolny konkurs na świąteczne wypieki pod hasłem „Ciasto na Gwiazdkę”.

  Piątek, 20 grudnia, rozpoczął się od klasowych Wigilii, na których - zgodnie z tradycją - przy łamaniu się opłatkiem składano życzenia  i śpiewano kolędy.  Uroczyste apele odbyły się dwukrotnie, pierwszy raz dla dzieci z młodszych klas, drugi dla klas IV – VIII oraz dla zaproszonych gości.

  Występy rozpoczęły się montażem słowno-poetyckim prezentującym sylwetkę oraz dokonania Adama Mickiewicza. Mogliśmy zapoznać się z biografią wieszcza oraz fragmentami jego utworów w wykonaniu uczniów klasy IV a i VII b. Jedna z uczennic klasy IV do wspólnej recytacji „Pani Twardowskiej” zaprosiła swoje młodsze rodzeństwo, mieliśmy więc także aktorów z klasy Ia oraz IIa.

  Dzień Patrona został przygotowany pod kierunkiem pani Edyty Wilczyńskiej-Krawiec i pani Katarzyny Serafin.

  Podczas drugiej części  akademii do osób prezentujących twórczość naszego Patrona dołączyła Pani Agnieszka Kowal, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Zamościu, która przeczytała fragmenty Spowiedzi Jacka Soplicy z epopei „Pan Tadeusz”. Pani Kowal włączyła się w ten sposób w całoroczną akcję Zamojskiej Książnicy „Czytamy Pana Tadeusza”. 

  Swoją obecnością  zaszczycili nas także: pani Teresa Sołowiej – przewodnicząca Zarządu Osiedla Promyk,  pani Dorota Szewczyk- dyrektor Przedszkola nr 12, pani Monika Cieślak – dyrektor Przedszkola nr 7,  przedstawiciele Książnicy Zamojskiej: pani v-ce dyrektor Halina Zielińska i pani Karolina Fidler-Niemczuk  oraz o.Grzegorz Klimczyk reprezentujący Parafię oo. Franciszkanów. Towarzyszyli nam również rodzice z naszej Rady Rodziców: pani Małgorzata Pastuszak, pan Andrzej Osuch i pan Piotr Małysz.

  Kolejną częścią uroczystości były jasełka pt. „Oto dziś narodziła się Miłość”. Uczniowie naszej szkoły  w interesujący sposób  przybliżyli tajemnicę Narodzenia Pańskiego. Maryja z Józefem szukający noclegu, Aniołowie towarzyszący Świętej Rodzinie oraz Pasterze i Królowie, którzy pokłonili się Malusieńkiemu Jezusowi, to wydarzenia, które na długo pozostaną w pamięci obecnych na tym wyjątkowym spotkaniu. Pięknie zatańczyły Gwiazdeczki  przygotowane pod kierunkiem pani Anny Kardasz. Do małego Dzieciąteczka przyszły również wszystkie dzieci z klas pierwszych, przyniosły podarunki i zaśpiewały pastorałkę: Do stajenki. Świąteczny nastrój utrwaliła zaśpiewana w języku angielskim kolęda w wykonaniu dzieci z klasy II a przygotowanych przez p. Magdalenę Czajkę. Występ naszych uczniów wywołał wiele emocji i roztoczył magiczną atmosferę nadchodzących świąt. Nad całością jasełek czuwały:  pani Joanna Bulak i pani Agnieszka Wysocka.

  Scenografię na wszystkie części świątecznych występów przygotowała pani Anna Sawiniec-Szczech, oprawę muzyczną zaś zapewniła pani Katarzyna Beda kierująca szkolnym chórem „Forte”.

  Końcową częścią uroczystości było podsumowanie konkursów związanych z Adamem Mickiewiczem oraz z tradycjami świątecznymi. Po wręczeniu nagród i dyplomów głos zabrała pani dyrektor, a następnie zaproszeni goście. Piękno poetyckiego słowa płynącego z utworów A.Mickiewicza, nastrojowe jasełka, świąteczna atmosfera i piękne występy naszych uczniów wzbudziły w widzach wiele wzruszeń, co podkreślili nasi Goście, składając wszystkim bożonarodzeniowe życzenia.

  My także życzymy Wesołych Świąt!

  Tekst: E. Wilczyńska-Krawiec, J. Bulak; zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski

   
   
   
 • VII edycja świątecznego konkursu dla mam „Ciasto na Gwiazdkę” - rozstrzygnięta

  VII edycja świątecznego konkursu dla mam „Ciasto na Gwiazdkę” - rozstrzygnięta

  W dniu 19 grudnia 2019 rozstrzygnięto VII edycję Świątecznego konkursu dla mam. W tym roku tematem konkursu na świąteczny wypiek własnego wyrobu był motyw gwiazdy. Tytuł konkursu „Ciasto na Gwiazdkę”.

  Najwidoczniej motyw gwiazdki spodobał się wszystkim mamom, babciom a także naszym uczniom, gdyż do VII edycji przystąpiła rekordowa ilość uczestników. Do konkursu zgłoszono 24 pyszne ciasta i ciasteczka wypiekane często wspólnie przez mamy, córki, bacie i wnuczki. Wśród debiutantów w sztuce cukierniczej nie zabrakło również chłopców.

  Tegoroczne jury miało niezwykle trudne zadanie. Wypieki oceniało 22 jurorów. Byli to przedstawiciele wszystkich klas oraz organizatorzy konkursu – nauczyciele bibliotekarze. Ważny był wygląd, wkład pracy, motyw gwiazdy i smak wypieku. Za każde kryterium można było uzyskać maksymalnie 5 punktów.

  Oto tegoroczni laureaci i uczestnicy konkursu.

  Nagrody główne:

  Pani Iwona Musiał  

  Pani Agnieszka Braksator

  Pani Karina Chruścińska

  Pani Diana Pietruszka i Maja Pietruszka kl. III c

  Wyróżnienia:

  Luiza Harczuk kl. VIII a

  Katarzyna Ciurysek kl. VI b

  Pani Emilia Szkałuba

  Pani Jolanta Nowicka i Aleksandra Nowicka kl. II a

  Pani Magdalena Tijani i Zahra Tijani kl. III a

  Nagrody za udział:

  Pani Agnieszka Osuch i Mateusz Osuch kl. I b

  Pani Agnieszka Szajba i Błażej Szajba kl. II a

  Pani Marianna Kardasz

  Pani Małgorzata Kliza - Kudła i Hania Kudła kl. II c

  Pani Renata Michalik i Hania Michalik kl. II a

  Pani Monika Wojtaszek

  Pani Iwona Dedko i Natalia Dedko kl. III b

  Pani Aleksandra Zwolan i Lena Zwolan kl. III c

  Pani Monika Kozik  i Karolina Kozik kl. V a

  Pani Marzena Hałas i Jagoda Hałas kl. V a

  Pani Danuta Osuch i Amelia Osuch kl. V c

  Pani Joanna Pupiec i Eliza Pupiec kl. V c

  Pani Edyta Półtorak i Paweł Półtorak kl. V d

  Pani Katarzyna Kiecak

  Pani Teresa Greszta kl. VI b

   
   
   
 • Kolędowaliśmy w „Feniksie”

  Kolędowaliśmy w „Feniksie”

  Wigilijny Wieczór, opłatek na stole,
  zapach potraw wśród płonących świec
   ...

  W sobotę 14 grudnia o godz. 15.00 uczestniczyliśmy w  spotkaniu opłatkowym Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Feniks", które odbyło się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu.

  W nastrój Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły wszystkich kolędy i pastorałki śpiewane przez solistki chóru szkolnego, przygotowane przez panią K. Bedę oraz przedstawione wydarzenia biblijne związane z narodzinami Zbawiciela w wykonaniu uczniów z kl. VI i VII pod opieką pani J. Bulak. W niezwykłej atmosferze wigilijnego wieczoru Pani Dyrektor Alicja Dubel złożyła wszystkim uczestnikom spotkania świąteczne życzenia i przekazała wykonane przez dzieci kolorowe kartki świąteczne.

  Tekst: J. Bulak, zdjęcia: I. Zgnilec, T. Krawczuk

   
   
   
 • Energetyczne lekcje w Zamościu

   
   

  Nasza szkoła bierze udział w projekcie BEACON i specjalistów z zakresu efektywności energetycznej.

   
 • Tymbark 2019 – eliminacje powiatowe

  Tymbark 2019 – eliminacje powiatowe

  Zakończyły się eliminacje powiatowe do turnieju piłkarskiego „z podwórka na stadion" o puchar Tymbarku. Naszą szkołę reprezentowały następujące drużyny: U-8 dz, U-10 dz,U-12dz,U-10chł ,U-12 chł. Pierwsze miejsce zajęły dziewczynki w kategorii U 8 i U-10 awansując do rozgrywek wojewódzkich, które odbędą się na wiosnę. Drugie miejsce zajęły dziewczynki w kategorii U-12, zespoły chłopców U-10 i U-12 zajęły trzecie miejsce. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszym etapie rozgrywek.

  Tymbark-dyplom-U8.pdf

  Tymbark-dyplom-U10.pdf

  Tekst i zdjęcia: J. Bekas

   
   

 

IV edycja Turnieju Języka Angielskiego dla Najmłodszych rozstrzygnięta!

 

IV edycja Turnieju Języka Angielskiego dla Najmłodszych rozstrzygnięta!

Mnóstwo radości, wspaniała zabawa oraz upominki czekały na uczestników turnieju językowego „Where is Santa?,” który odbył się 13 grudnia w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu. W konkursie uczestniczyły 5-osobowe drużyny z dwunastu zamojskich przedszkoli. Zmagania najmłodszych obserwowali: Pani Teresa Sołowiej  - Przewodnicząca Zarządu Osiedla „Promyk”, Pani Alicja Dubel – Dyrektor „Siódemki”, nauczyciele wychowawcy z zaproszonych przedszkoli. Podczas turnieju rozegrano 5 konkurencji.
Dzieci miały możliwość uzyskania 5 punktów w każdej z nich. Zadania nie były łatwe. Należało przygotować zdrową sałatkę dla św. Mikołaja z papierowych  owoców, przyporządkować zwierzęta do odpowiednich pomieszczeń na planie mieszkania Mikołaja, ułożyć w odpowiedniej kolejności zestaw zadań dla Mikołaja na urlopie, wykazać się zręcznością celnie rzucając piłeczką do pojemnika, rozwiązać świąteczne sudoku. Drużyny świetnie  radziły sobie w poszczególnych konkurencjach i pokazały, że język obcy wcale im obcy nie jest. Wszystkie te zmagania zostały docenione przez wyczekiwanego Mikołaja, który przybył z workiem pełnym cukierków i nagród. Gość był zdumiony umiejętnościami przedszkolaków i chętnie spędził z nimi czas na wspólnej zabawie.  

Turniej prowadzili pomocnicy Mikołaja, elfy: p. Marlena Szczepanek, p. Magdalena Czajka oraz p. Iwona Gębacka. Dekorację sali przygotowała p. Anna Sawiniec-Szczech, natomiast nagłośnieniem zajęła się p. Katarzyna Beda.

Przedstawiamy zwycięzców turnieju:
I miejsce – Przedszkole Słoneczko w Zamościu
II miejsce – Przedszkole Miejskie nr 8 w Zamościu
III miejsce – Przedszkole For Kids w Zamościu

Po zakończeniu zmagań przedszkolaków odbył się turniej uczniów trzech klas pierwszych „Siódemki”, którzy wykazali się doskonałą znajomością języka angielskiego oraz umiejętnością pracy w zespole. Bezkonkurencyjna  okazała się klasa Ia!

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

tekst: Maria Garbuz

zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek

 
 

Ósmoklasiści na lodowisku

Ósmoklasiści na lodowisku

12 grudnia 2019 r. uczniowie klasy VIIIa udali się na Rynek Wielki, aby spędzić tam przyjemne chwile na lodowisku. Wyjście to odbyło się w ramach klasowych mikołajków. Wykupiony czas minął bardzo szybko podczas wspólnych integracyjnych zabaw.

Następnie zmęczona, ale zadowolona, młodzież podążyła do Restauracji „Aleje Smaku” na Rynku Solnym. Tam każdy zamówił sobie małe co nieco i przy pysznej, gorącej herbacie oraz warcabach i grach planszowych wszystkim szybko upłynął czas.

Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

 
 
 
 • Warsztaty rękodzieła „coś z niczego”

 • Dnia 11 grudnia 2019 roku w godzinach popołudniowych odbyły się w naszej szkole świąteczne warsztaty rękodzieła „coś z niczego” dla dzieci i ich rodziców. Tworzenie przepięknych prezentów i ozdób świątecznych było wspaniałym działaniem integracyjnym, pomysłem na dekoracje bożonarodzeniowe w szkole. Było to wyjątkowe wspólne przedsięwzięcie oraz idealna okazja do promowania przedsiębiorczości i zasad eco „zero waste” – śmiecić mniej.

  Dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie w życie szkoły rodzicom i ich pociechom!

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

   
   
   
 • Sukces Nikoli Gołębiowskiej i Nikoli Majewskiej

  Sukces Nikoli Gołębiowskiej i Nikoli Majewskiej

  10 grudnia 2019 r. w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „PoCiąg do Czytania” oraz konkursu plastycznego pod hasłem „Stawiam na zdrowie”.

  Z przyjemnością informujemy, że Nikola Gołębiowska z klasy Vb i Nikola Majewska z klasy VIa zdobyły wyróżnienia w Międzyszkolnym Konkursie „Stawiam na zdrowie”. Nagrody i dyplomy wręczyła laureatkom konkursu  Pani Małgorzata Bzówka – Wiceprezydent  Miasta Zamość. Prace powstały pod kierunkiem Pani Anny Sawiniec – Szczech.

  Celem projektu było promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży, edukacja z zakresu profilaktyki uzależnień i zaproponowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego.

  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

   
   
   
 • Kacper Gąska stypendystą programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2019-2020"

  Kacper Gąska stypendystą programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2019-2020"

  10 grudnia 2019 r. uczeń naszej szkoły Kacper Gąska uczestniczył w uroczystej gali wręczenia stypendiów w Lublinie.

  Program zakłada przyznanie 500 stypendiów najzdolniejszym uczniom, którzy spełnią wymagane regulaminem kryteria i uzyskali najwyższą punktację w postępowaniu kwalifikacyjnym. W tej grupie znalazł się również Kacper z klasy 7a. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Tekst i zdjęcia: A. Luchowska - Bartnik

   
   
   
 • Mikołajkowy wyjazd do Lublina

  Mikołajkowy wyjazd do Lublina

  Dnia 10.12.2019 roku uczniowie klasy Vd udali się na klasowy, mikołajkowy wyjazd do Lublina. Odwiedzili najpierw Muzeum Wsi Lubelskiej, w którym cofnęli się w czasie o 100 lat i poznali życie bez elektryczności, Internetu, komputerów i telefonów. Najpierw zwiedzili stary młyn, potem budynki gospodarcze pełne zwierząt. Następnie udali się do chaty, w której był  nakryty stół do wigilii. Pani przewodnik opowiedziała uczniom o dawnych tradycjach wigilijnych. Dzieci dowiedziały się, co to był „król” i podłaźniczka. Kolejny stół wigilijny uczniowie zobaczyli w dworku. Bardzo różnił się od tego w ubogiej chacie. Uczniowie mogli zobaczyć też odtworzone miasteczko z rynkiem i ratuszem oraz drewnianym kościołem. Kolejnym punktem wycieczki był stadion Arena. Uczniowie zobaczyli tam miejsca niedostępne na co dzień – salę konferencyjną, strefę  i lożę VIP, trybunę prasową, ławki rezerwowych, szatnie piłkarzy. Byli też w Centrum Historii Sportu, w którym zobaczyli najcenniejsze trofea zdobyte przez sportowców z województwa lubelskiego. Ostatnią atrakcją wycieczki była szalona zabawa w Parku Trampolin. Na to wszyscy najbardziej czekali. Oprócz trampolin były tam baseny z gąbkami, zjazd tyrolski i wiele innych atrakcji. Zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie wrócili do Zamościa.

  Tekst i zdjęcia: M. Majewska

   
   
   
 • Mikołajkowy turniej sportowy

  Mikołajkowy turniej sportowy

  Z okazji Mikołajek dnia 9 grudnia w naszej szkole został przeprowadzony Mikołajkowy turniej sportowy. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie z klas pierwszych i drugich. W ramach turnieju dzieci budowały bałwana z piłek lekarskich, pakowały „bombki” w torebki prezentowe oraz przystrajały choinki rysując na nich kredkami kolorowe ozdoby. Zaszczyciła nas swoją obecnością Pani dyrektor Alicja Dubel. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły i na koniec zostały obdarowane słodkościami.

  Tekst: M. Kozłowska, zdjęcia: M. Olszewska

   
   
   
 • Finał „Szlachetnej Paczki” w naszej szkole

  Finał „Szlachetnej Paczki” w naszej szkole

  W tym roku nasza szkoła uczestniczyła w akcji „Szlachetna Paczka”.

  W akcję pomocy włączyło się wielu uczniów i ich rodziców, nauczycieli. Z dnia na dzień przybywało prezentów: środków czystości, artykułów spożywczych.

  6 grudnia spakowaliśmy zebrane dary. Powstało 7 dużych paczek, które zostały przekazane do głównego magazynu zlokalizowanego w Szkole Podstawowej nr 2  w Zamościu. W czasie trwania Weekendu Cudów (7- 8 grudnia) paczki zostały dostarczone wybranej osobie - samotnej, schorowanej, starszej pani z Zamościa.

  Bardzo dziękujemy: uczniom,  rodzicom, nauczycielom  za  zaangażowanie się w akcję. Dziękujemy za wrażliwość na potrzeby innych, za troskę o los drugiego człowieka, za szlachetność i bezinteresowność.

  Tekst i foto: J. Beńko, M. Olszewska

   
   
   
 • Małe działania zmieniają świat!

  Małe działania zmieniają świat!

  W dniach: 6 i 7 grudnia 2019 r. uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „Tak, Pomagam”, zbierając produkty żywnościowe w sklepach: Biedronka i PSS przy ul. Lipskiej w Zamościu.

  Wolontariusze przedświątecznej akcji charytatywnej z klas: VIa, VIIa, VIIb, opiekunowie i darczyńcy po raz kolejny wspomogli potrzebujących.

  Wszystkim serdecznie dziękujemy!!!

  Tekst: J. Bulak, zdjęcia: M. Olszewska, J. Beńko, J. Bulak

   
   
   
 • Konkursy

  Konkursy

  Zapraszamy do udziału w konkursach ogłoszonych przez bibliotekę szkolną.

   

   

  Więcej informacji w załącznikach.

   
 • Warsztaty rękodzieła „coś z niczego”

  Warsztaty rękodzieła „coś z niczego”

  Spotkania wigilijne to jedyny czas w roku, kiedy nastrój, piękna, pachnąca zielonymi drzewkami i piernikami scenografia, światła, dekoracja stołów, wspaniali zaproszeni goście, muzyka tworzą wspaniałe i niezapomniane spotkania.

  Dnia 11 grudnia 2019 roku o godzinie 17.30 odbędą się w naszej szkole świąteczne warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci i ich rodziców. Poprzez kreatywną zabawę będzie można stworzyć Gwiazdę Betlejemską, aniołki na choinkę, kolorowe bombki czy szyszkowe skrzaty.

  Tworzenie przepięknych prezentów i ozdób świątecznych jest wspaniałym działaniem integracyjnym, pomysłem na dekoracje bożonarodzeniowe w szkole, wyjątkową wartością wspólnego przedsięwzięcia. Warsztaty bożonarodzeniowe to idealna okazja, aby nie tylko poczuć magię świąt, ale też zintegrować się ze społecznością szkolną.

  Chcemy, aby była to okazja do promowania przedsiębiorczości oraz zasad eco „zero waste” – śmiecić mniej. Mile widziane własne materiały, którym nadamy nowe życie.

  Anna Sawiniec -Szczech

   
   
   
 • Zakodowane Mikołajki w IVa

  Zakodowane Mikołajki w IVa

  6 grudnia w klasie IVa obchodziliśmy tradycyjne mikołajki, ale zanim uczniowie otrzymali swoje upominki, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w liście od Mikołaja, musieli rozwiązać przygotowane przez niego trzy zadania: dobrze wykonać dyktando graficzne, w imieniu Mikołaja odnaleźć drogę do prezentu i odkodować portret. Wszyscy pracowali w skupieniu, ale zadania okazały się dla dzieci bardzo łatwe i już po krótkim czasie każdy otrzymał swój prezent. Zabawa w kodowanie i otrzymane podarunki dostarczyły naszym uczniom wiele radości.

  Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec, zdjęcia E.Wilczyńska-Krawiec i K.Serafin

   
   
   
 • W poszukiwaniu świętego Mikołaja

  W poszukiwaniu świętego Mikołaja

  W dniu 6 grudnia klasa 7a wyruszyła poszukać świętego Mikołaja w „Open the lock" w Zamościu. W tym niezwykłym miejscu odgadywaliśmy zagadki, czuliśmy się jak bohaterowie gier komputerowych, integrowaliśmy się. Głodni i zmęczeni poszukaliśmy świętego Mikołaja również w KFC. To był naprawdę fajny dzień.

  Tekst i zdjęcia: A. Luchowska – Bartnik

   
   
   
 • Wizyta Świętego Mikołaja

  Wizyta Świętego Mikołaja

  6 grudnia zawitał do „Siódemki” Święty Mikołaj. Była to radosna niespodzianka dla uczniów, a zwłaszcza dla naszych pierwszoklasistów. Święty Mikołaj  odwiedzał w klasach dzieci, częstując każdego ucznia smakowitym cukierkiem. W tym roku Świętemu Mikołajowi pomagała Śnieżynka - nasza Pani Dyrektor Alicja Dubel. Nie zabrakło też pomocników w poszczególnych klasach. Dzieci, przystrojone  w „mikołajkowe atrybuty” witały gościa uśmiechami i kolędami.

  I już wszyscy czekamy z niecierpliwością na przybycie Świętego Mikołaj za rok…

  Tekst: A. Sokalska – Wosiek, zdjęcia: A. Sokalska – Wosiek, W. Orzechowski

   
   
   
 • „SŁODKIE” Mikołajki

  „SŁODKIE” Mikołajki

  6 grudnia klasa 6a postanowiła zorganizować mikołajki klasowe „na słodko”. Uczniowie wraz z wychowawcą wybrali się do kawiarni BOSKO, aby „bosko” spędzić czas. Każdy mógł sprawić sobie słodki prezent mikołajkowy degustując np. gorącą czekoladę, gofry, pyszne lody i wyśmienite desery. Był to doskonały czas na integrację klasy i wspólne rozmowy na temat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

  Tekst i zdjęcia: Iwona Więsyk

   
   
   
 • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

  Praca, którą wykonuje się z potrzeby serca, jest bezcenna!

  Wiedzą o tym wszyscy, którzy poświęcają swój czas i angażują się w różne formy pomocy ludziom potrzebującym. Dnia 05 grudnia 2019 r. w obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, organizowane przez Caritas Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej włączyli się uczniowie naszej szkoły. Uroczyste spotkanie rozpoczęła Msza Święta dziękczynna o godz. 9.30 w Katedrze pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza w Zamościu. Następnie w hali OSiR odbyły się zajęcia sportowo-rekreacyjne dla Wolontariuszy. Reprezentanci naszej szkoły, uczniowie kl. VIa z wychowawczynią p. Iwoną Więsyk, bez problemów pokonywali wszelkie przeszkody w wielu konkurencjach. Humory wszystkim dopisywały. Rozgrywki sportowe, niespodzianki i dobra zabawa towarzyszyła uczestnikom.

  Drodzy Wolontariusze! Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, życzymy Wam spełnienia marzeń, radości w sercu, dużo entuzjazmu, wytrwałości i niesłabnącej wiary w to, że to, co robicie - ma sens!!!

  Tekst: J. Bulak, zdjęcia: I. Więsyk

   
   
   
 • Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

  Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

  Niebawem ruszy IV edycja akcji „Dzieciaki do rakiet”. Celem akcji jest promowanie aktywności fizycznej dzieci oraz zdrowego stylu życia. Nasza szkoła zgłosiła wydarzenie sportowe pt. „My z komórek nie korzystamy, każdą dyscyplinę uprawiamy”. Wystarczy wejść na stronę: www.dzieciakidorakiet.pl odnaleźć naszą szkołę lub wydarzenie i głosować. Głosowanie rozpocznie się 14 i potrwa do 30 listopada. Organizatorem akcji jest Bank BNP Paribas. 50 szkół z całej Polski otrzyma sprzęt do gry w tenisa oraz profesjonalne szkolenie dla nauczycieli. Jest to doskonała zabawa dla wszystkich uczestniczących w tym wydarzeniu. Zachęcamy więc do głosowania na naszą szkołę i w/w wydarzenie. Dzięki tej akcji wiele dzieciaków może złapać tenisowego bakcyla.

  Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do głosowania! Start 14 listopada 2019 r. godz. 00.00.

   
   
   
 • „Zimowa plastyka obrzędowa”

   „Zimowa plastyka obrzędowa”

  Kto we współczesnych czasach wie, czym jest podłaźnik, pająk, świat i król?

  Taka wiedza, to już, niestety, rzadkość. I właśnie taką, między innymi, wiedzę zdobyli dnia 4 grudnia 2019r. trzecioklasiści podczas zajęć zajęciach warsztatowych w Muzeum Zamojskim.

  Odbyły się one w salach wystawowych muzeum z wykorzystaniem zbiorów muzealnych oraz prezentacji multimedialnej.

  Na początku dzieci obejrzały makietę miasta i każde z nich starało się rozpoznać zabytki miasta, co, niestety, łatwe nie było.

  Pani Jolanta Puźniak – Głąb z działu oświatowego Muzeum Zamojskiego zaczarowała swoimi malowniczymi opowieściami nie tylko dzieci, ale także mamy, które wzięły w tym spotkaniu dość liczny udział.

  Wspaniałe historie o mieszkańcach dawnego Zamościa, o świętym Mikołaju, o kolędnikach i szczodrakach oraz o dawnych sposobach zdobienia domów przed świętami Bożego Narodzenia przyciągnęły uwagę i zaciekawiły wszystkich uczestników.

  W dalszej części spotkania dzieci z mamami własnoręcznie tworzyły niepowtarzalne kartki świąteczne „z duszą i z sercem” używając słomy, jako podstawowego materiału plastycznego.

  Była to już kolejna okazja do zintegrowania dzieci i rodziców, okazja do przeżycia chwil radości ze wspólnego tworzenia prac plastycznych związanych ze świętami.

  Tekst: Anna Gregorowicz, zdjęcia: Anna Kuźma, Anna Gregorowicz

   
   
   
 • Z poezją za pan brat

  Z poezją za pan brat

  W dniu 3 grudnia uczniowie klas drugich naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim „Z poezją za pan brat". Dzieci przygotowały recytację wierszy znanych polskich autorów piszących dla dzieci. Każdy występ został nagrodzony gromkimi brawami. Komisja konkursowa w składzie p. wicedyrektor Maria Garbuz, p. Anna Sokalska - Wosiek oraz p. Beata Palonka wyłoniła zwycięzców.

  I miejsce - Maria Malicka IIa
  II miejsce - Katarzyna Kardasz IIa
  III miejsce - Monika Dynowska IIc

  Wyróżnienia:
  Hanna Kudła
  Filip Flaga

  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych recytatorskich sukcesów.

  Śmiało można powiedzieć, że wszyscy uczestnicy są z poezją za pan brat.

  Tekst: Magdalena Czajka, zdjęcia: Anna Sokalska - Wosiek

   
   
   
 • Hej małolaty – palenie to same straty

  Hej małolaty – palenie to same straty

  Uczniowie naszej szkoły często przygotowują różne projekty, akcje, happeningi mające na celu uświadomienie dzieciom i dorosłym ogromnej szkodliwości palenia tytoniu. W tym roku szkolnym przygotowaliśmy przedstawienie pt.”Hej małolaty – palenie to same straty”. Sąd nad papierosem przeprowadzili uczniowie klasy Vd. Odbył się on 02.12.2019 roku. Oskarżonym był oczywiście papieros – w tej roli wystąpił Janek Bondyra. Sędziego zagrał Sebastian Tyrka. Sędzią biegłym był Wiktor Waniowski, oskarżycielem – Karolina Guzek, świadkiem oskarżenia – Aleksandra Guzek. W rolę adwokata wcielił się Maciek Knapik. Martyna Świstowska była prokuratorem, a Paweł Półtorak – woźnym sądowym Prowadzącymi były: Maja Kuśmierczyk i Gabrysia Szadkowska. Pozostali uczniowie wystąpili recytując krótkie hasła mówiące o szkodliwości palenia papierosów. Wszyscy odegrali swoje role bardzo dobrze. Mamy nadzieję, że treści zawarte w naszym przedstawieniu trafią głęboko do umysłów naszych uczniów i skutecznie ich zniechęcą do sięgania po papierosy, także te elektroniczne, równie niebezpieczne.

  Tekst: Marta Majewska, zdjęcia: Małgorzata Drozd

   
   

 

 • I ty zostaniesz olimpijczykiem

  I ty zostaniesz olimpijczykiem

  Uczniowie naszej szkoły od października 2019 do grudnia 2020 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS uczestniczą w projekcie  "I Ty zostaniesz Olimpijczykiem". Zajęcia z matematyki  odbywają się w dwie soboty miesiąca. Życzymy wytrwałości i samych dobrych wyników przy rozwiązywaniu zadań.

  Tekst i zdjęcia A. Luchowska - Bartnik

   
   
   
 • Kochamy zajęcia z Ignacym!

  Kochamy zajęcia z Ignacym!

  Uczniowie klas VIb i VIIa już po raz kolejny zgłosili się do programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. Projekt realizowany jest pod czujnym okiem p. Aleksandry Luchowskiej Bartnik. „Być jak Ignacy” to wielka naukowa przygoda, która  inspiruje, zachęca do samodzielnego odkrywania zasad rządzących nauką, eksperymentowania i doświadczania.

  W tym roku uczniowie poznali kolejnego polskiego naukowca jakim była Stanisława Adamowicz - lekarka i specjalistka od zdrowia publicznego. W ramach koła zapoznali się z historią chorób i wielkich epidemii. Stworzyli gry planszowe o wirusach, bakteriach i chorobach. Obejrzeli film z serii „Było sobie życie” odnośnie szczepionek. Stworzyli także gazetkę na temat higieny. Wielkie poruszenie wśród dzieci wywołał  quiz o „Higienie osobistej kiedyś i dziś”. W niektóre rzeczy uczniowie  nie mogli uwierzyć. Przeprowadzono też pogadankę i stworzono mapę myśli, o tym: Co robić, żeby być zdrowym? Uczestnicy zajęć tworzyli również własne modele wirusów i bakterii.  Po tych zajęciach uczniowie na pewno wiedzą  czym jest odporność i rozumieją, dlaczego się szczepimy.  Uczestników warsztatów zachwyciła  forma zdobywania wiedzy i nie mogą się doczekać historii następnego naukowca.

  Tekst i zdjęcia: A. Luchowska – Bartnik

   
   
   
 • FINAŁ X WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO „Dzieci Zamojszczyzny. Los dzieci w relacjach źródłowych”

  FINAŁ X WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO „Dzieci Zamojszczyzny. Los dzieci w relacjach źródłowych”

  29 listopada 2019 r. odbyło się posumowanie X jubileuszowej edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Dzieci Zamojszczyzny. Los dzieci w relacjach źródłowych”. Konkurs zorganizowany był przez Szkołę Podstawową nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu przy współpracy z Muzeum Zamojskim oraz Kołem Przewodników Terenowych PTTK im. Róży i Jana Zamoyskich. Osobami odpowiedzialnymi za to przedsięwzięcie były nauczycielki SP 7: Pani Małgorzata Drozd oraz Pani Marta Słomianowska.

  Konkurs został objęty honorowym patronatem przez: Prezydenta Miasta Zamość, Kuratorium Oświaty w Lublinie, IPN Oddział w Lublinie, ŚZŻAK Oddział w Zamościu, a patronat medialny sprawowało Katolickie Radio Zamość.

  Do konkursu zgłosiło się 11 szkół podstawowych:

  Szkoła Podstawowa nr 2 im. H. Sienkiewicza w Zamościu

  Szkoła Podstawowa nr 3 im. E. Orzeszkowej w Zamościu

  Szkoła Podstawowa nr 4 im. S. Batorego w Zamościu

  Szkoła Podstawowa nr 6 im. Sz. Szymonowica w Zamościu

  Szkoła Podstawowa nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu

  Szkoła Podstawowa nr 10 im. W. Łukasińskiego w Zamościu

  Szkoła Podstawowa im. Kard. S. Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim

  Szkoła Podstawowa im. I. Mościckiego w Skierbieszowie

  Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu

  Szkoła Podstawowa im. Marszałka J. Piłsudskiego w Werbkowicach

  Szkoła Podstawowa nr 1 im. B. Prusa w Hrubieszowie

  Konkurs był interdyscyplinarny i składał się z trzech kategorii: pracy plastycznej, pracy literackiej oraz testu wiedzy historycznej, który został przygotowany przez Panią Marię Rzeźniak – przewodniczącą Koła Przewodników Terenowych PTTK im. Róży i Jana Zamoyskich, a przeprowadzony przez Panią Jolantę Puźniak–Głąb – pracownika merytorycznego Muzeum Zamojskiego.

  Na uczestników konkursu czekała atrakcja w postaci żywej lekcji historii przeprowadzonej przez Panią Agnieszkę Jaczyńską – Wicedyrektora Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu, autorkę albumu "Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna", laureatkę Nagrody KLIO III stopnia w kategorii autorskiej w 2013 roku.

  Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza, gdzie uczestnicy i organizatorzy zostali zaproszeni przez  Panią Małgorzatę Bzówkę – Wiceprezydenta Miasta Zamość.

  Pani Alicja Dubel – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu powitała zaproszonych gości : Panią Małgorzatę Bzówkę – Wiceprezydenta Miasta Zamość, Pana Andrzeja Urbańskiego – Dyrektora Muzeum Zamojskiego w Zamościu, kap. Józefa Łabę oraz kapr. Franciszka Dudę, którzy reprezentowali ŚZŻAK Oddział w Zamościu, Panią Jolantę Repeć – Inspektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość, Pana Jerzego Michalskiego – Wicedyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość, Panią Teresę Sołowiej – Przewodniczącą Zarządu Osiedla Promyk, Panią Annę Kitę – Kierownika Wydziału Informacyjnego i Czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu oraz Panią Monikę Bździuch – nauczyciela bibliotekarza Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, uczestników konkursu, ich opiekunów oraz delegację uczniów ze swojej szkoły.

  Następnie Panie: Małgorzata Drozd i Marta Słomianowska przedstawiły prezentację o projekcie edukacyjnym „Dzieci Zamojszczyzny widziane oczyma współczesnej młodzieży”, który jest realizowany cyklicznie od 2009 r.  przez Szkołę Podstawową nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu we współpracy z licznymi instytucjami oraz organizacjami. Jedną z form jego realizacji jest organizacja konkursu historycznego.

  Efektem tych wieloletnich działań było przygotowanie oddolnej inicjatywy społecznej. Delegacja młodzieży ze SP 7 w Zamościu na ręce Pani Małgorzaty Bzówki przedłożyła petycję z prośbą o wygospodarowanie w przestrzeni miejskiej miejsca, w którym mogłaby zostać utworzona stała ekspozycja poświęcona tragicznym losom Dzieci Zamojszczyzny, wzbogacona o liczne zdjęcia, nowe dokumenty i relacje osób. Pod petycją podpisała się m.in. społeczność szkolna SP7 w Zamościu oraz SP2 w Zamościu, uczestnicy X Wojewódzkiego Konkursu Historycznego, pracownicy ZDK-u, Muzeum Zamojskiego, przewodnicy z PTTK, pracownicy Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość, Biuro Obsługi Interesantów i wiele innych życzliwych osób.

  Pani Prezydent z wielką otwartością przyjęła petycję, wyraziła swoje   zadowolenie, że inicjatywa wychodzi od młodych ludzi i zapewniła, że dołoży wszelkich starań, aby takie miejsce powstało.

  Nadszedł długo oczekiwany moment odczytania wyników konkursu.

  Kategoria: PRACA PLASTYCZNA

  „Projekt tablicy upamiętniającej losy Dzieci Zamojszczyzny”

  NAGRODA GŁÓWNA – Katarzyna Gąsianowska  - SP 7 w Zamościu,

   opiekun – Marta Słomianowska

  WYRÓŻNIENIE – Julia Horoch – SP 6 w Zamościu,

  opiekun – Dorota Kowalczyk

  WYRÓŻNIENIE – Kaya Perehubka – SP w Hrubieszowie,

   opiekun – Ewa Szostak

  Kategoria: PRACA LITERACKA

  „Co możemy zrobić, aby pamięć o Dzieciach Zamojszczyzny nie zginęła”

  NAGRODA GŁÓWNA – Emilia Prokop - SP w Skierbieszowie,

  opiekun – Edyta Wojtasiuk

  WYRÓŻNIENIE – Justyna Kwiatkowska – SP 6 w Zamościu,

  opiekun – Dorota Kowalczyk

  WYRÓŻNIENIE – Weronika Hrec – SP 3 w Zamościu,

  opiekun – Magdalena Ludowska

  Kategoria: TEST WIEDZY

  I MIEJSCE – Paulina Bazylak, Julia Bodziuch, Damian Dąbrowski – SP 2 w Zamościu

  Opiekun – Wiesław Nowakowski

  II MIEJSCE – Emilia Prokop, Katarzyna Wiśniewska, Wiktoria Czajkowska – SP w Sierbieszowie, opiekun – Ewa Nogas

  III MIEJSCE – Maja Tymecka, Izabela Kołodziej, Jakub Nizioł – SP 7 w Zamościu

  Opiekun – Małgorzata Drozd

  NAGRODA GŁÓWNA – Paulina Bazylak – SP 2 w Zamościu

  Opiekun – Wiesław Nowakowski

  Pani Alicja Dubel, Pan Andrzej Urbański oraz zaproszeni goście wręczyli dyplomy oraz nagrody laureatom i finalistom konkursu, a także podziękowania dla nauczycieli, którzy przygotowali młodzież.

  W dalszej kolejności podziękowano osobom, które osobiście były zaangażowane w pomoc przy organizacji konkursu. Szczególnie gorące słowa skierowano do Pani Małgorzaty Bzówki, która gościnnie otworzyła przed uczestnikami konkursu drzwi zamojskiego Ratusza, zapraszając do Sali Consulatus, a także ufundowała piękny tort na uczczenie X jubileuszu.

  Na zakończenie zaproszono na prezentację prac plastycznych oraz degustację tortu.

  Mecenat nad tegorocznym konkursem sprawowali:

  • Urząd Miasta Zamość
  • ŚZŻAK Odział w Zamościu
  • IPN Odział w Lublinie
  • Muzeum Zamojskie w Zamościu
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BUDMAT Sp. J.
  • Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu
  • Sklep Papierniczy Kredka w Zamościu
  • LHS w Zamościu

  Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd

   
   
   
 • Andrzejki w naszej szkole

  Andrzejki w naszej szkole

  Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze...

  Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała magiczną moc, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają dziecięcą wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

  Dnia 27 listopada w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana zabawa andrzejkowa przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Sala gimnastyczna od godziny 15.30 była wypełniona uśmiechniętymi buziami naszych uczniów, którzy tańczyli w rytm najnowszych przebojów. Nie mogło zabraknąć również wróżb przygotowanych przez szkolne wróżki z Samorządu. Każdy uczestnik z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, z których dowiadywał się o swojej przyszłości, kręcił kołem fortuny , z którego mógł dowiedzieć się jaki zawód będzie wykonywał, bądź poznawał swoją magiczną liczbę. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Uczniowie bawili się znakomicie.

  Mamy nadzieję, że wszystkie dobre przepowiednie i wróżby andrzejkowe się sprawdzą!

  Tekst: K. Tyrka, A. Gregorowicz, zdjęcia :W. Orzechowski, K. Tyrka, M. Drozd

   
   
   
 • Święto Dziękczynienia w klasach 5c i 6a

  Święto Dziękczynienia w klasach 5c i 6a

  Z okazji amerykańskiego Święta Dziękczynienia, które obchodzone jest w czwarty czwartek listopada, uczniowie klas 5c i 6a wraz z nauczycielką języka angielskiego przygotowali nietypową lekcję.

  Podczas tej lekcji uczniowie zorganizowali ucztę nawiązującą do tradycji tego święta. Delektując się pysznymi ciastami dyniowymi, które przygotowali, uczniowie dzielili się swoją wiedzą na temat Święta Dziękczynienia. 

  Apetyt i humor wszystkim dopisały!

  Tekst i zdjęcia: Lidia Mróz

   
   
   
 • Światowy Dzień Pluszowego Misia

  Światowy Dzień Pluszowego Misia

  „Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,
  znam się z dziećmi nie od dziś!”

   

  Do czego są misie, każdy wie. Oczywiście, do przytulania oraz zabawy.

  Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku i od tej pory, co roku, dnia 25 listopada, wszystkie misie mają swoje święto.

  Z tej to okazji do każdej klasy zawitały, a nawet zasiadły w dziecięcych ławkach, małe i duże misie, miśki, misiaki i misiaczki.

  Dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich z radością wzięły udział w obchodach tego dnia.

  W każdej klasie zostały zapoznane z historią pluszowego misia oraz historią ustanowienia Dnia Pluszowego Misia.

  Przypomniały sobie wizerunki najsłynniejszych misiów z literatury, filmów i bajek dla dzieci oglądając prezentacje multimedialne m. in. „Misie znane i nieznane"  lub filmy animowane: „Miś Uszatek”, „Colargol”, „Miś Paddington”, „Kubuś Puchatek”, a później rozmawiały o nich.

  Rozpoznawały misie znane z bajek, filmów, piosenek a także rozwiązywały zagadki z nimi związane.

  Dzieci prezentowały przyniesione misie i opowiadały o nich. Wykonały zbiorowy lub indywidualny, ustny lub pisemny opis misia według podanego planu i kryteriów.

  Śpiewały piosenki powitalne i pożegnalne Misia Uszatka i Colargola, tańczyły z misiami do piosenek: „Teddy Bear, Teddy Bear", „Gummy Bear", śpiewały Let' s make a Teddy Bear” oraz słuchały piosenek o misiach.

  Grupowo bądź indywidualnie wykonały różnymi technikami prace plastyczne: np. misia z pasków kolorowego papieru, z plasteliny albo rysowały swoje misie kredkami.

  Kodowały też trasy w kształcie misia dla ozobotów.

  Wspólne klasowe zdjęcia będą pamiątką tego wesołego dnia.

  Tekst: Anna Gregorowicz, zdjęcia: wychowawcy klas

   
   
   
 • Pasowanie Świetlików

  Pasowanie Świetlików

  Zgodnie z tradycją świetlicy SP nr 7 w dniu 25 listopada odbyło się kolejne uroczyste ,,Pasowanie na Świetlika”. Uczniowie z najmłodszych klas I zostali oficjalnie włączeni do świetlicowej gromady. Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością panie wicedyrektor, wychowawcy klas, nauczyciele i przedstawiciele klas I-III.

  Pasowanie najmłodszych   poprzedzone było występami starszych kolegów. Były tańce, wiersz oraz piosenka. Potem przyszedł czas na pierwszoklasistów. To oni pod okiem starszych kolegów i wychowawców świetlicy uczestniczyli w kilku trudnych konkurencjach.Wykazali  się  mi.in. wiedzą,  umiejętnością  współpracy, śpiewem,  zręcznością.  Kwaśny smak też nie był im  straszny- potrafili uśmiechnąć się po spróbowaniu kawałka cytryny i  szybko ubrać się , gdyby niespodziewanie zawitała zima.Wszyscy kandydaci świetnie poradzili sobie z wyznaczonymi zadaniami i świetnie się przy tym bawili.

  Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści  złożyli uroczystą przysięgę, po czym zostali oficjalnie pasowani przez panie wicedyrektor  na świetlika. Każdy z uczniów otrzymał   łapkę z logo szkoły oraz słodki upominek. Na pamiątkę tej uroczystości wykonano wspólne zdjęcie.

  Tekst: B.Stasiuk, zdjęcia: K.Serafin

   
   
   
 • Spotkanie z Bartoszem Dembińskim i Szymonem Hołownią

  Spotkanie z Bartoszem Dembińskim i Szymonem Hołownią

  25 XI 2019r. uczniowie kl. VIIIa uczestniczyli w spotkaniu motywacyjnym  dla młodzieży zorganizowanym przez „EduFarmę” oraz OSiR w Zamościu. Młodzież miała okazję poznać Pana Bartosza Dembińskiego – z wykształcenia socjologa, dziennikarza i specjalistę od komunikacji społecznej; zawodowo związany jest z działalnością PR-ową, doradztwem wizerunkowym; zajmuje się strategią komunikacji, relacjami z mediami; wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z media relations w Instytucie Przedsiębiorczości UJ  i Szymonem Hołownię – z wykształcenia psycholog. Zawodowo dziennikarz prasowy, telewizyjny oraz radiowy, autor 20 książek, założyciel białostockiego oddziału fundacji „Pomoc Maltańska”, 2013 założył fundację Kasisi, a w następnym roku fundację Dobra Fabryka. W 2016 został odznaczony przez Rzecznika Praw Dziecka Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

  Spotkanie miało na celu podniesienie wiary w swoje możliwości, zmotywowanie do aktywnego szukania swojej drogi w życiu – wasz los leży w waszych rękach. Warto wierzyć, wierzyć w siebie, planować, działać i małymi kroczkami realizować siebie. Zapoznanie z realiami pracy młodego człowieka w dzisiejszym świecie, jakie umiejętności są wymagane w  świecie, który podzielony jest pomiędzy to co namacalne a social media.

  Tekst: A. Sokalska – Wosiek, zdjęcia: A. Sawiniec Szczech

   
   
   
 • Młodzi przedsiębiorcy z Siódemki

  Młodzi przedsiębiorcy z Siódemki

  22 XI 2019r.  nasi uczniowie uczestniczyli w rozstrzygnięciu IV Zamojskiego Konkursu Zawodoznawczego pt.: „Młody przedsiębiorca z Zamościa”.

  Maja Tymecka  kl. VIIIa, Karolina Zakonek kl. VIIb, Szymon Papuga kl. VIIb zostali laureatami konkursu i otrzymali wyróżnienia.

  Uczniowie z rąk Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 Pani Marii Sakowicz oraz Kanclerza Uczelni Państwowej w Zamościu Pana Jerzego Korniluka otrzymali nagrody. Uczniowie przygotowali  po 2 prezentacje multimedialne przedstawiające ich ścieżkę edukacyjną oraz biznes plan  na przyszłą działalność gospodarczą na terenie miasta Zamość lub powiatu zamojskiego.

  Tekst i zdjęcia: A. Sokalska - Wosiek

   
   
   
 • Konkurs Plastyczny „Inspiracje twórczością Kornela Makuszyńskiego”

  Konkurs Plastyczny „Inspiracje twórczością Kornela Makuszyńskiego”

  Miło nam poinformować, że w IV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pod nazwą „Inspiracje twórczością Kornela Makuszyńskiego” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w gronie nagrodzonych znalazły się nasze uzdolnione uczennice z SP7 z Zamościa.

  Kategoria II – uczniowie szkół podstawowych (klasy 1-3)

  Nagroda:

  Hanna Kudła kl. IIc wywalczyła I nagrodę.

  Wyróżnienie:

  Sara Sawczuk kl. IIa

  Kwalifikacja do wystawy:

  Katarzyna Kardasz kl. IIa

  Zuzanna Włoszek kl. IIa

  Nauczycielem prowadzącym była p. Agnieszka Wysocka.

  Kwalifikacja do wystawy:

  Lena Zwolan kl. IIIc

  Martyna Świstowska kl. Vd

  Nauczycielem prowadzącym była p. Anna Sawiniec-Szczech.

  Wszystkim młodym artystom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Tekst i zdjęcia: Agnieszka Wysocka

   
   
   
 • Sukces „Pierwszaków”

  Sukces „Pierwszaków”

  22 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „W bajkowej krainie Brzechwy”, którego adresatami byli uczniowie zamojskich szkół podstawowych.

  Celem konkursu było popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy, zainteresowanie uczniów poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz zachęcenie dzieci do występów publicznych.

  Dwudziestu dwóch pierwszoklasistów z sześciu zamojskich szkół podstawowych zaprezentowało bogaty repertuar wierszy Jana Brzechwy, pokazując szeroki wachlarz ludzkich zachowań.

  Mali artyści z „Siódemki” ukazali swe talenty recytatorskie i wzbudzili żywe zainteresowanie członków komisji konkursowej.

  Wśród zwycięzców konkursu znaleźli się właśnie uczniowie naszej szkoły:

  I miejsce

  – Dawid Gąska Ia

  Wyróżnienia:

  - Wiktoria Nizioł Ia

  - Oskar Rycaj Ia

  Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Tekst: B. Greszta; zdjęcia: B. Soboń, M. Gąska

   
   
   
 • Goście ze Schwäbisch – Hall w „Siódemce”

  Goście ze Schwäbisch – Hall w „Siódemce”

  Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu uczestniczy w międzynarodowym projekcie BEACON. Projekt ten umożliwia wymianę doświadczeń związanych z działaniami na rzecz klimatu pomiędzy europejskimi krajami, takimi jak Polska, Niemcy, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Portugalia i Grecja. Trzy zamojskie Szkoły Podstawowe - nr 2, 6 i 7 podjęły się współpracy ze szkołami w niemieckim mieście partnerskim Schwäbisch – Hall.

  W związku z inauguracją projektu 22 listopada  „Siódemkę” odwiedzili nauczyciele z niemieckiej szkoły. W spotkaniu uczestniczyli: Pan Jacek Bełz – inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Zamościu, pani dyrektor Alicja Dubel, p. Jolanta Krywko, p. Maria Garbuz, p. Lidia Mróz oraz p. Marta Majewska – koordynatorka projektu w szkole. Nauczyciele ze szkoły w Schwäbisch – Hall byli bardzo zainteresowani działaniami zamojskiej szkoły, oglądali jej wyposażenie, poznali najważniejsze osiągnięcia. Odwiedzili też kilka sal lekcyjnych, w tym pracownię biologiczną, w której stworzono  tzw. „zielony kącik”. O rośliny znajdujące się w tym miejscu dbają uczniowie. Gościom bardzo podobały się świetlice. Mogli zobaczyć uczniów korzystających z „Magicznego dywanu”. Tego dnia w szkole pięknie pachniało świeżo upieczone ciasto. To kółko kulinarne prowadzone przez p. Beatę Stasiuk miało swoje zajęcia. Po zwiedzeniu szkoły goście obejrzeli krótką prezentację dotyczącą cyklicznych działań ekologicznych podejmowanych przez uczniów.

  W pracę nad projektem zaangażowane są uczennice, które utworzyły grupę „Klimatyczna Siódemka”. Są to: Karolina Wójcik, Izabela Mikulska, Amelia Drzewicka, Monika Sokołowska, Magdalena Kowalewska z klasy 8 a oraz Agata Bratkowska i Klaudia Kuczeruk z klasy 7 b. Dziewczęta bardzo aktywnie pracują. Wykonały już plakaty na temat szkodliwości plastiku oraz korzyści wynikających ze stosowania szklanych opakowań. Wykonały zawieszki przypominające o oszczędzaniu wody i energii. Zachęciły uczniów do oszczędzania papieru poprzez zbiórkę niezapisanych do końca zeszytów i wykorzystania czystych kartek. Izabela Mikulska wykonała prezentację o zaletach ograniczania pokarmów mięsnych. Z tymi i wieloma innymi działaniami zostali zapoznani goszczący w szkole nauczyciele z Niemiec.

  Współpraca w ramach projektu potrwa  półtora roku. Oba  miasta – Zamość i Schwäbisch – Hall są otwarte na wspólne pomysły, działania, wizje, dzięki którym małymi krokami można zatrzymać zmiany klimatyczne, coraz bardziej  przez wszystkich odczuwane.

  Tekst: Marta Majewska, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

   
   
   
 • Szlachetna Paczka

  Szlachetna Paczka

  Społeczność naszej szkoły włączyła się do ogólnopolskiej akcji: "Szlachetna Paczka". W tym roku szkolnym pomagamy schorowanej, samotnej, starszej pani z Zamościa. W szkole wolontariusze wraz z opiekunem od poniedziałku 25 listopada  do 6 grudnia 2019 r. zbierać będą artykuły spożywcze suche o długim terminie ważności, typu: makarony, kasze, ryż, cukier, konserwy, herbata oraz środki czystości.

  Do tworzenia Paczki zapraszamy całą społeczność szkolną: uczniów, rodziców i nauczycieli.

  Zebrana żywność i pozostałe artykuły zostaną przekazane w trakcie Weekendu Cudów (7-8 grudnia 2019 r.) potrzebującej osobie. Uczestnicząc w akcji "Szlachetna Paczka" zmieniamy historie życia tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Szlachetna paczka to dla potrzebujących coś więcej niż pomoc materialna. To dostrzeżenie ich piękna i potwierdzenie ich ważności, przywrócenie godności. Dzięki takiemu docenieniu ze strony innych znów stają się ważni dla samych siebie i zaczynają zmieniać swoje życie. To esencja mądrej pomocy.

  Jadwiga Beńko

   
   
   
 • Dzień Życzliwości w klasach 4-8

  Dzień Życzliwości w klasach 4-8

   „Życzliwość na co dzień, bardzo ważna sprawa" - ta idea przyświeca nam każdego dnia, a już szczególnie w DNIU ŻYCZLIWOŚCI!

  Światowy Dzień Życzliwości miał służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie  ludziom życzliwości. Dziś to święto ma wymiar bardziej społeczny. W naszej szkole obchodzone  po raz kolejny,  tradycyjnie 21 listopada, miało na celu pielęgnowanie pozytywnego nastawienia do drugiego człowieka,  propagowanie uprzejmości i życzliwości na co dzień oraz zwykłej ludzkiej dobroci. Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia uczniowie i nauczyciele byli ubrani na żółto, bądź też mieli żółte akcenty ubioru.

  W klasowych plebiscytach życzliwości najwięcej głosów koleżanek i kolegów otrzymali:

  • Kl. 4 „a” –Emilia Duras
  • Kl. 5 „a” –Amelia Muszyńska
  • Kl. 5 „b” –Jan Kalisz
  • Kl. 5 „c” –Eliza Pupiec
  • Kl. 5 „d” –Sebastian Tyrka
  • Kl. 6 „a” –Jakub Zrebiec
  • Kl. 6 „b” –Wiktoria Galant
  • Kl. 6 „c” –Amanda Alahakoon i Bartosz Margol
  • Kl. 7 „a” –Szymon Drozd
  • Kl. 7 „b” –Hanna Kawalec
  • Kl. 8 „a” –Wanessa Głąb

  Tego dnia odbyło się jeszcze jedno głosowanie. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzali poszczególne klasy, aby każdy mógł oddać swój głos na najbardziej życzliwego z całej szkoły ucznia i nauczyciela.

  Po podliczeniu głosów okazało się, że tytuł „Królowej Życzliwości” otrzymała Wanessa Głąb z klasy 8 „a”, zaś „Królem Życzliwości” okazał się Jan Kalisz z klasy 5 „b”. Najżyczliwszymi nauczycielami według uczniów w  klasach 1-3 okazały się : Pani Bożena Greszta oraz Pani Anna Kardasz, a w klasach 4-8 Pani Karolina Tyrka oraz Pani Marta Słomianowska.

  Gratulujemy!!

  Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

  Samorząd Uczniowski

   
   
   
 • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W KLASACH 1-3

  DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W KLASACH 1-3

  Dnia 21 listopada przypada Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. 

  Aby uczcić ten dzień dzieci, pod okiem wychowawczyń, podjęły różne formy aktywności.

  Wysłuchały informacji dotyczących Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, oglądały prezentacje dotyczące historii i obchodów tego dnia w Polsce i na świecie oraz film o życzliwości w szkole „Pomagaj z uśmiechem”, słuchały także bajki pt. „Zaczarowany flet”.

  Odbyły się także zabawy ze śpiewem, wspólne śpiewanie piosenki „Hello to all the children of the world", podczas którego pozdrawiano w wielu językach dzieci z różnych zakątków świata.

  Uczniowie i uczennice wykonywali rozmaite prace plastyczno – techniczne:

  - ozdobne serduszka, które wręczyły osobie, którą lubią,
  - kartki dla kolegów i koleżanek z klasy pełne ciepłych słów,
  - drzewa życzliwości zbudowane z żółtych serduszek lub odrysowanych dłoni z palcami pokrytymi miłymi, kulturalnymi wyrazami,
  - żółte dłonie z uśmiechniętymi wizerunkami dzieci oraz napisami kojarzącymi się z Dniem Życzliwości,
  - 
  klasowe „słoneczka życzliwości" złożone z odbić dłoni,
  - klasowe serce ozdobione własnoręcznie wykonanymi podobiznami dzieci,

  Dzieci utworzyły klasowe kodeksy życzliwości i kodeksy życzliwych zachowań oraz wybrały najżyczliwsze dzieci w klasach.

  Uświadomiły sobie potrzebę upowszechniania idei Dnia Życzliwości jako normy obowiązującej we wszystkie pozostałe dni roku.

  Uczniowie starali się bardzo być dla siebie życzliwi. Wypowiadali się na temat czy warto być życzliwym oraz  po co jest takie święto. Pisali w zeszytach odpowiedź na pytanie: Co zrobię, żeby być kulturalnym człowiekiem?

  W ten szczególny dzień dzieci włożyły ubrania w żółtym kolorze, przyniosły także żółte maskotki.

  O Dniu Życzliwości przypominała dekoracja korytarza.

  Tekst: Anna Gregorowicz, zdjęcia: wychowawcy klas 1-3

   
   
   
 • XX edycja akcji „Góra Grosza”

  XX edycja akcji „Góra Grosza”

  Co roku, na przełomie  listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pod nazwą Góra Grosza.
  Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.
  Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
  Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 roku. 
  Nasza szkoła jak co roku włącza się do ogólnopolskiej akcji zbierania monet organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Każda klasa podejmie się zbierania monet o nominałach 1gr, 2gr i 5gr do oddzielnej skarbonki. Działamy w myśl zasady: „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”.

  Anna Gregorowicz, Karolina Tyrka

   
   
   
 • Zbiórka pieniędzy na karmę dla psów ze schroniska

  Zbiórka pieniędzy na karmę dla psów ze schroniska

  Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu, jak co roku, organizuje zbiórkę produktów żywnościowych oraz pieniędzy na zakup karmy dla podopiecznych ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu.

  Akcję prowadzą uczniowie z klasy IIIc, pod nadzorem wychowawczyni p. Anny Gregorowicz,  do 18 grudnia 2019r.

  Gorąco zachęcamy!

  Dołącz do tych, którzy pomagają!

   
   
   
 • X Festiwal Polonijny

  X Festiwal Polonijny

  20 listopada na hali OSiR odbył się X Festiwal Polonijny. Nasza szkoła kolejny raz wystawiła drużyny do rywalizacji w dwóch kategoriach wiekowych. Wszyscy zawodnicy świetnie się bawili i otrzymali puchary i słodkie upominki.

  Tekst i zdjęcia: M. Kozłowska

   
   
   
 • Sukces w konkursie „Nasze miasto i region”

  Sukces w konkursie „Nasze miasto i region”

  20 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się XV Międzyszkolny Konkurs "Nasze miasto i region".

  Celem konkursu było wzbogacenie wiedzy uczniów o Zamościu i regionie, wzmacnianie poczucia więzi z miastem i regionem, stwarzanie możliwości do twórczego rozwoju uczniów, promowanie dorobku i osiągnięć uczniów oraz integracja dzieci z różnych szkół naszego miasta.

  W konkurs brali udział uczniowie klas I, II i III zamojskich szkół podstawowych.

  Uczniowie klas I wykonali prace plastyczne nt. „Pocztówka z Roztocza”.

  Dzieci z klas II wykonały prace plastyczne nt. „Pomniki Zamościa”.

  Uczniowie klas III brali udział w konkursie wiedzy o Zamościu i regionie składającym się z 2 części: indywidualnego testu oraz zadań praktycznych do wykonania przez zespół reprezentujący szkołę.

  Świetną wiedzą wykazali się uczniowie naszej szkoły, zajmując III miejsce:

  Filip Radwański – kl. IIIb

  Martyna Zgnilec – kl. IIIb

  Dawid Pikus – kl. IIIa

  W konkursie plastycznym zostali nagodzeni następujący uczniowie:

  I miejsce:

  Wiktoria Nizioł klasa Ia

  Hanna Kudła klasa IIc

  II miejsce:

  Miłosz Mazur klasa I a

  Monika Dynowska klasa IIc

  III miejsce:

  Emila Zaremba klasa Ia

  Filip Flaga klasa IIb

   

  Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

  tekst: Anna Pintal, zdjęcia: Jadwiga Beńko, Katarzyna Banach

   
   
   
 • Rzecznik Praw Ucznia Wybrany

  Rzecznik Praw Ucznia Wybrany

  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka zapisał się w sposób szczególny w kalendarzu naszej szkoły, ponieważ w tym dniu został wybrany nowy Rzecznika Praw Ucznia.

  Wybory przeprowadzili członkowie Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięli udział uczniowie z klas I- VIII. Kandydatkami były p. Agnieszka Wysocka oraz p. Katarzyna Karwowska. Każdy uczeń miał prawo i możliwość zagłosowania na swojego kandydata w sposób tajny i demokratyczny.

  Najwięcej głosów otrzymała pani Katarzyna Karwowska i tym samym została Rzecznikiem Praw Ucznia.

  Ustępującemu Rzecznikowi Praw Ucznia – Panu Jerzemu Bekasowi dziękujemy za lata solidnej pracy, a nowemu życzymy powodzenia w pełnieniu tej funkcji!

  Tekst i zdjęcia: K. Tyrka

   
   

 

 • Świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

  Świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

  "Dzieci - to przyszli ludzie. Więc dopiero będą, więc jakby ich jeszcze nie było. A przecież jesteśmy: żyjemy, czujemy, cierpimy."

  Janusz Korczak - Szare dni, Pisma wybrane t. III Warszawa 1978 s.403

  W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chroni on dzieci, wspiera je w prawidłowym rozwoju i daje im możliwość podejmowania decyzji w sprawach, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy w celu okazania  wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

  W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu, która zorganizowała lekcje o prawach dziecka pod kierunkiem Pani Anny Sawiniec-Szczech. Uczniowie wykonali własnoręcznie maskotki ze skarpetek, kule świetlne, plakaty propagujące hasło przewodnie tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF „dla każdego dziecka, dzieciństwo” oraz  ubrali się w kreatywne  stroje w kolorze niebieskim, solidaryzując się w tym święcie z dziećmi na całym świecie.

  Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

   
   
   
 • Konkurs recytatorski - „W krainie wierszy Juliana Tuwima”

  Konkurs recytatorski - „W krainie wierszy Juliana Tuwima”

  W dniu 18 XI 2018 r. odbyła się edycja świetlicowego Konkursu recytatorskiego pod hasłem „W krainie wierszy Juliana Tuwima”. Konkurs adresowany był do uczniów klas 1-3. Przystąpiło do niego 27 uczniów.

  Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poetyckich dzieci, uwrażliwianie na piękno poezji i rozwijanie zdolności artystycznych.

  Młodzi artyści z wielkim zapałem i przejęciem zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Wszyscy wykonawcy nagrodzeni zostali gromkimi brawami przez publiczność.

  Komisja konkursowa w składzie: p. wicedyrektor Maria Garbuz, p. Beata Stasiuk, p. Joanna Sawa wnikliwie wysłuchała młodych Recytatorów i wyłoniła zwycięzców.

  I miejsce - Kiecana Antonina Ic

  II miejsce - Kardasz Katarzyna IIa

  III miejsce - Flaga Filip IIb

  Wyróżnienia:

  - Szumiło Dawid

   - Łygas Zuzanna

  - Lewkowicz Mikołaj

  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

  Laureatom składamy serdeczne gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy za rok.

  Tekst:  A. Wysocka, zdjęcia: A. Kuźma W. Orzechowski

   
   
   
 • MAMY NIEODLEGŁĄ!

  MAMY NIEODLEGŁĄ!

  MAMY NIEPODLEGŁĄ! to ogólnopolska akcja społeczna organizowana od 2013 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

  Jest ona jednym z elementów obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

  Z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości Miasto Zamość zachęciło do wzięcia udziału w tej akcji, która polega ona na wysyłaniu do bliskich i znajomych niepowtarzalnych, bezpłatnych kartek okolicznościowych.

  Dzieci z klasy 3c, by wspólnie cieszyć się tym pięknym świętem, korzystając ze  wspaniałej okazji, napisały i wysłały takie kartki do swoich mam z pięknymi życzeniami.

  Była to lekcja patriotyzmu, ale także pisania życzeń, adresowania kartek pocztowych oraz pamiątka obchodów święta ważnego dla każdego Polaka.

  Tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz

   
   
   
 • „Żeby Polska była Polską” – apel z okazji Święta Niepodległości

  „Żeby Polska była Polską” – apel z okazji Święta Niepodległości

  12 listopada 2019 r. cała Społeczność naszej szkoły uroczyście obchodziła Święto Niepodległości. Wspólną radość z wolnej Ojczyzny dzieliliśmy z zaproszonymi gośćmi – przedszkolakami z zaprzyjaźnionych placówek. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 5, Przedszkola nr 7, Przedszkola nr 12 oraz Przedszkola „Słoneczko”.

  Uroczystości zostały podzielone na dwie tury. Na pierwszą zostały zaproszone przedszkolaki oraz uczniowie klasy Ic, IIa, IIIa oraz IIIc. Pozostali uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w części drugiej.

  Pani Aleksandra Luchowska z klasą VIIa przygotowała piękną część artystyczną, w której znalazły się liczne nawiązania do bolesnej historii Rzeczypospolitej oraz bohaterskiej postawy wielu pokoleń Polaków. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewniła Pani Katarzyna Beda wraz ze swoim chórem „FORTE”. Pani Małgorzata Drozd oraz pani Marta Słomianowska przygotowały dekorację, upominki dla przedszkolaków, zajmowały się również całą logistyką tego przedsięwzięcia.

  To były magiczne chwile. Cieszymy się, że możemy wspólnie śpiewać Mazurka Dąbrowskiego, wspominać ważniejsze wydarzenia z naszej historii, nosić z dumą biało-czerwone kokardy i kotyliony, patrzeć, jak przedszkolaki tańczą mazura, śpiewają „Przybyli ułani do okienka” i cieszyć się Ukochaną Ojczyzną.

  Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski

   
   
   
 • 11 listopada – manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim

  11 listopada – manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim

  W dniu 11 listopada mieszkańcy Zamościa świętowali 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 17.00 na Rynku Wielkim odbyła się manifestacja patriotyczna z ceremoniałem wojskowym, okolicznościowym wystąpieniem Pana Prezydenta Andrzeja Wnuka, apelem pamięci i salwą honorową. Delegacje złożyły wieńce przed tablicą upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas VII, będący w składzie pocztu sztandarowego. Obecni byli: Pani Dyrektor Alicja Dubel, wicedyrektor p. Maria Garbuz oraz opiekunowie pocztu – p. Katarzyna Banach i p. Sylwia Perzyńska.

  Tekst: M. Garbuz, zdjęcia: K. Banach

   
   
   
 •  

  „Szkoła do hymnu”

   

  Z inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży około 3,9 mln uczniów i 380 tys. nauczycieli wzięło dziś udział w akcji „Szkoła do hymnu”, a wśród nich Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu.

  8 listopada uczniowie i nauczyciele wspólnie, o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Akcja była kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, a jej cel to włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

  Album foto

  Tekst: M. Garbuz, zdjęcia: W. Orzechowski

   

   

 •  
 • „Klikam z głową” w zamojskiej Siódemce

  „Klikam z głową” w zamojskiej Siódemce

  Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu wzięła  udział w projekcie edukacyjnym pn „ Klikam z głową”.

  Projekt realizował Urząd Komunikacji Elektronicznej z ramienia administracji rządowej we współpracy z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów w Zamościu – panią Katarzyną Mazur

  W ramach przedmiotowej akcji edukacyjnej w dniu 7 listopada w szkole odbyły się spotkania z uczniami klas III. Lekcje prowadzili pracownicy Delegatury UKE w Lublinie.

  Podczas zajęć uczniowie otrzymali informację jak bezpiecznie poruszać się w sieci i korzystać z urządzeń telekomunikacyjnych. Prezentowana była bajka tematyczna (krótki film animowany) i odbywały się rozmowy z dziećmi na temat prezentacji. Później uczniowie mieli do wykonania krótkie zadania związane z tematyką filmu.

  Miłą niespodzianką dla uczestników projektu była obecność przedstawicieli zamojskich mediów na zajęciach oraz pamiątkowe dyplomy i drobne upominki od prowadzących.

  Tekst: M. Garbuz, zdjęcia: W. Orzechowski

   
   
   
 • W baśniowym świecie

  W baśniowym świecie

  W dniu 7 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w międzyszkolnym konkursie literacko-plastycznym pt. „W baśniowym świecie Andersena”. Konkurs plastyczny adresowany był do uczniów klas I – II, a konkurs literacki do uczniów klas III szkoły podstawowej.

  Gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 10 w Zamościu.

  W konkursie plastycznym II miejsce zajął Dawid Karpiuk. Uczeń klasy Ia, wykonał ilustrację do baśni „Krzesiwo”, a praca Jakuba Tymosza – ucznia klasy IIb została wyróżniona.

  W konkursie literackim naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IIIa, tj. Alicja Sierpniowska i Viktoria Smyl. Dziewczynki wykazały się dużą wiedzą i znajomością wielu baśni duńskiego autora literatury dziecięcej. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.

  Poza udziałem w konkursie, dzieci miały również okazję uczestniczyć w zespołowych grach i zabawach z kodowania.

  Gratulujemy uczniom wspaniałego zaprezentowania się w konkursie.

  Tekst i zdjęcia: J. Beńko

   
   
   
 • „W bajkowej krainie Brzechwy”

  „W bajkowej krainie Brzechwy”

  Konkurs recytatorski – etap szkolny

  7 listopada 2019r. odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego  „W bajkowej krainie Brzechwy”. Do zmagań recytatorskich stanęło 12 uczniów z klas I

  Ia:
  Oskar Rycaj,
  Natalia Krawiec,
  Wiktoria Nizioł,
  Stanisław Szymański,
  Dawid Gąska,
  Mikołaj Lewkowicz

  Ib:
  Patrycja Blaszka,
  Karol Kusiak,
  Alicja Derkacz,
  Julia Śniecikowska,
  Szymon Grabczak,
  Julia Hałas. 
   

  Wszystkie dzieci przepięknie zaprezentowały utwory Jana Brzechwy popisując się doskonałą pamięcią i talentem artystycznym przed Panią Dyrektor Alicją Dubel i komisją konkursową. Jury stanęło przed bardzo trudnym wyborem wyłonienia reprezentacji „Siódemki” do międzyszkolnego etapu konkursu recytatorskiego „W bajkowej krainie Brzechwy”. Po bardzo burzliwych obradach  zdecydowano, że naszą szkołę reprezentować będą:

  Dawid Gąska  kl. Ia
  Wiktoria Nizioł kl. Ia
  Oskar Rycaj kl. Ia
  Julia Śniecikowska kl. Ib

  Gratulujemy wszystkim uczestnikom szkolnego etapu konkursu recytatorskiego!!!

  Tekst i zdjęcia: A. Sokalska – Wosiek

   
   
   
 • Innowacje naszych nauczycieli

  Innowacje naszych nauczycieli

  6 listopada 2019 roku w Lubelskiem Samorządowym Centrum Doskonalenia nauczycieli w Zamościu odbyło się „Forum dla dyrektorów” w trakcie którego były prezentowane innowacje realizowane w przedszkolach i szkołach podstawowych. Nasza szkołę reprezentowały: pani Anna Pintal oraz pani Iwona Kurzempa- Sarzyńska.

  Pani Anna Pintal na podstawie prezentacji multimedialnej przedstawiła główne założenia innowacji pedagogicznej pt. „Poznaję, doświadczam, badam” Celem tych zajęć jest rozwój kreatywności i inwencji twórczej dziecka, zaspo­kojenie jego naturalnej ciekawości, potrzeby działania i poszukiwania. Na cotygodniowych zajęciach dzieci poznają tajniki fizyki, chemii, biologii. Przeprowadzają atrakcyjne eksperymenty oraz obserwują zachodzące w nich reakcje. Zabawy badawcze wpływają na większe zaangażowanie uczniów, rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo – skutkowego, a przede wszystkim wyzwalają radość i chęć współpracy.

  Pani Iwona Kurzempa- Sarzyńska zaprezentowała film, w którym ukazana była istota nauczania w klasie, w której realizowana jest innowacja z języka angielskiego pod hasłem „Let’ s speak English”. Film prezentował codzienną pracę nauczyciela i dzieci, która polega na realizacji treści z podstawy programowej, wzbogaconej o treści lingwistyczne z języka angielskiego. Uczniowie znając rzeczywistość, która ich otacza, omawiając różnorodne, bliskie im tematy, powiązane z ich życiem codziennym mają kontakt z żywym językiem, który bogaci słownictwo uczniów, doskonali wymowę. Początkowe lata uczenia się języka obcego to oswojenie się dzieci z językiem, następnie jego zrozumienie, a w późniejszym czasie, w miarę swobodne posługiwanie się nim.

  Tekst i zdjęcia: Iwona Kurzempa-Sarzyńska, Anna Pintal

   
   
   
 • MOJA NIEPODLEGŁA

  MOJA NIEPODLEGŁA

  Jesienią 2017 r. IPN Odział w Szczecinie ogłosił Ogólnopolski Konkurs dla nauczycieli MOJA NIEPODLEGŁA. Jego celem było stworzenie bazy scenariuszy lekcji lub uroczystości szkolnych przygotowanych przez pedagogów, praktyków.

  Wśród Laureatów konkursu znalazły się również nauczycielki naszej szkoły: Pani Małgorzata Drozd oraz Pani Marta Słomianowska.

  Nadesłano niemal 150 różnych prac. Zostały z nich wybrane 24 scenariusze, najbardziej oryginalne, twórcze i jednocześnie gotowe do adaptacji i wykorzystania przez nauczycieli. Jedną z form nagrody była ich publikacja, którą tutaj prezentujemy. Nagrodzony scenariusz nauczycielek „Siódemki” zaczyna się na 149 stronie, ale zachęcamy też do lektury innych scenariuszy.

  Marta Słomianowska

   
   
   
 • Dobra gra tenisistów stołowych!

  Dobra gra tenisistów stołowych!

  Podczas rozgrywanych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym uczniowie „siódemki” odnieśli sukcesy. Szkołę na zawodach reprezentowali: Klaudia Kuczeruk, Jakub Pitwała, Jakub Nizioł, Benjamin Ruszel Akbari, Wiktoria Cis, Sandra Lis i Martyna Kiljan.

  W kategorii chłopców drugie miejsce zajął Jakub Nizioł, a na czwartym miejscu uplasował się Jakub Pitwała. W kategorii dziewcząt trzecie miejsce zajęła Klaudia Kuczeruk. Zawody zostały rozegrane w Szkole Podstawowej nr 9 w Zamościu.

  Gratulujemy sukcesów.

  Tekst i zdjęcia: J. Bekas

   
   
   
 • Wycieczka do wnętrza organizmu

  Wycieczka do wnętrza organizmu

  30 października w naszej szkole ponownie gościła Akademia VR. Tym razem podczas zajęć poruszaliśmy nowy temat: Bakterie i wirusy.

  Uczniowie otrzymali dużą dawkę informacji, połączoną z niesamowitymi wrażeniami wizualnymi. Mieli również okazję sprawdzić swoją wiedzę.

  Młodzi badacze dowiedzieli się, że organizm człowieka składa się z 30 bilionów komórek ludzkich i 39 bilionów komórek bakterii oraz tego, że dla bakterii człowiek jest jedynym domem jaki mają.

  Uczniowie mogli dowiedzieć się również:

  • W jaki sposób namnażają się wirusy.
  • Czy wirusy zaliczamy do organizmów żywych?
  • Ile bakterii znajduje się na blacie kuchennym?
  • Dlaczego bakterie tak lubią nasze pępki?
  • Zobaczyć ile bakterii jest na naszych dłoniach przed i po ich umyciu.
  • Dlaczego ugryzienie przez człowieka jest takie groźne?
  • Jak wygląda nić DNA?

  Wyjątkowe zajęcia  wzbudziły wiele emocji i zaangażowały wszystkich uczniów, rozwijając zainteresowania oraz ciekawość otaczającego świata.

  Przypomnijmy, że Akademia VR  to innowacyjny projekt edukacyjny skierowany do uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Podczas zajęć prowadzonych przez instruktorów zamiast zeszytów i podręczników uczniowie mają do dyspozycji sprzęt elektroniczny przypominający nowoczesne gogle. Za ich pomocą przenoszą się w niedostępne na co dzień miejsca, np. w przestrzeń kosmiczną czy ciało człowieka. Podziwiają realistyczne obrazy rozglądając się dookoła.

  Tekst i zdjęcia: Karolina Tyrka

   
   
   
 • „Stwory i inne potwory”

  „Stwory i inne potwory”

  W październiku wychowawcy świetlicy pani Agnieszka Wysocka oraz pani Dominika Zwolak zaprosiły uczniów klas I-III do udziału w konkursie plastycznym pt.: „Stwory i inne potwory”. Technika prac była dowolna. W konkursie wzięło udział 27 dzieci z klas I-III. Wszystkie prace były piękne, ciekawe i starannie wykonane. Podsumowanie konkursu odbyło się 25.10.2019r. Pracę oceniało Jury w składzie: Anna Sawiniec-Szczech, Bożena Piwko oraz Iwona Zgnilec.

  Miejsce I – Kajetan Kamiński kl. IIC praca pt: Jesienne straszydło

  Miejsce II-Victoria Smyl kl. IIIA

  Miejsce III- Zuzanna Włoszek kl. IIA

  Wyróżnienia:

  Dawid Pikus kl. IIIA

  Filip Flaga kl. IIB

  Alicja Sierpniowska kl. IIIA

  Jan Kiesztyn kl. III A

  Katarzyna Kardasz kl. IIA

  Antonina Pogódź kl. IB

  Igor Pastuszak kl. IIIA

  Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy z podziękowaniami za udział w konkursie a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Gratulujemy!!!

  Tekst: Dominika Zwolak, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

   
   
   
 • Spotkanie ze strażakiem

  Spotkanie ze strażakiem

  W dniu 25.10.2019 uczniowie klas 1-3 ze świetlicy szkolnej uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu  strażakiem – Panem Marcinem Żulewskim.

  Celem spotkania było przybliżenie uczniom pracy strażaka oraz uświadomienie dzieciom zagrożeń, jakie niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

  Przybyły gość opowiedział dzieciom na czym polega jego praca i przekazał cenne wskazówki jak właściwie zachowywać się w niebezpiecznych sytuacjach np. zagrożenie pożarem. Zostały przedstawione slajdy z różnych akcji ratowniczych oraz film pokazujący jak szybko rozprzestrzenia się ogień.

  Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe 998 i 112 oraz dowiedzieli się w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną.

  Wizyta strażaka wywarła na dzieciach pozytywne wrażenie, a zdobyta wiedza z pewnością przyda się im w życiu codziennym.

  Tekst: A. Wysocka, zdjęcia: A. Wysocka, W. Orzechowski

   
   
   
 • Akcja "BohaterOn - włącz historię!"

  Akcja "BohaterOn - włącz historię!"

  Uczniowie klasy 8a i 5c wzięli udział w kampanii  zorganizowanej przez Fundację SENSORIA oraz Fundację ROSA z siedzibą we Wrocławiu „BohaterOn- włącz historię!”. Akcja ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.

  Podczas październikowych lekcji historii uczniowie zostali  zapoznani za pośrednictwem strony internetowej https://bohateron.pl/ z akcją "BohaterOn - włącz historię!". Następnie przeprowadzone zostały zajęcia dotyczące Powstania Warszawskiego z wykorzystaniem materiałów zawartych w pakiecie edukacyjnym przesłanym przez Fundację. Podczas pierwszych zajęć uczniowie zapoznali się z zasadami pisania kartek do Powstańców, czytali biogramy i wywiady. Uczniowie napisali życzenia, pozdrowienia i listy, a następnie własnoręcznie wykonali ozdobne kartki i laurki. Kilku uczniów napisało listy do konkretnego Powstańca lub ogólnie do wszystkich bohaterów 1944 roku. Wszystkie kartki i laurki były spersonalizowane. Spora grupa uczniów bardzo zaangażowała się w Akcję, ponieważ warto (jak słusznie zauważyli uczniowie), uczestniczyć w tak wartościowych działaniach, które uczą nie tylko historii, ale przede wszystkim wrażliwości i empatii. Dziękujemy za możliwość udziału w projekcie. Liczymy, że w przyszłym roku uda nam się zaangażować całą społeczność szkolną, zarówno uczniów jak i rodziców oraz nauczycieli.

  Tekst i zdjęcia: M. Drozd

   
   
   
 • ŚLADAMI POLSKICH WŁADCÓW

  ŚLADAMI POLSKICH WŁADCÓW

  W dniach 24-25 października 2019 r. odbyła się dwudniowa wycieczka kl.5 i 6, której punktem kulminacyjnym było zwiedzenie stolicy królów Polski – Krakowa.

  Już pierwszy dzień dostarczył młodym podróżnikom ogromnych wrażeń - w końcu mogli zobaczyć niezwykłą Kopalnię Soli w Wieliczce.

  Piękne komory wykute w soli, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. To tutaj młodzi turyści poznali swoich przewodników, którzy podczas wędrówki opowiedzieli im o historii i tajemnicach Kopalni, o rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu górników. Schodząc coraz niżej, odwiedzili niezwykłe miejsca, w tym Kaplicę św. Kingi.

  Jednak to był dopiero początek intensywnego zwiedzania, bo już tego samego dnia grupa przywitała Ojcowski Park Narodowy. Zwiedzali z przewodnikiem Jaskinię Łokietka, Dolinę Prądnika, Zamek na Piaskowej Skale, Maczugę Herkulesa i Bramę Krakowską. Uczniowie znaleźli również czas, aby napawać się widokiem polskiej złotej jesieni.

  I wreszcie upragniony Kraków…

  Tutaj naszych niezłomnych turystów nie przestraszył nawet ziejący ogniem Smok Wawelski.

  Uczniowie, wspólnie z opiekunami: p. Iwoną Więsyk, p. Karoliną Tyrką oraz p. Katarzyną Karwowską, zwiedzali Kraków: Rynek Główny, Kościół Mariacki, Stare Miasto, Sukiennice, Wawel- Groby Królewskie, Katedrę pw. Św. Stanisława i św. Wacława, Dzwon Zygmunta.

  Zwieńczeniem tej jesiennej wycieczki był rejs statkiem po Wiśle.

  Tekst i zdjęcia: K. Tyrka

   
   
   
 • „Szkoła pamięta”

  „Szkoła pamięta”

  W tygodniu poprzedzającym Święto Zmarłych uczniowie klas I- VII wraz z wychowawcami wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Dzieci odwiedziły groby osób zasłużonych dla naszego regionu, a także uporządkowały lokalne miejsca pamięci. Zapaliły znicze i wysłuchały historii związanych z wydarzeniami na Zamojszczyźnie.

  Klasa VIII pod opieką p. M . Słomianowskiej przygotowała gazetkę patriotyczną.

  Uczniowie z zaangażowaniem włączyli się w akcję pielęgnowania pamięci o naszej historii.

  Tekst: Iwona Zgnilec, zdjęcia: wychowawcy klas

   
   
   
 • Historyczny Zamość jesienią

  Historyczny Zamość jesienią

  Zamość nazwany „Perłą Renesansu” i „Padwą Północy” to wspaniały przykład renesansowego miasta idealnego.

  O tym mogli się przekonać uczniowie klasy IIIb, którzy 25 października 2019r. pod opieką wychowawczyni Anny Pintal oraz pana Waldemara Orzechowskiego wybrali się na jesienny spacer po Zamościu.

  Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od obejrzenia Pomnika Batalionów Chłopskich oraz Armii Krajowej. Następnie przez Starą i Nową Bramę Lwowską oraz Nową Lubelską udaliśmy się pod Pomnik Króla Dawida.

  Po porcji historycznej wiedzy przyszedł czas na odpoczynek w parku. Uczniowie obserwowali oznaki jesieni, zbierali kolorowe liście oraz delektowali się cudowną pogodą.

  Przechadzając się parkowymi alejkami mieliśmy okazję zobaczyć Kamień z tablicą pamiątkową poświęconą zamordowanym żołnierzom, Kojec oraz Starą Bramę Lubelską.

  Po wyjściu z parku udaliśmy się pod Pomnik Dzieci Zamojszczyzny, a potem pod Pomnik Jana  Zamoyskiego. Tam wyobraziliśmy sobie postać człowieka i dopasowaliśmy jego najważniejsze części do naszego idealnego miasta: głowa – Pałac Zamoyskich, prawa ręka – Katedra, lewa ręka – Akademia.

  Następnie „kręgosłupem” czyli ulicą Grodzką udaliśmy się na Rynek Wielki z Ratuszem „sercem”. Po drodze nie zapomnieliśmy o Alei Sław, przy której zatrzymaliśmy się, aby przeczytać kto został zasłużoną osobą Zamościa.

  Później odwiedziliśmy Rynek Solny – „lewe płuco” i Rynek Wodny – „prawe płuco”.

  Mijając Bastiony czyli „nogi” udaliśmy się do szkoły.

  Nasza wycieczka była niezwykle interesującą lekcją przyrodniczo-historyczną. Wszystkim dopisywał humor i świetna pogoda.

  Tekst: Anna Pintal, zdjęcia: Waldemar Orzechowski