Menu

2018/2019

Wydarzenia 2018/2019

Wydarzenia 2018/2019


Pożegnanie gimnazjum

19 czerwca to bardzo wyczekiwany przez uczniów dzień – zakończenie roku. Po 10 miesiącach ciężkiej pracy, szkolnych wzlotach i upadkach młodzież otrzymuje świadectwa i rozpoczyna  wakacje. 
Tegoroczne zakończenie roku było jednak wyjątkowe – po raz ostatni spotkaliśmy się z gimnazjalistami. Nasze trzy klasy trzecie zakończyły nie tylko swoją własną naukę w gimnazjum, ale także zamknęły dwudziestoletni  rozdział w całym systemie edukacji.  Od kolejnego roku gimnazjum będzie już tylko miłym wspomnieniem i o tym właśnie mówili uczniowie klas trzecich występujący w przygotowanej przez panie: Edytę Wilczyńską – Krawiec i Joannę Mudę części artystycznej.  Słowom towarzyszyły łzy wzruszenia i łamiący się głos. Młodzież, żegnając się z dyrekcją, nauczycielami i ze sobą nawzajem, wspominała to, co było najważniejsze dla kształtowania ich postaw i charakterów. Wiedza, ale także życzliwość i troska – to zostanie w sercach gimnazjalistów na wiele lat. My, nauczyciele, także z żalem żegnamy naszych absolwentów i życzymy im w życiu samych prostych dróg, na których spotka ich to, co najlepsze. 
Podczas akademii wręczone zostały nagrody dla naszych najlepszych gimnazjalistów, a rodzice otrzymali listy gratulacyjne i podziękowania.

Album foto

Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec


Uroczystość zakończenia roku szkolnego dla kl. IV – VIII

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019 rozpoczęła się 18 czerwca 2019 r. mszą św. w kościele św. Mikołaja w Zamościu, natomiast 19 czerwca 2019 r. o godz. 9.00 odbyło się zakończenie roku szkolnego dla klas  I - III szkoły podstawowej, o 11.00  dla kl. IV – VIII, a o godz 13.00 dla klas trzecich gimnazjum. 
Uroczystość dla klas 4-8 rozpoczęła się przekazaniem przez poczet sztandarowy sztandaru szkoły uczniom klasy siódmej. 
Pani Dyrektor Alicja Dubel powitała gości – przedstawicieli: Rady Miasta – Pana Piotra Małysza, Rady Osiedla – Panią Teresę Sołowiej, Kuratorium – starszego wizytatora Panią  Anetę Tywoniuk - Małysz, Ojca Proboszcza Andrzeja Zalewskiego, przedstawicieli Rady Rodziców Pana Andrzeja Osucha i Pana Piotra Małysza oraz rodziców i uczniów z kl. IV - VIII. 
Następnie Pani wizytator wręczyła listy gratulacyjne dla Pani Małgorzaty Drozd i Pani Marty Słomianowskiej - laureatek Ogólnopolskiego Konkursu dla nauczycieli na scenariusz lekcji lub uroczystości szkolnej związanej z Narodowym Świętem Niepodległości „Moja Niepodległa”.
Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, nagrody i stypendia motywacyjne. Nagrody otrzymali także uczniowie z najlepszymi wynikami z egzaminu ósmoklasisty. Natomiast rodzice otrzymali listy gratulacyjne i podziękowania.
Uroczystość prowadzili uczniowie klasy 8a, którzy żegnali się ze szkołą. W prezentacji multimedialnej przedstawili najważniejsze wydarzenia z życia klasy. Dziękowali dyrekcji, nauczycielom, rodzicom i wszystkim pracownikom szkoły. 
Pani Dyrektor otrzymała podziękowania od rodziców uczniów kl. 8a, od przewodniczącego Rady Rodziców oraz grona pedagogicznego.
Całą uroczystość uświetniały popisy wokalne chóru i wokalistów, walc w wykonaniu uczniów kl. III gimnazjum i kl. VIIIa przygotowane przez Panią Katarzynę Bedę oraz utwór wykonany na wiolonczeli przez ucznia kl. 8a Filipa Wachowicza.
Przepiękne dekoracje wykonała P. Anna Sawiniec-Szczech, a część oficjalną przygotowała P. Małgorzata Bożek.
Życzymy absolwentom powodzenia w nowych szkołach, a wszystkim bezpiecznego i miłego wypoczynku podczas wakacji.

Album foto - msza

Album foto - 4-8

Album foto - 1 - 3 sp

Tekst: M. Bożek, zdjęcia: W. Orzechowski, K Serafin i  J. Bulak


„Piękna i Bestia” na Rynku Wielkim w Zamościu

W niedzielę16 czerwca  2019 r. o godz. 21. 30  wystawiliśmy  nasz musical „Piękna i Bestia” na Rynku Wielkim w Zamościu.  Była to impreza towarzysząca 44 Zamojskiemu Latu Teatralnemu. Mimo późnej pory spektakl zgromadził bardzo liczną publiczność. Wśród zaproszonych gości na widowni była m.in. Pani Małgorzata Bzówka – Wiceprezydent Miasta Zamościa, przedstawiciele lokalnych mediów, dyrekcja szkoły, rodziny naszych aktorów, nauczyciele, uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej nr 7. Na Rynek przybyło wielu mieszkańców Zamościa oraz turystów. Artyści spisali się na medal, a wszyscy zgromadzeni widzowie obdarzyli wykonawcówi twórców musicalu gromkimi brawami. 

Albun foto


Najlepsi 2019

„Najlepsi 2019” –  gala podsumowująca konkursy i olimpiady w roku szkolnym 2018/19. Uroczystość, podczas której  wyróżniono dyplomami i nagrodami najlepszych uczniów oraz ich nauczycieli, zorganizował Wydział Oświaty Urzędu Miasta Zamość.

W gronie „najlepszych”  z zamojskich szkół znaleźli się nasi uczniowie i ich nauczyciele:
Agata Sawicka – laureatka  konkursu biologicznego oraz  laureatka konkursu chemicznego dla uczniów gimnazjów organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty ( uczennica pani Marty Majewskiej i panie Elżbiety Danilewicz)
Katarzyna Zubala – finalistka konkursu matematycznego dla uczniów szkół podstawowych organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty ( uczennica pani Małgorzaty Bożek)
Szymon Smoła – laureat  Międzynarodowej Olimpiady o Unii Europejskiej  w Łucku ( uczeń  pani Lidii Mróz)
Zuzanna Gałan -  finalistka Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lotniczej 2018  „Skrzydła nad  Kazimierzem” ( uczennica pani Katarzyny Bedy).

Gala odbyła się 13 czerwca 2019r w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. 
Wyróżniono  uczniów, którzy zostali finalistami oraz laureatami olimpiad,  konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz osiągnęli sukcesy w  ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach artystycznych, a także ich nauczycieli. Dyplomy i nagrody wręczali Prezydent Miasta Zamościa – pan Andrzej Wnuk oraz jego zastępca- pani Małgorzata Bzówka.

PS
Było nam bardzo miło, że w gronie wyróżnionych uczniów szkół średnich znaleźli się absolwenci naszej szkoły. Jeszcze rok temu i trzy lata temu, na podobnych uroczystościach reprezentowali naszą szkołę, a dziś:

Tymon Gonatrz  ( uczeń klasy 3  I LO Zamość ) – uzyskał tytuł laureata z fizyki w Olimpiadzie i Diamentowy Indeks AGH , odniósł też sukcesy matematyczne

Piotr Pizoń (uczeń klasy 3 I LO Zamość ) – uzyskał tytuł laureata w Olimpiadzie o Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej z chemii

Emil Łasocha – już jako uczeń pierwszej klasy  I LO  w Zamościu odnosi sukcesy: zdobył tytuły laureata Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH, został nagrodzony w konkursie organizowanym przez zamojską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Zamościu, zajął pierwsze miejsce w Konkursie Matematycznym im. S. Chróścikowskiego zorganizowanym przez Instytut Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, został laureatem  Powszechnego Internetowego Konkursu dla Uczniów Szkół Średnich organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

Gratulujemy uczniom i absolwentom! 
Życzymy wam dalszych sukcesów!

Album foto

Tekst E. Danilewicz, zdjęcia K. Serafin


LAUREAT KONKURSU MIĘDZYNARODOWEGO

Jakub Nizioł uczeń klasy 6b zajął 2 miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Wiedzy o Kresach „Polacy na Kresach: historia i teraźniejszość” organizowanym przez Wschodnioeuropejski Instytut Nowoczesnej Edukacji, Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego oraz Centrum Ucrainicum Katolicki Uniwersytet Lubelski. Celem konkursu była popularyzacja wśród uczniów wiedzy o wielokulturowości Kresów i ich roli w historii państwa polskiego oraz budowanie świadomości na temat udziału Kresów i Kresowiaków w rozwoju historii  i kultury polskiej. Konkurs przeprowadzony był w kilku kategoriach. Kuba wystartował w kategorii dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wykonując pracę w formie prezentacji multimedialnej, w dziedzinie historia Kresów. Wśród prac nadesłanych na konkurs były prace uczniów m.in. z Warszawy, Częstochowy, Grodna, Lublina, Bydgoszczy czy Krakowa. 

Konkurencja była ogromna, tym bardziej cieszy nas nagroda Kuby i życzymy mu dalszych sukcesów!

Album foto
 


Prace plastyczne naszych uczniów już w kosmosie!

Dnia 14 czerwca 2019 roku  nasza szkoła otrzymała Certyfikat za udział w akcji #lecewkosmos.
Prace w ramach ogólnopolskiej akcji „LECĘ W KOSMOS” wykonali uczniowie z klasy II a, IV a i IV c – Jagoda Hałas, Oliwia Łepik, Amelia Mendel, Weronika Nisztuk, Amelia Osuch, Adela Szczech, Zahra Tijani. Wewnątrz sześciennego satelity znajdowała się karta SD, na którą wgrane były zdjęcia  z udziału naszej szkoły w akcji,  przesłane przez p. A. Sawiniec – Szczech.  Zdjęcia wraz satelitą  trafiły następnie na orbitę.
Akcję „LECĘ W KOSMOS” zorganizowali studenci i członkowie Koła Naukowego „INTEGRA” przy Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.
Dziękujemy Zespołowi KRAKsat Space Systems i gratulujemy naszym uczniom!

Certyfikat KRAKsat

Tekst: A. Sawiniec - Szczech
 


SP nr 7 najlepsza w kampanii „Rowerowy Maj 2019”!

Dnia 14 czerwca 2019 roku w Zamościu odbyło się oficjalne podsumowanie akcji „Rowerowy Maj 2019”. Zaangażowani fani rowerów, rolek i hulajnóg z  „Siódemki” pod kierunkiem Pani Anny Sawiniec – Szczech, bardzo zaangażowanych rodziców i wychowawców wywalczyli I miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu. Pani Dyrektor Alicja Dubel podczas oficjalnego podsumowania otrzymała z rąk  zastępcy Prezydenta Miasta Zamość, Pani Małgorzaty Bzówki symboliczny bon o wartości 3000 złotych. Dyrektor Wydziału Oświaty p. Agnieszka Kowal wręczyła nagrodę główną klasie I a, za zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji klas szkół podstawowych w Zamościu. Wylosowanym uczestnikom akcji pamiątkowe dyplomy oraz bardzo atrakcyjne nagrody wręczył  Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Pan Piotr Orzechowski
Na zakończenie tego przedsięwzięcia odbyły się konkursy rowerowe, w których aktywnie uczestniczyli  reprezentanci  SP7  z klasy Ia, IVc, Va, Vb, Vc oraz VIIa.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

Album foto

Tekst: A. Sawiniec – Szczech
Zdjęcia: Waldemar Orzechowski


Gratulacje dla Dominiki

 W dniu 13 czerwca odbyło się podsumowanie VIII Międzyszkolnego Konkursu Języka Francuskiego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu. Po raz kolejny Dominika Brzyska z kl IIIc gimnazjum pokazała, że język francuski jest jej wielką pasją i zajęła I miejsce. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu sprawdzającego rozumienie tekstu słuchanego i pisanego oraz znajomość gramatyki i słownictwa.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Kuryło


Kuba na ścieżkach  Zamojszczyzny…

12 czerwca 2019 r. uczeń klasy 3b gimnazjum Jakub Stachurski został wyróżniony w IX Międzyszkolnym Przeglądzie Reportażu 2019 "Ścieżkami Zamojszczyzny ... czyli w poszukiwaniu zapomnianych miejsc i nietuzinkowych bohaterów Twojego regionu”" , który został zorganizowany w II Liceum Ogólnokształcącym  im. Marii Konopnickiej w Zamościu. 
Założeniem przeglądu było odkrywanie uroków naszego regionu i utrwalenie niezwykłych miejsc, ludzi i krajobrazów. 
Kuba przygotował fotoreportaż pt. "Cerkiew w Kniaziach zapomniana przez Boga i ludzi". Pięć fotografii ukazało magiczny klimat tego miejsca, które znajduje się w okolicy Lubyczy Królewskiej. 
Opiekunem Kuby była jego wychowawczyni Edyta Wilczyńska-Krawiec.
Podczas uroczystego podsumowania laureaci przeglądu oraz ich opiekunowie nie tylko otrzymali podziękowania i dyplomy, ale mogli także wysłuchać opowieści Krzysztofa Czarnoty – pisarza, satyryka, miłośnika koni i pasjonata Zamojszczyzny, pełnego charyzmy człowieka, który o swoich pasjach mówił niezwykle barwnie i ciekawie. 
Organizatorzy z II LO  i dziennikarze z zamojskich mediów: Gazety Akademickiej „Skafander” oraz Katolickiego Radia Zamość podczas swoich wystąpień odnieśli się nie tylko do strony merytorycznej nadesłanych prac literackich i fotograficznych, ale podkreślili także  wrażliwość młodych ludzi, którzy zechcieli zobaczyć to, co na Zamojszczyźnie warte jest upamiętnienia.
Cieszymy się, że wśród takich osób znalazł się nasz uczeń, Jakub Stachurski, który o swoich inspiracjach opowiedział także podczas wywiadu do Katolickiego Radia Zamość oraz do Gazety Akademickiej Skafander.

Serdecznie gratulujemy.

Album foto

Tekst i zdjęcia: Edyta Wilczyńska-Krawiec,

część zdjęć ze strony Gazety Akademickiej Skafander
 


Rozdanie nagród w konkursie „Clickonmaniac”

11 czerwca Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu odbyło się podsumowanie XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego „Clickonmaniac”. Przypomnijmy, konkurs składał się z trzech etapów, rozłożonych w czasie całego roku szkolnego (październik, styczeń, marzec). Uczestnicy musieli wykazać się doskonałą znajomością słownictwa, struktur gramatycznych oraz umiejętnościami czytania i słuchania ze zrozumieniem. Co roku konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem a do ostatniego etapu przechodzą najlepsi.  
W tym roku do finału zakwalifikowali się, uzyskując tym samym tytuł finalisty, następujący uczniowie:
1.    Artur Biedula – klasa IV c
2.    Gąska Kacper – klasa VI a
3.    Oberda Kacper – klasa III a gimnazjum

Tytuł laureata otrzymali:
1.    Jan Kalisz – klasa IV b
2.    Amanda Alahakoon – klasa V c
3.    Weronika Duras – klasa VI b
4.    Agata Sawicka – klasa III c gimnazjum 


Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Szczepanek


Certyfikat Lepsza Szkoła

Szkoła Podstawowa nr 7 brała udział w ogólnopolskim projekcie  edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA Edycja 2018/2019
W ramach projektu szkoła:
- mierzyła poziom wiedzy i umiejętności uczniów za pomocą specjalistycznych
- narzędzi pomiaru dydaktycznego,
- analizowała osiągnięcia uczniów, porównując je z wynikami pozostałych uczestników programu.

Projekt LEPSZA SZKOŁA jest prowadzony przez Gdańskie Wydawnictwo
Oświatowe.

 

Certyfikat.pdf


Spektakularny  sukces  ucznia  gimnazjum

 


    Dominik Pańko uczeń klasy 3 a Gimnazjum 1 w Zamościu podczas Wojewódzkich igrzysk Młodzieży  Szkolnej w Szachach zajął 2 miejsce. Natomiast w Ogólnopolski konkursie w rozwiązywaniu zadań szachowych SzachMaks Dominik zajął 2 miejsce. Gratulujemy znaczącego sukcesu  i życzymy znakomitej kariery już w liceum. 

 

Album foto

Tekst J. Bekas, zdjęcie  W Orzechowski


 

Matematyka w trawie fika...

 


Korzystając z pięknej pogody za oknem, uczniowie klasy 5 c wybrali się na piknik matematyczny. Wśród zieleni młodzi matematycy poznawali bryły przestrzenne, ich własności oraz samodzielnie konstruowali  sześcian, prostopadłościan oraz graniastosłup prawidłowy trójkątny i pięciokątny.
Zabawy nie było końca a wiadomo, że nauka połączona z zabawą to najlepszy sposób na przyswajanie wiedzy.

 

Album foto

 

 


Wycieczka klas 4b i 4d

Uczniowie uczyli się rozpoznawania pospolitych gatunków drzew . Wypełniali przygotowane dla nich karty pracy. Przypomnieli zasady zachowania się w lesie. Następnym przystankiem była łąka i pole uprawne. Po części edukacyjnej nastąpiła chwila relaksu  przy pieczeniu kiełbasek . Uczniowie sami zajęli się rozpalaniem ogniska w miejscu specjalnie do tego wyznaczonym. Gorący dzień skusił do zamoczenia nóg w zbiorniku wodnym i spacerów po pomoście. Niektórzy ćwiczyli na przyrządach siłowni mieszczącej się na wolnym powietrzu obok zalewu. Ostatnim punktem wycieczki był spacer wzdłuż zbiornika wodnego i obserwacja organizmów wodnych. Udało się zaobserwować łabędzią rodzinkę, błotniaki stawowe oraz bociany. Zmęczeni upałem, ale zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do Zamościa.

Album foto


Wędrujący Filmoznawca w naszej szkole

Uczniowie klasy VII a oraz niektórzy nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w projekcie Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej, który realizowany jest od kilku lat przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Projekt kierowany jest do szkół podstawowych (klasy VII-VIII), gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych zainteresowanych długofalową działalnością na polu edukacji filmowej. Łączy potencjał aktywnych nauczycieli z wiedzą i doświadczeniem filmoznawców. Wszystko po to, by film stał się czytelnym tekstem kultury.
Dzięki p. Marcie Słomianowskiej „Siódemka” zakwalifikowała się do  16 szkół wybranych z całej Polski do realizacji projektu.
29 kwietnia oraz 5 i 6 czerwca odwiedził naszą szkołę Wędrujący Filmoznawca – p. Karol Jachymek , który przeprowadził warsztaty z uczniami kl. VII a oraz zainteresowanymi nauczycielami. 
Podczas różnych zabaw aktywizujących i gier dydaktycznych siódmoklasiści dowiedzieli się m.in., jak działa film, jakie są zawody związane z produkcją filmu i ilu Polaków dostało Oskara. Zgłębili podstawy analizy i interpretacji filmu oraz plakatu filmowego. Zapoznali się z historią kina światowego oraz polskiego. Dowiedzieli się, jak ważny jest dobór właściwej muzyki do filmu. Porozmawiali o różnych wędrujących motywach w filmie i literaturze. 
Filmoznawca nie pozwalał się nudzić. Młodzież miała okazję nakręcić krótkie nieme filmiki utrzymane w określonej konwencji np. horroru, westernu, dramatu, filmu akcji czy fantasy. Uczniowie, jak profesjonalni reżyserzy, przygotowywali również storyboardy do adaptacji lektur, ale, żeby było ciekawej,  miały one zawierać elementy horroru. 
    Zabawa była świetna, 9 godzin warsztatów minęło szybko i niepostrzeżenie, a Wędrujący Filmoznawca został nagrodzony gromkimi brawami.
Podczas szkolenia dla nauczycieli p. Karol Jachymek przedstawiał Filmotekę Szkolną w praktyce edukacyjnej, czyli jak można wykorzystywać film w szkole. Poruszał temat manipulacji w mediach, a także omówił film jako wizualny tekst kultury wobec literatury, malarstwa i innych sztuk.

Album foto 

Tekst i zdjęcia M. Słomianowska 
 


Podziękowania

 

Pani Dyrektor Alicja Dubel otrzymała podziękowania za koordynowanie działań realizowanych przez szkoły i placówki oświatowe w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

 

 

Podziękowanie


Podziękowania

 

Nasza szkoła na ręce Pani Dyrektor otrzymała podziękowania za wsparcie budowy rodzinnego domu - kompleksu terapeutyczno - opiekuńczego dla osób z niepełnosprawnościami w Zamościu

 

Podziękowania

 

 

 


FOTOGALERIA - prace uczniów

      Na zajęciach artystycznych uczniowie 3 klas oddziałów gimnazjalnych zapoznawali się z różnymi kierunkami sztuki współczesnej. Jedną z dziedzin, która coraz prężniej się rozwija, jest fotografia.  Pani Marta Słomianowska postawiła przed swoimi uczniami konkretne zadania fotograficzne do realizacji. Uczniowie poradzili sobie znakomicie i powstały bardzo ciekawe zdjęcia. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii, gdzie zostały zaprezentowane najciekawsze prace.

Album foto


Nasze uczennice nagodzone

 

 

6 czerwca 2019r. w Szkole podstawowej nr 2 w Zamościu odbyło się rozstrzygnięcie XIV edycji konkursu ”Nasze miasto i region”, w kategorii praca plastyczna. 
Uczennica klasy II b Patrycja Grzyb otrzymała I miejsce.
II miejsce Monika Dynowska z kl. I c, III miejsce Maria Palonka-Rawa z kl. III a. 
Wyróżnienie wywalczyła Hania Kudła z kl. I c
Uczennice pracowały pod opieką Pani Bożeny Greszty, Pani Anny Kardasz oraz Pani Anny Pintal.

 Gratulujemy!!!

Album foto


Nasze nauczycielki w Wilnie
 
    Pani Małgorzata Drozd oraz pani Marta Słomianowska w dn. 30.05.- 02.06 2019 r. uczestniczyły w studyjnym wyjeździe dla nauczycieli „Szlakiem Armii Krajowej na Wileńszczyźnie” oraz w warsztatach wprowadzających w zagadnienie Armii Krajowej na Kresach. 
   Organizatorem wyjazdu był Oddział IPN w Szczecinie, który był również inicjatorem Ogólnopolskiego Konkursu dla Nauczycieli „Moja Niepodległa” z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Nasze nauczycielki, jako laureatki tego konkursu, zostały zaproszone do udziału w wyżej wymienionych przedsięwzięciach.
    Na wyjeździe spotkali się nauczyciele pasjonaci z całej Polski m.in. ze Szczecina, z Gniezna, Gorzowa, z Zakopanego, Bielsko Białej. Zamość był godnie reprezentowany przez nasze panie.
Program wyjazdu był bardzo bogaty i interesujący. W Wilnie zaplanowano zwiedzanie m.in. kościoła św. Teresy z kaplicą Matki Miłosierdzia w Ostrej Bramie, kościoła Św. Piotra i Pawła na Antokolu, Uniwersytetu Wileńskiego, kościoła Św. Anny, Katedry Wileńskiej, Cmentarza na Rossie, Pomnika Gedymina oraz innych zabytków Starówki Wileńskiej.
   Szczególnie wzruszające były odwiedziny w Zaułku Literackim, gdzie znajduje się muzeum Patrona naszej szkoły – Adama Mickiewicza. Można było odwiedzić pokój, gdzie poeta mieszkał i pracował nad swoim poematem pt.: „Grażyna” oraz zobaczyć jego rękopisy oraz portrety stworzone przez przyjaciół.
   A w gmachu dawnego klasztoru Bazylianów zaś zwiedzono zrekonstruowaną celę, w której w 1823 więziony był Adam Mickiewicz. Pomieszczenie to, zwane jest, w nawiązaniu do III części „Dziadów”, Celą Konrada i było miejscem prestiżowych spotkań twórców literatury w okresie międzywojennym.
Realizując podstawowe założenia wyjazdu, nauczyciele udali się do KRAWCZUN– miejsca największej bitwy AK na Wileńszczyźnie oraz odwiedzili cmentarz w Kolonii Wileńskiej, cmentarz Kalwaryjski oraz Bernardyński, gdzie znajdują się groby żołnierzy AK poległych w czasie operacji „Ostra Brama”. W miejscach tych złożono biało-czerwone wieńce oraz zapalono symboliczne znicze.
   W nawiązaniu do bolesnej historii Wilna podczas II wojny światowej odwiedzono Muzeum Ofiar i Ludobójstwa w budynku byłej siedziby Gestapo i NKWD, Kolumbarium w TUSKULANACH oraz las w Ponarach, który był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaboracyjnej policji litewskiej.
Wilno oraz jego okolice związane są również z młodością Józefa Piłsudskiego. Nauczyciele udali się więc do Zułowa, gdzie stał dwór Piłsudskich i gdzie przyszedł na świat przyszły Naczelnik Polski, w małym kościółku w Powiewiórkach, gdzie odbył się chrzest Marszałka, dokonano pamiątkowych wpisów, a zakończono zwiedzanie w Pikieliszkach, ulubionym miejscu letnich wakacji Piłsudskiego.
Wyjazd studyjny zakończono w  urokliwym miasteczku Troki ze wspaniałym zamczyskiem, który zbudował Książę Witold, zwany na Litwie Wielkim..
   Wycieczka była bardzo udana.

Album foto


Kilometry Dobra 2019
„Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej akcji zatytułowanej „Kilomentry Dobra” organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zamościu. Celem akcji było wsparcie finansowe działań stowarzyszenia oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby innych. 
W tym roku uczennice klasy 5c ułożyły na korytarzu naszej szkoły metry ze złotówek uzbieranych w ciągu akcji. Dziękujemy wszystkim uczestnikom przedsięwzięcia za udział i mamy nadzieję, że zbiórka symbolicznych złotówek wpłynie pozytywnie zarówno na ofiarodawców jak i powodzenie akcji.

Podziekowania.pdf

Album foto


Gra miejska

Kasia Zubala, Krystian Józefko oraz Filip Wachowicz uczniowie klasy 8a zajęli I miejsce w III Ekonomiczno -Turystycznej Grze Miejskiej „BAŚNIE I LEGENDY ZAMOJSZCZYZNY” zorganizowanej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu w ramach Dnia Turystyki Aktywnej i Rekreacji. 
Celem gry było rozwijanie kreatywności i przedsiębiorczości, poznanie historii miasta Zamość – w tym topografii Starego Miasta, rozwijanie zainteresowania  turystyką oraz kształcenie umiejętności pracy w zespole. Nasi uczniowie spisali się znakomicie. Serdeczne gratulacje!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. DrozdWycieczka edukacyjna klas szóstych do ogrodu zoologicznego.

03.06.2019 r. klasy szóste udały się na wycieczkę edukacyjną do ogrodu zoologicznego.

Celem wycieczki było poznanie różnorodności zwierząt i ich rozmieszczenia  w poszczególnych strefach krajobrazowych. Uczniowie zostali podzieleni na 2 – 3 osobowe zespoły. Każdy z nich opracowywał inną strefę krajobrazową. Uczniowie mieli za zadanie opisanie 2 – 5 gatunków zwierząt danej strefy ze zwróceniem uwagi na ich różnorodność. Pogoda dopisała, wystarczyło też czasu na pyszne lody i chwilę relaksu na tarasie w pobliżu żyrafiarni. 

Album foto


Gala laureatów

31 maja 2019r. w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyło się uroczyste  podsumowanie  konkursów przedmiotowych dla uczniów gimnazjów organizowanych przez  Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2018/2019 

W uroczystości wręczenia nagród laureatom uczestniczyła uczennica naszej szkoły  Agata Sawicka, która uzyskała tytuł laureata konkursu biologicznego oraz tytuł laureata konkursu chemicznego.

Uczennica przygotowywała się do konkursów pod opieką pani Marty Majewskiej i pani Elżbiety Danilewicz.

Podniosły charakter gali podkreślały wystąpienia wojewody lubelskiego, lubelskiego kuratora oświaty oraz  rektora KUL. Z ich rąk laureaci konkursów odbierali nagrody i gratulacje. Nagrodzono łącznie 270 uczniów szkół podstawowych  i  303 uczniów gimnazjum.  Miłym akcentem podczas wręczania nagród było wykonanie pamiątkowych zdjęć.

Album foto 

Tekst i zdjęcia E. Danilewicz


Dzień Dziecka klasy IV b i IV d !

 

 

31.05.2019 r. uczniowie klasy IV b i IV d udali się na laserowy paintball. Na początku zostali podzieleni na drużyny, następnie zaczęły się bitwy. Zabawa była świetna. Każdy wyszedł zadowolony. Po zakończeniu gry nastąpiła jeszcze przyjemniejsza chwila – wspólne wyjście na pyszne lody. Możemy mieć nadzieję, że to spotkanie obu klas przyczyni się do większej ich integracji.

 
Dzień Dziecka był bardzo udany!

 

Album foto


Wycieczka do Lublina

31 maja 2019 r. kl. IVa i VIIIa integrowały się podczas wycieczki do Lublina.

Wyjazd odbywał się zgodnie z planem. Najpierw posiłek w McDonaldzie i KFC, następnie spacer po lubelskiej Starówce, a potem główny punkt programu - Strefa Wysokich Lotów, czyli lekcja wf w parku trampolin.

Podczas lekcji uczestnicy zajęć z wielką uwagą słuchali wskazówek trenerów i robili rozgrzewkę pod ich kierunkiem, potem ćwiczenia, zabawy, skoki na trampolinach, wspinaczka po ścianie i wiele innych atrakcji. Niektórzy nauczyli się wykonywać różne akrobacje m. in. salto. Był to mile i aktywnie spędzony czas.

Album foto

Tekst M. Bożek, zdjęcia M. Bożek i M. Wilkołazka


Piękna i Bestia” - uczniowie naszej szkoły znowu na scenie!

 W środę 29 maja 2019 r. w Zamojskim Domu Kultury odbyła się premiera musicalu „Piękna i Bestia” przygotowanego  przez dzieci, młodzież i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 7. Jest to osadzona w epoce, kostiumowa  opowieść, która wzbudza całą gamę potężnych emocji. W tej niezwykłej i wzruszającej historii magia przeplata się z rzeczywistością i wydarzyć może się wszystko. 
Zanim  jednak  130- osobowa grupa wykonawców  stanęła na scenie, w szkole wiele się działo… 
Inicjatorem  i  dobrym duchem całego przedsięwzięcia  była jak zawsze Pani Dyrektor Alicja Dubel. 
Kiedy powstał już główny projekt musicalu, do pracy przystąpili uczniowie, nauczyciele i rodzice.
Rozwijające się w trakcie prób talenty uczniów inspirowały rodziców dzieci do stworzenia bajkowych  i niepowtarzalnych kostiumów oraz autorów scenografii do zapewnienia godnej oprawy wszystkim  bohaterom  spektaklu.
Efektem wspólnej wytężonej pracy był niezwykły dzień 29 maja spędzony w Zamojskim Domu Kultury.
Oto  jak oceniło nas Życie Zamościa:
Piękny spektakl, pełen uczuć , mądrości i przesłania w wykonaniu dzieci i młodzieży, Piękne śpiewy w wykonaniu głównych postaci. Gratulacje ! Zachęcamy wszystkich do obejrzenia na żywo spektaklu.” 
Wykonawcy i twórcy spektaklu  otrzymali owacje  na stojąco. Musical będzie można też obejrzeć podczas Zamojskiego Lata Teatralnego - 16 czerwca o godzinie 21.30 na Rynku Wielkim, w ramach 44. Zamojskiego Lata Teatralnego. 

Bohaterowie musicalu:
Bella - Zuzanna GAŁAN
Bestia – Franciszek BARNOWSKI
Ojciec Belli – Dawid RESZCZYŃSKI
Filiżanka – Zuzanna SKOWYRA
Pani Imbryk – Martyna WNUK
Rajmunda – Siostra Belli – Aleksandra BEŁZ
Petunia – Siostra Belli – Oliwia KOZŁOWSKA
Róża – Katarzyna KARDASZ
Posłaniec – Tomasz JESIONEK
Świeczniki – Oliwia BIELEC
                      Katarzyna HOROSZKIEWICZ

Balet: Oliwia Bachta, Wiktor Bartnik, Wiktoria Cis, Jakub Dudziński, Katarzyna Fedorczuk, Karolina Flis, Dominik Hawryluk, Tomasz Jesionek, Ernest Kaniowski, Julia Konopka, Sandra Lis, Piotr Moskal, Mateusz Mrówczyński, Maja Panas – Kaźmierczak, Julia Pawlasiuk,  Kinga Staszczuk, Julia Strzelecka,    Adela Szczech, Sara Szumigaj, Oliwia Torzewska, Wiktoria Wójcik,
Soliści tancerze: Adela Szczech, Karolina Flis, Kinga Staszczuk, Zuzanna Gałan, Mateusz Mrówczyński

Zaczarowany Dwór: Brayan Altmajer, Hanna Ciurysek, Katarzyna Ciurysek, Michał Ciurysek, Wiktoria Czerniak, Weronika Czugała, Julia Ćwik, Karol Gajak, Kacper Gąska, Nicola Gołębiowska, Jagoda Hałas, Agata Jakubczyk, Kajetan Kamiński, Karolina Kozik, Aleksandra Krawczuk, Miłosz Lenard, Nina Leszkowicz,  Michalina Litwajtis, Oliwia Łepik, Zuzanna Madeja, Barbara Malicka, Maria Malicka, Nadia Mazur,Weronika Nisztuk, Aleksandra Nowicka, Piotr Nowosad,Amelia Osuch, Emilia Palonka, Laura Palonka, Dobrosława Panas – Kaźmierczak, Hanna Pastuszak, Igor Pastuszak, Wiktoria Pomazanka, Eliza Pupiec, Karmen Rusek, Alicja Sierpniowska, Aleksandra Słupska, Maja Stankiewicz, Maria Surmacz, NadiatTijani, ZahraTijani,  Alicja Torzewska, Sebastian Tyrka, Kamila Zwolan,  Emilia Żebrowska

Balecik kwiatowy: Adrianna Bielak, Amelia Bielak, Monika Dynowska, Julia Góźdź, Izabela Herbin, Julia Janczak, Zuzanna Kazimierczak, Nina Kaźmierczak – Panas, Hanna Kudła, Zuzanna Łygas, Sara Sawczuk, Julia Zrebiec

Wróżki z Lasu i Zwierzątka – Nasi Goście z Przedszkoli: Oliwia Bartosiewicz, Karolina Bednarczuk, Patrycja Blaszka, Miłosz Boryło, Alicja Derkacz,  Wiktoria Duchalska,    Dawid Gąska, Pola Jaeschke, Maja Komarowska, Maksymilian Kraczek, Nikola Krempla, Jakub Kuźma, Mikołaj Lis, Aleksander Malowany, Zuzanna Marecka, Maksymilian Mazur, Natan Michalski, Krystian Mydlak, Krzysztof Nizio, Wiktoria Nizioł, Nikola Ogórek, Emilia Piasecka, Hanna Pyrczuk, Marika Pytlowska, Katarzyna Róg, Zofia Sakowicz, Adam Sasyn, Mikołaj Socha, Natalia Socha, Oliwia Szcząchor, Lena Szmidt, Julia Wosiek, Jagoda Wosiek, Wiktoria Wójtowicz

Pomoc techniczna:  Karol Jaskułecki, Dawid Dobrowolski

Scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne  (na motywach baśni francuskiej) – Katarzyna BEDA
Choreografia: Zuzanna GAŁAN, Martyna WNUK, Adela SZCZECH, Kinga STASZCZUK,
Katarzyna BEDA, Anna KARDASZ
Przygotowanie aktorów: Maria GARBUZ
Scenografia: Karolina TYRKA, Katarzyna KARWOWSKA

Album foto 

Linki - media o nas

 

https://zyciezamoscia.pl/reportaze/piekna-i-bestia-w-zamojskim-domu-kultury-premiera/

http://zyciezamoscia.pl/zapowiedz/musical-piekna-i-bestia/

http://www.ezamosc.pl/edukacja/item/4390-piekna-i-bestia-premiera-spektaklu-w-wykonaniu-zamojskich-uczniow

https://www.kurierzamojski.pl/wiadomosci/zamosc-uczniowie-sp-nr-7-wystawiaja-musical-piekna-i-bestia/

http://zamosc.naszemiasto.pl/tag/musical-piekna-i-bestia-zamosc-zdjecia.html

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/uczniowie-i-nauczyciele-z-sp-nr-7-stworzyli-kolejny-musical,5136795,art,t,id,tm.html

https://roztocze.net/kalendarzwydarzen/musical-piekna-i-bestia/

https://roztocze.net/musical-piekna-i-bestia-przygotowali-uczniowie/

Tekst: Maria Garbuz, 
Zdjęcia: Małgorzata Drozd, Waldemar Orzechowski


Podsumowanie Konkursu Fotograficzo – Plastycznego „Kocie i psie sprawy – Zamość 2019”

Dnia 21 maja 2019 roku w Młodzieżowym Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu odbyło się podsumowanie X Wojewódzkiego Konkursu Fotograficzno- Plastycznego „Kocie i psie sprawy- Zamość 2019”.
Na konkurs organizowany z okazji Jubileuszu 70-lecia placówki przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu pod honorowym patronatem Pana Piotra Błażewicza - Przewodniczącego Rady Miasta Zamość, we współpracy z Zamojską Fundacją dla Zwierząt i Środowiska ZEA, Zarządem Osiedla Kilińskiego w Zamościu oraz Radą Rodziców MDK wpłynęło 709 prac plastycznych i 201 prac fotograficznych z 72 placówek.
Magdalena Kowalewska z kl. VII a zdobyła wyróżnienie za swoja pracę plastyczną wykonaną pod opieką pani Marty Słomianowskiej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Słomianowska


„51. Spotkania Lalkarzy”

24 maja 2019r. grupa uczniów z kl. IVa, IVc, Va i Vb uczestniczyła w wyjątkowej wycieczce do Chełma. Organizatorem przesięwzięcia był Przewodniczący Rady Rodziców naszej szkoły Pan Andrzej Osuch. Celem wyjazdu był udział w „51. Spotkaniach Lalkarzy” - w przeglądzie najciekawszych amatorskich teatrów lalkowych z Polski. [more] Uczniowie mieli wielki przywilej oglądać aż trzy spektakle teatralne w Chełmskim Domu Kultury. Pierwszy "Strachy i straszki" w wykonaniu Teatru "Przecinek" z Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim, drugi – forma przedstawienia kukły - "Baśń o grającym imbryku" w wykonaniu Zespołu "Galimatias" ze Szkoły Podstawowej w Żabnie z województwa małopolskiego a na koniec spektakl tzw. „teatr czarny”, pt.: "Cyrk" w realizacji Teatru Animacji Lalki i Przedmiotu "eF"  Miejskiego Domu Kultury w Bielsko-Białej  województwie śląskim. Ale to nie wszystko. 
Dodatkowo uczestniczyli w warsztatach teatralnych, przeprowadzonych przez Pana Mateusza Tymurę – aktora, lalkarza, reżysera i animatora kultury. Wychowanka Waldemara Zakrzewskiego w zamojskim „Teatrze Młodych”. Ale to dalej nie wszystko. Kolejna niespodzianka czekała na uczniów w pięknej, nowoczesnej Bibliotece Miejskiej w Chełmie. Tam dzieci obejrzały baśniową wystawę „Magia Teatru Andersena” przygotowaną przez Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Wystawa prezentowała kostiumy, lalki, elementy scenografii z różnych spektakli oraz kunszt pracy projektantów i rzemieślników, dzięki czemu mogły poczuć magię teatru.

Album foto

Tekst A.Sokalska - Wosiek, zdjęcia  M. Wilkołazka


„Trzymaj formę”

W ramach realizacji programu „Trzymaj formę” uczniowie naszej szkoły przeprowadzali różne działania mające na celu promowanie zdrowego odżywienia oraz aktywności ruchowej. Przygotowali plakaty przedstawiające nową piramidę żywieniową. Ułożyli jadłospisy dla ucznia, uwzględniające 5 posiłków w ciągu dnia. Realizowali projekt „Zdrowe zamienniki, czyli zrób to inaczej”. W ramach tego projektu zaprezentowano zdrowe zamienniki produktów, które niekoniecznie są zdrowe, np. cukierki zostały zastąpione rodzynkami i owocami, chipsy  - zastąpiła marchewka , ciastka – orzechy. Uczniowie byli zachęcani do picia wody niegazowanej. Kolejnym projektem zrealizowanym w ramach programu był projekt „Produkty wspierające pracę narządów”. Uczniowie wykonali też plakat pt.”Sześć zmian wpływających na zdrowsze życie.” Podsumowanie  programu odbyło się 24.05.2019 r. W przygotowanie tego wydarzenia szczególnie zaangażowali się następujący uczniowie: Julia Organista, Karolina Wójcik, Amelia Drzewicka, Jakub Siemko, Jakub Romaszko, Agata Sawicka, Emilia Brykner, Zuzanna Śmiałko, Katarzyna Horoszkiewicz. Wszyscy uczniowie byli bardzo pomocni i zaangażowani w realizację programu.

Album foto

Zdjęcia i tekst M. Majewska


 MASTERCHEF JUNIOR w naszej szkole!

Na lekcjach techniki w klasach piątych odbyła się szkolna edycja znanego i lubianego przez widzów programu kulinarnego Masterchef Junior. Uczniowie pokazali, że  zdrowe odżywianie może być codziennym elementem życia. Wszystko, co przygotowali, wyglądało bardzo smacznie i zdrowo. 
Nasi uczniowie wykazali się pomysłowością w prezentacji swoich dzieł i znajomością różnorodnych przepisów na super pyszną tortillę. Z niecierpliwością czekamy na trzecią szkolną edycję programu.
Oprócz odżywiania dla naszego zdrowia bardzo ważna jest codzienna aktywność fizyczna,  więc corocznie aktywnie uczestniczymy w „Rowerowym maju” i odnosimy sukcesy!

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


"Liczbowe zmagania Kubusia Puchatka”

16 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu odbyła się XIV edycja Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas drugich zamojskich szkół podstawowych „Liczbowe zmagania Kubusia Puchatka”.
Wzięły w nim udział 3-osobowe reprezentacje z dziewięciu zamojskich szkół podstawowych: SP nr 3, 4, 6, 7, 8, 9, Katolickiej Szkoły Podstawowej, Smart School oraz Społecznej Szkoły Podstawowej.
Organizatorem konkursu była Pani Dyrektor Alicja Dubel oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej SP nr 7: Pani Bożena Greszta i Pani Anna Pintal. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały także: Pani Anna Taras, Pani Katarzyna Banach i Pani Agnieszka Głowacka. Barwne, tematyczne dekoracje wykonała Pani Marta Słomianowska.

„Liczbowe zmagania” to konkurs oparty w głównej mierze na zabawach liczbowych, w których na pierwszy plan wysuwa się umiejętność dokonywania obliczeń w zakresie czterech podstawowych działań matematycznych oraz logiczne myślenie. Razem z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi dzieci wkraczają w magiczny świat liczb rozwiązując różnorodne łamigłówki i szarady matematyczne. 
Głównym celem konkursu było rozwijanie u dzieci zainteresowań i zdolności matematycznych, ukazanie matematyki jako twórczej i fascynującej dziedziny wiedzy, którą można się doskonale bawić, jak również wykorzystywać zdobyte wiadomości i umiejętności w sytuacjach praktycznych życia codziennego.

Korelacja treści matematycznych, polonistycznych i społeczno – przyrodniczych sprawiła, iż  formuła konkursu stała się dla dzieci bardziej atrakcyjna. Wzmocniło to wewnętrzną motywację uczestników, rozbudziło ciekawość poznawczą i zachęciło do dalszych poszukiwań.
Zgodnie z tradycją, konkurs składał się z dwóch części. Pierwszą część stanowiła indywidualna, pisemna praca dzieci, natomiast w drugiej części uczniowie pracowali
w zespołach reprezentujących daną szkołę. Na końcowy wynik składała się suma punktów uzyskanych w obu częściach konkursu.
Oto końcowe wyniki tegorocznej edycji:

I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4:  Błażej Lis,

                                                                               Łukasz Korniewski,

                                                                               Aleks Szczepanik

II miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 9: Lena Rakowiecka,

                                                                               Maciej Mach,

                                                                               Bartosz Skiba

III miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 8: Bartłomiej Molenda,

                                                                                Wiktor Rugała,

                                                                               Filip Sokół

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody  rzeczowe. Uroczystość zakończono wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w następnych edycjach "Liczbowych zmagań Kubusia Puchatka"!

Album foto

 (Tekst: B. Greszta, A. Pintal, zdjęcia: K. Banach)


S.O.S. dla Ziemi

Raport ONZ, opracowany przez  ekspertów z ponad 50 krajów świata, alarmuje:  „Stan środowiska szybko pogarsza się na całej planecie”. 
Zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie, smog, zanieczyszczenia powietrza i wody, kwaśne opady, śmieci, tony plastiku,  ginące gatunki roślin i zwierząt...
Greta Thunberg – nastolatka ze Szwecji, nawołuje do podejmowania działań na rzecz środowiska i  apeluje: „Chcę, byście działali, jakby płonął wasz dom”.
Co można zrobić? 
Już dziś zrób to co najprostsze: wyłącz zbędną żarówkę, oszczędzaj wodę, segreguj odpady, zrezygnuj z jednorazowych, plastikowych siatek na zakupy… 
Pomyśl, co jeszcze  można zrobić jutro.

Uczniowie zainteresowali się stanem naszej planety.
Licznie przystąpili do konkursu plastycznego organizowanego przez UMCS w Lublinie „Chrońmy nasze gatunki”.  Klasy piąte pracowały nad projektami „Plastik szkodzi Ziemi”. Starsi uczniowie rozmawiają na lekcjach przedmiotów przyrodniczych o problemach dotyczących obecnego stanu środowiska i o sposobach jego ratowania.
A Ty?  Czy dzisiaj zrobiłeś coś, by poprawić stan środowiska?

Album foto 

Tekst E. Danilewicz, zdjęcia A. Sawiniec - Szczech


"Być jak Ignacy"

W IV już cyklu zajęć "Być jak Ignacy" poznaliśmy postać  polskiego wynalazcy Henryka Manguskiego– polskiego inżyniera, który przyczynił się do powstania krótkofalówki.
My w ramach zajęć poznaliśmy budowę i działanie krótkofalówki, a pomógł nam w tym tato Zuzi Madeji, który z krótkofalówkami pracuje na co dzień. W pogoni za dziennikiem wyruszyliśmy na grę edukacyjną po szkole. Do lepszego zrozumienia zjawisk fal i dźwięku posłużył nam garnek, kieliszek i inne sprzęty kuchenne.
Szkoda, że to już ostanie zajęcia z programu"Być jak Ignacy"


Nasze zajęcia w trzeciej edycji programu edukacyjnego "Być jak Ignacy"dobiegły końca.  Wyruszyliśmy w niezwykłą podróż z wybitnymi, polskimi naukowcami.Pierwszym z nich był Jan Szczepanik - wynalazca nazywany „polskim Edisonem”, autor kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków. Drugi to Kazimierz Funk – wybitny badacz i twórca nauki o witaminach. Kolejnym jest, Marian Rejewski – kryptolog, który złamał kod Enigmy. Ostatni to Henryk Manguski – polski inżynier, który przyczynił się do powstania krótkofalówki. Każdemu z naukowców poświęcamy był jeden blok tematyczny.
Przez 4 miesiące fajnie się bawiliśmy i zdobywaliśmy wiedzę. Nasze rezultaty możecie zobaczyć na filmiku...

 Film 1


Kampania Rowerowy Maj 2019

Dnia 6 maja 2019 roku nasza szkoła przystąpiła do największej kampanii w Polsce promującej zdrowy tryb życia wśród uczniów szkół podstawowych oraz grona pedagogicznego.  Kampania organizowana jest przez Miasto Zamość w partnerstwie z Miastem Gdańsk. [more] Zasady kampanii są bardzo proste: każdy uczeń, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce czy wrotkach, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. W przypadku dalszych odległości,  można podróżować komunikacją miejską lub samochodem , a tylko ostatni odcinek trasy, nie krótszy niż 200 m, przejechać aktywnie. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Aby dzieci mogły w pełni skorzystać ze wszystkich atutów Rowerowego Maja konieczne jest właściwe przygotowanie. Rola rodziców jest kluczowa w powodzeniu kampanii. 
Dziękujemy za właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu i życzymy powodzenia w kampanii „Rowerowy Maj 2019”.

Album foto


        Certyfikat „Chronimy Dzieci”

Informujemy, że nasza szkoła otrzymała certyfikat „Chronimy Dzieci” przyznawany placówkom realizującym politykę ochrony dzieci przed przemocą.
Certyfikat przyznaje Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”.  Realizacja programu „Chronimy Dzieci” oznacza, że szkoła:
- posiada ustalone i spisane procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia  
  dziecka,
- chroni dane osobowe i wizerunek dziecka,
- dba o bezpieczny dostęp dzieci do internetu,
- posiada ustalone i spisane relacje na linii dziecko - pracownik szkoły,
- oferuje dzieciom i rodzicom edukację  przeciwdziałającą krzywdzeniu dzieci.
Ponadto,  pracownicy szkoły są przeszkoleni z zakresu rozpoznawania symptomów   
krzywdzenia dzieci i wiedzą  jak na nie reagować.

Wszystkie procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem i zapewnienia im bezpieczenstwa zawarte są w dokumencie "Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem", umieszczonym na stronie interentowej szkoły w zakładce „Dokumenty“.

Foto


   228. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja delegacja uczniów z klas trzecich gimnazjum, poczet sztandarowy oraz dyrekcja i wychowawcy klas uczestniczyli w uroczystościach miejskich upamiętniających  228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Rynku Wielkim w Zamościu. Punktualnie o godzinie 11.15  odbyła się manifestacja patriotyczna z ceremoniałem  wojskowym. Po okolicznościowym wystąpieniu Prezydenta Miasta odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa, a następnie  złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po złożeniu przez delegacje Urzędu Miasta, władz samorządowych, instytucji, uczelni, szkół symbolicznych kwiatów i wiązanek miała miejsce jedna z najbardziej widowiskowych i oczekiwanych przez mieszkańców oraz turystów część uroczystości - widowiskowa defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich.
Przed Pałacem Zamoyskich natomiast, mimo niesprzyjającej aury odbył się pokaz umiejętności kawaleryjskich w wykonaniu Sekcji Kawalerii Ochotniczej.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Muda


 Prezentacja projektów edukacyjnych uczniów klas 5 a, 5b, 5c

 

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wykazali się niesamowitą wiedzą, kompetencjami  i zdolnościami. Realizując projekt edukacyjny „Piastowie w okresie kryzysu, upadku i odbudowy państwa”, wykonali wspaniałe prace, które prezentowali przed swoimi kolegami i koleżankami podczas lekcji historii. Były to przepiękne plakaty, albumy, lapbooki, prezentacje oraz pudełka. 

 

Album foto

 

Tekst i zdjęcia M. Drozd


VII edycja konkursu recytatorskiego dla zamojskich przedszkolaków

W dniu 4 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu już po raz siódmy odbył się konkurs recytatorski dla dzieci z zamojskich przedszkoli. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Mama, Tata, Ja i Wszyscy Bliscy”. W konkursie uczestniczyli reprezentanci dziewięciu przedszkoli, których duchowo wspierała prowadząca imprezę „Wróżka Tremuszka”. Zmagania recytatorów obserwowali zaproszeni goście, panie wychowawczynie, rodzice oraz przedstawiciele zamojskich mediów. Podczas konkursu dzieci prezentowały bogaty repertuar wierszy mówiących o Rodzinie. Jury, złożone z przedstawicieli Biblioteki Pedagogicznej, Książnicy Zamojskiej, ZDK i Szkoły Podstawowej nr 7, przyznało cztery wyróżnienia,  jedno miejsce III, dwa miejsca II i dwa miejsca I.

I miejsce Lena Kazimierczak – Przedszkole Miejskie nr 1
               Wiktor Ostasz – Przedszkole Miejskie  nr 6
II miejsce Gabriela Przyczyna i Julia Śniecikowska – Przedszkole Miejskie  nr 7
               Julia Nizioła  – Przedszkole Miejskie nr 9
III miejsce Helena Niemczuk  – Punkt Przedszkolny „Zuza”
Wyróżnienia:
       Julita Piela – Przedszkole Miejskie nr 13
       Hanna Szałacha  – Przedszkole Miejskie nr 8
       Emilia Woś –Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko”
       Wojciech Smyl – Przedszkole Miejskie nr 9
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7, Pani Alicja Dubel podziękowała wszystkim uczestnikom, wręczyła dyplomy i nagrody oraz zaprosiła na kolejną edycję konkursu.

Album foto

Film 1

Film2

Tekst A. Sokalska - Wosiek , zdjęcia W. Orzechowski


Finał Wojewódzki – Tymbark 2019  

W minionym tygodniu zakończyły rywalizację zespoły piłkarskie w turnieju „Z podwórka na stadion”. XIX wojewódzki turniej piłki nożnej „ Z podwórka na stadion o puchar  Tymbarku” odbył się Międzyrzeczu Podlaskim. Wśród najlepszy zespołów znalazł się dwie drużyny dziewcząt  ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu. Dziewczynki w kategorii U – 8 czyli klasy pierwsze i U -10 klasy drugie i trzecie rywalizowały ze swoimi rówieśnikami o awans do turnieju głównego na stadionalnie narodowym. Mimo zaciętej rywalizacji nie udało się zakwalifikować do dalszej części rozgrywek. Tak naprawdę nie liczy się wynik, ale dobra zabawa.

A jak było naprawdę zajrzyj do galerii zdjęć:

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


Prima Aprilis na Targach Edukacyjnych

Pierwszego kwietnia uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz klasy siódmej i ósmej szkoły podstawowej mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych podczas Zamojskich Targów Edukacyjnych zamojskich szkół średnich. Nasi uczniowie uczestniczyli w prezentacjach i pokazach szkół publicznych oraz niepublicznych w hali tenisowej OSiR-u. Bogaty program skierowany do gimnazjalistów pomógł większości uczniów podjąć ostateczną decyzję o dalszej edukacji.

Album foto

Tekst: J. Muda, zdjęcia: W. Orzechowski


Wycieczka do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu

Dnia 1 kwietnia odbył się wyjazd grupki uczniów z klasy 2c, wraz z ich opiekunami, do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu.
Podczas wycieczki przekazano karmę zakupioną za pieniądze uzyskane podczas zbiórki przeprowadzonej w naszej szkole.
Podopieczni Schroniska otrzymali 11 kg karmy dla psów w puszce oraz 95 kg suchej karmy o bogatym składzie mineralnym, zawierającej białko o wysokiej jakości i szeroki kompleks witamin. Dzięki niej psy będą zdrowe, pełne energii i życia, a ich sierść stanie się błyszcząca.
Celem wycieczki było także poznanie zasad funkcjonowania schroniska. 
Kierownik, pan Piotr Łachno, opowiedział, w jaki sposób dostają się tam zwierzęta oraz jak pracownicy schroniska o nie dbają. 
Aktualnie przebywają tam, w bardzo dobrych warunkach, 184 pieski.
Dzieci miały możliwość obejrzeć przebywające w schronisku psy oraz pomieszczenia, w których mieszkają.
Wiedzą, że zwierzętom trzeba pomagać i nie wolno ich krzywdzić.
Była to świetna okazja do kształtowania postawy szacunku i empatii, uwrażliwienia na los bezdomnych zwierząt. 
W wycieczce udział wzięli:
- dzieci: Maja Pietruszka, Oskar Borek, Bartłomiej Kusz, Jakub Łapa,
- opiekunowie: pani Sylwia Kusz, pani Daria Łapa, pani Diana Pietruszka oraz pan Zbigniew Mościszko.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich dzieci i rodziców z naszej szkoły za włączenie się w akcję jesiennej zbiórki pieniędzy.

Album foto


Tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz


Tak. Pomagam

W piątek i sobotę: 29 i 30 marca 2019 roku, uczniowie klasy V a  i uczniowie gimnazjum pod opieką pani Joanny Mudy, Joanny Bulak, Jadwigi Beńko i pana Dariusza Niećko uczestniczyli w zbiórce żywności zorganizowanej w ramach XVI ogólnopolskiej akcji Caritas „Tak. Pomagam”.
Podczas zbiórki żywności przeprowadzonej w kilku sklepach znanej sieci handlowej, uczniowie - wolontariusze  zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia. Zebrane artykuły zostały przekazane do Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a stamtąd trafią do  potrzebujących w formie świątecznych paczek oraz jako pomoc doraźna dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej i do osób starszych i samotnych.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli podzielić się żywnością w ramach akcji „Tak. Pomagam” oraz uczniom - wolontariuszom za czas, pracę i troskę o innych.

Album foto

Foto: J. Muda
Tekst: J. Beńko


Międzynarodowy Dzień Teatru

 

Dnia 27 marca br. z okazji obchodów Światowych Dni Teatru uczniowie naszej szkoły rozpoczynali lekcje w maskach teatralnych. Wysłuchali fragmentów orędzia na 58. Międzynarodowy Dzień Teatru  autorstwa kubańskiego reżysera Carlosa Celdrána. Uczniowie klas V i VI w tym dniu wykonali również na lekcjach techniki wiosenne bukieciki, śląc serdeczne życzenia ludziom teatru i podkreślając więzi łączące wszystkich miłośników sztuki teatralnej.

 

Album foto

 Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


„TALENTY JAK DIAMENTY…”

22 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 7 po raz kolejny zorganizowany został  Dzień Odkrywania Talentów. Zamojska „Siódemka” od lat realizuje tę inicjatywę, mającą  na celu wszechstronny rozwój uczniów.
Podczas tegorocznej  edycji „zabłysło wiele diamentów”. Reprezentanci poszczególnych klas, wytypowani przez wychowawców, zaprezentowali różnorodne talenty: plastyczne, recytatorskie, muzyczne, wokalne, aktorskie, literackie, taneczne, sportowe. Na widowni było wielu rodziców młodych wykonawców Popisy uczniów oceniała komisja sędziowska w składzie: Przewodnicząca Rady Osiedla „Promyk” - Pani Teresa Sołowiej,  dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 – Pani Alicja Dubel, wicedyrektor szkoły -  Pani Iwona Kurzempa – Sarzyńska, nauczyciele - Pani Agnieszka Szuwara, Pani Katarzyna Karwowska, Pani Beata Stasiuk, Pani Małgorzata Mówińska, Pani Jadwiga Beńko. Jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem; zgodnie z regulaminem należało dokonać wyboru jednej najlepszej klasy w każdej kategorii wiekowej.    
W tym roku  spośród klas I – III zwyciężyła klasa IIb (wych. Pani Anna Pintal). W kategorii klas IV –VII najlepsza okazała się klasa Vc (wych. Pani Karolina Tyrka). Jury przyznało także nagrody indywidualne za najbardziej poruszające występy. Wyróżnieni zostali: Alicja Lewkowicz kl. Ia, Julia i Jakub Szymanikowie kl. Ib, Tymon Bucior kl.VIb oraz Maksymilian Błaszczuk kl. IIIa i jego mama Pani Marta Błaszczuk. Obydwoje napisali książkę  „O biedronce Basi, co kropek nie miała”. Ilustracje wykonali rodzice uczniów z klasy IIIa. Egzemplarz książki autorzy przekazali do biblioteki szkolnej. Maksymilian zaprezentował fragmenty książki podczas klasowego występu.
Wszyscy uczestnicy imprezy: uczniowie, nauczyciele, rodzice – świetnie spędzili czas i wspaniale się bawili, obdarzając wszystkich wykonawców gorącymi brawami. Za organizację imprezy odpowiedzialne były: p. Maria Garbuz i p. Iwona Zgnilec, p. Anna Sawiniec – Szczech, p. Katarzyna Beda.
Role konferansjerów bardzo profesjonalnie pełniły: Pani Marta Podoba-Marek i Pani Agnieszka Wysocka.

Album foto 

Film 1 

Film 2

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Małgorzata Drozd, Katarzyna Banach


Spacerkiem „po zamojskich liceach”

22 marca uczniowie klas trzecich gimnazjum  oraz klasa 8 szkoły podstawowej mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych podczas Dni Otwartych zamojskich liceów. Nasi uczniowie uczestniczyli w prezentacjach, koncertach muzycznych i pokazach przygotowanych przez starszych kolegów- w tym naszych absolwentów. Mamy nadzieję, że bogaty i atrakcyjny program pomógł większości uczniów podjąć ostateczną decyzję o dalszej edukacji.

Album foto


 „ŻYCIE przez całe życie”- Zbudujmy razem Rodzinny Dom!

To hasło przyświecające akcji  mającej na celu finansowe wsparcie budowy Rodzinnego Domu – Kompleksu Terapeutyczno-Opiekuńczego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, której inicjatorami są instytucje : „Krok za krokiem ” Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym oraz „Caritas”. Do akcji tej włączyła się bardzo aktywnie cała społeczność naszej szkoły- uczniowie, nauczyciele ,pracownicy administracji oraz rodzice. Samorząd szkolny zorganizował kawiarenkę pełną ciast i łakoci, z której dochód  w całości został przekazany na ten szczytny cel do punktu zbiórki w MDK w Zamościu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, a przede wszystkim drogim mamom za przepyszne wypieki!!!

Album foto


Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Lasów

Pielęgnując tradycje corocznych obchodów pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, który przypada 21 marca, uczniowie klas IV, V i VI na lekcjach techniki oraz plastyki dokonali symbolicznego topienia Marzanny. Jest to jeden z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny. Dzieci samodzielnie przygotowały kukłę a potem „pozbyły się” zimowej aury. 
21 marca jest też od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zwracając uwagę na znaczenie tego święta dla prawidłowego funkcjonowania planety uczniowie wykonali plakaty pod hasłem „Chrońmy nasze gatunki”.  Zwrócili również uwagę na lasy i ich problemy oraz potrzebę ochrony zagrożonych gatunków fauny i flory. 

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Koncert wiosenny

21 marca klasa IIa powitała wiosnę razem z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Zamościu. Uczniowie wraz w wychowawczynią przygotowali ,,Koncert wiosenny”, który poprowadziła Victoriia Smyl i Filip Kierepka. Podczas koncertu zaprezentowano inscenizację słowno-ruchową.  Dzieci wspólnie śpiewały piosenki o wiośnie. Było pięknie i kolorowo. Na koniec Pani Wiosna, którą była Hania Szamańska  rozdawała dzieciom kolorowe kwiatki z balonów.

Album foto

Tekst i zdj. Karolina Różycka


Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych

Zgodnie z tradycją biblioteki szkolnej  uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w dniu 21 marca w uroczystości „Pasowania na czytelnika”. Wraz z uczniami na sali byli: Pani  Dyrektor Alicja Dubel, Pani Iwona Kurzempa – Sarzyńska – wicedyrektor, wychowawcy, nauczyciele, bibliotekarze oraz starsi koledzy i koleżanki z klas czwartych i piątych. 
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia lalkowego na motywach baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego pod tytułem „Papierowe królestwo”. Figurki oraz dekoracje wykonali młodzi plastycy wraz z p. Anną Sawiniec-Szczech. W spektaklu udział wzięli : Królewna Kolorowa Bibułeczka – Karolina Korga, Myszka – Amelka Osuch, Dama dworu – Hanna Pastuszak, Herold – Wiktoria Pomazanka (klasa Ivc),  Róża – Oliwia Bielec, Wróbel  i Żebraczka – Karolina Flis, Kot i Kamyk – Wiktoria Galant, Gołąbek – Olga Kocęba, Królewicz Siła – Karol Kołodziejczyk, Ochmistrzyni – Michalina Litwajtis, Jastrząb – Zuzanna Madeja, Król Karton – Szymon Mazur,  Wrożka – Karmen Rusek (klasa Vb).
Po przedstawieniu nadszedł czas na zadania dla pierwszaków. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez nauczyciela bibliotekarza. Następnie uczniowie złożyli przyrzeczenie i zostali włączeni  w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pasowania dokonała Pani Dyrektor Alicja Dubel egzemplarzem najstarszej książki z biblioteki szkolnej – tomikiem poezji Adama Mickiewicza. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek.
Uroczystość przygotowali nauczyciele bibliotekarze: p. Anna Sokalska-Wosiek i p. Maria Garbuz.

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Waldemar Orzechowski


Happy St.Patrick’s Day!

Dzień św. Patryka (17 marca) obchodzony jest corocznie nie tylko w Irlandii ale również na całym świecie. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym.  Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.
15 marca w klasach 1a i 2a z innowacją dwujęzyczną odbyły się lekcje tematyczne związane z tym świętem. W czasie zajęć uczniowie obejrzeli prezentację oraz film prezentujący sylwetkę Świętego Patryka – patrona Irlandii. Poznali zwyczaje związane z obchodami Dnia Świętego Patryka. Na zajęciach nie zabrakło też zagadek ukrytych w qr kodach. Uczniowie za pomocą tabletów skanowali kody i odczytywali wyrazy po angielsku. Dzieci nauczyły się  piosenki o irlandzkim skrzacie zwanym Leprechaun  „G-R-E-E-N ” oraz wykonały obrazki z jego podobizną na zajęciach plastycznych.

Album foto

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Dybzińska, Karolina Różycka


„Być jak Ignacy”

„Zaszyfrowane wiadomości”- Właśnie pod takim hasłem uczniowie klasy 5 b poznali Mariana Rejewskiego- trzeciego bohatera programu „Być jak Ignacy”.  M. Rejewski to człowiek od łamania szyfrów. Działał w zespole pracującym nad złamaniem Enigmy. Dzięki wybitnym umiejętnościom kryptologicznym i matematycznym, wynalazcy przypisuje się skrócenie II wojny światowej aż o 2-3 lata! 
Uczniowie klasy 5b wraz z paniami: Aleksandrą Luchowską – Bartnik i Iwoną Zgnilec również pobawili się w „łamaczy kodów”. W piątkowy wieczór,  wybrali się na zakodowane podchody. Uczniowie mieli do pokonania prawie 5 km odcinek. Zostały wytyczone dwie trasy, na których należało odszukać i rozszyfrować 5 zakodowanych informacji. Po drodze były do wykonania różne zadania m.in. nadawanie ze schodów ratusza sygnału: „Być jak Ignacy”, pisanego alfabetem Morsa. Po odnalezieniu i rozszyfrowaniu informacji, zmęczeni, ale szczęśliwi trafili  do celu - ośrodka Duet w Zamościu. Tam czekała na nich niespodzianka - ognisko, kiełbaski oraz harcerka, która opowiedziała o kodowaniu, Enigmie i współczesnych kodach.
Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejne zadania.

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Luchowska - Bartnik, I. Zgnilec


 

 

 

 

Dzień Matematyki w naszej szkole

15 marca 2019 r. celebrowaliśmy w szkole Dzień Matematyki. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolskie obchody Dnia Matematyki pod patronatem Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Tegoroczne hasło przewodnie to: „Matematyka dzika”, czyli jak połączyć dziką przyrodę z matematyką. Głównym celem było zainteresowanie uczniów matematyką i pokazanie, że istnieje w każdej dziedzinie życia.
W tym dniu w każdej klasie odbył się turniej matematyczny. 
W klasach pierwszych dzieci grały w bingo oraz urządziły wyścigi w liczeniu w zakresie 10. W klasach drugich i kl. IIIa odbyły się klasowe turnieje. Dzieci rozwiązywały zadania z treścią.
Natomiast w kl. IV – VIII i III gimnazjum odbyły rywalizacje międzyklasowe. Drużyny z poszczególnych klas rozwiązywały zadania testowe.
Wyniki przedstawiają się następująco.
Lista zwycięzców w klasach pierwszych:
kl. Ia – Julia Góźdź, Katarzyna Kardasz, Błażej Szajba, Dawid Rożek
kl. Ib – Mikołaj Długosz, Filip Flaga, Karol Radwański
kl. Ic - Antoni Kalisz, Karol Chmielewski, Kacper Guzek
Zwycięskie drużyny kl. II i III (sp)
kl. IIa Alicja Sierpniowska, Piotr Nowosad, Wiktor Gruszkiewicz, Filip Kierepka
kl. IIb - Zuzanna Kleban, Martyna Zgnilec, Miłosz Niemczuk, Tymoteusz Gontarz
kl. IIc - Borys Gromek, Karolina Banucha, Bartłomiej Kusz
kl. IIIa - Wojciech Knapik, Krzysztof Kawalec, Maksymilian Sagan, Szymon Bąk
Na poziomie: 
- klas czwartych zwyciężyła drużyna z kl. IVb w składzie: Kryspin Majdański, Jakub Warcaba, Tomasz Zwolan
- klas piątych – drużyna z kl. Vc w składzie: Amanda Alahakoon, Natalia Kuśnierz, Hubert Bełz
- klas szóstych – drużyna z kl. VIb w składzie: Tymon Bucior, Kajetan Łuszczak, Jakub Nizioł
- klasy siódmej i ósmej – drużyna z kl. VIIa w składzie: Amelia Drzewicka, Jakub Brykner i Jakub Papuda
- klas trzecich gimnazjum – zwyciężyły ex aequo - drużyna z kl. IIIb w składzie: Dawid Reszczyński, Kinga Staszczuk, Karolina Ulicka oraz drużyna z kl. IIIc w składzie: Wiktor Bartnik, Piotr Belina, Michał Farion
Gratulujemy i zapraszamy do zabawy w kolejnych turniejach 

Album foto

Tekst: M. Bożek, zdjęcia: wychowawcy kl. I-III oraz nauczyciele matematyki


„Dzieje Polski w legendach” 
nagrody dla naszych uczniów w międzyszkolnym konkursie 

15 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im. Stefana Batorego odbył się XVII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Dzieje Polski w legendach”.  Do konkursowych zmagań przystąpiło 28 trzecioklasistów z 6 szkół podstawowych. Cel  konkursu to promowanie pięknych polskich legend, rozwijanie zainteresowań czytelniczych i plastycznych.

W pisemnym konkursie  z naszej szkoły uczestniczyło czworo uczniów z kl. III a, przygotowanych przez panią Bożenę Gresztę: Emilia Duras, Izabella Lewkowicz, Maria Palonka-Rawa i Krzysztof Kawalec.

Izabella Lewkowicz  zajęła III  miejsce


W części plastycznej dwoje naszych uczniów otrzymało nagrody za swoje prace: Hanna  Kudła  kl. I c oraz Igor Okrzesiak kl. II b
Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto

 tekst i zdjęcia: Maria Garbuz


Spotkanie z podróżnikiem

„ Amazonia” – to był temat spotkania z podróżnikiem w dniu  14 marca 2019. Przez chwilę uczniowie przenieśli się do Ameryki Południowej.  Zasłuchali się w opowieści podróżnika o Brazylii  i  Amazonce, o znaczeniu deszczowego lasu Amazonii  oraz o życiu ludzi w tym rejonie świata. 
Opowieści o tarantulach, wężach, delfinach amazońskich, leniwcach, piraniach, tukanach oraz o tym, jak wygląda wędrówka przez niebezpieczny las zachwyciły wszystkich. 

Album foto

Tekst: E. Danilewicz
Zdjęcia: K. Serafin, W. Orzechowski


Liczba Pi - co to takiego?

Dnia 14 marca br. na lekcjach techniki klasy IV uczciły Światowy Dzień Liczby Pi , który obchodzony jest od 1988 roku.  Wtedy po raz pierwszy święto to zorganizowano w Muzeum Nauki Exploratorium w San Francisco. [more] Inicjatorem przedsięwzięcia był Larry Shaw. Liczba Pi to stała matematyczna definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Liczba ta pojawia się w wielu wzorach matematycznych, m.in. we wzorze  na objętość kuli.

Liczba Pi z dokładnością do 20 miejsc po przecinku wynosi 3,141 592 653 589 793 238 46. Wykorzystując poznaną na lekcjach wiedzę,  uczniowie dokonali pomiarów i obliczeń obwodów przedstawionych kół i zastosowali je do wykonania wiosennych, samodzielnie wykonanych prac.

Album foto

 Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


20 lat Polski w NATO

10 marca br. w ramach uczczenia 70-lecia powstania NATO oraz 20. rocznicy wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego delegacja uczniów naszej szkoły pod opieką p. A. Sawiniec – Szczech uczestniczyła w wojskowym pikniku na Rynku Wielkim w Zamościu. Można było zobaczyć pokazy wojskowego uzbrojenia i sprzętu, m.in. kołowe transportery opancerzone „Rosomak S”, wozy rozpoznania technicznego „Rosomak WRT”, przeciwbombowe roboty kroczące czy specjalistyczne pojazdy typu Star 266. O godz. 13 nastąpiło ceremonialne podniesienie flag RP oraz NATO, zostały odegrane hymny Polski i Sojuszu.

NATO, czyli Pakt Północnoatlantycki to układ wojskowy zawarty 24 sierpnia 1949, na mocy Traktatu Północnoatlantyckiego podpisanego w kwietniu tego roku. Głównym celem jego istnienia była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i państw satelickich. NATO zgodnie z 51 artykułem Karty Narodów Zjednoczonych, ma charakter obronny i przewiduje wzajemną pomoc wojskową na wypadek ataku na jednego z uczestników porozumienia.
12 marca 1999 roku w Indepedence w stanie Missouri sekretarz stanu USA Madeleine Albright odebrała z rąk ministra spraw zagranicznych Czech, Węgier i Polski dokumenty akcesyjne. Z tym momentem rozpoczęło się nasze członkostwo w NATO. 

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Dzień kobiet w  naszej szkole

8 marca w naszej szkole nie zabrakło w tym wyjątkowym dniu wspaniałych życzeń, naręczy kwiatów i słodyczy, o które zatroszczyła się „Męska Płeć” społeczności szkolnej. Samorząd uczniowski złożył gorące życzenia na ręce Pani Dyrektor, dołączając do nich symboliczny bukiet tulipanów. Dla wszystkich koleżanek przygotowano kosz pełen cukierków. Z okazji Dnia Kobiet odbyły się również  małe klasowe uroczystości. Każda klasa świętowała na swój sposób- pizza, kino, kręgle…Dziewczynki od kolegów dostały jakiś miły podarunek, a panie nauczycielki otrzymały pachnące wiosną kwiaty. Męska część pracowników szkoły również pamiętała o marcowym święcie i przygotowała pyszny tort.

W większości krajów święto to obchodzone jest 8 marca, choć są wyjątki – w Tunezji obchodzi się je 13 sierpnia. Data – początek marca – związana jest z rzymskimi obchodami Matronaliów, święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia.
Panie w Polsce zazwyczaj  otrzymują w prezencie słodycze i kwiaty. Goździki nadal są niezwykle popularnym kwiatem. Obok niego królują tulipany i czerwone róże, te szczególnie dla partnerek. Jednak w innych krajach, na przykład we Włoszech, kobiety otrzymują gałązki akacji srebrzystej. Podobny podarunek otrzymują w Rosji.
Wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia pomyślności  i samych pięknych dni w życiu, by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze oraz byście zawsze czuły się piękne i doceniane!!!


  Dzień Kobiet w klasach młodszych

8 marca 2019 roku uczniowie klas I – III uroczyście obchodzili Święto Kobiet. 
Był to dzień pełen wielu miłych atrakcji i niespodzianek. Oprócz gorących życzeń, słodkości i atrakcyjnych upominków, dziewczynki mogły liczyć na wyjątkową uprzejmość i uczynność ze strony swoich kolegów.
    Chcąc wyrazić wdzięczność za troskę, opiekę i codzienny trud  uczniowie wykonywali wiosenne laurki dla swoich pań, mam i babć. 
    W każdej klasie odbyły się wybory ,,Dziewczynki na medal”. Męska część Małego Samorządu Uczniowskiego wręczała te zacne odznaczenia koleżankom, które na co dzień starają się być życzliwe, uczynne i koleżeńskie.
Wszystkie dziewczynki, które uzyskały ten tytuł, oprócz licznych gratulacji zostały uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.
    Miła atmosfera i dobry nastrój towarzyszył wszystkim do końca dnia. 

Album foto


Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: wychowawcy klas


Dwie wyprawy „Papierowego królestwa”

W dniach 7-8 marca 2019r. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wychowankom OREW oraz Miejskiego Przedszkola nr 7 przedstawienie lalkowe na motywach baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego pod tytułem „Papierowe królestwo”. 
Uczniowie klasy V b i IV c, w ramach zajęć teatralnych zapoznali się ze sztuką lalkarską  i cierpliwie ćwiczyli pod okiem nauczycieli bibliotekarzy: p. M. Garbuz i p. A. Sokalskiej- Wosiek. Figurki wykonali młodzi plastycy wraz z p. Anną Sawiniec-Szczech.
W spektaklu udział wzięli : Królewna Kolorowa Bibułeczka – Karolina Korga, Myszka – Amelka Osuch, Dama dworu – Hanna Pastuszak (klasa IVc), Róża – Oliwia Bielec, Wróbel i Żebraczka – Karolina Flis, Kot i Kamyk – Wiktoria Galant, Gołąbek – Olga Kocęba, Królewicz Siła – Karol Kołodziejczyk, Ochmistrzyni – Michalina Litwajtis, Jastrząb – Zuzanna Madeja, Król Karton – Szymon Mazur,  Wrożka – Karmen Rusek (klasa Vb).

Album foto 

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz, Anna Sokalska-Wosiek, Edyta Szawara (OREW)


Międzynarodowy Dzień Kobiet

Na warsztatach „Smartart” uczennice klas II i IV wykonały prace plastyczne upamiętniające 110 rocznicę pierwszych obchodów Dnia Kobiet w Stanach Zjednoczonych. Amerykanki zaczęły świętować przed pierwszą wojną światową, w 1909 roku. Dwa lata później zwyczaj przywędrował do Europy, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec, Holandii i Szwajcarii. W Polsce Święto Kobiet upowszechniło się dopiero po II wojnie. Dziś 8 marca świętują najchętniej najmłodsi, przygotowując dla swoich mam, babć i wychowawczyń laurki. 
Obchodzony jest  również Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce - święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na wniosek ONZ do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), UN Women, ITU i innych organizacji, które wspierają  prawo dostępu kobiet i dziewcząt do nauki, technologii, inżynierii  i badań naukowych na wszystkich szczeblach edukacji i drogi zawodowej. Na obchody święta, które po raz pierwszy odbyły się w 2016, wyznaczono dzień 11 lutego.

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Sukces Izy !!!

Dnia 28.02.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Zamościu odbyła się XIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla klas III „DZIĘCIOŁ”.
Uczennica kl. III a Izabela Lewkowicz zdobyła II miejsce.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna najlepszych matematyków w składzie:
Emilka Duras kl. III a, Izabela Lewkowicz kl. III a, Krzysztof Kawalec kl. III a.
Swoje wiadomości i umiejętności matematyczne wszyscy uczestnicy konkursu sprawdzili  rozwiązując  zadania  indywidualnie. Po godzinnym zmaganiu się z „Dzięciołem” uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek i podziwiali występy swoich kolegów z SP nr 8.
Uczniów przygotowywała do  zmagań matematycznych wychowawczyni pani Bożena Greszta.

Gratulacje!

Album foto


Upamiętniliśmy  Żołnierzy Wyklętych

W piątek 1 marca 2019 roku w Zamościu obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości  odbyły przy tablicy upamiętniającej byłą katownię UB, umieszczonej na budynku przy ul. Kolegiackiej obok Katedry Zamojskiej.
W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska, pozostałych służb mundurowych, harcerstwa, szkół i innych instytucji, m.in. poseł na Sejm RP Pan Sławomir Zawiślak, Wiceprezydent Miasta Zamościa Pan Piotr Zając, starosta powiatu zamojskiego Pan Stanisław Grześko.
Delegacja uczniów naszej szkoły pod opieką p. M. Garbuz także uczestniczyła w uroczystościach. 

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Garbuz


Mali artyści - innowacja pedagogiczna

Innowacja artystyczna „My, mali artyści” to nowa propozycja pedagogiczna dla uczniów prowadzona przez P. Annę Kardasz z klasą IC.  Realizacja tego programu odbywa w ramach zajęć pozalekcyjnych w wymiarze 1 godziny w tygodniu.

Założeniem programu jest potrzeba ułatwienia uczniom kontaktu ze sztuką, wprowadzenia ich w świat, który poszerzy ich wiedzę na temat sposobów prezentowania kultury, rozwinie ich dociekliwość poznawczą i uczyni świadomymi uczestnikami życia kulturalnego. Podczas zajęć uczniowie rozwijają różne formy aktywności artystycznej: plastycznej, wokalno-tanecznej, muzycznej, technicznej. Uczą się wyrażać emocje poprzez taniec, śpiew czy formy plastyczne.

Album foto

Tekst i zdjęcia – Anna Kardasz


Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego w klasie Ia

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie z klasy Ia biorą udział w innowacji z języka angielskiego „Akademia Małego Anglisty", którą prowadzi p. Agnieszka Dybzińska.
Innowacja polega na naturalnym włączeniu języka angielskiego do każdego dnia pracy z uczniami. Głównym celem zajęć jest wprowadzenie dziecka w świat nauki języka obcego poprzez aktywną zabawę i osłuchanie z językiem angielskim. Dzieci poznają szeroki zasób słownictwa, teksty piosenek, doskonalą swoją wymowę. 
Na zajęciach stosowane są nowoczesne metody nauczania oraz multimedialne pomoce dydaktyczne.  Dzieci nie tylko utrwalają poznane zwroty, ale także śpiewają, pracują w grupach, grają w gry, wyznaczają trasy dla ozobotów czy korzystają z tabletów.

Album foto

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Dybzińska


„Siódemka” tłusty czwartek pączkami fetuje

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.  Zgodnie z tradycją, w tym dniu do woli można objadać się  łakociami, do których z pewnością zaliczają się smakowite  i lubiane przez wszystkich pączki.
W Szkole Podstawowej nr 7  słodki „pączkowy” poczęstunek dla dzieci i młodzieży  zasponsorowali rodzice uczniów: Państwo Barbara i Ryszard Moskalowie oraz Pani Renata Ściślak.  Od rana w szkole smakowicie pachniało. Aż miło było rozpoczynać zajęcia lekcyjne. A później było jeszcze milej… Gimnazjalistki   częstowały  wszystkich świeżutkimi, pysznymi pączkami, a uczniowie delektowali się tradycyjnym przysmakiem  z apetytem i uśmiechem na buzi.

Album foto

Tekst A. Sokalska - Wosiek, zdjęcia M. Drozd, A. Sokalska - Wosiek, W. Orzechowski


Nasi uczniowie nagrodzeni!

Aleksandra Albingier, Emilia Kaniewska, Nicola Gołębiowska z klasy IV b oraz Nicola Majewska z klasy V a i Karol Gajak z klasy VI a otrzymali nagrody za udział w zamojskim międzyszkolnym konkursie na spot  lub plakat promujący działania na rzecz otaczającego nas środowiska i czystego powietrza. Organizatorem konkursu było Miasto Zamość.
Cele konkursu: 
1. Propagowanie proekologicznych zachowań na terenie miasta Zamość i najbliższego otoczenia.
 2. Rozwijanie zainteresowań problematyką ochrony powietrza i środowiska. 
3. Dostrzeganie zależności między człowiekiem a otaczającym go środowiskiem. 
4. Wdrażanie uczniów do uczestnictwa w różnych typach konkursów. 
5. Kształtowanie umiejętności tworzenia filmów i plakatów edukacyjnych. 
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

Foto

 Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


 

 Szkolna Olimpiada Przedsiębiorczości

Dnia 25 lutego 2019 roku zostały ogłoszone wyniki V edycji Szkolnej Olimpiady Przedsiębiorczości. Do eliminacji okręgowych zakwalifikowało się trzech uczniów z naszego gimnazjum: Dawid Dobrowolski z klasy III b, Szymon Smoła z klasy III a oraz Dominik Pańko z klasy III a.  Ten zespół będzie reprezentować  Szkołę Podstawową nr 7 w Zamościu na kolejnych szczeblach olimpiady.
Szkolna Olimpiada Przedsiębiorczości to pierwsze w Polsce ogólnopolskie zawody dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej, którzy interesują się tematyką przedsiębiorczości i ekonomii. Olimpiada realizuje wskazania Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie wspierania uczniów zdolnych, między innymi poprzez wykorzystanie innowacyjnych narzędzi sprawdzania wiedzy i umiejętności oraz nowoczesnych form wspierających samokształcenie i nauczanie. 
Zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów podczas dalszych etapów.


Tekst: A. Sawiniec - Szczech


Czy to możliwe, żeby uczniowie chcieli na feriach przychodzić do szkoły? Wydaje się, że nie. A jednak… 

Uczniowie klas Vb Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu, wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Być Jak Ignacy”, to już nasz drugi naukowiec którego poznajemy w projekcie edukacyjnym "Być jak Ignacy".Pani Aleksandra Luchowska – Bartnik, koordynatorka przedsięwzięcia przygotowała na feriach cykl spotkań o Kazimierzu Funku.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach wyjątkowego programu edukacyjnego, stworzonego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Cel projektu to promowanie zdobywania wiedzy poprzez doświadczanie oraz popularyzacja polskich naukowców i wynalazców. Inicjatywa skierowana jest do nauczycieli i uczniów klas I–III oraz IV–VI szkół podstawowych.
W trakcie zajęć, uczniowie kręcili  reklamy o witaminach, układali zdrowe jadłospisy, poznawali postać Kazimierza Funka -wszechstronnie utalentowanego wynalazcy odkrywcy witaminy B1. Następnie zamieniliśmy szkolną klasę na pracownię naukową. Badaliśmy obecność witaminy C w produktach spożywczych. Tworzyliśmy chemiczną colę.
Był też czas na szaloną zabawę, bo kto powiedział, że ferie mogą być nudne...

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Luchowska - Bartnik


Kawiarenka na rzecz Hospicjum Santa Galla

 

 

W dniach 6-7 lutego samorząd uczniowski gimnazjum zorganizował słodką kawiarenkę, z której dochód został przekazany na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach I.

Akcję przeprowadzono w ramach realizacji programu „Pola Nadziei”.  Udało się nam zebrać pokaźną sumkę - z czego bardzo się cieszymy i składamy gorące podziękowania Tym, którzy przynieśli pyszne ciasta i Tym, którzy je kupowali!!! 

 

 

Album foto


 

Siódemka na nartach

Podstawowej nr 7 wyjechała na narty do ośrodka wypoczynkowego w Jacni.  Podczas pobytu młodzież miała okazję doskonalić umiejętności narciarskie. W wycieczce na stok brały udział klasy siódma i trzecia gim. 

 

 

Album foto


Drużynowe zawody w tenisie stołowym – półfinał wojewódzki.

    W Werbkowicach odbyły się zawody drużynowych par w tenisie stołowym. Naszą szkołę i Miasto Zamość reprezentowali chłopcy, którzy awansowali z pierwszego miejsca i dziewczęta, które awansowały z drugiego miejsca. W ostatecznej klasyfikacji obie pary z siódemki zajęły siódme miejsce. Awans do finału wojewódzkiego był w zasięgu ręki tenisisty. Gratulujemy udziału w zawodach.

Album foto 

Tekst i zdjęcia J. Bekas


Sukces tenisistów drużynowych

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 odnieśli znaczący sukces. Podczas zawodów SZS w tenisie drużynowym  szkół podstawowych chłopcy w składzie: Jaku Pitwała i Kacper Gąska zajęli pierwsze miejsce. Natomiast dziewczęta w składzie: Klaudia Kuczeruk i Emilia Palonka zajęły miejsce drugie. Obie pary awansowały do  półfinału zawodów wojewódzkich.  Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Album foto 

Tekst i zdjęcia J. Bekas 


Klasa 8A na lodowisku

7 lutego 2019 r. kl. 8a integrowała się na lodowisku. Sprzyjała temu piękna, słoneczna pogoda. Wszyscy świetnie się bawili. To był wspaniały relaks i przedsmak zimowych ferii.

 

Album foto

Tekst i zdjęcia: M. Bożek


Zabawa choinkowa

 

Trwa karnawał - czas zimowych zabaw i balów maskowych, rozpoczynający się w Trzech Króli i trwający do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Właśnie ostatnie dni przed Wielkim Postem są okresem najintensywniejszych i najhuczniejszych imprez.
 W środę 6 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka choinkowa, na którą przybyli uczniowie od najmłodszych klas po klasy III gimnazjum. Młodsi uczniowie poczuli atmosferę karnawału i wielu z nich wystąpiło w przebraniach. Na korytarzach szkolnych oraz sali gimnastycznej, na której odbywały się tańce, można było spotkać m.in. super bohaterów, królewny, księżniczki oraz inne postaci z bajek. W salach lekcyjnych natomiast uczniowie mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Wszystkim uczestnikom dyskoteki czas upłynął na wspaniałej zabawie.

Album foto 

Tekst M. Szczepanek, zdjęcia M. Drozd

 

 


Dzień Bezpiecznego Internetu

5 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony przez Komisję Europejską w 2004 roku. Internet to przestrzeń, która niesie za sobą wiele korzyści, ale także niebezpieczeństw.
Dzień Bezpiecznego Internetu ma uczyć dzieci i młodzież bezpiecznego korzystania zasobów internetowych. W Polsce organizowany jest od 2005 r.

W ramach obchodów BDI w szkole uczniowie na lekcjach informatyki przypomnieli sobie zasady bezpiecznego serfowania po internecie, a także przygotowali plakaty o tej tematyce w programach graficznych, prezentacje oraz animacje w programie scratch.

https://scratch.mit.edu/projects/284746102/

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie http://saferinternet.org/

Album foto


Dzień Babci i Dziadka - Wierszem i  piosenką…

„Babcia to bajka, której nie znamy
Buteleczka, perfumy, włóczka…
Babcia to mama mojej mamy,
A ja jestem jej wnuczka..”

Każdego roku uczniowie klas I organizują uroczystość dla ukochanych dziadków. To najważniejsze osoby w życiu dzieci tuż po rodzicach. To właśnie im dzieci zawdzięczają tak wiele: miłość, radość, opiekę niemal każdego dnia.
Tak było i tym razem. Dzieci przygotowały dla Babć i Dziadków spotkania, podczas których zaprezentowały wiersze oraz piosenki po polsku i angielsku. Były też zabawne przedstawienia, wspólne tańce, śpiewy oraz poczęstunek. Na koniec uczniowie wręczyli upominki wykonane od serca. To były wyjątkowe, niezapomniane i często wzruszające chwile zarówno dla dziadków, jak i dla dzieci.

Album foto

Tekst – Anna Kardasz, Agnieszka Dybzińska
zdjęcia – wychowawcy klas I


Z pięknymi życzeniami z okazji Dnia Babci i Dziadka…

 Z okazji Dnia Babci i Dziadka wnuczęta zrobiły na lekcjach techniki bardzo pomysłowe upominki. Uczniowie własnoręcznie wykonali prace w  przestrzeni trójwymiarowej 3D.  Technika zdobienia, malowania i rysowania w 3D to sztuka wyjątkowa, magiczna i z pewnością nietypowa dla uczniów naszej szkoły. Przełamuje tradycyjne rozwiązania oraz pozwala w sposób kreatywny uzyskać zaskakujący trójwymiarowy efekt na płaszczyźnie.

Album foto


                                                                         Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Nocne zajęcia w szkole

Czy to możliwe, żeby uczniowie chcieli spędzić całą noc w szkole i do tego w piątek? Wydaje się, że nie. A jednak......
Dnia (a właściwie w nocy) 1 lutego 2019r. od godziny 19.00 uczniowie klas V„b”, po otrzymaniu zgody od pani dyrektor Alicji Dubel, wzięli udział w projekcie edukacyjnym  „Być Jak Ignacy”.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach wyjątkowego  programu edukacyjnego, stworzonego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Cel projektu to promowanie zdobywania wiedzy poprzez doświadczanie oraz popularyzacja polskich naukowców i wynalazców. Inicjatywa skierowana jest do nauczycieli i uczniów klas I–III oraz IV–VI szkół podstawowych. 
P. Aleksandra Luchowska – Bartnik- koordynatorka  przedsięwzięcia we współpracy z  p. Iwoną Zgnilec przygotowała wspaniałą i atrakcyjną dla uczniów imprezę.
W trakcie nocnych zajęć, uczniowie tworzyli własne wynalazki, poznali postać Jana Szczepanika - wszechstronnie utalentowanego wynalazcy, genialnego samouka i konstruktora, który został okrzyknięty „polskim Edisonem” (wynalazca żarówki). Jan Szczepanik był autorem kilkuset patentów  i ponad 50 wynalazków, szczególnie z dziedziny filmu, fotografii i telewizji, barwnego tkactwa i innych. Mieli także możliwość stworzenia własnego projektora.
Był też czas na szaloną zabawę i małe co nieco. 
Niewyspani, ale szczęśliwi i bogaci w nowe doświadczenia w sobotni poranek wrócili do domów gotowi na nowe wyzwania…

Album foto

Tekst I. Zgnilec, zdjęcia I. Zgnilec i A. Luchowska - Bartnik 


Gala V Orszaku Trzech Króli

30 stycznia 2019 r. w Centrum Kultury Filmowej  "Stylowy” odbyła się Gala V Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Podczas spotkania prezentowano materiał filmowy z orszaku i podziękowano wszystkim, którzy mieli wkład w  przygotowanie, organizację i przebieg tego pięknego wydarzenia. W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 dyplom odebrała Pani Joanna Bulak wraz z reprezentacją uczniów. Następnie zgromadzeni goście wysłuchali pięknego Koncertu kolęd w wykonaniu dzieci ze Szkoły Muzycznej Yamaha  Na zakończenie Gali wszyscy uczestnicy mieli możliwość poczęstowania się  „Królewskim“ tortem, Bożą krówką i szczodrakami zamojskimi.
Galę zakończył poczęstunek.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bulak


Młodzieżowa Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie - I etap

Dnia 14 stycznia 2019 roku zostały ogłoszone wyniki eliminacji szkolnych IV edycji Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. Z wielką przyjemnością informujemy, że do eliminacji okręgowych zostali zakwalifikowani uczniowie klasy VIIIa – Agnieszka Tokarska, Katarzyna Zubala, Filip Wachowicz.
Organizatorem Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Fundacja została założona w 2000 r. przez pięć publicznych uczelni ekonomicznych (Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu). Od 2005 r. Fundacja jest organizatorem jednej z największych olimpiad przedmiotowych w kraju – Olimpiady Przedsiębiorczości, a od 2008 r. prowadzi dwa ogólnopolskie projekty edukacyjne – Akademię Młodego Ekonomisty oraz Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Ponadto od 2014 r. prowadzi Gimnazjalną Olimpiadę Przedsiębiorczości. Celem tych projektów jest popularyzacja wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej dzieci i młodzieży. Fundacja podejmuje także szereg działań służących doskonaleniu jakości kształcenia oraz propagowaniu i wspieraniu najlepszych praktyk edukacyjnych.

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: A. Sawiniec - Szczech


Z kopyta kulig rwie...  

W poniedziałek 21 stycznia uczniowie klasy 5c i 5a  wraz z wychowawczyniami p.  Karoliną Tyrką, p. Iwoną Więsyk i p. Katarzyną Karwowską postanowili skorzystać z uroków pięknej zimy. Wybrali się więc do Krasnobrodu na szkolny kulig. Wszyscy w dobrych humorach ruszyli  w wygodnych saniach na przejażdzkę po lesie, aby móc podziwiać zimowe krajobrazy rezerwatu przyrody Świętego Rocha. 
    Po powrocie na polanę uczniowie mieli czas na ogrzanie się przy ognisku, zjedzenie  pysznych kiełbasek i  zabawy na śniegu. Największą atrakcją okazały się zjazdy na workach  i „jabłuszkach” po  zboczu leśnej polany.  Odbywały się one w parach, indywidualnie, grupowo „ wagonikach”. Rześkie powietrze, uroki  zimowej okolicy i serdeczna atmosfera to  przepis SUPER DZIEŃ.
      Serdecznie polecamy....

Album foto

Tekst I. Więsyk, zdjecia I. Wiesyk i K Tyrka


Sukcesy Trzecioklasistów w Konkursie Poetyckim!

18 stycznia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 9 odbyło się uroczyste podsumowanie XIV Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego ,,Cudowne Boże Narodzenie”.
Podczas klimatycznego wieczoru poetyckiego, nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie z klas trzecich zamojskich szkół podstawowych, prezentowali swoje świąteczne utwory. 
Wśród laureatów znaleźli się uczniowie z klasy III a Szkoły Podstawowej nr 7. Nagrodę otrzymała Izabella Lewkowicz, a wyróżnienia: Maksymilian Błaszczuk, Krzysztof Kawalec, Maksymilian Sagan i Wojciech Malicki.
Uroczyste spotkanie urozmaicały utwory instrumentalne oraz kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów ze szkoły Podstawowej nr 9.

 Wszystkie nagrodzone i wyróżnione utwory zostały umieszczone  w okolicznościowym zbiorku poetyckim ,,Cudowne Boże Narodzenie” Dziecięca Twórczość Poetycka, dostępnym w bibliotece szkolnej.

Małym poetom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto

Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: p. Marta Błaszczuk i p. Magda Sagan


Siódemka na nartach

We wtorek 15 stycznia uczniowie Szkoły Podstawowej  Nr  7 uczestniczyli w zajęciach z narciarstwa zjazdowego. Grupa dwudziestu uczniów pod okiem instruktorów doskonaliła umiejętności z narciarstwa. Wyjazd na stok w Jacni organizowany był w ramach akcji „Bezpieczny stok”. Wszyscy uczestnicy wyjazdu spełnili oczekiwania nauczycieli i instruktorów .  Zajęcia miały charakter szkoleniowo – wypoczynkowy.

Album foto

Tekst i zdjecia J. Bekas


13 stycznia – 27. Finał WOŚP!!!

Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji WOŚP, podczas której zbierano fundusze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. [more]Samorząd uczniowski zorganizował „Słodką kawiarenkę”, z której dochód został przekazany do sztabu w Młodzieżowym Domu Kultury. Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz pracowników szkoły udało się uzbierać 1000,66 zł!  Dawid Reszczyński i Jakub Stachurski z kl.3b dzielnie pracowali  w sztabie MDK-u.
Serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom dobrych serc za wsparcie naszej inicjatywy, a przede wszystkim kochanym mamom za pyszne ciasta!!!

Album foto


Ogólnopolska akcja „LECĘ W KOSMOS”

11 stycznia 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „LECĘ W KOSMOS”. Na warsztatach „Smartart” wykonali prace plastyczne, których  temat stanowi  szeroko pojęty kosmos. 
Akcję „LECĘ W KOSMOS” zorganizowali studenci i członkowie Koła Naukowego INTEGRA przy Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Młodzi naukowcy ukończyli budowę polskiego satelity KRAKsat, który za kilka miesięcy stanie się piątym polskim satelitą pracującym w Kosmosie. Wewnątrz sześciennego satelity znajdzie się karta SD, na którą wgrane będą zdjęcia  z udziału naszej szkoły w akcji,  przesłane przez p. A. Sawiniec – Szczech.  Zdjęcia wraz satelitą  trafią następnie na orbitę.
Prace w ramach ogólnopolskiej akcji „LECĘ W KOSMOS” wykonali uczniowie z klasy II a, IV a i IV c – Jagoda Hałas, Oliwia Łepik, Amelia Mendel, Weronika Nisztuk, Amelia Osuch, Adela Szczech, Zahra Tijani.

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Orszak Trzech Króli w Zamościu

Dnia 6. stycznia 2019 r.  ulicami miasta Zamościa przeszedł barwny, rozśpiewany pochód, by wraz z Mędrcami oddać pokłon Zbawicielowi.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którymi opiekowali się: wicedyrektor szkoły p. Iwona Kurzempa–Sarzyńska, p. Beata Stasiuk, p. Joanna Bulak i p. Dariusz Niećko.
V Orszakowi Trzech Króli towarzyszył wyjątkowy jubileusz - 20. rocznica wizyty papieża Polaka w Zamościu. Mszy św. w kościele  pw. Matki Bożej Królowej Polski, gdzie w 1999 roku gościł  Święty Jan Paweł II, przewodniczył Ks. Bp Marian Rojek. Następnie ulicami: Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Peowiaków, Partyzantów, Grodzką przeszliśmy na Rynek Wielki aby wspólnie pokłonić się Dziecięciu. Na zakończenie orszaku przewidziano poczęstunek. „Kremówki papieskie”, „gwiazdki królewskie”, a także gorąca herbata i żołnierska grochówka były bardzo smaczne.

Rodzicom i wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za wspólne kolędowanie.

Album foto

Tekst i zdjęcia - Joanna Bulak


Sukces literacki Emilki i Oli 

Emilka Palonka z kl. 5a zajęła I miejsce, zaś  Ola Krawczuk z kl.5c III miejsce w konkursie „Drogi do Niepodległej i Wolnej Ojczyzny” zorganizowanym w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski  przez ZSP Nr 3 w Zamościu. Uczennice przygotowały prace literackie pod kierunkiem pani Joanny Mudy i pani Katarzyny Karwowskiej. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa lubelskiego zatem rywalizacja była ogromna. Uczestnicy pisali opowiadanie ukazujące losy postaci historycznej lub fikcyjnej, która swoje działania poświęciła dla ojczyzny i jej wolności.
 Nagrody i dyplomy zostały wręczone zwycięzcom podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu  połączonego z prezentacją bożonarodzeniowych jasełek.
Serdecznie gratulujemy Oli i Emilce i życzymy sukcesów w kolejnych przygodach w literaturą!!!

Album foto

Tekst i zdjęcie J. Muda


ROK 2019 ROKIEM MATEMATYKI

MATEMATYKA TO  NAJBLIŻSZA NAM Z NAUK.
GDYŻ W ŻYCIU CIĄGLE „NA COŚ LICZYMY”,
PRZESZKODY  „MNOŻĄ SIĘ PRZED  NAMI”.
 A CZASEM „DZIELIMY WŁOS NA CZWORO”.
 NA SZCZĘŚCIE MOŻNA „DODAĆ SOBIE ODWAGI”
I WIELE SPRAW
„WZIĄĆ ZWYCZAJNIE W NAWIAS”! smiley


   Uczniowie klasy 5a rozpoczęli ROK MATEMATYKI od powtórzenia ułamków zwykłych. 
Na lekcji matematyki przygotowującej do sprawdzianu zostały zaprezentowane przez uczniów prace związane z tym działem. Wśród nich znalazły się plakaty oraz lapbooki wyjaśniające najważniejsze zagadnienia dotyczące ułamków. Uczniowie wykazali się kreatywnością, ciekawym spojrzeniem na ten temat  oraz świetną współpracą. Prace piątoklasistów można obejrzeć w sali nr 9.

Album foto

Tekst i zdjęcia K. Tyrka


Spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Śpiewak

3 stycznia 2019r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu uczniowie klasy I c oraz IV d uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panią Katarzyną Śpiewak - pisarką  i ilustratorka książek dla dzieci.  Autorka książek Choinka, Co robią choinki po świętach oraz Cosiowa tajemnica  opowiadała dzieciom o swoje pracy, pasji oraz talentach. Przybliżyła swój warsztat pracy, opowiadając o sztuce pisania i ilustrowania książek, zaprezentowała narzędzia swojej pracy, zaprezentowała ilustracje wykonane  do swoich książek. Podzieliła się z uczniami  historią powstania swojej pierwszej książki Choinka
Pani Katarzyna Śpiewak przeczytała dzieciom fragmenty opowieści z książek : Co robią choinki po świętach? i Cosiowa tajemnica. Uczniowie zadawali autorce liczne pytania dotyczące jej twórczości literackiej, m.in. kiedy zaczęła pisać książki, skąd czerpie literackie pomysły do swoich książek, jak powstają ilustracje do jej książek?
Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu książek  i otrzymania autografu autorki.

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Sokalska - Wosiek


Dzień Patrona i Jasełka

            Cud Bożego Narodzenia
„To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni, jak gwiazda
na dworze, przy stołach są
miejsca dla obcych, bo nikt
być samotny nie może.”

 

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia należy do najpiękniejszych w roku.
Dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 jest czasem szczególnym, gdyż wówczas wszyscy przygotowują się nie tylko do świąt, ale także do corocznych obchodów Dnia Patrona - Adama Mickiewicza.
 Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się już 20 grudnia przedstawieniem rodzicom uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum jasełek, które wprowadziły wszystkich w uroczysty, świąteczny nastrój. W przygotowanie części artystycznej zaangażowani byli uczniowie w różnym wieku,  od dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej,  po młodzież z klas trzecich gimnazjum.  Organizacją tego wspólnego przedsięwzięcia kierowały panie: Joanna Muda, Joanna Bulak, Małgorzata Wilkołazka i Anna Kardasz. Przepiękną oprawę muzyczną zapewnił szkolny chór oraz soliści przygotowani przez p. Katarzynę Bedę . Nastrojową scenografię przygotowała pani Anna Sawiniec-Szczech. Podczas spotkania z rodzicami rozstrzygnięty został  wewnątrzszkolny konkurs dla Mam na świąteczne wypieki pod hasłem „Ciasto na świąteczny stół …Następnego dnia natomiast odbyło się podsumowanie konkursów skierowanych do uczniów naszej szkoły: Wewnątrzszkolnego konkursu literackiego na wiersz lub fraszkę pod hasłem  „ W świątecznej krainie” oraz konkursu  na „Stroik bożonarodzeniowy”. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym pani dyrektor Alicja Dubel złożyła serdeczne gratulacje, wręczyła dyplomy oraz nagrody.
21 grudnia rozpoczął się od klasowych Wigilii, które przygotowali uczniowie wraz z wychowawcami. Tradycyjnie dzielono się opłatkiem, składano życzenia   i śpiewano kolędy. Akademia poświęcona Patronowi szkoły połączona z jasełkami odbyła się dwukrotnie: o godz. 10.45 i o 13.00. Wspomnienia o Mickiewiczu oraz  o tradycjach Bożego Narodzenia sprawiły, że przy dźwiękach najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek  można było kolejny  raz przeżyć „cud narodzin Pana” i odczuć magię cichej - niezwykłej nocy. Występ niemal setki uczniów oraz babci jednej z uczennic – pani Marii Surmacz wywołał wiele wzruszeń wśród zebranych. W świętowaniu towarzyszyli nam zaproszeni goście: proboszcz Parafii p.w. Zwiastowania NMP o. Andrzej Zalewski oraz  przedstawiciele rady rodziców .
Wspólne świętowanie zakończyły świąteczne życzenia złożone przez panią dyrektor Alicję Dubel wszystkim zebranym: gościom, uczniom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły.
 

Album foto

Film

Film 2

Tekst J. Muda, zdjęcia M. Drozd i W. Orzechowski, film D. Reszczyński


  „Szkoły dla Niepodległej”

 

20 grudnia 2018 roku odbyło się podsumowanie działań szkół i placówek oświatowych, które były realizowane w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pn. „Szkoły dla Niepodległej”. 

 

 

Więcej na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie>>>

 

Podsumowanie-Szkoly_dla_Niepodleglej.pdf


Uroczyste Jasełka dla Rodziców

W dniu 20 grudnia 2018 uczniowie naszej szkoły  mieli możliwość  przedstawienia  swoich talentów  w czasie uroczystych jasełek dla rodziców. 

Zapraszamy do galerii zdjęć 

Album foto

Zdjęcia M. Drozd i W. Orzechowski


„Ciasto na świąteczny stół” konkurs rozstrzygnięty!

W dniu 20 grudnia 2018, podczas uroczystych jasełek dla rodziców, rozstrzygnięty został wewnątrzszkolny konkurs świąteczny dla Mam: „Ciasto na świąteczny stół”. Mamy i babcie, wspólnie z dziećmi i wnukami,  przygotowały świąteczne ciasta według rodzinnej, oryginalnej receptury i przyniosły je do szkoły.  Przepisy dostarczone wraz z ciastami zostaną umieszczone w Szkolnej Księdze Przepisów. Słodkości oceniło uczniowskie jury: przedstawiciele wszystkich klas szkoły podstawowej pod opieką bibliotekarzy szkolnych. Wszystkie wypieki zasługiwały na nagrody za:
- wygląd zewnętrzny (ciekawy pomysł, kształty, kolorystyka)
- walory smakowe
- wkład pracy włożony w wykonanie ciasta 

Przyznano równorzędne nagrody i wyróżnienia.
Nagrody:
Pani Renata Michalik i Hanna Michalik ucz. kl. Ic
Pani Iwona Musiał i Adrian Musiał  ucz. kl. Vb
Pani Danuta Osuch i Amelia Osuch ucz. kl IVc
Wyróżnienia:
Pani Teresa Greszta i Michalina Litwajtis ucz. kl. Vb
Pani Anna Kiecak i Katarzyna Kiecak ucz. kl. Vb
Pani Małgorzata Kliza – Kudła i Hanna Kudła ucz. kl. Ic 
Pani Marta Kłapouchy i Daria Kłapouchy ucz. kl. VIIa
Pani Elżbieta Kowalewska  i Aleksander Kowalewski ucz. kl. IVc
Pani Edyta Lipiec i Sebastian Lipiec ucz. kl. Vb
Pani Joanna Nizio – Pupiec i Eliza Pupiec ucz. kl. IVc
Pani Magda Sagan i Maksymilian Sagan ucz. kl. IIIa 
Pani Monika Wojtaszek i Paulina Wojtaszek ucz. kl. Ic

Ciasta były degustowane przez rodziny naszych uczniów, przybyłe na jasełka.
Wszystkim uczestnikom konkursu  gorąco dziękujemy i gratulujemy profesjonalnych cukierniczych umiejętności!

Album foto

tekst: Maria Garbuz


Sukces Przemka!

 

Uczeń klasy VI a Przemysław Będziejewski  zajął I miejsce w konkursie Wiedzy o Portugalii i Brazylii  organizowanym przez Centrum Języka Portugalskiego Camoes w Lublinie działającym w strukturze Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej .

 Przemek interesuje się przyrodą i geografią. Życzymy mu kolejnych sukcesów.

Dodatkowe informacje o konkursie

 

Album foto


 

Pomoc dla psów z schroniska - podsumowanie szkolnej akcji 

Zakończyła się coroczna szkolna akcja pomocy psom ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu. 

ZEBRANO 16,5 KG RÓŻNEGO RODZAJU PSICH SMAKOŁYKÓW 
I NAJWIĘKSZĄ, JAK DOTĄD, KWOTĘ 635 ZŁ!!!

Za uzyskane środki zostanie zakupiona karma. Zostanie ona dostarczona do schroniska w nowym roku podczas wycieczki reprezentacji klasy.
Zbiórkę prowadzili przez miesiąc uczniowie klasy 2 c pod opieką pani Anny Kuźmy i p. Anny Gregorowicz.
Osoby zainteresowanym tematem schroniska i różnym formami pomocy psom odsyłamy na stronę internetową:

http://schroniskozamosc.eu/?page_id=29.

Podziękowanie dla wspaniałych, szczodrych ofiarodawców!smiley

Album foto


EARonic  w siódemce

18 grudnia, w ten ciepły, przedświąteczny czas naszą szkołę odwiedził Zespół wokalno – instrumentalny EARonic, prowadzony przez panią Joannę Kołodziejczyk w II Liceum Ogólnokształcącym. 
Naszych gości powitała Pani wicedyrektor Jolanta Krywko. Zespołowi towarzyszyła  Dyrektor II LO – Pani Beata Chmura, która zaprosiła do II LO uczniów klas 8 SP oraz 3 gimnazjum. 
W zespole EARonic mogliśmy usłyszeć naszych absolwentów Martynę i Maksymiliana, którzy jeszcze niedawno śpiewali i grali na każdej szkolnej uroczystości siódemki smiley
Godzinny koncert kolęd i piosenek  świątecznych, jaki  mogliśmy usłyszeć oraz zaśpiewać razem z zespołem przyniósł nam wiele radości  i sprawił, że każdy poczuł jeszcze większą radość na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. 

Album foto

Tekst i zdjęcia: K. Beda


Wigilia w „Feniksie”

„Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia, 
jest taka moc, co smutek w radość przemienia, 
jest taka siła, co spełnia marzenia... 
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.” 
 

  W sobotę 15 grudnia o godz. 15.00 uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w uroczystym spotkaniu opłatkowym Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Feniks", które odbyło się w  Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu. Wśród zaproszonych na wigilijny wieczór gości byli: V-ce Starosta Zamojski pan Witold Marucha, pani Jolanta Krywko – v-ce dyrektor naszej szkoły oraz członkowie stowarzyszenia.
W świąteczny nastrój wprowadziły zebranych pięknie zaśpiewane przez uczennice gimnazjum kolędy przy akompaniamencie skrzypiec. Młodzi artyści ze szkoły podstawowej przypomnieli wydarzenia biblijne związane z narodzinami Jezusa. Na scenie pojawili się m. in. Maryja z Dzieciątkiem i Józefem, aniołki i pasterze. Występ naszych uczniów wywołał wiele wzruszeń wśród zebranych. Magię świątecznego nastroju podkreśliło wspólne kolędowanie i opłatek .To „ jest taka moc, co smutek w radość przemienia… ”

Album foto

Tekst J. Muda, zdjęcia M. Drozd


   MAK FESTIWAL – Festiwal Młodych w Zamościu

15 grudnia 2018 r. w Zamojskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie kilkumiesięcznej pracy Młodzieżowego ART Kolektywu. W tym dniu cała placówka kulturalna została udostępniona chętnym, oferując różnorakie atrakcje. 
   Na dolnym korytarzu oraz w różnych innych miejscach zaprezentowano efekt pracy Grupy Wizualnej, którą prowadziła p. Marta Słomianowska. Oprócz tego można było obejrzeć indywidualne wystawy fotografii obecnych uczennic klas gimnazjalnych naszej szkoły: Natalii Welcz z kl. III a i Wiktorii Jędruszczak z kl. III b oraz rysunki Stelli Jackowniak z kl. III c. Na wystawie zaprezentowano również zdjęcia absolwenta naszej szkoły – Bartosza Skowyry.
  W programie MAK FESTIWALU znalazły się zajęcia taneczne i ruchowe, spotkania z psychologiem, karaoke, wspólne smażenie gofrów, dyskoteka, spektakle teatralne oraz warsztaty plastyczne „Inspiracje świąteczne”, które  poprowadziła p. Marta Słomianowska. 
    Tutaj również nie zabrakło uczniów z naszej szkoły. W Grupie Teatralnej oraz Logistycznej działały: Oliwia Kozłowska z kl. III a oraz Martyna Krawczyk i Wiktoria Wójcik z kl. III b gimnazjum, na warsztatach plastycznych piękne dekoracje świąteczne przygotowały m. in. Emilia Brykner  i Stella Jackowniak z kl. III c.  Natomiast freestyle football zaprezentował Sebastian Jabłoński z kl. VI b sp.
  To był wspaniały dzień. Prawdziwe święto Kultury w Zamościu.

http://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/8599,mak-festival

https://www.facebook.com/173274369354891/videos/282009572671982/

http://zyciezamoscia.pl/reportaze/mak-festiwal-wciagnal-mlodych/

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Słomianowska Spotkanie z żołnierzami wojska polskiego

14 grudnia 2018r. odwiedzili nas żołnierze z 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie. Uczniowie z klas 1-3 oraz 4-8 naszej szkoły spotkali się z żołnierzami wojska polskiego.  Mieli możliwość zapoznają się ze specyfiką  zawodu - służby żołnierza, poszerzenia wiedzy na temat wojska polskiego oraz obejrzenia sprzętu wojskowego. 

Album foto

Tekst i zdjęcia A.Sokalska - Wosiek


Świetlicowy „Wieczór Kolęd”

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt w dniu 14 XII 2018 r. uczniowie naszej szkoły w ramach świetlicowego koła teatralnego wzięli udział w „Wieczorze Kolęd”. W specjalnie przygotowanych strojach oraz pięknej scenografii wcielili się w role Aniołków, Pastuszków, Gwiazdki oraz Józefa i Maryi. 
Na spotkanie przybyła p. wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska, nauczyciele oraz rodzice i dziadkowie.
Kolędy i pastorałki w wykonaniu małych aktorów wprowadziły wszystkich w świąteczny bożonarodzeniowy nastrój, a uczniowie swoim pięknym występem podbili serca publiczności, która nagrodziła wszystkich aktorów gromkimi brawami.
„Wieczór Kolęd” był niezwykłym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i zaproszonych gości. 
W imieniu koła teatralnego składamy serdecznie podziękowania wszystkim Rodzicom w zaangażowanie w przygotowaniu pięknych stroi. 
Życzymy wszystkim białych świąt, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze. 

Album foto

Tekst: Agnieszka Wysocka
Zdjęcia: Marta Kuryło, Anna Kardasz


„W duchu Świąt Bożego Narodzenia”

W ramach cyklicznych zajęć  w Przedszkolu nr 7 uczniowie naszej szkoły wraz z panią Marią Garbuz przeprowadzili „świąteczną lekcję” dla wszystkich przedszkolaków. W dniu 14 grudnia do Przedszkola udały się uczennice klasy IVc: Karolina Korga i Wiktoria Pomazanka oraz gimnazjalistki z kl. IIIb: Julia Frykowska i Martyna Krawczyk. Uczestniczki zajęć zadbały o stworzenie czarodziejskiego, świątecznego nastroju. Wystąpiły przed dziećmi w strojach wróżek, zaopatrzone w rekwizyty. „Wróżka Spełnionych Marzeń” posiadała niezwykłą różdżkę, a „Wróżka Świątecznego Pokoju” używała magicznego dzwoneczka. Podczas zajęć wykorzystano fragmenty opowiadań o tematyce świątecznej, których autorami są laureaci międzynarodowego konkursu literackiego. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia, a przedszkolaki i uczniowie przekazali sobie nawzajem własnoręcznie wykonane upominki.

Album foto

Tekst i zdjęcia: Maria Garbuz


Kartka świąteczna dla chorych i samotnych

Dnia 14 grudnia 2018 roku w klasie VI a z inicjatywy rodzica, pani Barbary Godziszewskiej odbyły się warsztaty kreatywne pod hasłem „kartka dobrych myśli”. Wspólnie przygotowaliśmy kartki świąteczne, które zostaną przekazane pacjentom szpitala Jana Pawła II w Zamościu.  W ten sposób włączamy się do akcji organizowanej przez ZDK w Zamościu. Mamy nadzieję, że wykonane przez nas kartki świąteczną wywołają uśmiech radości  na twarzach ludzi chorych.

Album foto

 Tekst i zdjęcia Iwona Kurzempa- Sarzyńska


Niepowtarzalne choinki

W grudniu uczniowie naszej szkoły na warsztatach „Smartart” oraz na lekcjach techniki wykonali ekologiczne choinki stanowiące nieodłączną ozdobę i najbardziej rozpoznawalny symbol Świąt Bożego Narodzenia.[more] Kultywując dawne tradycje uczniowie własnoręcznie wykonali ozdoby choinkowe z bibuły, kolorowych papierów, piórek, słomy, skórek pomarańczy itp. Piękne ozdoby tworzono w radosnych nastrojach, świątecznej atmosferze i przy dźwiękach polskich kolęd.
Drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie „drzewo poznania dobra i zła” w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Pierwszym artystą, który  uwiecznił choinkę był Lucas Cranach Starszy. Jego sztych z 1509 r. przedstawia drzewko przybrane świeczkami. W Polsce choinka pojawiła się z końcem XVIII w. Najpierw dekorowano ją w bogatszych domach. Pod koniec XIX w. drzewko przyjęło się na wsiach pomorskich, warmińskich, mazurskich i śląskich. W centralnej, wschodniej i południowej Polsce jeszcze w okresie międzywojennym choinki należały do rzadkości. Zmieniło się to dopiero w połowie XX w.
Swoje twórcze prace wraz z najlepszymi życzeniami, tradycyjnie już, uczniowie naszej szkoły wręczą przedstawicielom władz miasta i społeczności lokalnej.

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


III edycja Turnieju Języka Angielskiego dla Najmłodszych rozstrzygnięta!

Mnóstwo radości, wspaniała zabawa oraz upominki czekały na uczestników turnieju językowego „Where is Santa?,” który odbył się 13 grudnia w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu. Na spotkanie z najmłodszymi dziećmi przybyła Pani Agnieszka Kowal dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość. Nad przebiegiem turnieju czuwała Pani wicedyrektor szkoły Iwona Kurzempa-Sarzyńska, Pani Aneta Powroźnik- nauczyciel przedszkola oraz Anna Sokalska-Wosiek i Katarzyna Banach – nauczycielki z zamojskiej „siódemki”.
Zabawę rozpoczęli uczniowie klas pierwszych, którzy wykazali się doskonałą znajomością języka angielskiego oraz umiejętnością pracy w zespole. Bo właśnie pięcioosobowe drużyny z klas Ia, Ib oraz Ic musiały wykonać pięć przygotowanych specjalnie na tą okazję zadań, m.in. złowić rybkę dla Mikołaja, wykonać obliczenia i rozwiązać zadanie z użyciem tabletów czy też wykazać się szybkością w wyścigu reniferów. Pomimo bardzo wyrównanej walki wyłoniono drużynę zwycięską, została nią klasa Ia. Miejsce drugie wywalczyli uczniowie klasy Ib, natomiast miejsce III zajęła klasa Ic. 
W III edycji turnieju dla przedszkoli udział wzięło aż 15 drużyn z zamojskich placówek. Nasi goście wspaniale poradzili sobie z zadaniami i pokazali, że język obcy wcale im obcy nie jest. Przygotowywali ulubioną pizzę dla Mikołaja, potrafili wskazać i nazwać zwierzęta, układali puzzle przedstawiające dzień z życia Mikołaja oraz przygotowali mapę przejazdu sań. Wszystkie te zmagania zostały docenione przez wyczekiwanego przez każdego Mikołaja, który przybył z workiem pełnym cukierków i nagród. Gość był zdumiony umiejętnościami przedszkolaków i chętnie spędził z nimi czas na zabawie i tańcu.  Turniej prowadzili pomocnicy Mikołaja, elfy – p. Marlena Szczepanek, p. Agnieszka Dybzińska oraz bałwanek p. Beata Rekiel. Dekorację Sali przygotowała p. Anna Sawiniec-Szczech, natomiast nagłośnieniem zajęła się p. Katarzyna Beda.

Przedstawiamy zwycięzców turnieju:
I miejsce – Szkoła Podstawowa Smart School z Oddziałami Przedszkolnymi w Zamościu
II miejsce – Przedszkole Miejskie nr 8 w Zamościu
III miejsce – Przedszkole Miejskie nr 4 w Zamościu

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie!

Album foto

Film - Konkurs dla klas pierwszych

Tekst M. Szczepanek  zdjęcia A. Sokalska - Wosiek, W. Orzechowski


       SIÓDMOKLASIŚCI NA LODOWISKU

13 grudnia 2018 r. klasa VII a pod opieką p. Marty Słomianowskiej udała się na  piękną zamojską starówkę, aby skorzystać z uroków lodowiska.  Pogoda sprzyjała, a leciutko prószący śnieg dodawał uroku zabawie na lodzie. 
       Okazało się, że niektórzy świetnie sobie radzą w tym zimowym sporcie, a niektórzy muszą odrobinę korzystać z pomocy sympatycznych pingwinów. Jednak i jedni, i drudzy nie uniknęli bliższego kontaktu z lodem. 
     Ze względu na znaczącą datę – 13 grudnia – rocznicę wybuchu stanu wojennego, na Rynku Wielkim pojawiły się pojazdy z tamtego okresu oraz rekonstruktorzy przebrani za milicję oraz ZOMO, którzy, wczuwając się w temat,  „zaatakowali” młodzież za „działalność antypaństwową”. Jednak wychowawczyni dzielnie stanęła w obronie swoich uczniów 
    Integracyjne wyjście zakończyło się w Morandówce na gorącej herbacie z cytryną oraz pysznych gofrach. 

Album foto

Tekst M. Słomianowska, zdjęcia A. Pawlasiuk


ZIELONA CHOINKA, PACHNĄCY LAS, WŁASNĄ BOMBKĘ ZROBIĆ CZAS….

 

      12 grudnia odbyły się w naszej szkole warsztaty, na których młodzież miała możliwość wykonania własnej, oryginalnej bombki. Spotkanie zorganizowała p. Marta Słomianowska dla chętnych uczniów z klas V -  VII. 
    Warsztaty zostały poprowadzone przez p. Joannę Patron, która prowadzi sklep z rękodziełem „W Ramach Sztuki” i dostarczyła wszystkie potrzebne materiały.
    Młodzież się bardzo zaangażowała w działalność plastyczną, a efektem jej pracy były piękne, kolorowe bombki.  Podczas tworzenia panowała miła i życzliwa atmosfera.

 

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Słomianowska


Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz potrzebujących. Jest to też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by podsumowali zrealizowane przez siebie inicjatywy. 

Dlaczego warto bezinteresownie poświęcać swój czas innym ludziom? Dlatego, że dzięki nam może pojawić się uśmiech na smutnej twarzy. Możemy sprawić też, że świat, w którym żyjemy, będzie stawał się bardziej przyjazny. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która nadaje życiu głębszy sens. W naszej szkole pomagaliśmy i nadal niesiemy pomoc w różnorodny sposób: współpracujemy z hospicjami, wspieramy potrzebujące dzieci, ludzi młodych i starszych. W znaczący sposób wspomagamy schroniska dla zwierząt zbierając karmę dla nich przez cały rok szkolny.
Dnia 5 grudnia 2018 r. uczniowie kl. IIa, IVb i Va Szkoły Podstawowej nr 7 oraz kl. IIIc Gimnazjum nr1 w Zamościu uczestniczyli we Mszy Św. sprawowanej przez J.E. Ks. Bp Mariana Rojka  w intencji wolontariuszy i tych, którzy potrzebują pomocy. Dla obecnych na tym wyjątkowym spotkaniu  przewidziano niespodziankę - wyjście do kina na ciekawy film. Następnie miało miejsce spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Zastępca Prezydenta Zamościa P. Magdalena Dołgan  wyraziła uznanie wobec niosących dobroć innym. Mówiła, że przez gesty życzliwości pokazujemy, jak wielkie mamy serca. Oddanie komuś przysługi, to oznaka szlachetności człowieka.
I już w dniach: 7-8 grudnia  uczniowie kl. Va szkoły podstawowej wraz ze swoją wychowawczynią P. I. Więsyk oraz gimnazjaliści klas III z opiekunami: P. J. Mudą, P. J. Beńko, P. J. Bulak    i P.  D. Niećko  chętnie zaangażowali się w akcję Caritas „Tak. Pomagam”.

Kochani Wolontariusze, dziękujemy za bezinteresowną działalność.
 Życzymy Wam dużo zdrowia i radości w życiu,  którą tak chętnie dzielicie się z innymi  !!!

Album foto

Tekst: J. Bulak, zdjęcia: J. Muda, J. Beńko, J. Bulak


Szkolny Klub Sportowy

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 w Zamościu uczestniczyli w  podsumowaniu II edycji programu SKS. Impreza została zorganizowana przez Wojewódzkie Zrzeszenia LZS w Lublinie. [more] Przedmiotem tego spotkania był udział dzieci Szkół  Podstawowych z województwa lubelskiego w grach i testach oceniających poziom sprawności. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 4,5 i 6 razem 20 osób. Uczestnicy eventu otrzymali pamiątkowe koszulki oraz drobne upominki. Podczas całej imprezy towarzyszyła miła atmosfera i wspaniała zabawa. Zajrzyjcie do galerii:

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


„Klasa Świętego Mikołaja”

Nasza szkoła powiększyła się o nową klasę – „Klasę Świętego Mikołaja”.
Taki tytuł 10 grudnia otrzymała klasa I „a” za zajęcie I miejsca w konkursie „Ile waży św.  Mikołaj?”.
Uczniowie zebrali ponad 6 kg monet, które zostały przeznaczone na stypendia dla uczniów z Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
10 grudnia oprócz dyplomów dzieci miały możliwość obejrzenia na żywo transmisji z  domu św. Mikołaja. Mikołaj pokazał dzieciom swoją fabrykę zabawek, przedstawił elfy, podał zalecenia dla dzieci. Na koniec wspólnie z elfami wykonał taniec. Uczniowie klasy I „a” otrzymali zapewnienie, że  dostaną prezenty na Gwiazdkę, ponieważ znaleźli się na liście grzecznych dzieci.
Serdecznie gratulujemy i przesyłamy pozdrowienia od Mikołaja dla wszystkich uczniów naszej szkoły!

HO!HO!HO!

Album foto

Tekst K. Tyrka, zdjęcia W. Orzechowski


Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Uczniowie naszej szkoły  - Agata Sawicka, Aleksandra Dembicka oraz Jakub Romaszko wzięli udział w XXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Aleksandra Dembicka, uczennica klasy III A. Ola najlepiej napisała test oraz zorganizowała akcję szkolną propagującą aktywność ruchową. Poprowadziła zajęcia z aerobiku dla dziewcząt z klasy ósmej. Etap rejonowy olimpiady odbędzie się w siedzibie PCK  - 14.12.2018 roku.

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Majewska


Konkurs Wiedzy o Portugalii i Brazylii

07.12.2018 roku uczniowie klas szóstych – Weronika Duras i Przemysław Będziejewski  wzięli udział w wojewódzkim konkursie Wiedzy o Portugalii i Brazylii. Konkurs został zorganizowany przez Centrum Języka Portugalskiego Camoes działające w strukturze Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej.  Celem konkursu jest rozpowszechnianie wiedzy o Portugalii i krajach portugalskojęzycznych. Uczniowie zwiedzili Centrum, Instytut Romanistyki oraz napisali test konkursowy. Pobyt na uniwersytecie bardzo im się podobał i chętnie wezmą udział w konkursie w przyszłym roku. Zapraszamy też do tego konkursu inne osoby zainteresowane  Portugalią i Brazylią.

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Majewska


Pływackie Zawody Mikołajkowe

W piątek 7 grudnia 2018r. na basenie miejskim w Zamościu odbyły się Mikołajkowe Zawody Pływackie. Zawody zostały zorganizowane przez TKKF Zamość dla uczniów biorący udział w programie nauki pływania.  Dzieci uczestniczące w zawodach miały zadanie przepłynięcia jednej długości basenu oraz pokonanie sprawnościowego toru. Naszą szkołę reprezentowało dziesięciu uczniów z klas drugich. W nagrodę za udział dzieci otrzymały paczki od Mikołaja i pamiątkowe medale. Gratulacje dla przyszłych pływaków.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


Sukcesy naszych uczniów w konkursie „Snap z lektury”

Dnia 7 grudnia w siedzibie Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „ZACZYTANI MŁODOCIANI” w ramach którego podsumowano konkurs plastyczny „SNAP Z LEKTURY”. 
Nikola Majewska z klasy VI a SP, Emilia Żebrowska z klasy IV c SP i Weronika Kitka z klasy III c gimnazjum zdobyły nagrody główne, zaś Hanna Kawalec z klasy VI b SP, Kamila Sołowiej z klasy V b SP, Natalia Kuśnierz z klasy V c SP, Daniel Łopało z klasy IV b SP, Paweł Półtorak z klasy IV b SP oraz Julita Płaza z klasy III a gimnazjum otrzymali wyróżnienia.
Prace powstały pod kierunkiem Pani Marty Słomianowskiej oraz Pani Anny Sawiniec – Szczech.

Album foto 


Tekst: A. Sawiniec - Szczech
Zdjęcia:A. Sawiniec - Szczech, M. Olszewska


Niespodziewany Gość w Szkole Podstawowej nr 7

W dniu 6 grudnia Święty Mikołaj sprawił uczniom „Siódemki” przemiłą niespodziankę. Osobiście pojawił się w szkole i odwiedzał w klasach dzieci, częstując każdego ucznia smakowitym cukierkiem. Uczniowie klasy Ic przygotowali niespodziankę Świętemu Mikołajowi i zaśpiewali mu piosenkę. Dla wszystkich dzieci, a także dla nauczycieli, było to bardzo radosne spotkanie, które oprószyło świąteczną magią zwyczajny szkolny dzień.

Album foto

Film

Tekst M. Garbuz, zdjęcia M. Drozd, W. Orzechowski


Podsumowanie XI edycji konkursu plastycznego „Bezpieczni na drodze”

Gratulujemy naszym laureatom konkursu plastycznego pod hasłem „Bezpieczni na drodze”, Judycie Żołnierczuk z  klasy VI a, Zofii Iskrzak z klasy V c oraz Piotrowi Kaliszczukowi z klasy V b.  Prace powstały pod kierunkiem Pani A. Sawiniec – Szczech.  Rozpoczęta jeszcze we wrześniu XI edycja konkursu miała swój finał w dniu 6 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół w Grabowcu. Konkurs zorganizował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu. Do konkursu przystąpiły 102 szkoły podstawowe z miast i powiatów:  Zamość, Biłgoraj, Tomaszów Lubelski i Hrubieszów.

Celem konkursu plastycznego „Bezpieczni na drodze” jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i rowerzysty. Udział w konkursie ma na celu popularyzację wiedzy uczniów o BRD oraz stanowi doskonałą formę „edukacji komunikacyjnej” dzieci. Patronaty przyjęte przez władze rządowe, kościelne i samorządowe świadczą o tym, jak ważna jest edukacja i bezpieczeństwo naszych dzieci.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec – Szczech


Podsumowanie Czwartków L.A.

Zakończyła się` jesienna edycja zawodów cyklu Czwartki L.A
Po pięciu seriach wśród szkół z Miasta Zamościa w kategorii klas IV-VI
zajmujemy III miejsce, natomiast w kategorii klas VII, VIII i III gim -  II miejsce.[more]

Dziękujemy za liczny udział i czekamy z niecierpliwością wiosennej edycji.smiley

Komunikat V edycja Czwartków LA 2018.pdf

Punktacja szkół.pdf


Droga do wolności

Grupa Artystyczna EXPLANATION dnia 3 grudnia 2018r. zaprezentowała uczniom ze  Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu losy Rzeczypospolitej w latach 1772 -1921.[more]

Pokaz pod tytułem „Droga do wolności” nawiązywał do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Dzieci poznały przyczyny i skutki rozbiorów Polski oraz  najważniejsze postaci, które odegrały ważną rolę w historii naszego kraju. 
W ciekawy sposób przybliżono im czasy zaborów, powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe,  I wojnę światową, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, a także walkę o granice do 1921 roku.
Oprócz poznania faktów historycznych uczniowie mieli możliwość obejrzenia mundurów oraz oręża, którym walczono o naszą wolność. 
Chętni mogli wcielić się w postacie historyczne, zobaczyć jak wyglądała walka, przymierzyć rogatywki, sukmany, wziąć  do ręki oryginalne pistolety i szable.
Wiele radości sprawił pojedynek z wykorzystaniem „bezpiecznych” szabli. 
Był to interesujący pokaz i żywa lekcja historii.

Album foto


Tekst: Anna Gregorowicz


Podsumowanie akcji
"Ile waży Święty Mikołaj?"

Dobiegła końca akcja charytatywna " Ile waży Święty Mikołaj?" . Nasza szkoła uzbierała łącznie 38,11kg bilonu co dało w sumie aż 425,20zł. Pieniądze zostały przekazane Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Uczniowie ochoczo przynosili pieniążki. Klasami , które uzbierały największe ilości monet są:
Klasa I A- 6,511kg,
Klasa II B - 6,197kg,
Klasa IV D - 5, 729 kg,
Klasa V C - 5,222 kg.
Dziękujemy serdecznie za wspaniały gest oraz chęć niesienia pomocy innym.smiley

Album foto


Dzień Szkocki

30 listopada to święto patrona Szkocji- Św. Andrzeja. Z tej okazji uczennice klasy 3b gimnazjum  (Oliwia Torzewska, Zuzanna Śmiałko i Karolina Ulicka) pod opieką nauczycielki języka angielskiego  pani Lidii Mróz postanowiły zapoznać  młodszych uczniów  z kulturą i ciekawostkami związanymi ze Szkocją.

 Przez 2 dni, przebrane w typowe szkockie stroje, odwiedzały młodsze klasy i opowiadały innym uczniom o tym kraju podczas lekcji. Jedną z atrakcji tych zajęć  było wspólne śpiewanie szkockiej pieśni ludowej ‘Auld Lang Syne’ przy akompaniamencie ukulele. W nagrodę za zaangażowanie każdy uczeń dostał pyszne ‘shortbreads’ - ciasteczka upieczone przez starszych uczniów oraz kolorowankę z symbolami Szkocji. 

Album foto

(tekst: K.Ulicka, zdjęcia: L.Mróz, O.Torzewska)


Andrzejki w naszej szkole

W środę 28 listopada uczniowie naszej szkoły spędzili popołudnie oraz wieczór na dyskotece andrzejkowej. Oprócz zabaw przy muzyce, tańców oraz smacznych przekąsek, na uczestników imprezy czekały wróżby. 
Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja. Zgodnie z tradycją, św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu czy też pracy. Przypomnijmy, że Św. Andrzej był uczniem Jana Chrzciciela, a następnie jednym z apostołów, który poniósł śmierć męczeńską. Według tradycji, głosił on Dobrą Nowinę w różnych krajach, zwłaszcza w okolicach Morza Czarnego i w Grecji.
 Przedstawiciele samorządu uczniowskiego klas I-III oraz IV-VIII wraz z opiekunami (p. B. Gresztą oraz p. M. Szczepanek) przygotowali wróżby dla swoich kolegów i koleżanek. Zabawa z butelką, losowanie swojego przyszłego zawodu czy też imion męża lub żony to niektóre z przykładów zabaw.  Było mnóstwo dobrej zabawy i radości.

Album foto


Świetlicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Poeci Dzieciom”

W dniu 28.11.2018 roku odbył się Świetlicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Poeci Dzieciom”. Organizatorem konkursy była p. Agnieszka Wysocka i p. Beata Stasiuk. Konkurs skierowany był do uczniów  klas I-III i przystąpiło do niego 18 uczniów. 
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poetyckich dzieci, uwrażliwienie na piękno poezji, rozwijanie zdolności artystycznych oraz wyszukiwanie młodych talentów.
Młodzi artyści z wielkim zapałem i przejęciem recytowali swoje wiersze, za to zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Komisja konkursowa w składzie Pani Wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska, p. Marta Słomianowska i p. Anna Sokalska-Wosiek uważnie wysłuchała młodych recytatorów i wyłoniła zwycięzców w składzie:
I miejsce – Katarzyna Kardasz klasa Ia
II miejsce – Maria Malica klasa Ia
III miejsce – Lena Zwolan klasa IIc

Wyróżnione osoby to:
- Izabela Herbin klasa Ib
- Zuzanna Baj klasa IIc

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe, które wręczyła dzieciom Pani Wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska. 
Zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy za rok.

Album foto

                                                                                                   Tekst:  Agnieszka Wysocka
                                                                            Foto:Katarzyna Karwowska i Anna Kuźma


   Światowy Dzień Pluszowego Misia

26 listopada uczniowie z klas I – III z wielką radością obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia.
   Każde dziecko przyniosło do szkoły ukochanego pluszaka i mogło zaprezentować go swoim koleżankom i kolegom z klasy. Dzieci układały kilkuzdaniowe wypowiedzi na temat ulubionej pluszowej zabawki, malowały i wyklejały sylwetkę misia tkaniną, futerkiem, włóczką i kolorowym papierem. Oglądały również prezentację multimedialną, dzięki której poznały historię pluszowego misia oraz najsłynniejsze misie z filmów, kreskówek i literatury dziecięcej. 
   W Dniu Pluszowego Misia nie zabrakło również gier i zabaw ruchowych ze śpiewem.
Obecność pluszowych ,,milusińskich” sprawiła, że ten pochmurny listopadowy dzień stał się wyjątkowo ciepły i radosny.

Album foto

Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: wychowawcy z klas I - III


Konkurs MSZ z okazji 25 lat Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce

Praca Adeli Szczech z klasy II a reprezentuje naszą szkołę w ogólnopolskim konkursie plastycznym upamiętniającym 25 lat Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ośrodka Rozwoju Edukacji.

 Uczniowie klasy Va i Vb wykonali plakaty  i zorganizowali wystawę prac grupowych, dotyczących  ochrony praw człowieka we współczesnym świecie. Głównym celem konkursu jest upowszechnianie wśród uczniów i nauczycieli wiedzy na temat roli Europejskiej  Konwencji Praw Człowieka oraz  działalności Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Celem konkursu jest również kształtowanie świadomości obywatelskiej i rozwój kompetencji społeczno-obywatelskich uczniów.

Album forto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Sukces naszych pływaków

27.11.2018r  odbyły się Rejonowe zawody w pływaniu Szkolnego Związku Sportowego


Kacper Pęk klasa VI zajął  I miejsce na 50 m stylem grzbietowym
Grzegorz Szadkowski kl VII - II miejsce na 50 m stylem motylkowym
Jakub Tokarski kl III gimnazjum -  III miejsce na 50 m stylem grzbietowym


Wszyscy zapewnili sobie udział w zawodach wojewódzkich, które odbędą się w Lublinie 5.12.2018 r .

Gratulujemy!!!smiley

Album foto


Tekst i zdjęcia: R. Witkowski


 Warsztaty „Moja bombka choinkowa”

W dniu 26.11.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego pt. „Moja bombka choinkowa”. Na początku warsztatów została pokazana prezentacja przedstawiająca Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie – jedyne muzeum bombek choinkowych na świecie. Następnie uczestnicy, pielęgnując tradycje Świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijając kreatywność i umiejętności plastyczne, wykonali samodzielnie ozdoby choinkowe. Zajęcia otwarte miały na celu wymianę doświadczeń i spostrzeżeń, rozwijanie pasji i umiejętności rękodzielniczych oraz integrację osób obecnych na warsztatach. 

Album foto


Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Pielgrzymka kl. 8a na Jasną Górę

 

Dnia 23 listopada uczniowie klasy ósmej udali się na pielgrzymkę do Częstochowy. Postanowili osobiście ujrzeć cudowny obraz Matki Bożej, który w niezwykły sposób wpisał się w historię narodu polskiego.

Wieczorem, cel podróży został osiągnięty. Klasztor na Jasnej Górze w świetle reflektorów wyglądał przepięknie. [more] Uczniowie wraz z opiekunami powędrowali na jasnogórski szczyt. Tam spotkali Ks. Arcybiskupa Wacława Depo, który z sentymentem wspominał pobyt w naszej szkole sprzed kilku lat. Metropolita częstochowski z wielką przyjemnością, pomodlił się z grupą młodych ludzi z Zamościa,  udzielił pasterskiego błogosławieństwa i rozdał pamiątkowe obrazki. Niezapomnianym przeżyciem była adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. o godz. 24.00. To był czas, aby popatrzeć w "oczy Maryi" i powierzyć jej swoje sprawy. Liczne wota które pozostawiono tu w podzięce Matce Bożej świadczyły o uzdrowieniach lub cudach, których dokonała.

Następnego dnia wszyscy wstali bezproblemowo, by udać się na integracyjne śniadanie do Domu Pielgrzyma, tuż obok klasztoru. Posileni uczestnicy pielgrzymki rozpoczęli zwiedzanie Sanktuarium.  Opiekunowie grupy opowiadali o wydarzeniach, pamiątkach religijnych i historycznych postawionych w tym niezwykłym miejscu.  Kolejnym etapem podróżowania był wyjazd  do dawnej stolicy Polski. Zwiedzanie takich miejsc w Krakowie jak: Wawel, Sukiennice, Rynek Główny, pomnik Adama Mickiewicza, Bazylika Mariacka, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach,  to niepowtarzalna lekcja historii. 

Bardzo dziękujemy: O. Proboszczowi A. Zalewskiemu, P. M. Bożek, P. J. Bulak, Rodzicom za niezapomniane chwile, które pozostaną na długo w pamięci.

Mamy nadzieję, że na następną pielgrzymkę pojedziemy w jeszcze większym gronie.

Album foto

Tekst: Maja Kaźmierczak-Panas, zdjęcia: uczestnicy wycieczki


Koncert pt. "BÓG - HONOR - OJCZYZNA".

22 listopada w Klubie Batalionowym miał miejsce Koncert pt. "BÓG - HONOR - OJCZYZNA".
Wśród wielu artystów na scenie tego dnia zaprezentowali się również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Gimnazjum Nr 1:  Chór >FORTE<, soliści: Piotr Nowosad z SP 7, Zuzanna Skowyra z  SP  7, Aleksandra Bełz z Gimnazjum Nr  1 i  Zuzanna Gałan  z Gimnazjum Nr 1. i  Koncert rozpoczęła uczennica pierwszej klasy, Katarzyna Kardasz z  SP 7,  recytując pięknie wiersz „Polska”.  
Wszyscy przybyli goście w podniosłym nastroju,  ze wzruszeniem w oczach świętowali wraz z nami  100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Album foto

Tekst i zdjęcia K. Beda


ŚWIETLIKI   2018 /2019 

Zgodnie z tradycją świetlicy dnia 21 listopada 2018r odbyło się kolejne, uroczyste ,,Pasowanie na Świetlika ”dla uczniów klas I. 
Na widowni zasiedli zaproszeni goście: pani dyrektor Alicja Dubel,  pani wicedyrektor  Jolanta Krywko i pani wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska, panie wychowawczynie klas I, nauczyciele  oraz przedstawiciele klas I-III. Uroczystość  prowadziła uczennica z klasy  Vc - Natalia Kuśnierz.
Na początku   odbyła się krótka część artystyczna dla młodszych kolegów  w wykonaniu  uczniów z  klas starszych. Był taniec w wykonaniu uczennic z klasy IVc, wiersz o Panu  Hilarym w wykonaniu Filipa Kierepki i Alicji Sierpniowskiej  oraz piosenka, którą zaśpiewały Adela Szczech, Laura Palonka i Hanna Szymańska  z klasy IIa.
Potem przyszedł czas na pierwszaki.  Zostali oni poddani  próbom gotowości świetlicowej. Było segregowanie klocków, odgadywanie zagadek, rozpoznawanie przedmiotów po dotyku i piosenka   w wykonaniu najmłodszych. Po piosence przyszła pora na uroczyste ślubowanie. Uczniowie zgodnie powtórzyli  słowa przyrzeczenia Świetlików. Po nim obie  panie wicedyrektor dokonały  uroczystego   pasowania. Każdy Świetlik otrzymał słodki upominek. Upamiętnieniem tego miłego wydarzenia  była wspólna,  pamiątkowa fotografia.  
Serdecznie gratulujemy wszystkim Świetlikom i życzymy, aby dobrze czuły się w naszej świetlicy.

Album foto

Tekst :B.Stasiuk
Foto: A.Sokalska-Wosiek, A.Kuźma


„Projekt z ZUS”

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego pod hasłem „Projekt z ZUS”. W miesiącu listopadzie uczniowie klasy VIII dowiedzieli się na lekcjach wiedzy o społeczeństwie  dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym  i na jakie świadczenia można liczyć w zamian za opłacanie składek.
Projekt aktywizował uczniów, wspomagał nabywanie kompetencji społecznych, takich jak komunikacja i współpraca w grupie, także w środowiskach wirtualnych. „Lekcje z ZUS” rozwijały u uczniów przedsiębiorczość i kreatywność oraz przygotowywały młodzież do wejścia na rynek pracy. 
Pomysłodawcą „Lekcji z ZUS” jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wiedza o ubezpieczeniach społecznych pomaga świadomie podejmować decyzje dotyczące życia zawodowego i osobistego.

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
w klasach młodszych

Małe radości
i drobne gesty życzliwości,
są najpiękniejszymi iskierkami
naszej codzienności...”

   21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie ,,hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.
   Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.
   W naszej szkole uczniowie klas I – III wspólnie z wychowawcami tworzyli klasowy kodeks w postaci „Drzewa Życzliwości”, wykonywali ,,ordery życzliwości” i obdarowywali nimi koleżanki, kolegów i nauczycieli. Uczeń, który otrzymał najwięcej orderów zyskiwał miano wspaniałego ,,życzliwego”.
   W tym dniu, dominującym kolorem w garderobie uczniów, jak i nauczycieli był kolor - żółty.
   Dzień Życzliwości i Pozdrowień upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze.
Przesłanie akcji było proste:
,,Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!”

Album foto

Opracowanie: Bożena Greszta
Zdjęcia: wychowawcy klas I - III


KLASA 2 C W PROJEKCIE „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”

Podczas tegorocznej jesieni klasa 2 c wzięła udział w ogólnopolskim projekcie  „Zdrowo jem, więcej wiem”, który objęła  Honorowym Patronatem Agata Kornhauser-Duda.
Prowadzi go fundacja Banku Ochrony Środowiska, działająca na rzecz ochrony środowiska, promowania zrównoważonego rozwoju oraz ekologii.
Jest to już dziewiąta edycja, w której ośrodkami zainteresowania dla klas drugich i trzecich były owoce i warzywa oraz woda.
Po zgłoszeniu klasy do udziału w tym przedsięwzięciu, zaplanowane zostały długoterminowe działania i rozpoczęło się zbieranie materiałów.
Rodzice zostali poinformowani o projekcie, otrzymali materiały edukacyjne, wspierali dzieci, pomagali w wykonaniu zadań.
W ramach tego przedsięwzięcia drugoklasiści przygotowali i zaprezentowali rówieśnikom z klas 1- 3 przedstawienie pt.:”Na straganie” na podstawie wiersza Jana Brzechwy.
Wraz z rodzicami wykonali plakaty reklamujące inscenizację i w drodze głosowania wybrali najładniejsze prace.
Uzupełnili karty pracy – pisali przepisy na surówkę i zaprojektowali stroje do występu.
Dzieci przygotowały także indywidualne prezentacje na temat warzyw i owoców, które podczas zajęć przedstawiły koleżankom i kolegom. Składały się na nie wypowiedzi ustne - informacje o wartościach odżywczych, wiersze,  zagadki, własne historyki oraz rysunki, zdjęcia i naturalne okazy warzyw i owoców. Z zebranych materiałów powstała klasowa „Encyklopedia warzyw i owoców”.
Z zainteresowaniem oglądały różne prezentacje multimedialne, wykonały kilka doświadczeń.
Dowiedziały się jak oszczędzać wodę, jaka jest funkcja wody w organizmie, jakie ma znaczenie dla organizmów żywych. Analizowały etykiety z różnych rodzajów wody butelkowanej, wykonały plakaty reklamujące picie wody mineralnej.
Z przyjemnością i radością robiły i spożywały sałatki oraz piły zdrową wodę mineralną.
Podczas cyklu zajęć zdobyły wiele informacji na temat zdrowego odżywiania. Miejmy nadzieję, że wiedza znajdzie zastosowanie w codziennym życiu.

Album foto

Tekst: Anna Gregorowicz
Zdjęcia: Anna Kuźma


    Tymbark 2018

Zakończyły się powiatowe eliminacje do turnieju piłkarskiego „ z podwórka na stadion”. Szkołę Podstawową Nr 7 reprezentowało, aż sześć zespołów w kategorii dziewcząt  i chłopców.

Najlepiej spisały się dziewczęta w kategorii do lat ośmiu i dziesięciu, które awansowały do finału wojewódzkiego. Oba zespoły zajęły pierwsze miejsca w zawodach powiatowych. Finał wojewódzki odbędzie się na wiosnę w Międzyrzeczu Podlaskim. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


„ Bieg po zdrowie”

Uczniowie klasy IV d  biorą udział w programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej „ Bieg po zdrowie”. Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e- papierosów.  Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w życiu codziennym. Podczas cyklu zajęć dzieci będą dyskutować, wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia i pomysły. Z głównymi założeniami programu zostali zapoznani rodzice uczniów. Ich rozmowy z dziećmi, zainteresowanie , w jaki sposób dziecko spędza czas poza domem oraz wspieranie konstruktywnych zainteresowań  - wpłynie korzystnie na realizację i efekty realizowanego programu.

Album foto

Tekst M. Majewska, Zdjęcia M. Olszewska


„Jasne i ciemne strony Internetu”

16.11.2018r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie  „Jasne i ciemne strony Internetu”. Teatr Edukacyjny z województwa podkarpackiego  przygotował występ  w trzech formach – odpowiednio dla klas I - III, IV – VI  oraz VII - VIII.

 Aktorzy artystyczne spotkanie z najmłodszymi  rozpoczęli piosenką oraz zabawą ruchową, przybliżając w ten sposób poruszany temat oraz angażując dzieci do wspólnej zabawy. Skecze, odgrywane podczas występu, ukazały dzieciom współczesną rzeczywistość oraz czasy, w których dzieci nie posiadały telefonów komórkowych czy komputerów. Występ umożliwiał widzom dużą aktywność poprzez wiele zabaw przygotowanych przez aktorów. Bardzo ważną częścią spotkania  były również scenki, które miały na celu zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa  jakie niesie ze sobą nieodpowiednie korzystanie z Internetu. Podsumowaniem spotkania  było przypomnienie najmłodszym zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

Starszym klasom temat został przedstawiony w odmiennej formie. Podczas występu aktorzy odgrywali skecze mające na celu ukazanie granicy pomiędzy realną, a wirtualną rzeczywistością. Scenki zachęcały uczniów do dyskusji i zastanowienia się nad tym, jak wiele czasu zabierają nam dzisiejsze „udogodnienia” w formie smartfonów, tabletów czy komputerów. Do czego może prowadzić lekkomyślne korzystanie z Internetu? Na te i inne pytania szukano odpowiedzi podczas występu w pełni angażując  widzów do wspólnej dyskusji i zabawy.

Album foto

Tekst J. Beńko, zdjęcia A. Kużma,W. Orzechowski,  M.Wilkołazka


Sejmik Samorządów Uczniowskich Zamojskich Szkół Podstawowych pt.: Polska - moja Ojczyzna”

Przedstawicielki samorządu uczniowskiego klas IV-VIII – Michalina Litwajtis (klasa 5b), Amanda Alahakoon (klasa 5c) oraz Kamila Zwolan (klasa 6b), pod opieką p. Anny Sokalskiej-Wosiek 14 listopada 2018 r wzięły udział w Sejmiku Samorządów Uczniowskich, które odbyło się w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Zamościu. Sejmik odbył się z inicjatywy społeczności Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Szymona Szymonowica w Zamościu. 
Spotkanie uświetnił swoją obecnością oraz opowieściami pan Jerzy Zacharow - działacz solidarnościowy wielokrotnie internowany w latach 80-tych, organizator pielgrzymek rowerowych do Rzymu, Lourdes i Fatimy, Lwowa, Medjugorie, Wilna, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu, uhonorowany medalem „Pro Bono Poloniae”.
Uczestnicy sejmiku mogli m.in. sprawdzić swoją wiedzę z zakresu historii Polski oraz tradycji narodowych, wykazać się znajomością pieśni patriotycznych, a nawet ułożyć własną piosenkę, którą na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali. Były również piękne życzenia uczniów dla naszej Ojczyzny z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Całe spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze.

Album foto


KONKURS PLASTYCZNY „NIEPODLEGŁA – GRAFICZNIE”

13 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Plastycznego „Niepodległa – graficznie”, który polegał na zaprojektowaniu znaku graficznego (LOGO) przywołującego setną rocznicę odzyskania wolności. Uczniowie naszej szkoły również wzięli w nim udział.
         Praca Patrycji Kiecany z kl. III c gimnazjum zdobyła I miejsce, a projekt Natalii Tyszko z kl. III b został wyróżniony. Nagrodzone LOGO Patrycji stało się motywem przewodnim dekoracji niepodległościowej uroczystości.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto

Tekst M. Słomianowska fot. Wiktor Żołnierczuk, Mirosław Ostrowski  


 Szachy drużynowe

W Szkole Podstawowej Nr 6 w Zamościu odbyły się zawody  SZS w szachach drużynowych. Szkołę Podstawową nr 7 reprezentowały dwa zespoły: w kategorii  dzieci oraz w kategorii młodzieży.  W końcowej rywalizacji  zespół dzieci zajął 3 miejsce, a w kategorii młodzieży  miejsce drugie. Drużyna młodzieży wystąpiła w składzie: Katarzyna Gorajska, Dominik Pańko, Martyna Ochniowska i Jakub Brykner. Natomiast drużyna dzieci wystartowała w składzie:  Eliza Pupiec, Hubert Wasil, Karolina Flejszer i Jakub Hołowiński. Gratulujemy sukcesu.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


     WIECZORNICA pt.: ”NIEPODLEGŁA”

14 listopada 2018 r. w godzinach popołudniowych odbyła się wieczornica pt.: „Niepodległa”, podczas której wspólnie z Rodzicami, Dziadkami i innymi sympatykami naszej szkoły jeszcze raz uczciliśmy Niepodległość Naszej Ojczyzny.
     Zaproszeni goście obejrzeli spektakl, który prezentowany był już wcześniej przedszkolakom i uczniom naszej szkoły. Piękne słowa poezji, patriotyczne pieśni, biało-czerwona dekoracja i skupienie publiczności we wzruszający sposób oddały podniosłość tej chwili.
    Po odśpiewaniu hymnu państwowego zabrała głos p. Alicja Dubel dziękując wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Album foto

Tekst M. Słomianowska, zdjęcia M. Drozd


Zajęcia z robotyki  i programowania

W naszej szkole, już od kilku lat, prowadzone są zajęcia z robotyki. Młodsi uczniowie z klas I – III zapoznają się stopniowo z zasadami budowy robotów  z klocków Lego WeDo.2, stawiają też pierwsze kroki w układaniu krótkich, nieskomplikowanych programów. 

Nieco starsi uczniowie z  klas  IV- VI próbują swych sił w bardziej skomplikowanych konstrukcjach , a także  samodzielnych projektach. Są bardzo zaangażowaną grupą, która z  pasją wykorzystuje swoją wyobraźnie oraz logiczne myślenie przy tworzeniu programów sterujących robotami.

 

Film

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka.  


Matematyka w grach stolikowych

Uczniowie klas szóstych wykorzystali swoje umiejętności  matematyczne oraz spostrzegawczość  i logiczne myślenie w czasie  gier stolikowych i planszowych.  Okazało się bowiem, że można zagrać w skrable w wersji  matematycznej , a także rozegrać  ciekawą wersję domina matematycznego. Mathable i Mathable Domino  to wciągające  gry stolikowe, rozwijające zdolności matematyczne oraz logiczne i strategiczne myślenie. W czasie gry Mathable   na planszy układa się działania matematyczne zamiast słów , a Mathable Domino  wymaga od uczestników rozstrzygnięcia  jakie działanie należy zastosować, aby ułożyć następną kość domina z odpowiednio dopasowaną liczbą. Obie gry to doskonała forma nauki przez zabawę a także  spędzania czasu z rówieśnikami, przyjaciółmi a także z rodziną.

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka.


„Lekcja geografii”  w Przedszkolu nr 7

Uczniowie naszej szkoły co miesiąc  spotykają się z wychowankami OREW na wspólnym głośnym czytaniu lub teatrzyku Kamishibai.  Na prośbę wychowawców z Przedszkola Miejskiego nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi takie zajęcia  odbyły  się również w Przedszkolu, w grupach czterolatków, pięciolatków i sześciolatków. W dniu 16 listopada uczennice klasy IIIb: Martyna Krawczyk i Diana Juszkiewicz wraz z p. Marią Garbuz przedstawiły starszym dzieciom w teatrzyku Kamishibai „Bajkę o Wiśle”. Z biegiem rzeki przedszkolaki udały się w podróż przez całą Polskę, od źródeł Wisły  po jej ujście do Bałtyku. Była to dla wszystkich uczestników prawdziwa lekcja geografii, po której przedszkolaki miały za zadanie narysować to, co z bajki  zapamiętały najlepiej. Okazało się, że dzieci zwróciły uwagę  na wiele ciekawych szczegółów: rysowały  zwierzęta żyjące nad Wisłą, miasta przez które rzeka przepływa, morze oraz Wawelskiego Smoka i Syrenkę. Dla młodszej grupy dzieci gimnazjalistki miały przygotowaną „Bajkę o orle”. Atrakcją dla przedszkolaków było to, że same mogły wybrać jedno z dwóch zakończeń bajki lub ułożyć własne zakończenie.
 Zajęcia bardzo się wszystkim spodobały i nasze uczennice zostały zaproszone na kolejne spotkania.

Album foto

tekst i zdjęcia Maria Garbuz


 IX Polonijny Festiwal Sportu Powszechnego

13 listopada w obiektach sportowych OSiR w Zamościu odbył się IX Polonijny Festiwal Sportu Powszechnego. W grach i zabawach zręcznościowych wzięli  udział  uczniowie szkół podstawowych Miasta Zamość i powiatu zamojskiego oraz dzieci polonijne z terenu Ukrainy. Naszą szkołę  dzielnie reprezentowały dwa zespoły w dwóch kategoriach wiekowych. Drużyna z klasy 7 zajęła 1 miejsce (na 15 drużyn w swojej kategorii wiekowej), a zespół klas 5 i 6 zdobył miejsce 8  (na 13 drużyn w swojej kategorii wiekowej). 

Serdecznie gratulujemy!!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia I. Więsyk


Turniej szachowy w Warszawie

11 listopada w Warszawie w Centrum Olimpijskim odbył się Turniej finałowy w ramach akcji 100 Turniejów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. W zawodach wziął udział Dominik Pańko.  W turnieju wystartowało 141 zawodników z całej Polski. Udziałem w takim turnieju Dominik uczcił setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Obok zmagań w zawodach, w których uczestniczył, odbył się turniej główny z udziałem wielu arcymistrzów. Turniej arcymistrzowski był okazją do obserwacji zmagań najlepszych szachistów w Polsce oraz możliwością zrobienia zdjęć ze sławami Polskich szachów, m. in. pierwszą w historii polską arcymistrzynią Hanną Ereńską-Barlo, jednym z najlepszych polskich szachistów arcymistrzem Kacprem Piorunem oraz Michałem Krasenkowem wielokrotnym reprezentantem Polski, który jako pierwszy z Polaków pokonał poziom 2700 punktów rankingowych i w 2000 roku zajmował 10. miejsce w klasyfikacji światowej.
Turniej, w którym grał Dominik był bardzo dobrze obsadzony. Większość zawodników posiadało dużo lepszy ranking szachowy. Udział w takich zawodach pozwolił zebrać bardzo cenne doświadczenie, które na pewno będzie procentować w przyszłości. Zawody przeprowadzone w takim miejscu jakim jest Centrum Olimpijskie oraz w atmosferze święta narodowego i obsadzie zawodniczej były wielkim przeżyciem.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


Wspólne świętowanie Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W niedzielę, 11 listopada reprezentacja naszej szkoły wraz z pocztami sztandarowymi na czele z p. Dyrektor Alicją Dubel wzięła udział w uroczystych obchodach Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przepiękna oprawa muzyczna mszy świętej o godzinie 12 w katedrze zamojskiej, przygotowana przez chór i orkiestrę złożoną z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej,  wprowadziła wszystkich w nastrój zadumy i uniesienia.  Uczniowie szkoły podstawowej z klas 6a, 6b i 8a oraz gimnazjaliści pod opieką wychowawców byli świadkami niezwykłej, bo Setnej Rocznicy Odzyskania przez nasz Kraj Wolności.  Wspólnie z tłumem zgromadzonych na płycie Rynku Wielskiego mieszkańców Zamościa wysłuchali przemówienia Prezydenta Miasta, apelu poległych i salwy honorowej oraz odśpiewali hymn. Ponadto, uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać przelot spadochroniarza z flagą Polski nad starówką oraz zobaczyć, jak to wydarzenie uczcili kibice Hetmana Zamość. Tradycyjnie, złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości zakończyły się defiladą żołnierzy, służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich. 

Album foto

Tekst M. Szczepanek, zdjęcia M. Bożek i M Wilkołazka


"Lubelskie rekordy dla Niepodległej”

Dnia 9 listopada 2018. w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu odbyła się uroczysta gala "Lubelskie rekordy dla Niepodległej”, podsumowująca działania poświęcone obchodom 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jej organizatorami byli Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk, Wojewoda Lubelski Pan Przemysław Czarnek oraz Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk. Podczas gali wspólnie odśpiewano hymn narodowy w ramach zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej akcji  „Rekord dla Niepodległej”. Podsumowano akcję „Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” i wręczono certyfikaty potwierdzające ustanowienie Rekordu Polski w największej liczbie osób tańczących poloneza jednocześnie w wielu lokalizacjach. Przedstawiono liczne przedsięwzięcia i działania podejmowane przez szkoły i placówki województwa lubelskiego w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystości obejrzeć można było wystawę fotorelacji prezentujących dotychczasowe działania szkół i placówek związane z obchodami 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Do udziału w gali zaproszono delegacje dzieci i młodzieży ze 169 szkół i placówek z 14 powiatów województwa lubelskiego, które w dniu 8 czerwca 2018 r. wzięły udział w akcji „Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” i otrzymały certyfikat Biura Rekordów.  Naszą szkołę reprezentowała Pani dyrektor Alicja Dubel wraz z  uczennicą Michaliną Litwajtis przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 7 z  Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu. 

Certyfikat.pdf

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Dubel


Europejski Dzień Wynalazcy na lekcjach techniki.

Dnia 9 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wynalazcy. Święto to zostało ustanowione przez berlińskiego wynalazcę i przemysłowca Gerharda Muthenhallera. Jest ono hołdem dla Hedy Lamarr, która wynalazła system transmisji fal radiowych.  Na lekcjach techniki uczniowie klas IV i V upamiętnili  wynalazców takich, jak Edison czy Tesla i wykonali bardzo ciekawe eksponaty według swoich projektów. Zachęcali w ten sposób do kreatywnego myślenia i realizowania własnych, nawet najbardziej nietypowych pomysłów. 
Z okazji swego święta wynalazcy przypominają stare powiedzenie Alberta Einsteina, który mawiał, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.

Album foto


Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Biegi niepodległościowe

Z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości dnia 9 listopada na Rynku Wielkim w Zamościu odbył się Otwarty Bieg Niepodległości.
Wzięli w nim udział tez nasi uczniowie z Gimnazjum: Kinga Staszczuk, Natalia Tyszko, Oliwia Torzewska, Martyna Krawczyk, Wiktoria Wójcik, Julia Popek, Aleksandra Łoś, Oliwia Kuczyńska, Julia Frykowska, Lena Nowosadzka, Krystian Słoniewski, Kajetan Bugaj, Szymon Wanarski i Podstawówki: Alan Marczyk, Karol Gajak. Wszystkim sportowcom dziękujemy i gratulujemy udziału w  biegu.  

 

Album foto

 

Tekst i zdjęcia M. Kozłowska 


„REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”

9 listopada 2018 r. cała społeczność naszej szkoły świętowała „DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ”, do czego polskie placówki oświatowe zostały zaproszone przez  Ministra Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. 
    O godzinie 11.00 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej, aby równo o godzinie 11.11 odśpiewać hymn narodowy, przyłączając się tym do bicia „Rekordu dla Niepodległej”.
    Na zakończenie zabrała głos p. Iwona Kurzempa – Sarzyńska, wicedyrektor szkoły i w kilku pięknych słowach podkreśliła wyjątkowość tej chwili oraz zachęciła uczniów, aby na co dzień starali się być dobrymi patriotami.

Album foto

Film


      „Bądź dumny, że jesteś Polakiem!”

  8 listopada 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu w szczególnie uroczysty sposób uczciła 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie i nauczyciele w odświętnych strojach z elementami barw narodowych uczestniczyli w apelu poświęconemu temu wielkiemu wydarzeniu. 
     Przedstawienie było zróżnicowane. Pojawiły się w nim elementy poważniejsze, wzruszające, ale również o lekkim zabarwieniu humorystycznym. Oryginalny taniec, przedstawiający alegorię Polski, wykonały uczennice z kl. V b pod opieką  p. Aleksandry Luchowskiej. Piękną oprawę muzyczną zapewnił szkolny Chór „FORTE” przygotowany przez p. Katarzynę Bedę. Uczniowie kl. VII a oraz VI a i VI b przedstawili scenkę teatralną zachęcającą młodych ludzi do poznawania historii swojego narodu oraz do tego, aby byli dumni, że są Polakami. Biało – czerwona dekoracja została wykonana przez p. Annę Sawiniec - Szczech. Nad całością sprawowały pieczę p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.
       Szkolne uroczystości zostały podzielone na dwie części i apel został wystawiony dwukrotnie. Na obejrzenie pierwszego przedstawienia zaproszono uczniów klas I i III szkoły podstawowej oraz przedszkolaki z zaprzyjaźnionych placówek. Odwiedziły nas dzieci wraz z opiekunami z Przedszkola nr 1, nr 2, nr 7 nr 12 oraz z Przedszkola „Słoneczko”.  Pani wicedyrektor Iwona Kurzempa – Sarzyńska serdecznie przywitała miłych gości, a po zakończeniu części artystycznej przygotowanej przez uczniów, zaprosiła ich do wspólnego świętowania. Dzieci były wspaniale na to przygotowane. Można było podziwiać ich śpiew, recytację oraz brawurowo wykonane tańce. Zachwycające były również ich stroje. Za swój występ zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały drobne upominki na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil.
   Drugą turę przedstawienia obejrzeli pozostali uczniowie szkoły podstawowej oraz uczniowie klas III gimnazjum. Na podsumowanie tego uroczystego dnia zabrała głos p. Alicja Dubel, dyrektor szkoły. Pogratulowała młodym artystom i ich opiekunom występu, a publiczności podziękowała za wysłuchanie przesłania apelu w ciszy i skupieniu. Wyraziła też radość, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, a uczniowie mogą chodzić do polskiej szkoły. To były wzruszające chwile.

Album foto

Film

Tekst M. Słomianowska, zdjęcia M. Drozd, W. Orzechowski 


„Śpiewajmy razem dla Niepodległej”

 8 listopada 2018 r. grupa uczniów z naszej szkoły  wzięła udział w niecodziennym koncercie „Śpiewajmy razem dla Niepodległej”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 3.
Uczniowie z zamojskich szkół podstawowych, pięknie ubrani w białe i czerwone bluzki, razem śpiewali pieśni patriotyczne. Do uczniowskiego śpiewu chętnie przyłączyli się, zgromadzenia na sali nauczyciele i dyrektorzy szkół.

Album foto


Sukces Oli

Uczennica naszej szkoły, Aleksandra Krawczuk, podjęła kolejne wyzwanie muzyczne i wzięła udział w I Wojewódzkim Festiwalu Talentów Artystycznych Dzieci i Mlodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie „Lubelska Skarbnica Talentów 2018”.
    Konkurs składał się z dwóch etapów. Etap I piątoklasistka pokonała bez przeszkód i znalazła się w gronie prawie czterdziestu najlepszych młodych wykonawców. II etap zmagań wokalnych odbył się 7 listopada w Lublinie. Ola zaprezentowała utwór pt. „Samba dla Pani dla Pana”, który przygotowała z pomocą p. Katarzyny Bedy. To był wspaniały popis młodej artystki, ale konkurencja była duża, ponieważ nie było podziału na kategorie wiekowe. 
    Nie udało się stanąć na podium, ale satysfakcja z występu i zdobycie nowych doświadczeń utwierdziło w przekonaniu, że nie zawsze się wygrywa, ale zawsze można się czegoś nauczyć.
    Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów.

Album foto

Tekst i zdjęcia K. Karwowska


Konkurs piosenki patriotycznej dla dzieci z  zamojskich przedszkoli

W dniu 7 listopada 2018 r. z inicjatywy Pani Dyrektor Alicji Dubel w siedzibie naszej szkoły odbył się konkurs piosenki patriotycznej dla  przedszkolaków  „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Było to niezwykle barwne widowisko stworzone przez około 100 wykonawców, przybyłych z 15 zaproszonych przedszkoli.  Występowali soliści, ale również duety,  tercety  i chóry. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom, stawiając bardzo trudne zadanie przed szacownym Jury, które musiało wyłonić zwycięzców. Utalentowanych wokalistów oceniały Panie: Marta Kułaj-Wyszyńska ze Szkoły Muzycznej Yamaha, Katarzyna Figura z Zamojskiego Domu Kultury, Iwona Kurzempa-Sarzyńska, wicedyrektor naszej szkoły.
Aby dodać młodszym kolegom odwagi,  na początku dwie patriotyczne piosenki zaśpiewali poza konkursem uczniowie naszej szkoły: Alicja Sierpniowska i Piotr Nowosad z klas II oraz Martyna Wnuk kl. VII i Aleksandra Bełz kl. III gimnazjum. Podczas całego konkursu pomocą organizatorom służyły uczennice: Oliwia Mnich, Julia Pawlasiuk, Anna Łubkowska, Maja Tymecka z kl. VIIa i Aleksandra Matwiej, Stella Jackowniak, Katarzyna Gromek i Karolina Gromek z kl. IIIc gimnazjum. Konkurs poprowadziła pani Marlena Szczepanek. 
Laureaci:
I miejsce     Kornelia Pankiewicz  Przedszkole Miejskie nr 14
II miejsce   Wiktoria Nizioł i Dawid Gąska  Przedszkole Miejskie nr 1
II miejsce   Emilia Piasecka  i Maja Komarowska  Przedszkole Miejskie nr 5
III miejsce   Nataniel Misztal  Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko”
III miejsce   Oliwia Bartosiewicz  Przedszkole Miejskie nr 12
III miejsce    Pola Jaeschke  Przedszkole Miejskie nr 14
Wyróżnienia otrzymali:
Trio: Nel Szymanek, Maciej Skorupski i Helena Dacka  Niepubliczne Przedszkole Ziarenko
Wiktoria Raczkiewicz  Przedszkole Miejskie nr 10

Organizatorzy: Pani Maria Garbuz , Pani Katarzyna Beda, Pani Anna Sawiniec-Szczech

Album foto

                                                                                                              tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Waldemar Orzechowski


„Śniadanie daje moc”

W dniu 6 listopada 2018 r. uczniowie klas I-III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.  Uczniowie najpierw założyli odpowiednie stroje, umyli ręce, następnie przygotowywali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Na „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne sałatki owocowe i warzywne, niesamowicie zachęcające przekąski. 
Oprócz tego przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także picie soków czy wody zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Wspomniano też o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe.
Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

Album foto

Tekst Karolina Różycka, zdjęcia wychowawcy klas 1-3


SZKOŁA W BIAŁO-CZERWONYCH BARWACH

 

Powoli zbliża się tak długo oczekiwane Święto Odzyskania Niepodległości. Cała społeczność szkolna szykuje się do tego wydarzenia. W salach lekcyjnych i na korytarzach szkolnych pojawiają się okolicznościowe gazetki oraz biało-czerwone dekoracje. Szkoła pięknieje w oczach i nabiera odświętnego wyglądu.

Album foto


Uroczystość odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

W dniu 5 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Alicją Dubel uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 O godzinie 10.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła. Po Mszy wszyscy uczestnicy: parlamentarzyści,  przedstawiciele władz państwowych, kościelnych i samorządowych, wojsko i służby  mundurowe, uczniowie i nauczyciele zamojskich szkół i przedszkoli oraz mieszkańcy Zamościa przeszli w defiladzie pod Klub Batalionowy. Uroczystości rozpoczęły się wspólnym  odśpiewaniem hymnu państwowego. Później  nastąpiły przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali m. in.: Wiceminister Obrony Narodowej – Pan Marek Łapiński, Prezydent Miasta Zamościa- Pan Andrzej Wnuk i przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika - Pan Tomasz Włodarczyk. Następnie wręczone zostały odznaczenia osobom najbardziej zaangażowanym  w dzieło odbudowy pomnika. Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika odbyło się symboliczne przekazanie go wojsku. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce pod statuą Marszałka Piłsudskiego. 

Album foto

                                                                                                  tekst i zdjęcia: Maria Garbuz


KARTKI Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

5 listopada  uczniowie klas 3 gimnazjum i kl.8 szkoły podstawowej pod opieką pań: Edyty Wilczyńskiej-Krawiec i Joanny Mudy uczestniczyli w spektaklu teatralnym opartym na utworze Mirona Białoszewskiego pt. :”Pamiętnik z powstania warszawskiego”.[more] Wykonawcami tej  wspaniałej sztuki byli aktorzy Kieleckiego Teatru Lektur.
„Kartki z powstania” to spektakl opowiadający o anonimowych mieszkańcach Warszawy, jedyną rozpoznawalną osobą jest Miron Białoszewski, o ich losach oraz stosunku do powstania. Reżyser wiernie  odtworzył treść pamiętnika , ukazując powstanie z punktu widzenia zwykłego cywila, dla którego były to 63 dni walki nie tylko z okupantem, ale również walki o przeżycie. Jest to obraz szarego od kurzu człowieka, szukającego żywności i możliwości przetrwania. „To obraz człowieka jako marionetki historii, ale zarazem obraz trudnego piękna”.


"W hołdzie bohaterom..."

Uczniowie klasy 5 c odwiedzili groby żołnierzy poległych  podczas wojny.
Oprócz chwil poświęconych na zadumę oraz modlitwę uczniowie posprzątali groby nieznanych żołnierzy oraz złożyli przy nich znicze. Piątoklasiści przy pomniku poświęconym Dzieciom Zamojszczyzny mogli dowiedzieć się na temat losów ich rówieśników w czasach II Wojny Światowej. Droga powrotna upłynęła na rozmowach poświęconych bohaterskim czynom naszych rodaków.

 

Album foto

 

Tekst i zdjęcia K. Tyrka


Wycieczka na Rotundę

Dnia 30 października 2018r. uczniowie klasy 2 c byli na wycieczce w Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny - Rotunda. 
Celem wycieczki  było poznanie miejsca pamięci narodowej, uczczenie pamięci pomordowanych ofiar II wojny światowej, kształtowanie postawy patriotycznej i obywatelskiej.
Rotunda  stanowiła miejsce licznych, masowych egzekucji, jakie obejmowały ludność Zamojszczyzny, w tym również dzieci.
Podczas wyjścia dzieci zdobyły wiadomości na temat tego miejsca czasie II wojny światowej, zapaliły znicze przy tablicy pomordowanych więźniów Rotundy.
Rotunda jest szczególnym miejscem historii i martyrologii, każdy uczeń powinien znać jej historię i związane z nią smutne wydarzenia.

Album foto

Tekst: Anna Gregorowicz
Zdjęcia: Anna Kuźma


     Przegląd Poezji Patriotycznej

30 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu odbył się Przegląd Poezji Patriotycznej. Wzięli w nim udział wybrani uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej. Gościem honorowym tego wydarzenia była p. Alicja Dubel, Dyrektor szkoły, która z sympatią powitała uczestników. 
    W skład Jury weszli: Maja Tymecka – uczennica kl. VII a szkoły podstawowej, Oliwia Kozłowska – uczennica kl. III a gimnazjum oraz Jakub Romaszko – uczeń kl. III c gimnazjum. Są to uczniowie, którzy wielokrotnie brali udział w konkursach recytatorskich i mają już pewne doświadczenie w tej materii. Starsi koledzy z wielką wrażliwością i empatią podeszli do młodych artystów. Dla każdego znaleźli dobre słowo, ale również mądrą radę, na co zwrócić uwagę podczas występu, jak radzić sobie z tremą, jak prawidłowo recytować. Dzięki ich przyjacielskiej postawie dzieci  czuły się swobodnie i naturalnie.
   Z dziecięcych ust popłynęły piękne słowa poezji o Polsce, o bocianich gniazdach, o mowie ojczystej,  o domu w Czarnolesie. To były wzruszające chwile. Wielkie podziękowania należą się również rodzicom oraz nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do występu. 
   Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania, jednak na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Kasia Kardasz z kl. I a, Zuzia Kleban z kl. II a oraz Maksymilian Błaszczuk z kl. III a. Jako nagrodę dzieci otrzymały książki oraz propozycję występu podczas uroczystego apelu z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
   Nad wszystkim czuwały p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.

Album foto


Recytowali dla Niepodległej

23 października 2018 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w finale Międzyszkolnego Przeglądu Twórczości Niepodległościowej w Szkole Podstawowej nr 2  w Zamościu. Konkurs odbył się w związku z obchodami stulecia odzyskania  niepodległości przez Polskę i miał promować wartości patriotyczne i obywatelskie wśród dzieci i młodzieży.
Uczniów  młodszych w kategorii klas I – IV reprezentowali: Tomasz Gołębiowski z kl. I a (opiekun: pani Agnieszka Dybzińska) oraz Karolina Korga z klasy IV c (opiekun pani Edyta Wilczyńska-Krawiec). 
Reprezentantami klas starszych  V – VIII szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych były uczennice: kl. V b Karmen Rusek (opiekun pani Iwona Zgnilec) i kl. III a gimnazjum Oliwia Kozłowska (opiekun pani Edyta Wilczyńska-Krawiec). 
Każdy z recytatorów przygotował wiersz lub fragment prozy związanej z tematyką patriotyczną i niepodległościową. 
Wszyscy nasi uczniowie zaprezentowali wysoki poziom i wspaniałe talenty recytatorskie. 

Nagrodzeni zostali:   
Tomasz Gołębiowski z kl I -  wyróżnienie w kategorii dzieci młodszych
Oliwia Kozłowska z kl. III gimnazjum – I miejsce w kategorii klas V-VIII i gimnazjum.
Bardzo serdecznie gratulujemy!

Album foto

(tekst E.Wilczyńska-Krawiec)


Code Week czyli Europejski Tydzień Kodowania 

W dniach 6-21 października odbył się Europejski Tydzień Kodowania. 
 Celem akcji jest pokazanie kodowania od najlepszej strony, zachęcanie do nauki programowania zarówno dzieci, jak i dorosłych. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Wiele grup działających np.  na  portalu Facebook, pasjonujących się kodowaniem zachęcało do organizowania akcji w  ramach Tygodnia Kodowana, a tym samym wzięcia udziału w międzynarodowym wyścigu o pierwsze miejsce w ilości zgłoszonych wydarzeń. 
Nasza szkoła również aktywnie wzięła udział w CodeWeek. Na początku  zarejestrowaliśmy swoje wydarzenia na stronie www.codeweek.eu, a później przez cały tydzień bawiliśmy się wykorzystując najnowsze technologie informacyjno – komunikacyjne.
Nasi najmłodsi uczniowie chętnie pracowali nad zadaniami przygotowanymi przez nauczycieli. Dużo frajdy sprawiło im rysowanie tras dla  Ozobotów.  Wystarczyły 4 kolorowe flamastry, by zaprogramować małego robocika i wytyczać mu ścieżki za pomocą tabletów.  
Nie zabrakło też budowli z klocków LEGO WeDo. Dzieci za pomocą kreatywnych klocków tworzyły przestrzenne roboty, które poruszały się dzięki napisanym poleceniom. 
Podczas  gry planszowej Scottie Go! sterowały małym ludzikiem - kosmitą,  ucząc się programowania za pomocą klocków - bloków. Klocki w grze służą do pisania komend, które  wykonuje Scottie. Mają też zdefiniowane zadania: pozwalają graczom przyswoić takie podstawowe pojęcia programistyczne jak pętla, instrukcja warunkowa, zmienne czy funkcje.

Kodowanie uczy kreatywności, ciekawości, logicznego i kreatywnego myślenia, buduje przyszłość dzieci i przygotowuje je do aktywnego udziału w życiu.
Podczas zajęć z kodowania dzieci uświadamiają sobie, że z programowaniem spotykają się w  codziennym życiu – na przykład programując telewizor czy pralkę.
Wykorzystanie w zabawie i nauce szyfrów, kodów obrazkowych, planowanie działań z ich zastosowaniem to naprawdę świetny sposób na zbliżenie się do cyfrowego świata.

Za zaangażowanie i sumienną pracę szkoła otrzymała certyfikat. 

Certyfikat_szkoly.pdf

Tydzień kodowania dobiegł końca, ale pasja programowania trwa dalej. 

Album foto

    Tekst: Anna Pintal, Agnieszka, Dybzińska, Anna Gregorowicz


Kilka słów poezji o Polsce

W 2018 r. na wielu przedmiotach i podczas różnych działań poruszany był w naszej szkole temat Niepodległej Polski. Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na ten temat, rozwijali swoje pojęcie o patriotyzmie, wzmacniali swoje poczucie tożsamości narodowej. 
      A jak najlepiej ukazać radość z wolnej Ojczyzny? Oczywiście słowami poezji. Na lekcjach języka polskiego w starszych klasach szkoły podstawowej oraz w oddziałach gimnazjalnych uczniowie tworzyli wiersze o tematyce niepodległościowej i patriotycznej. Młodzież miała utrudnione zadanie, bo wiersze z założenia miały być akrostychami. Akrostych jest utworem lirycznym, w którym początkowe litery lub słowa wersów albo zwrotek tworzą wyraz bądź zdanie. Powstały piękne i wzruszające wiersze, niektóre z nich zostaną zaprezentowane na stronie szkoły. Znajdą się również w zakładce Biblioteki w Kąciku Poezji, do którego zapraszamy. 
    Nad całością czuwały polonistki: p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska – Krawiec, p. Joanna Muda oraz p. Marta Słomianowska.

Album foto


   „W baśniowym świecie Andersena”

25 października 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 10 w Zamościu odbyła się X edycja Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego „ W baśniowym świecie Andersena”.
Składał się on z dwóch odrębnych części: plastycznej i literackiej, których adresatami byli uczniowie klas I – III zamojskich szkół podstawowych.[more]
    Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów, kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej, jak również rozbudzanie zainteresowań życiem i twórczością duńskiego baśniopisarza H. Ch. Andersena.
    W części literackiej naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III a – Izabella Lewkowicz i Wojciech Knapik przygotowani pod kierunkiem pani Bożeny Greszty.
Podczas indywidualnego współzawodnictwa uczniowie wykazali się doskonałą znajomością utworów H. Ch. Andersena i zajęli czołowe miejsca w klasyfikacji ogólnej:

II miejsce – Izabella Lewkowicz,
IV miejsce – Wojciech Knapik

   

W kategorii plastycznej nagrodę otrzymała Nina Panas - Kaźmierczak z klasy Ic, a wyróżnienie Maja Pietruszka z klasy IIc. Uczennice wykonały prace plastyczne pod kierunkiem pani Anny Kardasz i pani Anny Gregorowicz.


Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

Album foto

Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: Anna Sokalska - Wosiek


Tenis stołowy

24.10.2018 odbyły się Igrzyska Młodzieży w Drużynowych zawodach w tenisie stołowym na szczeblu miejskim. Drużyna dziewcząt  w składzie Martyna Kiljan - VII a  i Martyna Ochniowska - VIII a zajęły drugie miejsce  i uzyskały awans do zawodów rejonowych, natomiast  IV miejsce w składzie Jakub Ciepiel, Dominik Pańko, Michał Burda z klasy III a gimnazjum  zajęli chłopcy. 

Gratulujemysmiley

Album foto


Promieniowanie Ojcostwa 

Serdecznie gratulujemy uczniom naszej szkoły zajęcia zaszczytnych miejsc w VI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej.
W ramach ogólnopolskich obchodów XVIII Dnia Papieskiego podejmowano wiele inicjatyw mających na celu przypomnienie postaci św. Jana Pawła II. Corocznie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 uczestniczą w konkursie recytatorskim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9 w Zamościu.  Dnia 23 października bieżącego roku, Kacper Gąska z kl. VI a za piękną recytację otrzymał I miejsce w kategorii szkół podstawowych.  Emilia Palonka z kl. Va zdobyła wyróżnienie za interesujące wiersze własnego autorstwa. Uczniowie SP przygotowani byli przez p. M. Chmiel. W konkursie wzięły udział uczennice gimnazjum: Martyna Krawczyk i Diana Juszczak z kl. IIIB. Diana za wzruszającą recytację uzyskała III miejsce. Przygotowana była pod kierunkiem p. J. Bulak
W naszej szkole, godna uwagi prezentowana jest ciekawa wystawa, upamiętniająca nauczanie niezwykłego Papieża z Polski, na którą zapraszamy. Wystawę zorganizowały panie katechetki oraz p. B. Palonka.

Album foto

Tekst: J. Bulak, zdjęcia M. Garbuz


Niepodległość - graficznie

Uczniowie klas V, VI, VII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum przygotowali projekty znaku graficznego (LOGO) wielkiego wydarzenia, które nas wkrótce czeka – 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.[more] Nie był to łatwy temat, ale młodzież poradziła sobie znakomicie. Najciekawsze prace zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej oraz przekazane na konkurs plastyczny organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Zamościu. 

Album foto


„Lekcja o Funduszach Europejskich V”

Uczniowie klasy VI i VIII naszej szkoły wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich V” zorganizowanej przez Ministerstwo Inwestycji  i Rozwoju. Do udziału w akcji zostały zgłoszone szkoły z pięciu województw Polski Wschodniej.  Na lekcjach przeprowadzonych przez p. A. Sawiniec – Szczech  uczniowie mieli okazję poznać bliżej Fundusze Europejskie, zwłaszcza w kontekście realizacji pomysłów biznesowych.  
Cele akcji edukacyjnej: 
a. popularyzacja wiedzy na temat Funduszy Europejskich, Programu Polska Wschodnia 2014-2020 (POPW) i innych programów operacyjnych 2014-2020, realizowanych w Polsce Wschodniej, wśród młodzieży klas 6 - 8 szkół podstawowych;
b. promocja projektów realizowanych dzięki dofinansowaniu z POPW i Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013;
c. zainspirowanie grupy docelowej do analizy zmian i korzyści, jakie przyniosła/przyniesie lokalnej lub ogólnopolskiej społeczności, realizacja w Polsce Wschodniej inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich.
Na lekcjach odbywały się konkursy. Uczniowie, którzy najszybciej i prawidłowo rozwiązali zadania, otrzymali nagrody /bony do sieci sklepów Empik o wartości 40 zł i 30 zł/, natomiast dla wszystkich uczniów przewidziane były upominki. 

Album foto

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech


   Wybory do MSU

19 października 2018 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego.
    O stanowisko przewodniczącego i zastępcy ubiegali się uczniowie klasy III a wyłonieni podczas klasowych wyborów. [more]
    Kampania wyborcza rozpoczęła się na początku października. Kandydaci osobiście prezentowali swoje programy wyborcze we wszystkich klasach I – III oraz na gazetce szkolnej. 
    W głosowaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych, drugich oraz klasy trzeciej. 
Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

    W roku szkolnym 2018/2019 klasy młodsze reprezentować będzie Mały Samorząd Uczniowski w składzie:

Przewodnicząca: Maria Palonka - Rawa
Zastępca: Krzysztof Kawalec

Członkowie:  Izabella Lewkowicz
                       Wojciech Knapik
                       Eryk Szewczuk
                       Wojciech Malicki
                       Szymon Tymosz

                       

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

Album foto

Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: Katarzyna Serafin


Miejskie Współzawodnictwo Sportowe

W dniu 19.10.2018 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 odbyło się uroczyste podsumowanie sportowego roku szkolnego 2017/2018 w Miejskim Współzawodnictwie Sportowym. W uroczystej gali wręczenia nagród uczestniczyli przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Miasta Zamość panem Andrzejem Wnukiem, vice-prezydentem panem Andrzejem Zastąpiło, Dyrektor Wydziału Edukacji panią Agnieszką Kowal, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu panią Małgorzatą Bzówką, panem Markiem Gajewskim - doradcą Prezydenta Miasta Zamość  Gościem honorowym był pan Kajetan Tomasz Broniewski – polski wioślarz i działacz sportowy, trzykrotny olimpijczyk. W gali uczestniczył także Sławomir Tór - V-ce Prezes MKS Padwa Zamość. Powitano także dyrektorów zamojskich szkół oraz nauczycieli a przede wszystkim bohaterów tej uroczystości – uczniów.
 Współzawodnictwo sportowe zamojskich szkół  obejmowało zawody organizowane przez Szkolny Związek Sportowy w Lublinie w ramach Miejskich Igrzysk Sportowych, Gimnazjady i Licealiady.
W kategorii Igrzyska Dzieci (uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej) nasza szkoła zajęła IV miejsce
W kategorii Igrzyska Młodzieży ( uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie klasy III gimnazjum) uplasowaliśmy się również na czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej.
Wszystkim uczniom, którzy swoją ciężką pracą przyczynili się do osiągnięcia tak wspaniałego wyniku serdecznie gratulujemy!

Album foto


Wycieczka Szlakiem Podkarpacia

18 października 2018 r. uczniowie klas VI, VII, VIII szkoły podstawowej oraz Michał Malicki z IIIb gimnazjum uczestniczyli w wycieczce Szlakiem Podkarpacia. Nad młodzieżą opiekę sprawowała p. Małgorzata Bożek, p. Marta Słomianowska i p. Waldemar Orzechowski.

W dniu wycieczki uczestników przywitało rześkie powietrze i jasne słońce, które zapowiadały piękny jesienny dzień. Podczas drogi można było podziwiać za oknem zachwycające pejzaże Roztocza Środkowego.

Głównym celem wycieczki była wizyta w jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznej w Polsce – w Zamku w Łańcucie. Budowla ta na przestrzeni dziejów była własnością kilku szlacheckich rodów, ale to Lubomirscy, a potem Potoccy zamienili ją z obronnego zamku w reprezentacyjną rezydencję. Pomimo tego, że ostatni właściciel – Alfred Potocki, w 1944 r. w obawie przed wojskami radzieckimi wywiózł z Polski 700 skrzyń najcenniejszego majątku, rezydencja nadal zachwyca do dziś swoim wyglądem i wyposażeniem. Młodzież mogła podziwiać antyczne rzeźby, obrazy m.in. Jana Matejki, piękne meble, kryształowe żyrandole i wspaniałe posadzki.

Następnie jesiennymi alejkami zamkowego ogrodu w stylu angielskim wycieczka przeszła do Stajni i Wozowni, w której zachwyciła wszystkich ogromna przeszklona dachem Hala Zaprzęgowa oraz kolekcja trofeów myśliwskich przywiezionych z safari przez ostatniego właściciela. Można tam także było pooglądać pojazdy z Muzealnej Kolekcji: karoce, sanie, powozy, a także uprząż i ekwipaże.

Odwiedziny w łańcuckim zamku dały pewne wyobrażenie, jak wyglądało codzienne życie polskich magnatów i jaki luksus i zbytek ich otaczał.

Drugim punktem wycieczki było Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Tutaj młodzież spotkała się z trudną i bolesną tematyką II wojny światowej, ale przecież trzeba, aby pamięć o tamtych wydarzeniach przetrwała. Multimedialna scenografia i towarzyszące jej eksponaty przedstawiły historię Polaków, którzy, ryzykując własnym życiem, nieśli pomoc Żydom w okupowanej przez Niemców Polsce. Szczególnie wrażenie wywarła historia Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy dali schronienie ośmioosobowej grupie Żydów, za co wraz z sześciorgiem dzieci zostali rozstrzelani. Za swoją odwagę i poświęcenie w 1995 r. zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ich tragedia stała się symbolem polskiej ofiary i męczeństwa podczas niemieckiej okupacji.

Na koniec pod pomnikiem poświęconym ofiarom Holokaustu młodzież oddała im hołd minutą ciszy.

Nadszedł już czas powrotu do Zamościa. Szczególne podziękowania należą się p. Waldemarowi Kaźmierczakowi, bez którego wycieczka by się nie odbyła. P. Kaźmierczak jest znanym regionalistą oraz autorem publikacji historycznych o Zamościu. Oprócz świetnej organizacji wycieczki służył też młodzieży swoją bogatą i wszechstronną wiedzą m.in. historyczną, etnograficzną, przyrodniczą. Wielkie podziękowania!

Album foto

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Bożek, W. Orzechowski


Uroczystość ślubowania klas pierwszych

18 października, w czwartkowe popołudnie, w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza miało miejsce uroczyste wydarzenie - ślubowanie klas pierwszych. Ceremonię zaszczycili swoją obecnością Pani Dyrektor Alicja Dubel wraz z Wicedyrektorami Panią Jolantą Krywko i Panią Iwoną Kurzempą-Sarzyńską, Wiceprezydent Zamościa, Pan Andrzej Zastąpiło, Dyrektor Wydziału Oświaty, Pani Agnieszka Kowal, dyrektorzy i wychowawcy z zamojskich przedszkoli oraz licznie zgromadzeni rodzice uczniów klas pierwszych.
W tym roku szkolnym ślubowanie składali uczniowie trzech klas pierwszych: klasy I A, I B i I C.
Po powitaniu gości oraz dzieci przez Panią Dyrektor, najmłodsi uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod okiem wychowawców. Następnie odbyło się uroczyste wprowadzenie sztandaru szkoły, odśpiewanie hymnu państwowego oraz akt ślubowania złożony przez uczniów przed wszystkimi zgromadzonymi gośćmi. Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Artyści po każdej prezentacji byli nagradzani gromkimi brawami
Kulminacyjnym punktem uroczystości było pasowanie przez Panią Dyrektor każdego dziecka na ucznia naszej szkoły.
Na zakończenie przedstawiciele Rady Rodziców wyrazili podziękowania dla Pani Dyrektor, zaś uczniowie pozowali do pamiątkowych zdjęć.
Po części oficjalnej dzieci udały się do swoich klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Scenariusz części artystycznej opracowały Panie: Agnieszka Dybzińska, Anna Kardasz oraz Anna Taras. Oprawą muzyczną zajęła się Pani Katarzyna Beda, zaś dekorację przygotowała Pani Anna Sawiniec-Szczech.

Album foto

Film

Tekst: Beata Rekiel, Agnieszka Dybzińska, Anna Kardasz
Zdjęcia: Małgorzata Drozd oraz Studio fotografii „Spektrum”


Wojewódzkie Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Centrum Kultury Filmowej

17 października 2018 r.  w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zostali na nią zaproszeni wyróżnieni nauczyciele z Zamościa i powiatu zamojskiego, którzy odebrali państwowe i resortowe odznaczenia z rąk Kuratora Oświaty w Lublinie Pani Teresy Misiuk oraz Wojewody Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka. Uroczystość zaszczycili swoja obecnością: Pan Jerzy Chróścikowski - Senator RP, Pan Sławomir Zawiślak - Poseł na Sejm RP, Pan Tomasz Zieliński -Poseł na Sejm RP, Pan Andrzej Zastąpiło -Wiceprezydent Miasta Zamość, Pani Monika Żur -  Dyrektor Delegatury Zamość Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Agnieszka Kowal - Dyrektor Wydziału Oświaty Miasta Zamość i wiele innych osobistości.
Spośród nauczycieli naszej szkoły 7 osób znalazło  się w gronie odbierających nagrody i odznaczenia: Dyrektor szkoły Pani Alicja Dubel – Nagroda Kuratora Oświaty w Lublinie, Pani Marta Majewska – Nagroda Ministra Edukacji Narodowej, Pani Katarzyna Beda – Medal Komisji Edukacji Narodowej, Pani Anna Taras - Złoty Medal za Długoletnią Służbę, Pani Marzena Chmiel - Srebrny Medal za Długoletnią Służbę,  Pan Jerzy Bekas – Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, Pani Anna Sokalska-Wosiek – Brązowy Medal za Długoletnią Służbę. 18 października 2018r. Pani Agnieszka Dybzińska otrzymała Nagrodę Prezydenta z rąk Pana Andrzeja Wnuka - Prezydenta Miasta Zamość.
Uroczystość wręczenia nagród  i odznaczeń poprzedziła część artystyczna, która przygotowała nasza szkolna społeczność. W poruszającym montażu słowno-muzycznym tradycyjnie już wystąpili wspólnie: rodzice, nauczyciele, absolwenci i uczniowie Siódemki. Ze względu na narodowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości część artystyczna miała szczególnie podniosły, patriotyczny charakter. Tłem dla występów uczniów była związana tematycznie z uroczystością prezentacja multimedialna. 
Część artystyczną poprowadzili: Oliwia Kozłowska kl. IIIa (gimnazjum) i Tomasz Jesionek kl. III b (gimnazjum). Szkolny Chór Forte zaśpiewał  Hymn narodowy oraz wzruszające życzenia „Dziękujemy Wam…” . Jako soliści wystąpili: Martyna Wnuk kl. VIIa, Zuzanna Gałan kl. IIIa (gimnazjum), Franciszek Barnowski – absolwent gimnazjum. Poezję recytowali: p. Anna Kardasz, p. Marlena Szczepanek  i p. Roland Maziarka – rodzice i nauczyciele, Katarzyna Kardasz kl. Ia Tomasz Gołębiowski kl. Ia, Natalia Staśko kl. IVb, Karolina Korga kl. IVc , Wiktoria Pomazanka kl. IVc, Kacper Gąska kl. VIa, Tymon Bucior kl. VIb, Filip Wachowicz kl. VIIIa, Karol Jaskułecki kl. IIIb (gimnazjum).
Za przygotowanie montażu słowno-muzycznego odpowiedzialni byli: realizacja scenariusza -  p. Alicja Dubel, p. Maria Garbuz, oprawa muzyczna – p. Katarzyna Beda, dekoracje – p. Anna Sawiniec-Szczech, prezentacja multimedialna – p. Małgorzata Bożek.

Album foto

Relacje:
Katolickie Radio Zamość http://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/8093,dzien-edukacji-narodowej-obchody-wojewodzkie

Tekst: Maria Garbuz
Zdjęcia: M. Drozd  i redakcja „Nowy Kurier Zamojski”


Sukces sportowy

 

Dnia 17 października odbył się Międzyszkolny Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego  Szkół Podstawowych  „ Dla Niepodległej” w Szkole Podstawowej nr 9 w Zamościu.  

Naszą szkołę reprezentowało pięciu uczniów: Klaudia Kuczeruk, Jakub Pitwała, Jakub Nizioł, Dominik Malczewski, Karol Ochniowski. W swojej kategorii wiekowej I miejsce zajął Jakub Pitwała i III miejsce Jakub Nizioł

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Album foto

Tekst i zdjęcia I. Więsyk


„To z nimi rozpoczynamy podróż
Po świecie pięknym i wielkim.”

W poniedziałek 15 października  społeczność uczniowska naszej szkoły przygotowała uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Na scenie wystąpili uczniowie szkoły podstawowej wspólnie ze starszymi kolegami z gimnazjum oraz rodzicami. Wykonawcy zadedykowali wszystkim nauczycielom wiązankę utworów Zbigniewa Herberta oraz złożyli serdeczne podziękowania za przekazywaną wiedzę i trud codziennej pracy. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców przekazali na ręce pani Dyrektor Alicji Dubel symboliczne kwiaty.
Scenariusz części artystycznej opracowała p. Maria Garbuz. Oprawą muzyczną zajęła się p. Katarzyna Beda, zaś dekorację przygotowała p. Anna Sawiniec-Szczech.

Album foto

Film

Tekst A. Sokalska - Wosiek , zdjęcia W. Orzechowski


Tydzień Mediacji w Polsce

Tydzień Mediacji w Polsce, przypadający w dniach 15 – 19 października 2018 roku, w Zamościu w Sądzie Okręgowym rozpoczęła Konferencja Naukowa; „Mediacje – szansa na porozumienie”.  Delegacja uczniów naszej szkoły pod opieką p. A. Sawiniec – Szczech w pierwszym dniu Tygodnia Mediacji uczestniczyła aktywnie w warsztatach przeprowadzonych przez ekspertów:
Warsztat I  - „Mediacje, symulacje mediacji, spotkania wstępne, sesja wspólna, ugoda”,
Warsztat II - „Mediacje rówieśnicze, sposoby rozwiązywania konfliktów w szkole”,
Warsztat III – „Zarządzanie konfliktem w drodze do porozumienia”.
W pozostałych dniach Tygodnia Mediacji w siedzibie Sądu Okręgowego w Zamościu odbywać się będą spotkania Sędziów i Mediatorów z młodzieżą szkół, znajdujących się na terenie działania Sądu Okręgowego w Zamościu. Tematy spotkań to:  rola mediacji i mediatora, mediacje rówieśnicze i rozwiązywanie konfliktów w szkole.

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


    Debata Szkolna „Model współczesnego patrioty”

 W Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zamościu odbyła się debata, na której omawiany był temat modelu współczesnego patrioty. Spotkanie odbyło się 11 października 2018 r. i wzięli w nim udział uczniowie klas VI, VII i VIII ze szkoły podstawowej oraz klas III oddziałów gimnazjalnych. Debatę przygotowała i przeprowadziła p. Marta Słomianowska, wspierały ją w tym p. Małgorzata Drozd, p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska – Krawiec oraz p. Joanna Muda.
    Na początku uczestnicy debaty drogą losowania zostali podzieleni na sześć grup i zapewne niejeden z nich się zdziwił, dlaczego na stołach leżą kolorowe kapelusze. 
   P. Jolanta Krywko – wicedyrektor szkoły, serdecznie powitała wszystkich zebranych i życzyła owocnych obrad.
   Debata rozpoczęła się od swobodnej rozmowy o tym, z czym młodzieży kojarzy się patriotyzm i jakie postaci historyczne, według nich, są przykładem polskich patriotów. Odpowiedzi sugerowały w większości, że patriotą jest ten, kto walczy w obronie ojczyzny, poświęca się dla niej, oddaje za nią życie (m.in. Józef Piłsudski, Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Brytnar „Rudy”, Aleksy Dawidowski „Alek”, Tadeusz Kościuszko i inni) 
      Pojawiło się zatem pytanie, czy można być patriotą w czasach pokoju? Aby uzyskać na nie odpowiedź uczestnicy zostali zaproszeni do pracy metodą „myślących kapeluszy” Edwarda de Bono. Metoda ta polega na tym, że debatujący zostają przydzieleni do sześciu grup, które reprezentują odpowiedni kolor kapelusza: biały, czerwony, żółty, zielony, czarny i niebieski. Grupy pracują na tych samych materiałach, lecz skupiają się na innych wartościach. Grupa „białego kapelusza” przedstawia suche fakty, „czerwonego” skupia się na uczuciach i emocjach,  „żółci” reprezentują optymizm, starają się znaleźć korzyści i szanse, team „czarnego kapelusza” zastanawia się nad zagrożeniami i ryzykiem, „zieloni” to kreatywność, a nad wszystkim czuwają uczestnicy w niebieskich kapeluszach, którzy są koordynatorami. Wyjaśniła się więc zagadka, po co na stołach leżały różnokolorowe kapelusze. 
    Każda z grup otrzymała definicję patriotyzmu, nacjonalizmu i szowinizmu według „Słownika języka polskiego PWN”, fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II (przemówienie w ONZ – NY 1995 r.), Samuela Pereiry (Gazeta Polska Codziennie), Sławomira Jastrzębowskiego (Super Express) oraz Jerzego Kwolka (RMF FM).
Po wykonaniu zadania, wybrani reprezentanci przedstawili przemyślenia grupy, z których wyłonił się spójny obraz współczesnego patriotyzmu:
Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny, poświęcenie się dla jej dobra, uczestnictwo w manifestacjach, szacunek dla symboli narodowych. To także dbanie o rodzinę, płacenie podatków, dbanie o środowisko, wspieranie narodowej kultury, sztuki, nauki. Kupowanie rodzimych produktów, niewyjeżdżanie na emigrację. Patriotyzm to piękne uczucie, które dostarcza nam wielu emocji takich jak duma, radość, wzruszenie, niezłomność. Daje nam poczucie własnej wartości, tożsamości, przynależności. Uczy nas tolerancji i szacunku dla innych narodowości. Jednak trzeba uważać, aby patriotyzm nie przekształcił się w nacjonalizm i szowinizm, bo może to doprowadzić do pogorszenia stosunków międzynarodowych, dyskryminacji,  a nawet konfliktów zbrojnych.
     Następnie uczestnicy debaty obejrzeli w ciszy i skupieniu krótki film z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego pt.: „Co Powstańcy chcieliby przekazać dzisiejszej młodzieży”. Bohaterowie w prostych słowach radzili młodym, aby się uczyli, mieli własne zdanie, ale szanowali innych, aby byli przyzwoitymi ludźmi i byli tolerancyjni, żeby znali swoje prawa, ale też i obowiązki, aby zrozumieli, co to znaczy być obywatelem, szanowali wolność i pamiętali o tym, co się wydarzyło kiedyś.
      Po obejrzeniu filmu oraz krótkiej dyskusji na temat jego treści i przekazu uczestnicy przystąpili do realizacji ostatniego zadania – opracowania Modelu Młodego Patrioty. Wśród wymienionych pożądanych zachowań znalazły się m. in. zalecenia, aby brał udział w wolontariatach, dbał o poprawną polszczyznę, kochał swój kraj, szanował starszych, był odpowiedzialny, uczciwy i prawdomówny, dbał o środowisko, rodzinę i bliskich, pomagał potrzebującym, zachowywał odpowiednią postawę podczas hymnu, znał historię swojego kraju, dbał o kulturę i tradycję, uczestniczył w manifestacjach itd.
      Uczestnicy debaty zostali zobowiązani do tego, aby przekazać w swojej klasie, o czym rozmawiali podczas spotkania i przedstawić wypracowane materiały.
Na zakończenie zabrał głos Jakub Romaszko, uczeń III klasy gimnazjalnej, który bardzo mądrze i dojrzale posumował debatę: 
       Na początku naszej debaty padło jedno zdanie „Jesteśmy Polakami, jesteśmy patriotami”. Zdanie to jest ograniczone, gdyż nie chodzi tylko o sprowadzenie patriotyzmu do tego, że jesteśmy Polakami. Patriotyzm to jest coś większego. Nieważne, czy jesteś Niemcem, czy Polakiem, Amerykaninem, Rosjaninem. Kochasz swój kraj, dbasz o niego, pielęgnujesz jego historię i pogłębiasz wartości swoje. To nie dotyczy tylko Polski, tylko wszystkich narodowości. (…)
       W dzisiejszych czasach dużo Polaków nie pielęgnuje swojej historii, nie zna jej, nie uczy się o tym (…) nie skupia się nad tym. Patriotyzm, który z założenia wychodzi z dbania o dobro własnego kraju (…) i narodu, przeradza się w szowinizm.  To, co się pojawia na meczach, czyli różni kibole (…), ludzie, dla których jesteś patriotą, jeżeli nie traktujesz policji z szacunkiem, nie traktujesz drugiego człowieka z szacunkiem. Potem patriotyzm przeradza się (…) w nienawiść i agresję (…) 
      Polacy byłi narodem, który po Żydach ucierpiał najbardziej podczas II wojny światowej, a w dzisiejszych czasach, dużo Polaków propaguje nazizm, utożsamia się z nacjonalizmem. Mamy piękny model patriotyzmu, który się wywodzi z XIX w., w którym Polacy dbali o swoją tożsamość,  przeciwstawiali się rusyfikacji, germanizacji. Osoby, które walczyły w powstaniach (…), wiedziały, że przynależą do Polski. W dzisiejszych czasach to zanika. Wszyscy działają na samowolkę, każdy traktuje patriotyzm inaczej (…) Jedni interpretują go tak, jak powinno być: dbać o dobro narodu, chodzić na manifestacje, szanować symbole narodowe. A inny myśli: „Jestem Polakiem”, założy sobie bluzę z symbolem „Polski Walczącej” i idzie się z kimś bić. Skrajność, która się wywodzi od pięknych założeń umiłowania kraju. 
     Dlatego trzeba pamiętać o tym, ażeby rozumieć, co to słowo znaczy. Pielęgnować wartości sprzed lat, ażeby patriotyzm służył naszej Ojczyźnie.

Album foto

Film

Tekst M.Słomianowska , zdjęcia M. Drozd


         
Biało-czerwone kartki okolicznościowe

Uczniowie klas piątych na lekcjach plastyki pod opieką p. Anny Sawiniec-Szczech oraz p. Marty Słomianowskiej wykonali ręcznie piękne kartki okolicznościowe z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością, ich kartki zachwycają pomysłowością i wykonaniem.
     Następnie na języku polskim pod czułym i uważnym okiem p. Joanny Mudy oraz p. Iwony Zgnilec zredagowały życzenia z okazji tego wielkiego i radosnego święta narodowego. 
    Tak przygotowane kartki uczniowie będą mogli wręczyć osobiście lub wysłać pocztą do wybranej przez siebie osoby.


Album foto


"Pola Nadziei"

9 października odbyło się uroczyste sadzenie żonkili przed Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach I. Honorowy patronat nad XXI edycją kampanii "Pola Nadziei" tradycyjnie objął J. E. Ks. Bp Marian Rojek. Na uroczystość przybyło ponad 30 szkół współpracujących z hospicjum.  
   Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: uczniowie z  kl.VI a- Szymon Drozd i Michał Muda, z kl.VII a Mateusz Krawiec oraz opiekun pani Joanna Muda, którzy, podobnie jak inni uczestnicy tej akcji,  zasadzili cebulki żonkili  symbolizujące nadzieję, a także solidarność z ludźmi nieuleczalnie chorymi. 
Łącznie wysadzono ok.600 cebulek przed budynkiem hospicjum, zaś w naszej szkole, zostaną zasadzone na specjalnie przygotowanej rabacie przy wejściu do budynku szkoły, aby na wiosnę pięknie kwitnące żonkile zachęcały do wspierania akcji hospicyjnej. 

Album  foto

Tekst i zdjęcia J. Muda


Sukces na turnieju tenisa stołowego

 

Uczniowie naszej szkoły, brali udział w Zawodach Miejskich w Tenisie Stołowym zajmując pierwsze miejsce - Kacper  Gąska  klasa VIa i trzecie miejsce - Jakub  Nizioł  klasa VIb. 
Obaj awansowali do Igrzysk Rejonowych w kategorii Chłopcy Młodsi Szkoły Podstawowe.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Album foto


I Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży – Zamość 2018”

       W roku szkolnym 2017/2018 Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu ogłosił I Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży”.  Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość - Pana Andrzeja Wnuka, Posła Na Sejm RP - Pana Jarosława Sachajko oraz Posła Na Sejm RP – Pana Sławomira Zawiślaka.
      27 września 2018 r. w Galerii Sztuki Dziecka „Na Kamiennej” odbyło się podsumowanie oraz wernisaż najciekawszych rysunków. Na konkurs wpłynęło 457 prac z 47 placówek województwa lubelskiego. Uczniowie naszej szkoły również wzięli  aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Portrety Józefa Piłsudskiego wykonano pod opieką p. Marty Słomianowskiej. 
     Absolwent naszej szkoły - Bartosz Skowyra (w roku szkolnym 2017/2018 uczeń kl. III a oddziałów gimnazjalnych) za swoją pracę otrzymał III nagrodę w Kategorii III- uczniowie gimnazjów i szkół ponadpodstawowych.
Serdecznie Bartoszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów już w nowej szkole!

Album foto


Kreatywnie na j. polskim w V „b”

W piątek 5 października na lekcjach języka polskiego odbyły się kreatywne zajęcia dla uczniów klasy 5 „b”.
 Na początku pani Katarzyna Karwowska zapoznała uczniów z ideą teatru kamishibai i zaprezentowała „Bajkę o Wiśle”.
Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali fragmenty legendy, do których mieli stworzyć ilustracje.
Uczniowie wykazali się dużą wyobraźnią, kreatywnością i samodzielnością w działaniu. Ich prace posłużą do stworzenia teatru kamishibai – „Legenda o Warsie i Sawie”.

Album foto

(tekst i zdjęcia: Iwona Zgnilec)


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Pod koniec września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego klas 4-8. Uczniowie mieli możliwość wyboru spośród sześciu kandydatów,[more] którzy w swoich programach wyborczych umieścili wiele interesujących i oryginalnych propozycji na pracę w roku szkolnym 2018/2019. Były plakaty wyborcze oraz krótka autoprezentacja kandydatów i kandydatek przed klasami. Choć nikt się nie przyznawał, każdy miał tremę – w końcu po to się startuje, by zwyciężyć.  W pracach komisji wyborczej pracowały uczennice z klas 4c oraz 6b. 

Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

Przewodniczący: Michalina Litwajtis z klasy 5b
Zastępca: Amanda Alahakoon z klasy 5c
Skarbnik : Agata Bratkowska z klasy 6b

Serdecznie gratulujemy wygranym i zapraszamy wszystkich chętnych do aktywności w życiu szkoły!
Terminy spotkań członków samorządu będą umieszczane na gazetce ściennej przy sali nr 14.

Album foto


        Podchody ku czci Niepodległej

2 października 2018 r. odbyły się w naszej szkole „Podchody ku czci Niepodległej”. Wydarzenie to wplotło się w cały cykl działań podjętych w roku 2018 przez naszą szkołę w celu uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 
      We wspólnej zabawie uczestniczyli uczniowie z klas V, VI oraz VII. Spośród wybranych przedstawicieli poszczególnych klas zostały utworzone 4 drużyny: Zielonych, Żółtych, Niebieskich i Czerwonych. Każda z nich dostała inny zestaw zadań do realizacji. W różnych miejscach w szkole zostały rozmieszczone wskazówki, polecenia oraz  materiały.  Po dotarciu na wyznaczone miejsce i  prawidłowo wykonanym zadaniu drużyny zdobywały kolejną część układanki, potrzebnej do realizacji zadania końcowego. Całość przygotowały i przeprowadziły p. Małgorzata Drozd i p. Marta Słomianowska.
   Na posumowanie podchodów zostały zaproszone: p. Alicja Dubel – dyrektor szkoły, p. Iwona Kurzempa–Sarzyńska – wicedyrektor oraz p. Maria Garbuz, które  bacznie obserwowały drużyny podczas  prezentacji efektów swojej pracy.  
Wśród publiczności znaleźli się uczniowie kl. III c gimnazjum, którzy z sympatią przyglądali się swoim młodszym koleżankom i kolegom.
     Drużyna Czerwonych ze zdobytych materiałów plastycznych miała przygotować plakat przedstawiający Ojczyznę, Patriotyzm i Niepodległość.  Drużyna Niebieskich stanęła przed trudnym zadaniem stworzenia krótkiej formy teatralnej przedstawiającej Ojczyznę. Mogli wykorzystać do tego zebrane podczas podchodów rekwizyty: berło, ciupagę, stateczek, czapkę kapitańską itp.
Drużyna Żółtych realizując swoje polecenia zdobywała kolejne strofy wiersza Marcina Wolskiego pt.: „Niepodległość” i na podsumowaniu uczniowie wyrecytowali go z pamięci. Na zakończenie wystąpili uczniowie z drużyny Zielonych. Ich zadaniem było zaśpiewanie jednej z najbardziej znanych i lubianych pieśni patriotycznych autorstwa zamościanina Zygmunta Pomarańskiego pt.: „O mój rozmarynie…”
      Wszyscy uczestnicy przyłożyli się do wykonania powierzonych im zadań, ale za najlepszą realizację uznano występ Niebieskich. Na zakończenie p. Alicja Dubel podziękowała uczniom za uczestnictwo w podchodach, pogratulowała ciekawej realizacji zadań i poczęstowała uczestników małym co nieco.

Album foto

Tekst M.Słomianowska, zdjęcia M. Drozd


Dzień chłopaka w szkole

 

30 września to dzień,  w którym obchodzimy „Dzień chłopaka”.  Jak co roku dziewczęta przygotowały z tej okazji różne niespodzianki  swoim kolegom z klasy.  Były to między innymi  gry,  zabawy, konkursy oraz oczywiście prezenty.

 

Album foto


 "Dzień chłopaka" w klasach 1-3

  1 października 2018 roku uczniowie klas I – III uroczyście świętowali Dzień Chłopaka. 
Na wszystkich chłopców  w tym dniu czekało mnóstwo miłych niespodzianek. Oprócz gorących życzeń i atrakcyjnych upominków, mogli liczyć na wyjątkową uprzejmość i uczynność ze strony swoich koleżanek. Dzieci z klasy I a, Ib i II c wybrały się do kina na film pt. „ Mała Stopa”.
    W każdej klasie odbyły się wybory ,,Chłopaka na medal”. Mógł nim zostać uczeń, który
na co dzień stara się być życzliwy, uczynny i koleżeński.
Wszyscy chłopcy, którzy uzyskali ten tytuł, oprócz licznych gratulacji otrzymali symboliczne medale i zostali uwiecznieni na pamiątkowych zdjęciach.
    Dzień Chłopaka upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze, w której oprócz wytężonej pracy nie brakowało uśmiechów i z abaw.

Album foto


Tekst i zdjęcia: Bożena Greszta


Otwarte Mistrzostwa 

28.09.2018 młodzież naszej szkoły  wzięła udział w Otwartych Mistrzostwach miasta Zamość i powiatu zamojskiego lzs w lekkiej atletyce dla klas VII ,VIII oraz gimnazjów  na podium stanęli:
Alan Marczyk rocznik 2006 skok w dal I miejsce
Samanta Walczuk rocznik 2005 I miejsce skok w dal, III miejsce bieg 100m
Bartłomiej Półtorak rocznik 2005 II miejsce bieg 1000m
Kinga Staszczuk rocznik 2003 I miejsce skok w dal, I miejsce rzut oszczepem

Album foto


Tekst i zdjęcia: Radosław Witkowski


VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2018 społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 7 uczestniczyła w VIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day).
Ta bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona była w szkołach na całym świecie. W tym roku do akcji zgłosiło się 4 579 szkół, w tym 4 299 szkół z Polski. Jak co roku organizatorem głównym akcji było Wydawnictwo WKM Rachmistrz ze Szczecinka, wyłączny wydawca kart Grabowskiego.
Celem akcji było  propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
W tym roku szkolnym przedstawiciele  klas IV - VI szkoły podstawowej wraz z opiekunkami panią Małgorzatą Bożek, Aleksandrą Luchowską – Bartnik, Karoliną Tyrką i Małgorzatą Wilkołazką,  przeprowadzili egzaminy  z tabliczki mnożenia wśród uczniów  klas III – VIII szkoły podstawowej . 
Oprócz testu umiejętności tabliczki mnożenia, prowadzono w klasach różne gry i zabawy także związane z tabliczką mnożenia. Było to między innymi układanie domina matematycznego, memory z kartami Grabowskiego oraz podchody matematyczne z tabliczką mnożenia w tle.
Wszyscy bardzo dobrze się bawili sprawdzając jednocześnie swoje umiejętności i chęć rywalizacji.
Najlepiej zdane egzaminy z tabliczki mnożenia zostały uhonorowane certyfikatami uzyskania tytułu EKSPETRA TABLICZKI MNOŻENIA.
Uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
Lista uczniów Szkoły Podstawowej nr 7, którzy bezbłędnie rozwiązali test:

Klasa  trzecia:
Klaudia Węglińska          Emilia Duras                Maks Błaszczyk
Maks Sagan                      Aneta Kłapouchy         Oliwier Działa
Michał Dereszewski            Kacper Medak             Iza Lewkowicz

Klasy czwarte
Oliwia Liminowicz             Daria Terlecka               Michał Bukowski    
Julia Ćwik                         Kryspin Majdański         Aleksandra Albingier
 Aleksandra Cytawa         Natalka Staśko              Amelia Mendel 
Jakub  Warcaba               Zosia Ogińska               Olgierd Borowski
Alicja Torzewska              Szymon Barczuk           Paweł Budzisz
Michał Sawa                    Justyna Jędruszczak     Maks Kolano
Jan Bondyra                    Martyna Świstowska     Gabriela Szadkowska
Lena Kowalik                   Karolina Guzek             Maciej Knapik    
Wiktor Waniowski

Klasa piąte
Jakub Hołowiński            Katarzyna Gąsianowska        Brajan Altmajer
Szymon Panek                Emilia Palonka                      Alan Ulanowski
Weronika Czugała           Wiktoria Szewczak               Zuzanna Madeja
Sebastian Lipiec              Piotr Kaliszczuk                    Paweł Dacyna
Michalina Litwajtis           Katarzyna Kiecak                 Alina Deszkowicz
Oliwia Zezula                  Szymon Mazur                     Jakub Żołkoś 
Bartosz Śniecikowski      Patryk Nowak                       Szymon Szajba
Oliwia Bielec                   Adam Musiał                          Karmen Rusek     
Krystian Maziarka           Ewa Mazurek – Pupeć          Hubert  Bełz
 Weronika Bartnik           Aleksandra Krawczuk            Natalka Kuśnierz

Klasa szóste:
Judyta Żołnierczuk             Grzegorz Jańczuk                 Barbara Malicka
Kacper Gąska                    Michał Muda                          Kamila Zwolan
Igor Glinka                        Weronika Duras                     Sebastian Jabłoński
Agata Bratkowska             Klaudia Kuczeruk                  Jakub Nizioł
Przemek Będziejewski     Szymon Papuga                     Zuzanna Skowyra
Wiktoria Szkałuba            Zuzanna Boruń                       Tymon Bucior    
 
Klasa siódma :
Jakub Brykner                    Amelia Drzewicka                  Barbara Małysz
Monika Sokołowska           Nikola Artymiak                      Anna Łubkowska
Grzegorz Szadkowski        Oliwia Mnich                           Magdalena Kowalewska
Iga Bielecka                       Mateusz Krawiec                    Bartek Półtorak 
Kacper Jańczak                 Wanessa Głąb                       Maksymilian Kostrubiec
Julia Pawlasiuk                  Sandra Lis

 Klasa ósma
Filip Wachowicz                 Zuzanna Skrzyńska                 Erwin Sałamacha
Katarzyna Zubala              Paweł Łopaciński                     Maksymilian Szumigaj
Łucja Żelazny        

Album foto


Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

W dniu 28 września uczniowie klasy VIb uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarzem  Pawłem Beręsewiczem. Zostało ono zorganizowane przez Filię nr 4 Książnicy Zamojskiej. W ramach wieloletniej współpracy Książnicy ze Szkołą Podstawową nr 7, pracownicy filii zaprosili do udziału w spotkaniu właśnie naszych uczniów pod opieką szkolnego bibliotekarza. 
Paweł Beręsewicz  to laureat wielu nagród literackich. W jego dorobku znajduje się, m. in.: Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego, III nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, Nagroda Literacka m. st. Warszawy. Książki pisarza cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Kilka pozycji posiada również  biblioteka szkolna i na pewno warto je wszystkie przeczytać.
Podczas spotkania autor najwięcej  uwagi poświęcił bohaterom  książek „Tajemnica człowieka 
z blizną” oraz „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. Uczniowie chętnie zabierali głos w dyskusji i zadawali pytania, dotyczące m.in. biografii pisarza. Dowiedzieli się, że zanim został pisarzem był nauczycielem języka angielskiego, a także leksykografem i tłumaczem książek. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, a zakończyło się wpisywaniem dedykacji do książek i rozdawaniem autografów.

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia Anna Sokalska-Wosiek


Dzień Chłopaka w klasie 6b

Uczniowie klasy 6b, pod opieką wychowawcy p. M. Szczepanek, 27 września wspólnie świętowali Dzień Chłopaka, zwiedzając Zamość, grając w kręgle i zajadając pyszne przekąski.

Wyjście integracyjne to zasługa m.in. drużyny dziewcząt z naszej klasy – Zuzi Boruń, Weroniki Duras oraz Zuzi Skowyry, które zajęły III miejsce w Miejskiej Grze Terenowej z Przyrody, wygrywając tym samym vouchery dla całej klasy 6b na zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem oraz zniżkę na grę w kręgle. Pomimo chłodu na dworze, wszyscy uczestnicy z zaciekawieniem zwiedzali nasze Stare Miasto a w szczególności trasę turystyczną w podziemiach oficyny Ratusza. Po dwóch godzinach lekcji historii w plenerze udaliśmy się spacerkiem przez piękny o tej porze roku park do kręgielni. Było mnóstwo pozytywnych emocji, rywalizacja a przede wszystkim świetna zabawa. 

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Szczepanek


Pokazy przyrodniczo – chemiczne

25  września w naszej szkole gościliśmy firmę Mini Lab, która zaprezentowała uczniom klas II, III i IV pokazy eksperymentów z dziedzin nauk ścisłych i przyrody.
Każde doświadczenie było szczegółowo wyjaśniane, po to, aby dzieci mogły samodzielnie rozwiązywać problem badawczy. W trakcie wykonywania eksperymentów z widowni wybierani byli ochotnicy, którzy pomagali w przeprowadzaniu doświadczeń.
Dzieci obserwowały ciecze zmieniające kolory, znikające duszki oraz chemiczne światła drogowe.
Ta niezwykle pouczająca lekcja wzbudziła w uczniach radość i chęć poznawania świata. Przez chwilę wszyscy staliśmy się prawdziwymi naukowcami, mogliśmy przeżyć ciekawą, chemiczną przygodę.

Album foto


Tekst i zdjęcia: Anna Pintal


Edukacja ekologiczna

Samorząd Województwa Lubelskiego zorganizował wojewódzki konkurs plastyczny „Pokoloruj swój Świat”, który odbywa się w ramach projektu pn. „Przedsięwzięcie z zakresu edukacji ekologicznej dla uczniów szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego”.
Celem konkursu jest:
- angażowanie dzieci i młodzieży z terenu województwa lubelskiego do czynnej ochrony środowiska,
- podnoszenie poziomu wiedzy ekologicznej poprzez kształtowanie świadomości w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska naturalnego,
- rozwijanie wśród dzieci postaw proekologicznych wobec otaczającego środowiska naturalnego oraz zmysłu kreatywności w połączeniu z aktywną edukacją ekologiczną.
Dnia 28 września został podsumowany szkolny etap konkursu „Pokoloruj swój Świat”.
Jury wyłoniło zwycięzców szkolnego etapu konkursu „Pokoloruj swój Świat”:
I miejsce – Kacper Gąska
II miejsce – Kajetan Łuszczak 
III miejsce – Jakub  Nizioł
Serdecznie gratulujemy i życzymy  dalszych  sukcesów !

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Spotkanie z policjantem w świetlicy szkolnej

Dnia 27 września przyjął zaproszenie do świetlicy szkolnej tata Miłosza z klasy 4c p.Artur Lenard, który jest policjantem  i na co dzień pracuje w wydziale kryminalnym policji w Zamościu.[more]
Niezwykle interesująca dla uczniów szczególnie dla chłopców okazała się  demonstracja ubioru i  sprzętu  policyjnego:  czapki  policjanta, kajdanek  tych jednorazowych  nylonowych  i tych  ciężkich metalowych,  broni, noktowizora, pałki  szturmowej,   kominiarki policyjnej oraz  maski i  kamizelki  taktycznej. Dziewczynki natomiast były zainteresowane udziałem kobiet w policji i ich zadaniami.
Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i  wrażeniami oraz chciały dowiedzieć się wszystkiego o pracy policjanta, z  zainteresowaniem słuchając   opowiadania  o akcjach policjantów i  ich codziennej  pracy. 
Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły panu Arturowi podziękowanie za spotkanie.
Dla uczniów  była to bezpośrednia i ciekawa forma zdobywania wiedzy na temat zawodu policjanta. 

Album foto

Tekst: B.Stasiuk
Foto: B.Stasiuk K.Beda


Europejski Dzień Języków

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). Międzynarodowe święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.  Tego dnia w naszej szkole, na zajęciach plastycznych,  uczniowie wykonali kolorowe emotikony. Celem zajęć było zwrócenie uwagi uczniów na fakt,  iż różnorodność językowa stanowi ważny element  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.
Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Nawet odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury - bardziej zrozumiałe. 

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


79. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

27 września nasi uczniowie, poczet sztandarowy wraz z opiekunem uczestniczyli  w  uroczystych obchodach  79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Główne uroczystości odbyły się  o godz. 17:00 przed pomnikiem AK przy ul. Partyzantów. Następnie uczestnicy przeszli do Katedry Zamojskiej na mszę świętą, która  została odprawiona o 18:00. 
Obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego zostały zorganizowane przed  Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość wraz z współorganizatorami: Urzędem Miasta Zamość, 3. Batalionem Zmechanizowanym w Zamościu i 2. Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka


"Dywizjon 303. Historia Prawdziwa "

  24. września uczniowie klas 6- 8 szkoły podstawowej oraz klas 3. gimnazjum obejrzeli w CKF w Zamościu najnowszy film Denisa Delicia, ukazujący sukcesy polskich lotników Dywizjonu 303   w bitwie powietrznej o Anglię, który został zainspirowany książką  Arkadego Fiedlera  o tym samym tytule. 
Film nie ukazuje  działań dywizjonu przez całą wojnę, a jedynie jej część – tę, w której święcili triumfy. Kończy się w momencie, gdy odwiedza ich król Anglii. Reżyser nie zdecydował się na pokazanie momentu, gdy Dywizjon 303 zaczyna tracić część swojej eskadry. Skupiono się tylko na ich sukcesach. Bohaterowie ani razu nie wahają się przed wyruszeniem na misję. Niczego się nie boją. Śmierć na polu walki jest dla nich niewyobrażalna. Wszędzie są witani brawami i uśmiechem na ustach. Otrzymują gratulacje od samego Króla Wielkiej Brytanii, który wita ich jak swoich. Są najlepszymi z najlepszych  i tak są traktowani. 
  Wspaniała obsada aktorska: Adamczyk, Królikowski, Wieczorkowski, Zakościelny, Prus, Rozbicki, Kwiatkowski sprawiła, że  wszyscy   zadowoleni wrócili do szkoły. 

Album foto

Tekst J. Muda zdjęcia W. Orzechowski


Akcja "Kromka Chleba dla sąsiada"

W dniach 21-22. 09. 2018r. uczniowie z klasy VII szkoły podstawowej i IIIc gimnazjum uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Caritas. Pod opieką  nauczycieli: J. Beńko, J. Mudy, J. Bulak zbierali produkty żywnościowe w sklepie Biedronka przy ul. Lipskiej w Zamościu.

Dziękujemy za dobro, którym się dzielicie z osobami potrzebującymi.

Album foto

Tekst - Joanna Bulak


Próbna ewakuacja

21 września w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja w razie pożaru.
Uczniowie po raz kolejny przypomnieli sobie  zasady postepowania oraz zobaczyli jak ważna jest dyscyplina w  razie zagrożenia.
Próbna ewakuacja przebiegła sprawnie 
Dziękujemy uczestnikom za wykazanie się odpowiedzialnością za siebie i innych. 

Album foto

Zdjecia W. Orzechowski, 


Tanecznym krokiem i w dobrej formie...

„Zatańcz z klasą i bądź fit”- pod takim hasłem 20 września odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z instruktorami Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier Wasilewski- Felska. W spotkaniu udział wzięli najmłodsi uczniowie z klas 1-4.
Szkółka Tańca realizuje program, który zwraca uwagę na zdrowie dzieci propagując różne formy aktywności fizycznej, w tym tanecznej.  Podczas pokazu uczniowie mogli  poznać proste figury taneczne i różne style tańca, animowane przez instruktorów w rytm muzyki. Wiedza  przekazywana była w formie zabawy i scenek teatralnych.
Na zakończenie pokazu dzieci utworzyły klasowe pociągi, otrzymały zaproszenia na zajęcia oraz nagrody niespodzianki-naklejki.

Album foto

(Tekst – Anna Kardasz, zdjęcia – Beata Rekiel)


Integracja na Roztoczu 

19 IX 2018r. – uczniowie klas 4 i 6 uczestniczyli  w  wycieczce integracyjnej na Roztoczu. Oprócz integracji pojawiło się wiele elementów edukacyjnych.
Na początek uczniowie odwiedzili  Muzeum Pożarnictwa  w miejscowości Oseredek. 
Potem podziwiali  kamieniołomy w Nowinach. Następnie pojechali do Jagodowej Wioski w Długim Kącie. Tu rozpoczęła się wędrówka  po lesie  połączona  z  odczytywaniem  zaszyfrowanych wskazówek i  zagadek. Długi spacer był okazją do obserwacji przyrodniczych.  Na trasie  wędrówki uczniowie odnaleźli również miejsca związane z historią naszego kraju  – przydrożny krzyż w lesie, upamiętniający  uczestników powstania styczniowego. 
Na zakończenie – ognisko i  pieczenie kiełbasek. 
Czy można ciekawiej spędzić  jeden z ostatnich,  letnich dni?

Album foto

Tekst i zdjęcia opiekunowie


Obchody 79 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę 

 

17 września delegacja z  naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach 79 rocznicy napaści wojsk  sowieckich na Polskę. Uroczystości, z udziałem Pana Prezydenta Andrzeja Wnuka, odbyły się na zamojskiej Rotundzie.

 

Album foto

tekst i zdjęcia Maria Garbuz


"Międzynarodowy Dzień Kropki" w 5c

15 września to data do zapamiętania, ponieważ tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto, którego celem jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości, zachęcenie do tworzenia oraz  do podejmowania wyzwań.
Uczniowie klasy V c na zajeciach z wychowawcą obejrzeli film "The DOT"  po projekcji, którego powstała dyskusja na temat talentu oraz wiary we własne siły, tego jak ta mała kropka zmienia świat, nie tylko Vashti ale i nasz. Po burzy mózgów pośwìęconej KROPCE wszyscy uczniowie wspólnie stworzyli rysunek na tablicy, oczywiście z wykorzystaniem kropek.Tego dnia w klasie 5 c również na ubraniach królowały kropki. 

Album foto

Tekst i zdjęcia K. Tyrka


Kampania edukacyjna „Kolejowe ABC”

W miesiącu wrześniu nasza szkoła przystąpiła do Kampanii „Kolejowe ABC” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka. Jest to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.
Celem zajęć jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników kolei oraz nabycie wiedzy dotyczącej  właściwego korzystania z transportu kolejowego.
Włączając się do kontynuowania edukacji na rzecz poprawy bezpieczeństwa p. A. Sawiniec – Szczech przeprowadziła lekcje w klasach czwartych naszej szkoły. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego podróżowania, a także odpowiedniego zachowania się w pobliżu linii i przejść kolejowych, kształtowali kreatywność, pomysłowość, myślenie przyczynowo – skutkowe oraz postawę odpowiedzialnego, dbającego o siebie i innych ucznia.

Album foto

Zdjęcia i tekst A. Sawiniec – Szczech


Interaktywnie o Niepodległej!

13 września  uczniowie klasy 4c i 6b pod opieką nauczyciela historii p. Małgorzaty Drozd uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii na temat 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do naszego miasta zawitało Mobilne Muzeum Multimedialne prezentujące w niezwykły, interaktywny sposób historię niepodległej Polski.  Uczniowie mieli okazję zagrać w grę, która odkrywała przed nimi 10 postaci oraz wydarzeń dotyczących Polski niepodległej. W muzeum odkrywaliśmy symbole niepodległości, osiągnięcia  wielkich  Polaków i wynalazki polskich naukowców, które zmieniły świat. Podziwialiśmy holograficzne skarby polskiego dziedzictwa narodowego, a także przykłady polskiego wzornictwa, które zyskały uznanie na całym świecie.  W towarzystwie sześciu ojców niepodległości wykonaliśmy pamiątkowe fotografie, a na koniec wpisaliśmy się do pamiątkowej Księgi Niepodległości.

Zapraszamy do fotorelacji!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Drozd


Lekcja  w Mobilnym Muzeum Multimedialnym w Zamościu

Nowoczesne technologie otwierają przed nami nowe możliwości w wielu dziedzinach życia. Dnia 12 września na zajęciach z techniki klasa V c pod opieką p. A. Sawiniec – Szczech odwiedziła Mobilne Muzeum Multimedialne na Rynku Wielkim w Zamościu.  Powstało ono w związku z  obchodami Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości z inicjatywy Prezydenta RP.
Mobilne Muzeum Multimedialne prezentuje historię Polski za pomocą ekranów dotykowych i hologramów. Uczniowie  zostali zabrani w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: kulturalnej, naukowej, sportowej, gospodarczej, społecznej. Mobilne Muzeum zaprezentowało również biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Specjalny stół interaktywny przybliżył dokonania wybranych postaci i wydarzenia, które znacząco wpłynęły na odbudowę niepodległej Polski. Holograficzne urządzenia pozwoliły zobaczyć niezwykłe trójwymiarowe obrazy. W piramidzie można było obejrzeć m.in. symbole polskiej tożsamości narodowej, a w holoboxie poznać np. osiągnięcia polskiego wzornictwa. 
Dla wszystkich uczestników była to bardzo interesująca lekcja historii.

Album foto

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec-Szczech


„Zadziwiam siebie...”

Miło nam poinformować, że Judyta Żołnierczuk – uczennica klasy VI a, i Emilia Brykner – uczennica klasy III C gimnazjum zostały wyróżnione w konkursie literacko-plastycznym „Autoportret – zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję”. Konkurs zorganizowany został w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł” - edycja 2018.  Judyta przygotowała pracę literacką,  a  Emilia pracę plastyczną. Serdeczne gratulacje dla nagrodzonych uczennic.  

Album foto 

Tekst i zdjęcie: J. Beńko

 


Uczestniczyliśmy w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”
na Rynku Wielkim

W dniu 8 września dwie uczennice naszej szkoły: Martyna Wnuk z kl. VIIa i Maria Wojtyna z kl. VIIIa zaśpiewały podczas Narodowego Czytania na Rynku Wielkim. Duchowo wspierały je rodziny, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy. Obecna była też Pani Dyrektor Alicja Dubel.[more]

Dziewczęta pięknie zinterpretowały trudne, ale wzruszające i trafiające wprost do serca utwory Marka Grechuty o charakterze patriotycznym. W wykonaniu Martynki  zgromadzeni na Rynku mieszkańcy Zamościa usłyszeli „Ojczyznę”, a Marysia zaśpiewała „Wolność”. Obydwie uczennice zebrały gromkie brawa. Przygotowała je pani Katarzyna Beda.

Album foto

Tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Alicja Dubel


Uczestniczyliśmy w VII edycji Narodowego Czytania

W dniu 7 września 2018 r. nasza szkoła wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną włączyła się w Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” oraz wierszy patriotycznych w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski. Uczestnikami VII już edycji Narodowego Czytania byli: dyrektor, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 oraz dyrektor i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. 

Po wystąpieniu Pani Doroty Mach zaprezentowali się najmłodsi uczestnicy, z pierwszych i drugich klas, śpiewając piosenki i recytując wiersze. Alicja Sierpniowska i Piotr Nowosad z kl. IIa zaśpiewali „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Uczniowie z Ia: Julia Góźdź, Aleksandra Słupska, Franciszek Jedliński, Alex Suski i Szymon Kuks powiedzieli, „Katechizm polskiego dziecka”, a Mateusz Dydiok i Tomasz Gołębiowski również z Ia recytowali wiersz „Polska”. Występy najmłodszych zakończyła Katarzyna Kardasz z Ia , „Modlitwą polskiego dziewczęcia”.

Z patriotycznym repertuarem wystąpili również uczniowie klasy VII: Iga Bielecka, Luiza Harczuk, Martyna Wnuk, Julia Pawlasiuk, Maja Tymecka, Mateusz Krawiec i VIII: Agnieszka Tokarska, Maja Panas-Kaźmierczak, Sara Szumigaj, Maria Wojtyna, Łucja Żelazny i Krystian Józefko oraz Pani Alicja Dubel i Pani Maria Garbuz.

Wybrane fragmenty „Przedwiośnia” S. Żeromskiego przeczytali  gimnazjaliści z klasy IIIb: Dawid Reszczyński i Karol Jaskułecki oraz pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. Później wszyscy zebrani obejrzeli przygotowaną wystawę różnych wydań  „Przedwiośnia”.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali do własnych książek pamiątkową pieczęć przygotowaną z okazji Narodowego Czytania przez Kancelarię Prezydencką. Pani Dyrektor Alicja Dubel podziękowała za udział w tym szczytnym przedsięwzięciu i zaprosiła na kolejne spotkanie z klasyką polskiej literatury za rok.

Uczniów przygotowała p. Maria Garbuz i P. Katarzyna Beda.

Spotkanie prowadziła p. Anna Sokalska-Wosiek.

 

Narodowe_czytanie_list.pdf

Album foto

Tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Waldemar Orzechowski


 „Mali bohaterowie” z siódemki

7 września w obiektach sportowych OSiR Zamość odbył się Ogólnopolski Challenge „Little Heroes”. Jest to ogólnopolski projekt składający się z profesjonalnych biegów przeszkodowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie i uczennice klas czwartych, piątych i szóstych.[more] Zawody sportowe rozpoczęły się rozgrzewką poprowadzoną przez profesjonalnego trenera. Następnie podczas biegu wszyscy uczestnicy napotykali na przeszkody, podczas pokonywania których musieli wykazać się sprawnością, zwinnością i hartem ducha.  Pomiędzy poszczególnymi biegami zawodnicy mogli poznać elementy wyszkolenia strzeleckiego na specjalnie stworzonej i w pełni bezpiecznej strzelnicy.  Biorąc udział w takim biegu każde dziecko mogło przekonać się, że zostało „małym bohaterem”  dla swojej szkoły, miejscowości, klasy ,ale przede wszystkim dla samego siebie.

Album foto

Tekst i zdjęcia I. Więsyk


Bezpieczna droga do szkoły

 W piątek 07. 09.2018r. uczniowie klas I - IV uczestnicy w spotkaniu z policjantem z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. Tematem spotkania była „Bezpieczna droga do szkoły”.  Na najmłodszych słuchaczach duże wrażenie zrobiło już samo umundurowanie policjanta, później z ciekawością i uwagą dzieci słuchały  o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, tj. o przechodzeniu na drugą stronę jezdni tylko w miejscach do tego przeznaczonych i odpowiednio oznakowanych. Mowa była również o konieczności respektowania zasad sygnalizacji świetlnej oraz o tym, jakie środki ostrożności należy zachować  przechodząc przez  skrzyżowania.  Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli krótki film edukacyjny  - jak być widocznym i bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego.

Album foto

Foto: W. Orzechowski
Tekst: J. Beńko


Spotkanie z bohaterami gwiezdnych wojen.

 

4 września  uczniowie klas 1-4 naszej szkoły mieli szansę spotkania z bohaterami Gwiezdnych wojen. Grupa pasjonatów sagi przybyła ze Szczecina aby swoją pasją zarazić młodych.

Uczniowie mieli możliwość wcielenia się w role bohaterów ze znanego filmowego hitu oraz świetną zabawę.

Album foto

Zdjęcia K.Serafin


"Szkoła jest okrętem na oceanie wiedzy..."

3 września o godzinie 9.00 odbyły się spotkania wychowawców z uczniami klas II–VIII szkoły podstawowej oraz  III gimnazjum, po których wszyscy udali się do Kościoła Świętego Mikołaja na uroczystą Mszę Św. inaugurującą nowy rok szkolny.
Po mszy o godzinie 11.30 odbył się uroczysty apel dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Część oficjalną rozpoczęto od wprowadzenia pocztów sztandarowych i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Alicja Dubel, która powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość a przede wszystkim tych najmłodszych. Uczniowie klas V a oraz V c  przywitali młodszych kolegów częścią artystyczną.Nad całością czuwały p.Iwona Więsyk, p.Karolina Tyrka i  p. Katarzyna Beda, a dekoracja sali została wykonana przez p. Annę Sawiniec- Szczech.  
Wychowawcą klasy I a została p. Agnieszka Dybzińska, klasy I b – p. Anna Taras, natomiast klasy I c – p. Anna Kardasz.

Album foto

Tekst K.Tyrka, zdjęcia K. Serafin


79  rocznica wybuchu II wojny światowej.

1 września 1939 roku – to tragiczna w historii Polski data, która została  upamiętniona na zamojskiej Rotundzie. Obchody rocznicy w zamojskim miejscu kaźni poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny w zamojskiej Katedrze.[more] Uczniowie  naszej szkoły wraz z  panią  dyrektor Alicją Dubel , panią  Iwoną Kurzempą- Sarzyńską i  panią Marią Garbuz uczestniczyli w miejskich obchodach 79 rocznicy napaści Niemiec na Polskę. Pan prezydent Zamościa w swoim wystąpieniu wspomniał  historię wysiedleń podkreślając  tragizm dzieci ,które stały się ofiarami wojny. Następnie odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa.  Delegacje złożyły wieńce i kwiaty, a 25 Batalion Piechoty w Zamościu ułożył z białych i czerwonych zniczy flagę Polski. Uroczystość uświetnił   koncert Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Album foto

Tekst i zdjęcia Iwona Kurzempa- Sarzyńska

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza
    ul. Sienkiewicza 5
    22-400 Zamość
  • 84 638 44 71

Galeria zdjęć