Menu

2018/2019

Wydarzenia 2018/2019

Wydarzenia 2018/2019


     WIECZORNICA pt.: ”NIEPODLEGŁA”

14 listopada 2018 r. w godzinach popołudniowych odbyła się wieczornica pt.: „Niepodległa”, podczas której wspólnie z Rodzicami, Dziadkami i innymi sympatykami naszej szkoły jeszcze raz uczciliśmy Niepodległość Naszej Ojczyzny.
     Zaproszeni goście obejrzeli spektakl, który prezentowany był już wcześniej przedszkolakom i uczniom naszej szkoły. Piękne słowa poezji, patriotyczne pieśni, biało-czerwona dekoracja i skupienie publiczności we wzruszający sposób oddały podniosłość tej chwili.
    Po odśpiewaniu hymnu państwowego zabrała głos p. Alicja Dubel dziękując wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Album foto

Tekst M. Słomianowska, zdjęcia M. Drozd


Zajęcia z robotyki  i programowania

W naszej szkole, już od kilku lat, prowadzone są zajęcia z robotyki. Młodsi uczniowie z klas I – III zapoznają się stopniowo z zasadami budowy robotów  z klocków Lego WeDo.2, stawiają też pierwsze kroki w układaniu krótkich, nieskomplikowanych programów. 

Nieco starsi uczniowie z  klas  IV- VI próbują swych sił w bardziej skomplikowanych konstrukcjach , a także  samodzielnych projektach. Są bardzo zaangażowaną grupą, która z  pasją wykorzystuje swoją wyobraźnie oraz logiczne myślenie przy tworzeniu programów sterujących robotami.

 

Film

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka.  


Matematyka w grach stolikowych

Uczniowie klas szóstych wykorzystali swoje umiejętności  matematyczne oraz spostrzegawczość  i logiczne myślenie w czasie  gier stolikowych i planszowych.  Okazało się bowiem, że można zagrać w skrable w wersji  matematycznej , a także rozegrać  ciekawą wersję domina matematycznego. Mathable i Mathable Domino  to wciągające  gry stolikowe, rozwijające zdolności matematyczne oraz logiczne i strategiczne myślenie. W czasie gry Mathable   na planszy układa się działania matematyczne zamiast słów , a Mathable Domino  wymaga od uczestników rozstrzygnięcia  jakie działanie należy zastosować, aby ułożyć następną kość domina z odpowiednio dopasowaną liczbą. Obie gry to doskonała forma nauki przez zabawę a także  spędzania czasu z rówieśnikami, przyjaciółmi a także z rodziną.

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka.


„Lekcja geografii”  w Przedszkolu nr 7

Uczniowie naszej szkoły co miesiąc  spotykają się z wychowankami OREW na wspólnym głośnym czytaniu lub teatrzyku Kamishibai.  Na prośbę wychowawców z Przedszkola Miejskiego nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi takie zajęcia  odbyły  się również w Przedszkolu, w grupach czterolatków, pięciolatków i sześciolatków. W dniu 16 listopada uczennice klasy IIIb: Martyna Krawczyk i Diana Juszkiewicz wraz z p. Marią Garbuz przedstawiły starszym dzieciom w teatrzyku Kamishibai „Bajkę o Wiśle”. Z biegiem rzeki przedszkolaki udały się w podróż przez całą Polskę, od źródeł Wisły  po jej ujście do Bałtyku. Była to dla wszystkich uczestników prawdziwa lekcja geografii, po której przedszkolaki miały za zadanie narysować to, co z bajki  zapamiętały najlepiej. Okazało się, że dzieci zwróciły uwagę  na wiele ciekawych szczegółów: rysowały  zwierzęta żyjące nad Wisłą, miasta przez które rzeka przepływa, morze oraz Wawelskiego Smoka i Syrenkę. Dla młodszej grupy dzieci gimnazjalistki miały przygotowaną „Bajkę o orle”. Atrakcją dla przedszkolaków było to, że same mogły wybrać jedno z dwóch zakończeń bajki lub ułożyć własne zakończenie.
 Zajęcia bardzo się wszystkim spodobały i nasze uczennice zostały zaproszone na kolejne spotkania.

Album foto

tekst i zdjęcia Maria Garbuz


 IX Polonijny Festiwal Sportu Powszechnego

13 listopada w obiektach sportowych OSiR w Zamościu odbył się IX Polonijny Festiwal Sportu Powszechnego. W grach i zabawach zręcznościowych wzięli  udział  uczniowie szkół podstawowych Miasta Zamość i powiatu zamojskiego oraz dzieci polonijne z terenu Ukrainy. Naszą szkołę  dzielnie reprezentowały dwa zespoły w dwóch kategoriach wiekowych. Drużyna z klasy 7 zajęła 1 miejsce (na 15 drużyn w swojej kategorii wiekowej), a zespół klas 5 i 6 zdobył miejsce 8  (na 13 drużyn w swojej kategorii wiekowej). 

Serdecznie gratulujemy!!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia I. Więsyk


Turniej szachowy w Warszawie

11 listopada w Warszawie w Centrum Olimpijskim odbył się Turniej finałowy w ramach akcji 100 Turniejów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. W zawodach wziął udział Dominik Pańko.  W turnieju wystartowało 141 zawodników z całej Polski. Udziałem w takim turnieju Dominik uczcił setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Obok zmagań w zawodach, w których uczestniczył, odbył się turniej główny z udziałem wielu arcymistrzów. Turniej arcymistrzowski był okazją do obserwacji zmagań najlepszych szachistów w Polsce oraz możliwością zrobienia zdjęć ze sławami Polskich szachów, m. in. pierwszą w historii polską arcymistrzynią Hanną Ereńską-Barlo, jednym z najlepszych polskich szachistów arcymistrzem Kacprem Piorunem oraz Michałem Krasenkowem wielokrotnym reprezentantem Polski, który jako pierwszy z Polaków pokonał poziom 2700 punktów rankingowych i w 2000 roku zajmował 10. miejsce w klasyfikacji światowej.
Turniej, w którym grał Dominik był bardzo dobrze obsadzony. Większość zawodników posiadało dużo lepszy ranking szachowy. Udział w takich zawodach pozwolił zebrać bardzo cenne doświadczenie, które na pewno będzie procentować w przyszłości. Zawody przeprowadzone w takim miejscu jakim jest Centrum Olimpijskie oraz w atmosferze święta narodowego i obsadzie zawodniczej były wielkim przeżyciem.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


Wspólne świętowanie Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W niedzielę, 11 listopada reprezentacja naszej szkoły wraz z pocztami sztandarowymi na czele z p. Dyrektor Alicją Dubel wzięła udział w uroczystych obchodach Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przepiękna oprawa muzyczna mszy świętej o godzinie 12 w katedrze zamojskiej, przygotowana przez chór i orkiestrę złożoną z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej,  wprowadziła wszystkich w nastrój zadumy i uniesienia.  Uczniowie szkoły podstawowej z klas 6a, 6b i 8a oraz gimnazjaliści pod opieką wychowawców byli świadkami niezwykłej, bo Setnej Rocznicy Odzyskania przez nasz Kraj Wolności.  Wspólnie z tłumem zgromadzonych na płycie Rynku Wielskiego mieszkańców Zamościa wysłuchali przemówienia Prezydenta Miasta, apelu poległych i salwy honorowej oraz odśpiewali hymn. Ponadto, uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać przelot spadochroniarza z flagą Polski nad starówką oraz zobaczyć, jak to wydarzenie uczcili kibice Hetmana Zamość. Tradycyjnie, złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości zakończyły się defiladą żołnierzy, służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich. 

Album foto

Tekst M. Szczepanek, zdjęcia M. Bożek i M Wilkołazka


"Lubelskie rekordy dla Niepodległej”

Dnia 9 listopada 2018. w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu odbyła się uroczysta gala "Lubelskie rekordy dla Niepodległej”, podsumowująca działania poświęcone obchodom 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jej organizatorami byli Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk, Wojewoda Lubelski Pan Przemysław Czarnek oraz Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk. Podczas gali wspólnie odśpiewano hymn narodowy w ramach zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej akcji  „Rekord dla Niepodległej”. Podsumowano akcję „Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” i wręczono certyfikaty potwierdzające ustanowienie Rekordu Polski w największej liczbie osób tańczących poloneza jednocześnie w wielu lokalizacjach. Przedstawiono liczne przedsięwzięcia i działania podejmowane przez szkoły i placówki województwa lubelskiego w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystości obejrzeć można było wystawę fotorelacji prezentujących dotychczasowe działania szkół i placówek związane z obchodami 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Do udziału w gali zaproszono delegacje dzieci i młodzieży ze 169 szkół i placówek z 14 powiatów województwa lubelskiego, które w dniu 8 czerwca 2018 r. wzięły udział w akcji „Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” i otrzymały certyfikat Biura Rekordów.  Naszą szkołę reprezentowała Pani dyrektor Alicja Dubel wraz z  uczennicą Michaliną Litwajtis przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 7 z  Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu. 

Certyfikat.pdf

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Dubel


Europejski Dzień Wynalazcy na lekcjach techniki.

Dnia 9 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wynalazcy. Święto to zostało ustanowione przez berlińskiego wynalazcę i przemysłowca Gerharda Muthenhallera. Jest ono hołdem dla Hedy Lamarr, która wynalazła system transmisji fal radiowych.  Na lekcjach techniki uczniowie klas IV i V upamiętnili  wynalazców takich, jak Edison czy Tesla i wykonali bardzo ciekawe eksponaty według swoich projektów. Zachęcali w ten sposób do kreatywnego myślenia i realizowania własnych, nawet najbardziej nietypowych pomysłów. 
Z okazji swego święta wynalazcy przypominają stare powiedzenie Alberta Einsteina, który mawiał, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.

Album foto


Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Biegi niepodległościowe

Z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości dnia 9 listopada na Rynku Wielkim w Zamościu odbył się Otwarty Bieg Niepodległości.
Wzięli w nim udział tez nasi uczniowie z Gimnazjum: Kinga Staszczuk, Natalia Tyszko, Oliwia Torzewska, Martyna Krawczyk, Wiktoria Wójcik, Julia Popek, Aleksandra Łoś, Oliwia Kuczyńska, Julia Frykowska, Lena Nowosadzka, Krystian Słoniewski, Kajetan Bugaj, Szymon Wanarski i Podstawówki: Alan Marczyk, Karol Gajak. Wszystkim sportowcom dziękujemy i gratulujemy udziału w  biegu.  

 

Album foto

 

Tekst i zdjęcia M. Kozłowska 


„REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”

9 listopada 2018 r. cała społeczność naszej szkoły świętowała „DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ”, do czego polskie placówki oświatowe zostały zaproszone przez  Ministra Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. 
    O godzinie 11.00 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej, aby równo o godzinie 11.11 odśpiewać hymn narodowy, przyłączając się tym do bicia „Rekordu dla Niepodległej”.
    Na zakończenie zabrała głos p. Iwona Kurzempa – Sarzyńska, wicedyrektor szkoły i w kilku pięknych słowach podkreśliła wyjątkowość tej chwili oraz zachęciła uczniów, aby na co dzień starali się być dobrymi patriotami.

Album foto


      „Bądź dumny, że jesteś Polakiem!”

  8 listopada 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu w szczególnie uroczysty sposób uczciła 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie i nauczyciele w odświętnych strojach z elementami barw narodowych uczestniczyli w apelu poświęconemu temu wielkiemu wydarzeniu. 
     Przedstawienie było zróżnicowane. Pojawiły się w nim elementy poważniejsze, wzruszające, ale również o lekkim zabarwieniu humorystycznym. Oryginalny taniec, przedstawiający alegorię Polski, wykonały uczennice z kl. V b pod opieką  p. Aleksandry Luchowskiej. Piękną oprawę muzyczną zapewnił szkolny Chór „FORTE” przygotowany przez p. Katarzynę Bedę. Uczniowie kl. VII a oraz VI a i VI b przedstawili scenkę teatralną zachęcającą młodych ludzi do poznawania historii swojego narodu oraz do tego, aby byli dumni, że są Polakami. Biało – czerwona dekoracja została wykonana przez p. Annę Sawiniec - Szczech. Nad całością sprawowały pieczę p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.
       Szkolne uroczystości zostały podzielone na dwie części i apel został wystawiony dwukrotnie. Na obejrzenie pierwszego przedstawienia zaproszono uczniów klas I i III szkoły podstawowej oraz przedszkolaki z zaprzyjaźnionych placówek. Odwiedziły nas dzieci wraz z opiekunami z Przedszkola nr 1, nr 2, nr 7 nr 12 oraz z Przedszkola „Słoneczko”.  Pani wicedyrektor Iwona Kurzempa – Sarzyńska serdecznie przywitała miłych gości, a po zakończeniu części artystycznej przygotowanej przez uczniów, zaprosiła ich do wspólnego świętowania. Dzieci były wspaniale na to przygotowane. Można było podziwiać ich śpiew, recytację oraz brawurowo wykonane tańce. Zachwycające były również ich stroje. Za swój występ zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały drobne upominki na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil.
   Drugą turę przedstawienia obejrzeli pozostali uczniowie szkoły podstawowej oraz uczniowie klas III gimnazjum. Na podsumowanie tego uroczystego dnia zabrała głos p. Alicja Dubel, dyrektor szkoły. Pogratulowała młodym artystom i ich opiekunom występu, a publiczności podziękowała za wysłuchanie przesłania apelu w ciszy i skupieniu. Wyraziła też radość, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, a uczniowie mogą chodzić do polskiej szkoły. To były wzruszające chwile.

Album foto

Tekst M. Słomianowska, zdjęcia M. Drozd, W. Orzechowski 


„Śpiewajmy razem dla Niepodległej”

 8 listopada 2018 r. grupa uczniów z naszej szkoły  wzięła udział w niecodziennym koncercie „Śpiewajmy razem dla Niepodległej”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 3.
Uczniowie z zamojskich szkół podstawowych, pięknie ubrani w białe i czerwone bluzki, razem śpiewali pieśni patriotyczne. Do uczniowskiego śpiewu chętnie przyłączyli się, zgromadzenia na sali nauczyciele i dyrektorzy szkół.

Album foto


Sukces Oli

Uczennica naszej szkoły, Aleksandra Krawczuk, podjęła kolejne wyzwanie muzyczne i wzięła udział w I Wojewódzkim Festiwalu Talentów Artystycznych Dzieci i Mlodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie „Lubelska Skarbnica Talentów 2018”.
    Konkurs składał się z dwóch etapów. Etap I piątoklasistka pokonała bez przeszkód i znalazła się w gronie prawie czterdziestu najlepszych młodych wykonawców. II etap zmagań wokalnych odbył się 7 listopada w Lublinie. Ola zaprezentowała utwór pt. „Samba dla Pani dla Pana”, który przygotowała z pomocą p. Katarzyny Bedy. To był wspaniały popis młodej artystki, ale konkurencja była duża, ponieważ nie było podziału na kategorie wiekowe. 
    Nie udało się stanąć na podium, ale satysfakcja z występu i zdobycie nowych doświadczeń utwierdziło w przekonaniu, że nie zawsze się wygrywa, ale zawsze można się czegoś nauczyć.
    Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów.

Album foto

Tekst i zdjęcia K. Karwowska


Konkurs piosenki patriotycznej dla dzieci z  zamojskich przedszkoli

W dniu 7 listopada 2018 r. z inicjatywy Pani Dyrektor Alicji Dubel w siedzibie naszej szkoły odbył się konkurs piosenki patriotycznej dla  przedszkolaków  „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Było to niezwykle barwne widowisko stworzone przez około 100 wykonawców, przybyłych z 15 zaproszonych przedszkoli.  Występowali soliści, ale również duety,  tercety  i chóry. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom, stawiając bardzo trudne zadanie przed szacownym Jury, które musiało wyłonić zwycięzców. Utalentowanych wokalistów oceniały Panie: Marta Kułaj-Wyszyńska ze Szkoły Muzycznej Yamaha, Katarzyna Figura z Zamojskiego Domu Kultury, Iwona Kurzempa-Sarzyńska, wicedyrektor naszej szkoły.
Aby dodać młodszym kolegom odwagi,  na początku dwie patriotyczne piosenki zaśpiewali poza konkursem uczniowie naszej szkoły: Alicja Sierpniowska i Piotr Nowosad z klas II oraz Martyna Wnuk kl. VII i Aleksandra Bełz kl. III gimnazjum. Podczas całego konkursu pomocą organizatorom służyły uczennice: Oliwia Mnich, Julia Pawlasiuk, Anna Łubkowska, Maja Tymecka z kl. VIIa i Aleksandra Matwiej, Stella Jackowniak, Katarzyna Gromek i Karolina Gromek z kl. IIIc gimnazjum. Konkurs poprowadziła pani Marlena Szczepanek. 
Laureaci:
I miejsce     Kornelia Pankiewicz  Przedszkole Miejskie nr 14
II miejsce   Wiktoria Nizioł i Dawid Gąska  Przedszkole Miejskie nr 1
II miejsce   Emilia Piasecka  i Maja Komarowska  Przedszkole Miejskie nr 5
III miejsce   Nataniel Misztal  Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko”
III miejsce   Oliwia Bartosiewicz  Przedszkole Miejskie nr 12
III miejsce    Pola Jaeschke  Przedszkole Miejskie nr 14
Wyróżnienia otrzymali:
Trio: Nel Szymanek, Maciej Skorupski i Helena Dacka  Niepubliczne Przedszkole Ziarenko
Wiktoria Raczkiewicz  Przedszkole Miejskie nr 10

Organizatorzy: Pani Maria Garbuz , Pani Katarzyna Beda, Pani Anna Sawiniec-Szczech

Album foto

                                                                                                              tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Waldemar Orzechowski


„Śniadanie daje moc”

W dniu 6 listopada 2018 r. uczniowie klas I-III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.  Uczniowie najpierw założyli odpowiednie stroje, umyli ręce, następnie przygotowywali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Na „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne sałatki owocowe i warzywne, niesamowicie zachęcające przekąski. 
Oprócz tego przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także picie soków czy wody zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Wspomniano też o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe.
Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

Album foto

Tekst Karolina Różycka, zdjęcia wychowawcy klas 1-3


SZKOŁA W BIAŁO-CZERWONYCH BARWACH

 

Powoli zbliża się tak długo oczekiwane Święto Odzyskania Niepodległości. Cała społeczność szkolna szykuje się do tego wydarzenia. W salach lekcyjnych i na korytarzach szkolnych pojawiają się okolicznościowe gazetki oraz biało-czerwone dekoracje. Szkoła pięknieje w oczach i nabiera odświętnego wyglądu.

Album foto


Uroczystość odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

W dniu 5 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Alicją Dubel uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 O godzinie 10.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła. Po Mszy wszyscy uczestnicy: parlamentarzyści,  przedstawiciele władz państwowych, kościelnych i samorządowych, wojsko i służby  mundurowe, uczniowie i nauczyciele zamojskich szkół i przedszkoli oraz mieszkańcy Zamościa przeszli w defiladzie pod Klub Batalionowy. Uroczystości rozpoczęły się wspólnym  odśpiewaniem hymnu państwowego. Później  nastąpiły przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali m. in.: Wiceminister Obrony Narodowej – Pan Marek Łapiński, Prezydent Miasta Zamościa- Pan Andrzej Wnuk i przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika - Pan Tomasz Włodarczyk. Następnie wręczone zostały odznaczenia osobom najbardziej zaangażowanym  w dzieło odbudowy pomnika. Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika odbyło się symboliczne przekazanie go wojsku. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce pod statuą Marszałka Piłsudskiego. 

Album foto

                                                                                                  tekst i zdjęcia: Maria Garbuz


KARTKI Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

5 listopada  uczniowie klas 3 gimnazjum i kl.8 szkoły podstawowej pod opieką pań: Edyty Wilczyńskiej-Krawiec i Joanny Mudy uczestniczyli w spektaklu teatralnym opartym na utworze Mirona Białoszewskiego pt. :”Pamiętnik z powstania warszawskiego”.[more] Wykonawcami tej  wspaniałej sztuki byli aktorzy Kieleckiego Teatru Lektur.
„Kartki z powstania” to spektakl opowiadający o anonimowych mieszkańcach Warszawy, jedyną rozpoznawalną osobą jest Miron Białoszewski, o ich losach oraz stosunku do powstania. Reżyser wiernie  odtworzył treść pamiętnika , ukazując powstanie z punktu widzenia zwykłego cywila, dla którego były to 63 dni walki nie tylko z okupantem, ale również walki o przeżycie. Jest to obraz szarego od kurzu człowieka, szukającego żywności i możliwości przetrwania. „To obraz człowieka jako marionetki historii, ale zarazem obraz trudnego piękna”.


"W hołdzie bohaterom..."

Uczniowie klasy 5 c odwiedzili groby żołnierzy poległych  podczas wojny.
Oprócz chwil poświęconych na zadumę oraz modlitwę uczniowie posprzątali groby nieznanych żołnierzy oraz złożyli przy nich znicze. Piątoklasiści przy pomniku poświęconym Dzieciom Zamojszczyzny mogli dowiedzieć się na temat losów ich rówieśników w czasach II Wojny Światowej. Droga powrotna upłynęła na rozmowach poświęconych bohaterskim czynom naszych rodaków.

 

Album foto

 

Tekst i zdjęcia K. Tyrka


Wycieczka na Rotundę

Dnia 30 października 2018r. uczniowie klasy 2 c byli na wycieczce w Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny - Rotunda. 
Celem wycieczki  było poznanie miejsca pamięci narodowej, uczczenie pamięci pomordowanych ofiar II wojny światowej, kształtowanie postawy patriotycznej i obywatelskiej.
Rotunda  stanowiła miejsce licznych, masowych egzekucji, jakie obejmowały ludność Zamojszczyzny, w tym również dzieci.
Podczas wyjścia dzieci zdobyły wiadomości na temat tego miejsca czasie II wojny światowej, zapaliły znicze przy tablicy pomordowanych więźniów Rotundy.
Rotunda jest szczególnym miejscem historii i martyrologii, każdy uczeń powinien znać jej historię i związane z nią smutne wydarzenia.

Album foto

Tekst: Anna Gregorowicz
Zdjęcia: Anna Kuźma


     Przegląd Poezji Patriotycznej

30 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu odbył się Przegląd Poezji Patriotycznej. Wzięli w nim udział wybrani uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej. Gościem honorowym tego wydarzenia była p. Alicja Dubel, Dyrektor szkoły, która z sympatią powitała uczestników. 
    W skład Jury weszli: Maja Tymecka – uczennica kl. VII a szkoły podstawowej, Oliwia Kozłowska – uczennica kl. III a gimnazjum oraz Jakub Romaszko – uczeń kl. III c gimnazjum. Są to uczniowie, którzy wielokrotnie brali udział w konkursach recytatorskich i mają już pewne doświadczenie w tej materii. Starsi koledzy z wielką wrażliwością i empatią podeszli do młodych artystów. Dla każdego znaleźli dobre słowo, ale również mądrą radę, na co zwrócić uwagę podczas występu, jak radzić sobie z tremą, jak prawidłowo recytować. Dzięki ich przyjacielskiej postawie dzieci  czuły się swobodnie i naturalnie.
   Z dziecięcych ust popłynęły piękne słowa poezji o Polsce, o bocianich gniazdach, o mowie ojczystej,  o domu w Czarnolesie. To były wzruszające chwile. Wielkie podziękowania należą się również rodzicom oraz nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do występu. 
   Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania, jednak na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Kasia Kardasz z kl. I a, Zuzia Kleban z kl. II a oraz Maksymilian Błaszczuk z kl. III a. Jako nagrodę dzieci otrzymały książki oraz propozycję występu podczas uroczystego apelu z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
   Nad wszystkim czuwały p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.

Album foto


Recytowali dla Niepodległej

23 października 2018 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w finale Międzyszkolnego Przeglądu Twórczości Niepodległościowej w Szkole Podstawowej nr 2  w Zamościu. Konkurs odbył się w związku z obchodami stulecia odzyskania  niepodległości przez Polskę i miał promować wartości patriotyczne i obywatelskie wśród dzieci i młodzieży.
Uczniów  młodszych w kategorii klas I – IV reprezentowali: Tomasz Gołębiowski z kl. I a (opiekun: pani Agnieszka Dybzińska) oraz Karolina Korga z klasy IV c (opiekun pani Edyta Wilczyńska-Krawiec). 
Reprezentantami klas starszych  V – VIII szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych były uczennice: kl. V b Karmen Rusek (opiekun pani Iwona Zgnilec) i kl. III a gimnazjum Oliwia Kozłowska (opiekun pani Edyta Wilczyńska-Krawiec). 
Każdy z recytatorów przygotował wiersz lub fragment prozy związanej z tematyką patriotyczną i niepodległościową. 
Wszyscy nasi uczniowie zaprezentowali wysoki poziom i wspaniałe talenty recytatorskie. 

Nagrodzeni zostali:   
Tomasz Gołębiowski z kl I -  wyróżnienie w kategorii dzieci młodszych
Oliwia Kozłowska z kl. III gimnazjum – I miejsce w kategorii klas V-VIII i gimnazjum.
Bardzo serdecznie gratulujemy!

Album foto

(tekst E.Wilczyńska-Krawiec)


Code Week czyli Europejski Tydzień Kodowania 

W dniach 6-21 października odbył się Europejski Tydzień Kodowania. 
 Celem akcji jest pokazanie kodowania od najlepszej strony, zachęcanie do nauki programowania zarówno dzieci, jak i dorosłych. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Wiele grup działających np.  na  portalu Facebook, pasjonujących się kodowaniem zachęcało do organizowania akcji w  ramach Tygodnia Kodowana, a tym samym wzięcia udziału w międzynarodowym wyścigu o pierwsze miejsce w ilości zgłoszonych wydarzeń. 
Nasza szkoła również aktywnie wzięła udział w CodeWeek. Na początku  zarejestrowaliśmy swoje wydarzenia na stronie www.codeweek.eu, a później przez cały tydzień bawiliśmy się wykorzystując najnowsze technologie informacyjno – komunikacyjne.
Nasi najmłodsi uczniowie chętnie pracowali nad zadaniami przygotowanymi przez nauczycieli. Dużo frajdy sprawiło im rysowanie tras dla  Ozobotów.  Wystarczyły 4 kolorowe flamastry, by zaprogramować małego robocika i wytyczać mu ścieżki za pomocą tabletów.  
Nie zabrakło też budowli z klocków LEGO WeDo. Dzieci za pomocą kreatywnych klocków tworzyły przestrzenne roboty, które poruszały się dzięki napisanym poleceniom. 
Podczas  gry planszowej Scottie Go! sterowały małym ludzikiem - kosmitą,  ucząc się programowania za pomocą klocków - bloków. Klocki w grze służą do pisania komend, które  wykonuje Scottie. Mają też zdefiniowane zadania: pozwalają graczom przyswoić takie podstawowe pojęcia programistyczne jak pętla, instrukcja warunkowa, zmienne czy funkcje.

Kodowanie uczy kreatywności, ciekawości, logicznego i kreatywnego myślenia, buduje przyszłość dzieci i przygotowuje je do aktywnego udziału w życiu.
Podczas zajęć z kodowania dzieci uświadamiają sobie, że z programowaniem spotykają się w  codziennym życiu – na przykład programując telewizor czy pralkę.
Wykorzystanie w zabawie i nauce szyfrów, kodów obrazkowych, planowanie działań z ich zastosowaniem to naprawdę świetny sposób na zbliżenie się do cyfrowego świata.

Za zaangażowanie i sumienną pracę szkoła otrzymała certyfikat. 

Certyfikat_szkoly.pdf

Tydzień kodowania dobiegł końca, ale pasja programowania trwa dalej. 

Album foto

    Tekst: Anna Pintal, Agnieszka, Dybzińska, Anna Gregorowicz


Kilka słów poezji o Polsce

W 2018 r. na wielu przedmiotach i podczas różnych działań poruszany był w naszej szkole temat Niepodległej Polski. Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na ten temat, rozwijali swoje pojęcie o patriotyzmie, wzmacniali swoje poczucie tożsamości narodowej. 
      A jak najlepiej ukazać radość z wolnej Ojczyzny? Oczywiście słowami poezji. Na lekcjach języka polskiego w starszych klasach szkoły podstawowej oraz w oddziałach gimnazjalnych uczniowie tworzyli wiersze o tematyce niepodległościowej i patriotycznej. Młodzież miała utrudnione zadanie, bo wiersze z założenia miały być akrostychami. Akrostych jest utworem lirycznym, w którym początkowe litery lub słowa wersów albo zwrotek tworzą wyraz bądź zdanie. Powstały piękne i wzruszające wiersze, niektóre z nich zostaną zaprezentowane na stronie szkoły. Znajdą się również w zakładce Biblioteki w Kąciku Poezji, do którego zapraszamy. 
    Nad całością czuwały polonistki: p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska – Krawiec, p. Joanna Muda oraz p. Marta Słomianowska.

Album foto


   „W baśniowym świecie Andersena”

25 października 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 10 w Zamościu odbyła się X edycja Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego „ W baśniowym świecie Andersena”.
Składał się on z dwóch odrębnych części: plastycznej i literackiej, których adresatami byli uczniowie klas I – III zamojskich szkół podstawowych.[more]
    Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów, kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej, jak również rozbudzanie zainteresowań życiem i twórczością duńskiego baśniopisarza H. Ch. Andersena.
    W części literackiej naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III a – Izabella Lewkowicz i Wojciech Knapik przygotowani pod kierunkiem pani Bożeny Greszty.
Podczas indywidualnego współzawodnictwa uczniowie wykazali się doskonałą znajomością utworów H. Ch. Andersena i zajęli czołowe miejsca w klasyfikacji ogólnej:

II miejsce – Izabella Lewkowicz,
IV miejsce – Wojciech Knapik

   

W kategorii plastycznej nagrodę otrzymała Nina Panas - Kaźmierczak z klasy Ic, a wyróżnienie Maja Pietruszka z klasy IIc. Uczennice wykonały prace plastyczne pod kierunkiem pani Anny Kardasz i pani Anny Gregorowicz.


Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

Album foto

Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: Anna Sokalska - Wosiek


Tenis stołowy

24.10.2018 odbyły się Igrzyska Młodzieży w Drużynowych zawodach w tenisie stołowym na szczeblu miejskim. Drużyna dziewcząt  w składzie Martyna Kiljan - VII a  i Martyna Ochniowska - VIII a zajęły drugie miejsce  i uzyskały awans do zawodów rejonowych, natomiast  IV miejsce w składzie Jakub Ciepiel, Dominik Pańko, Michał Burda z klasy III a gimnazjum  zajęli chłopcy. 

Gratulujemysmiley

Album foto


Promieniowanie Ojcostwa 

Serdecznie gratulujemy uczniom naszej szkoły zajęcia zaszczytnych miejsc w VI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej.
W ramach ogólnopolskich obchodów XVIII Dnia Papieskiego podejmowano wiele inicjatyw mających na celu przypomnienie postaci św. Jana Pawła II. Corocznie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 uczestniczą w konkursie recytatorskim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9 w Zamościu.  Dnia 23 października bieżącego roku, Kacper Gąska z kl. VI a za piękną recytację otrzymał I miejsce w kategorii szkół podstawowych.  Emilia Palonka z kl. Va zdobyła wyróżnienie za interesujące wiersze własnego autorstwa. Uczniowie SP przygotowani byli przez p. M. Chmiel. W konkursie wzięły udział uczennice gimnazjum: Martyna Krawczyk i Diana Juszczak z kl. IIIB. Diana za wzruszającą recytację uzyskała III miejsce. Przygotowana była pod kierunkiem p. J. Bulak
W naszej szkole, godna uwagi prezentowana jest ciekawa wystawa, upamiętniająca nauczanie niezwykłego Papieża z Polski, na którą zapraszamy. Wystawę zorganizowały panie katechetki oraz p. B. Palonka.

Album foto

Tekst: J. Bulak, zdjęcia M. Garbuz


Niepodległość - graficznie

Uczniowie klas V, VI, VII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum przygotowali projekty znaku graficznego (LOGO) wielkiego wydarzenia, które nas wkrótce czeka – 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.[more] Nie był to łatwy temat, ale młodzież poradziła sobie znakomicie. Najciekawsze prace zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej oraz przekazane na konkurs plastyczny organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Zamościu. 

Album foto


„Lekcja o Funduszach Europejskich V”

Uczniowie klasy VI i VIII naszej szkoły wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich V” zorganizowanej przez Ministerstwo Inwestycji  i Rozwoju. Do udziału w akcji zostały zgłoszone szkoły z pięciu województw Polski Wschodniej.  Na lekcjach przeprowadzonych przez p. A. Sawiniec – Szczech  uczniowie mieli okazję poznać bliżej Fundusze Europejskie, zwłaszcza w kontekście realizacji pomysłów biznesowych.  
Cele akcji edukacyjnej: 
a. popularyzacja wiedzy na temat Funduszy Europejskich, Programu Polska Wschodnia 2014-2020 (POPW) i innych programów operacyjnych 2014-2020, realizowanych w Polsce Wschodniej, wśród młodzieży klas 6 - 8 szkół podstawowych;
b. promocja projektów realizowanych dzięki dofinansowaniu z POPW i Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013;
c. zainspirowanie grupy docelowej do analizy zmian i korzyści, jakie przyniosła/przyniesie lokalnej lub ogólnopolskiej społeczności, realizacja w Polsce Wschodniej inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich.
Na lekcjach odbywały się konkursy. Uczniowie, którzy najszybciej i prawidłowo rozwiązali zadania, otrzymali nagrody /bony do sieci sklepów Empik o wartości 40 zł i 30 zł/, natomiast dla wszystkich uczniów przewidziane były upominki. 

Album foto

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech


   Wybory do MSU

19 października 2018 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego.
    O stanowisko przewodniczącego i zastępcy ubiegali się uczniowie klasy III a wyłonieni podczas klasowych wyborów. [more]
    Kampania wyborcza rozpoczęła się na początku października. Kandydaci osobiście prezentowali swoje programy wyborcze we wszystkich klasach I – III oraz na gazetce szkolnej. 
    W głosowaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych, drugich oraz klasy trzeciej. 
Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

    W roku szkolnym 2018/2019 klasy młodsze reprezentować będzie Mały Samorząd Uczniowski w składzie:

Przewodnicząca: Maria Palonka - Rawa
Zastępca: Krzysztof Kawalec

Członkowie:  Izabella Lewkowicz
                       Wojciech Knapik
                       Eryk Szewczuk
                       Wojciech Malicki
                       Szymon Tymosz

                       

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

Album foto

Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: Katarzyna Serafin


Miejskie Współzawodnictwo Sportowe

W dniu 19.10.2018 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 odbyło się uroczyste podsumowanie sportowego roku szkolnego 2017/2018 w Miejskim Współzawodnictwie Sportowym. W uroczystej gali wręczenia nagród uczestniczyli przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Miasta Zamość panem Andrzejem Wnukiem, vice-prezydentem panem Andrzejem Zastąpiło, Dyrektor Wydziału Edukacji panią Agnieszką Kowal, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu panią Małgorzatą Bzówką, panem Markiem Gajewskim - doradcą Prezydenta Miasta Zamość  Gościem honorowym był pan Kajetan Tomasz Broniewski – polski wioślarz i działacz sportowy, trzykrotny olimpijczyk. W gali uczestniczył także Sławomir Tór - V-ce Prezes MKS Padwa Zamość. Powitano także dyrektorów zamojskich szkół oraz nauczycieli a przede wszystkim bohaterów tej uroczystości – uczniów.
 Współzawodnictwo sportowe zamojskich szkół  obejmowało zawody organizowane przez Szkolny Związek Sportowy w Lublinie w ramach Miejskich Igrzysk Sportowych, Gimnazjady i Licealiady.
W kategorii Igrzyska Dzieci (uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej) nasza szkoła zajęła IV miejsce
W kategorii Igrzyska Młodzieży ( uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie klasy III gimnazjum) uplasowaliśmy się również na czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej.
Wszystkim uczniom, którzy swoją ciężką pracą przyczynili się do osiągnięcia tak wspaniałego wyniku serdecznie gratulujemy!

Album foto


Wycieczka Szlakiem Podkarpacia

18 października 2018 r. uczniowie klas VI, VII, VIII szkoły podstawowej oraz Michał Malicki z IIIb gimnazjum uczestniczyli w wycieczce Szlakiem Podkarpacia. Nad młodzieżą opiekę sprawowała p. Małgorzata Bożek, p. Marta Słomianowska i p. Waldemar Orzechowski.

W dniu wycieczki uczestników przywitało rześkie powietrze i jasne słońce, które zapowiadały piękny jesienny dzień. Podczas drogi można było podziwiać za oknem zachwycające pejzaże Roztocza Środkowego.

Głównym celem wycieczki była wizyta w jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznej w Polsce – w Zamku w Łańcucie. Budowla ta na przestrzeni dziejów była własnością kilku szlacheckich rodów, ale to Lubomirscy, a potem Potoccy zamienili ją z obronnego zamku w reprezentacyjną rezydencję. Pomimo tego, że ostatni właściciel – Alfred Potocki, w 1944 r. w obawie przed wojskami radzieckimi wywiózł z Polski 700 skrzyń najcenniejszego majątku, rezydencja nadal zachwyca do dziś swoim wyglądem i wyposażeniem. Młodzież mogła podziwiać antyczne rzeźby, obrazy m.in. Jana Matejki, piękne meble, kryształowe żyrandole i wspaniałe posadzki.

Następnie jesiennymi alejkami zamkowego ogrodu w stylu angielskim wycieczka przeszła do Stajni i Wozowni, w której zachwyciła wszystkich ogromna przeszklona dachem Hala Zaprzęgowa oraz kolekcja trofeów myśliwskich przywiezionych z safari przez ostatniego właściciela. Można tam także było pooglądać pojazdy z Muzealnej Kolekcji: karoce, sanie, powozy, a także uprząż i ekwipaże.

Odwiedziny w łańcuckim zamku dały pewne wyobrażenie, jak wyglądało codzienne życie polskich magnatów i jaki luksus i zbytek ich otaczał.

Drugim punktem wycieczki było Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Tutaj młodzież spotkała się z trudną i bolesną tematyką II wojny światowej, ale przecież trzeba, aby pamięć o tamtych wydarzeniach przetrwała. Multimedialna scenografia i towarzyszące jej eksponaty przedstawiły historię Polaków, którzy, ryzykując własnym życiem, nieśli pomoc Żydom w okupowanej przez Niemców Polsce. Szczególnie wrażenie wywarła historia Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy dali schronienie ośmioosobowej grupie Żydów, za co wraz z sześciorgiem dzieci zostali rozstrzelani. Za swoją odwagę i poświęcenie w 1995 r. zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ich tragedia stała się symbolem polskiej ofiary i męczeństwa podczas niemieckiej okupacji.

Na koniec pod pomnikiem poświęconym ofiarom Holokaustu młodzież oddała im hołd minutą ciszy.

Nadszedł już czas powrotu do Zamościa. Szczególne podziękowania należą się p. Waldemarowi Kaźmierczakowi, bez którego wycieczka by się nie odbyła. P. Kaźmierczak jest znanym regionalistą oraz autorem publikacji historycznych o Zamościu. Oprócz świetnej organizacji wycieczki służył też młodzieży swoją bogatą i wszechstronną wiedzą m.in. historyczną, etnograficzną, przyrodniczą. Wielkie podziękowania!

Album foto

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Bożek, W. Orzechowski


Uroczystość ślubowania klas pierwszych

18 października, w czwartkowe popołudnie, w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza miało miejsce uroczyste wydarzenie - ślubowanie klas pierwszych. Ceremonię zaszczycili swoją obecnością Pani Dyrektor Alicja Dubel wraz z Wicedyrektorami Panią Jolantą Krywko i Panią Iwoną Kurzempą-Sarzyńską, Wiceprezydent Zamościa, Pan Andrzej Zastąpiło, Dyrektor Wydziału Oświaty, Pani Agnieszka Kowal, dyrektorzy i wychowawcy z zamojskich przedszkoli oraz licznie zgromadzeni rodzice uczniów klas pierwszych.
W tym roku szkolnym ślubowanie składali uczniowie trzech klas pierwszych: klasy I A, I B i I C.
Po powitaniu gości oraz dzieci przez Panią Dyrektor, najmłodsi uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod okiem wychowawców. Następnie odbyło się uroczyste wprowadzenie sztandaru szkoły, odśpiewanie hymnu państwowego oraz akt ślubowania złożony przez uczniów przed wszystkimi zgromadzonymi gośćmi. Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Artyści po każdej prezentacji byli nagradzani gromkimi brawami
Kulminacyjnym punktem uroczystości było pasowanie przez Panią Dyrektor każdego dziecka na ucznia naszej szkoły.
Na zakończenie przedstawiciele Rady Rodziców wyrazili podziękowania dla Pani Dyrektor, zaś uczniowie pozowali do pamiątkowych zdjęć.
Po części oficjalnej dzieci udały się do swoich klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Scenariusz części artystycznej opracowały Panie: Agnieszka Dybzińska, Anna Kardasz oraz Anna Taras. Oprawą muzyczną zajęła się Pani Katarzyna Beda, zaś dekorację przygotowała Pani Anna Sawiniec-Szczech.

Album foto

Tekst: Beata Rekiel, Agnieszka Dybzińska, Anna Kardasz
Zdjęcia: Małgorzata Drozd oraz Studio fotografii „Spektrum”


Wojewódzkie Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Centrum Kultury Filmowej

17 października 2018 r.  w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zostali na nią zaproszeni wyróżnieni nauczyciele z Zamościa i powiatu zamojskiego, którzy odebrali państwowe i resortowe odznaczenia z rąk Kuratora Oświaty w Lublinie Pani Teresy Misiuk oraz Wojewody Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka. Uroczystość zaszczycili swoja obecnością: Pan Jerzy Chróścikowski - Senator RP, Pan Sławomir Zawiślak - Poseł na Sejm RP, Pan Tomasz Zieliński -Poseł na Sejm RP, Pan Andrzej Zastąpiło -Wiceprezydent Miasta Zamość, Pani Monika Żur -  Dyrektor Delegatury Zamość Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Agnieszka Kowal - Dyrektor Wydziału Oświaty Miasta Zamość i wiele innych osobistości.
Spośród nauczycieli naszej szkoły 7 osób znalazło  się w gronie odbierających nagrody i odznaczenia: Dyrektor szkoły Pani Alicja Dubel – Nagroda Kuratora Oświaty w Lublinie, Pani Marta Majewska – Nagroda Ministra Edukacji Narodowej, Pani Katarzyna Beda – Medal Komisji Edukacji Narodowej, Pani Anna Taras - Złoty Medal za Długoletnią Służbę, Pani Marzena Chmiel - Srebrny Medal za Długoletnią Służbę,  Pan Jerzy Bekas – Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, Pani Anna Sokalska-Wosiek – Brązowy Medal za Długoletnią Służbę. 18 października 2018r. Pani Agnieszka Dybzińska otrzymała Nagrodę Prezydenta z rąk Pana Andrzeja Wnuka - Prezydenta Miasta Zamość.
Uroczystość wręczenia nagród  i odznaczeń poprzedziła część artystyczna, która przygotowała nasza szkolna społeczność. W poruszającym montażu słowno-muzycznym tradycyjnie już wystąpili wspólnie: rodzice, nauczyciele, absolwenci i uczniowie Siódemki. Ze względu na narodowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości część artystyczna miała szczególnie podniosły, patriotyczny charakter. Tłem dla występów uczniów była związana tematycznie z uroczystością prezentacja multimedialna. 
Część artystyczną poprowadzili: Oliwia Kozłowska kl. IIIa (gimnazjum) i Tomasz Jesionek kl. III b (gimnazjum). Szkolny Chór Forte zaśpiewał  Hymn narodowy oraz wzruszające życzenia „Dziękujemy Wam…” . Jako soliści wystąpili: Martyna Wnuk kl. VIIa, Zuzanna Gałan kl. IIIa (gimnazjum), Franciszek Barnowski – absolwent gimnazjum. Poezję recytowali: p. Anna Kardasz, p. Marlena Szczepanek  i p. Roland Maziarka – rodzice i nauczyciele, Katarzyna Kardasz kl. Ia Tomasz Gołębiowski kl. Ia, Natalia Staśko kl. IVb, Karolina Korga kl. IVc , Wiktoria Pomazanka kl. IVc, Kacper Gąska kl. VIa, Tymon Bucior kl. VIb, Filip Wachowicz kl. VIIIa, Karol Jaskułecki kl. IIIb (gimnazjum).
Za przygotowanie montażu słowno-muzycznego odpowiedzialni byli: realizacja scenariusza -  p. Alicja Dubel, p. Maria Garbuz, oprawa muzyczna – p. Katarzyna Beda, dekoracje – p. Anna Sawiniec-Szczech, prezentacja multimedialna – p. Małgorzata Bożek.

Album foto

Relacje:
Katolickie Radio Zamość http://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/8093,dzien-edukacji-narodowej-obchody-wojewodzkie

Tekst: Maria Garbuz
Zdjęcia: M. Drozd  i redakcja „Nowy Kurier Zamojski”


Sukces sportowy

 

Dnia 17 października odbył się Międzyszkolny Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego  Szkół Podstawowych  „ Dla Niepodległej” w Szkole Podstawowej nr 9 w Zamościu.  

Naszą szkołę reprezentowało pięciu uczniów: Klaudia Kuczeruk, Jakub Pitwała, Jakub Nizioł, Dominik Malczewski, Karol Ochniowski. W swojej kategorii wiekowej I miejsce zajął Jakub Pitwała i III miejsce Jakub Nizioł

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Album foto

Tekst i zdjęcia I. Więsyk


„To z nimi rozpoczynamy podróż
Po świecie pięknym i wielkim.”

W poniedziałek 15 października  społeczność uczniowska naszej szkoły przygotowała uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Na scenie wystąpili uczniowie szkoły podstawowej wspólnie ze starszymi kolegami z gimnazjum oraz rodzicami. Wykonawcy zadedykowali wszystkim nauczycielom wiązankę utworów Zbigniewa Herberta oraz złożyli serdeczne podziękowania za przekazywaną wiedzę i trud codziennej pracy. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców przekazali na ręce pani Dyrektor Alicji Dubel symboliczne kwiaty.
Scenariusz części artystycznej opracowała p. Maria Garbuz. Oprawą muzyczną zajęła się p. Katarzyna Beda, zaś dekorację przygotowała p. Anna Sawiniec-Szczech.

Album foto

Tekst A. Sokalska - Wosiek , zdjęcia W. Orzechowski


Tydzień Mediacji w Polsce

Tydzień Mediacji w Polsce, przypadający w dniach 15 – 19 października 2018 roku, w Zamościu w Sądzie Okręgowym rozpoczęła Konferencja Naukowa; „Mediacje – szansa na porozumienie”.  Delegacja uczniów naszej szkoły pod opieką p. A. Sawiniec – Szczech w pierwszym dniu Tygodnia Mediacji uczestniczyła aktywnie w warsztatach przeprowadzonych przez ekspertów:
Warsztat I  - „Mediacje, symulacje mediacji, spotkania wstępne, sesja wspólna, ugoda”,
Warsztat II - „Mediacje rówieśnicze, sposoby rozwiązywania konfliktów w szkole”,
Warsztat III – „Zarządzanie konfliktem w drodze do porozumienia”.
W pozostałych dniach Tygodnia Mediacji w siedzibie Sądu Okręgowego w Zamościu odbywać się będą spotkania Sędziów i Mediatorów z młodzieżą szkół, znajdujących się na terenie działania Sądu Okręgowego w Zamościu. Tematy spotkań to:  rola mediacji i mediatora, mediacje rówieśnicze i rozwiązywanie konfliktów w szkole.

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


    Debata Szkolna „Model współczesnego patrioty”

 W Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zamościu odbyła się debata, na której omawiany był temat modelu współczesnego patrioty. Spotkanie odbyło się 11 października 2018 r. i wzięli w nim udział uczniowie klas VI, VII i VIII ze szkoły podstawowej oraz klas III oddziałów gimnazjalnych. Debatę przygotowała i przeprowadziła p. Marta Słomianowska, wspierały ją w tym p. Małgorzata Drozd, p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska – Krawiec oraz p. Joanna Muda.
    Na początku uczestnicy debaty drogą losowania zostali podzieleni na sześć grup i zapewne niejeden z nich się zdziwił, dlaczego na stołach leżą kolorowe kapelusze. 
   P. Jolanta Krywko – wicedyrektor szkoły, serdecznie powitała wszystkich zebranych i życzyła owocnych obrad.
   Debata rozpoczęła się od swobodnej rozmowy o tym, z czym młodzieży kojarzy się patriotyzm i jakie postaci historyczne, według nich, są przykładem polskich patriotów. Odpowiedzi sugerowały w większości, że patriotą jest ten, kto walczy w obronie ojczyzny, poświęca się dla niej, oddaje za nią życie (m.in. Józef Piłsudski, Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Brytnar „Rudy”, Aleksy Dawidowski „Alek”, Tadeusz Kościuszko i inni) 
      Pojawiło się zatem pytanie, czy można być patriotą w czasach pokoju? Aby uzyskać na nie odpowiedź uczestnicy zostali zaproszeni do pracy metodą „myślących kapeluszy” Edwarda de Bono. Metoda ta polega na tym, że debatujący zostają przydzieleni do sześciu grup, które reprezentują odpowiedni kolor kapelusza: biały, czerwony, żółty, zielony, czarny i niebieski. Grupy pracują na tych samych materiałach, lecz skupiają się na innych wartościach. Grupa „białego kapelusza” przedstawia suche fakty, „czerwonego” skupia się na uczuciach i emocjach,  „żółci” reprezentują optymizm, starają się znaleźć korzyści i szanse, team „czarnego kapelusza” zastanawia się nad zagrożeniami i ryzykiem, „zieloni” to kreatywność, a nad wszystkim czuwają uczestnicy w niebieskich kapeluszach, którzy są koordynatorami. Wyjaśniła się więc zagadka, po co na stołach leżały różnokolorowe kapelusze. 
    Każda z grup otrzymała definicję patriotyzmu, nacjonalizmu i szowinizmu według „Słownika języka polskiego PWN”, fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II (przemówienie w ONZ – NY 1995 r.), Samuela Pereiry (Gazeta Polska Codziennie), Sławomira Jastrzębowskiego (Super Express) oraz Jerzego Kwolka (RMF FM).
Po wykonaniu zadania, wybrani reprezentanci przedstawili przemyślenia grupy, z których wyłonił się spójny obraz współczesnego patriotyzmu:
Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny, poświęcenie się dla jej dobra, uczestnictwo w manifestacjach, szacunek dla symboli narodowych. To także dbanie o rodzinę, płacenie podatków, dbanie o środowisko, wspieranie narodowej kultury, sztuki, nauki. Kupowanie rodzimych produktów, niewyjeżdżanie na emigrację. Patriotyzm to piękne uczucie, które dostarcza nam wielu emocji takich jak duma, radość, wzruszenie, niezłomność. Daje nam poczucie własnej wartości, tożsamości, przynależności. Uczy nas tolerancji i szacunku dla innych narodowości. Jednak trzeba uważać, aby patriotyzm nie przekształcił się w nacjonalizm i szowinizm, bo może to doprowadzić do pogorszenia stosunków międzynarodowych, dyskryminacji,  a nawet konfliktów zbrojnych.
     Następnie uczestnicy debaty obejrzeli w ciszy i skupieniu krótki film z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego pt.: „Co Powstańcy chcieliby przekazać dzisiejszej młodzieży”. Bohaterowie w prostych słowach radzili młodym, aby się uczyli, mieli własne zdanie, ale szanowali innych, aby byli przyzwoitymi ludźmi i byli tolerancyjni, żeby znali swoje prawa, ale też i obowiązki, aby zrozumieli, co to znaczy być obywatelem, szanowali wolność i pamiętali o tym, co się wydarzyło kiedyś.
      Po obejrzeniu filmu oraz krótkiej dyskusji na temat jego treści i przekazu uczestnicy przystąpili do realizacji ostatniego zadania – opracowania Modelu Młodego Patrioty. Wśród wymienionych pożądanych zachowań znalazły się m. in. zalecenia, aby brał udział w wolontariatach, dbał o poprawną polszczyznę, kochał swój kraj, szanował starszych, był odpowiedzialny, uczciwy i prawdomówny, dbał o środowisko, rodzinę i bliskich, pomagał potrzebującym, zachowywał odpowiednią postawę podczas hymnu, znał historię swojego kraju, dbał o kulturę i tradycję, uczestniczył w manifestacjach itd.
      Uczestnicy debaty zostali zobowiązani do tego, aby przekazać w swojej klasie, o czym rozmawiali podczas spotkania i przedstawić wypracowane materiały.
Na zakończenie zabrał głos Jakub Romaszko, uczeń III klasy gimnazjalnej, który bardzo mądrze i dojrzale posumował debatę: 
       Na początku naszej debaty padło jedno zdanie „Jesteśmy Polakami, jesteśmy patriotami”. Zdanie to jest ograniczone, gdyż nie chodzi tylko o sprowadzenie patriotyzmu do tego, że jesteśmy Polakami. Patriotyzm to jest coś większego. Nieważne, czy jesteś Niemcem, czy Polakiem, Amerykaninem, Rosjaninem. Kochasz swój kraj, dbasz o niego, pielęgnujesz jego historię i pogłębiasz wartości swoje. To nie dotyczy tylko Polski, tylko wszystkich narodowości. (…)
       W dzisiejszych czasach dużo Polaków nie pielęgnuje swojej historii, nie zna jej, nie uczy się o tym (…) nie skupia się nad tym. Patriotyzm, który z założenia wychodzi z dbania o dobro własnego kraju (…) i narodu, przeradza się w szowinizm.  To, co się pojawia na meczach, czyli różni kibole (…), ludzie, dla których jesteś patriotą, jeżeli nie traktujesz policji z szacunkiem, nie traktujesz drugiego człowieka z szacunkiem. Potem patriotyzm przeradza się (…) w nienawiść i agresję (…) 
      Polacy byłi narodem, który po Żydach ucierpiał najbardziej podczas II wojny światowej, a w dzisiejszych czasach, dużo Polaków propaguje nazizm, utożsamia się z nacjonalizmem. Mamy piękny model patriotyzmu, który się wywodzi z XIX w., w którym Polacy dbali o swoją tożsamość,  przeciwstawiali się rusyfikacji, germanizacji. Osoby, które walczyły w powstaniach (…), wiedziały, że przynależą do Polski. W dzisiejszych czasach to zanika. Wszyscy działają na samowolkę, każdy traktuje patriotyzm inaczej (…) Jedni interpretują go tak, jak powinno być: dbać o dobro narodu, chodzić na manifestacje, szanować symbole narodowe. A inny myśli: „Jestem Polakiem”, założy sobie bluzę z symbolem „Polski Walczącej” i idzie się z kimś bić. Skrajność, która się wywodzi od pięknych założeń umiłowania kraju. 
     Dlatego trzeba pamiętać o tym, ażeby rozumieć, co to słowo znaczy. Pielęgnować wartości sprzed lat, ażeby patriotyzm służył naszej Ojczyźnie.

Album foto

Film

Tekst M.Słomianowska , zdjęcia M. Drozd


         
Biało-czerwone kartki okolicznościowe

Uczniowie klas piątych na lekcjach plastyki pod opieką p. Anny Sawiniec-Szczech oraz p. Marty Słomianowskiej wykonali ręcznie piękne kartki okolicznościowe z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością, ich kartki zachwycają pomysłowością i wykonaniem.
     Następnie na języku polskim pod czułym i uważnym okiem p. Joanny Mudy oraz p. Iwony Zgnilec zredagowały życzenia z okazji tego wielkiego i radosnego święta narodowego. 
    Tak przygotowane kartki uczniowie będą mogli wręczyć osobiście lub wysłać pocztą do wybranej przez siebie osoby.


Album foto


"Pola Nadziei"

9 października odbyło się uroczyste sadzenie żonkili przed Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach I. Honorowy patronat nad XXI edycją kampanii "Pola Nadziei" tradycyjnie objął J. E. Ks. Bp Marian Rojek. Na uroczystość przybyło ponad 30 szkół współpracujących z hospicjum.  
   Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: uczniowie z  kl.VI a- Szymon Drozd i Michał Muda, z kl.VII a Mateusz Krawiec oraz opiekun pani Joanna Muda, którzy, podobnie jak inni uczestnicy tej akcji,  zasadzili cebulki żonkili  symbolizujące nadzieję, a także solidarność z ludźmi nieuleczalnie chorymi. 
Łącznie wysadzono ok.600 cebulek przed budynkiem hospicjum, zaś w naszej szkole, zostaną zasadzone na specjalnie przygotowanej rabacie przy wejściu do budynku szkoły, aby na wiosnę pięknie kwitnące żonkile zachęcały do wspierania akcji hospicyjnej. 

Album  foto

Tekst i zdjęcia J. Muda


Sukces na turnieju tenisa stołowego

 

Uczniowie naszej szkoły, brali udział w Zawodach Miejskich w Tenisie Stołowym zajmując pierwsze miejsce - Kacper  Gąska  klasa VIa i trzecie miejsce - Jakub  Nizioł  klasa VIb. 
Obaj awansowali do Igrzysk Rejonowych w kategorii Chłopcy Młodsi Szkoły Podstawowe.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Album foto


I Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży – Zamość 2018”

       W roku szkolnym 2017/2018 Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu ogłosił I Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży”.  Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość - Pana Andrzeja Wnuka, Posła Na Sejm RP - Pana Jarosława Sachajko oraz Posła Na Sejm RP – Pana Sławomira Zawiślaka.
      27 września 2018 r. w Galerii Sztuki Dziecka „Na Kamiennej” odbyło się podsumowanie oraz wernisaż najciekawszych rysunków. Na konkurs wpłynęło 457 prac z 47 placówek województwa lubelskiego. Uczniowie naszej szkoły również wzięli  aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Portrety Józefa Piłsudskiego wykonano pod opieką p. Marty Słomianowskiej. 
     Absolwent naszej szkoły - Bartosz Skowyra (w roku szkolnym 2017/2018 uczeń kl. III a oddziałów gimnazjalnych) za swoją pracę otrzymał III nagrodę w Kategorii III- uczniowie gimnazjów i szkół ponadpodstawowych.
Serdecznie Bartoszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów już w nowej szkole!

Album foto


Kreatywnie na j. polskim w V „b”

W piątek 5 października na lekcjach języka polskiego odbyły się kreatywne zajęcia dla uczniów klasy 5 „b”.
 Na początku pani Katarzyna Karwowska zapoznała uczniów z ideą teatru kamishibai i zaprezentowała „Bajkę o Wiśle”.
Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali fragmenty legendy, do których mieli stworzyć ilustracje.
Uczniowie wykazali się dużą wyobraźnią, kreatywnością i samodzielnością w działaniu. Ich prace posłużą do stworzenia teatru kamishibai – „Legenda o Warsie i Sawie”.

Album foto

(tekst i zdjęcia: Iwona Zgnilec)


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Pod koniec września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego klas 4-8. Uczniowie mieli możliwość wyboru spośród sześciu kandydatów,[more] którzy w swoich programach wyborczych umieścili wiele interesujących i oryginalnych propozycji na pracę w roku szkolnym 2018/2019. Były plakaty wyborcze oraz krótka autoprezentacja kandydatów i kandydatek przed klasami. Choć nikt się nie przyznawał, każdy miał tremę – w końcu po to się startuje, by zwyciężyć.  W pracach komisji wyborczej pracowały uczennice z klas 4c oraz 6b. 

Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

Przewodniczący: Michalina Litwajtis z klasy 5b
Zastępca: Amanda Alahakoon z klasy 5c
Skarbnik : Agata Bratkowska z klasy 6b

Serdecznie gratulujemy wygranym i zapraszamy wszystkich chętnych do aktywności w życiu szkoły!
Terminy spotkań członków samorządu będą umieszczane na gazetce ściennej przy sali nr 14.

Album foto


        Podchody ku czci Niepodległej

2 października 2018 r. odbyły się w naszej szkole „Podchody ku czci Niepodległej”. Wydarzenie to wplotło się w cały cykl działań podjętych w roku 2018 przez naszą szkołę w celu uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 
      We wspólnej zabawie uczestniczyli uczniowie z klas V, VI oraz VII. Spośród wybranych przedstawicieli poszczególnych klas zostały utworzone 4 drużyny: Zielonych, Żółtych, Niebieskich i Czerwonych. Każda z nich dostała inny zestaw zadań do realizacji. W różnych miejscach w szkole zostały rozmieszczone wskazówki, polecenia oraz  materiały.  Po dotarciu na wyznaczone miejsce i  prawidłowo wykonanym zadaniu drużyny zdobywały kolejną część układanki, potrzebnej do realizacji zadania końcowego. Całość przygotowały i przeprowadziły p. Małgorzata Drozd i p. Marta Słomianowska.
   Na posumowanie podchodów zostały zaproszone: p. Alicja Dubel – dyrektor szkoły, p. Iwona Kurzempa–Sarzyńska – wicedyrektor oraz p. Maria Garbuz, które  bacznie obserwowały drużyny podczas  prezentacji efektów swojej pracy.  
Wśród publiczności znaleźli się uczniowie kl. III c gimnazjum, którzy z sympatią przyglądali się swoim młodszym koleżankom i kolegom.
     Drużyna Czerwonych ze zdobytych materiałów plastycznych miała przygotować plakat przedstawiający Ojczyznę, Patriotyzm i Niepodległość.  Drużyna Niebieskich stanęła przed trudnym zadaniem stworzenia krótkiej formy teatralnej przedstawiającej Ojczyznę. Mogli wykorzystać do tego zebrane podczas podchodów rekwizyty: berło, ciupagę, stateczek, czapkę kapitańską itp.
Drużyna Żółtych realizując swoje polecenia zdobywała kolejne strofy wiersza Marcina Wolskiego pt.: „Niepodległość” i na podsumowaniu uczniowie wyrecytowali go z pamięci. Na zakończenie wystąpili uczniowie z drużyny Zielonych. Ich zadaniem było zaśpiewanie jednej z najbardziej znanych i lubianych pieśni patriotycznych autorstwa zamościanina Zygmunta Pomarańskiego pt.: „O mój rozmarynie…”
      Wszyscy uczestnicy przyłożyli się do wykonania powierzonych im zadań, ale za najlepszą realizację uznano występ Niebieskich. Na zakończenie p. Alicja Dubel podziękowała uczniom za uczestnictwo w podchodach, pogratulowała ciekawej realizacji zadań i poczęstowała uczestników małym co nieco.

Album foto

Tekst M.Słomianowska, zdjęcia M. Drozd


Dzień chłopaka w szkole

 

30 września to dzień,  w którym obchodzimy „Dzień chłopaka”.  Jak co roku dziewczęta przygotowały z tej okazji różne niespodzianki  swoim kolegom z klasy.  Były to między innymi  gry,  zabawy, konkursy oraz oczywiście prezenty.

 

Album foto


 "Dzień chłopaka" w klasach 1-3

  1 października 2018 roku uczniowie klas I – III uroczyście świętowali Dzień Chłopaka. 
Na wszystkich chłopców  w tym dniu czekało mnóstwo miłych niespodzianek. Oprócz gorących życzeń i atrakcyjnych upominków, mogli liczyć na wyjątkową uprzejmość i uczynność ze strony swoich koleżanek. Dzieci z klasy I a, Ib i II c wybrały się do kina na film pt. „ Mała Stopa”.
    W każdej klasie odbyły się wybory ,,Chłopaka na medal”. Mógł nim zostać uczeń, który
na co dzień stara się być życzliwy, uczynny i koleżeński.
Wszyscy chłopcy, którzy uzyskali ten tytuł, oprócz licznych gratulacji otrzymali symboliczne medale i zostali uwiecznieni na pamiątkowych zdjęciach.
    Dzień Chłopaka upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze, w której oprócz wytężonej pracy nie brakowało uśmiechów i z abaw.

Album foto


Tekst i zdjęcia: Bożena Greszta


Otwarte Mistrzostwa 

28.09.2018 młodzież naszej szkoły  wzięła udział w Otwartych Mistrzostwach miasta Zamość i powiatu zamojskiego lzs w lekkiej atletyce dla klas VII ,VIII oraz gimnazjów  na podium stanęli:
Alan Marczyk rocznik 2006 skok w dal I miejsce
Samanta Walczuk rocznik 2005 I miejsce skok w dal, III miejsce bieg 100m
Bartłomiej Półtorak rocznik 2005 II miejsce bieg 1000m
Kinga Staszczuk rocznik 2003 I miejsce skok w dal, I miejsce rzut oszczepem

Album foto


Tekst i zdjęcia: Radosław Witkowski


VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2018 społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 7 uczestniczyła w VIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day).
Ta bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona była w szkołach na całym świecie. W tym roku do akcji zgłosiło się 4 579 szkół, w tym 4 299 szkół z Polski. Jak co roku organizatorem głównym akcji było Wydawnictwo WKM Rachmistrz ze Szczecinka, wyłączny wydawca kart Grabowskiego.
Celem akcji było  propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
W tym roku szkolnym przedstawiciele  klas IV - VI szkoły podstawowej wraz z opiekunkami panią Małgorzatą Bożek, Aleksandrą Luchowską – Bartnik, Karoliną Tyrką i Małgorzatą Wilkołazką,  przeprowadzili egzaminy  z tabliczki mnożenia wśród uczniów  klas III – VIII szkoły podstawowej . 
Oprócz testu umiejętności tabliczki mnożenia, prowadzono w klasach różne gry i zabawy także związane z tabliczką mnożenia. Było to między innymi układanie domina matematycznego, memory z kartami Grabowskiego oraz podchody matematyczne z tabliczką mnożenia w tle.
Wszyscy bardzo dobrze się bawili sprawdzając jednocześnie swoje umiejętności i chęć rywalizacji.
Najlepiej zdane egzaminy z tabliczki mnożenia zostały uhonorowane certyfikatami uzyskania tytułu EKSPETRA TABLICZKI MNOŻENIA.
Uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
Lista uczniów Szkoły Podstawowej nr 7, którzy bezbłędnie rozwiązali test:

Klasa  trzecia:
Klaudia Węglińska          Emilia Duras                Maks Błaszczyk
Maks Sagan                      Aneta Kłapouchy         Oliwier Działa
Michał Dereszewski            Kacper Medak             Iza Lewkowicz

Klasy czwarte
Oliwia Liminowicz             Daria Terlecka               Michał Bukowski    
Julia Ćwik                         Kryspin Majdański         Aleksandra Albingier
 Aleksandra Cytawa         Natalka Staśko              Amelia Mendel 
Jakub  Warcaba               Zosia Ogińska               Olgierd Borowski
Alicja Torzewska              Szymon Barczuk           Paweł Budzisz
Michał Sawa                    Justyna Jędruszczak     Maks Kolano
Jan Bondyra                    Martyna Świstowska     Gabriela Szadkowska
Lena Kowalik                   Karolina Guzek             Maciej Knapik    
Wiktor Waniowski

Klasa piąte
Jakub Hołowiński            Katarzyna Gąsianowska        Brajan Altmajer
Szymon Panek                Emilia Palonka                      Alan Ulanowski
Weronika Czugała           Wiktoria Szewczak               Zuzanna Madeja
Sebastian Lipiec              Piotr Kaliszczuk                    Paweł Dacyna
Michalina Litwajtis           Katarzyna Kiecak                 Alina Deszkowicz
Oliwia Zezula                  Szymon Mazur                     Jakub Żołkoś 
Bartosz Śniecikowski      Patryk Nowak                       Szymon Szajba
Oliwia Bielec                   Adam Musiał                          Karmen Rusek     
Krystian Maziarka           Ewa Mazurek – Pupeć          Hubert  Bełz
 Weronika Bartnik           Aleksandra Krawczuk            Natalka Kuśnierz

Klasa szóste:
Judyta Żołnierczuk             Grzegorz Jańczuk                 Barbara Malicka
Kacper Gąska                    Michał Muda                          Kamila Zwolan
Igor Glinka                        Weronika Duras                     Sebastian Jabłoński
Agata Bratkowska             Klaudia Kuczeruk                  Jakub Nizioł
Przemek Będziejewski     Szymon Papuga                     Zuzanna Skowyra
Wiktoria Szkałuba            Zuzanna Boruń                       Tymon Bucior    
 
Klasa siódma :
Jakub Brykner                    Amelia Drzewicka                  Barbara Małysz
Monika Sokołowska           Nikola Artymiak                      Anna Łubkowska
Grzegorz Szadkowski        Oliwia Mnich                           Magdalena Kowalewska
Iga Bielecka                       Mateusz Krawiec                    Bartek Półtorak 
Kacper Jańczak                 Wanessa Głąb                       Maksymilian Kostrubiec
Julia Pawlasiuk                  Sandra Lis

 Klasa ósma
Filip Wachowicz                 Zuzanna Skrzyńska                 Erwin Sałamacha
Katarzyna Zubala              Paweł Łopaciński                     Maksymilian Szumigaj
Łucja Żelazny        

Album foto


Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

W dniu 28 września uczniowie klasy VIb uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarzem  Pawłem Beręsewiczem. Zostało ono zorganizowane przez Filię nr 4 Książnicy Zamojskiej. W ramach wieloletniej współpracy Książnicy ze Szkołą Podstawową nr 7, pracownicy filii zaprosili do udziału w spotkaniu właśnie naszych uczniów pod opieką szkolnego bibliotekarza. 
Paweł Beręsewicz  to laureat wielu nagród literackich. W jego dorobku znajduje się, m. in.: Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego, III nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, Nagroda Literacka m. st. Warszawy. Książki pisarza cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Kilka pozycji posiada również  biblioteka szkolna i na pewno warto je wszystkie przeczytać.
Podczas spotkania autor najwięcej  uwagi poświęcił bohaterom  książek „Tajemnica człowieka 
z blizną” oraz „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. Uczniowie chętnie zabierali głos w dyskusji i zadawali pytania, dotyczące m.in. biografii pisarza. Dowiedzieli się, że zanim został pisarzem był nauczycielem języka angielskiego, a także leksykografem i tłumaczem książek. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, a zakończyło się wpisywaniem dedykacji do książek i rozdawaniem autografów.

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia Anna Sokalska-Wosiek


Dzień Chłopaka w klasie 6b

Uczniowie klasy 6b, pod opieką wychowawcy p. M. Szczepanek, 27 września wspólnie świętowali Dzień Chłopaka, zwiedzając Zamość, grając w kręgle i zajadając pyszne przekąski.

Wyjście integracyjne to zasługa m.in. drużyny dziewcząt z naszej klasy – Zuzi Boruń, Weroniki Duras oraz Zuzi Skowyry, które zajęły III miejsce w Miejskiej Grze Terenowej z Przyrody, wygrywając tym samym vouchery dla całej klasy 6b na zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem oraz zniżkę na grę w kręgle. Pomimo chłodu na dworze, wszyscy uczestnicy z zaciekawieniem zwiedzali nasze Stare Miasto a w szczególności trasę turystyczną w podziemiach oficyny Ratusza. Po dwóch godzinach lekcji historii w plenerze udaliśmy się spacerkiem przez piękny o tej porze roku park do kręgielni. Było mnóstwo pozytywnych emocji, rywalizacja a przede wszystkim świetna zabawa. 

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Szczepanek


Pokazy przyrodniczo – chemiczne

25  września w naszej szkole gościliśmy firmę Mini Lab, która zaprezentowała uczniom klas II, III i IV pokazy eksperymentów z dziedzin nauk ścisłych i przyrody.
Każde doświadczenie było szczegółowo wyjaśniane, po to, aby dzieci mogły samodzielnie rozwiązywać problem badawczy. W trakcie wykonywania eksperymentów z widowni wybierani byli ochotnicy, którzy pomagali w przeprowadzaniu doświadczeń.
Dzieci obserwowały ciecze zmieniające kolory, znikające duszki oraz chemiczne światła drogowe.
Ta niezwykle pouczająca lekcja wzbudziła w uczniach radość i chęć poznawania świata. Przez chwilę wszyscy staliśmy się prawdziwymi naukowcami, mogliśmy przeżyć ciekawą, chemiczną przygodę.

Album foto


Tekst i zdjęcia: Anna Pintal


Edukacja ekologiczna

Samorząd Województwa Lubelskiego zorganizował wojewódzki konkurs plastyczny „Pokoloruj swój Świat”, który odbywa się w ramach projektu pn. „Przedsięwzięcie z zakresu edukacji ekologicznej dla uczniów szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego”.
Celem konkursu jest:
- angażowanie dzieci i młodzieży z terenu województwa lubelskiego do czynnej ochrony środowiska,
- podnoszenie poziomu wiedzy ekologicznej poprzez kształtowanie świadomości w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska naturalnego,
- rozwijanie wśród dzieci postaw proekologicznych wobec otaczającego środowiska naturalnego oraz zmysłu kreatywności w połączeniu z aktywną edukacją ekologiczną.
Dnia 28 września został podsumowany szkolny etap konkursu „Pokoloruj swój Świat”.
Jury wyłoniło zwycięzców szkolnego etapu konkursu „Pokoloruj swój Świat”:
I miejsce – Kacper Gąska
II miejsce – Kajetan Łuszczak 
III miejsce – Jakub  Nizioł
Serdecznie gratulujemy i życzymy  dalszych  sukcesów !

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Spotkanie z policjantem w świetlicy szkolnej

Dnia 27 września przyjął zaproszenie do świetlicy szkolnej tata Miłosza z klasy 4c p.Artur Lenard, który jest policjantem  i na co dzień pracuje w wydziale kryminalnym policji w Zamościu.[more]
Niezwykle interesująca dla uczniów szczególnie dla chłopców okazała się  demonstracja ubioru i  sprzętu  policyjnego:  czapki  policjanta, kajdanek  tych jednorazowych  nylonowych  i tych  ciężkich metalowych,  broni, noktowizora, pałki  szturmowej,   kominiarki policyjnej oraz  maski i  kamizelki  taktycznej. Dziewczynki natomiast były zainteresowane udziałem kobiet w policji i ich zadaniami.
Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i  wrażeniami oraz chciały dowiedzieć się wszystkiego o pracy policjanta, z  zainteresowaniem słuchając   opowiadania  o akcjach policjantów i  ich codziennej  pracy. 
Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły panu Arturowi podziękowanie za spotkanie.
Dla uczniów  była to bezpośrednia i ciekawa forma zdobywania wiedzy na temat zawodu policjanta. 

Album foto

Tekst: B.Stasiuk
Foto: B.Stasiuk K.Beda


Europejski Dzień Języków

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). Międzynarodowe święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.  Tego dnia w naszej szkole, na zajęciach plastycznych,  uczniowie wykonali kolorowe emotikony. Celem zajęć było zwrócenie uwagi uczniów na fakt,  iż różnorodność językowa stanowi ważny element  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.
Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Nawet odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury - bardziej zrozumiałe. 

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


79. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

27 września nasi uczniowie, poczet sztandarowy wraz z opiekunem uczestniczyli  w  uroczystych obchodach  79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Główne uroczystości odbyły się  o godz. 17:00 przed pomnikiem AK przy ul. Partyzantów. Następnie uczestnicy przeszli do Katedry Zamojskiej na mszę świętą, która  została odprawiona o 18:00. 
Obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego zostały zorganizowane przed  Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość wraz z współorganizatorami: Urzędem Miasta Zamość, 3. Batalionem Zmechanizowanym w Zamościu i 2. Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka


"Dywizjon 303. Historia Prawdziwa "

  24. września uczniowie klas 6- 8 szkoły podstawowej oraz klas 3. gimnazjum obejrzeli w CKF w Zamościu najnowszy film Denisa Delicia, ukazujący sukcesy polskich lotników Dywizjonu 303   w bitwie powietrznej o Anglię, który został zainspirowany książką  Arkadego Fiedlera  o tym samym tytule. 
Film nie ukazuje  działań dywizjonu przez całą wojnę, a jedynie jej część – tę, w której święcili triumfy. Kończy się w momencie, gdy odwiedza ich król Anglii. Reżyser nie zdecydował się na pokazanie momentu, gdy Dywizjon 303 zaczyna tracić część swojej eskadry. Skupiono się tylko na ich sukcesach. Bohaterowie ani razu nie wahają się przed wyruszeniem na misję. Niczego się nie boją. Śmierć na polu walki jest dla nich niewyobrażalna. Wszędzie są witani brawami i uśmiechem na ustach. Otrzymują gratulacje od samego Króla Wielkiej Brytanii, który wita ich jak swoich. Są najlepszymi z najlepszych  i tak są traktowani. 
  Wspaniała obsada aktorska: Adamczyk, Królikowski, Wieczorkowski, Zakościelny, Prus, Rozbicki, Kwiatkowski sprawiła, że  wszyscy   zadowoleni wrócili do szkoły. 

Album foto

Tekst J. Muda zdjęcia W. Orzechowski


Akcja "Kromka Chleba dla sąsiada"

W dniach 21-22. 09. 2018r. uczniowie z klasy VII szkoły podstawowej i IIIc gimnazjum uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Caritas. Pod opieką  nauczycieli: J. Beńko, J. Mudy, J. Bulak zbierali produkty żywnościowe w sklepie Biedronka przy ul. Lipskiej w Zamościu.

Dziękujemy za dobro, którym się dzielicie z osobami potrzebującymi.

Album foto

Tekst - Joanna Bulak


Próbna ewakuacja

21 września w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja w razie pożaru.
Uczniowie po raz kolejny przypomnieli sobie  zasady postepowania oraz zobaczyli jak ważna jest dyscyplina w  razie zagrożenia.
Próbna ewakuacja przebiegła sprawnie 
Dziękujemy uczestnikom za wykazanie się odpowiedzialnością za siebie i innych. 

Album foto

Zdjecia W. Orzechowski, 


Tanecznym krokiem i w dobrej formie...

„Zatańcz z klasą i bądź fit”- pod takim hasłem 20 września odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z instruktorami Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier Wasilewski- Felska. W spotkaniu udział wzięli najmłodsi uczniowie z klas 1-4.
Szkółka Tańca realizuje program, który zwraca uwagę na zdrowie dzieci propagując różne formy aktywności fizycznej, w tym tanecznej.  Podczas pokazu uczniowie mogli  poznać proste figury taneczne i różne style tańca, animowane przez instruktorów w rytm muzyki. Wiedza  przekazywana była w formie zabawy i scenek teatralnych.
Na zakończenie pokazu dzieci utworzyły klasowe pociągi, otrzymały zaproszenia na zajęcia oraz nagrody niespodzianki-naklejki.

Album foto

(Tekst – Anna Kardasz, zdjęcia – Beata Rekiel)


Integracja na Roztoczu 

19 IX 2018r. – uczniowie klas 4 i 6 uczestniczyli  w  wycieczce integracyjnej na Roztoczu. Oprócz integracji pojawiło się wiele elementów edukacyjnych.
Na początek uczniowie odwiedzili  Muzeum Pożarnictwa  w miejscowości Oseredek. 
Potem podziwiali  kamieniołomy w Nowinach. Następnie pojechali do Jagodowej Wioski w Długim Kącie. Tu rozpoczęła się wędrówka  po lesie  połączona  z  odczytywaniem  zaszyfrowanych wskazówek i  zagadek. Długi spacer był okazją do obserwacji przyrodniczych.  Na trasie  wędrówki uczniowie odnaleźli również miejsca związane z historią naszego kraju  – przydrożny krzyż w lesie, upamiętniający  uczestników powstania styczniowego. 
Na zakończenie – ognisko i  pieczenie kiełbasek. 
Czy można ciekawiej spędzić  jeden z ostatnich,  letnich dni?

Album foto

Tekst i zdjęcia opiekunowie


Obchody 79 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę 

 

17 września delegacja z  naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach 79 rocznicy napaści wojsk  sowieckich na Polskę. Uroczystości, z udziałem Pana Prezydenta Andrzeja Wnuka, odbyły się na zamojskiej Rotundzie.

 

Album foto

tekst i zdjęcia Maria Garbuz


"Międzynarodowy Dzień Kropki" w 5c

15 września to data do zapamiętania, ponieważ tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto, którego celem jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości, zachęcenie do tworzenia oraz  do podejmowania wyzwań.
Uczniowie klasy V c na zajeciach z wychowawcą obejrzeli film "The DOT"  po projekcji, którego powstała dyskusja na temat talentu oraz wiary we własne siły, tego jak ta mała kropka zmienia świat, nie tylko Vashti ale i nasz. Po burzy mózgów pośwìęconej KROPCE wszyscy uczniowie wspólnie stworzyli rysunek na tablicy, oczywiście z wykorzystaniem kropek.Tego dnia w klasie 5 c również na ubraniach królowały kropki. 

Album foto

Tekst i zdjęcia K. Tyrka


Kampania edukacyjna „Kolejowe ABC”

W miesiącu wrześniu nasza szkoła przystąpiła do Kampanii „Kolejowe ABC” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka. Jest to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.
Celem zajęć jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników kolei oraz nabycie wiedzy dotyczącej  właściwego korzystania z transportu kolejowego.
Włączając się do kontynuowania edukacji na rzecz poprawy bezpieczeństwa p. A. Sawiniec – Szczech przeprowadziła lekcje w klasach czwartych naszej szkoły. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego podróżowania, a także odpowiedniego zachowania się w pobliżu linii i przejść kolejowych, kształtowali kreatywność, pomysłowość, myślenie przyczynowo – skutkowe oraz postawę odpowiedzialnego, dbającego o siebie i innych ucznia.

Album foto

Zdjęcia i tekst A. Sawiniec – Szczech


Interaktywnie o Niepodległej!

13 września  uczniowie klasy 4c i 6b pod opieką nauczyciela historii p. Małgorzaty Drozd uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii na temat 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do naszego miasta zawitało Mobilne Muzeum Multimedialne prezentujące w niezwykły, interaktywny sposób historię niepodległej Polski.  Uczniowie mieli okazję zagrać w grę, która odkrywała przed nimi 10 postaci oraz wydarzeń dotyczących Polski niepodległej. W muzeum odkrywaliśmy symbole niepodległości, osiągnięcia  wielkich  Polaków i wynalazki polskich naukowców, które zmieniły świat. Podziwialiśmy holograficzne skarby polskiego dziedzictwa narodowego, a także przykłady polskiego wzornictwa, które zyskały uznanie na całym świecie.  W towarzystwie sześciu ojców niepodległości wykonaliśmy pamiątkowe fotografie, a na koniec wpisaliśmy się do pamiątkowej Księgi Niepodległości.

Zapraszamy do fotorelacji!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Drozd


Lekcja  w Mobilnym Muzeum Multimedialnym w Zamościu

Nowoczesne technologie otwierają przed nami nowe możliwości w wielu dziedzinach życia. Dnia 12 września na zajęciach z techniki klasa V c pod opieką p. A. Sawiniec – Szczech odwiedziła Mobilne Muzeum Multimedialne na Rynku Wielkim w Zamościu.  Powstało ono w związku z  obchodami Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości z inicjatywy Prezydenta RP.
Mobilne Muzeum Multimedialne prezentuje historię Polski za pomocą ekranów dotykowych i hologramów. Uczniowie  zostali zabrani w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: kulturalnej, naukowej, sportowej, gospodarczej, społecznej. Mobilne Muzeum zaprezentowało również biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Specjalny stół interaktywny przybliżył dokonania wybranych postaci i wydarzenia, które znacząco wpłynęły na odbudowę niepodległej Polski. Holograficzne urządzenia pozwoliły zobaczyć niezwykłe trójwymiarowe obrazy. W piramidzie można było obejrzeć m.in. symbole polskiej tożsamości narodowej, a w holoboxie poznać np. osiągnięcia polskiego wzornictwa. 
Dla wszystkich uczestników była to bardzo interesująca lekcja historii.

Album foto

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec-Szczech


„Zadziwiam siebie...”

Miło nam poinformować, że Judyta Żołnierczuk – uczennica klasy VI a, i Emilia Brykner – uczennica klasy III C gimnazjum zostały wyróżnione w konkursie literacko-plastycznym „Autoportret – zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję”. Konkurs zorganizowany został w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł” - edycja 2018.  Judyta przygotowała pracę literacką,  a  Emilia pracę plastyczną. Serdeczne gratulacje dla nagrodzonych uczennic.  

Album foto 

Tekst i zdjęcie: J. Beńko

 


Uczestniczyliśmy w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”
na Rynku Wielkim

W dniu 8 września dwie uczennice naszej szkoły: Martyna Wnuk z kl. VIIa i Maria Wojtyna z kl. VIIIa zaśpiewały podczas Narodowego Czytania na Rynku Wielkim. Duchowo wspierały je rodziny, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy. Obecna była też Pani Dyrektor Alicja Dubel.[more]

Dziewczęta pięknie zinterpretowały trudne, ale wzruszające i trafiające wprost do serca utwory Marka Grechuty o charakterze patriotycznym. W wykonaniu Martynki  zgromadzeni na Rynku mieszkańcy Zamościa usłyszeli „Ojczyznę”, a Marysia zaśpiewała „Wolność”. Obydwie uczennice zebrały gromkie brawa. Przygotowała je pani Katarzyna Beda.

Album foto

Tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Alicja Dubel


Uczestniczyliśmy w VII edycji Narodowego Czytania

W dniu 7 września 2018 r. nasza szkoła wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną włączyła się w Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” oraz wierszy patriotycznych w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski. Uczestnikami VII już edycji Narodowego Czytania byli: dyrektor, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 oraz dyrektor i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. 

Po wystąpieniu Pani Doroty Mach zaprezentowali się najmłodsi uczestnicy, z pierwszych i drugich klas, śpiewając piosenki i recytując wiersze. Alicja Sierpniowska i Piotr Nowosad z kl. IIa zaśpiewali „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Uczniowie z Ia: Julia Góźdź, Aleksandra Słupska, Franciszek Jedliński, Alex Suski i Szymon Kuks powiedzieli, „Katechizm polskiego dziecka”, a Mateusz Dydiok i Tomasz Gołębiowski również z Ia recytowali wiersz „Polska”. Występy najmłodszych zakończyła Katarzyna Kardasz z Ia , „Modlitwą polskiego dziewczęcia”.

Z patriotycznym repertuarem wystąpili również uczniowie klasy VII: Iga Bielecka, Luiza Harczuk, Martyna Wnuk, Julia Pawlasiuk, Maja Tymecka, Mateusz Krawiec i VIII: Agnieszka Tokarska, Maja Panas-Kaźmierczak, Sara Szumigaj, Maria Wojtyna, Łucja Żelazny i Krystian Józefko oraz Pani Alicja Dubel i Pani Maria Garbuz.

Wybrane fragmenty „Przedwiośnia” S. Żeromskiego przeczytali  gimnazjaliści z klasy IIIb: Dawid Reszczyński i Karol Jaskułecki oraz pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. Później wszyscy zebrani obejrzeli przygotowaną wystawę różnych wydań  „Przedwiośnia”.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali do własnych książek pamiątkową pieczęć przygotowaną z okazji Narodowego Czytania przez Kancelarię Prezydencką. Pani Dyrektor Alicja Dubel podziękowała za udział w tym szczytnym przedsięwzięciu i zaprosiła na kolejne spotkanie z klasyką polskiej literatury za rok.

Uczniów przygotowała p. Maria Garbuz i P. Katarzyna Beda.

Spotkanie prowadziła p. Anna Sokalska-Wosiek.

 

Narodowe_czytanie_list.pdf

Album foto

Tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Waldemar Orzechowski


 „Mali bohaterowie” z siódemki

7 września w obiektach sportowych OSiR Zamość odbył się Ogólnopolski Challenge „Little Heroes”. Jest to ogólnopolski projekt składający się z profesjonalnych biegów przeszkodowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie i uczennice klas czwartych, piątych i szóstych.[more] Zawody sportowe rozpoczęły się rozgrzewką poprowadzoną przez profesjonalnego trenera. Następnie podczas biegu wszyscy uczestnicy napotykali na przeszkody, podczas pokonywania których musieli wykazać się sprawnością, zwinnością i hartem ducha.  Pomiędzy poszczególnymi biegami zawodnicy mogli poznać elementy wyszkolenia strzeleckiego na specjalnie stworzonej i w pełni bezpiecznej strzelnicy.  Biorąc udział w takim biegu każde dziecko mogło przekonać się, że zostało „małym bohaterem”  dla swojej szkoły, miejscowości, klasy ,ale przede wszystkim dla samego siebie.

Album foto

Tekst i zdjęcia I. Więsyk


Bezpieczna droga do szkoły

 W piątek 07. 09.2018r. uczniowie klas I - IV uczestnicy w spotkaniu z policjantem z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. Tematem spotkania była „Bezpieczna droga do szkoły”.  Na najmłodszych słuchaczach duże wrażenie zrobiło już samo umundurowanie policjanta, później z ciekawością i uwagą dzieci słuchały  o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, tj. o przechodzeniu na drugą stronę jezdni tylko w miejscach do tego przeznaczonych i odpowiednio oznakowanych. Mowa była również o konieczności respektowania zasad sygnalizacji świetlnej oraz o tym, jakie środki ostrożności należy zachować  przechodząc przez  skrzyżowania.  Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli krótki film edukacyjny  - jak być widocznym i bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego.

Album foto

Foto: W. Orzechowski
Tekst: J. Beńko


Spotkanie z bohaterami gwiezdnych wojen.

 

4 września  uczniowie klas 1-4 naszej szkoły mieli szansę spotkania z bohaterami Gwiezdnych wojen. Grupa pasjonatów sagi przybyła ze Szczecina aby swoją pasją zarazić młodych.

Uczniowie mieli możliwość wcielenia się w role bohaterów ze znanego filmowego hitu oraz świetną zabawę.

Album foto

Zdjęcia K.Serafin


"Szkoła jest okrętem na oceanie wiedzy..."

3 września o godzinie 9.00 odbyły się spotkania wychowawców z uczniami klas II–VIII szkoły podstawowej oraz  III gimnazjum, po których wszyscy udali się do Kościoła Świętego Mikołaja na uroczystą Mszę Św. inaugurującą nowy rok szkolny.
Po mszy o godzinie 11.30 odbył się uroczysty apel dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Część oficjalną rozpoczęto od wprowadzenia pocztów sztandarowych i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Alicja Dubel, która powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość a przede wszystkim tych najmłodszych. Uczniowie klas V a oraz V c  przywitali młodszych kolegów częścią artystyczną.Nad całością czuwały p.Iwona Więsyk, p.Karolina Tyrka i  p. Katarzyna Beda, a dekoracja sali została wykonana przez p. Annę Sawiniec- Szczech.  
Wychowawcą klasy I a została p. Agnieszka Dybzińska, klasy I b – p. Anna Taras, natomiast klasy I c – p. Anna Kardasz.

Album foto

Tekst K.Tyrka, zdjęcia K. Serafin


79  rocznica wybuchu II wojny światowej.

1 września 1939 roku – to tragiczna w historii Polski data, która została  upamiętniona na zamojskiej Rotundzie. Obchody rocznicy w zamojskim miejscu kaźni poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny w zamojskiej Katedrze.[more] Uczniowie  naszej szkoły wraz z  panią  dyrektor Alicją Dubel , panią  Iwoną Kurzempą- Sarzyńską i  panią Marią Garbuz uczestniczyli w miejskich obchodach 79 rocznicy napaści Niemiec na Polskę. Pan prezydent Zamościa w swoim wystąpieniu wspomniał  historię wysiedleń podkreślając  tragizm dzieci ,które stały się ofiarami wojny. Następnie odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa.  Delegacje złożyły wieńce i kwiaty, a 25 Batalion Piechoty w Zamościu ułożył z białych i czerwonych zniczy flagę Polski. Uroczystość uświetnił   koncert Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Album foto

Tekst i zdjęcia Iwona Kurzempa- Sarzyńska

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza
    ul. Sienkiewicza 5
    22-400 Zamość
  • 84 638 44 71

Galeria zdjęć