Wydarzenia 2013/14 - I semestr
GŁOŚNE FERIE Z >FORTE<
Ferie, ferie i po feriach… Wydawałoby się, że w ferie większość z nas wyjeżdża, albo nudzi się w domu… Ale nie wszyscy! Zespół wokalno – instrumentalny >FORTE< działający w naszej szkole ciężko pracował w ferie nad nowym repertuarem. W pierwszym tygodniu ferii spotykaliśmy się w naszych domach, a w drugim w szkole. Oj, głośno było i wesoło! Przygotowanie piosenek wymaga od nas wiele pracy i skupienia, ale oczywiście nie może się obyć bez żartów i dobrej zabawy. Nasza próba przyciągała gości z całej szkoły… niektórzy nawet chwilkę z nami muzykowali.
Efekty naszej pracy będzie można usłyszeć już niebawem. Zapraszamy
Opiekunem Zespołu jest p. Katarzyna Beda.
A oto mała foto relacja z naszego spotkania w ferie…Album foto
(tekst i zdjęcia: K. Beda)
Tańczymy i śpiewamy w „Zamojszczyźnie”!
„…zaświeć nam jaśniej gwiazdo betlejemska (…) ku oknom chłopskich chat, gdzie radość zagościła z opłatkiem na stołach i kolędą na ustach…” (Wł. Koczot)
Pod takim hasłem 19.01.2014 r. w sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury odbył się Koncert Noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Było wspólne kolędowanie, taniec i poezja w wykonaniu tancerzy wszystkich grup.
„Bóg się rodzi”, „Północ już była”, „Gwiazda na kiju”, „Narodził się nam Zbawiciel”, „Pora na wigilię” czy „Biała pastorałka” to tylko niektóre z utworów wykonane podczas koncertu. Ale jak zawsze, największym aplauzem licznie zgromadzonej publiczności cieszyły się żywiołowo wykonane tańce opoczyńskie, biłgorajskie, lasowiackie, krakowiak czy też wiązanka walców.
Koncertem tym ZPiT „Zamojszczyzna” powitał Nowy Rok i podtrzymał świąteczną atmosferę. Był to ukłon w stronę wiernej publiczności, która nigdy nie zawodzi. Wśród gości można było dostrzec nie tylko rodziców wykonawców i miłośników zespołu, ale także przedstawicieli miasta Zamościa oraz dyrekcję naszej szkoły. Natomiast na scenie mogliśmy podziwiać m.in. uczniów Zespołu Szkół Nr 2, którzy zasilają niemalże wszystkie grupy taneczne (VI –I), od najmłodszej „Bandureczki”, poprzez „Gaik” (grupy dziecięce), grupy dziecięce starsze, młodzieżowe aż do najstarszej grupy I, w której od lat tańczą m.in. rodzice naszych uczniów.
(tekst: Anna Kardasz, zdjęcia wykonane i udostępnione przez "Videofilmowanie" - Jarosław Szafran)
KONCERTUJEMY!
Zespół wokalno – instrumentalny >FORTE< działający w naszej Szkole pod kierownictwem pani Katarzyny Beda, skupia w swych szeregach uczniów Gimnazjum Nr 1 oraz Szkoły Podstawowej Nr 7.W niedzielę 19 stycznia, czyli na początku ferii zimowych, pracowite >FORTE< pięknie wykonało kolędy podczas mszy św. o godzinie 12.00 w Kościele PW Zwiastowania NMP.
Parafianie bardzo ciepło przyjęli nasze kolędowanie: Kolędę dla nieobecnych, W żłobie leży, Mizerną cichą w wykonaniu instrumentalnym, Wśród nocnej ciszy, Cichą noc czy Dzisiaj w Betlejem. Niektóre kolędy śpiewali z nami wszyscy uczestnicy mszy.
Zapraszamy na kolejne koncerty z nowym, ciekawym repertuarem.
(tekst i zdjęcia: K. Beda)
Życzenia imieninowe dla ks. Biskupa Mariusza Leszczyńskiego
W sobotę 18 stycznia 2014 r. przedstawiciele naszej szkoły złożyli imieninowe życzenia Ks. Biskupowi Mariuszowi Leszczyńskiemu. Spotkanie przebiegało w radosnym duchu Bożego Narodzenia i rozpoczęło się śpiewem kolędy.
Następnie życzenia Ks. Biskupowi złożył kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu ks. Michał Maciołek, a także zebrane w domu diecezjalnym grupy i delegacje z teranu naszej diecezji.
W imieniu młodzieży z gimnazjum życzenia złożyła Aleksandra Bender i Jakub Oberda z klasy Ia. Najmłodsi uczestnicy uroczystości - Agata Bratkowska z klasy Ib i Kacper Gąska z klasy Ia (szkoły podstawowej) pięknie zaprezentowali przygotowane życzenia, sprawiając ogromną radość Ks.Biskupowi, który nagrodził dzieci drobnymi upominkami i ... zaprosił je do studia nagrań Katolickiego Radia Zamość, by ich zyczenia mogli usłyszeć mieszkańcy całej diecezji.
Dzień pełen wrażeń zakończył się miłym spotkaniem z panią redaktor Joanną Suszko w studiu radiowym.
(tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Anna Litwin, Agnieszka Bratkowska)
Międzyszkolny Konkurs Literacki „Cudowne Boże Narodzenie”
Uczniowie klasy IIIa okazali się prawdziwymi twórcami. Swoimi zdolnościami pisarsko – literackimi pochwalili się biorąc udział w Międzyszkolnym Konkursie Literackim „Cudowne Boże Narodzenie”, które zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 9.
Filip Wachowicz zdobył główna nagrodę, a Krystian Józefko, Paweł Malanda i Agnieszka Tokarska wyróżnienia.
Rozdanie nagród nastąpiło 17 stycznia na wieczorku poezji w szkole organizatora.
Serdecznie gratulujemy laureatom z klasy IIIa.
tekst i zdjęcia: Anna Pintal
Zajęcia otwarte w kl. IA
Dnia 16 stycznia 2014 roku w klasie dwujęzycznej - 1a Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu odbyły się zajęcia otwarte, w których uczestniczyli uczniowie, rodzice oraz pani Alicja Dubel - Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu. Temat dnia "Bawimy się mądrze i bezpiecznie" zbiegł się w czasie z terminem ferii zimowych. Dzieci wraz z wychowawcą przypomniały zasady bezpiecznego spędzania ferii zimowych. Ciekawie i barwnie opowiedziały zimową historyjkę obrazkową, wykazały się znajomością pór roku, miesięcy, nie tylko w języku polskim, ale także i angielskim. Dzieci zaprezentowały się w piosence pt. "Wesoły Nowy Roczek" i tym optymistycznym akcentem zakończyły zajęcia.
Zdjęcia i tekst: Iwona Kurzempa-Sarzyńska
Lekcja dla rodziców w klasie IIIa
Dnia 16 stycznia 2014r. uczniowie klasy IIIa w obecności swoich rodziców zaprezentowali umiejętności, jakie zdobyli w szkole. Lekcje prowadziła wychowawczyni Anna Pintal metodą oceniania kształtującego.
Po zapoznaniu z celami zajęć nauczycielka zabrała swoich uczniów w podróż po Afryce. Praca w grupach umożliwiła poznanie klimatu oraz roślin i zwierząt tego kontynentu. Zastosowanie ciekawych metod i form zabawowych (układanie puzzli, śpiewanie piosenki z pokazywaniem) wyzwoliło ciekawość poznawczą i aktywność dzieci. Nie zabrakło też pracy z tablicą interaktywną.
Po zakończeniu zajęć nastąpiła ocena: dzieci nagrodziły siebie buźkami, a wychowawczyni słodkim upominkiem za aktywną i wzorową pracę. Rodzice byli zachwyceni umiejętnościami swoich pociech. Przypomnieli sobie, jak byli kiedyś uczniami. Mamy nadzieję, że ta lekcja wpłynie pozytywnie na relację szkoła - uczeń - rodzic.
tekst i zdjęcia: Anna Pintal
VII Przegląd Kolęd i Pastorałek „NAD NAMI CICHA NOC”
WYGRALIŚMY!!!!!!
15 stycznia bieżącego roku w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu odbył się VII Przegląd Kolęd i Pastorałek „NAD NAMI CICHA NOC”. W Przeglądzie wzięło udział 8 solistów oraz 9 zespołów, ocenianych przez jury w składzie: p. Ewa Lisak, p. Barbara Ulanowska oraz ks. Robert Fuk.
Uczestnicy przeglądu oceniani byli w dwóch kategoriach: zespoły oraz soliści.
Z wielką radością przyjęliśmy werdykt Jury: I miejsce w kategorii zespołów dla ZESPOŁU WOKALNO – INSTRUMENTALNEGO >>FORTE<< działającego w naszej szkole pod kierownictwem p. Katarzyny Beda.
Okrzykom radości nie było końca. To było bardzo miłe doświadczenie dla całego Zespołu.
(tekst i zdjęcia: K. Beda)
„Pomóż pieskom przetrwać zimę”
Reprezentanci prawie wszystkich klas I – VI Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi uczestniczyli dnia 13 stycznia 2014 w wycieczce do Schroniska dla bezpańskich psów w Zamościu. Celem wycieczki była obserwacja życia zwierząt w schronisku, wywiad z pracownikiem schroniska oraz przekazanie suchej karmy dla psów. Karmę zakupiono za pieniądze zebrane w wyniku szkolnej zbiórki pieniędzy. Akcja zdobywania funduszy trwała przez miesiąc, a prowadzili ją uczniowie klasy IVa. Zebrano 162 zł. Dzieci zwiedziły teren schroniska i z zainteresowaniem słuchały opowieści pracownika schroniska o swoich podopiecznych.
W organizacji wycieczki nieocenioną pomoc okazali rodzice: pan Krzysztof Gromek, pan Mariusz Wilczek oraz Państwo Marta i Piotr Waniowscy.
Podczas wizyty towarzyszyły nam pieski o imionach: Babka i Wujenka.(tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz)
XXII Finał WOŚP
12 stycznia 2014r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2: Zuzanna Szumigaj, Diana Mnich, Kamila Adamczuk, Agata Popik i Agata Mazurek wraz opiekunką samorządu p. J. Mudą zagrali w XXII Finale WOŚP. Mimo niesprzyjającej aury, uczestniczkom nie zabrakło zapału i dzielnie kwestowały na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.
Przygotowania do tej akcji rozpoczęły się już kilka dni wcześniej. W dniach 9 i 10 stycznia samorządy uczniowskie szkoły podstawowej i gimnazjum zorganizowały kawiarenkę ze słodkimi wypiekami. Dochód ze sprzedaży ciast przeznaczony został na cele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za "słodkie" wsparcie!
(tekst: J. Muda, zdjęcia: K. Adamczuk)
Kim będę w przyszłości? Fotografem !!!
Od kilku lat do świetlicy szkolnej są zapraszani rodzice, którzy wykonują ciekawe zawody.
Dnia 10.01.2014r. gościła w świetlicy mama Darii z kl. IV a p. Małgorzata Niedużak z zawodu fotograf.
Pani Małgorzata przygotowuje przede wszystkim ślubne sesje zdjęciowe, utrwalając ten wyjątkowy dzień w życiu nowożeńców. Jest to praca w plenerze i wymagająca dostosowania się do różnych warunków atmosferycznych.
Mama Darii zaprezentowała różne fotografie z sesji oraz nietypowe ujęcia np.zdjęcie postaci odbijającej się w karoserii samochodu. Pani fotograf opowiadając o swojej pracy, podkreśliła, że bardzo lubi swój zawód, gdyż
dzięki niemu ma możliwość poznania różnych ludzi i ciekawych miejsc.
Temat był tak interesujący, że na zakończenie spotkania wszystkie dzieci orzekły zgodnie, że w przyszłości
zostaną fotografami. Upamiętnieniem tego miłego dnia była wspólna fotografia.(Tekst i foto: Beata Stasiuk)
ZAJĘCIA OTWARTE W KL. I B
9 stycznia w klasie I b odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Na zajęciach była obecna również Pani Dyrektor Alicja Dubel.
Licznie zgromadzeni goście mieli okazję poznać istotę pracy w klasie dwujęzycznej, jak również zaobserwować jak na lekcji pracują ich pociechy. Tematem zajęć było "Porównanie zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych kultywowanych w Polsce i w Wielkiej Brytanii".
Uczniowie poznali brytyjskie zwyczaje i tradycje świąteczne, wzbogacili swoje słownictwo dotyczące Świąt Bożego Narodzenia zarówno w wersji polskiej, jak i angielskiej. Utrwalili wiadomości dotyczące polskich tradycji i zwyczajów świątecznych. Wykonali także kolędę "Cicha noc” w wersji polsko – angielskiej.
Podczas zajęć wykorzystano świąteczne prezentacje multimedialne oraz grę edukacyjną z cyklu e - szkoła.
Uczniowie pracowali na zajęciach bardzo sprawnie i efektywnie, wykazując dużą aktywność i zaangażowanie.
Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie, a dzieciom życzymy dalszych sukcesów!
Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: pani Magdalena Boruń
Doświadczenia zdobyte…
9 stycznia 2014 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Zamościu odbyły się „XIV Spotkania z Kolędą i Pastorałką”. Naszą Szkołę reprezentowały aż dwa zespoły oraz solistka: Chór i Zespół Instrumentalny >Forte< działający w Gimnazjum Nr 1; debiutujący Zespół Klasy Trzeciej ze Szkoły Podstawowej Nr 7 oraz Zuzanna Gałan - solistka z klasy czwartej SP Nr 7. Zespoły przygotowała pani Katarzyna Beda.
Wszyscy zdobyliśmy nowe doświadczenia, poznaliśmy śpiewających i grających uczniów innych szkół, spędziliśmy dzień wspaniale integrując się ze sobą. Śpiewaliśmy wspólnie piękne, wzruszające kolędy, które sprawiły, że wszyscy uczestnicy Spotkania jeszcze raz mogli się przenieść w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia.
(tekst i zdjęcia: K. Beda)
Kolędnicy misyjni
„Dom przyjaciela nigdy nie jest daleko” - tak mówi kongijskie przysłowie. – Nie za daleko są też domy kongijskich dzieci i dlatego dzieci z Koła Misyjnego zaangażowały się w pomoc dla swoich rówieśników z Afryki.
6 stycznia 2014 r – w Misyjnym Dniu Dziecka - po uroczystej Mszy św sprawowanej w kościele O.Franciszkanów , wyruszyły z misyjnym przesłaniem i kolędą do gościnnych mieszkańców osiedli Planty i Promyk.
Spotkania z rodzinami dostarczyły nam wiele radości i wzruszeń. Misyjna puszka szybko zapełniała się darami dobrych serc – po kilku godzinach kolędowania dzieci zebrały 465 zł, które zostaną przekazane na konto Papieskich Dzieł Misyjnych.
( tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: E.Wilczyńska-Krawiec, I.Jonak, M.Chmiel)
„Śpiewajcie i grajcie Mu...”
Pod tym hasłem 18 grudnia 2013r. nasi uczniowie przygotowali dla Rodziców montaż słowno - muzyczny „Wieczór poezji i kolęd”. W tym dniu odbyły się zebrania z rodzicami wszystkich klas Zespołu Szkół Nr 2 oraz Dzień Otwartej Szkoły, podczas którego Rodzice mogli podziwiać efekt pracy zarówno uczniów szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. To wspólne przedsięwzięcie wywołało szczere wzruszenie u niejednego rodzica i wszystkich wprowadziło w niezwykłą, pełną ciepła atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Tradycją naszej szkoły są coroczne obchody Dnia Patrona, które zbiegają się z uroczystością szkolnej Wigilii oraz Jasełkami. W tym roku świętowaliśmy 20 grudnia. W każdej klasie odbyły się spotkania opłatkowe, które przygotowali uczniowie wraz z wychowawcami.
O godz.10.30 ,po wspólnym kolędowaniu i życzeniach, młodzież szkoły podstawowej udała się do sali gimnastycznej, gdzie w świątecznym nastroju „odbyła” wędrówkę po osiemnastowiecznej Europie z Adamem Mickiewiczem– patronem gimnazjum oraz obejrzała wzruszający montaż słowno- muzyczny „Wieczór poezji i kolęd” . Uroczystość przygotowali wspólnie uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 – zarówno przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 7, jak i Gimnazjum nr 1, pod kierunkiem nauczycieli: p. Iwony Zgnilec, p. Joanny Mudy i p. Joanna Bulak. Chórem opiekowała się p. Katarzyna Beda. Scenografię opracowała p. Anna Sawiniec-Szczech.
Na uroczystej akademii o godz.12.30 gościliśmy Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu pana Jerzego Michalskiego, pana Leszka Łuczkę - przewodniczącego Zarządu Osiedla Promyk i radnego Rady Miasta Zamość oraz O. Proboszcza Andrzeja Zalewskiego i O. Michała Chacińskiego z parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Alicja Dubel złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia oraz wręczyła uczniom dyplomy i nagrody za sukcesy odniesione w szkolnych konkursach: literackim i recytatorskim- poświęconych Patronowi Szkoły. Młodzież oraz zgromadzeni goście opuścili szkołę w nastroju radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.(tekst: J. Muda, zdjęcia: M. Drozd)
Wszystkie ciasta były pyszne!
19 grudnia rozstrzygnięto szkolny konkurs dla Mam „Mój pomysł na świąteczne ciasto”.
Wzięły w nim udział Mamy uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Panie wspięły się na szczyty swych kulinarnych talentów i przygotowały wypieki według własnych unikatowych receptur, przepięknie udekorowane, a przede wszystkim bardzo smaczne, o czym jako pierwsi przekonali się jurorzy konkursu.
Ciasta oceniali przewodniczący samorządów klasowych Zespołu Szkół nr 2 (16 uczniów). Komisja brała pod uwagę walory estetyczne i wkład pracy włożony w wykonanie wypieku. Kulminacyjnym punktem oceny było delektowanie się smakiem ciast, co zajęło sędziom najwięcej czasu i okazało się nie lada wyzwaniem. Dopiero po zakończonej degustacji każdy uczeń zapisał wytypowane przez siebie numery wypieków, ustalając własną kolejność. Zadaniem pań bibliotekarek było podliczenie wyników.
Werdykt jury okazał się następujący:
I miejsce - Pani Bernardyna Łubkowska
II miejsce - Pani Bożena Wnuk
III miejsce - Pani Małgorzata Szkałuba
Wyróżnienia otrzymały Panie: Alicja Dubel, Marta Kłapouchy, , Edyta Kostrubiec, Barbara Kuczeruk, Joanna Muda, Dorota Pawlasiuk, Katarzyna Szozda, Grażyna Żmijewska
Dla laureatek 3 czołowych miejsc w konkursie sponsor szkoły – firma Jubiler GODZISZEWSCY- ufundował upominki w postaci biżuterii. Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas Święta Patrona w dn. 20 grudnia 2013r. Po zakończeniu uroczystości wszyscy zebrani mieli możliwość delektowania się wypiekami uczestniczek konkursu.
Wszystkim Mamom składamy gorące podziękowania za udział w szkolnym konkursie!
Nagrodzonym i wyróżnionym Paniom serdecznie gratulujemy!
tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek
Duch Bożego Narodzenia jest wśród nas!
Uczniowie, Rodzice, nauczyciele i goście, odwiedzający naszą szkołę w ciągu ostatnich dwóch tygodni, mogli odczuć nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Pięknie przystrojone były korytarze szkolne, świetlica, a przede wszystkim sale lekcyjne, którym świąteczny wygląd nadali uczniowie biorący udział w konkursie na najpiękniejszy wystrój sali.
Do konkursu, ogłoszonego przez szkolną bibliotekę, przystąpiły wszystkie klasy Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1. Każdy uczeń starał się wnieść swój wkład w przyozdobienie klasy. Pomagali także Rodzice, za co należą im się serdeczne podziękowania!
11 grudnia 2013 r. wspólne działania uczniów, rodziców i wychowawców oceniła Komisja Sędziowska złożona z nauczycieli i przedstawicieli Samorządów Uczniowskich. Jurorzy mieli naprawdę bardzo trudne zadanie a werdykt był następujący:
szkoła podstawowa
Kategoria klas I-III:
I miejsce - klasa Ia
II miejsce - klasa Ib
III miejsce - klasa IIIa
Kategoria klas IV-VI:
I miejsce - klasa IVb
II miejsce - klasa VIa
III miejsce - klasa Va
gimnazjum
I miejsce - klasa Ia
II miejsce - klasa IIIa i IIIb
III miejsce - klasa Ib
Przewodniczący klas odebrali dyplomy, gratulacje i słodkie upominki z rąk Pani Dyrektor podczas Święta Patrona w dniu 20.12.2013r.
tekst i zdjęcia: Maria Garbuz
Sportowy Turniej Mikołajkowo - Świąteczny dla klas I - III szkoły podstawowej
Dnia 19 grudnia uczennice z klasy IIb gimnazjum Katarzyna Giecko, Wiktoria Cyc, Aleksandra Wnuk i Wiktoria Dycha zorganizowały w ramach projektu z wychowania fizycznego Sportowy Turniej Mikołajkowo Świąteczny dla klas I - III szkoły podstawowej.
W zabawie wzięły udział 10-cio osobowe drużyny z każdej klasy. Pozostali uczniowie kibicowali swoim kolegom i koleżankom, zagrzewając ich do walki okrzykami i brawami. Drużyny wzięły udział w sześciu konkurencjach, które wywołały wiele emocji od śmiechu po łzy. Na szczęście wszyscy wyszli z imprezy uśmiechnięci i zadowoleni. Wszystkie dzieci otrzymały słodycze, kibice balony, uczestnicy turnieju długopisy a zwycięskie drużyny smycze i dyplomy za zwycięstwo i udział w zabawie.
Na koniec Mikołaj wręczył dodatkowe nagrody wylosowanym uczniom z poszczególnych klas. Na zakończenie turnieju wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia z Mikołajem.
(tekst i zdjęcia: M. Kozłowska)
SPOTKANIE OPŁATKOWE
Uprzedzając rodzinną atmosferę wigilijnego wieczoru 18 grudnia 2013r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2: Kasia Zubala, Filip Wachowicz - uczniowie kl. IIIa Szkoły Podstawowej oraz Karol Sierkowski kl. IIb i Monika Jamroż kl.Ib - uczniowie Gimnazjum przekazali świąteczne życzenia Księżom Biskupom Marianowi Rojkowi i Mariuszowi Leszczyńskiemu, którzy podzielili się z nami opłatkiem przekazując całej wspólnocie szkolnej serdeczne słowa życzeń oraz podziękowanie za świąteczne upominki.(Tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Anna Litwin)
Dnia 16 stycznia 2014r. uczniowie klasy IIIa w obecności swoich rodziców zaprezentowali umiejętności, jakie zdobyli w szkole. Lekcje prowadziła wychowawczyni Anna Pintal metodą oceniania kształtującego.
Po zapoznaniu z celami zajęć nauczycielka zabrała swoich uczniów w podróż po Afryce. Praca w grupach umożliwiła poznanie klimatu oraz roślin i zwierząt tego kontynentu. Zastosowanie ciekawych metod i form zabawowych (układanie puzzli, śpiewanie piosenki z pokazywaniem) wyzwoliło ciekawość poznawczą i aktywność dzieci. Nie zabrakło też pracy z tablicą interaktywną.
Po zakończeniu zajęć nastąpiła ocena: dzieci nagrodziły siebie buźkami, a wychowawczyni słodkim upominkiem za aktywną i wzorową pracę. Rodzice byli zachwyceni umiejętnościami swoich pociech. Przypomnieli sobie, jak byli kiedyś uczniami. Mamy nadzieję, że ta lekcja wpłynie pozytywnie na relację szkoła - uczeń - rodzic.
tekst i zdjęcia: Anna Pintal
Kolędujemy Mieszkańcom Osiedla ”Promyk”
W dniu 15.12.2013 r. w „Browarze Zamość” odbyło się wigilijne spotkanie opłatkowe dla Mieszkańców osiedla "Promyk". Do odświętnie przystrojonej sali przybyli przedstawiciele władz miasta, wśród których gościł Prezydent Miasta Zamościa P. Marcin Zamoyski.
W świąteczny nastrój wprowadził zebranych występ wychowanków z osiedlowego przedszkola oraz słowa powitania, ciepłe słowa i życzenia skierowane do zgromadzonych przez Przewodniczącego Zarządu Osiedla Promyk P. Leszka Łuczkę. Następnie przyszedł czas na pokaz talentów uczniów naszej szkoły. Przed mieszkańcami osiedla wystąpili między innymi: Maksymilian Kawka – gitara, Mateusz Mazur - cymbałki, Olga Krupa, kl. Ia i Filip Chmiel -skrzypce kl. IIb. O Bożonarodzeniowego ducha spotkania postarały się również postacie Maryi i Józefa: Julia Dubel z kl. Ia i Łukasz Góra z kl. Ic.Nastrój Betlejemskiej Nocy echem unosił się podczas śpiewu kolędy „Cicha noc” w wykonaniu Zuzanny Gałan, uczennicy kl. IVa. Miłą niespodzianką dla dzieci była wizyta św. Mikołaja, który rozdawał słodycze. Śpiewane kolędy, takie jak: „Jezus Malusieńki”, „Mizerna, cicha”, "Raduj się świecie", „W żłobie leży” oraz "Dzisiaj w Betlejem" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Zamościu, towarzyszyły wszystkim zebranym podczas tego niezapomnianego spotkania.(tekst i zdjęcia: J. Bulak)
Spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia – Ruchu Osób Niepełnosprawnych „Feniks”
14 grudnia w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu odbyło się spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia – Ruchu Osób Niepełnosprawnych „Feniks”, w którym wzięli udział dostojni goście m.in.: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Marian Rojek i Pan Marcin Zamoyski Prezydent Miasta Zamość.Uczniowie naszej szkoły, zaprezentowali przygotowane wcześniej jasełka i kolędy.
Pani Alicja Dubel – dyrektor szkoły złożyła najserdeczniejsze życzenia na ręce Pani Janiny Stefaniak – Prezesa Stowarzyszenia. Występujący przed tak liczną publicznością uczniowie byli bardzo przejęci i starali się wypaść jak najlepiej...
Podczas spotkania Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa, a młodzież otrzymała pamiątkowe obrazki.
(tekst: J. Muda, zdjęcia: B. Siekierda)
Muzyczny występ w Przedszkolu nr 1
Muzyczny występ w Przedszkolu nr 1 odbył się dnia 17 grudnia 2013 r. Uczniowie klasy II a oraz uczennica klasy IV a zaprezentowali kilka piosenek o różnej tematyce. Dzieci śpiewały, tańczyły i grały na instrumentach perkusyjnych.Piosenki o św. Mikołaju, zimie oraz „Pastorałka” wprowadziły przedszkolaki w świąteczny nastrój. Występ zakończył się wspólnym pląsem przy muzyce.
Uczniów przygotowała Pani Anna Gregorowicz.
(tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz)
Warsztaty florystyczno- artystyczne
Dnia 7 grudnia 2013 w naszej szkole odbyły się warsztaty florystyczno- artystyczne „Winter Fresh in school”. Imprezę prowadziła Pani Barbara Godziszewska. Z jej pomocą wykonywaliśmy dekoracje, które ozdobiły naszą szkołę, robiliśmy choinki świąteczne, mogliśmy również zasięgnąć porady kosmetyczki, fryzjerki oraz fotografa.Panowała niezwykle miła i przyjazna atmosfera, dzięki muzyce granej przez DJ Benqu, wielu konkursom ze wspaniałymi nagrodami i zaangażowaniu rodziców oraz nauczycieli, którzy nie próżnowali i pomagali w przygotowaniu dekoracji.
Chcemy również podziękować sponsorom i organizatorom: Jubiler „Godziszewscy”; pizzerii „Grotex” , pracowni florystycznej Barbary Godziszewskiej, fotografom – Grzegorzowi Wasylko i Arturowi Gleniowi, „Klubowi 21”, hurtowni „Danet”, „Galerii Fryzur”, Magdaleny Iwańczak oraz „Atelier” kosmetycznemu Magdaleny Kozyry.
Szczególne podziękowania dla jednej z naszych Mam Pani Barbary Godziszewskiej za poprowadzenie tej wyjątkowej imprezy.
Tekst: Ola Bender
RAJD MIKOŁAJKOWY
7 grudnia 2013 r. uczniowie z klas 2a, 3a, 5a wraz z opiekunami p. Anną Pintal, p. Anną Taras, p. Anną Józefko i p. Iwoną Jonak uczestniczyli w 15 Rajdzie „Mikołajkowym” zorganizowanym przez PTTK w Zamościu.Trasę pieszej (ok. 6 km.) wędrówki rozpoczęliśmy w Górecku Kościelnym, gdzie widzieliśmy potężne wiekowe dęby z dziuplami oraz kapliczki i figurki ludowe. Dalej wędrowaliśmy doliną rzeki Szum - przez pola i lasy.
Zmęczeni doszliśmy na metę w Tarnowoli gm. Józefów, na Roztoczu Środkowym położonej u stóp wzgórza „Krzyżowa Góra”.
Na mecie czekało na nas ognisko, konkursy oraz św. Mikołaj ze słodyczami. Braliśmy udział w konkursie na piosenkę turystyczną zdobywając: - I miejsce za piosenkę „Prezent dla świętego Mikołaja” drużyna z klasy II a – Daria, Julka, Mateusz, Wiktoria i II miejsce za piosenkę „Sanie Mikołaja” drużyna z klasy II a - Karolina, Kuba, Wiktoria oraz konkursie zręcznościowym - na najwyższą górę ulepioną ze śniegu.
Mimo mroźnej i wietrznej pogody wszystkim dopisywał humor. Był to ostatni rajd w tym roku kalendarzowym.
(Tekst i zdjęcia: Anna Taras, A. Taras, A. Pintal)
Bezpieczni na drodze
Dnia 06.12.2013r. w Zespole Szkół w Suchowoli odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Bezpieczni na drodze”.Laureaci konkursu: Maksymilian Frańczak z klasy VIa, Agata Sawicka z klasy IVa i Katarzyna Farion z klasy Va otrzymali dyplomy i nagrody z rąk J.E.Ks.Biskupa Mariana Rojka .
Celem konkursu było przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym , jako pieszy, pasażer i rowerzysta. Organizatorem przedsięwzięcia był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu. Patronat honorowy sprawowali: Minister Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki Sekretarz Stanu, Krzysztof Hetman Marszałek Województwa Lubelskiego.Praca Maksymilina Frańczaka została wybrana na okładkę kalendarza WORD w Zamościu spośród 330 prac plastycznych.
(tekst: A. Sawiniec-Szczech, zdjęcia: P. Franczak)
Św. Mikołaj gościł na akademii!
Dzieci i młodzież bardzo chętnie idą do szkoły w dniu 6 grudnia. Ileż radości i niespodzianek czeka wtedy uczniów! Nie inaczej było i w tym roku. Od rana krążył po szkole zapracowany św. Mikołaj. Rozdawał prezenty podczas organizowanych w klasach mikołajek, częstował wszystkie dzieciaki zakupionymi przez Radę Rodziców cukierkami a potem gdzieś zniknął!Na 6 grudnia zaplanowane zostało rozstrzygnięcie szkolnego konkursu literacko – plastycznego w klasach I-III pod hasłem „Zdrowy tryb życia w mojej Rodzinie”.
W odświętnie przystrojonej sali gimnazjaliści urządzili wystawę prac plastycznych wszystkich uczestników konkursu. Na akademię, przygotowaną przez uczniów klas I-IV pod kierunkiem p. B. Stasiuk i p. M. Garbuz, przybyli zaproszeni Rodzice oraz cała społeczność uczniowska z klas I-IV. Pod każdym względem była to oryginalna uroczystość. Do zdrowego trybu życia przekonywali zebranych: Pani Doktor – Weronika Jakubczyk i Kucharz – Filip Wachowicz z kl. IIIa. Ćwiczenia fizyczne zaprezentowała kl. IIa: zajęcia aerobicu poprowadziły Mamy uczniów. Maluchy uczestniczące w akademii pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po zakończeniu części artystycznej przyszedł czas na prezentację prac laureatów. Regulamin konkursu zakładał także udział rodziców, którzy pomogli dzieciom w przygotowaniu prac literackich a podczas uroczystości wzięli czynny udział w odczytaniu nagrodzonych opowiadań i wierszy, wspomagając swoje dzieci. Przy wręczaniu wyróżnień i nagród w sali pojawił się św. Mikołaj, obdarowując wszystkich zebranych cukierkami.
Następne spotkanie ze św. Mikołajem w szkole już za rok!
(tekst: M. Garbuz, zdjęcia: M. Drozd)
Konkurs „Zdrowy tryb życia w mojej rodzinie” rozstrzygnięty!
wyróżnienia: Zuzanna Boruń Ib, Weronika Duras Ib, Hanna Kawalec Ib, Jakub Brykner IIa, Mateusz Krawiec IIa, Michał Orłowski IIa, Karolina Wójcik IIa, Krystian Józefko IIIa, Kordian Marczuk IIIa
klasy pierwsze
I miejsce - Szymon Drozd Ia
II miejsce - Wiktor Górny Ib
III miejsce - Kacper Pęk Ib
klasa druga
I miejsce - Martyna Wnuk IIa
II miejsce - Maksymilian Kostrubiec IIa
III miejsce - Weronika Ślusarczyńska IIa
klasa trzecia
I miejsce - Agnieszka Tokarska IIIa
II miejsce - Erwin Sałamacha IIIa
III miejsce - Paweł Łopaciński IIIa
W czwartek, 5 grudnia 2013 r. w siedzibie Książnicy Zamojskiej na Kamiennej odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „KULTURA JEST OK!"
Był to projekt realizowany przez Książnicę od 16. 04.2013 r. w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i dofinansowany przez Urząd Miasta Zamość.
Jego celem było „…propagowanie zdrowego stylu życia wykluczającego uzależnienia, na rzecz czynnego udziału w życiu kulturalnym miasta”.
Podczas trwania projektu w Książnicy odbyło się wiele bardzo ciekawych imprez, w których uczestniczyli także uczniowie Zespołu Szkół nr 2. Były to m.in. spotkania autorskie, spektakle profilaktyczne, warsztaty biblioterapeutyczne.
Podczas uroczystości zamykającej projekt podziękowania za współpracę w czasie jego realizacji otrzymała Pani Dyrektor Alicja Dubel oraz bibliotekarz naszej szkoły p. Maria Garbuz.
tekst: M. Garbuz
„Góra Grosza”- akcja pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej
To już XIV. edycja akcji, w której brali udział uczniowie naszej szkoły. Zbiórka „groszaków” trwała od 25. listopada do 6. grudnia . Łącznie udało nam się uzbierać 66 złotych, 62 grosze.Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną- na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
Dziękujemy wszystkim tym, dla których los innych nie jest obojętny.
(tekst: J. Muda, zdjęcia: K. Adamczuk)
CLICKONMANIAC
W poniedziałek 2 grudnia w naszej szkole odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych CLICKONMANIAC organizowanego przez Gimnazjum nr 5 w Zamościu.Do etapu okręgowego zakwalifikowało się trzech uczniów szkoły podstawowej:
Click on Starters - Jakub Romaszko- kl. IVa
Click on Movers - Radosław Sobstyl kl. Va
Click on Flyers - Malwina Wilczek kl. VIaNatomiast w gimnazjum do etapu okręgowego przystąpią:
Click on 1 - Jakub Oberda kl. Ia, Tomasz Smól kl. Ia, Aleksandra Bender kl. Ia, Tymon Gontarz kl. Ia
Click on 2 - Mateusz Kołcon kl. IIa
Click on 3 - Agnieszka Majzer kl. IIIc
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu!
(Tekst: A. Hadło Zdjęcia: L. Mróz)
Konkurs plastyczny pt. „Szkocja w oczach polskiego ucznia”
W związku ze świętem Szkocji obchodzonym 30 listopada w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Szkocja w oczach polskiego ucznia”.
Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania kulturą i obyczajami Szkocji.
Zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum chętnie wzięli w nim udział.
W szkole podstawowej nagrodzeni zostali:
I miejsce Norbert Szewczak kl. Va
II miejsce Agata Sawicka kl. IVa
III miejsce Dawid Ulanowski kl. Va
W gimnazjum nagrody otrzymali:
I miejsce Karolina Zienkiewicz kl. Ib
II miejsce Natalia Hałasa kl. IIIc
III miejsce Agata Beda kl. Ia
Laureatom gratulujemy!
(Zdjęcia i tekst: L. Mróz, A. Szuwara, A. Hadło)
Dzień szkocki w naszej szkole
30 listopada Szkoci świętują dzień patrona Szkocji - Świętego Andrzeja. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć uczniom naszej szkoły kulturę i tradycje tego kraju.
W ramach obchodów Dnia Szkockiego odbyły się:
1. Konkurs plastyczny dla SP i Gimnazjum pt. "Szkocja w oczach polskiego ucznia"
2. Pani Anna Hadło wraz z uczniami przedstawiła prezentację multimedialną w SP
3. Uczennice kl.IIa z gimnazjum odwiedziły wszystkie klasy naszej szkoły z krótkim wykładem na temat Szkocji
4. Panie Lidia Mróz i Agnieszka Szuwara przygotowały lekcję o tematyce szkockiej, którą przeprowadziły wraz z uczniami klasy IIa.
Cały dzień działała kawiarenka, gdzie można było spróbować tradycyjnych szkockich ciasteczek maślanych oraz innych słodkości przygotowanych przez klasę IIa. Cały dochód z kawiarenki został przeznaczony na cele charytatywne dla ucznia naszej szkoły.
Całe przedsięwzięcie okazało się sukcesem i wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejny dzień - tym razem walijski!(zdjęcia i tekst: L. Mróz, A. Szuwara, A. Hadło)
Klasa Ia w Przedszkolu nr 7
Dnia 29.11.2013 roku klasa 1a Szkoły Podstawowej nr 7 gościła w Przedszkolu nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu.Przedszkolaki wspólnie z pierwszoklasistami brały udział we wróżbach i zabawach andrzejkowych. Czas spędzony razem minął bardzo szybko i przyjemnie. Nie możemy doczekać się kolejnych spotkań w miłym gronie!!!(tekst i zdjęcia: I. Kurzempa-Sarzyńska)
Występ muzyczny w Przedszkolu nr 5
Dnia 3 grudnia 2013r. w Przedszkolu nr 5 miał miejsce występ muzyczny w wykonaniu dzieci z klasy 2a naszej szkoły.
Zaprezentowały one cztery piosenki, przygrywały na instrumentach perkusyjnych oraz tańczyły.
Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą z młodszymi kolegami i tańcem przy muzyce.
(tekst i zdjcia:Anna Gregorowicz)
Andrzejki
26 listopada 2013 roku odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa.
Dzieci z klas I - III bawiły się w pięknie udekorowanej stołówce szkolnej, a uczniowie klas IV – VI razem z uczniami gimnazjum na dyskotece w sali gimnastycznej.
Był poczęstunek z mnóstwem smakołyków, tańce oraz tradycyjne wróżby.
Michał będzie kierowcą,
Hania dyrektorem oświaty,
Grzesio natomiast będzie bardzo bogaty,
A Oliwka pije za mało mleka!
Takie i wiele innych przepowiedni andrzejkowych dla uczniów naszej szkoły przygotowały wróżki, czyli: Martyna, Malwina, Zuzia, Julia, Oliwia, Sandra, Ada i Agata - przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego.
Wszystkim dopisywał dobry humor.
A teraz można powspominać Andrzejki 2013, oglądając zdjęcia w naszej galerii:
(tekst: A. Taras, zdjęcia: M. Drozd, M. Bożek, A. Pintal)
Zwycięzcy konkursu „Nasze miasto i region”
27 listopada 2013r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się ostatni etap IX Międzyszkolnego konkursu „Nasze miasto i region”.
Przebiegał on w dwóch konkurencjach: konkursu wiedzy dla klas trzecich oraz konkursu plastycznego dla klas pierwszych i drugich.
Nasi uczniowie zdobyli:
- III miejsce w konkursie wiedzy: Krystian Józefko, Maksymilan Szumigaj i Filip Wachowicz z klasy IIIa.
W konkursie plastycznym:
· I miejsce – Weronika Duras, klasa Ib,
· I miejsce – Amelia Drzewicka, klasa IIa,
· II miejsce – Kamila Zwolan, klasa Ib,
· II miejsce – Michał Orłowski, klasa IIa,
· III miejsce – Szymon Kaniewski, klasa Ib.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)
Święto Pluszowego Misia
25 listopada 2013 r. uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej nr 7 obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym pluszowym misiem. Na początku uczniowie w misiowych maskach zapoznali się z historią sympatycznego pluszaka, a później rozwiązywali zagadki dotyczące ulubionych bohaterów, brali udział w zmaganiach konkursowych.
Nie zabrakło też zabaw ruchowo – muzycznych takich jak: „Stary niedźwiedź” czy „Jadą, jadą misie”.
Dzieci wysłuchały kilku bajek, a także zapoznały się z ciekawostkami o prawdziwych niedźwiedziach. Dużą atrakcją było rysowanie misia z zamkniętymi oczami oraz zgaduj – zgadula „Z jakiej jestem bajki?”Na zakończenie uczniowie obejrzeli film pt. „Miś Yogi”.
Wszyscy świetnie się bawili i z niecierpliwością czekają na kolejne święto pluszowych misiaczków.Album foto
(Bożena Greszta, Anna Pintal, Iwona Kurzempa - Sarzyńska, Anna Taras)
Spotkanie Samorządów Uczniowskich naszej szkoły
W środę 20.11.2013r. w naszej szkole odbyła się debata, w której uczestniczyła Pani Dyrektor Alicja Dubel, Samorządy Szkolne Zespołu Szkół Nr 2: szkoły podstawowej i gimnazjum, a także samorządy klasowe. W naradzie brały udział panie: Joanna Muda, Małgorzata Drozd i Anna Pintal opiekunowie SU.
Samorządy przedstawiły swoje plany pracy na bieżący rok szkolny. Uczniowie podali bardzo interesujące propozycje pomocy koleżeńskiej oraz działalności charytatywnej, poruszona została sprawa najbliższych Andrzejek. Odbyła się również debata na temat inicjatyw uczniowskich w naszej szkole. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i mieli świetne pomysły m. in. pomaganie młodszym klasom w pracy domowej. Podczas zebrania omówiono organizację akcji „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, w którą od lat zaangażowani są nasi uczniowie. Niektóre dzieci zgłosiły chęć zorganizowania zbiórki pieniędzy na ten cel w naszej szkole.
Uczniowie bardzo chętnie współpracowali ze sobą i mieli świetne pomysły. Sądzimy, że niektóre inicjatywy niedługo wprowadzimy w życie.(tekst: Alicja Kołodziejczyk klasa VI a, zdjęcia: Małgorzata Drozd)
XXI Konkurs Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła.
21 listopada 2013r. 14 uczniów Zespołu Szkół Nr 2 przystąpiło do etapu szkolnego XXI edycji konkursu.
Z zadaniami przygotowanymi przez komisję konkursową najlepiej poradzili sobie:
- w szkole podstawowej - Wiktor Wachowicz z klasy Va (nauczyciel przygotowujący - p.Marzena Chmiel),
- w gimnazjum - Mateusz Kołcon z klasy IIa (nauczyciel przygotowujący - p.Joanna Bulak),
którzy zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych.Uczniom i ich katechetom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu.
(tekst i zdjęcia:Marzena Chmiel)
Pożegnanie ze świnką – witamy w SKO
Spotkania w klasach pierwszychDnia 20 listopada 2013 w klasach pierwszych odbyły się spotkania z uczniami klasy IV a pod tytułem „Pożegnanie ze świnką – witamy w SKO”.
Starsi koledzy i koleżanki zaprezentowali pierwszakom program artystyczny o tematyce oszczędzania w SKO. Wręczyli dzieciom książeczki SKO oraz zakładki do książek.
Od dziś uczniowie klas pierwszych mogą oszczędzać pieniądze na książeczkach SKO.
(tekst i zdjęcia:Anna Gregorowicz)
PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNO - LITERACKIEGO
PT. "WIERZĘ W CIEBIE, BOŻE ŻYWY..."„Te piękne prace są świadectwem waszej wiary” - mówił ks. bp Mariusz Leszczyński uczestnikom uroczystej Mszy świętej, celebrowanej w kościele Ojców Franciszkanów 19 listopada 2013r, w czasie której uczniowie obu szkół: Michał Krawiec, Ada Kostrubiec, Aleksandra Jonak, Katarzyna Farion, Martyna Mądroń, Zuzanna Wilkołazka, Filip Wachowicz, Jakub Janicki, Karol Kowalczyk, Mateusz Mazur, Mateusz Kniaź, Szymon Miziuk i Bernad Kostrubiec czynnie włączyli się w liturgię dziękczynną podsumowującą XIX Konkurs Plastyczno-Literacki pt."Wierzę w Ciebie, Boże żywy...".
Miła niespodzianka czekała też na autorów prac plastycznych: Karola Gajaka z kl. Ia, który otrzymał I nagrodę oraz Krystiana Józefko, Katarzynę Zubala z kl.IIIa i Agatę Sawicką z kl. IVa, którzy otrzymali II nagdrody. Trzy równorzędne II nagrody otrzymali też uczniowie klas pierwszych gimnazjum: Aleksandra Bender, Zuzanna Wojtów i Weronika Pisarew.
Na zakończenie uroczystości Filip Wachowicz z klasy IIIa podziękował Ks. Biskupowi za wspólną modlitwę za dzieci. Dopełnieniem naszej radości były niespodzianki przygotowane przez organizatorów oraz pamiątkowe zdjęcie, do którego zaprosiliśmy Księdza Biskupa.
(tekst: Marzena Chmiel)
Czytamy przedszkolakom
W dniach 18, 19 i 20 listopada 2013 roku uczniowie z klasy II a zaprezentowaliw Przedszkolach nr 1, 5 i 7 baśń pt. „Calineczka”.Przygotowali także zabawę ruchową nawiązującą do treści baśni.
Występ przygotowała p. Anna Taras w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały baśni i chętnie odpowiadały na pytania dotyczące treści.
(tekst i zdjęcia:nna Taras i Anna Gregorowicz)
Szkolne eliminacje do konkursu „Nasze miasto i region”
Uczniowie klasy III a przystąpili do IX Międzyszkolnego Konkursu „Nasze miasto i region”.
Dnia 13 listopada 2013r. odbyły się szkolne eliminacje, w których wzięło udział 24 uczniów. Przez 45 minut dzieci rozwiązywały trudny test, składający się z 10 pytań na temat Zamościa i Roztocza.
Komisja w składzie: Anna Pintal i Anna Taras po sprawdzeniu prac wyłoniła trzech zwycięzców z klasy III a: Krystiana Józefko, Maksymiliana Szumigaj i Filipa Wachowicza, którzy będą reprezentowali nasza szkołę 27 listopada na rozgrywkach międzyszkolnych
w Szkole Podstawowej nr 2.
(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)
V Listopadowy Rajd Nocny
W nocy z 10 na 11 listopada 2013 r. uczniowie z klasy IIa i Va wraz z opiekunami p. A. Taras, p. M. Wilkołazką i p. I. Jonak wzięli udział w nocnym rajdzie pod hasłem „MAMY NIEPODLEGŁĄ" zorganizowanym przez Komendę Hufca ZHP Zamość. Celem rajdu było uczczenie 95. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz prezentacja walorów historycznych i turystycznych naszego miasta i regionu.
Wędrowaliśmy trasą nr 2 tzw. trasą miejską, spacerową: Rynek Wielki – Rynek Wodny – odtworzone fortyfikacje Twierdzy Zamość – Rynek Solny – pomnik Hetmana Jana Zamoyskiego – Katedra. Nocnych piechurów oprowadzała pani przewodnik, która ciekawie opowiadała o historii zabytków.
Punktem kulminacyjnym całej imprezy był uroczysty Niepodległościowy Apel Pamięci na Rynku Wielkim, złożenie Ognia Niepodległości i wiązanek na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po uroczystościach, uczestniczące w rajdzie rodziny, drużyny zuchowe i harcerskie oraz klasy z poszczególnych szkół otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Na zakończenie rajdu każdy uczestnik mógł zjeść pyszną żołnierską grochówkę.
Było wspaniale !!!
(tekst: Anna Taras, zdjęcia: Małgorzata Wilkolazka)
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
12.11.2013 r. uczciliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości uroczystym apelem pt.: „O tych, co czcili biel orła wśród drzew”. Został on poświęcony szeregowym, bezimiennym żołnierzom oraz ich doli i niedoli wojennej, której wyraz dawali w swojej twórczości legionowej. Ich to bowiem odwadze i wielkiemu patriotyzmowi Polska zawdzięcza przecież odzyskanie niepodległości.Nasza młodzież: uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, oddała im cześć pięknym słowem i pieśnią. Apel przygotowała pani Marta Słomianowska we współpracy z panem Piotrem Biłantem i panią Katarzyną Bedą.
Montaż słowno – muzyczny został uzupełniony o prezentację multimedialną, na której przedstawiano fotografie Piłsudskiego, jego legionistów i inne obrazy związane z tą tematyką.
Podczas apelu dla szkoły podstawowej pojawili się u nas przemili goście: Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu wraz z opiekunami. Bardzo uważnie obejrzały przygotowaną część artystyczną, a na koniec wystąpiły i zaprezentowały wiersz i piosenkę.
Na zakończenie Pani Alicja Dubel serdecznie podziękowała młodym wykonawcom, a w szczególności przedszkolakom, które dostały oficjalne podziękowanie oraz każdy otrzymał małą biało-czerwoną flagę na pamiątkę wizyty w naszej szkole.
Obchodząc Święto Niepodległości pamiętajmy zawsze o tych, którzy sami siebie nazywali „szarą piechotą”, „kolumną”, „rotą”, „ćmą w szeregu”
To oni składając swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, wywalczyli dla niej Niepodległość.
(tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska)
V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „W BAŚNIOWYM ŚWIECIE ANDERSENA”
- konkurs wiedzyDnia 5 listopada Kasia Zubala i Filip Wachowicz z klasy III a reprezentowali naszą szkołę w V Międzyszkolnym Konkursie „W baśniowym świecie Andersena” – konkurs wiedzy.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Trzecioklasiści zajęli czwarte miejsca, zdobywając dyplomy oraz nagrody.
Serdecznie gratulujemy!
(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)
V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „W BAŚNIOWYM ŚWIECIE ANDERSENA”
- konkurs plastyczny
Konkurs plastyczny skierowany był do wszystkich uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej do dowolnie wybranej baśni Andersena.
Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania uczniów życiem i twórczością największego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.
Dnia 5 listopada 2013 miało miejsce rozstrzygniecie konkursu plastycznego.
W V Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „W baśniowym świecie Andersena” laureatami byli uczniowie klasy II a z naszej szkoły.
II miejsce zdobyła Amanda Świst i Maksymilian Kostrubiec
III miejsce – Julia Pawlasiuk.
Konkurs zorganizowany został przez nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 10 w Zamościu.Gratulujemy!
(Tekst: Anna Gregorowicz, zdjęcia: Alicja Szcześniak i Anna Gregorowicz)
Złoty medal Maksa !
Dnia 26 października 2013r. w Ciechanowie odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Taekwondo Olimpijskim.
Uczeń naszej szkoły Maksymilian Franczak kl.VIa został złotym medalistą tych mistrzostw.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Stawiali na rozum…
W dniu 9 października 2013 roku w siedzibie Zespołu Szkół nr 2 odbyła się I edycja Turnieju Edukacyjnego „Postaw na Rozum” dla uczniów klas VI szkół podstawowych. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęła Kronika Tygodnia. Organizator imprezy - Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza korzystał z doświadczeń zdobytych podczas corocznych edycji turnieju „Milionerzy”. Ponieważ od pierwszych zmagań „Milionerów” upłynęło już siedem lat, regulamin i przebieg tegorocznych rozgrywek został znowelizowany i dostosowany do oczekiwań uczestników i kibiców. Wszyscy mieli się świetnie bawić a przy okazji czegoś nowego się dowiedzieć. Organizatorzy zrezygnowali z niektórych kategorii przedmiotowych. Zamiast nich wprowadzono nową kategorię „Różności”, gdzie drużyny najpierw oglądały krótki fragment filmu tematycznie związany z pytaniem. Próżno by jednak szukać w treści filmu właściwej odpowiedzi. Aby zdobyć punkt w tej kategorii należało wykazać się nie tyle wiedzą, ile spostrzegawczością, umiejętnością dedukcji oraz, co tu dużo mówić, trzeba było mieć ten przysłowiowy „łut szczęścia” przy losowaniu pytania. „Różności” to kategoria decydująca w turnieju, ponieważ można było w niej nie tylko zyskać, ale również stracić punkt. To bardzo uatrakcyjniło rozgrywki i zróżnicowało wyniki drużyn a tym samym przyśpieszyło wyłonienie dwóch finalistów.
Do turnieju przystąpiło siedem trzyosobowych drużyn ze Szkół Podstawowych nr 3, 4, 6, 7, 8, 9 oraz Szkoła Podstawowa w Kalinowicach. Rangę imprezy podnosiła obecność zaproszonych gości: Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu p. Jerzego Michalskiego, Radnego Rady Miasta Zamość p. Leszka Łuczki, wicedyrektora zamojskiego ZOO p. Łukasza Sułowskiego, starszego kustosza Muzeum Zamojskiego p. Jacka Feduszki, Przewodniczącej Rady Rodziców ZSP nr 2 p. Marzeny Hasiec. Goście wraz z dyrektorem ZSP nr 2 p. Alicją Dubel oraz opiekunami uczestniczących drużyn stanowili jury turnieju. Na sali była też Zamojska Telewizja Internetowa i Telewizja Kablowa. Imprezę poprowadził p. Piotr Biłant z pomocą uczennic z kl. Ia Gimnazjum nr 1: Julii Dubel i Olgi Krupy, które czuwały nad prawidłowym przebiegiem turnieju.
Uczniowie zmagali się w eliminacjach odpowiadając na dwa pytania w trzech kategoriach: humanistycznej, przyrodniczej i „Różności”. Nadwątlone siły uczestnicy regenerowali słodkim poczęstunkiem serwowanym przez uczennice kl. IIa. Aby uspokoić emocje na sali organizatorzy przygotowali kilka ciekawych „przerywników”. Przed zgromadzoną publicznością z pokazem aerobiku wystąpiły uczennice klasy Ia, b i c Gimnazjum nr 1, przygotowane przez p. Monikę Kozłowską. Chwyty judo zaprezentowali uczniowie kl. Ic: Weronika Baranowska i Kacper Grabczak. Wystąpili też członkowie Roztoczańskiego Klubu Karate Tradycyjnego pod okiem instruktora p. Radosława Niziołka. Piękny pokaz tańca towarzyskiego wykonała para : Oliwia Tracz i Jakub Oberda . Duży aplauz wzbudził też popis instrumentalny uczniów kl. Ia Kacpra Pańki – gitara elektryczna i Mateusza Mazura – perkusja oraz występ wokalny Agnieszki Majzer z kl. IIIc. Nad techniczną stroną przebiegu turnieju czuwali uczniowie: Piotr Kardasz Ia, Bernard Kostrubiec Ic, Filip Chmiel IIb, Bartłomiej Hamelusz i Marcin Kusztykiewicz IIIc. Na wspaniałą atmosferę panującą podczas turnieju ogromny wpływ miało zaangażowanie kibiców, którzy głośnymi okrzykami i brawami zagrzewali do boju swoje drużyny. Kibice gospodarzy przybyli na salę z własnoręcznie wykonanymi transparentami.
Z największą ilością punktów do finału zakwalifikowały się: Szkoła Podstawowa nr 4 i Szkoła Podstawowa nr 7. Po równorzędnej, emocjonującej walce jednym punktem zwyciężyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 7 w składzie: Zuzanna Łyś, Patrycja Mydlak i Magdalena Staśko, odbierając z rąk Pani Dyrektor Nagrodę Główną - kosz pełen słodyczy. Wszystkie grające drużyny otrzymały dyplomy i słodkie nagrody pocieszenia. Na zakończenie uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle oryginalnej dekoracji.
Nad organizacją turnieju pracowali nauczyciele: p. Ewa Pendyk, p. Anna Sawiniec– Szczech i p. Maria Garbuz a przygotowania koordynowała Pani Dyrektor Alicja Dubel.(zdjęcia: p. Anna Sokalska-Wosiek i Diana Mnich z kl. 3a Gimnazjum nr 1
tekst: p.Maria Garbuz)
Ia odwiedziła przedszkolaków z Przedszkola nr 5
29 października 2013 klasa Ia Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu odwiedziła przedszkolaków z Przedszkola nr 5 w Zamościu.
Dzieci miały możliwość obejrzenia przedstawienia słowno – muzycznego pod hasłem „Jesienny koncert”. Przedszkolaki przepięknie deklamowały wiersze, śpiewały piosenki, co w uczniach Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu wywołało wspomnienia.
To obecni uczniowie Naszej szkoły, są absolwentami Przedszkola nr 5.
„A wspomnienia to do siebie mają, że czy chcesz czy nie chcesz powracają”.
(Tekst i zdjęcia:Iwona Kurzempa-Sarzyńska)
„Jak cudne są wspomnienia… Wakacji czar w obiektywie” -
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY
29 października 2013 r. odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego dla szkół podstawowych i gimnazjów Miasta Zamość „Jak cudne są wspomnienia… Wakacji czar w obiektywie” organizowanego przez Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków w Zamościu.
Celem konkursu była prezentacja twórczości fotograficznej dzieci i młodzieży, pobudzanie wrażliwości na różne przejawy piękna w otaczającym świecie, doskonalenie i rozwijanie umiejętności fotografii artystycznej.
Komisja w składzie :
• Pani Bożena Wieczorek – zastępca dyrektora Gimnazjum Nr 5 w Zamościu
• Pan Krzysztof Dziwulski – fotograf
• Pan Tomasz Rybczyński – fotograf
z 65 nadesłanych na konkurs zdjęć wyłoniła te najlepsze.
Jest nam szczególnie miło, że trzy pierwsze miejsca zajęli uczniowie z naszego Zespołu Szkół Nr 2:
I MIEJSCE – Kacper Nowak – kl. I c Gimnazjum Nr 1
II MIEJSCE – Michał Krawiec – kl. Va – Szkoła Podstawowa Nr 7
III MIEJSCE – Michał Farion – kl. IV a – Szkoła Podstawowa Nr 7
Opiekunem nagrodzonych uczniów była Pani Marta Słomianowska.
GRATULUJEMY!
(tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska)
Szkolny Turniej Tenisa Ziemnego „Spadające liście”
W dniu 22.10.2013r. odbył się Szkolny Turniej Tenisa Ziemnego „Spadające liście”.Zawody zostały rozegrane na kortach KT „Return” Zamość. W turnieju udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 1 w Zamościu.
W kategorii najmłodszych zwyciężył Mateusz Krawiec z klasy drugiej,
a miejsce drugie zajęła Martyna Ochniowska z klasy trzeciej.W kategorii dziewcząt - szkoła podstawowa zwyciężyła Martyna Szykuła z klasy szóstej przed Oliwią Torzewską z klasy czwartej i Zuzanną Łyś z klasy szóstej.
W kategorii chłopców - szkoła podstawowa zwyciężył Oliwer Maziarka z klasy piątej przed Adamem Hamerskim klasy szóstej i Michałem Malczewskim z klasy piątej.
W kategorii gimnazjum - chłopcy kolejność była następująca: Chmiel Karol klasa 1b przed Marcinem Kusztykiewiczem z klasy 3c i Konradem Stopą z klasy 3c.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięscy otrzymali koszulki. Organizatorem turnieju było Gimnazjum Nr 1 i UGKS „Jedynka” w Zamościu. Jak przebiegały zmagania zobacz na galerii zdjęć.
(tekst i zdjęcia: Jerzy Bekas)
Ślubowanie klas pierwszych
24 października był dla naszej społeczności dniem bardzo wyjątkowym. O 11.30 spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, aby uczestniczyć we wspólnym ślubowaniu pierwszoklasistów szkoły podstawowej i gimnazjum.
W tej uroczystości wzięło udział pięć klas: 1a i 1b Szkoły Podstawowej nr 7 i klasy 1a, 1b, 1c Gimnazjum nr 1 wraz z wychowawczyniami, Dyrektorem Zespołu Szkół nr 2 - Panią Alicją Dubel oraz zaproszonymi gośćmi: Panem Marcinem Zamoyskim – Prezydentem Miasta Zamość, Panem Jerzym Michalskim - Dyrektorem Wydziału Edukacji i Sportu UM, Panem Leszkiem Łuczką – radnym Rady Miasta Zamość, Panią Marzeną Hasiec – przewodniczącą Rady Rodziców oraz licznie zgromadzonymi rodzicami uczniów naszej Szkoły.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna. Uczniowie klas pierwszych złożyli meldunki gotowości do ślubowania. Po czym nastąpiło złożenie przysięgi na sztandary szkół. Pani Dyrektor Alicja Dubel dopełniła uroczystości dokonując aktu pasowania uczniów klas I Szkoły Podstawowej.
Na zakończenie uczniowie klas Ia i Ib z udziałem gimnazjalistów przedstawili część artystyczną, w której zaprezentowali swoje umiejętności.
„Ślubowanie” – to już kolejna uroczystość pokazująca, że jesteśmy zespołem nie tylko z nazwy.
Podczas uroczystości nastąpiło również wręczenie przez Pana Prezydenta naszej drużynie piłkarek i ich trenerowi srebrnych medali za zajęcie II miejsca w półfinałach wojewódzkich Turnieju o Puchar Premiera Donalda Tuska. Była to wielka niespodzianka i ogromny zaszczyt dla naszych dziewcząt, którym serdecznie gratulujemy.
(tekst: Iwona Zgnilec, zdjęcia: Małgorzata Drozd)
Poznajemy zabytki Zamościa
Uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią panią Anną Pintal rozpoczęli przygotowania do konkursu „Moje miasto i region”.
25 października zwiedziliśmy Starówkę. Wędrowaliśmy wzdłuż kręgosłupa naszego miasta czyli ulicą Grodzką, na Rynek Wielki, a potem Rynek Solny i Rynek Wodny. W blasku słońca podziwialiśmy cudowne zabytki Zamościa: fortyfikacje, Bramę Lwowską, Lubelską i Szczebrzeską, a także Ratusz, Akademię Zamoyską, Pałac Zamoyskich oraz wspaniałe, renesansowe kamieniczki.
Nasza wycieczka zakończyła się w parku zbieraniem kolorowych, jesiennych liści.
Do szkoły wróciliśmy super zadowoleni i bogatsi w wiedzę o naszym mieście.(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)
Wycieczka po Zamościu
23 października 2013 roku korzystając z uroków złotej jesieni klasa II a z wych. p. Anną Taras w roli przewodnika, była na wycieczce turystyczno – krajoznawczej po Zamościu.
Uczniowie poznali historię miasta, zobaczyli ciekawe miejsca oraz podziwiali zabytki hetmańskiego grodu.
Spacerując po parku obserwowali przyrodę i zbierali kolorowe, jesienne liście.
Wycieczka zakończyła się wizytą w kawiarni na pysznych gofrach.
Było super!!!(Tekst i zdjęcia: Anna Taras)
Poznaliśmy ciekawego pisarza
W dniu 22 października klasa Va z nauczycielem bibliotekarzem p. M. Garbuz udała się do Filii nr 4 Książnicy Zamojskiej na kolejne już w tym roku spotkanie z pisarzem.Pan Paweł Wakuła, który prowadził warsztaty z naszymi piątoklasistami jest nie tylko literatem lecz również ilustratorem własnych książek. Wykonuje też rysunki do czasopism.
Pan Wakuła bardzo ciekawie poprowadził swoje zajęcia, organizując króciutkie quizy a także rysując wybrane postacie ze swoich książek na prośbę uczestników spotkania. Uczniowie zasłużyli sobie na nagrody w postaci gruszki i ciastek, które wręczył im sam pisarz.
Dzieci wyszły ze spotkania bardzo zadowolone, z autografem autora i jego rysunkiem do kroniki szkolnej.
(Tekst:M. Garbuz, zdjęcia: A. Wróbel)
Wizyta przedszkolaków
18 października 2013 r. grupa sześciolatków z Przedszkola nr 1 w Zamościu odwiedziła naszą szkołę.Przedszkolaki zaprezentowały uczniom z kl. I – III ciekawą i barwną inscenizację pt. Jesień w lesie”.
Występ wszystkim bardzo się spodobał. Mali artyści otrzymali ogromne brawa za swoje zdolności aktorskie.
Czekamy na kolejne wizyty.
(tekst i zdjęcia: Bożena Greszta)
RAJD "PIECZONY ZIEMNIAK"
W sobotę 19 października uczniowie z klasy: IIa, IVa i Va wraz z opiekunami p. Anną Taras, p. Beatą Stasiuk, p. Iwoną Jonak uczestniczyli w 44 Rajdzie „Pieczony Ziemniak” zorganizowanym przez PTTKw Zamościu.
Tym razem pojechaliśmy na Roztocze Wschodnie. Trasa nasza prowadziła z miejscowości Teniatyska przez cerkwisko do Rudy Żurawieckiej. Piesza wędrówka urozmaicona była ciekawymi opowieściami przewodników. Po drodze podziwialiśmy piękno jesiennej przyrody, a zwłaszcza drzewa o dziwnych kształtach, zbieraliśmy grzyby. Niesamowite wrażenie wywarł na wszystkich cmentarz (cerkwisko)położony na wzgórku, otoczony dookoła lasem.
Na mecie na strudzonych piechurów czekało ognisko i pieczone ziemniaki.Po krótkim odpoczynku odbyły się konkursy rajdowe. W konkursie na piosenkę turystyczną - I miejsce zajęły dziewczynki Amelka, Julka, Karolina, Maja, Martyna, Oliwia, Wiktoria z klasy II a , które pięknie zaśpiewały piosenkę pt. „Chodźmy do lasu”. W konkursie na najpiękniejszy bukiet jesieni - III miejsce zajęła drużyna z klasy II a, a w konkursie na rzeźbę z ziemniaka wyróżnienie otrzymał Dawid Sołowiej z klasy II a.Było fajnie i tym razem pogoda nam dopisała.
(Tekst i zdjęcia: Anna Taras)
Kampania Hospicyjna „Pola Nadziei"
W dniu 9. października 2013r. o godz. 12.00 przed Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach odbyło się uroczyste sadzenie żonkili z okazji rozpoczęcia kampanii hospicyjnej „Pola Nadziei” 2013.
Patronat Honorowy nad akcją sprawuje Jego Ekscelencja Ks. Bp Marian Rojek.
Prowadzona w całym kraju kampania „Pola Nadziei” ma na celu gromadzenie środków finansowych dla utrzymania hospicjów i zapewnienie odpowiedniej opieki chorym przebywającym w hospicjach. Znakiem rozpoznawczym kampanii jest żonkil - międzynarodowy symbol nadziei w walce z chorobą nowotworową. Na początku października sadzi się cebulki żonkili w geście solidarności i pomocy nieuleczalnie chorym. Wiosną, kiedy kwiaty zakwitną, rozpocznie się zbiórka funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów.W imieniu społeczności Zespołu Szkół Nr 2 w Zamościu symboliczny żonkil posadziła Pani Alicja Dubel – dyrektor szkoły wraz z uczennicami klasy IIIc - Natalią Hałasą, Agnieszką Sołowiej, Kamilą Tabałą.
(tekst: Joanna Muda)
Sukces Samanty!
17 października 2013 roku uczennica naszej szkoły z kl. II a – Samanta Walczuk brała udział w VI Biegu Papieskim zorganizowanym przez Gminę Miączyn.
Samanta startowała na dystansie 300 m dziewcząt klas II i zajęła III miejsce.
Gratulacje!!!
(Tekst: Anna Taras)
XIII Dzień Papieski w naszej szkole
16 października 2013 r. na uroczystym apelu przygotowanym przez naszych uczniów przypomnieliśmy sobie nauczanie Jana Pawła II – Papieża dialogu z Bogiem i z każdym człowiekiem, którego spotykał na różnych drogach swojej posługi.W ciszy i zadumie słuchaliśmy papieskich przemówień do dzieci, młodzieży, do ludzi różnych wyznań i kultur. Naszą wdzięczność Ojcu Świętemu wyraziliśmy także w słowach wierszy i piosenek, które zaśpiewał chór szkolny.
Miłym gościem tej niecodziennej uroczystości był o. dr Andrzej Zalewski, proboszcz Parafii Zwiastowania NMP.
Apel przygotowały p. Joanna Bulak, p. Katarzyna Beda i p. Marzena Chmiel.
(Tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Joanna Bulak)
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 15 października w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność Szkoły Podstawowej Nr 7.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie w bardzo oryginalny i wzruszający sposób podziękowali swoim nauczycielom za ich pracę i codzienny trud. Uroczystość przygotowali laureaci szkolnego konkursu literackiego pod hasłem „Mój nauczyciel”. Zaprezentowali oni swoje najlepsze opowiadania, listy i wiersze, jakie wpłynęły na konkurs. Niejednemu nauczycielowi - bohaterowi uczniowskiej pracy zalśniła łza w oku. Do podtrzymania ciepłej, miłej atmosfery na sali przyczyniły się też piosenki zadedykowane nauczycielom, zaśpiewane przez bardzo utalentowane solistki naszej szkoły z towarzyszeniem chóru. Wraz z życzeniami uczniowie obdarowali wszystkich nauczycieli własnoręcznie wykonanymi serduszkami.
Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialna była p. Maria Garbuz, oprawę muzyczną zapewniła p. Katarzyna Beda, a dekoracje wykonała p. Anna Sawiniec - Szczech.
Po zakończeniu części artystycznej zabrała głos Pani Dyrektor, która wręczyła dyplomy i nagrody laureatom ostatnio rozstrzygniętych szkolnych konkursów.
(Tekst Maria Garbuz, zdjęcia Małgorzata Drozd i maria Garbuz)
Wizyta pierwszaków w Przedszkolu nr 5 – „W Wierszykolandii”
Uczniowie z klasy I a i I b zaprezentowali pierwszakom program artystyczny pt.: „W Wierszykolandii”, który składał się głównie z wierszy Juliana Tuwima.Wszystkie pierwszaki wspaniale recytowały przygotowane teksty, zaśpiewały piosenkę pt.: „Wesoło nam” i zatańczyły wspólnie z maluchami z przedszkola.
Występ bardzo się podobał o czym świadczyły uśmiechnięte buzie widzów oraz gromkie brawa, które otrzymali aktorzy.
Dzieci do występu przygotowały wychowawczynie – p. Bożena Greszta i p. Iwona Kurzempa – Sarzyńska. Występ pierwszaków wsparły p. Marta Słomianowska i p. Anna Gregorowicz.
(Tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz)
Ogólnopolski Program Edukacyjny dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych
„Moje miasto bez elektrośmieci”
Od dnia 19 września do 10 października, w każdy czwartek, odbywały się w klasie III a zajęcia „Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – problem współczesnego świata”.
Podczas tych spotkań uczniowie dowiedzieli się między innymi: czym są elektrośmieci i jak z nimi postępować, co to jest recykling, poznali różnice między żarówką a świetlówką, pojęcia z dziedziny gospodarowania elektrośmieciami oraz lokalizację punktów zbierania elektrośmieci na terenie naszego miasta.
Korzystali ze specjalnych zeszytów ćwiczeń zawierających rebusy, krzyżówki, uzupełnianki, wykreślanki, zagadki, a także grali w ekogrę. Otrzymali także materiały opracowane przez prowadzącą te zajęcia.
Zdobyta wiedza z pewnością znajdzie zastosowanie w codziennym życiu. Organizatorem programu jest ElektroEko SA.Jednocześnie uczniowie klasy III zostali zachęceni do udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez PKO BP „Segreguj odpady”, którego organizatorem jest PKO BP. Zajęcia prowadziła p. Anna Gregorowicz.
(Tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz)
Uroczystość „Pasowania na świetlika”
Dnia 10 października 2013r. odbyło się „Pasowanie na świetlika”. Po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się uroczystość o takim charakterze.Młodszych kolegów przywitali starsi uczniowie prezentując krótki program artystyczny składający się z wiersza, piosenki i inscenizacji.
Następnie najmłodsi zostali poddani próbom gotowości świetlicowej: próbie umiejętności, próbie mowy, próbie wiedzy, próbie tańca i śpiewu. Uczniowie klas pierwszych składali uroczyste przyrzeczenie w obecności Pani Dyrektor, wychowawczyń obu klas oraz rodziców i dziadków. Potwierdzeniem przyjęcia ich do grona świetlicowej społeczności stały się specjalne świetlicowe legitymacje.
Mamy nadzieję, że „Pasowanie na świetlika” wejdzie na stałe do kalendarza szkolnych imprez, a tym samym stanie się tradycją naszej świetlicy.
Podczas imprezy panował miły i wesoły nastrój.
(Tekst: B. Stasiuk, A. Gregorowicz
Zdjęcia: A. Gregorowicz, M. Drozd)
Czytamy dla przedszkoli. Spotkanie w Przedszkolu Nr 5
Kontynuując akcję „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie klasy III a przeczytali przedszkolakom
z Przedszkola nr 5 jeden z rozdziałów książeczki pt. „Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele”.Spotkanie odbyło się dnia 8 października.
Przedszkolaki uważnie słuchały tekstu i pięknie odpowiadały na pytania dotyczące jego treści.
(tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz)
Czytamy dla przedszkoli spotkanie w Przedszkolu Nr 7
Uczennice klasy IIIa w dalszym ciągu propagują akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.
Tym razem 7 października odwiedziliśmy przedszkole nr 7.(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)
RAJD "RYDZ NA PATELNI"
W sobotę, 5 października 2013 r uczniowie naszej szkoły z klas: Ia, IIa, IVa, IVb i Va wraz z opiekunami p. Anną Taras, p. Małgorzatą Drozd, p. Jolantą Gresztą – Schab oraz liczną grupą rodziców uczestniczyli w 44 Rajdzie „Rydz na Patelni” zorganizowanym przez PTTK Zamość.
Trasa nasza wiodła poprzez urokliwe lasy Roztocza Środkowego od miejscowości Wioska – przez wieś Róża – do Ciotuszy Nowej.
Ośmiokilometrowy marsz urozmaicony był grzybobraniem i ciekawymi opowieściami przewodnika.
Na mecie czekało na nas ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski oraz konkursy.
Mimo zmęczenia nasi uczniowie zdobyli nagrody w konkursach sprawnościowych: przeciąganie liny - II miejsce zajęła drużyna z klasy IVa; skoki na skakance - nagrody otrzymały Julka i Weronika z kl. II oraz w konkursie piosenki turystycznej – II miejsce zajęły Amelka i Wiktoria z kl. II.Było super, pogoda nam dopisała.
Rajd był wspaniałą lekcją przyrody.
(tekst i zdjęcia: A. Taras, M. Drozd, J. Greszta- Schab)
Światowy „Dzień uśmiechu” w naszej szkole.
4 października, w piątek, uczniowie w ramach jednego z najweselszych dni w roku usiedli naprzeciwko siebie, a następnie namalowali swoje uśmiechnięte twarze.Najciekawsze prace i najpiękniejsze uśmiechy trafiły na gazetkę szkolną Samorządu Uczniowskiego.
Było mnóstwo frajdy i zabawy, a przede wszystkim uśmiechów .
(tekst i zdjęcia: Małgorzata Drozd)
UCZESTNICZYMY W ODPUŚCIE KU CZCI ŚW. FRANCISZKA
Dnia 4 października b.r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Zamościu uczestniczyli w dorocznym odpuście ku czci św. Franciszka, który odbył się w parafii Zwiastowania NMP. Przedstawiciele obu szkół włączyli się w uroczystą liturgię, a obecność pocztów sztandarowych podkreśliła wyjątkowy charakter uroczystości ku czci Patrona miłośników przyrody.(tekst i zdjęcia: Marzena Chmiel, Joanna Bulak)
Światowy "Dzień zwierząt"
4 października obchodzimy Światowy "Dzień zwierząt". Z tej okazji uczniowie SP i Gimnazjum wzięli udział w konkursie na najładniejszy plakat poświęcony zwierzętom. Wszystkie były wyjątkowo piękne. Można je zobaczyć na wystawie znajdującej się przy wejściu na salę gimnastyczną. Także w tym dniu dzieci ze Szkoły Podstawowej przyniosły swoje ulubione pluszowe zwierzątka.
(tekst i zdjęcia: M. Majewska, J. Greszta – Schab)
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
We wtorek 1 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego klas IV-VI.
W tym roku kandydaturę zgłosiło siedmioro uczniów. Kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze w formie plakatów, z którymi można było zapoznać się na szkolnym korytarzu.Społeczność uczniowska
wybrała na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Malwinę Wilczek uczennicę klasy 6a.Zastępcami zostali: Oliwia Torzewska z klasy 4 b oraz Wiktor Wachowicz uczeń klasy 5a. Stanowiska sekretarzy SU objęli: Michał Farion z klasy 4a oraz Bartosz Bratkowski z klasy 4b. Członkami SU wspierającymi pracę zarządu zostali: Agata Sawicka oraz Jakub Romaszko uczniowie klasy 4a.
Wygranym gratulujemy i życzymy wielu sukcesów oraz spełnienia obietnic wyborczych!(tekst i zdjęcia: Małgorzata Drozd)
Wycieczka integracyjna klas I do Gospodarstwa Agro-Edukacyjnego "Kolorowe Ranczo"
Dnia 01.10.2013 ( wtorek) uczniowie klas I Szkoły Podstawowej nr 7 wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Bożeną Gresztą , p. Iwoną Kurzempą – Sarzyńską oraz p. pedagog Alicją Szcześniak odwiedziły malowniczo położone miejsce jakim jest Gospodarstwo Agro- Edukacyjne w Łabuniach Reforma.Dzieci poznawały tajniki szatkowanie oraz kiszenia kapusty. Z zapałem brały udział w ubijaniu masła, przygotowywaniu składników potrzebnych do wypieku bułki drożdżowej, którą po upieczeniu dzieci zjadły z ogromnym smakiem.
Niebywałą atrakcja dla pierwszaków były zwierzęta (króliki, świnki morskie, kozy, indyki, kury, małe kocięta) zamieszkujące „Kolorowe Ranczo ”. Gry, zabawy zespołowe, tj. przeciąganie liny, skakanie w workach oraz konkursy „Znajdziesz ziemniaka dostaniesz lizaka” wzmogły apetyt dzieci. Pieczone kiełbaski, ziemniaki zaspokoiły głód i pozwoliły nabrać sił na koleją konkurencję pod hasłem „ Bitwa na mąkę”. Ze śpiewem na ustach, bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.
Wyjazd na „Kolorowe Ranczo ” pozostanie dla nas niezapomnianą przygodą.
(Tekst i zdjęcia: Iwona Kurzempa – Sarzyńska, Bożena Greszta)
Spotkanie w przedszkolu
2 października przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego odwiedzili swoich młodszych kolegów i koleżanki z Przedszkola nr 1.
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie zapoznali przedszkolaków z bajką „O rybaku i złotej rybce”.Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały książki, a potem doskonale wypowiadały się na jej temat. Wyraziły także chęć ponownych naszych wizyt.
(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)
Dzień Chłopaka w klasach I-III
Z okazji Dnia Chłopaka w klasach młodszych odbyły się wybory chłopaka na medal.
Oto zasłużeni medaliści:Wszystkim chłopakom serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkiego najlepszego.
(tekst i zdjęcia: Anna Pintal
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego
27 września przed pomnikiem Armii Krajowej odbyła się manifestacja patriotyczna z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.
W uroczystościach wzięli udział uczniowie klas IVA i IVB z wychowawcami oraz poczet sztandarowy, który reprezentował Zespół Szkół Nr 2 w Zamościu.
(tekst i zdjęcia: Małgorzata Drozd)
Dzień Chłopaka w kl. Va
Już tradycją się stało w klasie Va, że w takie dni jak Dzień Chłopaka czy Dzień Kobiet organizuje sobie wspólną zabawę intergracyjną. 27 września dziewczyny przygotowały swoim kolegom świetną zabawę z okazji zbliżającego się ich święta. Nad całością czuwała wychowawczyni Pani Marta Słomianowska.Chłopcy zmierzyli się z różnymi wyzwaniami, które są codziennością kobiecego świata: chodzeniem w butach na wysokich obcasach, w sukienkach z falbankami, gorsetami, cekinami itp. Każdy musiał też spróbować wyczarować fryzurę z gumek, spinek, opasek na przygotowanym do tego celu manekinie. Okazało się, że to zadanie wbrew pozorom nie było takie łatwe. Włosy były niezależne i uparcie wymykały się spod kontroli. Znalazło się jednak kilku potencjalnych stylistów fryzjerstwa, którzy potrafili nad nimi zapanować plecąc warkocz, czy wiążąc artystycznego kucyka.
Do zadań męskich przedstawicieli klasy należało również narysowanie portretu wylosowanej koleżanki oraz skonsumowanie jabłka wiszącego na sznurku.
Na koniec dziewczęta obdarowały kolegów szarfami, na których znalazły się przyporządkowane im imiona zapożyczone z filmu o Smerfach np.: Ważniak kl. Va, Łasuch kl.Va, Marzyciel kl. Va, Zgrywus kl. V a itd.
(Tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska)
Nasi uczniowie w "Twierdzy"
W sobotę i niedzielę 21 – 22 września w zamojskiej Twierdzy odbyły się Targi Zajęć Pozalekcyjnych.Swoje oferty prezentowały szkoły, kluby sportowe, koła zainteresowań.
Wśród młodzieży uczestniczącej w pokazach byli także absolwenci i uczniowie Zespołu Szkół nr 2.
Talentami przed licznie zgromadzoną publicznością błysnęli m.in.: Karolina Ulicka, Weronika i Adrian Baranowscy, Karol Jaskułecki, Dawid Dobrowolski, Dominik Malczewski, Kacper Pańko, Kuba Oberda.
Gratulujemy naszym uczniom zainteresowań, zdolności i umiejętności!!!
(tekst Maria Garbuz)
Rajd „Miłośników Roztocza”
W sobotę 21 września 2013 r. uczniowie z kl. II a i miłośniczka rajdów z klasy IV a wraz z opiekunami p.Anną Taras i p.Jwoną Jonak uczestniczyli w 39 Rajdzie „Miłośników Roztocza” zorganizowanym przez PTTK Zamość.Tym razem pojechaliśmy daleko, ok. 80 km od Zamościa, w okolice Batorza na Roztoczu Zachodnim, w pow. janowskim.
Wędrowaliśmy szlakiem centralnym (niebieskim), śladami powstańców styczniowych z Oddziału „Lelewela” tzw. Ruską Drogą.Po drodze podziwialiśmy piękne krajobrazy, lasy liściaste i roztoczańskie debry. Wąwozem doszliśmy do Sowiej Góry, gdzie zobaczyliśmy kopiec „Lelewela”. Następnie odwiedziliśmy kwaterę powstańczą na cmentarzu.
Na mecie na strudzonych wędrowców czekało ognisko. Po krótkim odpoczynku odbyły się konkursy: krajoznawczy, sprawnościowy – bieg w workach; piosenki turystycznejw którym: Amelka, Ania, Julka, Weronika i Wiktoria zajęły III miejsce.
Pogoda nam nie dopisała, ale humory tak.
(Tekst i zdjęcia: Anna Taras)
Niezapomniana lekcja muzyki - spotkanie z Pania Izabellą Klebańską
W poniedziałek, 23 września 2013r. uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawcą p. A.Pintal i bibliotekarzem p. M. Garbuz udali się na spotkanie z pisarką dla dzieci p.Izabellą Klebańską. Zorganizowane ono zostało w Filii nr 4 Książnicy Zamojskiej przy ul. Peowiaków.
Dzieci spodziewały się prezentacji książek i prelekcji pisarki. Tymczasem Pani Klebańska zaproponowała swoim słuchaczom bardzo ciekawą zabawę z literaturą i muzyką. Autorka była zaskoczona poziomem wiedzy trzecioklasistów w zakresie teorii i historii muzyki.
Uczniowie mieli okazję zaprezentować znajomość gam muzycznych, instrumentów, dzieł operowych, wiedzę o tańcach polskich i europejskich. Sprawdzili także swoje możliwości praktycznie - tańcząc fragmenty znanych dzieł operowych. Godzinne spotkanie minęło niezwykle szybko. Wszyscy, łącznie z opiekunami naszych trzecioklasistów, świetnie się bawili, a nagrodą za udział w spotkaniu było uzyskanie autografu pisarki Izabelli Klebańskiej.
Spotkanie było niezwykle rozśpiewane i roztańczone.
(tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Anna Pintal)
Program Powszechnej Nauki Pływania
16 września 2013r. ruszyła kolejna edycja Programu Powszechnej Nauki Pływania. Przystąpili do niejuczniowie klas pierwszych.
Dzieci z klasy Ia i Ib pod opieką swoich wychowawców – pani Iwony Kurzempy – Sarzyńskiej oraz
pani Bożeny Greszty będą jeździły na krytą pływalnię dwa razy w tygodniu.Pierwsze zajęcia okazały się dla najmłodszych uczniów niemałą atrakcją. Dzieci oswajały się z wodą i wykonywały różnorodne ćwiczenia pod bacznym okiem instruktorów pływania.
Pierwszoklasistom życzymy sukcesów w poznawaniu tajników pływania!
(tekst i zdjęcia: Bożena Greszta,
Iwona Kurzempa - Sarzyńska)
JESIENNE IMPRESJE
„Jak nie kochać jesieni, jej barw purpurowych, szarych, żółtych, czerwonych, srebrnych, szczerozłotych?”Za oknami jesień przejęła panowanie nad światem. Jej ciepłe złociste barwy przeniknęły również mury naszej szkoły. Uczniowie klasy IVa, IVb i Va szkoły podstawowej oraz klasy IIa i IIb z gimnazjum na lekcjach plastyki wykonali prace inspirowane pięknem i barwnym bogactwem obecnej pory roku.
Zostały one zaprezentowane na wystawie pt.: „JESIENNE IMPRESJE”, która została otwarta 18 września w dzień zebrań z Rodzicami, aby mogli podziwiać te małe dzieła sztuki wykonane przez naszych uczniów. Wszystkie prace zostały przygotowane pod opieką Pani Marty Słomianowskiej, która również odpowiadała za logistykę wystawy.
tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska
74. rocznica agresji sowieckiej na Polskę
17 września 2013 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 uczestniczyli w manifestacji patriotycznej na zamojskiej Rotundzie.
Chwile zadumy nad historią Polski, przedstawioną w okolicznościowym przemówieniu, uświetniły: ceremoniał wojskowy, apel poległych i pomordowanych, modlitwa, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i kwiatów.
(tekst i zdjęcia: Elżbieta Danilewicz)
Na początku września w klasach młodszych odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego.
W wyniku głosowania przewodniczącą MSU została Agnieszka Tokarska z klasy 3a, jej zastępcą Krystian Józefko, kl. 3a.
Pozostali członkowie to: Katarzyna Zubala, Weronika Jakubczyk, Patrycja Rasiak, Filip Wachowicz i Dawid Teterycz.Gratulujemy!!!
tekst i zdjęcia: Anna Pintal
MOJE MIASTO DZIEDZICTWEM KULTURY - Zamość 2013
Już od 18 lat Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska organizuje pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży promujący piękno „Perły Renesansu” pt.: „Moje Miasto Dziedzictwem Kultury”. W obecnym roku konkurs towarzyszył obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa 2013.12 września w siedzibie BWA odbył się uroczysty wernisaż, podczas którego zaprezentowano najlepsze prace i ogłoszono werdykt szacownego jury. Ponieważ konkurs cieszy się od lat dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale też i u naszych ościennych sąsiadów, wpłynęło na niego ponad 200 prac plastycznych z różnych placówek kulturalno-oświatowych.
Spośród wszystkich prac wyłoniono 18, które zostały uhonorowane równorzędnymi nagrodami, a wśród nich znalazły się aż dwie prace naszych uczennic. Nagrodę oraz dyplom z rąk Dyrektora BWA Galerii Zamojskiej Pana Jerzego Tyburskiego odebrała Magdalena Staśko oraz Milena Baraniecka.
Jest nam też bardzo miło, że prace innych uczennic z naszej szkoły zostały zakwalifikowane do wzięcia udziału w wystawie. Jest to wielkie wyróżnienie. Znalazły się wśród nich prace Zuzanny Łyś, Patrycji Mydlak, Sandry Majdańskiej oraz Anny Feduszki. Wszystkie dziewczynki są uczennicami obecnej klasy VI a, a prace zostały wykonane pod opieka Pani Marty Słomianowskiej.
Gratulujemy!!!
tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska
W nowy rok szkolny - z kapłańskim błogosławieństwem...
8 września 2013 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły przynieśli do kościoła Ojców Franciszkanów swoje plecaki, podręczniki i przybory szkolne.
W czasie uroczystej mszy świętej, wspólnie z rodzicami i zaproszonymi przez dzieci miłymi Gośćmi: panią dyrektor Alicją Dubel, panią Jolantą Krywko – wicedyrektor oraz wychowawczyniami obu klas pierwszych - panią Iwoną Kurzempą-Sarzyńską i panią Bożeną Gresztą dzieci modliły się o Bożą pomoc i opiekę w nowym roku szkolnym.
Na zakończenie mszy świętej wszyscy mali uczniowie otrzymali z rąk ojca Michała – głównego celebransa – specjalne błogosławieństwo i życzenia, by z radością i młodzieńczym zapałem podjęły nowe, szkolne obowiązki.
(tekst - Marzena Chmiel, zdjęcia - Jolanta Krywko)
AKCJA ZBIERANIA PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK TRWA...
"Nie możemy robić rzeczy wielkich,
ale możemy robić rzeczy małe z wielką miłością".
Matka Teresa z Kalkuty
Te słowa stały się inspiracją dla uczniów, którzy - wzruszeni historią dziesięcioletniej Wiktorii i jej wytrwałą walką z nieuleczalną chorobą – w ubiegłym roku szkolnym włączyli się do akcji zbierania plastikowych nakrętek.
Wiemy, że nasza pomoc dla Wiktorii jest wciąż potrzebna, dlatego od pierwszych dni września dzieci przynoszą nakrętki zebrane dla dziewczynki w czasie wakacji. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów codziennej rehabilitacji dziewczynki. Zebrane nakrętki można przekazywać do p. Marzeny Chmiel, która jest koordynatorką akcji w SP7.(tekst - Marzena Chmiel)
Historie (nie)zwykłe*
Pani Marta Słomianowska, nauczyciel plastyki i języka polskiego w naszej szkole, została bohaterem dla jednego z uczestników projektu „Mój bohater i jego historia” – Mateusza Bałki, ucznia III LO w Zamościu.
Projekt został zorganizowany przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Stowarzyszenie Drukarnia Wyobraźni i miał na celu opowiedzenie za pomocą zdjęć historii swojego bohatera.
Tę historię można obejrzeć na wystawie prac na Rynku Solnym w Zamościu do końca września.
Zapraszamy.
Gratulujemy!!!
*Tygodnik Zamojski: 2013r., nr 3, s. 12
(tekst: Anna Sokalska-Wosiek)
WITAJ SZKOŁO!
2 września 2013 r. o godz.9.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 2 odbyła się inauguracja roku szkolnego 2013/2014 dla uczniów klas pierwszych SP7 i uczniów klas pierwszych Gim 1.
Swoją obecnością zaszczycili nas p. Jerzy Michalski – Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu w Zamościu, p. Leszek Łuczka – Radny Rady Miejskiej Miasta Zamość i p. Marzena Hasiec – Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół Nr 2 w Zamościu.
Część oficjalną rozpoczęto od wprowadzenia pocztów sztandarowych i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Alicja Dubel, która powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. W dalszej części swojego przemówienia odczytała listy uczniów uczęszczających do poszczególnych klas pierwszych, a później przedstawiła nauczycieli zgromadzonych w sali. Zaraz po przemówieniu przystąpiono do części artystycznej.
Uczniowie klasy Ic, w krótkim montażu słowno – muzycznym radośnie powitali nowy rok szkolny, nauczycieli i pierwszoklasistów. Później wszyscy udali się do swoich sal. Również pozostali uczniowie naszej szkoły razem z wychowawcami rozpoczęli nowy rok szkolny w klasach. Na zakończenie nauczyciele i uczniowie obu szkół, pod przewodnictwem pocztów sztandarowych, udali się do Kościoła O.O. Franciszkanów na uroczystą mszę świętą.
W ten sposób kolejny rok nauki w naszej szkole został rozpoczęty.
(tekst: Iwona Zgnilec, zdjęcia: Małgorzata Drozd)
1 września – 74. rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 2013 r. delegacja uczniów Zespołu Szkół nr 2, wraz z pocztami sztandarowymi Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1, uczestniczyła w uroczystościach związanych z 74 rocznicą napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę.
Manifestację na zamojskiej Rotundzie rozpoczął ceremoniał wojskowy, po którym nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Tomasz Kossowski – wiceprezydent miasta.Następnie odbył się apel pamięci, a także salwa honorowa. Na zakończenie obchodów delegacje złożyły kwiaty i wieńce przy płycie upamiętniającej tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej.Podczas okupacji zamojska Rotunda najpierw była obozem przejściowym, potem stała się miejscem masowych egzekucji. Szacuje się, że hitlerowcy zamordowali tutaj blisko osiem tysięcy ludzi.
Udział uczniów w takich wydarzeniach to cenna i niezapomniana lekcja patriotyzmu i kształtowania postawy obywatelskiej, a także okazja do lepszego poznania przeszłości.
(tekst i zdjęcia Iwona Zgnilec)
Wydarzenia 2012/13 - II semestr