Uczniowie klas 1-3 rozpoczęli projekt ekologiczny pt. „Eko wyzwania”.
Człowiek od wieków korzysta z naturalnych bogactw ziemi, eksploatuje je i zanieczyszcza: powietrze, wodę i glebę. Problem śmieci staje się coraz bardziej dotkliwy i globalny. Postanowiliśmy skupić się nad zanieczyszczeniem otoczenia, produkcją śmieci oraz nad tym, co możemy zrobić, aby było ich mniej. W trakcie realizacji projektu dzieci szukały odpowiedzi na pytania, które nurtują ludzi: Co się dzieje ze śmieciem? Czy śmieci możemy przerobić? Nasze pytania zostały zapisane na tablicy i przez cały projekt odwoływaliśmy się do nich. Przypomnijmy, że metoda projektów to doświadczanie, eksperymentowanie, zadawanie pytań o otaczającym świecie. Ważnym aspektem działań projektowych jest współpraca grup, rozwiązywanie realnych problemów, wykorzystanie metod nieformalnych i nowych technologii.
Na samym początku dzieci wyjaśniły pojęcie ekologii. Po konsultacjach z rodzicami potrafiły wskazać ekologiczne rozwiązania w ich własnych domach. Powstały plakaty, na których zostały wymienione działania sprzyjające środowisku. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję dyskutować nad rodzajami odpadów, ze zwróceniem szczególnej uwagi na odpady niebezpieczne, wyjaśniały różne, trudne pojęcia np. recykling. Ciekawym pytaniem było” Jak długo odkładają się odpady?
W trakcie zajęć nauczyciele wykorzystali wiele filmów, prezentacji i gier dydaktycznych. Uczniowie wysłuchali tekstu pt. „Opowiadania o rosnącej górze śmieci od czasów ludzi pierwotnych”. Uczyli się sortować odpady na podstawie ilustrowanej bajki Jarosława Sieka „Arkady segreguje odpady”. Dzieci razem z głównym bohaterem - architektem Arkadym udały się na wycieczkę po Zamościu, zbierały porzucone śmieci i uczyły się segregowania odpadów, umieszczając je we właściwych pojemnikach. Przeprowadzono szereg ćwiczeń praktycznych w przygotowywaniu plastikowych butelek do recyklingu, według zasady: odkręć, opróżnij, zgnieć, segreguj do żółtego.
Nie zabrakło także doświadczenia. W skrzynce z ziemią zostały umieszczone kawałki folii, papieru i plastiku na miesiąc. Uczniowie mieli za zadanie po ustalonym czasie obserwacji sprawdzić stan materiałów.
Na koniec wykonali eko- zabawkę i pożeracza baterii wykorzystując do tego celu odpady recyklingowe.
Opracowanie: A. Dybzińska, A. Kardasz
Zdjęcia: nauczyciele klas 1-3