Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Dzieciom za udział w akcji „Jesień w obiektywie". Zapraszamy do obejrzenia pięknych zdjęć.
Aktualności
Jesień w obiektywie
Dzień Postaci z Bajek
Tak pierwszaki obchodziły Dzień Postaci z Bajek. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Dzień życzliwości
Czym jest życzliwość?
Nasi uczniowie dobrze o tym wiedzą.
Sukces najmłodszych szczypiornistów
Najmłodsza reprezentacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu podczas zawodów mini piłki ręcznej w Puławach zajęła drugie miejsce. Zawody zostały rozegrane w ramach realizowanego ogólnopolskiego programu - „Gramy w ręczną”.
Klasyfikacja ostateczna przedstawiała się następująco: Miejsce pierwsze SP nr11 w Puławach, miejsce drugie SP7 Zamość i miejsce trzecie SP3 w Puławach. Serdecznie gratulujemy najmłodszym sukcesu. W zawodach uczestniczyli uczniowie z klas drugich i trzecich.
Tekst i zdjęcia: J. Bekas
Udany start szachistów
Podczas trzeciej edycji turnieju szachowego Amatorskiej Ligi Szachowej rozegranego w I LO w Zamościu uczniowie z SP7 Zamość zajęli IV miejsce drużynowo. Poprzedni turniej był rozegrany w siódemce, reprezentacja szkoły zajęła III miejsce. Należy wspomnieć, iż wspomniany turniej jest rozgrywany po raz trzeci i nosi potocznie nazwę - Szach-Tour.
W organizację turnieju włączyły się trzy Szkoły: SP6 Zamość, SP7 Zamość oraz I LO Zamość. W drugim turnieju uczestniczyło niemal 100 zawodników ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w sześciu kategoriach wiekowych. Jak widać na załączonych zdjęciach zawody cieszą się ogromnym zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży. Serdecznie gratulujemy szachistom.
Tekst i zdjęcia: J. Bekas
Laureatki miejskiego konkursu plastycznego
Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły zostały laureatkami Miejskiego Konkursu Plastycznego „Z szumem morskich fal” z okazji 40-lecia działalności morskiej.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 20 listopada 2024 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 3 im. E. Orzeszkowej w Zamościu.
Wyróżnienia w kategorii klas I -III odebrały:
Hanna Lech z klasy 3c, nauczycielka p. Anna Hadło
Martyna Kotyła z klasy 2a, nauczycielka p. Iwona Sarzyńska
Wyróżnienia w kategorii klas IV – VIII odebrały:
Hanna Stopa z klasy Va, nauczycielka p. Anna Sawiniec - Szczech
Natalia Krawiec z klasy VIa, nauczycielka p. Anna Sawiniec – Szczech
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, którzy wykonali piękne prace marynistyczne.
Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech
Miejskie mistrzostwa w pływaniu
W dniu 18.11.2024 na krytej pływalni OSiR w Zamościu odbyły się mistrzostwa w pływaniu dla dzieci i młodzieży na szczeblu miejskim. Siedmioro reprezentantów naszej szkoły uzyskało awans do zawodów rejonowych, które odbędą się w Tomaszowie Lubelskim. Gratulujemy sukcesu!
Tekst i zdjęcia: P. Biłant
Podsumowanie konkursu „Ludwik Jerzy Kern dla dzieci”
Dnia 14 listopada 2024 r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III pt.: „Ludwik Jerzy Kern dla dzieci”. Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, popularyzacja twórczości Ludwika Jerzego Kerna, rozwijanie zainteresowań literackich.
Jury w składzie: Pani dyrektor Alicja Dubel, Pani Agnieszka Jaworska oraz Pani Agnieszka Bielak oceniło recytacje wierszy wg następujących kryteriów: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu i ogólny wyraz artystyczny.
Wyniki konkursu:
Kategoria: klasy I
I miejsce –Anna Kabasińska kl. 1b
II miejsce- Tomasz Marciniak kl. 1a
III miejsce - Mikołaj Motyczka kl. 1a
Wyróżnienie – Lena Staniszewska kl.1c
Kategoria: klasy II
I miejsce – Szymon Kuzdra kl. 2a
Kategoria: klasy III
I miejsce –Natalia Kraska kl.3c
II miejsce – Joanna Marciniak kl. 3a
Gratulujemy!
Tekst: B. Stasiuk, zdjęcia: K. Litwińczuk, K.Różycka
Projekt „Otwarte Drzwi do Kultury"
14 listopada uczniowie klas 7b oraz 8b uczestniczyli w warsztatach na temat dostępu do kultury – w tym przede wszystkim korzystania z legalnych źródeł kultury w Internecie oraz edukacji medialnej i filmowej. Młodzież dowiedziała się czym jest prawo autorskie oraz własność intelektualna a także poszerzyła wiadomości i wiedzę na temat legalnych zasobów w Internecie oraz bezpieczeństwa w sieci. Po części warsztatowej na projekcję filmu pt.: „Królowie lata" zaprosiła uczniów znana postać filmu - Piotr Adamczyk.
Ponadto uczniowie będący uczestnikami spotkania mają możliwość wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Fundację Legalna Kultura. Konkurs nosi nazwę MIKSER SZTUKI i polega na stworzeniu niepowtarzalnych remiksów, których motywem będzie szeroko pojęta sztuka. Po więcej informacji na temat konkursu zapraszamy na stronę projektu: www.otwartedrzwidokultury.pl.
Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu „Otwarte Drzwi Do Kultury", realizowanego przez Fundację Legalna Kultura.
Tekst i zdjęcia: K. Martyniuk-Sokołowska, W. Zwarzyńska vel Franczak, J. Bekas, B. Piwko
Dzień Czystego Powietrza
W czwartek 14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. Zapraszamy uczniów naszej szkoły do świętowania go razem z Edukacyjną Siecią Antysmogową! To doskonała okazja, aby poruszyć temat dbania o jakość powietrza.
Zachęcamy uczniów do zagrania w gry smogowych dostępne na eduESA: Pogromca Smogu i Sudoku smogowe.
Obie gry są dostępne bez logowania.
Oto linki do nich:
https://eduesa.nask.pl/pogromca-smogu
https://esa.nask.pl/sudoku-smogowe/
Świętujcie Dzień Czystego Powietrza!
ESA - Edukacyjna Sieć Antysmogowa
Witamy w Starym Knedelkowie!!
W dniach 12-13 listopada 2024 roku uczniowie klas Ia, Ib, Ic i IIa, IIb uczestniczyli w warsztatach czytelniczo-plastycznych przeprowadzonych przez p. Joannę Krzyżanek, pisarkę książek dla dzieci.
Dzieci zapoznały się głównymi bohaterami książek Pani Joanny - Cecylką Knedelek, Gąską Walerką, Rodziną Wafelków. Pisarka bardzo ciekawie opowiadała dzieciom jak została pisarką, skąd czerpie pomysły do swoich książek, jak nie popełniać błędów ortograficznych, mówić poprawnie i do czego jest nam potrzebne czytanie.
Dzieci wspólnie z naszym gościem stworzyły postać Cecylki Knedelek. Pani Joanna Krzyżanek przeniosła dzieci w niezwykły świat swojej twórczości. Uczniowie słuchali jak zaczarowani bawiąc się przy tym fantastycznie.
Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się przy realizacji naszego działania czytelniczno-edukacyjnego.
Tekst: A. Wysocka, A. Sokalska-Wosiek, zdjęcia: S. Perzyńska, A. Sokalska-Wosiek, M. Olszewska
Mamy Niepodległą!
W piątek, 8 listopada, w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy 5c pod kierunkiem p. Małgorzaty Drozd oraz p. Katarzyny Karwowskiej wystąpili w krótkiej inscenizacji słowno-muzycznej poświęconej wydarzeniom i postaciom związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W tym roku motywem przewodnim była bohaterska postawa i wielki patriotyzm braci Stefana, Józefa oraz Zygmunta Pomarańskich. W podniosły i uroczysty nastrój wprowadziły nas występy chóru Forte i solistów pod kierunkiem p. Magdaleny Sałamachy- Kostrubały, natomiast przepiękną dekorację zawdzięczamy p. Karolinie Tyrce. W trakcie uroczystości wystąpiła także laureatka konkursu piosenki patriotycznej „Jesteśmy Polką i Polakiem”, który został przeprowadzony w naszej szkole 7 listopada. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”, dokładnie o godzinie 11:11. W poniedziałek 11 listopada klasy piąte wraz z p. dyrektor Alicją Dubel będą reprezentowały naszą szkołę podczas manifestacji patriotycznej na Rynku Wielkim. Zachęcamy do wspólnego świętowania!
Tekst: M. Drozd, zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek
Konkurs piosenki patriotycznej
7 listopada odbył się w naszej szkole konkurs piosenki patriotycznej „Jesteśmy Polką i Polakiem". To wydarzenie dzięki inicjatywie Pani Dyrektor Alicji Dubel odbywa się w SP7 cyklicznie od wielu lat.
W konkursie udział wzięły Przedszkola Miejskie nr: 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12 oraz 14. Było nam niezmiernie miło gościć Małych Artystów, którzy przybyli do nas ze swoimi Paniami. Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Wykonawcom osobiście kibicowały Panie Dyrektorki zamojskich przedszkoli. Wszystkie dzieci zaprezentowały się wspaniale, a szanowne Jury w składzie p. Tomasz Ziąbkowski- muzyk, kompozytor, autor tekstów, instruktor Zamojskiego Domu Kultury, p. Paweł Kołodziejczyk- Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, p. Teresa Sołowiej-Przewodnicząca Osiedla Promyk oraz panie nauczycielki z SP7: p. Bożena Greszta, p. Agnieszka Burak stanęło przed trudną decyzją wyłonienia zwycięzcy.
Po długich obradach komisja ogłosiła wyniki:
I miejsce zajęła Pola Czyżyk z P M nr 7,
II miejsce - Klara Wyrozumska z PM nr 10,
III miejsce - Paulina Nowosad z PM nr 9.
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Pani Teresa Sołowiej przyznała nagrodę specjalną dla Angeliki Czugały z PM nr 1 w Zamościu.
Wszystkim serdecznie gratulujemy. Gościom dziękujemy za przybycie i za wspaniałą atmosferę podczas tego pięknego wydarzenia. Nauczycielom zaangażowanym w organizację konkursu gorąco dziękujemy.
Projekty lekturowe uczniów klasy 6c
Po omówieniu powieści “Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena uczniowie kl.6c wykonali podsumowujące lekturę projekty. Każdy mógł wybrać dowolną formę, były więc: makiety, lapbooki, plakaty, przebrania, scenki dramowe. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i zaangażowaniem, a podczas prezentacji projektów okazało się, że fabuła powieści i zagadnienia z nią związane bardzo dobrze zostały utrwalone i zapamiętane.
Zapraszamy do galerii.
Tekst i zdjęcia: Edyta Wilczyńska-Krawiec
„Niepodległość w obiektywie Artura Wąsika” - wystawa
5 listopada uczniowie kl. 7b wraz z nauczycielami uczestniczyli w wernisażu wystawy fotografii „Niepodległość w obiektywie Artura Wąsika” w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu. Autor zdjęć jest członkiem Zamojskiej Grupy Fotograficznej – Grupa Twórcza oraz Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia zdjęć wykonanych podczas rekonstrukcji wydarzenia historycznego „Bitwy pod Komarowem - 31 sierpnia 1920r.”
Tekst i zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek
Spotkanie z lekturą w klasach pierwszych
Uczniowie klas pierwszych zakończyli omawianie swojej pierwszej lektury szkolnej. Była to książka pani Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)".
Dzieciom bardzo podobał się zbiór zabawnych historii, które opowiadają o losach rezolutnych skarpet. Bohaterki książki zaimponowały dzieciom swoją odwagą, uporem by walczyć o swoje marzenia, a przede wszystkim troską o innych.
Podsumowaniem zajęć z lekturą było wymyślenie przez dzieci kolejnych przygód skarpetek oraz wykonanie skarpetkowej pacynki. Dzieci z wielkim zaangażowaniem tworzyły swoje własne skarpetki.
Opracowanie: Wychowawcy klas 1
Proporczyk baśniowy tajemnice skrywa…
Z okazji obchodzonego 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek uczniowie SP7 w Zamościu dołączyli do IX ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Proporczyk baśniowy tajemnice skrywa, kreatywność, współpraca, rodzina wygrywa”.
Reprezentacja uczniów naszej szkoły - Nadia Nowicka, Hanna Sołtys, Ewa Marczyńska, Michalina Łatka przedstawiły różnymi technikami plastycznymi tajemnice baśni i legend.
Cele konkursu:
- popularyzacja literatury dziecięcej,
- propagowanie idei czytania wśród dzieci i młodzieży,
- doskonalenie w posługiwaniu się różnymi technikami plastycznymi,
- rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych,
- wzmacnianie więzi rodzinnych.
Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej.
Świat polskich baśni i legend to fascynujące dziedzictwo kulturowe, które od wieków kształtuje tożsamość narodową i wpływa na rozwój polskiej kultury.
Dziękujemy za kształtowanie postaw społecznych i patriotycznych.
Uczniów do ogólnopolskiego konkursu przygotowała p. A. Sawiniec – Szczech.
Dzień Kanapki w edukacji wczesnoszkolnej
Dzień Kanapki, który świętowany jest 3 listopada na całym świecie to doskonała okazja, by docenić wszechstronność i znaczenie tego prostego, a zarazem niezwykle różnorodnego dania.
Z tej okazji uczniowie klas 1-3 wykonywali różnorodne kanapki, zwracając uwagę, aby były zdrowe i kolorowe. Dzieci starały się także eksperymentować i powstawały kanapkowe potworki, żaglówki, pływające rybki lub niezwykłe zwierzątka.
Świętując ten dzień, dzieci wykazały się kreatywnością, umiejętnościami kulinarnymi oraz cieszyły się smakiem, który łączy ludzi na całym świecie.
Tekst: Anna Pintal, zdjęcia: Nauczyciele klas 1-3
Spotkanie ze zwierzętami ze schroniska w klasie 2a
W klasie 2a odbyło się spotkanie ze zwierzętami ze schroniska - Fundacja 4Paws -Wschodni Patrol dla Zwierząt. Pani Natalia Kraczek-mama naszej uczennicy przeprowadziła ciekawą lekcję opisującą instytucję schroniska sprawującego opiekę nad porzuconymi zwierzętami. Dzieci dowiedziały się jak dbać o zwierzęta, co należy zrobić gdy znajdzie się porzuconego zwierzaka. Uczniowie podarowali karmę oraz akcesoria do opieki nad zwierzętami. Największą atrakcją była możliwość głaskania kotków oraz psów, które tego dnia przybyły do naszej klasy. To była cenna lekcja uwrażliwiająca na potrzeby bezdomnych zwierząt.
Tekst i zdjęcia: A.Hadło
Pamiętamy o bohaterach narodowych
Uczniowie kl. 8b uczcili pamięć bohaterów narodowych zapalając symboliczne znicze pod pomnikami AK i BCh.
„Akademia pana Kleksa” – cykl lekcji w klasach czwartych
W październiku w każdej klasie 4 odbył się cykl lekcji związanych ze znanym utworem Jana Brzechwy. Uczniowie wraz ze swoimi nauczycielkami – panią Anną Kardasz i panią Edytą Wilczyńską – Krawiec poznawali tajemnice niezwykłej szkoły, przeżywali ciekawe przygody razem z Adasiem Niezgódką oraz panem Kleksem i odkrywali fantastyczny świat lektury.
I - jak zadeklarowała większość uczniów, chcieliby uczyć się w takim miejscu jak akademia. Żeby więc w rzeczywistej szkole można było poczuć się choć trochę jak u pana Kleksa, odbyły się lekcje kleksografii i przędzenia liter. Uczniowie śpiewali wesołe piosenki z filmu nakręconego na postawie lektury, wcielali się w postacie z książki, a także prezentowali przygotowane przez siebie projekty: lapbooki, wiersze, obrazy, makiety.
Mamy nadzieję, że pierwsza z omawianych w klasie czwartej lektur pozostawi miłe wspomnienia i zachęci do sięgnięcia po inne książki, przy których można rozwinąć wyobraźnię.
Efekty pracy z „Akademią pana Kleksa” można zobaczyć w galerii. Zapraszamy.
Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec, zdjęcia: A.Kardasz, E.Wilczyńska-Krawiec
Jesienny Konkurs Recytatorski
Uczennica naszej szkoły Anna Kabasińska z klasy Ib zdobyła wyróżnienie w Jesiennym Konkursie Recytatorskim, którego celem przewodnim była „Podróż do bajek, baśni i legend”. Konkurs odbył się w Zamojskim Domu Kultury w Zamościu. Serdecznie gratulujemy uczennicy i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst i zdjęcia: A. Wysocka
Warsztaty integracyjne w Mediatece
W ostatnim tygodniu października uczniowie klasy 7c wraz z wychowawcą oraz pedagogiem szkolnym odwiedzili Zamojską Mediatekę, w której mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach integracyjnych pod hasłem „Przygoda w Ćwierćlandii".
Celem spotkania było stworzenie atmosfery zaufania i otwartości, w której każdy uczeń mógł swobodnie wyrażać swoje myśli i pomysły, a także lepiej poznać swoich kolegów i koleżanki. Zajęcia obejmowały różnorodne aktywności a efektem był wspólny projekt.
Uczniowie mieli okazję współpracować w małych grupach, co sprzyjało nawiązaniu relacji i lepszemu zrozumieniu się nawzajem.
Dziękujemy pracownikom Mediateki oraz wszystkim uczniom za zaangażowanie i pozytywną atmosferę podczas zajęć.
Tekst: K. Martyniuk-Sokołowska, zdjęcia: K. Martyniuk-Sokołowska, K. Litwińczuk
Kodowanie w klasach 1-3
Klasy 1-3 włączyły się w obchody #CodeWeek 2024. Dzieci kodowały i odkodowywały informacje graficzne, grały w gry strategiczne oraz tworzyły proste gry strategiczne w Programie Scratch. Najmłodsze dzieci korzystały także z Ozobotów do tworzenia tras i pętli oraz z Myszy Programujących, co stopniowo wprowadza je w świat kodowania i programowania.
Wychowawcy klas 1-3
Mediacje z dziećmi
W dniach 14-18 października obchodzony był Tydzień Mediacji. Z tej okazji pani Sylwia Perzyńska - mediator szkolny przeprowadziła w klasach pierwszych krótką pogadankę o pokojowych metodach rozwiązywania sporów. Na podstawie opowiadań z książki „Minimediacje z dziećmi" zostały omówione sposoby radzenia sobie ze złością i ze smutkiem. Dzieci chętnie słuchały i wypowiadały się na temat swoich emocji. Spotkania miały na celu zapoznanie najmłodszych uczniów z mediatorem szkolnym i zachęcenie ich do korzystania z pokojowych metod rozwiązywania konfliktów.
Tekst i zdjęcia: S. Perzyńska
Podróże z Małym Księciem
Uczniowie klasy 6a podczas cyklu lekcji języka polskiego odbyli niecodzienną podróż z Małym Księciem, podczas której dowiedzieli się, czym są prawdziwe wartości i uczucia - przyjaźń i miłość. Przygoda ta pozwoliła na wiele aktywności uczniowskich. Powstały bardzo kreatywne prace podsumowujące wiedzę o lekturze- lapbooki, plakaty, prezentacje multimedialne oraz samodzielnie wykonane symbole. Przy okazji tej lektury udało się poczynić sporo ciekawych działań, dzięki którym tę książkę i jej bohatera uczniowie odczuwają jako bliską i łatwą w odbiorze, mimo poruszanych w niej trudnych i poważnych tematów.
Tekst i zdjęcia: J. Muda
Projekt z języka niemieckiego
W roku szkolnym 2024/2025 kontynuujemy projekt z języka niemieckiego „Schüler lehren Schüler - uczniowie uczą uczniów".
W poniedziałek 21 października przeprowadziłyśmy lekcje dla naszych zdolnych pierwszoklasistów i uczyłyśmy je liczyć po niemiecku. Dzieci poradziły sobie świetnie i bardzo im się podobało. Dziękujemy za możliwość spędzenia z wami miłej lekcji.
Lekcję przeprowadziły Antonina Bartosiak oraz Kaja Kulasza
Zdjęcia: Zuzanna Kleban
Tekst: Antonina Bartosiak, Kaja Kulasza
Nad całością projektu czuwa Pani Bożena Pintal nauczycielka języka niemieckiego
Spotkanie z podróżnikiem - MEKSYK
To kolejne spotkanie uczniów naszej szkoły z podróżnikiem, które prowadził przedstawiciel grupy TRZASK. Pan Piotr Bedliński opowiadał o Meksyku. Jego opowieść ubarwiały slajdy i ciekawe rekwizyty przywiezione z podróży. Na spotkaniu pojawiły się informacje o geografii i historii Meksyku, o najciekawszych miejscach w tym kraju, o strojach i zwyczajach, o kuchni meksykańskiej i o nietypowych smakołykach. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek, które może przekazać tylko ten, kto zwiedził Meksyk.
Tekst i zdjęcia: E. Danilewicz
Warsztaty z okazji AAC
Październik to miesiąc poświęcony komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). W związku z tym klasa 1b pod opieką p. S. Perzyńskiej oraz p. A. Wysockiej wybrała się na warsztaty zorganizowane przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem" w Zamościu, na których dzieci dowiedziały się, że można porozumiewać się, wyrażać uczucia i potrzeby bez słów. Dzięki uprzejmości p. Iwony dzieci zapoznały się z takimi urządzeniami jak: Big Mac, Quick Talker,Go Talk, iPod i tablet z oprogramowaniem. Na koniec na uczniów czekał słodki upominek. Jesteśmy wdzięczni za tak ważną lekcję. Dziękujemy p. Kabasińskiej za tak wspaniałą organizację oraz za prezent w postaci książki do komunikacji i przewodnika po Zamościu w wersji dla niemówiących.
Tekst i zdjęcia: S. Perzyńska
Jak zadbać o zdrowy kręgosłup?
#EUCodeweek 2024 w naszej szkole
W dniach 14-27.10.2024 r. obchodziliśmy Europejski Tydzień Kodowania - #EUCodeweek2024. Nasza szkoła również przystąpiła do tej akcji. Uczniowie na lekcjach informatyki budowali modele robotów z klocków Lego Spike Prime i programowali je wg własnych pomysłów. Wykazywali się dużą kreatywnością i umiejętnością współpracy w grupie, pogłębiali wiedzę z zakresu programowania. Za udział w akcji otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa.
Tekst i zdjęcia: M. Bożek
AAC - alternatywne metody komunikacji
Październik jest miesiącem AAC, czyli alternatywnych metod komunikacji. Jest to grupa metod mających na celu umożliwienie komunikowania się osobom, które nie posiadają umiejętności mowy, bądź posiadają ją w stopniu uniemożliwiającym satysfakcjonującą komunikację.
Z taką właśnie osobą spotkali się uczniowie klasy 5a. Spotkanie to miało na celu uwrażliwienie dzieci na ten rodzaj niepełnosprawności. Pokazało, jakie są możliwości komunikowania się z osobą mającą z tym problem. Spotkanie poprowadziła Pani Iwona Kabasińska – pracownica Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”.
Tekst: M. Majewska, zdjęcia: A. Ciupik
Pierwszaki w akcji
Pierwszoklasiści codziennie uczą się czegoś nowego. Robią kolejne postępy na drodze swojej edukacji. Poznają też nowe literki w kreatywny sposób. Aby pisać poprawnie ćwiczą motorykę małą: rysują w kaszy, lepią z plasteliny, układają kasztany.
Dzięki włączeniu wielu zmysłów do nauki czytania i pisania dzieci lepiej zapamiętują kształt poznanych liter i świetnie się bawią.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Tekst i zdjęcia: Wychowawcy klas 1
„Edukacja z wojskiem” w klasie 7a
W poniedziałek 21 października br. uczniowie klasy 7a wzięli udział w programie edukacyjno-obronnym „Edukacja z wojskiem. Edycja II” realizowanym przez żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Celem zajęć było popularyzowanie wiedzy z obszaru zarządzania bezpieczeństwem, obrony cywilnej, cyberbezpieczeństwa, ratownictwa medycznego, systemu alarmowania, łączności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
Podczas 3-godzinnych warsztatów realizowanych w formie teoretycznej i praktycznej, uczniowie poznali zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych (np.: pożar, wypadek, powódź), dowiedzieli się, jakie zagrożenia mogą napotkać podczas poruszania się w cyberprzestrzeni, a także zostali zaznajomieni z elementami pierwszej pomocy przedmedycznej oraz w sposób praktyczny zapoznawali się z zasadami resuscytacji.
Zajęcia były dla uczniów cennym źródłem nowej wiedzy i doświadczeń.
Na koniec wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty ukończenia programu.
Tekst i zdjęcia: B. Rekiel
Rekwizyty do Muzeum Małego Księcia
W klasie 7a i 7b odbył się cykl lekcji związanych z lekturą „Mały Książę”, podczas których uczniowie odkrywali dosłowne i niedosłowne sensy tej wyjątkowej książki. Podsumowaniem pracy nad utworem było stworzenie rekwizytów, które moglibyśmy przekazać do Muzeum Małego Księcia.
Każdy uczeń, prezentując wykonany rekwizyt, uzasadnił swój wybór i symboliczne znaczenie tego, co przedstawiał. Największą popularnością cieszyła się Róża, były też asteroidy B 612 i inne planety, postacie Lisa i Małego Księcia, a nawet własnoręcznie wydziergany szalik naszego bohatera czy wykonane techniką origami ptaki, z którymi wędrował złotowłosy chłopiec.
Jak zawsze przy tego typu projektach kreatywność i nieograniczona wyobraźnia młodych ludzi zadziwiła i zachwyciła wszystkich wokół.
Brawo dla uczniów klasy 7a i 7b! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Tekst i zdjęcia: E.Wilczyńska-Krawiec
Wizyta w Zamojskiej Mediatece
18 października uczniowie z klasy 6c wraz z wychowawczynią Małgorzatą Wilkołazką i panią pedagog Karoliną Martyniuk – Sokołowską uczestniczyli w warsztatach integracyjnych pod hasłem „Przygoda w Ćwierćlandii”w Zamojskiej Mediatece.
Poprzez zabawę, która jest znakomitym sposobem angażowania grup do wspólnej pracy, kształcenia kreatywności w różnych obszarach, uczniowie zobaczyli, jak bardzo mogą wpływać na efekt pracy swojego zespołu. Uczestników zabawy podzielono drogą losową na 4 grupy-landy, przydzielając im jeden z 4 kolorów: zielony, niebieski, żółty i czerwony, które związane były z treścią czytanego przez prowadzącego tekstu. Następnie wszystkie grupy otrzymały jednakowe zadania, do wykonywania których mobilizowała atmosfera rywalizacji. Druga część czytanego tekstu prowadziła do refleksji nad koniecznością harmonii, łączenia się, wyciszenia, likwidacji barier. Zabawa posiadała zatem uniwersalne przesłanie.
Głównym celem zajęć było doskonalenie umiejętności pracy w grupie i wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce, co doskonale sprawdziło się w klasie 6c.
Integrująca zespół zabawa pokazała, jak ważne jest przestrzeganie ustalonych zasad, rozwinęła kreatywność, pomogła wykorzystać zdolności manualne. Uczniowie uświadomili sobie, że brak różnorodności jest ograniczający oraz że istnieją różne granice, które są czasem trudne do przełamania. Dostrzegli też, że różnorodność może być wartością.
Po wspaniałych zajęciach mieliśmy możliwość obejrzenia całej Mediateki z jej salami multimedialnymi, kącikiem gier planszowych, szkolnym kinem, kawiarenką. Uczniowie wyszli zadowoleni i wyrazili nadzieję na następne spotkania.
Dziękujemy pani Karolinie Martyniuk – Sokołowskiej za zorganizowanie spotkania.
Tekst: M Wilkołazka, zdjęcia: K. Martyniuk – Sokołowska, M. Wilkołazka
Archiwum Aktualności