Dnia 30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja – upamiętniającego uchwalenie Konstytucji 3 maja z 1791 roku, pierwszej w Europie i drugiej na świecie – zaraz po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. To wyjątkowe wydarzenie było okazją do przypomnienia, jak ważne są wolność, odpowiedzialność obywatelska i miłość do ojczyzny.
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego – „Mazurka Dąbrowskiego”, w obecności pocztu sztandarowego, który z dumą oddał hołd symbolom narodowym. Następnie głos zabrała pani dyrektor Alicja Dubel, która w swoim przemówieniu podkreśliła, że wolność jest największą wartością, ale nie jest dana raz na zawsze – trzeba ją pielęgnować, chronić i stale o nią zabiegać. Nawiązując do historii Konstytucji 3 maja, pani dyrektor zaznaczyła, jak ważne jest budowanie wspólnoty opartej na odpowiedzialności, szacunku i zaangażowaniu obywatelskim. Pani Dyrektor zaprosiła również wszystkich do wspólnego świętowania oraz uczestniczenia w miejskich obchodach świąt majowych.
Centralnym punktem apelu był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy 5c oraz szkolnego chóru „Forte”. Młodzi artyści przedstawili historię uchwalenia Konstytucji 3 maja, wcielając się w postacie historyczne – w tym króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego siostry – którzy w formie listów opowiadali o tamtych doniosłych wydarzeniach. Ich występ przeplatany był pięknymi pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru, które poruszyły serca wszystkich obecnych. We wspólnym świętowaniu uczestniczyli wspaniali goście z Przedszkola Miejskiego nr 1 o raz Przedszkola Miejskiego nr 7 w Zamościu, którym serdecznie dziękujemy za przybycie.
Uroczystość zakończył uroczysty polonez, który symbolicznie połączył tradycję z teraźniejszością i stanowił godne zwieńczenie akademii.
Całość wydarzenia została przygotowana z ogromną starannością dzięki zaangażowaniu grona pedagogicznego. Nad scenariuszem i reżyserią montażu czuwali pani Małgorzata Drozd i pani Katarzyna Karwowska. Oprawę muzyczną oraz przygotowanie chóru prowadziła pani Magdalena Sałamacha-Kostrubała. O piękne, patriotyczne dekoracje zadbała pani Anna Sawiniec-Szczech, tworząc wyjątkową scenografię, która wprowadziła wszystkich w klimat epoki.
Dziękujemy uczniom, nauczycielom, chórowi i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tej wzruszającej uroczystości. To była nie tylko piękna lekcja historii, ale również żywa manifestacja naszego przywiązania do wartości narodowych i wspólnej pamięci.
Tekst: M. Drozd, zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek