W dniach 5 – 8 czerwca 2023 r. pojechaliśmy na szkolną wycieczkę do Niemiec.
Pierwszym punktem naszej wycieczki była Energylandia. Jest to miejsce niezwykłe, w którym bawią się wspaniale zarówno dzieci, jak i dorośli. Energylandia proponuje różnorodne formy rozrywki począwszy od ekstremalnych, poprzez rodzinne, a kończąc na tych, dla najmłodszych. Każdy z nas mógł wybrać coś dla siebie: mogliśmy przełamywać nasze słabości, jednocześnie dobrze się bawiąc i przeżywając ciekawą przygodę z dozą adrenaliny. Po udanej zabawie w parku rozrywki udaliśmy się na nocleg do Zgorzelca.
Drugi dzień wycieczki upłynął nam na zwiedzaniu Drezna. Jest to miasto króla Augusta II Mocnego, miłośnika piękna. To na jego rozkaz powstały fantastyczne budowle, które zachwycają do dziś. Spacerowaliśmy po Starym Mieście, nazwanym Perłą Baroku, które od wieków zachwycało malarzy. My też byliśmy pod wrażeniem....
Przeszliśmy promenadą spacerowo – widokową, zwaną balkonami Europy i podziwialiśmy panoramę nad rzeką Łabą, mimo deszczu było przepięknie. Następnie zwiedzaliśmy kościół Frauenkirche ( kościół Marii Panny), barokowy kościół odbudowany po 50 latach. Dzięki swojej kopule, którą nazwano „kamienny dzwon” stał się on znanym na całym świecie symbolem miasta.
Później udaliśmy się do pałacu Zwinger – prawdziwy klejnot architektury Drezna, który służył władcom saksońskim do celów reprezentacyjnych. Wybudowany na polecenie króla polskiego Augusta Mocnego w 1709 roku został całkowicie zniszczony wskutek nalotu bombowego podczas II wojny światowej. Jednak dzięki zachowanym planom budowlanym i fotografiom udało się go odbudować. Kompleks składa się z 6 pawilonów połączonych ze sobą galeriami: mogliśmy podziwiać 3 z nich: Galerię Obrazów Starych Mistrzów, Salon Matematyczno-Fizyczny i Zbiory Porcelany. Niesamowite!
Trzeciego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Berlina – światowej metropolii i stolicy Niemiec. To przepiękne miasto z niewiarygodną ilością zabytków zachwyca, fascynuje i czaruje turystów. Miasto, które było świadkiem wielkiej historii XX wieku, było niegdyś podzielone murem na dwa: Berlin Wschodni i Berlin Zachodni.
Spacer po Berlinie był bardzo interesujący: aleja Unter den Linden ( pod lipami), pozostałości muru berlińskiego, Brandenburger Tor ( brama brandenburgska), Reichstag – budynek parlamentu z nowoczesną, szklaną kopułą, Berliner Dom (ewangelicka katedra),Wyspa Muzeów – to po prostu trzeba zobaczyć!
Na koniec wizyty w Berlinie udaliśmy się na plac Aleksandra, który Berlińczycy nazywają Alexem. Swoją nazwę zawdzięcza carowi Rosji Aleksandrowi I, który przybył do Berlina z wizytą w 1805 roku i dla upamiętnienia tego wydarzenia nazwano go od imienia cara. Niepowtarzalnym symbolem Alexa jest wieża telewizyjna (Berliner Fernsehturm). Ze swoimi 365 metrami wysokości, jest najwyższą wolnostojącą budowlą w Niemczech. Wjechaliśmy na wieżę i podziwialiśmy zapierające dech w piersiach widoki i panoramę Berlina.
Ostatni dzień naszej wycieczki już w drodze do domu, był elementem polskim: zwiedzaliśmy Poznań. Ostrów Tumski – początki kształtowania się polskości, przepiękne Stare Miasto, Bazylika kolegiacka zrobiły na nas niezapomniane wrażenia. O godz. 12.00 wysłuchaliśmy hejnału z wieży i podziwialiśmy koziołki. Po obiedzie, pełni wrażeń, wyruszyliśmy do domu.
Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, spędziliśmy fajny czas razem, poznaliśmy inną kulturę i język. Mamy też wiele wspomnień i chęć na kolejne wyprawy.
Podróże!!! Czy można się nimi kiedyś nasycić?!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki. Autorami zdjęć są: Oliwier Okrzesiak, Oskar Borek, Wiktor Gruszkiewicz, Piotr Nowosad – uczniowie klasy 6a oraz Sebastian Tyrka- uczeń klasy 8a.