Wydarzenia 2013/2014
Wakacje przed nami…
„Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek, jutro wakacje, lekcje skończone…” – tak brzmiały słowa dziecięcej piosenki zwiastującej zakończenie roku szkolnego i zapowiadającej najbardziej oczekiwane przez wszystkich uczniów wydarzenie - upragnione wakacje…
W naszej szkole również 27 czerwca odbyła się uroczystość podsumowania i zakończenia roku szkolnego 2013/2014. O godz. 8.30 na sali gimnastycznej licznie zgromadzeni gimnazjaliści, a dwie godziny później uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 pożegnali kolejny rok szkolny. Wśród gości obecnych na gali znaleźli się prezydent Zamościa – p. Marcin Zamoyski, radny miasta – p. Leszek Łuczka i przewodnicząca Rady Rodziców - p. Marzena Hasiec. Uroczystość przebiegała według ustalonego porządku – najpierw głos zabrała wzruszona Pani Dyrektor, Alicja Dubel, która podziękowała uczniom za wytężoną pracę, pogratulowała sukcesów i złożyła życzenia udanych wakacji. Z kolei odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów gimnazjum i SP pod kierunkiem p. Joanny Mudy, p. Marty Słomianowskiej i p. Katarzyny Bedy. Scenografię wykonała p. Anna Sawiniec Szczech. Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie najlepszym uczniom świadectw z wyróżnieniem, dyplomów oraz nagród książkowych. Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła listy gratulacyjne rodzicom. Głos zabrali także zaproszeni goście.
We wspaniałych nastrojach, pełni radości i zadowolenie z sukcesów uczniowie rozeszli się do swoich klas, aby po raz ostatni w tym roku szkolnym spotkać się z wychowawcami i kolegami oraz koleżankami z klasy.
(tekst i zdjęcia – Anna Kardasz)
Występ klasy IA na zakończenie roku szkolnego 2013/2014
Dwujęzyczna klasa I A Szkoły Podstawowej nr 7 zakończyła rok szkolny 2013/2014 w wyjątkowy sposób.
Uczniowie wraz z wychowawcą przygotowali przedstawienie w wersji anglojęzycznej i zaprezentowali swoje zdolności aktorsko - językowe przed rodzicami oraz Zamojską Telewizją Kablową.
Włączanie elementów języka angielskiego do każdego dnia pracy dała dzieciom możliwość rozwijania w sobie pasji do uczenia się języków . Rozwój kompetencji językowych dzieci odbywał się także w ramach innowacji językowej ,,Naturalna zdolność dziecka do przyswajania języka". Czynnikiem stymulującym w procesie innowacyjnym były bajki znanych i cenionych autorów anglojęzycznych. To właśnie one stały się inspiracją i zachętą dla młodych , zdolnych artystów z klasy I A w zorganizowaniu przedstawienia.
Zapraszamy do obejrzenia informacji o lekcji dwujęzycznej na stronie Zamojskiej Telewizji Kablowej
http://www.zamojska.pl/aktualnosc,669,0,0,0,Innowacyjne-lekcje-j-angielskiego-w-SP-nr-7.html
Zdjęcia Małgorzata Drozd
Tekst Iwona Kurzempa- Sarzyńska
Dobry dzień dla naszych taekwondoków!!!
25.06 odbył się kolejny już egzamin na stopnie uczniowskie w Taekwon-do ITF. W sporej grupie zdających byli również nasi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7. Młodzi adepci w swoim drugim egzaminie wykazali się dużą determinacja oraz duchem walki podczas prezentacji zadanych przez egzaminatora elementów technicznych. Egzamin poprowadził Mistrz Zbigniew Bujak (VII Dan) z Białej Podlaskiej.
Wszyscy zawodnicy z SP 7 zdali poprawnie egzamin na kolejny stopień a Iwona Moskwa uzyskała wyróżnienie za najlepiej zdany egzamin spośród wszystkich, uzyskując promocję o 2 stopnie. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!! Poniżej lista szczęśliwych posiadaczy nowych stopni:
- Brzyska Dominika 10 kup, klasa IVa
- Malczewski Michał 9 kup, klasa Va
- Moskwa Iwona 8 kup, klasa VIa
- Roczkowska |Zuzanna 9 kup, klasa Va
- Sobstyl Radosław 9 kup, klasa Va
- Szewczak Norbert 9kup, klasa Va
Zdjeciai tekst P.Biłant
Międzyosiedlowe Igrzyska Rekreacyjno - Sportowe
22 czerwca 2014r.. Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Zamościu po raz VII zorganizowało Międzyosiedlowe Igrzyska Rekreacyjno - Sportowe dla mieszkańców Miasta Zamość. Tym razem impreza odbyła się na terenach Szkolnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego na osiedlu Karolówka. Uczestnicy Igrzysk mogli się wykazać m.in. w grze w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, w przeciąganiu liny, w rzucie lotką do tarczy, wyciskaniu odważnika, biegach przełajowych, slalomie piłkarskim. Do rywalizacji stanęli także przewodniczący osiedli i samorządowcy.
Z 12 osiedli, które wzięły udział, bezkonkurencyjne okazało się osiedle „Promyk” a za nim kolejno: osiedle "Zamoyskiego", osiedle "Słoneczny Stok", osiedle "Orzeszkowej - Reymonta", osiedle "Karolówka" oraz osiedle "Majdan". W dyscyplinie dla samorządowców, czyli rzucie podkową do celu, najlepsze oko miał przewodniczący Zarządu Osiedla Karolówka.
Oczywiście taki wspaniały wynik zawdzięczać można wspaniałej postawie naszych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 jak i Gimnazjum nr 1, którzy niemalże co chwilę zajmowali miejsca na podium.
Zmagania kończyli siatkarze oraz dzielni przeciągacze liny. Obie formacje reprezentujące „Promyk” zajęły I miejsce.
Wszystkim uczestnikom i medalistom serdecznie gratulujemy!!!
Zdjęcia i tekst P.Biłant
FINAŁ KONKURSU „JESTEM BEZPIECZNY”
XIV wojewódzki finał konkursu wiedzy prewencyjnej „Jestem bezpieczny” odbył się dnia 18 czerwca 2014 r w Lublinie.
W konkursie uczestniczyło 19 drużyn reprezentujących powiaty województwa lubelskiego. Powiat zamojski reprezentowała 6 osobowa drużyna z naszej szkoły w składzie: Agata Sawicka kl IV a, Karol Jaskułecki kl IV b, Martyna Mądroń kl V a, Radek Sobstyl kl V a, Patrycja Mydlak kl VI a, Maksymilian Franczak kl VI a, przygotowywana przez panią Alicję Szcześniak.
Każda z drużyn miała do wykonania trzy zadania: test wiedzy, przygotowanie projektu koszulki z uwzględnieniem konkursowego hasła oraz zaprezentowanie scenki przedstawiającej najatrakcyjniejszą formę spędzania wolnego czasu , alternatywną dla zagrożeń wynikających z uzależnienia od : alkoholu, narkotyków, nikotyny oraz innych substancji psychoaktywnych.
W końcowej klasyfikacji nasza drużyna zajęła czwarte miejsce. Uczniowie otrzymali drobne upominki w postaci rakietek do badmintona. W przygotowaniu uczniów do konkursu uczestniczyli funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej w Zamościu.
http://zamosc.naszemiasto.pl/tag/jestem-bezpieczny.html
Tekst i zdjecia A.Szcześniak
Podsumowanie X Regionalnego Konkursu Informatycznego "Myszk@"
17 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste podsumowanie X Regionalnego Konkursu Informatycznego Myszk@ organizowanego przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu.
W auli I LO w Zamościu wręczono nagrody laureatom i finalistom oraz podziękowania nauczycielom.
Wśród laureatów znalazł się Maksymilian Franczak, uczeń kl. VIa naszej szkoły.
Pan Jan Lelonek – Kierownik Oddziału Kuratorium w Zamościu podziękował nauczycielom, pogratulował uczniom i życzył im dalszych sukcesów.
Uroczystość uświetnił występ muzyczny młodzieży oraz ucznia tej szkoły, który pokazał, jak powstaje dźwięk przy użyciu odpowiednich aplikacji komputerowych.
Maksymilianowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów
(Tekst i zdjęcia: Małgorzata Bożek)
Święto trzecioklasistów
W niedzielę 15 czerwca 2014 r. uczniowie klasy 3a wspólnie ze swoimi rodzinami oraz z miłymi Gośćmi: Panią Dyrektor Alicją Dubel i Panią Anną Pintal przeżywały uroczystość komunijną, której przewodniczył o. dr Andrzej Zalewski - Proboszcz Parafii Zwiastowania NMP.
Dzieci - wspierane przez swoich Rodziców - z wielkim zaangażowaniem włączyły się w przebieg uroczystości, którą przygotowały pod kierunkiem p. Marzeny Chmiel.
Nasze świętowanie trwało do 19 czerwca, a dopełnieniem dziecięcej radości była wspólna wycieczka po Roztoczu, na którą wybraliśmy się z Ojcem Proboszczem i grupą rodziców w sobotę 21 czerwca. Był to czas radosnego odpoczynku, wspólnej zabawy i rozmów przy ognisku, zwiedziliśmy też regionalne izby pamięci i obiekty sakralne. Po południu – zmęczeni, ale bardzo zadowoleni - wróciliśmy do Zamościa.
Tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Łukasz Kamiński, Marzena Chmiel, Małgorzata Jakubczyk
Konkurs Małego Samorządu Uczniowskiego
Na zakończenie swojej pracy MSU zorganizował 17 czerwca 2014r. konkurs na najładniejszy zeszyt. Do konkursu przystąpiło 25 dzieci z klas I – III.
Wszystkie zeszyty były bardzo staranne i estetyczne, co utrudniło pracę jury.
Po długich i burzliwych obradach MSU nagrodził następujących uczniów:
Klasa Ia: I miejsce – Jakub Nizioł, II miejsce – Wiktoria Wardach, III miejsce – Kacper Gąska.
Klasa Ib: I miejsce – Kamila Zwolan, II miejsce – Agatka Bratkowska, III miejsce – Tymon Bucior.
Klasa IIa: I miejsce – nie przyznano, II miejsce – Maja Tymecka i Oliwia Mnich, III miejsce – Karolina Wójcik.
Klasa IIIa: I miejsce – Agnieszka Tokarska, II miejsce – Krystian Józefko i Filip Wachowicz, III miejsce – nie przyznano.
Wszyscy nagrodzeni oraz pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki.
Gratulujemy!
tekst i zdjęcia: Anna Pintal
Przedszkolaki w naszej szkole
Dnia 16 czerwca 2014r. gościliśmy w naszej szkole dzieci z przedszkola nr 1 i 7.
4 i 5 – latki obejrzały przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka” w wykonaniu uczniów klasy IIa i IIIa. Zarówno dzieciom jak i wychowawczyniom bardzo podobał się występ naszych „aktorów”.
Dziękujemy przedszkolakom za przybycie!
tekst i zdjęcia: Anna Pintal
Laureaci przedmiotowych konkursów kuratoryjnych
na spotkaniu u Prezydenta
16 czerwca 2014 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród Prezydenta Miasta Marcina Zamoyskiego uczniom zamojskich szkół. Nagrody zostały przyznane za szczególne osiągnięcia w nauce w roku 2013/2014.
Na liście nagrodzonych znaleźli się uczniowie szkoły podstawowej - Wiktor Wachowicz z klasy Va, laureat Konkursu Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła oraz Patrycja Mydlak z klasy VIa , laureatka konkursu z języka polskiego. Z gimnazjum nagrodzona została Magdalena Michalska – laureatka konkursu biologicznego. W imieniu wszystkich nagrodzonych serdeczne podziękowania złożyła Pani Dyrektor Alicja Dubel oraz wyróżniony uczeń Wiktor Wachowicz. Naszym laureatom i ich opiekunom jeszcze raz serdecznie gratulujemy.
Tekst M.Majewska Zdjecia M.Majewska i M.Słomianowska
Rajd Nocny
Z 14 na 15 czerwca 2014 r. uczniowie z klasy IIa, IVa i Va pod opieką p. Anny Taras i p. Iwony Jonak uczestniczyli w 57 Rajdzie Nocnym im. Władysławy Podobińskiej zorganizowanym przez PTTK O/ Zamość.
Dzielnie pokonaliśmy trasę : Gościniec Fryszarkowski – Fryszarka – Gościniec Osuchowski – Osuchy w Puszczy Solskiej – 10 km, którą prowadzili przewodnicy TP Edward Słoniewski, Adam Jarosz i Marian Buryło.
Na metę dotarliśmy o północy, zmęczeni i trochę senni. Po krótkim odpoczynku, zwiedziliśmy Muzeum bitwy pod Osuchami. Następnie odbyły się konkursy: krajoznawczy, piosenki turystycznej i partyzanckiej oraz przebranie - na najstraszniejszą puszczańską zjawę i czarownicę.
Nasi uczniowie zdobyli wyróżnienia i nagrody we wszystkich konkursach.
Zadowoleni wróciliśmy do Zamościa o godz. 3.10 nad ranem.
Było super.
(Tekst i zdjęcia: Anna Taras)
Nasi uczniowie wśród perkusistów bijących rekord
W piątek 13 czerwca 2014 roku o godzinie 16:00 sześćdziesięciu perkusistów z całej Polski wzięło udział w trzeciej edycji bicia perkusyjnego rekordu Polski. Perkusiści zagrali wspólnie z zespołem VOX ich wielki przebój "Bananowy song".Z naszej szkoły brali udział: Mateusz Mazur, Weronika Kozłowska – gimnazjum, Maksymilian Franczak – podstawówka.
(tekst: Maksymilian Franczak, zdjęcia: Rafał Franczak)
13 czerwca b.r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 włączyli się w miejskie obchody Święta Wolności, uczestnicząc w uroczystej mszy świętej celebrowanej w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Licznie zgromadzone delegacje zamojskich szkół z uwagą wysłuchały homilii ks. dra hab. Czesława Galka, który wspominał życie mieszkańców Zamościa w trudnych czasach stanu wojennego i naszą niełatwą drogę do wolności. Wspólną modlitwę za ojczyznę zakończył przemarsz pocztów sztandarowych ze wszystkich szkół.
(Tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Marta Słomianowska)
Z wizytą w Szkole Muzycznej
12 czerwca 2014 roku klasa I b wybrała się z wizytą do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu na występ pt. ,,Koncert dla mojego kolegi”.
Dzieci podziwiały indywidualne prezentacje muzyczne oraz tańce i układy przestrzenno – ruchowe w wykonaniu uczniów tejże szkoły. Wśród wykonawców znaleźli się także uczniowie klasy I b.
Agatka Bratkowska zaprezentowała utwór na flet pt. "Trzy kurki", a Hania Kawalec utwór na fortepian Samuela Majkapara pt. "Motylek". Ponadto w tańcach i oryginalnych układach przestrzenno – ruchowych oprócz Hani i Agatki wystąpił także uczeń klasy I b Szymon Kaniewski oraz uczennica klasy III a - Sara Szumigaj.
Atmosfera panująca w auli Państwowej Szkoły Muzycznej udzieliła się wszystkim zebranym. Dzieci w skupieniu i z dużym zainteresowaniem podziwiały popisy swoich młodszych i starszych kolegów.
Gratulujemy udanego występu i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst i zdjęcia: Bożena Greszta
Powitania lata na tenisowo
W środę 11 czerwca odbył się Turniej tenisa Ziemnego dla Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu pod nazwą „Powitanie Lata”. Organizatorami turnieju byli Szkoła Podstawowa nr 7 i UGKS „Jedynka”.
Turniej odbył się dzięki uprzejmości zarządu zaprzyjaźnionego KT „Return” Zamość. W turnieju udział wzięli uczniowie od II do VI klasy Szkoły Podstawowej. Przyszli mistrzowie rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych podzielonych na dziewczęta i chłopców. Zwycięzcy poszczególnych kategorii to:
- Michał Ostaszewski – klasa 3
- Karol Jaskułecki - klasa 4
- Adam Hamerski – klasa 6
- Zuzanna Łyś –klasa 6
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo otrzymali koszulki. Czwórka zwycięzców niebawem spotka się w” Wielki Finale”, gdzie stawką będzie Mistrzostwo Szkoły Podstawowej i zdobycie pucharu. Nad przebiegiem turnieju czuwał sędzia główny zawodów Jerzy Bekas.
Zdjęcia i tekst J.Bekas
WYCIECZKA DO ZOO
Podczas Dnia Talentów przeprowadzony został w naszej szkole konkurs na najciekawiej przygotowaną prezentację klasy. W kategorii klas 4-6 wygrała klasa V a, która oprócz dyplomu i słodyczy została nagrodzona wycieczką do ZOO. Ze względu na przedłużająca się deszczową pogodę, wycieczka musiała być odłożona na późniejszy termin.
11 czerwca spełniło się marzenie piątoklasistów i udali się, pod opieką swojej wychowawczyni pani Marty Słomianowskiej, na długo oczekiwaną wycieczkę.
W ZOO wszyscy świetnie się bawili. Uczniowie podziwiali i zachwycali się prezentowanymi zwierzętami. Wspólnie odczytywali tabliczki informacyjne z nazwami zwierząt oraz notkami o środowisku naturalnym, w którym żyją. Okazało się, że niektórzy już posiadają bogaty zasób wiedzy na ten temat. Piękne terraria, akwaria, wybiegi dla zwierząt i ich różnorodność sprawiły, że wycieczka była bardzo ciekawa i atrakcyjna
Było bardzo gorąco, ale przepiękne tereny zielone zapewniały dużo cienia. Uczniowie pamiętali też o okularach przeciwsłonecznych, nakryciach głowy oraz butelce wody do picia.
Po krótkim odpoczynku na placu zabaw klasa V udała się na Stare Miasto, gdzie wszyscy posilili się pożywną pizza, a potem pysznymi lodowymi deserami.
Dzień był naprawdę udany!
Zdjęcia i tekst M.Słomianowska
Akcja WOPR - bezpieczne wakacje
Już niedługo wakacje i upragniony przez wszystkich wypoczynek, dlatego po raz drugi zaprosiliśmy do naszej szkoły ratowników WOPR p. Mateusza Ferensa oraz p. Szymona Bielaka, którzy wygłosili prelekcję na temat bezpieczeństwa nad wodą.
Dnia 10 czerwca uczniowie klas 1-3 oraz 4-6 uczestniczyli w tej prelekcji. Wcześniej uczniowie klas najmłodszych wykonali prace plastyczne na konkurs na temat „Bezpieczeństwo nad wodą”. Dwa rysunki, Julii Ulanowskiej z kl.IIIa i Wiktorii Cis z kl.IIa otrzymały wyróżnienie w etapie gminnym a praca Krystiana Józefko z kl.IIIa zajęła IV miejsce. Dyplomy oraz nagrody wręczył uczniom Vice Prezes zamojskiego oddziału WOPR p. Sebastian Plewa, który zaszczycił nas swoją obecnością . Uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska i wejść do łódki oraz skutera wodnego, z których korzystają ratownicy podczas patrolowania akwenów wodnych oraz podczas akcji ratowniczych. Rzucali także rzutkami ratowniczymi na odległość a także oglądali samochód, którym ratownicy wyjeżdżają w teren na akcje, na przykład do powodzian.
Wszystkim życzymy wesołych i bezpiecznych wakacji
Tekst i zdjecia M.Kozłowska
Niezapomniana wycieczka do Wojciechowa klasy I a i I b
We wtorek 10.06.2014 o godz. 9.00 klasy pierwsze wyruszyły na wycieczkę do Wojciechowa – „Szlakiem zapomnianych zawodów”. Pierwszym miejscem, które odwiedziły dzieci był mini skansen „Wojciechosko zagroda”.
Tam dzieci zobaczyły zagrodę chłopską ( chałupa, stodoła, warsztat stolarza, obora ze zwierzętami), zagrodę kowala ( stara kuźnia z 1918r , chata kowala, wystawa starych maszyn rolniczych, pole kowala). Niesamowitych doznań dostarczyły dzieciom warsztaty garncarskie , dzięki którym dzieci miały możliwość spróbowania swoich sił w lepieniu z gliny. Po pysznym obiedzie dotarliśmy do Nowego Gaju, gdzie znajduje się Młyn Hipolit zbudowany w 1937 r. w zakolu rzeki Bystrej. Przez ponad 20 lat gromadzono tu kolekcję niezwykłych eksponatów, których dziś jest ponad 2000. Znajduje się tu nawet kilka meteorytów pochodzących z Rosji, Argentyny i USA. Dzieci zobaczyły największą w Polsce kolekcję soli niebieskiej oraz innych odmian soli kamiennej. Podziwialiśmy również skamieniałą rybę sprzed 250 mln lat pochodzącą z Brazylii oraz bryłę węgla brunatnego o masie około 40 kg z dobrze widocznymi słojami i korą drzewa. Bardzo duże wrażenie zrobił na dzieciach pokaz erupcji wulkanu . Uwieńczeniem dnia były warsztaty z płukania złota.
Zmęczeni , ale pełni wrażeń i nowych doznań powróciliśmy do domu w godzinach wieczornych. Było wspaniale, pomimo zmęczenia wszystkim dopisywał humor.
Zdjęcia i tekst wychowawcy klas I a i I b
Iwona Kurzempa- Sarzyńska i Bożena Greszta
Wycieczka do Sandomierza
Dnia 6 czerwca 2014r. klasy II a i III a uczestniczyły w ciekawej wycieczce do Sandomierza.
Przygodę z Sandomierzem rozpoczęliśmy od spaceru po rynku, dowiedzieliśmy się, że to wspaniałe miasto nazywane jest „małym Rzymem”. Następnie podziwialiśmy malownicze krajobrazy oraz wspaniałe, lessowe wąwozy. Mogliśmy zobaczyć tajemnicze podziemia Sandomierza i posłuchać miejscowych legend. Zobaczyliśmy zbrojownie i sale tortur. Mieliśmy okazję spotkać średniowiecznego rycerza, który z zapałem i humorem przedstawił nam "wspaniałe" życie księżniczek i rycerzy, które w rzeczywistości nie było takie kolorowe. Dzieci miały możliwość przymierzyć zbroje, a także zaprezentować modę średniowieczną. Ostatnią atrakcją wycieczki był rejs statkiem po rzece Wiśle.
Wycieczka była udana i niezwykle ciekawa, na długo pozostanie w naszej pamięci.
Zdjęcia A.Taras,
tekst: Anna Pintal
Rodzinny Rajd Rowerowy
W sobotę 7 czerwca 2014r. odbył się I Rodzinny Rajd Rowerowy, którego organizatorem był Zespół Szkół Nr 2 w Zamościu i UKS „Jedynka”. Uczestnikami rajdu byli uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej Nr 7 w Zamościu wraz ze swoimi rodzicami.
Trasa rajdu przebiegała obok lotniska w Mokrem . Uczestnicy rajdu mieli okazję podziwiać statki powietrzne Aeroklubu Ziemi Zamojskiej. Niektórzy nawet siedzieli za sterami szybowców. Punktem docelowym rajdu był teren przyszkolny Szkoły Podstawowej w Mokrem. Na placu szkolnym został przeprowadzony konkurs jazdy rowerem. Na koniec po trudach i zmęczeniu wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się przy ognisku. Wszystkie dzieci otrzymały okolicznościowe dyplomy za uczestnictwo w rajdzie rowerowym. Jak przebiegał rajd zajrzyj do galerii zdjęć.
Tekst i zdjęcia J.Bekas
RODZICE NA JĘZYKU POLSKIM W KLASIE 4 A
Lekcje w szkole to rzecz normalna. Najczęściej w sali obecni są uczniowie jednej klasy i nauczyciel. Ale zdarzają się takie dni, gdzie na zajęciach pojawia się więcej gości niż uczniów.
Po raz kolejny w naszej szkole takie zdarzenie miało miejsce 5 czerwca 2014 roku. Była to otwarta lekcja języka polskiego w klasie 4 a, na której obecni byli rodzice, pani dyrektor – Alicja Dubel oraz nauczyciele naszej szkoły – pani Marta Słomianowska i pani Iwona Kurzempa – Sarzyńska. Lekcję poprowadziła pani Iwona Zgnilec.
Na zajęciach zaprezentowane zostały elementy oceniania kształtującego, a także praca uczniów z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i aplikacji fleszowych na temat rzeczownika. Podczas toku lekcji dało się zauważyć, że stosowane elementy i techniki pracy wpływają na uczniów w motywujący sposób, angażując do pracy całą grupę.
Rodzice byli pozytywnie zaskoczeni nowoczesnymi metodami pracy stosowanymi
w naszej szkole.Była to niezapomniana lekcja zarówno dla dzieci, jaki i ich rodziców.
Dziękuję gościom za udział w lekcji, a uczniom za piękną pracę.
(tekst: Iwona Zgnilec, zdjęcia: Marta Słomianowska)
25-lecie Wolnej Polski
W bieżącym roku obchodzimy 25-lecie Wolnej Polski. 4 czerwca przypada 25 rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów demokratycznych w Polsce. 4 czerwca 1989r.to symboliczna data uznawana za początek odzyskania pełnej wolności przez Polskę po II wojnie światowej.
To powrót nadziei na suwerenność państw Europy Środkowej i Wschodniej, to początek drogi ku jedności Europy . W związku obchodami tego znaczącego wydarzenia w całej Polsce organizowane są różne przedsięwzięcia, mające na celu upamiętnić tę rocznicę.
W naszej szkole uczniowie razem z nauczycielkami historii, wiedzy o społeczeństwie i zajęć technicznych podjęły również inicjatywy związane z 25-leciem Wolnej Polski. Zorganizowano wystawy tematyczne propagujące ideę Wolnej Polski a na zajęciach technicznych uczniowie dokonali symbolicznego wypuszczenia 25 latawców. Podczas historii i wiedzy o społeczeństwie przeprowadzone zostały „Lekcje wolności 1989-2014”, które kończyły się wykonaniem przez uczniów gazetki klasowej.
zdjęcia A.Sawiniec- Szczech , tekst M.Łysakowska
XX Konkurs Plastyczno – Literacki
„Święty Jan Paweł II – Nauczyciel miłości do dzieci i młodzieży”
W dniu 3 czerwca w kościele O.Franciszkanów w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie XX Konkursu Plastyczno – Literackiego „Święty Jan Paweł II – Nauczyciel miłości do dzieci i młodzieży”.
W tym roku 60 placówek wysłało na konkurs ponad 700 prac swoich podopiecznych Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 pod kierunkiem swoich katechetów - Marzeny Chmiel i Joanny Bulak przygotowali 33 prace plastyczne i 3 prace literackie. Uroczystość rozpoczął koncert zespołu dziecięcego „Wiolinki”, a następnie odbyła się msza święta, której przewodniczył Ks. Biskup Mariusz Leszczyński. Nasi uczniowie włączyli się w przygotowanie liturgii, a po jej zakończeniu z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników konkursu. Na wszystkich czekała miła niespodzianka – prace Krystiana Józefko z klasy 3a szkoły podstawowej i Agaty Bedy z klasy 1b gimnazjum otrzymały I nagrody, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Byli to następujący uczniowie szkoły podstawowej: Karol Gajak, Kacper Gąska, Hanna Kucharska, Jakub Nizioł i Judyta Żołnierczuk z klasy 1a, Zuzanna Boruń, Agata Bratkowska, Nikola Detko, Weronika Duras, Igor Glinka, Jakub Pitwała, Aleksandra Witko i Kamila Zwolan z klasy 1b, Wiktoria Cis, Amelia Drzewicka, Martyna Kiljan, Mateusz Krawiec, Sandra Lis, Anna Łubkowska, Julia Pawlasiuk, Weronika Ślusarczyńska, Karolina Wójcik z klasy 2a, Agnieszka Tokarska, Filip Wachowicz, Katarzyna Zubala z klasy 3a, Jakub Romaszko i Agata Sawicka z klasy 4a, Katarzyna Farion, Ada Kostrubiec, Wiktor Wachowicz z klasy 5a oraz Patrycja Mydlak z klasy 6a. Wyróżniono także prace uczniów klas pierwszych gimnazjum: Adriana Łagowskiego, Weroniki Pisarew i Krzysztofa Sokołowskiego. Gratulujemy!
( Tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Marzena Chmiel, Łukasz Kamiński)
Szóstoklasista na siódemkę!
Wśród najlepszych uczniów zamojskich szkół, którzy osiągnęli maksymalną ilość punktów
ze sprawdzianu szóstoklasisty znalazł się Maksymilian Franczak, uczeń klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu.Jego 40-punktowy wynik nie był zaskoczeniem dla nikogo ze szkolnej społeczności.
Maks to uczeń wszechstronnie utalentowany, mający liczne zainteresowania i wszędzie odnoszący sukcesy.
W szkole osiągał bardzo dobre wyniki w nauce i kończył kolejne klasy z wyróżnieniem. Szczególnie pociągały go przedmioty matematyczno-przyrodnicze.
Nie został laureatem konkursu kuratoryjnego (chociaż był uczestnikiem II etapu konkursu
z przyrody), więc pisał sprawdzian osiągając, jako jeden z nielicznych uczniów w Zamościu, maksymalny wynik.Maks Franczak godnie reprezentował SP 7 na licznych konkursach międzyszkolnych, gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia.
Tylko w ciągu ostatniego roku szkolnego został laureatem Regionalnego Konkursu Informatycznego Myszk@ i finalistą matematycznego konkursu Szpak.
Drużyna z jego udziałem wywalczyła II miejsce w konkursie Gra miejska. Śladami Stefana Milera. Maks był też w składzie zespołu, który wywalczył III miejsce w II Zamojskiej Olimpiadzie Informatycznej Szkół Podstawowych oraz I miejsce w powiatowym etapie konkursu Jestem bezpieczny. W ciągu sześciu lat brał aktywny udział w uroczystościach szkolnych i lokalnych.
Jako piątoklasista zabłysnął talentem aktorskim grając w przedstawieniu Król Maciuś I podczas Koncertu Korczakowskiego dla mieszkańców miasta.
Oprócz osiągnięć w nauce Maksymilian ma na swoim koncie znaczące sukcesy sportowe. Od 2009 trenuje taekwondo olimpijskie. Ma w swym dorobku 7 medali oraz tytuł Międzywojewódzkiego Mistrza Młodzików w swojej kategorii wagowej. Należy do polskiej kadry młodzików. W wolnym czasie ćwiczy grę na perkusji.
Maksymilian Franczak to uczeń bardzo utalentowany, ale także ambitny i pracowity.
Osiąganie spektakularnych sukcesów poprzedzone jest długą, wytężoną pracą i wysiłkiem.
Maks może zawsze liczyć na wsparcie i zrozumienie ze strony rodziny i szkoły: dyrekcji, wychowawcy, nauczycieli przedmiotowych, bo szkoła przecież „ jest od tego” by odkrywać, wpierać i rozwijać takie wszechstronne uczniowskie talenty.
tekst: M. Garbuz zdjęcie: M. Bożek
W dniu 2 czerwca 2014r. mimo niesprzyjającej aury w Zespole Szkół nr 2 w Zamościu odbył się Dzień Sportu dla wszystkich grup wiekowych.
Motywem przewodnim dnia sportu były zabawy na wesoło. Najliczniej reprezentowaną grupą wiekową były klasy I- III Szkoły Podstawowej Nr 7. Zabawa była doskonała. Każda konkurencja sportowa wzmagała emocje zawodników i publiczności.
Uczniowie klas 4 – 6 Szkoły podstawowej oraz 1 – 3 Gimnazjum nr 1.także brali udział w zabawie. Wśród klas ze Szkoły podstawowej miejsce I zajęła klasa 6, drugie miejsce klasa 5, a 3 miejsce zajęły klasy czwarte. W kategorii gimnazjów zwyciężyła klasa 1 a, przed klasą 1b i klasą 2 b. Wspaniały doping, świetna humor spowodowały, że nikt się nie czuł przegranym. Wszyscy uczniowie byli zadowoleni z przebiegu Dnia Sportu w Zespole Szkół nr 2 . Jak bawiły się dzieci i młodzież obejrzyj na galerii zdjęć.
Tekst J.Bekas
Zdjęcia A.Pintal, A.Taras, K.Jaskułecki, Z.Wilkołazka
RAJD "CZERWONY KAPTUREK"
W sobotę 31 maja 2014 r uczniowie z klasy IIa i miłośniczka rajdów z klasy IVa - Emilka Brykner z opiekunami p. Anną Taras, p. Iwoną Jonak uczestniczyli w 40 Rajdzie „Czerwony Kapturek” zorganizowanym przez PTTK Oddział Zamość.
Na pieszą 7 km wędrówkę wyruszyliśmy ze Starej Huty. Wędrowaliśmy szlakami turystycznymi po Roztoczu Środkowym. Przechodziliśmy koło tajemniczych jam, gdzie kiedyś wydobywano kamienie młyńskie. Widzieliśmy domki dla nietoperzy oraz różne tablice przyrodnicze. Najbardziej zainteresowała nas z ptasim zegarem.
Na mecie w Senderkach nad Świerzem czekało na nas ognisko, tradycyjne konkursy oraz słodka niespodzianka z okazji Dnia Dziecka. Braliśmy udział w konkursie na piosenkę turystyczną oraz na postać z bajki o Czerwonym Kapturku, za co wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.
Pogoda nam nie dopisała, przez cały czas padał deszcz. Wróciliśmy trochę przemoczeni, ale zadowoleni.
(Tekst i zdjęcia: Anna Taras)
"Ciekawa praca w zoo"
Dnia 30.05.2014r w świetlicy szkolnej odbyło się kolejne spotkanie z rodzicem wykonującym ciekawy zawód.
Tym razem gościł p. Sebastian Dzioch - pracownik zamojskiego zoo, tata Mai z kl. I b. Pan Sebastian pracuje tam jako pielęgniarz i karmi drapieżne zwierzęta.
Na spotkanie z dziećmi przyniósł jedną z mieszkanek zoo-agamę brodatą z rodziny jaszczurkowatych. Bardzo łagodne i przyjazne zwierzę, które można było wziąć na ręce, przytulić i pogłaskać. Wiele emocji wzbudziła również przyniesiona przez gościa wylinka, która do złudzenia przypominała żywego pająka ptasznika. Tata Mai odpowiadał na liczne pytania dzieci o pracy w zoo i przytaczał zabawne historie o jego mieszkańcach. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń, gdyż niecodziennie można potrzymać na rękach rzadkie zwierzę. Na zakończenie pan rozdał dzieciom drobne upominki w postaci naklejek z zoo oraz otrzymał od uczniów i wychowawców świetlicy podziękowanie za przybycie.
Tekst: Beata Stasiuk, foto: Marta Kuryło
Wycieczka do Jednostki Wojskowej
29 maja 2014r. uczniowie z klasy II a uczestniczyli w Dniach Otwartych Koszar.
Dzieci miały okazję zobaczyć wojskowe pojazdy specjalne i bojowe, broń oraz indywidualne wyposażenie żołnierzy.
Obserwowały pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 3 batalionu zmechanizowanego. Największą atrakcją dla dzieci była prezentacja Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich. Pokaz żołnierzy na koniach wszystkich zachwycił.
(tekst i zdjęcia: Anna Taras)
SUKCES UCZENNICY KLASY IIIA
29 maja 2014r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się XII Międzyszkolny Turniej Warcabowy. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów klasy IIIa: Martyna Ochniowska, Agnieszka Tokarska, Krystian Józefko i Maksymilian Szumigaj.
Niezwykłe umiejętności strategiczne oraz logiczne myślenie umożliwiło uczennicy klasy IIIa – Agnieszce Tokarskiej uzyskać puchar i tytuł Mistrza Warcabów.
Serdecznie gratulujemy!
tekst: Anna Pintal, zdjęcia: Anna Kardasz
Dzień Rodziny w naszej szkole
Aby uczcić święto Twoje,
Biegnę dziś po kwiaty moje...
Pod takim hasłem dn. 26.maja, odbyła się uroczysta akademia z okazji „Święta Rodziny”.
Montaż słowno-poetycki wzbogacony pięknymi piosenkami wzruszył niejednego rodzica.
Na scenie wystąpili uczniowie szkoły podstawowej – klasy Ia i Ib, kl.IIa , kl.IV a i IVb oraz reprezentanci gimnazjum- kl.I a i b,kl.II b i kl.III a, przygotowywani pod ierunkiem nauczycielek: p. Katarzyny Bedy, p. Joanny Mudy, p. Iwony Kurzempy- Sarzyńskiej i p. Bożeny Greszty. Scenografię opracowała p. Anna Sawiniec- Szczech. Oprócz gorących podziękowań i serdecznych życzeń, na rodziców czekała niespodzianka. Na zakończenie wystąpił szkolny zespół wokalno-instrumentalny „FORTE”, który w dowód wdzięczności za ogromny wkład w rozwijanie zdolności i talentów , zadedykował Wszystkim Kochanym Rodzicom wiązankę utworów muzycznych.
Zdjecia i tekst J.Muda
Informatycy zdobyli III miejsce!
09.05.2014 r. odbyła się w SP nr 6 w Zamościu II Zamojska Drużynowa Olimpiada Informatyczna Szkół Podstawowych 2014, w której naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. VIa: Patrycja Mydlak, Magdalena Staśko i Maksymilian Franczak.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Najpierw odbyła się część teoretyczna podstawowa, którą uczniowie rozwiązywali indywidualnie, a potem część rozszerzona rozwiązywana drużynowo. Z kolei uczniowie przystąpili do części praktycznej. Zadania podstawowe i rozszerzone rozwiązywano także drużynowo.
W końcowej klasyfikacji nasza drużyna zajęła III miejsce
Do konkursu uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem p. Małgorzaty Bożek.
Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się 27.05.2014 r.
Gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
(tekst i zdjęcia: A. Kardasz)
II miejsce drużyny z SP 7 w „Grze miejskiej”
23 maja 5-osobowa drużyna z klasy VIa uczestniczyła w konkursie międzyszkolnym, zorganizowanym przez Zespół Szkół Społecznych w Zamościu: „Gra Miejska. Śladami Stefana Milera”.Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Kołodziejczyk, Iwona Moskwa, Wiktoria Ostrowska, Magdalena Staśko i Maksymilian Franczak.
Uczniowie pod opieką nauczyciela, p. Marii Garbuz, przemierzali Zamość wraz z konkurencyjnymi drużynami z innych szkół podstawowych, realizując kolejne konkursowe zadania w terenie. Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 7 świetnie poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami, wykazując się dużą wiedzą na temat swojego miasta, znajomością biografii Stefana Milera, doskonałą kondycją fizyczną i umiejętnością pracy zespołowej. Było to ważne, gdyż w końcowym rozstrzygnięciu decydował czas realizacji poszczególnych zadań.
Jedną z prac podlegających ocenie było wcześniejsze napisanie przez uczestników wiersza o Stefanie Milerze i wykonanie zdjęć jego domu oraz przedłożenie tych materiałów jury razem ze zgłoszeniem szkoły. Wiersz naszej drużyny: „Pamięci Stefana Milera” oraz utwory dwóch innych zespołów otrzymały specjalne wyróżnienia.
Podsumowanie konkursu i ogłoszenie wyników odbyło się w Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera. Drużyna SP 7 zajęła II miejsce tuż za zespołem z Jarosławca.
Gratulujemy naszym szóstoklasistom kolejnego sukcesu!
tekst i zdjęcia: M. Garbuz
19.05.2014 r. odbył się finał X Regionalnego Konkursu Informatycznego "Myszk@".
Laureatem konkursu został Maksymilian Franczak, uczeń kl. 6a naszej szkoły.
Uczeń przygotowywał się pod kierunkiem p. Małgorzaty Bożek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Sukces szachistów z SP7 w Zamościu
Kamil Kozyrski i Adam Hamerski uczniowie kl. VIa naszej szkoły podczas Zamojskiej Ligi Szachowej zdobyli brązowe medale. Zespół z SP 7 uległ jedynie drużynom liceum i gimnazjum ze Szkoły Społecznej. Na uwagę zasługuje fakt, iż drużyna występowała bez trzeciego zawodnika, co miało wpływ na końcowy wynik zawodów.
Serdecznie gratulujemy sukcesów i czekamy na miejsce na najwyższym podium.
(tekst i zdjęcia: J. Bekas)
„XV KONKURS ORTOGRAFICZNY „DYKTANDO SKO”
Konkurs Ortograficzny „Dyktando SKO” odbył się już po raz piętnasty.
Z trudnym tekstem dyktanda zmierzyło się 10 uczniów z klasy III a.
Najmniej błędów zrobili, a zarazem najlepsi okazali się:
Katarzyna Zubala i Kordian Marczuk zdobywając I miejsca oraz Maksymilian Szumigaj zajmując II miejsce.
Serdeczne gratulacje!
Tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz i Beata Stasiuk
WYCIECZKA DO WARSZAWY
22 maja 2014 r. uczniowie klas 4-6 wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Warszawy. Wyruszyliśmy o 6.00 i bez żadnych problemów w doskonałych humorach dotarliśmy na miejsce.
Głównym celem naszej wycieczki była wizyta w Planetarium, które znajduje się obok Centrum Nauki Kopernika. Tam na sferycznym ekranie obejrzeliśmy film pt.: „Początek ery kosmicznej”, który pokazywał, jak człowiek zdobywał Kosmos. Wrażenia były oszałamiające. Każdy z nas miał wrażenie, że sam uczestniczy w tych epokowych wydarzeniach.
Potem udaliśmy się z przewodnikiem na spacer po warszawskiej starówce. Odwiedziliśmy legendarną Syrenkę, złożyliśmy wizytę królowi Zygmuntowi III Wazie, podziwialiśmy królewski zamek i urocze kamieniczki.
Pogoda dopisała, program wycieczki wszystkim się podobał, a wspólna podróż nas bliżej zintegrowała . Do Zamościa wróciliśmy o wyznaczonej porze, gdzie odebrali nas szczęśliwi rodzice.
Zdjęcia M. Bożek tekst M. Słomianowska
20 maja 20014r. uczniowie klasy IIIa przystąpili do kolejnej edycji powszechnego
i dobrowolnego Ogólnopolskiego badania umiejętności trzecioklasistów (OBUT).
Ta edycja badania różniła od poprzednich głównie tym, że badaniem objęte były tylko wybrane umiejętności matematyczne trzecioklasistów.
Zestawy zawierały zadania o zróżnicowanym poziomie trudności. Wśród nich były takie,które zapewniają sukces dzieciom o niższym poziomie wiadomości i umiejętności matematycznych oraz takie, które umożliwiają trzecioklasistom ujawnienie wysokiego poziomu swojej wiedzy w tym zakresie. Zadania te pozwalają dzieciom zaprezentować umiejętności zdobywane podczas codziennej nauki w szkole i poza nią oraz zastosować je w sytuacjach nietypowych.
Tekst i zdjęcia: Anna Pintal
20 maja2014 r., uczniowie klasy Va przystąpili po raz pierwszy do Diagnozy Umiejętności Matematycznych. "DUMa", ma ona pokazać, jak przygotowani są uczniowie do przyszłorocznego sprawdzianu szóstoklasisty, który odbędzie się w nowej formule.
Tekst .M.Wilkołazka, Zdjęcia E.Danilewicz
Wycieczka do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej
Dnia 19 maja 2014r przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego klas IV – VI : Sandra Majdańska, Iwona Moskwa i Malwina Wilczek wraz z opiekunem Małgorzatą Wilkołazką wzięły udział w wycieczce integracyjnej do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.
Wyjazd zorganizowany został przez Zespół Szkół nr 1 w Zamościu, a udział w nim wzięli członkowie samorządów uczniowskich ze Szkół Podstawowych nr 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10 oraz ze Szkoły Katolickiej. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Warszawy, w tym Stare Miasto z symbolem miasta – Syrenką, przejście koło Zamku Królewskiego i Kolumny Króla Zygmunta , odwiedziny Łazienek z pięknym Pałacem na wodzie oraz najważniejszą częścią dnia - Sejmem Rzeczpospolitej Polskiej.
Uczniowie zapoznali się z krótką historią powstania sejmu i senatu oraz miejsca siedziby rządu. Poznali strukturę rządu, sejmu i senatu, miejsca marszałka sejmu, rządu i poszczególnych posłów na sali posiedzeń. Zobaczyli słynne korytarze sejmowe, które znali z wiadomości telewizyjnych, a także salę kolumnową, która użyczana była dla posiedzeń komisji śledczej. Zapoznali się z procedurą ustawodawczą oraz sposobem pracy posłów i senatorów.
Atrakcją dnia była zasponsorowana przez Panią Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 - Dorotę Pintal, możliwość ujrzenia Warszawy prawie jak z „lotu ptaka” czyli z tarasu widokowego na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki.
Wycieczka podobała się bardzo młodym samorządowcom. Niektórzy chcieliby tu wrócić już nie jako uczniowie z wycieczką, ale jako pracownicy tejże instytucji.
Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka
Nagrody i wyróżnienia w międzyszkolnym konkursie plastycznym!
W dniu 19.05. 2014 r. 24-osobowa delegacja młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunami udała się na koncert „Jan Paweł II – droga do świętości’, przygotowany przez Zespół Szkół nr 3 w Zamościu.
Podczas tej uroczystości rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny na plakat
„W oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II”, w którym brali udział m. in. uczniowie Gimnazjum nr 1.
II miejsce zdobyła Joanna Ciuraszkiewicz z kl. IIa, III miejsce przyznano Milenie Michniewicz z kl. Ib, a wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Hasiak z kl. Ia i Kamila Molenda z kl. IIa.
Serdecznie gratulujemy uzdolnionym plastycznie uczennicom i ich nauczycielom: p. Annie Sawiniec-Szczech i p. Joannie Bulak.
tekst: M. Garbuz
zdjęcia: K. Beda
Sukces Drużyny z "Siódemki"
XIV powiatowy finał konkursu „Jestem bezpieczny” odbył się w dniu 16.05.2014 r w Komendzie Miejskiej Policji w Zamościu. Do konkursu przystąpiło 11 drużyn reprezentujących gminy z powiatu zamojskiego. Drużynę z naszej Szkoły tworzyli uczniowie:
Agata Sawicka kl IV a,
Karol Jaskułecki kl IV b,
Martyna Mądroń kl V a,
Radek Sobstyl kl V a,
Patrycja Mydlak kl VI a,
Maksymilian Franczak kl VI a
Konkurs obejmował następujące konkurencje:
- prezentacja szkoły oraz bezpiecznego hasła
- test wiedzy.,
- projekt koszulki promującej ideę konkursu „Jestem bezpieczny”
Wszystkie drużyny przygotowały bardzo ciekawe projekty koszulek oraz w atrakcyjny sposób zaprezentowały swoje szkoły podczas 2 minutowych scenek. W trakcie konkursowych zmagań najlepszy wynik uzyskała drużyna z „siódemki”, czyli z naszej Szkoły, tym samym zajmując I miejsce. Drużyna będzie reprezentować powiat zamojski na finale wojewódzkim, który odbędzie się 18 czerwca 2014r w Lublinie. Za zajęcie I miejsca uczniowie otrzymali nagrody w postaci tabletów. Sponsorem nagród był pan Przemysław Panas , właściciel firmy transportowej w Zamościu.
Tekst i zdjecia A. Szcześniak
V KONKURS HISTORYCZNY „DZIECI ZAMOJSZCZYZNY”
pod honorowym patronatem
Lubelskiego Kuratora Oświaty
Już piaty raz nasza szkoła, przy współpracy z Muzeum Zamojskim, zorganizowała interdyscyplinarny Konkurs Historyczny pt.: „Dzieci Zamojszczyzny”, który adresowany jest do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych Miasta Zamość oraz powiatu zamojskiego.
Główną treścią tego konkursu jest historia naszego regionu podczas II wojny światowej, a w szczególności tragiczne losy Dzieci Zamojszczyzny. Każdego roku pojawia się też dodatkowa tematyka, której znajomością powinni wykazać się uczestnicy konkursu. W obecnym roku, ze względu na setną rocznicę wybuchu I wojny światowej, była to wiedza o skautingu oraz historia braci Pomarańskich.
Konkurs składa się z trzech kategorii: literackiej, plastycznej oraz testu wiedzy historycznej. Uczestnicy walczą drużynowo, ale każdy z nich może również zdobyć indywidualne nagrody w każdej z tych konkurencji. Organizacją całego konkursu oraz przygotowaniem reprezentacji naszej szkoły zajmowała się Pani Marta Słomianowska.
19 maja 2014 r. w siedzibie Muzeum Zamojskiego odbył się uroczysty finał konkursu. Pytania z zakresu wiedzy historycznej , jak co roku, przygotowała Pani Maria Rzeźniak – starszy kustosz Muzeum Zamojskiego. Pomimo bardzo trudnej tematyki uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą, troje z nich napisało na maksymalną ilość punktów i trzeba było przeprowadzić dogrywkę, aby wyłonić tego najlepszego.
Podczas gdy szacowna komisja sprawdzała testy, zaprosiliśmy uczestników wraz z opiekunami na miły poczęstunek w postaci pizzy, a potem Muzeum udostępniło sale wystawowe poświęcone braciom Pomarańskim, gdzie mogli obejrzeć poświęconą im prezentację .
W trakcie uroczystego odczytania werdyktu pojawili się szacowni goście;
Pan Marcin Zamoyski – Prezydent Miasta Zamość, Pan Jan Lelonek – Kierownik Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty, Pan Jerzy Michalski – Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Miasta Zamość oraz Pan Andrzej Urbański – Dyrektor Muzeum Zamojskiego.
Pani Alicja Dubel wspólnie z zaproszonymi gośćmi wręczyła dyplomy i nagrody zwycięskim uczestnikom. Jest nam bardzo miło poinformować, że:
NAGRODĘ GŁÓWNĄ w kategorii - praca literacka na temat „Czy w XXI w. można być dobrym skautem?”, zdobyła Diana Buć ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach.
NAGRODĘ GŁÓWNĄ w kategorii – praca plastyczna – Ilustracja do pieśni Zygmunta Pomarańskiego „Jedzie, jedzie na kasztance”, zdobyła Barbara Bielińska ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Sz. Szymonowica w Zamościu
NAGRODĘ GŁÓWNĄ w kategorii – test wiedzy – zdobyła Oliwia Radomska z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie
II MIEJSCE – Wiktor Wachowicz z naszej szkoły
III MIEJSCE – Gabriela Dudek ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu.
W klasyfikacji drużynowej, po podsumowaniu wszystkich konkurencji:
I MIEJSCE – otrzymała Drużyna z Zespołu szkoły i Przedszkola w Skierbieszowie w składzie: Emilia Kot, Oliwia Radomska, Artur Rosiak
II MIEJSCE – Drużyna z naszej szkoły w składzie : Ada Kostrubiec, Katarzyna Farion, Wiktor Wachowicz
III MIEJSCE – Drużyna ze Szkoły Podstawowej NR 6 im. Sz. Szymonowica w Zamościu w składzie: Artur Blicharz, Alicja Frankiewicz, Łucja Kiełbińska
Na zakończenie do uczestników przemówił Pan Marcin Zamoyski oraz Pan Jan Lelonek, który w imieniu Lubelskiego Kuratora Oświaty Pana Krzysztofa Babisza złożył na ręce Pani Alicji Dubel list z gratulacjami dla wszystkich laureatów oraz organizatorów, za przygotowanie cennego przedsięwzięcia edukacyjnego i wychowawczego.
Tekst M.Słomianowska
Zdjęcia M.Soroka
Spotkanie ze szkolną pielęgniarką
Dnia 16 maja w szkolnej świetlicy miało miejsce spotkanie ze szkolną pielęgniarką.
Przedstawiła ona zagrożenia związane z kleszczami oraz chorobami, które pojawiają się w wyniku ich ukąszeń.
Omówiła objawy, które towarzyszą kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały tych informacji, aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania oraz opisywały swoje doświadczenia związane z przedstawionym tematem.
Tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz, Beata Stasiuk
Bieg Nadziei
16 maja 2014r. w Zespole Szkół nr 3 w Zamościu odbył się IX „Bieg Nadziei” poświęcony Janowi Pawłowi II.
Do rywalizacji sportowej przystąpiło sześć Gimnazjów i dziewięć Szkół Podstawowych.
Gimnazjum Nr 1 w Zamościu reprezentowali: Julia Dubel, Filip Chmiel i Piotr Pizoń. Szkoła Podstawowa reprezentowana była przez Ewalinę Jańczak, Adama Hamerskiego i Kamila Kowalskiego. Ostatecznie Gimnazjum Nr 1 zajęło 3 miejsce, a Szkoła Podstawowa Nr 7 zajęła 7 miejsce. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe od sponsorów biegu. Galeria zdjęć przedstawiająca „Bieg Nadziei”.
Zdjęcia i tekst J.Bekas
Mały Mistrz Ortografii
Dnia 15 maja 2014r. uczniowie klasy IIIa: Krystian Józefko, Erwin Sałamacha, Maksymilian Szumigaj i Filip Wachowicz reprezentowali naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „Mały Mistrz Ortografii”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 9.
Celem konkursu było uwrażliwianie na piękno języka ojczystego, a przede wszystkim promowanie uczniów najzdolniejszych. Ortograficzne rozgrywki przebiegały w dwóch częściach, pierwsza część – to praca indywidualna, a druga – praca zespołowa.
Drużyna chłopców naszej szkoły zdobyła IV miejsce.
Gratulujemy!
tekst: Anna Pintal, zdjęcia: Anna Kardasz
Wojewódzka Gala podsumowania konkursów przedmiotowych
14 maja 2014 r. odbyła się uroczysta gala podsumowania konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa lubelskiego w roku szkolnym 2013/2014.
Wszystkich laureatów zaproszono do Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i tam, w szacownych murach tej historycznej uczelni młodzi, zdolni ludzie zostali uhonorowani dyplomem laureata oraz nagrodą książkową. W tej uroczystej chwili towarzyszyli im nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz rodzice.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prof. dr hab. Krzysztof Narecki, Pan Wojciech Wilk Wojewoda Lubelski, przedstawiciele lubelskich uczelni, władz samorządowych oraz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.
Jest nam szczególnie miło, że pośród najpiękniejszego kwiatu młodzieży lubelskiej znalazła się nasza uczennica - Patrycja Mydlak – laureatka konkursu z języka polskiego. Razem z Patrycją została również nagrodzona dyplomem Pani Alicja Dubel – Dyrektor szkoły oraz Pani Marta Słomianowska – nauczyciel języka polskiego.
Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie na dziedzińcu KULu pod znanym pomnikiem Jana Pawła II.
Serdecznie gratulujemy Patrycji i Jej Rodzicom!!!
Tekst i zdjecia M.Słomianowska
Rodzice na lekcji matematyki
Rodzice uczniów klasy IV b mieli możliwość powrotu do szkolnej ławy.
Dnia 14 maja 2014 r w klasie IV b odbyła się otwarta lekcja matematyki, na którą przybyli zaproszeni goście: rodzice i opiekunowie uczniów tej klasy oraz pani vice dyrektor Jolanta Krywko.
W czasie zajęć przeprowadzonych przez panią Małgorzatę Wilkołazką, dorośli zapoznali się z nowoczesnymi metodami pracy z ich dziećmi. Główny cel spotkania to zapoznanie rodziców z elementami metody oceniania kształtującego, które stosowane są na lekcjach w naszej szkole. Na zajęciach wykorzystano pokaz multimedialny na tablicy interaktywnej na temat ułamków zwykłych. Uczniowie rozwiązali wspólnie rebus matematyczny, zadania związane z ustalaniem wskazanej części pewnej całości, dyskutowali na temat gdzie i w jaki sposób można zastosować liczby będące ułamkami. Oprócz zaangażowania dzieci dało się też zauważyć pozytywną aktywność rodziców, którzy przy okazji, odświeżyli swoją szkolną wiedzę.
Zaproszeni goście i ich pociechy pozostawili nauczycielowi prowadzącemu zajęcia pozytywne opinie o lekcji w formie krótkich liścików. Wszyscy byli zadowoleni. Uczniowie dlatego, że nabyli nową wiedzę, a ich rodzice, że odświeżyli swoją, w sposób bardzo atrakcyjny.
Bardzo dziękujemy Rodzicom i Uczniom klasy IV b za liczne przybycie i uczestnictwo w przeprowadzonych zajęciach.
Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka
XXI Konkurs Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła
8 maja 2014 roku w Kurii Diecezjalnej w Zamościu odbył się finał XXI Konkursu Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła. Zmagania konkursowe w diecezji rozpoczęło 820 uczniów, natomiast do ścisłego finału zakwalifikowało się 25 uczniów.
Uczeń klasy Va – 10 letni Wiktor Wachowicz, który był najmłodszym uczestnikiem tegorocznego finału, ponownie wykazał się ogromną wiedzą biblijną i liturgiczną, i trudny test finałowy rozwiązał prawie bezbłędnie zajmując - tak jak w roku ubiegłym -
I miejsce.Uczeń przygotowywał się pod kierunkiem p. Marzeny Chmiel.
Wiktorowi i jego Rodzicom serdecznie gratulujemy kolejnego zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst i zdjęcia Marzena Chmiel
Sukces drużyny z naszej szkoły
W dniu 06.05.2014 r. w Komendzie Miejskiej Policji w Zamościu odbył się gminny etap Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”.
Celem Konkursu jest upowszechnianie wśród młodych ludzi wiedzy o zagrożeniach, z jakimi mogą się spotkać w życiu codziennym oraz zapoznanie z systemem działania służb i instytucji niosących pomoc w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
Konkurs ma również na celu rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw.
Naszą Szkołę reprezentowała 6-osobowa drużyna w składzie:
Agata Sawicka kl 4a, Karol Jaskułecki kl 4b,
Martyna Mądroń kl 5a, Radek Sobstyl kl 5a,
Patrycja Mydlak kl 6a, Maksymilian Franczak kl 6a.
Zadanie wszystkich uczestniczących w konkursie drużyn polegało na rozwiązaniu pisemnego testu wiedzy zawierającego pytania z zakresu tematyki określonej jako cel konkursu.
Drużyna z naszej Szkoły zajęła I miejsce, co oznacza przejście do kolejnego etapu konkursu – powiatowego, który odbędzie się dnia 16.05.2014 r w Komendzie Miejskiej Policji w Zamościu.
Zwycięzcom i ich opiekunowi serdecznie gratulujemy
Tekst i zdjęcie Alicja Szcześniak
Miejskie uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 z Dyrekcją i wychowawcami oraz wieloma mieszkańcami Zamościa uczcili 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w czasie uroczystości patriotycznej na Rynku Wielkim w Zamościu.
Podniosły charakter uroczystości dopełnił ceremoniał wojskowy, okolicznościowe przemówienie prezydenta miasta Zamościa pana Marcina Zamoyskiego, Apel Pamięci i salwa honorowa oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu marszałka Józefa Piłsudskiego. Defilada z udziałem żołnierzy, służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich zakończyła manifestację.
Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka
Sukces naszych biegaczek
w I Ogólnopolskim Biegu Wokół Twierdzy Zamość
W dniu 2 maja 2014 r. w Zamościu odbył się Ogólnopolski Bieg „Wokół Twierdzy Zamość” dla dzieci i młodzieży, służb mundurowych i nauczycieli. O godzinie 11.00 w Amfiteatrze przy Nowej Bramie Lubelskiej nastąpiło uroczyste otwarcie zgodnie z olimpijskim ceremoniałem. Biegi dla dzieci i młodzieży odbyły na bulwarach osiedla Planty.
W biegach przełajowych naszą szkołę reprezentowali:
- Walczuk Samanta – klasa IIa
- Michniewicz Marcelina - klasa IVa
- Bajek Krystian – klasa IVa
- Teterycz Krystian – klasa IVa
- Hamerski Adam – klasa VI a
- Dubel Julia – klasa Ia gim.
- Pizoń Piotr – klasa Ia gim.
Klub Sportowy „Agros” reprezentowały:
- Miedziak Natalia – klasa Va
- Ząbczyk Patrycja – klasa Ic gim.
Najszybszą spośród gimnazjalistek na dystansie 600 m dziewcząt okazała się uczennica naszej szkoły - Julia Dubel z kl.Ia, a brązowy medal wywalczyła Patrycja Ząbczyk z kl. I c reprezentująca jednocześnie Klub Sportowy Agros.
W trakcie imprezy odbyła się również Miejska Inauguracja Dni Olimpijczyka z udziałem Olimpijczyków Polskich. Patronat nad biegiem objęli: Wojewoda Lubelski Wojciech Wilk, Prezydent Miasta Zamość Marcin Zamoyski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Arkadiusz Bratkowski, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.
Zdjęcia: Paweł Nowak
Uroczystości patriotycze na Rynku Wielkim w Zamościu
Dnia 2 maja 2014r. delegacja samorządu uczniowskiego Zespołu Szkół nr 2 uczestniczyła w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Punktualnie o godz. 12.00 na Rynku Wielkim odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej w asyście honorowej służb mundurowych Garnizonu Zamość.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
„Nauczmy się na pamięć tego kraju!” – to motto uroczystej akademii przygotowanej z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
24 lata temu, 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił jako święto państwowe dzień 3. maja- rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Obecnie kontynuujemy tę tradycję, wpisaną i głęboko zakorzenioną w naszej historii.
Wzruszający montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich gimnazjum pod opieką p. Marii Łysakowskiej, p. Joanny Mudy oraz p. Katarzyny Bedy, która skomponowała oprawę muzyczną. Dekorację podkreślającą symbolikę narodową wykonała p. Marta SłomianowskaW scenariuszu wykorzystano m. in. wiersze T. Kubiaka, I. Krasickiego, M. Konopnickiej, Z. Staweckiego oraz teksty piosenek : „Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „Ojczyzna”, „Mazurek 3 Maja”.
Tekst i zdjęcia Joanna Muda
RAJD „SPOTKANIE Z WIOSNĄ”
26 kwietnia 2014 roku uczniowie z klas 2a, 4a, 5a z p. Anną Taras i p. Iwoną Jonak oraz z klasy 3a z p. Anną Pintal uczestniczyli w 40 Rajdzie „Spotkanie z Wiosną”, zorganizowanym przez PTTK w Zamościu.
Nasza trasa: Kawęczynek - Las Cetnar - Stanica Konna - Wólka Czarnostocka – 11 km
W czasie pieszej wędrówki podziwialiśmy przepiękne krajobrazy Roztocza Zachodniego, poznaliśmy historię tego regionu. Wędrowaliśmy wzgórzami i debrami w Lesie Cetnar. Ze względu na labirynty wąwozów teren ten nazywany jest przez miejscową ludność Piekiełkiem.
Na mecie na strudzonych piechurów czekało ognisko i konkursy. Jakub Romaszko z V a - zdobył II miejsce w konkursie krajoznawczym; w konkursie piosenki turystycznej I miejsce zajęły dziewczynki: Ania, Oliwia, Martyna, Wiktoria z klasy IIa . Wszyscy uczestnicy w konkursie zręcznościowym – bieg z jajkiem, otrzymali nagrody.
Największą atrakcją rajdu była przejażdżka rowerem po okolicy oraz niezapomniana wizyta w hotelu (pięciogwiazdkowym).
Było super - humor wszystkim uczestnikom dopisywał !!!
Zdjęcia i tekst p. Anna Taras
Nie lękajcie się…
Takie przesłanie towarzyszyło inscenizacji wielkopostno-wielkanocnej, która odbyła się w naszej szkole w dniu 16.04.2014r.
Uczniowie klas II a, V a i VI a szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści z klasy I b, przygotowani przez p. Marzenę Chmiel, zaprezentowali scenki ukazujące codzienne problemy młodzieży.
Następnie pokazali, gdzie szukać światła i pomocy w trudnościach, wskazując pokój, wiarę, miłość i nadzieję jako źródła prawdziwego szczęścia. Uczył nas tego Papież Polak, którego słowa przywołaliśmy w drugiej części apelu, by w ten sposób przygotować się duchowo do Jego kanonizacji. Piękną oprawę muzyczną przygotował chór szkolny pod kierunkiem p. Katarzyny Beda.
Spotkanie świąteczne zakończyły słowa życzeń wypowiedziane przez uczniów, Panią Dyrektor Alicję Dubel i naszego Gościa - o. Michała Chacińskiego – franciszkanina, który podzielił się z nami wspomnieniami z osobistych spotkań z Janem Pawłem II.
Tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia Anna Taras
Zamojskie Premiery Teatralne
Grupa dzieci z klas: III a, IV a i V a tworząca grupę teatralną o nazwie „Świetlicowa Siódemeczka” wzięła udział w „Zamojskich Premierach Teatralnych”.
Dnia 14 kwietnia 2014r. na scenie Zamojskiego Domu Kultury zaprezentowana została przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi „Nowa opowieść o Kopciuszku”.
W przeglądzie wzięło udział 13 amatorskich zespołów z Zamościa i powiatu zamojskiego działających w szkołach i placówkach różnego typu. Nasi artyści obejrzeli wszystkie zaprezentowane spektakle.
Dzięki temu mieli okazję skonfrontowania własnych umiejętności i warsztatu aktorskiego. Okazuje się, że nie tak łatwo być aktorem, nie tak łatwo być na scenie.
Tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz, Beata Stasiuk
Świecą przykładem i zarażają pozytywną energią.
W piątek 11 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu odbyła się prezentacja pierwszej edycji projektu pod hasłem: PGE stacja sport-świeć przykładem, zarażaj energią.
Udział w projekcie wzięły wszystkie klasy Szkoły Podstawowej Nr 7 i pierwsze klasy Gimnazjum 1. Celem akcji było przybliżenie dzieciom pozytywnych wzorców z uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Dzieci miały okazję poznać ciekawe dyscypliny sportowe, zapoznać się z przepisami gry oraz dowiedzieć się, gdzie można trenować dyscyplinę w okolicy. Wspaniałą zabawę uczniów SP 7 i Gimnazjum 1 zobaczycie na galerii zdjęć:
Tekst i zdjęcia Jerzy Bekas
IX Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas II
,,Liczbowe zmagania Kubusia Puchatka”
11 kwietnia 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu odbyła się IX edycja Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas II ,,Liczbowe zmagania Kubusia Puchatka”.
Do konkursu przystąpiły 3 – osobowe drużyny z 8 zamojskich szkół podstawowych :
SP nr 2, 3, 4, 7, 8, 10, Społecznej Szkoły Podstawowej oraz Smart School.
Głównym organizatorem konkursu jest dyrekcja oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: pani Bożena Greszta oraz pani Anna Pintal ze Szkoły Podstawowej nr 7.
,,Liczbowe zmagania Kubusia Puchatka” są konkursem opartym w głównej mierze na zabawach liczbowych, w których na pierwszy plan wysuwają się działania matematyczne i logiczne myślenie. Wśród zadań znajdują się również takie, które wymagają intuicji i fantazji. Razem z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi dzieci wkraczają w magiczny świat liczb, rozwiązują różnorodne łamigłówki i szarady matematyczne.
Połączenie treści matematycznych, polonistycznych i społeczno – przyrodniczych sprawia, że formuła konkursu staje się dla dzieci bardziej atrakcyjna, wzmacnia pozytywną motywację, zachęca do dalszych poszukiwań, wpływa na rozwój zainteresowań i zdolności matematycznych.
A oto zwycięzcy tegorocznej edycji:
I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3: Filip Pietkiewicz
Przemysław Bugaj
Hanna Tybura
II miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 7: Karolina Wójcik
Weronika Ślusarczyńska
Jakub Brykner
III miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4: Wojciech Osela
Zuzanna Sak
Julia Chałupczak
GRATULUJEMY!
Tekst: Bożena Greszta, Anna Pintal
Zdjęcia: Anna Gregorowicz
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty
Uczniowie klasy trzeciej mają za sobą swój pierwszy poważny egzamin.
10 kwietnia 2014r. odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty, który był podzielony na 2 części: test z języka polskiego i test z matematyki.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie będą zadowoleni z jego wyniku.
tekst i zdjęcia: Anna Pintal
„Wiosna, cieplejszy wieje wiatr…”
Jak bardzo wiosennie zrobiło się dookoła, mogli przekonać się wszyscy, którzy 9 kwietnia wybrali się do Zamojskiego Domu Kultury na „Koncert wiosenny”. Marzanki, gaiki, a przede wszystkim przepięknie, wiosennie przebrani uczniowie zachwycali swoim wyglądem i zarażali radością.
Na początku kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Pani Jolanta Kalinowska – Obst powitała serdecznie licznie zgromadzonych uczestników koncertu. Z kolei rozpoczął się pokaz niezwykle widowiskowych i żywiołowych tańców w wykonaniu grup II, III i IV. Podziwialiśmy tańce lubelskie, łowickie, opoczyńskie, starowarszawskie, zamojskie i krakowskie. Przeplatano je opowieściami o zwyczajach i obrzędach ludowych związanych
z nadejściem wiosny oraz konkursami dla publiczności: na najpiękniejszą Marzankę i gaik oraz na najbardziej wiosennie przebraną klasę. W ostatniej kategorii zdecydowanie tryumfowali uczniowie naszej szkoły: I miejsce zdobyła klasa II a, a klasy I a i I b zajęły ex aequo II miejsce. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i kalendarze Zespołu Pieśni
i Tańca „Zamojszczyzna”, a pozostali uczestnicy konkursów otrzymali również pamiątkowe dyplomy i informatory promujące zespół. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę zespołu Skaldowie „Wiosna”.W doskonałych humorach, pełni sił i zapału do pracy, wiosennie roześmiani wracaliśmy do szkoły, mając nadzieje, że niebawem znów będziemy mogli podziwiać nasze koleżanki i kolegów z zespołu „Zamojszczyzna”
(tekst – Anna Kardasz, zdjęcia wykonane i udostępnione przez „Videofilmowanie” – Jarosław Szafran)
Debata Szkolna Zdrowy styl odżywiania.
7 kwietnia 2014 roku uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej oraz I-III Gimnazjum uczestniczyli w przygotowanej przez Samorząd Uczniowski debacie szkolnej pod hasłem „Zdrowy styl odżywiania. Czy wiesz co jesz?”
Celem debaty było zapoznanie uczniów z zasadami racjonalnego odżywiania się, kształtowania umiejętności oceniania własnego sposobu żywienia. Debata została przygotowana z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Poprowadził ją uczeń klasy II a, Marcin Kondraciuk, któremu asystowała Weronika Antończak.
Na początek uczniowie wykonywali ćwiczenie „Co najbardziej lubię jeść?”, które wprowadziło ich w temat dyskusji. Uczestnicy zapisali na kartkach co lubią jeść najbardziej, a czego nie lubią. Prowadzący odczytał wyniki i zadał uczniom pytania dotyczące ich wypowiedzi. Następnie przedstawiono zasady zdrowego odżywiania. Uczniowie zastanawiali się, czym należy kierować się przy zakupie żywności, co to znaczy dobrze się odżywiać oraz czym objawia się nadwaga i niedowaga. Uczniowie, którzy najczęściej zabierali głos to: Tymon Gontarz z klasy I a oraz Michał Święciło z klasy I b. Dokonano też prezentacji piramidy zdrowia. Zwrócono uwagę na to, że najważniejsza jest aktywność fizyczna, następnie wskazano, jakie produkty są szczególnie cenne dla naszego zdrowia. Podsumowaniem debaty było wypełnienie przez jej uczestników ankiety sprawdzającej wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Na zakończenie uczniowie otrzymali broszury o zdrowym odżywianiu oraz książeczki „Twój mleczny pomocnik”. Debata pozwoliła uczniom na ukierunkowanie swoich upodobań żywieniowych, na to, co zdrowe i cenne dla organizmu. Uświadomiła potrzebę stosowania się do zasad prawidłowego odżywiania, co daje gwarancję zdrowia i sukcesów w szkole. Uczniów w tym przedsięwzięciu wspierały: Joanna Muda, Jolanta Greszta-Schab oraz Marta Majewska.
Tekst i zdjęcia J.Muda, J.Greszta-Schab, M.Majewska
Uczennica klasy IV a laureatką konkursu SZPAK
Agata Sawicka – uczennica klasy IV a, przygotowywana przez nauczyciela Małgorzatę Wilkołazką - została laureatką konkursu matematycznego SZPAK dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej.
Organizatorem konkursu było Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Prezydent Miasta Zamościa.
Agatka Sawicka i Maksymilian Franczak z klasy VI a – przygotowywany przez nauczyciela Małgorzatę Bożek reprezentowali naszą szkołą jako finaliści konkursu w dniu 5 kwietnia 2014 roku. W finale udział wzięło 211 uczniów z terenu powiatów: zamojskiego, tomaszowskiego i hrubieszowskiego (w tym 81 uczniów klas IV i 93 uczniów klas VI).
Wyprzedzając swoją wiedzą i umiejętnościami konkurentów, Agata znalazła się w gronie najlepszych matematyków naszego regionu zdobywając drugą lokatę (29 pkt. na 30 pkt).
Serdecznie gratulujemy Agacie i jej Rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów.
Tekst i zdjęcie M.Wilkołazka
.
I KONKURS MATEMATYCZNO – EKOLOGICZNY
Dnia 2 kwietnia odbył się I KONKURS MATEMATYCZNO – EKOLOGICZNY przeznaczony dla uczniów klasy III a, IV a i IV b. Wzięło w nim udział 15 uczniów, którzy mogli przy tej okazji sprawdzić swoje matematyczne umiejętności. Przyznano następujące miejsca:
klasy czwarte:
I miejsce:
Agata Sawicka kl. IV a,
II miejsce:
Karolina Ulicka kl. IV b
III miejsce:
Karol Jaskułecki kl. IV b
klasa trzecia:
I miejsce:
Katarzyna Zubala
II miejsce:
Filip Wachowicz
Gratulujemy serdecznie!
Tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz, Beata Stasiu
Dzień Ziemi
Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi uczniowie klasy V a Szkoły Podstawowej nr 7 oraz klasy I c Gimnazjum nr 1 wspólnie posadzili przed szkołą kolorowe bratki. Szybko zrobiło się wesoło i wiosennie. Dzieci ze Szkoły Podstawowej wspaniale zintegrowały się z młodzieżą gimnazjalną. Wspólna praca zbliżyła uczniów i pozwoliła na uczczenie tego corocznego święta. Akcję przygotowały: Jolanta Greszta – Schab, Marta Majewska i Anna Sawiniec – Szczech.
Zdjęcia i tekst M.Majewska
Laureaci konkursu „Dzieje Polski w legendzie”
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu odnieśli kolejny sukces w międzyszkolnym konkursie!
4 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół nr 4 w Zamościu odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczo – Plastyczny „Dzieje Polski w legendzie”. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-II brali udział w części plastycznej konkursu, natomiast część literacka skierowana była do uczniów klas III. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu składającego się z dwunastu pytań zamkniętych i otwartych, na które mieli 45 minut. Do konkursu przystąpili reprezentanci dziesięciu szkół podstawowych z Zamościa i okolic.
Jak stwierdziła przewodnicząca jury, poziom wiedzy uczniów był najwyższy ze wszystkich dotychczasowych edycji konkursu i wobec tego rywalizacja była niezwykle wyrównana. Różnice punktowe zdobywców poszczególnych miejsc wyniosły zaledwie 0,5 punktu.
Wśród laureatów konkursu znalazł się reprezentant naszej szkoły, Filip Wachowicz z kl. III a, który przygotowywał się pod opieką p. Anny Kardasz i zajął zaszczytne II miejsce. W części plastycznej konkursu w kategorii szkół podstawowych nagrodę zdobył Karol Gajak z kl. I a (opiekun p. Iwona Kurzempa – Sarzyńska). Wiktoria Cis z kl. II a (opiekun p. Anna Taras) zdobyła natomiast wyróżnienie.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach
Zapraszamy do przeczytania artykułu n.t. konkursu na łamach Tygodnika Zamojskiego
(Tekst i zdjęcia – Anna Kardasz)
Magiczna podróż do Bibliotekolandii
„Staraj się czerpać z książek jak najwięcej mądrości i radości. Szanuj je jak najbliższych sercu przyjaciół” – takie motto ma odtąd przyświecać nowopasowanym czytelnikom klas pierwszych.
A uroczystość ta odbyła się 2 kwietnia 2014 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Odświętnie ubrane, uśmiechnięte i pełne wielkich chęci do zabawy Pierwszaki wyruszyły wraz z Krasnoludkami i Panią Bibliotekarką, Anną Kardasz w magiczną podróż do Bibliotekolandii. Tu czekała na nie niespodzianka – były gośćmi na przyjęciu urodzinowym Kopciuszka razem z Jasiem i Małgosią oraz Śnieżką J. Brały też udział w różnych quizach pięknie odpowiadając na pytania związane z bajkami i baśniami. I tu musiały się wykazać niemałą wiedzą na temat bohaterów literackich. A za aktywność Krasnoludki nagradzały ich „małym co nieco” J. Kiedy zabawy dobiegły końca – wszystkie Pierwszaki złożyły uroczyste przyrzeczenie, że odtąd będą „kochały książki i nie zrobią im krzywdy”. Pani Bibliotekarka pasowała każdego z nich na mieszkańca Bibliotekolandii i czytelnika królewskiej biblioteki, a na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek. Magiczna podróż zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym specjalnie na tę okazję przez Panią Bibliotekarkę.
Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy V a pod kierunkiem p. Anny Kardasz. W role postaci bajkowych wcielili się następujący uczniowie: Kopciuszek – Ada Kostrubiec, Śnieżka – Aleksandra Jonak, Małgosia – Katarzyna Farion, Jaś – Radosław Sobstyl, Krasnoludki – Zuzanna Roczkowska i Katarzyna Majewska. Piękną scenerię wykonała p. Marta Słomianowska.
Na zakończenia głos zabrała Pani Dyrektor, Alicja Dubel, która powiedziała „młodym czytelnikom”, że „książka to taki przyjaciel, który nigdy nie zawiedzie, nie zdradzi”. Życzyła im więc, aby zaprzyjaźnili się z książką na zawsze…
(tekst – Anna Kardasz, zdjęcia – Piotr Kardasz, uczeń kl. I a gimnazjum)
SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW
1 kwietnia 2014 r., jak w całej Polsce, nasi szóstoklasiści przystąpili do sprawdzianu podsumowującego ich naukę w szkole podstawowej. Uczniowie stawili się elegancko ubrani i raczej z pozytywnym nastawieniem. Niektórym towarzyszyły również stremowane mamy. Przed rozpoczęciem sprawdzianu udali się do swojej klasy, gdzie spotkali się ze swoją wychowawczynią, Panią Małgorzatą Bożek, która w ostatnich słowach dodawała wszystkim otuchy oraz przekazywała jeszcze ostatnie rady.
Potem wszyscy udali się do przeznaczonych dla nich miejsc. Puste korytarze, cisza, eleganccy uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja, wszystko to wprowadzało podniosłą atmosferę. 15 minut przed godziną 9.00 przewodniczący komisji wraz z wyznaczonymi uczniami udali się do sekretariatu , aby odebrać indywidualnie zapakowane sprawdziany. Część organizacyjna obyła się sprawnie i zgodnie z procedurami. Sprawdzian zaś przebiegał spokojnie, uczniowie byli zdyscyplinowani i skupieni na pracy.
Po skończonym sprawdzianie wszyscy żywo dyskutowali i wymieniali się swoimi uwagami. Stwierdzili jednogłośnie, że najwięcej czasu poświęcili na zadanie otwarte z języka polskiego, którym było opowiadanie. Część matematyczna wydała się uczniom raczej prosta. Wrażenia więc były pozytywne. Będziemy teraz z niecierpliwością czekać na wyniki.
(tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Bożek)
Od 20 lat są znowu z nami…
25 marca 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu uczestniczyli w uroczystościach jubileuszowych Ojców Franciszkanów i odpuście parafialnym w kościele p.w. Zwiastowania NMP.
Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się od wykładu p. Ewy Lorentz na temat obecności Franciszkanów w historii miasta od powstania pierwszej wspólnoty do czasów współczesnych. Uroczystej liturgii z udziałem władz miasta i wielu kapłanów przewodniczył i homilię wygłosił J. E. Ks. Bp Mariusz Leszczyński. We wspólnej modlitwie uczestniczyła Pani Dyrektor Alicja Dubel, p. Jolanta Krywko - vicedyrektor oraz poczty sztandarowe obu szkół. Przedstawiciele dzieci – Wiktoria Szkałuba i Szymon Drozd z klasy Ia serdecznie powitali Pasterza Diecezji. Uczniowie i nauczyciele włączyli się także w przygotowanie świątecznej liturgii. Na zakończenie uroczystości gimnazjaliści podziękowali Ks. Biskupowi za wspólną modlitwę.
(Tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Łukasz Kamiński)
Szkolne rekolekcje wielkopostne
Nasze rekolekcje odbywały się w dniach, 23 -26 marca 2014 r. w parafii Zwiastowania NMP w Zamościu.
O potrzebie ciągłej troski o przyjaźń z Jezusem mówił uczniom szkoły podstawowej o. Michał Chaciński. Spotkania dla młodzieży gimnazjalnej prowadził o. Kazimierz Malinowski, który często przypominał słowa bł. Jana Pawła II kierowane do młodzieży: " Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali..."
W tym szczególnym czasie oczekiwania na kanonizację Papieża Polaka słowa te prowokowały do refleksji nad swoim postępowaniem i sensem kształtowania własnej osobowości.
Na temat: Kim dla mnie jest Chrystus? z gimnazjalistami rozmawiały goszczące w szkole: s.Sylwia i s. Sabina Franciszkanki MM oraz ks. Jarosław Kędra, który mówił młodym o tym jak istotną rolę Jezus odgrywa w życiu człowieka.Dyrekcji, naszym wychowawcom i wszystkim nauczycielom, którzy pomogli nam w dobrym przeżyciu tych szczególnych dni - dziękujemy!
Zdjęcia i tekst J.Bulak i M.Chmiel
Nietypowy Dzień Talentów w Szkole Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 1
W dniu 21 marca 2014 w Zespole Szkół Nr 2 odbył się coroczny Dzień Odkrywania Talentów. Każda tego typu uroczystość jest inna w naszej szkole: ma swój klimat, atmosferę a przede wszystkich swoich bohaterów – uczestników, którzy błysnęli talentem i zasłużyli na nagrody oraz na uznanie publiczności.
O godz. 9.00 rozpoczęła się pierwsza część tegorocznej uroczystości: popisy najmłodszych uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej Nr 7. W Sali zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice oraz zaproszeni goście: Proboszcz Parafii O.O. Franciszkanów o. A.Zalewski, radny Rady Miejskiej Zamościa p. L. Łuczka, p. L. Stanisławek z zarządu osiedla Promyk, przewodnicząca Rady Rodziców p. M. Hasiec oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Każda klasa zaprezentowała repertuar, który oprócz konkursowych recytacji składał się z popisów w dowolnej dziedzinie. Przed publicznością występowali sportowcy, wokaliści, instrumentaliści oraz tancerze. Po raz pierwszy w tym roku w popisie judo wystąpił 5- latek Hubert Bełz wraz ze swoim bratem Wiktorem z klasy Ia. Uczniowie występowali w pokazach solowych i grupowych. Emocje były ogromne. Wybór zwycięskiego zespołu klasowego – arcytrudny! Podczas burzliwych obrad jury, prowadzący uroczystość p. P. Biłant zapowiedział przygotowaną dla dzieci przez rodziców niespodziankę: przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka i krasnoludki”. To właśnie dlatego dzisiejsza uroczystość była wyjątkowa. Po raz pierwszy na scenie wystąpili rodzice naszych uczniów. Od kilku tygodni pracowali nad spektaklem z p. M. Garbuz. I dziś pokazali po kim nasi uczniowie odziedziczyli talenty! Rodzice – aktorzy zaprezentowali się w pięknych strojach, z rekwizytami, wśród efektownych dekoracji przygotowanych przez p. A. Sawiniec –Szczech. W dniu dzisiejszym u nikogo nie było widać debiutanckiej tremy. Talentem scenicznym oraz odwagą wykazali się: p. M. Gąska, A. Szkałuba, B. Kuczeruk, p. M. Łapa, p. E. Drabik, p. A. Ruszel, p. M. Jakubczyk, p. R. Wachowicz, p. S. Sawa, oraz p. Irena i p. Piotr Wawrzyszkowie. Gratulujemy i składamy wyrazy uznania. Po przedstawieniu jury ogłosiło z niecierpliwością oczekiwany werdykt. Na nagrodę za najlepszą recytację zasłużyli Kacper Gąska i Jakub Nizioł z klasy Ia. Wśród zespołów klasowych zwyciężyła klasa II a przygotowana przez wychowawcę p .A. Taras.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Po zakończeniu uroczystości dla najmłodszych rozpoczął się pokaz talentów starszych uczniów z klasy IV-VI Szkoły Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 1. Wszystkie zespoły bardzo poważnie potraktowały dzisiejsze zmagania. Były występy prac plastycznych, fotografii, pokazy technik samoobrony i walk wschodnich. Uczniowie przygotowali pokazy wokalne, instrumentalne oraz recytacje. Szóstoklasiści przedstawili też turniej „Familiada”. Wszystkie występy złożyły się na bardzo ciekawe, zróżnicowane repertuary klas. Jury miała trudne zadanie ponieważ poziom był bardzo wyrównany. Ostatecznie spośród klas IV - VI - zwycieżyła klasa Va, ciesząc się wraz z wychowawczynią p.M.Słomianowską, natomiast spośród klas gimnazjalnych zwyciężyła klasa Ib, która cieszyła się wraz z wychowawczynią p. E. Wilczyńską- Krawiec. Atrakcją uroczystości był popis Freestyle w wykonaniu gości z Lublina i występ szkolnego zespołu wokalno – instrumentalnego „Forte”. Tradycyjnie uroczystość przebiegała w wiosennym, pogodnym nastroju a wszyscy świetnie się bawili.
tekst: M. Garbuz
zdjęcia: E. Danilewicz
Jak nie dać się zarazkom?
Dnia 20 marca w szkolnej świetlicy odbyło się spotkanie ze szkolną pielęgniarką. Wygłosiła ona pogadankę o tym, jak uchronić się od chorób. Dzieci obejrzały prezentację pt.:”Meningokoki", na której postaci złego duszka i dobrego duszka usiłowały wywrzeć wpływ na dzieci.
Wiedząc o tym, że wszędzie czyhają zarazki, należy stosować 5 zasad postępowania, aby uchronić się od chorób:
- nie dawać „gryza”,
- nie dawać „łyka”,
- zasłaniać usta przy kaszlaniu, nos przy kichaniu,
- używać chusteczek higienicznych,
- zaszczepić się.
Po spotkaniu część dzieci otrzymała kolorowanki.
Tekst i zdjęcia: Beata Stasiuk, Anna Gregorowicz
ZAJĘCIA OTWARTE W KLASIE II A
Dnia 6 marca 2014 roku w klasie II a odbyły się zajęcia otwarte z edukacji matematycznej dla rodziców.
Na zajęciach była obecna Pani Dyrektor Alicja Dubel oraz nauczyciele klas I -III.
Zajęcia prowadziła wychowawczyni Anna Taras metodą oceniania kształtującego.
Rodzice mieli okazję zobaczyć jak funkcjonują i pracują na lekcji ich dzieci oraz zapoznać się z metodami, formami i sposobami pracy nauczyciela w klasie.
Podczas zajęć uczniowie wykazali się doskonałą umiejętnością liczenia w zakresie 100; sprawnym porównywaniem liczb dwucyfrowych, znajomością liczb parzystych i nieparzystych, poprawnym wykonywaniem obliczeń pieniężnych. Byli bardzo zaangażowani i aktywni, pracowali sprawnie, starali się wszystkie zadania wykonywać samodzielnie i dokładnie.
(Tekst: Anna Taras, zdjęcia Anna Gregorowicz)
VI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
„ Z ortografią za pan brat”
12 marca 2014 r. odbył się w naszej szkole finał VI Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „ Z ortografią za pan brat”. Od tego roku szkolnego przejęło nad nim honorowy patronat LSCDN Oddział w Zamościu.
Jest on adresowany do uczniów klas 4 -6 zamojskich szkół podstawowych. Za jego organizację odpowiadała Pani Iwona Zgnilec oraz Pani Marta Słomianowska.
Podczas konkursu zadania rozwiązywane są zespołowo oprócz jednej konkurencji – dyktanda. Jest ono pisane indywidualnie, aby spośród wszystkich uczestników wyłonić najlepszego, który otrzyma tytuł Arcymistrza Ortografii.
Podczas tegorocznej edycji konkursu naszymi gośćmi honorowymi byli przedstawiciele LSCDNu: Pani Grażyna Miller oraz Pan Artur Gontarz, którzy na co dzień pełnią funkcję Konsultantów. Zostali zaproszeni do pracy w Komisji Konkursowej
Do konkursu zgłosiło się 8 szkół wystawiając 13 drużyn, czyli 39 uczestników. Rywalizacja była duża, zadania dość trudne i wszyscy ciężko pracowali, jednak, dzięki bardzo miłej atmosferze zapewnionej przez Organizatorów, przede wszystkim się dobrze bawili.
Tytuł Mistrzów Ortografii zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie: Karolina Pawliszak, Jakub Zub, Julia Zawisza.
Wicemistrzami Ortografii zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 6 czyli Kinga Lal, Julia Waśko oraz Małgorzata Lis.
III Miejsce zajęły Kamila Śledź, Julia Kanarszczuk i Sandra Kupryjaniuk ze Szkoły Podstawowej Nr 2.
Najlepszą z najlepszych okazała się Julia Waśko z SP6, która została tegorocznym Arcymistrzem Ortografii .
Medale, dyplomy, puchary oraz nagrody zwycięskim uczestnikom wręczali zaproszeni goście: Pani Grażyna Miller i Pan Artur Gontarz oraz Pani Alicja Dubel .
Serdecznie wszystkim gratulujemy!
Zdjęcia i tekst Marta Słomianowska
DZIEŃ KOBIET W KLASACH I – III
Mały Samorząd Uczniowski jak co roku zorganizował wybory „Dziewczynki na medal”.
Dzieci wspólnie z paniami dokonały wyboru w swojej klasie najgrzeczniejszej, najsympatyczniejszej dziewczynki.
10 marca zostały wręczone zasłużone medale.
Anna Pintal
Dzień Kobiet w kl. V a
Tradycją już stało się w klasie V a, że młodzież z zaangażowaniem i fantazją spędza na wspólnej zabawie takie dni jak: Dzień Chłopaka czy Dzień Kobiet.
W piątek 7 marca 2014 r. chłopcy sprawili cudowną niespodziankę swoim koleżankom.
Oprócz zabawnych i ciekawych konkurencji przygotowali dla każdej dziewczyny upominek w postaci słodkiego małego co nieco. Każda też została obdarowana piękną różyczką lub tulipanem. Wszyscy się doskonale bawili. To były niezapomniane chwile! Brawo Chłopcy!
Zdjęcia i tekst Marta Słomianowsk
MAMY LAUREATKĘ!
Uczennica klasy VI a Patrycja Mydlak została LAUREATKĄ Kuratoryjnego Konkursu z języka polskiego. Wielki finał odbył się 26 lutego 2014 r. w Podstawowej Szkole Nr28 w Lublinie. Uczennica przygotowywała się do konkursu pod opieką pani Marty Słomianowskiej. Jesteśmy z niej bardzo dumni!
Gratulujemy Patrycji oraz jej Rodzicom i życzymy dalszych sukcesów!!!
Tekst i zdjęcia Marta Słomianowska
KONKURS DLA KLAS PIERWSZYCH „ZNAM LOGO SKO I LOGO PKO”
W lutym odbył się konkurs plastyczny dla uczniów klas pierwszych. Zadanie polegało na starannym wykonaniu logo SKO i logo PKO. Część wykonanych prac zamieszczono na gazetce ściennej. Wyróżniono i nagrodzono prace następujących uczniów:
kl. I a
Szymon Drozd
Grzegorz Jańczuk
Michał Muda
Judyta Żołnierczuk
kl. I b
Zuzanna Boruń
Nikola Dedko
Maja Dzioch
Wiktor Górny
Hanna Kawalec
Jakub Pitwała
Kamila Zwolan
tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz
"Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie"
Uczniowie klasy 1a i 1b Szkoły Podstawowej nr 7 brali udział w konkursie plastycznym pod hasłem "Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie". Konkurs odbył się w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Bezpieczne dziecko - Bezpieczne przedszkole". Organizatorem konkursu było Przedszkole nr 1 w Zamościu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 z ogromną chęcią i zainteresowaniem wykonali prace plastyczne, a ich talent i zaangażowanie zostały nagrodzone dyplomami i ciekawymi książkami.
Klasa 1aNagroda główna:
*Wiktoria Szkałuba
Wyróżnienia:
*Judyta Żołnierczuk
*Szymon Drozd
*Kacper Gąska
*Jakub Nizioł
Klasa 1b
Nagroda główna:
*Agata Bartkowska
*Kamila Zwolan
*Hanna Kawalec
Wyróżnienia:
*Maja Dzioch
*Weronika Duras
*Justyna Sokołowska
*Aleksandra Witko
*Bartłomiej Sawa
Życzymy dalszych sukcesów uzdolnionym plastycznie uczniom.
Tekst i zdjęcia:
Iwona Kurzempa-Sarzyńska
Bożena Greszta
Maluchy na nartach
Nasze dzielne maluchy zakończyły sezon narciarski nauką jazdy na nartach.
W dniu 28 lutego 2014r. uczniowie klasy 1a i 1b nauczania początkowego uczestniczyli w zajęciach nauki na nartach w Jacni.
Po raz pierwszy dzieci miały możliwość skorzystania ze sprzętu narciarskiego i fachowej opieki instruktorskiej. Uczniowie uczyli się jazdy na wprost oraz utrzymywania równowagi podczas zjazdów. Pogoda dopisała. Niestety był to ostatni wyjazd na narty w tym roku szkolnym. Jak przebiegały zajęcia na stoku zobacz w galerii zdjęć:
Zdjęcia i tekst Jerzy Bekas
Pączek na dobry początek dnia!
Stało się już tradycją w naszej szkole, że w Tłusty Czwartek każdy uczeń Zespołu Szkół Nr 2 zostaje poczęstowany pączkiem. Nie inaczej było i w tym roku. Pyszne, kusząco pachnące pączki, zakupione przez Radę Rodziców i sponsorów: Państwa Aleksandrę i Witolda Pasztów, przyjechały do szkoły z samego rana, aby przyczynić się do miłego rozpoczęcia zajęć lekcyjnych.
Uczniowie, zarówno młodszych jak i starszych klas, z apetytem i uśmiechem na buzi delektowali się tradycyjnym przysmakiem.
Cała szkolna społeczność składa Rodzicom, sponsorom i wszystkim realizatorom czwartkowej inicjatywy gorące podziękowania!
tekst: M. Garbuz
zdjęcia: Z. Ilczuk, M. Garbuz
RAJD ZIMOWY „WZGÓRZAMI ROZTOCZA”
W sobotę 22 lutego 2014 r. uczniowie z klasy IIa i IVa wraz z opiekunami p. Anną Taras i p. Iwoną Jonak uczestniczyli w 40 Rajdzie Zimowym „Wzgórzami Roztocza” zorganizowanym przez PTTK oddział Zamość.
Na pieszą wędrówkę wyruszyliśmy z parkingu leśnego na skraju lasu Zimne Doły - Gmina Łabunie. Szliśmy drogami leśnymi i polnymi (ok.7 km), pokonując napotkane przeszkody.
Rajd tylko z nazwy był zimowy, większość drogi brodziliśmy po błocie. Śnieg leżał tylko gdzieniegdzie .
Na mecie w Majdanie Ruszowskim czekało na nas ognisko i konkursy. Wygraliśmy konkurs na lepienie figury śniegowej – nasza drużyna: Julka, Oliwia, Wiktoria i Mateusz - ulepiła najwyższą (85 cm).
Klasa 2 a tradycyjnie brała udział w konkursie piosenki turystycznej – zimowej, zdobywając wyróżnienie i nagrody.
Było fajnie!!
Już czekamy na kolejny rajd w kwietniu „Powitanie wiosny”.
Tekst i zdjęcia: Anna Taras
Dzień Babci i Dziadka w klasie I b
21 lutego 2014 roku uczniowie klasy I b zorganizowali uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Licznie przybyli goście ze wzruszeniem wysłuchali prezentowanych przez ich wnuczęta wierszy i piosenek.
W ten niekonwencjonalny sposób dzieci bardzo gorąco podziękowały swoim drogim Babciom i Dziadkom za ich nieocenioną miłość i troskę. Wręczyły także drobne upominki – własnoręcznie wykonane laurki z podobiznami ich ukochanych Babć i Dziadków.
To niecodzienne spotkanie umilił słodki poczęstunek przygotowany przez zawsze pomocnych rodziców.
Drogim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i życzymy długich lat życia.
Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: pani Magdalena Boruń i pan Sebastian Sawa
Charytatywna zabawa karnawałowa
W dniu 22 lutego odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów Zespołu Szkół Nr 2. W zabawie uczestniczyły również młodsze dzieci z obwodu naszej szkoły oraz ich rodzice.
W rytmie muzyki, którą przygotował uczeń Gimnazjum Kuba Żmijewski , bawili się wspólnie z dziećmi ich rodzice oraz nauczyciele .
W czasie trwania imprezy zorganizowane były gry i konkursy dla dzieci przygotowane przez p. M. Kuryło i p. B. Stasiuk . Za ciekawe stroje karnawałowe oraz aktywność uczestnikom zabawy wręczone zostały nagrody.
Po wyczerpującej i pełnej atrakcji zabawie przygotowany był słodki poczęstunek dla dzieci oraz paczki ze słodyczami.
Tekst i zdjęcia Beata Stasiuk i Alicja Szcześniak
Zabawa karnawałowa
19 lutego 2014r. odbył się długo oczekiwany bal karnawałowy dla klas I – VI.
W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną postaci z bajek i nie tylko. Uczniowie wesoło bawili się przy dźwiękach skocznej muzyki. Zmęczeni mogli posilić się smacznymi przekąskami i słodkościami przygotowanymi przez rodziców.
Dużą atrakcją był konkurs na najciekawsze przebranie przeznaczone dla uczniów klas I – III. Wspaniałe jury składające się z rodziców i uczniów miało nie lada problem, gdyż wszystkie dzieci pięknie wyglądały. Po długich naradach udało się jednak przyznać nagrody.
Klasa Ia:
I miejsce – Sebastian Dróżdż
II miejsce – Hanna Kucharska
III miejsce – Kacper Gąska
Klasa I b:
I miejsce – Nikola Detko
II miejsce – Aleksandra Witko
III miejsce – Igor Glinka
Klasa II a:
I miejsce – Wiktoria Cis
II miejsce – Oliwia Mnich
III miejsce – Dawid Sołowiej
Klasa III a:
I miejsce – Dawid Teterycz
II miejsce – Julia Konopka
III miejsce – Patrycja Rasiak
Karnawałowy nastrój udzielił się wszystkim, a wspaniała zabawa pozwoliła nabrać energii do dalszej nauki.
tekst: Anna Pintal, zdjęcia: Małgorzata Drozd
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dnia 14 lutego 2014 r. uczniowie klasy II a obchodzili uroczystość Dnia Babci i Dziadka.
Dzieci, bardzo licznie przybyłym Babciom i Dziadkom zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Były też życzenia, upominki – niespodzianki oraz specjalny „Koncert życzeń”.
Dziadkowie i Babcie byli bardzo wzruszeni występem swoich wnucząt. Słodki, wspólny poczęstunek, przygotowany przez zawsze pomocne mamy umilił to wyjątkowe spotkanie.
Tekst i zdjęcia: Anna Taras
Nagroda dla Karola
W logopedycznym konkursie plastyczno-literackim ”W Szumilandii...” organizowanym przez SOSW w Zamościu brali udział uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej.
Zadanie konkursowe było dość nietypowe. Należało narysować wymyśloną krainę Szumilandii, w której znajdą się przedmioty, obiekty zawierające głoski szeregu szumiącego: sz,ż/rz,cz,dż.
Spośród przygotowanych prac wybrano 6, a nagrodzona II miejscem została praca Karola Gajaka z klasy Ia.
Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 17.02.2014r.
Tekst i foto: Anna Gregorowicz, Beata Stasiuk
Walentynkowy liścik
Niechaj przypomina
O tym, jak Ci bliska
Jest pewna dziewczyna!
Takie i inne życzenia z okazji Dnia Świętego Walentego mieli okazję przesłać uczniowie naszej szkoły. Coroczną pocztę walentynkową zorganizowały samorządy szkolne. Uczniowie wrzucali kartki z życzeniami do skrzynek walentynkowych od środy 12 lutego.
W Dzień Zakochanych wszystkie życzenia trafiły do adresatów.
Tekst i zdjęcia Małgorzata Drozd
"Kochamy Was, kochamy całym sercem"
Dnia 13.02.2014r. uczniowie klasy dwujęzycznej - 1a powitali w progach szkoły swoje ukochane Babcie i drogich Dziadków. Na montaż słowno-muzyczny pod hasłem "Kochamy Was, kochamy całym sercem" składały się piosenki i wiersze. Dziadkowie ze wzruszeniem słuchali swoich pociech i podziwiali w repertuarze anglojęzycznym.
Na zakończenie spotkania dzieci złożyły życzenia i wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane laurki.
Tekst Iwona Kurzempa – Sarzyńska , Foto-Małgorzata Drozd
Jesteśmy w finale13 lutego 2014 roku odbył się kolejny etap XXI Konkursu Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła. Do zmagań konkursowych przystąpiło 75 uczniów szkół podstawowych z terenu całej diecezji, wśród których znalazł się również Wiktor Wachowicz z klasy V a przygotowywany przez p. Marzenę Chmiel. Wiktor uzyskał bardzo dobry – drugi wynik w diecezji i znalazł się w gronie 25 finalistów konkursu. Zmagania finałowe odbędą się 8 maja 2014 roku w Kurii Diecezjalnej w Zamościu.
Wiktorowi i jego Rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!
Marzena Chmiel
Udział uczniów w 14. edycji programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”.
Dnia 11.02.2014 r. uczniowie klasy IVa i Va otrzymali dyplomy za pomyślne ukończenie pakietu edukacyjnego „Droga i Ja” oraz zdobycie wiedzy z zakresu bezpiecznego i ekologicznego poruszania się w ruchu drogowym.
Program edukacyjny Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” to jedna z najstarszych i największych inicjatyw dla dzieci na świecie, na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ekologicznego przemieszczania. Akcję wspierają Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego.
Celem programu Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” jest poprawa bezpieczeństwa dzieci na polskich drogach oraz wykształcenie w nich ekologicznych postaw związanych z transportem.
Na zajęciach technicznych omówiono następujące lekcje z programu edukacyjnego „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”:
- Poznaję kodeks drogowy. Celem lekcji było poznanie znaczenia sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych.
- Jeżdżę na rowerze - umocnienie przygotowania się do jazdy i zapoznanie z przepisami ruchu drogowego.
- Uczę się przewidywać niebezpieczeństwa - rozpoznanie zagrożeń, nabycie umiejętności dostosowania swojego zachowania i stroju/ wyposażenia.
- Korzystam z komunikacji publicznej - zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa i współżycia społecznego związanego z korzystaniem ze środków komunikacji publicznej.
- Poruszanie się podczas złej pogody - uwzględnienie okoliczności (ilość światła i warunki atmosferyczne) przed wejściem w przestrzeń ruchu drogowego.
- Odnawialne źródła energii – zrozumienie, jakie elementy przyrody są wykorzystywane do produkcji energii.
- Przemieszczanie się w okolicach szkoły – rozpoznanie różnych rodzajów zanieczyszczeń /zanieczyszczenie wizualne, zanieczyszczenie hałasem oraz emisja gazów cieplarnianych/.
- Środki transportu – rozpoznawanie ruchu zmotoryzowanego i niezmotoryzowanego / emisja gazów cieplarnianych/.
- Obieg wody w fabryce – zrozumienie potrzeb oczyszczania ścieków.
- Samochód elektryczny – porównanie zasad działania różnych samochodów.
Tekst i zdjecia p. Anna Sawiniec - Szczęch
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Uczniowie klasy III a 13 lutego 2014r. przygotowali przedstawienie dla swoich kochanych babć i dziadków. W pięknie udekorowanej sali zaprezentowali scenkę pt. „Babcia dobra na wszystko”. Nie zabrakło też wierszy – życzeń oraz wesołych piosenek.
Po inscenizacji dzieci wręczyły babciom i dziadkom prezenty – niespodzianki.
Wspólny poczęstunek (za który dziękujemy niezastąpionym mamom) zakończył to miłe spotkanie.
tekst i zdjęcia: Anna Pintal
PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!Świetlica szkolna bierze udział w projekcie pt.''Aktywnie po zdrowie"dla klas I-III realizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia.
Projekt ma charakter ogólnopolskiego, międzyszkolnego konkursu zespołowego.Udział w nim bierze klasa II a z p. Beatą Stasiuk.
Uczestnictwo w konkursie polega na realizacji serii działań podzielonych na 3 etapy: jesień, zima i wiosna. Z realizacji każdego działania sporządza się i wysyła odpowiednie raporty. W ramach każdego z etapów realizowane są lekcje tematyczne dotyczące zdrowego i aktywnego trybu życia konkursy i wywiadówki dla rodziców. Jednym z zadań było przeprowadzenie w szkole kampanii na rzecz wody, poprzedzone wcześniej zajęciami o roli i znaczeniu wody jako najzdrowszego i najlepszego napoju dla człowieka. Kampania przeprowadzona została w szkole 11 lutego na korytarzu szkolnym podczas dwóch przerw lekcyjnych.Dekoracja i stroje prowadzących akcję uczennic przyciągały uwagę wszystkich uczniów. Każdy chciał spróbować pysznej wody. Przy stoisku zatrzymywali się zaciekawieni rodzice oraz goście odwiedzający naszą szkołę.Wszyscy byli częstowani wodą. Po tak udanej kampanii jest nadzieja, że niegazowana woda będzie częściej i chętniej przez wszystkich wybierana spośród wielu dostępnych na rynku napojów.
Tekst i foto: Beata Stasiuk
GŁOŚNE FERIE Z >FORTE<
Ferie, ferie i po feriach… Wydawałoby się, że w ferie większość z nas wyjeżdża, albo nudzi się w domu… Ale nie wszyscy! Zespół wokalno – instrumentalny >FORTE< działający w naszej szkole ciężko pracował w ferie nad nowym repertuarem. W pierwszym tygodniu ferii spotykaliśmy się w naszych domach, a w drugim w szkole. Oj, głośno było i wesoło! Przygotowanie piosenek wymaga od nas wiele pracy i skupienia, ale oczywiście nie może się obyć bez żartów i dobrej zabawy. Nasza próba przyciągała gości z całej szkoły… niektórzy nawet chwilkę z nami muzykowali.
Efekty naszej pracy będzie można usłyszeć już niebawem. Zapraszamy
Opiekunem Zespołu jest p. Katarzyna Beda.
A oto mała foto relacja z naszego spotkania w ferie…Album foto
(tekst i zdjęcia: K. Beda)
Tańczymy i śpiewamy w „Zamojszczyźnie”!
„…zaświeć nam jaśniej gwiazdo betlejemska (…) ku oknom chłopskich chat, gdzie radość zagościła z opłatkiem na stołach i kolędą na ustach…” (Wł. Koczot)
Pod takim hasłem 19.01.2014 r. w sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury odbył się Koncert Noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Było wspólne kolędowanie, taniec i poezja w wykonaniu tancerzy wszystkich grup.
„Bóg się rodzi”, „Północ już była”, „Gwiazda na kiju”, „Narodził się nam Zbawiciel”, „Pora na wigilię” czy „Biała pastorałka” to tylko niektóre z utworów wykonane podczas koncertu. Ale jak zawsze, największym aplauzem licznie zgromadzonej publiczności cieszyły się żywiołowo wykonane tańce opoczyńskie, biłgorajskie, lasowiackie, krakowiak czy też wiązanka walców.
Koncertem tym ZPiT „Zamojszczyzna” powitał Nowy Rok i podtrzymał świąteczną atmosferę. Był to ukłon w stronę wiernej publiczności, która nigdy nie zawodzi. Wśród gości można było dostrzec nie tylko rodziców wykonawców i miłośników zespołu, ale także przedstawicieli miasta Zamościa oraz dyrekcję naszej szkoły. Natomiast na scenie mogliśmy podziwiać m.in. uczniów Zespołu Szkół Nr 2, którzy zasilają niemalże wszystkie grupy taneczne (VI –I), od najmłodszej „Bandureczki”, poprzez „Gaik” (grupy dziecięce), grupy dziecięce starsze, młodzieżowe aż do najstarszej grupy I, w której od lat tańczą m.in. rodzice naszych uczniów.
(tekst: Anna Kardasz, zdjęcia wykonane i udostępnione przez "Videofilmowanie" - Jarosław Szafran)
KONCERTUJEMY!
Zespół wokalno – instrumentalny >FORTE< działający w naszej Szkole pod kierownictwem pani Katarzyny Beda, skupia w swych szeregach uczniów Gimnazjum Nr 1 oraz Szkoły Podstawowej Nr 7.W niedzielę 19 stycznia, czyli na początku ferii zimowych, pracowite >FORTE< pięknie wykonało kolędy podczas mszy św. o godzinie 12.00 w Kościele PW Zwiastowania NMP.
Parafianie bardzo ciepło przyjęli nasze kolędowanie: Kolędę dla nieobecnych, W żłobie leży, Mizerną cichą w wykonaniu instrumentalnym, Wśród nocnej ciszy, Cichą noc czy Dzisiaj w Betlejem. Niektóre kolędy śpiewali z nami wszyscy uczestnicy mszy.
Zapraszamy na kolejne koncerty z nowym, ciekawym repertuarem.
(tekst i zdjęcia: K. Beda)
Życzenia imieninowe dla ks. Biskupa Mariusza Leszczyńskiego
W sobotę 18 stycznia 2014 r. przedstawiciele naszej szkoły złożyli imieninowe życzenia Ks. Biskupowi Mariuszowi Leszczyńskiemu. Spotkanie przebiegało w radosnym duchu Bożego Narodzenia i rozpoczęło się śpiewem kolędy.
Następnie życzenia Ks. Biskupowi złożył kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu ks. Michał Maciołek, a także zebrane w domu diecezjalnym grupy i delegacje z teranu naszej diecezji.
W imieniu młodzieży z gimnazjum życzenia złożyła Aleksandra Bender i Jakub Oberda z klasy Ia. Najmłodsi uczestnicy uroczystości - Agata Bratkowska z klasy Ib i Kacper Gąska z klasy Ia (szkoły podstawowej) pięknie zaprezentowali przygotowane życzenia, sprawiając ogromną radość Ks.Biskupowi, który nagrodził dzieci drobnymi upominkami i ... zaprosił je do studia nagrań Katolickiego Radia Zamość, by ich zyczenia mogli usłyszeć mieszkańcy całej diecezji.
Dzień pełen wrażeń zakończył się miłym spotkaniem z panią redaktor Joanną Suszko w studiu radiowym.
(tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Anna Litwin, Agnieszka Bratkowska)
Międzyszkolny Konkurs Literacki „Cudowne Boże Narodzenie”
Uczniowie klasy IIIa okazali się prawdziwymi twórcami. Swoimi zdolnościami pisarsko – literackimi pochwalili się biorąc udział w Międzyszkolnym Konkursie Literackim „Cudowne Boże Narodzenie”, które zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 9.
Filip Wachowicz zdobył główna nagrodę, a Krystian Józefko, Paweł Malanda i Agnieszka Tokarska wyróżnienia.
Rozdanie nagród nastąpiło 17 stycznia na wieczorku poezji w szkole organizatora.
Serdecznie gratulujemy laureatom z klasy IIIa.
tekst i zdjęcia: Anna Pintal
Zajęcia otwarte w kl. IA
Dnia 16 stycznia 2014 roku w klasie dwujęzycznej - 1a Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu odbyły się zajęcia otwarte, w których uczestniczyli uczniowie, rodzice oraz pani Alicja Dubel - Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu. Temat dnia "Bawimy się mądrze i bezpiecznie" zbiegł się w czasie z terminem ferii zimowych. Dzieci wraz z wychowawcą przypomniały zasady bezpiecznego spędzania ferii zimowych. Ciekawie i barwnie opowiedziały zimową historyjkę obrazkową, wykazały się znajomością pór roku, miesięcy, nie tylko w języku polskim, ale także i angielskim. Dzieci zaprezentowały się w piosence pt. "Wesoły Nowy Roczek" i tym optymistycznym akcentem zakończyły zajęcia.
Zdjęcia i tekst: Iwona Kurzempa-Sarzyńska
Lekcja dla rodziców w klasie IIIa
Dnia 16 stycznia 2014r. uczniowie klasy IIIa w obecności swoich rodziców zaprezentowali umiejętności, jakie zdobyli w szkole. Lekcje prowadziła wychowawczyni Anna Pintal metodą oceniania kształtującego.
Po zapoznaniu z celami zajęć nauczycielka zabrała swoich uczniów w podróż po Afryce. Praca w grupach umożliwiła poznanie klimatu oraz roślin i zwierząt tego kontynentu. Zastosowanie ciekawych metod i form zabawowych (układanie puzzli, śpiewanie piosenki z pokazywaniem) wyzwoliło ciekawość poznawczą i aktywność dzieci. Nie zabrakło też pracy z tablicą interaktywną.
Po zakończeniu zajęć nastąpiła ocena: dzieci nagrodziły siebie buźkami, a wychowawczyni słodkim upominkiem za aktywną i wzorową pracę. Rodzice byli zachwyceni umiejętnościami swoich pociech. Przypomnieli sobie, jak byli kiedyś uczniami. Mamy nadzieję, że ta lekcja wpłynie pozytywnie na relację szkoła - uczeń - rodzic.
tekst i zdjęcia: Anna Pintal
VII Przegląd Kolęd i Pastorałek „NAD NAMI CICHA NOC”
WYGRALIŚMY!!!!!!
15 stycznia bieżącego roku w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu odbył się VII Przegląd Kolęd i Pastorałek „NAD NAMI CICHA NOC”. W Przeglądzie wzięło udział 8 solistów oraz 9 zespołów, ocenianych przez jury w składzie: p. Ewa Lisak, p. Barbara Ulanowska oraz ks. Robert Fuk.
Uczestnicy przeglądu oceniani byli w dwóch kategoriach: zespoły oraz soliści.
Z wielką radością przyjęliśmy werdykt Jury: I miejsce w kategorii zespołów dla ZESPOŁU WOKALNO – INSTRUMENTALNEGO >>FORTE<< działającego w naszej szkole pod kierownictwem p. Katarzyny Beda.
Okrzykom radości nie było końca. To było bardzo miłe doświadczenie dla całego Zespołu.
(tekst i zdjęcia: K. Beda)
„Pomóż pieskom przetrwać zimę”
Reprezentanci prawie wszystkich klas I – VI Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi uczestniczyli dnia 13 stycznia 2014 w wycieczce do Schroniska dla bezpańskich psów w Zamościu. Celem wycieczki była obserwacja życia zwierząt w schronisku, wywiad z pracownikiem schroniska oraz przekazanie suchej karmy dla psów. Karmę zakupiono za pieniądze zebrane w wyniku szkolnej zbiórki pieniędzy. Akcja zdobywania funduszy trwała przez miesiąc, a prowadzili ją uczniowie klasy IVa. Zebrano 162 zł. Dzieci zwiedziły teren schroniska i z zainteresowaniem słuchały opowieści pracownika schroniska o swoich podopiecznych.
W organizacji wycieczki nieocenioną pomoc okazali rodzice: pan Krzysztof Gromek, pan Mariusz Wilczek oraz Państwo Marta i Piotr Waniowscy.
Podczas wizyty towarzyszyły nam pieski o imionach: Babka i Wujenka.(tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz)
XXII Finał WOŚP
12 stycznia 2014r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2: Zuzanna Szumigaj, Diana Mnich, Kamila Adamczuk, Agata Popik i Agata Mazurek wraz opiekunką samorządu p. J. Mudą zagrali w XXII Finale WOŚP. Mimo niesprzyjającej aury, uczestniczkom nie zabrakło zapału i dzielnie kwestowały na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.
Przygotowania do tej akcji rozpoczęły się już kilka dni wcześniej. W dniach 9 i 10 stycznia samorządy uczniowskie szkoły podstawowej i gimnazjum zorganizowały kawiarenkę ze słodkimi wypiekami. Dochód ze sprzedaży ciast przeznaczony został na cele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za "słodkie" wsparcie!
(tekst: J. Muda, zdjęcia: K. Adamczuk)
Kim będę w przyszłości? Fotografem !!!
Od kilku lat do świetlicy szkolnej są zapraszani rodzice, którzy wykonują ciekawe zawody.
Dnia 10.01.2014r. gościła w świetlicy mama Darii z kl. IV a p. Małgorzata Niedużak z zawodu fotograf.
Pani Małgorzata przygotowuje przede wszystkim ślubne sesje zdjęciowe, utrwalając ten wyjątkowy dzień w życiu nowożeńców. Jest to praca w plenerze i wymagająca dostosowania się do różnych warunków atmosferycznych.
Mama Darii zaprezentowała różne fotografie z sesji oraz nietypowe ujęcia np.zdjęcie postaci odbijającej się w karoserii samochodu. Pani fotograf opowiadając o swojej pracy, podkreśliła, że bardzo lubi swój zawód, gdyż
dzięki niemu ma możliwość poznania różnych ludzi i ciekawych miejsc.
Temat był tak interesujący, że na zakończenie spotkania wszystkie dzieci orzekły zgodnie, że w przyszłości
zostaną fotografami. Upamiętnieniem tego miłego dnia była wspólna fotografia.(Tekst i foto: Beata Stasiuk)
ZAJĘCIA OTWARTE W KL. I B
9 stycznia w klasie I b odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Na zajęciach była obecna również Pani Dyrektor Alicja Dubel.
Licznie zgromadzeni goście mieli okazję poznać istotę pracy w klasie dwujęzycznej, jak również zaobserwować jak na lekcji pracują ich pociechy. Tematem zajęć było "Porównanie zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych kultywowanych w Polsce i w Wielkiej Brytanii".
Uczniowie poznali brytyjskie zwyczaje i tradycje świąteczne, wzbogacili swoje słownictwo dotyczące Świąt Bożego Narodzenia zarówno w wersji polskiej, jak i angielskiej. Utrwalili wiadomości dotyczące polskich tradycji i zwyczajów świątecznych. Wykonali także kolędę "Cicha noc” w wersji polsko – angielskiej.
Podczas zajęć wykorzystano świąteczne prezentacje multimedialne oraz grę edukacyjną z cyklu e - szkoła.
Uczniowie pracowali na zajęciach bardzo sprawnie i efektywnie, wykazując dużą aktywność i zaangażowanie.
Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie, a dzieciom życzymy dalszych sukcesów!
Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: pani Magdalena Boruń
Doświadczenia zdobyte…
9 stycznia 2014 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Zamościu odbyły się „XIV Spotkania z Kolędą i Pastorałką”. Naszą Szkołę reprezentowały aż dwa zespoły oraz solistka: Chór i Zespół Instrumentalny >Forte< działający w Gimnazjum Nr 1; debiutujący Zespół Klasy Trzeciej ze Szkoły Podstawowej Nr 7 oraz Zuzanna Gałan - solistka z klasy czwartej SP Nr 7. Zespoły przygotowała pani Katarzyna Beda.
Wszyscy zdobyliśmy nowe doświadczenia, poznaliśmy śpiewających i grających uczniów innych szkół, spędziliśmy dzień wspaniale integrując się ze sobą. Śpiewaliśmy wspólnie piękne, wzruszające kolędy, które sprawiły, że wszyscy uczestnicy Spotkania jeszcze raz mogli się przenieść w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia.
(tekst i zdjęcia: K. Beda)
Kolędnicy misyjni
„Dom przyjaciela nigdy nie jest daleko” - tak mówi kongijskie przysłowie. – Nie za daleko są też domy kongijskich dzieci i dlatego dzieci z Koła Misyjnego zaangażowały się w pomoc dla swoich rówieśników z Afryki.
6 stycznia 2014 r – w Misyjnym Dniu Dziecka - po uroczystej Mszy św sprawowanej w kościele O.Franciszkanów , wyruszyły z misyjnym przesłaniem i kolędą do gościnnych mieszkańców osiedli Planty i Promyk.
Spotkania z rodzinami dostarczyły nam wiele radości i wzruszeń. Misyjna puszka szybko zapełniała się darami dobrych serc – po kilku godzinach kolędowania dzieci zebrały 465 zł, które zostaną przekazane na konto Papieskich Dzieł Misyjnych.
( tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: E.Wilczyńska-Krawiec, I.Jonak, M.Chmiel)
„Śpiewajcie i grajcie Mu...”
Pod tym hasłem 18 grudnia 2013r. nasi uczniowie przygotowali dla Rodziców montaż słowno - muzyczny „Wieczór poezji i kolęd”. W tym dniu odbyły się zebrania z rodzicami wszystkich klas Zespołu Szkół Nr 2 oraz Dzień Otwartej Szkoły, podczas którego Rodzice mogli podziwiać efekt pracy zarówno uczniów szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. To wspólne przedsięwzięcie wywołało szczere wzruszenie u niejednego rodzica i wszystkich wprowadziło w niezwykłą, pełną ciepła atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Tradycją naszej szkoły są coroczne obchody Dnia Patrona, które zbiegają się z uroczystością szkolnej Wigilii oraz Jasełkami. W tym roku świętowaliśmy 20 grudnia. W każdej klasie odbyły się spotkania opłatkowe, które przygotowali uczniowie wraz z wychowawcami.
O godz.10.30 ,po wspólnym kolędowaniu i życzeniach, młodzież szkoły podstawowej udała się do sali gimnastycznej, gdzie w świątecznym nastroju „odbyła” wędrówkę po osiemnastowiecznej Europie z Adamem Mickiewiczem– patronem gimnazjum oraz obejrzała wzruszający montaż słowno- muzyczny „Wieczór poezji i kolęd” . Uroczystość przygotowali wspólnie uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 – zarówno przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 7, jak i Gimnazjum nr 1, pod kierunkiem nauczycieli: p. Iwony Zgnilec, p. Joanny Mudy i p. Joanna Bulak. Chórem opiekowała się p. Katarzyna Beda. Scenografię opracowała p. Anna Sawiniec-Szczech.
Na uroczystej akademii o godz.12.30 gościliśmy Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu pana Jerzego Michalskiego, pana Leszka Łuczkę - przewodniczącego Zarządu Osiedla Promyk i radnego Rady Miasta Zamość oraz O. Proboszcza Andrzeja Zalewskiego i O. Michała Chacińskiego z parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Alicja Dubel złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia oraz wręczyła uczniom dyplomy i nagrody za sukcesy odniesione w szkolnych konkursach: literackim i recytatorskim- poświęconych Patronowi Szkoły. Młodzież oraz zgromadzeni goście opuścili szkołę w nastroju radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.(tekst: J. Muda, zdjęcia: M. Drozd)
Wszystkie ciasta były pyszne!
19 grudnia rozstrzygnięto szkolny konkurs dla Mam „Mój pomysł na świąteczne ciasto”.
Wzięły w nim udział Mamy uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Panie wspięły się na szczyty swych kulinarnych talentów i przygotowały wypieki według własnych unikatowych receptur, przepięknie udekorowane, a przede wszystkim bardzo smaczne, o czym jako pierwsi przekonali się jurorzy konkursu.
Ciasta oceniali przewodniczący samorządów klasowych Zespołu Szkół nr 2 (16 uczniów). Komisja brała pod uwagę walory estetyczne i wkład pracy włożony w wykonanie wypieku. Kulminacyjnym punktem oceny było delektowanie się smakiem ciast, co zajęło sędziom najwięcej czasu i okazało się nie lada wyzwaniem. Dopiero po zakończonej degustacji każdy uczeń zapisał wytypowane przez siebie numery wypieków, ustalając własną kolejność. Zadaniem pań bibliotekarek było podliczenie wyników.
Werdykt jury okazał się następujący:
I miejsce - Pani Bernardyna Łubkowska
II miejsce - Pani Bożena Wnuk
III miejsce - Pani Małgorzata Szkałuba
Wyróżnienia otrzymały Panie: Alicja Dubel, Marta Kłapouchy, , Edyta Kostrubiec, Barbara Kuczeruk, Joanna Muda, Dorota Pawlasiuk, Katarzyna Szozda, Grażyna Żmijewska
Dla laureatek 3 czołowych miejsc w konkursie sponsor szkoły – firma Jubiler GODZISZEWSCY- ufundował upominki w postaci biżuterii. Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas Święta Patrona w dn. 20 grudnia 2013r. Po zakończeniu uroczystości wszyscy zebrani mieli możliwość delektowania się wypiekami uczestniczek konkursu.
Wszystkim Mamom składamy gorące podziękowania za udział w szkolnym konkursie!
Nagrodzonym i wyróżnionym Paniom serdecznie gratulujemy!
tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek
Duch Bożego Narodzenia jest wśród nas!
Uczniowie, Rodzice, nauczyciele i goście, odwiedzający naszą szkołę w ciągu ostatnich dwóch tygodni, mogli odczuć nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Pięknie przystrojone były korytarze szkolne, świetlica, a przede wszystkim sale lekcyjne, którym świąteczny wygląd nadali uczniowie biorący udział w konkursie na najpiękniejszy wystrój sali.
Do konkursu, ogłoszonego przez szkolną bibliotekę, przystąpiły wszystkie klasy Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1. Każdy uczeń starał się wnieść swój wkład w przyozdobienie klasy. Pomagali także Rodzice, za co należą im się serdeczne podziękowania!
11 grudnia 2013 r. wspólne działania uczniów, rodziców i wychowawców oceniła Komisja Sędziowska złożona z nauczycieli i przedstawicieli Samorządów Uczniowskich. Jurorzy mieli naprawdę bardzo trudne zadanie a werdykt był następujący:
szkoła podstawowa
Kategoria klas I-III:
I miejsce - klasa Ia
II miejsce - klasa Ib
III miejsce - klasa IIIa
Kategoria klas IV-VI:
I miejsce - klasa IVb
II miejsce - klasa VIa
III miejsce - klasa Va
gimnazjum
I miejsce - klasa Ia
II miejsce - klasa IIIa i IIIb
III miejsce - klasa Ib
Przewodniczący klas odebrali dyplomy, gratulacje i słodkie upominki z rąk Pani Dyrektor podczas Święta Patrona w dniu 20.12.2013r.
tekst i zdjęcia: Maria Garbuz
Sportowy Turniej Mikołajkowo - Świąteczny dla klas I - III szkoły podstawowej
Dnia 19 grudnia uczennice z klasy IIb gimnazjum Katarzyna Giecko, Wiktoria Cyc, Aleksandra Wnuk i Wiktoria Dycha zorganizowały w ramach projektu z wychowania fizycznego Sportowy Turniej Mikołajkowo Świąteczny dla klas I - III szkoły podstawowej.
W zabawie wzięły udział 10-cio osobowe drużyny z każdej klasy. Pozostali uczniowie kibicowali swoim kolegom i koleżankom, zagrzewając ich do walki okrzykami i brawami. Drużyny wzięły udział w sześciu konkurencjach, które wywołały wiele emocji od śmiechu po łzy. Na szczęście wszyscy wyszli z imprezy uśmiechnięci i zadowoleni. Wszystkie dzieci otrzymały słodycze, kibice balony, uczestnicy turnieju długopisy a zwycięskie drużyny smycze i dyplomy za zwycięstwo i udział w zabawie.
Na koniec Mikołaj wręczył dodatkowe nagrody wylosowanym uczniom z poszczególnych klas. Na zakończenie turnieju wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia z Mikołajem.
(tekst i zdjęcia: M. Kozłowska)
SPOTKANIE OPŁATKOWE
Uprzedzając rodzinną atmosferę wigilijnego wieczoru 18 grudnia 2013r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2: Kasia Zubala, Filip Wachowicz - uczniowie kl. IIIa Szkoły Podstawowej oraz Karol Sierkowski kl. IIb i Monika Jamroż kl.Ib - uczniowie Gimnazjum przekazali świąteczne życzenia Księżom Biskupom Marianowi Rojkowi i Mariuszowi Leszczyńskiemu, którzy podzielili się z nami opłatkiem przekazując całej wspólnocie szkolnej serdeczne słowa życzeń oraz podziękowanie za świąteczne upominki.(Tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Anna Litwin)
Dnia 16 stycznia 2014r. uczniowie klasy IIIa w obecności swoich rodziców zaprezentowali umiejętności, jakie zdobyli w szkole. Lekcje prowadziła wychowawczyni Anna Pintal metodą oceniania kształtującego.
Po zapoznaniu z celami zajęć nauczycielka zabrała swoich uczniów w podróż po Afryce. Praca w grupach umożliwiła poznanie klimatu oraz roślin i zwierząt tego kontynentu. Zastosowanie ciekawych metod i form zabawowych (układanie puzzli, śpiewanie piosenki z pokazywaniem) wyzwoliło ciekawość poznawczą i aktywność dzieci. Nie zabrakło też pracy z tablicą interaktywną.
Po zakończeniu zajęć nastąpiła ocena: dzieci nagrodziły siebie buźkami, a wychowawczyni słodkim upominkiem za aktywną i wzorową pracę. Rodzice byli zachwyceni umiejętnościami swoich pociech. Przypomnieli sobie, jak byli kiedyś uczniami. Mamy nadzieję, że ta lekcja wpłynie pozytywnie na relację szkoła - uczeń - rodzic.
tekst i zdjęcia: Anna Pintal
Kolędujemy Mieszkańcom Osiedla ”Promyk”
W dniu 15.12.2013 r. w „Browarze Zamość” odbyło się wigilijne spotkanie opłatkowe dla Mieszkańców osiedla "Promyk". Do odświętnie przystrojonej sali przybyli przedstawiciele władz miasta, wśród których gościł Prezydent Miasta Zamościa P. Marcin Zamoyski.
W świąteczny nastrój wprowadził zebranych występ wychowanków z osiedlowego przedszkola oraz słowa powitania, ciepłe słowa i życzenia skierowane do zgromadzonych przez Przewodniczącego Zarządu Osiedla Promyk P. Leszka Łuczkę. Następnie przyszedł czas na pokaz talentów uczniów naszej szkoły. Przed mieszkańcami osiedla wystąpili między innymi: Maksymilian Kawka – gitara, Mateusz Mazur - cymbałki, Olga Krupa, kl. Ia i Filip Chmiel -skrzypce kl. IIb. O Bożonarodzeniowego ducha spotkania postarały się również postacie Maryi i Józefa: Julia Dubel z kl. Ia i Łukasz Góra z kl. Ic.Nastrój Betlejemskiej Nocy echem unosił się podczas śpiewu kolędy „Cicha noc” w wykonaniu Zuzanny Gałan, uczennicy kl. IVa. Miłą niespodzianką dla dzieci była wizyta św. Mikołaja, który rozdawał słodycze. Śpiewane kolędy, takie jak: „Jezus Malusieńki”, „Mizerna, cicha”, "Raduj się świecie", „W żłobie leży” oraz "Dzisiaj w Betlejem" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Zamościu, towarzyszyły wszystkim zebranym podczas tego niezapomnianego spotkania.(tekst i zdjęcia: J. Bulak)
Spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia – Ruchu Osób Niepełnosprawnych „Feniks”
14 grudnia w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu odbyło się spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia – Ruchu Osób Niepełnosprawnych „Feniks”, w którym wzięli udział dostojni goście m.in.: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Marian Rojek i Pan Marcin Zamoyski Prezydent Miasta Zamość.Uczniowie naszej szkoły, zaprezentowali przygotowane wcześniej jasełka i kolędy.
Pani Alicja Dubel – dyrektor szkoły złożyła najserdeczniejsze życzenia na ręce Pani Janiny Stefaniak – Prezesa Stowarzyszenia. Występujący przed tak liczną publicznością uczniowie byli bardzo przejęci i starali się wypaść jak najlepiej...
Podczas spotkania Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa, a młodzież otrzymała pamiątkowe obrazki.
(tekst: J. Muda, zdjęcia: B. Siekierda)
Muzyczny występ w Przedszkolu nr 1
Muzyczny występ w Przedszkolu nr 1 odbył się dnia 17 grudnia 2013 r. Uczniowie klasy II a oraz uczennica klasy IV a zaprezentowali kilka piosenek o różnej tematyce. Dzieci śpiewały, tańczyły i grały na instrumentach perkusyjnych.Piosenki o św. Mikołaju, zimie oraz „Pastorałka” wprowadziły przedszkolaki w świąteczny nastrój. Występ zakończył się wspólnym pląsem przy muzyce.
Uczniów przygotowała Pani Anna Gregorowicz.
(tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz)
Warsztaty florystyczno- artystyczne
Dnia 7 grudnia 2013 w naszej szkole odbyły się warsztaty florystyczno- artystyczne „Winter Fresh in school”. Imprezę prowadziła Pani Barbara Godziszewska. Z jej pomocą wykonywaliśmy dekoracje, które ozdobiły naszą szkołę, robiliśmy choinki świąteczne, mogliśmy również zasięgnąć porady kosmetyczki, fryzjerki oraz fotografa.Panowała niezwykle miła i przyjazna atmosfera, dzięki muzyce granej przez DJ Benqu, wielu konkursom ze wspaniałymi nagrodami i zaangażowaniu rodziców oraz nauczycieli, którzy nie próżnowali i pomagali w przygotowaniu dekoracji.
Chcemy również podziękować sponsorom i organizatorom: Jubiler „Godziszewscy”; pizzerii „Grotex” , pracowni florystycznej Barbary Godziszewskiej, fotografom – Grzegorzowi Wasylko i Arturowi Gleniowi, „Klubowi 21”, hurtowni „Danet”, „Galerii Fryzur”, Magdaleny Iwańczak oraz „Atelier” kosmetycznemu Magdaleny Kozyry.
Szczególne podziękowania dla jednej z naszych Mam Pani Barbary Godziszewskiej za poprowadzenie tej wyjątkowej imprezy.
Tekst: Ola Bender
RAJD MIKOŁAJKOWY
7 grudnia 2013 r. uczniowie z klas 2a, 3a, 5a wraz z opiekunami p. Anną Pintal, p. Anną Taras, p. Anną Józefko i p. Iwoną Jonak uczestniczyli w 15 Rajdzie „Mikołajkowym” zorganizowanym przez PTTK w Zamościu.Trasę pieszej (ok. 6 km.) wędrówki rozpoczęliśmy w Górecku Kościelnym, gdzie widzieliśmy potężne wiekowe dęby z dziuplami oraz kapliczki i figurki ludowe. Dalej wędrowaliśmy doliną rzeki Szum - przez pola i lasy.
Zmęczeni doszliśmy na metę w Tarnowoli gm. Józefów, na Roztoczu Środkowym położonej u stóp wzgórza „Krzyżowa Góra”.
Na mecie czekało na nas ognisko, konkursy oraz św. Mikołaj ze słodyczami. Braliśmy udział w konkursie na piosenkę turystyczną zdobywając: - I miejsce za piosenkę „Prezent dla świętego Mikołaja” drużyna z klasy II a – Daria, Julka, Mateusz, Wiktoria i II miejsce za piosenkę „Sanie Mikołaja” drużyna z klasy II a - Karolina, Kuba, Wiktoria oraz konkursie zręcznościowym - na najwyższą górę ulepioną ze śniegu.
Mimo mroźnej i wietrznej pogody wszystkim dopisywał humor. Był to ostatni rajd w tym roku kalendarzowym.
(Tekst i zdjęcia: Anna Taras, A. Taras, A. Pintal)
Bezpieczni na drodze
Dnia 06.12.2013r. w Zespole Szkół w Suchowoli odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Bezpieczni na drodze”.Laureaci konkursu: Maksymilian Frańczak z klasy VIa, Agata Sawicka z klasy IVa i Katarzyna Farion z klasy Va otrzymali dyplomy i nagrody z rąk J.E.Ks.Biskupa Mariana Rojka .
Celem konkursu było przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym , jako pieszy, pasażer i rowerzysta. Organizatorem przedsięwzięcia był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu. Patronat honorowy sprawowali: Minister Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki Sekretarz Stanu, Krzysztof Hetman Marszałek Województwa Lubelskiego.Praca Maksymilina Frańczaka została wybrana na okładkę kalendarza WORD w Zamościu spośród 330 prac plastycznych.
(tekst: A. Sawiniec-Szczech, zdjęcia: P. Franczak)
Św. Mikołaj gościł na akademii!
Dzieci i młodzież bardzo chętnie idą do szkoły w dniu 6 grudnia. Ileż radości i niespodzianek czeka wtedy uczniów! Nie inaczej było i w tym roku. Od rana krążył po szkole zapracowany św. Mikołaj. Rozdawał prezenty podczas organizowanych w klasach mikołajek, częstował wszystkie dzieciaki zakupionymi przez Radę Rodziców cukierkami a potem gdzieś zniknął!Na 6 grudnia zaplanowane zostało rozstrzygnięcie szkolnego konkursu literacko – plastycznego w klasach I-III pod hasłem „Zdrowy tryb życia w mojej Rodzinie”.
W odświętnie przystrojonej sali gimnazjaliści urządzili wystawę prac plastycznych wszystkich uczestników konkursu. Na akademię, przygotowaną przez uczniów klas I-IV pod kierunkiem p. B. Stasiuk i p. M. Garbuz, przybyli zaproszeni Rodzice oraz cała społeczność uczniowska z klas I-IV. Pod każdym względem była to oryginalna uroczystość. Do zdrowego trybu życia przekonywali zebranych: Pani Doktor – Weronika Jakubczyk i Kucharz – Filip Wachowicz z kl. IIIa. Ćwiczenia fizyczne zaprezentowała kl. IIa: zajęcia aerobicu poprowadziły Mamy uczniów. Maluchy uczestniczące w akademii pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po zakończeniu części artystycznej przyszedł czas na prezentację prac laureatów. Regulamin konkursu zakładał także udział rodziców, którzy pomogli dzieciom w przygotowaniu prac literackich a podczas uroczystości wzięli czynny udział w odczytaniu nagrodzonych opowiadań i wierszy, wspomagając swoje dzieci. Przy wręczaniu wyróżnień i nagród w sali pojawił się św. Mikołaj, obdarowując wszystkich zebranych cukierkami.
Następne spotkanie ze św. Mikołajem w szkole już za rok!
(tekst: M. Garbuz, zdjęcia: M. Drozd)
Konkurs „Zdrowy tryb życia w mojej rodzinie” rozstrzygnięty!
wyróżnienia: Zuzanna Boruń Ib, Weronika Duras Ib, Hanna Kawalec Ib, Jakub Brykner IIa, Mateusz Krawiec IIa, Michał Orłowski IIa, Karolina Wójcik IIa, Krystian Józefko IIIa, Kordian Marczuk IIIa
klasy pierwsze
I miejsce - Szymon Drozd Ia
II miejsce - Wiktor Górny Ib
III miejsce - Kacper Pęk Ib
klasa druga
I miejsce - Martyna Wnuk IIa
II miejsce - Maksymilian Kostrubiec IIa
III miejsce - Weronika Ślusarczyńska IIa
klasa trzecia
I miejsce - Agnieszka Tokarska IIIa
II miejsce - Erwin Sałamacha IIIa
III miejsce - Paweł Łopaciński IIIa
W czwartek, 5 grudnia 2013 r. w siedzibie Książnicy Zamojskiej na Kamiennej odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „KULTURA JEST OK!"
Był to projekt realizowany przez Książnicę od 16. 04.2013 r. w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i dofinansowany przez Urząd Miasta Zamość.
Jego celem było „…propagowanie zdrowego stylu życia wykluczającego uzależnienia, na rzecz czynnego udziału w życiu kulturalnym miasta”.
Podczas trwania projektu w Książnicy odbyło się wiele bardzo ciekawych imprez, w których uczestniczyli także uczniowie Zespołu Szkół nr 2. Były to m.in. spotkania autorskie, spektakle profilaktyczne, warsztaty biblioterapeutyczne.
Podczas uroczystości zamykającej projekt podziękowania za współpracę w czasie jego realizacji otrzymała Pani Dyrektor Alicja Dubel oraz bibliotekarz naszej szkoły p. Maria Garbuz.
tekst: M. Garbuz
„Góra Grosza”- akcja pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej
To już XIV. edycja akcji, w której brali udział uczniowie naszej szkoły. Zbiórka „groszaków” trwała od 25. listopada do 6. grudnia . Łącznie udało nam się uzbierać 66 złotych, 62 grosze.Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną- na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
Dziękujemy wszystkim tym, dla których los innych nie jest obojętny.
(tekst: J. Muda, zdjęcia: K. Adamczuk)
CLICKONMANIAC
W poniedziałek 2 grudnia w naszej szkole odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych CLICKONMANIAC organizowanego przez Gimnazjum nr 5 w Zamościu.Do etapu okręgowego zakwalifikowało się trzech uczniów szkoły podstawowej:
Click on Starters - Jakub Romaszko- kl. IVa
Click on Movers - Radosław Sobstyl kl. Va
Click on Flyers - Malwina Wilczek kl. VIaNatomiast w gimnazjum do etapu okręgowego przystąpią:
Click on 1 - Jakub Oberda kl. Ia, Tomasz Smól kl. Ia, Aleksandra Bender kl. Ia, Tymon Gontarz kl. Ia
Click on 2 - Mateusz Kołcon kl. IIa
Click on 3 - Agnieszka Majzer kl. IIIc
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu!
(Tekst: A. Hadło Zdjęcia: L. Mróz)
Konkurs plastyczny pt. „Szkocja w oczach polskiego ucznia”
W związku ze świętem Szkocji obchodzonym 30 listopada w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Szkocja w oczach polskiego ucznia”.
Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania kulturą i obyczajami Szkocji.
Zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum chętnie wzięli w nim udział.
W szkole podstawowej nagrodzeni zostali:
I miejsce Norbert Szewczak kl. Va
II miejsce Agata Sawicka kl. IVa
III miejsce Dawid Ulanowski kl. Va
W gimnazjum nagrody otrzymali:
I miejsce Karolina Zienkiewicz kl. Ib
II miejsce Natalia Hałasa kl. IIIc
III miejsce Agata Beda kl. Ia
Laureatom gratulujemy!
(Zdjęcia i tekst: L. Mróz, A. Szuwara, A. Hadło)
Dzień szkocki w naszej szkole
30 listopada Szkoci świętują dzień patrona Szkocji - Świętego Andrzeja. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć uczniom naszej szkoły kulturę i tradycje tego kraju.
W ramach obchodów Dnia Szkockiego odbyły się:
1. Konkurs plastyczny dla SP i Gimnazjum pt. "Szkocja w oczach polskiego ucznia"
2. Pani Anna Hadło wraz z uczniami przedstawiła prezentację multimedialną w SP
3. Uczennice kl.IIa z gimnazjum odwiedziły wszystkie klasy naszej szkoły z krótkim wykładem na temat Szkocji
4. Panie Lidia Mróz i Agnieszka Szuwara przygotowały lekcję o tematyce szkockiej, którą przeprowadziły wraz z uczniami klasy IIa.
Cały dzień działała kawiarenka, gdzie można było spróbować tradycyjnych szkockich ciasteczek maślanych oraz innych słodkości przygotowanych przez klasę IIa. Cały dochód z kawiarenki został przeznaczony na cele charytatywne dla ucznia naszej szkoły.
Całe przedsięwzięcie okazało się sukcesem i wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejny dzień - tym razem walijski!(zdjęcia i tekst: L. Mróz, A. Szuwara, A. Hadło)
Klasa Ia w Przedszkolu nr 7
Dnia 29.11.2013 roku klasa 1a Szkoły Podstawowej nr 7 gościła w Przedszkolu nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu.Przedszkolaki wspólnie z pierwszoklasistami brały udział we wróżbach i zabawach andrzejkowych. Czas spędzony razem minął bardzo szybko i przyjemnie. Nie możemy doczekać się kolejnych spotkań w miłym gronie!!!(tekst i zdjęcia: I. Kurzempa-Sarzyńska)
Występ muzyczny w Przedszkolu nr 5
Dnia 3 grudnia 2013r. w Przedszkolu nr 5 miał miejsce występ muzyczny w wykonaniu dzieci z klasy 2a naszej szkoły.
Zaprezentowały one cztery piosenki, przygrywały na instrumentach perkusyjnych oraz tańczyły.
Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą z młodszymi kolegami i tańcem przy muzyce.
(tekst i zdjcia:Anna Gregorowicz)
Andrzejki
26 listopada 2013 roku odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa.
Dzieci z klas I - III bawiły się w pięknie udekorowanej stołówce szkolnej, a uczniowie klas IV – VI razem z uczniami gimnazjum na dyskotece w sali gimnastycznej.
Był poczęstunek z mnóstwem smakołyków, tańce oraz tradycyjne wróżby.
Michał będzie kierowcą,
Hania dyrektorem oświaty,
Grzesio natomiast będzie bardzo bogaty,
A Oliwka pije za mało mleka!
Takie i wiele innych przepowiedni andrzejkowych dla uczniów naszej szkoły przygotowały wróżki, czyli: Martyna, Malwina, Zuzia, Julia, Oliwia, Sandra, Ada i Agata - przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego.
Wszystkim dopisywał dobry humor.
A teraz można powspominać Andrzejki 2013, oglądając zdjęcia w naszej galerii:
(tekst: A. Taras, zdjęcia: M. Drozd, M. Bożek, A. Pintal)
Zwycięzcy konkursu „Nasze miasto i region”
27 listopada 2013r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się ostatni etap IX Międzyszkolnego konkursu „Nasze miasto i region”.
Przebiegał on w dwóch konkurencjach: konkursu wiedzy dla klas trzecich oraz konkursu plastycznego dla klas pierwszych i drugich.
Nasi uczniowie zdobyli:
- III miejsce w konkursie wiedzy: Krystian Józefko, Maksymilan Szumigaj i Filip Wachowicz z klasy IIIa.
W konkursie plastycznym:
· I miejsce – Weronika Duras, klasa Ib,
· I miejsce – Amelia Drzewicka, klasa IIa,
· II miejsce – Kamila Zwolan, klasa Ib,
· II miejsce – Michał Orłowski, klasa IIa,
· III miejsce – Szymon Kaniewski, klasa Ib.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)
Święto Pluszowego Misia
25 listopada 2013 r. uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej nr 7 obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym pluszowym misiem. Na początku uczniowie w misiowych maskach zapoznali się z historią sympatycznego pluszaka, a później rozwiązywali zagadki dotyczące ulubionych bohaterów, brali udział w zmaganiach konkursowych.
Nie zabrakło też zabaw ruchowo – muzycznych takich jak: „Stary niedźwiedź” czy „Jadą, jadą misie”.
Dzieci wysłuchały kilku bajek, a także zapoznały się z ciekawostkami o prawdziwych niedźwiedziach. Dużą atrakcją było rysowanie misia z zamkniętymi oczami oraz zgaduj – zgadula „Z jakiej jestem bajki?”Na zakończenie uczniowie obejrzeli film pt. „Miś Yogi”.
Wszyscy świetnie się bawili i z niecierpliwością czekają na kolejne święto pluszowych misiaczków.Album foto
(Bożena Greszta, Anna Pintal, Iwona Kurzempa - Sarzyńska, Anna Taras)
Spotkanie Samorządów Uczniowskich naszej szkoły
W środę 20.11.2013r. w naszej szkole odbyła się debata, w której uczestniczyła Pani Dyrektor Alicja Dubel, Samorządy Szkolne Zespołu Szkół Nr 2: szkoły podstawowej i gimnazjum, a także samorządy klasowe. W naradzie brały udział panie: Joanna Muda, Małgorzata Drozd i Anna Pintal opiekunowie SU.
Samorządy przedstawiły swoje plany pracy na bieżący rok szkolny. Uczniowie podali bardzo interesujące propozycje pomocy koleżeńskiej oraz działalności charytatywnej, poruszona została sprawa najbliższych Andrzejek. Odbyła się również debata na temat inicjatyw uczniowskich w naszej szkole. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i mieli świetne pomysły m. in. pomaganie młodszym klasom w pracy domowej. Podczas zebrania omówiono organizację akcji „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, w którą od lat zaangażowani są nasi uczniowie. Niektóre dzieci zgłosiły chęć zorganizowania zbiórki pieniędzy na ten cel w naszej szkole.
Uczniowie bardzo chętnie współpracowali ze sobą i mieli świetne pomysły. Sądzimy, że niektóre inicjatywy niedługo wprowadzimy w życie.(tekst: Alicja Kołodziejczyk klasa VI a, zdjęcia: Małgorzata Drozd)
XXI Konkurs Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła.
21 listopada 2013r. 14 uczniów Zespołu Szkół Nr 2 przystąpiło do etapu szkolnego XXI edycji konkursu.
Z zadaniami przygotowanymi przez komisję konkursową najlepiej poradzili sobie:
- w szkole podstawowej - Wiktor Wachowicz z klasy Va (nauczyciel przygotowujący - p.Marzena Chmiel),
- w gimnazjum - Mateusz Kołcon z klasy IIa (nauczyciel przygotowujący - p.Joanna Bulak),
którzy zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych.Uczniom i ich katechetom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu.
(tekst i zdjęcia:Marzena Chmiel)
Pożegnanie ze świnką – witamy w SKO
Spotkania w klasach pierwszychDnia 20 listopada 2013 w klasach pierwszych odbyły się spotkania z uczniami klasy IV a pod tytułem „Pożegnanie ze świnką – witamy w SKO”.
Starsi koledzy i koleżanki zaprezentowali pierwszakom program artystyczny o tematyce oszczędzania w SKO. Wręczyli dzieciom książeczki SKO oraz zakładki do książek.
Od dziś uczniowie klas pierwszych mogą oszczędzać pieniądze na książeczkach SKO.
(tekst i zdjęcia:Anna Gregorowicz)
PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNO - LITERACKIEGO
PT. "WIERZĘ W CIEBIE, BOŻE ŻYWY..."„Te piękne prace są świadectwem waszej wiary” - mówił ks. bp Mariusz Leszczyński uczestnikom uroczystej Mszy świętej, celebrowanej w kościele Ojców Franciszkanów 19 listopada 2013r, w czasie której uczniowie obu szkół: Michał Krawiec, Ada Kostrubiec, Aleksandra Jonak, Katarzyna Farion, Martyna Mądroń, Zuzanna Wilkołazka, Filip Wachowicz, Jakub Janicki, Karol Kowalczyk, Mateusz Mazur, Mateusz Kniaź, Szymon Miziuk i Bernad Kostrubiec czynnie włączyli się w liturgię dziękczynną podsumowującą XIX Konkurs Plastyczno-Literacki pt."Wierzę w Ciebie, Boże żywy...".
Miła niespodzianka czekała też na autorów prac plastycznych: Karola Gajaka z kl. Ia, który otrzymał I nagrodę oraz Krystiana Józefko, Katarzynę Zubala z kl.IIIa i Agatę Sawicką z kl. IVa, którzy otrzymali II nagdrody. Trzy równorzędne II nagrody otrzymali też uczniowie klas pierwszych gimnazjum: Aleksandra Bender, Zuzanna Wojtów i Weronika Pisarew.
Na zakończenie uroczystości Filip Wachowicz z klasy IIIa podziękował Ks. Biskupowi za wspólną modlitwę za dzieci. Dopełnieniem naszej radości były niespodzianki przygotowane przez organizatorów oraz pamiątkowe zdjęcie, do którego zaprosiliśmy Księdza Biskupa.
(tekst: Marzena Chmiel)
Czytamy przedszkolakom
W dniach 18, 19 i 20 listopada 2013 roku uczniowie z klasy II a zaprezentowaliw Przedszkolach nr 1, 5 i 7 baśń pt. „Calineczka”.Przygotowali także zabawę ruchową nawiązującą do treści baśni.
Występ przygotowała p. Anna Taras w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały baśni i chętnie odpowiadały na pytania dotyczące treści.
(tekst i zdjęcia:nna Taras i Anna Gregorowicz)
Szkolne eliminacje do konkursu „Nasze miasto i region”
Uczniowie klasy III a przystąpili do IX Międzyszkolnego Konkursu „Nasze miasto i region”.
Dnia 13 listopada 2013r. odbyły się szkolne eliminacje, w których wzięło udział 24 uczniów. Przez 45 minut dzieci rozwiązywały trudny test, składający się z 10 pytań na temat Zamościa i Roztocza.
Komisja w składzie: Anna Pintal i Anna Taras po sprawdzeniu prac wyłoniła trzech zwycięzców z klasy III a: Krystiana Józefko, Maksymiliana Szumigaj i Filipa Wachowicza, którzy będą reprezentowali nasza szkołę 27 listopada na rozgrywkach międzyszkolnych
w Szkole Podstawowej nr 2.
(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)
V Listopadowy Rajd Nocny
W nocy z 10 na 11 listopada 2013 r. uczniowie z klasy IIa i Va wraz z opiekunami p. A. Taras, p. M. Wilkołazką i p. I. Jonak wzięli udział w nocnym rajdzie pod hasłem „MAMY NIEPODLEGŁĄ" zorganizowanym przez Komendę Hufca ZHP Zamość. Celem rajdu było uczczenie 95. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz prezentacja walorów historycznych i turystycznych naszego miasta i regionu.
Wędrowaliśmy trasą nr 2 tzw. trasą miejską, spacerową: Rynek Wielki – Rynek Wodny – odtworzone fortyfikacje Twierdzy Zamość – Rynek Solny – pomnik Hetmana Jana Zamoyskiego – Katedra. Nocnych piechurów oprowadzała pani przewodnik, która ciekawie opowiadała o historii zabytków.
Punktem kulminacyjnym całej imprezy był uroczysty Niepodległościowy Apel Pamięci na Rynku Wielkim, złożenie Ognia Niepodległości i wiązanek na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po uroczystościach, uczestniczące w rajdzie rodziny, drużyny zuchowe i harcerskie oraz klasy z poszczególnych szkół otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Na zakończenie rajdu każdy uczestnik mógł zjeść pyszną żołnierską grochówkę.
Było wspaniale !!!
(tekst: Anna Taras, zdjęcia: Małgorzata Wilkolazka)
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
12.11.2013 r. uczciliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości uroczystym apelem pt.: „O tych, co czcili biel orła wśród drzew”. Został on poświęcony szeregowym, bezimiennym żołnierzom oraz ich doli i niedoli wojennej, której wyraz dawali w swojej twórczości legionowej. Ich to bowiem odwadze i wielkiemu patriotyzmowi Polska zawdzięcza przecież odzyskanie niepodległości.Nasza młodzież: uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, oddała im cześć pięknym słowem i pieśnią. Apel przygotowała pani Marta Słomianowska we współpracy z panem Piotrem Biłantem i panią Katarzyną Bedą.
Montaż słowno – muzyczny został uzupełniony o prezentację multimedialną, na której przedstawiano fotografie Piłsudskiego, jego legionistów i inne obrazy związane z tą tematyką.
Podczas apelu dla szkoły podstawowej pojawili się u nas przemili goście: Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu wraz z opiekunami. Bardzo uważnie obejrzały przygotowaną część artystyczną, a na koniec wystąpiły i zaprezentowały wiersz i piosenkę.
Na zakończenie Pani Alicja Dubel serdecznie podziękowała młodym wykonawcom, a w szczególności przedszkolakom, które dostały oficjalne podziękowanie oraz każdy otrzymał małą biało-czerwoną flagę na pamiątkę wizyty w naszej szkole.
Obchodząc Święto Niepodległości pamiętajmy zawsze o tych, którzy sami siebie nazywali „szarą piechotą”, „kolumną”, „rotą”, „ćmą w szeregu”
To oni składając swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, wywalczyli dla niej Niepodległość.
(tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska)
V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „W BAŚNIOWYM ŚWIECIE ANDERSENA”
- konkurs wiedzyDnia 5 listopada Kasia Zubala i Filip Wachowicz z klasy III a reprezentowali naszą szkołę w V Międzyszkolnym Konkursie „W baśniowym świecie Andersena” – konkurs wiedzy.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Trzecioklasiści zajęli czwarte miejsca, zdobywając dyplomy oraz nagrody.
Serdecznie gratulujemy!
(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)
V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „W BAŚNIOWYM ŚWIECIE ANDERSENA”
- konkurs plastyczny
Konkurs plastyczny skierowany był do wszystkich uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej do dowolnie wybranej baśni Andersena.
Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania uczniów życiem i twórczością największego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.
Dnia 5 listopada 2013 miało miejsce rozstrzygniecie konkursu plastycznego.
W V Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „W baśniowym świecie Andersena” laureatami byli uczniowie klasy II a z naszej szkoły.
II miejsce zdobyła Amanda Świst i Maksymilian Kostrubiec
III miejsce – Julia Pawlasiuk.
Konkurs zorganizowany został przez nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 10 w Zamościu.Gratulujemy!
(Tekst: Anna Gregorowicz, zdjęcia: Alicja Szcześniak i Anna Gregorowicz)
Złoty medal Maksa !
Dnia 26 października 2013r. w Ciechanowie odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Taekwondo Olimpijskim.
Uczeń naszej szkoły Maksymilian Franczak kl.VIa został złotym medalistą tych mistrzostw.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Stawiali na rozum…
W dniu 9 października 2013 roku w siedzibie Zespołu Szkół nr 2 odbyła się I edycja Turnieju Edukacyjnego „Postaw na Rozum” dla uczniów klas VI szkół podstawowych. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęła Kronika Tygodnia. Organizator imprezy - Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza korzystał z doświadczeń zdobytych podczas corocznych edycji turnieju „Milionerzy”. Ponieważ od pierwszych zmagań „Milionerów” upłynęło już siedem lat, regulamin i przebieg tegorocznych rozgrywek został znowelizowany i dostosowany do oczekiwań uczestników i kibiców. Wszyscy mieli się świetnie bawić a przy okazji czegoś nowego się dowiedzieć. Organizatorzy zrezygnowali z niektórych kategorii przedmiotowych. Zamiast nich wprowadzono nową kategorię „Różności”, gdzie drużyny najpierw oglądały krótki fragment filmu tematycznie związany z pytaniem. Próżno by jednak szukać w treści filmu właściwej odpowiedzi. Aby zdobyć punkt w tej kategorii należało wykazać się nie tyle wiedzą, ile spostrzegawczością, umiejętnością dedukcji oraz, co tu dużo mówić, trzeba było mieć ten przysłowiowy „łut szczęścia” przy losowaniu pytania. „Różności” to kategoria decydująca w turnieju, ponieważ można było w niej nie tylko zyskać, ale również stracić punkt. To bardzo uatrakcyjniło rozgrywki i zróżnicowało wyniki drużyn a tym samym przyśpieszyło wyłonienie dwóch finalistów.
Do turnieju przystąpiło siedem trzyosobowych drużyn ze Szkół Podstawowych nr 3, 4, 6, 7, 8, 9 oraz Szkoła Podstawowa w Kalinowicach. Rangę imprezy podnosiła obecność zaproszonych gości: Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu p. Jerzego Michalskiego, Radnego Rady Miasta Zamość p. Leszka Łuczki, wicedyrektora zamojskiego ZOO p. Łukasza Sułowskiego, starszego kustosza Muzeum Zamojskiego p. Jacka Feduszki, Przewodniczącej Rady Rodziców ZSP nr 2 p. Marzeny Hasiec. Goście wraz z dyrektorem ZSP nr 2 p. Alicją Dubel oraz opiekunami uczestniczących drużyn stanowili jury turnieju. Na sali była też Zamojska Telewizja Internetowa i Telewizja Kablowa. Imprezę poprowadził p. Piotr Biłant z pomocą uczennic z kl. Ia Gimnazjum nr 1: Julii Dubel i Olgi Krupy, które czuwały nad prawidłowym przebiegiem turnieju.
Uczniowie zmagali się w eliminacjach odpowiadając na dwa pytania w trzech kategoriach: humanistycznej, przyrodniczej i „Różności”. Nadwątlone siły uczestnicy regenerowali słodkim poczęstunkiem serwowanym przez uczennice kl. IIa. Aby uspokoić emocje na sali organizatorzy przygotowali kilka ciekawych „przerywników”. Przed zgromadzoną publicznością z pokazem aerobiku wystąpiły uczennice klasy Ia, b i c Gimnazjum nr 1, przygotowane przez p. Monikę Kozłowską. Chwyty judo zaprezentowali uczniowie kl. Ic: Weronika Baranowska i Kacper Grabczak. Wystąpili też członkowie Roztoczańskiego Klubu Karate Tradycyjnego pod okiem instruktora p. Radosława Niziołka. Piękny pokaz tańca towarzyskiego wykonała para : Oliwia Tracz i Jakub Oberda . Duży aplauz wzbudził też popis instrumentalny uczniów kl. Ia Kacpra Pańki – gitara elektryczna i Mateusza Mazura – perkusja oraz występ wokalny Agnieszki Majzer z kl. IIIc. Nad techniczną stroną przebiegu turnieju czuwali uczniowie: Piotr Kardasz Ia, Bernard Kostrubiec Ic, Filip Chmiel IIb, Bartłomiej Hamelusz i Marcin Kusztykiewicz IIIc. Na wspaniałą atmosferę panującą podczas turnieju ogromny wpływ miało zaangażowanie kibiców, którzy głośnymi okrzykami i brawami zagrzewali do boju swoje drużyny. Kibice gospodarzy przybyli na salę z własnoręcznie wykonanymi transparentami.
Z największą ilością punktów do finału zakwalifikowały się: Szkoła Podstawowa nr 4 i Szkoła Podstawowa nr 7. Po równorzędnej, emocjonującej walce jednym punktem zwyciężyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 7 w składzie: Zuzanna Łyś, Patrycja Mydlak i Magdalena Staśko, odbierając z rąk Pani Dyrektor Nagrodę Główną - kosz pełen słodyczy. Wszystkie grające drużyny otrzymały dyplomy i słodkie nagrody pocieszenia. Na zakończenie uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle oryginalnej dekoracji.
Nad organizacją turnieju pracowali nauczyciele: p. Ewa Pendyk, p. Anna Sawiniec– Szczech i p. Maria Garbuz a przygotowania koordynowała Pani Dyrektor Alicja Dubel.(zdjęcia: p. Anna Sokalska-Wosiek i Diana Mnich z kl. 3a Gimnazjum nr 1
tekst: p.Maria Garbuz)
Ia odwiedziła przedszkolaków z Przedszkola nr 5
29 października 2013 klasa Ia Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu odwiedziła przedszkolaków z Przedszkola nr 5 w Zamościu.
Dzieci miały możliwość obejrzenia przedstawienia słowno – muzycznego pod hasłem „Jesienny koncert”. Przedszkolaki przepięknie deklamowały wiersze, śpiewały piosenki, co w uczniach Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu wywołało wspomnienia.
To obecni uczniowie Naszej szkoły, są absolwentami Przedszkola nr 5.
„A wspomnienia to do siebie mają, że czy chcesz czy nie chcesz powracają”.
(Tekst i zdjęcia:Iwona Kurzempa-Sarzyńska)
„Jak cudne są wspomnienia… Wakacji czar w obiektywie” -
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY
29 października 2013 r. odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego dla szkół podstawowych i gimnazjów Miasta Zamość „Jak cudne są wspomnienia… Wakacji czar w obiektywie” organizowanego przez Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków w Zamościu.
Celem konkursu była prezentacja twórczości fotograficznej dzieci i młodzieży, pobudzanie wrażliwości na różne przejawy piękna w otaczającym świecie, doskonalenie i rozwijanie umiejętności fotografii artystycznej.
Komisja w składzie :
• Pani Bożena Wieczorek – zastępca dyrektora Gimnazjum Nr 5 w Zamościu
• Pan Krzysztof Dziwulski – fotograf
• Pan Tomasz Rybczyński – fotograf
z 65 nadesłanych na konkurs zdjęć wyłoniła te najlepsze.
Jest nam szczególnie miło, że trzy pierwsze miejsca zajęli uczniowie z naszego Zespołu Szkół Nr 2:
I MIEJSCE – Kacper Nowak – kl. I c Gimnazjum Nr 1
II MIEJSCE – Michał Krawiec – kl. Va – Szkoła Podstawowa Nr 7
III MIEJSCE – Michał Farion – kl. IV a – Szkoła Podstawowa Nr 7
Opiekunem nagrodzonych uczniów była Pani Marta Słomianowska.
GRATULUJEMY!
(tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska)
Szkolny Turniej Tenisa Ziemnego „Spadające liście”
W dniu 22.10.2013r. odbył się Szkolny Turniej Tenisa Ziemnego „Spadające liście”.Zawody zostały rozegrane na kortach KT „Return” Zamość. W turnieju udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 1 w Zamościu.
W kategorii najmłodszych zwyciężył Mateusz Krawiec z klasy drugiej,
a miejsce drugie zajęła Martyna Ochniowska z klasy trzeciej.W kategorii dziewcząt - szkoła podstawowa zwyciężyła Martyna Szykuła z klasy szóstej przed Oliwią Torzewską z klasy czwartej i Zuzanną Łyś z klasy szóstej.
W kategorii chłopców - szkoła podstawowa zwyciężył Oliwer Maziarka z klasy piątej przed Adamem Hamerskim klasy szóstej i Michałem Malczewskim z klasy piątej.
W kategorii gimnazjum - chłopcy kolejność była następująca: Chmiel Karol klasa 1b przed Marcinem Kusztykiewiczem z klasy 3c i Konradem Stopą z klasy 3c.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięscy otrzymali koszulki. Organizatorem turnieju było Gimnazjum Nr 1 i UGKS „Jedynka” w Zamościu. Jak przebiegały zmagania zobacz na galerii zdjęć.
(tekst i zdjęcia: Jerzy Bekas)
Ślubowanie klas pierwszych
24 października był dla naszej społeczności dniem bardzo wyjątkowym. O 11.30 spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, aby uczestniczyć we wspólnym ślubowaniu pierwszoklasistów szkoły podstawowej i gimnazjum.
W tej uroczystości wzięło udział pięć klas: 1a i 1b Szkoły Podstawowej nr 7 i klasy 1a, 1b, 1c Gimnazjum nr 1 wraz z wychowawczyniami, Dyrektorem Zespołu Szkół nr 2 - Panią Alicją Dubel oraz zaproszonymi gośćmi: Panem Marcinem Zamoyskim – Prezydentem Miasta Zamość, Panem Jerzym Michalskim - Dyrektorem Wydziału Edukacji i Sportu UM, Panem Leszkiem Łuczką – radnym Rady Miasta Zamość, Panią Marzeną Hasiec – przewodniczącą Rady Rodziców oraz licznie zgromadzonymi rodzicami uczniów naszej Szkoły.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna. Uczniowie klas pierwszych złożyli meldunki gotowości do ślubowania. Po czym nastąpiło złożenie przysięgi na sztandary szkół. Pani Dyrektor Alicja Dubel dopełniła uroczystości dokonując aktu pasowania uczniów klas I Szkoły Podstawowej.
Na zakończenie uczniowie klas Ia i Ib z udziałem gimnazjalistów przedstawili część artystyczną, w której zaprezentowali swoje umiejętności.
„Ślubowanie” – to już kolejna uroczystość pokazująca, że jesteśmy zespołem nie tylko z nazwy.
Podczas uroczystości nastąpiło również wręczenie przez Pana Prezydenta naszej drużynie piłkarek i ich trenerowi srebrnych medali za zajęcie II miejsca w półfinałach wojewódzkich Turnieju o Puchar Premiera Donalda Tuska. Była to wielka niespodzianka i ogromny zaszczyt dla naszych dziewcząt, którym serdecznie gratulujemy.
(tekst: Iwona Zgnilec, zdjęcia: Małgorzata Drozd)
Poznajemy zabytki Zamościa
Uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią panią Anną Pintal rozpoczęli przygotowania do konkursu „Moje miasto i region”.
25 października zwiedziliśmy Starówkę. Wędrowaliśmy wzdłuż kręgosłupa naszego miasta czyli ulicą Grodzką, na Rynek Wielki, a potem Rynek Solny i Rynek Wodny. W blasku słońca podziwialiśmy cudowne zabytki Zamościa: fortyfikacje, Bramę Lwowską, Lubelską i Szczebrzeską, a także Ratusz, Akademię Zamoyską, Pałac Zamoyskich oraz wspaniałe, renesansowe kamieniczki.
Nasza wycieczka zakończyła się w parku zbieraniem kolorowych, jesiennych liści.
Do szkoły wróciliśmy super zadowoleni i bogatsi w wiedzę o naszym mieście.(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)
Wycieczka po Zamościu
23 października 2013 roku korzystając z uroków złotej jesieni klasa II a z wych. p. Anną Taras w roli przewodnika, była na wycieczce turystyczno – krajoznawczej po Zamościu.
Uczniowie poznali historię miasta, zobaczyli ciekawe miejsca oraz podziwiali zabytki hetmańskiego grodu.
Spacerując po parku obserwowali przyrodę i zbierali kolorowe, jesienne liście.
Wycieczka zakończyła się wizytą w kawiarni na pysznych gofrach.
Było super!!!(Tekst i zdjęcia: Anna Taras)
Poznaliśmy ciekawego pisarza
W dniu 22 października klasa Va z nauczycielem bibliotekarzem p. M. Garbuz udała się do Filii nr 4 Książnicy Zamojskiej na kolejne już w tym roku spotkanie z pisarzem.Pan Paweł Wakuła, który prowadził warsztaty z naszymi piątoklasistami jest nie tylko literatem lecz również ilustratorem własnych książek. Wykonuje też rysunki do czasopism.
Pan Wakuła bardzo ciekawie poprowadził swoje zajęcia, organizując króciutkie quizy a także rysując wybrane postacie ze swoich książek na prośbę uczestników spotkania. Uczniowie zasłużyli sobie na nagrody w postaci gruszki i ciastek, które wręczył im sam pisarz.
Dzieci wyszły ze spotkania bardzo zadowolone, z autografem autora i jego rysunkiem do kroniki szkolnej.
(Tekst:M. Garbuz, zdjęcia: A. Wróbel)
Wizyta przedszkolaków
18 października 2013 r. grupa sześciolatków z Przedszkola nr 1 w Zamościu odwiedziła naszą szkołę.Przedszkolaki zaprezentowały uczniom z kl. I – III ciekawą i barwną inscenizację pt. Jesień w lesie”.
Występ wszystkim bardzo się spodobał. Mali artyści otrzymali ogromne brawa za swoje zdolności aktorskie.
Czekamy na kolejne wizyty.
(tekst i zdjęcia: Bożena Greszta)
RAJD "PIECZONY ZIEMNIAK"
W sobotę 19 października uczniowie z klasy: IIa, IVa i Va wraz z opiekunami p. Anną Taras, p. Beatą Stasiuk, p. Iwoną Jonak uczestniczyli w 44 Rajdzie „Pieczony Ziemniak” zorganizowanym przez PTTKw Zamościu.
Tym razem pojechaliśmy na Roztocze Wschodnie. Trasa nasza prowadziła z miejscowości Teniatyska przez cerkwisko do Rudy Żurawieckiej. Piesza wędrówka urozmaicona była ciekawymi opowieściami przewodników. Po drodze podziwialiśmy piękno jesiennej przyrody, a zwłaszcza drzewa o dziwnych kształtach, zbieraliśmy grzyby. Niesamowite wrażenie wywarł na wszystkich cmentarz (cerkwisko)położony na wzgórku, otoczony dookoła lasem.
Na mecie na strudzonych piechurów czekało ognisko i pieczone ziemniaki.Po krótkim odpoczynku odbyły się konkursy rajdowe. W konkursie na piosenkę turystyczną - I miejsce zajęły dziewczynki Amelka, Julka, Karolina, Maja, Martyna, Oliwia, Wiktoria z klasy II a , które pięknie zaśpiewały piosenkę pt. „Chodźmy do lasu”. W konkursie na najpiękniejszy bukiet jesieni - III miejsce zajęła drużyna z klasy II a, a w konkursie na rzeźbę z ziemniaka wyróżnienie otrzymał Dawid Sołowiej z klasy II a.Było fajnie i tym razem pogoda nam dopisała.
(Tekst i zdjęcia: Anna Taras)
Kampania Hospicyjna „Pola Nadziei"
W dniu 9. października 2013r. o godz. 12.00 przed Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach odbyło się uroczyste sadzenie żonkili z okazji rozpoczęcia kampanii hospicyjnej „Pola Nadziei” 2013.
Patronat Honorowy nad akcją sprawuje Jego Ekscelencja Ks. Bp Marian Rojek.
Prowadzona w całym kraju kampania „Pola Nadziei” ma na celu gromadzenie środków finansowych dla utrzymania hospicjów i zapewnienie odpowiedniej opieki chorym przebywającym w hospicjach. Znakiem rozpoznawczym kampanii jest żonkil - międzynarodowy symbol nadziei w walce z chorobą nowotworową. Na początku października sadzi się cebulki żonkili w geście solidarności i pomocy nieuleczalnie chorym. Wiosną, kiedy kwiaty zakwitną, rozpocznie się zbiórka funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów.W imieniu społeczności Zespołu Szkół Nr 2 w Zamościu symboliczny żonkil posadziła Pani Alicja Dubel – dyrektor szkoły wraz z uczennicami klasy IIIc - Natalią Hałasą, Agnieszką Sołowiej, Kamilą Tabałą.
(tekst: Joanna Muda)
Sukces Samanty!
17 października 2013 roku uczennica naszej szkoły z kl. II a – Samanta Walczuk brała udział w VI Biegu Papieskim zorganizowanym przez Gminę Miączyn.
Samanta startowała na dystansie 300 m dziewcząt klas II i zajęła III miejsce.
Gratulacje!!!
(Tekst: Anna Taras)
XIII Dzień Papieski w naszej szkole
16 października 2013 r. na uroczystym apelu przygotowanym przez naszych uczniów przypomnieliśmy sobie nauczanie Jana Pawła II – Papieża dialogu z Bogiem i z każdym człowiekiem, którego spotykał na różnych drogach swojej posługi.W ciszy i zadumie słuchaliśmy papieskich przemówień do dzieci, młodzieży, do ludzi różnych wyznań i kultur. Naszą wdzięczność Ojcu Świętemu wyraziliśmy także w słowach wierszy i piosenek, które zaśpiewał chór szkolny.
Miłym gościem tej niecodziennej uroczystości był o. dr Andrzej Zalewski, proboszcz Parafii Zwiastowania NMP.
Apel przygotowały p. Joanna Bulak, p. Katarzyna Beda i p. Marzena Chmiel.
(Tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Joanna Bulak)
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 15 października w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność Szkoły Podstawowej Nr 7.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie w bardzo oryginalny i wzruszający sposób podziękowali swoim nauczycielom za ich pracę i codzienny trud. Uroczystość przygotowali laureaci szkolnego konkursu literackiego pod hasłem „Mój nauczyciel”. Zaprezentowali oni swoje najlepsze opowiadania, listy i wiersze, jakie wpłynęły na konkurs. Niejednemu nauczycielowi - bohaterowi uczniowskiej pracy zalśniła łza w oku. Do podtrzymania ciepłej, miłej atmosfery na sali przyczyniły się też piosenki zadedykowane nauczycielom, zaśpiewane przez bardzo utalentowane solistki naszej szkoły z towarzyszeniem chóru. Wraz z życzeniami uczniowie obdarowali wszystkich nauczycieli własnoręcznie wykonanymi serduszkami.
Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialna była p. Maria Garbuz, oprawę muzyczną zapewniła p. Katarzyna Beda, a dekoracje wykonała p. Anna Sawiniec - Szczech.
Po zakończeniu części artystycznej zabrała głos Pani Dyrektor, która wręczyła dyplomy i nagrody laureatom ostatnio rozstrzygniętych szkolnych konkursów.
(Tekst Maria Garbuz, zdjęcia Małgorzata Drozd i maria Garbuz)
Wizyta pierwszaków w Przedszkolu nr 5 – „W Wierszykolandii”
Uczniowie z klasy I a i I b zaprezentowali pierwszakom program artystyczny pt.: „W Wierszykolandii”, który składał się głównie z wierszy Juliana Tuwima.Wszystkie pierwszaki wspaniale recytowały przygotowane teksty, zaśpiewały piosenkę pt.: „Wesoło nam” i zatańczyły wspólnie z maluchami z przedszkola.
Występ bardzo się podobał o czym świadczyły uśmiechnięte buzie widzów oraz gromkie brawa, które otrzymali aktorzy.
Dzieci do występu przygotowały wychowawczynie – p. Bożena Greszta i p. Iwona Kurzempa – Sarzyńska. Występ pierwszaków wsparły p. Marta Słomianowska i p. Anna Gregorowicz.
(Tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz)
Ogólnopolski Program Edukacyjny dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych
„Moje miasto bez elektrośmieci”
Od dnia 19 września do 10 października, w każdy czwartek, odbywały się w klasie III a zajęcia „Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – problem współczesnego świata”.
Podczas tych spotkań uczniowie dowiedzieli się między innymi: czym są elektrośmieci i jak z nimi postępować, co to jest recykling, poznali różnice między żarówką a świetlówką, pojęcia z dziedziny gospodarowania elektrośmieciami oraz lokalizację punktów zbierania elektrośmieci na terenie naszego miasta.
Korzystali ze specjalnych zeszytów ćwiczeń zawierających rebusy, krzyżówki, uzupełnianki, wykreślanki, zagadki, a także grali w ekogrę. Otrzymali także materiały opracowane przez prowadzącą te zajęcia.
Zdobyta wiedza z pewnością znajdzie zastosowanie w codziennym życiu. Organizatorem programu jest ElektroEko SA.Jednocześnie uczniowie klasy III zostali zachęceni do udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez PKO BP „Segreguj odpady”, którego organizatorem jest PKO BP. Zajęcia prowadziła p. Anna Gregorowicz.
(Tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz)
Uroczystość „Pasowania na świetlika”
Dnia 10 października 2013r. odbyło się „Pasowanie na świetlika”. Po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się uroczystość o takim charakterze.Młodszych kolegów przywitali starsi uczniowie prezentując krótki program artystyczny składający się z wiersza, piosenki i inscenizacji.
Następnie najmłodsi zostali poddani próbom gotowości świetlicowej: próbie umiejętności, próbie mowy, próbie wiedzy, próbie tańca i śpiewu. Uczniowie klas pierwszych składali uroczyste przyrzeczenie w obecności Pani Dyrektor, wychowawczyń obu klas oraz rodziców i dziadków. Potwierdzeniem przyjęcia ich do grona świetlicowej społeczności stały się specjalne świetlicowe legitymacje.
Mamy nadzieję, że „Pasowanie na świetlika” wejdzie na stałe do kalendarza szkolnych imprez, a tym samym stanie się tradycją naszej świetlicy.
Podczas imprezy panował miły i wesoły nastrój.
(Tekst: B. Stasiuk, A. Gregorowicz
Zdjęcia: A. Gregorowicz, M. Drozd)
Czytamy dla przedszkoli. Spotkanie w Przedszkolu Nr 5
Kontynuując akcję „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie klasy III a przeczytali przedszkolakom
z Przedszkola nr 5 jeden z rozdziałów książeczki pt. „Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele”.Spotkanie odbyło się dnia 8 października.
Przedszkolaki uważnie słuchały tekstu i pięknie odpowiadały na pytania dotyczące jego treści.
(tekst i zdjęcia: Anna Gregorowicz)
Czytamy dla przedszkoli spotkanie w Przedszkolu Nr 7
Uczennice klasy IIIa w dalszym ciągu propagują akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.
Tym razem 7 października odwiedziliśmy przedszkole nr 7.(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)
RAJD "RYDZ NA PATELNI"
W sobotę, 5 października 2013 r uczniowie naszej szkoły z klas: Ia, IIa, IVa, IVb i Va wraz z opiekunami p. Anną Taras, p. Małgorzatą Drozd, p. Jolantą Gresztą – Schab oraz liczną grupą rodziców uczestniczyli w 44 Rajdzie „Rydz na Patelni” zorganizowanym przez PTTK Zamość.
Trasa nasza wiodła poprzez urokliwe lasy Roztocza Środkowego od miejscowości Wioska – przez wieś Róża – do Ciotuszy Nowej.
Ośmiokilometrowy marsz urozmaicony był grzybobraniem i ciekawymi opowieściami przewodnika.
Na mecie czekało na nas ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski oraz konkursy.
Mimo zmęczenia nasi uczniowie zdobyli nagrody w konkursach sprawnościowych: przeciąganie liny - II miejsce zajęła drużyna z klasy IVa; skoki na skakance - nagrody otrzymały Julka i Weronika z kl. II oraz w konkursie piosenki turystycznej – II miejsce zajęły Amelka i Wiktoria z kl. II.Było super, pogoda nam dopisała.
Rajd był wspaniałą lekcją przyrody.
(tekst i zdjęcia: A. Taras, M. Drozd, J. Greszta- Schab)
Światowy „Dzień uśmiechu” w naszej szkole.
4 października, w piątek, uczniowie w ramach jednego z najweselszych dni w roku usiedli naprzeciwko siebie, a następnie namalowali swoje uśmiechnięte twarze.Najciekawsze prace i najpiękniejsze uśmiechy trafiły na gazetkę szkolną Samorządu Uczniowskiego.
Było mnóstwo frajdy i zabawy, a przede wszystkim uśmiechów .
(tekst i zdjęcia: Małgorzata Drozd)
UCZESTNICZYMY W ODPUŚCIE KU CZCI ŚW. FRANCISZKA
Dnia 4 października b.r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Zamościu uczestniczyli w dorocznym odpuście ku czci św. Franciszka, który odbył się w parafii Zwiastowania NMP. Przedstawiciele obu szkół włączyli się w uroczystą liturgię, a obecność pocztów sztandarowych podkreśliła wyjątkowy charakter uroczystości ku czci Patrona miłośników przyrody.(tekst i zdjęcia: Marzena Chmiel, Joanna Bulak)
Światowy "Dzień zwierząt"
4 października obchodzimy Światowy "Dzień zwierząt". Z tej okazji uczniowie SP i Gimnazjum wzięli udział w konkursie na najładniejszy plakat poświęcony zwierzętom. Wszystkie były wyjątkowo piękne. Można je zobaczyć na wystawie znajdującej się przy wejściu na salę gimnastyczną. Także w tym dniu dzieci ze Szkoły Podstawowej przyniosły swoje ulubione pluszowe zwierzątka.
(tekst i zdjęcia: M. Majewska, J. Greszta – Schab)
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
We wtorek 1 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego klas IV-VI.
W tym roku kandydaturę zgłosiło siedmioro uczniów. Kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze w formie plakatów, z którymi można było zapoznać się na szkolnym korytarzu.Społeczność uczniowska
wybrała na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Malwinę Wilczek uczennicę klasy 6a.Zastępcami zostali: Oliwia Torzewska z klasy 4 b oraz Wiktor Wachowicz uczeń klasy 5a. Stanowiska sekretarzy SU objęli: Michał Farion z klasy 4a oraz Bartosz Bratkowski z klasy 4b. Członkami SU wspierającymi pracę zarządu zostali: Agata Sawicka oraz Jakub Romaszko uczniowie klasy 4a.
Wygranym gratulujemy i życzymy wielu sukcesów oraz spełnienia obietnic wyborczych!(tekst i zdjęcia: Małgorzata Drozd)
Wycieczka integracyjna klas I do Gospodarstwa Agro-Edukacyjnego "Kolorowe Ranczo"
Dnia 01.10.2013 ( wtorek) uczniowie klas I Szkoły Podstawowej nr 7 wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Bożeną Gresztą , p. Iwoną Kurzempą – Sarzyńską oraz p. pedagog Alicją Szcześniak odwiedziły malowniczo położone miejsce jakim jest Gospodarstwo Agro- Edukacyjne w Łabuniach Reforma.Dzieci poznawały tajniki szatkowanie oraz kiszenia kapusty. Z zapałem brały udział w ubijaniu masła, przygotowywaniu składników potrzebnych do wypieku bułki drożdżowej, którą po upieczeniu dzieci zjadły z ogromnym smakiem.
Niebywałą atrakcja dla pierwszaków były zwierzęta (króliki, świnki morskie, kozy, indyki, kury, małe kocięta) zamieszkujące „Kolorowe Ranczo ”. Gry, zabawy zespołowe, tj. przeciąganie liny, skakanie w workach oraz konkursy „Znajdziesz ziemniaka dostaniesz lizaka” wzmogły apetyt dzieci. Pieczone kiełbaski, ziemniaki zaspokoiły głód i pozwoliły nabrać sił na koleją konkurencję pod hasłem „ Bitwa na mąkę”. Ze śpiewem na ustach, bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.
Wyjazd na „Kolorowe Ranczo ” pozostanie dla nas niezapomnianą przygodą.
(Tekst i zdjęcia: Iwona Kurzempa – Sarzyńska, Bożena Greszta)
Spotkanie w przedszkolu
2 października przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego odwiedzili swoich młodszych kolegów i koleżanki z Przedszkola nr 1.
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie zapoznali przedszkolaków z bajką „O rybaku i złotej rybce”.Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały książki, a potem doskonale wypowiadały się na jej temat. Wyraziły także chęć ponownych naszych wizyt.
(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)
Dzień Chłopaka w klasach I-III
Z okazji Dnia Chłopaka w klasach młodszych odbyły się wybory chłopaka na medal.
Oto zasłużeni medaliści:Wszystkim chłopakom serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkiego najlepszego.
(tekst i zdjęcia: Anna Pintal
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego
27 września przed pomnikiem Armii Krajowej odbyła się manifestacja patriotyczna z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.
W uroczystościach wzięli udział uczniowie klas IVA i IVB z wychowawcami oraz poczet sztandarowy, który reprezentował Zespół Szkół Nr 2 w Zamościu.
(tekst i zdjęcia: Małgorzata Drozd)
Dzień Chłopaka w kl. Va
Już tradycją się stało w klasie Va, że w takie dni jak Dzień Chłopaka czy Dzień Kobiet organizuje sobie wspólną zabawę intergracyjną. 27 września dziewczyny przygotowały swoim kolegom świetną zabawę z okazji zbliżającego się ich święta. Nad całością czuwała wychowawczyni Pani Marta Słomianowska.Chłopcy zmierzyli się z różnymi wyzwaniami, które są codziennością kobiecego świata: chodzeniem w butach na wysokich obcasach, w sukienkach z falbankami, gorsetami, cekinami itp. Każdy musiał też spróbować wyczarować fryzurę z gumek, spinek, opasek na przygotowanym do tego celu manekinie. Okazało się, że to zadanie wbrew pozorom nie było takie łatwe. Włosy były niezależne i uparcie wymykały się spod kontroli. Znalazło się jednak kilku potencjalnych stylistów fryzjerstwa, którzy potrafili nad nimi zapanować plecąc warkocz, czy wiążąc artystycznego kucyka.
Do zadań męskich przedstawicieli klasy należało również narysowanie portretu wylosowanej koleżanki oraz skonsumowanie jabłka wiszącego na sznurku.
Na koniec dziewczęta obdarowały kolegów szarfami, na których znalazły się przyporządkowane im imiona zapożyczone z filmu o Smerfach np.: Ważniak kl. Va, Łasuch kl.Va, Marzyciel kl. Va, Zgrywus kl. V a itd.
(Tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska)
Nasi uczniowie w "Twierdzy"
W sobotę i niedzielę 21 – 22 września w zamojskiej Twierdzy odbyły się Targi Zajęć Pozalekcyjnych.Swoje oferty prezentowały szkoły, kluby sportowe, koła zainteresowań.
Wśród młodzieży uczestniczącej w pokazach byli także absolwenci i uczniowie Zespołu Szkół nr 2.
Talentami przed licznie zgromadzoną publicznością błysnęli m.in.: Karolina Ulicka, Weronika i Adrian Baranowscy, Karol Jaskułecki, Dawid Dobrowolski, Dominik Malczewski, Kacper Pańko, Kuba Oberda.
Gratulujemy naszym uczniom zainteresowań, zdolności i umiejętności!!!
(tekst Maria Garbuz)
Rajd „Miłośników Roztocza”
W sobotę 21 września 2013 r. uczniowie z kl. II a i miłośniczka rajdów z klasy IV a wraz z opiekunami p.Anną Taras i p.Jwoną Jonak uczestniczyli w 39 Rajdzie „Miłośników Roztocza” zorganizowanym przez PTTK Zamość.Tym razem pojechaliśmy daleko, ok. 80 km od Zamościa, w okolice Batorza na Roztoczu Zachodnim, w pow. janowskim.
Wędrowaliśmy szlakiem centralnym (niebieskim), śladami powstańców styczniowych z Oddziału „Lelewela” tzw. Ruską Drogą.Po drodze podziwialiśmy piękne krajobrazy, lasy liściaste i roztoczańskie debry. Wąwozem doszliśmy do Sowiej Góry, gdzie zobaczyliśmy kopiec „Lelewela”. Następnie odwiedziliśmy kwaterę powstańczą na cmentarzu.
Na mecie na strudzonych wędrowców czekało ognisko. Po krótkim odpoczynku odbyły się konkursy: krajoznawczy, sprawnościowy – bieg w workach; piosenki turystycznejw którym: Amelka, Ania, Julka, Weronika i Wiktoria zajęły III miejsce.
Pogoda nam nie dopisała, ale humory tak.
(Tekst i zdjęcia: Anna Taras)
Niezapomniana lekcja muzyki - spotkanie z Pania Izabellą Klebańską
W poniedziałek, 23 września 2013r. uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawcą p. A.Pintal i bibliotekarzem p. M. Garbuz udali się na spotkanie z pisarką dla dzieci p.Izabellą Klebańską. Zorganizowane ono zostało w Filii nr 4 Książnicy Zamojskiej przy ul. Peowiaków.
Dzieci spodziewały się prezentacji książek i prelekcji pisarki. Tymczasem Pani Klebańska zaproponowała swoim słuchaczom bardzo ciekawą zabawę z literaturą i muzyką. Autorka była zaskoczona poziomem wiedzy trzecioklasistów w zakresie teorii i historii muzyki.
Uczniowie mieli okazję zaprezentować znajomość gam muzycznych, instrumentów, dzieł operowych, wiedzę o tańcach polskich i europejskich. Sprawdzili także swoje możliwości praktycznie - tańcząc fragmenty znanych dzieł operowych. Godzinne spotkanie minęło niezwykle szybko. Wszyscy, łącznie z opiekunami naszych trzecioklasistów, świetnie się bawili, a nagrodą za udział w spotkaniu było uzyskanie autografu pisarki Izabelli Klebańskiej.
Spotkanie było niezwykle rozśpiewane i roztańczone.
(tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Anna Pintal)
Program Powszechnej Nauki Pływania
16 września 2013r. ruszyła kolejna edycja Programu Powszechnej Nauki Pływania. Przystąpili do niejuczniowie klas pierwszych.
Dzieci z klasy Ia i Ib pod opieką swoich wychowawców – pani Iwony Kurzempy – Sarzyńskiej oraz
pani Bożeny Greszty będą jeździły na krytą pływalnię dwa razy w tygodniu.Pierwsze zajęcia okazały się dla najmłodszych uczniów niemałą atrakcją. Dzieci oswajały się z wodą i wykonywały różnorodne ćwiczenia pod bacznym okiem instruktorów pływania.
Pierwszoklasistom życzymy sukcesów w poznawaniu tajników pływania!
(tekst i zdjęcia: Bożena Greszta,
Iwona Kurzempa - Sarzyńska)
JESIENNE IMPRESJE
„Jak nie kochać jesieni, jej barw purpurowych, szarych, żółtych, czerwonych, srebrnych, szczerozłotych?”Za oknami jesień przejęła panowanie nad światem. Jej ciepłe złociste barwy przeniknęły również mury naszej szkoły. Uczniowie klasy IVa, IVb i Va szkoły podstawowej oraz klasy IIa i IIb z gimnazjum na lekcjach plastyki wykonali prace inspirowane pięknem i barwnym bogactwem obecnej pory roku.
Zostały one zaprezentowane na wystawie pt.: „JESIENNE IMPRESJE”, która została otwarta 18 września w dzień zebrań z Rodzicami, aby mogli podziwiać te małe dzieła sztuki wykonane przez naszych uczniów. Wszystkie prace zostały przygotowane pod opieką Pani Marty Słomianowskiej, która również odpowiadała za logistykę wystawy.
tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska
74. rocznica agresji sowieckiej na Polskę
17 września 2013 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 uczestniczyli w manifestacji patriotycznej na zamojskiej Rotundzie.
Chwile zadumy nad historią Polski, przedstawioną w okolicznościowym przemówieniu, uświetniły: ceremoniał wojskowy, apel poległych i pomordowanych, modlitwa, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i kwiatów.
(tekst i zdjęcia: Elżbieta Danilewicz)
Na początku września w klasach młodszych odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego.
W wyniku głosowania przewodniczącą MSU została Agnieszka Tokarska z klasy 3a, jej zastępcą Krystian Józefko, kl. 3a.
Pozostali członkowie to: Katarzyna Zubala, Weronika Jakubczyk, Patrycja Rasiak, Filip Wachowicz i Dawid Teterycz.Gratulujemy!!!
tekst i zdjęcia: Anna Pintal
MOJE MIASTO DZIEDZICTWEM KULTURY - Zamość 2013
Już od 18 lat Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska organizuje pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży promujący piękno „Perły Renesansu” pt.: „Moje Miasto Dziedzictwem Kultury”. W obecnym roku konkurs towarzyszył obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa 2013.12 września w siedzibie BWA odbył się uroczysty wernisaż, podczas którego zaprezentowano najlepsze prace i ogłoszono werdykt szacownego jury. Ponieważ konkurs cieszy się od lat dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale też i u naszych ościennych sąsiadów, wpłynęło na niego ponad 200 prac plastycznych z różnych placówek kulturalno-oświatowych.
Spośród wszystkich prac wyłoniono 18, które zostały uhonorowane równorzędnymi nagrodami, a wśród nich znalazły się aż dwie prace naszych uczennic. Nagrodę oraz dyplom z rąk Dyrektora BWA Galerii Zamojskiej Pana Jerzego Tyburskiego odebrała Magdalena Staśko oraz Milena Baraniecka.
Jest nam też bardzo miło, że prace innych uczennic z naszej szkoły zostały zakwalifikowane do wzięcia udziału w wystawie. Jest to wielkie wyróżnienie. Znalazły się wśród nich prace Zuzanny Łyś, Patrycji Mydlak, Sandry Majdańskiej oraz Anny Feduszki. Wszystkie dziewczynki są uczennicami obecnej klasy VI a, a prace zostały wykonane pod opieka Pani Marty Słomianowskiej.
Gratulujemy!!!
tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska
W nowy rok szkolny - z kapłańskim błogosławieństwem...
8 września 2013 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły przynieśli do kościoła Ojców Franciszkanów swoje plecaki, podręczniki i przybory szkolne.
W czasie uroczystej mszy świętej, wspólnie z rodzicami i zaproszonymi przez dzieci miłymi Gośćmi: panią dyrektor Alicją Dubel, panią Jolantą Krywko – wicedyrektor oraz wychowawczyniami obu klas pierwszych - panią Iwoną Kurzempą-Sarzyńską i panią Bożeną Gresztą dzieci modliły się o Bożą pomoc i opiekę w nowym roku szkolnym.
Na zakończenie mszy świętej wszyscy mali uczniowie otrzymali z rąk ojca Michała – głównego celebransa – specjalne błogosławieństwo i życzenia, by z radością i młodzieńczym zapałem podjęły nowe, szkolne obowiązki.
(tekst - Marzena Chmiel, zdjęcia - Jolanta Krywko)
AKCJA ZBIERANIA PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK TRWA...
"Nie możemy robić rzeczy wielkich,
ale możemy robić rzeczy małe z wielką miłością".
Matka Teresa z Kalkuty
Te słowa stały się inspiracją dla uczniów, którzy - wzruszeni historią dziesięcioletniej Wiktorii i jej wytrwałą walką z nieuleczalną chorobą – w ubiegłym roku szkolnym włączyli się do akcji zbierania plastikowych nakrętek.
Wiemy, że nasza pomoc dla Wiktorii jest wciąż potrzebna, dlatego od pierwszych dni września dzieci przynoszą nakrętki zebrane dla dziewczynki w czasie wakacji. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów codziennej rehabilitacji dziewczynki. Zebrane nakrętki można przekazywać do p. Marzeny Chmiel, która jest koordynatorką akcji w SP7.(tekst - Marzena Chmiel)
Historie (nie)zwykłe*
Pani Marta Słomianowska, nauczyciel plastyki i języka polskiego w naszej szkole, została bohaterem dla jednego z uczestników projektu „Mój bohater i jego historia” – Mateusza Bałki, ucznia III LO w Zamościu.
Projekt został zorganizowany przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Stowarzyszenie Drukarnia Wyobraźni i miał na celu opowiedzenie za pomocą zdjęć historii swojego bohatera.
Tę historię można obejrzeć na wystawie prac na Rynku Solnym w Zamościu do końca września.
Zapraszamy.
Gratulujemy!!!
*Tygodnik Zamojski: 2013r., nr 3, s. 12
(tekst: Anna Sokalska-Wosiek)
WITAJ SZKOŁO!
2 września 2013 r. o godz.9.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 2 odbyła się inauguracja roku szkolnego 2013/2014 dla uczniów klas pierwszych SP7 i uczniów klas pierwszych Gim 1.
Swoją obecnością zaszczycili nas p. Jerzy Michalski – Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu w Zamościu, p. Leszek Łuczka – Radny Rady Miejskiej Miasta Zamość i p. Marzena Hasiec – Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół Nr 2 w Zamościu.
Część oficjalną rozpoczęto od wprowadzenia pocztów sztandarowych i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Alicja Dubel, która powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. W dalszej części swojego przemówienia odczytała listy uczniów uczęszczających do poszczególnych klas pierwszych, a później przedstawiła nauczycieli zgromadzonych w sali. Zaraz po przemówieniu przystąpiono do części artystycznej.
Uczniowie klasy Ic, w krótkim montażu słowno – muzycznym radośnie powitali nowy rok szkolny, nauczycieli i pierwszoklasistów. Później wszyscy udali się do swoich sal. Również pozostali uczniowie naszej szkoły razem z wychowawcami rozpoczęli nowy rok szkolny w klasach. Na zakończenie nauczyciele i uczniowie obu szkół, pod przewodnictwem pocztów sztandarowych, udali się do Kościoła O.O. Franciszkanów na uroczystą mszę świętą.
W ten sposób kolejny rok nauki w naszej szkole został rozpoczęty.
(tekst: Iwona Zgnilec, zdjęcia: Małgorzata Drozd)
1 września – 74. rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 2013 r. delegacja uczniów Zespołu Szkół nr 2, wraz z pocztami sztandarowymi Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1, uczestniczyła w uroczystościach związanych z 74 rocznicą napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę.
Manifestację na zamojskiej Rotundzie rozpoczął ceremoniał wojskowy, po którym nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Tomasz Kossowski – wiceprezydent miasta.Następnie odbył się apel pamięci, a także salwa honorowa. Na zakończenie obchodów delegacje złożyły kwiaty i wieńce przy płycie upamiętniającej tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej.Podczas okupacji zamojska Rotunda najpierw była obozem przejściowym, potem stała się miejscem masowych egzekucji. Szacuje się, że hitlerowcy zamordowali tutaj blisko osiem tysięcy ludzi.
Udział uczniów w takich wydarzeniach to cenna i niezapomniana lekcja patriotyzmu i kształtowania postawy obywatelskiej, a także okazja do lepszego poznania przeszłości.
(tekst i zdjęcia Iwona Zgnilec)