2019/2020
Wydarzenia 2019/2020
PODZIĘKOWANIA DLA NAUCZYCIELI OD UCZNIÓW I RODZICÓW Z KLASY VIII A
Drodzy Nauczyciele!
Kończymy naszą edukację w szkole podstawowej w szczególnych okolicznościach. Nie będziemy mogli się spotkać z Państwem osobiście na uroczystym zakończeniu roku, pragniemy jednak przekazać wszystkim Nauczycielom szczere wyrazy wdzięczności za lata nauki spędzone z naszą klasą.
Dziękujemy za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w naszą edukację. Dziękujemy za wiedzę i wychowanie, za uśmiech i dobre słowo, za motywowanie do pracy i mozolne przekonywanie nas, jaką wartość ma nauka. Byliście Państwo dla nas przewodnikami, którzy wkładali wiele wysiłku w codzienne kształtowanie naszych niełatwych charakterów. Dziękujemy, ze pomagaliście nam unikać błędów młodości, a kiedy je popełnialiśmy, ze zrozumieniem tłumaczyliście, co jest dobre, a co złe i którą drogę w życiu wybrać.
Chcemy, żeby Państwo wiedzieli, że doceniamy to wszystko już teraz, a docenimy zapewne jeszcze bardziej w przyszłości.
Bardzo trudno jest nam rozstać się ze szkołą i z naszymi Nauczycielami, wierzymy jednak, że to wszystko, co do tej pory osiągnęliśmy, uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych, a Państwa starania i nauka wyniesiona ze szkoły podstawowej zaprocentują na kolejnych etapach naszego życia.
Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY!!!!
Uczniowie z klasy VIIIa – wszyscy razem i każdy z osobna
DO PODZIĘKOWAŃ DOŁĄCZAJĄ SIĘ TAKŻE RODZICE
Szanowna Dyrekcjo, Szanowne Grono Pedagogiczne!
Wyrażamy szczere uznanie za Państwa wysiłek włożony w nauczanie, wychowanie i opiekę nad naszymi dziećmi. Jesteśmy wdzięczni za podejmowany codziennie trud pięknej, ale niełatwej pracy w roli nauczyciela.
Dziękujemy za życzliwą i miłą atmosferę, która towarzyszyła nam w szkole przez cały okres edukacji naszych dzieci. Jesteśmy pewni, że z czasu spędzonego z Państwem wyniosą one nie tylko wiedzę , ale także wiele dobrych doświadczeń, wspomnień, wspaniałych chwil.
Szkoła Podstawowa nr 7 to miejsce, do którego będziemy wracać myślami.
Z wdzięcznością i z najlepszymi życzeniami
Rodzice uczniów z klasy VIIIa
Zakończenie roku szkolnego dla Ósmoklasistów
26 czerwca 2020 r. o godzinie 9.00 uczniowie klasy VIIIa po raz ostatni zebrali się w sali gimnastycznej, aby odebrać świadectwa i pożegnać się ze szkołą, do której uczęszczali przez ostanie lata. W tym ważnym momencie ich życia towarzyszyły im: Pani Alicja Dubel – Dyrektor szkoły, Pani Wielgosz – Wicedyrektor oraz wychowawczyni Pani Marta Słomianowska.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim przemówieniem Pani Dyrektor, która życzyła młodzieży powodzenia w nowych szkołach. Następnie uczniowie odebrali swoje świadectwa, nagrody, Stypendia Motywacyjne, Listy Gratulacyjne dla Rodziców oraz Podziękowania za wieloletnią współpracę.
Skromna, ze względu na reżim sanitarny, uroczystość zakończyła się wzruszającym pożegnaniem uczniów z ich wychowawczynią. Trudno było się rozstać i w niejednym oku zakręciła się łza. Na zakończenie przygotowano Kapsułę Czasu, w której zamknięto różne pamiątki, listy, zdjęcia itd. Otwarcie jej nastąpi za 10 lat podczas wspólnego spotkania klasowego. Kapsuła zostanie przechowana na terenie szkoły.
Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: A. Sokalska – Wosiek
Pani Katarzyna Beda – nauczycielka o anielskim głosie
Każdy zna osiągnięcia Pani Katarzyny Bedy jako nauczycielki muzyki: piękne występy szkolnego Chóru „FORTE”, wspaniałe musicale: „Królową Śniegu” i „Piękną i Bestię”, a także liczne sukcesy jej wychowanków na konkursach, nawet na szczeblu międzynarodowym.
Jednak ostatnio można podziwiać Panią Kasię w jeszcze innej odsłonie – jako wokalistki o wprost anielskim głosie. Pani Kasia nagrała cover utworu pt.: „Nella Fantasia”, piosenki na podstawie legendarnej muzyki Ennio Morricone z Oskarowego filmu „Misja", do której słowa napisała Chiara Ferrau. Utwór ten oryginalnie wykonywany jest przez Il Divo.
Pani Kasiu! Przepięknie! Sztuka na najwyższym poziomie! Chapeau bas!
Czekamy na więcej!
Zapraszamy do wysłuchania tego pięknego wykonania i życzymy wielu wzruszeń i estetycznych wrażeń.
Marta Słomianowska
Hanna Kawalec Stypendystką Marszałka Województwa Lubelskiego
w dziedzinie plastyka
Hanna Kawalec, uczennica kl. VIIb, w marcu 2020 roku otrzymała stypendium artystyczne I stopnia (najwyższe) Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie plastyki. Wiadomość została przekazana rodzicom mailem, ponieważ gala wręczenia stypendiów w Lublinie nie odbyła się z powodu pandemii.
Hania od wielu lat uczęszcza na zajęcia pozaszkolne, gdzie pracuje pod kierunkiem pani Marii Śliczniak. Brała udział w wielu konkursach, gdzie odnosiła liczne sukcesy, także na szczeblu międzynarodowym. Były to:
- I miejsce – FAI Young Artists Contest „ Moje marzenie Latanie” Finał zamojski 2019
- Nagroda – XVIII Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Rodzina – Biblioteka dla rodziny” 2019
- Wyróżnienie – XXIV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Mój świat – Nieskończoność Wyobraźni” 2019
- GOLD MEDAL MERIT CLASS STUDENT – INTERNATIONAL ART COMPETITION FOR CHILDREN – PIATRA NEAMT CREAYTIV 3 rd edition 2019 ROMANIA
- Wyróżnienie – Wojewódzki Konkurs Plastyczny w ramach IX Festiwalu Słowa i Obrazu „Na końcu świata...” 2019
- MERIT CLASS GOLD 20 INTERNATIONAL MEETING OF JUVENILE ART EVORA 2019 PORTUGAL
- Wyróżnienie – Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Tęczowy Kalendarz” 2019
Prace Hani były też eksponowane na licznych wystawach m.in.:
- „MY DREAM TO FLY – Moje marzenie Latanie” - malarstwo i grafika uczestników kół plastycznych ODK „Okrąglak" przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego i Stowarzyszenia „drukarnia Wyobraźni” w Zamościu, Zamojska Galeria Młodych „Okrąglak” styczeń – luty 2019
- „Monotypia” - grafika uczestników kół plastycznych ODK „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego i Stowarzyszenia „drukarnia Wyobraźni” w Zamościu, Zamojska Galeria Młodych „Okrąglak” kwiecień – maj 2019
- „Drzewa” - malarstwo i grafika uczestników kół plastycznych ODK „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego i Stowarzyszenia „drukarnia Wyobraźni” w Zamościu, Zamojska Galeria Młodych „Okrąglak” wrzesień – październik 2019Bardzo cieszymy się sukcesem Hani. To piękne móc obserwować, jak nasi podopieczni doskonalą swoje talenty i odnoszą sukcesy.
Haneczko! Rozwijaj swoje skrzydła i realizuj swoje marzenia!!!
WIELKIE GRATULACJE!!!!
Egzamin Ósmoklasistów
W dniach 16-18.06.2020 r. odbył się długo oczekiwany Egzamin Ósmoklasistów. Dla młodzieży był to pierwszy życiowy sprawdzian, który zaważy na ich przyszłości. Ósmoklasiści musieli wykazać się wiedzą z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.
Wszyscy byli bardzo zestresowani, dlatego pani Marta Słomianowska, wychowawczyni klasy, podjęła kroki, aby rozluźnić atmosferę oraz wpłynąć motywacyjnie na uczniów np. zachęcając uczniów do przyjęcia postawy na „Superbohatera”, czy inspirując ich postacią Rocky’iego Balboa – wchodzącym do szkoły Ósmoklasistom towarzyszyła powszechnie znana muzyka z kultowego filmu „Rocky”. Dlaczego akurat Rocky? Jeżeli ktoś nie zna jego historii, zapraszamy do obejrzenia filmiku.
Trzy dni ciężkiej pracy i stresu minęły szybko i, jak zwykle bywa, część osób było zadowolonych z zadań, a część zdecydowanie liczyła na inny zestaw pytań. Teraz przed nami kilka tygodni niecierpliwego oczekiwania na wyniki. Trzymamy kciuki!!!
Tekst: Marta Słomianowska, zdjęcia: Lila Pietrusiewicz
Link do strony Nasze Miasto:
Filmik:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=114&v=rL2w5TFt6vA&feature=emb_logo
Słowo + obraz= rysnotka
Nauczyciel stale poszukuje nowych metod i form pracy, które pozwolą uczniom na lepsze przyswojenie niekiedy trudnych i skomplikowanych treści.
W tym roku szkolnym na historii, uczniowie byli wdrażani do metody tworzenia notatek za pomocą skrótów myślowych i prostych rysunków, czy grafów. Słowo + obraz= rysnotka. Ta metoda notowania to nic innego, jak metoda myślenia wizualnego polegająca na przedstawieniu wybranych treści za pomocą rysunku. Uczeń jako autor ma ogromną dowolność, pracuje na zasadzie skojarzeń, burzy mózgów i sam dobiera treści, które znajdą się na rysnotce (daty, nazwiska, wydarzenia) w taki sposób, żeby utrwalić i łatwo skojarzyć poznany materiał.
Początki nowych przedsięwzięć nigdy nie są łatwe, ale idzie nam coraz lepiej. Niektóre notatki to prawdziwe dzieła sztuki.
Zobaczcie sami.
Małgorzata Drozd
Kuba o rekonstrukcji historycznej
Bitwa pod Komarowem to największa kawaleryjska bitwa XX wieku, stoczona 31 sierpnia 1920 roku. W tym roku przypada 100. rocznica tego spektakularnego zwycięstwa z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Co roku w dzień bitwy pod Komarowem obchodzone jest Święto Kawalerii Polskiej. Natomiast w dniach 29-31 sierpnia
2020 r. planowana jest uroczystość odsłonięcia pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Woli Śniatyckiej oraz wspaniała rekonstrukcja historyczna. Miejmy nadzieję, że udział w niej ze względu na koronawirusa nie będzie utrudniony i będziemy mogli zobaczyć to wspaniałe wydarzenie.
Jakub Brykner uczeń klasy 8a, który interesuje się historią i uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych, podzielił się z nami swoja wiedzą na ten temat. Zapraszam do interesującej lektury i galerii zdjęć ilustrujących artykuł Kuby.
Małgorzata Drozd
Rekonstruktor mierzy się z różnymi wyzwaniami. Zawsze jednak powinien popisać się wiedzą historyczną z danego okresu. Musi posiadać wiedzę, jak wyglądały stroje, budynki i przedmioty. Rekonstruktor jest podobny do aktora. Jego zachowania i mowa powinny się zgadzać z odgrywaną postacią. Od czasu do czasu trzeba zrobić makijaż, który będzie odwzorowywał między innymi blizny, siniaki, rany cięte itp.
Przed rekonstrukcją są różne przygotowania, tłumaczenia scen i przede wszystkim działania mające na celu dbanie o bezpieczeństwo rekonstruktorów. Bardzo wielu rekonstruktorów poświęca temu długi czas. Opanowują różne techniki takie jak jazda konna, panowanie nad bronią białą (szablami, lancami) i bronią palną, która jest pozbawiona możliwości strzelania amunicją ostrą tylko ślepakami dopasowanymi do broni. Wszystkie te czynności mogą się wydawać trudne do zrealizowania dla osoby niewprawionej, jednakże wszystko można bardzo szybko zrozumieć.
Rekonstruktorzy to osoby, które wszystko wyjaśnią i powiedzą co i jak, wytłumaczą jakie zachowania są odpowiednie w danych czasach. Organizatorzy zawsze powinni zadbać o “artystów”, nie tylko organizując podziękowanie za to, że rekonstruktorzy się pojawili na ich “przedstawieniu”, ale również dbając o ich bezpieczeństwo. Atmosfera na rekonstrukcjach jest przyjemna, zwłaszcza w jej trakcie. Najciekawszą rzeczą jest szykowanie rekwizytów.
Bardzo wiele imprez a w zasadzie ich scenografie są budowane miesiąc przed rekonstrukcją, takie jak budynki i ich otoczenie. Inne rekwizyty się zbiera latami po różnych miejscach. Są to stare dzbanki, łyżki, kubki, walizki, wanienki, butelki i im podobnym dla tzw. “Ludności cywilnej”. Skalpele, strzykawki, nożyczki i inne stare przyrządy lekarskie są przydatne dla rekonstruktorów odgrywających sanitariuszy w szpitalu polowym. Najlepiej więc przekazać rekonstruktorom takie historyczne przedmioty, ponieważ nikt nie zrobi z nich lepszego użytku niż oni. Bardzo liczni rekonstruktorzy szukają ciekawych artefaktów po starych chałupach. To może być wyczerpujące jednak satysfakcjonujące. Mając odrobinę szczęścia, można czasami znaleźć wspaniałe rzeczy, pamiętające historię naszego kraju.
Jakub Brykner klasa 8a
Fot. Agata Brykner
440 lat Zamościa
12 czerwca, o godzinie 12.00 na Rynku Wielkim zabrzmiał wyjątkowy hejnał z wieży ratuszowej. Pierwszy raz został zagrany w cztery strony świata, także w stronę Krakowa. Kraków odwdzięczył się tym samym kilka dni temu grając hejnał z wieży Kościoła Mariackiego, wywieszono także wywieszono flagę Zamościa.
Podczas tej doniosłej chwili dla wszystkich mieszkańców Grodu Hetmańskiego jako pierwszy zabrał głos Prezydent Miasta Zamość – Andrzej Wnuk, a następnie odczytano Akt Lokacyjny Zamościa, który wystawił Jan Zamoyski, natomiast król Stefan Batory potwierdził składając na nim swój podpis 12 czerwca 1580r. Oryginalny akt można zobaczyć w Muzeum Zamojskim w Zamościu.Uroczystości uświetniły występy par tańczących z Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", którym towarzyszyły popisy instrumentalne Zespołu Muzyki Dawnej, Capella All'antico. Podczas uroczystości można było podziwiać Stowarzyszenie Turystyka z Pasją w strojach z epoki, a Banici Zamojscy uświetnili uroczystość salwami.
Szymon Drozd i Michał Muda
Szkoła Podstawowa nr 7 włączyła się w miejskie obchody 440- lecia Zamościa. Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Katarzyny Bedy przygotowali piosenkę o swoim mieście, bazując na utworze Trevera Nunna „Memory”. Kompozytorem jest Andrew Lloyd Webber.
Piosenkę zaśpiewały: Oliwia Bielec VIb, Karolina Flis VIb, Zuzanna Skowyra VIIb,
Martyna Wnuk kl. VIIIa. Autorką nagrania jest pani Katarzyna Beda.
Piosenka została zgłoszona przez Panią Dyrektor Alicję Dubel jako propozycja do kalendarium wydarzeń obchodów jubileuszu miasta.