Menu

2017/2018

WYDARZENIA 2017/2018

 


74. rocznica wybuchy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia na stałe zapisał się na kartach nie tylko historii Warszawy, ale także w dziejach Polski. W 1944 roku połączone siły polskiego państwa podziemnego, podjęły decyzję o zorganizowaniu powstania warszawskiego. W tym roku  obchodziliśmy 74. rocznicę  jego wybuchu. 
 Rocznicowe uroczystości przygotowane przez władze miasta Zamość oraz  Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej  rozpoczęto o godz. 14.30 przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej przy  ul. Partyzantów. W czasie tego spotkania  krótko przypomniano historię tamtych dni, odczytano apel poległych oraz złożono kwiaty pod pomnikiem. 
W uroczystości uczestniczyła także delegacja  naszej szkoły. Pomimo trwających wakacji młodzi ludzie z szacunkiem odnieśli się do wspomnień  tragicznych lat drugiej wojny światowej i walk o wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej.

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Wilkolazka


Podsumowanie roku 
metodą WORD CAFE

Każdy rok szkolny wymaga podsumowania. W naszej szkole, już po raz kolejny, pani Dyrektor Alicja Dubel zaproponowała nietypową radę plenarną, przeprowadzoną metodą Word Cafe.[more] Metoda ta służy uporządkowaniu dyskusji – wymianie informacji oraz określeniu potrzeb i oczekiwań wszystkich zainteresowanych stron.
Nauczyciele w 8 grupach dokonali analizy SWOT czterech obszarów pracy szkoły: 
1) kształcenia, 
2) wychowania, 
3) opieki i bezpieczeństwa,
4) zarządzania.
Zadaniem każdej z  grup było wypisanie mocnych stron działalności SP7 i obszarów wymagających poprawy.
Praca wszystkich zespołów przebiegała bardzo sprawnie i już po kilku godzinach mogliśmy przedstawić podsumowanie działalności szkoły w roku szkolnym 2017/2018.

Album foto

(tekst: Iwona Zgnilec, zdjęcia: Waldemar Orzechowski)


Zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku szkolnego rozpoczęliśmy 21.06.2018 r. Mszą św. o godz. 10.00  w kościele p.w. Św. Mikołaja w Zamościu, której przewodniczył O. Andrzej Zalewski.

22.06.2018 r. odbyły się akademie dla klas I – III oraz IV – VII.
Akademia klas I-III przygotowana została przez uczniów klas trzecich pod kierunkiem pań: Bożeny Piwko, Anny Taras, Agnieszki Dybzińskiej i Anny Kardasz. Pani Dyrektor nagrodziła najlepszych uczniów nagrodami książkowymi. Trzecioklasiści pożegnali rok szkolny tanecznym krokiem i feerią  barw.
Podczas akademii dla klas IV – VII Pani Dyrektor dziękowała nauczycielom, rodzicom i uczniom za wielki wysiłek i pracę w roku szkolnym 2017/18. Wręczyła stypendia motywacyjne, nagrody i świadectwa z wyróżnieniem dla najlepszych uczniów oraz nagrody dla laureatów konkursów przedmiotowych, za osiągnięcia sportowe i 100% frekwencję.  Rodzice otrzymali podziękowania za współpracę i zaangażowanie w życie szkoły. 
Na zakończenie uroczystości odbyła się część artystyczna, którą przygotowała klasa 7a pod kierunkiem p. Małgorzaty Bożek, a o oprawę muzyczną zadbał chór pod okiem p. Katarzyny Bedy. Uczniowie dziękowali dyrekcji, nauczycielom oraz rodzicom za wsparcie i pomoc w nauce. W humorystyczny sposób przedstawili pracę swoich pedagogów. Na zakończenie życzyli wszystkim udanego wypoczynku i szczęśliwego powrotu z wakacji. 

Album foto

Tekst: J. Bulak, M. Bożek


Dwujęzyczna  klasa 3 C zakończyła rok szkolny 2017/2018 w wyjątkowy sposób.

Uczniowie wraz z wychowawcą przygotowali przedstawienie pt. „The Little Red Riding Hood” w wersji anglojęzycznej i zaprezentowali swoje zdolności aktorsko- językowe przed  rodzicami. Zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć nie tylko Czerwonego Kapturka, ale także babcię, leśniczego oraz różne leśne zwierzęta. 
Uczniowie klasy 3 c bardzo zaangażowali się w przygotowanie spektaklu. Szybko przyswoili swoje kwestie na pamięć. Nad każdą sceną pracowali bardzo pieczołowicie. Aktorzy starali się odegrać swoje role najlepiej jak potrafili. Ważnym elementem przedstawienia były kolorowe kostiumy aktorskie, wesołe piosenki oraz dekoracja sali nr 14 wykonana z pomocą p. Agnieszki Dybzińskiej.
Dzieci bardzo uważnie śledziły losy Czerwonego Kapturka, z radością obserwowały wilka przebierającego się za babcię. Wszystkim bardzo podobało się przedstawienie, a „aktorzy” zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Uczniowie biorący udział w przedstawieniu poznali nowe treści i jednocześnie rozwinęli umiejętność mówienia w j. angielskim, płynnie recytowali teksty baśni z odpowiednią wymową i intonacją. Co więcej, poprzez tworzenie dialogów, prezentowanie scenek rozwinęli swoje umiejętności komunikacyjne. Dodatkowym czynnikiem jest połączenie nauki języka z działaniami artystycznymi, które w ciekawy i nieszablonowy sposób zachęcają uczniów do przyswajania języka angielskiego.
Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie. Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć ze spektaklu, które w pełni odzwierciedlają wspaniałą grę naszych uczniów oraz panującą pozytywną atmosferę.

Album foto

Tekst: Agnieszka Dybzińska
Zdjęcia: Rodzice uczniów


Zdobyliśmy certyfikat Lepszej Szkoły

Szkoła Podstawowa  nr 7 brała udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "LEPSZA SZKOŁA - Edycja 2017/2018"  prowadzonym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. [more]

W ramach projektu szkoła:
- mierzyła poziom wiedzy i umiejętności uczniów za pomocą
specjalistycznych narzędzi pomiaru dydaktycznego,
- analizowała osiągnięcia uczniów, porównując je z wynikami
pozostałych uczestników programu.

Więcej:

Certyfikat Lepszej Szkoły

Zaświadczenie Lepszej Szkoły


Laureaci i finaliści nagrodzeni przez Prezydenta

20 czerwca 2018 r.  uczniowie zamojskich szkół - laureaci oraz finaliści konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskie Kuratorium Oświaty, zostali zaproszeni przez Pana Andrzeja Wnuka Prezydenta Miasta Zamość do Centrum Kultury Filmowej  "Stylowy". Młodzieży towarzyszyli dyrektorzy szkół oraz nauczyciele. Gospodarzami spotkania, oprócz Prezydenta, byli również : Pan Andrzej Zastąpiło - Wiceprezydent Miasta Zamość, Pani Agnieszka Kowal - Dyrektor Wydziału Oświaty oraz  Pan Jan Matwiejczuk - Przewodniczący Rady Miasta Zamość.

Wśród nagrodzonych  laureatów i finalistów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

Aleksandra Dembicka – laureatka konkursu z biologii
Emil Łasocha – laureat konkursu matematycznego
Filip Wachowicz – laureat Konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele
Jakub Nizioł – finalista konkursu historycznego

Na spotkaniu nagrodzono również uczniów, którzy w tym roku szkolnym odnieśli sukcesy artystyczne i sportowe:

Franciszka Barnowskiego – za osiągnięcia artystyczne
Martę Czapkę  i Samantę Walczuk – za osiągnięcia sportowe.

Nauczyciele – opiekunowie wyróżnionych uczniów: Pani Marta Majewska, Pani Katarzyna Kosiarska, Pani Marzena Chmiel, Pani Małgorzata Drozd, Pani Katarzyna Beda i Pan Jerzy Bekas otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominku książkowe. 

Naszym laureatom i ich rodzicom  serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym.

Album foto

Tekst: Marzena Chmiel
Zdjęcia: Waldemar Orzechowski


Śladami Kazimierza Wielkiego i książąt Czartoryskich.

19 czerwca odbyła się wycieczka klas czwartych do Kazimierza Dolnego oraz Puław. Uczniowie wraz z opiekunami: Iwoną Więsyk, Karoliną Tyrką i Katarzyną Karwowską zwiedzili rynek z kamieniczkami, ruiny zamku i basztę.  Poznali również historię góry Trzech Krzyży oraz legendy związane z Kazimierzem Dolnym. Po intensywnym zwiedzaniu czwartoklasiści mogli odpocząć i  napawać się widokiem Kazimierza Dolnego podczas rejsu po Wiśle. Po godzinnej przygodzie na statku uczniowie udali się do Puław gdzie zwiedzili Pałac Książąt Czartoryskich, Świątynię Sybilli i Domek Gotycki. Całej wycieczce towarzyszyła mundialowa atmosfera, bo w końcu wszyscy jesteśmy Drużyną Narodową !

Album foto

Tekst K.Tyrka , zdjęcia K Tyrka i I. Więsyk


Rozdanie Nagród w Wojewódzkim Konkursie z Języka Angielskiego Clickonmaniac

18 czerwca w Szkole Podstawowej nr 8 w Zamościu odbyła się uroczystość podsumowania Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego Clickonmaniac.[more] Przypomnijmy, że konkurs składa się z trzech etapów, podczas których uczestnicy muszą wykazać się doskonałą znajomością języka angielskiego z zakresy znajomości słownictwa, gramatyki oraz wyszukiwania informacji w tekście a w ostatnim etapie sprawdzana jest również umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Konkurs podzielony jest na poziomy stopnia opanowania języka a przygodę z konkursem można rozpocząć już od klasy 4.

Laureaci:
Weronika Duras – klasa 5b
Kacper Gąska  - klasa 5a

Finaliści:
Katarzyna Kiecak – klasa 4b
Jakub Nizioł – klasa 5b
Szymon Smoła – klasa 2A gim
Gulak Wiktoria – klasa 3A gim

Album foto


Bezpieczne wakacje

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem."


Mimo, że wakacje za pasem my nie próżnujemy. 
W środę 20.06 mieliśmy przyjemność gościć w  murach naszej szkoły strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielączy. Panowie pokazali uczniom jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana reanimacja, jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku poparzeń oraz jak wygląda zabezpieczenie osoby rannej w wypadku. Uczniowie z klas 4-6 mogli przećwiczyć masaż serca na fantomie, przypomnieć sobie zasady prawidłowego postępowania w przypadku, kiedy jesteśmy świadkami utraty przytomności oraz na własnej skórze poczuć jak wygląda transport osoby, która uległa wypadkowi. Idąc w myśl słów Konfucjusza: "  Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zro¬zumiem. " Ta lekcja na pewno zostanie na długo w pamięci naszych uczniów . Przypomnijmy, że to nie jedyna akcja która ma na celu przygotowanie uczniów do bezpiecznych wakacji. Szkoła bierze również w akcji "Bezpieczna woda", która pokazuje uczniom jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą. 

Album foto


Mundial 2018

 

Mundialowe emocje zagościły także w naszej szkole, szczególnie w klasie 3a.
Pomimo porażki naszej drużyny w pierwszym meczu, nadal kibicujemy całym sercem i wierzymy, że Polskie Orły dadzą radę.

 

Do boju Polsko!!! 

Album foto


Wycieczka klas I do Suśca i Krasnobrodu

14 czerwca 2018 roku uczniowie klas I a, b, c wraz z wychowawczyniami  wybrali się na wycieczkę do Suśca i Krasnobrodu.
Pierwszym etapem wycieczki była wędrówka szlakiem „Szumy nad Tanwią” w Suścu. Szlak był dość trudny z powodu deszczowej pogody, jednak wszyscy pokonali trasę wędrówki bez większych trudności. 
Po zmaganiach na szlaku uczestnicy posilili się pysznym obiadem. Następnym etapem wycieczki była wizyta w „Parku Jurajskim” w Krasnobrodzie. Pani przewodnik oprowadziła nas po parku ciekawie opowiadając o epokach, w których żyły dinozaury. 
Dzieci mogły też pobawić się na placu zabaw oraz kupić pamiątki.
Pomimo deszczowej aury wycieczka  była udana. W świetnych nastrojach, choć nieco zmęczeni powróciliśmy do Zamościa. 

Album foto

Tekst: A. Hadło, A. Pintal  
Zdjęcia: A. Sawiniec -Szczech


„Bieg po zdrowie

W klasie IV c zakończono realizację programu antynikotynowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”. Honorowy patronat nad programem objęło: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia i Rzecznik Praw Dziecka.
Uczniowie w trakcie zajęć uzupełniali zeszyty ćwiczeń, omawiali tematy związane ze szkodliwością palenia papierosów i kosztami tego nałogu, poznali techniki asertywnej odmowy, wykonali poradniki – jak zachować się w sytuacji presji grupy. W ramach tego programu i popularyzowania zdrowego stylu życia  zorganizowany  był również szkolny konkurs na plakat i hasło – antyreklamę palenia papierosów. Autorom najciekawszych prac  wręczono dyplomy i drobne upominki – ufundowane przez  Sanepid.
Nagrodzeni uczniowie: Oliwia Bielec - kl. IV b, Agata Bratkowska – kl. V b, Wiktoria Czerniak – kl. V a, Karol Gajek – V a, Kacper Gąska – kl. V a, Maciej Kardasz – kl. IV c, Hanna Kawalec – kl. V b Martyna Kiljan – kl. VI a, Natalia Kuśnierz – kl. IV c.

Album foto

 Serdeczne gratulacjesmiley


Wycieczka na Słowację

W dniach 11-13 czerwca 2018 roku uczniowie klas 5b, 6a, 7a i 2a gimnazjum wzięli udział w wycieczce na Słowację. 
Pierwszym punktem programu był rejs statkiem po jeziorze Sirava oraz  trzygodzinny, niezwykle relaksujący pobyt na basenach termalnych Sirava Termal Park.  Największym powodzeniem cieszyła się zjeżdżalnia, basen z falami oraz karuzela wodna. 
Na drugi dzień zwiedzaliśmy Starówkę w Koszycach – katedrę św. Katarzyny oraz grające fontanny. Następnie dotarliśmy  do jednej z najbardziej znanych jaskiń w parku Narodowym Słowacki Kras, Jasovskiej Jaskini. Niektórzy pierwszy raz mieli możliwość zobaczyć taką formę rzeźby terenu.  Ciekawe rzeźby  oraz chłód i mrok  panujący wewnątrz wywarły na nas wielkie wrażenie.
W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Spiski Zamek, ogromną średniowieczną budowlę. 
Wycieczka dostarczyła ogromnych wrażeń, a przede wszystkim była doskonałą formą integracji pomiędzy klasami.

Album foto

Tekst J. Krywko, zdjęcia W. Orzechowski


Klub Kumpla 

Nasza Szkoła stawia nie tylko na najwyższy poziom nauczania, innowacyjne metody pracy, ciekawe zajęcia ale przede wszystkim na przyjazną atmosferę wśród uczniów  jak również zachowania fair play.
Udowodniła to klasa IV c  otrzymując certyfikat Klubu Kumpli za promowanie koleżeńskich zachowań i udział w kampanii społecznej "Bądź kumplem, nie dokuczaj". Przypomnijmy, że uczniowie tej klasy zorganizowali w naszej szkole Dzień Kumpla i  w ten sposób propagowali koleżeńskie zachowania wśród uczniów.

Album foto

Gratulacjesmiley

Ceryfikat

Kodeks kumpla


We środę 13 czerwca 2018 roku  klasa  V a wraz z opiekunkami p. Iwoną Kurzempą- Sarzyńską oraz p. Iwoną Więsyk, wyjechała na Zieloną Szkołę do Klubu Wypoczynkowego „ Niebieskie Migdały” nad Jeziorem Białym w Okunince na Polesiu Lubelskim. Kiedy dotarliśmy na miejsce byliśmy, zachwyceni. Naszym oczom ukazał się duży , zielony teren , basen z podgrzewaną wodą , restauracja, boisko do piłki plażowej , plac zabaw, grillowisko z miejscem na ognisku , piaszczysta plaża pod palmami w oliwkowym ogrodzie.

Zostaliśmy  zakwaterowani w dwu – osobowych pokojach, a każdy zaplanowany dzień dostarczał nowych wrażeń. Nasz wypoczynek był dokładnie zaplanowany. Pierwszego dnia pojechaliśmy Meleksem do Parku Linowego. Tam czekała nas  dobra zabawa, przygoda i adrenalina. Kolejne dni przyniosły nowe , niepowtarzalne przeżycia. Warsztaty garncarskie , dyskoteka z konkursem tańca , wyjazd do Chełma, gdzie zwiedziliśmy Podziemia Kredowe, kolacja z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek  oraz animacje sportowe i plastyczne. Atrakcje sprawiły ,że trzy dni minęły bardzo szybko. Wróciliśmy do domu w piątek , 15 czerwca w godzinach popołudniowych. Powitaliśmy Zamość  bardzo zadowoleni, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku  zwiedzimy jakieś kolejne wspaniałe miejsce. 

Album foto

Zdjęcia Iwona Kurzempa- Sarzyńska , Iwona Więsyk 


Zoom natury

Dnia 13 czerwca 2018 roku uczniowie klas IIa, IIIa I IIIb mieli okazję zwiedzić  Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Znajdują się tam nowoczesne laboratoria edukacyjne łączące aktywne poznawanie świata z zabawą.  W głównym obiekcie ekspozycyjnym pod specjalnie zaprojektowanymi soczewkami i kamerami nasi uczniowie mogli zajrzeć w niewidziane gołym okiem tajniki natury. W laboratorium Runo Leśne zapoznali się  z podstawowymi informacjami z zakresu botaniki. Mieli okazję kształtować umiejętności obserwacji otaczającej nas natury. Laboratorium Awifauny i Troposfery przedstawia bogactwo awifauny janowskiej, zasady aerodynamiki i niezwykłe zjawiska atmosferyczne.

Ekspozycje znajdujące się w Laboratorium Recyklingu i Energii przekazują informacje na temat różnych rodzajów, źródeł oraz sposobów wykorzystania energii. Wszyscy świetnie się bawili. Zarówno dzieci, jak i opiekunowie wrócili do domów pełni wiedzy i radości. 

Album foto


Śladami ginących zawodów…

Dnia 12 czerwca uczniowie klasy III c i III d mieli okazję uczestniczyć w bardzo ciekawej, edukacyjnej wycieczce do Wojciechowa, podczas której zwiedzili jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa. Mogliśmy tu zobaczyć w pełni wyposażoną, starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim poruszanym ręcznie i wszystkimi narzędziami, które kowal wykorzystywał w swojej pracy. W Muzeum zebrane są metalowe wyroby użytkowe - grace, motyki, kosy, sierpy, topór ciesielski lewostronny, podkowy dla koni i bydła oraz wyroby kowalstwa artystycznego kowali polskich i zagranicznych: piękne podkowy, bramy, furtki, ogrodzenia, balustrady, meble domowe  i ogrodowe. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o pracy kowala i dowiedzieli się dlaczego podkowa przynosi szczęście. 
    Wzięliśmy również udział w warsztatach „Podkowa z masy solnej”, podczas których każdy mógł wykonać swoją własną podkowę. Nasze wyroby zostały upieczone i stały się doskonałą pamiątką z Wojciechowa.
    Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Minerałów, mieszczące się w Młynie Hipolita, gdzie podziwialiśmy imponującą kolekcję minerałów, skamieniałości i meteorytów z różnych zakątków świata. Właściciel muzeum z ogromną pasją i entuzjazmem opowiadał o swoich eksponatach. Wspaniałą atrakcją, która na nas czekała był pokaz wybuchu wulkanu oraz płukanie złota… 
    Uczniowie z wycieczki wrócili zadowoleni i bogatsi… oczywiście o nową wiedzę i doświadczenia!!

Album foto

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Dybzińska, Anna Kardasz, Magdalena Olszewska


IX Wyjazdowy Sejmik Samorządowy Szkół Podstawowych Miasta Zamość

W dniu 11 czerwca przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły w składzie Michalina Litwajtis, Zuzanna Madeja oraz Maciej Kardasz wraz z opiekunem (M. Szczepanek) udali się do Warszawy, aby poznać miejsce, gdzie obraduje Polski Rząd. Wycieczka została zorganizowana z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 10 w Zamościu, która zaprosiła na to niecodzienne spotkanie wszystkie samorządy uczniowskie z zamojskich szkół. Uczestnicy wycieczki oprócz zwiedzania budynku sejmu, wzięli udział w wykładzie dotyczącym historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Uczniowie mogli zobaczyć na żywo jak wygląda Sala Posiedzeń Sejmu, oraz usiąść w fotelach galerii Sali Posiedzeń Sejmu. Po wizycie w Sejmie na uczestników wycieczki czekało zwiedzanie stolicy, m.in. spotkanie z Warszawską Syrenką, spacer alejami Jerozolimskimi do placu Defilad i słynnego Pałacu Kultury i Nauki, z którego tarasu widokowego roztaczała się piękna panorama stolicy. Podczas wycieczki młodzi samorządowcy z Zamościa mogli się poznać, wymienić doświadczeniami oraz pochwalić działaniami, które prowadzą w ramach pracy w Samorządzie Uczniowskim. Dopisała również pogoda i humory, zobaczcie sami.smiley

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Szczepanek


 Jakub Nizioł laureatem konkursu! 

Jakub Nizioł, uczeń klasy piątej został laureatem wojewódzkiego konkursu historycznego „Wolna- Niepodległa”  zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegaturę w Zamościu. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Wojewoda Województwa Lubelskiego Pan Przemysław Czarnek. 
14 czerwca w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów. Ceremonię uświetnili swoją obecnością:  Lubelski Wicekurator Oświaty – Pan Eugeniusz Pelak,  Dyrektor Zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie- Pan Tomasz Zieliński,  Zastępca Dyrektora Delegatury w Zamościu - Pani Monika Żur oraz Państwo Wizytatorzy. 
Konkurs realizowany był  w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem konkursu było uczczenie 100 rocznicy niepodległości,  popularyzowanie wśród uczniów wiedzy z tej tematyki oraz kształtowanie postawy patriotycznej. 
 Podczas I etapu konkursu Jakub zmagał się z testem wyboru, natomiast w kolejnym etapie musiał dodatkowo sprostać wymaganiom wypowiedzi pisemnej. Efekt jego pracy okazał się wielkim sukcesem! Uczeń przygotowywał się do konkursu pod okiem nauczyciela historii p. Małgorzaty Drozd

Gratulujemy!!!smiley

Album foto


LAUREACI W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PRZEDMIOTOWYM PANDA

W kwietniu 2018r. uczniowie klas V wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym PANDA
 z języka polskiego. Celem tego przedsięwzięcia było urozmaicenie programu zajęć, sprawdzenie wiadomości uczniów oraz zachęcenie ich do rozwijania swoich umiejętności.
W tym roku w konkursie wzięło udział 622 uczniów klas V z całej Polski.
Nasza szkoła może poszczycić się wielkim sukcesem. Szymon Drozd z kl. V a i Kacper Gąska z V a zostali laureatami zajmując III i IV miejsce. Uczniów przygotowywała p. Iwona Zgnilec.
Jesteśmy bardzo dumni z chłopców i życzymy im dalszych sukcesów.smiley

Album foto


Dzielimy się wiedzą o TIK z nauczycielami innych szkół.

Nasza szkoła zgłosiła się do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 – „Aktywna tablica”.
W ramach podjętych działań wybrani nauczyciele systematycznie prowadzili lekcje z wykorzystaniem TIK. Kolejnym elementem realizacji programu było dzielenie się wiedzą z nauczycielami innych szkół. Takie spotkanie odbyło się 13. 06. 2018r. w naszej szkole. Panie: Agnieszka Dybzińska, Małgorzata Wilkołazka i Iwona Zgnilec zaprezentowały wykorzystywane programy i ćwiczenia interaktywne. Prezentacje spotkały się z dużym zainteresowaniem i aktywnym udziałem w warsztatach. 

Album foto

                        (tekst: Iwona Zgnilec)


 „Włoskie Skojarzenia”

7 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Włoskie Skojarzenia” dla uczniów klas I-III organizowanego przez Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Celem konkursu było zaprezentowanie własnych wyobrażeń i skojarzeń związanych z dziedzictwem kulturowym Włoch.
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych nie zabrakło uczniów z naszej szkoły. 

I miejsce-Amelia Mendel z klasy 3 c
Wyróżnienie- Eliza Pupiec z klasy 3 c

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki rzeczowe ufundowane przez organizatorów i sponsorów. Nagrodą dla nagrodzonych i wyróżnionych było także bezpłatne zwiedzanie miasta Zamość „Szlakiem Włoskim” w dniu podsumowania konkursu.

Serdecznie gratulujemy młodym artystkom!smiley

Album foto

Tekst: Agnieszka Dybzińska
Zdjęcia: Anna Sokalska- Wosiek


OGÓLNOPOLSKI KONKURS DLA NAUCZYCIELI 

„Moja Niepodległa”

            W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie zorganizował  Ogólnopolski Konkurs dla Nauczycieli „Moja Niepodległa” na scenariusz lekcji lub uroczystości szkolnej związanej z tą tematyką. Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
           Kilkunastoosobowa Komisja Konkursowa dokonała przeglądu prawie 140 prac. Prace były oceniane w kategoriach podanych w regulaminie, czyli pod względem poprawności merytorycznej, zastosowaniu nowoczesnych metod nauczania, atrakcyjności i oryginalności. 
         P. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska zostały laureatkami konkursu. Ich scenariusz „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę…” został wybrany do publikacji, która zostanie wydana przez IPN. Nauczycielki zostały zaproszone na uroczyste podsumowanie w Warszawie oraz wyjazd konwersatoryjny do Wilna pod koniec września 2018 r. 

       Serdecznie gratulujemy!yes


Konkurs matematyczny - Kangur

 

Uczniowie naszej szkoły brali udział w międzynarodowym konkursie matematycznym Kangur. Bardzo miło nam poinformować, iż uczniowie Emilia Palonka z klasy IVc SP, oraz Emil Łasocha z klasy IIIb GIM zdobyli wysokie osiągnięcia. Emila zdobyła wyróżnienie, a Emil wynik bardzo dobry.

 

Gratulujemy.  Życzymy dalszych sukcesów.

 

Album foto


Rodzinna atmosfera na rajdzie rowerowym

Już po raz szósty dla całej społeczności szkolnej zorganizowany został Rodzinny Rajd Rowerowy. W sobotę 9 czerwca, w asyście policji, ponad stuosobowa grupa dzieci, rodziców i nauczycieli, razem z Panią Dyrektor Alicją Dubel, wyruszyła na  trasę rajdu. „Rowerowy peleton”  wyjechał  ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu, następnie przejechał ul. Żdanowską i Lipską aż do miejscowości Mokre. Dzięki gościnności Pani dyrektor Beaty Nowak uczestnicy rajdu mogli korzystać z terenu zielonego i obiektów sportowych   Szkoły Podstawowej w Mokrem . Najpierw wszyscy biesiadowali przy ognisku, by nieco odpocząć i zregenerować siły. W międzyczasie został przygotowany rowerowy tor przeszkód dla dzieci. Uczniowie , którzy bezbłędnie przyjechali trasę otrzymali pamiątkowy medal. Sprawnością fizyczną wykazywali się również rodzice, którzy startowali w  konkurencjach sportowych. Atrakcją imprezy był mecz siatkówki i piłki nożnej „dzieci kontra rodzice”. Do ostatnich chwil rajdu wszyscy uczestnicy bawili się świetnie.

Organizatorami wydarzenia byli: Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu i Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka”.

Album foto


Piękny i pogodny „Wieczór Marzeń” w Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym!

„Wieczór marzeń w ZOO” to międzynarodowa kampania organizowana wspólnie przez ogrody zoologiczne na całym świecie. Została zainicjowana w 1996 roku przez ZOO w Rotterdamie.
W tym roku był to już dziesiąty „Dreamnight" w Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, tradycyjnie już z udziałem naszych uczniów. Wśród zaproszonych gości była Pani Magdalena Dołgan  - Wiceprezydent Miasta Zamość i Pani Alicja Dubel – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7.

„Wieczór Marzeń” rozpoczął się 8 czerwca o godz.16.00 i upłynął we wspaniałej atmosferze. Na początek uczniowie naszej szkoły zaśpiewali  przy dźwiękach gitary i ukulele międzynarodowy hymn „Dreamnight at  the ZOO” i piosenkę „Idziemy do ZOO”. Wokalistów i instrumentalistów przygotowała Pani  Katarzyna Beda. Większość artystów została do końca imprezy, aby jako wolontariusze pod opieką p. Marii Garbuz i p. Katarzyny Bedy, służyć pomocą  organizatorom. Uczniowie świetnie wywiązali się z powierzonych im zadań i otrzymali podziękowania od dyrekcji ZOO.

W tegorocznym Wieczorze Marzeń uczestniczyli: Bernard Kostrubiec, absolwent Gimnazjum nr 1 oraz gimnazjalistki - Aleksandra Bełz, Zuzanna Gałan, Oliwia Kozłowska, Julia Strzelecka, Iga Szkałuba z kl IIa, Zuzanna Śmiałko z kl. IIb i Monika Orszewska z kl. IIIb.

Wszystkim wolontariuszom bardzo serdecznie dziękujemy!

Album foto


Korowód dla Niepodległej

W dniu 8 czerwca 2018 r przedszkola, szkoły i placówki Miasta Zamość i Gminy Zamość włączyły się w uroczyste ogólnopolskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ulicami Starego Miasta do Rynku Wielkiego przeszedł barwny Korowód Młodych dla Niepodległej, który tworzyli przedstawiciele poszczególnych przedszkoli, szkół i placówek Miasta i Gminy Zamość. Jednym z koordynatorów całego wydarzenia była Pani Dyrektor Alicja Dubel, która także poprowadziła uroczystość na Rynku Wielkim. Wśród znamienitych gości byli przedstawicie władz województwa lubelskiego, władze Miasta i Gminy Zamość, radni Rady Miasta Zamość, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie, dyrektorzy wydziałów  Urzędu Miasta Zamość oraz szkół i placówek, przedstawiciele służb mundurowych.

Pięknie zaprezentowała się reprezentacja uczniów i nauczycieli  z naszej szkoły, zwłaszcza  uczniowie i uczennice  klasy IVb w biało-czerwonych strojach i oryginalnych wiankach. 
Po rozwiązaniu korowodu na płycie Rynku Wielkiego odbyła się próba bicia rekordu Polski w ilości par jednocześnie tańczących poloneza, w której również uczestniczyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1.

Na zakończenie całej uroczystości w górę wzniosło się 100 biało-czerwonych balonów, symbolizujących 100 lat Niepodległej Polski.

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Waldemar Orzechowski


Kolejny sukces naszej szkoły w Kampanii „Rowerowy Maj 2018”

Dobiegła końca Kampania „Rowerowy Maj 2018”. Dnia 8 czerwca 2018 roku przed pałacem Zamoyskich  w Zamościu odbyło się  uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników tego przedsięwzięcia. Już po raz trzeci nasza szkoła odniosła sukces w kampanii promującej zdrowy styl życia. Aktywni uczniowie z klasy Ia, Ib, Ic , IIa,  IIIa, IIIb, IIIc, IIId, IVa, IVb, IVc, Va, Vb,  VIa i VII a przy wydatnej pomocy pani dyrektor Alicji Dubel, rodziców i nauczycieli wywalczyli  II miejsce w Kampanii „Rowerowy  Maj 2018”dla Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu.

Pan Andrzej Wnuk -  Prezydent Miasta Zamość podziękował za zaangażowanie,  osobisty udział i koordynowanie przebiegu Kampanii  pani wicedyrektor Jolancie Krywko,  szkolnemu koordynatorowi p. A. Sawiniec – Szczech, wszystkim uczestnikom Kampanii „Rowerowy Maj 2018” SP 7 w Zamościu oraz wręczył czek o wartości 2 tys. zł. Pani Małgorzata Bzówka – Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu wręczyła atrakcyjne nagrody rzeczowe „ rowerowej klasie” Ib oraz uczniom aktywnie uczestniczącym w Kampanii „Rowerowy Maj 2018”.
Oprócz ogłoszenia wyników odbyły się również zabawy w miasteczku ruchu drogowego, na torze do ekstremalnej jazdy na rowerze typu pumptrack, festiwal rowerowy pod hasłem „Zamość kocha rower”.  Dla wszystkich  uczestników imprezy przygotowano też liczne atrakcje w ramach kontynuacji obchodów Dnia Dziecka.

Serdecznie gratulujemy sukcesu  i zachęcamy do udziału w kampanii za rok!smiley

Album foto

Tekst: Anna Sawiniec – Szczech
 Zdjęcia: Magdalena Olszewska, Katarzyna Serafin, Waldemar Orzechowski


Scotie Go! na lekcjach informatyki

Uczniowie klas IV- VII szkoły podstawowej na lekcji informatyki wykorzystywali grę  Scotie Go!, aby w przyjemny sposób uczyć się programowania. Pracowali zespołowo, układając na planszy kartonowe komendy, a za pomocą tabletów odczytywali prawidłowość ułożonych programów.  Wszystkim bardzo podobał się ten rodzaj pracy na lekcji, byli bardzo zaangażowani i zdyscyplinowani.  
Gra Scotie Go! to jedno z wielu narzędzi, które są wykorzystywane u nas w szkole do nauki programowania.
Mamy wśród nas wielu potencjalnych programistów. Aby tak dalej…

Scottie Go! to innowacyjna gra do nauki programowania dla najmłodszych. Jest połączeniem kartonowych klocków za pomocą, których gracze układają komendy programistyczne, oraz aplikacji która wyznacza zadania, skanuje ułożone rozwiązania i przekształca je w ruch i zachowanie Scottiego oraz poznanych w grze innych bohaterów. Klocki służą do pisania komend, które będzie wykonywał Scottie. Mają też zdefiniowane zadanie: pozwalają graczom przyswoić takie podstawowe pojęcia programistyczne jak pętla, instrukcja warunkowa, zmienne czy funkcje. Aplikacja służy do skanowania ułożonego programu przez wykonanie zdjęcia lub nagranie wideo. Po zeskanowaniu ułożonego programu Scottie wykona go linijka po linijce, a gracz będzie mógł się przekonać, czy zadanie zostało prawidłowo rozwiązane.
(https://scottiego.com/pl/scottiego/home/about-the-game).

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka


Gra miejska

08.06.2018 r. dziewczęta z klasy V b  -  Zuzanna Boruń, Weronika Duras, Hania Kawalec i Zuzanna Skowyra wzięły udział w Ekologicznej Grze Miejskiej. Uczennice zajęły III miejsce. Wykonały 10, wcale nie takich łatwych zadań z przyrody i biologii. Musiały rozpoznać różne gatunki roślin i zwierząt. O wygranej decydowała też szybkość wykonywanych zadań. Dziewczęta były bardzo aktywne w trakcie całej gry. Wygrały nagrodę w kwocie 200 zł ( bon do wykorzystania w sklepie sportowym, ufundowany przez Prezydenta Pana Andrzeja Wnuka), trzygodzinną  wycieczkę po Zamościu z przewodnikiem oraz 20 % zniżki do kręgielni. Uczennice  bardzo cieszyły się z wygranej. Gra Miejska została zorganizowana przez Urząd Miasta w ramach festynu z okazji Dnia Dziecka. Na ten festyn przygotowaliśmy też Eko – ubrania. Wykonali je: Kasia Kiecak, Szymon Mazur, Karol Kołodziejczyk, Szymon Mazur, Adrian Musiał i Hania Kawalec. Jako modelki wystąpiły Karmen Rusek i Karolina Flis.

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Majewska


„Leśna rodzina” 

 

Dnia 07.06.2018 roku uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu wystawy prac plastycznych międzyszkolnego konkursu przyrodniczego „Leśna rodzina” w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Zwierzyniec.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V b: Zuzanna Boruń, Weronika Duras, Zuzanna Skowyra oraz Jakub Nizioł. Celem konkursu było zwrócenie uwagi  dzieci i młodzieży na bogactwo przyrodnicze lasów i ich bardzo różnorodne funkcje:  ekologiczne, ekonomiczne, socjalne oraz zdrowotne.

 

Album foto


Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


 Nagroda Prezydenta dla Mateusza Chruścińskiego.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 wykazali się zdolnościami plastycznymi i umiejętnościami literackimi w Konkursie "Św. Stanisław Kostka Wzorem Miłości Ojczyzny  w 100 lecie Jej Niepodległości".
Tradycją naszej szkoły jest udział dzieci i młodzieży w corocznym konkursie organizowanym przez Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz Katolickie Radio Zamość dla zainteresowanych z całej Polski. Tegoroczne podsumowanie konkursu miało miejsce dnia 05. 06. 2018 r. w Kościele MB Królowej Polski w Zamościu. O godz. 12.00 odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Mariusza Leszczyńskiego w której wzięli udział uczestnicy konkursu wraz z nauczycielami i rodzicami. Pasterz diecezji mówił do obecnych o jedynym celu w życiu, jakim jest Bóg, układaniu właściwej hierarchii wartości i dążeniu do doskonałości - tak jak czynił to Św. Stanisław Kostka.
Podczas otwarcia wystawy miłą niespodzianką była gra na harmonijce w wykonaniu   Ks. Biskupa. Mateusz Chruściński, któremu towarzyszyli koleżanki i koledzy z klasy Ic SP za wiersz pt. "Dobry, Święty Stanisławie" otrzymał dwie główne nagrody. W kategorii literackiej wyróżnienie otrzymali również: Emil Łasocha z kl. IIIb i Natalia Welcz z kl. IIa gimnazjum.
Wśród nagrodzonych uczniów w kategorii plastycznej była: Zofia Iskrzak z kl. IVc SP i Klaudia Oszmaniec z kl. IIIa G. Wyróżnienie otrzymali: Barbara Iskrzak z kl. Ic, Kacper Gąska i Judyta Żołnierczuk z kl. Va, Jakub Brykner z kl. VI uczniowie szkoły podstawowej oraz Zuzanna Wilkołazka i Katarzyna Farion z kl. IIIc, Katarzyna Gorajska z kl. IIa uczennice gimnazjum. Szczęście dopisało Judycie Żołnierczuk, która podczas losowania nagród otrzymała dużego pluszaka. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczniowie przygotowani byli pod kierunkiem P. Marzeny Chmiel  i P. Joanny Bulak.

Album foto

Tekst i zdjęcia: Joanna Bulak, Anna Kuźma.


Sukces Zuzanny Kierepki i Szymona Smoły!

Zuzanna Kierepka i Szymon Smoła z klasy IIa  Gimnazjum nr 1 w Zamościu zostali laureatami na szczeblu wojewódzkim „Europejskiego Quizu Finansowego”. Tegoroczna edycja konkursu została zorganizowana w ramach obchodów European Money Week 2018.  Finał odbył się w Brukseli. Organizatorem projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL była Fundacja Warszawski Instytut Bankowości. Cele konkursu to: wzbogacenie programu nauczania o praktyczną edukację finansową, upowszechnianie wiedzy na temat finansów oraz systemu bankowego w Polsce i Europie, utrwalanie zasad bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni, a także kształtowanie postaw przedsiębiorczości wśród młodzieży. Rywalizacja miała charakter rozgrywki internetowej z wykorzystaniem platformy Kahoot. Zadania nie były łatwe, ale  reprezentanci naszej szkoły świetnie przygotowali się do konkursu, sprostali wyzwaniu i znaleźli się wśród najlepszych. Opiekunem uczniów była pani Anna Sawiniec – Szczech.

Ranking został opublikowany na stronie: www.bakcyl.wib.org.pl/eqf

Laureatom i ich opiekunowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec-Szczech


  Czwartki Lekkoatletyczne

Jak co roku uczniowie naszej szkoły biorą aktywny udział w jesiennych i wiosennych edycjach „ Czwartków Lekkoatletycznych”. W tym roku szkolnym po ciężkich zmaganiach sportowych dwie uczennice naszej szkoły zakwalifikowały się do XXIV Ogólnopolskiego Finału „Czwartków Lekkoatletycznych”, które odbędą się w Łodzi. W Finale Czwartków Lekkoatletycznych nasze miasto Zamość reprezentować będą: Walczuk Samanta uczennica klasy 6a ( bieg na 600m) i Palonka Emilia uczennica klasy 4a ( skok w dal). Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!!!


 „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość II”

Uczniowie klasy II b i III b gimnazjum wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość II” zorganizowanej w 2018 roku przez Ministerstwo Inwestycji  i Rozwoju. Do udziału w akcji zostały zgłoszone szkoły z pięciu województw Polski Wschodniej.  Na specjalnie zorganizowanych lekcjach, o niestandardowej formule, uczniowie mieli okazję poznać bliżej Fundusze Europejskie, zwłaszcza w kontekście rozwoju i realizacji pomysłów biznesowych.  Na zakończenie każdej lekcji odbywały się konkursy. Uczniowie, którzy najszybciej rozwiązali zadania, otrzymali nagrody /bony do sieci sklepów Empik o wartości 40,00 zł, 35,00 zł i 30, 00 zł/, natomiast dla wszystkich uczniów przewidziane były upominki.

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech


Paintbal w Szewni

4 czerwca odbył się wyjazd klas: 2a, 2b, 3a i 3c gimnazjum na paintball do Szewni. Po zbiórce przy autokarze około 9 wyjechaliśmy z Zamościa. Na miejscu byliśmy mniej więcej 20 minut później. Po dobraniu strojów i sprzętu ruszyliśmy na pole bitwy, dzieląc się na grupy klasami. Odbyły się cztery rozgrywki, w tym trzy wygrane przez 2b. Już w czasie trwania ostatniej rundy rozpalono ognisko, przy którym można było upiec kiełbaskę. Około 13:30 wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do Zamościa.
       Podczas wycieczki wszyscy bawili się świetnie, być może nawiązały się nowe bliższe relacje, a uczniowie bardzo się ze sobą zintegrowali. 

Album foto

(Tekst: Oliwia Kozłowska z kl.2a, zdjęcia: Waldemar Orzechowski)


„Bliżej Herberta” – wieczór poetycki

W ramach obchodów roku Zbigniewa Herberta 4 czerwca 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza  wspólnie z  Biblioteką Pedagogiczną w Zamościu zorganizowały  wieczór poezji. Impreza odbyła się w siedzibie Biblioteki i zgromadziła uczniów klas II gimnazjum wraz z nauczycielami, rodziców oraz pracowników Biblioteki Pedagogicznej i Szkoły Podstawowej nr 7.  W nastrojowym programie poetycko - muzycznym znalazły się znane utwory Herberta w wykonaniu uczniów, rodziców i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu. 
Wszystkich zebranych powitała Pani Dorota Mach – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej. Jako wprowadzenie do spotkania, Pan Marcin Czubara - pracownik Biblioteki przygotował prezentację złożoną ze zdjęć dotyczących życia Herberta i fragmentów  jego utworów. Następnie głos zabrali wykonawcy. Recytacje tekstów przeplatały się  z aranżacjami muzycznymi. Do znanych utworów poety muzykę napisała Pani Katarzyna Będą, z pomocą jednego z wokalistów - Franciszka Barnowskiego, ucznia kl. III b Gimnazjum nr 1.

Poezje Herberta recytowali: 
siostry Kaźmierczak-Panas: 7-letnia Nina,  Dobrosława z kl. IVc i Maja z kl. VIIa wraz z rodzicami, Panią Joanną Panas i Panem Waldemarem Kaźmierczakiem,
Państwo Teresa i Dariusz Krawczukowie,
Tomasz Jesionek, uczeń klasy IIb Gimnazjum nr 1 z mamą, Panią Agnieszką Biernacką
Zuzanna Skowyra, uczennica kl. Vb Szkoły Podstawowej nr 7 z mamą, Panią Beatą Skowyrą
Pan Bogusław Barnowski wraz z synem Franciszkiem 
Pani Katarzyna Beda i Pani Maria Garbuz - nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 7.
Piosenki do słów Herberta zaprezentowali:
Aleksandra Krawczuk, uczennica kl. IVc Szkoły Podstawowej nr 7
Aleksandra Bełz i Zuzanna Gałan z kl. II a gimnazjum oraz Franciszek Barnowski.
Wieczór poezji  poprowadziła Pani Anna Sokalska-Wosiek, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 7.

Album foto


  Dzień Dziecka 2018

W dniu pierwszego czerwca z okazji „Dnia Dziecka” w Szkole Podstawowej odbył się „Dzień Sportu”. Rywalizacja sportowa była podzielona na trzy części.[more] W pierwszej uczestniczyli uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, następnie klasy 4-6 i klas 7 z klasami gimnazjalnymi. Uczniowie klas najmłodszych uczestniczyli w grach zabawach na wesoło. Były to m. in. wyścigi w workach, strzały na bramkę, rzuty kółkami do celu, marsz slalomem z rakietą tenisową oraz slalom z kijem do unihokeja. Starsza podstawówka rywalizowała w grach zespołowych tz. chłopcy rozgrywali turniej p. nożnej zaś dziewczęta brały udział w grze drużynowej „palant”. Reprezentacje klas siódmych i gimnazjum  rozgrywały finał rozgrywek w piłce nożnej chłopców. Wszystkie dzieciaki bawiły się doskonale, szczególnie ci najmłodsi, którzy po zakończonych zawodach otrzymali okolicznościowe upominki.

Album foto


Kodowanie  na matematyce

Uczniowie klasy 3A gimnazjum i 5b szkoły podstawowej powtarzali w niebanalny sposób swoją wiedzę. Matematyka uchodzi za naukę trudną, jednak można się do niej przekonać  ucząc się przez zabawę. 
Aby rozwiązać zadania uczniowie musieli rozkodować je, odczytując kody QR za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie, albo na tablecie. Wykorzystali swoje zainteresowania i umiejętności korzystania z Internetu, odpowiednich aplikacji i programów komputerowych. Tego rodzaju lekcje pomagają uczniom w zdobywaniu wiedzy, motywują do pracy nawet tych najbardziej opornych, pomagają w kształtowaniu relacji interpersonalnych. W czasie takich lekcji angażują się wszyscy uczniowie, a naturalna ciekawość powoduje, że lekcja nie jest nudna.

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka


Wypływali wojewódzkie

29.05.2018r odbyły się rejonowe zawody SZS w pływaniu
Łucja Żelazny
Pęk Kacper
Szadkowski Grzegorz
 
W swoich kategoriach zajęli drugie miejsca i awansowali na zawody wojewódzkie

Gratulujemy 

Album foto

Tekst i zdjęcia R. Witkowski


Gala Laureatów

24 maja 2018 r. odbyła się uroczysta Gala Laureatów Konkursów Kuratoryjnych organizowana dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa lubelskiego w roku szkolnym 2017/2018. Uroczystość odbyła się w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczestnikami Gali byli uczniowie – laureaci, ich rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Nagrodzonymi uczniami z naszej szkoły byli: Aleksandra Dembicka i Emil Łasocha. 
Aleksandra Dembicka została laureatką konkursu przedmiotowego z biologii. Jest uczennicą pani Marty Majewskiej. Ola jest dopiero w drugiej klasie gimnazjum, ale już wie, że nie musi pisać egzaminu gimnazjalnego z części przyrodniczej w przyszłym roku szkolnym.
Emil Łasocha jest laureatem konkursu przedmiotowego z matematyki. Jest uczniem pani Katarzyny Kosiarskiej. Niestety Emil był nieobecny na Gali. Nagrodę w jego imieniu odebrała Pani Dyrektor Alicja Dubel.
Wszystkie nagrody wręczała Pani Kurator Teresa Misiuk.
Gratulujemy naszym uczniom sukcesów odniesionych w tegorocznych konkursach.

Album foto


Ciekawie na matematyce

Uczniowie klasy 5b uczą się matematyki,  bawiąc się. Udawadniając wszystkim, że matematyka nie jest trudna, a nauka nie jest nudna, sami często wymyślają gry lub zabawy.  Potrafią świetnie wykorzystać swoje pomysły, aby powtórzyć i utrwalić swoją wiedzę. Są mistrzami gier planszowych i logicznych, układają domina matematyczne i rozgrywają partyjki gier zespołowych i indywidualnych. 

Korzystają także z gier na portalach internetowych takich jak : Matlandia, LearningApps, Matzoo, Szalone liczby, Matmag.

Taki sposób nauki sprawia wszystkim przyjemność, a jednocześnie kształci wyobraźnię i umiejętności interpersonalne. 

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka


 Dzień bez papierosa

Światowa Organizacja Zdrowia , już w 1987 r. ustanowiła 31 dzień maja Dniem Bez Papierosa.
W naszej szkole Samorząd Uczniowski w ramach promocji zdrowego stylu życia ogłosił wśród uczniów konkurs na antyreklamę palenia papierosów. Wśród nadesłanych haseł zniechęcających do sięgania po papierosy znalazły się, m.in. takie rady i przestrogi:  
"Zamiast palić, idź na rower, nie ucierpi Twoje zdrowie". 
"Żółte zęby, palce czarne, palacz wiedzie życie marne".
"Młody nie bądź kominem! Przestań truć się dymem".
"Gdy nie pali mój tata, to żyje długie lata".
Uczniowie przygotowali również plakaty. Organizacją wystawy plakatów, zajęli się uczniowie klas IV - autorzy prezentowanych prac plastycznych.  

Album foto

Tekst: J. Beńko   Foto: K. Tyrka 


„KOLOROWE RANCZO” - ZAJĘCIA EDUKACYJNO – REKREACYJNE DZIECI Z KL. 1 C

Dnia 30 maja 2018r uczniowie klasy 1 c odwiedzili Gospodarstwo Agro - Edukacyjne „Kolorowe Ranczo” w miejscowości Łabunie Reforma. Podczas kilkugodzinnego pobytu dzieci aktywnie uczestniczyły w życiu gospodarstwa, obserwowały, podziwiały i karmiły mieszkające tam zwierzęta.  W programie „Mleczne przygody” mogły doświadczyć jak wygląda, pachnie, smakuje świeże mleko, skąd się bierze śmietana, jak się robi twaróg. Uczestniczyły w procesie powstawania wielkiej chałki drożdżowej, a później przekonały się, jak wspaniale smakuje ona z różnymi wybornymi gatunkami domowych dżemów. Gospodarze przygotowali także konkurencje sportowe: bitwę na mąkę, przeciąganie liny oraz gry i zabawy ruchowe. Wszystkie dzieci z wielką ochotą brały w nich udział, a także swobodnie bawiły się na placu zabaw. Po wielu atrakcjach zmęczone pierwszaki posiliły się pieczonymi kiełbaskami. Piękna pogoda sprzyjała radosnym zabawom na świeżym powietrzu. 
Wszyscy świetnie się bawili, wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Była to niezapomniana przygoda.

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Gregorowicz


 Roztocze, paintball i my

30 maja 2018 r. na uroczych roztoczańskich stokach w Szewni Dolnej rozegrała się epicka bitwa  pomiędzy „Żółtymi” i „Czerwonymi”. W paintballowych rozgrywkach wzięli udział uczniowie z klasy VIa oraz  VIIa. Ku zaskoczeniu wszystkich p. Małgorzata Bożek wzięła czynny udział w bitwie, z poświęceniem wspierając swoją klasę.
Początkowo młodzież z pewnym onieśmieleniem podeszła do pierwszej konkurencji, powszechnie znanej pod wdzięczną nazwą „MASAKRA”. Z czasem jednak wszyscy coraz bardziej się rozkręcali. Szybko uwidoczniły się  talenty taktyczne, dowódcze, a nawet brawura. Dziewczyny  nie ustępowały zapałem chłopcom i z równym zaangażowaniem brały udział w zabawie.
Wszędzie rozlegały się pokrzykiwania, słychać było tupot nóg i strzały. Temu wszystkiemu ze stoickim spokojem przyglądały się p. Małgorzata Wilkołazka i p. Marta Słomianowska siedzące w cieniu na ławeczce na skraju pachnącego lasu. Z podziwem obserwowały p. Małgorzatę Bożek, która z wypiekami na twarzy czynnie uczestniczyła w konkurencjach.
Po aktywnie i emocjonująco spędzonym czasie cudownie smakowała kiełbaska przypieczona nad ogniskiem. Widoki na Roztocze były piękne, pogoda dopisała, zabawa w paintball spełniła oczekiwania uczniów. Przed wyjazdem niestrudzona młodzież rozegrała jeszcze kilka setów w siatkówkę. Nadszedł czas powrotu. To był udany dzień. smiley

Album foto

Tekst M. Słomianowska, zdjęcia M. Wilkołazka


II Międzyszkolny Konkurs Poezji

„A Duch wieje kędy chce…” to motto II Międzyszkolnego Konkursu Poezji im. Siostry Mirosławy Kozioł, który 29 maja zorganizowało I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu.
Zmagania odbywały się kategorii recytacja i poezja śpiewana dla gimnazjalistów oraz licealistów.
Wymagające jury, po długich obradach przyznało w poezji śpiewanej:
Tytuł Laureata Zuzannie GAŁAN z kl. 2a
Wyróżnienie Aleksandrze BEŁZ z kl. 2 a

Nagrodę Dyrektora wyśpiewał Franciszek Barnowski z kl. 3b.
Wszyscy pracują pod kierunkiem p. Katarzyny Bedy. 

W kategorii recytacje:
Wyróżnienie  otrzymał  Michał Krawiec, pracujący pod kierunkiem p. Marii Garbuz.

Album foto

Tekst. K. Beda. Zdjęcia: Bartosz Skowyra (3a)


Konkurs historyczny

29 maja 2018 r. odbyła się gala rozstrzygnięcia IX edycji konkursu  „Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ-AK  Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy”, którego organizatorem był Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość. 
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia patriotycznych wiązanek pod pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Partyzantów. Następnie w Sali konferencyjnej Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego ogłoszono wyniki konkursu, którego przedmiotem było zebranie i opracowanie relacji świadków związanych z wojennymi i powojennymi losami żołnierzy walczących w naszym regionie. Patronami honorowymi konkursu byli: Ordynariusz Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, J.E. Ks. Bp dr Marian Rojek;  Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Minister Jan Józef Kasprzyk oraz Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk.
Uczniowie Naszej Szkoły: Ada Kostrubiec z klasy 3C, Bartosz Bratkowski z klasy 2B oraz Jakub Romaszko z klasy 2C (gimnazjum) pod okiem nauczyciela p. Małgorzaty Drozd wykonali pisemne prace, za które otrzymali wyróżnienia – nagrody i pamiątkowe dyplomy. Ceremonię wręczenia nagród uświetnili swoją obecnością Pan Poseł Sławomir Zawiślak, Dyrektor – Pan Tomasz Zieliński oraz Wicedyrektor Zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie- Pani Monika Żur.

Serdecznie gratulujemy!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Drozd


„RAZEM TWORZYMY HISTORIĘ” - Sejmik Samorządów Uczniowskich szkół podstawowych miasta Zamość

18 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu odbył się Sejmik Samorządów Uczniowskich szkół podstawowych miasta Zamość. Naszą szkołę reprezentowała Weronika Bobeła, Agata Bratkowska oraz Weronika Duras z klasy 5b.  
Po przywitaniu zebranych przez Panią Dyrektor Marię Mołdoch przyszedł czas na pierwszą część spotkania, czyli prezentację informacji o swojej szkole w postaci mapy myśli.  Po burzliwych przygotowaniach plakatu, uczniowie mogli zaprezentować wyniki swojej pracy na forum. Następnie na uczestników czekał słodki poczęstunek.  Po krótkim brunchu uczniowie wzięli udział w debacie w stylu oksfordzkim pt.  „Moja szkoła moim przyjacielem”. Ta forma wypowiedzi spodobała się debatującym, ponieważ bardzo chętnie wypowiadali się na temat swoich doświadczeń dotyczących szkolnego życia. Na zakończenie sejmiku każdy z uczniów złożył swój podpis na pamiątkowym zdjęciu. 

Album foto

Tekst M. Szczepanek


Wycieczka przyrodnicza klasy IV

29 maja 2018 roku klasa IV b udała się na wycieczkę przyrodniczą w okolice Krasnobrodu. Uczniowie obserwowali rośliny i zwierzęta żyjące w lesie i na łące.  Nazywali warstwy lasu oraz charakterystyczne dla nich organizmy.  Określili, jak należy zachowywać się w lesie. Widzieli norę borsuka oraz bociany. 
Po części edukacyjnej przyszedł czas na relaks – pieczenie kiełbasek i pianek przy ognisku. O dobre samopoczucie dzieci zadbał dziadek  Karmen  -  Pan Andrzej Rusek, który przygotował dla wszystkich słodki poczęstunek – przepyszne , owocowe babeczki i lody. Zadbał też o ognisko i pianki do pieczenia. Wszyscy doskonale się bawili. Było tak przyjemnie, że nikomu nie chciało się wracać do Zamościa.

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Majewska


Zachowaj trzeźwy umysł -

Autoportret

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 uczestniczą w ogólnopolskim programie profilaktycznym "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Temat tegorocznej edycji to: "Autoportret. Zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję - czyli o budowie poczucia własnej wartości". W ramach tego programu uczniowie rozmawiają nt. rozwijania pozytywnych cech charakteru, empatii, dostrzegania swoich mocnych stron, oraz wypełniają karty pracy, uczniowie  w wieku 10 -12 lat: "Poznaj siłę pozytywnego myślenia" i "Pomagając innym stajesz się lepszym", natomiast uczniowie w  wieku 13 - 16 lat:  "Najtrudniej poznać samego siebie" i "Akceptuję siebie". Ponadto osoby chętne biorą udział w konkursie literacko-plastycznym "Autoportret". Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. 

 

Album foto

Tekst: J. Beńko. Foto: K. Tyrka


Lekcja w parku

 

W maju uczniowie klas piątych uczestniczyli w przyrodniczych zajęciach terenowych w zamojskim Parku Miejskim. Dzieci dokonały ciekawych obserwacji roślin, grzybów i porostów. Dużym talentem fotograficznym wykazał się Bruno Godziszewski z klasy Va. Jego zdjęcia możemy podziwiać na stronie szkoły.

Album foto

Tekst M. Majewska, zdjecia B. Godziszewski 


Finał Czwartków L.A.

25.05 został rozegrany Finał Czwartków Lekkoatletycznych.
Na podium stanęli uczniowie naszej szkoły:
Michał Malczewski kl IIIC gim. - II miejsce w skoku wzwyż
Paweł Kawka kl IIIB gim. - III miejsce również w skoku wzwyż
Natalka Miedziak kl IIIC gim. - II miejsce w biegu na 600 m
Bartek Półtorak kl 6a sp - II miejsce w biegu na 1000 m

Gratulujemy!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski


Wieczór wspomnień   w Siódemce

     24 maja 2018r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu obchodzono „Święto Rodziny”. Na uroczystość przybyli nie tylko rodzice, ale także babcie i dziadkowie, którzy z zapartym tchem oglądali występy swoich pociech. Obecna była Pani Dyrektor Alicja Dubel oraz wychowawcy, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Z rodziną związane są na zawsze najpiękniejsze, niczym nie zmącone wspomnienia  z najwcześniejszego dzieciństwa, pierwsze dziecięce radości i troski, marzenia i tęsknoty. Wszyscy chętnie wracają do chwil, w których byli najszczęśliwsi i pewni, że pod opieką rodziców nic im nie grozi. Każdy z nas w swoim sercu chowa wdzięczność dla rodziców za największy skarb – życie.
We wzruszającym montażu słowno- poetyckim dzieci wyraziły swoją wdzięczność za miłość i trud rodzicielski. Wspaniałe recytacje uczniów wywołały łezkę w oku niejednego rodzica. 
Część artystyczną wzbogaciły prace literackie i plastyczne, nagrodzone w konkursie pt. „MAMA, TATA I JA – kartka z pamiętnika”.
Występy uatrakcyjnił chór szkolny „FORTE”, który zaprezentował piosenki trafiające prosto w serca rodziców. Wspaniałe dekoracje podkreśliły czar wspomnień z dziecięcych lat.

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie uroczystości: Joanna Muda, Katarzyna Beda, Anna Sawiniec-Szczech

Album foto


    23 maja uczniowie klasy II a odwiedzili Ogród Zoologiczny w Zamościu. Wycieczka była nagrodą za zdobycie I miejsca w szkolnym Pokazie Talentów.
    Na tę wyprawę dzieci czekały z dużą niecierpliwością. Większość uczniów przejawia zainteresowania przyrodnicze i od dawna marzyło o ,,bliskim spotkaniu” ze swoimi ulubieńcami.
Wśród uczestników wycieczki znaleźli się zarówno miłośnicy powszechnie lubianych niedźwiadków, małp czy lemurów, jak i egzotycznych pająków, węży i krokodyli.
    Podczas edukacyjnego spaceru alejkami zoo dzieci miały okazję zobaczyć:
woliery sów, wybieg dla niedźwiedzi, ekspozycję pazurkowców, małpiarnię i motylarnię,  ekspozycję żółwi błotnych i stepowych, stajnię i wybieg dla antylop, pawilon oraz wybieg dla hipopotama karłowatego i kapibary, pawilon i wybieg dla żyraf i innych zwierząt Afryki,  stajnię i wybieg dla: wielbłąda, antylop, sika wietnamskiego oraz zwierząt Australii, pawilon wielkich i średnich drapieżników, gadów, płazów, ryb i bezkręgowców, wybieg dla średnich kotów, pawilon z wybiegami dla małych drapieżników, pawilon z wolierami dla ptaków grzebiących, zimowisko i woliera dla ptaków wodnych oraz mini – zoo.
    W trakcie pobytu w ogrodzie zoologicznym uczniowie doskonale bawili się na dwóch placach, zabaw zlokalizowanych na terenie obiektu, degustowali smakowite lody. Mieli także możliwość zakupu oryginalnych pamiątek. 
    Spotkanie ,,na żywo” z różnymi gatunkami zwierząt wywołało u uczniów wielkie zainteresowanie i entuzjazm. Dzieci żywiołowo reagowały na widok i zachowania podopiecznych zamojskiego zoo. Wielką atrakcją okazał się paw, paradujący przed widownią z rozłożystym, wielobarwnym ogonem.
    Szczęśliwe i pełne wrażeń dzieci wróciły do szkoły, gdzie z niecierpliwością oczekiwali ich rodzice.

To była niezapomniana wycieczka i przygoda, która na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

Album foto


Tekst: B. Greszta; 
Zdjęcia: K. Serafin


"Liczbowe zmagania Kubusia Puchatka”

23 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu odbyła się XIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas drugich zamojskich szkół podstawowych „Liczbowe zmagania Kubusia Puchatka”.
W konkursie uczestniczyły 3-osobowe reprezentacje z siedmiu zamojskich szkół podstawowych: SP 2, 3, 4, 6, 7, 9 oraz Społecznej Szkoły Podstawowej.
Głównym celem konkursu było rozwijanie u dzieci zainteresowań matematycznych, ukazanie matematyki jako twórczej i fascynującej dziedziny wiedzy, którą można się doskonale bawić, jak również wykorzystywać w sytuacjach praktycznych życia codziennego.
Razem z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi dzieci wkroczyły w magiczny świat liczb rozwiązując różnorodne łamigłówki i szarady matematyczne. 
Zgodnie z tradycją, konkurs składał się z dwóch części. Pierwszą część stanowiła indywidualna, pisemna praca dzieci, natomiast w drugiej części uczniowie pracowali
w zespołach reprezentujących daną szkołę. Na końcowy wynik składała się suma punktów uzyskanych w obu częściach konkursu.
Laureaci tegorocznej edycji:
I miejsce – drużyna ze Społecznej Szkoły Podstawowej: 
II miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4: 
III miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6: 
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody  rzeczowe.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w następnych edycjach "Liczbowych zmagań Kubusia Puchatka"!
Organizatorzy konkursu: Pani Dyrektor Alicja Dubel, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej Pani Bożena Greszta i Pani Anna Pintal. Barwne, tematyczne dekoracje wykonała Pani Marta Słomianowska.

Album foto

 (Tekst: B. Greszta, A. Pintal, zdjęcia: K. Serafin)


Ułożono Kilometry Dobra


„Warunkiem dobroci jest wczuwanie się w cudze radości i cierpienia”
AndreGide 

 W myśl motta, uczniowie  naszej szkoły włączyli  się w coroczną akcję Polskiego  Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zamościu w ramach przedsięwzięcia "Kilometry Dobra". Organizacją zbiórki zajęły się samorządy szkolne gimnazjum i szkoły podstawowej.
24 maja  uczniowie klasy 3c gimnazjum ułożyli przed budynkiem szkoły 5  metrów  ze złotówek uzbieranych w ciągu 2 miesięcy. Z całego serca popieramy tę kampanię, ponieważ zdajemy sobie sprawę,z jak wieloma trudnościami spotykają się podopieczni stowarzyszenia. Podziwiamy ludzi, którzy na co dzień zajmują się chorymi dziećmi i mamy nadzieję, że kwota, którą udało  nam się zebrać, chociaż trochę pozwoli zniwelować bariery napotykane przez osoby niepełnosprawne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom symbolicznej złotówki!

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Muda


Podsumowanie akcji „GROSZ DO GROSZA”

  Akcja „GROSZ DO GROSZA”  w ramach programu „Dzwonek na obiad” przeprowadzona w roku szkolnym 2017/2018 pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przy współpracy Kuratoriów Oświaty i władz wojewódzkich została zakończona.[more]
 Jej celem jest sfinansowanie szkolnych obiadów dla dzieci z ubogich rodzin, borykających się z problemem niedożywienia. Organizatorem zbiórki w naszej szkole był samorząd uczniowski gimnazjum.  
O podjętych działaniach podawaliśmy informację dwukrotnie –w pierwszym i drugim semestrze.  Zebrane środki pieniężne  pozwoliły na sfinansowanie ponad 18560 obiadów dla podopiecznych Fundacji „Być Bardziej” z siedzibą w Warszawie. W naszej szkole w tak szczytną akcję zaangażowali się zarówno uczniowie , jak i nauczyciele gimnazjum i szkoły podstawowej, za co otrzymaliśmy od fundacji podziękowania oraz wyrazy uznania za pomoc i wkład w organizację zbiórki.

 Szczegółowe informacje na temat zebranej kwoty znajdują się na stronie internetowej: www.dzwoneknaobiad.pl.


Rozstrzygnięcie szkolnych konkursów

Wewnątrzszkolny konkurs literacki  „Mama, Tata i Ja – Karta z pamiętnika” dla uczniów klas IV-VII Szkoły Podstawowej nr 7 i kl. II-III Gimnazjum nr 1


Wewnątrzszkolny konkurs plastyczny  „Mama, Tata i Ja – Karta z pamiętnika” dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 7.


Komisja konkursowa w składzie Maria Garbuz i Anna Sokalska-Wosiek wyłoniły laureatów konkursów:


 Praca plastyczna
Kamil Bielak kl. II a
Oliwier  Działa kl. II a
Aleksandra Albingier kl. III b
Emila Kaniewska kl. III b
Kryspin Majdański kl. III b
Nadia Mazur kl. III b

Praca literacka kl. IV-VII  SP7
Maria Surmacz kl. IV a
 Aleksandra Krawczuk kl. IV c
Kacper Gąska kl. V a

Praca literacka kl. II-III Gimnazjum 
Zuzanna Gałan kl. II a
Julia Organista kl. II c
 Jakub Janicki kl. III c


 Gratulujemy !!!smiley


Międzynarodowa Olimpiada Europejska w Łucku           

 Agata Sawicka oraz Jakub Romaszko reprezentowali naszą szkołę, jak również miasto Zamość  w Międzynarodowej Olimpiadzie Europejskiej organizowanej w Łucku. Olimpiada została zorganizowana w związku z obchodzonym w dniach 18-20 maja 2018r.  Dniami Europy. 
           Warto zaznaczyć, że oprócz wiedzy z zakresu Unii Europejskiej młodzież z naszej szkoły musiała wykazać się wiedzą z zakresu ekologii oraz świetną znajomością języka angielskiego ,ponieważ wszystkie pytania konkursowe były właśnie w tym języku.  Wśród uczestników byli również przedstawiciele ze szkół na Białorusi, Polsce i Ukrainie. 
            W ramach obchodów w Łucku odbywało się również wiele imprez kulturalnych. Miasto przybrało na ten czas odświętny wygląd. Wszędzie dało się odczuć przyjazną atmosferę. Muzyka, taniec, śpiew oraz inne atrakcje nadały miastu niecodzienne oblicze. Delegacja naszych uczniów wraz z opiekunem p. Karoliną Tyrką miała możliwość zwiedzenia zamku Lubarta oraz poznania najpiękniejszych zabytków starego miasta.
Zwieńczeniem obchodów Dni Europy był koncert lubelskiego muzyka Łukasza Jemioły. 

Album foto

Tekst i zdjęcia K.Tyrka


IX WOJEWÓDZKI KONKURS HISTORYCZNY
„Dzieci Zamojszczyzny. Dziennik z lat okupacji”

17 maja 2018 r. odbył się finał IX Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Dzieci Zamojszczyzny. Dziennik z lat okupacji”, który adresowany był do uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu we współpracy z  Muzeum Zamojskim oraz Kołem Przewodników Terenowych PTTK im R. J. Zamoyskich.  Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Zamość, Lubelskiego Kuratora Oświaty, IPN Oddział w Lublinie oraz ŚZŻAK Oddział w Zamościu. Patronat medialny nad konkursem sprawowało Katolickie Radio Zamość.
Bohaterem tegorocznej edycji był Zygmunt Klukowski, wyjątkowa postać związana z Zamojszczyzną, prawdziwy „człowiek renesansu” – lekarz, bibliofil, historyk regionalista, kolekcjoner, działacz społeczny i konspiracyjny, oficer AK , niezwykły kronikarz Zamojszczyzny. Swoje wspomnienia z czasów II wojny światowej oraz relacje z wydarzeń tamtych tragicznych dni zawarł w publikacji  „Dziennik z lat okupacji 1939 – 1944”, która w 1947 r. stanowiła materiał dowodowy w jednym z procesów norymberskich  – w procesie funkcjonariuszy Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS. Sam Zygmunt Klukowski został powołany jako świadek oskarżenia w sprawie pacyfikacji Zamojszczyzny oraz losów Dzieci Zamojszczyzny.
Do konkursu zgłosiło się pięć szkół:
•    Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie
•    Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim
•    Zespół Szkół w Krasnobrodzie
•    Szkoła Podstawowa nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu
•    Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Zamościu
Warstwę merytoryczną opracowała p. Maria Rzeźniak z Koła Przewodników Terenowych PTTK im. R.J. Zamoyskich. Za logistykę konkursu odpowiadała p. Jolanta Puźniak – Głąb, pracownik Muzeum Zamojskiego oraz p. Małgorzata Drozd i p. Marta Słomianowska, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu. 
Jak co roku uczestnicy konkursu brali udział w żywej lekcji historii, którą poprowadził dla nich p. Mirosław Bańkowski, starszy kustosz Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania ekspozycji Muzeum Zamojskiego, ze szczególnym uwzględnieniem makiety miasta i roli, jaką odegrał Zygmunt Klukowski przy powstawaniu muzeum w Zamościu. Następnie grupa udała się do Pawilonu pod Kurtyną, gdzie młodzi pasjonaci historii mogli prześledzić losy Zamojszczyzny na tle działań wojennych i rozwoju techniki  w XX w. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Martyrologii „Rotunda”. To tutaj przetrzymywany był Zygmunt Klukowski, a obecnie znajduje się ekspozycja poświęcona tragicznym losom Zamojszczyzny i jej mieszkańców podczas II wojny światowej. Wszyscy z uwagą słuchali przewodnika, ale szczególną aktywnością, ciekawością i wiedzą wyróżnili się: Dawid Pakuła z Zespołu Szkół w Krasnobrodzie oraz Jakub Nizioł ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu.
 Tradycją konkursu już się stało, że organizatorzy zapewniają uczestnikom „małe co nieco”. W tym roku młodzież została zaproszona na pyszną pizzę do Restauracji SobiePan na Rynku Wielkim.
 Podsumowanie  konkursu odbyło się w Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego, gdzie p. Agnieszka Jaczyńska, wicedyrektor Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu i Gość Honorowy konkursu w paru słowach posumowała wiedzę o tegorocznym bohaterze - Zygmuncie Klukowskim, który dla niej jest postacią szczególnie bliską, ważną i godną naśladowania.
Nadszedł czas na ogłoszenie wyników. P. Alicja Dubel, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu przywitała wszystkich gości przybyłych na tę uroczystość: p. Sławomira Zawiślaka -Posła Ziemi Zamojskiej, Prezesa ŚZŻAK Oddział Zamość, który również był jednym z fundatorów nagród, p. Jerzego Michalskiego – Zastępcę Dyrektora Oświaty Miasta Zamość, p. Andrzeja Urbańskiego – Dyrektora Muzeum Zamojskiego oraz p. Dominikę Gil – Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. 
Oto wyniki:

KATEGORIA – PRACA LITERACKA 
I miejsce – Szymon Drozd – Szkoła Podstawowa nr 7 im A. Mickiewicza w Zamościu
II miejsce – Aleksandra Tyrka - Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim
III miejsce – Emilia Prokop – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie

KATEGORIA – PRACA PLASTYCZNA
I miejsce – Julia Guz –  Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie
II miejsce – Katarzyna Zubala - Szkoła Podstawowa nr 7 im A. Mickiewicza w Zamościu
III miejsce –Hanna Kawalec - Szkoła Podstawowa nr 7 im A. Mickiewicza w Zamościu 
Wyróżnienie – Dominika Zezula -– Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie
Wyróżnienie – Karol Gajak - Szkoła Podstawowa nr 7 im A. Mickiewicza w Zamościu
Wyróżnienie – Agnieszka Tokarska - Szkoła Podstawowa nr 7 im A. Mickiewicza w Zamościu

KATEGORIA – TEST WIEDZY
I miejsce – Maja Tymecka, Katarzyna Zubala, Jakub Nizioł  – Szkoła Podstawowa nr 7 im A. Mickiewicza w Zamościu
II miejsce – Aleksandra Karpińska, Oliwia Karpińska, Aleksandra Szatała – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie
III miejsce – Gabriel Gałan, Monika Łasocha, Alan Cisek- Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim
NAGRODĘ GŁÓWNĄ za najlepszą wiedzę historyczną zdobył Jakub Nizioł ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu

Serdeczne gratulacje dla wszystkich wyróżnionych i nagrodzonych uczestników, a dla nauczycieli piękne podziękowania za to, że dbają o przekazywanie podopiecznym wiedzy o swoim regionie, tak daleko wykraczającej poza podstawę programową, wiedzy trudnej i bolesnej, ale bardzo ważnej, bo jak powiedział Jan Paweł II  "Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro - Ojczyznę." 

Album foto 

http://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/6810,final-ix-wojewodzkiego-konkursu-historycznego-dzie

tekst M. Słomianowska, zdjęcia M. Drozd


W trosce o środowisko – „Rady na odpady”

Dnia 15 maja 2018r. klasa 1 c skorzystała z zaproszenia i odwiedziła Miejskie Przedszkole nr 1 w Zamościu. Po krótkim wstępie i pogadance w nawiązaniu do Dnia Ziemi nastąpiła prelekcja pracownika Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, pani Małgorzatą Grabek. Zaprezentowana została mapa z parkami krajobrazowymi Lubelszczyzny, miejsca chronione oraz zdjęcia przedstawiające degradację środowiska. Przedstawiono przypadki zwierząt połykających torby foliowe lub gumę do żucia, które zaklejają, blokują  układ trawienny, a zwierzę później ginie z głodu. Omówiono bardzo ważne sprawy – czym jest recykling, jakie są kolory pojemników do segregacji odpadów. Dzieci wypowiadały się, co niewłaściwego widziały w przyrodzie. Zainteresowanie wzbudziły przykłady powtórnego wykorzystania używanych rzeczy, moda recyklingowa. Na koniec spotkania dzieci obejrzały bajkę „Leśne czyściochy” i zaśpiewały piosenkę „Ekologia”. Następnie pierwszaki i przedszkolaki, wyposażone w jednorazowe rękawiczki, udały się na dwór, aby teorię wprowadzić w życie, czyli posprzątać tereny zielone koło przedszkola, naszej szkoły oraz na trasie między tymi placówkami. Na zakończenie, po wykonaniu wspólnych zdjęć, przedszkolaki pobawiły się na Podwórku Talentów NIVEA. Celem spotkania była integracja działań dzieci ze szkoły i przedszkola w celu ochrony Ziemi.

Album foto

Tekst: A. Gregorowicz 
Zdjęcia: A. Gregorowicz, A. Kuźma


GLOBAL MONEY WEEK - Podsumowanie udziału w akcji


Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu otrzymała podziękowanie za udział i zaangażowanie  w międzynarodowej akcji Global Money Week 2018(GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza.
 
GMW organizuje w Polsce Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) we współpracy z MF pod hasłem „Money Matters Matter” –„Pieniądze się liczą”.

Global Money Week – Światowy Tydzień Pieniądza ma inspirować dzieci i młodzież do zdobywania wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do samodzielności finansowej w dorosłym życiu. 
W tegorocznej edycji akcji na terenie Polski wzięło udział 87 placówek, prawie 10 500 dzieci i młodzieży. Koordynatorem akcji w naszej szkole była p. Anna Gregorowicz.

Podziękowania 

 

Tekst: A. Gregorowicz


Posadziliśmy „Dąb Niepodległości”

W dniu 15 maja o godz. 12.00 przy ulicy Strefowej w Zamościu odbyło się uroczyste sadzenie „Dębów Niepodległości”. Jedno z 60 drzewek w Alei Niepodległości posadzili przedstawiciele naszej szkoły: pani dyrektor Alicja Dubel, pani Maria Garbuz i uczeń kl. VIIa – Filip Wachowicz.  
Jest  to kolejna już inicjatywa realizowana w Zamościu  w ramach obchodów  100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  Prezydent Miasta, pan  Anrzeja Wnuk, zaprosił do udziału w tym szczytnym przedsięwzięciu władze miasta,  przedstawicieli  duchowieństwa, służby mundurowe, dyrektorów  szkół i placówek, uczniów wraz z nauczycielami. Wśród  gości  był też związany z Zamościem  wokalista  pan Rafał Brzozowski. 

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Waldemar Orzechowski


Międzyszkolny Turniej Sportowo- Rekreacyjny

15 maja 2018 roku reprezentacja uczniów  naszej szkoły wzięła udział w Międzyszkolnym Turnieju Sportowo- Rekreacyjnym w Ramach Obchodów 100-lecia Powstania Szkoły Podstawowej nr3 w Zamościu.  Nasza drużyna składała się z pięciu dziewczynek i pięciu chłopców klasy szóstej.  Celem rozgrywek była popularyzacja  aktywności fizycznej  sportu dzieci i młodzieży oraz wspólna „sportowa zabawa” na świeżym powietrzu. 
Turniej rozegrany został w formie wyścigów rzędów i konkurencji zręcznościowych i wzięło w nim udział pięć szkół podstawowych. Drużyna  z „siódemki”okazała się najsprawniejszym zespołem i zdobyła I miejsce. Wszystkie drużyny otrzymały puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Po sportowych zmaganiach na wszystkich zawodników czekała pyszna pizza.

Album foto

Tekst i zdjęcia I. Więsyk


Finał XXV Konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele

10 maja 2018 roku w Kurii Diecezjalnej w Zamościu odbył się finał XXV Konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele. Zmagania konkursowe w diecezji rozpoczęło 614 uczniów, natomiast do ścisłego finału zakwalifikowało się 24 uczniów. Wśród nich znalazł się uczeń klasy VII a Filip Wachowicz, który został laureatem jubileuszowej edycji konkursu.[more]
W czasie spotkania z finalistami ks. dr Robert Strus – Dyrektor Wydziału Nauki Chrześcijańskiej Kurii Diecezjalnej  wręczył podziękowania katechetom naszej diecezji, którzy we wszystkich 25 edycjach konkursu mieli swoich uczniów w gronie finalistów i laureatów. Wśród wyróżnionych nauczycieli była     p. Marzena Chmiel, która przygotowała 19 finalistów i 11 laureatów.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Album foto

więcej

http://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/6734,xxv-diecezjalny-konkurs-wiedzy-o-biblii-i-kosciele

Tekst i zdjęcia: Marzena Chmiel


"Dzień kumpla"

Nasza szkoła bierze udział w kampanii Cartoon Network pt. "Bądź kumplem, nie dokuczaj !", w związku z tą akcją w szkole 11 maja odbył się Dzień Kumpla, który został zorganizowany przez klasę IV c. Ideą tego dnia było propagowanie właściwych zachowań między dziećmi, kultury słowa a przede wszystkim sztuki bycia dobrym kolegą i koleżanką. W końcu prawdziwy kumpel nie dokucza, tylko nas wspiera i podnosi na duchu.
Był to dzień przepełniony radością oraz serdecznością i na pewno zostanie na długo w pamięci uczniów jak również nauczycieli.

Kodeks kumpla

Album foto

Tekst i zdjęcia  K.Tyrka


Zgoda buduje…” - mediacje rówieśnicze

 Uczniowie klasy VI a  uczestniczą w warsztatach „Mediacje rówieśnicze – sprawiedliwość naprawcza”.  Zajęcia realizowane są w formie prelekcji połączonej z dyskusją i ćwiczeniami. Główne tematy zajęć to: rozpoznawanie uczuć i potrzeb, rozwijanie empatii, wprowadzenie do schematu mediacji, zapoznanie z umiejętnościami mediatora i nauka radzenia sobie w sytuacji konfliktowej. Warsztaty prowadzi radca prawny - pani Magdalena Kosicka – Leszczyńska  z Centrum Komunikacji i Mediacji w Zamościu. 
W ramach programu „Mediacje rówieśnicze” uczniowie wykonali plakaty popularyzujące mediacje jako sposób rozwiązywania konfliktów i dochodzenia do porozumienia.

Album foto

 Koordynatorami programu w szkole są nauczyciele: J. Beńko i A. Sawiniec - Szczech.


73. rocznica zakończenia II wojny światowej

Dnia 8 maja  2018  w południe,  przy pomniku pamięci Synów i Córek Ziemi Zamojskiej poległych na wszystkich frontach II wojny światowej, odbyła się uroczystość upamiętniająca  73. rocznicę zakończenia tej najstraszliwszej wojny poprzedniego stulecia.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele Wojska Polskiego, Służb Mundurowych, kompania honorowa 3 brygady zmechanizowanej, poczty sztandarowe, delegacje zamojskich szkól i Nieetatowa Orkiestra Wojskowa. 
Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów z pocztem sztandarowym  wraz z  Panią wicedyrektor Iwoną Kurzempa – Sarzyńską. W programie: manifestacji patriotycznej odbył się ceremoniał wojskowy, okolicznościowe wystąpienie  v-ce Prezydenta Andrzeja Zastąpiło, apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Album foto

Tekst M. Wilkołazka , zdjęcia I. Kurzempa - Sarzyńska


http://zyciezamoscia.pl/reportaze/73-rocznica-zakonczenia-ii-wojny-swiatowej-w-europie-obchody-w-zamosciu/


 

 

 

Kampania Rowerowy Maj w SP7 rozpoczęta!

Dnia 7 maja 2018 roku nasza szkoła przystąpiła do największej kampanii w Polsce promującej zdrowy tryb życia wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona pedagogicznego.  Zasady kampanii są bardzo proste: każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Aby dzieci mogły w pełni skorzystać ze wszystkich atutów Rowerowego Maja konieczne jest właściwe przygotowanie. Rola rodziców jest kluczowa w powodzeniu kampanii. 
Dziękujemy za właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu i życzymy powodzenia w kampanii „Rowerowy Maj 2018”.

Album foto


Koordynator szkolny: Anna Sawiniec- Szczech

Zdjęcia W. Orzechowski


Wiwat maj, trzeci maj!

3 maja na Rynku Wielkim w Zamościu, dyrekcja, poczty sztandarowe, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w manifestacji patriotycznej z okazji 227. rocznicy uchwalenia przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów Konstytucji 3 Maja.
Podczas uroczystości Prezydent Andrzej Wnuk wygłosił przemówienie okolicznościowe. Następnie miało miejsce podniesienie flagi państwowej wraz z ceremoniałem wojskowym. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego nastąpił salut armatni, apel poległych, a następnie salwa honorowa. Na pamiątkowej płycie Józefa Piłsudskiego złożone zostały biało-czerwone róże. W związku z planami budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu, nasza szkoła wspierając tę ideę zakupiła również cegiełkę.
Zwieńczeniem uroczystości była defilada oddziałów mundurowych i pocztów sztandarowych przy akompaniamencie orkiestry.

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Drozd


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja delegacja uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką nauczycieli uczestniczyła w uroczystych obchodach Dnia Flagi. W bieżącym roku uroczystości miejskie pod hasłem „Majówka  z Niepodległą” rozpoczęły się o godz. 10.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni  „Arsenał” wykładem pułkownika Marka Kwietnia na temat barw flagi narodowej. Punktualnie o godz. 12.00 odbyło się podniesienie flagi państwowej na maszt na Rynku Wielkim w asyście honorowej przedstawicieli służb mundurowych garnizonu Zamość. Na zakończenie uroczystości Prezydent Miasta Andrzej Wnuk wręczył flagi przedstawicielom szkół i przedszkoli, które w tym roku obchodzą 100-lecie swojego istnienia.

Album foto

Tekst J. Muda , zdjęcia J. Muda i M. Drozd


Wojewódzki Konkurs Fotograficzno – Plastyczny „Kocie sprawy”  – Zamość 2018.


      W dniu 26.04.2018 w Młodzieżowym Domu Kultury w Zamościu odbyło się podsumowanie IX Wojewódzkiego Konkursu Fotograficzno – Plastycznego „Kocie sprawy” – Zamość 2018.


      Na konkurs wpłynęło 918 prac plastycznych oraz 239 prac fotograficznych z 89 placówek, dlatego jest nam niezmiernie miło, że dzieło Natalii Kuśnierz - uczennicy z kl. IV c, zostało dostrzeżone i wyróżnione.
       Serdecznie gratulujemy Natalce i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto


Spotkanie z podróżnikiem Markiem Marcolą.

 Uczniowie klasy IV c mieli przyjemność gościć w progach swojej klasy Pana Marka Marcolę, wieloletniego pracownika administracji państwowej i samorządowej, od 37 lat podróżnika z ponad 90 krajami na koncie, który postawił stopy na 6 kontynentach. [more]Był przy murach chińskim i berlińskim  oraz porównał piramidy egipskie z meksykańskimi. Udało mu się zobaczyć najwyższe góry świata i najwyższy wodospad, być na sawannie, pustyni, stepie, w dżungli, buszu i tundrze oraz odwiedzić wiele ze sztandarowych zabytków świata, a także  imponujących miast, jak Sydney, Kair, Singapur, Szanghaj, Delhi, Meksyk, Tokio, Toronto czy Jerozolima.
Spotkanie było poświęcone podróżom po Tanzanii oraz Kenii i miało na celu propagowanie wśród uczniów pasji do podróży oraz rozwijanie w dzieciach różnych zainteresowań.

Album foto

Tekst i zdjęcia K. Tyrka


Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

27 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Zamościu odbył się Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych.
 Po raz kolejny  nasza szkoła zgłosiła się do udziału w turnieju wystawiając dwie reprezentacje uczniów:  z klasy 6a  szkoły podstawowej (dwóch uczniów i dwie uczennice) i klas 3 A i B gimnazjum ( dwóch uczniów i  jedna uczennica). Celem turnieju było  rozpowszechnianie wiedzy nt. bezpieczeństwa  w ruchu drogowym dzieci i młodzieży szkolnej.

Przystępując do rywalizacji nasze drużyny musiały wykazać się dużą wiedzą z przepisów ruchu drogowego oraz z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Kolejnym zadaniem było pokonanie na rowerze sprawnościowego toru przeszkód i przejazd po miasteczku ruchu drogowego. Zmagania wszystkich uczestników oceniali pracownicy Straży Miejskiej, policjanci i ratownicy medyczni.  Wiedza i  umiejętności naszych drużyn zostały docenione przez komisję turnieju- szkoła podstawowa zdobyła 3 miejsce, a gimnazjaliści zajęli 5 miejsce.  Oprócz dyplomu i pucharu uczniowie szkoły podstawowej otrzymali nagrody rzeczowe – sprzęt muzyczny a gimnazjaliści dyplom i gadżety.

Album foto

Tekst i zdjęcia Iwona Więsyk


 Konkurs KMP - "Jestem bezpieczny"


27.04.2018r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Zamościu odbyła się XVIII edycja konkursu profilaktycznego "Jestem bezpieczny". Organizatorem konkursu była Komenda Miejska Policji w Zamościu. Uczestnicy konkursowych zmagań - zamojscy uczniowie w 6. osobowych zespołach rozwiązywali test. Pytania dotyczyły: pierwszej pomocy, uzależnień, właściwych zachowań  w różnych, trudnych sytuacjach.
Zespół z naszej szkoły w składzie: Nina Leszkowicz, Emilia Palonka - kl. IV, Grzegorz Jańczuk, Alan Marczyk - kl. V, Amelia Drzewicka, Michał Orłowski - kl. VI. zajął III miejsce.  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w popularyzowaniu bezpiecznego i zdrowego stylu życia.

Album foto

Zdjęcia i tekst J. Beńko


                                VI  Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej  

                24 kwietnia w Klubie Batalionowym w Zamościu miał miejsce VI  Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Chłopcy malowani”, organizowany przez Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych i Klub 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. Po wysłuchaniu 23 podmiotów wykonawczych jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Wokaliści z naszej szkoły zostali docenieni i wszyscy znaleźli się w gronie nagrodzonych:
W kategorii szkół podstawowych:
2 miejsce wyśpiewała Martyna WNUK z kl. Via
Wyróżnienia Kierownika Klubu Batalionowego otrzymały Zuzanna SKOWYRA i Hanna KAWALEC z kl. Vb.
W kategorii gimnazjów:
1 miejsce wyśpiewał Franciszek BARNOWSKI  z kl. III b
2 miejsce wyśpiewała Aleksandra BEŁZ z kl. II a
3 miejsce otrzymała Zuzanna GAŁAN z kl. II a 

Wszyscy pracują pod kierunkiem p. Katarzyny Bedy.  

Wielkie  gratulacje i czekamy na kolejne sukcesy wokalne. smiley

Album foto

 

Tekst: Katarzyna Beda, Zdjęcia: Bartosz SKOWYRA


ŻYWA LEKCJA HISTORII

26 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z Żywą Lekcją Historii przygotowaną przez Bractwo Kerin. 
W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prowadzący przenieśli nas w tragiczne czasy rozbiorów, powstań niepodległościowych, walk Polaków na frontach I wojny światowej, tworzenia się Legionów Polskich i wreszcie odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Nasze uczennice zaprezentowały się w roli  „Trzech czarnych orłów” (Hania Kucharska, Emilka Brykner i Weronika Czugała), które zniewoliły Polskę (Kasia Ciurysek). Za pomocą ciekawych inscenizacji z udziałem uczniów przedstawiono rolę kosynierów w powstaniach niepodległościowych (jednego z nich odegrał Jakub Nizioł). Natomiast rolę Józefa Piłsudskiego odegrali Jurek Klimko i Jakub Romaszko. Zaprezentowano także najważniejsze wydarzenia związane z kształtowaniem się granic II Rzeczpospolitej (powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, plebiscyty). W rolę bolszewików, którzy zaatakowali nasz kraj wcielili się Kacper Gąska i Michał Muda, zostali oni jednak pokonani w Bitwie Warszawskiej przez Józefa Piłsudskiego. Podczas inscenizacji uczniowie mieli możliwość włożenia stroju historycznego oraz zapoznania się z bronią. 

Taka forma przekazu historycznego okazała się atrakcyjną formą nauki. 

To była bardzo ciekawa lekcja historii o tym, jak narodziła się wolna i niepodległa Polska.

Album foto


Siódemka wygrała Puchar Prezydenta Miasta Zamość!

25 kwietnia 2018 r. w Muzeum Zamojskim w Zamościu odbyła się XXXIII edycja Konkursu Wiedzy o Zamościu i Regionie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość. Głównym celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów oraz upowszechnianie wiedzy o historii  Zamościa i Zamojszczyzny.
Podczas konkursu uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o  dziejach Zamościa i regionu zamojskiego, historii rodu Zamoyskich, Ordynacji Zamoyskiej,  znajomością zabytków, a także wydarzeń dnia dzisiejszego.
Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Kacper Gąska (klasa 5a), Szymon Drozd (klasa 5a) oraz Filip Wachowicz (klasa 7a). Poziom konkursu był bardzo wysoki. Drużyna z Siódemki dała z siebie wszystko i zajęła I miejsce.
W zmaganiach indywidualnych, które przeprowadzone były w formie odpowiedzi ustnych Szymon Drozd zajął I miejsce (ex aequo) i zdobył nagrodę główną. Filip Wachowicz zajął II miejsce (ex aequo) i również zdobył nagrodę rzeczową. Drużynę przygotowała do konkursu pani Małgorzata Drozd (nauczyciel historii).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Album foto

 Tekst i zdjęcia Małgorzata Drozd


    KONKURS HISTORYCZNY
LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY
„WOLNA NIEPODLEGŁA”

         24 kwietnia 2018 r. odbył się w naszej szkole I etap Konkursu Historycznego Lubelskiego Kuratora Oświaty „WOLNA NIEPODLEGŁA”, który  został zorganizowany z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Do konkursu przystąpili uczniowie szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych. Wśród tych, którzy zmierzyli się z tą niełatwą tematyką znaleźli się:
ze szkoły podstawowej:
•    Kl. V a – Karol Gajak, Michał Muda
•    Kl. V b – Jakub Nizioł
•    Kl. VI a – Oliwia Mnich, Amelia Drzewicka, Julia Pawlasiuk, Maja Tymecka, Magda Kowalewska, Maksymilian Kostrubiec, Wiktoria Wojczuk, Anna Łubkowska, Nikola Artymiak, Mateusz Krawiec
•    Kl. VII a – Filip Wachowicz, Katarzyna Zubala, Agnieszka Tokarska. Sara Szumigaj, Krystian Józefko, Aleksy Kozioł, Maja Panas – Kaźmierczak
z oddziałów gimnazjalnych:
•    Kl. II b – Karol Jaskułecki, Oliwia Torzewska, Dawid Reszczyński
•    Kl. II c – Jakub Kopiel, Agata Sawicka, Julia Organista
•    Kl. III c – Wiktor Wachowich, Ada Kostrubiec, Norbert Szewczak, Martyna Mądroń.

        Do II etapu zakwalifikowali się Jakub Nizioł i Filip Wachowicz ze szkoły podstawowej oraz Jakub Kopiel i Norbert Szewczak z oddziałów gimnazjalnych. Nad całością czuwała p. Małgorzata Drozd, która również przygotowywała uczniów do konkursu. 

Serdecznie gratulujemy chłopcom i życzymy dalszych sukcesów!smiley

Album foto


XI Konkursu Poezji Śpiewanej

12 kwietnia w Bursie  Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu odbyły się przesłuchania XI Konkursu Poezji Śpiewanej poświęconego twórczości Marka Grechuty. 
Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Zuzanna Gałan, Aleksandra Bełz  obie z klasy 2a i Franciszek Barnowski  z klasy III b. [more]
Po długich obradach jury (w kategorii gimnazja) przyznało: 
1 miejsce Zuzannie GAŁAN
2 miejsce Franciszkowi BARNOWSKIEMU
3 miejsce Aleksandrze BEŁZ

Jest to kolejny sukces naszych wokalistów, pracujących z p. Katarzyną Bedą. 
 Serdecznie gratulujemy i życzymy następnych laurów. smiley

Album foto

Tekst: K. Beda, Zdjęcia: Bartosz SKOWYRA


Jakub Nizioł uzyskał tytuł finalisty!

 

12 kwietnia w Lublinie odbył się III etap - finał konkursu historycznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Kuba Nizioł, uczeń klasy piątej, po przejściu dwóch etapów, które odbyły się w Zamościu, przeszedł do kolejnego etapu, na którym uzyskał bardzo wysoki wynik. Spośród wszystkich uczniów zamojskich szkół był trzeci. [more] Osiągnięcie tak dobrego wyniku było efektem ciężkiej pracy, ale też realizowania pasji, jaką dla Kuby jest właśnie historia.

Do konkursu przygotowywała Kubę  pani Małgorzata Drozd (nauczyciel historii).

To ogromny sukces!
Serdecznie gratulujemy!smiley

Album foto


Jeżycjada w Książnicy Zamojskiej

W dniu 20. 04. 2018 r.  o godz.17.00 w Książnicy Zamojskiej  odbyło się  spotkanie wszystkich sympatyków twórczości Małgorzaty Musierowicz. Imprezę zorganizowały wspólnie Książnica i  Zamojski Dom Kultury w ramach zainicjowanej przez wydawnictwo Akapit Press akcji czytelniczej – II Ogólnopolskiego Czytania "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz. Do głośnego czytania fragmentów jej powieści zaproszone zostały znane i lubiane osoby z Zamościa. W ich gronie znalazł się uczeń Szkoły Podstawowej nr 7, Kacper Gąska z kl. Va – laureat konkursów recytatorskich, który świetnie wywiązał się ze swojej roli, zbierając po występie gromkie brawa. Kacper przeczytał fragment powieści „Małomówny i rodzina”.
Wraz z naszym laureatem "Jeżycjadę" czytali m.in.:  Pani Małgorzata Bzówka – dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, Pan Marian Puszka – komendant Straży Miejskiej w  Zamościu, Pani Janina Gąsiorowska – przewodnicząca Zarządu Osiedla Orzeszkowej-Reymonta i  Matka Chrzestna  statku „Ziemia Zamojska”, Pani Marta Czerwieniec – instruktor Zamojskiego Domu Kultury. Wśród słuchaczy byli: mama Kacpra - Pani Marzena Gąska, wicedyrektor naszej szkoły i wychowawczyni Kacpra - Pani Iwona Kurzempa – Sarzyńska z mężem oraz Pani Maria Garbuz, odpowiedzialna za wybór tekstu i przygotowanie ucznia.  
W przerwach między czytanymi fragmentami  uczestnicy spotkania  rysowali drzewo genealogiczne rodziny Borejków  oraz portrety różnych postaci z "Jeżycjady". Rozwiązywano  też  zagadki literackie i  rozmawiano o  książkach Małgorzaty Musierowicz. Wszystko odbywało się   w miłej atmosferze, przy herbacie i ciastkach, upieczonych według przepisów  literackich bohaterów „Jeżycjady”.  

Album foto

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz


Szymon Drozd najlepszy w Zamościu 

Szkoła Podstawowa nr 3, w ramach obchodów 100-lecia powstania szkoły, zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pt. „Malowniczy świat Elizy Orzeszkowej”.
    Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ilustracji do wybranej powieści lub noweli E. Orzeszkowej.
    W konkursie wzięło udział 41 uczniów . W kategorii klas 4-5 najbardziej kreatywny okazał się Szymon Drozd z klasy V „a” i zajął I miejsce.
    Komisja konkursowa doceniła także pracę Oliwii Zezuli z klasy IV „b” przyznając jej wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom.

Album foto


 (tekst: Iwona Zgnilec, zdjęcie: Maria Garbuz)


78. rocznica Zbrodni Katyńskiej

15 kwietnia 2018r zamościanie uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej w jej 78. rocznicę. Uroczystości odbyły się przy Krzyżu Katyńskim obok  kościoła  św. Katarzyny. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska i pozostałych służb mundurowych, rodziny  katyńskie, delegacje szkół, harcerzy, zuchów i różnych instytucji.

Przebieg  uroczystości uświetnił ceremoniał wojskowy 3. Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu z odśpiewaniem hymnu narodowego, podniesieniem flagi państwowej na maszt, apelem pamięci i salwą honorową. 
Poczet sztandarowy i delegacja uczniów  naszej szkoły wraz z panią wicedyrektor Jolantą Krywko   uczestniczyli również w tej uroczystości, składając  wraz z innymi delegacjami  wieńce pod Krzyżem Katyńskim.
Organizatorem obchodów było Stowarzyszenie Zamojska Rodzina Katyńska wraz z Prezydentem Miasta Zamość i 3. Batalionem Zmechanizowanym w Zamościu.

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka


Spotkanie ze Strażą Miejską Miasta Zamość

 

W związku z organizacją po raz trzeci w  Zamościu Kampanii „Rowerowy Maj”, dnia 13 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie informacyjno – szkoleniowe z przedstawicielami Straży Miejskiej  Miasta Zamość:  st. insp. Katarzyną Wawnych oraz st. spec. Maciejem Stanulewiczem.[more] Celem spotkania było omówienie spraw związanych z bezpiecznym poruszaniem się  na rowerze w ruchu drogowym. 
Serdecznie zapraszamy do udziału w kampanii Rowerowy Maj 2018, promującej aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

Album foto

Tekst i zdjęcia: szkolny koordynator A. Sawiniec - Szczech


Wizyta w schronisku

Dnia 13 kwietnia 2018r. reprezentacja klasy, wraz ze swoimi mamami i wychowawczynią, wzięła udział w wycieczce do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu. Dostarczona została dobrej jakości  sucha karma w ilości 53 kilogramów zakupiona za pieniądze zebrane podczas zbiórki prowadzonej przez dzieci z klasy 1c. 

W wycieczce wzięli udział: Maja Pietruszka, Wiktoria Kawa i Mateusz Chruściński. Podczas rozmowy z pracowniczką schroniska uczniowie z 1c dowiedzieli się wielu ciekawostek o życiu piesków i kotów w schronisku. Na jego terenie przebywa około 200 psów. Są karmione, zadbane, szczepione, badane przez weterynarza. Jest im tam z pewnością dobrze, ale każdy chciałby mieć swój dom i swojego pana. Szczegółowe informacje o schronisku i adopcji psów znaleźć można na stronie internetowej: http://schroniskozamosc.eu/.

Album foto

 

Tekst i zdjęcia: A. Gregorowicz


Tymbark 2018

W czwartek  12 kwietnia 2018r. zakończył się finał wojewódzkiego turnieju z podwórka na stadion. Naszą szkołę reprezentowały  dwa zespoły: dziewczęta kategoria – U-8 i  kategoria chłopców U-  12. [more] Rozgrywki odbyły  się w Międzyrzeczu Podlaskiem na miejscowym stadionie. Oba  nasze zespoły nie dotarły do fazy pucharowej i zakończyły rozgrywki na fazie grupowej.   Mimo wszystko warto było się starać, by awansować do turnieju.  Motto turnieju - „ Nie ważny jest wynik, ale  ważna jest dobra zabawa.
 Gratulujemy uczestnikom turnieju i zapraszamy na eliminacje we wrześniu 2018r. 

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


Tenis stołowy

W minionym tygodniu na szczeblu rejonowym  zakończyli zmagania  tenisiści stołowi. Do zawodów rejonowych zakwalifikowało się trzech zawodników: Jakub Pitwała, Kacper Gąska i Martyna Ochniowska.  Turniej rozgrywany był systemem pucharowym do dwóch przegranych [more] i odbywał się w Szczebrzeszynie. W zawodach miejskich wśród chłopców najlepszy był Jakub Pitwała. Oprócz Jakuba, Martyny i Kacpra w zawodach miejskich udział wzięli: Martyna Kiljan, Klaudia Kuczeruk i Jakub Nizioł. Serdeczne gratulacje dla wszystkich zawodników oraz osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów na kolejnych zawodach. 

Album foto


Tekst i zdjęcia J. Bekas


Niezwykła lekcja w kinie

 

9 kwietnia uczniowie klas 4 - 7 szkoły podstawowej i klasy drugie gimnazjum uczestniczyli w niecodziennej lekcji poświęconej zagrożeniom związanym z nieumiejętnego korzystania z sieci Internet przygotowanej przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin.. 

Uczniowie podczas lekcji dowiedzieli  się, co to jest cyberprzemoc i jak się przed nią bronić, odkryli, jak sprawdzić, czy informacja podana w Internecie jest prawdziwa,, przekonali się, co łączy rakietę kosmiczną ze smartfonem, zobaczyli co by było, gdyby Internet przestał działać, dowiedzieli się, dlaczego youtuberzy stają się bardziej znani od aktorów, a także, jakie szkody potrafi wyrządzić hejter. Tematyka była odpowiednio przygotowana dla każdej grupy wiekowej- uczniom bardzo przypadła do gustu taka forma zajęć. W nagrodę mogli obejrzeć film: młodsi uczniowie – „Labirynt”, zaś starsi „Lek na całe zło”.

 

 


Projekt edukacyjny w klasach czwartych.

W tym roku uczniowie klas 4a, 4b i 4c zrealizowali uczniowski projekt edukacyjny pt. „Album o Zamościu”.
Celem projektu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat Jana Zamoyskiego, o którym mówiliśmy podczas lekcji historii. Ponadto celem projektu było:  rozwinięcie uczniowskiej samodzielności i brania odpowiedzialności za własne uczenie się; zdobycie umiejętności planowania i organizowania tego procesu;  budowanie poczucia własnej wartości oraz autorefleksja nad swoimi działaniami. 
Wśród wymaganych treści znalazły się takie zagadnienia jak:  historia Zamościa i okolic; życiorys Jana Sariusza Zamoyskiego i historia rodu Zamoyskich; informacja o zabytkach oraz zamojskie legendy  i ciekawostki. Natomiast o ocenie decydowały nie tylko treści, ale również wkład własny ucznia  w pracę, estetyka wykonania i pomysłowość.
W efekcie powstały wspaniałe prace – przepiękne albumy.
 Gratuluję uczniom i dziękuję Rodzicom…. za wsparcie ;-)

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Drozd


Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży

W 2018 roku Rzeczpospolita będzie obchodzić 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Jedną z najważniejszych postaci historycznych związanych z tym doniosłym i radosnym wydarzeniem był Józef Piłsudski – żołnierz, polityk, mąż stanu, naczelny wódz Armii Polskiej, Naczelnik Państwa, marszałek Polski. 

W ramach przygotowań do listopadowej uroczystości uczniowie klas IV – VII szkoły podstawowej oraz klas II i III oddziałów gimnazjalnych wykonywali portret tego bohatera. Prace zostały wykonane w różnych technikach plastycznych, zostaną zaprezentowane na stronie internetowej oraz na wystawie szkolnej. Najlepsze z nich wezmą udział w I Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży – Zamość 2018”  organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu.

Nad całością czuwa Pani Marta Słomianowska.

Album foto

Tekst i zdjecia M. Słomianowska

Zdjęcia W. Orzechowski


Kilka chwil zadumy na Zamojskiej Rotundzie

28 marca klasa VI a udała się na Zamojską Rotundę, aby odnaleźć pamiątkowe płyty poświęcone Zygmuntowi Pomarańskiemu i w dowód pamięci zapalić symboliczny znicz.
Na miejscu p. Marta Słomianowska przybliżyła uczniom historię tego miejsca. Rotunda została zbudowana podczas modernizacji Twierdzy Zamość w I połowie XIX w. i pełniła funkcję działobitni. W latach 1940-1944 podczas II wojny światowej Niemcy przeznaczyli ją na Jeniecki Obóz Przejściowy Policji Bezpieczeństwa (Gestapo). Rotunda stała się miejscem martyrologii ludności Zamojszczyzny.
Po wyzwoleniu Zamościa w 1944 r. całe miasto oddało hołd ofiarom Rotundy zamieniając teren wokół niej w wielki cmentarz. W roku 1947 utworzono tu Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny – Rotunda. Obok Męczenników Rotundy pochowano tu żołnierzy Armii Polskiej z Września 1939 r., żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, żołnierzy Armii Czerwonej. Jest tu wiele grobów bezimiennych, symbolicznych, można też zauważyć groby zbiorowe. Znajdują się tutaj prochy ponad 45 tysięcy ofiar II wojny światowej. Imiona zamościan pomordowanych w obozach koncentracyjnych umieszczono na betonowych kostkach występujących z ceglanej ściany Rotundy. Jedna z nich została poświęcona Zygmuntowi Pomarańskiemu, który zginął w Auschwizt
Szóstoklasiści weszli na teren Rotundy. W ciszy pełnej skupienia przechodzili z celi do celi słuchając opowieści swojej wychowawczyni. W celi Stowarzyszenia Kupców Polskich odnaleźli nazwisko swojego bohatera. Tutaj zapalono pierwsze znicze.   W następnej celi – Harcerskiej, przy pamiątkowej tablicy młodzież wysłuchała historii bohaterskiej dziewczynki – Grażynki Kierszniewskiej, która oddała życie, nie chcąc wydać swojego ojca działającego w konspiracji. Po wyjściu na zewnątrz uczniowie obeszli w koło Rotundę szukając na jej ścianie drugiej  płyty poświęconej Zygmuntowi Pomarańskiemu. Tam zapłonęły następne znicze. 
Powoli młodzież zaczęła zbierać się do wyjścia. Po drodze minęła się z następną grupą udającą się na Rotundę, bo miejsce to zajmuje szczególne miejsce w sercu zamościan.

Album foto

Tekst  M.Słomanowska


WIELKANOC 2018

Zmartwychwstał Pan

„Dzień, dzień, dzień zmartwychwstania, to dzień, dzień ukazania się Pana.
 To dzień, dzień - zmartwychwstania to dzień”.

Uroczyste bicie dzwonów i radosny śpiew "Alleluja" słyszymy w niezwykłym dniu w roku. Dnia 28.03.2018 r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie związane ze Świętami Wielkiej Nocy.[more]
Upamiętniając wydarzenia z życia Pana Jezusa, które są istotą wiary chrześcijańskiej, uczniowie klas Szkoły Podstawowej nr 7 oraz klas: IIa, IIb, IIc Gimnazjum nr 1 pod opieką Pani Joanny Bulak przygotowali Apel Wielkanocny. Uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy na osiołku, ostatnia wieczerza apostołów ze swoim Mistrzem,  modlitwa w Ogrójcu, pojmanie Chrystusa i droga na Golgotę z krzyżem oraz radość płynąca z faktu, że miłość zawsze zwycięża - to przesłanie jakie przez  swój występ pragnęli wyrazić młodzi artyści. Barwne dekoracje, które wraz z uczniami wykonała Pani Anna Sawiniec – Szczech dodawały kolorytu budzącej się wiosny i nowego życia, które głosił Zmartwychwstały Chrystus.
W klimat zadumy i przemyśleń, wprowadził uczestniczących w spotkaniu, wspaniały, szkolny chór Forte, przygotowany pod kierunkiem Pani Katarzyny Bedy.
Na zakończenie spotkania usłyszeliśmy wiele miłych słów od Wicedyrektor Szkoły Pani Jolanty Krywko, która przekazała całej społeczności najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

Artystom bardzo dziękujemy i wszystkim życzymy „Radosnego Alleluja”.

Album foto

Tekst: Joanna Bulak, zdjęcia Waldemar Orzechowski


Wielkanocna matematyka

W Wielką Środę uczniowie klasy 5 b rozwiązywali  na matematyce zadania  związane ze świętami Wielkiejnocy. Między innymi były to wielkanocna wykreślanka i tangram – jajko Kolumba, w postaci wycinanki i interaktywnie.  [more]
Jajko Kolumba jest to wariant klasycznego tangramu. Tangramy to rodzaj Puzzli. Ze wszystkich dostępnych elementów należy ułożyć określony obrazek. Elementy nie mogę na siebie nachodzić. 
Puzzle to znakomity trening pamięci, uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia. Zabawa puzzlami naturalnie stymuluje rozwój mózgu. Dziecko ćwiczy chwytność palców oraz precyzję ruchów. Łączenie rozmaitych elementów uczy koncentracji i zwiększa widzenie przestrzenne.
Wiadomo, że wyobraźnia przestrzenna jest bardzo istotna dla rozwoju przyszłych umiejętności matematycznych i technicznych. Układanie puzzli jest bezpośrednio związane z obszarami odpowiedzialnymi za spostrzegawczość oraz zdolności różnicowania figur. Ponadto, zabawa ta rozwija w dziecku wiarę we własne możliwości oraz umacnia myślenie przyczynowo - skutkowe.
Poprzez zabawę puzzlami dziecko: uczy się kontrolować swoje ruchy zgodnie z własną wolą, koncentruje się,  planuje, ćwiczy umysł, szuka rozwiązań i powtarza układy, co niewątpliwie wpływa na podstawę kreatywności.
Uczniowie podczas zabaw przypomnieli i utrwalili  wiadomości z matematyki, a także wykazali się kreatywnością w czasie tworzenia swoich obrazków z tangramu.

Album foto 

Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka 


"Wiosenny Koncert Zamojszczyzny."


27 marca, czyli w dniu kiedy zawitała u nas astronomiczna wiosna odbył się Wiosenny Koncert Zamojszczyzny, na którym nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły.
Uczniowie klas I- V obejrzeli tańce ludowe m.in. oberka, polkę i krakowiaķa oraz wzięli udział w konkursach związanych z tą piękną porą roku.

Wróciliśmy z licznymi nagrodami m.in za zajęcie  I miejsca w konkursie na Marzannę (klasa IV c) oraz gaik wiosenny (klasa III d), II miejsce za wiosenne przebranie i Marzannę oraz specjalne wyróżnienie dla kl. III d.

Jesteśmy, więc świetnie przygotowani na przyjście wiosny.
WIOSNO zapraszamy do nas!

Album foto


Wspomnienia o Zygmuncie Pomarańskim

 W piątek 23 marca 2018 r. uczniowie kl. VI a mieli przyjemność i zaszczyt spotkać się z wyjątkową osobą – p. Ewą Machajską, najmłodszą wnuczką wielkiego zamojskiego bohatera – Zygmunta Pomarańskiego (1898-1941), legionisty I Brygady Kompanii Kadrowej Legionów Polskich, który w 1914 r. został pierwszym rannym legionistą na polu walki. 
 Zygmunt Pomarański był  również organizatorem i komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej w Iłży, Radomiu i Zamościu. Od 1917 r. razem z bratem Stefanem w Domu Centralnym w Zamościu prowadził polską księgarnię, był wydawcą licznych publikacji naukowych, historycznych i polskich podręczników. Razem z braćmi: Stefanem i Józefem, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Bardzo uzdolniony muzycznie. Był kompozytorem muzyki do wielu pieśni legionowych m.in. do pieśni „O mój rozmarynie” i „Jedzie, jedzie na kasztance”. Gdy wybuchła II wojna światowa, od początku zaangażował się w działalność konspiracyjną. Był współorganizatorem Służby Zwycięstwa Polski i Związku Walki Zbrojnej na Zamojszczyźnie, za co został aresztowany przez gestapo i zginął w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.
Dla szóstoklasistów nie było to pierwsze spotkanie z tym niezwykłym człowiekiem. Sylwetki trzech braci Pomarańskich poznali już wcześniej podczas lekcji języka polskiego, wycieczki do Muzeum Zamojskiego oraz spotkania z p. Pawłem Kozakiem. 
 P. Ewa Machajska z wielką chęcią odwiedziła mury „Siódemki” i podzieliła się rodzinnymi wspomnieniami o swoim dziadku, którego sama nie miała okazji poznać, lecz pamięć o nim w rodzinie jest do dziś bardzo żywa. Udostępniła młodzieży rodzinne zdjęcia, artykuły, dokumenty. Szóstoklasiści mieli okazję poznać prywatną stronę wielkiego bohatera. Dowiedzieli się, że Zygmunt Pomarański był człowiekiem bardzo ciepłym, serdecznym, towarzyskim, kochającym dzieci, które brał często na kolana i przytulał.  Był też jednak bardzo konsekwentny i stanowczy. Ich dom rozbrzmiewał muzyką, a fortepian dziadka stał w okrągłym salonie na honorowym miejscu. 
W czasie II wojny światowej udostępnił swój dom dla celów konspiracyjnych i edukacyjnych. To u nich w domu prowadzone było tajne nauczanie, zdawane  tajne matury, przetrzymywane konspiracyjne wydawnictwa, dokumenty i materiały. Wielokrotnie dom był przeszukiwany przez gestapo, ale nigdy nie trafili na skryty stryszek, który znajdował się nad okrągłym salonem.  Niestety w 1941 r. Zygmunt Pomarański został wydany. W czasie, kiedy prawdopodobnie zginął w Auschwitz, w domu w ukochanym instrumencie kompozytora pękła struna i spadł z niego na podłogę wazon. Rodzina domyśliła się, że stało się coś złego. 
Ten wielki bohater przekazał swojej rodzinie wielki patriotyzm i pracowitość. Jako wydawca i księgarz, wychował swoje dzieci w kulcie książki, który, mimo upływu lat, nadal u nich w domu obowiązuje. W rodzinie wspominany jest z dużą atencją i szacunkiem.
Spotkanie przybliżyło młodzieży sylwetkę tego znanego człowieka, pozwoliło na niego spojrzeć z szerszej perspektywy. Na zakończenie uczniowie podziękowali miłemu gościowi za przybycie i z entuzjazmem zaśpiewali „Sto lat”. 

Album foto

Tekst M.Słomianowska, zdjecia W.Orzechowski

oraz zdjęcia z rodzinnej kolekcji Państwa Pomarańskich


„TALENTY SĄ JAK DIAMENTY- NIEKTÓRE TRZEBA ZNALEŹĆ,
 A NIEKTÓRE TYLKO OSZLIFOWAĆ”

  
W dniu 21 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 7, zgodnie z tradycją, zorganizowany został Dzień Odkrywania Talentów. Jako  Szkoła Odkrywców Talentów, zamojska „Siódemka” od kilku lat realizuje tę inicjatywę, mającą  na celu wszechstronny rozwój uczniów.
Do tegorocznej edycji uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali się niezwykle profesjonalnie. Reprezentanci poszczególnych klas zaprezentowali różnorodne talenty: plastyczne, recytatorskie, muzyczne, wokalne, aktorskie, literackie, taneczne, sportowe. Występy oceniała komisja sędziowska w składzie: wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 – pani Iwona Kurzempa – Sarzyńska,  przewodniczący Rady Rodziców - pan Andrzej Osuch, nauczyciele- pani Anna Sawiniec-Szczech, pani Jadwiga Beńko, pani Beata Soboń, pani Anna Sokalska-Wosiek, pani Beata Stasiuk, pan Mariusz Mielnik, pan Waldemar Orzechowski. Jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem wyboru jednej najlepszej klasy w każdej kategorii wiekowej.    
W tym roku  spośród klas I – III szkoły podstawowej najlepsza okazała się klasa IIa (wych. pani Bożena Greszta). W kategorii klas IV – VII  i II klas gimnazjalnych zwyciężyła klasa IVb (wych. pani Iwona Zgnilec). Komisja postanowiła przyznać także nagrody indywidualne za najbardziej poruszające występy. Wyróżnieni zostali: Alicja Sierpniowska kl. IIa SP, Emilia Kaniewska kl. IIIb, Michał Tuzek kl. IIIb, zespół tancerek  kl. IIIc, Jakub Hołowiński kl. IVa, Kacper Gąska, Barbara Małysz, Wiktoria Wardach kl. Va, Martyna Wnuk kl. VIa, Filip Wachowicz kl. VIIa, Zuzanna Gałan kl. IIa gimnazjum oraz pani Marta Słomianowska. Nagrodę publiczności otrzymał Jerzy Klimko kl. IIc gimnazjum.
Wszyscy uczestnicy imprezy: uczniowie, nauczyciele, rodzice - wspaniale się bawili i bardzo  przeżywali każdy popis, obdarzając wykonawców gorącymi brawami. 
Za organizację imprezy odpowiedzialne były: p. Maria Garbuz i p. Iwona Zgnilec, p. Anna Sawiniec - Szczech
Rolę konferansjera pełnił p. Piotr Biłant

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Anna Sokalska- Wosiek, Waldemar Orzechowski


Klasa 7a na Edu Targach

 

21.03.2018 r. uczniowie klasy VIIa byli na Targach Edukacyjnych w hali OSiR. Podczas targów dowiedzieli się, jakie zawody mogą zdobywać w zamojskich szkołach po ukończeniu klasy ósmej. [more] Poznali bogatą ofertę różnych typów szkół: publicznych i niepublicznych, ogólnokształcących i zawodowych.

Zwiedzali kolejne stoiska prezentowane przez nauczycieli i uczniów. Mogli skorzystać z usług praktykantów: kosmetyków, fryzjerów, kucharzy, mechaników itp. poznając przy tym na czym polega ich praca.

Możliwość ułożenia nowej fryzury, zrobienia makijażu, degustacji różnych potraw oraz ciekawe występy stworzyły miłą i przyjazną atmosferę targów. Zachęciło to uczniów kl. VII do zastanowienia się nad wyborem przyszłej szkoły i zawodu.

 

Album foto

Tekst i zdjęcia: M. Bożek


Lekcja w ZOO

 

20.03.2018 r. uczniowie klas czwartych pod opieką swoich wychowawczyń udali się do ogrodu zoologicznego na dwugodzinne zajęcia edukacyjne „Koty w zamojskim zoo”.

Zajęcia te przybliżyły dzieciom różnorodność biologiczną kotowatych. Uczniowie poznali ich przystosowania do drapieżnictwa , środowiska życia oraz podstawy klasyfikacji. Na zajęciach zostały też przedstawione zasady opieki nad zwierzętami domowymi oraz działania mające na celu ochronę ginących gatunków. Takim zagrożonym gatunkiem jest ryś, którego dzieci mogły zaobserwować  w ogrodzie zoologicznym. Oprócz rysia uczniowie dokonali obserwacji wszystkich kotów w zoo.

Album foto


Światowy Tydzień Pieniądza 

W dniach 12–18 marca 2018 r. dzieci z naszej szkoły wzięły udział w VII edycji międzynarodowej akcji Global Money Week  (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza. Przebiegała ona pod hasłem „Money Matters Matter” – „Pieniądze się liczą”.
Celem akcji Global Money Week było „zainspirowanie dzieci i młodzieży do zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do osiągnięcia samodzielności finansowej w dorosłym życiu, przygotowanie młodego pokolenia do podejmowania świadomych decyzji finansowych, a tym samym walka z wykluczeniem finansowym”.
Warunkiem uczestnictwa szkoły w akcji GMW było zaplanowanie i realizacja podczas Światowego Tygodnia Pieniądza minimum jednego działania pod hasłem „Pieniądze się liczą”. Działania mającego na celu zwrócenie uwagi na ważną rolę finansów w życiu codziennym. 
Nasza szkoła włączyła się do akcji. W klasach I – III zrealizowano następujące działania:

W klasie 1b:
-  rozmowa o wartości pieniądza oraz o znaczeniu oszczędzania,
-  rysowanie wymarzonej skarbonki.

W klasie 1 c
-  wykonanie prac plastycznych na temat  „Za zaoszczędzone pieniądze pojadę/kupię sobie…”
- oglądanie prezentacji na temat oszczędzania,
- tworzenie projektów skarbonek.

W klasie 2 a 
- granie w gry o tematyce finansowej - „Monopoly”, „Monopol biznes”, „Biznes bingo”,
- tworzenie projektów skarbonek.

W klasie 3 a:
- oglądanie prezentacji - Moje pierwsze pieniądze „Magiczne pudełko”, „Zuzia i Marcel – Bankomat”, 
- rozmowa na temat znaczenia pieniędzy w życiu człowieka oraz oszczędzania pieniędzy,
- wykonanie prac plastycznych na temat „Projekt skarbonki”.

W klasie 3 b: 
- oglądanie prezentacji multimedialnej „Historia pieniądza”, 
- wspólne wykonanie dużej klasowej skarbonki, 
- tworzenie indywidualnych projektów, rysowanie własnych skarbonek,
- gra w grę edukacyjną „Robimy zakupy”.

W klasie 3 d:
- wykonanie skarbonek,
- oglądanie prezentacji multimedialnej,
- dyskusja na temat historii powstania pieniędzy ich roli i znaczenia.

Formularz zgłoszeniowy oraz sprawozdanie z akcji wysłał do organizatorów koordynator szkolny akcji p. Anna Gregorowicz.

Akcję zorganizował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) we współpracy z Ministerstwem Finansów. 

Album foto

Tekst: A. Gregorowicz


„Legiony to żołnierska nuta…”

Kilka słów o najsłynniejszej polskiej formacji wojskowej

19 marca 2018 r. odwiedził naszą szkołę p. Paweł Kozak, który na co dzień pełni funkcję wicedyrektora  Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu oraz uczy historii w III Liceum Ogólnokształcącym im. Kamila Norwida. [more]  W czasie wolnym oddaje się swojej wielkiej pasji, jaką jest historia początków Niepodległości  Polski, dwudziestolecie międzywojenne oraz czasy II wojny światowej. Należy również do Grupy Weteranów PERKUN, który jest współorganizatorem Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego. 
Nasz szacowny gość spotkał się z uczniami klasy 6 i 7, w ciekawy i przystępny sposób przybliżył historię jednej z najsłynniejszych polskich formacji wojskowych -  I Brygady Legionów Polskich. Na początku przedstawił sylwetkę Józefa Piłsudskiego – wojskowego samouka, nieprzeciętnie zdolnego, z wielkim wyczuciem  w podejmowaniu  politycznych decyzji.
Uczniowie dowiedzieli się dlaczego I wojna światowa dała nadzieję Polakom na odzyskanie niepodległości, dlaczego Austria pozwoliła na powstanie polskiej jednostki z orzełkiem na czapkach, jak wyglądało życie legionistów i ich uzbrojenie i jak Polacy sprytem i pomysłowością poprawiali swoją sytuację.  Wykładowca podkreślił wyjątkową atmosferę panującą wśród legionistów, ich wysokie morale, wielki patriotyzm, braterstwo, wzajemny szacunek i  kult polskości.
"Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny" – pisał w rozkazie z 3 sierpnia 1914 Józef Piłsudski. –  „Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały”.
Brawurowy manewr Piłsudskiego w listopadzie 1914 r.,  znany jako operacja Ulina Mała, stał się zaczątkiem jego kultu i sławy. Po bitwie z Rosjanami  pod Krzywopłotami polska jednostka została zagrożona zepchnięciem przez wycofującą się armię austriacką na terytorium Cesarstwa Niemieckiego. Wtedy, wbrew rozkazom austriackim, Piłsudski z częścią swojego pułku przedarł się do Krakowa korytarzem pomiędzy wojskami rosyjskimi i austriackim, ratując swoich ludzi i pozostając na terenie Królestwa. 
Innym ciekawym momentem pogadanki była opowieść o bohaterskiej postawie Polaków w bitwie pod Kostiuchnówką, która odbyła się 4 -6 lipca 1916 r. Był to najkrwawszy bój Legionów Polskich. Dlatego w tym momencie, za namową Józefa Piłsudskiego, który uważał, że już dość przelano polskiej krwi, większość legionistów odmówiła przysięgi na wierność obcym mocarstwom. Polska jednostka została więc częściowo rozwiązana, a Polaków internowano w obozach w Bieniaminowie (oficerowie) i Szczypiornie (podoficerowie i szeregowcy). Uczniowie dowiedzieli się, jak  spędzali czas internowani legioniści i dlaczego grających w piłkę ręczną nazywamy „szczypiornistami”.
Na zakończenie spotkania p. Paweł Kozak wspomniał o trzech Braciach Pomarańskich: Stefanie, Józefie i Zygmuncie, bohaterach zamojskich, legionistach, o których Józef Piłsudski zwykł mawiać: „Gdybym miał tylko takich żołnierzy jak Bracia Pomarańscy, to nie tylko Kijów bym zdobył…” 
Spotkanie z p. Pawłem Kozakiem było prawdziwą lekcją historii, z której my, Polacy, powinniśmy być dumni.

Album foto

Tekst i zdjecia M.Słomianowska


Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych

Jak co roku  uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości „Pasowania na czytelnika”. Naszym uczniom towarzyszyli zaproszeni rodzice oraz starsi koledzy i koleżanki z klas drugich oraz trzecich.[more] 

Spotkanie rozpoczęło się od wspaniałej inscenizacji baśni o dwunastu miesiącach pod tytułem „Zimowe fiołki”. Uczniowie Siódemki: Karolina  Flis kl. IV b, Amelia Osuch kl. IIIc, Karolina Korga kl. IIIc, Maja Stankiewicz kl. III c, Wiktoria Pomazanka kl. III c, Hubert Wasil kl. III c, Bartłomiej Osuch kl. III c, Jan Bondyra kl. III d, Karol Hadło kl. III d, Maciej Knapik l. III d, Patryk Kusz kl. III d, Daniel Łopało kl. IIId, Daniel Buczyński kl. III d, Paweł Półtorak kl. III d, Sebastian Tyrka kl. IIId,  Wiktor Waniowski kl. III d, Krystian Witoszka kl. III d oraz Aleksandra Tokarska kl. I a i Piotr Nowosad kl. I b, zaprezentowali przed najmłodszymi koleżankami i kolegami swoje talenty aktorski i wokalne.

Po przedstawieniu nadszedł czas na zadania dla pierwszaków. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez nauczyciela bibliotekarza. Następnie uczniowie złożyli przyrzeczenie i zostali włączeni  w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pasowania dokonała Pani wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek.
Uroczystość przygotowała Anna Sokalska-Wosiek (nauczyciel bibliotekarz). Inscenizacja teatralna „Zimowe fiołki” został zrealizowana pod opieką Marii Garbuz (nauczyciel bibliotekarz), Katarzyny Bedy (nauczyciel muzyki) i Anny Kardasz (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej). Dekorację wykonała Anna Sawiniec-Szczech (nauczyciel techniki i plastyki).

Album foto

Tekst : Anna Sokalska-Wosiek
Zdjęcia: Magdalena Olszewska, Anna Sokalska-Wosiek


„Dzieje Polski w legendach” – konkurs rozstrzygnięty 

15 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im. Stefana Batorego odbył się XVI Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Dzieje Polski w legendach”. Do konkursowych zmagań przystąpiło 36 trzecioklasistów z 9 szkół podstawowych. Celem konkursu jest promowanie piękna polskich legend, rozwijanie zainteresowań czytelniczych i plastycznych.
Nasi uczniowie przygotowywani przez panią Annę Kardasz i panią Agnieszkę Dybzińską, przystąpili do konkursu wykazując się znajomością legend związanych z historią naszego kraju.

Eliza Pupiec kl. III c zajęła III  miejsce

Karolina Guzek kl. III d otrzymała wyróżnienie


W części plastycznej prace naszych uczniów zostały nagrodzone i wyróżnione:

Kinga Wójcik kl. Ib
Aneta Kłapouchy kl. IIa
Izabela Lewkowicz kl. IIa

Gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto

 Tekst i zdjęcia: Agnieszka Dybzińska


Podsumowanie ogólnopolskiego konkursu 2017/2018 -

ORZEŁ BIAŁY NASZA DUMA

Dnia 19 marca 2018 r. w Galerii Rzeźby prof. M. Koniecznego w Zamościu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy i podsumowanie etapu okręgowego konkursu „Orzeł biały – nasza duma”. [more]
Z rąk Senatora RP Jerzego Chróścikowskiego dyplomy za udział w konkursie upamiętniającym 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę otrzymali utalentowani uczniowie z klasy Va szkoły podstawowej: Wiktoria Szkałuba , Wiktoria Wardach, Kacper Gąska oraz z klasy IIIb gimnazjum Wiktoria Sowińska.
Honorowy patronat nad ogólnopolskim konkursem plastycznym „Orzeł biały – nasza duma” objął marszałek Senatu RP. Patronami konkursu są również Kuratorzy Oświaty poszczególnych województw.

Album foto

Tekst i zdjęcia: Pani Anna Sawiniec - Szczech


16 marca 2018 r. w naszej szkole odbyły się imprezy z okazji Światowego Dnia Matematyki. 
Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – patron merytoryczny e-math.pl.
Pierwsze ogólnopolskie obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku.
Dzień ten został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych mają na celu pokazać, że przedmiot ten może być przyjemny i dawać radość.
W związku z tym w naszej szkole odbyły się:
- podchody matematyczne - zabawa polegała na odszukaniu na szkolnych korytarzach przyklejonych obrazków a później obliczaniu zadań, które się na nich znalazły. 
3 osobowe drużyny z kl. IV - VII oprócz sprawności w obliczeniach wykazały się świetną współpracą dzięki czemu wszystkie zadania zostały rozwiązane i umieszczone na karcie pracy. 
- turniej  matematyczny dla kl. I-III, kl. IV – VII szkoły podstawowej oraz II – III gimnazjum. Drużyny rozwiązywały zadania udostępnione przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve (inicjatora i organizatora Dnia Matematyki). Tegoroczne hasło przewodnie turnieju to „Matematyka od kuchni”, a więc pytania związane były z  przepisami i gotowaniem. Rywalizacja była ogromna. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i zapałem rozwiązywali zadania. 
Oto wyniki:
Kl. IV – VII sp
I miejsce -   kl. IVa, Va, VIa
II miejsce –  kl. IVb, IVc, VIIa
III miejsce – kl. Vb
Kl. II – III gim.
I miejsce – kl. IIb i IIIb
II miejsce - kl. IIIc
III miejsce - kl. IIa i IIIa
- wystawa „Matematyczne gry i zabawy” – na której uczniowie całej społeczności szkolnej mogli zobaczyć w jaki sposób bawiąc się można uczyć się matematyki. Dużą część wystawy stanowiły tematyczne lapbooki przygotowane przez uczniów klasy 5b. Resztę wystawy stanowiły - rozwijające wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie - gry i zabawy matematyczne.
Nad całością czuwały nauczycielki matematyki: Małgorzata Bożek, Karolina Tyrka, Małgorzata Wilkołazka

Album foto


Klocki lego i matematyka 

 

Co mają wspólnego klocki lego i ułamki?
Klasa IVb na lekcji matematyki poznaje ułamki zwykłe za pomocą klocków lego.
Zapisywanie ułamków za pomocą budowy z klocków stwarza uczniom wiele radości, z czego nawet słabsi uczniowie korzystają bardzo dużo.

 

Matematyka + klocki lego = same piątki z matmy

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Luchowska - Bartnik


Wolontariusze w akcji „Tak. Pomagam

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 1 w Zamościu pod opieką wychowawców i nauczycieli uczestniczyli w akcji „Tak. Pomagam”. To już kolejna w tym roku szkolnym zbiórka artykułów spożywczych organizowana przez Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej na rzecz ludzi potrzebujących.

Akcja przeprowadzona była w dniach 9-10 marca w sklepach: Biedronka i PSS przy ul. Lipskiej w Zamościu. Zebrane produkty żywnościowe z pewnością przyniosą radość tym, którzy tego potrzebują.
                                         

 

Serdecznie dziękujemy 

Album foto 


Uczcili pamięć Dzieci Zamojszczyzny

W dniach 10 – 11 marca 2018 w Zamościu odbywała  się dwudniowa konferencja o losach Dzieci Zamojszczyzny pod hasłem  - "Dzieci Zamojszczyzny - zbrodnia, o której nie wolno człowiekowi zapomnieć".  Wzięli  w niej udział przedstawiciele nauki, historycy i władze samorządowe.
Wszystko rozpoczęło  się  od złożenia przez uczestników kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Obozu Przejściowego w sobotę - 10 marca,. 
Przedstawiciele naszej szkoły wraz z panią wicedyrektor Iwoną Kurzempa – Sarzyńską także uczestniczyli w tym wydarzeniu. Złożyli kwiaty i uczcili pamięć ofiar godnym zachowaniem.
Organizatorami wydarzenia byli:  Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych.

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Wilkołazka

 


 

8 marca – Dzień Kobiet w naszej szkole

Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, 
Spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, 
Samych przyjemnych w życiu zdarzeń …

Dzień Kobiet w naszej szkole był obchodzony na różne sposoby. W szkole zrobiło się kolorowo od pięknych wiosennych kwiatów, które uczniowie wręczali Paniom oraz koleżankom. Były drobne upominki i pyszne słodkości, a na korytarzach można było usłyszeć życzenia składane przez chłopców i nauczycieli.
     Był to również dzień, w którym Samorząd Uczniowski ogłosił Dniem Szalonej Fryzury, pomysł spodobał się nie tylko dziewczynom, gdyż kolorowe włosy i odmienne niż zazwyczaj uczesanie można było zauważyć także u chłopców. Były ciekawe upięcia, warkocze, kolorowe ozdoby we włosach i mnóstwo uśmiechów na twarzach. Ponadto, męska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała słodki upominek dla swoich koleżanek oraz Pań nauczycielek. Młodsi uczniowie wręczyli swoim koleżankom piękne, kolorowe medale. Miła atmosfera i dobry nastrój towarzyszył wszystkim do końca dnia. 

Album foto

tekst i zdjęcia M.Szczepanek


MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA Z KLAS TRZECICH


    7 marca 2018 r. odbył się II etap Szkolnego Konkursu Matematycznego ,,Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas trzecich, którzy po I etapie uzyskali minimum 90% wymaganych punktów. [more]

W gronie zwycięzców I etapu znaleźli się: 
z klasy IIIa Michał Bukowski, 
z klasy IIIb Aleksandra Albingier, Natalia Staśko, Kryspin Majdański, Alicja Torzewska, Kajetan Typiak, Tomasz Zwolan, 
z klasy IIIc Eliza Pupiec, Karolina Korga
oraz z klasy IIId Karolina Guzek i Jan Bondyra.

    Trzecioklasiści dzielnie walczyli o tytuł mistrzowski. Rozwiązywali różnorodne zagadki, szarady matematyczne, grali w bingo, obliczali iloczyny na czas z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Wszyscy uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia. Pracowali pod czujnym okiem jury w składzie: p. Bożena Greszta, p. Anna Pintal i p. Anna Gregorowicz, które były jednocześnie organizatorkami konkursu.
    Swoją obecnością zaszczyciły nas również Pani dyrektor Alicja Dubel oraz Pani wicedyrektor Iwona Kurzempa – Sarzyńska, która pełniła funkcję przewodniczącej jury.
    Atrakcyjna formuła konkursu, nowoczesne środki dydaktyczne oraz przyjazna atmosfera sprawiły, iż zadania wywołały duże zainteresowanie i zaangażowanie uczestników. Uczniowie przekonali się jak ważna jest znajomość tabliczki mnożenia i jak bardzo przydaje się w życiu codziennym.

    A oto wyniki:
 
Tytuł Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia wśród uczniów klas trzecich zdobyła 
Karolina Guzek z klasy IIId.
I wicemistrzem został Kryspin Majdański z klasy IIIb.
II wicemistrzem - Karolina Korga z klasy IIId.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wszystkim uczestnikom konkursu!

Album foto


Tekst: B. Greszta, A. Pintal, A. Gregorowicz
Zdjęcia: K. Serafin


,,Każda książka poszerza naszą wiedzę’’


W świetlicy szkolnej  propagujemy  czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Oprócz zajęć czytelniczych, organizowanych w świetlicy przez nauczycieli,  zapraszamy również inne osoby:  mamy, babcie naszych uczniów do czytania bajek i powieści. [more] Całkiem niedawno zakończył  się cykl kilku  spotkań z p. Barbarą Kotyłą, babcią jednego z uczniów, dawną nauczycielką i pisarką.
Od 1 marca 2018r.  rozpoczęliśmy czytanie książki szwedzkiej pisarki  Selmy Lagerlof pt. „Cudowna podróż”, w którą zabrała uczniów p. Alicja Szcześniak, wieloletnia  pani pedagog naszej szkoły.
Książka opowiada o mieszkającym na wsi  krnąbrnym i leniwym  14 letnim chłopcu Nilsie, nieuprzejmym i złośliwym  wobec rodziców i zwierząt. Jego zachowanie przysparza bliskim samych zmartwień i trosk.
Punktem zwrotnym w życiu chłopca jest kara, jaką wymierza mu domowy skrzat za to, że Nils ośmielił się go skrzywdzić. Kara wydaje się być bardzo okrutna – bohater powieści sam staje się małym krasnoludkiem...
 O dalszych przygodach Nilsa  uczniowie dowiedzą się na kolejnym  spotkaniu z p.Alicją.

Album foto

Tekst: B. Stasiuk, M. Olszewska
Foto: M. Olszewska


 Rozstrzygnięcie 
wewnątrzszkolnego 
konkursu literackiego na list
 dla uczniów klas III pod hasłem 

„Zapraszam Cię, 
uczmy się razem w Siódemce”

 

Komisja konkursowa w składzie: Dyrektor szkoły - Alicja Dubel, nauczyciel języka polskiego - Joanna Muda, nauczyciele bibliotekarze - Maria Garbuz, Anna Sokalska-Wosiek po zapoznaniu się z pracami uczniów klas III szkoły podstawowej wyłoniła 6 laureatów wewnątrzszkolnego konkursu.

Roger Klimko kl. III a
Jakub Warcaba kl. III b
Karolina Korga kl. III c
Hanna Pastuszak kl. IIIc
Maja Stankiewicz kl. III c
Lena Kowalik kl. III d

W ramach akcji promocyjnej szkoły, wybrane przez komisję konkursową listy wszystkich laureatów zostały wysłane do dzieci z zamojskich przedszkoli.


Patriotyczny konkurs recytatorski dla zamojskich przedszkolaków 
w naszej szkole

W  ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zamościu zorganizowała konkurs recytatorski dla dzieci z zamojskich przedszkoli pod hasłem: „- Kto Ty jesteś? – Polak mały…”. W konkursie wzięło udział 65 uczestników w wieku 5-6 lat z 13 zamojskich przedszkoli. Recytacje przedszkolaków poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego i odtańczenie poloneza przez parę artystów z zespołu „Zamojszczyzna”. Zmagania recytatorów obserwowali zaproszeni Dyrektorzy  przedszkoli, Panie wychowawczynie, rodzice oraz przedstawiciele zamojskich mediów.
Podczas konkursu dzieci prezentowały bardzo bogaty repertuar znanych i mniej znanych polskich poetów, m.in.: W. Chotomskiej, W. Bełzy, A. Miś, I. Romanowskiej, A Słonimskiego, J. Białobrzeskiej, K. Grochowskiej, Cz. Janczarskiego, Z. Sławeckiego, R. Przymusa. Piękne interpretacje patriotycznych utworów przeplatały się z pokazami polskich strojów narodowych i regionalnych – lubelskich. Dla wszystkich uczestników przygotowany był słodki poczęstunek.
 Komisja konkursowa, złożona z przedstawicieli Biblioteki Pedagogicznej, Książnicy Zamojskiej i ZDK, przyznała dziesięć wyróżnień,  dwa miejsca III, dwa miejsca II i jedno miejsce I.

I miejsce  Katarzyna  Kardasz - Przedszkole Miejskie nr 12
II miejsce Mateusz Kowalczuk - Przedszkole Miejskie  nr 10
Krystian Samborski  - Przedszkole Miejskie nr 12
III miejsce Nel Dawidowska  - Przedszkole Miejskie nr 15
Lena Rawiak - Przedszkole Miejskie  nr 8

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7, Pani Alicja Dubel podziękowała wszystkim uczestnikom, wręczyła dyplomy i upominki oraz zaprosiła na kolejną edycję konkursu.
Z ramienia dyrektora szkoły za organizację konkursu odpowiedzialne były: p. Maria Garbuz, p. Iwona Zgnilec, p. Marta Słomianowska, p. Anna Sawiniec-Szczech, p. Anna Kardasz, p. Anna Sokalska-Wosiek, p. Katarzyna Beda.

Album foto


Lekcje z użyciem nowoczesnych technologii, czyli ozoboty w akcji.

W tym tygodniu uczniowie klasy 3 c wybrali się na wirtualną wyprawę, gdzie towarzyszem był OZOBOT. To mały, ale bardzo inteligentny robot służący do programowania poprzez zabawę. OZOBOT zabiera dzieci w przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Flamastry wystarczą, by przygotować kolorowe kody i wydać mu polecenia.  
Pierwszym zadaniem było zaprogramowanie bezpiecznej drogi do szkoły. W parach dzieci uzupełniały schematy o znaki drogowe, miejsca, które mijają w trakcie drogi do szkoły. Ważną częścią pracy było zakodowanie dla ozobota komend: „skręć w prawo”, „skręć w lewo”, „jedź prosto”, „ zawróć na końcu linii”. Dzieci wykazały się kreatywnością związaną z rysowaniem i planowaniem tras, po których jeździł ozobot. Po skończonej pracy uczniowie omawiali, jakie sytuacje przedstawili na swoich pracach i jak zaprogramowali robota. 
Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i skupieni na pracy, chętnie podejmowali kolejne zadania. Zajęcia służyły rozwijaniu zainteresowania programowaniem. 

Album foto

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Dybzińska


"Świat zmysłów"

To tytuł interaktywnej ekspozycji zamojskiego Arsenału , którą uczniowie klasy IV c razem z wychowawczynią p. Karoliną Tyrką oraz p. Katarzyną Karwowską zwiedzili w ramach zajęć z wychowawcą.
Korzystając z instrukcji, mieli możliwość samodzielnie wykonać pomiar czy prostą obserwację. W ten sposób poprzez zabawę i samodzielne działanie uczniowie poznali prezentowane zjawisko i odkryli tajniki funkcjonowania narządów zmysłów.
Modele zgromadzone na wystawie pomogły zrozumieć związek pomiędzy budową narządów zmysłów, a ich działaniem, a także pokazały, w jaki sposób zmysły oszukują nas oraz jak my możemy oszukać nasze zmysły. 

Album foto

Tekst i zdjęcia K. Tyrka


XVI Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy
„Dzieje Polski w legendach”
część literacka dla uczniów klas trzecich

 

Szkolne eliminacje konkursu „Dzieje Polski w legendach” odbyły się 5 marca 2018r. Wzięło w nich udział 13 uczniów z klas trzecich. Musieli oni wykazać się dokładną znajomością dziesięciu legend i rozwiązać specjalnie opracowany na tę okazję test.
Zgodnie z regulaminem nadesłanym przez Szkołę Podstawową Nr 4 w Zamościu, w międzyszkolnym etapie konkursu może wziąć udział tylko 4 uczniów z klas trzecich z danej szkoły.
Do kolejnego etapu, który odbędzie się dnia 15 marca 2018r. w Szkole Podstawowej nr 4, zakwalifikowały się:

Eliza Pupiec z kl. 3c,
Karolina Guzek z kl. 3 d,
Lena Kowalik z kl. 3 d,
Aleksandra Guzek z kl. 3 d.

Serdecznie gratulujemy dziewczynkom!

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Gregorowicz, B. Greszta


Kulig 4a i 4 b

Za oknem piękna mroźna zima, szczególnie piękna w okolicach Krasnobrodu. 
W piątek 2 marca postanowili to sprawdzić uczniowie klas 4a i 4b wraz z wychowawczyniami p. Iwoną Więsyk i p. Iwoną Zgnilec. 
Badanie i doświadczanie uroków zimy uczniowie rozpoczęli od zjazdów na workach  i „jabłuszkach” po ośnieżonym zboczu leśnej polany. Podczas zjazdów uczniowie stosowali różne techniki.  Wyznaczone sobie zadania wykonywali samodzielnie, w parach, a nawet w grupie. Śmiechu było, co niemiara. A co niektórzy ten rodzaj sportu zimowego  opanowali do perfekcji. 
Po osiągnięciu pierwszego celu, uczniowie uzbrojeni w dobre humory, zasiedli  w wygodnych saniach, aby móc podziwiać zimowe krajobrazy rezerwatu przyrody Świętego Rocha. Droga wiodła przez las, jak na prawdziwy kulig  przystało. W słońcu, przy cichych dzwoneczkach sań i z piosenką na ustach, wdychaliśmy rześkie powietrze, delektując się urodą okolicy. 
Po powrocie na polanę był czas na ogrzanie się przy ognisku, zjedzenie cieplutkich kiełbasek i kontynuację zabaw na śniegu. To był niezapomniany dzień. Uczniowie planują już kolejny taki „wypad”.

Album foto

(tekst: Iwona Zgnilec, zdjęcia: Iwona Więsyk)


Programowanie - więcej radości, więcej pomysłów, więcej umiejętności!

Podczas  zajęć z innowacji informatycznej w klasie 1 c dzieci doskonaląc umiejętność grania w gry planszowe oraz gry interakcyjne, kształcą logiczne myślenie, planują poszczególne czynności, doskonalą zachowania strategiczne.
Uczniowie kodują i odkodowują informacje, wykonują dyktanda graficzne, programują własne czynności oraz postaci z gier. Korzystają także z gier edukacyjnych online na wskazanych stronach internetowych. Z pasją tworzą roboty z klocków LEGO WeDo 2.0 według podanych instrukcji lub własnych pomysłów. Układają do nich programy, a następnie uruchamiają roboty, porównują ich wygląd i możliwości, obserwują je w działaniu. Z wielką radością korzystają z tabletów. Programują korzystając ze specjalnych aplikacji.
Zajęcia dostarczają coraz więcej emocji. Doskonalą umiejętności w zakresie programowania. Wpływają pozytywnie na rozwój zainteresowania uczniów informatyką i programowaniem, są formą uatrakcyjnienia nauczania. Kształcą umiejętność logicznego, kreatywnego myślenia, dostrzegania związków przyczynowo - skutkowych, wnioskowania. Rozwijają wyobraźnię, umiejętności twórczego i kreatywnego rozwiązywania problemów.

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Gregorowicz


XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu  Plastycznego „TĘCZA”

 

W tegorocznej XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu  Plastycznego „TĘCZA”, w kategorii Maluch, wyróżnienie otrzymała Adela Szczech oraz dyplom uznania Alicja Sierpniowska - uczennice klasy I a.


Wydział Grafiki Akademii Sztuk  Pięknych  w  Warszawie  oraz  Stowarzyszenie  Upowszechniania  Wiedzy  i  Kultury  Regionalnej  „Pokolenie”   dziękują za udział w kolejnej już edycji Konkursu pod hasłem „Świat w kolorach”. Organizatorzy wyrażają głębokie przekonanie, że został osiągnięty podstawowy cel, jakim jest rozwijanie talentu i wrażliwości estetycznej najmłodszych artystów.
Życzymy kolejnych sukcesów w następnych edycjach konkursu.

Album foto

Tekst i zdjęcia: p. A. Sawiniec - Szczech


KOKARDY NARODOWE NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

 

Aby uświetnić obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu,  pod kierunkiem Pani Anny Sawiniec – Szczech uczestniczy w projekcie edukacyjnym pod hasłem: „KOKARDY NARODOWE NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI” i dekoruje szkołę  barwami narodowymi.


Biało-czerwona kokarda narodowa, mylnie zwana także kotylionem, to narodowy symbol Polaków noszony przede wszystkim podczas świąt narodowych (11 Listopada, Święto Konstytucji 3 Maja). Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw, kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu. Pomimo ustaleń heraldycznych, powszechnym stało się noszenie kokard o odwróconej kolejności barw (czerwone serce z białym otokiem) – przedstawił to m.in. Artur Grottger na obrazie „Pożegnanie powstańca”.
Uczniowie wykonali  kokardy narodowe z różnych okresów historycznych, noszone m.in. w okresie powstania styczniowego, powstania wielkopolskiego, kokardy heraldyczne w formie najbardziej rozbudowanej, kokardy heraldyczne z orzełkiem z 1919 roku, kokardy heraldyczne z orzełkiem III RP.

Album foto


 Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech


„Jaka pyszna sanna…”

Zima jednak nie zawiodła! Sprawdziło się stare ludowe przysłowie: „Idzie luty – załóż ciepłe buty”. W dniu 23 lutego uczniowie klasy V a i V b  korzystając z zimowych uroków, cieplutko ubrani, z dobrymi humorami i wielką ochotą na białe szaleństwo wybrali się na kulig do krasnobrodzkich lasów. [more] Opiekę nad uczniami sprawowały panie Iwona Kurzempa- Sarzyńska , pani Iwona Więsyk oraz pani Anna Sokalska- Wosiek.

Atrakcji było co niemiara. Zimowa sanna wiodła przez urokliwe zakątki uśpionej miejscowości. Trasa kuligu wiodła przez polne drogi i las.Warunki były idealne: białe połacie śniegu, zaspy po obu stronach drogi i ujemna temperatura! Było jak w znanej piosence:

 „Jaka pyszna sanna, parska raźno koń.

Śnieg rozbija kopytami,

sanki dzwonią dzwoneczkami:

Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń,

dzyń, dzyń, dzyń”…

Kolejnym punktem  programu było ognisko i pieczenie kiełbasek. Na uczestników czekała również  gorąca herbata. Wszystkim dopisywały dobre humory, było dużo śmiechu i radości. Zabawy na śniegu, zjazd z ośnieżonej górki na workach dały dzieciom wiele radości. 
Zmoczeni, zmęczeni, ale z dobrymi humorami wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do szkoły dotarliśmy około godziny 14.00. To był bardzo udany dzień.

Album foto


 Tekst oraz zdjęcia Iwona Kurzempa- Sarzyńska


Ogólnopolski Program Naukowy

Uczniowie  klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza  w Zamościu rozpoczęli ekscytującą  podróż w czasie do świata najbardziej znanych polskich naukowców i wynalazców. Wszystko za sprawą Ogólnopolskiego Programu Naukowego „Być jak Ignacy”, w którym nasi najmłodsi uczniowie postanowili wziąć udział.  Projekt został objęty honorowym patronatem Pani Minister Edukacji Narodowej oraz Marszałka Sejmu RP. 
Wspólnie z wychowawczynią, panią Anną Pintal, uczniowie zamieniają salę lekcyjną w niezwykłe laboratorium Ignacego Łukasiewicza i bawią się w prawdziwych naukowców. Program „Być jak Ignacy” to wielka naukowa przygoda dla dzieci, która inspiruje, zachęca do samodzielnego odkrywania zasad rządzących nauką, eksperymentowania i doświadczania.  Przybliża dokonania  wybitnych Polaków: Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie, Kazimierza Prószyńskiego oraz Stefana Drzewieckiego i przekonuje, że przy odrobinie wysiłku wszystko jest możliwe, a marzenia mogą być drogowskazem na całe życie.

Film "Być jak Ignacy"

Album foto

(tekst i zdjęcia: Anna Pintal)


Spotkanie z Rafałem Brzozowskim w Szkole Podstawowej Nr 7

w Zamościu
 

 22 lutego 2018 roku  okazał się niezwykłym dniem dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Zamościu. Znany piosenkarz i prezenter telewizyjny Rafał Brzozowski spotkał się z całą społecznością szkoły. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Michaliny Litwajtis, przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego klas 4-7 zamojskiej  „Siódemki”.[more]
    Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak przebiegała kariera muzyczna piosenkarza oraz poznać kulisy pracy prezentera telewizyjnego. Padło mnóstwo pytań, na które Gość chętnie odpowiadał. Młodzież pytała o plany na najbliższą przyszłość, wspomnienia z pierwszego występu oraz marzenia z dzieciństwa. Podczas spotkania mieli okazję zaprezentować swoje talenty  młodzi wokaliści: Martyna Wnuk z kl. VIa oraz uczennice gimnazjum – Aleksandra Bełz i Zuzanna Gałan z klasy IIa.  Franciszek Barnowski z klasy IIIb swoim wykonaniem piosenki Franka Sinatry „Fly me to the moon”, tak zaimponował naszemu Gościowi, że zaproponował chłopcu powtórne wykonanie tej piosenki w duecie. Pan Rafał był pod dużym wrażeniem talentu uczniów. W dalszej części  miłego spotkania  artysta zaprosił całą salę do wspólnego śpiewu piosenki„ Tak blisko”. To były niezapomniane chwile, kiedy wszyscy: i mali, i duzi, i nauczyciele, i rodzice z entuzjazmem dołączyli do śpiewającego Pana Rafała. 
    Wizyta zakończyła się sesją zdjęciową z Gwiazdą oraz możliwością otrzymania autografu.  

Album foto

Więcej

http://www.kurierzamojski.pl/wiadomosci/wspolne-spiewanie-z-rafalem-brzozowskim-film/

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/zamosc-rafal-brzozowski-spotkal-sie-z-uczniami-szkoly,4485606,artgal,t,id,tm.html


Tekst: Marlena Szczepanek, Marta Słomianowska


Wyjątkowy dzień z językiem ojczystym w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu podjęto w tym dniu wiele działań, aby uświadomić szkolnej społeczności, jak pięknym i trudnym władamy językiem. [more] W tym dniu nauczyciele (nawet podczas lekcji języków obcych ) zwracali uwagę na zawiłości i wieloznaczności  oraz  trudności związane 
z nauką języka polskiego. Panie bibliotekarki odwiedzały uczniów w klasach z przygotowanymi wcześniej „łamańcami językowymi”. Było wiele zabawy podczas prób interpretacji takich tekstów, jak: „Król Karolin kupił…”, „ w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, „wyindywidualizowałam się z rozentuzjazmowanego tłumu” itp. Wspólnie zastanawiano się też nad wieloznacznością niektórych słów: gołąbki, kanapka, czy nad brzmieniem i pisownią słów buk, Bug i Bóg.

W klasach pierwszych uczniowie zmagali się z zadaniami językowymi z „Zagadek ortograficznych” Arkadiusza Maćkowiaka. Uczniowie klas starszych próbowali swoich sił w potyczkach językowych, czytając wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej „Pejzaż z Gżegżółką”. Zadaniem chętnego ucznia było przeczytanie wylosowanego utworu. Wiersze, przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami były dużym wyzwaniem. Jednak już drugoklasiści radzili sobie z tekstami bardzo dobrze. Młodzież gimnazjalna miała okazję wysłuchać rewelacyjnej interpretacji najeżonych trudnościami „Niesfornych szczygląt” Zbigniewa Dmitrocy w wykonaniu uczennicy  klasy IIIc Karoliny Korgi, która specjalnie w tym dniu odwiedzała starszych kolegów ze swoim konkursowym repertuarem. I tak, przy zabawie, uczniowie uczyli się  szacunku do ojczystego języka i poznawali jego zawiłości. Na pewno niektórzy odkryli w sobie talent do recytowania i interpretowania tekstów…

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek, Anna Kardasz


Rok 2018 - Rokiem Ireny Sendlerowej

Rok 2018 będzie Rokiem Ireny Sendlerowej - zdecydował Sejm, oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka".  
Młodzież gimnazjalna zorganizowała wystawę plastyczną  dla uczniów szkoły podstawowej upamiętniającą  bohaterskie czyny Ireny Sendlerowej. 
 Przypomniano, że Irena Sendler, z domu Krzyżanowska ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. W czasie okupacji zaangażowała się w konspirację. Pomagała żydowskim współobywatelom, zanim jeszcze powstało getto warszawskie. W 1942 r., gdy utworzono polską organizację podziemną, Radę Pomocy Żydom "Żegota", została szefową wydziału dziecięcego. Zorganizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z getta. Wyprowadzane z getta dzieci były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Ich zaszyfrowane nazwiska Sendlerowa zapisywała na paskach bibułki, które wkładała do słoików i zakopywała. Po zakończeniu wojny rozszyfrowany spis trafił do szefa Centralnego Komitetu Żydów w Polsce - Adolfa Bermana. Prowadzony przez Sendlerową rejestr uratowanych dzieci pozwolił po zakończeniu wojny na poznanie przez nie własnej tożsamości i odnalezienie bliskich. W 1943 r. Sendlerowa  została aresztowana przez Niemców. Była przesłuchiwana i torturowana, więziona na Pawiaku.  Została skazana na śmierć. Uratowała ją "Żegota", przekupując niemieckich strażników. Do końca wojny kobieta ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. Po wojnie zajmowała się działalnością socjalną.
W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. 
W 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.
 
W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. 
W 2007 r. na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu. 
W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla.

Album foto

Tekst i zdjęcia:  Anna Sawiniec - Szczech


 Podsumowanie akcji Góra Grosza w naszej szkole

Nasza szkoła jak co roku wzięła w ogólnopolskiej akcji zbierania monet organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Monety ze zbiórki zostaną przekazane dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin. 
Uczniowie naszej szkoły w terminie od 27 listopada 2017 do 2 stycznia zbierali monety w klasach lub do puszek noszonych przez członków samorządu uczniowskiego. Wspólnymi siłami udało się zebrać ponad 14 kilogramów monet o nominałach 1gr, 2gr oraz 5 gr o łącznej wartości 151 złotych i 79 groszy.

Klasą, która wyróżniła się w ilości zebranych monet jest klasa 6a.

W imieniu fundacji oraz wszystkich obdarowanych serdecznie DZIĘKUJEMY!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Szczepanek


 Walentynki w naszej szkole

   Walentynki to wyjątkowy dzień, który skłania nas do okazania ukochanej osobie tego, co naprawdę czujemy,  a na co dzień nie mamy czasu i sposobności, żeby to wyrazić. Korzystamy zatem z tych chwil i słowami, czynami wyrażamy to, co podpowiada nam serce.  Pomimo istnienia wielu legend i opowiadań na temat Walentynek, pochodzenie i historia Walentynek – Święta Zakochanych, nie zostały nigdy całkowicie i bezspornie wyjaśnione. Podobno początki tego święta wywodzą się z Italii, gdzie 14 lutego obchodzono wigilię uroczystości Lumpercaliów, czyli święta ku czci Fauna – mitycznego boga płodności i obfitości. Z tego też okresu miały pochodzić pierwsze liściki miłosne: zwyczaj nakazywał bowiem, aby dziewczęta przed Lumpercaliami na skrawkach papieru zapisywały swoje imiona, które następnie losowane były przez kawalerów. Utworzone w ten sposób pary miały spędzić ze sobą całą uroczystość. Często jednak zdarzało się, że dziewczęta poza wpisaniem swojego imienia, dodawały na karteczkach również krótkie wierszyki miłosne.
Takie i inne życzenia z okazji Dnia Świętego Walentego mieli okazję przesłać uczniowie naszej szkoły. Coroczną pocztę walentynkową zorganizowały samorządy szkolne. Uczniowie wrzucali kartki z życzeniami do skrzynek walentynkowych, aby 14 w Dniu Zakochanych dotarły do wybranej osoby.

Dzięki sprawnej poczcie  wszystkie życzenia trafiły do adresatów na czas!

Album foto

Tekst J. Muda, zdjęcia M.Sczepanek


„Orzeł Biały – nasza duma”

W 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach jubileuszowych obchodów, uczniowie wykonali prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Najlepsze z nich zostały zgłoszone do udziału w okręgowym etapie konkursu plastycznego po hasłem „Orzeł Biały – nasza duma”.   Są to prace Wiktorii Szkałuby, Wiktorii Wardach, Kacpra Gąski z klasy Va szkoły podstawowej i Wiktorii Sowińskiej z klasy IIIb gimnazjum. 
Najważniejszym celem konkursu jest zainteresowanie uczniów znaczeniem naszych symboli narodowych, a także popularyzacja wiedzy o godle państwa polskiego. 

Organizatorami konkursu są:
- senatorowie RP,
- Kancelaria Senatu
Honorowy patronat nad ogólnopolskim konkursem plastycznym „Orzeł biały – nasza duma” objął marszałek Senatu RP. Patronami konkursu są również Kuratorzy Oświaty poszczególnych województw.

 tekst: A. Sawiniec - Szczech


Klasa 7a na lodowisku i w Arsenale

Tuż przed feriami 26.01.2018 r. klasa VIIa integrowała się na lodowisku. Wspólna jazda, wskazówki dla tych, którzy mieli pierwszy raz łyżwy na nogach, wzajemna pomoc stworzyły życzliwą i miłą atmosferę podczas zabawy.

Potem przyszedł czas na poszerzenie wiedzy historycznej. W Arsenale - Muzeum Fortyfikacji i Broni uczniowie uczestniczyli w lekcji: „W okopach Wielkiej Wojny - I Wojna Światowa”. Obejrzeli wystawę dotyczącą walk w tym okresie. Dowiedzieli się, jakie mundury nosili żołnierze polscy w latach 1914 – 1939. Dopasowywali orły do mundurów legionistów, żołnierzy Błękitnej Armii, obrońców Zamościa przed Bolszewikami w 1920 r. oraz Wojska Polskiego. Układali z puzzli mapę Polski po odzyskaniu niepodległości. Wszyscy otrzymali pamiątkowe broszury: „Józef Piłsudski. Zamość, Zamojszczyzna w 150. rocznicę urodzin”.  

Album foto

Tekst i zdjęcia: M. Bożek


Uroczystość Dnia Babci i Dnia Dziadzia

Uczniowie klas I a, I b i I c w dniach  23, 24 i 25 stycznia 2018 roku obchodzili uroczystość Dnia Babci i Dnia Dziadzia. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne.
Były inscenizacje, recytacja wierszy, śpiewanie piosenek oraz wiele ciepłych życzeń skierowanych do babć i dziadziów w podziękowaniu za ich nieocenioną miłość i troskę.
Występy wnucząt wywołały wiele radosnych uśmiechów na twarzach zaproszonych gości, ale też wycisnęły niejedną łezkę będącą niewątpliwie znakiem wzruszenia. Po występach dzieci wręczyły babciom i dziadkom prezenty - własnoręcznie wykonane laurki. Były to portrety babć i dziadziów, kwiatki i wiele, wiele serduszek. Słodkie poczęstunki klasowe, które przygotowały niezastąpione mamy  oraz wspólne śpiewanie znanych piosenek zakończyły te miłe spotkania.


Serdecznie dziękujemy miłym gościom za przybycie. Życzymy długich lat życia w dobrym zdrowiu, dużo, dużo siły i cierpliwości dla swoich wnucząt.

Album foto

Tekst i zdjęcia: A. Pintal, A. Gregorowicz, A. Hadło


 W świecie Romea i Julii

W czwartek 25 stycznia 2018 r. klasy: VI i VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum miały możliwość poczuć klimat renesansowej  Werony, uczestnicząc w spektaklu przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacyjny we Wrocławiu na motywach tragedii Williama Szekspira pt.: „Romeo i Julia”. Niewiele osób wie, że historia nieszczęśliwej miłości dwojga nastolatków znana była we Włoszech  dużo wcześniej, zanim spisał ją Szekspir. Źródłem, z którego bezpośrednio czerpał, był poemat epicki Arthura Brooke’a „Tragiczna historia Romea i Julii”. Mimo iż zachował główną fabułę, Szekspir dodał i zmienił wiele szczegółów, aby historia nabrała wyrazistości i dramatyzmu,  a płaskie postacie zmienił w przejmujące role i romantyczne ikony. 
  Losy młodych, pięknych kochanków, których miłość stała się niemożliwa ze względu na konflikt zwaśnionych rodów, strofy jednej z najpiękniejszej poezji miłosnej na świecie, barwny obraz renesansowych Włoch i wspaniała oprawa muzyczna dostarczyły publiczności wiele artystycznych wzruszeń.
   Na zakończenie odbyło się spotkanie z aktorami, podczas którego młodzież mogła dowiedzieć się lub przypomnieć, kim był William Szekspir, jakie utwory wyszły spod jego pióra i jaka była ich tematyka, a także jak wyglądał „teatr elżbietański”.

Album foto

Tekst i zdjęcia Marta Słomianowska 


Gala IV Orszaku Trzech Króli.

24 stycznia 2018 r. w Centrum Kultury Filmowej ,, Stylowy” odbyła się Gala IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Podczas spotkania podziękowano wszystkim, którzy mieli wkład  w przygotowanie, organizację i przebieg wydarzenia. W dowód uznania za zaangażowanie wręczono pamiątkowe dyplomy.
W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 dyplom odebrała Pani Dyrektor Alicja Dubel wraz z uczniami – uczestnikami orszaku  i p. Marzeną Chmiel, która była odpowiedzialna za przygotowanie liturgii w katedrze oraz grupy zielonej. 
Następnie zgromadzeni goście wysłuchali pięknego Koncertu kolęd w wykonaniu Chóru „Forte“ i solistów: Aleksandry Bełz, Franciszka Barnowskiego i Zuzanny Gałan, których przygotowała p.Katarzyna Beda. Na zakończenie Gali na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek  torty „królewskie“, Boże krówki i szczodraki zamojskie. 

Album foto

Tekst: Marzena Chmiel. Zdjęcia: Magdalena Olszewska


Plebiscyt na Sportowca Roku

Po raz drugi Marta Czapka uczennica klasy 3a została nominowana do plebiscytu na Sportowca Roku Tygodnika Zamojskiego.[more]

Będzie nam niezmiernie miło za wszystkie oddane na nią głosy. Sms o treści: TZW.S18 pod numer: 7248.
 
Najwyższe osiągnięcia Marty z 2017 roku:
 
- Mistrzyni Polski w karate tradycyjnym w kategorii kumite i wicemistrzyni w drużynie.

- Srebrna medalistka klubowych mistrzostw Europy w kumite drużynowym.

- Mistrzyni świata w karate fudokan i wicemistrzyni w drużynie.

- Druga zawodniczka mistrzostw Europy w karate tradycyjnym.


Sukces Adeli i Wiktora

Dnia 22 stycznia 2018 roku w SOSW w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie regionalnego V Logopedycznego Konkursu Plastyczno – Literackiego pod hasłem „Królestwo Radości na kartce papieru…”.

 Jury konkursu w kategorii szkół podstawowych przyznało wyróżnienie dla Adeli Szczech z klasy I a oraz w kategorii gimnazjów II miejsce dla Wiktora Wachowicza z klasy III c.
 Celem konkursu było:
- rozwijanie zainteresowań plastycznych,
- dbałość o poprawną wymowę wyrazów zawierających głoski l i r,
- integracja społeczna uczniów sprawnych i niepełnosprawnych.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!smiley

Album foto

Tekst i zdjęcia A.Sawiniec - Szczech


Bezpieczeństwo w czasie ferii

"Jak bezpiecznie bawić się na śniegu? "

Taki temat był poruszany na godzinie wychowawczej w klasie 4,,c". Celem lekcji było przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy na śnieżnym puchu i lodzie oraz istota współpracy zespołowej. Aby zdobyta wiedza nie była tylko teorią uczniowie razem z wychowawczynią p. Karoliną Tyrką wyszli przed szkołę i tam w praktyce pokazali jak wesoło a przede wszystkim bezpiecznie można bawić się zimą. Punktem kulminacyjnym lekcji było wspólne lepienie bałwana.

Album foto

Tekst i zdjęcia K.Tyrka


Choinka 2018

W czwartek 18 stycznia, społeczność szkoły bawiła się na zabawie karnawałowej, zwanej choinką.

Uczniowie klas najmłodszych przebrani byli w kolorowe, karnawałowe stroje. Rodzice zapewnili swoim pociechom słodki poczęstunek, a DJ postarał się o muzykę do tańca. Humory dopisywały, 

Album foto


Maski Karnawałowe

W miesiącu maskarad uczniowie pod kierunkiem p. Anny Sawiniec – Szczech  wykonali z prawdziwą pasją, przepięknie dekorowane maski karnawałowe.
Małe rękodzieła mają różne kształty, czasami wyrażają ludzkie  emocje, innym razem wyobrażają zwierzę. Maski  nawiązują do różnych kultur i obszarów geograficznych np. bauta – zakrywająca całą twarz,  columbina – zakrywająca oczy, nos i policzki lub  maska z egzotycznym ptasim dziobem.
Użycie masek w rytuałach i ceremoniach jest bardzo starą  praktyką na całym świecie. W Europie znane były w starożytnym teatrze greckim, od średniowiecza używano ich  w czasie zabaw karnawałowych.
 Taniec, zabawa, śpiew, to nieodzowne elementy zapustne na Kaszubach. Do dzisiaj zachował się tam zwyczaj kolędowania przebierańców. Widowiskowe karnawały odbywają się w Wenecji, Rio de Janeiro, na Wyspach Kanaryjskich czy w Londynie.
Kultywując tradycje, zwyczaje i obyczaje - w czwartek uczestniczyć będziemy w szkolnej zabawie choinkowej, a w sobotę w uroczystym balu gimnazjalnym. Życzymy wszystkim wspaniałej zabawy.

Album foto

 tekst i zdjęcia Anna Sawiniec – Szczech


XXI kolędowanie misyjne

7 stycznia b.r. dzieci z Koła misyjnego przybyły do kościoła Ojców Redemptorystów w barwnych strojach kolędników. Po uroczystej, misyjnej liturgii, z kapłańskim błogosławieństwem Ojca Proboszcza Andrzeja Zalewskiego, kolędnicy misyjni  pod opieką p. Marzeny Chmiel wyruszyli na ulice osiedla „Promyk”. Tam czekali już na nas życzliwi przyjaciele misji, którzy od ponad 20 lat wspierają nasze kolędowanie.

Pogoda nam dopisała i z radością odwiedzaliśmy rodziny, które zaprosiły nas do swoich domów.  Puszka misyjna szybko zapełniała się darami serc. Zebrane pieniądze – 615 zł zostały przekazane na projekty edukacyjne i zdrowotne, których adresatami są w tym roku dzieci z ogarniętej wojną Syrii i Libanu.

Album foto

(Tekst: Marzena Chmiel; zdjęcia: Marzena Chmiel, Ada Kostrubiec)


"Bóg jest dla wszystkich"

"Bóg jest dla wszystkich" to hasło tegorocznych Orszaków Trzech Króli, organizowanych w ponad 600 miejscowościach w Polsce i na świecie.  IV Orszak Trzech Króli w Zamościu rozpoczęła  msza święta w Katedrze,[more] pod przewodnictwem ks. dra Roberta Strusa, Dyrektora Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu,  po której na ulice naszego miasta wyruszyło siedem barwnych grup, utworzonych przez uczniów zamojskich  i gminnych szkół.

Na czele kolorowego pochodu, szła Święta Rodzina z Dzieciątkiem, nieco dalej jechali Trzej Królowie, symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Za nimi podążali: wiceprezydent Zamościa – Magdalena Dołgan, przedstawiciele władz miejskich i gminnych, zamojscy parlamentarzyści. Nie zabrakło też rodziców naszych uczniów i licznie zgromadzonych mieszkańców naszego miasta.
Główny korowód stanowiły dzieci i młodzież  w kolorowych strojach, nawiązujących do poszczególnych kontynentów. Nasi uczniowie w specjalnie przygotowanych, zielonych strojach reprezentowali kontynent afrykański. Razem z nimi wędrowały: pani dyrektor Alicja Dubel, pani  wicedyrektor Jolanta Krywko i nauczyciele: Beata Stasiuk, Joanna Bulak oraz Marzena Chmiel – odpowiedzialna za grupę „zieloną” orszaku. Orszak przeszedł ulicami Starego Miasta na plac przed Pałacem Zamoyskich.

Nie zabrakło w nim ważnych akcentów nawiązujących do jubileuszu 25. rocznicy powstania naszej diecezji oraz Roku Patrona Dzieci i Młodzieży - św. Stanisława Kostki. Oprócz religijnego charakteru Orszaku, układem tanecznym „Nasza Niepodległa” rozpoczął się w naszym mieście Jubileuszowy Rok 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
Na zakończenie Mędrcy i wszyscy uczestnicy orszaku oddali hołd Dzieciątku. Były też gorące napoje i żołnierska grochówka, słodkie "szczodraki" zamojskie i "gwiazdki królewskie". Pogoda w tym roku dopisała, a radośni uczestnicy Orszaku Trzech Króli z naszej szkoły obiecali, że powrócą tam za rok…

Album foto

(Tekst: Marzena Chmiel; zdjęcia Joanna Bulak)

Więcej

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/orszak-trzech-kroli-w-zamosciu-w-pochodzie-wziely-udzial,4367201,artgal,29099935,t,id,tm,zid.html

http://www.ezamosc.pl/kultura/item/1738-orszak-trzech-kroli-przemaszerowal-ulicami-zamoscia-zdjecia


http://www.dziennikwschodni.pl/zamosc/orszak-trzech-kroli-w-zamosciu-zdjecia,n,1000211393.html


Konkurs   „Nauczyciel-Innowator”

Ministerstwo Edukacji Narodowej   ogłosiło listę laureatów konkursu  pt. „Nauczyciel-Innowator”. Wśród laureatów jest nauczyciel naszej szkoły- Aleksandra Luchowska-Bartnik.

Wyróżnieni w konkursie to ci przedstawiciele kadry pedagogicznej, którzy przygotowali najlepszy scenariusz zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz pomocy dydaktycznych określonych w rządowym programie. 

Więcej: https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/nauczyciel-innowator-nagrodzeni-w-konkursie-men.html

Nasza koleżanka podzieliła się wiedzą z zespołem nauczycieli prezentując otwartą lekcję koleżeńską.
Zapraszamy do galerii foto

Film 

 

 

 

 

 

 

Dzień Patrona w blasku świątecznych iluminacji

21 oraz 22 grudnia w szkole panowała uroczysta atmosfera. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia wprawiły wszystkich w ten szczególny, pełny oczekiwania nastrój.  Zimowo-świąteczne dekoracje sal lekcyjnych, zielone,  pięknie ozdobione choinki na korytarzach, barwne iluminacje świetlne, wystawa kalendarzy adwentowych oraz zapachy smakowitych ciast wykonanych przez mamy i babcie uczniów wprowadziły niepowtarzalny klimat świąt.
Zwieńczeniem tych wszystkich przygotowań były Jasełka, które sprawiły, że przy dźwiękach najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek  można było jeszcze raz przeżyć cud narodzin Pana i odczuć magię cichej, lecz jakże niezwykłej nocy. Wśród młodych artystów znaleźli się uczniowie kl. IV a i IV b szkoły podstawowej, II a, II b oraz III b gimnazjum. Nad wszystkim czuwała p. Marta Słomianowska.  Przepiękną oprawę muzyczną zapewnił szkolny chór oraz soliści przygotowani przez p. Katarzynę Bedę. Ze względu na dużą społeczność szkolną jasełka zostały wystawione trzykrotnie. 21 grudnia w godzinach popołudniowych obejrzeli je rodzice, następnego dnia uczniowie i zaproszeni goście. 
Wigilia jest dla „Siódemki” dniem szczególnym jeszcze z jednego, bardzo ważnego powodu – tego dnia urodził się Patron szkoły, Adam Mickiewicz. Uczniowie kl. IV a i kl. V a szkoły podstawowej oraz kl. II c gimnazjum pod opieką p. Joanny Mudy przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny poświęcony życiu i twórczości naszego wieszcza narodowego. W brawurowy sposób odegrali bajkę „Przyjaciele” oraz fragmenty „Dziadów cz. II”. W swoim spektaklu zawarli ważne przesłania dotyczące prawdziwej przyjaźni oraz sensu i istoty życia. 
Uroczysty apel z okazji Dnia Patrona oraz Jasełek, który odbył się 22 grudnia, zaszczycili swoją obecnością: ojciec proboszcz Andrzej Zalewski, p. Piotr Małysz – radny Rady Miasta Zamość oraz p. Andrzej Osuch – przedstawiciel Rady Rodziców. Gościom towarzyszyły: p. Alicja Dubel – dyrektor naszej szkoły oraz  p. Iwona Kurzempa-Sarzyńska i p. Jolanta Krywko pełniące funkcję wicedyrektorów.
Podczas uroczystych apeli zostały ogłoszone wyniki świątecznych konkursów: na dekorację sali lekcyjnej, kalendarz adwentowy oraz najpyszniejsze świąteczne ciasto drożdżowe.  Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym p. Alicja Dubel złożyła serdeczne gratulacje, wręczyła dyplomy oraz nagrody.
Wyjątkową atmosferę tych wspólnie spędzonych chwil  zapewniła przepiękna dekoracja wykonana przez uczniów pod opieką p. Anny Sawiniec-Szczech.

Album foto


Tekst M.Słomianowska
Zdjęcia - W. Orzechowski i K. Serafin


Rozstrzygnięcie konkursu  „Na najpiękniejszy świąteczny wystrój sali”:


Klasy 1-3 SP:
I miejsce – kl.3c i kl.3 d ;
II miejsce – kl. I a i kl. I b;
III miejsce- kl. 3a i kl. 3 b;[more]


Klasy 4-7 SP:
I miejsce – kl.4c
II miejsce – kl. 5b
III miejsce- kl. 4a i kl. 4b


Gimnazjum:
I miejsce – kl.3 b
II miejsce – kl. 2 b
III miejsce- kl. 2 c

Album foto

Zdjęcia A. Sawiniec - Szczech

 


Ten zapach drożdżowego ciasta…

W dniu 21 grudnia 2017, podczas tradycyjnych już w naszej szkole jasełek dla rodziców, rozstrzygnięty został wewnątrzszkolny konkurs świąteczny dla Mam: „Drożdżowe z mojego przepisu”. Mamy, babcie, a także uczennice  przygotowały świąteczne ciasta drożdżowe według rodzinnej, oryginalnej receptury i przyniosły je do szkoły. Słodkości oceniło uczniowskie jury: przewodniczący wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką bibliotekarza szkolnego. Wszystkie wypieki zasługiwały na mistrzowskie tytuły za: 
- wygląd zewnętrzny (ciekawy pomysł, kształty, kolorystyka)

- walory smakowe

- wkład pracy włożony w wykonanie ciasta.
 
Postanowiono przyznać równorzędne nagrody i wyróżnienia. 
Nagrody:
Pani Agnieszka Ciurysek
Pani Aneta Majdańska
Pani Danuta Osuch
Wyróżnienia:
Pani Anna Dubel
Pani Marzena Hałas
Pani Anna Kiecak
Pani Joanna Pupiec
Eliza Pupiec uczennica kl. IIIc Szkoły Podstawowej nr 7
Pani Magdalena Sagan
Ciasta były degustowane przez rodziny naszych uczniów, przybyłe na uroczyste jasełka.
Wszystkim uczestnikom konkursu  gorąco dziękujemy i gratulujemy profesjonalnych cukierniczych umiejętności! 

Album foto


tekst i zdjęcia: Maria Garbuz


Spotkanie z marynarzem w kl. Ia

Dnia 19 grudnia 2017 roku w klasie Ia odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z marynarzem. Naszą klasę odwiedziła siostra ucznia Filipa Kierepki - pani Patrycja Kierepka. 
Pani Patrycja przedstawiła dzieciom niezwykle interesującą prezentację dotyczącą pracy na statkach.  Dzieci dowiedziały się jak zbudowany jest statek oraz jak przebiega załadunek towaru na statku handlowym. Uczniowie mieli nieograniczoną możliwość zadawania pytań, na które pani Patrycja wyczerpująco i cierpliwie odpowiadała.

Bardzo dziękujemy za spotkanie.
To była ciekawa lekcja pełna nowinek, którą na pewno długo zachowamy w swojej pamięci.

Album foto


Tekst i zdjęcia : A. Hadło


PODSUMOWANIE PROGRAMU

 „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” -  historia, architektura, społeczeństwo”

 19 grudnia 2017 roku w Galerii prof. Mariana Koniecznego  odbyło się podsumowanie programu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” -  historia, architektura, społeczeństwo” realizowanego przez Muzeum Zamojskie[more], a finansowanego ze środków  Miejskiego Programu Profilaktyki  i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017 r. W projekcie tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły z kl. VI a szkoły podstawowej oraz II c i III c gimnazjum.
Celem programu, przygotowanego przez Muzeum Zamojskie, było budowanie motywacji poznawczych dzieci i młodzieży,  poznawanie umiejętności korzystania z dóbr kultury w oparciu o ponadczasową wartość historyczną miasta Zamościa jako „małej Ojczyzny” w aspekcie dziedzictwa kulturowego, będącego wyróżnikiem społeczności lokalnej na tle Polski oraz na arenie międzynarodowej. W projekcie akcentowaliśmy także wartościowe wykorzystanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, do której przede wszystkim adresowany był projekt. W ramach programu realizowany był również  cel  prozdrowotny, wychowawczy i profilaktyczny dla dzieci i młodzieży, w zakresie umiejętności rozwiązywania problemów społecznych, emocjonalnych,   radzenia sobie z trudnościami nawiązywania konstruktywnych relacji interpersonalnych.
Ideą projektu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNE SCO” -  historia, architektura, społeczeństwo”  było stworzenie dzieciom i młodzieży, możliwości brania udziału w atrakcyjnych i bezpiecznych formach spędzania wolnego czasu, jak np.: spotkania historyczne, wyprawy turystyczne, warsztaty artystyczne.
Od 20.05. do 25.06.2017 roku realizowany był segment programu obejmujący bloki tematyczne takie jak: „Architektura i kompozycja miasta Zamościa”, „Fundator Zamościa. Założenie miasta i Ordynacji Zamojskiej”, natomiast w tematyce prozdrowotnej: „Zdrowy styl życia a dopalacze”, „Zagrożenia wakacyjne – palenie, alkohol, używki”.
Od 15.09 do 15.12. 2017 roku odbywały się spotkania tematyczne dotyczące: „Orientalnej społeczności Zamościa”, „Zachodnoeuropejskich emigrantów w XVII – wiecznym Zamościu” oraz podróże z przewodnikiem, zatytułowane: „Śladami zamojskich fortyfikacji” i „Historia miasta, odzwierciedlająca jego wyjątkowość”.
Na zakończenie programu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” -  historia, architektura, społeczeństwo” odbyły się warsztaty artystyczne, pod hasłem: „Pocztówka z Zamościa”, w których uczestnicy projektowali karty pocztowe z motywami zamojskimi, wykorzystując do tego celu m.in. wiadomości i doświadczenia zebrane w ramach wcześniejszych spotkań tematycznych.
W ramach podsumowaniu programu 19 grudnia 2017 roku, zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za prace dzieci i młodzieży, będące efektem warsztatów artystycznych. Prace autorstwa: Martyny Łapińskiej, Dawida Sołowieja, Maksymiliana Sawy, Jakuba Romaszko, Oliwii Mnich, Mai Tymeckej, Julki Pawlasiuk, Wiktorii Cis, Emilii Brykner, Amelii Drzewickiej, Patrycji Kiecana, Stelli Jackowniak, Martyny Kiljan, Wiktora Wachowicza, Piotra Beliny i  Jakuba Kopieli, zostały nagrodzone i wyróżnione przez komisję konkursową, złożoną z pracowników Muzeum Zamojskiego.
Muzeum Zamojskie w Zamościu skierowało szczególne podziękowania dla Pań: Marty Słomianowskiej, Małgorzaty Drozd i Joanny Mudy, nauczycielek i opiekunek grup młodzieży uczestniczących w programie.

Album foto

Zdjęcia itekst  M.Słomianowska i M.Drozd


Pomoc dla psów z schroniska - podsumowanie szkolnej akcji 


Zakończyła się akcja pomocy psom ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu. Zebrano kilkanaście kilogramów karmy oraz rekordową sumę prawie 260 złotych. Karma zakupiona za te środki zostanie dostarczona do schroniska przez reprezentację klasy już w nowym roku. Zbiórkę prowadzili uczniowie klasy 1 c pod opieką pani Anny Kużmy i p. Anny Gregorowicz.
Osoby zainteresowanym tematem schroniska i różnym formom pomocy psom odsyłamy na stronę internetową: http://schroniskozamosc.eu/?page_id=29.


Podziękowanie dla szczodrych ofiarodawców!


Tekst: A. Kuźma, A. Gregorowicz


 „Rozśpiewane zoo”

Uczennica kl. IVc Aleksandra Krawczuk zdobyła wyróżnienie w V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Rozśpiewane zoo”. Przygotowała piosenkę do fragmentu tekstu Jana Brzechwy, pt. „Zoo” i zaprezentowała ilustracje zwierząt wykorzystując teatrzyk kamishibai.
    Warunkiem udziału w konkursie było nadesłanie nagrania. Prezentacja na żywo odbyła się 15 grudnia 2017 r. w sali dydaktycznej zamojskiego zoo.
    Jesteśmy dumni z Oli. Gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów.

 

Album foto


Tekst i zdjęcia  K. Karwowska


  Spotkanie z babcią 

Dnia 14 grudnia 2017r. w świetlicy szkolnej gościła pani Barbara Kotyła -emerytowana nauczycielka i babcia naszego ucznia  Huberta z klasy 3c. Spotkanie miało na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów. Pani Barbara czytała dzieciom książkę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Kosmita” o chłopcu, który był trochę inny od swoich rówieśników. Lektura pomaga zrozumieć jak zaakceptować odmienność dzieci i jak radzić sobie z poczuciem odrzucenia i niezrozumienia.
    Uczniowie z dużym zainteresowaniem i rozbawieniem słuchali przygód chłopca, poznając jego etapy dorastania i zmagania się z codziennymi problemami.
Dzieciom podobała się historia małego Kacpra. Z niecierpliwością czekają na dalszy ciąg opowieści i ponowną   wizytę babci Basi.

Album foto


Tekst: K. Karwowska, B.Stasiuk
Foto: W. Orzechowski


Wystawa kalendarzy adwentowych

Po raz kolejny uczniowie  naszej szkoły zorganizowali wystawę prac konkursowych na najbardziej pomysłowy kalendarz adwentowy. Ekspozycja  pięknych kalendarzy uczniów szkoły  podstawowej z klas IV – VII oraz gimnazjum wprowadziła nas w czas adwentu i oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie:

W kategorii szkoła podstawowa:

I miejsce - Kacper Gąska 
II miejsce - Julia Skrzypik
III miejsce - Wiktoria Wardach
wyróżnienie - Jakub Hołowiński
wyróżnienie – Jakub Kierzek


W kategorii gimnazjum:

I miejsce - Martyna Mądroń
II miejsce - Julia Sobczyk
III miejsce - Natalia Miedziak
wyróżnienie - Katarzyna Farion
wyróżnienie – Karol Kowalczyk


Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły.
Konkurs zorganizowała p. Anna Sawiniec – Szczech przy wsparciu p. Bożeny Siekierdy i p. Joanny Mudy.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

Album foto


Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech


Wigilia z Feniksem

Jak każdego roku dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice uczniów naszej szkoły byli obecni na wigilijnym spotkaniu organizowanym od wielu lat przez Stowarzyszenie Ruch Osób Niepełnosprawnych Feniks. Uroczysta kolacja, z udziałem władz miasta i innych zaproszonych gości, odbyła się 16 grudnia 2017 r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu.


Głębokich wzruszeń, refleksji ale także radosnych chwil dostarczyły uczestnikom Wigilii występy naszych uczniów. Łza zakręciła się również w oku obecnej wśród gości Pani Dyrektor Alicji Dubel. Wokół żłóbka i Maryi z Józefem  zgromadzili się pięknie ubrani kolędnicy z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 7 oraz recytatorzy z kl. Va i Gimnazjum nr 1. Wzruszające recytacje, życzenia i nastrojowe kolędy młodych artystów współtworzyły ciepłą, rodzinną atmosferę wigilijnego wieczoru.

Tegoroczne jasełka dla Feniksa przygotowały: p. Katarzyna Beda i p. Maria Garbuz.

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Joanna Muda


Konkurs profilaktyczny

Dn. 08.12.2017r. uczniowie klasy VI i VII uczestniczyli w szkolnym konkursie profilaktycznym „Żyjmy zdrowo i bezpiecznie”. Konkurs miał formę testu, uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące: właściwego odżywiania, szkodliwości stosowania używek, znaczenia ruchu w życiu człowieka i cyberprzemocy. [more]

W konkursie zwyciężyły: Katarzyna Zubala z kl. VII a – I miejsce, Agnieszka Tokarska z kl. VII a – II miejsce i ex aequo Izabela Mikulska i Maja Tymecka, obie z kl. VI a - III miejsce.  Uczennice  otrzymały dyplomy i nagrody ufundowane przez Sanepid -  współorganizatora konkursu. 

Album foto

Zdjęcia i tekst J. Beńko


Świąteczno – Mikołajkowy turniej p. nożnej dla rodziców i uczniów


   Zawody rozegrane zostały na Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej  Nr 7. W Turnieju udział wzięli uczniowie klas 1-3 i ich rodzice.  Mecze miały charakter towarzyski i rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Szala zwycięstwa przechodziła raz na jedną stronę, raz na drugą. Ostatecznie minimalnie wygrali uczniowie. Każdy z uczestników turnieju otrzymał medal i słodki upominek.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


 Międzyszkolny  Halowy Turniej Piłki Nożnej

Udział w turnieju wzięli uczniowie klas 4 i 5 Szkoły Podstawowej  oraz klasy drugie Gimnazjum. Tradycyjnie jak co roku zawody rozgrywane są  z zaprzyjaźnioną Szkołą Społeczną. Uczestnicy turnieju prowadzą rywalizację  w zespołach mieszanych i męskich. Turniej przebiegał w serdecznej atmosferze, którego  celem było zacieśnianie współpracy między szkołami oraz nawiązanie kontaktów rówieśniczych. Uczniowie szkół otrzymali pamiątkowe medale i słodki poczęstunek od Mikołaja. 

Album foto


Tekst i zdjęcia J. Bekas


Najmłodsi też grają z Mikołajem


   Na sali gimnastycznej SP 7 odbył się tenisowy turniej tenisa zimnego.    
W turnieju udział wzięli uczniowie  uczęszczający na zajęcia UKS „Jedynka”. Zawody rozgrywane były w ramach realizacji  programu tenis – 10. Uczniowie zostali podzieleni na kilka kategorii wiekowych. Najmłodsi tenisiści swoje umiejętności zaprezentowali w rzucance tenisowej. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale i słodki upominek od Mikołaja.

Album foto

Tekst i zdjęcie J. Bekas


  Tytuł laureata dla Kacpra

  „Jesień, przez górskie idąc przełęcze, miast serca – liść mi szkarłatny wkłada” to hasło przewodnie XXI Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, w którym miał okazję zaprezentować się uczeń naszej szkoły, Kacper Gąska z klasy 5a.     
Wspaniała interpretacja utworu Lusi Ogińskiej „Mądrość i głupota” stała się kluczem  do sukcesu, oraz otworzyła serca jury i publiczności. Młody artysta pomyślnie przeszedł kolejne etapy konkursu i zawędrował aż do finału, uzyskując tytuł laureata i zaszczytne 3 miejsce w Turnieju Wojewódzkim. 
    Zgromadzeni goście  mogli podziwiać wspaniałe widowisko z najlepszymi recytatorami województwa lubelskiego w roli głównej. Koncert laureatów odbył się 12 grudnia 2017r. w Centrum Kultury w Lublinie. 
    Nasz utalentowany recytator przygotowywał się pod kierunkiem pani Marii Garbuz i ma już na swoim koncie wiele sukcesów scenicznych.

Gratulujemy i życzymy kolejnych udanych występów!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Gąska


Międzynarodowy sukces Franka

W dniach 8 – 10 grudnia 2017  reprezentacja uczniów naszej szkoły brała udział w eliminacjach  i finale Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Super Mikrofon Radia Jard” w Białymstoku. 
Naszą szkołę reprezentowali: Franciszek Barnowski kl. 3B Gim., Zuzanna Gałan kl. 2A Gim., Martyna Wnuk kl. 6A SP i Karolina Flis kl. 4B SP. [more]
Wszyscy pięknie zaśpiewali a do finału zakwalifikowali się Zuzanna Gałan z piosenką „Salto” oraz Franciszek Barnowski z piosenką :”Fly me to the Moon”, której koncertowe wykonanie na najwyższym poziomie przyniosło mu tytuł zaszczytny Laureata 1 Nagrody.
Opiekunem wszystkich wokalistów jest p. K. Beda. 

Frankowi i pozostałym wokalistom serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy smiley

Album foto

Tekst i zdjęcia: K. Beda


„TAK. POMAGAM”

W dniach 8-9 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 z klas: VIa, VIIa oraz Gimnazjum nr 1 z klas: IIa, IIb, IIc, IIIa, IIIb, IIIc pod opieką nauczycieli: p. Joanny Bulak, p. Joanny Mudy, p. Jadwigi Beńko i p. Beaty Soboń uczestniczyli w akcji charytatywnej Caritas pod hasłem „Tak. Pomagam”.[more]


Akcja polegała na zbiórce produktów żywnościowych prowadzonej w sklepach „Społem” i „Biedronka” na terenie naszego miasta. Zebrane artykuły spożywcze trafią przed świętami do osób i rodzin najbardziej potrzebujących.


Wszystkim Wolontariuszom bardzo dziękujemy!

Album foto


Tekst i zdjęcia: J. Muda, J. Bulak


KONKURS PLASTYCZNY „LITERACKI MMS”

 

8 grudnia 2017r. w Książnicy Zamojskiej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Plastycznego „Literacki MMS”, na który napłynęło 236 prac.  Wśród nagrodzonych oraz wyróżnionych uczniów znaleźli się również nasi reprezentanci.[more]
W kategorii II wyróżnienie zdobyli Weronika Czugała z kl. IV a oraz Bartosz Śniecikowski z kl. IV b.
W kategorii III Aleksandra Jendrzejczak z kl. III a gimnazjum zdobyła II miejsce, Aleksandra Bełz z kl. II a gimnazjum otrzymała III miejsce, a praca Klaudii Oszmaniec z kl. III a gimnazjum została wyróżniona.
Wszystkie dzieła zostały wykonane pod opieką p. Marty Słomianowskiej. Prace nagrodzonych uczniów będzie można podziwiać na kartach kalendarza na rok 2018, który został wydany przez Książnicę Zamojską. 

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto


"Where is Santa"

Poszukiwania Świętego Mikołaja w Zamojskiej Siódemce

    8 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu po raz drugi odbył się niezwykły Turniej Języka Angielskiego „Where is Santa?,” adresowany do zamojskich przedszkolaków.  Do szkoły przybyli najmłodsi miłośnicy języka angielskiego, Świętego Mikołaja oraz dobrej zabawy.  Tegoroczna edycja turnieju także cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do  zabawy zgłosiły się 5-osobowe drużyny z 9 zamojskich przedszkoli. 
    Turniej oparty był na zagadkach językowych, zabawach ruchowych oraz pracy zespołowej. Elf z fabryki zabawek przekazał wiadomość o zaginięciu Mikołaja. Wyczekiwany przez wszystkich gość zjawił się dopiero wtedy, gdy uczestnicy turnieju wykazali się wiedzą na jego temat oraz rozwiązali 5 różnych zadań, ukrytych w świątecznych prezentach. Zadania wymagały nie tylko znajomości języka angielskiego, ale też szybkości ich wykonania. W trakcie trwania turnieju dzieci bawiły się śpiewając angielskie piosenki z pokazywaniem.
     Uczestnicy turnieju okazali się ekspertami do spraw Mikołaja. Przedszkolaki znały imiona reniferów ciągnących sanie Mikołaja, potrafiły go dokładnie opisać. Ponadto, poradziły sobie z rozpoznawaniem przedmiotów ukrytych w worku Mikołaja, łowiły ryby. Pojawił się także akcent z tradycji Wielkiej Brytanii czyli „christmas crackers,” kartonowe rolki zawierające niespodziankę - zagadkę, zapakowane w kolorowy papier, w sposób przypominający duży cukierek. Aby dostać się do środka, należało chwycić za końce i energicznie pociągnąć. 
    Po zmaganiach językowych przyszedł czas na niespodziankę. Powoli, z wielkim workiem do sali wszedł Święty Mikołaj, który właśnie wrócił z Anglii. Mikołaj poczęstował wszystkie dzieci cukierkami. Opowiadał jak spędził czas z uczniami naszej szkoły.  Oczekiwanie na wyniki turnieju umilił występ dzieci z Przedszkola „ Słoneczko.”


    Pani Dyrektor Alicja Dubel ogłosiła wyniki, na które wszyscy z niecierpliwością czekali. Wszystkie drużyny wykazały się umiejętnościami językowymi jednak jury wyłoniło trzy miejsca:


1 miejsce: Przedszkole Miejskie nr 1 
2 miejsce: Przedszkole Miejskie nr 14
3 miejsce: Przedszkole Językowe For Kids oraz Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Smart School z Oddziałami Przedszkolnymi


Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, a nauczyciele – podziękowania.
    Było mnóstwo pozytywnych emocji i dobrej zabawy. Turniej prowadziła pani Mikołajowa- p. Marlena Szczepanek, której pomagał Elf- p. Agnieszka Dybzińska oraz Śnieżynka- p. Anna Hadło, piękne dekoracje wykonała pani Anna Sawiniec – Szczech. 
Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w konkursie.

Album foto

Tekst: Marlena Szczepanek, Agnieszka Dybzińska, Anna Hadło
Zdjęcia: Katarzyna Serafin  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

 W naszej szkole lubimy pomagać – wiedzą o tym wszyscy, którzy spotykają nas  podczas wielu akcji charytatywnych.  Aby podkreślić wartość wolontariatu i zachęcić do dalszej pomocy potrzebującym dnia 6.12.2017r. uczestniczyliśmy we Mszy św., którą w intencji wszystkich ludzi dobrego serca  celebrował  Ks. Bp Marian Rojek. Miłą niespodzianką była możliwość obejrzenia filmu pt. „Dwie Korony” i słodki poczęstunek przygotowany dla uczestników spotkania.[more]
 Dnia 7 grudnia 2017r.  przygotowaliśmy apel szkolny na którym byli obecni: zaproszeni goście;  Dyrektor Caritas Diecezji  Zamojsko-Lubaczowskiej Ks. Adam Sobczak i Pani  Magdalena Tijani- Koordynator rejonu Zamość, Dyrekcja szkoły, Nauczyciele oraz Uczniowie klas I – III gimnazjum i VI – VII szkoły podstawowej. Prowadzący spotkanie:  Aleksandra Serafin i Bartłomiej Skowyra z kl. II a przypomnieli czym jest wolontariat i podsumowali wszystkie dobre inicjatywy podejmowane przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 1. Recytowana poezja w wykonaniu: Moniki Orszewskiej z kl. III b i Julii Strzeleckiej z II a podkreślała wartość miłości i szczęścia  w życiu człowieka. „Wiara żywa uczynkami”, to myśl przewodnia słów, które skierował do obecnych  Ks. Dyrektor.  Na zakończenie zainteresowanym uczniom SP i G rozdano koszulki wolontariusza Caritas. 
Kochani,  z okazji  Święta Wolontariusza życzymy Wam dużo radości z tego co robicie !!!  


Pamiętajmy, każdy dobry gest, nawet najdrobniejszy zmienia świat, czyjś świat.smiley

Album foto 

Tekst: Joanna Bulak, zdjęcia: Waldemar Orzechowski.   Mikołajkowe Zawody Pływackie  

 

Finał zawodów pływackich dla najmłodszych odbył się 6 grudnia 2017r.Do  udziału   w zwodach mikołajkowych została zaproszona reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 7. Ośmioro najlepszych pływaków z programu „ Nauka pływania dla najmłodszych” rywalizowało w zawodach  pływacki na dużym basenie.[more]  Najlepiej się spisał uczeń klasy 3 c Artur Biedula zajmując 2 miejsce w stylu dowolnym na 25 m. Wszyscy startujący otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

 


Album foto


Tekst i zdjęcia J. Bekas

 


Liga szachowa

Zakończyła się kolejna edycja   zamojskiej ligi szachowej. Udział w lidze wzięły zespoły ze Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum. Poziom rozgrywek jest bardzo wyrównany, gdyż każdy z zespołów ma szansę na wysoki wynik.  Kolejna edycja ligi już niebawem . Trzymamy kciuki , aby nasi zawodnicy zajmowali jak najwyższe lokaty.


Album foto


Tekst i zdjęcia J. Bekas


6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki, czyli dzień Świętego Mikołaja. 

Święty Mikołaj według chrześcijańskiej tradycji był biskupem z Miry, która znajduje się dziś na terenie Turcji i to właśnie on rozpoczął rozdawanie podarunków biednym ludziom. 
Tradycje Mikołajkowe różnią się nie tylko między państwami, ale także regionami w Polsce. Legenda głosi, że Mikołaj zaglądał w okienka i sprawdzał, czy dzieci mają wyczyszczone buty. Jeśli tak było, zostawiał upominek. Jeżeli buty były brudne, na domowników czekała „kara”. Zamiast upominku na dzieci czekał zgniły ziemniak lub rózga. 
Mikołaj to starszy, grubszy mężczyzna ubrany w czerwony kostium z charakterystyczną czerwoną czapką z białym pomponem . Ten charakterystyczny ubiór Mikołaja został rozpowszechniony w 1930 roku przez koncern Coca-Cola. Wszystko dzięki reklamie napoju, ale właśnie tak wyobrażają sobie Świętego Mikołaja dzieci.
 
Taki wspaniały gość zawitał w dniu dzisiejszym do naszej szkoły, częstował cukierkami i razem z Panią Dyrektor wręczał uczniom podarunki.

Album foto


XXIII  Międzyszkolny konkurs „Nasze miasto i region”

5 grudnia 2017r. drużyna z naszej szkoły wzięła udział w XXIII  Międzyszkolnym konkursie „Nasze miasto i region”. Uczennice, Karolina Guzek kl. III d, Eliza Pupiec kl. III c i Maja Stankiewicz kl. III c,  dzielnie walczyły, wykazując się ogromna wiedzą historyczną  i geograficzną związaną z naszym miastem i regionem – Roztocze. [more]

Po indywidualnym teście wiedzy, przystąpiły do zmagań drużynowych z innymi szkołami. Rywalizację na IV miejscu.

Nagrody i wyróżnienia odebrali uczniowie klasy I b, I c oraz II a za piękne prace plastyczne w konkursie pod tym samym hasłem: ”Nasze miasto i region”.

I miejsce - Miłosz Niemczuk kl. I b

II miejsce  - Barbara Iskrzak kl. I c

III miejsce – Kinga Wójcik kl. I b

wyróżnienie Oliwier Kawa kl. II a

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Sokalska - Wosiek 


Konkurs w muzeum

5 grudnia o godz. 14.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał  odbył się konkurs recytatorski „Poetycko w dniu urodzin Józefa Piłsudskiego”, który był podsumowaniem projektu „Józef Piłsudski i Zamość”.  Celem konkursu była popularyzacja osoby Józefa Piłsudskiego, jego działalności niepodległościowej i państwotwórczej. [more]
Uczniowie prezentowali się w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę godnie reprezentowali oraz zajęli nagrodzone miejsca uczniowie :
- Kacper Gąska uczeń klasy 5a, który zajął I miejsce;
- Łucja Żelazny uczennica klasy 7a, która zajęła III miejsce;
- Paweł Kurzępa uczeń klasy 3B gimnazjum, który zajął II miejsce.


Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Album foto

tekst i zdjęcia M.Drozd


 Zajęcia otwarte w klasie 1b i Ic

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA ORAZ NA ŚWIĘTA


Niecodzienne wydarzenie spotkało dzieci z klasy I b 4 grudnia 2017r. podczas zajęć otwartych, w których uczestniczyli rodzice oraz wicedyrektor Pani Iwona Kurzempa-Sarzyńska. Wydarzeniem tym okazał się list, który dzieci otrzymały od św. Mikołaja. Był to list z prośbą o rozwiązanie różnych zadań. Mikołaj chciał się przekonać, czy dzieci potrafią czytać, pisać i liczyć.[more]
Uczniowie z zapałem przystąpili do pokonywania trasy, na której czekały różnorodne łamigłówki i polecenia. Dzieci wykazały się dużymi umiejętnościami i wiadomościami z czego zadowolony był nie tylko św. Mikołaj, ale również rodzice, którzy zasygnalizowali to zielonym kolorem.
Lekcję prowadziła wychowawczyni klasy I b – pani Anna Pintal metodą oceniania kształtującego.


Zajęcia otwarte w klasie I c odbyły się pod znakiem programowania i  zbliżających się świąt. Pani wicedyrektor Jolanta Krywko wraz z przybyłymi rodzicami obserwowali rozmaite formy aktywności dzieci – śpiewanie, pisanie, czytanie, liczenie, rysowanie oraz kodowanie.
Na dobry początek pierwszaki zaśpiewały piosenkę „Sanie Mikołaja”. Podczas lekcji między innymi czytały ze zrozumieniem zdania i tworzyły ilustrację do zdania wybranego i zapisanego przez siebie na karcie pracy. Słuchając zakodowanych informacji podawanych przez nauczyciela układały figury z patyczków do liczenia. Odtwarzały i kontynuowały sekwencje wzorów z kolorowych figur. Wykonały mozaiki świąteczne według otrzymanych kodów. Na koniec zaprogramowały drogę rodziców w kierunku wyjścia z klasy co wywołało wiele radości.
Zajęcia metodą oceniania kształtującego prowadziła wychowawczyni klasy I c – pani Anna Gregorowicz.


Bardzo dziękujemy Rodzicom, Paniom wicedyrektorkom oraz uczniom!

Album foto

 (tekst i zdjęcia: Anna Pintal)


Zajęcia otwarte w klasie Ia

Dnia 1 grudnia 2017 roku w klasie Ia odbyła się lekcja otwarta. Zajęcia obserwowali rodzice oraz Pani wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska.
Podczas zajęć pod tytułem  „Czytam, liczę, mówię po angielsku” dzieci zaprezentowały wachlarz różnych umiejętności z języka angielskiego, edukacji polonistycznej i matematycznej. 
Uczniowie zaśpiewali piosenkę „Wheels on the bus,” liczyli po angielsku, grali w grę „Milionerzy”, w której popisali się znajomością słownictwa oraz wiadomości na temat kultury brytyjskiej. 


Następnie rodzice mogli zaobserwować umiejętności dzieci z zakresu znajomości liter- samogłosek i spółgłosek oraz edukacji matematycznej- dodawania i odejmowania w zakresie 7.
Lekcja została poprowadzona metodą oceniania kształtującego.  Wykorzystano patyczki, metodniki,pracę w parach oraz samoocenę uczniowską.
Na zakończenie zajęć, rodzice wspólnie z Panią wicedyrektor ocenili  pracę dzieci na zajęciach. 

Album foto

Tekst : Anna Hadło

Zdjęcia : p. Wiesława NowosadPodsumowanie X edycji konkursu plastycznego „Bezpieczni na drodze”


 
Gratulujemy naszym laureatom konkursu plastycznego pod hasłem „Bezpieczni na drodze”, Karolowi Gajakowi z klasy Va  i Adeli Szczech z klasy Ia.  Rozpoczęta jeszcze we wrześniu X edycja konkursu miała swój finał w dniu 1 grudnia 2017 r. w siedzibie Wojewódzkiego  Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu.[more]


Celem konkursu plastycznego „Bezpieczni na drodze” jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i rowerzysty. Udział w konkursie ma na celu popularyzację wiedzy uczniów o BRD oraz stanowi doskonałą formę „edukacji komunikacyjnej” dzieci. Patronaty przyjęte przez władze rządowe, kościelne i samorządowe świadczą o tym jak ważna jest edukacja i bezpieczeństwo naszych dzieci.


Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Album foto

 

 Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech


Wyniki konkursu plastycznego   „KOLOROWA JESIEŃ”


W świetlicy szkolnej zorganizowany został konkurs plastyczny  dla uczniów klas I-III  pt. „Kolorowa  jesień”.
Wpłynęło ponad 30  prac. 

Komisja nagrodziła i wyróżniła prace następujących uczniów [more]

I miejsce Amelia Muszyńska z klasy III A
II miejsce  Alicja Sierpniowska z klasy I A
III miejsce Bartosz Łuczka z klasy I B

Wyróżnienia 
Tymoteusz Gontarz  z klasy  I B
Martyna Zgnilec z klasy I B
Barbara Iskrzak z klasy I C
Mateusz Chruściński z klasy I C
Kinga Wójcik z klasy I B
Oliwia Liminowicz z klasy III A
Roger Klimko z klasy III A   
Zofia Ogińska-Czuba z klasy III B

Prace są wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Wszystkim serdecznie gratulujemy! 

Album foto


Tekst i foto : B. Stasiuk


Andrzejki 2017

30 listopada członkowie samorządu uczniowskiego wraz wróżbitami z klasy IIc gimnazjum i klasy V b przygotowali ”SALON WRÓŻB” dla uczniów  ze szkoły podstawowej oraz swoich  kolegów i koleżanek z gimnazjum. Na wszystkich czekało wiele zabaw i wróżb m.in. wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz, wróżenie z wahadełka i kostek, magiczne ciasteczka z imionami, „Andrzejkowe serce” z imionami dziewcząt i  chłopców itp.[more]


Andrzejki to wieczór wróżb obchodzony w nocy z 29 na 30 listopada  czyli  w wigilię św. Andrzeja. To jedno z bardziej lubianych świąt, gdyż wiąże się ze wspaniałymi tradycjami i dobrą zabawą. Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki związków damsko-męskich. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy.
Po wesołych zabawach uczniowie udali się na upragnioną dyskotekę oraz  poczęstunek, który przygotowali dla nich rodzice.

Album foto

Tekst J. Muda, Zdjęcia W. Orzechowski i M. Drozd


 Wizyta w Sejmie


W czwartek 30 listopada br. uczniowie  z naszej szkoły pod opieką  pani Anny Sawiniec – Szczech, pani Bożeny Siekierdy i  pani Anny Sokalskiej – Wosiek uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. [more] Dla utalentowanych uczniów – uczestników konkursu „Mój Zamość”  wyjazd ufundowała pani Agata Borowiec  - Poseł na Sejm RP.
Dziękujemy bardzo za wspaniały prezent, dzięki któremu mieliśmy możliwość poszerzyć wiedzę na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.  Zwiedziliśmy galerię Sali Posiedzeń Sejmu i hall główny - makietę kompleksu budynków sejmowych. Widzieliśmy też tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej  - ofiary II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Obejrzeliśmy gablotę z laskami marszałkowskimi, Salę Kolumnową, Korytarz Marszałkowski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. 


 To była bardzo ciekawa i udana wycieczka.

Album foto


tekst i zdjęcia: Anna  Sawiniec- Szczech


Mistrzowie Słowa i Obrazu 

Sukcesy młodych recytatorów, wokalistów i artystów plastyków to w naszej szkole już tradycja. Nic dziwnego- przecież jest ona Szkołą Odkrywców Talentów. Potwierdzają to również osiągnięcia uczniów w tegorocznych prestiżowych konkursach. Dnia 30 listopada w Lublinie odbył się finał VII Wojewódzkiego Festiwalu Słowa i Obrazu. [more] Tegoroczna edycja poświęcona była twórczości Astrid Lindgren i Johna R.R. Tolkiena. Lubelski Festiwal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i gromadzi wielu utalentowanych wykonawców z całego województwa. Poziom konkursu jest naprawdę wysoki, a interpretacje utworów dojrzałe, osobiste i „klimatyczne”.
W tym roku w kategorii szkół gimnazjalnych zaszczytny tytuł Mistrza Słowa Województwa Lubelskiego otrzymał Michał Krawiec z kl. IIIc za świetną interpretację fragmentu „Hobbita”. Michał potwierdził swoją klasę podczas koncertu galowego, zbierając za swój występ gromkie brawa od zgromadzonej publiczności.
Maja Tymecka, uczennica kl. VI zamojskiej „Siódemki” dostała wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych. Maja przedstawiła fragment „Ronji córki zbójnika” Astrid Lingren. Wyróżnienie otrzymała również Weronika Kawa z klasy VII za piękną pracę plastyczną ilustrującą twórczość szwedzkiej pisarki. 
Wraz z uczniami z ich sukcesów cieszą się nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do konkursów:  p. Maria Garbuz- Festiwal Słowa i p. Anna Sokalska- Wosiek - Festiwal Obrazu.


Gratulacje dla naszych młodych talentów!

Album foto


tekst i zdjęcia : Maria Garbuz


WYRÓŻNIENI WOKALIŚCI

 

28 listopada wokalnie uzdolnieni uczniowie naszej szkoły:  Zuzanna Gałan z kl. 2A, Franciszek Barnowski z kl. 3B oraz Aleksandra Bełz z kl. 2A  wzięli udział w Finale VIII Ogólnopolskiego Jesiennego Konkursu Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji”, który organizuje Zespół Szkół nr 1  im. W. Grabskiego w Lublinie. 
Słuchając wokalistów z różnych części naszego kraju uczniowie  poznawali  nowe  interpretacje utworów poetyckich, uczyli  się pracy scenicznej. 

Koncert laureatów miał miejsce 29 listopada w  Sali Malarstawa Polskiego na Zamku Lubelskim.  W gronie najlepszych  wyróżnienia odebrali Zuzanna GAŁAN   oraz Franciszek BARNOWSKI. 
Uczniów przygotowała pani Katarzyna Beda

.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów 

Album foto

Tekst i zdjęcia: K. Beda


Tymbark 2017

Zakończyły się eliminacje do finału zawodów wojewódzkich z podwórka na stadion o puchar Tymbarku. Szkołę Podstawową Nr 7 reprezentowało sześć zespołów w trzech kategoriach wiekowych. [more]

W  klasyfikacji ogólnej najlepiej spisały się dziewczęta w kategorii U – 8 i chłopcy w kategorii U – 12. Oba te zespoły awansowały do dalszych rozgrywek na etapie wojewódzkim. Gratulujemy zwycięskim drużynom życząc jak najlepszego miejsca w kolejnej rundzie rozgrywek.

Album foto

Zdjęcia i tekst: J.Bekas


Pluszowe misie odwiedziły szkołę…


25 listopada obchodzony jest na całym świecie Dzień Pluszowego Misia. Nie bez powodu ta zabawka ma swoje święto – pluszak jest niezastąpiony w chwilach smutku lub radości, można go poprzytulać, zwierzyć mu się z naszych tajemnic (na pewno nikomu nie powtórzy!), zorganizować dla niego przyjęcie lub posadzić w szkolnej ławce i uczyć pisania oraz czytania.[more]


A jaka jest historia pluszowego misia?

W 1902 roku prezydent USA Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie, na którym postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent, widząc przerażone zwierzę, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków całego zdarzenia przedstawił tę historię za pomocą rysunku w waszyngtońskiej gazecie. A  producent zabawek tak zainteresował się ilustracją, że wymyślił zabawkę, którą nazwał Teddy Bear – Teddy to zdrobnienie od Teodora, imienia prezydenta, a „bear” znaczy po angielsku po prostu niedźwiedź. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a pluszowy miś najlepszym przyjacielem dzieciaków 
W naszej szkole jak każdego roku obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klas I-III przynieśli do szkoły swoje ukochane maskotki: malutkie, większe, duże i całkiem ogromne też. W czasie zajęć poznali genezę tego święta, oglądali różne prezentacje o misiach, przypominali sobie „misiowych” bohaterów znanych z bajek i kreskówek. Najmłodsze klasy rysowały swoich ulubieńców, starsi uczniowie opisywali misie, pisali opowiadania o zabawnych przygodach pluszaków, a także odkodowywali obrazki, w których ukryły się…misie. Wszyscy uczyli się piosenek o misiach i świetnie bawili się tego dnia.
Myślę, że bohaterowie tego dnia – misie - powędrowały w ramionach swoich „właścicieli” do domu zadowolone i szczęśliwe, bo mogły chociaż przez jeden dzień poczuć się jak uczniowie zasiadając w szkolnych ławeczkach.smiley 


Album foto


(tekst – Anna Kardasz; zdjęcia – wychowawcy klas I-III


Programowanie w bibliotece

2  i 23 listopada 2017r. uczniowie klasy VI a naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach „Wszyscy jesteśmy programistami”. 
W  trakcie  warsztatów uczniowie dowiedzieli się  podstaw czym jest programowanie i na czym polega. Kto to jest programista,  na czym polega jego praca. [more] Poprzez wykonywanie określonych czynności uczyli się kodowania a przy pomocy zamkniętego zestawu poleceń „sterowali” kolegami oraz koleżankami.

Praca uczniów  miała charakter zespołowy i tylko dzięki takiemu charakterowi zajęć, dzieci mogły zdobyć podstawy wiedzy  w zakresie programowania, świetnie się przy tym bawiąc. 

Album foto

Tekst i zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek


Bliski nam Pan Andersen…


21 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 10 w Zamościu odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „W baśniowym świecie Andersena” adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań uczniów życiem i twórczością baśniopisarza  Hansa Christiana Andersena, kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozwijanie wrażliwości i myślenia plastycznego oraz integracja uczniów z różnych szkól podstawowych.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Karolina Guzek z klasy III D (przygotowywana przez p. Annę Kardasz) oraz Eliza Pupiec (pracująca pod okiem p. Agnieszki Dybzińskiej). Dziewczynki były świetnie przygotowane, a rywalizacja zacięta; ostatecznie zajęły II miejsce - Karolina Guzek (III D) i IV miejsce - Eliza Pupiec (III C).
Także w konkursie plastycznym nasi uczniowie odnieśli sukcesy – Krzysztof Kawalec z kl. II A (nauczyciel – p. Bożena Greszta) zajął I miejsce w kategorii klas II, a Barbara Iskrzak z kl. I C (nauczyciel – p. Anna Gregorowicz) zdobyła wyróżnienie w kategorii klas I.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Trzymamy kciuki za kolejne rywalizacje.

Album foto

Tekst – Anna Kardasz, zdjęcia – Anna Sokalska – Wosiek


„Festiwal słowa  i obrazu”


W dniu 21 listopada w Lublinie odbył się I etap wojewódzkiego konkursu „Festiwal Słowa i Obrazu”. Tegoroczna,  VII edycja poświęcona była Astrid Lindgren  i  Johnowi R.R. Tolkienowi. To właśnie ich utwory interpretowali młodzi artyści z całego województwa lubelskiego.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział zarówno w Festiwalu Słowa, jak i w Festiwalu Obrazu.  Prace plastyczne wykonali uczniowie klas: IVb, IVc, Va, Vb i VIIa szkoły podstawowej oraz IIa, IIc, IIIa gimnazjum pod kierunkiem p. Anny Sokalskiej-Wosiek i p. Marty Słomianowskiej. 
W  Konkursie Pięknego Czytania naszą szkołę reprezentowali: Maja Tymecka z kl. VIa  i Michał Krawiec  z kl. IIIc  gimnazjum, przygotowani przez p. Marię Garbuz. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej organizatora Festiwalu.

Życzymy naszym uczniom powodzenia!

Album foto


Tekst i zdjęcia: Maria Garbuz


 

World Hello Day smiley

Małe radości
i drobne gesty życzliwości,
są najpiękniejszymi iskierkami
naszej codzienności.[more]

 

W klasach I - III

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego dnia narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem – ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław.
We współczesnym świecie takie cechy, jak przychylność wobec siebie, uczynność, sympatia zdają się znikać z codziennych zachowań. To tendencja, której skutki są zauważalne i bardzo dotkliwe. Aby temu przeciwdziałać, musimy pamiętać, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty – sprawiają, że to, co robimy, daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Szanując bowiem cudze starania, sprawiamy, że inni doceniają i szanują nasze.
Aby włączyć się w obchody naszego święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości. Mamy na to wpływ, możemy to zmienić! Bo najważniejsza jest nić porozumienia…
W tym dniu uczniowie klas I-III rozmawiali tym, co to jest życzliwość? Gdzie może mieszkać? W jaki sposób ją sobie okazywać? Czytali też bajki, które ukazywały w ciekawy sposób, jak radzić sobie w różnych sytuacjach będąc jednocześnie życzliwym dla innych. Wykonali także Klasowy Kodeks Życzliwości, czyli zbiór pożądanych zachowań.
To był miły dzień,  wszyscy uśmiechali się do siebie 


 Album foto 
    
                                                                                                                 Tekst – Anna Kardasz; zdjęcia -  wychowawcy klas I - III
.

    W  21 listopada klasy IV - VII też obchodziły światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.  W tym dniu członkowie Dużego Samorządu Uczniowskiego zaproponowali swoim kolegom i koleżankom, aby ubrali się na żółto. Ponadto, w każdej klasie odbyły się dyskusje na temat życzliwości, podsumowane wyborami „najżyczliwszej osoby w klasie.” 

 Wyniki w klasach 4 – 7  przedstawiają się następująco:
klasa 7a – Mateusz Liga i Sara Kotlińska
klasa 6a – Wiktoria Wojczuk
klasa 5a – Szymon Drozd
klasa 5b – Kamila Zwolan
klasa 4a – Marysia Surmacz
klasa 4b – Wiktoria Galant
klasa 4c – Ola Krawczuk

Album foto

Gratulujemy! „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich pragnę żyć”.

Dnia 18 listopada 2017 r. w Kościele pw. MB Królowej Polski miało miejsce podsumowanie IV Diecezjalnego Konkursu „Wierność bł. Karoliny Kózki i męstwo św. Stanisława Kostki”. Mszy św. przewodniczył J.E. Ks. Biskup Mariusz Leszczyński. 
 W konkursie wiedzy przeznaczonym dla uczniów gimnazjum laureatką została Martyna Mądroń, uczennica klasy IIIc zajmując II Miejsce w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. W etapie rejonowym konkursu uczestniczyli również: Wiktoria Wojciechowska, Martyna Tabała, Julia Mróz z kl. IIIb oraz Szymon Smoła z kl. IIa. W konkursie literacko-plastycznym, przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych udział wzięli: Judyta Żołnierczuk, Kacper Gaska z kl. Va oraz Weronika Duras z kl. Vb. Wykonali piękne prace, które odzwierciedlały życie przewodników konkursu.
Kim byli ci młodzi ludzie, że warto mówić o ich życiu? Życie bł. Karoliny dowiodło, że miłość do Boga i bliźnich potrafi nadać najwyższy walor czynnościom najzwyklejszym. Kilkunastoletnia dziewczyna przez swoją pogodę ducha, dobroć i wyrozumiałość potrafiła zdobyć zaufanie dorosłych. Skupiała wokół siebie dzieci dla których była wzorem. Jej radosna chęć pomocy potrzebującym stawała się żywym obrazem Bożej miłości. Wytrwałość i odwaga w realizacji wcześniej postawionego celu w przypadku św. Stanisława jest również godna naśladowania.
 Gratulujemy Martynie, dziękujemy uczniom za udział w konkursie  i zachęcamy wszystkich do zainteresowania się życiorysem świętych patronów dzieci i młodzieży. 

Album foto


Tekst i zdjęcia: Joanna Bulak


W krainie afrykańskich bębnów


16 i 17 listopada w naszej szkole odbyły się niezwykłe warsztaty muzyczne.
 Głównym celem spotkania pt. „Odkryj radość w grupie” było zaprezentowanie dzieciom etnicznych instrumentów perkusyjnych pochodzących z wielu miejsc na kuli ziemskiej oraz ukazanie pozytywnego wpływu muzyki na integrację grupy. [more] Uczniowie klas I-III poznali prawdziwe instrumenty pochodzące z Afryki, czyli bębny Djembe i Bongosy. 
W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tych instrumentów. Nauczyły się rytmów pochodzących przede wszystkim z Afryki oraz podstaw aranżacji utworów perkusyjnych. Największą atrakcją była możliwość samodzielnego stworzenia rytmu przy pomocy oryginalnych i niespotykanych instrumentów. 
Warsztaty to radosna, pełna energii niezapomniana muzyczna przygoda. 
Dzięki nim dzieci zyskały nowe doświadczenia i cudowną zabawę.

Album foto


Tekst: Agnieszka Dybzińska
Zdjęcia: wychowawcy klas 1-3


4b w Laboratorium Szalonych Naukowców

17 listopada uczniowie klasy 4b pod opieką p. Iwony Zgnilec i p. Aleksandry Luchowskiej – Bartnik wybrali się do Lublina na wieczorne zwiedzanie podziemi, a główną atrakcją wieczoru było naukowe show pt. „Laboratorium szalonych naukowców”.
 Dla uczniów był to emocjonujący pokaz eksperymentów z różnych dziedzin wiedzy, podczas którego młodzi widzowie zobaczyli spektakularne doświadczenia chemiczne.
Podróż do fascynującego świata kolorowych probówek, buchającej piany, pośród menzurek czy magnesów pozwoliło odkryć nowe pasje i było fantastyczną, zapamiętaną na długie lata przygodą. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod edukacyjnych i pełne humoru widowisko, które nie tylko zachwycało kreatywnym wykonaniem, ale z pewnością rozbudziło wyobraźnię każdego młodego naukowca! 
W programie znalazły się m.in.:
Szalona Piana
Reakcja egzotermiczna rozkładu nadtlenku wodoru z towarzyszeniem piany. Bardzo wyrazisty eksperyment, któremu towarzyszą setki litrów kolorowej piany!
Ciekły azot
Szereg eksperymentów wykazujących właściwości ciekłego azotu i innych gazów. Zmniejszenie i zwiększenie objętości, szybkie zamrażanie znajomych przedmiotów oraz substancji. Mgła na stole i ogromny wybuch azotowy to tylko niektóre z atrakcji!
Cewki Tesli
Szereg eksperymentów z niezwykle rzadko spotykanymi urządzeniami, generującymi wysokiej częstotliwości wyładowania elektryczne. Jonizacja gazów i ich blask. Przesyłanie energii na odległość, pojęcie błyskawicy.  Człowiek jako antena emitera.. Kolorowa plazma w zamkniętych przestrzeniach.
Theremin (instrument muzyczny, na którym grają bez dotyku)
Pierwszy muzyczny elektroinstrument (1918 rok). Historia, zasada działania, prezentacja gry na instrumencie.

Album foto

Tekst i zdjęcia I. Zgnilec


Zawody szachowe

14 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 w Zamościu odbyły się miejskie  zawody Szkolnego Związku Sportowego w szachach drużynowych. Szkołę Podstawową nr 7 reprezentowały dwa zespoły. Jeden w kategorii dzieci oraz drugi w kategorii młodzieży.[more] Młodszy zespół wystąpił w składzie: Martyna Ochniowska, Bartosz Śniecikowski, Kryspin Majdański i Hubert Długosz. Zespół młodzieży wystąpił w składzie: Katarzyna Gorajska, Dominik Pańko, Szymon Franczak i Franciszek Barnowski.

W klasyfikacji generalnej zespół dzieci zajął trzecie  miejsce, a zespół młodzieży zajął pierwsze miejsce. Sukces młodzieży jest tym większy, iż drugi rok z rzędu awansowali do rozgrywek wojewódzkich. Zawody wojewódzkie odbędą się  29 listopada w Aleksandrowie /k Biłgoraja. Trzymamy kciuki za drużynę szachistów życząc zajęcia  jak najlepszego miejsca. 

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


KONKURS PLASTYCZNY „MÓJ ZAMOŚĆ”

15 listopada 2017 r. w Zamojskim Ratuszu odbyło się podsumowanie Konkursu Plastycznego „Mój Zamość” zorganizowanego z okazji 25. rocznicy wpisania naszego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jego organizatorami był Prezydent Miasta Pan Andrzej Wnuk oraz Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu. [more] Konkurs odbył się pod patronatem honorowym: Posła na Sejm RP Pani Agaty Borowiec. Adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum klasy II i III oraz uczniów szkół podstawowych klasy VII. 
 Wśród nagrodzonych uczestników znalazły się również nasze uczennice: Emilka Brykner z kl. II c, która zajęła III MIEJSCE oraz Aleksandra Jendrzejczak kl. III a  zdobywając WYRÓŻNIENIE. Prace zostały przygotowane pod opieką p. Marty Słomianowskiej.
Na wszystkich uczestników konkursu czeka jeszcze dodatkowa nagroda  ufundowana przez Panią Agatę Borowiec– wycieczka do Warszawy. 

Album foto


Tekst M. Słomianowska
Zdjęcia A. Sokalska - Wosiek


Piękne recytacje naszych uczniów!


W dniu 15 listopada w ZDK odbyła się kolejna,  21 już edycja Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Były to eliminacje powiatowe. Tegoroczna edycja zgromadziła wyjątkowo liczną grupę uczestników. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Karolina Korga IIIc SP  i Kacper Gąska Va SP,[more] przygotowywani przez panią Marię Garbuz oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 pracujący pod kierunkiem pani Edyty Wilczyńskiej – Krawiec i pani Jadwigi Beńko:  Oliwa Kozłowska IIa, Diana Juszkiewicz IIb, Zuzanna Śmiałko IIb, Wiktoria Wójcik IIb,  Jakub Romaszko IIc,  Michał Krawiec IIIc.
Po wysłuchaniu wielu różnorodnych i ciekawych interpretacji jury zdecydowało, że to właśnie uczeń Szkoły Podstawowej nr 7,  Kacper Gąska będzie reprezentował w Lublinie najmłodszą grupę uczestników z powiatu zamojskiego. Kacper zarecytuje wiersz Lusi Ogińskiej  „Mądrość i głupota”.  
Wyróżnienia otrzymali: Karolina Korga, Wiktoria Wójcik, Zuzanna Śmiałko, Jakub Romaszko  i Michał Krawiec.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy Kacprowi sukcesu w Lublinie. 

Album foto

Tekst: M. Garbuz

Zdjęcia A. Sokalska-Wosiek


POCIĄG DO WOLNOŚCI

14 listopada 2017 r. cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu uroczyście obchodziła 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego typu wydarzenia zawsze milej świętować w doborowym towarzystwie, dlatego już tradycją stało się zapraszanie do wspólnego świętowania gości - dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli. [more]
W obecnym roku przybyły przedszkolaki z Przedszkoli nr 1, 2, 7, 12 oraz z Przedszkola „Słoneczko”.
Wszyscy z wielką uwagą obejrzeli montaż słowno – muzyczny pt.: „Pociąg do wolności”. Artyści zabrali widzów w krótką podróż opowiadającą koleje losów Ojczyzny. Pociąg wyruszył ze stacji „NIEWOLA” i w drodze do stacji docelowej „WOLNOŚĆ” zatrzymywał się na stacjach „POWSTANIA” i „I WOJNA ŚWIATOWA”.  Piękna recytacja, stroje dopasowane do tematyki, prezentacja multimedialna oraz dekoracja wprowadziły publiczność w podniosły nastrój. Wyjątkowym atutem była piękna oprawa muzyczna 
w wykonaniu solistek: Zuzany Gałan i Aleksandry Bełz oraz Chóru „Forte”, nad którymi czuwała p. Katarzyna Beda. Wśród recytatorów znaleźli się uczniowie kl. VI a ze szkoły podstawowej oraz III c z gimnazjum. Za całokształt uroczystości odpowiadały p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.
Na zakończenie wystąpiły przedszkolaki recytując i śpiewając patriotyczne utwory, a nawet tańcząc z werwą „krakowiaka”. Za swoje występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz kolorowankami nawiązującymi do treści apelu.
Na sali panowała radosna atmosfera. Serce rosło słuchając, jak dzieci i młodzież głośno i z uczuciem śpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”. Każdy, i duży, i mały, utożsamiał się ze słowami piosenki śpiewanej przez artystów:


„Jesteśmy Polką i Polakiem,

dziewczynką fajną i chłopakiem.

Kochamy Polskę z całych sił.

Chcemy byś również kochał ją i Ty, i Ty”

Album foto


Tekst: M. Słomianowska
Zdjęcia: M. Drozd 


Koncert w Klubie Batalionowym

12 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Koncercie „Bóg Honor Ojczyzna” w Klubie Batalionowym w Zamościu.  
Reprezentując Szkołę, włączyliśmy się w miejskie obchody Święta Odzyskania Niepodległości. Na scenie wystąpili:
Chór >FORTE<  oraz  >FORTE JUNIOR<   a także soliści:[more]  Szkoła Podstawowa nr 7: Aleksandra Tokarska (kl. 1b), Piotr Nowosad (kl. 1a), Amelia Osuch (kl. 1c), Eliza Pupiec (kl. 1c), Karolina Flis    (kl. 4b), Martyna Wnuk (kl. 6a);  Gimnazjum nr 1: Zuzanna Gałan (kl. 2A), Aleksandra Bełz (kl. 2A), Wiktoria Wójcik (kl. 2B), Franciszek Barnowski (kl. 3B).
 Chór i solistów przygotowała p. Katarzyna Beda.
Piękne i wzruszające pieśni legionowe przeplatały się z kompozycjami współczesnymi tworząc unikalny nastrój i jednocząc wszystkie pokolenia patriotów oraz licznie zgromadzoną publiczność. 

Album foto

Tekst: K. Beda, Zdjęcia: A. Sokalska - Wosiek


  99.rocznica Odzyskania Niepodległości

11 listopada uczniowie klasy siódmej  szkoły podstawowej  oraz  klas drugich  gimnazjum, poczty sztandarowe wraz z Dyrekcją i wychowawcami uczestniczyli w manifestacji patriotycznej na Rynku Wielkim. Uroczyste obchody „Dnia Niepodległości"  rozpoczęły się mszą św. sprawowaną w intencji ojczyzny w zamojskiej  Katedrze. [more]

Następnie wszyscy zebrani wysłuchali okolicznościowego przemówienia Prezydenta Miasta pana Andrzeja Wnuka oraz apelu poległych. Po salwie honorowej delegacja naszej szkoły  złożyła symboliczne róże przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tradycyjnie uroczystości zakończyła defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

Album foto

Tekst: J. Muda

Zdjęcia: M. Bożek , M. Wilkołazka


Biegali z okazji Dnia Niepodległości

10.11.2017 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biegach ulicami zamojskiej Starówki z okazji 99 rocznicy odzyskania Niepodległości. 

W biegach wzięło udział 40 uczniów z naszej szkoły.[more]

 

 

Najlepsze wyniki uzyskali:
Zuzia Pizoń kl IV -III miejsce
Samanta Walczuk kl VI-I miejsce
Natalia Miedziak kl III-III miejsce
Dawid Ulanowski kl III -III miejsce
  

Gratulujemy wyników i udziału!

Album foto

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski


Spotkanie z pracownikami ZOO

6, 9 oraz 10 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły, z klas III i IV uczestniczyli w spotkaniach z pracownikami Zamojskiego Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera. [more]

Z dziećmi rozmawiali i opowiadali  o swojej pracy w ZOO Pani Anna Nowicka-Sidor, która pracuje w dziale hodowlanym oraz Pan Damian Wyka opiekun zwierząt, który opiekuje się żyrafimi, zebrami i antylopami. Dzieci  z wielką uwagą słuchały opowieści o zwierzętach, pracy w ZOO oraz miały mnóstwo pytań do naszych gości.

Szczególną uwagą dzieci cieszyły się zwierzątka, które przybyły wraz z Panią Anią i Panem Damianem. Klasy III A, III B, III C i III D poznały jaszczurkę agamę brodatą a klasy IVA, IV B, IV C miały okazję pogłaskać węża – pytona królewskiego.

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Garbuz


"Śniadanie daje moc!”
 

"Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!”

8 listopada 2017 r. uczniowie klas I – III po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,,Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. [more]
Głównym celem programu było zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także zwrócenie uwagi na problem niedożywienia dzieci w Polsce.
To była świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy jak co roku z wielkim zaangażowaniem pomagali w przygotowywaniu posiłków. Na naszych stołach pojawiły się smakowite, kolorowe kanapki, warzywno – owocowe szaszłyki i sałatki. Nie zabrakło też naturalnych zdrowych soków i koktajli.
Tego dnia  uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Lista 12 zasad zdrowego odżywiania zaczyna się od mycia rąk, o czym nawet dorośli często zapominają. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu. Systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięso i ciemne pieczywo, a także pić wodę czy naturalne soki, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Należy zjadać pięć porcji warzyw lub owoców dziennie i pamiętać o tym, że ruch możemy stosować bez ograniczeń, lecz słodycze spożywać z umiarem.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zastosują zdobytą wiedzę i umiejętności w codziennym życiu i będą  spożywać solidne, pożywne, zdrowe śniadania.

Dziękujemy rodzicom za pomoc i wsparcie w tym wyjątkowym dniu!

Album foto

Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: wychowawcy klas I - III


  Igrzyska w pływaniu

W środę 8 listopada 2017r. na Krytej Pływalni OSiR w Zamościu odbyły się zawody Szkolnego Związku Sportowego w Pływaniu drużynowym  i Indywidualnym. Szkoła Podstawowa Nr 7 wystawiła do rywalizacji drużynę chłopców i dziewcząt. Mimo, że nasze sztafety w swoich szeregach miały uczniów z klasy 3 SP to ogólnie spisały się dobrze.[more]

Indywidualnie znakomicie spisała się uczennica klasy 7a -  Łucja Żelazny, która w stylu grzbietowym na 50m zdobyła złoty medal. Bardzo dobrze  popłynął uczeń klasy 5b Kacper Pęk, który również w stylu grzbietowym na 50 m zdobył srebrny medal. W kategorii gimnazjów uczennica klasy 2A Alicja Ściślak na dystansie 50m stylem dowolnym zajęła drugie miejsce zdobywając srebrny medal. Natomiast uczeń klasy 2A Tokarski Jakub na dystansie 50 m stylem dowolnym zdobył brązowy medal. Wszyscy medaliści oczywiście awansowali do zawodów rejonowych. Serdecznie gratulujemy wszystkim startującym zawodnikom, a szczególnie tym, którzy odnieśli sukcesy.

Album foto

Tekst i zdjęcia : J. Bekas


WITAMY ŚWIETLIKI

2017/18

Dnia 6 listopada 2017 r. w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste „Pasowanie na Świetlika”dla uczniów klas I uczęszczających do świetlicy. W pasowaniu wzięły udział: pani wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska, pani wicedyrektor Jolanta Krywko, wychowawczynie klas I, przedstawiciele klas I-III, rodzice i dziadkowie. Uroczystość prowadziły uczennice klasy IVa Emilia Palonka i Wiktoria Szewczak.[more]

Na początek, dla dodania otuchy pierwszakom, odbyła się krótka część artystyczna w wykonaniu starszych uczennic. Był to skecz  pt. „Baba Jaga u dentysty”, gdzie w rolę Baby Jagi wcieliła się Katarzyna Ciurysek z klasy IV b, dentystki-Nadiat Tijani z kl. IVa. W skeczu wystąpiły też Weronika Chruścińska z kl. IVc oraz Jennifer Walczuk z kl. IIId. Były też tańce i zabawa z pokazywaniem – „Jazda na mamutach”.

            Po części artystycznej przyszedł czas na najmłodsze Świetliki, które były poddawane różnym próbom gotowości świetlicowej. Była to próba smaku, czyli wypicie, bez skrzywienia się,  tajemniczego, świetlikowego napoju, rozwiązywanie zagadek i próba śpiewu.

W dalszej części Świetliki złożyły uroczyste przyrzeczenie, a na koniec panie wicedyrektor dokonały aktu pasowania. Każdy nowy Świetlik otrzymał piękne, uśmiechnięte słoneczko, by być  wesołym, ciepłym, pomocnym Świetlikiem i świecić zawsze, w każdej sytuacji  dobrym przykładem.

Upamiętnieniem tego miłego wydarzenia  była wspólna,  pamiątkowa fotografia.  Serdecznie gratulujemy wszystkim Świetlikom.

Składamy podziękowanie Pawłowi Kurzępie  z kl. III b  gim. za pomoc w organizacji nagłośnienia podczas uroczystości.

Album foto

                                                                                                       Tekst: B. Stasiuk

                                                                                                       Foto: K. Serafin, K. Karwowska


Uczniowie z pasją – wystawa prac

Uczestnicy zajęć technicznych i artystycznych zorganizowali wystawę prac pod hasłem „Orzeł Biały – nasza duma”. Uczniowie wykonali piękne prace według własnych projektów, świadczące o niewątpliwym talencie artystycznym autorów. [more]

 Celem wystawy była popularyzacja wiedzy o godle, jako jednym z najważniejszych symboli państwa polskiego od zarania dziejów do czasów współczesnych oraz propagowanie pozytywnego wzorca nowoczesnego patriotyzmu.

Biało – czerwona flaga, godło z Białym Orłem w koronie i „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole polskiej państwowości. To znaki najważniejsze, wyrażające naszą tożsamość. Gdy podczas doniosłych wydarzeń w życiu polskiego społeczeństwa chcemy w szczególny sposób poczuć łączącą nas więź, odwołujemy się do tych symboli. Otaczanie symboli Rzeczpospolitej Polskiej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego z nas.

Album foto

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec – Szczech


Grad Prix Szkół Podstawowych Miasta Zamościa

 

We wtorek 30 października 2017 r. na pływalni zamojskiego OSiR odbyły się zawody pływackie Grad Prix Szkół Podstawowych Miasta Zamościa. Wśród startujący szkół swoją obecność potwierdziła reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 7 w Zamościu. [more]

Zawody Grand Prix rozgrywane są w dwóch edycjach jesiennej i wiosennej. Ostateczna klasyfikacja szkół będzie znana w rundzie wiosennej. Uczniowie startowali w konkurencjach indywidualnych , sztafetowych dziewcząt i chłopców oraz grup mieszanych.

Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i trzymamy kciuki za edycję finałową.

 

Album foto

Tekst i zdjęcia: J. Bekas


Konkurs czytelniczy „Booktalking, czyli gawęda o książce”.

    

Dnia 25 października 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbył się I etap regionalnego konkursu czytelniczego „Booktalking, czyli gawęda o książce”. W konkursie wzięło udział 69 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
    Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice szkoły podstawowej: Aleksandra Krawczuk (kl. IVc) i Emilka Palonka (kl. IVa). [more]


    Zadaniem uczestników było zaprezentowanie ulubionej książki metodą booktalking, w taki sposób, aby zachęcić do czytania. Nasze dziewczynki wykazały się pomysłowością, reklamowały ulubione lektury wykorzystując w tym celu różne formy przekazu. Prezentacje były oryginalne i ciekawe. Doceniło to jury i obie uczennice przeszły do II etapu konkursu.

Gratulujemy sukcesu!


    Finał czytelniczych zmagań odbędzie się 15 listopada 2017 r. w  Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.

     Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia: K. Karwowska


W bibliotece szkolnej „pachnie nowymi książkami” !!!


Do biblioteki Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 zostało zakupionych ponad 1700 nowych książek do czytania i słuchania! Każdy teraz znajdzie coś dla siebie, a wszystko to dzięki realizacji rządowego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 3.[more]
Nasza szkoła,  z inicjatywy Pani Dyrektor Alicji Dubel przystąpiła do tego programu i  w ramach dotacji  uzyskała w sumie 30 tys. zł na nowości wydawnicze - najbardziej poszukiwanie przez dzieci i młodzież „czytadła”. Takie właśnie książki zakupili nauczyciele bibliotekarze, po przeprowadzeniu wcześniejszej ankiety wśród uczniów, nauczycieli i rodziców oraz po konsultacjach z Biblioteką Pedagogiczną.
„Książkowe hity” zaczytają właśnie trafiać w ręce młodszych i starszych czytelników. Aby jednak tak się stało, członkowie aktywu bibliotecznego szkoły podstawowej i gimnazjum wiele godzin spędzili 
w szkolnej bibliotece, pomagając w opracowaniu i wyeksponowaniu nowości na półkach. Liczna grupa pomocników bibliotekarzy wydała pierwszą opinię na temat zakupionych książek: piskom, „ochom” i „achom” nie było końca. O wiele dostępnych już  w bibliotece tytułów często pytają oczekujące w kolejce dzieci.
Uczniowie zdążali już zapoznać się z zakupionymi książkami w ramach akcji prowadzonych przez nauczycieli bibliotekarzy promujących ostatnie nowości (Cała Polska czyta dzieciom, Czytająca szkoła, różne zajęcia lekcyjne, Noc Bibliotek, wystawa podczas Narodowego Czytania).
Nauczyciele zachęcają swoich podopiecznych  i rodziców młodszych uczniów do częstych wizyt 
w bibliotece, gdyż szkolny księgozbiór jest naprawdę ciekawy i bogaty.

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek i Maria Garbuz 


Spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską


5 października 2017 klasa III c  uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Renata Piątkowską w  Filii nr 4 Książnicy Zamojskiej przy ul. Peowiaków. Pani  Renata Piątkowska jest współczesną  pisarką  książek dla dzieci. [more]

Pisanie książek stało się jej zawodem a przede wszystkim jest jej wielką pasją. W jej książkach można odkryć wiele ciekawych postaci, przygód, można się czegoś nauczyć, pośmiać się, popłakać i świetnie bawić. Do tej pory autorka wydała 19 książek dla dzieci i na tym na pewno nie poprzestanie.  Nasi uczniowie mieli możliwość poznania autorki książek, które czytają i bardzo lubią.

Podczas spotkania pisarka opowiadała małym słuchaczom o swoich bohaterach książkowych, co ją  inspiruje i wzrusza. Uczniowie mogli tez wysłuchać  wspaniałej historii o psiej przyjaźni. Wraz z pisarką w spotkaniu uczestniczyła pani Elżbieta Kużurno - lektor. Uczniowie dowiedzieli się kim jest lektora i na czym polega jego praca. Przede wszystkim wysłuchali wspaniałej interpretacji fragmentu utworu Renaty Piątkowskiej, co było wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich zgromadzonych w bibliotece.

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Sokalska - Wosiek


Wyróżnienia dla nauczycieli „Siódemki”

14.10.2017 r. i 27.10.2017 r. w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których za swoją pracę uhonorowani i nagrodzeni zostali pracownicy placówek oświatowych.

Byli wśród nich także nauczyciele z naszej szkoły, którzy otrzymali następujące wyróżnienia i nagrody [more]:
Pani Dyrektor Alicja Dubel - Nagroda Prezydenta Miasta Zamość
Pani Marta Majewska -  Nagroda Prezydenta Miasta Zamość
Pani Małgorzata Bożek - Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Anna Gregorowicz - Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Jolanta Greszta-Schab- Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Jolanta Krywko- Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Anna Taras - Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Bożena Greszta – Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pan Mariusz Mielnik - Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Marta Majewska- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Anna Pintal- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Bożena Siekierda- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Beata Stasiuk- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Elżbieta Danilewicz – Medal Komisji Edukacji  Narodowej
Pani Iwona Kurzempa-Sarzyńska – Medal Komisji Edukacji Narodowej
Pani Edyta Wilczyńska-Krawiec – Medal Komisji Edukacji Narodowej
     

Szczególne podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy jeszcze w ubiegłym roku pracowali w naszej szkole, a teraz odeszli na emeryturę. Są to: 
Pani Jolanta Greszta-Schab
Pani Alicja Szcześniak 
Pani Małgorzata Kiełbasa


Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Album foto


Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec

Zdjęcia: Waldemar Orzechowski i  Piotr Bojanowski


Otrzymaliśmy certyfikat „Zaczytana szkoła”!


W listopadzie 2016 roku nasza szkoła przystąpiła do II edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół pod nazwą „Zaczytana szkoła” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Celem konkursu było rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym,[more]
Szkoły przystępujące do konkursu przyjęły zadania, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo, w skali od „1” do „10”. Warunkiem otrzymania tytułu i certyfikatu „Zaczytana szkoła” było uzyskanie co najmniej 80% punktów za 10 zadań. W skład jury weszli przedstawiciele organizatora konkursu. Konkurs trwał od 15 grudnia 2016 r. do 30 września 2017 r. W tym czasie należało wykonać określone regulaminem zadania. Dzieci i młodzież świetnie bawili się w trakcie realizacji projektu.
Realizowane były różne zadania, które nie tylko sprawdzały znajomość lektur szkolnych, ale też umiejętności głośnego czytania, opowiadania o ulubionych książkach. Podczas debaty uczniowie dyskutowali o tym, czy w dobie Internetu i szybkiego rozwoju technologicznego książka wciąż może być przyjacielem? Jednym z zadań konkursowych było dopisanie zakończenia utworu – z tym zadaniem zmierzyli się zarówno uczniowie SP, jak i gimnazjum. Dla najmłodszych przewidziano konkursy plastyczne, a także zorganizowano dni wspólnego czytania książek – tu integrowały się całe rodziny, czytali rodzice, dziadkowie i sami uczniowie. Poznano także tajniki warsztatu pracy bibliotekarzy, drukarzy, księgarzy i pisarzy. Bardzo ciekawym przedsięwzięciem było włączenie środowiska lokalnego do wspólnych działań. Wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną organizowane były innowacyjne imprezy szkolne oraz kampanie ogólnopolskie na rzecz promocji i rozwoju czytelnictwa tj. Narodowe Czytanie, włączenie do akcji „Cała Polska czyta dzieciom” czy „Zaczytana Szkoła’.
Warunkiem uzyskania tytułu był również udział w kursie „Rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym” przeprowadzonym w formie e-learning przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Uczestnikiem kursu i koordynatorem konkursu była p. Anna Kardasz. Na sukces pracowali wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: p. Iwona Kurzempa- Sarzyńska, p. Agnieszka Dybzińska, p. Anna Taras, p. Bożena Piwko, p. Anna Hadło, p. Anna Pintal, p. Anna Gregorowicz, p. Bożena Greszta, p. Agnieszka Mielnicka, p. Magdalena Olszewska, p. Katarzyna Serafin wraz z wychowankami, nauczyciele języka polskiego: p. Marta Słomianowska, p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska-Krawiec, p. Joanna Muda, nauczyciele bibliotekarze: p. Anna Sokalska-Wosiek i p. Maria Garbuz , przy ścisłej współpracy z Dyrekcją Szkoły.
Wszystkie nasze działania i przedsięwzięcia zostały ocenione przez jury Ogólnopolskiego konkursu Zaczytana szkoła na maksymalną ilość punktów, tj. 100. Zostaliśmy nagrodzeni certyfikatem potwierdzającym wysoką jakość pracy dydaktycznej naszej szkoły.
Cel został osiągnięty -jesteśmy w gronie nielicznych szkół w Polsce, które mogą poszczycić się honorowym tytułem i certyfikatem ZACZYTANA SZKOŁA.


Zadania konkursu „Zaczytana Szkoła”:
1.    Przeprowadzenie szkolnego konkursu/ olimpiady/ rozgrywek międzyklasowych ze znajomości lektur pod nazwą „Szkolny Mistrz Czytelnictwa”. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
2.    Przeprowadzenie debaty wśród uczniów „Książka naszym przyjacielem”. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
3.    Zorganizowanie wspólnie z biblioteką innowacyjnej imprezy szkolnej (angażującej lokalną społeczność), której celem będzie rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć, filmików przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
4.    „Moje zakończenie” – konkurs literacki na napisanie nowego, zaskakującego zakończenia wybranej książki/opowiadania. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu oraz prac pisemnych uczniów do jury konkursu poprzez stronę internetową.
5.    Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastycznego pt. „Zaczytana szkoła”. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu, prac plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
6.    Zorganizowanie przez Bibliotekarzy szkolnego dnia wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”. Szkoła może zaprosić rodziców i dziadków do wspólnego czytania wybranych pozycji z dostosowaniem do wieku uczniów. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, filmików, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
7.    Zorganizowanie konkursu dla uczniów, na napisanie recenzji ulubionej książki. Ocena na podstawie sprawozdania oraz wyników konkursu i wybranych recenzji przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
8.    Zapoznanie uczniów z zawodem bibliotekarza, drukarza, pisarza i księgarza. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
9.    Udział w dowolnej ogólnopolskiej kampanii na rzecz promocji i rozwoju czytelnictwa. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
10.    Zgłaszanie swoich przedstawicieli do udziału w kursie „Rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym”, który w okresie od 15.12.2016 r. do 15.03.2017 r. przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie (zadanie obowiązkowe).

Album foto


Tekst – Anna Kardasz


VIII Polonijny Festiwal Sportu Powszechnego

Dnia 25 października w hali sportowej OSiR w Zamościu odbył się VIII Polonijny Festiwal Sportu Powszechnego.

Organizatorem festynu był Międzyszkolny Klub Sportowy „Padwa”. Udział w zawodach wzięło 15 szkół podstawowych miasta Zamość i powiatu zamojskiego. Naszą szkołę  dzielnie reprezentowały dwie drużyny z klasy 6 i 4 SP. Reprezentacje składały się z 6 zawodników ( 3 dziewczynki i 3 chłopców). 

 Zawodnicy musieli wziąć udział w pięciu konkurencjach szybkościowo- zwinnościowych z elementami kozłowania, toczenia i prowadzenia piłki oraz zabawy rzutne itp.

Nasi szóstoklasiści  zdobyli 2 miejsce natomiast reprezentacja klas 4 mimo, iż walczyła dzielnie, zajęła przedostatnie miejsce. Bez względu na zdobyte miejsca wszyscy zawodnicy bawili się świetnie i otrzymali „słodkie upominki”.

Album foto

Tekst i zdjęcia: I.Więsyk


Mediacje rówieśnicze

Dnia 23 października 2017 r. w Lublinie odbyła się konferencja informacyjno-szkoleniowa pt. „Mediacje rówieśnicze sposobem na przezwyciężenie agresji i przemocy”. Organizatorami konferencji byli: Lubelski Kurator Oświaty i Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie. O mediacji jako sprawiedliwości naprawczej i szansie na rozwijanie postaw społecznych mówili nauczyciele akademiccy: KUL i UMCS.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele szkół (dyrektorzy i nauczyciele), które kontynuują lub przystąpią w bieżącym roku szkolnym do programu mediacji rówieśniczych.

Nasza szkoła przystąpi w tym roku szkolnym do tego programu. W celu wyłonienia mediatorów rówieśniczych uczniowie wkrótce wypełnią krótką ankietę, zostaną poinformowani o zasadach dobrej mediacji i o korzyściach mediacji rówieśniczych. W ramach tego programu zostaną również ogłoszone konkursy: literacki i plastyczny.

Album foto

 Zdjęcia A. Sawiniec - Szczech

Tekst: J. Beńko


Uroczystość nadania imienia Ronda Księdza Jerzego Popiełuszki

22 października 2017 r. poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1  z opiekunami  oraz z panią wicedyrektor Iwoną Kurzempa - Sarzyńską uczestniczyły w uroczystości poświęcenia ronda imienia  Księdza Jerzego Popiełuszki w Zamościu.

Uroczystość  rozpoczęła  msza św. w Kościele Świętego   Krzyża, odprawiona  przez kapelana ludzi pracy ks. Jacka Raka. Podczas Mszy śpiewał zespół muzyczny z Zakładu Karnego w Zamościu.

Po mszy nastąpił przemarsz delegacji i  pocztów sztandarowych  do ronda u zbiegu ulic Gminnej i Hrubieszowskiej, a następnie   poświęcenie ronda.

Rondo na osiedlu Słonecznym Stoku będzie od dziś  nosić imię legendarnego kapelana Solidarności.

Organizatorem uroczystości był Zarząd Oddziału Zamość Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność.

 

Album foto

Zdjęcia i tekst M. Wilkołazka


Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego w klasie Ia

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie z klasy Ia biorą udział w innowacji z języka angielskiego „Przygoda z językiem angielskim,” którą prowadzi p. Anna Hadło

Głównym założeniem innowacji jest wdrożenie języka angielskiego do codziennej realizacji treści wyznaczonych programem edukacji wczesnoszkolnej.

Innowacja kładzie nacisk na nauczanie języka angielskiego poprzez wprowadzanie na lekcjach różnorodnych gier i zabaw, historyjek oraz piosenek. Takie ćwiczenia ułatwiają zapamiętywanie wyrazów, jak również doskonalą wymowę. Jednym z głównych celów programu innowacji jest wykształcenie akceptacji i tolerancji dla innych narodów i kultur. Uczniowie zostaną zapoznani ze zwyczajami i kulturą innych krajów poprzez lekcje nawiązujące do angielskich i amerykańskich świąt. Zadania zawarte w innowacji wzbudzą i umocnią motywację do nauki języka obcego. Ponadto realizacja programu ma pomóc wzbogacić bierne i czynne słownictwo u uczniów, jak również podnieść ich kompetencje językowe w zakresie sprawności mówienia i słuchania.

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Hadło


Potrafią grać w badmintona

 Znakomicie spisali się uczniowie Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu zajmując czołowe lokaty w zawodach miejskich w badmintonie. Podczas rozgrywanych w SP 4 zawodów miejskich w badmintonie uczniowie z Gimnazjum zajęli drugie miejsce. Natomiast uczennice ze Szkoły Podstawowej Nr 7 zajęły trzecie miejsce, a chłopcy z tej samej kategorii wiekowej czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy sukcesu utalentowanym badmintonistom.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Religijnej

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum Nr 1 w Zamościu uczcili XVII Dzień Papieski.

Dnia 17 października 2017 r. Kacper Gąska uczeń kl. Va SP oraz Julia Strzelecka z kl. IIa, Monika Orszewska i Paweł Kurzępa z kl. III b gimnazjum, uczestniczyli w V Konkursie Poezji Religijnej. Konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 9 w Zamościu, poświęcony był osobie Św. Jana Pawła II. Wszyscy uczestnicy musieli zaprezentować dwa wiersze o tematyce religijnej, wykazać się pamięciowym opanowaniem tekstu oraz umiejętnościami artystycznymi. Najlepszym z recytatorów okazał się Kacper Gąska, zajmując I miejsce wśród uczniów szkół podstawowych. Zaprezentował wiersze: „ Ku czci Jana Pawła II", autora nieznanego oraz "Skomplikowana prostota" Zbigniewa Głuszczyka.

Wyróżnienie otrzymała również Monika Orszewska za wiersze: "Dziękuję Ci za to, że jesteś" Ks. Jana Twardowskiego oraz „Ślady” autora nieznanego. Julia Strzelecka zaprezentowała utwory: "Miejcie nadzieję!” Adama Asnyka oraz "Wierzę" Marii Konopnickiej. Paweł Kurzępa recytował wiersze: "Elegia o chłopcu polskim" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i "Rotę” Marii Konopnickiej. Słuchanie poezji w wykonaniu naszych uczniów, to prawdziwa uczta duchowa.

Gratulacje !!!

Album foto

 Tekst i zdjęcia: Joanna Bulak


Sukces Adeli i Natalii

Uczennica klasy Ia Szkoły Podstawowej Nr 7 Adela Szczech, zajęła II miejsce w diecezjalnym konkursie plastycznym „Miłosierni to My” w kategorii: zdjęcie/rysunek.

Już w pierwszych dniach pobytu w szkole podstawowej można rozwijać swoje talenty. Udowodniła to Adela, która pod kierunkiem Pani Anny Sawiniec – Szczech, wykonała przepiękną pracę o Świętym Bracie Albercie Chmielowskim. Przedstawiła ilustrację o człowieku pełnym dobroci, który swoje życie poświęcił na pomoc potrzebującym.

W konkursie tej samej kategorii na wyróżnienie zasługują: Ola Tokarska z klasy I b, Judyta Żołnierczuk , Kacper Gąska z klasy Va i Jakub Nizioł z klasy V b Szkoły Podstawowej oraz Jakub Tokarski z kl. II a, Martyna Łapińska i Uczniowie z kl. III c Gimnazjum.

Natomiast w kategorii: wiersz/opowiadanie - I miejsce otrzymała Natalia Welcz z klasy II a Gimnazjum Nr 1 za wiersz pt: „Pomoc”.

Konkurs w szkole koordynowała Pani Joanna Bulak.

Gratulujemy sukcesów !!!

Dziękujemy za interesujące przedstawienie tematyki miłosierdzia.

Album foto

 

Tekst: Joanna Bulak, zdjęcia: Anna Sawiniec -Szczech.


PRZYRODNICZA INNOWACJA PEDAGOGICZNA W KLASIE IB

Uczniowie klasy Ib uczestniczą w zajęciach z przyrodniczej innowacji pedagogicznej „Poznaję, doświadczam, badam”.

W czasie tych zajęć, pod czujnym okiem pani Anny Pintal, prowadzą obserwacje przyrody, wykonują proste doświadczenia i eksperymenty z zachowaniem bezpieczeństwa, uczą się przewidywania i oceniania skutków swoich działań, dostrzegania oraz rozpoznawania w najbliższym otoczeniu zjawisk i procesów fizycznych i chemicznych.

 

W czasie tych bardzo poważnych zadań świetnie się bawią, ucząc się.

Album foto


Podsumowanie szkolnego współzawodnictwa sportowego

W dniu 17 października 2017r. w Szkole Podstawowej Nr 9 w Zamościu odbyło się podsumowanie szkolnego współzawodnictwa sportowego Miasta Zamość za rok szkolny 2016/17.

Na galę sportu zostali zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowe Nr 7 i Gimnazjum Nr 1 wraz z Panią dyrektor Alicją Dubel. Ceremonii wręczenia podziękowań przewodniczył prezes Zamojskiego Szkolnego Związku Sportowego - Jerzy Prokop.

W klasyfikacji Szkół podstawowych „siódemka” zajęła szóste miejsce, a wśród Gimnazjów „jedynka” zajęła czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielom osiągniętych wyników. Życzymy jeszcze lepszych rezultatów i miejsca na podium we współzawodnictwie sportowym.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


Otwarcie Podwórka Talentów NIVEA,

czyli doniosła uroczystość, wspaniali goście i pyszna zabawa w Naszej Szkole!

Nareszcie!

16 października 2017 r. nastąpiło długo oczekiwane przez całą społeczność szkolną otwarcie Podwórka Talentów NIVEA.

W naszej uroczystości wziął udział Mateusz Kusznierewicz - najlepszy polski żeglarz, dwukrotny medalista igrzysk olimpijskich i wielokrotny mistrz świata, który pełni obecnie rolę ambasadora akcji „Podwórko Talentów Nivea”. Towarzyszyła mu Pani Katarzyna Singh - przedstawicielka firmy Nivea. Przybyli również: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Mariusz Leszczyński, Pan Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm RP, Pan Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamość, Pan Wojciech Matwiejczuk Przewodniczący Rady Miasta Zamość, Pan Andrzej Zastąpiło Wiceprezydent Miasta Zamość; Pani Agnieszka Kowal Dyrektor Wydziału Oświaty UM Zamość oraz przedstawiciele wielu instytucji i placówek oświatowych, rodzice, nauczyciele, uczniowie i inni sympatycy „Siódemki”.

Uroczystość uświetniły występy naszych szkolnych talentów: wokalnych , recytatorskich, sportowych i tanecznych – wszechstronnych, jak cudowne Podwórko. Posiada ono trzy strefy tematyczne. W strefie dla naukowców znajduje się: planetarium, zegar słoneczny, rowerek produkujący energię elektryczną i piaskownica naukowa. Strefa sportowców - to kubik wspinaczka, huśtawka bocianie gniazdo, urządzenie do balansowania, plansze do gry twister i w kapsle, miarka do skoku w dal oraz trampolina. Dla artystów przeznaczony jest teatrzyk, tablice muzyczne z bębnami i mega tuba do rozmów.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było wspólne przecięcie wstęgi przez honorowych gości, Panią Dyrektor Alicję Dubel oraz uczennicę klasy pierwszej - Martynkę Zgnilec i poświęcenie podwórka przez Księdza Biskupa.

Dla wszystkich uczestników imprezy przygotowano poczęstunek. Największą sensację wzbudził ogromny tort w kształcie Podwórka.

W końcu nadszedł czas na to, na co czekaliśmy od wakacji :

ZABAWĘ NA PODWÓRKU!!!

Zapraszamy do naszej fotorelacji oraz relacji zamojskich portali internetowych.

Album foto

Relacje:

- portalzamojski.pl

- kronikatygodnia.pl

- zamosc.naszemiasto.pl

- facebook.com/serwiszyciezamoscia/videos

 

Tekst M. Drozd, M. Słomianowska

Zdjęcia Studio Spektrum,  M. Drozd , W. Orzechowski


Ślubowanie klas pierwszych

 „Musisz przyrzec, że bez przerwy

Będziesz dbał o pani nerwy,

Będziesz uczył się starannie,

Zachowywał nienagannie,

Gdy umowa taka stanie,

To jest właśnie ślubowanie!”

13 października 2017r. był dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi dniem wyjątkowym, gdyż połączył dwa święta - Dzień Edukacji Narodowej oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych.

O godzinie 13 odbyła się w sali gimnastycznej uroczysta akademia. Wzięły w niej udział trzy klasy: 1a, 1b i 1c wraz z wychowawczyniami oraz Grono Pedagogiczne naszej szkoły. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna. Dzieci złożyły ślubowanie na sztandar szkoły. Obiecały, że będą dobrymi uczniami i kolegami, że będą uczyć się tego co mądre i piękne oraz że będą słuchać i szanować nauczycieli.

„Samiuteńkie szóstki zbiorę,
Obiecuję to mej szkole,
Żadnych uwag nie będę miał,
Będę wzorem, mówię Wam!”

Pani dyrektor Alicja Dubel dokonała aktu pasowania ich na uczniów. Następnie pierwszoklasiści przedstawili część artystyczną, w której zaprezentowali swoje umiejętności.   Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: ojciec Proboszcz Andrzej Zalewski, radny Rady Miasta Zamość pan Leszek Łuczka, pan Andrzej Osuch i pani Agnieszka Ciurysek - przedstawiciele Rady Rodziców, dyrektorzy i nauczyciele zaprzyjaźnionych przedszkoli oraz licznie zgromadzeni rodzice i dziadkowie uczniów naszej szkoły.

Wszystkim pierwszakom serdecznie gratulujemy!

Album foto


Tekst: A. Pintal, A. Gregorowicz, A. Hadło

Zdjęcia M. Drozd 


14 października – Święto Edukacji Narodowej

„Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce. Za dar najpiękniejszy, za SERCE".

Tymi słowami pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w Nasze wychowanie.

- Wasi Uczniowie

            W piątek 13 października uczniowie klas II-VII szkoły podstawowej, klasy II i III gimnazjum oraz nauczyciele wraz z Dyrekcją zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby świętować Dzień Edukacji Narodowej, święto nauczycieli i pracowników oświaty. Uczniowie klas piątych pod kierunkiem p. Iwony Kurzempy-Sarzyńskiej oraz p. Marleny Szczepanek zaprezentowali część artystyczną, którą swoim występem uświetnił szkolny chór pod opieką p. Katarzyny Bedy. Dekorację wykonała p. Anna Sawiniec-Szczech. Były życzenia, autorskie wiersze uczniów oraz niezapomniane wykonania piosenek.

Album foto

Tekst M. Szczepanek

Zdjęcia K. Serafin, W. Orzechowski


Przemyśl – Krasiczyn – Bolestraszyce

            We wtorek 10 października uczniowie klas 5a i 5b pod opieką p. Iwony Kurzempy-Sarzyńskiej, p. Marleny Sczczepanek oraz p. Anny Sokalskiej-Wosiek wybrali się na wycieczkę krajoznawczą do Przemyśla.

            Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Dzwonów i Fajek umieszczonego w późnobarokowej Wieży Zegarowej w obrębie Starego Miasta. Każde z pięter wieży odkrywało przed zwiedzającymi kolekcje dzwonów i fajek, z produkcji których słynie Przemyśl. Uczestnicy wycieczki mogli poznać proces powstawania dzwonu oraz zobaczyć jedne z najbardziej oryginalnych fajek, wykonanych z drewna, gliny, ceramicznych, z dekoracją z kości bądź mosiądzu. Zwiedzanie muzeum wieńczyło wejście niezwykle wąskimi i krętymi schodami na taras widokowy skąd można było obejrzeć przepiękną panoramę Przemyśla.

            Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w zamku w Krasiczynie, pomniku polskiego renesansu. Uczniowie zwiedzili m.in.: dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski w Baszcie Szlacheckiej, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz sale ekspozycyjne. Wszyscy z uwagą słuchali opowiadania przewodnika, prawidłowo odpowiedzieli na pytania podsumowujące zwiedzanie i w nagrodę weszli do sali tortur w lochach Zamkowych, w której dzięki efektom dźwiękowym i świetlnym poczuli się jak w nawiedzonym zamku.

            Następnie przyszedł czas na wizytę w Parku Robali Gigantus w Dworze Wapowce. Podczas zwiedzania uczniowie dowiedzieli się mi.in: który z owadów jest największy, kiedy biedronka ma 4, a kiedy 5 kropek, jak wygląda żerowisko kornika.

            Po smacznym obiedzie na uczestników wycieczki czekał relaksujący spacer z przewodnikiem po Arboretum w Bolestraszycach. Trzy hektary parku, w którym zgromadzono kilka tysięcy gatunków, odmian i form roślin w różnych kolekcjach połączony z jesienną aurą zrobił na uczestnikach ogromne wrażenie. Gruszki (z wikliny) na wierzbie, jadalne kasztany, polskie kiwi czy liście nasturcji,  które można było spróbować, nasiona z których robi się różaniec, to tylko niektóre z ciekawostek czekających na uczniów.

Album foto

Zdjęcia i tekst M. Szczepanek


VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września 2017 społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 uczestniczyli  w VII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day).

Ta bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona  była  w szkołach na całym świecie. W tym roku do akcji zgłosiło się 3885 szkół, w tym 3719 szkół z Polski. Jak co roku organizatorem głównym akcji było Wydawnictwo WKM Rachmistrz ze Szczecinka, wyłączny wydawca kart Grabowskiego.

Celem akcji było  propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

W tym roku szkolnym przedstawiciele  z klas IV c, V a i b  oraz VII a ze szkoły podstawowej wraz z opiekunkami panią Małgorzatą Bożek, Aleksandrą Luchowską – Bartnik, Karoliną Tyrką i Małgorzatą Wilkołazką,  przeprowadzili egzaminy  z tabliczki mnożenia wśród uczniów  szkoły podstawowej i gimnazjum. W teście udział wzięły klasy od III do VII Szkoły Podstawowej nr 7 oraz wszystkie klasy Gimnazjum nr 1.

Wszyscy bardzo dobrze się bawili sprawdzając jednocześnie swoje umiejętności i chęć rywalizacji.

 Najlepiej zdane egzaminy z tabliczki mnożenia zostały uhonorowane certyfikatami uzyskania tytułu EKSPETRA TABLICZKI MNOŻENIA.

Uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

Lista uczniów, którzy bezbłędnie rozwiązali test:

 Szkoła Podstawowa nr 7

 

Klasy  trzecie:

Maja Szuwara                             Amelia Muszyńska                            Julia Ćwik

Michał Bukowski                       Daria Terlecka                                    Jakub  Warcaba

Amelia Osuch                            Kryspin Majdański                             Weronika Nisztuk

Karolina Korga                          Michał Sawa                                       Karolina Guzek

Maciej Knapik                           Krystian Witaszka                              Daniel Łopało

Aleksandra Guzek                     Lena Kowalik                                     Paweł Półtorak

 

Klasa czwarte:

Alan Ulanowski                      Karina Malczewska                    Emilia Palonka

Wiktoria Szaruga                    Wiktoria Szewczak                     Maria Surmacz

Weronika Czugała                   Jakub Kierzak                             Szymon Mazur

Katarzyna Ciurysek                Kamila Sołowiej                          Paweł Dacyna

Karmen Rusek                        Sebastian Lipiec                          Szymon Szajba

Piort Kaliszczuk                      Oliwia Zezula                             Michalina Litwajtis

Oliwia Bielec                          Nina Leszkowicz                        Katarzyna Kiecak

Krystian Maziarka                  Ewa Mazurek – Pupeć                Maciej Kardasz

Bartosz Margol                       Julia Mociak                               Weronika Bartnik

Natalka Kuśnierz

 

Klasa piąte:

Judyta Żołnierczuk                    Grzegorz Jańczuk                 Barbara Malicka

Kacper Gąska                            Weronika Bobeła                  Kamila Zwolan

Igor Glinka                                Weronika Duras                    Sebastian Jabłoński

Agata Bratkowska                     Klaudia Kuczeruk

 

Klasa szósta :

Monika Sokołowska                 Grzegorz Szadkowski                       Oliwia Mnich

Jakub Papuda                            Barbara Małysz                                Wiktoria Cis

Michał Orłowski                       Bartek Półtorak                                Martyna Wnuk

Julia Pawlasiuk                         Dawid Sołowiej

 

Klasa siódma

Sara Kotlińska                              Zuzanna Skrzyńska                         Erwin Sałamacha

Mateusz Liga                                Julia Ulanowska                              Katarzyna Zubala

Paweł Łopaciński                         Harley Di Cezare                             Krystian Józefko

Paweł Malanda                             Weronika Kawa

 

Gimnazjum Nr 1:

Klasy drugie:

Oliwia Kozłowska                       Michał Pastuszak                       Iga Szkałuba

Zuzanna Gałan                             Kacper Wojczuk                        Jakub Tokarski

Alicja Ściślak                               Aleksandra Bełz                        Julita Płoza

Eryk Chwajda                              Patryk Bamburski                      Piotr Moskal

Sandra Bałtycka                           Szymon Smoła                          Oskar Mucha

Wiktor Wasil                                Kordian Stąsiek                         Jakub Dudziński

Krystian Staniewski                     Tomasz Jesionek                       Michał Malicki

Zuzanna Śmiałko                         Adrian Tomczuk                       Kajetan Bugaj

Martyna Krawczuk                      Karol Jaskułecki                       Dawid Dobrowolski

Katarzyna Horoszkiewicz           Diana Juszkiewicz                     Oliwia Kuczyńska

Dawid Reszczyński                     Jowita Sokołowska                    Gabriela Leńczuk

Patrycja Kiecana                         Jakub Romaszko                        Ernest Kaniowski

 

Klasy trzecie:

Oliwia Lipska                     Krystian Gąska                      Kacper Dec

Adrian Szewczuk               Aleksandra Jonak                  Martyna Łapińska

Katarzyna Farion                Michał Garbula                     Martyna Mądroń

Michał Malczewski            Ada Kostrubiec                     Wiktor Wachowicz

Michał Krawiec                  Jakub Janicki                         Maksym Żukowski

Album foto


TEN ZDROWIE MA, KTO O NIE DBA !!!

W ramach realizowanego w świetlicy tygodnia o zdrowiu i higienie, 25 września 2017r. odbyło się spotkanie dzieci z pielęgniarką szkolną panią Celiną Koroną.

Prelekcja dotyczyła wielu zagadnień związanych z dbałością o zdrowie i właściwą higieną. Przede wszystkim pani pielęgniarka przypomniała wszystkim o właściwym ubiorze odpowiednim do jesiennej pogody. Uczuliła dzieci na odpowiedni strój podczas spacerów do parku i lasu i związane z tym zagrożenie kontaktu z niebezpiecznymi kleszczami.

Pani Celina zwróciła też uwagę uczniów na codzienną higienę, odpowiednie obuwie, czystość głowy i rąk. Podkreśliła wpływ odpowiedniego odżywiania na zdrowie szczególnie w okresie jesienno-zimowym, bogatego w owoce i warzywa oraz znaczenie odpowiedniego nawadniania organizmu, przypominając też, jakie znaczenie dla organizmu ma ruch i uprawianie sportu. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały prelekcji i zadawały pytania. Zdobyły wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym, dbając o swoje dobre samopoczucie i zdrowie.

Album foto

Tekst: B. Stasiuk, Foto: M. Olszewska


Innowacja z informatyki w klasie I 

Od września uczniowie klasy Ic uczestniczą w zajęciach z  innowacji informatycznej "Pikselki" prowadzonej przez panią Annę Gregorowicz.

Zajęcia z innowacji są uzupełnieniem i poszerzeniem wiedzy z zakresu zajęć komputerowych. Opierają się  na korelacji treści zajęć komputerowych z modułami kształcenia zintegrowanego.

Prowadzone są w pracowni komputerowej, raz w tygodniu, w grupach kilkuosobowych, w formie zabaw i praktycznego działania, z zastosowaniem programów komputerowych z włączeniem elementów robotyki.

Album foto


Wycieczka pierwszoklasistów do Zamojskiego Rancho ,,Debry”

Dnia 5 października 2017r. uczniowie klasy Ia, Ib i Ic odwiedzili rancho „Debry” w Lipinie Nowej koło Skierbieszowa. Korzystali tam z rozmaitych atrakcji proponowanych przez właścicielkę stadniny. Oglądali różne obiekty przeznaczone do wypoczynku położone w otoczeniu różnych gatunków roślin.

Dzieci zwiedziły mini zoo. Podziwiały i karmiły chlebem, marchwią i kapustą szkockie krowy, lamy, osiołki i konie. Wiele przyjemności sprawiło im oglądanie, przywoływanie i głaskanie zwierząt. Niewątpliwie wielkim przeżyciem, i dla wielu dzieci nowym doświadczeniem, była przejażdżka bryczką po okolicy. Wspólne zabawy na placu zabaw oraz pieczenie nad ogniskiem kiełbasek i chlebka wypełniły czas pobytu w Rancho "Debry". Dzieciom sprzyjała pogoda oraz dopisywały świetne humory. Wspólny wyjazd był dla uczniów okazją do lepszego poznania i zintegrowania się.

Album foto

Tekst: A. Gregorowicz

Zdjęcia: A. Gregorowicz, A. Pintal, A. Hadło


W świecie przygód i zabawy z klockami Lego

O tym, że klocki Lego są wyjątkowe - nie trzeba nikogo przekonywać, a zwłaszcza naszych uczniów, którzy je uwielbiają i bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach z robotyki. Toteż możliwość obejrzenia niesamowitych budowli na żywo była dla nich wielką atrakcją.

Na wystawę klocków Lego do Lublina wybrały się więc 4 października b.r. klasy trzecie (A, B, C, D) oraz klasa II A pod opieką swoich wychowawców i opiekunów, a także rodziców.

Najbardziej zachwycił wszystkich ogromny samolot Air Force One wykonany z miliona klocków. Ponadto uczniowie mogli obejrzeć budowle przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną, sceny znane z filmów i bajek, wydarzenia historyczne, w tym makietę stanu wojennego. Mogli podziwiać interaktywne eksponaty, naturalnej wielkości figury znanych sportowców, m.in. Roberta Lewandowskiego, Marcina Gortata, Rafała Sonika czy Agnieszki Radwańskiej, a także przeżyć nietypową lekcję biologii , bowiem seria Human Body obejmowała wykonany z klocków szkielet człowieka, jego mózg, serce oraz układy pokarmowy i oddechowy. Podczas wystawy można było wejść do kina edukacyjnego prezentującego filmy, które ukazują świat nauki i wiedzy przez pryzmat klocków Lego.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się strefa Fun Park, czyli sala zabaw oferująca milusińskim całą masę atrakcji: zjeżdżalnie samochodowe,  Brick Wall - ścianę do „pisania” klockami, Brick Mosaic Galery - miejsce do „malowania” klockami, strefę gier LEGO na Play Station 4 i wiele innych atrakcji dla dzieci i nie tylko.

Na koniec wszystkie dzieci odwiedziły sklep, gdzie mogły kupić sobie ukochane klocki Lego. Stwierdzenie uczniów: „genialna wycieczka” i uradowane buzie były wspaniały podsumowaniem wyjazdu.smiley

Album foto

Tekst – Anna Kardasz, zdjęcia – wychowawcy klas


Konstrukcje z klocków Lego

Już drugi rok odbywają się w świetlicy szkolnej zajęcia z klockami Lego, w których uczestniczą młodsi uczniowie naszej szkoły.

Spotkania mają miejsce w sali nr 21 w każdy poniedziałek o godz. 12.15-13.00,

 prowadzi je p. B. Stasiuk.

Zajęcia mają na celu naukę i rozbudzanie dziecięcej kreatywności poprzez zabawę klockami Lego. Zajęcia przygotowują tych najmłodszych uczniów do zajęć z robotyki.

Album foto

 Foto: W.Orzechowski Tekst: B.Stasiuk


Kuchcikowo

 

W naszej świetlicy znów smakowicie pachnie.

Uczniowie klas najmłodszych pod opieką pani Beaty Stasiuk kuszą pysznymi ciastkami i nie tylko. Kuchcikowo rozpoczeło nowy sezon.

 

Album foto

 


Super chłopcy w naszej szkole!

Każdego roku w naszej szkole obchodzimy różne miłe uroczystości  smiley Wszystkim powszechnie wiadomo, że 30 września świętujemy Dzień Chłopaka, więc i tego roku nie mogło zabraknąć tego jakże sympatycznego święta.

Mały Samorząd Uczniowski przygotował specjalne medale dla najsympatyczniejszych chłopców w naszej szkole. Były też życzenia, upominki dla chłopców, a nawet słodkie „co nieco” dla wszystkich smiley Uśmiechnięte buzie wyrażały tego dnia radość i od razu zza chmur wyjrzało do nas słoneczko…smiley

Album foto

Tekst – Anna Kardasz; zdjęcia - Magdalena Olszewska


Konkurs plastyczny „Pocztówka z Roztocza”

 

26 września 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Pocztówka z Roztocza”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych czterech powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. W kategorii klas I-III wpłynęło 137 prac. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych nie zabrakło uczniów z naszej szkoły.

II miejsce – Tymoteusz Gontarz z klasy 1b

III miejsce – Wiktoria Pomazanka z klasy 3 c

Wyróżnienie – Eliza Pupiec z klasy 3 c

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto

 

 Tekst: Agnieszka Dybzińśka zdjęcia: Katarzyna Wyka


Szóstoklasiści w zamojskim ZOO

Wrzesień przywitał nowy rok szkolny zimną, deszczowa pogodą, jednak czwartek 28 września 2017 r. okazał się pięknym i słonecznym dniem. Skorzystali z tego uczniowie kl. VI a i wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do zamojskiego ZOO. Jeszcze jako piątoklasiści wygrali darmowe wejście do ZOO podczas Dnia Talentów, lecz dopiero teraz udało się im odebrać nagrodę. Opiekę nad wychowankami sprawowała p. Marta Słomianowska.

Podczas zwiedzania ZOO wszyscy  świetnie się bawili. Uczniowie podziwiali i zachwycali się prezentowanymi zwierzętami. Wspólnie odczytywali tabliczki informacyjne z nazwami zwierząt oraz notkami o środowisku naturalnym, w którym żyją. Wybiegi  dla zwierząt pięknie komponowały się z architekturą zieleni, która powoli zaczynała przejmować jesienne barwy.

Wracając do szkoły uczniowie zatrzymali się na Starówce na mały poczęstunek. Miło było posiedzieć na Rynku Wielkim i podziwiać nasze piękne miasto.

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Słomianowska


Trwa budowa Podwórka Talentów Nivea!

W ostatnim tygodniu  września na terenie naszej szkoły rozpoczęto budowę wygranego w konkursie Podwórka Talentów Nivea. Prace postępują bardzo szybko. Każdego dnia na placu pojawiają się kolejne kolorowe elementy wyposażenia, z których już wkrótce powstanie piękny, nowoczesny plac zabaw!  Dzieci będą mogły nacieszyć się nim jeszcze przed zimą.

Uroczyste otwarcie Podwórka , z udziałem  ambasadora  akcji  Podwórek Talentów Nivea  - wybitnego sportowca, olimpijczyka  Mateusza Kusznierewicza  i zaproszonych gości, przewidziane jest na 16 października 2017 r.

Album foto


78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Program uroczystości objął mszę świętą w Katedrze zamojskiej, przemarsz pod pomnik Armii Krajowej przy ul. Partyzantów, ceremoniał wojskowy w wykonaniu 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, hymn Państwowy z udziałem Orkiestry Wojskowej, okolicznościowe przemówienie, apel poległych, salwę honorowa, złożenie wieńców i kwiatów.

Album foto

Zdjęcia i tekst M.Wilkołazka


Pomaganie przez ubranie

 

Nasza szkoła włączyła się do całorocznej akcji „POMAGANIE PRZEZ UBRANIE”. Główny cel projektu to aktywizacja dzieci i młodzieży w zakresie ekologii i zachęcanie do wspólnego działania na rzecz wsparcia Fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk.

Dzięki wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka jesteśmy w stanie pomóc wielu potrzebującym.

Porządkując swoją szafę nie wiesz co zrobić z niepotrzebnymi elementami garderoby?

Przede wszystkim niczego nie wyrzucaj. Twoje ubrania i obuwie, mogą pomóc potrzebującym. Odzież, którą uznałeś za niepotrzebną, przynieś do szkoły i włóż do żółtego kontenera, który znajduje się na terenie naszej szkoły.

Serdecznie zachęcamy do udziału w Akcji, gdyż cel jest szczytny i wierzymy, że wspólnie uda nam się osiągnąć wiele!!!

Dziękujemy wszystkim , którzy zechcą wziąć udział w Akcji.

Album foto

 


Mamy nowe władze w MSU

Nasi uczniowie od najmłodszych lat uczą się współdziałania w grupie rówieśniczej, respektowania ustalonych reguł, podejmowania ważnych decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za siebie i innych. Jednym z zadań sprawdzających te umiejętności jest praca w samorządzie uczniowskim, zarówno klasowym, jak i szkolnym. [more] Każdego roku uczniowie klas III stają do rywalizacji w wyborach do Małego Samorządu Uczniowskiego.

W tym roku szkolnym w wyborach startowało 14 uczniów z klas III A, III B, III C i III D, którzy przygotowali programy wyborcze i plakaty zachęcające do głosowania na nich. W tajnym głosowaniu wzięli udział wszyscy uczniowie klas I-III. Po podliczeniu głosów przydzielono funkcje następującym uczniom:

Przewodniczący MSU – Olgierd Borowski kl. III C

Zastępca Przew. MSU – Karolina Guzek kl. III D

Skarbnik MSU – Alicja Torzewska kl. III B i Karolina Korga kl. III C

Sekretarz MSU - Aleksandra Guzek kl. III D i Michał Bukowski kl. III A

Gratulujemy zwycięzcom i liczymy na owocną współpracę

 Album foto

Tekst i zdjęcia – opiekun MSU Anna Kardasz


Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

            W dniu 22 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018. Wydarzenie to poprzedziła tygodniowa kampania wyborcza. Kandydaci do zarządu przygotowali plakaty, na których umieścili swoje programy wyborcze. Kandydujący odwiedzili również każdą z klas 4-7, aby osobiście zaprezentować siebie i swoje pomysły przed rówieśnikami.

Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

 

Przewodniczący: Michalina Litwajtis kl. 4b

Zastępca: Weronika Bobeła kl. 5b

Sekretarz: Agata Bratkowska kl. 5b

Skarbnik: Maciej Kardasz kl. 4c oraz Weronika Duras kl. 5b

Serdecznie gratulujemy!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Szczepanek


Światowe Dziedzictwo Kultury

Uczniowie klas czwartych na lekcjach techniki wykonali prace upamiętniające 25-lecie wpisania na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Starego Miasta w Zamościu.

UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury) powstało 16 listopada 1945 roku na mocy podpisanego Aktu Konstytucyjnego. UNESCO jest organizacją multilateralną, koordynującą działania służące rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej.

Obecnie na liście znajduje się 15 obiektów z Polski: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, średniowieczny zespół miejski Torunia, zamek krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu, drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat, kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi oraz Stare Miasto w Zamościu - zespół urbanistyczny wpisany w 1992 r. na podstawie kryterium IV.

Miasto zostało założone w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego, na szlaku handlowym łączącym Europę Zachodnią i Północną z Morzem Czarnym. Zamość, wzorowany na włoskim modelu miasta idealnego, zaprojektowany przez pochodzącego z Padwy architekta Bernardo Morando, stanowi doskonały przykład miasta renesansowego z końca XVI w., które zachowało pierwotny plan, fortyfikacje oraz liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne.

Prace uczniów zostaną zaprezentowane podczas uroczystego otwarcia Podwórka Talentów Nivea.

Album foto

Tekst i zdjęcia A.Sawiniec - Szczech


Konkurs czytelniczy „Zaczytana szkoła”

Szkolny Mistrz Lektur”

dla uczniów klas V - VII rozstrzygnięty!!!

 

Dnia 25 września 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy pt. ”Zaczytana szkoła - Szkolny Mistrz Lektur”, adresowany do uczniów klas V - VII.

 

Uczniowie z klas V-VII rozwiązywali test wiedzy, opracowany na podstawie omówionych lektur w roku szkolnym 2016/2017. Mieli za zadanie odpowiedzieć na około 40 pytań i wybrać do każdego poprawną odpowiedź.

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, popularyzacja czytelnictwa lektur, promowanie autorów lektur szkolnych, doskonalenie technik czytania.

A oto zwycięzcy:

Klasa VII

Szkolny Mistrz Lektur Filip Wachowicz kl. VII a

II miejsce Katarzyna Zubala kl. VII a

III miejsce Jan Mazur kl. VII a

Klasa VI

Szkolny Mistrz Lektur Amelia Drzewicka kl. VI a

II miejsce Karolina Wójcik kl. VI a i Bartłomiej Półtorak kl. VI a

III miejsce Dawid Sołowiej kl. VI a

Klasa V

Szkolny Mistrz Lektur Weronika Duras kl. VII a

II miejsce Kacper Gąska kl. V a

III miejsce Jakub Nizioł kl. V b


Gratulujemy !!!

Album foto


Książka bawi, uczy, wychowuje. Prawda czy pusty slogan?”

SZKOLNA DEBATA

Tradycją w naszej szkole stało się organizowanie debat, podczas których dzieci i młodzież mogą wypowiadać się o ważnych dla nich i dla szkoły sprawach.

20 września 2017 r. w sali konferencyjnej LSCDN-u odbyło się kolejne spotkanie na temat „Książka bawi, uczy, wychowuje. Prawda czy pusty slogan?”, w którym udział wzięli uczniowie klasy VI i VII szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum.

Organizatorami debaty były nauczycielki języka polskiego: p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska–Krawiec, p. Joanna Muda oraz p. Marta Słomianowska, która również poprowadziła debatę. P. Anna Sokalska-Wosiek, nauczyciel bibliotekarz, dostarczyła potrzebne rekwizyty w postaci różnych książek, audiobooków i dokumentowała przebieg spotkania.

Na początku wszystkich zebranych powitała p. Jolanta Krywko – wice dyrektor naszej szkoły, życząc uczniom owocnych obrad. Następnie młodzież przystąpiła do pracy.

Debata została podzielona na dwie tury. Pierwszą poświęcono wartościom. Młodzi ludzie zastanawiali się nad tym, czym one są i wymieniali wartości, które są dla nich ważne. Następnie stworzyli swoje „piramidy priorytetów”, wskazując, które z nich są najważniejsze dla uczniów naszej szkoły. Na samym szczycie znalazły się: wykształcenie, przyjaźń, zabawa, rodzina, zainteresowania, uczciwość, kultura osobista, tolerancja i akceptacja. Do ważnych wartości zaliczono również: miłość, lojalność, pewność siebie, patriotyzm, wiarę, szacunek i rzeczy materialne. Opracowane materiały zostaną wykorzystane podczas tworzenia nowego Programu Wychowawczego naszej szkoły.

W tym momencie postawiono pytania: Skąd młody człowiek może czerpać wartości? Od kogo może się dowiedzieć, jak postępować w życiu, co jest dobre, a co złe? Co jest ważne, a co najważniejsze? Uczniowie odpowiedzieli: z domu, od rodziców, ze szkoły, z książek.

 W ten sposób rozpoczęła się druga część debaty, podczas której uczestnicy mieli się zastanowić, czy w XXI w. książka może jeszcze być przewodnikiem młodego człowieka? Zmieniła się jednak formuła debaty. Sala konferencyjna LSCDN-u zamieniła się na salę sądową, prowadząca p. Marta Słomianowska została Wysokim Sędzią, a uczestnicy Prokuratorami, Adwokatami oraz Ławą Przysięgłych. Głównym oskarżonym została książka.

Podczas rozprawy skupiono się na czterech problemach:

  • Książka a zabawa i przyjaźń

  • Książka a nauka i wykształcenie

  • Książka a wychowywanie i przekazywanie wartości

  • Książka a współczesna technologia

Prokuratorzy starali się udowodnić, że książki są przestarzałe, nudne, nie nadążają za rozwojem technologii, że lepiej się uczyć doświadczając niż czytając, że nawet w szkole nauczyciele korzystają z nowoczesnej technologii, a ekranizacje zapoznają nas z treścią książki, lecz pozwalają oszczędzić czas.

Adwokaci zaś stanęli w obronie książek. Z pasją przekonywali, że książki rozwijają wyobraźnię, są inspiracją i skarbnicą wiedzy, kształtują naszą osobowość i charakter, uczą, jak zdobywać przyjaciół, że wspólne czytanie zbliża ludzi. Argumentacja obu stron była bardzo przekonywująca, a Ława Przysięgłych uważnie im się przysłuchiwała.

Przebieg rozprawy był burzliwy. Obie strony się bardzo zaangażowały w dyskusję i, gdyby nie ograniczanie czasowe, młodzież z chęcią obradowałaby dalej. Jednak przyszedł czas na podsumowanie debaty. Oto werdykt Ławy Przysięgłych:

Książka nie może być jedynym przewodnikiem młodego człowieka w XXI w., aczkolwiek jest bardzo potrzebna w kształtowaniu jego osobowości. Książka nie zastąpi nam przyjaciela, ale może nam pokazać, jak być dobrym przyjacielem. Nie nauczy nas mówić, ale może wzbogacić nasze słownictwo, pomoże w ortografii i składni. Z książek możemy się wiele dowiedzieć, jednak Internet jest na bieżąco z aktualnościami i zawsze pod ręką.”

Książka nadal bawi, uczy, wychowuje, jednak świat się zmienia i współczesna młodzież potrzebuje również innych bodźców. Książka kontra nowoczesna technologia? Nie. Jedno drugiego nie wyklucza, tylko uzupełnia.

Na zakończenie młodzież miała okazję obejrzeć i wziąć do ręki najstarsze egzemplarze książek, które znajdują się w szkolnej bibliotece – prawdziwe perły. Były to m.in. „Dzieła Wybrane” Adama Mickiewicza z 1858 r., „Listy z Afryki” Henryka Sienkiewicza z 1901 r. i „Przygody Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy z 1946r.

Album foto

Tekst M. Słomianowska, zdjęcia A.Sokalska - Wosiek


Spotkanie autorskie z Jarosławem Siekiem

19 września 2017r. uczniowie z klasy IV a oraz IV b odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną. W czytelni biblioteki uczestniczyli w spotkaniu z Jarosławem Siekiem – pisarzem, scenarzystą, autorem ponad 30 książek dla dzieci.

Pan Jarosław Siek naszym uczniom opowiadał i czytał własne utwory, pokazywał animacje bajek, przybliżając dzieciom swoją twórczość. Zadawał też pytania. Czy mają marzenia i wiedzą kim chcieliby zostać w przyszłości. Spotkanie z osobą, która jest pisarzem zaciekawiło uczniów i nasunęło wiele pytań o zawód pisarza, twórczość literacką oraz życie osobiste autora. Nasi uczniowie dowiedzieli się jak pan Jarosław Siek został pisarzem, ile ma przyjemności z bycia nim i jak powstają jego książki. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość otrzymania autografu autora.

Album foto

Tekst i zdjęcia Anna Sokalska - Wosiek


„Kromka chleba dla sąsiada”

 

Ogólnopolska kampania Caritas Polska pod hasłem „Kromka chleba dla sąsiada” miała miejsce 19 września 2017 r.

Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 w Zamościu pod opieką p. Beaty Soboń i p. Joanny Bulak chętnie zaangażowali się w akcję charytatywną zbierając podstawowe artykuły spożywcze w sklepie Biedronka.

Tradycyjnie mieszkańcy Zamościa okazali się mieć wielkie serca a wolontariusze z przyjemnością gromadzili w koszach przekazywane dary.

Zgromadzone produkty trafią do niezamożnych, potrzebujących seniorów.

Dziękujemy za okazaną pomoc !!!

Album foto

Tekst -J. Bulak, zdjęcia - J. Bulak, B. Soboń


KONKURS PLASTYCZNY „ZACZYTANA SZKOŁA”

DLA UCZNIÓW KLAS I - III ROZSTRZYGNIĘTY!!!

 

Dnia 19 września 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. ”Zaczytana szkoła”,  adresowany do uczniów klas I - III.

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych uczniów, zachęcenie do aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego oraz rozwijanie wrażliwości i inwencji twórczej.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy wykonali pracę plastyczną dowolną techniką.

Komisja Konkursowa biorąc pod uwagę: zgodność z tematem, samodzielność, oryginalność i jakość wykonania pracy, wyłoniła najlepszych uczniów, którzy otrzymali dyplomy. Nagrodzone prace zostały zaprezentowane również na gazetce szkolnej.

A oto zwycięzcy i wyróżnieni:

I miejsce – Zofia Ogińska – klasa 3 b

II miejsce – Maja Dubel – klasa 1 b

III miejsce – Nina Ferenszkiewicz - klasa 3 b

Wyróżnienia: Jagoda Hałas - 3 a, Weronika Nisztuk i Eliza Pupiec - 3 c, Kamil Bielak i Marysia Palonka – Rawa - 2 a.

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!

Album foto

Tekst: Bożena Piwko,

zdjęcia Anna Pintal i Anna Taras.


4b na FESTIWALU NAUKOWYM

W poniedziałek 18 września uczniowie klasy 4b wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu.

W ramach innowacji pedagogicznej pn. „Naukowe poznawanie świata” dzieci pod opieka p. Aleksandry Luchowskiej-Bartnik, p. Anny Sokalskiej – Wosiek i p. Iwony Zgnilec pojechały do G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa na prawdziwe święto nauki.

Główną ideą przyświecającą festiwalowi była popularyzacja nauki oraz pokazanie, że nawet dziedziny i zagadnienia, które dla wielu osób mogą wydawać się nieprzystępne lub odległe, można przedstawić w zrozumiałej i interesującej formie. Festiwal miał na celu pokazanie, że nauka jest bardzo blisko nas, we wszystkim, co nas otacza, i można doskonale się nią bawić, odkrywając jej tajemnice.

W programie naszego pobytu w G2A znalazły się ciekawy wykład pt. „Jak powstają kolory?” oraz spektakularne pokazy naukowe i strefa pikniku naukowego, w której znajdowało się ponad 50 stanowisk. Podczas festiwalu uczniowie mogli zobaczyć wynalazki i eksponaty naukowe, roboty, drony, eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznać tajniki nowoczesnych technologii IT, a także rozwiązać łamigłówki i bawić się nauką. Co więcej jednym z gości festiwalu była pani Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej - która chętnie pozowała do wspólnego selfie.

Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu. Tym razem do Lublina – do Laboratorium Szalonych Fizyków.

Album foto

Tekst I. Zgnilec, Zdjęcia A.Sokalska - Wosiek


78. Rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

17 września na Zamojskiej Rotundzie miały miejsce uroczystości rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 18. w Katedrze, mszą w intencji Ojczyzny. Potem uczestnicy obchodów przeszli na zamojską Rotundę, gdzie odbyły się główne uroczystości – manifestacja patriotyczna.

W ramach tej ceremonii odbyła się wspólna modlitwa, ceremoniał wojskowy, okolicznościowe przemówienia, modlitwa, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców.

W wydarzeniu wziął udział m.in. prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, który krótko przypomnał historię wydarzenia z dnia 17 września 1939 roku. Było też wojsko, harcerze, szkolne poczty sztandarowe i mieszkańcy Zamościa.

Album foto

Zdjecia M.Garbuz i M.Wilkołazka

Tekst M.Wilkołazka


Pokaz dobrych manier

 

Dzisiaj,tj 13 września w naszej szkole odbyły się pokazy tańca prowadzone przez instruktorów Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier. W spotkaniu udział wzięli najmłodsi uczniowie z klas1-3.

Dzieci mogły poznać: proste figury taneczne i różne style tańca, animowane przez instruktorów w rytm muzyki. Przedstawiona została scenka teatralno - muzyczna, dotycząca dobrych manier " Piosenka o magicznych słowach". Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały zaproszenia na zajęcia do szkoły tańca i naklejki- medale za aktywny udział w lekcji tańca.

Album foto

Tekst i zdjęcia Iwona Więsyk


Poświęcenie tornistrów

W niedzielę, 10 września 2017 r. w Kościele pw. Zwiastowania NMP w Zamościu zebrały się dzieci rozpoczynające naukę w naszej szkole, rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni Goście: pani Dyrektor Alicja Dubel, pani Iwona Kurzempa – Sarzyńska oraz wychowawczynie klas pierwszych - pani Anna Hadło, pani Anna Pintal i pani Anna Gregorowicz.

Podczas Mszy świętej Ojciec Proboszcz Andrzej Zalewski poświęcił przyniesione tornistry, książki i przybory szkolne. Radosne pierwszaki z Panem Jezusem rozpoczęły swoją edukację.

Na zakończenie Mszy świętej wszyscy obecni w kościele przez ręce Ojca Grzegorza Klimczyka otrzymali błogosławieństwo a dzieci jeszcze szczególne życzenia potrzebnych łask w przyswajaniu wiedzy.

Album foto

Tekst i zdjęcia -Joanna Bulak


Wakacje żegnamy, szkołę witamy!

4 września o godzinie 9.00 cała społeczność naszej szkoły uroczyście przywitała nowy rok szkolny 2017/2018. Uczniowie klas II-VII oraz klas gimnazjalnych spotkali się po dwumiesięcznej przerwie z wychowawcami oraz koleżankami i kolegami w swoich salach.

Po omówieniu przez nauczycieli organizacji pracy w nowym roku szkolnym był czas na podzielenie się swoimi wakacyjnymi wspomnieniami z rówieśnikami. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami oraz dyrekcją szkoły wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej.

Był to dzień pełen wrażeń szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły. O godzinie 11.30 odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 dla klas pierwszych szkoły podstawowej. Starsi koledzy i koleżanki z klasy 5b oraz 4c pod kierunkiem p. Marleny Szczepanek oraz p. Katarzyny Bedy przywitali nowo przybyłych uczniów krótką częścią artystyczną. Dekorację przygotowała p. Anna Sawiniec-Szczech. Były wspomnienia z wakacji, dobre rady oraz życzenia na nadchodzący czas nauki. Pani Dyrektor Alicja Dubel przedstawiła nauczycieli oraz wychowawców nowych klas. Wychowawcą klasy 1a została p. Anna Hadło, klasy 1b – p. Anna Pintal, natomiast klasy 1c – p. Anna Gregorowicz.

Album foto

Tekst M. Szczepanek, zdjęcia K. Serafin


NARODOWE CZYTANIE

Było „Wesele”!

 Po raz szósty już Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A Mickiewicza i Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza  włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Od roku 2012 wspólnie czytaliśmy już „Pana Tadeusza”, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” H. Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa oraz „Quo vadis” H. Sienkiewicza. W tym roku Polacy  pochylili się nad lekturą „Wesela” S. Wyspiańskiego.

2 września 2017r o godz. 12.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu zgromadzili się pracownicy biblioteki, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 wraz z Panią Dyrektor Alicją Dubel oraz nauczyciele i uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Zamościu. We właściwy nastrój wprowadziła wszystkich wystawa wydań bibliofilskich „Wesela” oraz malarstwo Wyspiańskiego zaprezentowane na znaczkach polskich.

 Spotkanie rozpoczęła ciekawa prezentacja, przybliżająca zebranym życie i twórczość polskiego wszechstronnego artysty Stanisława Wyspiańskiego. Później wszyscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali obszernych fragmentów „Wesela”. Były to naprawdę bardzo ciekawe interpretacje poszczególnych bohaterów dramatu. Na zakończenie przygotowano kilkunastominutowy fragment filmu Andrzeja Wajdy, gdzie w role postaci z „Wesela” wcielili się najlepsi polscy aktorzy: Ewa Ziętek, Bożena Dykiel, Emilia Krakowska, Daniel Olbrychski, Franciszek Pieczka, Marek Perepeczko i wielu innych. Dla wszystkich uczestników wspólnego czytania była to prawdziwa uczta duchowa. Później zaś, jak to na weselu bywa, zaproszono zebranych na pyszny poczęstunek przygotowany przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej. Można też było uzyskać we własnym egzemplarzu książki pamiątkową pieczątkę akcji Narodowego Czytania, przysłaną z kancelarii Pana Prezydenta.

Album foto

tekst: Maria Garbuz

zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek


78 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września jest jedną z najbardziej dramatycznych dat w historii Polski. Właśnie tego dnia, 78 lat temu, wojska niemieckie zaatakowały Polskę, rozpoczynając największy konflikt zbrojny w historii.

 Uroczystości patriotyczne nawiązujące do tego tragicznego wydarzenia odbyły się na zamojskiej Rotundzie, która podczas okupacji najpierw była obozem przejściowym, potem stała się miejscem masowych egzekucji. Szacuje się, że hitlerowcy zamordowali tutaj blisko osiem tysięcy ludzi. Manifestację na zamojskiej Rotundzie rozpoczął ceremoniał wojskowy, po którym nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt. Okolicznościowe przemówienie wygłosił pan Andrzej Wnuk -prezydent miasta. Następnie odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Na zakończenie obchodów delegacje złożyły kwiaty i wieńce przy płycie upamiętniającej tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Udział reprezentacji młodzieży naszej szkoły w tej uroczystości był dla uczniów swoistą lekcją patriotyzmu, ale przede wszystkim wyrazem oddania hołdu tym, którzy walczyli w obronie Ojczyzny.

Album foto

Tekst Iwona Kurzempa- Sarzyńska

Zdjęcia Małgorzata Wilkołazka

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza
    ul. Sienkiewicza 5
    22-400 Zamość
  • 84 638 44 71

Galeria zdjęć