• Konkursy historyczne

        • ROK SZKOLNY 2017/2018


          Konkurs w Muzeum

          5 grudnia o godz. 14.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał  odbył się konkurs recytatorski „Poetycko w dniu urodzin Józefa Piłsudskiego”, który był podsumowaniem projektu „Józef Piłsudski i Zamość”.  Celem konkursu była popularyzacja osoby Józefa Piłsudskiego, jego działalności niepodległościowej i państwotwórczej. [more]
          Uczniowie prezentowali się w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę godnie reprezentowali oraz zajęli nagrodzone miejsca uczniowie :
          - Kacper Gąska uczeń klasy 5a, który zajął I miejsce;
          - Łucja Żelazny uczennica klasy 7a, która zajęła III miejsce;
          - Paweł Kurzępa uczeń klasy 3B gimnazjum, który zajął II miejsce.


          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

          Album foto

          tekst i zdjęcia M.Drozd


          ROK SZKOLNY 2016/2017


          VIII Konkurs Historyczny „Dzieci Zamojszczyzny. Siostry – Dzieciom.”

           

          19 maja 2017 r. odbył się finał VIII Konkursu Historycznego „Dzieci Zamojszczyzny” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość, Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Zamościu.  Katolickie Radio Zamość objęło konkurs patronatem medialnym.

          Organizatorami tego przedsięwzięcia jest Szkoła Podstawowa nr 7  im. Adama Mickiewicza w Zamościu oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu. Jak zawsze za stronę merytoryczną konkursu odpowiadała Pani Maria Rzeźniak – starszy kustosz muzeum, a organizacją zajęły się Pani Małgorzata Drozd oraz  Pani Marta Słomianowska – nauczycielki SP7.

          Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Siostry – Dzieciom” i została poświęcona działalności  Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w czasach wojennych i powojennych na terenach Zamojszczyzny. Ich Zgromadzenie prowadzi obecnie Dom Opieki Społecznej przy ul. Żdanowskiej  w Zamościu oraz Dom Rekolekcyjny w Łabuniach. Niewiele osób wie, że te dzielne Siostry podczas II wojny światowej zapewniły schronienie i opiekę setkom osieroconych dzieci: polskim, żydowskim, ukraińskim, a nawet niemieckim, ponieważ twierdziły, że „w każdym dziecku jest cząstka Boża”. Podczas zawieruchy wojennej wysiedlono je z dziećmi z  klasztoru w Łabuniach. Część z nich udała się do Radecznicy, gdzie znalazły schronienie w klasztorze o. Bernardynów, część władze miejskie Zamościa zakwaterowały  w szkole handlowej przy ul. Łukasińskiego (obecny Ekonomik),  inne dostały niewielką parcelę przy ul. Żdanowskiej z małym drewnianym domkiem. I wszędzie przyjmowały osierocone dzieci. Ryzykowały życiem i bardzo ciężko pracowały, aby móc wyżywić swoich wychowanków. Bywało, że setką niemowląt zajmowały się tylko trzy siostry. Inne udawały się do wyczerpujących prac w polu czy na kwestę. Uratowały wiele istnień, ale nikt nie wie dokładnie ile, bo bezpieczniej było nie prowadzić dokumentacji. Za swoją działalność i piękną postawę 27 grudnia 1993 r. otrzymały dyplom i medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, który w konsulacie Izraela odebrała siostra Bogumiła Makowska, uczestniczka tamtych wydarzeń.

          Adresatami konkursu są uczniowie szkół podstawowych z Zamościa oraz z powiatu zamojskiego. Wzięło w nim udział 7 szkół:

          • Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim
          • Zespół Szkół w Wysokiem
          • Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu
          • Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie
          • Zespół Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie
          • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Zamościu
          • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Zamościu.

          Konkurs odbył się podczas wycieczki po Zamościu, a najważniejszym punktem programu było Zgromadzenie Sióstr mieszczące się przy ul. Żdanowskiej. Siostra Maria, przełożona Zgromadzenia, serdecznie wszystkich przywitała i zaprosiła do klasztornej kaplicy. Okazało się, że przygotowała dla młodzieży niespodziankę: z archiwum w Lublinie wypożyczyła dokumenty i zdjęcia z okresu II wojny światowej oraz medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, ten sam, który odebrała s. Bogumiła Makowska. Dzieci miały możliwość wziąć medal do ręki i z bliska mu się przyjrzeć. Siostra Maria opowiedziała po krótce o historii Zgromadzenia, odczytała fragmenty dokumentów oraz relacji sióstr z czasów okupacji niemieckiej, pokazała zdjęcia z tamtego okresu, a także zaprosiła siostrę Leokadię, która, jako dziecko,  była świadkiem tamtych wydarzeń, aby zaprezentowała młodzieży oryginalny habit noszony przez Zgromadzenie w tamtym okresie.

          Młodzież miała również okazję zwiedzić Stare Miasto, fortyfikacje zamojskie, a także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu przy ul. Łukasińskiego (Ekonomik), gdzie w okresie wojennym Siostry prowadziły ochronkę dla sierot.

          Podsumowanie konkursu odbyło się w Galerii prof. Mariana Koniecznego. Wśród przybyłych gości znaleźli się: Pan Andrzej Zastąpiło – Wiceprezydent Miasta Zamość, Pani Agnieszka Kowal – Dyrektor Wydziału Oświaty Miasta Zamość, Pani Alicja Dubel – Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu oraz Pan Piotr Kondraciuk – Wicedyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Posła Sławomira Zawiślaka reprezentowali kpt. Józef Łaba i mjr Ryszard Jabłoński z ŚZŻAK Oddział w Zamościu. Nie mogło też zabraknąć bohaterek konkursu – Franciszkanek Misjonarek Maryi, które reprezentowane były przez Siostrę Marię i Siostrę Teresę

          W kategorii PRACA PLASTYCZNA nagrody i wyróżnienia zdobyli:

          I MIEJSCE – Karol Gajak ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu     (n-l Marta Słomianowska)

          II MIEJSCE – Wiktoria Czajkowska z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie  (n-l Ewa Nogas)

          III MIEJSCE – Agnieszka Tokarska ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu     (n-l Marta Słomianowska)

          WYRÓŻNIENIE – Paweł Cisek z Zespołu Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie (n-l Celina Lalik)

          WYRÓŻNIENIE – Roksana Waśko ze Szkoły Podstawowej w Wysokiem (n-l Aleksandra Hajduk)

          WYRÓŻNIENIE – Anna Skrzypik ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu (n-l Małgorzata Magryta)

           

          W kategorii PRACA LITERACKA nagrody  zdobyli:

          I MIEJSCE – Maciej Kołtun z Zespołu Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie (n-l Celina Lalik)

          II MIEJSCE – Stefan Kot z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie  (n-l Edyta Wojtasiuk)

          III MIEJSCE – Krystian Józefko ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu     (n-l Joanna Muda)

           

          W kategorii TEST WIEDZY nagrody  zdobyli:

          I MIEJSCE – Aleksandra Karpińska, Oliwia Karpińska, Stefan Kot z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie  (n-l Ewa Nogas)

          II MIEJSCE – Gabriel Gałan, Monika Łasocha, Przemysław Wach ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim (n-l Grażyna Kawalec)

          III MIEJSCE – Maja Tymecka, Katarzyna Zubala, Agnieszka Tokarska ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu  (n-l Małgorzata Drozd)

          NAGRODA GŁÓWNA (za najlepiej napisany test wiedzy) – Dawid Pakuła z Zespołu Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie (n-l Celina Lalik)

          Serdeczne gratulacje  nie tylko dla nagrodzonych, lecz dla wszystkich uczestników konkursu, za to, że mierzą się z tak trudną tematyką, że wzbogacają swoją wiedzę, rozszerzają swoje horyzonty, kształtują swoją patriotyczną postawę. To dzięki takim młodym ludziom pamięć o takich  bohaterach jak Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi nie przeminie. Wielkie ukłony dla nauczycieli, którzy potrafią zainspirować swoich uczniów i rozwijać w nich ciekawość świata.

          Album foto

          Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd


          ROK SZKOLNY 2014/2015


          VI Interdyscyplinarny Konkurs Historyczny

           „Dzieci Zamojszczyzny. Róża Zamoyska – Anioł Dobroci”

          19 maja 2015 r. odbyła się VI edycja Interdyscyplinarnego Konkursu Historycznego „Dzieci Zamojszczyzny”, który organizowany jest przez naszą szkołę we współpracy z Muzeum Zamojskim i adresowany jest do uczniów klas 4 - ­6 szkół podstawowych Miasta Zamość oraz powiatu zamojskiego. Lubelski Kurator Oświaty, już po raz kolejny, roztoczył nad nim honorowy patronat.

          Za całą logistykę konkursu, a także przygotowanie merytoryczne uczniów odpowiadała pani Marta Słomianowska.

          Ada Kostrubiec z naszej szkoły zdobyła nagrodę za najlepiej napisany test wiedzy historycznej.

          W konkurencji drużynowej 

          III MIEJSCE – zajęła drużyna z naszej szkoły w składzie: Katarzyna Farion,  Ada Kostrubiec, Norbert Szewczak

          Gratulujemy!smiley

          Album foto

          (Tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska)


          Wiktor Wachowicz, został trzykrotnym laureatem w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium  Oświaty w Lublinie.

          Ten nieprzeciętny uczeń osiągnął sukces w konkursie z przyrody, do którego przygotowywał się pod opieką Pani Marty Majewskiej, a także w konkursie z historii oraz języka polskiego, ciężko pracując wspólnie z Panią Martą Słomianowską.

          Wielkim wsparciem dla Wiktora i nauczycieli okazała się Dyrektor Pani Alicja Dubel, która otoczyła ich życzliwością i stworzyła atmosferę sprzyjającą twórczej pracy.

          Gratulujemy Wiktorowi oraz jego Rodzicom i życzymy dalszych sukcesów!smiley

          (Tekst i zdjęcie: Marta Słomianowska)

           


          ROK SZKOLNY 2013/14


          V KONKURS HISTORYCZNY „DZIECI ZAMOJSZCZYZNY”

          pod honorowym patronatem

          Lubelskiego Kuratora Oświaty

                 Już piaty raz nasza szkoła, przy współpracy z Muzeum Zamojskim, zorganizowała interdyscyplinarny Konkurs Historyczny pt.: „Dzieci Zamojszczyzny”, który adresowany jest do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych Miasta Zamość oraz powiatu zamojskiego.

                    19 maja 2014 r. w siedzibie Muzeum Zamojskiego odbył się uroczysty finał konkursu. Pytania z zakresu wiedzy historycznej , jak co roku, przygotowała Pani Maria Rzeźniak – starszy kustosz Muzeum  Zamojskiego.  Pomimo bardzo trudnej tematyki uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą, troje z nich napisało na maksymalną ilość punktów i trzeba było przeprowadzić dogrywkę, aby wyłonić tego najlepszego.

          II MIEJSCE  w kategorii – test wiedzy - otrzymał  Wiktor Wachowicz z naszej szkoły

          W klasyfikacji drużynowej, po podsumowaniu wszystkich konkurencji:

          II MIEJSCE – zajęła drużyna z naszej szkoły w składzie : Ada Kostrubiec, Katarzyna Farion, Wiktor Wachowicz

            

          Album foto

          Tekst i zdjęcia p. M.Słomianowska


           

          Laureaci konkursu „Dzieje Polski w legendzie”

          Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu odnieśli kolejny sukces w międzyszkolnym konkursie!

          4 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół nr 4 w Zamościu odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczo – Plastyczny „Dzieje Polski w legendzie”. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-II brali udział w części plastycznej konkursu, natomiast część literacka skierowana była do uczniów klas III.

          Wśród laureatów konkursu znalazł się reprezentant naszej szkoły, Filip Wachowicz z kl. III a, który przygotowywał się pod opieką p. Anny Kardasz i zajął zaszczytne II miejsce. W części plastycznej konkursu w kategorii szkół podstawowych nagrodę zdobył Karol Gajak z kl. I a (opiekun p. Iwona Kurzempa – Sarzyńska). Wiktoria Cis z kl. II a (opiekun p. Anna Taras) zdobyła natomiast wyróżnienie.

          Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach smiley

          Zapraszamy do przeczytania artykułu n.t.  konkursu na łamach Tygodnika Zamojskiego

          Artykuł

          Album foto

          (Tekst i zdjęcia – Anna Kardasz)


          ROK SZKOLNY 2012/13


          IV edycja konkursu "Dzieci Zamojszczyzny"

          w ramach projektu

          "Dzieci Zamojszczyzny widziane oczyma współczesnej młodzieży"

          I miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęła nasza szkoła: Weronika Baranowska (kl. VIa), Kacper Nowak (kl. VIb) i Karol Stepanienko (kl.VIb).

          Gratulujemy!smiley

          Album foto


          18 maja w Muzeum Zamojskim w Zamościu odbył się
          Konkurs Wiedzy o  Zamościu i Regionie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamościa.

          Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie:
          Patrycja Mydlak - klasa VA, 
          Wiktor Wachowicz z klasy IVA
          Maksymilian Franczak z klasy VA.

          Do drugiego etapu konkursu zakwalifikował się Wiktor Wachowicz, który w wyniku rywalizacji indywidualnej zajął II miejsce
          W klasyfikacji ogólnej Szkoła Podstawowa Nr 7 zajęła III miejsce.

          Uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!smiley

           

          Album foto

          Tekst: Małgorzata Drozd

          Zdjęcia: Henryk Szkutnik

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza
      • 84 638 44 71
      • ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu (adres: ul. Sienkiewicza 5 22-400 Zamość; numer telefonu: 84 638 44 71). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  • Galeria zdjęć

      brak danych