• Matematyka innego wymiaru

Konferencja podsumowująca projekt „Matematyka Innego Wymiaru
          – organizacja Matematycznych Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży”

18 października 2013 roku w  Mińsku Mazowieckim odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Elitmat Space – nowoczesne narzędzie pracy z uczniem zdolnym” kończąca trzyletni okres realizacji projektu „Matematyka Innego Wymiaru – organizacja Matematycznych Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt  był  jednym z największych projektów innowacyjnych w Polsce obejmujących swoim zasięgiem ponad 31 tysięcy uczniów i 2 tysiące nauczycieli z 1126 szkół w kraju.

Grupa  uczniów z  klas  II – VI wraz ze swoimi nauczycielami ze  Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu  także uczestniczyła w tym projekcie.  Uczniowie mogli uczestniczyć w nietypowych zajęciach z matematyki, poznawać ciekawostki matematyczne, grać i bawić się matematyką na zajęciach pozalekcyjnych  i – co umożliwiał portal www.matematykainnegowymiaru.pl – w czasie wolnym w swoim domu, a także brać udział w konkursach kończących każdy rok pracy na zajęciach.

Podczas konferencji nagrodzono  najbardziej zaangażowanych w działania projektowe nauczycieli. 57 osób ze szkół z całej Polski zostało wyróżnionych tytułem „Innowacyjny Nauczyciel Matematyki”, a ich szkoły otrzymały status „Szkoły Matematycznych Innowacji”.  W gronie utytułowanych znalazła się nauczycielka naszej szkoły Małgorzata Wilkołazka.

Pomimo, że  projekt nie będzie wspierany w dalszym ciągu funduszami unijnymi, nadal będzie  dostępny dla zainteresowanych matematyką.  W Szkole Podstawowej nr 7 kontynuatorami dobrej  zabawy  matematyką i z matematyką , a przez to przyjemnej nauki  stali się uczniowie klas V a i V b wraz z swoją nauczycielką matematyki. Uczniowie nadal będą poznawać tajniki matematyki  i jej historię, uczyć się szybkiego liczenia,  kształcić wyobraźnię  i logiczne myślenie, grać w matematyczne gry edukacyjne i samodzielnie takie gry układać.

Zajęcia dla chętnych i uzdolnionych matematycznie  uczniów klas piątych prowadzi pani Małgorzata Wilkołazka. Uczniowie spotykają się w każdy wtorek o godz. 13.10, rozwiązują nietypowe zadania, wymyślają zagadki, krzyżówki, gry. Starają się przygotowywać aby reprezentować szkołę na konkursach matematycznych, a przy okazji udowadniać niedowiarkom, że MATEMATYKA JEST CIEKAWA I PIĘKNA.

(tekst: Małgorzta Wilkołazka)

Innowacja pedagogiczna z matematyki

w Zespole Szkół Nr 2 w Zamościu

W dobie gier komputerowych i Internetu uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 1 przy Zespole Szkół Nr 2 mają możliwość rozwijania swoich zdolności matematycznych i wyobraźni przestrzennej na ciekawych lekcjach matematyki. Szkoła prowadzi innowację pedagogiczną udostępnioną przez Firmę Edukacyjno-Wydawniczą ELITMAT z Mińska Mazowieckiego.

Nauczyciele i uczniowie korzystają z zasobów ciekawych materiałów strony internetowej projektu „Matematyka Innego Wymiaru – organizacja Matematycznych Mistrzostw Dzieci i Młodzieży”. Uczniowie naszej szkoły, jako nieliczni z naszego regionu, mogą rozwijać swoje zdolności, poznawać ciekawostki matematyczne, kształcić swoja wyobraźnię, poznawać i rozbudowywać swoją wiedzę matematyczną w sposób przyjazny. Jednocześnie wspaniale przygotowują się do napisania sprawdzianu szóstoklasisty, egzaminu gimnazjalnego, otrzymując przy okazji dobre, mocne podstawy do osiągnięcia wspaniałych wyników na przyszłej maturze.

Uczniowie mają szansę porównania swojej wiedzy i umiejętności z uczniami z całego kraju, uczestnicząc w konkursie wieńczącym roczną pracę, przygotowanym przez firmę ELITMAT „Matematyczne Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży” oraz otrzymania interesujących nagród. Małgorzata Wilkołazka, nauczycielka szkoły podstawowej , wdrażała wraz z uczniami program innowacji już w roku szkolnym 2011/2012. Za aktywność i zaangażowanie w ramach projektu, otrzymała tytuł „Lidera Elitmat Leaderów” , w nagrodę uczestnicząc w warsztatach metodyczno – dydaktycznych w Zakopanem.