Wydarzenia 2017/2018 Wydarzenia 2016/2017 Wydarzenia 2015/2016 Wydarzenia 2014/2015 Wydarzenia 2013/2014 II semestr Wydarzenia 2013/14 - I semestr Wydarzenia 2012/2013 - II semestr Wydarzenia 2012/2013 - I semestr Wydarzenia 2011/2012

Kronika wydarzeń

Wydarzenia 2017/2018

WYDARZENIA 2017/2018

 


4b w Laboratorium Szalonych Naukowców

17 listopada uczniowie klasy 4b pod opieką p. Iwony Zgnilec i p. Aleksandry Luchowskiej – Bartnik wybrali się do Lublina na wieczorne zwiedzanie podziemi, a główną atrakcją wieczoru było naukowe show pt. „Laboratorium szalonych naukowców”. [more]
 Dla uczniów był to emocjonujący pokaz eksperymentów z różnych dziedzin wiedzy, podczas którego młodzi widzowie zobaczyli spektakularne doświadczenia chemiczne.
Podróż do fascynującego świata kolorowych probówek, buchającej piany, pośród menzurek czy magnesów pozwoliło odkryć nowe pasje i było fantastyczną, zapamiętaną na długie lata przygodą. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod edukacyjnych i pełne humoru widowisko, które nie tylko zachwycało kreatywnym wykonaniem, ale z pewnością rozbudziło wyobraźnię każdego młodego naukowca! 
W programie znalazły się m.in.:
Szalona Piana
Reakcja egzotermiczna rozkładu nadtlenku wodoru z towarzyszeniem piany. Bardzo wyrazisty eksperyment, któremu towarzyszą setki litrów kolorowej piany!
Ciekły azot
Szereg eksperymentów wykazujących właściwości ciekłego azotu i innych gazów. Zmniejszenie i zwiększenie objętości, szybkie zamrażanie znajomych przedmiotów oraz substancji. Mgła na stole i ogromny wybuch azotowy to tylko niektóre z atrakcji!
Cewki Tesli
Szereg eksperymentów z niezwykle rzadko spotykanymi urządzeniami, generującymi wysokiej częstotliwości wyładowania elektryczne. Jonizacja gazów i ich blask. Przesyłanie energii na odległość, pojęcie błyskawicy.  Człowiek jako antena emitera.. Kolorowa plazma w zamkniętych przestrzeniach.
Theremin (instrument muzyczny, na którym grają bez dotyku)
Pierwszy muzyczny elektroinstrument (1918 rok). Historia, zasada działania, prezentacja gry na instrumencie.

Album foto

Tekst i zdjęcia I. Zgnilec


Zawody szachowe

14 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 w Zamościu odbyły się miejskie  zawody Szkolnego Związku Sportowego w szachach drużynowych. Szkołę Podstawową nr 7 reprezentowały dwa zespoły. Jeden w kategorii dzieci oraz drugi w kategorii młodzieży.[more] Młodszy zespół wystąpił w składzie: Martyna Ochniowska, Bartosz Śniecikowski, Kryspin Majdański i Hubert Długosz. Zespół młodzieży wystąpił w składzie: Katarzyna Gorajska, Dominik Pańko, Szymon Franczak i Franciszek Barnowski.

W klasyfikacji generalnej zespół dzieci zajął trzecie  miejsce, a zespół młodzieży zajął pierwsze miejsce. Sukces młodzieży jest tym większy, iż drugi rok z rzędu awansowali do rozgrywek wojewódzkich. Zawody wojewódzkie odbędą się  29 listopada w Aleksandrowie /k Biłgoraja. Trzymamy kciuki za drużynę szachistów życząc zajęcia  jak najlepszego miejsca. 

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


KONKURS PLASTYCZNY „MÓJ ZAMOŚĆ”

15 listopada 2017 r. w Zamojskim Ratuszu odbyło się podsumowanie Konkursu Plastycznego „Mój Zamość” zorganizowanego z okazji 25. rocznicy wpisania naszego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jego organizatorami był Prezydent Miasta Pan Andrzej Wnuk oraz Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu. [more] Konkurs odbył się pod patronatem honorowym: Posła na Sejm RP Pani Agaty Borowiec. Adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum klasy II i III oraz uczniów szkół podstawowych klasy VII. 
 Wśród nagrodzonych uczestników znalazły się również nasze uczennice: Emilka Brykner z kl. II c, która zajęła III MIEJSCE oraz Aleksandra Jendrzejczak kl. III a  zdobywając WYRÓŻNIENIE. Prace zostały przygotowane pod opieką p. Marty Słomianowskiej.
Na wszystkich uczestników konkursu czeka jeszcze dodatkowa nagroda  ufundowana przez Panią Agatę Borowiec– wycieczka do Warszawy. 

Album foto


Tekst M. Słomianowska
Zdjęcia A. Sokalska - Wosiek


Piękne recytacje naszych uczniów!


W dniu 15 listopada w ZDK odbyła się kolejna,  21 już edycja Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Były to eliminacje powiatowe. Tegoroczna edycja zgromadziła wyjątkowo liczną grupę uczestników. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Karolina Korga IIIc SP  i Kacper Gąska Va SP,[more] przygotowywani przez panią Marię Garbuz oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 pracujący pod kierunkiem pani Edyty Wilczyńskiej – Krawiec i pani Jadwigi Beńko:  Oliwa Kozłowska IIa, Diana Juszkiewicz IIb, Zuzanna Śmiałko IIb, Wiktoria Wójcik IIb,  Jakub Romaszko IIc,  Michał Krawiec IIIc.
Po wysłuchaniu wielu różnorodnych i ciekawych interpretacji jury zdecydowało, że to właśnie uczeń Szkoły Podstawowej nr 7,  Kacper Gąska będzie reprezentował w Lublinie najmłodszą grupę uczestników z powiatu zamojskiego. Kacper zarecytuje wiersz Lusi Ogińskiej  „Mądrość i głupota”.  
Wyróżnienia otrzymali: Karolina Korga, Wiktoria Wójcik, Zuzanna Śmiałko, Jakub Romaszko  i Michał Krawiec.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy Kacprowi sukcesu w Lublinie. 

Album foto

Tekst: M. Garbuz

Zdjęcia A. Sokalska-Wosiek


POCIĄG DO WOLNOŚCI

14 listopada 2017 r. cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu uroczyście obchodziła 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego typu wydarzenia zawsze milej świętować w doborowym towarzystwie, dlatego już tradycją stało się zapraszanie do wspólnego świętowania gości - dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli. [more]
W obecnym roku przybyły przedszkolaki z Przedszkoli nr 1, 2, 7, 12 oraz z Przedszkola „Słoneczko”.
Wszyscy z wielką uwagą obejrzeli montaż słowno – muzyczny pt.: „Pociąg do wolności”. Artyści zabrali widzów w krótką podróż opowiadającą koleje losów Ojczyzny. Pociąg wyruszył ze stacji „NIEWOLA” i w drodze do stacji docelowej „WOLNOŚĆ” zatrzymywał się na stacjach „POWSTANIA” i „I WOJNA ŚWIATOWA”.  Piękna recytacja, stroje dopasowane do tematyki, prezentacja multimedialna oraz dekoracja wprowadziły publiczność w podniosły nastrój. Wyjątkowym atutem była piękna oprawa muzyczna 
w wykonaniu solistek: Zuzany Gałan i Aleksandry Bełz oraz Chóru „Forte”, nad którymi czuwała p. Katarzyna Beda. Wśród recytatorów znaleźli się uczniowie kl. VI a ze szkoły podstawowej oraz III c z gimnazjum. Za całokształt uroczystości odpowiadały p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.
Na zakończenie wystąpiły przedszkolaki recytując i śpiewając patriotyczne utwory, a nawet tańcząc z werwą „krakowiaka”. Za swoje występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz kolorowankami nawiązującymi do treści apelu.
Na sali panowała radosna atmosfera. Serce rosło słuchając, jak dzieci i młodzież głośno i z uczuciem śpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”. Każdy, i duży, i mały, utożsamiał się ze słowami piosenki śpiewanej przez artystów:


„Jesteśmy Polką i Polakiem,

dziewczynką fajną i chłopakiem.

Kochamy Polskę z całych sił.

Chcemy byś również kochał ją i Ty, i Ty”

Album foto


Tekst: M. Słomianowska
Zdjęcia: M. Drozd 


Koncert w Klubie Batalionowym

12 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Koncercie „Bóg Honor Ojczyzna” w Klubie Batalionowym w Zamościu.  
Reprezentując Szkołę, włączyliśmy się w miejskie obchody Święta Odzyskania Niepodległości. Na scenie wystąpili:
Chór >FORTE<  oraz  >FORTE JUNIOR<   a także soliści:[more]  Szkoła Podstawowa nr 7: Aleksandra Tokarska (kl. 1b), Piotr Nowosad (kl. 1a), Amelia Osuch (kl. 1c), Eliza Pupiec (kl. 1c), Karolina Flis    (kl. 4b), Martyna Wnuk (kl. 6a);  Gimnazjum nr 1: Zuzanna Gałan (kl. 2A), Aleksandra Bełz (kl. 2A), Wiktoria Wójcik (kl. 2B), Franciszek Barnowski (kl. 3B).
 Chór i solistów przygotowała p. Katarzyna Beda.
Piękne i wzruszające pieśni legionowe przeplatały się z kompozycjami współczesnymi tworząc unikalny nastrój i jednocząc wszystkie pokolenia patriotów oraz licznie zgromadzoną publiczność. 

Album foto

Tekst: K. Beda, Zdjęcia: A. Sokalska - Wosiek


  99.rocznica Odzyskania Niepodległości

11 listopada uczniowie klasy siódmej  szkoły podstawowej  oraz  klas drugich  gimnazjum, poczty sztandarowe wraz z Dyrekcją i wychowawcami uczestniczyli w manifestacji patriotycznej na Rynku Wielkim. Uroczyste obchody „Dnia Niepodległości"  rozpoczęły się mszą św. sprawowaną w intencji ojczyzny w zamojskiej  Katedrze. [more]

Następnie wszyscy zebrani wysłuchali okolicznościowego przemówienia Prezydenta Miasta pana Andrzeja Wnuka oraz apelu poległych. Po salwie honorowej delegacja naszej szkoły  złożyła symboliczne róże przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tradycyjnie uroczystości zakończyła defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

Album foto

Tekst: J. Muda

Zdjęcia: M. Bożek , M. Wilkołazka


Biegali z okazji Dnia Niepodległości

10.11.2017 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biegach ulicami zamojskiej Starówki z okazji 99 rocznicy odzyskania Niepodległości. 

W biegach wzięło udział 40 uczniów z naszej szkoły.[more]

 

 

Najlepsze wyniki uzyskali:
Zuzia Pizoń kl IV -III miejsce
Samanta Walczuk kl VI-I miejsce
Natalia Miedziak kl III-III miejsce
Dawid Ulanowski kl III -III miejsce
  

Gratulujemy wyników i udziału!

Album foto

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski


Spotkanie z pracownikami ZOO

6, 9 oraz 10 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły, z klas III i IV uczestniczyli w spotkaniach z pracownikami Zamojskiego Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera. [more]

Z dziećmi rozmawiali i opowiadali  o swojej pracy w ZOO Pani Anna Nowicka-Sidor, która pracuje w dziale hodowlanym oraz Pan Damian Wyka opiekun zwierząt, który opiekuje się żyrafimi, zebrami i antylopami. Dzieci  z wielką uwagą słuchały opowieści o zwierzętach, pracy w ZOO oraz miały mnóstwo pytań do naszych gości.

Szczególną uwagą dzieci cieszyły się zwierzątka, które przybyły wraz z Panią Anią i Panem Damianem. Klasy III A, III B, III C i III D poznały jaszczurkę agamę brodatą a klasy IVA, IV B, IV C miały okazję pogłaskać węża – pytona królewskiego.

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Garbuz


"Śniadanie daje moc!”
 

"Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!”

8 listopada 2017 r. uczniowie klas I – III po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,,Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. [more]
Głównym celem programu było zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także zwrócenie uwagi na problem niedożywienia dzieci w Polsce.
To była świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy jak co roku z wielkim zaangażowaniem pomagali w przygotowywaniu posiłków. Na naszych stołach pojawiły się smakowite, kolorowe kanapki, warzywno – owocowe szaszłyki i sałatki. Nie zabrakło też naturalnych zdrowych soków i koktajli.
Tego dnia  uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Lista 12 zasad zdrowego odżywiania zaczyna się od mycia rąk, o czym nawet dorośli często zapominają. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu. Systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięso i ciemne pieczywo, a także pić wodę czy naturalne soki, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Należy zjadać pięć porcji warzyw lub owoców dziennie i pamiętać o tym, że ruch możemy stosować bez ograniczeń, lecz słodycze spożywać z umiarem.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zastosują zdobytą wiedzę i umiejętności w codziennym życiu i będą  spożywać solidne, pożywne, zdrowe śniadania.

Dziękujemy rodzicom za pomoc i wsparcie w tym wyjątkowym dniu!

Album foto

Tekst: Bożena Greszta
Zdjęcia: wychowawcy klas I - III


  Igrzyska w pływaniu

W środę 8 listopada 2017r. na Krytej Pływalni OSiR w Zamościu odbyły się zawody Szkolnego Związku Sportowego w Pływaniu drużynowym  i Indywidualnym. Szkoła Podstawowa Nr 7 wystawiła do rywalizacji drużynę chłopców i dziewcząt. Mimo, że nasze sztafety w swoich szeregach miały uczniów z klasy 3 SP to ogólnie spisały się dobrze.[more]

Indywidualnie znakomicie spisała się uczennica klasy 7a -  Łucja Żelazny, która w stylu grzbietowym na 50m zdobyła złoty medal. Bardzo dobrze  popłynął uczeń klasy 5b Kacper Pęk, który również w stylu grzbietowym na 50 m zdobył srebrny medal. W kategorii gimnazjów uczennica klasy 2A Alicja Ściślak na dystansie 50m stylem dowolnym zajęła drugie miejsce zdobywając srebrny medal. Natomiast uczeń klasy 2A Tokarski Jakub na dystansie 50 m stylem dowolnym zdobył brązowy medal. Wszyscy medaliści oczywiście awansowali do zawodów rejonowych. Serdecznie gratulujemy wszystkim startującym zawodnikom, a szczególnie tym, którzy odnieśli sukcesy.

Album foto

Tekst i zdjęcia : J. Bekas


WITAMY ŚWIETLIKI

2017/18

Dnia 6 listopada 2017 r. w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste „Pasowanie na Świetlika”dla uczniów klas I uczęszczających do świetlicy. W pasowaniu wzięły udział: pani wicedyrektor Iwona Kurzempa-Sarzyńska, pani wicedyrektor Jolanta Krywko, wychowawczynie klas I, przedstawiciele klas I-III, rodzice i dziadkowie. Uroczystość prowadziły uczennice klasy IVa Emilia Palonka i Wiktoria Szewczak.[more]

Na początek, dla dodania otuchy pierwszakom, odbyła się krótka część artystyczna w wykonaniu starszych uczennic. Był to skecz  pt. „Baba Jaga u dentysty”, gdzie w rolę Baby Jagi wcieliła się Katarzyna Ciurysek z klasy IV b, dentystki-Nadiat Tijani z kl. IVa. W skeczu wystąpiły też Weronika Chruścińska z kl. IVc oraz Jennifer Walczuk z kl. IIId. Były też tańce i zabawa z pokazywaniem – „Jazda na mamutach”.

            Po części artystycznej przyszedł czas na najmłodsze Świetliki, które były poddawane różnym próbom gotowości świetlicowej. Była to próba smaku, czyli wypicie, bez skrzywienia się,  tajemniczego, świetlikowego napoju, rozwiązywanie zagadek i próba śpiewu.

W dalszej części Świetliki złożyły uroczyste przyrzeczenie, a na koniec panie wicedyrektor dokonały aktu pasowania. Każdy nowy Świetlik otrzymał piękne, uśmiechnięte słoneczko, by być  wesołym, ciepłym, pomocnym Świetlikiem i świecić zawsze, w każdej sytuacji  dobrym przykładem.

Upamiętnieniem tego miłego wydarzenia  była wspólna,  pamiątkowa fotografia.  Serdecznie gratulujemy wszystkim Świetlikom.

Składamy podziękowanie Pawłowi Kurzępie  z kl. III b  gim. za pomoc w organizacji nagłośnienia podczas uroczystości.

Album foto

                                                                                                       Tekst: B. Stasiuk

                                                                                                       Foto: K. Serafin, K. Karwowska


Uczniowie z pasją – wystawa prac

Uczestnicy zajęć technicznych i artystycznych zorganizowali wystawę prac pod hasłem „Orzeł Biały – nasza duma”. Uczniowie wykonali piękne prace według własnych projektów, świadczące o niewątpliwym talencie artystycznym autorów. [more]

 Celem wystawy była popularyzacja wiedzy o godle, jako jednym z najważniejszych symboli państwa polskiego od zarania dziejów do czasów współczesnych oraz propagowanie pozytywnego wzorca nowoczesnego patriotyzmu.

Biało – czerwona flaga, godło z Białym Orłem w koronie i „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole polskiej państwowości. To znaki najważniejsze, wyrażające naszą tożsamość. Gdy podczas doniosłych wydarzeń w życiu polskiego społeczeństwa chcemy w szczególny sposób poczuć łączącą nas więź, odwołujemy się do tych symboli. Otaczanie symboli Rzeczpospolitej Polskiej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego z nas.

Album foto

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec – Szczech


Grad Prix Szkół Podstawowych Miasta Zamościa

 

We wtorek 30 października 2017 r. na pływalni zamojskiego OSiR odbyły się zawody pływackie Grad Prix Szkół Podstawowych Miasta Zamościa. Wśród startujący szkół swoją obecność potwierdziła reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 7 w Zamościu. [more]

Zawody Grand Prix rozgrywane są w dwóch edycjach jesiennej i wiosennej. Ostateczna klasyfikacja szkół będzie znana w rundzie wiosennej. Uczniowie startowali w konkurencjach indywidualnych , sztafetowych dziewcząt i chłopców oraz grup mieszanych.

Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i trzymamy kciuki za edycję finałową.

 

Album foto

Tekst i zdjęcia: J. Bekas


Konkurs czytelniczy „Booktalking, czyli gawęda o książce”.

    

Dnia 25 października 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbył się I etap regionalnego konkursu czytelniczego „Booktalking, czyli gawęda o książce”. W konkursie wzięło udział 69 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
    Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice szkoły podstawowej: Aleksandra Krawczuk (kl. IVc) i Emilka Palonka (kl. IVa). [more]


    Zadaniem uczestników było zaprezentowanie ulubionej książki metodą booktalking, w taki sposób, aby zachęcić do czytania. Nasze dziewczynki wykazały się pomysłowością, reklamowały ulubione lektury wykorzystując w tym celu różne formy przekazu. Prezentacje były oryginalne i ciekawe. Doceniło to jury i obie uczennice przeszły do II etapu konkursu.

Gratulujemy sukcesu!


    Finał czytelniczych zmagań odbędzie się 15 listopada 2017 r. w  Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.

     Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia: K. Karwowska


W bibliotece szkolnej „pachnie nowymi książkami” !!!


Do biblioteki Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 zostało zakupionych ponad 1700 nowych książek do czytania i słuchania! Każdy teraz znajdzie coś dla siebie, a wszystko to dzięki realizacji rządowego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 3.[more]
Nasza szkoła,  z inicjatywy Pani Dyrektor Alicji Dubel przystąpiła do tego programu i  w ramach dotacji  uzyskała w sumie 30 tys. zł na nowości wydawnicze - najbardziej poszukiwanie przez dzieci i młodzież „czytadła”. Takie właśnie książki zakupili nauczyciele bibliotekarze, po przeprowadzeniu wcześniejszej ankiety wśród uczniów, nauczycieli i rodziców oraz po konsultacjach z Biblioteką Pedagogiczną.
„Książkowe hity” zaczytają właśnie trafiać w ręce młodszych i starszych czytelników. Aby jednak tak się stało, członkowie aktywu bibliotecznego szkoły podstawowej i gimnazjum wiele godzin spędzili 
w szkolnej bibliotece, pomagając w opracowaniu i wyeksponowaniu nowości na półkach. Liczna grupa pomocników bibliotekarzy wydała pierwszą opinię na temat zakupionych książek: piskom, „ochom” i „achom” nie było końca. O wiele dostępnych już  w bibliotece tytułów często pytają oczekujące w kolejce dzieci.
Uczniowie zdążali już zapoznać się z zakupionymi książkami w ramach akcji prowadzonych przez nauczycieli bibliotekarzy promujących ostatnie nowości (Cała Polska czyta dzieciom, Czytająca szkoła, różne zajęcia lekcyjne, Noc Bibliotek, wystawa podczas Narodowego Czytania).
Nauczyciele zachęcają swoich podopiecznych  i rodziców młodszych uczniów do częstych wizyt 
w bibliotece, gdyż szkolny księgozbiór jest naprawdę ciekawy i bogaty.

Album foto

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek i Maria Garbuz 


Spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską


5 października 2017 klasa III c  uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Renata Piątkowską w  Filii nr 4 Książnicy Zamojskiej przy ul. Peowiaków. Pani  Renata Piątkowska jest współczesną  pisarką  książek dla dzieci. [more]

Pisanie książek stało się jej zawodem a przede wszystkim jest jej wielką pasją. W jej książkach można odkryć wiele ciekawych postaci, przygód, można się czegoś nauczyć, pośmiać się, popłakać i świetnie bawić. Do tej pory autorka wydała 19 książek dla dzieci i na tym na pewno nie poprzestanie.  Nasi uczniowie mieli możliwość poznania autorki książek, które czytają i bardzo lubią.

Podczas spotkania pisarka opowiadała małym słuchaczom o swoich bohaterach książkowych, co ją  inspiruje i wzrusza. Uczniowie mogli tez wysłuchać  wspaniałej historii o psiej przyjaźni. Wraz z pisarką w spotkaniu uczestniczyła pani Elżbieta Kużurno - lektor. Uczniowie dowiedzieli się kim jest lektora i na czym polega jego praca. Przede wszystkim wysłuchali wspaniałej interpretacji fragmentu utworu Renaty Piątkowskiej, co było wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich zgromadzonych w bibliotece.

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Sokalska - Wosiek


Wyróżnienia dla nauczycieli „Siódemki”

14.10.2017 r. i 27.10.2017 r. w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których za swoją pracę uhonorowani i nagrodzeni zostali pracownicy placówek oświatowych.

Byli wśród nich także nauczyciele z naszej szkoły, którzy otrzymali następujące wyróżnienia i nagrody [more]:
Pani Dyrektor Alicja Dubel - Nagroda Prezydenta Miasta Zamość
Pani Marta Majewska -  Nagroda Prezydenta Miasta Zamość
Pani Małgorzata Bożek - Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Anna Gregorowicz - Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Jolanta Greszta-Schab- Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Jolanta Krywko- Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Anna Taras - Złoty Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Bożena Greszta – Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pan Mariusz Mielnik - Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Marta Majewska- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Anna Pintal- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Bożena Siekierda- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Beata Stasiuk- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę
Pani Elżbieta Danilewicz – Medal Komisji Edukacji  Narodowej
Pani Iwona Kurzempa-Sarzyńska – Medal Komisji Edukacji Narodowej
Pani Edyta Wilczyńska-Krawiec – Medal Komisji Edukacji Narodowej
     

Szczególne podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy jeszcze w ubiegłym roku pracowali w naszej szkole, a teraz odeszli na emeryturę. Są to: 
Pani Jolanta Greszta-Schab
Pani Alicja Szcześniak 
Pani Małgorzata Kiełbasa


Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Album foto


Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec

Zdjęcia: Waldemar Orzechowski i  Piotr Bojanowski


Otrzymaliśmy certyfikat „Zaczytana szkoła”!


W listopadzie 2016 roku nasza szkoła przystąpiła do II edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół pod nazwą „Zaczytana szkoła” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Celem konkursu było rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym,[more]
Szkoły przystępujące do konkursu przyjęły zadania, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo, w skali od „1” do „10”. Warunkiem otrzymania tytułu i certyfikatu „Zaczytana szkoła” było uzyskanie co najmniej 80% punktów za 10 zadań. W skład jury weszli przedstawiciele organizatora konkursu. Konkurs trwał od 15 grudnia 2016 r. do 30 września 2017 r. W tym czasie należało wykonać określone regulaminem zadania. Dzieci i młodzież świetnie bawili się w trakcie realizacji projektu.
Realizowane były różne zadania, które nie tylko sprawdzały znajomość lektur szkolnych, ale też umiejętności głośnego czytania, opowiadania o ulubionych książkach. Podczas debaty uczniowie dyskutowali o tym, czy w dobie Internetu i szybkiego rozwoju technologicznego książka wciąż może być przyjacielem? Jednym z zadań konkursowych było dopisanie zakończenia utworu – z tym zadaniem zmierzyli się zarówno uczniowie SP, jak i gimnazjum. Dla najmłodszych przewidziano konkursy plastyczne, a także zorganizowano dni wspólnego czytania książek – tu integrowały się całe rodziny, czytali rodzice, dziadkowie i sami uczniowie. Poznano także tajniki warsztatu pracy bibliotekarzy, drukarzy, księgarzy i pisarzy. Bardzo ciekawym przedsięwzięciem było włączenie środowiska lokalnego do wspólnych działań. Wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną organizowane były innowacyjne imprezy szkolne oraz kampanie ogólnopolskie na rzecz promocji i rozwoju czytelnictwa tj. Narodowe Czytanie, włączenie do akcji „Cała Polska czyta dzieciom” czy „Zaczytana Szkoła’.
Warunkiem uzyskania tytułu był również udział w kursie „Rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym” przeprowadzonym w formie e-learning przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Uczestnikiem kursu i koordynatorem konkursu była p. Anna Kardasz. Na sukces pracowali wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: p. Iwona Kurzempa- Sarzyńska, p. Agnieszka Dybzińska, p. Anna Taras, p. Bożena Piwko, p. Anna Hadło, p. Anna Pintal, p. Anna Gregorowicz, p. Bożena Greszta, p. Agnieszka Mielnicka, p. Magdalena Olszewska, p. Katarzyna Serafin wraz z wychowankami, nauczyciele języka polskiego: p. Marta Słomianowska, p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska-Krawiec, p. Joanna Muda, nauczyciele bibliotekarze: p. Anna Sokalska-Wosiek i p. Maria Garbuz , przy ścisłej współpracy z Dyrekcją Szkoły.
Wszystkie nasze działania i przedsięwzięcia zostały ocenione przez jury Ogólnopolskiego konkursu Zaczytana szkoła na maksymalną ilość punktów, tj. 100. Zostaliśmy nagrodzeni certyfikatem potwierdzającym wysoką jakość pracy dydaktycznej naszej szkoły.
Cel został osiągnięty -jesteśmy w gronie nielicznych szkół w Polsce, które mogą poszczycić się honorowym tytułem i certyfikatem ZACZYTANA SZKOŁA.


Zadania konkursu „Zaczytana Szkoła”:
1.    Przeprowadzenie szkolnego konkursu/ olimpiady/ rozgrywek międzyklasowych ze znajomości lektur pod nazwą „Szkolny Mistrz Czytelnictwa”. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
2.    Przeprowadzenie debaty wśród uczniów „Książka naszym przyjacielem”. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
3.    Zorganizowanie wspólnie z biblioteką innowacyjnej imprezy szkolnej (angażującej lokalną społeczność), której celem będzie rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć, filmików przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
4.    „Moje zakończenie” – konkurs literacki na napisanie nowego, zaskakującego zakończenia wybranej książki/opowiadania. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu oraz prac pisemnych uczniów do jury konkursu poprzez stronę internetową.
5.    Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastycznego pt. „Zaczytana szkoła”. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu, prac plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
6.    Zorganizowanie przez Bibliotekarzy szkolnego dnia wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”. Szkoła może zaprosić rodziców i dziadków do wspólnego czytania wybranych pozycji z dostosowaniem do wieku uczniów. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, filmików, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
7.    Zorganizowanie konkursu dla uczniów, na napisanie recenzji ulubionej książki. Ocena na podstawie sprawozdania oraz wyników konkursu i wybranych recenzji przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
8.    Zapoznanie uczniów z zawodem bibliotekarza, drukarza, pisarza i księgarza. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
9.    Udział w dowolnej ogólnopolskiej kampanii na rzecz promocji i rozwoju czytelnictwa. Ocena na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
10.    Zgłaszanie swoich przedstawicieli do udziału w kursie „Rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym”, który w okresie od 15.12.2016 r. do 15.03.2017 r. przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie (zadanie obowiązkowe).

Album foto


Tekst – Anna Kardasz


VIII Polonijny Festiwal Sportu Powszechnego

Dnia 25 października w hali sportowej OSiR w Zamościu odbył się VIII Polonijny Festiwal Sportu Powszechnego.

Organizatorem festynu był Międzyszkolny Klub Sportowy „Padwa”. Udział w zawodach wzięło 15 szkół podstawowych miasta Zamość i powiatu zamojskiego. Naszą szkołę  dzielnie reprezentowały dwie drużyny z klasy 6 i 4 SP. Reprezentacje składały się z 6 zawodników ( 3 dziewczynki i 3 chłopców). 

 Zawodnicy musieli wziąć udział w pięciu konkurencjach szybkościowo- zwinnościowych z elementami kozłowania, toczenia i prowadzenia piłki oraz zabawy rzutne itp.

Nasi szóstoklasiści  zdobyli 2 miejsce natomiast reprezentacja klas 4 mimo, iż walczyła dzielnie, zajęła przedostatnie miejsce. Bez względu na zdobyte miejsca wszyscy zawodnicy bawili się świetnie i otrzymali „słodkie upominki”.

Album foto

Tekst i zdjęcia: I.Więsyk


Mediacje rówieśnicze

Dnia 23 października 2017 r. w Lublinie odbyła się konferencja informacyjno-szkoleniowa pt. „Mediacje rówieśnicze sposobem na przezwyciężenie agresji i przemocy”. Organizatorami konferencji byli: Lubelski Kurator Oświaty i Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie. O mediacji jako sprawiedliwości naprawczej i szansie na rozwijanie postaw społecznych mówili nauczyciele akademiccy: KUL i UMCS.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele szkół (dyrektorzy i nauczyciele), które kontynuują lub przystąpią w bieżącym roku szkolnym do programu mediacji rówieśniczych.

Nasza szkoła przystąpi w tym roku szkolnym do tego programu. W celu wyłonienia mediatorów rówieśniczych uczniowie wkrótce wypełnią krótką ankietę, zostaną poinformowani o zasadach dobrej mediacji i o korzyściach mediacji rówieśniczych. W ramach tego programu zostaną również ogłoszone konkursy: literacki i plastyczny.

Album foto

 Zdjęcia A. Sawiniec - Szczech

Tekst: J. Beńko


Uroczystość nadania imienia Ronda Księdza Jerzego Popiełuszki

22 października 2017 r. poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1  z opiekunami  oraz z panią wicedyrektor Iwoną Kurzempa - Sarzyńską uczestniczyły w uroczystości poświęcenia ronda imienia  Księdza Jerzego Popiełuszki w Zamościu.

Uroczystość  rozpoczęła  msza św. w Kościele Świętego   Krzyża, odprawiona  przez kapelana ludzi pracy ks. Jacka Raka. Podczas Mszy śpiewał zespół muzyczny z Zakładu Karnego w Zamościu.

Po mszy nastąpił przemarsz delegacji i  pocztów sztandarowych  do ronda u zbiegu ulic Gminnej i Hrubieszowskiej, a następnie   poświęcenie ronda.

Rondo na osiedlu Słonecznym Stoku będzie od dziś  nosić imię legendarnego kapelana Solidarności.

Organizatorem uroczystości był Zarząd Oddziału Zamość Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność.

 

Album foto

Zdjęcia i tekst M. Wilkołazka


Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego w klasie Ia

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie z klasy Ia biorą udział w innowacji z języka angielskiego „Przygoda z językiem angielskim,” którą prowadzi p. Anna Hadło

Głównym założeniem innowacji jest wdrożenie języka angielskiego do codziennej realizacji treści wyznaczonych programem edukacji wczesnoszkolnej.

Innowacja kładzie nacisk na nauczanie języka angielskiego poprzez wprowadzanie na lekcjach różnorodnych gier i zabaw, historyjek oraz piosenek. Takie ćwiczenia ułatwiają zapamiętywanie wyrazów, jak również doskonalą wymowę. Jednym z głównych celów programu innowacji jest wykształcenie akceptacji i tolerancji dla innych narodów i kultur. Uczniowie zostaną zapoznani ze zwyczajami i kulturą innych krajów poprzez lekcje nawiązujące do angielskich i amerykańskich świąt. Zadania zawarte w innowacji wzbudzą i umocnią motywację do nauki języka obcego. Ponadto realizacja programu ma pomóc wzbogacić bierne i czynne słownictwo u uczniów, jak również podnieść ich kompetencje językowe w zakresie sprawności mówienia i słuchania.

Album foto

Tekst i zdjęcia A. Hadło


Potrafią grać w badmintona

 Znakomicie spisali się uczniowie Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu zajmując czołowe lokaty w zawodach miejskich w badmintonie. Podczas rozgrywanych w SP 4 zawodów miejskich w badmintonie uczniowie z Gimnazjum zajęli drugie miejsce. Natomiast uczennice ze Szkoły Podstawowej Nr 7 zajęły trzecie miejsce, a chłopcy z tej samej kategorii wiekowej czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy sukcesu utalentowanym badmintonistom.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Religijnej

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum Nr 1 w Zamościu uczcili XVII Dzień Papieski.

Dnia 17 października 2017 r. Kacper Gąska uczeń kl. Va SP oraz Julia Strzelecka z kl. IIa, Monika Orszewska i Paweł Kurzępa z kl. III b gimnazjum, uczestniczyli w V Konkursie Poezji Religijnej. Konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 9 w Zamościu, poświęcony był osobie Św. Jana Pawła II. Wszyscy uczestnicy musieli zaprezentować dwa wiersze o tematyce religijnej, wykazać się pamięciowym opanowaniem tekstu oraz umiejętnościami artystycznymi. Najlepszym z recytatorów okazał się Kacper Gąska, zajmując I miejsce wśród uczniów szkół podstawowych. Zaprezentował wiersze: „ Ku czci Jana Pawła II", autora nieznanego oraz "Skomplikowana prostota" Zbigniewa Głuszczyka.

Wyróżnienie otrzymała również Monika Orszewska za wiersze: "Dziękuję Ci za to, że jesteś" Ks. Jana Twardowskiego oraz „Ślady” autora nieznanego. Julia Strzelecka zaprezentowała utwory: "Miejcie nadzieję!” Adama Asnyka oraz "Wierzę" Marii Konopnickiej. Paweł Kurzępa recytował wiersze: "Elegia o chłopcu polskim" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i "Rotę” Marii Konopnickiej. Słuchanie poezji w wykonaniu naszych uczniów, to prawdziwa uczta duchowa.

Gratulacje !!!

Album foto

 Tekst i zdjęcia: Joanna Bulak


Sukces Adeli i Natalii

Uczennica klasy Ia Szkoły Podstawowej Nr 7 Adela Szczech, zajęła II miejsce w diecezjalnym konkursie plastycznym „Miłosierni to My” w kategorii: zdjęcie/rysunek.

Już w pierwszych dniach pobytu w szkole podstawowej można rozwijać swoje talenty. Udowodniła to Adela, która pod kierunkiem Pani Anny Sawiniec – Szczech, wykonała przepiękną pracę o Świętym Bracie Albercie Chmielowskim. Przedstawiła ilustrację o człowieku pełnym dobroci, który swoje życie poświęcił na pomoc potrzebującym.

W konkursie tej samej kategorii na wyróżnienie zasługują: Ola Tokarska z klasy I b, Judyta Żołnierczuk , Kacper Gąska z klasy Va i Jakub Nizioł z klasy V b Szkoły Podstawowej oraz Jakub Tokarski z kl. II a, Martyna Łapińska i Uczniowie z kl. III c Gimnazjum.

Natomiast w kategorii: wiersz/opowiadanie - I miejsce otrzymała Natalia Welcz z klasy II a Gimnazjum Nr 1 za wiersz pt: „Pomoc”.

Konkurs w szkole koordynowała Pani Joanna Bulak.

Gratulujemy sukcesów !!!

Dziękujemy za interesujące przedstawienie tematyki miłosierdzia.

Album foto

 

Tekst: Joanna Bulak, zdjęcia: Anna Sawiniec -Szczech.


PRZYRODNICZA INNOWACJA PEDAGOGICZNA W KLASIE IB

Uczniowie klasy Ib uczestniczą w zajęciach z przyrodniczej innowacji pedagogicznej „Poznaję, doświadczam, badam”.

W czasie tych zajęć, pod czujnym okiem pani Anny Pintal, prowadzą obserwacje przyrody, wykonują proste doświadczenia i eksperymenty z zachowaniem bezpieczeństwa, uczą się przewidywania i oceniania skutków swoich działań, dostrzegania oraz rozpoznawania w najbliższym otoczeniu zjawisk i procesów fizycznych i chemicznych.

 

W czasie tych bardzo poważnych zadań świetnie się bawią, ucząc się.

Album foto


Podsumowanie szkolnego współzawodnictwa sportowego

W dniu 17 października 2017r. w Szkole Podstawowej Nr 9 w Zamościu odbyło się podsumowanie szkolnego współzawodnictwa sportowego Miasta Zamość za rok szkolny 2016/17.

Na galę sportu zostali zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowe Nr 7 i Gimnazjum Nr 1 wraz z Panią dyrektor Alicją Dubel. Ceremonii wręczenia podziękowań przewodniczył prezes Zamojskiego Szkolnego Związku Sportowego - Jerzy Prokop.

W klasyfikacji Szkół podstawowych „siódemka” zajęła szóste miejsce, a wśród Gimnazjów „jedynka” zajęła czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielom osiągniętych wyników. Życzymy jeszcze lepszych rezultatów i miejsca na podium we współzawodnictwie sportowym.

Album foto

Tekst i zdjęcia J. Bekas


Otwarcie Podwórka Talentów NIVEA,

czyli doniosła uroczystość, wspaniali goście i pyszna zabawa w Naszej Szkole!

Nareszcie!

16 października 2017 r. nastąpiło długo oczekiwane przez całą społeczność szkolną otwarcie Podwórka Talentów NIVEA.

W naszej uroczystości wziął udział Mateusz Kusznierewicz - najlepszy polski żeglarz, dwukrotny medalista igrzysk olimpijskich i wielokrotny mistrz świata, który pełni obecnie rolę ambasadora akcji „Podwórko Talentów Nivea”. Towarzyszyła mu Pani Katarzyna Singh - przedstawicielka firmy Nivea. Przybyli również: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Mariusz Leszczyński, Pan Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm RP, Pan Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamość, Pan Wojciech Matwiejczuk Przewodniczący Rady Miasta Zamość, Pan Andrzej Zastąpiło Wiceprezydent Miasta Zamość; Pani Agnieszka Kowal Dyrektor Wydziału Oświaty UM Zamość oraz przedstawiciele wielu instytucji i placówek oświatowych, rodzice, nauczyciele, uczniowie i inni sympatycy „Siódemki”.

Uroczystość uświetniły występy naszych szkolnych talentów: wokalnych , recytatorskich, sportowych i tanecznych – wszechstronnych, jak cudowne Podwórko. Posiada ono trzy strefy tematyczne. W strefie dla naukowców znajduje się: planetarium, zegar słoneczny, rowerek produkujący energię elektryczną i piaskownica naukowa. Strefa sportowców - to kubik wspinaczka, huśtawka bocianie gniazdo, urządzenie do balansowania, plansze do gry twister i w kapsle, miarka do skoku w dal oraz trampolina. Dla artystów przeznaczony jest teatrzyk, tablice muzyczne z bębnami i mega tuba do rozmów.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było wspólne przecięcie wstęgi przez honorowych gości, Panią Dyrektor Alicję Dubel oraz uczennicę klasy pierwszej - Martynkę Zgnilec i poświęcenie podwórka przez Księdza Biskupa.

Dla wszystkich uczestników imprezy przygotowano poczęstunek. Największą sensację wzbudził ogromny tort w kształcie Podwórka.

W końcu nadszedł czas na to, na co czekaliśmy od wakacji :

ZABAWĘ NA PODWÓRKU!!!

Zapraszamy do naszej fotorelacji oraz relacji zamojskich portali internetowych.

Album foto

Relacje:

- portalzamojski.pl

- kronikatygodnia.pl

- zamosc.naszemiasto.pl

- facebook.com/serwiszyciezamoscia/videos

 

Tekst M. Drozd, M. Słomianowska

Zdjęcia Studio Spektrum,  M. Drozd , W. Orzechowski


Ślubowanie klas pierwszych

 „Musisz przyrzec, że bez przerwy

Będziesz dbał o pani nerwy,

Będziesz uczył się starannie,

Zachowywał nienagannie,

Gdy umowa taka stanie,

To jest właśnie ślubowanie!”

13 października 2017r. był dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi dniem wyjątkowym, gdyż połączył dwa święta - Dzień Edukacji Narodowej oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych.

O godzinie 13 odbyła się w sali gimnastycznej uroczysta akademia. Wzięły w niej udział trzy klasy: 1a, 1b i 1c wraz z wychowawczyniami oraz Grono Pedagogiczne naszej szkoły. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna. Dzieci złożyły ślubowanie na sztandar szkoły. Obiecały, że będą dobrymi uczniami i kolegami, że będą uczyć się tego co mądre i piękne oraz że będą słuchać i szanować nauczycieli.

„Samiuteńkie szóstki zbiorę,
Obiecuję to mej szkole,
Żadnych uwag nie będę miał,
Będę wzorem, mówię Wam!”

Pani dyrektor Alicja Dubel dokonała aktu pasowania ich na uczniów. Następnie pierwszoklasiści przedstawili część artystyczną, w której zaprezentowali swoje umiejętności.   Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: ojciec Proboszcz Andrzej Zalewski, radny Rady Miasta Zamość pan Leszek Łuczka, pan Andrzej Osuch i pani Agnieszka Ciurysek - przedstawiciele Rady Rodziców, dyrektorzy i nauczyciele zaprzyjaźnionych przedszkoli oraz licznie zgromadzeni rodzice i dziadkowie uczniów naszej szkoły.

Wszystkim pierwszakom serdecznie gratulujemy!

Album foto


Tekst: A. Pintal, A. Gregorowicz, A. Hadło

Zdjęcia M. Drozd 


14 października – Święto Edukacji Narodowej

„Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce. Za dar najpiękniejszy, za SERCE".

Tymi słowami pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w Nasze wychowanie.

- Wasi Uczniowie

            W piątek 13 października uczniowie klas II-VII szkoły podstawowej, klasy II i III gimnazjum oraz nauczyciele wraz z Dyrekcją zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby świętować Dzień Edukacji Narodowej, święto nauczycieli i pracowników oświaty. Uczniowie klas piątych pod kierunkiem p. Iwony Kurzempy-Sarzyńskiej oraz p. Marleny Szczepanek zaprezentowali część artystyczną, którą swoim występem uświetnił szkolny chór pod opieką p. Katarzyny Bedy. Dekorację wykonała p. Anna Sawiniec-Szczech. Były życzenia, autorskie wiersze uczniów oraz niezapomniane wykonania piosenek.

Album foto

Tekst M. Szczepanek

Zdjęcia K. Serafin, W. Orzechowski


Przemyśl – Krasiczyn – Bolestraszyce

            We wtorek 10 października uczniowie klas 5a i 5b pod opieką p. Iwony Kurzempy-Sarzyńskiej, p. Marleny Sczczepanek oraz p. Anny Sokalskiej-Wosiek wybrali się na wycieczkę krajoznawczą do Przemyśla.

            Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Dzwonów i Fajek umieszczonego w późnobarokowej Wieży Zegarowej w obrębie Starego Miasta. Każde z pięter wieży odkrywało przed zwiedzającymi kolekcje dzwonów i fajek, z produkcji których słynie Przemyśl. Uczestnicy wycieczki mogli poznać proces powstawania dzwonu oraz zobaczyć jedne z najbardziej oryginalnych fajek, wykonanych z drewna, gliny, ceramicznych, z dekoracją z kości bądź mosiądzu. Zwiedzanie muzeum wieńczyło wejście niezwykle wąskimi i krętymi schodami na taras widokowy skąd można było obejrzeć przepiękną panoramę Przemyśla.

            Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w zamku w Krasiczynie, pomniku polskiego renesansu. Uczniowie zwiedzili m.in.: dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski w Baszcie Szlacheckiej, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz sale ekspozycyjne. Wszyscy z uwagą słuchali opowiadania przewodnika, prawidłowo odpowiedzieli na pytania podsumowujące zwiedzanie i w nagrodę weszli do sali tortur w lochach Zamkowych, w której dzięki efektom dźwiękowym i świetlnym poczuli się jak w nawiedzonym zamku.

            Następnie przyszedł czas na wizytę w Parku Robali Gigantus w Dworze Wapowce. Podczas zwiedzania uczniowie dowiedzieli się mi.in: który z owadów jest największy, kiedy biedronka ma 4, a kiedy 5 kropek, jak wygląda żerowisko kornika.

            Po smacznym obiedzie na uczestników wycieczki czekał relaksujący spacer z przewodnikiem po Arboretum w Bolestraszycach. Trzy hektary parku, w którym zgromadzono kilka tysięcy gatunków, odmian i form roślin w różnych kolekcjach połączony z jesienną aurą zrobił na uczestnikach ogromne wrażenie. Gruszki (z wikliny) na wierzbie, jadalne kasztany, polskie kiwi czy liście nasturcji,  które można było spróbować, nasiona z których robi się różaniec, to tylko niektóre z ciekawostek czekających na uczniów.

Album foto

Zdjęcia i tekst M. Szczepanek


VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września 2017 społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 uczestniczyli  w VII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day).

Ta bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona  była  w szkołach na całym świecie. W tym roku do akcji zgłosiło się 3885 szkół, w tym 3719 szkół z Polski. Jak co roku organizatorem głównym akcji było Wydawnictwo WKM Rachmistrz ze Szczecinka, wyłączny wydawca kart Grabowskiego.

Celem akcji było  propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

W tym roku szkolnym przedstawiciele  z klas IV c, V a i b  oraz VII a ze szkoły podstawowej wraz z opiekunkami panią Małgorzatą Bożek, Aleksandrą Luchowską – Bartnik, Karoliną Tyrką i Małgorzatą Wilkołazką,  przeprowadzili egzaminy  z tabliczki mnożenia wśród uczniów  szkoły podstawowej i gimnazjum. W teście udział wzięły klasy od III do VII Szkoły Podstawowej nr 7 oraz wszystkie klasy Gimnazjum nr 1.

Wszyscy bardzo dobrze się bawili sprawdzając jednocześnie swoje umiejętności i chęć rywalizacji.

 Najlepiej zdane egzaminy z tabliczki mnożenia zostały uhonorowane certyfikatami uzyskania tytułu EKSPETRA TABLICZKI MNOŻENIA.

Uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

Lista uczniów, którzy bezbłędnie rozwiązali test:

 Szkoła Podstawowa nr 7

 

Klasy  trzecie:

Maja Szuwara                             Amelia Muszyńska                            Julia Ćwik

Michał Bukowski                       Daria Terlecka                                    Jakub  Warcaba

Amelia Osuch                            Kryspin Majdański                             Weronika Nisztuk

Karolina Korga                          Michał Sawa                                       Karolina Guzek

Maciej Knapik                           Krystian Witaszka                              Daniel Łopało

Aleksandra Guzek                     Lena Kowalik                                     Paweł Półtorak

 

Klasa czwarte:

Alan Ulanowski                      Karina Malczewska                    Emilia Palonka

Wiktoria Szaruga                    Wiktoria Szewczak                     Maria Surmacz

Weronika Czugała                   Jakub Kierzak                             Szymon Mazur

Katarzyna Ciurysek                Kamila Sołowiej                          Paweł Dacyna

Karmen Rusek                        Sebastian Lipiec                          Szymon Szajba

Piort Kaliszczuk                      Oliwia Zezula                             Michalina Litwajtis

Oliwia Bielec                          Nina Leszkowicz                        Katarzyna Kiecak

Krystian Maziarka                  Ewa Mazurek – Pupeć                Maciej Kardasz

Bartosz Margol                       Julia Mociak                               Weronika Bartnik

Natalka Kuśnierz

 

Klasa piąte:

Judyta Żołnierczuk                    Grzegorz Jańczuk                 Barbara Malicka

Kacper Gąska                            Weronika Bobeła                  Kamila Zwolan

Igor Glinka                                Weronika Duras                    Sebastian Jabłoński

Agata Bratkowska                     Klaudia Kuczeruk

 

Klasa szósta :

Monika Sokołowska                 Grzegorz Szadkowski                       Oliwia Mnich

Jakub Papuda                            Barbara Małysz                                Wiktoria Cis

Michał Orłowski                       Bartek Półtorak                                Martyna Wnuk

Julia Pawlasiuk                         Dawid Sołowiej

 

Klasa siódma

Sara Kotlińska                              Zuzanna Skrzyńska                         Erwin Sałamacha

Mateusz Liga                                Julia Ulanowska                              Katarzyna Zubala

Paweł Łopaciński                         Harley Di Cezare                             Krystian Józefko

Paweł Malanda                             Weronika Kawa

 

Gimnazjum Nr 1:

Klasy drugie:

Oliwia Kozłowska                       Michał Pastuszak                       Iga Szkałuba

Zuzanna Gałan                             Kacper Wojczuk                        Jakub Tokarski

Alicja Ściślak                               Aleksandra Bełz                        Julita Płoza

Eryk Chwajda                              Patryk Bamburski                      Piotr Moskal

Sandra Bałtycka                           Szymon Smoła                          Oskar Mucha

Wiktor Wasil                                Kordian Stąsiek                         Jakub Dudziński

Krystian Staniewski                     Tomasz Jesionek                       Michał Malicki

Zuzanna Śmiałko                         Adrian Tomczuk                       Kajetan Bugaj

Martyna Krawczuk                      Karol Jaskułecki                       Dawid Dobrowolski

Katarzyna Horoszkiewicz           Diana Juszkiewicz                     Oliwia Kuczyńska

Dawid Reszczyński                     Jowita Sokołowska                    Gabriela Leńczuk

Patrycja Kiecana                         Jakub Romaszko                        Ernest Kaniowski

 

Klasy trzecie:

Oliwia Lipska                     Krystian Gąska                      Kacper Dec

Adrian Szewczuk               Aleksandra Jonak                  Martyna Łapińska

Katarzyna Farion                Michał Garbula                     Martyna Mądroń

Michał Malczewski            Ada Kostrubiec                     Wiktor Wachowicz

Michał Krawiec                  Jakub Janicki                         Maksym Żukowski

Album foto


TEN ZDROWIE MA, KTO O NIE DBA !!!

W ramach realizowanego w świetlicy tygodnia o zdrowiu i higienie, 25 września 2017r. odbyło się spotkanie dzieci z pielęgniarką szkolną panią Celiną Koroną.

Prelekcja dotyczyła wielu zagadnień związanych z dbałością o zdrowie i właściwą higieną. Przede wszystkim pani pielęgniarka przypomniała wszystkim o właściwym ubiorze odpowiednim do jesiennej pogody. Uczuliła dzieci na odpowiedni strój podczas spacerów do parku i lasu i związane z tym zagrożenie kontaktu z niebezpiecznymi kleszczami.

Pani Celina zwróciła też uwagę uczniów na codzienną higienę, odpowiednie obuwie, czystość głowy i rąk. Podkreśliła wpływ odpowiedniego odżywiania na zdrowie szczególnie w okresie jesienno-zimowym, bogatego w owoce i warzywa oraz znaczenie odpowiedniego nawadniania organizmu, przypominając też, jakie znaczenie dla organizmu ma ruch i uprawianie sportu. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały prelekcji i zadawały pytania. Zdobyły wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym, dbając o swoje dobre samopoczucie i zdrowie.

Album foto

Tekst: B. Stasiuk, Foto: M. Olszewska


Innowacja z informatyki w klasie I 

Od września uczniowie klasy Ic uczestniczą w zajęciach z  innowacji informatycznej "Pikselki" prowadzonej przez panią Annę Gregorowicz.

Zajęcia z innowacji są uzupełnieniem i poszerzeniem wiedzy z zakresu zajęć komputerowych. Opierają się  na korelacji treści zajęć komputerowych z modułami kształcenia zintegrowanego.

Prowadzone są w pracowni komputerowej, raz w tygodniu, w grupach kilkuosobowych, w formie zabaw i praktycznego działania, z zastosowaniem programów komputerowych z włączeniem elementów robotyki.

Album foto


Wycieczka pierwszoklasistów do Zamojskiego Rancho ,,Debry”

Dnia 5 października 2017r. uczniowie klasy Ia, Ib i Ic odwiedzili rancho „Debry” w Lipinie Nowej koło Skierbieszowa. Korzystali tam z rozmaitych atrakcji proponowanych przez właścicielkę stadniny. Oglądali różne obiekty przeznaczone do wypoczynku położone w otoczeniu różnych gatunków roślin.

Dzieci zwiedziły mini zoo. Podziwiały i karmiły chlebem, marchwią i kapustą szkockie krowy, lamy, osiołki i konie. Wiele przyjemności sprawiło im oglądanie, przywoływanie i głaskanie zwierząt. Niewątpliwie wielkim przeżyciem, i dla wielu dzieci nowym doświadczeniem, była przejażdżka bryczką po okolicy. Wspólne zabawy na placu zabaw oraz pieczenie nad ogniskiem kiełbasek i chlebka wypełniły czas pobytu w Rancho "Debry". Dzieciom sprzyjała pogoda oraz dopisywały świetne humory. Wspólny wyjazd był dla uczniów okazją do lepszego poznania i zintegrowania się.

Album foto

Tekst: A. Gregorowicz

Zdjęcia: A. Gregorowicz, A. Pintal, A. Hadło


W świecie przygód i zabawy z klockami Lego

O tym, że klocki Lego są wyjątkowe - nie trzeba nikogo przekonywać, a zwłaszcza naszych uczniów, którzy je uwielbiają i bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach z robotyki. Toteż możliwość obejrzenia niesamowitych budowli na żywo była dla nich wielką atrakcją.

Na wystawę klocków Lego do Lublina wybrały się więc 4 października b.r. klasy trzecie (A, B, C, D) oraz klasa II A pod opieką swoich wychowawców i opiekunów, a także rodziców.

Najbardziej zachwycił wszystkich ogromny samolot Air Force One wykonany z miliona klocków. Ponadto uczniowie mogli obejrzeć budowle przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną, sceny znane z filmów i bajek, wydarzenia historyczne, w tym makietę stanu wojennego. Mogli podziwiać interaktywne eksponaty, naturalnej wielkości figury znanych sportowców, m.in. Roberta Lewandowskiego, Marcina Gortata, Rafała Sonika czy Agnieszki Radwańskiej, a także przeżyć nietypową lekcję biologii , bowiem seria Human Body obejmowała wykonany z klocków szkielet człowieka, jego mózg, serce oraz układy pokarmowy i oddechowy. Podczas wystawy można było wejść do kina edukacyjnego prezentującego filmy, które ukazują świat nauki i wiedzy przez pryzmat klocków Lego.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się strefa Fun Park, czyli sala zabaw oferująca milusińskim całą masę atrakcji: zjeżdżalnie samochodowe,  Brick Wall - ścianę do „pisania” klockami, Brick Mosaic Galery - miejsce do „malowania” klockami, strefę gier LEGO na Play Station 4 i wiele innych atrakcji dla dzieci i nie tylko.

Na koniec wszystkie dzieci odwiedziły sklep, gdzie mogły kupić sobie ukochane klocki Lego. Stwierdzenie uczniów: „genialna wycieczka” i uradowane buzie były wspaniały podsumowaniem wyjazdu.smiley

Album foto

Tekst – Anna Kardasz, zdjęcia – wychowawcy klas


Konstrukcje z klocków Lego

Już drugi rok odbywają się w świetlicy szkolnej zajęcia z klockami Lego, w których uczestniczą młodsi uczniowie naszej szkoły.

Spotkania mają miejsce w sali nr 21 w każdy poniedziałek o godz. 12.15-13.00,

 prowadzi je p. B. Stasiuk.

Zajęcia mają na celu naukę i rozbudzanie dziecięcej kreatywności poprzez zabawę klockami Lego. Zajęcia przygotowują tych najmłodszych uczniów do zajęć z robotyki.

Album foto

 Foto: W.Orzechowski Tekst: B.Stasiuk


Kuchcikowo

 

W naszej świetlicy znów smakowicie pachnie.

Uczniowie klas najmłodszych pod opieką pani Beaty Stasiuk kuszą pysznymi ciastkami i nie tylko. Kuchcikowo rozpoczeło nowy sezon.

 

Album foto

 


Super chłopcy w naszej szkole!

Każdego roku w naszej szkole obchodzimy różne miłe uroczystości  smiley Wszystkim powszechnie wiadomo, że 30 września świętujemy Dzień Chłopaka, więc i tego roku nie mogło zabraknąć tego jakże sympatycznego święta.

Mały Samorząd Uczniowski przygotował specjalne medale dla najsympatyczniejszych chłopców w naszej szkole. Były też życzenia, upominki dla chłopców, a nawet słodkie „co nieco” dla wszystkich smiley Uśmiechnięte buzie wyrażały tego dnia radość i od razu zza chmur wyjrzało do nas słoneczko…smiley

Album foto

Tekst – Anna Kardasz; zdjęcia - Magdalena Olszewska


Konkurs plastyczny „Pocztówka z Roztocza”

 

26 września 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Pocztówka z Roztocza”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych czterech powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. W kategorii klas I-III wpłynęło 137 prac. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych nie zabrakło uczniów z naszej szkoły.

II miejsce – Tymoteusz Gontarz z klasy 1b

III miejsce – Wiktoria Pomazanka z klasy 3 c

Wyróżnienie – Eliza Pupiec z klasy 3 c

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Album foto

 

 Tekst: Agnieszka Dybzińśka zdjęcia: Katarzyna Wyka


Szóstoklasiści w zamojskim ZOO

Wrzesień przywitał nowy rok szkolny zimną, deszczowa pogodą, jednak czwartek 28 września 2017 r. okazał się pięknym i słonecznym dniem. Skorzystali z tego uczniowie kl. VI a i wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do zamojskiego ZOO. Jeszcze jako piątoklasiści wygrali darmowe wejście do ZOO podczas Dnia Talentów, lecz dopiero teraz udało się im odebrać nagrodę. Opiekę nad wychowankami sprawowała p. Marta Słomianowska.

Podczas zwiedzania ZOO wszyscy  świetnie się bawili. Uczniowie podziwiali i zachwycali się prezentowanymi zwierzętami. Wspólnie odczytywali tabliczki informacyjne z nazwami zwierząt oraz notkami o środowisku naturalnym, w którym żyją. Wybiegi  dla zwierząt pięknie komponowały się z architekturą zieleni, która powoli zaczynała przejmować jesienne barwy.

Wracając do szkoły uczniowie zatrzymali się na Starówce na mały poczęstunek. Miło było posiedzieć na Rynku Wielkim i podziwiać nasze piękne miasto.

Album foto

Tekst i zdjęcia M.Słomianowska


Trwa budowa Podwórka Talentów Nivea!

W ostatnim tygodniu  września na terenie naszej szkoły rozpoczęto budowę wygranego w konkursie Podwórka Talentów Nivea. Prace postępują bardzo szybko. Każdego dnia na placu pojawiają się kolejne kolorowe elementy wyposażenia, z których już wkrótce powstanie piękny, nowoczesny plac zabaw!  Dzieci będą mogły nacieszyć się nim jeszcze przed zimą.

Uroczyste otwarcie Podwórka , z udziałem  ambasadora  akcji  Podwórek Talentów Nivea  - wybitnego sportowca, olimpijczyka  Mateusza Kusznierewicza  i zaproszonych gości, przewidziane jest na 16 października 2017 r.

Album foto


78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Program uroczystości objął mszę świętą w Katedrze zamojskiej, przemarsz pod pomnik Armii Krajowej przy ul. Partyzantów, ceremoniał wojskowy w wykonaniu 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, hymn Państwowy z udziałem Orkiestry Wojskowej, okolicznościowe przemówienie, apel poległych, salwę honorowa, złożenie wieńców i kwiatów.

Album foto

Zdjęcia i tekst M.Wilkołazka


Pomaganie przez ubranie

 

Nasza szkoła włączyła się do całorocznej akcji „POMAGANIE PRZEZ UBRANIE”. Główny cel projektu to aktywizacja dzieci i młodzieży w zakresie ekologii i zachęcanie do wspólnego działania na rzecz wsparcia Fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk.

Dzięki wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka jesteśmy w stanie pomóc wielu potrzebującym.

Porządkując swoją szafę nie wiesz co zrobić z niepotrzebnymi elementami garderoby?

Przede wszystkim niczego nie wyrzucaj. Twoje ubrania i obuwie, mogą pomóc potrzebującym. Odzież, którą uznałeś za niepotrzebną, przynieś do szkoły i włóż do żółtego kontenera, który znajduje się na terenie naszej szkoły.

Serdecznie zachęcamy do udziału w Akcji, gdyż cel jest szczytny i wierzymy, że wspólnie uda nam się osiągnąć wiele!!!

Dziękujemy wszystkim , którzy zechcą wziąć udział w Akcji.

Album foto

 


Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

            W dniu 22 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018. Wydarzenie to poprzedziła tygodniowa kampania wyborcza. Kandydaci do zarządu przygotowali plakaty, na których umieścili swoje programy wyborcze. Kandydujący odwiedzili również każdą z klas 4-7, aby osobiście zaprezentować siebie i swoje pomysły przed rówieśnikami.

Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

 

Przewodniczący: Michalina Litwajtis kl. 4b

Zastępca: Weronika Bobeła kl. 5b

Sekretarz: Agata Bratkowska kl. 5b

Skarbnik: Maciej Kardasz kl. 4c oraz Weronika Duras kl. 5b

Serdecznie gratulujemy!!!

Album foto

Tekst i zdjęcia M. Szczepanek


Światowe Dziedzictwo Kultury

Uczniowie klas czwartych na lekcjach techniki wykonali prace upamiętniające 25-lecie wpisania na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Starego Miasta w Zamościu.

UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury) powstało 16 listopada 1945 roku na mocy podpisanego Aktu Konstytucyjnego. UNESCO jest organizacją multilateralną, koordynującą działania służące rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej.

Obecnie na liście znajduje się 15 obiektów z Polski: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, średniowieczny zespół miejski Torunia, zamek krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu, drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat, kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi oraz Stare Miasto w Zamościu - zespół urbanistyczny wpisany w 1992 r. na podstawie kryterium IV.

Miasto zostało założone w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego, na szlaku handlowym łączącym Europę Zachodnią i Północną z Morzem Czarnym. Zamość, wzorowany na włoskim modelu miasta idealnego, zaprojektowany przez pochodzącego z Padwy architekta Bernardo Morando, stanowi doskonały przykład miasta renesansowego z końca XVI w., które zachowało pierwotny plan, fortyfikacje oraz liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne.

Prace uczniów zostaną zaprezentowane podczas uroczystego otwarcia Podwórka Talentów Nivea.

Album foto

Tekst i zdjęcia A.Sawiniec - Szczech


Konkurs czytelniczy „Zaczytana szkoła”

Szkolny Mistrz Lektur”

dla uczniów klas V - VII rozstrzygnięty!!!

 

Dnia 25 września 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy pt. ”Zaczytana szkoła - Szkolny Mistrz Lektur”, adresowany do uczniów klas V - VII.

 

Uczniowie z klas V-VII rozwiązywali test wiedzy, opracowany na podstawie omówionych lektur w roku szkolnym 2016/2017. Mieli za zadanie odpowiedzieć na około 40 pytań i wybrać do każdego poprawną odpowiedź.

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, popularyzacja czytelnictwa lektur, promowanie autorów lektur szkolnych, doskonalenie technik czytania.

A oto zwycięzcy:

Klasa VII

Szkolny Mistrz Lektur Filip Wachowicz kl. VII a

II miejsce Katarzyna Zubala kl. VII a

III miejsce Jan Mazur kl. VII a

Klasa VI

Szkolny Mistrz Lektur Amelia Drzewicka kl. VI a

II miejsce Karolina Wójcik kl. VI a i Bartłomiej Półtorak kl. VI a

III miejsce Dawid Sołowiej kl. VI a

Klasa V

Szkolny Mistrz Lektur Weronika Duras kl. VII a

II miejsce Kacper Gąska kl. V a

III miejsce Jakub Nizioł kl. V b


Gratulujemy !!!

Album foto


Książka bawi, uczy, wychowuje. Prawda czy pusty slogan?”

SZKOLNA DEBATA

Tradycją w naszej szkole stało się organizowanie debat, podczas których dzieci i młodzież mogą wypowiadać się o ważnych dla nich i dla szkoły sprawach.

20 września 2017 r. w sali konferencyjnej LSCDN-u odbyło się kolejne spotkanie na temat „Książka bawi, uczy, wychowuje. Prawda czy pusty slogan?”, w którym udział wzięli uczniowie klasy VI i VII szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum.

Organizatorami debaty były nauczycielki języka polskiego: p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska–Krawiec, p. Joanna Muda oraz p. Marta Słomianowska, która również poprowadziła debatę. P. Anna Sokalska-Wosiek, nauczyciel bibliotekarz, dostarczyła potrzebne rekwizyty w postaci różnych książek, audiobooków i dokumentowała przebieg spotkania.

Na początku wszystkich zebranych powitała p. Jolanta Krywko – wice dyrektor naszej szkoły, życząc uczniom owocnych obrad. Następnie młodzież przystąpiła do pracy.

Debata została podzielona na dwie tury. Pierwszą poświęcono wartościom. Młodzi ludzie zastanawiali się nad tym, czym one są i wymieniali wartości, które są dla nich ważne. Następnie stworzyli swoje „piramidy priorytetów”, wskazując, które z nich są najważniejsze dla uczniów naszej szkoły. Na samym szczycie znalazły się: wykształcenie, przyjaźń, zabawa, rodzina, zainteresowania, uczciwość, kultura osobista, tolerancja i akceptacja. Do ważnych wartości zaliczono również: miłość, lojalność, pewność siebie, patriotyzm, wiarę, szacunek i rzeczy materialne. Opracowane materiały zostaną wykorzystane podczas tworzenia nowego Programu Wychowawczego naszej szkoły.

W tym momencie postawiono pytania: Skąd młody człowiek może czerpać wartości? Od kogo może się dowiedzieć, jak postępować w życiu, co jest dobre, a co złe? Co jest ważne, a co najważniejsze? Uczniowie odpowiedzieli: z domu, od rodziców, ze szkoły, z książek.

 W ten sposób rozpoczęła się druga część debaty, podczas której uczestnicy mieli się zastanowić, czy w XXI w. książka może jeszcze być przewodnikiem młodego człowieka? Zmieniła się jednak formuła debaty. Sala konferencyjna LSCDN-u zamieniła się na salę sądową, prowadząca p. Marta Słomianowska została Wysokim Sędzią, a uczestnicy Prokuratorami, Adwokatami oraz Ławą Przysięgłych. Głównym oskarżonym została książka.

Podczas rozprawy skupiono się na czterech problemach:

  • Książka a zabawa i przyjaźń

  • Książka a nauka i wykształcenie

  • Książka a wychowywanie i przekazywanie wartości

  • Książka a współczesna technologia

Prokuratorzy starali się udowodnić, że książki są przestarzałe, nudne, nie nadążają za rozwojem technologii, że lepiej się uczyć doświadczając niż czytając, że nawet w szkole nauczyciele korzystają z nowoczesnej technologii, a ekranizacje zapoznają nas z treścią książki, lecz pozwalają oszczędzić czas.

Adwokaci zaś stanęli w obronie książek. Z pasją przekonywali, że książki rozwijają wyobraźnię, są inspiracją i skarbnicą wiedzy, kształtują naszą osobowość i charakter, uczą, jak zdobywać przyjaciół, że wspólne czytanie zbliża ludzi. Argumentacja obu stron była bardzo przekonywująca, a Ława Przysięgłych uważnie im się przysłuchiwała.

Przebieg rozprawy był burzliwy. Obie strony się bardzo zaangażowały w dyskusję i, gdyby nie ograniczanie czasowe, młodzież z chęcią obradowałaby dalej. Jednak przyszedł czas na podsumowanie debaty. Oto werdykt Ławy Przysięgłych:

Książka nie może być jedynym przewodnikiem młodego człowieka w XXI w., aczkolwiek jest bardzo potrzebna w kształtowaniu jego osobowości. Książka nie zastąpi nam przyjaciela, ale może nam pokazać, jak być dobrym przyjacielem. Nie nauczy nas mówić, ale może wzbogacić nasze słownictwo, pomoże w ortografii i składni. Z książek możemy się wiele dowiedzieć, jednak Internet jest na bieżąco z aktualnościami i zawsze pod ręką.”

Książka nadal bawi, uczy, wychowuje, jednak świat się zmienia i współczesna młodzież potrzebuje również innych bodźców. Książka kontra nowoczesna technologia? Nie. Jedno drugiego nie wyklucza, tylko uzupełnia.

Na zakończenie młodzież miała okazję obejrzeć i wziąć do ręki najstarsze egzemplarze książek, które znajdują się w szkolnej bibliotece – prawdziwe perły. Były to m.in. „Dzieła Wybrane” Adama Mickiewicza z 1858 r., „Listy z Afryki” Henryka Sienkiewicza z 1901 r. i „Przygody Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy z 1946r.

Album foto

Tekst M. Słomianowska, zdjęcia A.Sokalska - Wosiek


Spotkanie autorskie z Jarosławem Siekiem

19 września 2017r. uczniowie z klasy IV a oraz IV b odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną. W czytelni biblioteki uczestniczyli w spotkaniu z Jarosławem Siekiem – pisarzem, scenarzystą, autorem ponad 30 książek dla dzieci.

Pan Jarosław Siek naszym uczniom opowiadał i czytał własne utwory, pokazywał animacje bajek, przybliżając dzieciom swoją twórczość. Zadawał też pytania. Czy mają marzenia i wiedzą kim chcieliby zostać w przyszłości. Spotkanie z osobą, która jest pisarzem zaciekawiło uczniów i nasunęło wiele pytań o zawód pisarza, twórczość literacką oraz życie osobiste autora. Nasi uczniowie dowiedzieli się jak pan Jarosław Siek został pisarzem, ile ma przyjemności z bycia nim i jak powstają jego książki. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość otrzymania autografu autora.

Album foto

Tekst i zdjęcia Anna Sokalska - Wosiek


„Kromka chleba dla sąsiada”

 

Ogólnopolska kampania Caritas Polska pod hasłem „Kromka chleba dla sąsiada” miała miejsce 19 września 2017 r.

Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 w Zamościu pod opieką p. Beaty Soboń i p. Joanny Bulak chętnie zaangażowali się w akcję charytatywną zbierając podstawowe artykuły spożywcze w sklepie Biedronka.

Tradycyjnie mieszkańcy Zamościa okazali się mieć wielkie serca a wolontariusze z przyjemnością gromadzili w koszach przekazywane dary.

Zgromadzone produkty trafią do niezamożnych, potrzebujących seniorów.

Dziękujemy za okazaną pomoc !!!

Album foto

Tekst -J. Bulak, zdjęcia - J. Bulak, B. Soboń


KONKURS PLASTYCZNY „ZACZYTANA SZKOŁA”

DLA UCZNIÓW KLAS I - III ROZSTRZYGNIĘTY!!!

 

Dnia 19 września 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. ”Zaczytana szkoła”,  adresowany do uczniów klas I - III.

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych uczniów, zachęcenie do aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego oraz rozwijanie wrażliwości i inwencji twórczej.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy wykonali pracę plastyczną dowolną techniką.

Komisja Konkursowa biorąc pod uwagę: zgodność z tematem, samodzielność, oryginalność i jakość wykonania pracy, wyłoniła najlepszych uczniów, którzy otrzymali dyplomy. Nagrodzone prace zostały zaprezentowane również na gazetce szkolnej.

A oto zwycięzcy i wyróżnieni:

I miejsce – Zofia Ogińska – klasa 3 b

II miejsce – Maja Dubel – klasa 1 b

III miejsce – Nina Ferenszkiewicz - klasa 3 b

Wyróżnienia: Jagoda Hałas - 3 a, Weronika Nisztuk i Eliza Pupiec - 3 c, Kamil Bielak i Marysia Palonka – Rawa - 2 a.

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!

Album foto

Tekst: Bożena Piwko,

zdjęcia Anna Pintal i Anna Taras.


4b na FESTIWALU NAUKOWYM

W poniedziałek 18 września uczniowie klasy 4b wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu.

W ramach innowacji pedagogicznej pn. „Naukowe poznawanie świata” dzieci pod opieka p. Aleksandry Luchowskiej-Bartnik, p. Anny Sokalskiej – Wosiek i p. Iwony Zgnilec pojechały do G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa na prawdziwe święto nauki.

Główną ideą przyświecającą festiwalowi była popularyzacja nauki oraz pokazanie, że nawet dziedziny i zagadnienia, które dla wielu osób mogą wydawać się nieprzystępne lub odległe, można przedstawić w zrozumiałej i interesującej formie. Festiwal miał na celu pokazanie, że nauka jest bardzo blisko nas, we wszystkim, co nas otacza, i można doskonale się nią bawić, odkrywając jej tajemnice.

W programie naszego pobytu w G2A znalazły się ciekawy wykład pt. „Jak powstają kolory?” oraz spektakularne pokazy naukowe i strefa pikniku naukowego, w której znajdowało się ponad 50 stanowisk. Podczas festiwalu uczniowie mogli zobaczyć wynalazki i eksponaty naukowe, roboty, drony, eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznać tajniki nowoczesnych technologii IT, a także rozwiązać łamigłówki i bawić się nauką. Co więcej jednym z gości festiwalu była pani Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej - która chętnie pozowała do wspólnego selfie.

Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu. Tym razem do Lublina – do Laboratorium Szalonych Fizyków.

Album foto

Tekst I. Zgnilec, Zdjęcia A.Sokalska - Wosiek


78. Rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

17 września na Zamojskiej Rotundzie miały miejsce uroczystości rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 18. w Katedrze, mszą w intencji Ojczyzny. Potem uczestnicy obchodów przeszli na zamojską Rotundę, gdzie odbyły się główne uroczystości – manifestacja patriotyczna.

W ramach tej ceremonii odbyła się wspólna modlitwa, ceremoniał wojskowy, okolicznościowe przemówienia, modlitwa, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców.

W wydarzeniu wziął udział m.in. prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, który krótko przypomnał historię wydarzenia z dnia 17 września 1939 roku. Było też wojsko, harcerze, szkolne poczty sztandarowe i mieszkańcy Zamościa.

Album foto

Zdjecia M.Garbuz i M.Wilkołazka

Tekst M.Wilkołazka


Pokaz dobrych manier

 

Dzisiaj,tj 13 września w naszej szkole odbyły się pokazy tańca prowadzone przez instruktorów Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier. W spotkaniu udział wzięli najmłodsi uczniowie z klas1-3.

Dzieci mogły poznać: proste figury taneczne i różne style tańca, animowane przez instruktorów w rytm muzyki. Przedstawiona została scenka teatralno - muzyczna, dotycząca dobrych manier " Piosenka o magicznych słowach". Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały zaproszenia na zajęcia do szkoły tańca i naklejki- medale za aktywny udział w lekcji tańca.

Album foto

Tekst i zdjęcia Iwona Więsyk


Poświęcenie tornistrów

W niedzielę, 10 września 2017 r. w Kościele pw. Zwiastowania NMP w Zamościu zebrały się dzieci rozpoczynające naukę w naszej szkole, rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni Goście: pani Dyrektor Alicja Dubel, pani Iwona Kurzempa – Sarzyńska oraz wychowawczynie klas pierwszych - pani Anna Hadło, pani Anna Pintal i pani Anna Gregorowicz.

Podczas Mszy świętej Ojciec Proboszcz Andrzej Zalewski poświęcił przyniesione tornistry, książki i przybory szkolne. Radosne pierwszaki z Panem Jezusem rozpoczęły swoją edukację.

Na zakończenie Mszy świętej wszyscy obecni w kościele przez ręce Ojca Grzegorza Klimczyka otrzymali błogosławieństwo a dzieci jeszcze szczególne życzenia potrzebnych łask w przyswajaniu wiedzy.

Album foto

Tekst i zdjęcia -Joanna Bulak


Wakacje żegnamy, szkołę witamy!

4 września o godzinie 9.00 cała społeczność naszej szkoły uroczyście przywitała nowy rok szkolny 2017/2018. Uczniowie klas II-VII oraz klas gimnazjalnych spotkali się po dwumiesięcznej przerwie z wychowawcami oraz koleżankami i kolegami w swoich salach.

Po omówieniu przez nauczycieli organizacji pracy w nowym roku szkolnym był czas na podzielenie się swoimi wakacyjnymi wspomnieniami z rówieśnikami. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami oraz dyrekcją szkoły wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej.

Był to dzień pełen wrażeń szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły. O godzinie 11.30 odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 dla klas pierwszych szkoły podstawowej. Starsi koledzy i koleżanki z klasy 5b oraz 4c pod kierunkiem p. Marleny Szczepanek oraz p. Katarzyny Bedy przywitali nowo przybyłych uczniów krótką częścią artystyczną. Dekorację przygotowała p. Anna Sawiniec-Szczech. Były wspomnienia z wakacji, dobre rady oraz życzenia na nadchodzący czas nauki. Pani Dyrektor Alicja Dubel przedstawiła nauczycieli oraz wychowawców nowych klas. Wychowawcą klasy 1a została p. Anna Hadło, klasy 1b – p. Anna Pintal, natomiast klasy 1c – p. Anna Gregorowicz.

Album foto

Tekst M. Szczepanek, zdjęcia K. Serafin


NARODOWE CZYTANIE

Było „Wesele”!

 Po raz szósty już Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A Mickiewicza i Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza  włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Od roku 2012 wspólnie czytaliśmy już „Pana Tadeusza”, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” H. Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa oraz „Quo vadis” H. Sienkiewicza. W tym roku Polacy  pochylili się nad lekturą „Wesela” S. Wyspiańskiego.

2 września 2017r o godz. 12.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu zgromadzili się pracownicy biblioteki, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 wraz z Panią Dyrektor Alicją Dubel oraz nauczyciele i uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Zamościu. We właściwy nastrój wprowadziła wszystkich wystawa wydań bibliofilskich „Wesela” oraz malarstwo Wyspiańskiego zaprezentowane na znaczkach polskich.

 Spotkanie rozpoczęła ciekawa prezentacja, przybliżająca zebranym życie i twórczość polskiego wszechstronnego artysty Stanisława Wyspiańskiego. Później wszyscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali obszernych fragmentów „Wesela”. Były to naprawdę bardzo ciekawe interpretacje poszczególnych bohaterów dramatu. Na zakończenie przygotowano kilkunastominutowy fragment filmu Andrzeja Wajdy, gdzie w role postaci z „Wesela” wcielili się najlepsi polscy aktorzy: Ewa Ziętek, Bożena Dykiel, Emilia Krakowska, Daniel Olbrychski, Franciszek Pieczka, Marek Perepeczko i wielu innych. Dla wszystkich uczestników wspólnego czytania była to prawdziwa uczta duchowa. Później zaś, jak to na weselu bywa, zaproszono zebranych na pyszny poczęstunek przygotowany przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej. Można też było uzyskać we własnym egzemplarzu książki pamiątkową pieczątkę akcji Narodowego Czytania, przysłaną z kancelarii Pana Prezydenta.

Album foto

tekst: Maria Garbuz

zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek


78 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września jest jedną z najbardziej dramatycznych dat w historii Polski. Właśnie tego dnia, 78 lat temu, wojska niemieckie zaatakowały Polskę, rozpoczynając największy konflikt zbrojny w historii.

 Uroczystości patriotyczne nawiązujące do tego tragicznego wydarzenia odbyły się na zamojskiej Rotundzie, która podczas okupacji najpierw była obozem przejściowym, potem stała się miejscem masowych egzekucji. Szacuje się, że hitlerowcy zamordowali tutaj blisko osiem tysięcy ludzi. Manifestację na zamojskiej Rotundzie rozpoczął ceremoniał wojskowy, po którym nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt. Okolicznościowe przemówienie wygłosił pan Andrzej Wnuk -prezydent miasta. Następnie odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Na zakończenie obchodów delegacje złożyły kwiaty i wieńce przy płycie upamiętniającej tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Udział reprezentacji młodzieży naszej szkoły w tej uroczystości był dla uczniów swoistą lekcją patriotyzmu, ale przede wszystkim wyrazem oddania hołdu tym, którzy walczyli w obronie Ojczyzny.

Album foto

Tekst Iwona Kurzempa- Sarzyńska

Zdjęcia Małgorzata Wilkołazka

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 2 w Zamościu - Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza
    ul. Sienkiewicza 5
    22-400 Zamość
  • 84 638 44 71

Galeria zdjęć