• Nasi przyszli olimpijczycy

• Maksymilian Franczak

Jestem uczniem kl. V. Przygodę z Taekwondo rozpocząłem w 2009 roku, kiedy chodziłem do klasy drugiej.

Taekwondo w dosłownym tłumaczeniu oznacza: TAE – stopa, Kwon – pięść lub uderzenie pięścią oraz Do – droga, sposób. Ta sztuka walki powstała w 1955 roku w Korei. Według twórcy Taekwondo, gen. Choi Hong Hi, jest to sztuka zdyscyplinowania umysłu poprzez zdyscyplinowanie ciała.

Moim trenerem jest Waldemar Lisowski – mój wujek oraz trener Dariusz Zawada. Na treningi chodzę 3 razy w tygodniu, gdzie ćwiczymy ok. 1,5 godziny, a przed ważnymi zawodami nawet trochę dłużej.

Pierwszy egzamin na 9 kup (pierwszy pas) odbył się w 2010 roku. Obecnie mam piąty pas z kolei, a do czarnego brakuje mi już tylko sześć pasów.

Uczęszczając systematycznie na treningi doszedłem już do takiego poziomu, że należę do polskiej kadry młodzików.

W swoim dorobku mam 6 medali: 4 za zajęcie trzeciego miejsca (techniki specjalne, touch contakt, walki Taekwondo) i 2 za drugie miejsce.

Jeden jest szczególnie ważny, bo zdobyłem go na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Taekwondo Olimpijskim. Jestem wicemistrzem młodzików w swojej kategorii wagowej.

Tak jak każda sztuka walki Taekwondo również posiada swoje zasady:

1)      Ye Ui – uprzejmość

2)      Yom Chi – uczciwość

3)      In Nae – wytrwałość

4)      Guk Gi – opanowanie, samokontrola

5)      Backjool Boolgool – odwaga, niezłomny duch

Ta sztuka walki rozwija wytrwałość i koncentrację, sprzyja również rozładowaniu stresów i napięć. Bardzo lubię chodzić na te treningi, bo rozwijają mój umysł i ciało.

Wioleta Szerafin

Jestem uczennicą klasy V a. Od czterech lat uczęszczam na treningi do Akademii Karate Tradycyjnego, która mieści się w Kazamatach w Bastionie I.

Moim trenerem jest mój tato – Artur Szerafin. Ćwiczę poziom KATA, gdzie uczę się elementów walki systememu KUMITE.

Bardzo lubię chodzić na treningi, sprawia mi to dużo przyjemności, mili są też sensejowie.

Przez te cztery lata zdobyłam już wiele pucharów, dyplomów i medali.

Zdobyłam między innymi: II miejsce w Turnieju Karate o Puchar Galerii „Twierdzy”, kilka III miejsc np.: w II Klubowym Turnieju Gwiazdorów w Karate Tradycyjnym, X Mikołajkowym Turnieju Dzieci w Karate Tradycyjnym i ostatnio w VI Pucharze Lubelszczyzny w Karate Tradycyjnym.

Oliwer Maziarka

Jestem uczniem klasy IV a. Koledzy mówią na mnie Oli. Od czterech lat trenują piłkę nożną w klubie A. M.S.P.N. Hetman Zamość.

Moim trenerem jest Pan Andrzej Rycak, który kiedyś chodził do naszej szkoły.

Moim ulubionym zawodnikiem jest Lionel Messi, grający w hiszpańskiej drużynie FC Barcelona oraz w reprezentacji Argentyny, jako kapitan.

Chciałbym kiedyś tak jak on zagrać w tej drużynie.

Zdobyłem już z drużyną wiele dyplomów i medali. Najważniejsze dla mnie jest zajęcie I miejsca w II Turnieju Halowym Piłki Nożnej chłopców z rocznika 2002/2003  im. Macieja Famulskiego  oraz zdobycie miana „Króla Strzelców” w turnieju piłki nożnej rocznik 2002.

Aleksandra Jonak

Jestem uczennicą klasy IV a.  Od dwóch lat uczęszczam do Akademii Gimnastyki na zajęcia z akrobatyki.

Moim trenerem jest Pan Rafał Lebiedowicz.

W zeszłym roku w czerwcu brałam po raz pierwszy udział w I Mistrzostwach Akademii Gimnastyki, gdzie zdobyłam dwa wyróżnienia.

Bardzo lubię chodzić na zajęcia z akrobatyki.