Dzieci Zamojszczyzny widziane oczami współczesnej młodzieży Liczbowe zmagania Kubusia Puchatka Siódemka Zdobywamy certyfikat "Szkoły dobrych praktyk"

Szkoła Dobrych Praktyk

Zdobywamy certyfikat "Szkoły dobrych praktyk"

W październiku 2012 r. ruszyła trzecia edycja „Szkoły dobrych praktyk” – inicjatywy Kuratorium Oświaty w Lublinie. Celem tego projektu jest upowszechnienie i promocja pozytywnych działań i rozwiązań realizowanych w szkołach.

Nasze gimnazjum posiada certyfikat „Szkoły Dobrych Praktyk już od 2011r. My również chcemy go zdobyć, dlatego też dzielimy się naszymi doświadczeniami.

W Szkole Podstawowej nr 7 cyklicznie odbywają się ciekawe przedsięwzięcia.

Jednym z nich jest projekt edukacyjny- „Dzieci Zamojszczyzny widziane oczami współczesnej młodzieży”. III edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Mimo  wszystko – dzieciństwo” nawiązując w swojej tematyce do przygód bohaterów powieści Wiktora Zawady „Kaktusy z Zielonej ulicy”. Dwie z trzech kategorii konkursowych: praca plastyczna i esej opierały się na tematyce powieści, natomiast trzecia kategoria – test wiedzy wymagała od uczestników znajomości historii naszego regionu w czasach II wojny światowej i szczegółowej wiedzy na temat wysiedleń  Zamojszczyzny, historii Rotundy oraz losów zamojskich dzieci.

Kolejnym działaniem corocznie odbywającym się w naszej szkole jest konkurs matematyczny dla klas 3 - „Liczbowe zmagania Kubusia Puchatka”,

Jest to konkurs oparty w głównej mierze na zabawach liczbowych, w których na pierwszy plan wysuwają się działania matematyczne i logiczne myślenie. Wśród zadań znajdują się również takie, które wymagają intuicji i  fantazji.

Razem z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi dzieci wkraczają w magiczny świat liczb, rozwiązują różnorodne łamigłówki i szarady matematyczne. Połączenie treści matematycznych, polonistycznych i społeczno – przyrodniczych sprawia, że formuła konkursu staje się dla dzieci bardziej atrakcyjna, wzmacnia pozytywną motywację i zachęca do dalszych poszukiwań.

Ciekawym przedsięwzięciem jest także redagowanie gazetki  szkolnej -„Siódemka”. Jest to pisemko tworzone dla uczniów przez uczniów. Członkowie redakcji opisują przede wszystkim aktualne wydarzenia, sukcesy własne i kolegów oraz tworzą rebusy, kolorowanki i zabawy.

Są to tylko niektóre działania, przyczyniające się przynoszące pozytywne rezultaty w postaci wiedzy, rozwoju zainteresować i kreatywnie spędzonego czasu wolnego.

Kuratorium Oświaty w Lublinie doceniło nasze działania i wkład w rozwój młodego człowieka, umieszczając „nasze dobre praktyki” na swojej stronie, a tym samym przyznając nam certyfikat „Szkoły dobrych praktyk”.

• Zespół Szkół nr 2 w Zamościu - Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza