• Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego pod hasłem "Naturalna zdolność dziecka do przyswajania języka"

• Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego
          pod hasłem
          "Naturalna zdolność dziecka do przyswajania języka"

Nauczyciel prowadzący: Iwona Kurzempa- Sarzyńska

Innowacja  skierowana jest  do uczniów, którzy uczyli się języka angielskiego w przedszkolu i do tych, którzy po raz pierwszy spotykają się z tym językiem.

Dzięki wprowadzeniu innowacji uczniowie mają  możliwość wykroczenia poza podstawę programową oraz głębsze utrwalenie treści podstawowych zawartych w podstawie.

Misją projektu „Naturalna zdolność dziecka do przyswajania języka” jest dostarczanie dzieciom bodźców  do twórczej pracy, ze szczególnym uwzględnieniem poszanowania naturalnej indywidualności każdego dziecka, w aspekcie rozwoju fizycznego, umysłowego, duchowego i emocjonalnego. W projekcie innowacyjnym  istotne miejsce zajmują bajki, które  angażują wszystkie zmysły dziecka. Dzieci rozumieją z kontekstu nawet najtrudniejsze wyrażenia, są zadowolone ze swoich osiągnięć, a to mobilizuje je do dalszej nauki. Oprócz utrwalania i poznawania słownictwa dzieci doskonalą wszystkie sprawności językowe, przede wszystkim słuchanie ze zrozumieniem, odbiór tekstu pisanego oraz mówienie. Wykorzystując treści bajek dzieci bardzo chętnie doskonalą swoje umiejętności językowe i uczą się języka angielskiego w sposób przystępny, łatwy i skuteczny. Bajki oraz prezentowanie się dzieci przed publicznością mają ogromne znaczenie wychowawcze. Dzieci  uczą się współpracy, chętnie sobie pomagają. Pojedyncze sukcesy wzmacniają poczucie ich wartości, uczniowie przełamują wstyd i nieśmiałość, związane z wystąpieniem publicznym. Ponadto, odgrywając role i przygotowując kreację sceniczną dzieci uczą się samodzielności oraz rozwijają kreatywność. Łączenie nauki języka angielskiego z bajkami anglojęzycznymi to urozmaicona  forma zajęć dzięki której uczniowie odgrywają powierzone im role, przeżywając radości i smutki swoich bohaterów.

Nadrzędne cele innowacji to:

kształtowanie u dziecka pozytywnego nastawienia do nauki języka obcego

kształtowanie wrażliwości estetycznej,

rozwijanie postaw społecznych, współdziałania w grupie

zapewnienie dziecku przyjaznych warunków do uczenia się

pogłębienie treści nauczania o elementy wiedzy zaczerpnięte z bajek, wierszy i baśni

przybliżenie uczniom literatury dziecięcej i jej anglojęzycznych autorów

rozbudzenie i rozwijanie  zainteresowań dziecka

kształtowanie jego wyobraźni i umiejętności myślenia

uwrażliwianie na prawdy zawarte w przeczytanych bajkach

zachęcenie dzieci do czytelnictwa

6. Fred stays with me - Nancy Coffelt
          7. Cinderella adaptacja-  Victoria Atkinson
          8. Puss in boots- adaptacja - Victoria Atkinson

Książki anglojęzyczne znajdują się na wyposażeniu biblioteczki anglojęzycznej (sala nr 1).

Biblioteczka będzie sukcesywnie uzupełniana o nowe pozycje.

Iwona Kurzempa - Sarzyńska